Letra e Hakslit për Oruellin 1949  Vizioni im për ferrin e së ardhmes është më i saktë se i yti

Letra e Hakslit për Oruellin (1949): Vizioni im për ferrin e së ardhmes është më i saktë se i yti!

para 2 orë - Medial

Përktheu dhe përgatiti: Agron Shala Pasi e lexon veprën 1984 ( Nineteen Eighty-Four ), Oldus Haksli (Aldous Huxley) – autori i fantashkencës së famshme distopike Brave New World (1932), që në shqip është...

Babai i Vanjës sillet para Gjykatës Themelore Penale

Babai i Vanjës sillet para Gjykatës Themelore Penale

para 2 orë - Medial

Shkup, 4 dhjetor – Në Gjykatën Penale të Shkupit sot pasdite është sjellë babai i 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, Aleksandar Gjorçevski, i cili është një nga të dyshuarit për vrasjen. Ai ishte sjellë nga...

A do ta përdorja AI në për t i shkruar romanet e mia Rezultatet më të mira mund t i marr nga një majmun me iPhone

A do ta përdorja AI-në për t’i shkruar romanet e mia? Rezultatet më të mira mund t’i marr nga një majmun me “iPhone”!

para 2 orë - Medial

Nga: Monica Ali, shkrimtare / botuar me shkurtesa në ditoren The Guardian (shkrimin e plotë mund ta gjeni në këtë vegëz: PEN Transmissions ) Përkthimi: Agron Shala / Telegrafi.com Gjatë kësaj vere, dy...

Liderët vendosën zgjedhje të dyfishta më 8 maj

Liderët vendosën, zgjedhje të dyfishta më 8 maj

para 2 orë - Medial

Shkup, 4 dhjetor – Partitë politike në takim liderësh vendosën që 8 maji të jetë dita e zgjedhjeve të dyfishta, rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare. Rrethi i parë i zgjedhjeve...

Estonia Prezenca e Lavrovit në Shkup  cirk

Estonia: Prezenca e Lavrovit në Shkup, “cirk”

para 2 orë - Medial

Talin, 4 dhjetor – Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Estonisë Jonatan Vseviov, tha se shteti i tij kishte refuzuar të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup, sepse siç...

A ka nevojë Vlora për një aeroport

A ka nevojë Vlora për një aeroport?

para 2 orë - Medial

Ngritja e aeroportit të Vlorës shqetëson ambientalistët, sepse rrezikohet ekosistemi i Vjosës një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë… Konventa e Bernës e Këshillit të Evropësi bën thirrje vazhdimisht...

Çfarë u vendos në takimin e sotshëm të liderëve

Çfarë u vendos në takimin e sotshëm të liderëve?

para 2 orë - Medial

Shkup, 4 dhjetor – Kuvendi ishte vendi që sot në mesditë bashkoi liderët e partive më të mëdha parlamentare në vend, LSDM-së në pushtet dhe koalicionit, BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët dhe VMRO-DPMNE-së...

Google heq aplikacionin që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin

Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

para 2 orë - Medial

Google ka larguar nga Play store një aplikacion, i cili i ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë dhe produktet izraelite. Llogaria e mediave sociale @NoThanksBoycott konfirmoi se aplikacioni i saj NoThanks...

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

para 2 orë - Medial

Aplikacioni popullor i transmetimit të muzikës, Spotify, do të shkurtojë pothuajse një të pestën e fuqisë së tij punëtore, pavarësisht nga një fitim prej 65 milionë eurosh, sipas shifrave të tij të fundit....

Scenic E Tech electric arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024

Scenic E-Tech electric arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024

para 2 orë - Medial

Renault thotë se është krenar që arrin në finalen e çmimit Makina Evropiane e Vitit 2024. Pas Austral në 2022 dhe Megane E-Tech elektrike në 2021, tani është radha e Scenic E-Tech elektrike të jetë një...

Kryesuesi i ri i OSBE së Do të fokusohemi në dhënien fund të luftërave

Kryesuesi i ri i OSBE-së: Do të fokusohemi në dhënien fund të luftërave

para 3 dite - Medial

Kryesuesi i ri i OSBE-së, Ian Borg, në konferencë për media, tha se ai do të fokusohet në dhënien fund të luftërave, derisa theksoi se agresioni rus ndaj Ukrainës duhet të marrë fund, shkruan Alsat. “Ne...

OSBE ja u bë me kryesues të ri zgjatet jeta e organizatës

OSBE-ja u bë me kryesues të ri, zgjatet ‘jeta’ e organizatës

para 3 dite - Medial

“57 shtetet pjesëmarrëse të OSBE-së kanë vendosur unanimisht se Malta do të jetë kryesuesja e ardhshme e organizatës. Megjithatë, një numër sfidash do të mbeten, veçanërisht për shkak se buxheti i OSBE-së...

Osmani Rusia është shkaku i problemeve dhe jostabilitetit të rajonit jo demokracitë perëndimore

Osmani: Rusia është shkaku i problemeve dhe jostabilitetit të rajonit, jo demokracitë perëndimore

para 3 dite - Medial

Shkup, 1 dhjetor – Federata Ruse është arsyeja e problemeve dhe jostabilitetit të rajonit, ndërsa e vetmja zgjidhje për të gjitha hallet e rajonit është anëtarësimi në BE dhe NATO. Kjo nuk është pikëpamja...

Bytyqi Kapitali njerëzor është një segment kyç në Strategjinë Kombëtare për Zhvillim

Bytyqi: Kapitali njerëzor është një segment kyç në Strategjinë Kombëtare për Zhvillim

para 3 dite - Medial

Shkup, 1 dhjetor – Partneriteti tridhjetëvjeçar me Bankën Botërore shënohet në kohën kur Maqedonia e Veriut po fillon një proces të ri, konkretisht Strategjinë Kombëtare për Zhvillim për 20 vitet e ardhshme,...

 Më pagoi Naimi  Ekzekutimi i Liridona Murselit autori i krimit e bashkëshorti i saj u takuan para krimit Policia hap kamerat

‘Më pagoi Naimi…”/ Ekzekutimi i Liridona Murselit, autori i krimit e bashkëshorti i saj u takuan para krimit: Policia hap kamerat

para 3 dite - Medial

Mbrëmjen e së mërkurës, një vrasje në rrugën “Dalip Alshiqi” tronditi Prishtinën. Raportimet fillestare pohuan se Liridona Murseli u vra nga disa grabitës, teksa po udhëtonte me makinë së bashku me bashkëshortin...

Tronditëse I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

Tronditëse: I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

para 3 dite - Medial

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e Liridona Murselit. Klan Kosova merr vesh nga burime të saj se i prangosur për organizimin e vrasjes është edhe bashkëshorti...

Pacolli Kushdo qoftë mbrapa këtij akti të tmerrshëm duhet ta marrë denimin maksimal

Pacolli: Kushdo qoftë mbrapa këtij akti të tmerrshëm duhet ta marrë denimin maksimal

para 3 dite - Medial

Lideri AKR-së ka kërkuar që kushdo që qëndron prapa aktit të vrasjes së Liridona Murselit duhet të përballet me drejtesinë. Ai ka përgëzuar policinë për punën që po bëjnë në hetimin e rastit. “Sot, fëmijët...

Takim i presidentit Pendarovski me krytearen e Bankës evropiane për ripërtëritje dhe zhvillim Odil Reno Beso në Dubai

Takim i presidentit Pendarovski me krytearen e Bankës evropiane për ripërtëritje dhe zhvillim, Odil Reno-Beso në Dubai

para 3 dite - Medial

Shkup, 1 dhjetor – Presidenti Stevo Pendarovski sot në Dubai, gjatë pjesëmarrjes në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike – COP28, realizoi takim me kryetaren e Bankës evropiane për...

DASH  Shqipëria vazhdoi mbështetjen e fortë të përpjekjeve ndërkombëtare kundër terrorizmit

DASH : Shqipëria vazhdoi mbështetjen e fortë të përpjekjeve ndërkombëtare kundër terrorizmit

para 3 dite - Medial

Në raportin vjetor mbi terrorizmin të publikuar në 30 nëntor nga Departamenti Amerikan i Shtetit, në rreth 50 faqe, përshkruhet situata e Shqipërisë përballë fenomenit shqetësues dhe të dënueshëm me ligj...

Arrestohet Naim Murseli dyshohet për vrasjen e gruas së tij

Arrestohet Naim Murseli, dyshohet për vrasjen e gruas së tij

para 3 dite - Medial

Policia e Kosovës ka konfirmuar se janë arrestuar dy persona të dyshuar në lidhje me vrasjen e gruas së Naim Murselit, ish-këshilltarit të Behgjet Pacollit. “Pas përfundimit të ekzaminimit të vendit të...

James O Brien Nuk do të votoja për dikë që thotë kam një ofertë më të mirë por nuk e them se çfarë

James O’Brien: Nuk do të votoja për dikë që thotë, kam një ofertë më të mirë, por nuk e them se çfarë

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – “Ka një ofertë në tavolinë. Dhe nëse doni të dini për dikë se kush është dhe si do të veprojë kur të jetë në pushtet, shikoni se si do të reagojë ndaj kësaj oferte. Nëse thonë, në mënyrë...

Ekzekutohet jashtë shtëpisë shqiptari në Athinë

Ekzekutohet jashtë shtëpisë shqiptari në Athinë

para 4 dite - Medial

Një shqiptar është vrarë në Athinë të Greqisë. Siç shkruan Kathimerini, ngjarja ka ndodhur në lagjen Paleo Faliro rreth orës 21:00. Shqiptari, identiteti i të cilit nuk është bërë publik deri më tani,...

Shaqiri i takon prindërit e SHFK Todor Janev në Çashkë

Shaqiri i takon prindërit e SHFK “Todor Janev” në Çashkë

para 4 dite - Medial

Çashkë, 30 nëntor – Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, sot pasdite ka takuar Këshillin e Prindërve të SHFK “Todor Janev”, banorët e Çashkës dhe kryetarin e Komunës Goran Stojanovski, me të...

Mickoski në takim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit amerikan për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike

Mickoski në takim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit amerikan për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, së bashku me nënkryetarët e partisë, Timço Mucunski dhe Vlado Misajlovski, ka pasur takim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështje Evropiane...

Kur do të vijë YouTube në Shqipëri Acromax informacione ekskluzive pas takimeve në Berlin

Kur do të vijë YouTube në Shqipëri? Acromax informacione ekskluzive pas takimeve në Berlin

para 4 dite - Medial

Acromax ka publikuar informacione ekskluzive se kur do të jetë e mundur që artistët dhe televizionet të kenë mundësinë të përfitojnë nga klikimet në YouTube kur ato klikohen në Shqipëri. Burime të sigurta...

Lavrov takoi Osmanin dhe Borg

Lavrov takoi Osmanin dhe Borg

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Ambasada e Federatës Ruse në Shkup ka publikuar në profilin e saj në “Fejsbuk” një fotografi të takimit të ministrit të Punëve të Jashtme Sergej Lavrov me ministrat e Punëve të Jashtme...

Reshat Ameti shpërblehet me çmim artistik në Doha të Katarit

Reshat Ameti shpërblehet me çmim artistik në Doha të Katarit

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Profesori i Fakultetit të Arteve i Universitetit të Tetovës, Prof. Ord. Reshat Ameti, prej 20 – 25 nëntor 2023, mori pjesë në edicionin V të Festivalit Ndërkombëtar të Artit “QIAF2023”...

Ambasadori ukrainas Nuk mund ta ndërtojmë të ardhmen e OSBE me një vend që kidnapoi të ardhmen tonë

Ambasadori ukrainas: Nuk mund ta ndërtojmë të ardhmen e OSBE me një vend që kidnapoi të ardhmen tonë

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Ambasadori i Ukrainës në OSBE, Evgenij Cimbaljuk në fjalimin e tij në Samitin e 30-të ministror të OSBE-së në Shkup shprehu mirënjohjen e tij për të gjitha vendet për mbështetjen e Ukrainës...

Daçiq Nevojitet mençuri dhe vullnet politik për tejkalimin e sfidave me të cilat përballet OSBE

Daçiq: Nevojitet mençuri dhe vullnet politik për tejkalimin e sfidave me të cilat përballet OSBE

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Nevojitet mençuri dhe vullnet politik për tejkalimin e sfidave me të cilat ballafaqohet OSBE-ja, tha ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq në fjalimin para Këshillit ministror...

Borg Ta ruajmë dhe përforcojmë OSBE në diplomacia mbetet vegla më e mirë për këtë ndërhyrje

Borg: Ta ruajmë dhe përforcojmë OSBE-në, diplomacia mbetet vegla më e mirë për këtë ndërhyrje

para 4 dite - Medial

Shkup, 30 nëntor – Multilateralizmi është në bazën e politikës së jashtme të Maltës. Duhet të përpiqemi kolektivisht ta ruajmë dhe përforcojmë OSBE-në, duke i njohur vlerat tona të ndara si nënshkruese...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK