Gashi nuk do të lejojmë falsifikimin e zgjedhjeve pavarësisht çmimit

Gashi: nuk do të lejojmë falsifikimin e zgjedhjeve, pavarësisht çmimit

para 3 orë - Nistori

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, ka deklaruar se sot është dëshmuar edhe një herë se ky pushtet nga frika e humbjes së zgjedhjeve ka vendosur t’i manipulojë ata, përcjell Nistori. Sipas tij, në vend...

 PO NDOH KASAPHANE EKOLOGJIKE  Drejtori i pyjeve Miftari Sejdiu të mos shpërqëndrojë opinionin nga dështimet e veta

“PO NDOH KASAPHANE EKOLOGJIKE” / Drejtori i pyjeve, Miftari: Sejdiu të mos shpërqëndrojë opinionin nga dështimet e veta

para 3 orë - Nistori

“Po ndodhë një “kasaphane” ekologjike që po i bëhet natyrës, edhe atë, me lejen e institucioneve qeveritare “, kështu e nisi denoncimin kryetari i komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu ndaj Pyjeve shtetërore...

Kush deshi që vrasjen e Vanjës ta përlyej me karakter etnik

Kush deshi që vrasjen e Vanjës ta përlyej me karakter etnik?!

para 4 orë - Nistori

Ndër informatat e para që policia dhe prokuroria i publikoi për vrasjen e 14 vjeçares, ishin se të gjithë të dyshuarit për kryerjen e veprës ishin të etnitetit maqedonas. Në këtë mënyrë Spasovski tha se...

Rivarroset trupi i Liridona Ademajt

Rivarroset trupi i Liridona Ademajt

para 5 orë - Nistori

Në fshatin Rracaj të Gjakovës, sot është bërë rivarrimi i turpit të Liridona Ademajt, e cila u vra mbrëmjen e 29 nëntorit në Prishtinë. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

Kovaçevski pas 17 viteve RMV do të ketë zgjedhje të rregullta parlamentare

Kovaçevski: pas 17 viteve RMV do të ketë zgjedhje të rregullta parlamentare

para 5 orë - Nistori

Kryeministri i vendit Dimitra Kovaçevski menjëherë pas takimit të liderëve deklaroi se ndjehet i lumtur që më në fund pas 17 viteve Republika e Maqedonisë së Veriut do të mbaj zgjedhje të rregullta parlamentare....

Fletarrest ndërkombëtar për Ljupço Palevskin i dyshuar për organizimin e vrasjes së 14 vjeçares

Fletarrest ndërkombëtar për Ljupço Palevskin, i dyshuar për organizimin e vrasjes së 14 vjeçares

para 5 orë - Nistori

Organizatori dhe autorët e vrasjes së 14- vjeçares Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74 vjetarit Pançe Zhezhovski nga Velesi është Ljubco Palevski – Palço, i cili aktualisht është arrestuar, ndërsa sot në...

Mbi përgjegjësinë personale

Mbi përgjegjësinë personale

para 6 orë - Nistori

KASPAR VILLIGER Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk janë barrë për të tjerët apo shoqërinë. Individi është gjithmonë i ngulitur...

Çfarë po i shkakton shëndetit tuaj qëndrimi me orë të gjata para kompjuterit

Çfarë po i shkakton shëndetit tuaj qëndrimi me orë të gjata para kompjuterit!

para 7 orë - Nistori

Në epokën digjitale, kalimi i orëve të gjata përpara një kompjuteri është bërë normë për shumë njerëz. Pavarësisht nëse është për punë, kohë të lirë, apo studim, ky zakon shpeshherë përfshin periudha të...

Erdogan Gaza është e palestinezëve dhe do të mbetet ashtu pafundësisht

Erdogan: Gaza është e palestinezëve dhe do të mbetet ashtu pafundësisht

para 7 orë - Nistori

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Gaza është tokë e Palestinës dhe e palestinezëve, dhe se do të mbetet e tillë pafundësisht. Sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, Erdogan mori...

Katër pije që rekomandohet t i konsumoni kur keni anemi

Katër pije që rekomandohet t’i konsumoni kur keni anemi

para 7 orë - Nistori

Shkaktari më i shpeshtë i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të, organizmi nuk është në gjendje ta prodhojë hemoglobinën që u nevojitet qelizave të kuqe të gjakut për ta transportuar oksigjenin. Prandaj,...

Hasani Rezoluta 1244 dhe Arbitrazhi ndër pikat e kuqe në draft statutin për Asociacionin

Hasani: Rezoluta 1244 dhe Arbitrazhi, ndër pikat e kuqe në draft-statutin për Asociacionin

para 7 orë - Nistori

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ka thënë se draft-statuti i hartuar prej Perëndimit për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, krijon autonomi politiko-territoriale...

Mali i Zi fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Mali i Zi, fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

para 7 orë - Nistori

Shoqëruar nga frika prej përmbysjes së strukturës kombëtare të popullsisë vendase, në Mal të Zi nisi regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë. Pas disa shtyrjesh pozita dhe opozita në Malin e Zi arritën...

Vrasja e 14 vjeçares në Shkup në mesin e të dyshuarve edhe babai i saj

Vrasja e 14 vjeçares në Shkup, në mesin e të dyshuarve edhe babai i saj

para 7 orë - Nistori

Policia dhe prokuroria maqedonase të hënën kanë njoftuar për arrestimin e tre personave të dyshuar për vrasjen e 14-vjeçares, Vanja Gjorçevska nga Shkupi, si dhe të një personi tjetër me inicialet P.ZH,...

Prokuroria në Hagë Do t i ndjekim të gjithë ata që i frikësojnë dëshmitarët

Prokuroria në Hagë: Do t’i ndjekim të gjithë ata që i frikësojnë dëshmitarët

para 7 orë - Nistori

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) në Hagë tha se do të hetojë dhe do të ndjekë penalisht të gjithë ata që i frikësojnë apo ndërhyjnë te dëshmitarët, ose “ofrojnë mbështetje financiare apo të ndonjë...

Maqedonia e Veriut bëhet gjithnjë e më e varur nga importi

Maqedonia e Veriut bëhet gjithnjë e më e varur nga importi

para 19 orë - Nistori

Të dhënat nga Enti Shtetëror i Statistikave tregojnë se Maqedonia e Veriut në vazhdimësi po bëhet një vend gjithnjë e më i varur nga importi. Gjatë vitit të kaluar, 2022, Maqedonia e Veriut ka importuar...

Jakimovska Lidhjet kryesore të të rinjve janë telefonat e tyre

Jakimovska: Lidhjet kryesore të të rinjve janë telefonat e tyre

para 19 orë - Nistori

Shefja e start-up “Culture trip” dhe ish-gazetarja në BBC dhe Guardian, Ana Jakimovska në emisionin “21 Analizë” në TV21 theksoi se vetmia është një problem mjaft i madh dhe serioz në botën e zhvilluar....

Sot në Kuvend do të mbahet takimi i liderëve

Sot në Kuvend do të mbahet takimi i liderëve

para 19 orë - Nistori

Sot në ora 12:00 në Kuvend do të zhvillohet takimi i liderëve i thirrur nga kryeministri Dimitar Kovaçevski. Në takim do të marrin pjesë të gjitha partitë politike të përfaqësuara në Kuvend, ndërsa epilogu...

Forumet rinore partiake dekor në skenën politike

Forumet rinore partiake “dekor” në skenën politike!

para 20 orë - Nistori

Duke hyrë në terrenin dinamik të evolucionit politik, kalimi nga aktivizmi në qeverisje qëndron si një rrëfim bindës brenda korridoreve të pushtetit. Në një botë ku zërat rinorë po bëhen gjithnjë e më...

Shqiptarët nuk trajnohen  Vetëm 0 7 kanë kryer një trajnim profesional

Shqiptarët nuk trajnohen | Vetëm 0.7% kanë kryer një trajnim profesional

para 20 orë - Nistori

Vetëm 0.7% e popullsisë shqiptare në moshë pune nga 25-64 vjeç ka kryer një trajnim profesional. Të dhënat e Fondacionit Europian të trajnimeve për vitin 2022 tregojnë se Shqipëria është në vendin e fundit...

Banorët e Sedllarcës kërkojnë ujë nga Mali Sharr projekt që do ta zgjidhte problemin e fshatit

Banorët e Sedllarcës kërkojnë ujë nga Mali Sharr, projekt që do ta zgjidhte problemin e fshatit

para 20 orë - Nistori

Fshati Sedllarcë në Komunë të Bogovinës, kaloi disa ditë pa ujë të pijshëm. Më pas uji erdhi, por ishte i turbullt dhe jo për pije. Banorët ankohen sepse tani duhet ta blejnë ujin për pije dhe kjo gjë...

KOSTOJA MË E MADHE SE PAGAT  Shporta nuk pasqyron harxhimet reale në RMV

KOSTOJA MË E MADHE SE PAGAT / Shporta nuk pasqyron harxhimet reale në RMV

para 20 orë - Nistori

Edhe një pagë minimale së bashku me një pagë mesatare prej afër 57 mijë denarë vështirë së janë të mjaftueshme për një jetesë të dinjitetshme për një familje me katër anëtarë. Nga Lidhja e Sindikatave...

Nëse jo Real Madridi Arsenali shihet si klubi më i preferuar nga Mbappe

Nëse jo Real Madridi, Arsenali shihet si klubi më i preferuar nga Mbappe

para 20 orë - Nistori

Arsenali po inkurajohet t’i bashkohet garës për sulmuesin e PSG-së, Kylian Mbappe. Francezi, pa kontratë në qershor 2024, pritet të largohet nga klubi parisien në fund të sezonit. Ylli francez është objektiv...

Pesë qytetet me ajrin më të pastër në Europë

Pesë qytetet me ajrin më të pastër në Europë

para 20 orë - Nistori

Ndotja e ajrit, për fat të keq, është një problem i madh në shumë metropole botërore, përfshirë edhe kryeqytetin tonë Disa qytete në botë janë jashtëzakonisht të ndotura dhe cilësia e ajrit në to paraqet...

Gati 25 vjet pas zbarkimit NATO ja shqyrton përforcime të përhershme në Kosovë

Gati 25 vjet pas zbarkimit, NATO-ja shqyrton përforcime të përhershme në Kosovë

para 20 orë - Nistori

Në vitin 1999 ka ndërhyrë për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Për 78 ditë me radhë, NATO-ja ka bombarduar caqet e ushtrisë së atëhershme serbe. Pas tërheqjes së saj nga Kosova, në qershor të ’99-ës, NATO-ja...

6 këshilla si të ulni tensionin e lartë të gjakut

6 këshilla si të ulni tensionin e lartë të gjakut

para 20 orë - Nistori

Ulja e temperaturave gjatë stinës së dimrit mund të shkaktojë një rritje të ndjeshme të tensionit të gjakut. Arsyeja kryesore ka të bëjë me mungesën e aktivitetit fizik në dimër, konsumit të lartë të kripës...

Rasti i djersës si një problem shëndetësor

Rasti i djersës si një problem shëndetësor

para 20 orë - Nistori

Një nga funksionet primare të djersës është të ulë temperaturën e trupit. Në trupin e njeriut mund të numërohen nga 2 deri në 5 milion gjendra djerse të cilat janë të shpërndara kudo. Pjesa më e madhe...

Vanja Gjorçevska është gjetur e vdekur

Vanja Gjorçevska është gjetur e vdekur!

para 23 orë - Nistori

Prokuroria Publike njoftoi se sot në periferi të Shkupit u gjet trupi i pajetë i të miturës V.GJ., e cila ishte raportuar si e zhdukur më 27.11.2023, kurse në periferi të Velesit trupi i pajetë i R.ZH.,...

Nuk ka fund rritja e çmimit të banesave në Shkup

Nuk ka fund rritja e çmimit të banesave në Shkup!

para një dite - Nistori

“Shes banesë prej 69 m2 për 150000 euro në Kapishtec, i rinovuar, me mobilie”. Një banesë tjetër prej 80m2 afër City Mall shitet për 140000 euro dhe për këtë çmim keni një dhome gjumi, parkim para ndërtesës...

 Shtrenjtë është por nuk ka më lirë  A janë përgatitur qytetarët për ngrohje me dru

“Shtrenjtë është, por nuk ka më lirë” / A janë përgatitur qytetarët për ngrohje me dru?

para një dite - Nistori

Qytetarët, të përgatitur për stinën e dimrit. Thonë se një sasi e mjaftueshme e druve për ngrohje u kanë mbetur nga dimri i kaluar, ndërsa kanë blerë edhe sasi shtesë. “Jetoj në fshat, normal me dru.....

Nxënësit maqedonasë në Neproshten mësojnë në baraka të improvizuara kërkojnë ndërtimin e shkollës

Nxënësit maqedonasë në Neproshten mësojnë në baraka të improvizuara, kërkojnë ndërtimin e shkollës

para një dite - Nistori

Prindërit e nxënësve maqedonasë të fshatit Neproshten të komunës së Tearcës shprehin revoltën e tyre për mos ndërtimin e shkollës së re. Nxënësit maqedonasë të këtij fshati që nga viti 2002 mësojnë në...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK