RRITJE E ANTISEMITIZMIT NË MBARË BOTËN

RRITJE E ANTISEMITIZMIT NË MBARË BOTËN

para një muaji - KDPolitik

Që nga sulmi i Hamasit në jug të Izraelit, më 7 tetor, autoritetet dhe disa organizata joqeveritare në shumë vende të botës kanë raportuar rritje të antisemitizmit. Ndërkaq, numri i madh i viktimave civile...

GRUSHTI SOCIALIST NDAJ DEMOKRACISË SHQIPTARE

GRUSHTI SOCIALIST NDAJ DEMOKRACISË SHQIPTARE

para një muaji - KDPolitik

Përplasja e fundit në parlament ka shkaktuar një reagim të gjerë, sidomos nga mediat qeveritare, që dënojnë dhunën e ushtruar nga ana e deputetëve të opozitës. Është mëse i arësyeshëm dhe i domosdoshëm...

DANIEL SERVER ÇFARË DO TË THOTË DORËHEQJA E VULINIT

DANIEL SERVER: ÇFARË DO TË THOTË DORËHEQJA E VULINIT?

para një muaji - KDPolitik

Aleksandar Vulin ka dhënë dorëheqje nga posti i drejtorit të Shërbimit të Sigurisë dhe Informativ të Serbisë (BIA) nën presionin e evropianëve dhe amerikanëve, tha për seksionin serb të Radios Evropa e...

DREJTËSIA E RE QË SHIJOHET DHE MALLKOHET NGA RAMA DHE BERISHA

DREJTËSIA E RE QË SHIJOHET DHE MALLKOHET NGA RAMA DHE BERISHA

para një muaji - KDPolitik

Nga Mero Baze Lajmi I parë sot herët në mëngjes ishte një postim I Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Jim O’Brien, me ish-ambasadoren amerikane në Shqipëri, Yuri Kim dhe kreun e SPAK...

EDI RAMA MES SALI BERISHËS E FATOS NANOS

EDI RAMA MES SALI BERISHËS E FATOS NANOS

para një muaji - KDPolitik

Nga Martin Leka Po e themi që krye të herës. Në një situatë normale dhe demokratike, të gjithë duhej të merreshim me qeverinë. Si qeveriset dhe si punohet për zhvillimin dhe reformat në të gjithë piramidën...

5 VJEÇARI SHQIPTAR SHPALLET FËMIJA QË KA LEXUAR MË SHUMË LIBRA NË BIBLIOTEKËN ITALIANE

5 VJEÇARI SHQIPTAR SHPALLET FËMIJA QË KA LEXUAR MË SHUMË LIBRA NË BIBLIOTEKËN ITALIANE

para një muaji - KDPolitik

Biblioteka “Bartolomeo Della Fonte” në Montemurlo festoi 20-vjetorin e saj me një ditë kushtuar të vegjëlve. Me këtë rast, biblioteka ndau çmimin “Lexuesi i Vitit” për lexuesit më besnikë dhe më të zellshëm....

A PO RIKTHEJNË FUQITË E MËDHA PROGRAMET E ARMËVE BËRTHAMORE

A PO RIKTHEJNË FUQITË E MËDHA, PROGRAMET E ARMËVE BËRTHAMORE?

para një muaji - KDPolitik

Të tre fuqitë kryesore bërthamore duket se po përgatiten për teste. CNN raporton se zgjerim dhe modernizim ka patur në bazën e testimit të Kinës në rajonin Xinjiang, në atë të Rusisë në një arkipelag të...

SKËNDERBEU DHE MUZIKA FLAMANDE DISA SHËNIME MBI TRUMBETARIN ZORZI

SKËNDERBEU DHE MUZIKA FLAMANDE: DISA SHËNIME MBI TRUMBETARIN ZORZI

para një muaji - KDPolitik

Me siguri nuk do të ketë qenë një formim i njëkahshëm dhe kryekëput lindor përderisa Kastrioti dëshmoi interes për modat perëndimore. Kjo arsye e fundit e bën edhe më të rëndësishëm faktin që Kryezoti...

SADO TË ERRËTA TË DUKEN GJËRAT LUFTA NË GAZË MUND TË PËRFUNDOJË ME RIFILLIMIN E PROCESIT TË PAQES

SADO TË ERRËTA TË DUKEN GJËRAT, LUFTA NË GAZË MUND TË PËRFUNDOJË ME RIFILLIMIN E PROCESIT TË PAQES

para një muaji - KDPolitik

Shkruan: Tony Klug, ish-këshilltar i lartë për Lindjen e Mesme në Grupin Kërkimor të Oksfordit dhe këshilltar në Grupin Strategjik të Palestinës dhe në Forumit Strategjik të Izraelit. Sulmi i tmerrshëm...

RUSTEMI S KA MË LËSHIME E VONESA ME BECHTEL ENKA PO PROMOVOJMË KONCEPTIN E RI

RUSTEMI: S’KA MË LËSHIME E VONESA, ME BECHTEL&ENKA PO PROMOVOJMË KONCEPTIN E RI

para një muaji - KDPolitik

Koncepri i ri për ndërtimtari efikase është tashmë pjesë e realitetit tonë, me synimin për ndërtim më cilësor dhe më efikas të segmenteve rrugore në mbarë vendin. Këtë sot e deklaroi drejtori i NP “Rrugët...

VULIN JEP DORËHEQJE NGA POSTI I DREJTORIT TË INTELIGJENCËS SË SERBISË

VULIN JEP DORËHEQJE NGA POSTI I DREJTORIT TË INTELIGJENCËS SË SERBISË

para një muaji - KDPolitik

Shefi i Agjencisë për Siguri dhe Informacion të Serbisë, Aleksandar Vulin, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë. Këtë e ka konfirmuar vetë Vulini nëpërmjet një komunikate. “ SHBA-ja dhe BE-ja po kërkojnë...

SALIANJI MBAJTI MESHËN E QËNDRESËS MAJKO NA U UL PRANË QEFALIA U TURR SI DEM I TËRBUAR

SALIANJI MBAJTI MESHËN E QËNDRESËS, MAJKO NA U UL PRANË, QEFALIA U TURR SI DEM I TËRBUAR

para një muaji - KDPolitik

Nga Agron Gjekmarkaj Pader Salianji ! Pader Salianji pat diten e tij dje. Ai mbajti meshen e qendreses dhe të adhurimit ndaj demokracisë në sallen e Kuvendit. Nga predikatorja shperndau temjan, atë lëndë...

DHOMA E PËRFAQËSUESVE MIRATON 14 5 MILIARDË DOLLARË NDIHMA PËR IZRAELIN

DHOMA E PËRFAQËSUESVE MIRATON 14.5 MILIARDË DOLLARË NDIHMA PËR IZRAELIN

para një muaji - KDPolitik

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi të enjten një paketë ndihme ushtarake prej gati 14.5 miliardë dollarësh për Izraelin, një mbështetje e fuqishme amerikane ndaj luftës me Hamasin, por edhe një qasje partiake...

PSE PO NGUTET VUÇIQI ME ZGJEDHJET E PARAKOHSHME NË SERBI

PSE PO NGUTET VUÇIQI ME ZGJEDHJET E PARAKOHSHME NË SERBI?

para një muaji - KDPolitik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 17 dhjetor ka shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, të Beogradit dhe ato lokale në Serbi, duke shënuar kështu fillimin e fushatës zgjedhore që do...

TRE SHTETAS TË RMV së JANË EVAKUUAR NË MËNYRË TË SIGURTË NGA GAZA

TRE SHTETAS TË RMV-së JANË EVAKUUAR NË MËNYRË TË SIGURTË NGA GAZA

para një muaji - KDPolitik

Tre nga pesë shtetasit e Maqedonisë janë evakuuar në mënyrë të sigurtë nga Rripi i Gazës dje. Një baba dhe dy fëmijët u evakuuan përmes pikës kufitare Rafah, së bashku me nënën e tyre, e cila është shtetase...

INFOGRAFIKË SA KANË NDRYSHUAR ÇMIMET E SHËRBIMEVBE HOTELERIKE PËR NJË VIT

INFOGRAFIKË/ SA KANË NDRYSHUAR ÇMIMET E SHËRBIMEVBE HOTELERIKE PËR NJË VIT?

para një muaji - KDPolitik

3 NËNTORI DITA KUR SKËNDERBEU LA BETEJËN E NISHIT DHE U NIS PËR KRUJË

3 NËNTORI, DITA KUR SKËNDERBEU LA BETEJËN E NISHIT DHE U NIS PËR KRUJË

para një muaji - KDPolitik

3 nëntori 1443 është një datë historike për Shqipërinë, pasi kryetrimi shqiptar Gjergj Kastriot-Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej për në Krujë, ku më pas edhe do të luftonte kundër...

SHBA JA MBËSHTET SPAK UN REFORMA NË DREJTËSI NË SHQIPËRI PO JEP REZULTATE

SHBA-JA MBËSHTET SPAK-UN: REFORMA NË DREJTËSI NË SHQIPËRI PO JEP REZULTATE

para një muaji - KDPolitik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shprehën mbështetjen për Strukturën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) dhe reformën në drejtësi në Shqipëri. Ndihmëssekretari i Departamentit...

PROPOZIMI I RAMËS PËR STATUSIN E VËZHGUESIT NË UDHËRRËFYESIN GJERMAN TË INTEGRIMIT

PROPOZIMI I RAMËS PËR STATUSIN E VËZHGUESIT, NË UDHËRRËFYESIN GJERMAN TË INTEGRIMIT

para një muaji - KDPolitik

Nga Brixhilda Xhuraj “A do të ishte më e drejtë që të trajtohej inercia e kësaj ndasie duke futur statusin e vëzhguesit të vendeve që janë në tranzit nga çelja e negociatave deri tek anëtarësimi i plotë....

KREDI ME PASHANONËN

KREDI ME PASHANONËN!

para një muaji - KDPolitik

Nga Veton Surroi Rrëfim për tre vëllezërit, njëri prej të cilëve mund të jetë presidenti i Serbisë 1. Ky është rrëfimi për tre vëllezër. I pari shkon në bankë, thotë se ka nevojë për kredi për ta blerë...

PËRSE NA BËNI TA KTHEJMË ME ZOR KOKËN NGA PARTIZANI

PËRSE NA BËNI TA KTHEJMË ME ZOR KOKËN NGA “PARTIZANI”?!

para një muaji - KDPolitik

Nga Skënder Minxhozi/ Tym e flakë në Kuvend. Zjarr nga podiumi i partisë. Kercënime e shfryrje dufi nëpër mikrofona…, por qetësi nëpër rrugët e Shqipërisë. Stina vjeshtore e politikës ka hyrë më e gjallë...

KUR PËRMBYS KARRIGET E PUSHTETIT PËR 30 MINUTA

KUR PËRMBYS KARRIGET E PUSHTETIT PËR 30 MINUTA

para një muaji - KDPolitik

Nga Mero Baze Një nga objektivat madhore të revolucionit të Berishës u arrit. Ideja që pushteti të përmbyset duke përmbysur karriget nuk duket ide e keqe. Është e thjeshtë, pa kosto të mëdha, përveç ndonjë...

KRIZA NË KUVEND INVESTIM I RAMËS PËR TË ELEMINUAR OPOZITËN

KRIZA NË KUVEND, INVESTIM I RAMËS PËR TË ELEMINUAR OPOZITËN

para një muaji - KDPolitik

Strategjia e mazhorancës për të mos negociuar asnjë nga kërkesat minimale të opozitës dhe për të vazhduar sikur ajo të mos ekzistonte, po hedh në erë të vetmin institucion, ku të paktën në letër, mbi 700...

SI MUND TË BËHET BE AFTË PE T U ZGJERUAR DY PROPOZIMET E MINISTRES SË JASHTME GJERMANE  MOSA E PUTINI DO TË TENTOJË TË GËRMOJË NJË HENDEK TË MADH IMPERIAL

SI MUND TË BËHET BE AFTË PE T’U ZGJERUAR? DY PROPOZIMET E MINISTRES SË JASHTME GJERMANE : MOSA E PUTINI DO TË TENTOJË TË GËRMOJË NJË HENDEK TË MADH IMPERIAL

para një muaji - KDPolitik

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë prezantoi konceptin e saj për të ardhmen e BE-së në një konferencë me kolegë nga vende anëtare, kandidate dhe aderuese. Si mund të bëhet Bashkimi Evropian i aftë për t’u...

BLINKEN NË IZRAEL PËR TË KËRKUAR MË SHUMË NDIHMË HUMANITARE PËR GAZËN

BLINKEN NË IZRAEL PËR TË KËRKUAR MË SHUMË NDIHMË HUMANITARE PËR GAZËN

para një muaji - KDPolitik

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka arritur të premten në Izrael për të bërë presion që më shumë ndihmë humanitare të lejohet të hyjë në Gazën e rrethuar, përderisa trupat izraelite kanë ashpërsuar...

PUTINI PRITET TË RIKANDIDOJË POR NËSE JO KUSH DO TA ZËVENDËSONTE

PUTINI PRITET TË RIKANDIDOJË; POR NËSE JO, KUSH DO TA ZËVENDËSONTE?

para një muaji - KDPolitik

Vladimir Putini nuk është më ai i pari. Ka kaluar tashmë mbi një dekadë që kur presidenti rus shfaqej publikisht për të demonstruar gjallërinë e tij, duke përqafuar një ari polar, apo duke kalëruar pa...

KURTI PRET BAKOYANNIS ANËTARËSIMI I KOSOVËS NË KIE PROCES HISTORIK

KURTI PRET BAKOYANNIS: ANËTARËSIMI I KOSOVËS NË KIE PROCES HISTORIK

para një muaji - KDPolitik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim Dora Bakoyannis, raportuesen për Komisionin e Çështjeve Politike të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) për aplikimin e Kosovës...

ÇFARË DO TË THOTË PËR SERBINË NJOHJA DE FACTO E KOSOVËS

ÇFARË DO TË THOTË PËR SERBINË NJOHJA DE FACTO E KOSOVËS?

para një muaji - KDPolitik

Njohja de facto e Kosovës është ajo që pritet nga Serbia. Mesazhe të tilla iu dërguan ditëve të fundit nga disa adresa evropiane – fillimisht nga udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Italisë, e më pas...

PUTINI E NËNSHKRUAN LIGJIN PËR TËRHEQJEN E RUSISË NGA TRAKTATI I NDALIMIT TË TESTEVE BËRTHAMORE

PUTINI E NËNSHKRUAN LIGJIN PËR TËRHEQJEN E RUSISË NGA TRAKTATI I NDALIMIT TË TESTEVE BËRTHAMORE

para një muaji - KDPolitik

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka nënshkruar një ligj për tërheqjen e ratifikimit të Traktatit Gjithëpërfshirës për Ndalimin e Testeve Bërthamore (CTBT), sipas uebsajtit të Qeverisë ruse. Ky vendim,...

OSMANI THOTË SE DRAFTSTATUTIN E ASOCIACIONIT DUHET TA SHQYRTOJË KUSHTETUESJA

OSMANI THOTË SE DRAFTSTATUTIN E ASOCIACIONIT DUHET TA SHQYRTOJË KUSHTETUESJA

para një muaji - KDPolitik

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se propozimi për draftstatutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet t’i nënshtrohet një shqyrtimi nga Gjykata Kushtetuese e vendit....

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK