Serbia le tvazhdojë të kërcënohet policia e Kosovës nuk ndalet sekuestron sërish armë në Zveçan

Serbia le tvazhdojë të kërcënohet, policia e Kosovës nuk ndalet, sekuestron sërish armë në Zveçan

para 9 orë - Lideri

Policia e Kosovës, pas ngjarjeve të fundit të ndodhura në fshatin Banjskë, ka vazhduar kontrollin dhe krehjen e terrenit të asaj zone, e cila ishte shfrytëzuar nga sulmuesit terrorist, më 24 shtator. Të...

Serbia me bishtin ndër vegë largon ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Serbia me “bishtin ndër vegë” largon ushtrinë nga kufiri me Kosovën

para 11 orë - Lideri

Të shtunën është vërejtur lëvizja e një autokolone ushtarake në jug të Serbisë, nga drejtimi i Vranjës në drejtim të Nishit, afër qytetit të Predejanës, pas shqetësimeve që Uashingtoni dhe Brukseli shprehën...

Flet analisti serb Vuçiq ra vetë në kurthin që ia përgatiti Kurtit

Flet analisti serb: Vuçiq ra vetë në kurthin që ia përgatiti Kurtit

para 11 orë - Lideri

Analisti dhe gazetari serb, Branislav Kërstiq, në një prononcim për Gazeta Blic, ka folur për situatën në veri pas sulmit terrorist, për të cilin përgjegjësinë e mori Milan Radoiçiq. Ai e sheh si fakt...

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

para 16 orë - Lideri

Pasi pranoi se organizoi sulmin terroristë në Banjskë të Kosovës, Milan Radoiçiq është shfaqur për herë të parë në publik. Ai i është përgjigjur ftesës së autoriteteve shtetërore të Republikës së Serbisë...

Doganierëve të Maqedonisë do t u vendosen kamera në uniformë

Doganierëve të Maqedonisë do t’u vendosen kamera në uniformë

para 16 orë - Lideri

Drejtori i Drejtorisë Doganore, Stefan Bogoev paralajmëroi se në kuadër të doganës, do të fillojë të funksionojë Sektori për masa të posaçme hetuese, e cila në pajtim me ligjin, siç thotë, do të ketë kompetenca...

Kurti Terroristët e mbështetur nga Serbia plan për fillimin e një lufte të armatosur kundër Kosovës Video

Kurti: Terroristët e mbështetur nga Serbia, plan për fillimin e një lufte të armatosur kundër Kosovës (Video)

para 18 orë - Lideri

Lëvizja Vetëvendosje po mban mbledhjen e 52-të të Këshillit të Përgjithshëm. Në pjesën e parë të mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm, anëtarëve të Këshillit ju drejtua kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje,...

Anketë me banorët Mitrovicës Ndjehemi 100 për qind të sigurt me policinë tonë Video

Anketë me banorët Mitrovicës: Ndjehemi 100 për qind të sigurt me policinë tonë (Video)

para 18 orë - Lideri

Policia e Kosovës arriti një sukses të rëndësishëm në operacionin kundër grupit terrorist në veri të Kosovës. Luftimet zgjatën vetëm një ditë dhe rezultuan me vdekjen e disa terroristëve dhe arrestimin...

Ushtarëve të FSK së u dërgohet thirrje alarm që të paraqiten në bazat e tyre

Ushtarëve të FSK-së u dërgohet thirrje “alarm” që të paraqiten në bazat e tyre

para 18 orë - Lideri

Shtëpia e Bardhë ka dalë me një njoftim dje ku shprehen shqetësimet lidhur me mobilizimet ushtarake serbe pranë kufirit me Kosovën. Kreu i Qeverisë së Kosovës ka thënë se e ka siguruar këshilltarin e Joe...

Pendarovski Prania e pesë mijë ushtarëve të NATO në Kosovë garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon

Pendarovski: Prania e pesë mijë ushtarëve të NATO në Kosovë garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon

para 19 orë - Lideri

Prania e pesë mijë ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon. Është mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, në mënyrë që të parandalohet...

Zaev Të shfrytëzojmë momentin e favorshëm gjeopolitik dhe të synojmë anëtarësimin në BE

Zaev: Të shfrytëzojmë momentin e favorshëm gjeopolitik dhe të synojmë anëtarësimin në BE

para 19 orë - Lideri

Ish kryeministri Zoran Zaev, në një postim në Facebook, ka rikujtuar 30 shtatorin e vitit 2018, kur u mbajt referendumi për ndryshimin e emrit të shtetit. Ai theksoi se, kjo ditë ka qenë e rëndësishme...

Petrovska Tagarev Bashkëpunimi në mbrojtje mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë është shumë i rëndësishëm

Petrovska-Tagarev: Bashkëpunimi në mbrojtje mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë është shumë i rëndësishëm

para 20 orë - Lideri

Bashkëpunimi në mbrojtje mund të jetë shembull pozitiv se si zhvillohen marrëdhëniet mes dy shteteve, theksoi ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në takimin me homologun e saj bullgar Todor Tagarev,...

Profesori Edward Joseph kritikon ambasadorin amerikan në Beograd Kristofer Hill

Profesori Edward Joseph kritikon ambasadorin amerikan në Beograd, Kristofer Hill

para 20 orë - Lideri

Edward Joseph, ligjërues në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington ka kritikuar ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, se pavarësisht situatës së krijuar dhe reagimit...

Mësuesi duhet të jetë shembull gjithkund

Mësuesi duhet të jetë shembull gjithkund

para 20 orë - Lideri

SHKRUAN: NEHAT JAHIU Mësuesi për të kryer profesionin e tij ashtu siç duhet dhe siç e meriton, përveç figurës që përfaqëson nuk duhet të jetë i mirë vetëm në shkollën e tij ku punon. Ai nuk duhet të ketë...

ShBA ja e gatshme të ndihmojë KFOR in pasi Serbia vendosi ushtrinë në kufi me Kosovën

ShBA-ja e gatshme të ndihmojë KFOR-in pasi Serbia vendosi ushtrinë në kufi me Kosovën

para 21 orë - Lideri

Këshilltari i Presidentit amerikan Joe Biden, për Çështje të Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë,...

Tarik Hasanoviq nga Novi Pazari humbi betejën për jetën  qëluuar direkt në kokë nga Veljko Miletiq

Tarik Hasanoviq nga Novi Pazari humbi betejën për jetën – qëluuar direkt në kokë nga Veljko Miletiq!

para 22 orë - Lideri

Vëllai ynë Tarik Hasanoviq u kthye te Zoti i tij, e lusim Allahun e Madhëruar që t’i dhurojë Xhenet të bukur dhe sabur familjes shkruan, sandzakdanas.rs Tarik Hasanoviq nga Novi Pazari humbi betejën për...

Gazeta Der Standard  Perëndimi mban anën e Serbisë Kosova paguan çmimin

Gazeta ‘Der Standard’: Perëndimi mban anën e Serbisë, Kosova paguan çmimin

para 22 orë - Lideri

Gazeta austriake “Der Standard” kritikon ashpër qasjen e Perëndimit ndaj Serbisë dhe presionin e pandershëm ndaj Kosovës për të prishur Kushtetutën e saj. Në Ballkan njerëzit po ndihen të mashtruar dhe...

Gjermania mendon se KFOR i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

para 23 orë - Lideri

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde, ka thënë se qëndrimi i shtetit gjerman për sa i përket sovranitetit të shtetit Kosovës nuk ka ndryshuar. Ai ka thënë se Gjermania nuk mendon që KFOR-i të...

Ministrja e jashtme bullgare Gabriel pret që Shkupi të mos vetësabotohet

Ministrja e jashtme bullgare Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

para 24 orë - Lideri

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Maria Gabriel i dërgoi Maqedonisë një mesazh të ri me përmbajtje të vjetër. “Bullgaria e shpalli qartë qëndrimin e saj për çështjen...

Ndryshimet kushtetuese rikthejnë në lojë liderët e vjetër

Ndryshimet kushtetuese rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

para 24 orë - Lideri

Derisa vendi po përballet me sfida dhe pengesa rreth ndryshimeve kushtetuese dhe përplasje tjera politike mes partive politike dhe brenda tyre. Në skenën politike janë rishfaqur përsëri liderët e vjetër...

Drin Ahmeti do e menaxhojë Soravia n bashkë me një biznesmen bullgar

Drin Ahmeti do e menaxhojë Soravia-n bashkë me një biznesmen bullgar

para një dite - Lideri

Nipi i liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, Drini, që nga 13 shtatori është regjistruar si menaxher i “Soravia” në Shkup, pasi në korrik të këtij viti kishte paralajmëruar se njëra nga kompanitë e tij do të...

Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit

Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit

para një dite - Lideri

Këngëtari shqiptar, Hajro Ceka është shfaqur i lumtur krah Ivica Daçiqit. Shqiptari nga Mali i Zi ka publikuar një foto me Daçiqin pas një udhëtimi që kishte në Beograd. Ceka që shpeshherë i këndon atdheut...

Sveçla publikon pamje të vilës së Radojçiqit Bëhet fjalë për Pablo Escobar të rajonit

Sveçla publikon pamje të vilës së Radojçiqit: Bëhet fjalë për Pablo Escobar të rajonit

para një dite - Lideri

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka dhënë detaje nga aksioni i Policisë së Kosovës në veri në vendit, ku është bastisur vila e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Sveçla thotë se udhëheqësi i grupit...

Kurti i kërkon SHBA së ndihmë për planet luftarake të Serbisë

Kurti i kërkon SHBA-së ndihmë për “planet luftarake të Serbisë”

para një dite - Lideri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka kërkoi Shteteve të Bashkuara të rrisë ndihmën, për siç tha, “planet luftarake të Serbisë”. Ai falënderoi Uashingtonin për mbështetjen e ofruar ndaj Kosovës pas...

Në tetor Bujar Osmani duhet të dalë para gjykatës për keqpërdorim të detyrës

Në tetor Bujar Osmani duhet të dalë para gjykatës për keqpërdorim të detyrës

para një dite - Lideri

Në muajin tetor, Bujar Osmani do të duhet të paraqitet para organeve të ndjekjes penale lidhur me akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare lidhu me një marrëveshje të arritur për kartelat dixhitale, ndërsa...

Analisti kosovar Krenar Shala Runa Zot prej Edi Ramës se prej Vuçiqit ruhemi vet Video

Analisti kosovar, Krenar Shala: Runa Zot prej Edi Ramës, se prej Vuçiqit ruhemi vet (Video)

para një dite - Lideri

Në Maqedoni shitet qumësht kancerogjen nga Serbia Reagojnë nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari

Në Maqedoni shitet qumësht ”kancerogjen” nga Serbia? Reagojnë nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari!

para një dite - Lideri

Më 21 shtator në Maqedoni janë importuar mbi 20 ton qumësht nga Serbia, me afat përdorimi deri më 3 shkurt 2024 dhe I njëjti është lëshuar në qarkullim edhe pse është detektuar amflatoksin M1 mbi nivelin...

Serbët provokojnë edhe te ambasada e Kosovës në Zagreb reagon deputetja e vetme shqiptare në Kroaci

Serbët provokojnë edhe te ambasada e Kosovës në Zagreb, reagon deputetja e vetme shqiptare në Kroaci

para një dite - Lideri

Provokimet serbe pas sulmit në Banjskë dhe kundërpërgjigjes së policisë speciale të Kosovës vazhdojnë dhe një i tillë është vërejtur edhe në Zagreb. Në kryeqytetin kroat është vendosur një ngjitës (stiker)...

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

para një dite - Lideri

Koordinatori për komunikime strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, shprehu shqetësimin e Uashingtonit, për siç tha, “dislokimin e madh” të trupave të Serbisë përgjatë kufirit...

Greta Daci shpallet ndër femrat më të suksesshme shqiptare në Mal të Zi

Greta Daci shpallet ndër femrat më të suksesshme shqiptare në Mal të Zi

para një dite - Lideri

Greta Daci është shpallur si një ndër femrat më të suksesshme shqiptare në Mal të Zi. Këtë mirënjohje e ka marë nga revista “Marshi i Mërgimtarit”, transmeton Lideri.mk. Greta e konsideron si mirënjohje...

FSK Forca jonë po rritet dhe po zhvillohet me standardet më të larta profesionale

FSK: Forca jonë po rritet dhe po zhvillohet me standardet më të larta profesionale

para një dite - Lideri

Forca Sigurisë së Kosovës (FSK) përmes një njoftimi publik thotë se po vazhdojnë të rritën dhe të zhvillohen me standardet më të larta profesionale. FSK po ashtu njofton për stërvitjen e fundit që janë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK