Armët e konfiskuara në veri mund të përdoren nga organet e rendit

Armët e konfiskuara në veri mund të përdoren nga organet e rendit

para 25 minutave - Dukagjini

Armët dhe mjetet tjera të konfiskuara në Banjskë të Zveçanit, ku la të vdekur rreshterin Afrim Bunjaku, mund të përdorën për nevoja të organeve të rendit, vlerësojnë njohës të fushës. Për t’u përdorur...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren bashkëjetoi me një të mitur

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, bashkëjetoi me një të mitur

para 56 minutave - Dukagjini

Është arrestuar një person në Prizren sepse dyshohet se bashkëjetoi me një të mitur. Policia e Kosovës njofton se i dyshuari këtë e ka bërë në muajin korrik. “Pas intervistimit të palëve, në prezencë edhe...

Bildt Çështja e veriut të Kosovës është dashur të zgjidhet shumë kohë më parë

Bildt: Çështja e veriut të Kosovës është dashur të zgjidhet shumë kohë më parë

para 56 minutave - Dukagjini

Ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt ka thënë se çështja e veriut të Kosovës do të duhej zgjidhet “shumë kohë më parë”. Sipas tij, në vend të kësaj, ajo është lënë vetëm të acarohet. Në një postim në...

Ndalohen pesë persona në Leposaviq kishin hyrë kundërligjshëm nga Serbia

Ndalohen pesë persona në Leposaviq, kishin hyrë kundërligjshëm nga Serbia

para një ore - Dukagjini

Policia e Kosovës njofton se janë ndaluar pesë persona në Leposaviq sepse kishin kaluar kundërligjshëm nga territori i Serbisë në territorin e Kosovës. Janë ndaluar dy persona në Bistricë të Leposaviqit...

Ishte duke punuar dhe pësoi lëndime vdes një person në Prizren

Ishte duke punuar dhe pësoi lëndime, vdes një person në Prizren

para një ore - Dukagjini

Dy persona kanë pësuar lëndime trupore derisa ishin duke punuar në Prizren, njëri prej tyre si pasojë e lëndimeve ka vdekur në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës (QKUK). Me urdhër të prokurorit...

26 vjet nga protestat studentore

26 vjet nga protestat studentore

para 2 orë - Dukagjini

Këtë të diel janë mbushur 26 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997. Lëvizja Studentore organizonte protesta për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e studentëve...

Dhoma e Përfaqësuesve miraton një buxhet afatshkurtër masa kalon në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve miraton një buxhet afatshkurtër, masa kalon në Senat

para 2 orë - Dukagjini

Dhoma e Përfaqësuesve, e kontrolluar nga republikanët, ka miratuar një projektligj për një buxhet afatshkurtër, që mund të shmang mbylljen e pjesshme të qeverisë amerikane, nëse miratohet në Senat. Nëse...

Djegia e arava më shumë dëme se dobi agronomët bëjnë thirrje të ndalet kjo dukuri

Djegia e arava më shumë dëme se dobi, agronomët bëjnë thirrje të ndalet kjo dukuri

para 2 orë - Dukagjini

Me përfundimin e sezonit të korrjes së grurit dhe korrjeve të bimëve të tjera zjarret që shpërthejnë tymin e zi bëhen një pamje e zakonshme nëpër tokat bujqësore në Kosovë. Quhet “djegia e kashtës” – një...

Ministri britanik I kënaqur që forcat tona do të përforcojnë KFOR in në Kosovë

Ministri britanik: I kënaqur që forcat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

para 3 orë - Dukagjini

Ministri britanik për Çështje Evropiane, Leo Docherty, është shprehur i kënaqur që forcat e Mbretërisë së Bashkuar do t’i bashkangjiten KFOR-it në Kosovë. Ministri britanik Docherty ka thënë se kjo demostron...

Asmablistja e LDK së synon pozitë në Prishtina Parking

Asmablistja e LDK-së synon pozitë në “Prishtina Parking”

para 10 orë - Dukagjini

Përpos Kryeshefit Ekzekutiv, Sokol Havollit, i cili ishte pjesë e LDK-së për disa vite, ndërmarrjes publike lokale “Prishtina Parking” po do t’i bashkohet edhe një anëtare tjetër e partisë që e udhëheqë...

Pushteti synon buxhet deri në 3 5 miliardë euro më 2024

Pushteti synon buxhet deri në 3.5 miliardë euro më 2024

para 12 orë - Dukagjini

Inflacioni, shtrenjtimi i produkteve, apo rritja e çmimeve, në gusht, sipas Agjencisë së Statistikave, ishte 3.2%. Rritja reale e bruto produktit vendor apo të mirave kombëtare në tre mujorin e dytë mbi...

Kushtetuesja ia hapi rrugën Presidenca hesht rreth dekretimit të kryeprokurorit

Kushtetuesja ia hapi rrugën, Presidenca hesht rreth dekretimit të kryeprokurorit

para 13 orë - Dukagjini

Ka përfunduar edhe një episod i dramës së gjatë të çështjes së kryeprokurorit të shtetit. Pas mungesës së kryeprokurorit tash e 1 vit e pesë muaj dhe zvarritjes së emërimit të kryeprokurorit të ri, ky...

Mustafa i PDK së 30 mijë kosovarë të punësuar emigruan vetëm vitin 2022

Mustafa i PDK-së: 30 mijë kosovarë të punësuar emigruan vetëm vitin 2022

para 14 orë - Dukagjini

Koordinatori i Departamentit për Financa në Kabinetin për Qeverisje të Mirë në PDK, Arben Mustafa ka publikuar të dhëna të nxjerra nga raporti i Agjencisë Kosovare të Statistikave të Kosovës, të cilat...

Vuçiq Serbia nuk do të dërgojë forca ushtarake në Kosovë  do t i tërheq ato nga kufiri

Vuçiq: Serbia nuk do të dërgojë forca ushtarake në Kosovë – do t’i tërheq ato nga kufiri

para 14 orë - Dukagjini

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se nuk do të urdhërojë ushtrinë serbe të kalojë kufirin me Kosovë, duke theksuar se do t’i tërheqë forcat ushtarake nga zona pranë kufirit me Kosovën. Sipas...

Kush është Milan Radojçiqi prej të cilit nuk shpëton dot veriu

Kush është Milan Radojçiqi, prej të cilit nuk “shpëton” dot veriu?

para 15 orë - Dukagjini

I lindur në Gjakovë e 23-vjeçar në kohën e luftës, Milan Radojiçiq, kujtohet të ketë bërë krime edhe në rini. Ata që e patën bashkëvendës thonë se ai ka marrë pjesë në djegie të shtëpive të shqiptarëve,...

Zveçan Sekuestrohen edhe një sasi e konsiderueshme e armëve municionit dhe pajisjeve të ndryshme ushtarake

Zveçan: Sekuestrohen edhe një sasi e konsiderueshme e armëve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme ushtarake

para 15 orë - Dukagjini

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në fshatin Brezne të Zveçanit, pjesën malore të cilët e kanë shfrytëzuar sulmuesit (sulmuesit terroristë të 24 shtatorit) kanë sekuestruar një sasi të konsiderueshme...

Qeveria Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë lëvizjet e ushtrisë u bën nga tri drejtime

Qeveria: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë, lëvizjet e ushtrisë u bën nga tri drejtime

para 15 orë - Dukagjini

Qeveria e Kosovës përmes një komunikate ka reaguar për zhvillimet e fundit sa i përket lëvizjes së njësive ushtarake të Forcave të Armatosura të Serbisë në drejtim të vijës kufitare me Kosovën. Në komunikatë...

Përfshirja ruse në Banjskë në fazën e hetimeve

Përfshirja ruse në Banjskë, në fazën e hetimeve

para 16 orë - Dukagjini

Provat e siguruara nga Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës janë pjesërisht të mjaftueshme për të pretenduar përfshirjen ruse në sulmin në Banjskë, thotë për Radion Evropa e Lirë Nuredin Ibishi, njohës...

Gjermania i kërkon Serbisë t i reduktojë trupat ushtarake pranë kufirit me Kosovën

Gjermania i kërkon Serbisë t’i reduktojë trupat ushtarake pranë kufirit me Kosovën

para 17 orë - Dukagjini

Pas shqetësimeve që Uashingtoni dhe Brukseli shprehën për zhvendosjen e forcave serbe përgjatë kufirit me Kosovën, ka reaguar edhe shteti gjerman. Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë ka kërkuar...

Osmani takon ministrin Macedonci dhe komandantin e FSK së diskutojnë për veprimet armiqësore të Serbisë ndaj Kosovës

Osmani takon ministrin Macedonci dhe komandantin e FSK-së, diskutojnë për veprimet armiqësore të Serbisë ndaj Kosovës

para 17 orë - Dukagjini

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar ministrin e Mbrojtjes, Ejup Maqedoncin dhe komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Bashkim Jashari, ku kanë diskuar rreth zhvillimeve...

Kronika rreth sulmit terrorist ne veri bordi i RTK së suspendon drejtorin e RTK2 Zeljko Tvrdisic

Kronika rreth sulmit terrorist ne veri, bordi i RTK-së suspendon drejtorin e RTK2, Zeljko Tvrdisic

para 17 orë - Dukagjini

Bordi i Radio Televizionit të Kosovës (RTK), në një mbledhje të jashtëzakonshme të zhvilluar me datën 30 shtator 2023 ka marrë disa masa të rëndësishme për të korrigjuar shkeljet e standardeve profesionale...

Radojçiq jep deklaratë në Beograd në cilësinë e qytetarit për sulmin në Kosovë

Radojçiq jep deklaratë në Beograd në cilësinë e qytetarit për sulmin në Kosovë

para 19 orë - Dukagjini

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ka konfirmuar se Milan Rodojçiq i është përgjigjur ftesës së autoriteteve serbe për të dhënë deklaratë në cilësinë e qytetarit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës...

Osmani Vuçiq po përpiqet të shkatërroj gjithçka që kemi arritur së bashku me ShBA dhe BE

Osmani: Vuçiq po përpiqet të shkatërroj gjithçka që kemi arritur së bashku me ShBA dhe BE

para 19 orë - Dukagjini

Presidenja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që është arritur së bashku me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) dhe Bashkimin...

Barten nga IML ja trupat e tre kriminelëve serb që sulmuan Policinë në veri

Barten nga IML-ja trupat e tre kriminelëve serb që sulmuan Policinë në veri

para 19 orë - Dukagjini

Trupat e tre kriminelëve serb të vrarë në veri nga Policia e Kosovës janë bartur nga IML-ja këtë të shtunë. Trupat e tyre janë marrë nga familjarët. Këtë për Dukagjinin e ka konfirmuar Dr. Ditor Haliti....

Policia ndalon një veturë në Leposaviq kishte bluzë me mbishkrime nacionaliste

Policia ndalon një veturë në Leposaviq, kishte bluzë me mbishkrime nacionaliste

para 20 orë - Dukagjini

Është ndaluar një veturë në Leposaviq nga Policia e Kosovës, në të cilën gjatë kontrollit janë gjetur një bluzë dhe një stemë me mbishkrime nacionaliste. Rasti në fjalë ka ndodhur të premtën e 28 shtatorit....

 The Times  Trupat britanike në gatishmëri për të zbutur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

“The Times”: Trupat britanike në gatishmëri për të zbutur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

para 21 orë - Dukagjini

Ngjarja e 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit që po cilësohet si sulm terrorist jehoi edhe në media ndërkombëtare. Një nga ato media është dhe gazeta britanike “The Times”. Në një artikull të kësaj gazete...

Hovenier Një apo disa struktura qëndrojnë pas sulmit në veri

Hovenier: Një apo disa struktura qëndrojnë pas sulmit në veri

para 21 orë - Dukagjini

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeffrey Hovenier, të shtunën ka thënë se një apo disa struktura qëndrojnë pas sulmit të armatosur ndaj Policisë së Kosovës javën e kaluar në veri të vendit,...

VV ja e LDK ja i druhen sulmeve të tjera në veri vlerësojnë se Policia është e gatshme për çdo situatë

VV-ja e LDK-ja i druhen sulmeve të tjera në veri, vlerësojnë se Policia është e gatshme për çdo situatë

para 21 orë - Dukagjini

Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po vlerësojnë se rreziku potencial për sulme apo aktivitete të tjera kundër rendit ligjor e kushtetuese ekziston ende, pas sulmit terrorist...

Borell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Borell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

para 22 orë - Dukagjini

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë të shtunën ta ndalë menjëherë zhvendosjen e ushtrisë përgjatë kufirit me Kosovën...

Situata në veri Petritsch Ka rrezik që të kthehet në konflikt të armatosur ShBA dhe BE gati ta parandalojnë

Situata në veri, Petritsch: Ka rrezik që të kthehet në konflikt të armatosur, ShBA dhe BE gati ta parandalojnë

para 22 orë - Dukagjini

Ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën, Wolfgang Petrisch, ka thënë se Kosova është duke u përballur me “krizën më të rrezikshme”, që nga shpallja e pavarësisë më 2008 dhe se gjërat mund të dalin...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK