Ç’duhet të hani për mëngjes? Kombinimet më të mira për humbje peshe

para një muaji - Indeks online

Megjithëse mëngjesi nuk çon domosdoshmërisht në humbje peshe, zgjedhjet e zgjuara që mund të bëni mund t’ju ndihmojnë. Studimet tregojnë se mëngjeset e pasura me proteina stimulojnë hormonet e ngopjes...

Ç’duhet të hani për mëngjes? Kombinimet më të mira për humbje peshe

para një muaji - ABC News

Megjithëse mëngjesi nuk çon domosdoshmërisht në humbje peshe, zgjedhjet e zgjuara që mund të bëni mund t’ju ndihmojnë. Studimet tregojnë se mëngjeset e pasura me proteina stimulojnë hormonet e ngopjes...

5 ushqime që duhet t’i evitoni për mëngjes, nëse nuk doni të shëndosheni

para një muaji - Albeu

Kur të jeni përpara pasqyrës duke vrarë mendjen si u shëndoshët kaq shpejt, kujtohuni çfarë keni ngrënë në mëngjes. Ekzistojnë 5 lloje ushqimesh të cilat nuk duhet t’i konsumoni kurrë që në mëngjes nëse...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - TV21

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - Infokusi

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - RTV 21

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - RTK

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t`i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - ATV Live

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

5 shenja paralajmëruese se nuk po merrni sa duhet yndyrë

para një muaji - KosovaPress

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’i sigurojë trupit të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Industria ushqimore tregon prej dekadash se disa përbërës ushqimorë, veçanërisht karbohidratet...

Shkakton marramendje, rënie të fikëti! Niveli i ulët i sheqerit në mëngjes, çfarë duhet të bëni

para një muaji - Shekulli

Publikuar më 28.11.2021 nga Shekulli Online Ulja e nivelit të sheqerit në mëngjes mund të shkaktojë marramendje, rënie të fikëti dhe konfuzion. Ky problem mjekësor shfaqet kryesisht tek njerëzit që vuajnë...

Nëse keni uri natën vonë, keni problem me këto hormone

para një muaji - Lajmi.net

Pse ju hahet gjatë orëve të natës? A keni pyetur veten ndonjëherë pse keni uri për ushqim, të ëmbla dhe të kripura edhe pasi keni ngrënë një darkë të plotë? Nuk ka asnjë lidhje me mungesë vullneti, por...

Si të ndryshoni ushqimin me kalimin e moshës

para një muaji - Koha.net

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit që kalon. Prandaj...

Njihuni me ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - TV21

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

Nëse keni uri natën vonë, këto hormone po çrregullojnë organizmin tuaj

para një muaji - Albeu

Pse ju hahet gjatë orëve të natës? A keni pyetur veten ndonjëherë pse keni uri për ushqim, të ëmbla dhe të kripura edhe pasi keni ngrënë një darkë të plotë? Nuk ka asnjë lidhje me mungesë vullneti, por...

Një pije e preferuar që ne mendojmë se është e shëndetshme – ju bën obezë

para një muaji - GazetaBlic

Një gotë e kësaj pijeje, që shumica e njerëzve mendojnë se është e shëndetshme, përmban 36 gramë sheqer, që është pothuajse e njëjtë me tri krofne të mëdha. Është natyrale dhe e pasur me vitaminë C, pra...

Të kripura apo të ëmbla në mëngjes – Çfarë këshillohet

para një muaji - Mapo

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Falë tij, organizmi merr furnizimin e duhur me ushqyes për të pasur një fillim të mbarë. Sipas të dhënave, mëngjesi duhet ngrënë përpara orës 10 të paradites...

Një pije e preferuar që ne mendojmë se është e shëndetshme – ju bën obezë

para një muaji - RTK

Një gotë e kësaj pijeje, që shumica e njerëzve mendojnë se është e shëndetshme, përmban 36 gramë sheqer, që është pothuajse e njëjtë me tri krofne të mëdha. Është natyrale dhe e pasur me vitaminë C, pra...

Një pije e preferuar që ne mendojmë se është e shëndetshme – ju bën obezë

para një muaji - Zhurnal

Një gotë e kësaj pijeje, që shumica e njerëzve mendojnë se është e shëndetshme, përmban 36 gramë sheqer, që është pothuajse e njëjtë me tri krofne të mëdha. Është natyrale dhe e pasur me vitaminë C, pra...

Parandalimi i diabetit me anë të ushqimeve

para një muaji - RTK

Diabeti është ndër sëmundjet më të përhapura dhe shqetësuese, e përhapur me shpejtësi në të gjithë globin. Kjo sëmundje shfaqet kur niveli i glukozës dhe i sheqerit në gjak janë më të larta nga normalja....

Konsumimi i peshkut, përfitimet shëndetësore si eliksir i jetëgjatësisë

para një muaji - Mapo

Konsumimi për një kohë të gjatë i acideve yndyrore omega -3, redukton rrezikun për vdekje të parakohshme. Në këtë përfundim ka arritur një studim i publikuar nga Journal of Internal Medicine. Peshku, omega-3...

Një pije e preferuar që ne mendojmë se është e shëndetshme – ju bën obezë

para një muaji - Realiteti

Një gotë e kësaj pijeje, që shumica e njerëzve mendojnë se është e shëndetshme, përmban 36 gramë sheqer, që është pothuajse e njëjtë me tri krofne të mëdha Është natyrale dhe e pasur me vitaminë C, pra...

Po shtoni peshë edhe kur nuk hani shumë?

para një muaji - Koha.mk

Mos hani patatina ose ushqime të ngjashme pas darkës. Shmangni bukën, biskotat dhe çdo ëmbëlsirë pas darkës. Alkooli ose kafeina gjithashtu kontribuojnë në shtimin e peshës së padëshiruar, andaj rekomandoheni...

Këto gabime në ushqim ju bëjnë të dukeni më të vjetër

para një muaji - RTK

Zgjedhjet tona dietike kanë një ndikim të rëndësishëm si në shëndetin e trupit ashtu edhe në pamjen tonë. Lëkura dhe flokët tanë ndikohen ndjeshëm nga ushqimet që hamë. Por a e dini se ka ushqime që i...

Këto gabime në ushqim ju bëjnë të dukeni më të vjetër

para një muaji - Indeks online

Zgjedhjet tona dietike kanë një ndikim të rëndësishëm si në shëndetin e trupit ashtu edhe në pamjen tonë. Lëkura dhe flokët tanë ndikohen ndjeshëm nga ushqimet që hamë. Por a e dini se ka ushqime që i...

Super ushqimi që redukton gradualisht yndyrën e barkut

para një muaji - RTK

Shumë njerëz po kërkojnë mënyra për të hequr dhjamin nga barku, por shumë nuk dinë çfarë të bëjnë. Ka një ushqim të veçantë që ndihmon shumë për të larguar yndyrën nga barku juaj pa shumë përpjekje. Sidomos...

Vitaminat që luftojnë stresin në mënyrë natyrale

para një muaji - RTK

Simptomat midis stresit dhe ankthit janë kaq të ngjashme, saqë shumë njerëz përdorin termat duke u përpjekur të përshkruajnë të njëjtën gjë. Megjithatë, është e dobishme për të kuptuar ndryshimin midis...

Këto gabime në ushqim bëjnë të dukeni më të vjetër

para një muaji - Albeu

Zgjedhjet tona dietike kanë një ndikim të rëndësishëm si në shëndetin e trupit ashtu edhe në pamjen tonë. Lëkura dhe flokët tanë ndikohen ndjeshëm nga ushqimet që hamë. Por a e dini se ka ushqime që i...

Këto gabime në ushqim bëjnë të dukeni më të vjetër

para një muaji - RTK

Zgjedhjet tona dietike kanë një ndikim të rëndësishëm si në shëndetin e trupit ashtu edhe në pamjen tonë. Lëkura dhe flokët tanë ndikohen ndjeshëm nga ushqimet që hamë. Por a e dini se ka ushqime që i...

Ushqimet që ju ndihmojnë të kapërceni krizat e urisë

para një muaji - Mapo

Kur ndjekim një dietë dobësimi është normale të ndjejmë dëshirën të hamë disa ushqime me shumë kalori, qofshin këto të ëmbla apo të kripura. E njëjta gjë ndodh edhe kur kemi ankth apo depresion. Për të...

Njihuni me ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - Ina

ktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

Këto gabime në ushqim bëjnë të dukeni më të vjetër

para një muaji - ABC News

Zgjedhjet tona dietike kanë një ndikim të rëndësishëm si në shëndetin e trupit ashtu edhe në pamjen tonë. Lëkura dhe flokët tanë ndikohen ndjeshëm nga ushqimet që hamë. Por a e dini se ka ushqime që i...

A keni probleme me veshka: Këto janë ushqimet më të mira

para një muaji - Revista Kosovarja

Shëndeti i veshkave është thelbësor për mirëqenien tonë. Problemet me veshkat shkaktojnë sëmundje të tjera kardiovaskulare. Për fat të mirë ka disa ushqime që i mbajnë veshkat të shëndetshme, falë antioksidantëve...

Njihuni me ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - Alsat-M

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

Njihuni me ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - RTK

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

5 mënyra si të ndryshoni ushqimin me kalimin e moshës

para një muaji - RTK

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit që kalon. Prandaj...

5 mënyra si të ndryshoni ushqimin me kalimin e moshës

para një muaji - Top Channel

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit që kalon. Prandaj...

Njihuni me ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - Top Channel

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

Tetë gjëra që duhet të hanë të gjithë me diabet

para një muaji - TV21

Diabeti shfaqet kur pankreasi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë ose kur trupi nuk mund ta përdorë insulinën që prodhon në mënyrë efikase. Insulina rregullon sheqerin në gjak. Pra, pa të, niveli i sheqerit...

Zbuloni si ndikon sheqeri i lartë në shëndetin e trurit

para një muaji - RTK

Efektet e sheqerit të lartë në shëndet janë mëse të njohura tashmë. Sëmundje si diabeti i Tipit 1 apo 2 shkaktohen pikërisht nga kjo substancë mjaft e pranishme në dietën e të gjithëve Por së fundmi ekspertët...

Këto 3 lloje ushqimesh shkaktojnë fryrje në stomak që në mëngjes

para një muaji - RTK

Problemet me tretjen dhe fryrja e stomakut janë me të vërtetë të parehatshme e shpesh plot dhimbje. Shkaktarët më të rëndomtë të problemeve me tretjen janë: • Ngrënia e shpejtë ose e ngadaltë • konsumi...

A keni probleme me veshka: Këto janë ushqimet më të mira

para një muaji - Gazeta Metro

Shëndeti i veshkave është thelbësor për mirëqenien tonë. Problemet me veshkat shkaktojnë sëmundje të tjera kardiovaskulare. Për fat të mirë ka disa ushqime që i mbajnë veshkat të shëndetshme, falë antioksidantëve...

Njihuni me ushqimet më të shëndetshme që pastrojnë organizmin

para një muaji - RTK

Ndodh gjithmonë që nëse shmang një vakt, ai i rradhës do të jetë i parezistueshëm dhe do t’ju bëjë ta teproni. Ndjesia e fryrjes sa të mos marrësh dot frymë është e keqe, ndërkohë që stomaku kalon orë...

Pesë mënyra si të ndryshoni ushqimin me kalimin e moshës

para një muaji - RTK

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit që kalon. Prandaj...

Ushqimet që nuk duhet të hani pas aktivitetit fizik

para një muaji - RTK

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...

Vitaminat që luftojnë stresin në mënyrë natyrale

para një muaji - ABC News

Simptomat midis stresit dhe ankthit janë kaq të ngjashme, saqë shumë njerëz përdorin termat duke u përpjekur të përshkruajnë të njëjtën gjë. Megjithatë, është e dobishme për të kuptuar ndryshimin midis...

Kjo vitaminë ju ndihmon për një stomak të sheshtë

para një muaji - KosovaPress

Stomaku zakonisht rritet për shkak të ushtrimeve të pamjaftueshme dhe ngrënies së tepërt, por shkencëtarët thonë se mund të shkaktohet edhe nga mungesa e vitaminave. Nëse s’mund të hiqni qafe dhjamin e...

Katër hormonet e mbipeshës

para një muaji - Ditapost

Pse ju hahet gjatë orëve të natës? A keni pyetur veten ndonjëherë pse keni uri për ushqim, të ëmbla dhe të kripura edhe pasi keni ngrënë një darkë të plotë? Nuk ka asnjë lidhje me mungesë vullneti, por...

Katër hormonet e mbipeshës

para një muaji - Nistori

Pse ju hahet gjatë orëve të natës? A keni pyetur veten ndonjëherë pse keni uri për ushqim, të ëmbla dhe të kripura edhe pasi keni ngrënë një darkë të plotë? Nuk ka asnjë lidhje me mungesë vullneti, por...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK