http://kariera.mk

"Rezultatet" e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas nënshkrimit

para 11 muajve - Shqiptarja

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

16 VJET NGA MARRËVESHJA E OHRIT, EKSPERTËT: “MO NUK SJELL STABILITET MES KOMUNITETESH”

para 11 muajve - TV21

Fakti që edhe pas 16 viteve bisedohet për nivelin e implementimit, dëshmon se Marrëveshja e Ohrit ka ngecur ose ka dështuar në shumë aspekte. Kështu vlerësojnë njohësit e politikës të cilët rikujtojnë...

16 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit – qytetarë të zhgënjyer

para 11 muajve - Telegrafi

Edhe 16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për mos zbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtimin. Të anketuarit...

Marrëveshja e Ohrit, shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Lajmi.net

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

Maqedoni, 16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Ora news

Më 13 gusht të vitit 2001,  si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese  e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve, shkruan Alsat M....

Qytetarët shumë të zhgënjyer nga zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit - Anketë

para 11 muajve - Gazeta Express

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për moszbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë. Thonë se ndjehen...

Analistët: Marrëveshja e Ohrit shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Indeks online

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

Analistët: MO-ja, shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Alsat-M

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

16 vjetori i Marrëveshjes së Ohrit, Ali Ahmeti flet për RTSH

para 11 muajve - RTSH

Në zhvillimet e fundit në Republikën ish jugosllave të Maqedonisë, faktori shqiptar u ndje fuqishëm me kërkesat immediate, të lëna pas dore që nga Marrëveshja e Ohrit. Bashkimi i atij faktori përshpejtoi...

Ligji për gjuhët nuk përmbyll Marrëveshjen e Ohrit

para 11 muajve - Antpress

Që të jepet vlerësim se sa është zbatuar deri më tani Marrëveshja e Ohrit, do të duhet të bëhet një analizë në të gjitha institucionet që më pas të shihet qartë se sa ajo është realizuar, por përshtypjet...

Zaev: Duhet të kthehemi në parimet bazë mbi të cilat u arrit Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Gazeta Express

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një intervistë me rastin e 16-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, thotë se Marrëveshja Kornizë duhet të mbetet një nga vizionet për një të ardhme të përbashkët...

Zhgënjimi i madh për Marrëveshjen e Ohrit

para 11 muajve - Ina

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për mos zbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë. Thonë se...

Shënohet 16-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Almakos

Sot mbushen 16 vite nga Nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, marrëveshje e cila në vitin 2001 ndaloi konfliktin e armatosur në Maqedoni. Por edhe pse kanë kaluar më shumë se një dekadë e gjysmë,...

Shënohet 16-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Shenja

Sot mbushen 16 vite nga Nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, marrëveshje e cila në vitin 2001 ndaloi konfliktin e armatosur në Maqedoni. Por edhe pse kanë kaluar më shumë se një dekadë e gjysmë,...

Analistët: Marrëveshja e Ohrit shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Antpress

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Koha.net

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Zhgënjimi i madh për Marrëveshjen e Ohrit

para 11 muajve - InfoShqip

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për mos zbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë. Thonë se...

Përkujtohet 16 vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - RTSH

Si sot 16 vite më parë, në 13 gusht të vitit 2001, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila u konsiderua si garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja u arrit...

Analistët: MO-ja, shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Almakos

13 August Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani...

Marrëveshja e Ohrit, shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Arbresh

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

16 vjet nga nënshkrimi i MO-së, ka avancim, por ende jo implementim të tërësishëm

para 11 muajve - MRT

Edhe pse Maqedonia me rreth 2 milion banorë është shtet i vogël.... Edhe pse Maqedonia me rreth 2 milion banorë është shtet i vogël, problemet e  saj nuk janë pa ndikim në rajon dhe në Europë, shkruan...

16 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së Ohrit: si është dënuar të mos zbatohet

para 11 muajve - Te Sheshi

Mensur Krasniqi Si sot para 16 vitesh u nënshkrua marrëveshja e Ohrit, me të cilin iu dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001 në Maqedoni. Nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje i paraprinë një varg...

Marrëveshja e Ohrit mbush sot `16 vjeç`: Një bilanc i keq për shqiptarët, që pritet të ndryshojë

para 11 muajve - Syri

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, ende mbetet e  pa realizuar në tërësi. Njohësit e çështjeve juridike vlerësojnë se ky dokument nuk arriti të japë përgjigjet e duhura në rrafshit etnik,...

Maqedoni, 16-vjetori i marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - ABC News

Edhe pse kanë kaluar 16 vite nga nënshkrimi I marrëveshjes së Ohrit, e cila I dha fund konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonëve, ende nuk është zbatuar në tërësi. Kohëve të fundit është bërë përparim...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, pas 16 vjetësh

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Qytetarët tejet të zhgënjyer nga zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Alsat-M

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për mos zbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë. Thonë se...

Qytetarët shumë të zhgënjyer nga zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Insajderi

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për moszbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë. Thonë se ndjehen...

Shqiptarët që prisnin shumë më tepër nga MO, fituan shumë më pak se gjithë të tjerët

para 11 muajve - Shenja

Shkruan: Jeton Shasivari Qëllimi kryesor i MO ishte ndërprerja e konfliktit të armatosur disa mujor të v. 2001, pra sigurimi i paqes, e jo krijimi i ndonjë modeli efikas dhe perspektiv juridik, politik,...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - AlbPortali

Loading... Më 13 gusht të vitit 2001, pra si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja...

Shënohet 16-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - AlbPortali

Sot mbushen 16 vite nga Nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, marrëveshje e cila në vitin 2001 ndaloi konfliktin e armatosur në Maqedoni. Por edhe pse kanë kaluar më shumë se një dekadë e gjysmë,...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Fakti Ditor

Më 13 gusht të vitit 2001, pra si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja u...

Analistët: Marrëveshja e Ohrit shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - Gazeta e re

Analistët kritikojnë zvarritjen e procesit të zbatimit të marrëveshjes kornizë të Ohrit e cila edhe gjashtëmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të saj shënon ngecje të mëdha në implementim. Arsim Sinani thotë...

Shqiptarët që prisnin shumë më tepër nga MO, fituan shumë më pak se gjithë të tjerët

para 11 muajve - Ina

Jeton Shasivari/ Qëllimi kryesor i MO ishte ndërprerja e konfliktit të armatosur disa mujor të v. 2001, pra sigurimi i paqes, e jo krijimi i ndonjë modeli efikas dhe perspektiv juridik, politik, kulturor,...

Analistët: Marrëveshja e Ohrit shumë larg zbatimit praktik

para 11 muajve - KosovaPress

Arsim Sinani thotë se është qesharake që pas gjithë këtyre viteve të debatohet ende për zbatimin e një dokumenti i firmosur një dekadë e gjysmë më parë. Shumë gjëra të MO-së sipas tij akoma nuk janë prekur....

Qytetarët tejet të zhgënjyer nga zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Almakos

13 August 16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, qytetarët e anketuar nga Alsat M shprehen të pakënaqur për mos zbatimin në praktikë të asaj për të cilën palët kishin arritur pajtueshmërinë....

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Lajmi.net

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Evropa e Lirë

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Indeks online

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Përvjetori i Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Vizion Plus

13 gushti shënon përvjetorin e Marrëveshjes se Ohrit te vitit 2001. Sot mbushen 16 vjet nga dita kur partitë shqiptare e maqedonase nënshkruan kontratën e raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Gazeta Fjala

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Shkup, promovohet libri për Marrëveshjen e Ohrit

para 11 muajve - Gazeta Express

Sot në Shkup do të mbahet manifestim për 16-vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ngjarja zhvillohet nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e MO-së me në krye zëvendëskryeministrin Hazbi Lika dhe...

(Mos)Marrëveshja e Ohrit – 16 vjet e asgjë?!

para 11 muajve - Gazeta Express

Me rastin e përvjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, portali ina-online.net ka bërë një rekapitullim të asaj çka (s’)është bërë në këto 16 vite nga nënshkrimi i dokumentit me të cilin,...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Arbresh

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Maqedoni, 16 vite nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv SHKUP (AA) - Republika e Maqedonisë sot shënon 16 vjetorin nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë së Ohrit, me të cilën iu dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni duke krijuar një kornizë...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, ende nuk u arrit realizimi i barazisë së plotë etnike

para 11 muajve - Portalb

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, ende ngelet e pa realizuar në tërësi e njëjta. Njohësit e çështjeve juridike vlerësojnë se ky dokument nuk arriti të jep përgjigjet e duhura të rrafshit...

“Rezultatet” e Marrëveshjes së Ohrit, 16 vjet pas

para 11 muajve - Sovrani

Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili pritet të dërgohet për miratim në Parlamentin e Maqedonisë, konsiderohet një rezultat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Hazbi Lika, zëvendëskryeministër...

Sot 16 vjet nga marrëveshja e Ohrit mes shqiptarëve dhe maqedonasve. A është plotësuar?

para 11 muajve - BalkanWeb

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtejshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë me asistimin...

Sot manifestim për 16 vjetorin e MO-së, nën përkujdesje të Likës e Xhaferit

para 11 muajve - Indeks.mk

Sot, 13 gusht në Shkup do të mbahet manifestim për 16 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ngjarja zhvillohet nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e MO-së me në krye zv/kryeministrin Hazbi Lika...

Marrëveshja kërmë e Ohrit

para 11 muajve - Ina

Medai Shaholli/ Sipas fjalorit të gjuhës shqipe fjala kërmë do të thotë; Kufomë e një kafshe të vrarë ose të ngordhur, që ka mbetur disa ditë pa u mbuluar, ka filluar të prishet dhe mban erë; ngordhësirë,...

16 vjet Marrëveshje e Ohrit

para 11 muajve - Telegrafi

Sot shënohet 16 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001 në Maqedoni dhe u bë kornizë për bashkëjetesë ndër etnike, përcjell Telegrafi Maqedoni....

Sot manifestim për 16 vjetorin e MO-së, nën përkujdesje të Likës e Xhaferit

para 11 muajve - Aktuale

Sot, 13 gusht në Shkup do të mbahet manifestim për 16 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ngjarja zhvillohet nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e MO-së me në krye zv/kryeministrin Hazbi Lika...

(Mos) Marrëveshja e Ohrit – 16 vjet e asgjë ?!

para 11 muajve - Ina

Naser Pajaziti Sot janë mbushur 16 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, por çka se, kur: Nuk është zgjidhur problemi i përdorimit të gjuhës shqipe; Nuk është zgjidhur problemi i përdorimit të simboleve...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Alsat-M

Më 13 gusht të vitit 2001, pra si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja...

16 vjet Marrëveshje e Ohrit

para 11 muajve - Antpress

Sot shënohet 16 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001 në Maqedoni dhe u bë kornizë për bashkëjetesë ndër etnike, Negociatat filluan në Shkup...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Aktuale

Më 13 gusht të vitit 2001, pra si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja u...

Shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Almakos

Sot shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me të cilin u dha fundë konfliktit të armatosur të vitit 2001. Kësaj marrëveshjeje i paraprinë bisedimet  për paqe filluan në Shkup më pas...

Shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Shenja

Sot shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me të cilin u dha fundë konfliktit të armatosur të vitit 2001. Kësaj marrëveshjeje i paraprinë bisedimet  për paqe filluan në Shkup më pas...

Gjashtëmbëdhjetë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Gazeta Express

Maqedonia sot shënon 16-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve me të cilën iu dha fund konfliktit të armatosur në vitin 2001 dhe u vendos korniza për...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, ende nuk u arrit realizimi i barazisë së plotë etnike

para 11 muajve - Fol

16 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, ende ngelet e pa realizuar në tërësi e njëjta. Njohësit e çështjeve juridike vlerësojnë se ky dokument nuk arriti të jep përgjigjet e duhura të rrafshit...

Maqedoni, 16 vite nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Gazeta e re

Kryaparlamentari Talat Xhaferi dhe zv/kryeministri i për zbatimin e MO-së, Hazbi Lika do të adresohen në manifestimin qendror që do të mbahet sonte në Shkup. Republika e Maqedonisë sot shënon 16 vjetorin...

16 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Almakos

13 August Më 13 gusht të vitit 2001, pra si sot 16 vite më parë, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit e cila konsiderohej si garantuese garantuese e bashkëjetesës dhe barazisë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve....

16 vite nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Koha.net

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

Shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - AlbPortali

Sot shënohet 16-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me të cilin u dha fundë konfliktit të armatosur të vitit 2001. Kësaj marrëveshjeje i paraprinë bisedimet  për paqe filluan në Shkup më pas...

Gjuha shqipe – domosdoshmëri për ruajtjen e identitetit kombëtarë të shqiptarëve të Maqedonisë

para 11 muajve - Gazeta e re

Politizimi i gjuhës shpërfaqet si një proces paralel me lindjen e lëvizjeve nacionaliste dhe si fenomen socio-politik rastiset vetëm në kohërat moderne. Me lindjen e shtetit-komb, gjuhës, përveç funksionit...

​16 vite nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - GazetaBlic

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

16 vjet nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Insajderi

Janë bërë sot 16 vjet nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

Sot 16 vjet nga marrëveshja e Ohrit, eveniment nën patronatin e Xhaferit dhe Likës

para 11 muajve - Gazeta Max

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

16 vite nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Gazeta e re

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

​Sot 16 vjet nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - Periskopi

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë...

16 vite nga marrëveshja e Ohrit

para 11 muajve - KosovaPress

Kjo marrëveshje u bë me asistimin e bashkësisë ndërkombëtare, pas luftimeve të cilat ndodhën në vitin 2001. Marrëveshje kornizë ndër të tjerash u nënshkrua me qëllim të promovimit të zhvillimit të qetë...

Albanologët, Instituti të evitojë gabimet gjuhësore

para 11 muajve - MRT

Zbatimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe do të kontrollohet nga dy institucione... Zbatimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe do të kontrollohet nga dy institucione Agjencia për zbatimin e...

Albanologët, Instituti të evitojë gabimet gjuhësore

para 11 muajve - Flaka

Zbatimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe do të kontrollohet nga dy institucione Agjencia për zbatimin e gjuhëve dhe Inspektorati Shtetëror në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë. Sipas Analistit...

Prof. Fetai sjell librin e rradhës: “Marrëveshja e Ohrit, Baza e demokratizimit dhe integrimit euroatlantik të Maqedonisë”

para 11 muajve - Zhurnal

Gostivar, 12 gusht - Prof. Dr. Milaim Fetai sjellë edhe një libër tjetër. Botimi i radhës nga Instituti për Studime Politike dhe Ndërkombetare në Shkup me autor Prof. Milaim Fetai mbanë titullin: “Marrëveshja...

Manifestim me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - TV Koha

Me organizim të Zëvendës Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, nesër në hotelin ‘Aleksandar Palace’ në Shkup do të mbahet manifestimi me rastin...

MANIFESTIM ME RASTIN E 16 VJETORIT TË NËNSHKRIMIT TË MARRËVESHJES SË OHRIT

para 11 muajve - TV21

Nën përkujdesjen e Zëvendës Kryetarit të Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, nesër në hotelin “Aleksandar Palace”, në Shkup  organizohet manifestimi...

Organizohet manifestim me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Gazeta Express

Me organizim të Zëvendës Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, nesër në hotelin ‘Aleksandar Palace’ në Shkup do të mbahet manifestimi me rastin...

Manifestim me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Almakos

Me organizim të Zëvendës Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, nesër në hotelin ‘Aleksandar Palace’ në Shkup do të mbahet manifestimi me rastin...

Manifestim me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Telegrafi

Me organizim të Zëvendës Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, nesër në hotelin ‘Aleksandar Palace’ në Shkup do të mbahet manifestimi me rastin...

Manifestim me rastin e 16 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes të Ohrit.

para 11 muajve - Aktuale

Nën përkujdesjen e Zëvendës Kryetarit të Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, nesër në hotelin “Aleksandar Palace”, në Shkup organizohet manifestimi...

Manifestim me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Lajm

Me organizim të Zëvendës Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, nesër në hotelin ‘Aleksandar Palace’ në Shkup do të mbahet manifestimi me rastin...

16 vite nga Marrëveshja e Ohrit, flet prof. Zhuta: Thelbi i këtij traktati u lajthit

para 11 muajve - Syri

Fryma e Marrëveshjes së Ohrit u lajthit, u dështua gati krejtësisht, thonë njohësit e mirë të çështjeve politike në Maqedoni duke folur mbi Marrëveshjen e Ohrit me rastin e 16 vjetorit të nënshkrimit të...

16 vite nga Marrëveshja e Ohrit, flet prof. Zhuta: Thelbi i këtij traktati u lajthit

para 11 muajve - Opozita

Fryma e Marrëveshjes së Ohrit u lajthit, u dështua gati krejtësisht, thonë njohësit e mirë të çështjeve politike në Maqedoni duke folur mbi Marrëveshjen e Ohrit me rastin e 16 vjetorit të nënshkrimit të...

16 vite nga Marrëveshja e Ohrit, fryma e këtij "traktati" u lajthit

para 11 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 gusht - Fryma e Marrëveshjes së Ohrit u lajthit, u devalvua dhe u dështua gati krejtësisht, thonë njohësit e mirë të çështjeve politike në vend për Zhurnal.mk, duke folur mbi Marrëveshjen e Ohrit...

16 vjetori i Marrëveshjes së Ohrit sivjet mbahet nën patronatin e Komandantëve

para 11 muajve - Flaka

Të dielën më 13 gusht në Shkup do të mbahet manifestim për 16 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ngjarja zhvillohet nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e MO-së me në krye zv/kryeministrin...

16 vite nga Marrëveshja e Ohrit, fryma e këtij “traktati” u lajthit

para 11 muajve - Fol

Fryma e Marrëveshjes së Ohrit u lajthit, u devalvua dhe u dështua gati krejtësisht, thonë njohësit e mirë të çështjeve politike në vend për Zhurnal.mk, duke folur mbi Marrëveshjen e Ohrit me rastin e 16...

A ju besohet? BDI ende kremton përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Lajm

Me rastin e shënimit të 16 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjesh Kornizë të Ohrit, nën përkujdesjen e Zëvendës Kryetarit të Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë,...

A ju besohet? BDI ende kremton përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

para 11 muajve - Ina

Me rastin e shënimit të 16 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjesh Kornizë të Ohrit, nën përkujdesjen e Zëvendës Kryetarit të Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika dhe Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë,...

16 vjetori i MO-së në Shkup, nën përkujdesje të Likës dhe Xhaferit

para 11 muajve - Fakti Ditor

Të dielën më 13 gusht në Shkup do të mbahet manifestim për 16 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ngjarja zhvillohet nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e MO-së me në krye zv/kryeministrin...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK