http://kariera.mk
mira-meksi-robert-shvarc-i-shkelqyer-perkthimi-i-100-vjet-vetmi-nje-aksident

Zhurnal

Mira Meksi: “Robert Shvarc i shkëlqyer, përkthimi i 100 vjet vetmi një aksident”

para një ore - Zhurnal

Mendoj se emri i nderuar i Robert Shvarcit, ose vlerat e tij, nuk duhet të lidhen aspak, apo të vihen në peshore...

rreth-200-libra-te-vlefshem-qe-ishin-vjedhur-gjenden-nen-dyshemene-e-nje-shtepie-ne-rumani

Zhurnal

Rreth 200 libra të vlefshëm që ishin vjedhur, gjenden nën dyshemenë e një shtëpie në Rumani

para një ore - Zhurnal

Rreth 200 libra “të pazëvendësueshëm” të cilët kanë vlerën më shumë se 3.2 milionë dollarë që ishin vjedhur nga...

alida-hisku-vlerat-e-muzikes-dhe-kenges-shqiptare

Gazeta Telegraf

Alida Hisku: Vlerat e muzikës dhe këngës shqiptare

para një ore - Gazeta Telegraf

– Festa Kombëtare e Këngës, pati qëllim që të risjellë përsëri në skenë muzikën origjinale e tradicionale Shqiptare...

serbet-ndertuan-e-rindertuan-mbi-tempuj-te-mocem-ilire-e-arberore

Koha.net

Serbët ndërtuan e rindërtuan mbi tempuj të moçëm ilirë e arbërorë

para 32 minutave - Koha.net

Është e njohur se mbreti Millutin, në vitin 1307 përvetësoi edhe kishën katedrale të Shën Premtes (serbët i thonë...

botohet-libri-fishta-dhe-tradita-e-leximit

Gazeta Express

Botohet libri “Fishta dhe tradita e leximit”

para 52 minutave - Gazeta Express

Arte Gazeta Express 19/09/2020 11:16 Shkrimtari Flamur Maloku, ka botuar librin më të ri studimor mbi poetin kombëtar,...

tenori-shqiptar-saimir-pirgu-performoi-ne-arie-d-opera

Albinfo

Tenori shqiptar, Saimir Pirgu, performoi në ‘Arie d’ Opera’

para një ore - Albinfo

Është bërë e ditur se tenori shqiptar, Saimir Pirgu, i nderuar me nënshtetësi italiane nga ish-presidenti i Republikës,...

prej-tatimit-per-mjeker-deri-te-rrembimi-i-vajzave-te-krishtera

Koha.net

Prej “tatimit për mjekër” deri te rrëmbimi i vajzave të krishtera

para një ore - Koha.net

Më 13 prill 1910 konsulli austro-hungarez nga Mitrovica, Ladislaus Tahy von Tahar, raportonte për një kryengritje...

shembelltyra-e-artit-te-guximshem

Koha.net

Shëmbëlltyra e artit të guximshëm

para 4 orë - Koha.net

Erën e furrës së bukës në Mitrovicën e viteve të “50 e kishte të thadruar thellë në kujtesë. Njësoj edhe tingujt...

lum-ata-qe-lene-gjurme-te-pashlyeshme

Illyria

LUM ATA QË LENË GJURMË TË PASHLYESHME

para 8 orë - Illyria

Julia Gjika Portret kushtuar m ë sueses pejane Zym ë Berisha (Ribotohet in memoriam me rastin e largimit nga jeta)...

shkelzen-halimi-boton-edhe-nje-liber-me-poezi

Medial

Shkëlzen Halimi boton edhe një libër me poezi

para 18 orë - Medial

Poeti dhe përkthyesi nga Maqedonia e Veriut, Shkëlzen Halimi, nën përkujdesjen e shtëpisë botuese “Armagedoni”...

deshmia-nga-shba-kush-ia-hoqi-aparatin-qe-e-mbante-ne-jete-ne-spital-dhe-atentati-me-thike-ndaj-bilal-xhaferrit

Gazeta Tema

Dëshmia nga SHBA: Kush ia hoqi aparatin që e mbante në jetë në spital dhe atentati me thikë ndaj Bilal Xhaferrit

para 17 orë - Gazeta Tema

Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar”...

perkthyesja-baro-libri-eshte-kthyer-ne-luks-e-sugjeroj-si-ilac-kunder-stresit

Portalb

Përkthyesja Baro: Libri është kthyer në luks, e sugjeroj si ilaç kundër stresit

para 18 orë - Portalb

Në këtë situatë pandemie libri pati krizën por dhe shkëlqimin e tij! Shtëpia botuese “Pegi”, sjell projektin e...

rrefimi-i-vajzes-shqiptare-qe-u-martua-me-nje-indian-fisi-i-tij-beri-dasme-7-dite

Epoka e Re

Rrëfimi i vajzës shqiptare që u martua me një indian: Fisi i tij bëri dasmë 7 ditë

para 13 orë - Epoka e Re

Elsa Nilaj është vajza nga Shkodra e cila prej disa vitesh jeton në Indi, me bashkëshortin e saj indian të cilin...

ariola-prifti-identifikimi-i-flamurit-te-shoqerise-se-shqiptareve-drita-te-bukureshtit

Koha Jone

Ariola Prifti: Identifikimi i flamurit të Shoqërisë së Shqiptarëve “DRITA” të Bukureshtit

para 17 orë - Koha Jone

Nga Gezim Llojdia – 1. Me Dr Ariola Prifti na lidh puna në një universitet.Pas disa zbulimeve mbi flamujt shqiptarë...

tarkovsky-dhe-pasioni

Telegrafi

Tarkovsky dhe pasioni

para 23 orë - Telegrafi

Përktheu dhe përgatiti: Agron Shala Më 1 shkurt 1967 Aleksandr Lipkov [1] takohet me regjisorin Andrei Tarkovsky...

nadine-gordimer-imagjinata-e-shkrimtarit-dhe-imagjinata-e-shtetit

KDPolitik

Nadine Gordimer: Imagjinata e shkrimtarit dhe imagjinata e shtetit

para 18 orë - KDPolitik

Shteti nuk ka imagjinatë. Shteti nuk ka imagjinatë sepse e sheh imagjinatën si diçka që mund të vihet në punë....

nje-ndertese-impozante-qe-perqafon-diellin

Koha.net

Një ndërtesë impozante që përqafon diellin

para 19 orë - Koha.net

Arkitektja Tima Kamberi ka projektuar selinë e re të kompanisë së njohur të artikujve sportivë «Scott» në Zvicrën...

eksperimentali-guxon-me-shfaqjet-brenda-kico-londo-arti-nuk-mund-te-ndalet

Gazeta Tema

Eksperimentali guxon me shfaqjet brenda, Kiço Londo: Arti nuk mund të ndalet

para 20 orë - Gazeta Tema

Pandemia është tashmë realitet serioz, por jeta dhe arti nuk mund të ndalet. Kështu e mendon drejtori i Teatrit...

kadare-eshte-klasiku-me-i-madh-i-gjalle-sot-ka-nxjerre-ne-pah-vlerat-tona-me-te-mira-drejtoresha-e-qendres-kombetare-te-librit-ishte-nen-optiken-e-regjimit

Panorama

“Kadare është klasiku më i madh i gjallë sot, ka nxjerrë në pah vlerat tona më të mira”, drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit: Ishte nën optikën e regjimit,...

para 22 orë - Panorama

Alda Bardhyli, drejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Librit ka folur për figurën e shkrimtarit Ismail Kadare në emisionin...

neser-ne-prizren-behet-promovimi-i-librit-dardania-antika-mesjeta

Bota Press

Nesër në Prizren bëhet promovimi i librit “Dardania – Antika, Mesjeta”

para 22 orë - Bota Press

Nesër në Prizren “DARDANIA – ANTIKA, MESJETA” Në ambientet e restorantit “Te Rrapi” në Marash, në orën 11, bëhet...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK