Një muaji paraburgim për të arrestuarin e katërt për vrasjen e Liridonës

Një muaji paraburgim për të arrestuarin e katërt për vrasjen e Liridonës

para një ore - RTK

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar një muaj paraburgim për të arrestuarin e katërt në rastin e vrasjes së Liridona Ademajt. I pandehuri, T.D. mbahet në paraburgim për shkak të dyshimit se ka kryer...

Muhamet Hyseni për herë të tretë Ylli i Javës në Superligë

Muhamet Hyseni për herë të tretë “Ylli i Javës” në Superligë

para një ore - RTK

Sulmuesi i Llapit, Muhamet Hyseni është shpallur “Ylli i Javës” për xhiron e 17-të në Superligë nga Federata e Futbollit e Kosovës. Ai realizoi dy gola dhe një asist në fitoren që skuadra e tij e arriti...

Suedia i kërkon Iranit pjesëmarrje në gjyqin ndaj Johan Floderusit

Suedia i kërkon Iranit pjesëmarrje në gjyqin ndaj Johan Floderusit

para një ore - RTK

Suedia po kërkon përgjigje nga Irani se pse askush nga ambasada suedeze nuk u lejua të hynte, kur filloi gjyqi kundër zyrtarit të BE-së, Johan Floderus. “Prioriteti ynë kryesor tani është të sigurojmë...

Abbott Lufta kundër korrupsionit kërkon përpjekje kolektiv

Abbott: Lufta kundër korrupsionit kërkon përpjekje kolektiv

para një ore - RTK

Iniciativa CorrWatch, e ndërmarrë nga konzorciumi i organizatave i përbërë nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), Instituti GAP dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP), ka mbajtur të...

Mbretëria e Bashkuar dërgon dy anije me minahedhës në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar dërgon dy anije me minahedhës në Ukrainë

para një ore - RTK

Të hënën, Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të dërgojë dy anije me minahedhës në Ukrainë. Transferimi u njoftua së bashku me nisjen e Koalicionit të Kapaciteteve Detare, të krijuar nga Mbretëria e Bashkuar...

Kurti takon Scholzin U dëshmuan marrëdhëniet e forta mes Kosovës e Gjerman

Kurti takon Scholzin: U dëshmuan marrëdhëniet e forta mes Kosovës e Gjerman

para një ore - RTK

Kryeministri Albin Kurti ka takuar kancelarin gjerman Olaf Scholz, gjatë vizitës së tij në Berlin. Kurti ka thënë se në takimin me shefin e qeverisë gjermane janë dëshmuar marrëdhëniet e forta dypalëshe...

Gjykata në Indi miraton shfuqizimin e statusit special të Kashmirit

Gjykata në Indi miraton shfuqizimin e statusit special të Kashmirit

para një ore - RTK

Gjykata Supreme e Indisë e ka lënë në fuqi vendimin për heqjen e statusit special të rajonit të Jamusë dhe Kashmirit, si rajon gjysmë-autonom me një kushtetutë të veçantë dhe mbrojtje të trashëguar në...

MKRS organizon Konferencën për Rini si shpërfaqje politikash

MKRS organizon Konferencën për Rini si shpërfaqje politikash

para 3 orë - RTK

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë për herë të parë Konferencën për Rini. Nëpërmjet kësaj ngjarje synohet shpërfaqja e vizionit të MKRS-së ndaj kësaj kategorie. “Konferenca për Rininë...

Pas Gjakovës Opera e Kosovës vazhdon festën në Prishtinë

Pas Gjakovës, Opera e Kosovës vazhdon festën në Prishtinë

para 3 orë - RTK

Opera e Kosovës, pas organizimit të gala koncertit në Gjakovë, është stacionuar edhe në Prishtinë. “Opera e Kosovës dhuroi sërish përjetime të paharrueshme, përmes një përzgjedhjeje të veçantë uverturash,...

Filharmonia shënon 20 vjetorin me koncertin e fundvitit

Filharmonia shënon 20-vjetorin me koncertin e fundvitit

para 3 orë - RTK

Kori i Filharmonisë së Kosovës do të shënojë 20-vjetorin e themelimit nëpërmjet koncertit të fundvitit. “Nën udhëheqjen e Maestros Rafet Rudi, ky koncert do shënojë dy dekada të rrugëtimit të suksesshëm...

Nënshkruhen marrëveshjet e projektit madhor për ngrohtoren solare

Nënshkruhen marrëveshjet e projektit madhor për ngrohtoren solare

para 3 orë - RTK

Ministria e Financave dhe ngrohtorja e kryeqytetit “Termokos” kanë mbajtur ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve të nën-huazimit dhe nën-grantit për projektin e ngrohtores solare në Prishtinë. Me këtë...

Policia Rajonale e Ferizajt realizon 47 urdhëresa të gjykatës

Policia Rajonale e Ferizajt realizon 47 urdhëresa të gjykatës

para 3 orë - RTK

Për 6 ditë, Policia Rajonale e Ferizajt ka realizuar 47 urdhëresa të gjykatave kompetente për vepra të ndryshme penale. “Policia Rajonale e Ferizajt do të vazhdojë edhe në ditët në vijim me realizimin...

Filharmonia me koncert në kuadër të fushatës kundër dhunës me bazë gjinore

Filharmonia me koncert në kuadër të fushatës kundër dhunës me bazë gjinore

para 3 orë - RTK

Në mbështetje të fushatës “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore" do të mbahet mbrëmje koncertale me Korin e Femrave të Filharmonisë së Kosovës nën drejtimin e dirigjentit Hajrullah Syla....

Mbretëria e Bashkuar sanksionon kompaninë serbe për bashkëpunim me Rusinë

Mbretëria e Bashkuar sanksionon kompaninë serbe për bashkëpunim me Rusinë

para 3 orë - RTK

Mbretëria e Bashkuar i ka vendosur sanksione kompanisë serbe Avio Chem, një prej 46 kompanive dhe individëve që furnizonte dhe financonte Rusinë në luftë ndaj Ukrainës. “AVIO CHEM, një kompani serbe e...

Vihet gurthemeli i QKMF së në Lipjan

Vihet gurthemeli i QKMF-së në Lipjan

para 3 orë - RTK

Kanë filluar punimet për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Lipjan. Kostoja e ndërtimit të kësaj qendre është 1.8 milionë euro. Projekti u cilësua jetik për qytetarët e Lipjanit, teksa...

Kosova pjesë e programit Qytetarët barazia të drejtat dhe vlerat

Kosova pjesë e programit ‘Qytetarët, barazia, të drejtat dhe vlerat`

para 3 orë - RTK

Republika e Kosovës dhe Bashkimi Evropian, kanë nënshkruar marrëveshjen mbi pjesëmarrjen e Kosovës në programin e BE-së “Qytetarët, barazia, të drejtat dhe vlerat”. Buxheti total i këtij programi për periudhën...

Dita Ndërkombëtare e Maleve

Dita Ndërkombëtare e Maleve

para 3 orë - RTK

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Maleve. Dita Ndërkombëtare e Maleve, u shpall nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së më 11 dhjetor të vitit 2003 dhe vuri në dukje nevojën e ndërgjegjësimit të vazhdueshëm...

Blerim Isufaj rizgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Blerim Isufaj rizgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

para 4 orë - RTK

Këshilli Prokurorial i Kosovës me 9 vota për, një kundër e ka rizgjedhur Blerim Isufaj, kryeprokuror të Prokurorisë Speciale me mandat katër vjeçar. Nga konkursi i shpallur, Isufja nga kandidatët e tjerë...

IKD Kundërligjshëm kërkon nga aplikuesit heqjen dorë nga pensioni i moshës

IKD: Kundërligjshëm kërkon nga aplikuesit heqjen dorë nga pensioni i moshës

para 4 orë - RTK

Qytetarët të cilët paraqiten pranë Departamentit për Familjet e Dëshmorëve, Invalidëve të Luftës dhe Viktimave Civile në Ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve, me qëllim që të aplikojnë në skemën...

Një person ka vdekur në Suharekë dyshohet se u rrëzua nga pema

Një person ka vdekur në Suharekë, dyshohet se u rrëzua nga pema

para 4 orë - RTK

Policia ka njoftuar se vdekjen e viktimës e ka konstatuar mjeku kompetent. Njësitë policore kanë dalë në vendin e ngjarjes, ndërsa trupi i pajetë i viktimës u është liruar familjarëve për ceremoni varrimi.

Në Rrugën e Kombit ka ndodhur aksident i shumëfishtë

Në Rrugën e Kombit ka ndodhur aksident i shumëfishtë

para 4 orë - RTK

Ngrica dhe mjegulla sollën probleme në Rrugën e Kombit, ku një aksident i shumëfishtë u regjistrua në orët e para të mëngjesit të së hënës në segmentin Rrëshen-Kalimash. 13 automjete mes të cilëve dhe...

Cili është problemi tani me Marrëveshjen e Ohrit

Cili është problemi tani me Marrëveshjen e Ohrit?

para 4 orë - RTK

Një sfidë e re për Serbinë - BE-ja dëshiron të përfshijë dispozitat e Marrëveshjes së Ohrit në kapitullin 35 të negociatave. Çfarë do të thotë kjo? Siç theksoi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, "për...

Deputeti gjerman Ballkani Perëndimor i përket BE së

Deputeti gjerman: Ballkani Perëndimor i përket BE-së

para 4 orë - RTK

Deputeti i Bundestagut gjerman, Nils Schmid është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Schmid që është edhe zëdhënësi i politikës së jashtme të SPD-së, ka shkruar për këtë takim në platformën...

Raportohet se Specialja ka ndaluar Haxhi Shalën ZPS konfirmon operacionin

Raportohet se Specialja ka ndaluar Haxhi Shalën, ZPS konfirmon operacionin

para 4 orë - RTK

Gjykata Speciale ka ndërmarrë sot një operacion, i cili është duke u realizuar, ku tashmë kanë filluar bastisjet dhe ndaluar Haxhi Shalën i njohur në luftë si komandant ‘Topi’, . Zëdhënësi i ZPS-së Cristopher...

Lufta në Gaza përpjekjet për një armëpushim të dytë nuk po gjejnë vend

Lufta në Gaza, përpjekjet për një armëpushim të dytë nuk po gjejnë vend

para 4 orë - RTK

Në ditën e 65 të luftimeve mes Izraelit dhe Hamasit, përpjekjet për një armëpushim të dytë nuk po gjejnë vend. Ndërsa nga organizata botërore e shëndetësisë tregojnë për një gjendje të vështirë shëndetësore...

Moti në Shqipëri me vranësira dhe reshje bore

Moti në Shqipëri, me vranësira dhe reshje bore

para 5 orë - RTK

Në Shqipëri moti do të jetë me vranësira dhe reshje bore në orët e para të mëngjesit, gjatë ditës do të kemi vranësira dhe kthjellime të pakta. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim me shpejtësi 7 m/sek...

Policia kërkon kujdes Vozitja në mjegull është e rrezikshme

Policia kërkon kujdes: Vozitja në mjegull është e rrezikshme

para 5 orë - RTK

Policia e Kosovës ka bërë thirrje për kujdes gjatë vozitjes, sidomos në prezencë të mjegullës ku zvogëlohet dukshmëria. Në një njoftim në Facebook, policia ka kërkuar që shpejtësia e lëvizjes të mbahet...

Në aksidentin në autostradë 14 automjete të përfshira

Në aksidentin në autostradë, 14 automjete të përfshira

para 5 orë - RTK

Rreth orës 06:50 në autostradën Ibrahim Rugova, Mazgit-Bresje mbi urë te ETC-ja, sipas informatave fillestare është shkaktuar një aksident trafiku zingjiror, ku janë të përfshira 14 automjete. Si pasojë...

Ish zyrtarja e OSBE së në Kosovë vazhdon dëshminë në Speciale

Ish-zyrtarja e OSBE-së në Kosovë vazhdon dëshminë në Speciale

para 7 orë - RTK

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë, sot vazhdon gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve. Edhe sot dëshmitarja Sandra Mitchell pritet të vazhdojë dëshminë e saj. Sandra Mitchell ish-zyrtare e OSBE-së...

Sot do të promovohet vepra e Ag Apollonit

Sot do të promovohet vepra e Ag Apollonit

para 7 orë - RTK

Sot do të promovohet vepra e Ag Apollonit në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, nën patronatin Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë (EUPL) Promovimi i veprës së Ag Apollonit në Bibliotekën Kombëtare...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK