Raportime për marrëveshje Rusi Turqi Iran për ta larguar nga pushteti

Raportime për marrëveshje Rusi-Turqi-Iran për ta larguar nga pushteti

më 5.2020 - Respublica

Në disa media që merren me trajtimin e çështjeve të Lindjes së Mesme po qarkullon lajmi i një marrëveshjeje mes Rusisë-Iranit dhe Turqisë për largimin nga pushteti të liderit sirian, Bashar al-Assad. Burimi...

Koronavirusi si pretekst për luftë ekonomike ndaj Kinës

Koronavirusi si pretekst për luftë ekonomike ndaj Kinës

më 5.2020 - Respublica

Para disa ditësh në mediat të ndryshme qarkulloi një i ashtuquajtur “ raport i pesë shteteve ”, mbiquajtur “Five Eyes” sipas të cilit Kina ka fshehur të dhënat për epideminë e koronavirusit dhe për rrjedhojë...

Shqipëria do të bëhet Amerika po i bën reformat me Damian Gjiknurin

Shqipëria do të bëhet. Amerika po i bën reformat me Damian Gjiknurin

më 5.2020 - Respublica

Sot, deputeti socialist Damian Gjiknuri njofton në Facebook: Pata kënaqësinë të bashkëbisedoj sot me Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Yuri Kim. E informova për ecurinë e deritanishme...

Mëshira

Mëshira

më 5.2020 - Respublica

Mëshirë për mishin e therur! Mishi i therur është pa asnjë dyshim objekti eminent i mëshirës së Bacon( Francis Bacon, piktor i shekullit të 20-të ), i vetmi objekt i mëshirës, mëshirës së tij anglo-irlandeze....

Drejt deflacionit terminal

Drejt deflacionit terminal

më 5.2020 - Respublica

Përpjekjet e shëndetit publik për të kufizuar pandeminë e koronavirusit kanë sjellë kolapsin më të fortë ekonomik në histori dhe përpjekjet për ta kufizuar atë kolaps kanë sjellë eksperimente të pashembullta...

Video Japoni  robotë për shërbimin ndaj pacientëve në hotelet e karantinës

Video/Japoni, robotë për shërbimin ndaj pacientëve në hotelet e karantinës

më 5.2020 - Respublica

Pushteti vendor në Tokio të Japonisë ka miratuar përdorimin e robotëve në dy hotele të caktuara për karantinën e të sëmurëve me koronavirus. Një robot do sjellë ushqimin, kurse një tjetër do ndërveprojë...

Të vetëdeleguarit e përjetshëm për çështjet e lirisë shtypit

Të vetëdeleguarit e përjetshëm për çështjet e lirisë shtypit

më 5.2020 - Respublica

Sot ishte dita e Lirisë së Shtypit. Kush e dinte vallë se ka edhe një ditë të tillë? Ja që e paskan vendosur një të tillë, si mundësi për të bërë protagonistin sezonal. Çfarë do të thotë dita e Lirisë...

Nëse edhe kësaj radhe nuk bien çmimet e ndërtimit kjo provon se nuk jemi ekonomi e tregut të Iirë

Nëse edhe kësaj radhe nuk bien çmimet e ndërtimit, kjo provon se nuk jemi ekonomi e tregut të Iirë

më 5.2020 - Respublica

Revista “ Monitor ” publikon sot një vëzhgim mbi situatën e sektorit të ndërtimit në Shqipëri dhe pasojat e mundshme të pandemisë mbi të. Sipas këtij vëzhgimi goditja është e pashmangshme dhe do të reflektohet...

Presidenti i Tanzanisë ndalon testimet për CoVid 19 Nxorën pozitive dhinë dhe frutat e papajas

Presidenti i Tanzanisë ndalon testimet për CoVid-19: Nxorën pozitive dhinë dhe frutat e papajas

më 5.2020 - Respublica

Presidenti i Tanzanisë ka ndaluar përdorimin e testeve për CoVid-19 pasi ato rezultuan pozitive me mostrat e marra nga një dhi dhe në frutin e papajas. Presidenti John Magufuli ka deklaruar se njerëzit...

Propaganda fiton përherë mbi opozitarizmin e Llogjeve

Propaganda fiton përherë mbi opozitarizmin e Llogjeve

më 5.2020 - Respublica

Lexoni si fillon një lajm i raportuar sot: Kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit i dha mundësi Kryeministrit Edi Rama që të zgjerojë rolin e tij politik dhe institucional. Në këtë përfundim mbërrin...

Video Kina gënjeu apo ShBA neglizhoi për koronavirusin

Video/Kina gënjeu, apo ShBA neglizhoi për koronavirusin?

më 5.2020 - Respublica

Akuzat reciproke mes ShBA dhe Kinës për origjinën dhe fshehjen e informacionit për koronavirusin është shndërruar në çështje politike të nxehtë. Së fundmi ShBA u detyruan të heqin dorë nga akuza se virusi...

Dy propozime që duhen dëgjuar dhe një gënjeshtër

Dy propozime që duhen dëgjuar dhe një gënjeshtër

më 5.2020 - Respublica

Ilir Beqja, ish-ministër Shëndetësie, aktualisht deputet i PS-së, ka përsëritur sot idenë e tij për ulje pagash dhe pensionesh. Qasja e Beqjas është për të analizuar dhe nuk duhet konsideruar a priori....

Lajm i mirë Do rrimë Larg njëri tjetrit

Lajm i mirë. Do rrimë Larg njëri-tjetrit!

më 5.2020 - Respublica

Pas kaq ditësh dhe javësh më në fund vjen një lajm i mirë. Qeveria ka miratuar protokollet e sigurisë në plazhe. Distancat e çadrave 3 metra, distanca e personave 2 metra, në tavolina ulen vetëm familjarët...

Biznesi i vogël drejt falimentit Paralajmërohen protesta

Biznesi i vogël drejt falimentit. Paralajmërohen protesta

më 5.2020 - Respublica

Rreth 80 për qind e biznesit të vogël po shkon drejt falimentimit. Alarmin e jep kryetari i shoqatës së këtij biznesit Albert Nasto, i cili thotë se ndihma e dhënë nga qeveria është e papërfillshme. Sipas...

Për cilën demokraci është fjala

Për cilën demokraci është fjala?

më 5.2020 - Respublica

Në Kosovë po zhvillohet një komedi politike që nuk ka të dytë. Behgjet Pacolli udhëtoi nga Zvicra në Shqipëri dhe mandej thuhet se ka dalë në Kosovë me makinën dhe nën kujdestarinë e presidentit Hashim...

Video Shfaqet pas tri javësh mungese lideri koreanoverior Kim Jong Un

Video/Shfaqet pas tri javësh mungese lideri koreanoverior, Kim Jong Un

më 5.2020 - Respublica

Pas tri javësh mungese, lideri koreanverior, Kim Jong-un është rishfaqur në publik. Ai ka vizituar një fabrikë në Phenian, gjatë qëndrimit në të cilën është shfaqur i relaksuar dhe duke tymosur një cigare....

Tallja e Presidentit Kjo është pasuri e popullit Ta ruajmë

Tallja e Presidentit: Kjo është pasuri e popullit. Ta ruajmë!

më 5.2020 - Respublica

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, shkruan sot një status në Facebook në të cilin shpreh shqetësiminër situatën e pyjeve. Ndërsa lufta me virusin e padukshëm COVID-19 po përparon dhe do fitohet shumë...

Nuk ngjit

Nuk ngjit*

më 5.2020 - Respublica

Në Kuvendin e Shqipërisë ishte një debat që tërhoqi vëmendjen e shumë vetëve dhe u pasqyrua nga media të ndryshme. Nuk ishte një debat midis kundërshtarëve politikë, nuk ishte ndonjë debat midis ndonjë...

Vendimi në Kosovë një shembull tjetër për nevojën e largimit të Dvoranit nga sistemi

Vendimi në Kosovë, një shembull tjetër për nevojën e largimit të Dvoranit nga sistemi

më 5.2020 - Respublica

Vendimi i sotshëm i Gjykatës Kushtetuese të Kosom vës risjell në vëmendje rëndësinë e një institucioni të pavarur që garanton interpretimin final të Kushtetutës. Ka ndodhur një gjë shumë e rëndësishme:...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon dekretin e Hashim Thaçit për qeverinë e re

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon dekretin e Hashim Thaçit për qeverinë e re

më 5.2020 - Respublica

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi për emërimin e Avdulla Hotit si Kryeministër. Ndërkohë, edhe avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka bërë të ditur përmes...

A është e përshtatshme për Shqipërinë ndjekja e modelit italian edhe për hapjen

A është e përshtatshme për Shqipërinë ndjekja e modelit italian edhe për hapjen?

më 5.2020 - Respublica

Po bëhet përditë e më e qartë se në marrjen e masave kundër pandemisë, qeveria shqiptare po ndjek thuajse hap pas hapi modelin e Italisë. Po të  heqim faktin se qeveria shqiptare reagoi shumë shpejt në...

Koronavirusi dhe kultura arabe e sekretit

Koronavirusi dhe kultura arabe e sekretit

më 5.2020 - Respublica

Keqinformimi është një shtyllë e qeverisjes në shumicën e regjimeve arabe. Kushdo që përpiqet të ndjekë ngjarjet e tanishme në botën arabe mund të ngatërrohet duke besuar se familjet mbretërore dhe liderët...

BE ja ofertë ndërmjetësimi pa kushte për dialogun Prishtinë Beograd

BE-ja, ofertë ndërmjetësimi pa kushte për dialogun Prishtinë-Beograd

më 5.2020 - Respublica

Situata në marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund ta vazhdojë më. Ky është mendimi i ministrit të Jashtëm të Bashkimit Europian, Josep Borrell shprehur në një përgjigje me shkrim për deputetin e...

Imunë vs Të Infektuar rreziku i metaforave të reja

Imunë vs Të Infektuar, rreziku i metaforave të reja

më 5.2020 - Respublica

Massimiliano Valerii, filozof, intelektual dhe drejtor i Censis në Itali ka dhënë një intervistë për gazetën “Avvenire” përmes së cilës jep disa mendime për pasojat “ e paparashikuara” të kësaj epidemie...

Kriza tani është ekonomike

Kriza tani është ekonomike

më 5.2020 - Respublica

Pandemia e koronavirusit po jep efekte të dukshme në ekonominë globale. Eurozona ka shënuar një rënie prej 3.8% krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2019, ndërkohë që prodhimi i përgjithshëm europian...

Kryeministri italian kërkon falje publike për vonesat në pagesat e krizës

Kryeministri italian kërkon falje publike për vonesat në pagesat e krizës

më 5.2020 - Respublica

Me rasrin e ditës së 1 Majit, kryeministri italian, Giuseppe Conte ka shpërndarë një mesazh përmes të cilit njofton masat e lehtësimit, por edhe ka kërkuar falje për vinesat në pagesa ndaj shumë italianëve....

Pandemia e CoVid 19 Los Angeles testim për të gjithë dhe falas

Pandemia e CoVid-19/Los Angeles, testim për të gjithë dhe falas

më 5.2020 - Respublica

Los Angeles në ShBA ka vendosur të ndryshojë strategji në përballjen me epideminë e koronavirusit. Kryebashkiaku Eric Garcetti ka deklaruar menjëherë pasi u njoftua rritja më e madhe ditore e të infektuarve...

Koncesioni i Porto Romanos Gjata Shitje e sovranitetit te Kastrati do ta zhbëjmë

Koncesioni i Porto Romanos, Gjata: Shitje e sovranitetit te Kastrati, do ta zhbëjmë

më 5.2020 - Respublica

Sekretari për çështjet ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata, e cilëson rast flagrant korrupsioni, shitje sovraniteti dhe tradhti ndaj interesave të shqiptarëve shtesën e kontratës koncesionare...

Drejtësi e pavarur përveçse nga Amerika

Drejtësi e pavarur përveçse nga Amerika

më 4.2020 - Respublica

Sot në media është shpërndarë një njoftim sipas të cilit ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim “ka zhvilluar sot një takim me kryetar e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani”. Unë u njoha me gjyqtarin...

Kosovë Hashim Thaçi dekreton Avdullah Hotin për kryeministër

Kosovë, Hashim Thaçi dekreton Avdullah Hotin për kryeministër

më 4.2020 - Respublica

Presidenti Hashim Thaçi ka dekretuar Avdullah Hotin e LDK-së për kryeministër të Kosovës. Sipas dekretit të nënshkruar nga presidenti, Hoti i propozohet Kuvendit të Kosovës kandidat për kryeministër për...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK