SHBA VENDOS NË LISTËN E ZEZË KRIMINELË E POLITIKANË NGA VERIU I KOSOVËS

SHBA VENDOS NË “LISTËN E ZEZË” KRIMINELË E POLITIKANË NGA VERIU I KOSOVËS

para 3 orë - KDPolitik

Shtetet e Bashkuara vendosën të mërkurën sanksione ndaj dhjetra individëve dhe subjekteve në Evropë dhe hemisferën perëndimore, përfshirë një grup të krimit të organizuar me seli në veriun e Kosovës, raporton...

BULLGARIA VENDOS SËRISH VETO SKA NEGOCIATA ME RMV SHQIPËRIA I PLOTËSON KRITERET

BULLGARIA VENDOS SËRISH VETO: SKA NEGOCIATA ME RMV, SHQIPËRIA I PLOTËSON KRITERET

para 4 orë - KDPolitik

Sofja zyrtare nuk do të lejojë që Maqedonia e Veriut të nisë negociatat e anëtarësimit me BE në dhjetor të këtij viti. Bullgaria beson se vetëm Shqipëria është gati për këtë Këtë e kumtoi sot qeveria në...

BGNES MË 14 DHJETOR VETO E RE PËR RMV

BGNES: MË 14 DHJETOR VETO E RE PËR RMV

para 4 orë - KDPolitik

Bullgaria nuk do të ndryshojë qëndrim për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kështu bëri të ditur Këshilli i Ministrave për BGNES, përcjell...

Opozita e përçarë shqiptare komoditet për pushtetin

Opozita e përçarë shqiptare, komoditet për pushtetin

para 10 orë - KDPolitik

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, edhe një kohë të gjatë, nuk do të kenë një opozitë të mirëfilltë, unike dhe korrigjuese të punës së Qeverisë, thotë për Radion Evropa e Lirë Xhelal Neziri, njohës i zhvillimeve...

BERLIN OLAF SCHOLC PASARDHËS I MERKELIT

BERLIN: OLAF SCHOLC PASARDHËS I MERKELIT

para 12 orë - KDPolitik

Olaf Scholz edhe zyrtarisht është kancelar i ri i Gjermanisë, me një mandate katërvjeçar, dhe do të drejtojë një koalicion të qendrës së majtë. Këtë të mërkurë ai u zgjodh nga Bundestagu dhe më pas u betua...

ANALIZË E AP: Çka qëndron pas tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës?

para 12 orë - KDPolitik

Nga Associated Press Zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë janë të shqetësuar lidhur me grumbullimin e ushtrisë ruse pranë kufirit me Ukrainën, që mund të sinjalizojë për planet e Moskës për ta pushtuar atë....

SHBA MIRATON LIGJ PËR FURNIZIMIN E USHTRISË UKRAINASE

SHBA MIRATON LIGJ PËR FURNIZIMIN E USHTRISË UKRAINASE

para 12 orë - KDPolitik

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara ka miratuar një projektligj të mbrojtjes në vlerë prej 770 miliardë dollarësh për furnizimin e ushtrisë ukrainase, stabilitetin e Baltikut dhe luftimin e ndikimit...

Kosova miraton dhënien e dozës së tretë

Kosova miraton dhënien e dozës së tretë

para 12 orë - KDPolitik

Në Kosovë do të fillojë doza e dhënies përforcuese dhe dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit, konfirmoi të mërkurën Ministria e Shëndetësisë e Kosovës. Ky vendim pritet të nisë së zbatuari nga...

BE Në Evropë pritet të prodhohen 3 6 miliardë doza të vaksinës

BE: Në Evropë pritet të prodhohen 3.6 miliardë doza të vaksinës

para 12 orë - KDPolitik

Fabrikat e prodhimit të vaksinave në Bashkimin Evropian pritet që të prodhojnë 3.6 miliardë doza të vaksinës kundër koronavirusit gjatë vitit të ardhshëm. Ndërkaq, në nivel botëror, pritet që të prodhohen...

A DO TË SHTRENJTOHET RRYMA BESIMI THOTË SE FJALËN E FUNDIT E KA KRE

A DO TË SHTRENJTOHET RRYMA? BESIMI THOTË SE FJALËN E FUNDIT E KA KRE

para 12 orë - KDPolitik

Ministri i Financave Fatmir Besimi tha sot në Shkup se ofertën që EMV duhet ta japë ndaj furnizuesit universal do të jetë në nivel që nuk do të shkaktojë ndonjë rritje të madhe të çmimit për energji elektrike,...

MERKEL BIE NUK ËSHTË MË GRUAJA ME NDIKIM MË TË MADH NË BOTË

MERKEL BIE NUK ËSHTË MË GRUAJA ME NDIKIM MË TË MADH NË BOTË

para 13 orë - KDPolitik

Për herë të parë pas 11 viteve, kancelarja gjermane në largim, Angela Merkel nuk është në krye të listës së 100 grave me ndikim më të madh në botë, të përbërë nga bashkëpunëtorët e revistës gjermane “Forbs”....

CAROVSKA PËR KDP në REFORMAT E ARSIMIT NUK KANË TË BËJNË ME ÇËSHTJE POLITIKE APO IDENTITETI FËMIJËT JANË PRIORITET

CAROVSKA PËR KDP-në: REFORMAT E ARSIMIT NUK KANË TË BËJNË ME ÇËSHTJE POLITIKE APO IDENTITETI, FËMIJËT JANË PRIORITET

para 13 orë - KDPolitik

Plani për reformën e sistemit kombëtar të arsimit tani për tani po rezulton të jetë i mirë dhe ne po e ruajmë intensitetin për zbatimin e plotë të tij edhe në vitet e ardhshme, tha në një intervistë për...

Mediat gjermane Bullgaria mundet me vite ta bllokojë inkuadrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Mediat gjermane: Bullgaria mundet me vite ta bllokojë inkuadrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

para 13 orë - KDPolitik

Bullgaria është para formimit të qeverisë së re, ndërsa në Bruksel shpresojnë se vendi do të heqë dorë nga vetoja për fillimin e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut, thuhet në tekstin e gazetës...

BE MONITORON 20 RASTE TË KORRUPSIONIT TË LARTË NË MAQEDONINË E VERIUT

BE MONITORON 20 RASTE TË KORRUPSIONIT TË LARTË NË MAQEDONINË E VERIUT

para 13 orë - KDPolitik

Monitorimi i rasteve gjyqësore nuk është risi, ekzistojnë organizata të cilat e monitorojnë këtë, ndërsa një pjesë e këtyre lëndëve janë kërkuar për monitorim, pati kërkesa dhe lëndë të tjera të cilat...

KRYEMINISTRI NË ARDHJE I BULLGARISË ME SINJALE POZITIVE DREJT SHKUPIT

KRYEMINISTRI NË ARDHJE I BULLGARISË ME SINJALE POZITIVE DREJT SHKUPIT

para 13 orë - KDPolitik

Bashkëkryetari i koalicionit “Vazhdimi ndryshon” Kirill Petkov, që fitoi në zgjedhjet parlamentare në Bullgari, në një intervistë për “Shpigell” lidhur me çështjen midis Shkupit dhe Sofjes, thotë se duhet...

Shënohet 8 Dhjetori  Dita e Shën Klimentit të Ohrit

Shënohet 8 Dhjetori – Dita e Shën Klimentit të Ohrit

para 14 orë - KDPolitik

Në vend sot me një sërë ngjarjesh shënohet 8 Dhjetori – Dita e Shën Klimentit të Ohrit. Para monumentit të Shën Klimentit të Ohrit në Shkup, disa delegacione do të vendosin lule, ndërsa në Kuvend do të...

OKB MIRATON REZOLUTËN E GREQISË PËR KTHIMIN E PASURIVË KULTURORE

OKB MIRATON REZOLUTËN E GREQISË PËR KTHIMIN E PASURIVË KULTURORE

para një dite - KDPolitik

Rezoluta e propozuar nga Greqia “Kthimi ose kthimi i pasurive kulturore vendeve të origjinës” u miratua unanimisht nga seanca plenare e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, të hënën, më 6...

Gjermani Nënshkruhet marrëveshja e koalicionit qeveritar

Gjermani: Nënshkruhet marrëveshja e koalicionit qeveritar

para një dite - KDPolitik

Dy muaj e gjysmë pas zgjedhjeve federale, SPD, të Gjelbrit dhe FDP nënshkruan marrëveshjen e tyre të koalicionit. Hapi i radhës: Zgjedhja e kandidatit të SPD Scholz për kancelar është planifikuar për nesër...

Dimitrov nuk përjashton mundësinë që Maqedonia e Veriut të mos fillojë negociatat me BE në

Dimitrov nuk përjashton mundësinë që Maqedonia e Veriut të mos fillojë negociatat me BE-në

para një dite - KDPolitik

Dimitrov ka theksuar se pritet formimi i qeverisë së re në Bullgari në mënyrë që të fillojnë bisedimet dhe se edhe pse del nga pozita e kryeministir, Zaev është vulë ndaj nismës për zgjidhjen e kontestit...

Zaev Vendi nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Zaev: Vendi nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

para një dite - KDPolitik

I gjithë procesi i ruajtjes së stabilitetit të pushtetit qendror në Maqedoninë e Veriut do të vazhdojë të sigurohet në frymën e demokracisë dhe për qëllimet strategjike të vendit, por edhe sepse qytetarët...

Mickoski Ky koalicion është plastelinë koalicion

Mickoski: Ky koalicion është plastelinë koalicion

para një dite - KDPolitik

Miskovski tha se ky koalicion është vetëm tentim në regji të Zoran Zaevit për të shkatërruar deri në fund të asaj që ka mbetur nga Maqedonia. Ai tha se ata do të bëjnë përpjekje që sa më shpejtë të mbahen...

 Të ndërpritet bllokimi i Maqedonisë së Veriut

“Të ndërpritet bllokimi i Maqedonisë së Veriut”

para një dite - KDPolitik

Presidenti bullgar, Rumen Radev, serinë e konsultimeve politike e ka filluar me përfaqësues të partisë fituese “Ndryshimet vazhdojnë” njoftoi korrespondenti i MIA-s në Sofje, përcjell KDP. Radevi nga bashkëkryesuesit...

AFËR 50 E MINISTRAVE SHQIPTARË ZAEV TAKON PARTNERËT E KOALICIONIT

AFËR 50% E MINISTRAVE SHQIPTARË, ZAEV TAKON PARTNERËT E KOALICIONIT

para një dite - KDPolitik

Kryeministrit Zoran Zaev takoi mbrëmë partitë nga koalicioni qeverisës, të cilat ai i informoi për marrëveshjen për hyrje të Alternativës në Qeveri. Ky ndryshim që rriti shumicën parlamentare në 64 deputetë,...

NDËPRTITET TRANSPORTI URBAN NË TETOVË  KA PARREGULLËSI TË SHUMTA

NDËPRTITET TRANSPORTI URBAN NË TETOVË: “KA PARREGULLËSI TË SHUMTA”

para një dite - KDPolitik

Komuna e Tetovës njoftoi sot se do të ndërpritet përkohësisht transporti publik me autobusë nëpër qytet. Ata deklarojnë disa arsye për këtë vendim, ndërsa sipas tyre transporti publik do të vazhdojë pas...

KINA PARALAJMËRON KUNDËRMASA NDAJ SHBA

KINA PARALAJMËRON KUNDËRMASA NDAJ SHBA

para një dite - KDPolitik

Zëdhënësi i Ministrisë kineze të Punëve të Jashtme Zhao Lixhijan sot e vlerësoi si “ngatërresë” të SHBA-së përpjekjen për prishje të Lojërave Olimpike, duke potencuar se është dënuar në humbje dhe çon...

VIDEO KONFERENCË NË KULMIN E TENSIONEVE JA TEMAT E NXEHTA

VIDEO-KONFERENCË NË KULMIN E TENSIONEVE: JA TEMAT E NXEHTA

para një dite - KDPolitik

Presidenti amerikan Xho Bajden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin sot do të mbajnë video-konferencë. Pas takimit të tyre në Gjenevë në qershor, lista e çështjeve të diskutueshme mes dy vendeve është...

ORBAN PËR MERKELIN NE E KEQKUPTUAM AJO NA KUPTOI

ORBAN PËR MERKELIN: NE E KEQKUPTUAM, AJO NA KUPTOI

para një dite - KDPolitik

Në një ese të shkurtër, të publikuar në faqen e tij zyrtare, kryeministri hungarez Viktor Orban flet për qeverisjen e Angela Merkelit, si dhe për erën e re të Gjermanisë dhe politikën evropiane pas largimit...

PLAZMA E GJAKUT NUK DUHET TË PËRDORET PËR MJEKIMIN E COVID 19 THOTË OBSH

PLAZMA E GJAKUT NUK DUHET TË PËRDORET PËR MJEKIMIN E COVID-19, THOTË OBSH

para një dite - KDPolitik

Plazma e gjakut nga personat që e kanë kaluar kovid-19 nuk duhet të përdoret për mjekimin e pacientëve sepse nuk ka prova të mjaftueshme për të përmirësuar shanset e tyre për shërim, kumtoi Organizata...

NGA SHKUPI NË SARAJEVË LONDËR TIRANË A DO TA VIZITOJË ESKOBAR EDHE SOFJEN

NGA SHKUPI NË SARAJEVË, LONDËR, TIRANË…A DO TA VIZITOJË ESKOBAR EDHE SOFJEN?

para një dite - KDPolitik

I dërguari për Ballkanin i SHBA, Gabriel Eskobar, pas qëndrimit në Shkup nuk përjashton mundësinë që ta vizitojë edhe Sofjen, në përpjekje për të zhbllokuar procesin integrues të Maqedonisë së veriut dhe...

QEVERIA NË SHKUP S DO LEJOJË RRITJEN E ÇMIMEVE PËR KËTO PRODUKTE

QEVERIA NË SHKUP S’DO LEJOJË RRITJEN E ÇMIMEVE PËR KËTO PRODUKTE

para një dite - KDPolitik

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi tha se vezët, orizi, makaronat dhe brumërat tjerë, mund të vendosen në listën e gjërë të prodhimeve çmimet e të cilave do të ngrihen deri më 31 janar të vitit 2022....

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK