Familja mbretërore holandeze përfshihet në hetimin e historisë koloniale ja për çfarë akuzohen

Familja mbretërore holandeze përfshihet në hetimin e historisë koloniale, ja për çfarë akuzohen

para 2 orë - Medial

Mbreti holandez Willem Alexander po hetohet në mënyrë të pavarur për rolin e Shtëpisë Mbretërore të Orange-Nassau në historinë koloniale. Mbreti deklaroi se ”një njohuri e thellë e së kaluarës është thelbësore...

Pasi problemi është me Arsovskën protestat mund t ë organizohen vetëm para qytetit të Shkupit

Pasi problemi është me Arsovskën, protestat mund t’ë organizohen vetëm para qytetit të Shkupit

para 2 orë - Medial

Shkup, 8 dhjetor – Shoferët privatë paralajmëruan se ka gjasa që t’i tërheqin autobusët dhe protesta të zhvendoset kryesisht para Qytetit të Shkupit. Siç u tha në konferencën e sotme për media, kjo është...

Një truk i thjeshtë për të shkrirë më shpejt xhamin e veturës tuaj

Një truk i thjeshtë për të shkrirë më shpejt xhamin e veturës tuaj!

para 2 orë - Medial

Ky është një nga problemet me të cilat përballen drejtuesit e mjeteve gjatë muajve të dimrit, sidomos kur në mëngjes nxitojnë në punë dhe nuk kanë kohë të mjaftueshme për të pastruar xhamin e përparmë....

Janevski Ohri nuk duhet të jetë sinonim i akomodimit të shtrenjtë dhomave të ftohta dhe mëngjesit bajat

Janevski: Ohri nuk duhet të jetë sinonim i akomodimit të shtrenjtë, dhomave të ftohta dhe mëngjesit bajat

para 2 orë - Medial

Ohër, 8 dhjetor – Drejtori i Agjencisë për Mbështetjen dhe Promovimin e Turizmit (APPT), Ljupço Janevski pret që vitin 2022 ta mbyllë me rreth 2,8 milionë netë qëndrime dhe mbi 400 milionë dollarë qarkullim...

Paralajmërohet të rritet çmimi edhe i mbeturinave

Paralajmërohet të rritet çmimi edhe i mbeturinave

para 2 orë - Medial

Asociacioni i Kompanive Publike për Menaxhim të Mbeturinave, “PAMKOS”, ka parë të nevojshme e rritjen e çmimit për grumbullimin e mbeturinave në nivel vendi. “PAMKOS” ka thënë se referuar situatës së ngritjes...

Gërkovska Populizmi është më i dëmshmi për një demokraci duhet guxim që ta mbash shtetin në rrugën e duhur

Gërkovska: Populizmi është më i dëmshmi për një demokraci, duhet guxim që ta mbash shtetin në rrugën e duhur

para 2 orë - Medial

Shkup, 8 dhjetor – Politikat e qeverisjes së mirë janë bazë për stabilitetin e çdo shteti. Nëse duam stabilitet duhet që qytetarët të kenë besim në institucionet, të kemi administratë e cila do të jetë...

Kriza energjetike Rizvanolli kërkon zgjatjen e masave emergjente

Kriza energjetike, Rizvanolli kërkon zgjatjen e masave emergjente

para 2 orë - Medial

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli kërkoi që të zgjaten masat emergjente për energjinë. Duke marrë parasysh krizën energjetike evropiane nga e cila po ndikohet...

BE miraton paketën e radhës të sanksioneve për Rusinë

BE miraton paketën e radhës të sanksioneve për Rusinë

para 2 orë - Medial

BE do të përpiqet të fundosë Rusinë me një dallgë të re sanksionesh e cila përshin 200 zyrtarë të lartë rusë dhe tre banka ruse. Paketë synon të shkurtojë aksesin e Rusisë në të gjitha llojet e dronëve...

Emri i një loje fjala më e kërkuar në Google në botë për vitin 2022

Emri i një loje, fjala më e kërkuar në Google në botë për vitin 2022

para 2 orë - Medial

Fjala Wordle mori vendin e parë si termi më i kërkuar i Google në botë dhe në SHBA në vitin 2022. Kërkimet u zbuluan nga gjigandi i teknologjisë në raportin e tyre vjetor Year in Search. Wordle është emri...

89 vjeçarja me aftësi të kufizuara përdhunohet nga i riu në Belgjikë kërkon eutanazi

89-vjeçarja me aftësi të kufizuara përdhunohet nga i riu në Belgjikë, kërkon eutanazi

para 2 orë - Medial

Një gruaje me aftësi të kufizuara e cila u përdhunua në shtratin e saj në shtëpinë e kujdesit belg, i është dhënë e drejta për t’i dhënë fund jetës së saj pas sulmit traumatizues. 89-vjeçarja, e cila nuk...

Shpërthim në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut dy sulme me shok bomba

Shpërthim në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut, dy sulme me shok-bomba

para 16 orë - Medial

Dy sulme me shok-bomba në “Lagjen e Boshnjakëve” -Policia jep detaje Dy sulme me shok-bomba kanë ndodhur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut. Drejtori i Policisë për rajonin e Mitrovicës së...

Në Senatin e SHBA së është miratuar rezoluta sipas së cilës veprimet e Rusisë në Ukrainë njihen si gjenocid

Në Senatin e SHBA-së është miratuar rezoluta sipas së cilës veprimet e Rusisë në Ukrainë njihen si gjenocid

para 16 orë - Medial

Senatorët Xhim Rash, anëtar i Komisionit të Senatit për çështje të jashtme dhe Ben Kardin, kryetar i Komisionit të Helsinkit, sot e përshëndetën miratimin e rezolutës, me të cilën njihen si gjenocid veprimet...

Qeveria e Serbisë ndërpret lëshimin e targave ilegale me akronime të qyteteve të Kosovës

Qeveria e Serbisë ndërpret lëshimin e targave ilegale me akronime të qyteteve të Kosovës

para 16 orë - Medial

Qeveria e Serbisë ka miratuar një rregullore për zgjatjen e periudhës së vlefshmërisë së afisheve të regjistrimit për automjetet me targa serbe në Kosovë. Siç u tha, ato do të jenë të vlefshme derisa të...

Në këtë shtet nënave që lindin mbi 3 fëmijë u falen kreditë

Në këtë shtet nënave që lindin mbi 3 fëmijë u falen kreditë

para 16 orë - Medial

Gratë hungareze që kanë 4 fëmijë do të përjashtohen përjetësisht nga taksat mbi të ardhurat. Plani i ri që u njoftua nga kryeministri Victor Orban, synon rritjen e lindshmërisë ne Hungari. Kjo, sipas udhëheqësit...

Sanksionet e reja të BE së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

Sanksionet e reja të BE-së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

para 16 orë - Medial

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të armatosura të Rusisë, tri bankave dhe dhjetëra zyrtarëve. “Rusia vazhdon të sjellë vdekje dhe shkatërrim në Ukrainë....

Merkel pranon gabimet e saj në politikën përballë Rusisë

Merkel pranon gabimet e saj në politikën përballë Rusisë

para 16 orë - Medial

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka pranuar se ka pasur dështime në politikën e saj ndaj Rusisë. “Duhet të kishim reaguar më shpejt ndaj agresivitetit të Rusisë”, tha Merkel në një intervistë me të...

Incident tek Higjiena Komunale në Shkup kërcënohet dhe sulmohet një polic

Incident tek “Higjiena Komunale” në Shkup, kërcënohet dhe sulmohet një polic

para 16 orë - Medial

Një incident është regjistruar brenda ambienteve të NP “Higjiena Komunale” në Shkup, ku dy qytetarë kishin ofenduar një polic e madje njëri prej tyre edhe e kishte sulmuar fizikisht. Policia ka ftuar në...

Libia dënon marrëveshjen e Greqisë për kërkimet sizmike në jug të Kretës

Libia dënon marrëveshjen e Greqisë për kërkimet sizmike në jug të Kretës

para 16 orë - Medial

Ministria e Jashtme e Libisë ka dënuar marrëveshjen që Qeveria e Athinës ka arritur me kompanitë ndërkombëtare për aktivitetet e kërkimit dhe shpimit për naftë dhe gaz natyror në Mesdhe në kufijtë detarë...

Talebanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet

Talebanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet

para 16 orë - Medial

Talebanët kanë kryer atë që mendohet të jetë ekzekutimi i tyre i parë publik që nga kthimi i tyre në pushtet në Afganistan vitin e kaluar. Një zëdhënës i talebanëve tha se një burrë u vra në një stadium...

Kovaçevski  Edstadler Maqedonia e Veriut është një partner i besueshëm dhe anëtar i ardhshëm i BE së

Kovaçevski – Edstadler: Maqedonia e Veriut është një partner i besueshëm dhe anëtar i ardhshëm i BE-së

para 16 orë - Medial

Vjenë, 7 Dhjetor – Dimitar Kovaçevski, në kuadër të vizitës së punës në Austri, ka takuar ministren federale për BE dhe Kushtetutës së Republikës së Austrisë, Caroline Edstadler. Në takim morën pjesë edhe...

Këshillat më të mira të mbetni shtatzënë gjatë festave të fundvitit

Këshillat më të mira të mbetni shtatzënë gjatë festave të fundvitit

para një dite - Medial

Të gjithëve na pëlqen sezoni i fundvitit sepse është periudha kur mund të shpenzojnë më shumë kohë me familjen. Por, a e dini se gjithashtu është periudha më e zakonshme e vitit kur çiftet provojnë të...

Sekretari i Sigurisë Kombëtare kufijtë nuk mjaftojnë më për të mbrojtur SHBA në

Sekretari i Sigurisë Kombëtare: kufijtë nuk mjaftojnë më për të mbrojtur SHBA-në

para një dite - Medial

Kufijtë e Amerikës, dhe kufijtë në përgjithësi, nuk janë më të mjaftueshëm për të ndihmuar për mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara nga një seri kërcënimesh që po evoluojnë, përfshirë luftërat në vende të...

Sërish shpërthim në Mitrovicë të Veriut

Sërish shpërthim në Mitrovicë të Veriut

para një dite - Medial

Një shpërthim ka ndodhur në Mitrovicë të Veriut. Shpërthimi ka ndodhur shumë pranë gazetarëve të pranishëm. Një pjesë e rrugës në Mitrovicë të veriut është bllokuar pas shpërthimit. Për shkak të sigurisë...

Ageler Korrupsioni dukshëm është sfida më e madhe me të cilën përballeni

Ageler: Korrupsioni dukshëm është sfida më e madhe me të cilën përballeni

para një dite - Medial

Shkup, 6 dhjeto r– Ambasadorja e SHBA-së në vend, Anxhela Ageler sonte theksoi se është konfuz procesi për zgjedhjen e shefit të ri të Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit,...

Sveçla Grupe të organizuara dhe individë të maskuar sulmuan zyrtarët në veri

Sveçla: Grupe të organizuara dhe individë të maskuar sulmuan zyrtarët në veri

para një dite - Medial

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se “grupe të organizuar me disa individë të maskuar”, sulmuan me “shok bomba dhe të shtëna në ajër” zyrtarët zgjedhorë dhe ata policorë në...

Zelensky Luftimet në Donbas më të vështirat

Zelensky: Luftimet në Donbas, më të vështirat

para një dite - Medial

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, vizitoi të martën frontet e luftës në afërsi të Sllovijanskut, në rajonin e Donjeckut, në lindje të Ukrainës. Ai tha se luftimet në këtë zonë janë “të vështira”,...

Një fëmijë nga Shkupi vdes në aksidentin mes dy veturave dhe një motoçiklete

Një fëmijë nga Shkupi vdes në aksidentin mes dy veturave dhe një motoçiklete

para një dite - Medial

MPB njofton se një person ka ndërruar jetë nga aksidenti i trafikut që ka ndodhur në Kozle të Shkupit gjatë mbrëmjes së djeshme. Rasti në polici është raportuar rreth orës 20:47 minuta, ndërsa aksidenti...

Radoniqi Me zor nuk mbahen zgjedhjet në veri

Radoniqi: Me zor nuk mbahen zgjedhjet në veri

para një dite - Medial

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se incidentet në veri më 6 dhjetor, dëshmuan se qasja e KQZ-së është e kufizuar në këtë pjesë të vendit. Në Zubin Potok dhe Mitrovicë...

Objektet e institucioneve shtetërore jashtë kadastrës

Objektet e institucioneve shtetërore jashtë kadastrës!

para një dite - Medial

Shkup, 6 Dhjetor – Vetëm 18 institucione në Maqedoninë e Veriut nga gjithsej 1.346 kanë realizuar detyrimin për regjistrimin e pronës në Agjencinë e Kadastrës. Në vitin 2020, Qeveria mori vendim për vendosjen...

Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

para një dite - Medial

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të justifikuar, ndërsa për të tjerat nuk ka dhe udhëheqësit...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK