Dënime për mosrespektim e vendimit për ngrirjen e çmimeve

Dënime për mosrespektim e vendimit për “ngrirjen” e çmimeve

para 38 minutave - Nistori

Inspektorati Shtetëror i Tregut ka bërë të ditur masën e gjobave për tregtarët që nuk do të respektojnë vendimin e Qeverisë për ngrirjen e çmimeve të disa artikujve ushqimorë. Sipas Aneta Simeska Dimoskës,...

Opozita e përçarë komoditet për pushtetin

Opozita e përçarë, komoditet për pushtetin

para 38 minutave - Nistori

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, edhe një kohë të gjatë, nuk do të kenë një opozitë të mirëfilltë, unike dhe korrigjuese të punës së Qeverisë, thotë për Radion Evropa e Lirë Xhelal Neziri, njohës i zhvillimeve...

Si do të duket Gjermania me një kancelar të ri pas dominimit 16 vjeçar të Merkelit

Si do të duket Gjermania me një kancelar të ri pas dominimit 16 vjeçar të Merkelit

para 38 minutave - Nistori

Nga dita e djeshme Gjermania ka një kancelar të ri, i pari pas 16 vitesh qeverisje të Angela Merkelit. Olaf Scholz zyrtarisht mori detyrën sot pasi tre parti – Social Demokratët (SPD), Të Gjelbrit dhe...

Si të ruajmë mbathjet tona nga bora

Si të ruajmë mbathjet tona nga bora

para 58 minutave - Nistori

Natyrisht që mbathjet tona janë më të rrezikuara në dimër, ndaj mund t’i “kafshojë” bora dhe të përfundojmë me këmbë të lagura Në dimër duhet të keni patjetër çizme bore dhe disa të rehatshme për çdo ditë...

Fotografitë më të veçanta të vitit 2021

Fotografitë më të veçanta të vitit 2021

para 58 minutave - Nistori

Kritiku Kelly Grovier, ka zgjedhur 15 fotografitë më të mira të vitit 2021. Përzgjedhjen e publikuar nga BBC, Telegrafi e sjell si në vijim. FJALIMI I KONFERENCËS SË KOMBEVE TË BASHKUARA PËR NDRYSHIME...

Debati i nxehtë për buxhetin në parlamentin e Turqisë përfundon me grushta  gjithçka filloi pas një debati rreth një biznesmeni turk të arrestuar në Austri

Debati i nxehtë për buxhetin në parlamentin e Turqisë përfundon me grushta – gjithçka filloi pas një debati rreth një biznesmeni turk të arrestuar në Austri

para 58 minutave - Nistori

Debati për buxhetin në parlamentin turk ka përfunduar me sherr mes deputetëve. Gjegjësisht, derisa po diskutohej për buxhetin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, pati një përleshje mes deputetëve të Partisë...

Çekia do të vendosë 150 ushtarë në kufi mes Polonisë e Bjellorusisë

Çekia do të vendosë 150 ushtarë në kufi mes Polonisë e Bjellorusisë

para një ore - Nistori

Qeveria çeke ka miratuar më 8 dhjetor shpërndarjen e së paku 150 ushtarëve të saj në kufirin me Bjellorusinë, për të ndihmuar Poloninë në frenimin e valës së migrantëve nga Bjellorusia. Sipas këtij plani...

Pafuqia e BE së në dialogun Kosovë Serbi

Pafuqia e BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

para një ore - Nistori

Deklarata e shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, se Kosova duhet ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, shpërfaq asimetrinë e pozicionit të Bashkimit Evropian në raport me Kosovën...

Radulle Steviq dhe tenderët e tij nga institucionet e Kosovës

Radulle Steviq dhe tenderët e tij nga institucionet e Kosovës

para një ore - Nistori

Nga gushti i vitit 2018 e deri në shtator të vitit 2021, kompania “RAD”, e regjistruar me dy adresa të ndryshme në Zveçan, në pronësi të biznesmenit serb, Radulle Steviq nga veriu i Kosovës – zonë e banuar...

Pas publikimit të videos skandaloze jep dorëheqje bashkëpunëtorja e Boris Johnsonit Do të pendohem gjatë gjithë jetës sime Video

Pas publikimit të videos skandaloze, jep dorëheqje bashkëpunëtorja e Boris Johnsonit: Do të pendohem gjatë gjithë jetës sime (Video)

para 5 orë - Nistori

Një ndihmëse e afërt e kryeministrit britanik, Boris Johnson ka dhënë dorëheqje pasi u shfaq një video në të cilën ajo qeshte dhe bënte shaka me ndejën e organizuar në ndërtesën qeveritare gjatë kohës...

Vazhdon problemi me mbeturinat në komunën e Zhelinës kryetari Blerim Sejdiu ndërpret kontratën për shkak të mospërmbushjes së obligimeve kontraktuese

Vazhdon problemi me mbeturinat në komunën e Zhelinës, kryetari Blerim Sejdiu ndërpret kontratën për shkak të mospërmbushjes së obligimeve kontraktuese

para 5 orë - Nistori

Gazetar | Emir Hamzi Komuna e Zhelinës ka deponi në fshatin Debërcë, por nuk është si duhet funksionale. Banorët e komunës së Zhelinës ankohen për mosgrumbullimin e mbeturinave dhe si pasojë janë krijuar...

S ka ende përgjigje për shkaqet e zjarrit tragjik në Tetovë

S’ka ende përgjigje për shkaqet e zjarrit tragjik në Tetovë

para 5 orë - Nistori

8 shtator, ora 21:00 e 2 minuta; zjarri shpërtheu në spitalin modular të Tetovës. Për rreth 5 minuta zjarri shkrumboi çdo gjë deri në tokë duke shkaktuar vdekjen e 14 personave, 12 prej tyre pacientë me...

Kodra e Diellit sezonë i ri probleme të vjetra Video

Kodra e Diellit: sezonë i ri, probleme të vjetra (Video)

para 7 orë - Nistori

Gazetar | Emir Hamzi Fati i Kodrës së Diellit ende është si një pluskë në ajër. Akoma nuk dihet nëse do ketë investitor europian me koncension 99-vjeçar apo nëse do të funksionojë me karakter publiko-privat....

Shqyrtohet heqja e tarifës së lirë ditore të energjisë revoltohen qytetarët

Shqyrtohet heqja e tarifës së lirë ditore të energjisë, revoltohen qytetarët

para 9 orë - Nistori

Qeveria planifikon të ndryshojë modelin e tarifës së lirë ditore të energjisë elektrike. Është shqyrtuar opsioni – të hiqet tarifa e lirë nga ora 14:00 deri në 16:00 dhe të jepen subvencione për familjet...

 Turp uji është nevojë elementare  tre ditë një pjesë e Kondovës kanë mungesë të ujit

“Turp, uji është nevojë elementare”, tre ditë një pjesë e Kondovës kanë mungesë të ujit

para 9 orë - Nistori

Për tre ditë banorët e Kondovës nuk kishin asnjë pikë ujë në çezmat e tyre. Ujë për pije blinin, ndërsa për nevojat më elementarë disave prej tyre u vinin në ndihmë bashkëfshatarët nga zonat ku kishte...

Lëvizja Besa Është koha për riorganizimin e opozitës  Sela Për momentin nuk e mendojmë koalicionimin

Lëvizja Besa: Është koha për riorganizimin e opozitës | Sela: Për momentin nuk e mendojmë koalicionimin

para 9 orë - Nistori

Edhe Lëvizja Besa mendon se partitë opozitare shqiptare kanë nevojë për kohën dhe hapësirën e tyre për të vendosur nëse në të ardhmen do të bashkëpunojnë ose koalicionojnë në ndonjë formë. Këtë pozitë...

Konfirmohet vendimi i qeverisë që të anulohet koncesioni për minierën Ilovica  Shtuka

Konfirmohet vendimi i qeverisë që të anulohet koncesioni për minierën “Ilovica – Shtuka”

para 11 orë - Nistori

Gjykata Administrative ka hedhur poshtë padinë e kompanisë “Euromax resources” dhe ka konfirmuar vendimin e Qeverisë që t’i merret koncesioni Ilovica 6 për minierën për bakër dhe ari “Ilovica – Shtuka”....

Alternativa nuk heqë dorë nga asnjë pikë e marrëveshjes Zaev Gashi

Alternativa nuk heqë dorë nga asnjë pikë e marrëveshjes Zaev-Gashi

para 11 orë - Nistori

Alternativa nuk do të heqë dorë nga asnjë pikë e marrëveshjes Zaev-Gashi, pavarësisht presionit që kryeministri ka nga partnerët e koalicionit parazgjedhor. Sipas partisë së Gashit, ruajtja e stabilitetit...

Szunyog Asnjë marrëveshje në dialog nuk ia ndalon policisë së Kosovës vendosjen kudo në territorin shtetëror

Szunyog: Asnjë marrëveshje në dialog nuk ia ndalon policisë së Kosovës vendosjen kudo në territorin shtetëror

para 11 orë - Nistori

Për shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, Kosova ka shënuar njëfarë progresi në një mori fushash. Ai thekson se asnjë marrëveshje në dialog s’ia ndalon Policisë së Kosovës vendosjen...

Ministri Besimi përgjigjet nëse do të ketë rritje të çmimit të rrymës

Ministri Besimi përgjigjet nëse do të ketë rritje të çmimit të rrymës?

para 11 orë - Nistori

Oferta që EMV-ja duhet t’ia japë furnizuesit universal do të jetë në një nivel që nuk do të shkaktojë rritje të konsiderueshme të çmimit të energjisë elektrike, tha sot ministri i Financave Fatmir Besimi,...

Real Madrid planifikon rinovimin e kontratës për Modriç

Real Madrid planifikon rinovimin e kontratës për Modriç

para 11 orë - Nistori

Gjigandi spanjoll dëshiron që ta mbajë mesfushorin veteran në skuadër. Krerët e Real Madridit janë duke planifikuar që të rinovojnë kontratën e mesfushorit kroat Luka Modric deri në qershor të vitit 2023,...

Mariçiq Kemi kërkuar ndihmë nga BE ja për monitorimin e rasteve të korrupsionit të lartë në vend

Mariçiq: Kemi kërkuar ndihmë nga BE-ja për monitorimin e rasteve të korrupsionit të lartë në vend

para 11 orë - Nistori

Monitorimi i rasteve gjyqësore nuk është risi, ekzistojnë organizata të cilat e monitorojnë këto procese, ndërsa një pjesë e këtyre lëndëve janë kërkuar për monitorim, pati kërkesa dhe lëndë të tjera të...

Qytetarët Dëshira për pasurim të shpejtë personal të pushtetarëve ndikon në përhapjen e korrupsionit

Qytetarët: Dëshira për pasurim të shpejtë personal të pushtetarëve ndikon në përhapjen e korrupsionit

para 12 orë - Nistori

Korrupsioni është problemi më i madh për qytetarët, ndryshe nga vitet e kaluara kur tre të parat ishin çështjet ekzistenciale si papunësia, varfëria dhe të ardhurat e ulëta, apo jostabiliteti politik....

MCMS Vlerëson se korrupsioni është problem primar i qytetarëve në RMV

MCMS: Vlerëson se korrupsioni është problem primar i qytetarëve në RMV

para 12 orë - Nistori

Korrupsioni është problemi më i madh për qytetarët, ndryshe nga vitet e kaluara kur tre të parat ishin çështjet ekzistenciale si papunësia, varfëria dhe të ardhurat e ulëta, apo jostabiliteti politik....

Mariçiq Pushteti ekzekutiv vetëm do të monitorojë nuk do të përzihet në pushtetin gjyqësor dhe në prokurori

Mariçiq: Pushteti ekzekutiv vetëm do të monitorojë, nuk do të përzihet në pushtetin gjyqësor dhe në prokurori

para 12 orë - Nistori

Monitorimi i rasteve gjyqësore nuk është risi, ekzistojnë organizata të cilat e monitorojnë këto procese, ndërsa një pjesë e këtyre lëndëve janë kërkuar për monitorim, pati kërkesa dhe lëndë të tjera të...

Rritet çmimi i apartamenteve në Maqedoninë e Veriut

Rritet çmimi i apartamenteve në Maqedoninë e Veriut

para 13 orë - Nistori

Çmimi i banesave në Shkup është në rritje të vazhdueshme që nga fillimi i vitit. Në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të dhënave të Bankës Popullore, çmimet e pasurive të patundshme janë rritur për...

Hiqni lagështirën nga shtëpia me metoda natyrale

Hiqni lagështirën nga shtëpia me metoda natyrale

para 14 orë - Nistori

Problemet me lagështirën mund të kthehen në një mankth të vërtetë sidomos nëse formohen në zona të ndryshme të shtëpisë. Lagështira nga jashtë futet brenda duke ndikuar të gjithë ambjentin brenda shtëpisë...

Duhet të kujdesemi për një botë që kurrë nuk do ta shohim

Duhet të kujdesemi për një botë që kurrë nuk do ta shohim

para 14 orë - Nistori

Bertrand Arthur William Russell ishte një filozof britanik, logjist, matematikan, historian, shkrimtar, kritik socialist, aktivist politik dhe fitues i çmimit Nobel. Në momente të ndryshme të jetës së...

Epoka e një mijë të vërtetave

Epoka e një mijë të vërtetave

para 14 orë - Nistori

Giovanbattista Trebisacce Xhorxh Oruell. Nëse shkrimtari britanik do të kishte jetuar më shumë se 47 vjet, ndoshta do ta kujtonim me më shumë ëndje por edhe mister për shkak të “profecive” të tij. Në fakt...

Si t i ndihmojmë fëmijët kur ndihen të dëmtuar nga klikat

Si t’i ndihmojmë fëmijët kur ndihen të dëmtuar nga klikat?

para 14 orë - Nistori

Çfarë është një klikë? Miqësia është një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të fëmijëve. Të pasurit miq i ndihmon ata të jenë të pavarur përtej familjes dhe i përgatit për marrëdhëniet e ndërsjella, të besueshme,...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK