http://kariera.mk

A janë “ngjitës” ankthi dhe depresioni?

para 6 muajve - Ekonomia Online

A mund t’iu “ngjitet” një sëmundje mendore si ankthi dhe depresioni në të njëjtën mënyrë sikurse ngjitet gripi? Është diçka që shumë njerëz besojnë se është e vërtetë, sipas një studimi të fundit të botuar...

Si t’i ruani fëmijët nga trauma pas një tërmeti?

para 6 muajve - Arbresh

Tërmetet në Shqipëri u përjetuan nga të gjithë ne, por pasojat mendore që la tek njerëzit do të ndihen pas disa javësh thonë psikiatrët. ”Frika është njerëzore deri në kufirin kur situata është anormale....

‘Save the children’ shpjegon si duhet të sillemi me fëmijët

para 6 muajve - Albinfo

“Save the children” për kujdesin që duhet treguar ndaj fëmijëve Pas tërmetit tragjik të së martës, shikoni disa nga këshillat e organizatës ndërkombëtare “Save the children” për kujdesin që duhet treguar...

Flet mjekja psikiatre/ Traumat nga tërmeti, ja si të gjejmë qetësinë e humbur…

para 6 muajve - Standard

Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u mbajtur mend gjatë. Përveç atyre që kanë marrë plagë dhe lëndime të shkallëve...

Traumat nga tërmeti/ Flet mjekja psikiatre: Ja si të gjejmë qetësinë e humbur

para 6 muajve - Gazeta Tema

Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u mbajtur mend gjatë. Përveç atyre që kanë marrë plagë dhe lëndime të shkallëve...

Mjekja psikiatre: Kështu mund ta gjeni qetësinë e humbur

para 6 muajve - Albinfo

Cili është rreziku që u kanoset fëmijëve nga një situatë e tillë paniku Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u...

Tërmeti/ Mjekja psikiatre: Kështu mund ta gjeni qetësinë e humbur

para 6 muajve - Lexo

Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u mbajtur mend gjatë. Përveç atyre që kanë marrë plagë dhe lëndime të shkallëve...

Si t’i ruani fëmijët nga trauma pas një tërmeti?

para 6 muajve - Gazeta Express

Tërmetet në Shqipëri u përjetuan nga të gjithë ne, por pasojat mendore që la tek njerëzit do të ndihen pas disa javësh thonë psikiatrët. ”Frika është njerëzore deri në kufirin kur situata është anormale....

Flet mjekja psikiatre/ Traumat nga tërmeti, si të gjejmë qetësinë e humbur

para 6 muajve - Tetova Sot

Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u mbajtur mend gjatë. Përveç atyre që kanë marrë plagë dhe lëndime të shkallëve...

“Save the children” shpjegon si duhet të sillemi me fëmijët pas tërmetit

para 6 muajve - Koha Jone

Pas tërmetit tragjik të së martës, shikoni disa nga këshillat e organizatës ndërkombëtare “Save the children” për kujdesin që duhet treguar ndaj fëmijëve. 1. Kujdesuni që fëmijët të mos qëndrojnë përpara...

Këshilla se si t’i ruani fëmijët nga trauma pas një tërmeti

para 6 muajve - Ekonomia Online

Tërmetet në Shqipëri u përjetuan nga të gjithë ne, por pasojat mendore që la tek njerëzit do të ndihen pas disa javësh thonë psikiatrët. ”Frika është njerëzore deri në kufirin kur situata është anormale....

Këshilla se si t’i ruani fëmijët nga trauma pas një tërmeti

para 6 muajve - Periskopi

Tërmetet në Shqipëri u përjetuan nga të gjithë ne, por pasojat mendore që la tek njerëzit do të ndihen pas disa javësh thonë psikiatrët. ”Frika është njerëzore deri në kufirin kur situata është anormale....

Fakte të rëndësishme për shëndetin mendor

para 6 muajve - Bota Press

Intervistë me dr Arbrore Ulaj, psikiatre për fëmijë Çrregullimet mendore prekin qindra milionë njerëz në çdo pjesë të botës dhe ndikojnë në jetën e të afërmve. Një në katër veta preket nga ndonjë çrregullim...

12 gjërat që prindërit e mirë bëjnë për fëmijët e tyre

para 6 muajve - The Prestige

Megjithëse fëmijët e rritur shpesh fajësojnë prindërit e tyre për problemet në jetën e tyre të rritur, psikologët zbulojnë se kjo nuk është qasja më e shëndetshme dhe produktive. Prindërit vazhdojnë rë...

Ja se si të silleni me fëmijën tuaj kur ndihet i përjashtuar

para 6 muajve - The Prestige

Shkopinjtë dhe gurët mund të më thyejnë kockat, por fjalët nuk do të më lëndojnë kurrë. Që fëmijë unë isha shumë skeptik, ndaj kësaj thënie. Gjatë gjithë kohës unë ndjehesha e përjashtuar nga shoqëria...

Ja shenjat që tregojnë se po rrisni një fëmijë të llastuar

para 6 muajve - KosovaPress

Fëmijët e llastuar kanë disa shenja dalluese në krahasim me fëmijët e tjerë, përcjell Vizion Plus. Psikologët kanë qenë duke punuar në këtë problem për një kohë të gjatë. Ata e quajnë “Sindroma e llastuar...

Sjelljet e këqia të prindërve që ndikojnë në fëmijët kur rriten

para 6 muajve - Ekonomia Online

Prindërit e përgjegjshëm do të bënin gjithçka për të rritur një fëmijë të lumtur dhe të suksesshëm, por ndonjëherë ata dështojnë. Gabimet e prindërve mund t’i bëjnë fëmijët të fillojnë të analizojnë ngjarjet...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK