Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18 9 për qind në nëntor

Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18.9 për qind në nëntor

para 14 orë - Fakte

Eksportet e Tajvanit në territorin kinez dhe Rajonin e Posaçëm Administrativ të Hong Kongut u rritën në 17.14 miliardë dollarë amerikanë në nëntor, 18.9 për qind më shumë nga viti në vit, sipas të dhënave...

Shkupi vazhdon të kërkojë zgjidhje me Sofjen pritet formimi i Qeverisë bullgare për vazhdim të bisedimeve

Shkupi vazhdon të kërkojë zgjidhje me Sofjen, pritet formimi i Qeverisë bullgare për vazhdim të bisedimeve

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Shkupi vazhdon të kërkojë zgjidhje për çështjen me Sofjen. Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikola Dimitrov thotë se mesazhi i zëvendësndihmës sekretarit amerikan të Shtetit...

Komunikacioni zhvillohet pa pengesa nëpër rrugë të lagështa

Komunikacioni zhvillohet pa pengesa, nëpër rrugë të lagështa

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Komunikacioni në të gjitha rrugët shtetërore po zhvillohet pa pengesa dhe kryesisht nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i trafikut në drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është...

Kodra e Diellit sot lëshohet sistemi i ri i ndriçimit

Kodra e Diellit, sot lëshohet sistemi i ri i ndriçimit

para 14 orë - Fakte

Tetovë, 8 dhjetor – Sot, në Kodrën e Diellit do të vihet në funksion sistemi i ri i ndriçimit në qendrën e skijimit, me çka edhe do të shpallet hapja e sezonit të skijimit për këtë vit. Në këtë ngjarje...

Shënohet 8 Dhjetori  Shën Klimenti i Ohrit

Shënohet 8 Dhjetori – Shën Klimenti i Ohrit

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Para përmendores së Shën Klimentit të Ohrit në Shkup, më shumë delegacione do të vendosin lule, kurse në Kuvend do të ndahet çmimi shtetëror “Shën Klimenti i Ohrit”. Çmimi shtetëror...

Moti në Maqedoninë e Veriut

Moti në Maqedoninë e Veriut

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Mëngjesi sot në Maqedoni të Veriut do të jetë i ftohtë, kurse gjatë ditës do të ketë diell me vranësira të vogla. Do të fryjë erë e dobët në drejtim veriperëndimor, e cila do të jetë...

Ministria e Mbrojtjes për herë të parë mundësoi që kadetë të shkollohen të Uest Point

Ministria e Mbrojtjes për herë të parë mundësoi që kadetë të shkollohen të “Uest Point”

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Ministria e Mbrojtjes për herë të parë mundësoi që kadetë tanë të shkojnë në shkollim të rregullt në akademinë ushtarake “West Point” në SHBA. Siç kumtoi Ministria e Mbrojtjes, për këtë...

Dimitrov prej nesër për vizitë në Gjermani parashikohet takim me ministren e re për Evropë Ana Lirman

Dimitrov prej nesër për vizitë në Gjermani, parashikohet takim me ministren e re për Evropë, Ana Lirman

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Zëvendëskryetari i Qeverisë i obliguar për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov prej nesër do të qëndrojë për vizitë dyditëshe në Republikën Federale të Gjermanisë. Sipas agjendës, janë...

Efektet e ngrirjes së çmimeve Çfarë çmime ka në Gjermani e çfarë në Maqedoni

Efektet e ngrirjes së çmimeve/ Çfarë çmime ka në Gjermani e çfarë në Maqedoni?

para 14 orë - Fakte

Shkup 8 dhjetor – Në Maqedoninë e Veriut u ngrinë çmimet e ushqimeve bazë. Sa është efektive dhe pse Gjermania nuk e praktikon? Frika nga rritja dramatike e çmimeve të ushqimeve bazë e shtyu qeverinë maqedonase...

Mbi 1000 qytetarë në Gjermani kanë aplikuar për pasaportë në Konsulatën në Bon

Mbi 1000 qytetarë në Gjermani kanë aplikuar për pasaportë në Konsulatën në Bon

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Për më pak se tre muaj, mbi një mijë qytetarë të Republikës së Maqedonisë së Veriut, të cilët jetojnë në Republikën Federale të Gjermanisë u fotografuan për pasaporta të reja në Njësinë...

Kasami mirëpret në takim ambasadorin bullgar Angell Angellov

Kasami mirëpret në takim ambasadorin bullgar Angell Angellov

para 14 orë - Fakte

Tetovë, 8 dhjetor – Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami, sot në zyrën e tij ka mirëpritur në takim ambasadorin bullgar në RMV, Angell Angellov, informon Zhurnal. Mes tyre është biseduar rreth zhvillimeve...

Zv ministri i Drejtësisë në Kosovë nesër viziton të burgosurit e rastit Kumanova

Zv.ministri i Drejtësisë në Kosovë nesër viziton të burgosurit e rastit “Kumanova”

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se ditën e enjte do t’i vizitojë të burgosurit e rastit “Kumanova”. Sallahu tha se pas një komunikimi me Ministrinë e Drejtësisë...

Pendarovski Shën Klimenti i Ohrit është motiv për jetë më të denjë

Pendarovski: Shën Klimenti i Ohrit është motiv për jetë më të denjë

para 14 orë - Fakte

Shkup, 8 dhjetor – Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski ka dërguar urime për 8 Dhjetorin – Ditën e “Shën Klimentit të Ohrit”. Duke uruar kreun e Kishës Ortodokse Maqedonase, Pendarovski ka vlerësuar...

Kurti Kosova synon të aplikojë për anëtarësim në BE në vitin e ardhshëm

Kurti: Kosova synon të aplikojë për anëtarësim në BE në vitin e ardhshëm

para 14 orë - Fakte

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se Kosova synon të aplikojë për anëtarësim në BE në vitin e ardhshëm. Kurti në mbledhjen e katërt të Këshillit të Stabilizim-Asociimit, ka theksuar se ka ardhur...

Kufizohet shpejtësia e lëvizjes në rrugën Strugë  Qafë Thanë

Kufizohet shpejtësia e lëvizjes në rrugën Strugë – Qafë Thanë

para 3 dite - Fakte

Strugë, 5 dhjetor – Në rrugën magjistrale drejtimi Strugë – VK Qafthanë nga pompa e benzinës OKTA deri në dalje të fshatit Frangovo afër lokacionit “Ujëmirë”, shpejtësia është e kufizuar në 40 kilometra...

Historia Donald Beatrix reagon Bora Zemani dhe habit me deklaratën

Historia Donald-Beatrix, reagon Bora Zemani dhe habit me deklaratën

para 3 dite - Fakte

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë për situatën e saj me Donaldin dhe Beatrixën. Siç duket fjalët e fansit që bërtiti në shtëpinë e Big Brother Vip e kanë prekur edhe Borën, shkruan lajmi.net. Moderatorja...

Zendeli demanton portalet e afërta të BDI së Lëvizja BESA është unike

Zendeli demanton portalet e afërta të BDI-së: Lëvizja BESA është unike

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Pas lajmit të publikuar në disa portale se deputeti i Lëvizje Besa Fadil Zendeli ka bojkotuar mbledhjen e mbrëmshme në Gostivar, vjen demanti i fuqishëm i Zendelit, përcjell Zhurnal.mk...

Pendarovski Individët që bëjnë diçka të mirë pa kompensim gjithmonë na frymëzojnë

Pendarovski: Individët që bëjnë diçka të mirë pa kompensim, gjithmonë na frymëzojnë

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Individët që bëjnë diçka të mirë, pa asnjë kompensim, gjithmonë na frymëzojnë më së shumti në jetë. I vullnetshëm, i sinqertë, i përkushtuar dhe i ndershëm, i motivuar vetëm nga dëshira...

Në Tetovë në 81 vjetorin e lindjes së themeluesit të UT së Fadil Sulejmanit u organizua turneu tradicional i shahut

Në Tetovë, në 81 vjetorin e lindjes së themeluesit të UT-së Fadil Sulejmanit u organizua turneu tradicional i shahut

para 3 dite - Fakte

Tetovë, 5 dhjetor – Nën organizimin e Fakultetit të Kulturës Fizike të Universitetit të Tetovës dhe me mbështetje të Klubit të Shahut “Shkëndija”, më 3 dhjetor 2021, në sallën e sporteve të universitetit...

Për herë të parë republikanët francezë kandidojnë një grua për presidente

Për herë të parë republikanët francezë kandidojnë një grua për presidente

para 3 dite - Fakte

Republikanët francezë emëruan ish-ministren, Valerie Pecresse si kandidaten e tyre të parë grua për presidente. Në raundin e dytë të zgjedhjeve paraprake të partisë, Pecresse fitoi me 61 për qind të votave...

Sekretari Austin Nuk i frikësohemi fuqisë së re ushtarake të Kinës

Sekretari Austin: Nuk i frikësohemi fuqisë së re ushtarake të Kinës

para 3 dite - Fakte

Zyrtarët e lartë amerikanë të mbrojtjes pranojnë se përparimet e fundit në fushën ushtarake të Kinës, mes tyre testimi i një sistemi armësh hipersonike, janë arsye për t’u shqetësuar. Megjithatë Sekretari...

Zaev konfirmoi lajmin e Zhurnalit publikuar ditë më parë për dy Ministra dhe tre Zv ministra

Zaev konfirmoi lajmin e Zhurnalit publikuar ditë më parë për dy Ministra dhe tre Zv/ministra

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Kryeministri Zoran Zaev konfirmon lajmin e Agjencisë Zhurnal, publikuar ditë më parë se Alternativa do të drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Shoqërisë Infromatike dhe Administratës...

Zhurnal mëson  Orhan Murtezani drejtor i MEPSO së

Zhurnal mëson / Orhan Murtezani drejtor i MEPSO-së?

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Agjencia e Lajmeve Zhurnal nga burime brenda partisë së AlterNativës mëson se drejtor i MEPSO-së, do të emërohet Orhan Murtezani. Ndryshe sot kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës,...

Këto janë 47 pozitat që Alternativa i siguroi për t u bërë pjesë e Qeverisë

Këto janë 47 pozitat që Alternativa i siguroi për t’u bërë pjesë e Qeverisë

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Në mbledhjen e mbajtur sonte me kryesinë e partisë, Alternativa në pajtueshmëri me anëtarët e saj ka vendosur ti bashkohet shumicës parlamentare. Nga burime brenda kësaj partie, Alsat...

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa nesër do ndahen zyrtarisht

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa nesër do ndahen zyrtarisht

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Siç mëson Alsat nga burime jozyrtare brenda partisë, deputetët e Aleancës për Shqiptarët, të hënën (nesër) në Kuvend do të dërgojnë njoftimin për shkarkimin e koordinatorit Skënder Rexhepi...

Ja parimet e nënshkruara nga dy liderët Zaev  Gashi

Ja parimet e nënshkruara nga dy liderët, Zaev – Gashi

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi nënshkruan marrëveshjen zyrtare për hyrjen e Alternativës në Qeveri. Ja parimet e nënshkruara nga dy liderët, Zaev –...

Stojanoviq Lëshimi në përdorim i SH TEC Negotinë do t i kushtojë vendit më pak se importi i energjisë elektrike

Stojanoviq: Lëshimi në përdorim i SH TEC Negotinë do t’i kushtojë vendit më pak se importi i energjisë elektrike

para 3 dite - Fakte

Negotinë, 5 dhjetor – Lëshimi i SHA TEC Negotino në procesin e prodhimtarisë do t’i kushtojë shtetit më pak sesa importi i energjisë elektrike, vlerëson në intervistën për MPB-në, drejtori i përgjithshëm...

Firmoset marrëveshja mes Zaevit dhe Gashit për hyrjen e Alternativës në Qeveri

Firmoset marrëveshja mes Zaevit dhe Gashit për hyrjen e Alternativës në Qeveri

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi nënshkruan marrëveshjen zyrtare për hyrjen e Alternativës në Qeveri. Ndër të tjera kryeministri Zaev tha se lkjo marrëveshje...

Bekteshi Ahmeti është plotësisht i informuar për marrëveshjen me Alternativën

Bekteshi: Ahmeti është plotësisht i informuar për marrëveshjen me Alternativën

para 3 dite - Fakte

Shkup, 5 dhjetor – Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot tha se për Bashkimin Demokratik për Integrim, Alternativa është e mirëseardhur në Qeveri, shkruan TV21. Bekteshi thotë se Alternativa ndan...

Fifi Jam shumë e lumtur jashtë Big Brother do të filloj të merrem me shëndetin tim

Fifi: Jam shumë e lumtur jashtë Big Brother, do të filloj të merrem me shëndetin tim

para 3 dite - Fakte

Fifi ka realizuar një video live në instagram. Teksa ndodhet në Turqi, Fifi ka gjetur kohë për fansat e saj në instagram. Ajo është futur live ku ka folur për gjendjen e saj emocionale pas daljes nga shtëpia...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK