Guteresh Bota duhet të shpëtohet nga ngrohja globale

Guteresh: Bota duhet të shpëtohet nga ngrohja globale

para 2 jave - Daily News

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteresh sot paralajmëroi se negociuesit në Samitin e klimës KOP27 në Egjipt duhet ta tejkalojnë “besimin e rrënuar” mes vendeve të pasura dhe të...

Abdixhiku pritet nga senatorja republikane Joni Ernst

Abdixhiku pritet nga senatorja republikane Joni Ernst

para 2 jave - Daily News

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, në kuadër të vizitës së tij zyrtare në ShBA, sot është mirëpritur nga Senatorja Republikane Joni Ernst. Me këtë rast, Abdixhiku, shprehu mirënjohjen e veçantë ndaj Senatit...

Propozim ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shujtën e studentëve vijon procedurën

Propozim-ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shujtën e studentëve vijon procedurën

para 2 jave - Daily News

Shkup, 17 nëntor – Komisioni kuvendor për financim dhe buxhet në seancën e sotme e shqyrtoi propozim-ligjin për ndryshimin e Ligjit për shujtë të subvencionuar të studentëve, sipas procedurës së shkurtuar,...

Nensi Pelosi tërhiqet si lidere e Dhomës së Përfaqësuesve

Nensi Pelosi tërhiqet si lidere e Dhomës së Përfaqësuesve

para 2 jave - Daily News

Nensi Pelosi, e cila gati dy dekada i ka udhëhequr demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, njoftoi sot se po jep dorëheqjen. Kjo grua 82-vjeçare konsiderohet si më e fuqishmja në mesin e demokratëve...

Zjarrfikësit e Dibrës këtë vit me 125 intervenime

Zjarrfikësit e Dibrës këtë vit me 125 intervenime

para 2 jave - Daily News

Dibër, 17 nëntor – Njësia Territoriale e Zjarrfikësve të Dibrës në periudhën e kaluar të vitit, ka regjistruar 125 ndërhyrje, që është në të njëjtin nivel me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. “Nga...

Bytyqi Nga varësia në ndërvarësi është çelësi i stabilitetit energjetik për rajonin

Bytyqi: Nga varësia, në ndërvarësi është çelësi i stabilitetit energjetik për rajonin

para 2 jave - Daily News

Shkup, 17 nëntor – Zëvendëskryeministri për Çështje ekonomike, koordinim të resorëve ekonomikë dhe investime, Fatmir Bytyqi, sot mbajti fjalim në panelin e Konferencës për investime në burimet e ripërtëritshme...

Gërkovska Zbatimi i parimeve të sundimit përforcon institucionet dhe besimin e qytetarëve

Gërkovska: Zbatimi i parimeve të sundimit përforcon institucionet dhe besimin e qytetarëve

para 2 jave - Daily News

Shkup, 17 nëntor – Me fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe përmbushjen e kritereve për anëtarësim të barabartë besoj se do t’i avancojmë kapacitetet e institucioneve, theksoi...

ANEB i kërkon Irani të marrë pjesë në hetimin për uraniumin

ANEB-i kërkon Irani të marrë pjesë në hetimin për uraniumin

para 2 jave - Daily News

Këshilli Drejtues i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) sot e miratoi rezolutën me të cilën i urdhërohet Iranit të bashkëpunojë në ANEB në hetimin për gjurmët e uraniumit që janë gjetur...

Studentët marshuan për kushte dhe standarde më të mira

Studentët marshuan për kushte dhe standarde më të mira

para 2 jave - Daily News

Shkup, 17 nëntor – “A është ky viti 1939?” Pa arsim nuk ka shtet!”, “Jemi këtu që shtëpia të jetë vërtet si shtëpi”, “Jemi këtu që studimet tuaja të mos jenë të kota”, “Të zëvendësojmë shujtat tona me...

Nikollovski Jemi për anëtarësim në BE por pa e ndryshuar Kushtetutën

Nikollovski: Jemi për anëtarësim në BE, por pa e ndryshuar Kushtetutën

para 2 jave - Daily News

Shkup, 17 Nëntor – Nënkryetari i VMRO-së, Aleksandar Nikollovski në intervistën e tij për “B4NA”, u shpreh se opozita maqedonase mbështet anëtarësimin në Bashkimin Evropin, por nuk e pranon propozim francez...

Prenxhov Dimovski të premten do të tregojë për rolin e ASK së për nënshtetësinë e Onishçenkos

Prenxhov: Dimovski të premten do të tregojë për rolin e ASK-së për nënshtetësinë e Onishçenkos

para 3 jave - Daily News

Shkup, 15 nëntor – Kryetari i Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e punës së Agjencisë për Siguri kombëtare dhe Agjencisë për inteligjencë, Lupço Prenxhov për MIA-n deklaroi se nesër do të mbahet mbledhje...

Arrestohet hajduti nga Kavadari e vjedhura i kthehet pronarit

Arrestohet hajduti nga Kavadari, e vjedhura i kthehet pronarit

para 3 jave - Daily News

Nëpunës policorë të NJPB Kavadar dje në ora 16:40 minuta, e kanë rpivuar nga liria E.M. (48) nga Kavadari. Siç njofton MPB-ja, ai dyshohet se më datën 03.11.2022 nga automjeti transportues ”ford tranzit”...

 Reflektori i Prokurorisë Speciale shenjestron 11 persona për disa vepra penale

“Reflektori” i Prokurorisë Speciale shenjestron 11 persona për disa vepra penale

para 3 jave - Daily News

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur sot takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shënjestrimin e Krimeve të Rënda, ku kanë shënjestruar...

Filloi gjykimi për rastin Besa Trans ku humbën jetën 45 qytetarë

Filloi gjykimi për rastin “Besa Trans” ku humbën jetën 45 qytetarë

para 3 jave - Daily News

Shkup, 15 nëntor – Në Gjykatën Penanle sot ka filluar gjykimi për rastin me autobusin e djegur të “Besa Trans” në Bullgari, e ku humbën jetën gjithsej 45 shtetas të Maqedonisë, informon Zhurnal. Në këtë...

Bërnabiq pajtohet me deklaratën e Borrellit Para 21 nëntorit duhet të ketë marrëveshje për targat

Bërnabiq pajtohet me deklaratën e Borrellit: Para 21 nëntorit duhet të ketë marrëveshje për targat

para 3 jave - Daily News

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë të martën se pajtohet me shefin e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell që para 21 nëntorit të ketë marrëveshje për çështjen...

Bislimi takon Lajçakun në Bruksel

Bislimi takon Lajçakun në Bruksel

para 3 jave - Daily News

Kryenegociatori i Kosovës në bisedimet me Serbinë, Besnik Bislimi, ndodhet në Bruksel, për të takuar të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Burimet diplomatike...

Korona virusi ende bën kërdinë në Kinë regjistrohen gati 18 mijë raste të reja

Korona virusi ende bën kërdinë në Kinë, regjistrohen gati 18 mijë raste të reja

para 3 jave - Daily News

Kina dje regjistroi 17.909 raste me Kovid-19 ku prej tyre 1.661 janë me simptoma dhe 16.248 pa simptoma, raportuan një pjesë e mediave britanike, duke cituar Komisionin shtetëror kinez të shëndetësisë....

Takim i Osmanit me Cederfelt dhe Montella

Takim i Osmanit me Cederfelt dhe Montella

para 3 jave - Daily News

Shkup, 15 nëntor – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, priti delegacionin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, të kryesuar nga kryetarja, Margaret Cederfelt dhe sekretari i përgjithshëm, Roberto...

Këtë javë do të mësohet cilat produkte do të lirohen rryma nuk shtrenjtohet nga 1 janari

Këtë javë do të mësohet cilat produkte do të lirohen, rryma nuk shtrenjtohet nga 1 janari

para 3 jave - Daily News

Shkup, 15 nëntor – Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, sot njoftoi se këtë javë do të bëhen analiza se çmimet e cilave produkteve do të mund të ulen, informon Zhurnal. Bekteshi përmendi se nuk do...

Toka tani ka 8 miliardë njerëz

Toka tani ka 8 miliardë njerëz

para 3 jave - Daily News

Kombet e Bashkuara e shpallën 15 nëntorin 2022 si “Ditën e Tetë Miliardë Banorëve” për të shënuar vlerësimin e saj se njerëzimi ka arritur një tjetër miliard historik. “Është një moment historik i rëndësishëm...

Tetovë sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij arrestohet nga policia

Tetovë, sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij, arrestohet nga policia

para 3 jave - Daily News

Sektori për Punë të Brendshme-Tetovë, njofton se mbrëmë ka privuar nga liria një 39 vjeçar i cili ishte denoncuar nga bashkëshortja e tij për kanosje dhe dhunë fizike. “Mbrëmjen e djeshme (13-nëntor) rreth...

Sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij arrestohet nga policia

Sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij, arrestohet nga policia

para 3 jave - Daily News

Sektori për Punë të Brendshme-Tetovë, njofton se mbrëmë ka privuar nga liria një 39 vjeçar i cili ishte denoncuar nga bashkëshortja e tij për kanosje dhe dhunë fizike. “Mbrëmjen e djeshme (13-nëntor) rreth...

Në Luksemburg filloi skriningu bilateral për Kapitullin 18 Statistika

Në Luksemburg filloi skriningu bilateral për Kapitullin 18 -Statistika

para 3 jave - Daily News

Luksemburg, 14 nëntor – Një delegacioni i Republikës së Maqedonisë së Veriut, i udhëhequr nga zëvendëskryenegociatorja Drita Abdiu Halili, sot në Luksemburg filloi shqyrtimin bilateral për Kapitullin e...

Skandali me nderimet e ushtarëve serbë Kështu arsyetohet zëdhënësja e Ministrisë së Mbrojtjes

Skandali me nderimet e ushtarëve serbë: Kështu arsyetohet zëdhënësja e Ministrisë së Mbrojtjes

para 3 jave - Daily News

Garda Ceremoniale e FSK’së mori pjesë më 11 nëntor në ceremoninë e 104-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në varrezat e krishtera në Arbëri të Prishtinës. Aty, ushtarët e FSK’së janë vënë...

Kovaçevski Synimi është që pasi bashkë i filluam ashtu bashkë edhe ti përfundojmë bisedimet me BE në

Kovaçevski: Synimi është që pasi bashkë i filluam, ashtu bashkë edhe ti përfundojmë bisedimet me BE-në

para 3 jave - Daily News

Shkup, 14 nëntor – Marrëdhëniet dypalëshe mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë asnjëherë nuk kanë qenë më të mira nga ajo që janë sot dhe lirisht mund të themi se si dy fqinj munden dhe duhet të bashkëpunojnë,...

Kjo është familja që u shua e tëra në Stamboll mes tyre vajza 3 vjeçare

Kjo është familja që u shua e tëra në Stamboll, mes tyre vajza 3-vjeçare

para 3 jave - Daily News

Shpërthimi në Stamboll nuk kurseu as të miturit. Janë bërë të ditur emrat e tjerë të viktimave që humbën jetën në shpërthimin e ndodhur ditën e djeshme në Stamboll. Adem Topkara, bashkëshortja e tij Elif...

Lajm i mirë për shoferët Ulen çmimet e derivateve

Lajm i mirë për shoferët/ Ulen çmimet e derivateve

para 3 jave - Daily News

Nga sonte në mesnatë, do të ulen çmimet e derivateve. Çmimi i naftës dizel ulet për 2,5 denarë për litër ndërsa benzinat vetëm për gjysmë denari, informon Zhurnal. Kështu, çmimet e reja nga mesnata do...

Edhe një shtetase e Maqedonisë ka marë lëndime pas shpërthimi në Taksim të Stambollit

Edhe një shtetase e Maqedonisë ka marë lëndime pas shpërthimi në Taksim të Stambollit

para 3 jave - Daily News

Shkup, 14 nëntor – Nga Ministria e Punëve të Jashtme njoftojnë se pas shpërthimit të djeshëm në Stamboll nëpërmjet Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll dhe Ambasadës në Ankara, është në komunikim të...

Pikë e re kufitare lidhja hekurudhore Shkup  Durrës dhe krijimi i portit të thatë në Strugë Grubi propozoi tre konkluzione

Pikë e re kufitare, lidhja hekurudhore Shkup – Durrës dhe krijimi i “portit të thatë” në Strugë, Grubi propozoi tre konkluzione

para 3 jave - Daily News

Shkup, 14 nëntor – Zëvendës kryeministri Artan Grubi, në mbledhjen e sotme ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë propozoi tre konkluzione shtesë, për të cilat tha se shpreson që të miratohen...

Dega e Çairit e Alternativës kërkojnë dorëheqjen e ministrit të shëndetësisë Bekim Sali

Dega e Çairit e Alternativës kërkojnë dorëheqjen e ministrit të shëndetësisë, Bekim Sali

para 3 jave - Daily News

Shkup, 14 nëntor – Dega e Çairit nga Alternativa kërkon dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë, Bekim Sali. 11 nënshkrime janë vendosur në iniciativën e kësaj dege për shkarkimin e ministrit. Konferencën...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK