Ali Ahmeti kujton Femi dhe Xhevë Lladrovcin  Ishin fillimi i ortekut të UÇK së

Ali Ahmeti kujton Femi dhe Xhevë Lladrovcin: ”Ishin fillimi i ortekut të UÇK-së”

para një ore - Derveni

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti bashkë me zv/kryeministrin Artan Grubi dhe zyrtar tjerë të kësaj partie ishin sot në 25 vjetorin e rënies heroike të komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci...

Dasmori qëllon me armë për të festuar vret gabimisht dhëndrin

Dasmori qëllon me armë për të festuar, vret gabimisht dhëndrin

para 3 orë - Derveni

Dasma kthehet në tragjedi. Dhëndri u vra aksidentalisht gjatë dasmës së tij. Ngjarja ka ndodhur në Jordani, kur një nga dasmorët mori armën dhe qëlloi për të festuar. Sipas mediave lokale, 20-vjeçari Hamza...

Spasovski Maqedonia e Veriut është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor Po zhvillohet betejë serioze kundër strukturave kriminele

Spasovski: Maqedonia e Veriut është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor! Po zhvillohet betejë serioze kundër strukturave kriminele

para 5 orë - Derveni

-Republika e Maqedonisë së Veriut është vendi më i sigurtë në Ballkanin Perëndimor dhe është në mesin e 36 vendeve më të sigurta në botë. Këto janë të dhënat dhe analizat që i bëjnë organizatat ndërkombëtare...

Bullgaria do t i publikojë emrat e maqedonasve me pasaportë bullgare në 22 vitet e fundit

Bullgaria do t’i publikojë emrat e maqedonasve me pasaportë bullgare në 22 vitet e fundit

para 5 orë - Derveni

Deputetët në Parlamentin e Bullgarisë në lexim të parë miratuan ndryshimet në Ligjin për shtetësi bullgare, me të cilat do të bëhet publik regjistri i personave që kanë pasaportë bullgare. Eurodeputeti...

Parashikimi i motit për sot në Maqedoni

Parashikimi i motit për sot në Maqedoni

para 5 orë - Derveni

Moti sot në mbarë vendin do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor, ndërsa në pjesët perëndimore të vendit do të jetë e përforcuar dhe nga drejtimi perëndimorë....

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

para 14 orë - Derveni

Para pak çastesh ndërroi jetë Musadik Pajaziti, i dënuar për rastin e Kumanovës. Lajmin për vdekjen e tij për TV SHENJA e konfirmoi familja e tij. Ai ishte denuar me 12 vite burg. Pajaziti ishte arrestuar,...

Festim Halili Me këto aktivitete është paraparë mbështetje edhe për gjeneratën e re të hulumtuesve inxhinierëve sipërmarrësve dhe inovatorëve në fushat në të cilat IET

Festim Halili:Me këto aktivitete është paraparë mbështetje edhe për gjeneratën e re të hulumtuesve, inxhinierëve, sipërmarrësve dhe inovatorëve në fushat në të cilat IET

para 15 orë - Derveni

Fondi për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik dhe Akceleratori UKIM si Sekretar Kombëtar i IET, sot nënshkruan memorandum bashkëpunimi me qëllim të përforcimit të arsimit, inovacionit dhe krijimit të bizneseve...

Dramë në Shkup Përleshen fizikisht dy kinezë

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

para 18 orë - Derveni

Me datë 20.09.2023 në ora 23:00 në Stacionin Policor Qendër, H.J.(48) nga Kina, me banim në Shkup, ka raportuar se rreth orës 15:00 në një lokal në zonën e Qendrës, pas një mosmarrëveshjeje të mëparshme...

Mak Petrol promovon fushatë anti diskriminuese duke diskriminuar gjuhën shqipe dhe shqiptarët

Mak Petrol promovon fushatë anti-diskriminuese duke diskriminuar gjuhën shqipe dhe shqiptarët

para 19 orë - Derveni

Kompania e derivateve të naftës Mak-Petrol ka nisur së fundmi një fushatë vetëdijësuese kundër dhunës, diskriminimit dhe bullizmit ndaj fëmijëve, nën moton “Ngrije zërin – Stop bullizmit”. Mirëpo në këtë...

Shoqatat qytetare Përmbaruesit nuk veprojnë sipas ligjit

Shoqatat qytetare: Përmbaruesit nuk veprojnë sipas ligjit

para 19 orë - Derveni

Pasi kanë kaluar nga hyrja në fuqi e ndryshimeve të reja në Ligjin për marrëdhëniet e detyrimeve, të cilat kanë të bëjnë me vjetërsimin e borxheve dhe korrigjimin e kamatës penale, përmbaruesit nuk veprojnë...

18 vjeçari nga Shkupi nën hetime nga Prokuroria Vodhi veturë dhe shkaktoi dy aksidente  vdiq një këmbësore

18-vjeçari nga Shkupi nën hetime nga Prokuroria! Vodhi veturë dhe shkaktoi dy aksidente – vdiq një këmbësore!

para 20 orë - Derveni

Prokuroria Publike Themelore Shkup ka ngritur procedurë hetuese kundër një 18-vjeçari nga Shkupi, për të cilin ekzistojnë dyshimet se ka kryer veprën penale – vjedhje të automjetit, me të cilin më pas...

Shqipëria thyen rekord dhe ngritet në renditjen e FIFA s

Shqipëria thyen rekord dhe ngritet në renditjen e FIFA-s

para 21 orë - Derveni

Organi qeverisës i futbollit, FIFA e ka publikuar renditjen e re të kombëtareve, ku Kosova ka pësuar rënie, ndërsa Shqipëria ka thyer rekord dhe është ngjitur dy pozita më lartë se ajo e kaluara. Nga pozita...

Nga janari paga minimale pritet të rritet 10

Nga janari paga minimale pritet të rritet 10%!

para 22 orë - Derveni

Nga Janari i vitit 2024 paga minimale në vend pritet të rritet për së paku 10% ose rreth 2 mijë denarë. Ministria e Ekonomisë duke iu referuar rritjes së pagës mesatare për 14.1%, krahasuar me korrikun...

Ademi Lloga ka mbështetjen e BDI së ligji për amnisti nuk përfshin krimet e rënda

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së, ligji për amnisti nuk përfshin krimet e rënda

para një dite - Derveni

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi tha se ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga ka mbështetjen e BDI-së mbi përpilimin e Ligjit për Amnisti, shkruan TV21. Ademi tha se burgjet janë...

Bekteshi Nga java tjetër për 10 do të ulet çmimi i ujit mineral lëngjeve dhe birrës bjonde

Bekteshi: Nga java tjetër për 10% do të ulet çmimi i ujit mineral, lëngjeve dhe birrës bjonde

para një dite - Derveni

Nga java tjetër për 10 për qind do të ulen çmimet e disa prej ujëvarave mineral, lëngjeve dhe llojit të birrës bjonde, shkruan TV21. Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi tha se ulja vjen nga vetë prodhuesit...

Masat e Qeverisë Çmimi i bukës në markete bie në 30 denarë

Masat e Qeverisë/ Çmimi i bukës në markete bie në 30 denarë

para një dite - Derveni

Çmimet e bukës nëpër markete kanë rënë në 30 denar me masat e reja të Qeverisë të cilët kanë hyrë në fuqi nga dita e djeshme për uljen e disa çmimeve të produkteve ushqimore, përcjellë Klan M. Ministri...

Aksion i madh kundër prerjeve ilegale të druve arrestohen 9 persona nga Breza dhe një nga Haraçina

Aksion i madh kundër prerjeve ilegale të druve, arrestohen 9 persona nga Breza dhe një nga Haraçina

para një dite - Derveni

Policia në bashkëpunim me policinë e pyjeve ka arrestuar 10 persona për prerje ilegale të druve, përcjell TV21. Të njëjtit janë kapur duke prerë dru pa dokumentacion përkatësisht në vendin e quajtur “Ramno”,...

Osmani Rusia vetë i nënshkroi tani me përbuzje po i shkel rregullat dhe detyrimet ndërkombëtare

Osmani: Rusia vetë i nënshkroi tani me përbuzje po i shkel rregullat dhe detyrimet ndërkombëtare

para një dite - Derveni

organizata vazhdimisht e ofron mbështetjen e saj përmes Programit për Mbështetje në fusha të ndryshme që tashmë është në terren dhe që përfshin deminimin humanitar, promovimin e sundimit të ligjit dhe...

Moti në Maqedoninë e Veriut

Moti në Maqedoninë e Veriut

para një dite - Derveni

Moti do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me diell dhe me erë të dobët deri mesatare, herë pas here të fortë kryesisht nga drejtimi jugperëndimor. Në orët e pasdites do të ketë dukuri lokale me reshje...

Për shkak të asfaltimit është mbyllur për qarkullim seksioni Veles-Gradsko

para një dite - Derveni

Shkup, 21 shtator – Për shkak të asfaltimit, në periudhën nga ora 08:00 – 18:00 deri më 23 shtator do të mbyllet për qarkullim seksioni Veles – Gradsko. Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet...

Luiz Ejlli konfirmon zërat Opinionist i Vëllait të Madh

Luiz Ejlli konfirmon zërat: Opinionist i Vëllait të Madh

para një dite - Derveni

Prej disa kohësh në media po qarkullojnë zëra se Luiz Ejlli së bashku me Zhaklin Lekatarin do të jenë opinionistë në sezonin e tretë të Big Brother Vip. Ditën e sotme, Luizi përmes një postimi në Instagram...

S ka terminë as për pacientët me kancer Mjekët rekomandojnë vendosjen e terminit të kaltër

S’ka terminë as për pacientët me kancer/ Mjekët rekomandojnë vendosjen e “terminit të kaltër”

para një dite - Derveni

Mjekët ankohen se nuk mund të caktojnë terminë as për pacientë me sëmundje malinje. Prof. Dr. Goran Dimitrov thotë se për t’ua lehtësuar jetën këtyre pacientëve është e nevojshme që në sistem të futet...

UEFA e dënon Federatën Rumune për ndeshjen me Kosovën

UEFA e dënon Federatën Rumune për ndeshjen me Kosovën

para një dite - Derveni

Komisioni disiplinor i UEFA-s ka dënuar Federatën Rumune të Futbollit me 52 mijë euro gjobë dhe me një ndeshje pa shikues në stadiumin e tyre. Ky dënim vjen pasi në ndeshjen Rumani-Kosovë u shfaq një baner...

Rekomandohet mbajtja e maskave në institucionet shëndetësore

Rekomandohet mbajtja e maskave në institucionet shëndetësore

para një dite - Derveni

Pas takimit të sotëm Komisioni për sëmundje ngjitëse ka dal me rekomandim që të rikthehet masa për mbajtje të detyrueshme të maskave nëpër institucione shëndetësore. Ky rekomandim, siç njoftoi zëdhënësi...

Rekomandohet mbajtja e maskave në institucionet shëndetësore

Rekomandohet mbajtja e maskave në institucionet shëndetësore

para një dite - Derveni

Pas takimit të sotëm Komisioni për sëmundje ngjitëse ka dal me rekomandim që të rikthehet masa për mbajtje të detyrueshme të maskave nëpër institucione shëndetësore. Ky rekomandim, siç njoftoi zëdhënësi...

Përfaqësuesit të Rusisë i pengon Bujar Osmani Edi Rama e pyet se cili është problemi

Përfaqësuesit të Rusisë i pengon Bujar Osmani, Edi Rama e pyet se cili është problemi

para një dite - Derveni

Përveç që Zelenskyt t’i jepet fjala para anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, përfaqësuesit të Rusisë në Kombet e Bashkuara i ka penguar edhe fakti që ministrit të Jashtëm të Maqedonisë së Veriut do t’i...

Përgatituni nesër pasdite priten reshje të shiut dhe bubullima Ja kur pritet intensifikimi i të reshurave

Përgatituni, nesër pasdite priten reshje të shiut dhe bubullima! Ja kur pritet intensifikimi i të reshurave

para një dite - Derveni

Deri të shtunën do të ketë mot me diell dhe të ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të dobët deri mesatare, kryesisht nga jugu, informoi Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike. Ngrohtë...

Bekteshi Ulje e çmimeve të pijeve javën e ardhshme

Bekteshi: Ulje e çmimeve të pijeve javën e ardhshme

para një dite - Derveni

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka njoftuar sot në profilin e tij në fejsbuk se çmimet e pijeve joalkoolike dhe alkoolike do të ulen pwr 10% në periudhën e ardhshme. “Ulje e çmimeve e pijeve joalkoolike...

Kryeparlamentari Xhaferi takon ministrin saudit të Drejtësisë Valid bin Muhamed Al Saman

Kryeparlamentari Xhaferi takon ministrin saudit të Drejtësisë, Valid bin Muhamed Al-Saman

para një dite - Derveni

Në takimin e sotëm me ministrin e Drejtësisë të Mbretërisë së Arabisë Saudite, SH.T. Valid bin Muhamed Al-Saman, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, i përshëndeti...

Viktima dhe dorasi në Malishevë ishin kolegë pune Publikohen fotografi të shkrepura teksa punonin bashkë

Viktima dhe dorasi në Malishevë ishin kolegë pune: Publikohen fotografi të shkrepura teksa punonin bashkë

para 2 dite - Derveni

Malisheva dhe gjithë Kosova është tronditur gjatë ditës së sotme. Një person është vrarë me armë zjarri në mëngjes në rrugën Banjë-Bellanicë, raporton Nacionale. Viktima dhe i dyshuari kanë qenë kolegë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK