23 ankande bonosh dhe obligacionesh gjatë verës 84 miliardë lekë Hapen edhe dy ankande buyback

23 ankande bonosh dhe obligacionesh gjatë verës: 84 miliardë lekë. Hapen edhe dy ankande ‘buyback’!

më 7.2022 - Scan TV

Në tre muajt e ardhshëm, qeveria shqiptare do të emetojë rreth 84 miliardë lekë bono dhe obligacione. Referuar kalendarit të publikuar nga Ministria e Financave, në muajin korrik janë planifikuar të zhvillohen...

Pastrimi i parave Shqipëria përsëri në listën gri të 23 shteteve  Raporti i qershorit i FATF Mungojnë procedimet penale konkrete penalitetet për mosdeklarim të dhënash

Pastrimi i parave, Shqipëria përsëri në listën gri të 23 shteteve – Raporti i qershorit i FATF: Mungojnë procedimet penale konkrete, penalitetet për mosdeklarim të dhënash

më 7.2022 - Scan TV

FATF, Task Forca Evropiane për Veprimin Financiar, ka vendosur Shqipërinë në listën e shteteve nën mbikëqyrje të shtuar për rrezikun e pastrimit të parave, pak pasi Moyval konkludoi se Shqipëria ka përmirësuar...

Qershori muaji i mega tenderëve të infrastrukturës  37 tenderë transformues  8 5 miliardë lekë për infrastrukturën e turizmin

Qershori, muaji i ‘mega-tenderëve’ të infrastrukturës! – 37 tenderë ‘transformues’, 8.5 miliardë lekë për infrastrukturën e turizmin

më 7.2022 - Scan TV

Muaji qershor rezulton të jetë një muaj i rëndësishëm për çeljen e fondeve për investime publike. SCAN ka përpunuar të dhënat e Agjencisë së Prokurimeve Publike, ku rezulton se vetëm në muajin qershor...

Mbi 15 mijë përfitues nga nafta në bujqësi  Gati fondi prej 500 milionë lekësh të tjera për fermerët

Mbi 15 mijë përfitues nga nafta në bujqësi – Gati fondi prej 500 milionë lekësh të tjera për fermerët

më 7.2022 - Scan TV

Ndërkohë që çmimi i naftës është në rekordin historik, efekti negativ në sektorin e bujqësisë është amortizuar. Referuar të dhënave zyrtare të Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, këtë vit regjistrohen...

Pse bizneset kanë nevojë për chatbot  Gjithçka rreth teknologjisë që kishit frikë të implementonit

Pse bizneset kanë nevojë për chatbot – Gjithçka rreth teknologjisë që kishit frikë të implementonit!

më 7.2022 - Scan TV

Chatbot është një sistem automatik për komunikimin me klientët ose përdoruesit e shërbimeve. Me fjalë të tjera, është një robot që ndihmon konsumatorët të zgjidhin një sërë detyrash. Algoritmi chatbot...

Një kokërr qershi shitet me një çmim rekord prej 300 dollarë

Një kokërr qershi shitet me një çmim rekord prej 300 dollarë!

më 7.2022 - Scan TV

Një qershi e vetme Aomori Heartbeat u shit në Japoni për një çmim rekord prej 300 dollarësh. Çmimi rekord për një qershi të ëmbël Aomori Heartbeat në ankandin e parë në Japoni arriti në 296 dollarë (40,000...

 Fishekzjarre në shkëmbimet tregtare Shqipëri SHBA Rriten importet mes dy vendeve Mallrat që kanë ndikuar më shumë

‘Fishekzjarre’ në shkëmbimet tregtare Shqipëri-SHBA: Rriten importet mes dy vendeve. Mallrat që kanë ndikuar më shumë

më 7.2022 - Scan TV

Vitet e fundit Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur rritje të ndjeshme të shkëmbimeve tregtare dhe ekonomike mes tyre. Shqipëria ka eksportuar në 5 vitet e fundit në Shtetet e Bashkuara...

 Paratë e gjakut  Tregtia e fshehtë e Europës me fosfatet siriane te drejtuara nga oligarku rus mik i Putin

‘Paratë e gjakut’: Tregtia e fshehtë e Europës me fosfatet siriane te drejtuara nga oligarku rus, mik i Putin!

më 7.2022 - Scan TV

Në janar, një anije mallrash që mbante flamurin e Hondurasit u zhduk nga sistemet ndërkombëtare të gjurmimit në brigjet e Qipros. Kur u rishfaq një javë më vonë, Sea Navigator po shkonte në veri për në...

Inflacioni vjetor i Turqisë arrin vlerën më të lartë që vendi ka parë në një çerek shekulli

Inflacioni vjetor i Turqisë arrin vlerën më të lartë që vendi ka parë në një çerek shekulli!

më 7.2022 - Scan TV

Inflacioni në Turqi u rrit afër 79% muajin e kaluar, më i larti që vendi ka parë në një çerek shekulli. Norma vjetore e inflacionit ishte 78.62% për qershorin, sipas Institutit të Statistikave Turke, duke...

Agjencia gjermane e trafikut rrugor 59 mijë automjete Tesla kanë probleme me softuerin

Agjencia gjermane e trafikut rrugor: 59 mijë automjete Tesla kanë probleme me softuerin!

më 7.2022 - Scan TV

Agjencia gjermane e trafikut rrugor tha se po tërhiqte modelet Tesla Y dhe 3 për shkak të një defekti në sistemin automatik të thirrjeve të urgjencës që prek 59,000 automjete në mbarë botën. Mbikëqyrësi...

Ja sa para duhen për t u konsideruar i pasur në 12 qytetet kryesore të SHBA

Ja sa para duhen për t’u konsideruar i pasur në 12 qytetet kryesore të SHBA!

më 7.2022 - Scan TV

Në varësi të vendit ku jetoni, një vlerë neto totale prej miliona dollarësh mund të konsiderohet ende thjesht “e rehatshme”, zbulon një studim i ri. Në përgjithësi, në SHBA, duhet një vlerë neto prej 2.2...

Tregu i monedhave në qëndrueshmëri  Investitorët preferojnë dollarin amerikan si aset të sigurtë

Tregu i monedhave, në qëndrueshmëri – Investitorët preferojnë dollarin amerikan si aset të sigurtë

më 7.2022 - Scan TV

Dollari amerikan po qëndron në nivelin më të lartë në disa vite edhe gjatë sesionit të sotëm, pasi investitorët po preferojnë asetet e sigurta, për shkak të shenjave të ngadalësimit të ekonomisë globale....

Nafta tregtohet pranë 111 dollarë për fuçi  Tregu i balancuar mes kërkesës në rënie dhe furnizimit të ulët

Nafta tregtohet pranë 111 dollarë për fuçi – Tregu, i balancuar mes kërkesës në rënie dhe furnizimit të ulët

më 7.2022 - Scan TV

Nafta po shfaqet e qëndrueshme në sesionin e parë të kësaj jave, ndërsa investitorët janë të shqetësuar për ngadalësimin e ekonomisë globale, që do të ndikojë edhe kërkesën. Megjithatë, tregu po gjen një...

Tregjet e nisin 6 mujorin e dytë në rritje  Bursat me volum të ulët për shkak të Ditës së Pavarësisë në SHBA

Tregjet e nisin 6-mujorin e dytë në rritje – Bursat, me volum të ulët për shkak të Ditës së Pavarësisë në SHBA

më 7.2022 - Scan TV

Tregjet europiane po qëndrojnë në rritje në sesionin e sotëm, ndërsa pritet të jetë një ditë e qetë për shkak se Wall Street do të qëndrojë pushim me rastin e Ditës së Pavarësisë. Indeksi pan-Europian...

Punëtorë turq për aeroportet gjermane Një marrëveshje e re si në vitin 1961

Punëtorë turq për aeroportet gjermane: Një marrëveshje e re si në vitin 1961?!

më 7.2022 - Scan TV

Një marrëveshje e re si në vitin 1961? Gjermania dëshiron të rekrutojë punëtorë turq për të zgjidhur problemet e mëdha me mungesën e personelit në aeroporte. Mediat turke po bëjnë krahasime me vitin 1961....

Kursi i këmbimit Si ka nisur kjo javë për valutat kryesore përballë monedhës vendase

Kursi i këmbimit/ Si ka nisur kjo javë për valutat kryesore përballë monedhës vendase?!

më 7.2022 - Scan TV

Dollari amerikan e ka nisur këtë javë pozitivisht teksa është blerë këtë të hënë me 113.6 lekë dhe është shitur me 114.4 lekë krahasuar me javën e kaluar sipas kursit të këmbimit lokal. Ndërkaq edhe Paundi...

Ky shtet po takson turistët 200 dollarë në ditë vetëm për ta vizituar

Ky shtet po takson turistët 200 dollarë në ditë vetëm për ta vizituar!

më 7.2022 - Scan TV

Butani do të rihapet për turistët ndërkombëtarë nga shtatori për herë të parë që nga fillimi i pandemisë më shumë se dy vjet më parë, thanë zyrtarët më 30 qershor, pasi mbretëria e vogël e Himalajeve duket...

Inflacioni në eurozonë arrin nivel rekord ndërsa BQE përgatitet për rritjen e saj të parë të normës në 11 vjet

Inflacioni në eurozonë arrin nivel rekord ndërsa BQE përgatitet për rritjen e saj të parë të normës në 11 vjet!

më 7.2022 - Scan TV

Inflacioni i Eurozonës arriti një rekord të ri në qershor, pak përpara rritjes së parë të normës së Bankës Qendrore Europiane në 11 vjet. Inflacioni total arriti në 8.6% (nga viti në vit) për muajin e...

Tender për parkun rinia dhe bulevardin  38 milionë për sistem ujitje ndriçim dhe korsi biçikletash

Tender për parkun rinia dhe bulevardin – 38 milionë për sistem ujitje, ndriçim dhe korsi biçikletash

më 7.2022 - Scan TV

Punimet ne parkun Rinia, një sipërfaqe prej 2.98 hektarësh nuk kanë të mbaruar. Për rregullimin e sistemit te ujitjes agjencia e parqeve dhe rekreacionit ka hapur një tender. Pavarësisht se tenderi i fundit...

Shqipëria do rrisë me 200 milionë euro rezervën valutore  Banka Qendrore parashikoi 15 ankande për blerje valute në 2022 por anuloi 3

Shqipëria do rrisë me 200 milionë euro rezervën valutore – Banka Qendrore parashikoi 15 ankande për blerje valute në 2022, por anuloi 3

më 7.2022 - Scan TV

Banka e Shqipërisë ka planifikuar që për vitin 2022 të rrisë deri 200 milionë euro rezervën valutore. Shkak për të cilin kishte parashikuar që përgjatë gjithë vitit të zhvillonte 15 ankande, përmes të...

6400 biznese të reja i shtohen vendit  5 mujori 2022 Nuk tremben nga kostot në rritje shifra më e lartë në vitet e pandemisë

6400 biznese të reja i shtohen vendit – 5 mujori 2022/ Nuk “tremben” nga kostot në rritje, shifra më e lartë në vitet e pandemisë

më 7.2022 - Scan TV

Rritja e kostove mbi bizneset duket se nuk ka ndikuar në stepjen e individëve për të hapur një aktivitet të ri. Referuar të dhënave zyrtare të Ministrisë së Financave, ky vit duke se po përmbys vitet e...

Sa paguhet një pensionist në muaj  Pensioni mesatar nga 10 17 mijë lekë në muaj

Sa “paguhet” një pensionist në muaj? – Pensioni mesatar nga 10-17 mijë lekë në muaj!

më 7.2022 - Scan TV

Masa e pensionit për moshën e tretë në vend duket se nuk ecën paralel me çmimet në rritje dhe shtrenjtimin e kostove të jetesës në tërësi. Por sa “paguhet” një pensionist aktualisht? Sipas të dhënave të...

Tenderët Bashkia e Tiranës bëhet gjykatë  Për të skualifikuar ofertën më të ulët s pranon dokumentet e noterit KPP Korrigjoni shkeljet

Tenderët, Bashkia e Tiranës “bëhet” gjykatë – Për të skualifikuar ofertën më të ulët s’pranon dokumentet e noterit, KPP: Korrigjoni shkeljet

më 7.2022 - Scan TV

Bashkia e Tiranës ka skualifikuar nga gara tenderuese për rehabilimitin e një sheshi publik kompaninë me ofertën më të ulët me argumentin se nuk njeh dokumentet e njehsuar nga noteri, duke shpallur fitues...

Bankat ulin me 200 milionë dollarë kërkesën për likuiditet  Situata e mirë me depozitat injektimet nga BSH më të ultat që prej 2020

Bankat ulin me 200 milionë dollarë kërkesën për likuiditet – Situata e mirë me depozitat, injektimet nga BSH më të ultat që prej 2020

më 7.2022 - Scan TV

Viti 2022 e ka gjetur sistemin bankar me nivele mjaft të kënaqshme likuiditeti, duke e bërë Bankën e Shqipërisë të ulë ndjeshëm operacionet injektuese. Vetë Banka e Shqipërisë ka njoftuar se injektimi...

Zyrtarizohet krijimi i shoqatës së tregtisë online  Jaçe Shqipëria prapa Problem korniza ligjore Kadia Synojmë ekonomi të formalizuar

Zyrtarizohet krijimi i shoqatës së tregtisë online – Jaçe: Shqipëria, prapa. Problem, korniza ligjore. Kadia: Synojmë ekonomi të formalizuar

më 7.2022 - Scan TV

Shoqata e-commerce ka zyrtarizuar tashmë formimin e saj, ku janë bashkuar qindra subjekte që operojnë në tregtinë online brenda dhe jashtë Shqipërisë. Në një konferencë të zhvilluar një ditë më parë përfaqësuesit...

Mbyllet procesi i fiskalizimit  8900 biznese të vogla mbeten jashtë pritet të kalojnë në status pasiv

Mbyllet procesi i fiskalizimit – 8900 biznese të vogla mbeten jashtë, pritet të kalojnë në status pasiv

më 7.2022 - Scan TV

Çdo biznes që funksionon në vend duhet që nga data 1 Korrik 2022 e në vijim të lëshojë vetëm fatura të fiskalizuara, në të kundërt do të gjobitet. Data 30 Qershor ka qenë dhe afati i fundit i vendosur...

 Amnistia fiskale nuk do të keqpërdoret   Ibrahimaj Ka përjashtime në masë legalizohen vetëm të ardhurat nga puna e binzesi

“Amnistia fiskale nuk do të keqpërdoret”! – Ibrahimaj: Ka përjashtime në masë, legalizohen vetëm të ardhurat nga puna e binzesi

më 7.2022 - Scan TV

Në përgjigje të bizneseve se drafti i ri i amnistisë fiskale lë hapsira për pastrim parash dhe evazion fiskal, Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj theksoi të kundërtën. Në konferencën e përmuajshme...

Ky ishte viti më i keq për tregun që nga viti 1970 dhe kjo vetëm për një arsye

Ky ishte viti më i keq për tregun që nga viti 1970 dhe kjo vetëm për një arsye!

më 7.2022 - Scan TV

Një mori faktorësh komplotuan për të gjeneruar gjysmën e parë më të keqe të viti për tregun e aksioneve që nga viti 1970, por të gjithë buruan nga një fjalë: inflacioni. Kostoja e jetesës e filloi vitin...

5 arsyet pse Bitcoin pati tremujorin e tij më të keq në më shumë se një dekadë

5 arsyet pse Bitcoin pati tremujorin e tij më të keq në më shumë se një dekadë!

më 7.2022 - Scan TV

Bitcoin sapo pati tremujorin e tij më të keq që nga viti 2011 dhe muajin e tij më të keq të regjistruar ndonjëherë. Kriptomonedha më e madhe në botë humbi rreth 58% të vlerës në tremujorin e dytë të 2022....

 Shqipëria eksporton aq infermierë sa përgatit  Shoqatat ngrenë alarmin Krizë personeli shëndetësor pensionistët po kryejnë punën

“Shqipëria eksporton aq infermierë sa përgatit” – Shoqatat ngrenë alarmin: Krizë personeli shëndetësor, pensionistët po kryejnë punën

më 7.2022 - Scan TV

Shqipëria ndodhet në krizë për personel shëndetësor me mungesa të mëdha të mjekëve dhe infermierëve. Kështu e ka cilësuar Shoqata e infermiereve në një reagim të bërë së fundmi në lidhje me krizën tanimë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK