Putin Rreziku bërthamor po rritet por ne nuk jemi çmendur

Putin: Rreziku bërthamor po rritet, por ne nuk jemi çmendur

para 46 minutave - Portalb

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se kërcënimi i një lufte bërthamore është duke u rritur, mirëpo ka insistuar se Rusia “nuk është çmendur” dhe nuk do ta përdorë e para armën bërthamore. Sipas Putinit,...

Një kandidat për drejtor të Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë e ka gabuar adresën dokumentet kanë shkuar në institucion tjetër

Një kandidat për drejtor të Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë e ka gabuar adresën, dokumentet kanë shkuar në institucion tjetër

para një ore - Portalb

Një zarf i vonuar me dokumente për konkurs për drejtor të Akademisë për Gjykatës dhe Prokuror i cili ka shëtitur gabimisht deri te një institucion për shkak të gabimit të adresës, ka arritur mu dje dhe...

Maqedonia nuk e përdor mjaftueshëm dhe në mënyrë efektive masën e konfiskimit të pasurisë

Maqedonia nuk e përdor mjaftueshëm dhe në mënyrë efektive masën e konfiskimit të pasurisë

para 2 orë - Portalb

Praktika në Maqedoninë e Veriut tregon për përdorim të pamjaftueshëm dhe joefektiv të masës së konfiskimit të pasurisë, thuhet në dokumentin e Institutit për demokraci -Societas Civilis, publikuar muajin...

Geer E ardhmja e RMV së në strukturat e BE së mbështetet në përfshirjen e të rinjve

Geer: E ardhmja e RMV-së në strukturat e BE-së mbështetet në përfshirjen e të rinjve

para 2 orë - Portalb

Ambasadori Geer takoi nga afër dhe bisedoi me 10 të rinjtë nga Maqedonia e Veriut të zgjedhur si Ambasadorë të rijnë në kuadër të rrjetit  “Young European Ambassadors” (YEA). Kjo është gjenerata e tretë...

Në pritje të shpëtimtarëve

Në pritje të shpëtimtarëve

para 2 orë - Portalb

Javët e fundit do të mbeten të njohura në historinë më të re të RMV si javët e skandaleve të gjyqësorit. Çdo ditë publikohen lajme që kanë të bëjnë me ndonjë ngjarje problematike dhe kontroverse të gjyqësisë,...

Irani e ka kryer ekzekutimin e parë për protestat anti qeveritare

Irani e ka kryer ekzekutimin e parë për protestat anti-qeveritare

para 3 orë - Portalb

Irani ka thënë të enjten se ka ekzekutuar një të burgosur, që supozohet se është dënuar gjatë protestave mbarëkombëtare të javëve të fundit, transmeton REL . Media shtetërore ka raportuar se Mohsen Shekari...

Misioni i OSBE së në RMV e shënoi 30 vjetorin

Misioni i OSBE-së në RMV e shënoi 30-vjetorin

para 15 orë - Portalb

Derisa e kremtojmë 30-vjetorin e Misionit, ju po përgatiteni ta merrni funksionin kryesues me OSBE-në . Vallë mund të ketë më shumë dëshmi nga kjo që të mund të ilustrohet suksesi juaj si vend? Ky është...

SHGM Funksionarët duhet t u përgjigjen pyetjeve të gazetarëve

SHGM: Funksionarët duhet t’u përgjigjen pyetjeve të gazetarëve

para 16 orë - Portalb

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) ashpër reagon ndaj raportit teje injorant, joprofesional dhe ofendues nga ana e sekretarit të përgjithshëm të Qytetit të Shkupit Zoran Gligorov ndaj ekipeve të...

Sanksionet e reja të BE së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

Sanksionet e reja të BE-së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

para 16 orë - Portalb

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të armatosura të Rusisë, tri bankave dhe dhjetëra zyrtarëve, transmeton REL . “Rusia vazhdon të sjellë vdekje dhe shkatërrim...

U dënuan dy të akuzuarit për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove nga Thesari në Kosovë

U dënuan dy të akuzuarit për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove nga Thesari në Kosovë

para 17 orë - Portalb

Gjykata Themelore në Prishtinë ka shqiptuar dënim me burg dhe gjobë ndaj dy të akuzuarve për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës, raporton ABC . Ish-punonjësi i Thesarit, Labinot Gruda,...

RMV filloi përpilimi i teksteve për klasat e treta në bazë të konceptit të ri

RMV, filloi përpilimi i teksteve për klasat e treta në bazë të konceptit të ri

para 17 orë - Portalb

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka filluar procedurat për përpilimin e teksteve shkollore për klasat e treta në bazë të të konceptit të ri të arsimit, ashtu që deri më 13 shkurt do të pranojë aplikime,...

U arrestuan dy persona nën dyshimet se kanë dëmtuar Buxhetin e Maqedonisë së Veriut me 25 milionë denarë

U arrestuan dy persona nën dyshimet se kanë dëmtuar Buxhetin e Maqedonisë së Veriut me 25 milionë denarë

para 18 orë - Portalb

Policia e Maqedonisë së Veriut sot ka arrestuar dy qytetarë nën dyshimet se kanë kryer veprën penale – shpëlarje të parave, transmeton Portalb.mk . “Sot nga ana e punonjësve të policisë nga SPB Shtip,...

Musku e humb titullin e njeriut më të pasur në botë

Musku e humb titullin e “njeriut më të pasur në botë”

para 18 orë - Portalb

Pronari i Twitterit dhe themeluesi i Teslas, Elon Musk, e ka humbur titullin prej “njeriut më të pasur në botë”, sipas Forbes të mërkurën, raporton Koha.net . Njoftimi vjen pak kohë pasi Musku e ka blerë...

Kushtetuesja e Maqedonisë së Veriut nisi procedurën për shfuqizimin e apanazhit të funksionarëve të shkarkuar

Kushtetuesja e Maqedonisë së Veriut nisi procedurën për shfuqizimin e apanazhit të funksionarëve të shkarkuar

para 18 orë - Portalb

Për Gjykatën Kushtetuese është kontestues apanazhi i funksionarëve dhe deputetëve kur vetë japin dorëheqje ose kur shkarkohen, prandaj sot nisi procedurë për nenin 22 të Ligjit për paga dhe kompensime...

Organizata Trump u shpall fajtore për mashtrime tatimore

Organizata Trump u shpall fajtore për mashtrime tatimore

para 18 orë - Portalb

Kompania e pasurive të paluajtshme e ish-presidentit Donald Trump u shpall të martën fajtore për një skemë kriminale 15 vjeçare, që kishte për qëllim mashtrimin e autoriteteve tatimore. Vendimi i gjykatës...

Nuk ka paguar tatim për 43 mijë euro Policia e Maqedonisë së Veriut e paditi 59 vjeçarin

Nuk ka paguar tatim për 43 mijë euro, Policia e Maqedonisë së Veriut e paditi 59 vjeçarin

para 19 orë - Portalb

Policia e Maqedonisë së Veriut ka ngritur kallëzim penal ndaj 59 vjeçarit I.T. nga Shkupi për shmangie të tatimit gjatë qarkullimit të 43 600 eurove gjatë vitit të kaluar, transmeton Portalb.mk . “I denoncuari,...

Serbia u dënua nga FIFA në lidhje me Kosovën

Serbia u dënua nga FIFA në lidhje me Kosovën

para 19 orë - Portalb

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike ballkanike në Kupën e Botës “Katari 2022”, raporton Koha.net . FIFA e gjobiti me 20 mijë franga zvicerane Serbinë...

Maqedonia e Veriut për dhjetë muaj humb mbi 3 miliardë euro nga dallimi ndërmjet importit dhe eksportit

Maqedonia e Veriut për dhjetë muaj humb mbi 3 miliardë euro nga dallimi ndërmjet importit dhe eksportit

para 19 orë - Portalb

Në Maqedoninë e Veriut prej janarit deri në tetor të këtij viti është regjistruar rritje e eksportit dhe importit, megjithatë vlera e deficitit tregtar arrin mbi 4 miliard euro, transmeton Portalb.mk ....

Revista Time zgjodhi Zelenskyn Person të Vitit

Revista Time zgjodhi Zelenskyn Person të Vitit

para 19 orë - Portalb

Revista Time e ka zgjedhur presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, Person të Vitit, duke i dhënë këtë çmim për “faktin se guximi mund të jetë po aq ngjitës sa frika”, raporton REL . Kryeredaktori i revistës,...

Maqedonia e Veriut për dhjetë muaj humb mbi 3 miliard euro nga dallimi ndërmjet importit dhe eksportit

Maqedonia e Veriut për dhjetë muaj humb mbi 3 miliard euro nga dallimi ndërmjet importit dhe eksportit

para 20 orë - Portalb

Në Maqedoninë e Veriut prej janarit deri në tetor të këtij viti është regjistruar rritje e eksportit dhe importit, megjithatë vlera e deficitit tregtar arrin mbi 4 miliard euro, transmeton Portalb.mk ....

U tërhoq organizatori i protestës me autobusët në Shkup nga komuna kërkojnë të reagojë MPB ja

U tërhoq organizatori i protestës me autobusët në Shkup, nga komuna kërkojnë të reagojë MPB-ja

para 20 orë - Portalb

Drejtori i “Slloboda prevoz”, Lenin Jovanovski deklaroi sot se plotësisht tërhiqet nga kryesimi i protestës së transportuesve privatë në qytetin e Shkupit, për siç tha, të mos keqpërdoret emri i tij ndërsa...

U tërheq organizatori i protestës me autobusët në Shkup nga komuna kërkojnë të reagojë MPB ja

U tërheq organizatori i protestës me autobusët në Shkup, nga komuna kërkojnë të reagojë MPB-ja

para 20 orë - Portalb

Drejtori i “Slloboda prevoz”, Lenin Jovanovski deklaroi sot se plotësisht tërhiqet nga kryesimi i protestës së transportuesve privatë në qytetin e Shkupit, për siç tha, të mos keqpërdoret emri i tij ndërsa...

 E Shoqëri mk  dezinformatat luftohen me institucione transparente media dhe shoqëri civile aktive dhe qytetarë të edukuar

“E-Shoqëri.mk”, dezinformatat luftohen me institucione transparente, media dhe shoqëri civile aktive dhe qytetarë të edukuar

para 21 orë - Portalb

Dezinformatat duhet të luftohen në mënyrë të përbashkët, me qëllim që të minimizohen efektet negative të tyre ndaj demokracisë. Për këtë nevojitet që institucionet të jenë transparente, mediat dhe shoqëria...

RMV shporta minimale e konsumatorit në nëntor ishte 51 714 denarë më së shumti para nevojiten për ushqim

RMV, shporta minimale e konsumatorit në nëntor ishte 51.714 denarë, më së shumti para nevojiten për ushqim

para 21 orë - Portalb

Shpenzimet minimale mujore të një familjeje katër anëtarëshe në muajin nëntor kanë qenë 51.714 denarë dhe janë rritur për 200 denarë në krahasim me tetorin, ndërsa për 1.490 denarë në krahasim me shtatorin,...

RMV Presidenti vizitoi Komandën supreme të fuqive aleate për Evropë të NATO s

RMV, Presidenti vizitoi Komandën supreme të fuqive aleate për Evropë të NATO-s

para 21 orë - Portalb

Presidenti Stevo Pendarovski sot në Mons të Belgjikës vizitoi Komandën Supreme të Fuqive Aleate për Evropë të NATO-s, ku pati takim edhe me komandantin suprem, gjeneralin Christopher Cavoli, transmeton...

Për mbrojtje të vërtetë të privatësisë të gjitha ligjet duhet të harmonizohen me Ligjin për Mbrojtje të të Dhënave Personale

Për mbrojtje të vërtetë të privatësisë të gjitha ligjet duhet të harmonizohen me Ligjin për Mbrojtje të të Dhënave Personale

para 21 orë - Portalb

Cilat janë sfidat në zbatimin dhe harmonizimin e Ligjit për të Dhënat Personale, mënyra se si kontrollorët përballen me to, si dhe cilat janë mundësitë për ruajtjen e privatësisë të të dhënave personale...

Spasovski Kërcënimet e sotme me bomba janë shembull tjetër i kërcënimit hibrid

Spasovski: Kërcënimet e sotme me bomba janë shembull tjetër i kërcënimit hibrid

para 21 orë - Portalb

Kërcënimet e sotme me bomba janë shembull klasik i kërcënimit hibrid, tha sot ministri Oliver Spasovski. Sipas tij, në shumë vende janë ndryshuar protokollet në të cilat përcaktohet shkalla e realitetit...

Filloi rrënimi i shtëpisë së fundit në Bllagoja Toskë  pranvera është afati i ri sipas Kasamit për përfundimin e bulevardit

Filloi rrënimi i shtëpisë së fundit në “Bllagoja Toskë”, pranvera është afati i ri sipas Kasamit për përfundimin e bulevardit

para 22 orë - Portalb

Sot filloi rrënimi i shtëpisë së fundit e cila ishte pengesë për vazhdimin e bulevardit “Bllagoja Toska” në Tetovë. Familja është larguar nga aty ndërsa për atë se kur do të jetë gati e gjithë rruga, kryetari...

Tetovë u asfaltua rruga Nikolla Teslla  Kasami paralajmëroi se vitin e ardhshëm do punohet që Tetova mos të ketë rrugë me gropa

Tetovë, u asfaltua rruga “Nikolla Teslla”, Kasami paralajmëroi se vitin e ardhshëm do punohet që Tetova mos të ketë rrugë me gropa

para 22 orë - Portalb

Përfundoi asfaltimi i rrugës “Nikolla Teslla” – një ndër rrugët kryesore në qendër të Tetovës, e cila paraprakisht ishte në gjendje të shkatërruar dhe plotë gropa. E njëjta sot u promovua edhe nga autoritetet...

 е Shoqëri mk  Videokamerat mund ta fshijnë privatësinë shumë lehtë

“е-Shoqëri.mk“: Videokamerat mund ta “fshijnë” privatësinë shumë lehtë

para 22 orë - Portalb

Sistemet për ndjekje dhe xhirim me kamera për mbikëqyrje, si dhe përpunimi i të dhënave biometrike në vete bartin një rrezik tejet të madh për shkelje të privatësisë, si një nga të drejtat e njeriut, dhe...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK