Mehaj flet për përgatitjet e ushtarëve të FSK së Foto

Mehaj flet për përgatitjet e ushtarëve të FSK-së (Foto)

para 14 minutave - KosovaPress

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se të gjitha stërvitjet e pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës konfirmojnë mirëqenien e lartë fizike, mendore dhe morale, disiplinën dhe stërvitjen me...

Liga e Kampionëve femrat Vllaznia pret në shtëpi Paris Saint Germain

Liga e Kampionëve (femrat)/Vllaznia pret në shtëpi Paris Saint-Germain

para 14 minutave - KosovaPress

Sonte me fillim nga ora 18:45 stadiumi “Loro-Boriçi” do të jetë nikoqir i përballjes mes Vllaznisë e Paris Saint-Germain, ndeshje kjo e vlefshme për xhiron e katërt të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve...

Osmani në Bullgari Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes kërkon kohë

Osmani në Bullgari: Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes kërkon kohë

para 14 minutave - KosovaPress

Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes është një proces i gjatë dhe mënyra për ta tejkaluar është komunikimi, deklaroi ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një konferencë të përbashkët...

Haxhiu Janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori i IML së

Haxhiu: Janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori i IML-së

para 14 minutave - KosovaPress

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në konferencë të jashtëzakonshme ka thënë se janë zhdukur mostrat në Institutin e Mjekësisë Ligjore të ish-aktivistit Astrit Dehari. Ajo tha se pas konferencës do...

PDK kërkon nga Kuvendi shkurtimin e mandatit të ministres Rizvanolli

PDK kërkon nga Kuvendi shkurtimin e mandatit të ministres Rizvanolli

para 30 minutave - KosovaPress

Partia Demokratike e Kosovës ka akuzuar ministren e Ekonomisë se po e keqpërdor Ligjin për masat emergjente në furnizimin e energjisë. Deputeti i PDK-së, Ferat Shala ka kërkuar nga Kuvendi shkurtimin e...

Kosova U17 dhe U19 mësojnë kundërshtarët në kualifikimet drejt Euro 2024

Kosova U17 dhe U19 mësojnë kundërshtarët në kualifikimet drejt Euro 2024

para 30 minutave - KosovaPress

Në selinë e UEFA-s në Nion të Zvicrës u mbajt sot shorti për kualifikimet drejt Kampionatit Evropian 2024 në kuadër të grupmoshave 17 dhe 19 vjeç. Kosova U17 është pozicionuar në Grupi 9 të këtyre kualifikimeve,...

Në Mitrovicën e veriut për 24 orë janë raportuar disa incidente

Në Mitrovicën e veriut për 24 orë janë raportuar disa incidente

para 30 minutave - KosovaPress

Disa incidente ka raportuar policia e Kosovës në veri të Mitrovicës gjatë së mërkurës dhe të enjten në orët e para të mëngjesit. Policia ka bërë të ditur se në oborrin e një shtëpie janë hedhur dy shok...

Del në konsultim publik Ligji për Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë

Del në konsultim publik Ligji për Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë

para 30 minutave - KosovaPress

Në platformën e konsultimeve publike ka dal në konsultim publik Ligji për Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë (BRE). Sipas një njoftimi të Ministrisë së Ekonomisë, Ligji i BRE-ve përcakton promovimin...

Ministrja Haxhiu në konferencë të jashtëzakonshme

Ministrja Haxhiu në konferencë të jashtëzakonshme

para 30 minutave - KosovaPress

Kriza energjetike Rizvanolli kërkon nga kuvendi zgjatjen e masave emergjente

Kriza energjetike, Rizvanolli kërkon nga kuvendi zgjatjen e masave emergjente

para 44 minutave - KosovaPress

Duke marrë parasysh krizën energjetike evropiane nga e cila po ndikohet edhe vendi ynë, në një seancë të jashtëzakonshme të kuvendit, po shqyrtohet vendimi i Qeverisë për zgjatjen e masave emergjente në...

Kompanitë kërkojnë rritjen e tarifës së grumbullimit të mbeturinave

Kompanitë kërkojnë rritjen e tarifës së grumbullimit të mbeturinave

para 59 minutave - KosovaPress

Asociacioni i Kompanive publike për Menaxhim të Mbeturinave “PAMKOS” ka vlerësuar nevojën e rritjes së tarifës së grumbullimit të mbeturinave në nivel vendi. Ky asociacion nëpërmjet një komunikate sqaron...

Policia e Kosovës pranon pajisje në vlerë prej gjysmë milionë euro nga qeveria gjermane

Policia e Kosovës pranon pajisje në vlerë prej gjysmë milionë euro nga qeveria gjermane

para një ore - KosovaPress

Policia e Kosovës ka pranuar donacion me pajisje në vlerë rreth gjysmë milionë euro nga qeveria gjermane. Donacioni përmban pajisje profesionale për mbikëqyrje dhe kontroll të kufirit. Ministri i Punëve...

Seanca e Kuvendit të Kosovës

Seanca e Kuvendit të Kosovës

para një ore - KosovaPress

Hovenier Ta hedhim poshtë narrativen që përjashton personat me aftësi të kufizuara

Hovenier: Ta hedhim poshtë narrativen që përjashton personat me aftësi të kufizuara

para një ore - KosovaPress

Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier në Kongresin Botëror për Personat me Aftësi të Kufizuara, ka deklaruar se organet qeveritare duhet të përfshijnë edhe shqetësimet...

 PAMKOS vlerëson nevojën e rritjes së tarifës së grumbullimit të mbeturinave

“PAMKOS” vlerëson nevojën e rritjes së tarifës së grumbullimit të mbeturinave

para një ore - KosovaPress

Asociacioni i Kompanive publike për Menaxhim të Mbeturinave “PAMKOS”, sot ka bërë të ditur se ka vlerësuar nevojën e rritjes së tarifës së grumbullimit të mbeturinave në nivel vendi. Ngritja e çmimeve...

Dreshaj kërkon mbështetjen për largimin e kushtit për 15 vjet përvojë pune për pensionim

Dreshaj kërkon mbështetjen për largimin e kushtit për 15 vjet përvojë pune për pensionim

para një ore - KosovaPress

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar mbështetjen e deputetëve të Kuvendit për nisëm e tyre legjislative për plotësim-ndryshimin e Ligjit të skemës pensionale, që parasheh heqjen e kushtëzimit të...

Lituani çmontohen monumentet e epokës sovjetike

Lituani, çmontohen monumentet e epokës sovjetike

para një ore - KosovaPress

Autoritetet në Lituani kanë filluar të çmontojnë gjashtë statuja gjigante të epokës sovjetike, që qëndrojnë në një varrezë në kryeqytetin Vilnius. Punëtorët e ndërtimit rrethuan të martën shëmbëlltyrat...

Policia e Kosovës pranon donacionin me pajisje nga Qeveria Gjermane

Policia e Kosovës pranon donacionin me pajisje nga Qeveria Gjermane

para një ore - KosovaPress

Nga sot KRU Prishtina nis shkyçjen e konsumatorëve borxhlinj

Nga sot KRU “Prishtina” nis shkyçjen e konsumatorëve borxhlinj

para një ore - KosovaPress

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” sh.a, ka informuar se nga sot u janë hapur rrugët për fillimin e shkyçjes së të gjithë konsumatorëve borxhlinj të shërbimeve të ujit. KRU “Prishtina” ka bërë...

Nesër përfundon faza e dytë e thirrjes për subvencion të efiçiencës së energjisë

Nesër përfundon faza e dytë e thirrjes për subvencion të efiçiencës së energjisë

para një ore - KosovaPress

Ministria e Ekonomisë (ME) ka njoftuar të gjithë qytetarët se nesër më 9 dhjetor në ora 23:59 përfundon faza e dytë e thirrjes për subvencion të efiçiencës së energjisë. Sipas ME-së, në fazën e dytë për...

Masat zero Covid 19 godasin ekonominë në Kinë

Masat ”zero Covid-19” godasin ekonominë në Kinë

para 2 orë - KosovaPress

Kërkesa e dobët globale dhe masat e izolimit të koronavirusit në Kinë kanë shkaktuar një rënie masive në tregtinë e jashtme kineze. Eksportet, të llogaritura në dollarë amerikanë, ranë me 8,7% në nëntor...

Kosova përfiton grante prej 57 6 milionë eurove nga Korniza Investuese e Ballkanit Perëndimor

Kosova përfiton grante prej 57.6 milionë eurove nga Korniza Investuese e Ballkanit Perëndimor

para 2 orë - KosovaPress

Bordi Operacional i Kornizës Investuese të Ballkanit Perëndimor (WBIF), ka miratuar tri aplikime për fonde të Kosovës, duke mundësuar përfitimin e granteve në vlerën totale prej 57.6 milionë eurove. Kështu...

AAK kërkon mbështetjen e deputetëve për ndryshimin e Ligjit për skema pensionale

AAK kërkon mbështetjen e deputetëve për ndryshimin e Ligjit për skema pensionale

para 2 orë - KosovaPress

Deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj në një konferencë për medie ka kërkuar mbështetjen e deputetëve të Kosovës për plotësim ndryshimin e Ligjit të skemës pensionale të propozuar nga ky subjekt politik,...

OBSH ja synon marrëveshje globale për luftim të pandemive

OBSH-ja synon marrëveshje globale për luftim të pandemive

para 2 orë - KosovaPress

Shtetet anëtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë ranë dakord të zhvillojnë draftin e parë të një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme, e krijuar për të mbrojtur botën nga pandemitë e ardhshme....

Shkrimtari Graçi kërkon që lulëkuqja me katër petale të bëhet simbol i përkujtimit të gjenocidit në Kosovë

Shkrimtari Graçi kërkon që lulëkuqja me katër petale të bëhet simbol i përkujtimit të gjenocidit në Kosovë

para 2 orë - KosovaPress

Shkrimtari i njohur shqiptar, Virion Graçi veprat e të cilit janë përkthyer në disa gjuhë botërore, sot u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës dhe të Shqipërisë që të miratojnë kërkesën e Qendrës...

Raporti i Grupit për Ballkan Ikja e mjekëve trend në rritje

Raporti i Grupit për Ballkan: Ikja e mjekëve trend në rritje

para 2 orë - KosovaPress

Grupi për Ballkan publikoi raportin Shëndetësia në Kosovë: Emigrimi i mjekëve dhe punëtorëve shëndetësor, duke ofruar statistika dhe rekomandime se si duhet të veprojnë institucionet e vendit për të siguruar...

Ishte i kërkuar ndërkombëtarisht arrestohet një 21 vjeçar në Fier

Ishte i kërkuar ndërkombëtarisht, arrestohet një 21 vjeçar në Fier

para 3 orë - KosovaPress

Një 21 vjeçar, që ishte i kërkuar ndërkombëtarisht, u arrestua në Fier. Policia e Shtetit sot informoi se 21 vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Laquila-s, Itali, me vendimin...

Rama Transformimi i Prishtinës ka filluar

Rama: Transformimi i Prishtinës ka filluar

para 3 orë - KosovaPress

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama në një vjetorin e qeverisjes së tij në kryeqytet, nëpërmjet një video, ka paraqitur disa nga të arriturat gjatë këtij viti. Rama ka thënë se kanë nisur punimet për...

Konferencë për media e AAK së

Konferencë për media e AAK-së

para 3 orë - KosovaPress

Nisja e parë në hapësirë e Mbretërisë së Bashkuar nga Cornwall përballet me vonesë

Nisja e parë në hapësirë e Mbretërisë së Bashkuar nga Cornwall përballet me vonesë

para 3 orë - KosovaPress

Do të duhet të presim pak më shumë për të parë lëshimin e parë hapësinor orbital nga toka e Mbretërisë së Bashkuar. Kompania “Virgin Orbit” e Sir Richard Branson kishte kërkuar të mërkurën e ardhshme për...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK