http://kariera.mk

Transplantim i zemrës artificiale, për herë të parë në Sistina

para 7 muajve - RTV 21

Pacienti me shans të ri për jetë Kështu duket transplantimi i zemrës së parë artificiale në Maqedoni. Ndërhyrja e cila ka zgjatur dy orë e gjysmë, i dha shans të ri për jetë pacientit 46 vjeçar nga Shtipi....

TRANSPLANTIM I ZEMRËS ARTIFICIALE, PËR HERË TË PARË NË SISTINA, PACIENTI ME SHANS TË RI PËR JETË

para 7 muajve - TV21

Kështu duket transplantimi i zemrës së parë artificiale në Maqedoni. Ndërhyrja e cila ka zgjatur dy orë e gjysmë, i dha shans të ri për jetë pacientit 46 vjeçar nga Shtipi. Zemra e tij ka funksionuar vetëm...

Për herë të parë në Maqedoni ndërtohet zemër tërësisht artificiale

para 7 muajve - InfoShqip

Gjithsej në botë janë kryer 1.800 operacione të tilla, tashmë edhe vendi ynë ka hyrë në listën e 25 vendeve të botës në të cilat kryhet ndërhyrja më e vështirë dhe më e ndërlikuar në kirurgjinë kardiake,...

Maqedoni, 46 vjeçarit i vendoset zemër artificiale

para 7 muajve - Medial

Një burri 46 vjeçar nga Shtipi me dobësi të jashtëzakonshme në zemër sot i është transplatuar zemër tërësisht artificiale në Spitalin klinik “Axhibadem Sistina” në Shkup. Pacienti në gjendje stabile shëndetësore...

Ndërtimi i zemrës së plotë artificiale, për herë të parë në Maqedoni

para 7 muajve - Telegrafi

Gjithsejt në botë janë kryer 1.800 operacione të tilla, tashmë edhe vendi ynë ka hyrë në listën e 25 vendeve të botës në të cilat kryhet ndërhyrja më e vështirë dhe më e ndërlikuar në kirurgjinë kardiake,...

“Acibadem Sistina”, zemra e parë artificiale

para 7 muajve - Alsat-M

Për herë të parë në Maqedoni në Klinikën “Acibadem Sistina” është ndërtuar një zemër krejtësisht artificiale. Ajo i është vendosur një pacienti 46 vjeçar nga Shtipi përmes operimit. Ndërhyrja ka zgjatur...

MAQEDONI, 46 VJEÇARIT I VENDOSET ZEMËR ARTIFICIALE

para 7 muajve - TV21

Një burri 46 vjeçar nga Shtipi me dobësi të jashtëzakonshme në zemër sot i është transplatuar zemër tërësisht artificiale në Spitalin klinik “Axhibadem Sistina” në Shkup. Pacienti në gjendje stabile shëndetësore...

Koha nuk mund ta shërojë gjithmonë zemrën e thyer

para 7 muajve - Infokusi

Për të gjithë ata që besojnë se koha është ilaçi më i mirë për zemrën e thyer, shkencëtarët kanë lajme të këqija – kjo nuk është gjithmonë e vërtetë. Stresi shkaktohet nga kardiomiopatia ose “sindroma...

Koha nuk mund ta shërojë gjithmonë zemrën e thyer

para 7 muajve - Sovrani

Për të gjithë ata që besojnë se koha është ilaçi më i mirë për zemrën e thyer, shkencëtarët kanë lajme të këqija – kjo nuk është gjithmonë e vërtetë. Stresi shkaktohet nga kardiomiopatia ose “sindroma...

Koha nuk mund ta shërojë gjithmonë zemrën e thyer

para 7 muajve - Telegrafi

Për të gjithë ata që besojnë se koha është ilaçi më i mirë për zemrën e thyer, shkencëtarët kanë lajme të këqija - kjo nuk është gjithmonë e vërtetë. Stresi shkaktohet nga kardiomiopatia ose “sindroma...

A ndikon mosha dhe gjinia në aftësitë e mjekëve operues?

para 8 muajve - Koha.net

A përmirësohen aftësitë e kirurgëve me përvojë, apo ndikojnë në humbjen e shkathtësisë për shkak të njohjes më pak të teknologjive të reja që kontribuojnë në rezultate më të dobëta kirurgjike për mjekët...

A ndikon mosha dhe gjinia në aftësitë e mjekëve operues?

para 8 muajve - Ekonomia Online

A përmirësohen aftësitë e kirurgëve me përvojë, apo ndikojnë në humbjen e shkathtësisë për shkak të njohjes më pak të teknologjive të reja që kontribuojnë në rezultate më të dobëta kirurgjike për mjekët...

A ndikon mosha dhe gjinia në aftësitë e mjekëve operues?

para 8 muajve - KosovaPress

Sipas një studimi amerikan të publikuar në BMJ, operacionet e kryera nga kirurgët më të vjetër kanë norma më të ulëta të vdekshmërisë së pacientit sesa ato të kryera nga kirurgët më të rinj. Kirurgët meshkuj...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK