Qeveria e Kosovës i bën thirrje Serbisë t i mbyllë 48 bazat ushtarake afër kufirit me Kosovën

Qeveria e Kosovës i bën thirrje Serbisë t’i mbyllë 48 bazat ushtarake afër kufirit me Kosovën

para 13 orë - TvNews

Qeveria e Republikës së Kosovës i ka bërë thirrje Serbisë t’i mbyllë dhe demilitariziojë të gjitha bazat e reja dhe të vjetra të ushtrisë serbë në afërsi të kufirit me Kosovën. Kjo thirrje e Qeverisë është...

Pendarovski Mirë që Maqedonia Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO s që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

para 17 orë - TvNews

-Prania e pesë mijë ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon. Është mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, në mënyrë që të parandalohet...

Zaev Të shfrytëzojmë momentin e favorshëm gjeopolitik dhe të synojmë anëtarësimin në BE

Zaev: Të shfrytëzojmë momentin e favorshëm gjeopolitik dhe të synojmë anëtarësimin në BE

para 17 orë - TvNews

Ish kryeministri Zoran Zaev, në një postim në Facebook, ka rikujtuar 30 shtatorin e vitit 2018, kur u mbajt referendumi për ndryshimin e emrit të shtetit. Ai theksoi se, kjo ditë ka qenë e rëndësishme...

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë mjekët apelojnë për kontrolle

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë, mjekët apelojnë për kontrolle

para 17 orë - TvNews

Sëmundjet e zemrës gjithnjë e më shumë prekin të rinjtë. Sipas Institutit për Shëndet Publik vitin e kaluar 9 të rinj kanë humbur jetën si pasojë e sulmeve në zemër. Megjithatë statistikat tregojnë se...

Ushtarëve të FSK së u dërgohet thirrje alarm që të paraqiten në bazat e tyre

Ushtarëve të FSK-së u dërgohet thirrje “alarm” që të paraqiten në bazat e tyre

para 17 orë - TvNews

Shtëpia e Bardhë ka dalë me një njoftim dje ku shprehen shqetësimet lidhur me mobilizimet ushtarake serbe pranë kufirit me Kosovën. Kreu i Qeverisë së Kosovës ka thënë se e ka siguruar këshilltarin e Joe...

Kapela ikonë e Michael Jackson shitet për bamirësi

Kapela ikonë e Michael Jackson shitet për bamirësi

para 18 orë - TvNews

Kapela e mbajtur nga Michael Jackson në performancën e parë historike të hapit të tij ikonik të kërcimit “Moonwalk” u bë një pjesë e vlefshme muzikore. Ajo kapele ikonë, e mbajtur nga “mbreti i popit”...

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

para 18 orë - TvNews

Pasi pranoi se organizoi sulmin terroristë në Banjskë të Kosovës, Milan Radoiçiq është shfaqur për herë të parë në publik. Ai i është përgjigjur ftesës së autoriteteve shtetërore të Republikës së Serbisë...

Osmani Vuçiq po përsërit veprimet e Millosheviqit po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që kemi arritur me SHBA dhe BE

Osmani: Vuçiq po përsërit veprimet e Millosheviqit, po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që kemi arritur me SHBA dhe BE

para 19 orë - TvNews

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që është arritur së bashku me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian,...

Sukseset e Policisë kundër terroristëve në Veri të Kosovës(VIDEO)

para 19 orë - TvNews

Policia e Kosovës arriti një sukses të rëndësishëm në operacionin kundër grupit terrorist në veri të Kosovës. Luftimet zgjatën vetëm një ditë dhe rezultuan me vdekjen e disa terroristëve dhe arrestimin...

Nga e hëna studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t u ushqyer

Nga e hëna, studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t’u ushqyer

para 19 orë - TvNews

Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) informon se studentët të cilët kanë plotësuar kushtet sipas thirrjes publike fillojnë të shfrytëzojnë të drejtën për subvencionimin e racionit për studentë . Me...

Biseda telefonike Kurti  Sullivan Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Biseda telefonike Kurti – Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

para 24 orë - TvNews

Shtëpia e Bardhë përmes një njoftimi publik ka dhënë detaje lidhur me bisedën telefonike që ka zhvilluar Këshilltari për Çështje të Sigurisë Kombëtare i Presidentit Joe Biden, Jake Sullivan, me kryeministrin...

KE kërkon që RMV ja të rrisë përpjekjet për parandalimin e korrupsionit në prokurimet publike

KE kërkon që RMV-ja të rrisë përpjekjet për parandalimin e korrupsionit në prokurimet publike

para 24 orë - TvNews

Maqedonia e Veriut duhet të rrisë përpjekjet për të parandaluar korrupsionin, duke përmirësuar funksionimin e sistemit të përgjithshëm për të rritur konkurrencën, pajtueshmërinë dhe profesionalizimin....

Ky është parashikimi i motit për sot

Ky është parashikimi i motit për sot

para 24 orë - TvNews

Moti në mëngjes do të jetë i freskët, ndërsa gjatë ditës me diell dhe vranësira të vogla. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 6 deri në 16,...

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

para një dite - TvNews

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë përgënjeshtroi pohimet se në marketet tona shitet qumësht kancerogjen. Ky reagim i tyre erdhi pasi VMRO-DPMNE doli me deklaratë ku tha se në vend importohen dhe lëshohen...

Talat Xhaferi dorëzoi Propozim rregullore për punën e Kuvendit

Talat Xhaferi dorëzoi Propozim-rregullore për punën e Kuvendit

para një dite - TvNews

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në procedurë të rregullt parlamentare e dorëzoi Projekt-rregulloren e Kuvendit, i cili është produkt i punës shumëvjeçare të përkushtuar...

A do të paraqesë Bullgaria kushtëzime të reja për Maqedoninë e Veriut

A do të paraqesë Bullgaria kushtëzime të reja për Maqedoninë e Veriut?

para një dite - TvNews

Drejtuesit e institucioneve të Maqedonisë së Veriut për herë të parë nuk e kanë përjashtuar mundësinë që Bullgaria të paraqesë kërkesa të reja në procesin e integrimit të saj në Bashkimin Evropian. Ministri...

Rama Kurtit KFOR i garanci në çdo rast kërcënimi jo forcë pushtuese

Rama, Kurtit: KFOR-i, garanci në çdo rast kërcënimi, jo forcë pushtuese

para një dite - TvNews

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se në kuadrin e mbështetjes së Shqipërisë për garantimin e sigurisë në veriun e Kosovës dhe marrjen e kontrollit nga KFOR-i, ka komunikuar me nivelet më të...

Insistohet që sulmuesit serb të ekstradohen dhe të gjykohen në Kosovë

Insistohet që sulmuesit serb të ekstradohen dhe të gjykohen në Kosovë

para një dite - TvNews

Kosova duhet të angazhohet në identifikimin, ekstradimin dhe gjykimin e terroristëve të përfshirë në sulmin në Banjskë të Zveçanit, thotë profesori i së drejtës penale, Ismet Salihu. E, tek ka folur për...

Borrell Nëse Serbia s përmbush kërkesat e BE së do t i shqyrtojmë masat ndëshkuese ndaj saj

Borrell: Nëse Serbia s’përmbush kërkesat e BE-së, do t’i shqyrtojmë masat ndëshkuese ndaj saj

para një dite - TvNews

Kreu i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se po monitorojnë nga afër nëse Serbia po i përmbush kërkesat e BE-së për shtensionim në veri të Kosovës dhe nëse gjykojnë se Beogradi...

Për skandalin e Onkologjisë është miratuar përbërja e Komisionit Anketues në Kuvend

Për skandalin e Onkologjisë është miratuar përbërja e Komisionit Anketues në Kuvend

para një dite - TvNews

Rashela Mizrahi nga grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së do të kryesojë Komisionin Hetimor për skandalin në Klinikën Universitare për Radioterapi dhe Onkologji, sipas vendimit të Komisionit parlamentar për...

Kriza ekonomike shumë familje zgjidhjen e shohin jashtë vendit

Kriza ekonomike, shumë familje zgjidhjen e shohin jashtë vendit

para një dite - TvNews

Në Maqedoni të veriut, nuk po jetohet, por po mbijetohet. Lypsarë dhe të pastrehë kudo, madje edhe ata që nuk kërkojnë lëmoshë janë duke u bërë idare me qindarkat e fundit. Rritja e kostos së jetesë ka...

S ka zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës Stefkovski nuk lëshon pe

S’ka zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës, Stefkovski nuk lëshon pe

para një dite - TvNews

Shkolla fillore “Njegosh” në Komunën e Gazi Babës momentalisht ka hapësira të mjaftueshme për të pranuar 13 nxënësit shqiptar të Idrizovës, për të zhvilluar mësimin shqip në klasën e gjashtë. Këtë e ka...

Vuçiq Milan Radoiçiq ka dhënë dorëheqjen nga posti i nënkryetarit të Listës Serbe

Vuçiq: Milan Radoiçiq ka dhënë dorëheqjen nga posti i nënkryetarit të Listës Serbe

para një dite - TvNews

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për televizionin kombëtar spanjoll TV Espanyol ka thënë se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë. “Radoiçiq...

 Jo rastësish na quajnë vend të diellit  sepse jemi vend i diellit  Kovaçevski promovon investimin e ri në prodhimin e rrymës

“Jo rastësish na quajnë vend të diellit – sepse jemi vend i diellit” – Kovaçevski promovon investimin e ri në prodhimin e rrymës

para një dite - TvNews

“MEY Energy”, ka ndërtuar centralin fotovoltaik për prodhim të energjisë elektrike në Novaci, ku është promovuar sot nga autoritetet e vendit. Kryeministri Dimitar Kovaçevski bëri të ditur se kjo kompani...

Pendarovski Ikja e të rinjve nga vendi mund të parandalohet vetëm me reforma dhe përshpejtim të eurointegrimeve

Pendarovski: Ikja e të rinjve nga vendi mund të parandalohet vetëm me reforma dhe përshpejtim të eurointegrimeve

para një dite - TvNews

Pavarësia e përforcon shpërnguljen masive të të rinjve jo vetëm nga vendi ynë, por edhe nga i tërë rajoni i Ballkanit Perëndimor. Me atë humbim kapital të çmueshëm njerëzor dhe social nga i cili varet...

Ndalohen nëntë shtetas të Turqisë në Aeroportin e Shkupit dyshohen për falsifikim të dokumenteve

Ndalohen nëntë shtetas të Turqisë në Aeroportin e Shkupit, dyshohen për falsifikim të dokumenteve

para një dite - TvNews

MPB njofton se dje ka ndaluar nëntë shtetas të Turqisë për shkak të dyshimit se kanë falsifikuar dokumente të udhëtimit. Me datë 28.09.2023, në ora 20:00 në vendkalimin kufitar “Aeroporti Ndërkombëtar...

Sveçla Po hetohet përfshirja e Rusisë në sulmin terrorist në veri

Sveçla: Po hetohet përfshirja e Rusisë në sulmin terrorist në veri

para 2 dite - TvNews

Ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla, ka thënë se autoritetet kosovare të sigurisë po e hetojnë përfshirjen e mundshme të Rusisë në sulmin terrorist, të datës 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, ku mbeti...

Vuçiq e mer në gojë Kumanovën në paraqitjen e fundit televizive

Vuçiq e mer në gojë Kumanovën në paraqitjen e fundit televizive

para 2 dite - TvNews

Presidenti i Serbisë ka konfirmuar se Milan Radoiçiq është në komandë të grupit që u përplas me policinë e Kosovës të dielën. Siç raporton “Danas”, Vuçiq, në pyetjen e gazetarit të Radiotelevizionit Serb...

Neziri VMRO ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

para 2 dite - TvNews

Koordinatori i grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, Adnan Neziri, në një intervistë për Alsat, tha se deputetët e VMRO-DPMNE-së në një takim të realizuar me ministrin e Drejtësisë, Krenar Lloga...

Vrasja e fëmiut shqiptar në Rashtan të Velesit 22 vite e pandriçuar

Vrasja e fëmiut shqiptar në Rashtan të Velesit 22 vite e pandriçuar

para 2 dite - TvNews

Pyetje për ministrin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski nga deputetja Safije Sadiku Shahini: I nderuar ministër, me datë 09.08.2001 në fshatin Rashtan të Komunës së Velesit ndodhi një...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK