Mbi 70 punëtorë të MKRS mbesin pa kontrata pune rrezikohen asetet e trashëgimisë kulturore

Mbi 70 punëtorë të MKRS mbesin pa kontrata pune, rrezikohen asetet e trashëgimisë kulturore

para 14 minutave - Kallxo

Mbi 70 punëtorëve të angazhuar me procedura të prokurimit ose me kontrata mbi vepër (MSHV) nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) në muajt shtator – tetor të këtij viti u kanë skaduar kontratat...

Gjykimi ndaj Rozeta Hajdarit për aksidentin ku ishte goditur një fëmijë Gjykata vendos për super ekspertizë

Gjykimi ndaj Rozeta Hajdarit për aksidentin ku ishte goditur një fëmijë, Gjykata vendos për super-ekspertizë

para 14 minutave - Kallxo

Gjykata e Prishtinës ka vendosur sot për super-ekspertizë në rastin e gjykimit ndaj ministres së Tregtisë Rozeta Hajdari. Gjykata mori vendim që të caktohet një grup ekspertësh që të dalin me një super...

Kuvendi miratoi zgjatjen e masave emergjente për energjinë

Kuvendi miratoi zgjatjen e masave emergjente për energjinë

para 44 minutave - Kallxo

Vendimi i Qeverisë, me datë 29 nëntor të këtij viti për zgjatjen e masave emergjente të energjisë elektrike, ka marrë mbështetjen për miratim të 61 deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Në lidhje me këtë...

Banorët në Hoçë të madhe protestojnë kundër aksionit të Doganës për sekuestrimin e alkoolit kërkohet asistenca e Policisë

Banorët në Hoçë të madhe protestojnë kundër aksionit të Doganës për sekuestrimin e alkoolit, kërkohet asistenca e Policisë

para 44 minutave - Kallxo

Edhe sot është duke vazhduar aksioni i Doganës së Kosovës, për konfiskimin e alkoolit në fshatin Hoqë e Madhe të komunës së Rahovecit. Por kësaj here Dogana ka kërkuar ndihmën e Policisë së Kosovës, pasi...

Rizvanolli i përgjigjet Gashit për ditët e zgjatjes së masave emergjente për energjinë

Rizvanolli i përgjigjet Gashit për ditët e zgjatjes së masave emergjente për energjinë

para 59 minutave - Kallxo

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli është përgjigjur në pyetjen e deputetit të LDK-së, Arben Gashi, i cili e pyeti për numrin e ditëve që nga shpallja e masave emergjente në furnizimin e energjisë....

 Të mos dënohen punëtorët e seksit  A duhet të ndryshojë ligji në Kosovë

“Të mos dënohen punëtorët e seksit”: A duhet të ndryshojë ligji në Kosovë?

para 59 minutave - Kallxo

Për dallim nga shumica e vendeve në Evropë, Kosova ndalon plotësisht secilën formë të prostitucionit: shitjen dhe blerjen e këtij shërbimi, organizimin e tij në shtëpi publike dhe ofrimin e lokaleve për...

Gashi Qeveria nuk ka arritur ta përmirësojë gjendjen në sektorin e energjisë

Gashi: Qeveria nuk ka arritur ta përmirësojë gjendjen në sektorin e energjisë

para 59 minutave - Kallxo

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka thënë se Qeveria e Kosovës as pas një viti nuk ka arritur të përmirësoj gjendjen në sektorin e energjisë. Gashi kështu ka...

Lekaj Qeveri e hajgarëve u tregon qytetarëve si të lahen si të vishen e si t i izolojnë shtëpitë

Lekaj: Qeveri e hajgarëve, u tregon qytetarëve si të lahen, si të vishen e si t`i izolojnë shtëpitë

para 59 minutave - Kallxo

‘Qeveri të hajgerëve’ e ka quajtur deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, Qeverinë Kurti. Në shqyrtimin e propozimit për zgjatjen e masave emergjente për energji, Lekaj ka thënë qeverisja...

Haxhiu për mostrat e zhdukura të Astrit Deharit Nga tetori i 2021 nuk janë kontrolluar nëse janë aty

Haxhiu për mostrat e zhdukura të Astrit Deharit: Nga tetori i 2021 nuk janë kontrolluar nëse janë aty

para një ore - Kallxo

Ministria e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në konferencë për media ka bërë të ditur se janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga Instituti i Mjekësisë Ligjore. “Që nga tetori i vitit 2021 nuk kanë kontrolluar...

Haxhiu Janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga Instituti i Mjekësisë Ligjore  VIDEO

Haxhiu: Janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga Instituti i Mjekësisë Ligjore - VIDEO

para një ore - Kallxo

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka bërë të ditur se janë zhdukur provat për rastin e vdekjes së Astrit Deharit . “Duke pasur parasysh ndjeshmërinë rastit, mbrëmë në orët e vona jam njoftuar që...

VIDEO  Veriu po monitorohet nga organet e rendit

VIDEO - Veriu po monitorohet nga organet e rendit

para një ore - Kallxo

Në veri të vendit po vazhdon të ketë monitorim nga organet e rendit, saktësisht nga Policia e Kosovës, EULEX-i dhe KFOR-i pas tensioneve të fundit të cilat u shënuan ditë më parë. Ditëve të fundit dyshohet...

Shala 84 milionë euro kanë kushtuar devijimet në veri si rezultat i mos zbatimit të udhërrëfyesit për energji

Shala: 84 milionë euro kanë kushtuar devijimet në veri si rezultat i mos zbatimit të udhërrëfyesit për energji

para një ore - Kallxo

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala sot gjatë seancës së Kuvendit ka kritikuar Qeverinë lidhur me moszbatimin e Udhërrëfyesit të Energjisë për Komunat Veriore të Kosovës. Shala ka thënë...

Osmani Ka përparim në lobimin ndaj pesë vendeve të BE së që s e njohin Kosovën

Osmani: Ka përparim në lobimin ndaj pesë vendeve të BE-së që s'e njohin Kosovën

para një ore - Kallxo

Mesi i muajit dhjetor është koha kur pritet që Kosova të aplikojë për statusin e vendit të kandidatit për anëtarësim në Bashkim Evropian (BE). Në lidhje me këtë çështje, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Vendosi drita rrotative në veturën e tij pa autorizim gjobitet me 500 euro nga Policia

Vendosi drita rrotative në veturën e tij pa autorizim, gjobitet me 500 euro nga Policia

para një ore - Kallxo

Policia e Kosovës gjatë kontrollit të trafikut rrugor në rrugën “Sami Gashi” në Mitrovicë kanë identifikuar një veturë me targa vendore, e cila ishte e pajisur me dritën rrotative të automjeteve me përparësi...

Cili është fenomeni i Chatbot it të AI ChatGPT dhe a mund t i zëvendësojë njerëzit

Cili është fenomeni i Chatbot-it të AI ChatGPT dhe a mund t’i zëvendësojë njerëzit?

para një ore - Kallxo

Ky mjet i ka impresionuar ekspertët me aftësinë e tij të shkrimit, aftësinë në detyra komplekse dhe lehtësinë e përdorimit Çfarë është ChatGPT robot i AI? ChatGPT është një chatbot prototip i bazuar në...

Çka ndodhi me Projektligjin për Trustin në Komisionin për Buxhet

Çka ndodhi me Projektligjin për Trustin në Komisionin për Buxhet

para një ore - Kallxo

Një keqinterpretim i rregullores së Kuvendit, ka bërë që Projektligji për Trustin fillimisht të miratohet në Komisionpër Buxhet… e më pas nga i njëjti komision të konstatohet që nuk është miratuar. Ky...

Apeli trajton ankesën e të akuzuarit për terrorizëm që deklaroi se ka shkuar të jetojë në Siri për arsye fetare

Apeli trajton ankesën e të akuzuarit për terrorizëm që deklaroi se ka shkuar të jetojë në Siri për arsye fetare

para 2 orë - Kallxo

Gjykata e Apelit, sot, mbajti seancë gjyqësore për të trajtuar ankesat e palëve ndaj vendimit dënues së shkallës së parë kundër Nagip Lutfiut të akuzuar për terrorizëm. Gjykata e shkallës së parë në shtator...

Nesër përfundon afati për blerjen e paisjeve për ngrohje që subvencionohen nga Ministria e Ekonomisë

Nesër përfundon afati për blerjen e paisjeve për ngrohje që subvencionohen nga Ministria e Ekonomisë

para 2 orë - Kallxo

Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se nesër më 9 dhjetor në ora 23:59, përfundon afati për blerjen e pajisjeve për ngrohje, që subvencionohen nga kjo ministri. Sipas njoftimit, në fazën e dytë për subvencion...

Scholz Është zvogëluar rreziku bërthamor nga Rusia

Scholz: Është zvogëluar rreziku bërthamor nga Rusia

para 3 orë - Kallxo

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë është zvogëluar tash për tash. “Rusia është ndalur së kërcënuari për përdorim të armës bërthamore, si përgjigje...

Plani franko gjerman ose i Bashkimit Evropian çka dihet deri tani

Plani franko-gjerman ose i Bashkimit Evropian, çka dihet deri tani?

para 3 orë - Kallxo

Po bëhen dy muaj që kur dialogut Kosovë-Serbi iu shtua edhe një propozim i ri, ai franko-gjerman i cili ditëve të fundit ka filluar të quhet edhe propozimi i Bashkimit Evropian i mbështetur nga Franca...

Kosova përfiton mbi 57 milionë euro grante nga Korniza Investuese e Ballkanit Perëndimor

Kosova përfiton mbi 57 milionë euro grante nga Korniza Investuese e Ballkanit Perëndimor

para 3 orë - Kallxo

Bordi Operacional i Kornizës Investuese të Ballkanit Perëndimor (WBIF), ka miratuar tri aplikime për fonde të Kosovës, duke mundësuar përfitimin e granteve në vlerën prej 57.6 milionë eurove. Kështu ka...

Ushtarët ukrainas sulmojnë pozicionet ruse  VIDEO

Ushtarët ukrainas sulmojnë pozicionet ruse - VIDEO

para 3 orë - Kallxo

Ushtarët ukrainas sulmojnë pozicionet ruse në afërsi të Bakhmutit, një qytet strategjik në rajonin lindor të Donetskut. Kievi thotë se forcat ajrore ruse kanë intensifikuar sulmet e tyre. Qyteti i Bakhmutit...

Nuk do të mbahet më prapa grilave  ariu i fundit i restorantit largohet nga Shqipëria

Nuk do të mbahet më prapa grilave - ariu i fundit i restorantit largohet nga Shqipëria

para 3 orë - Kallxo

I shtrirë në kafazin e tij pranë një rruge të frekuentuar të Tiranës, ariu i murrmë i quajtur Mark gëlltit pa probleme një grumbull bukë dhe marule ndërkohë që, pak përtej hekurave që e kanë mbajtur rob...

Brukseli diskuton rreth pranimit të Kroacisë Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Schengen

Brukseli diskuton rreth pranimit të Kroacisë, Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Schengen

para 4 orë - Kallxo

Ministrat e Brendshëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë mbledhur të enjten në Bruksel për të vendosur nëse do të pranojnë Bullgarinë, Rumaninë dhe Kroacinë në zonën Schengen. Kroacia besohet...

Aksident i rëndë në rrugën Arllat  Malishevë një i vdekur

Aksident i rëndë në rrugën Arllat - Malishevë, një i vdekur

para 4 orë - Kallxo

Një aksident trafiku më fatalitet ka ndodhur mëngjesin e sotëm, rreth orës 07:00 në rrugën Arllat-Malishevë. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka vdekur. Ndërsa, pesë persona tjerë kanë pësuar lëndime...

Ujësjellësi Prishtina Prej sot janë hapur rrugët ligjore për shkyçje të konsumatorëve borxhlinj

Ujësjellësi Prishtina: Prej sot janë hapur rrugët ligjore për shkyçje të konsumatorëve borxhlinj

para 4 orë - Kallxo

Kompania Rajonale e Ujësjellësit ‘Prishtina’ sh.a. ka bërë të ditur se me lehtësimin e masave epidemiologjike nga COVID-19, kompanisë i është hapur rruga që nga sot të fillojë me shkyçjen e borxhlinjve...

Angela Merkel mbron vendimet e saj për energjinë ruse

Angela Merkel mbron vendimet e saj për energjinë ruse

para 4 orë - Kallxo

Ish-kancelarja gjermane tha për gazetën Die Zeit se nuk pendohet për vendimet që ka marrë në lidhje me furnizimin me energji të Gjermanisë. Megjithatë, ajo pranoi se duhej të qe bërë më shumë për t’iu...

Dogana sqaron sekuestrimin e 42 mijë litrave pije alkoolike në Hoçë të Madhe VIDEO

Dogana sqaron sekuestrimin e 42 mijë litrave pije alkoolike në Hoçë të Madhe (VIDEO)

para 4 orë - Kallxo

Dogana e Kosovës ka njoftuar se dje ka sekuestruar 42 mijë litra pije alkoolike pasi ka realizuar një kontrollë rutinore tek një dyqan ku shiten pije alkoolike në fshatin Hoçë e Madhe të Rahovecit. “Gjatë...

Vladimir Putin lufta e Rusisë në Ukrainë mund të kthehet në një proces afatgjatë

Vladimir Putin: lufta e Rusisë në Ukrainë mund të kthehet në një 'proces afatgjatë'

para 4 orë - Kallxo

Granatimet ruse lanë të vrarë 10 persona dhe plagosën shumë të tjerë në qytetin Kurakhove në Ukrainën lindore, ka deklaruar presidenti Volodymyr Zelenskiy. Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko paralajmëroi...

OBSH ja synon marrëveshje globale për luftim të pandemive

OBSH-ja synon marrëveshje globale për luftim të pandemive

para 5 orë - Kallxo

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se në shkurt të vitit të ardhshëm do të nisë negociatat për një marrëveshje globale, që synon luftim më të mirë të pandemive. Organizata me 194 vende anëtare...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK