http://kariera.mk

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Sofje, shkëmbejnë disa fjalë për dialogun

para 8 muajve - Telegrafi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq janë takuar në Sofje në kuadër të Samitit të Sofjes. Siç raporton Tanjugu, Thaçi dhe Vuçiq kanë shkëmbyer disa fjalë në praninë e Përfaqësueses...

Thaçi takohet me Mogherinin dhe Vuçiqin

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Sofje të Bullgarisë me shefen për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. “U pajtuam...

Thaçi pas takimit me Moghernin dhe Vuçiqin: Faza përfundimtare e dialogut, së shpejti

para 8 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq,...

LAJMI I FUNDIT: Thaçi dhe Vuçiq janë takuar në Sofje

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,...

‘EUObserver’: Perspektiva e BE-së në Ballkanin Perëndimor kundërshtohet nga Rusia

para 8 muajve - BalkanWeb

Nisma e BE-së do të duhet të luftojë me oponencën e Rusisë në mjedisin e ri gjeopolitik. Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati i cituar nga EUObserver është shprehur se, Rusia kundërshton...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

para 8 muajve - Ina

Thaçi ka thënë se në këtë takim bashkë me Mogherinin dhe Vuçiq për hapat e mëtutjeshëm që duhet ndërmarrë. Vuçiq i ka thënë Mogherinit se Serbia është gjithmonë e gatshme të vazhdojë dialogun nëse ky dialog...

Thaçi në Sofje takohet me Mogherinin e Vuçiqin

para 8 muajve - Koha.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se me të arritur në Sofje, për Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë të...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në praninë e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, në Sofje....

“El Pais”: Zyrtarët evropianë e dinin që nga fillimi që Rajoy nuk do të marrë pjesë në samitin e Sofjes

para 8 muajve - Lajmi.net

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, do të jetë lideri i vetëm evropian që nuk do të marrë pjesë në samitin e Sofjes, dhe kjo shkaku që Kosova do të jetë po ashtu pjesëmarrëse. Pjesëmarrja e Rajoy në...

Vuçiq e Thaçi shkëmbejnë disa fjalë në prani të Mogherinit

para 8 muajve - Kallxo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prezencën e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë dhe Siguri, Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Të dy...

E FUNDIT! Takohen Thaçi dhe Vuçiq

para 8 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,...

Thaçi e Vuçiq takohen në prani të Mogherinit

para 8 muajve - RTV 21

Të dy janë të pranish në samitin e BE-së në Sofje Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sonte në Sofje, në prezencën e përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë dhe siguri Federica Mogherini, ka shkëmbyer...

Thaçi takon Vuçiqin, në fokus dialogu mes dy vendeve

para 8 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq në praninë e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Vuçiq i ka thënë...

Thaçi para takimit me Mogherinin: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova. “Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe...

Thaçi para takimit me Mogherini: Kosova e barabartë me vendet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në një takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova. “Besoj se është një takim i rëndësishëm...

Thaçi: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. “Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe pjesëmarrja e Kosovës...

Thaçi para takimit me Mogherinin: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova. “Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe...

Thaçi para takimit me Mogherinin: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. “Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe pjesëmarrja e Kosovës...

Bloomberg: Europa po i ekspozon pikën e dobët Rusisë dhe Kinës… Ballkanin

para 8 muajve - Gazeta Tema

Tre herë në javë, presidenti serb Aleksandër Vucic gjen kohën për t’ju përkushtuar klasës së rusishtes. Qëllimi sipas tij është që flasë aq rrjedhshëm me Vladimir Putin saç flet edhe me liderët perëndimor....

Samiti në Sofje, Tusk: e ardhmja e rajonit, perspektiva europiane

para 8 muajve - Gazeta Express

Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është mundësia më e mirë për të diskutuar rreth përforcimit të bashkëpunimit mes vendeve të rajonit në më shumë sfera,...

Tusk në Sofje: Evropa, ose lojtar kryesor ose peng

para 8 muajve - Alsat-M

Sapo ka mbërritur në Sofje, ku zhvillohet samiti i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor, Donald Tusk ka mbajtur fjalën e tij, ku mes të tjerash foli dhe për perspektivën e rajonit. Në lojën e re globale,...

Nesër mbahet takimi BE- Ballkani Perëndimorë në Sofje

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Zyrtarët e lartë të mbi 30 vendeve evropiane, mblidhen të enjten në Sofje të Bullgarisë në takimin e lartë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Takimi që është i pari...

Tusk: Perspektiva evropiane mbetet zgjidhja gjeostrategjike e Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Portalb

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk, ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodh më 17 Maj në Sofje. Thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në pesëmbëdhjetë...

Tusk në Sofje: Samiti riafirmim për perspektivën evropiane të Ballkanit

para 8 muajve - GazetaBlic

Samiti BE – Ballkani Perëndimor, i cili mbahet në Sofje të Bullgarisë nesër, është një mundësi për të riafirmuar perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot në Sofje presidenti i Këshillit...

Tusk në Sofje: Samiti riafirmim për perspektivën evropiane të Ballkanit

para 8 muajve - Lajmi.net

Samiti BE - Ballkani Perëndimor, i cili mbahet në Sofje të Bullgarisë nesër, është një mundësi për të riafirmuar perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot në Sofje presidenti i Këshillit...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Lajmi.net

Në një intervistë për EUObserver, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën...

Tusk ‘trondit’ Sofjen: Të bashkohemi! Europa, ose lojtar kryesor ose peng

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Sapo ka mbërritur në Sofje, ku zhvillohet samiti i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor, Donald Tusk ka mbajtur fjalën e tij, ku mes të tjerash foli dhe për perspektivën e rajonit. Në lojën e re globale,...

Sonte takohen Thaçi e Vuçiq

para 8 muajve - Infokusi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sonte në Sofje, në prezencën e përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë dhe siguri Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës Hashim...

Samiti në Sofje, Tusk: e ardhmja e rajonit, perspektiva europiane

para 8 muajve - MRT

Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor.... Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është mundësia më e mirë për...

Tusk thotë fjalë të mira për Ballkanin para samitit

para 8 muajve - Albeu

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk , ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodh më 17 Maj në Sofje. Thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në pesëmbëdhjetë...

Tusk: Perspektiva evropiane mbetet zgjidhja gjeostrategjike e Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk, ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodh më 17 Maj në Sofje. Thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në pesëmbëdhjetë...

Bloomberg: Europa po i’a ekspozon Ballkanin, Rusisë dhe Kinës!

para 8 muajve - Java News

Tre herë në javë, presidenti serb Aleksandër Vucic gjen kohën për t’ju përkushtuar klasës së rusishtes. Qëllimi sipas tij është që flasë aq rrjedhshëm me Vladimir Putin saç flet edhe me liderët perëndimor....

Tusk para Samitit në Sofje: Perspektiva evropiane mbetet zgjidhja gjeostrategjike e Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk, ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodh më 17 Maj në Sofje. Thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në pesëmbëdhjetë...

Bushati: Të gjitha veprimet e Rusisë çojnë në një drejtim

para 8 muajve - Lajmi.net

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati tha se samiti i nesërm në Sofje, mbahet në mes të përpjekjeve të Rusisë për të forcuar ndikimin e saj në rajon, transmeton. “Rusia është kundër...

Kryeministri i ri sllovak thotë se vendi i tij nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri sllovak, Peter Pelegrini, tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Politiko

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Ministri Lluka pjesë e Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Sofje

para 8 muajve - Klan Kosova

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temën “Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor”, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Presidenti Thaçi merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Bullgari. Thaçi do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor në Sofje. Përmes një njoftimi të Zyrës së Presidentit,...

Ministri Lluka po merr pjesë në samitin e BE-së për investime në Sofje

para 8 muajve - Telegrafi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE), Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë “Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor”, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Thaçi në Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Telegrafi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë...

Thaçi udhëtoi për Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën...

Tusk në Sofje: Samiti riafirmim për perspektivën evropiane të Ballkanit

para 8 muajve - Gazeta Liria

Ai shprehu bindjen se samiti i nesërm, në të cilin do të takohen krerët e BE-së me ata të Ballkanit Perëndimor, për herë të parë pas 15 vjetësh, “do t’i sjellë miqtë nga Ballkani Perëndimor më afër BE-së”....

“Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës”

para 8 muajve - GazetaBlic

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Në një intervistë për EUObserver, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit...

Thaçi tregon çka u diskutua në takimin me Vuçiqin e Mogherinin në Sofje

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar për takimin që ka pasur në Sofje me përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini. Në Sofje,...

Thaçi para takimit me Mogherinin: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Gazeta Liria

“Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe pjesëmarrja e Kosovës është e një rëndësie të jashtëzakonishme historike”. “Trajtimi i Kosovës është i barabartë me të gjitha vendet tjera të Ballkanit Perëndimor”,...

Beogradi: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Express

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Thaçi dhe Vuçiq janë takuar në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Liria

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

para 8 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në praninë e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, në Sofje....

Kryeministri sllovak: “Askush nuk na kërkon që ta njohim Kosovën”

para 8 muajve - Telegrafi

Kryeministri sllovak Peter Pellegrini ka thënë në parlamentin sllovak në Bratislavë – përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje – se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë Kosovën. “Askush nuk kërkon...

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Lajmi.net

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

BEKTESHI: E ardhmja varet nga angazhimi ynë për të nxitur rritjen ekonomike

para 8 muajve - Medial

Nën përkujdesjen e presidencës bullgare me Këshillin e Bashkimit Evropian në vitin 2018  dhe nën organizim të Forumit Bullgar për Liderë Biznesi (FBLB) sot në Sofje, vetëm një ditë para Samitit BE-Ballkani...

E PLOTË/ EUobserver: Perspektiva e BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe kërcënimi rus

para 8 muajve - Gazeta Tema

Nga Andrew Rettman dhe Eric Maurice Udhëheqësit e BE po përgatiten të ritheksojnë zotimet e tyre për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor të enjten më 17 maj në Sofje. Por sipas Shqipërisë, një nga vendet...

Bekteshi: E ardhmja jonë varet nga angazhimi ynë për të nxitur rritjen ekonomike

para 8 muajve - Aktuale

Nën përkujdesjen e presidencës bullgare me Këshillin e Bashkimit Evropian në vitin 2018 dhe nën organizim të Forumit Bullgar për Liderë Biznesi (FBLB) sot në Sofje, vetëm një ditë para Samitit BE-Ballkani...

Lluka në Sofje: Kosova ka luajtur rol kryesor në lidhjen mes vendeve

para 8 muajve - Lajmi.net

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë: Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Presidenti Thaçi niset për në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - GazetaBlic

Presidenti Hashim Thaçi sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën...

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu edhe de jure pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Lajmi.net

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Thaçi e Vuçiq takohen në Sofje

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri....

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në praninë e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Vuçiq i ka thënë...

Lluka në Sofje: Kosova ka luajtur rol kryesor në lidhjen mes vendeve

para 8 muajve - RTV 21

Lluka po merr pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Sofje Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë: Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor, si...

Thaçi niset për në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - OraInfo

Presidenti Hashim Thaçi sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën...

Thaçi me Vuçiqin në prani të Mogherinit në Sofje

para 8 muajve - Insajderi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sonte në Sofje, në prezencën e përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë dhe siguri Federica Mogherini, ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës Hashim...

Presidenti Thaçi niset për në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti Hashim Thaçi sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën...

Thaçi e Vuçiq takohen në Sofje

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri....

Bekteshi: E ardhmja jonë varet nga angazhimi ynë për të nxitur rritjen ekonomike

para 8 muajve - Indeks.mk

Nën përkujdesjen e presidencës bullgare me Këshillin e Bashkimit Evropian në vitin 2018  dhe nën organizim të Forumit Bullgar për Liderë Biznesi (FBLB) sot në Sofje, vetëm një ditë para Samitit BE-Ballkani...

Vuçiq me Thaçin në prani të Mogherinit

para 8 muajve - KosovaPress

Vuçiq i tha shefes së diplomacisë evropiane se Serbia është gjithmonë e gatshme të vazhdojnë dialogun nëse ky dialog nënkupton gatishmërinë edhe të palës tjetër për kompromis, transmeton Tanjug. Temat:...

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Sofje?

para 8 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,...

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Liria

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Vuçiq me Thaçin në prani të Mogherinit

para 8 muajve - KosovaPress

Vuçiq i tha shefes së diplomacisë evropiane se Serbia është gjithmonë e gatshme të vazhdojnë dialogun nëse ky dialog nënkupton gatishmërinë edhe të palës tjetër për kompromis, transmeton Tanjug. Temat:...

Samiti i Sofjes: Perspektiva e BE-së përballë Rusisë në Ballkan, ja angazhimi i liderve të Evropës

para 8 muajve - Gazeta Tema

Në një intervistë për EUObserver, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën...

Kryeministri sllovak thotë se askush nuk po kërkon nga ta të njohin Kosovën

para 8 muajve - Koha.net

Kryeministri sllovak, Peter Pelegrini, tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën euroatlantike....

‘Askush nuk na kërkon ta njohim Kosovën dhe nuk kemi ndërmend…’

para 8 muajve - GazetaBlic

Kryeministri sllovak Peter Pelegrini tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

Samiti në Sofje, Tusk: e ardhmja e rajonit, perspektiva europiane

para 8 muajve - Fol

Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është mundësia më e mirë për të diskutuar rreth përforcimit të bashkëpunimit mes vendeve të rajonit në më shumë sfera,...

Kryeministri sllovak i drejtohet homologut spanjoll: Askush s’po na kërkon ta njohim Kosovën

para 8 muajve - OraInfo

Kryeministri Sllovak, Peter Pellegrini, duke folur në parlamentin e Sllovakisë, ka komentuar edhe vendimin për bojkotimin e samitit të Sofjes nga ana e homologut të tij spanjoll, Mariano Rajoy, vendim...

Bushati për EUObserver: Perspektiva europiane e Ballkanit kundërshtohet nga Rusia

para 8 muajve - Albinfo

Shqipëria mund të nis bisedimet me BE këtë vit, pas rekomandimit të Komisionit Europian, shkruan fillimisht EUObserver, e cila ka intervistuar edhe ministrin e jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati. Perspektiva...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën euroatlantike....

Thaçi para takimit me Mogherini: Kosova e barabartë me vendet tjera në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në një takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova. “Besoj se është një takim i rëndësishëm...

Kryeministri sllovak, homologut spanjoll: Askush s’po na kërkon ta njohim Kosovën

para 8 muajve - Lajmi.net

Kryeministri Sllovak, Peter Pellegrini, duke folur në parlamentin e Sllovakisë, ka komentuar edhe vendimin për bojkotimin e samitit të Sofjes nga ana e homologut të tij spanjoll, Mariano Rajoy, vendim...

Ndikimi rus në Europë

para 8 muajve - Vizion Plus

Në prag të samitit të Sofjes, i cili do të mbahet nesër më 17 Maj, Euobservër në një analizë të gjatë argumenton rrezikshmërinë në rritje të ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor. Artikulli gjithashtu kritikon...

Tusk në Sofje: Samiti riafirmim për perspektivën evropiane të Ballkanit

para 8 muajve - Sovrani

Samiti BE – Ballkani Perëndimor, i cili mbahet në Sofje të Bullgarisë nesër, është një mundësi për të riafirmuar perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot në Sofje presidenti i Këshillit...

Samiti në Sofje, Tusk: e ardhmja e rajonit, perspektiva europiane

para 8 muajve - Nezavisen

Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është mundësia më e mirë për të diskutuar rreth përforcimit të bashkëpunimit mes vendeve të rajonit në më shumë sfera,...

Thaçi niset për në Sofje

para 8 muajve - Infokusi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të martën ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Në njoftimin e Presidencës thuhet se...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Sovrani

Në një intervistë për EUObserver, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën...

Bushati flet për samitin e Sofjes: Moska, e përgatitur të nxisë tensione në Ballkan

para 8 muajve - Java News

Në një intervistë për EUObserver, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën...

Bekteshi: E ardhmja jonë varet nga angazhimi ynë për të nxitur rritjen ekonomike

para 8 muajve - Tetova Sot

Nën përkujdesjen e presidencës bullgare me Këshillin e Bashkimit Evropian në vitin 2018  dhe nën organizim të Forumit Bullgar për Liderë Biznesi (FBLB) sot në Sofje, vetëm një ditë para Samitit BE-Ballkani...

Samiti i BE-së në Sofje – Bashkimi Europian model i duhur për Kosovën

para 8 muajve - Klan Kosova

Pjesë e Samitit të Bashkimit Europian në Sofje është edhe Presidenti Hashim Thaçi i cili përfaqëson Kosovën në këtë ngjarje. Këtë e konfirmoi sot edhe Zyra e Presidencës së Kosovës në njoftim të cilin...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet me presidentin

para 8 muajve - Alsat-M

Në Samitin e Sofjes, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të përfaqësohen me emrat e kryesuesve të delegacioneve të tyre dhe ata do të ulën në një tavolinë të përbashkët. Në këtë samit të rëndësishëm...

Ministri Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Aktuale

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës...

Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë

para 8 muajve - Indeks.mk

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën "Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor", organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës...

Me samitin e Sofjes, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Bota Press

Botapress, 16 Maj Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh...

Presidenti Thaçi niset për në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Illyria

Prishtinë, 16 maj 2018 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në Samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë pjesë...

Presidenti Thaçi udhëtoi për Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë...

Me Samitin e Sofjes, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Insajderi

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Perspektiva e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Insajderi

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën euroatlantike....

​Thaçi udhëtoi në Sofje

para 8 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Në njoftimin e Presidencës thuhet se Thaçi...

Beogradi: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

para 8 muajve - Bota Press

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës....

Kryeministri sllovak thotë se askush nuk po kërkon nga ta të njohin Kosovën

para 8 muajve - Insajderi

Kryeministri sllovak, Peter Pelegrini, tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

Presidenti Thaçi niset për Sofje

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë...

Bekteshi merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë në Sofje

para 8 muajve - Medial

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës...

Thaçi udhëtoi për Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - KosovaLive360

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Presidenti Thaçi do të marrë...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Politiko

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 16 maj - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë...

Kryeministri sllovak flet në lidhje me presionin ndërkombëtar, tregon nëse do ta njohin Kosovën

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri sllovak Peter Pellegrini ka thënë në parlamentin sllovak në Bratislavë – përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje – se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë Kosovën. “Askush nuk kërkon...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Portalb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Lluka në Sofje: Kosova ka luajtur rol kryesor në lidhjen mes vendeve

para 8 muajve - KosovaPress

Në këtë forum, Ministri Lluka bashkë me homologët e rajonit, kanë diskutuar për rëndësinë e bashkëpunimit drejtë zhvillimit të rajonit. “Kosova, duke qenë në mes të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ka...

Thaçi udhëtoi në Sofje

para 8 muajve - KosovaPress

Në njoftimin e Presidencës thuhet se Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën e përbashkët të liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, si dhe do të zhvillojë takime bilaterale...

Lluka në Samitin e Sofjes, prezanton mundësit për investime

para 8 muajve - Ekonomia Online

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë: Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Ina

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Thaçi dhe Vuçiç nisen për në Sofje

para 8 muajve - Albeu

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë....

Kryeministri i Sllovakisë: Askush nuk po kërkon që ta njohim Kosovën si shtet

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri sllovak Peter Pelegrini tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën euroatlantike....

‘Askush nuk na kërkon ta njohim Kosovën dhe nuk kemi ndërmend…’

para 8 muajve - Bota Press

Kryeministri sllovak Peter Pelegrini tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës. Ai gjithashtu tha se Bratislava...

‘Askush nuk na kërkon ta njohim Kosovën dhe nuk kemi ndërmend...’

para 8 muajve - KosovaPress

Ai gjithashtu tha se Bratislava zyrtare nuk e ka ndërmend të ndryshojë asgjë në mënyrë që të njohë shpalljen e pavarësisë. "Askush nuk na kërkon të njohim Kosovën. Sllovakia nuk e ka ndërmend që të ndryshojë...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet nga presidenti Thaçi

para 8 muajve - Koha.net

Në Samitin e Sofjes, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të përfaqësohen me emrat e kryesuesve të delegacioneve të tyre dhe ata do të ulën në një tavolinë të përbashkët. Në këtë samit të rëndësishëm...

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

para 8 muajve - KosovaPress

Ai në një intervistë për EUObserver tha se ndryshe nga samiti i Selanikut, përpjekjet e BE duhet të përballen me ndikimin rus në një mjedis të ri gjeopolitik. “Rusia kundërshton zgjerimin e NATO-s në rajon...

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë....

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Ministri Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë

para 8 muajve - Tetova Sot

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës...

Presidenti Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje

para 8 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Me rëndësi pjesëmarrja

para 8 muajve - Gazeta Liria

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit. Pikërisht për shkak të Kosovës...

Me rëndësi pjesëmarrja

para 8 muajve - Gazeta Express

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit. Pikërisht për shkak të Kosovës...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - RTV 21

Do të jetë pjesë e tërë agjendës së Samitit Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë, për të marrë pjesë në Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Presidenti Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Kallxo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Deklaratën për Ballkanin e miratojnë 28 liderë të BE-së, por ai i Spanjës nuk merr pjesë në Samit për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Express

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten, shkruan sot Koha Ditore. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së kushtuar...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgari së. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Deklaratën për Ballkanin e miratojnë 28 liderë të BE-së, por ai i Spanjës nuk merr pjesë në Samit për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Koha.net

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten, shkruan sot Koha Ditore. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së kushtuar...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Ministri Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë

para 8 muajve - Republika

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës...

Thaçi niset për në Sofje

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi udhëton sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit Perëndimor...

Me rëndësi pjesëmarrja

para 8 muajve - Infokusi

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit. Pikërisht për shkak të Kosovës...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Liria

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet me presidentin

para 8 muajve - Gazeta Liria

Në Samitin e Sofjes, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të përfaqësohen me emrat e kryesuesve të delegacioneve të tyre dhe ata do të ulën në një tavolinë të përbashkët. Në këtë samit të rëndësishëm...

Edhe Vuçiq udhëton sot drejtë Bullgarisë, merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj.Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë....

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

para 8 muajve - Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë....

Deklarata për Ballkanin miratohet nga 28 liderë të BE-së, por Spanja s’merr pjesë në Samit për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Sovrani

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten, shkruan sot Koha Ditore. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së kushtuar...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet me presidentin

para 8 muajve - KosovaPress

Në këtë samit të rëndësishëm për të ardhmen evropiane të rajonit tonë, Kosova do të përfaqësohet nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Thaçi është raportuar se do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë,...

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë....

Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje

para 8 muajve - Infokusi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Ekonomia Online

Presidenti, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit Perëndimor...

Thaçi udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Me rëndësi pjesëmarrja

para 8 muajve - Bota Press

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit. Pikërisht për shkak të Kosovës...

Me rëndësi pjesëmarrja

para 8 muajve - Ekonomia Online

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit. Pikërisht për shkak të Kosovës...

Presidenti Thaçi sot udhëton për në Sofje

para 8 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Në Samitin e Sofjes, vetëm Spanja kundër Kosovës

para 8 muajve - Periskopi

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten, shkruan sot Koha Ditore. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së kushtuar...

Thaçi udhëton sot për në Bullgari, merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të udhëtojë sot për në Sofje të Bullgarisë. Presidenti Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit...

Çfarë pritet nga Samit i Sofjes BE – Ballkani Perëndimor

para 8 muajve - Koha.net

Në Sofje të Bullgarisë sonte arrijnë liderët e Bashkimit Evropian dhe ata të shteteve të Ballkanit Perëndimor për të marrë pjesë në samitin i cili në këtë nivel, ishte mbajtur 15 vjet më parë në Selanik....

Vetëvendosje, tryezë për shqiptarët në BE

para 8 muajve - Klan Kosova

Tryezë organizoi sot edhe VV me temën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, njofton Klan Kosova. E gjithë kjo është bërë në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor që mbahet në Sofje të Bullgarisë,...

Kurti: Te merremi me Greqinë, mos të humbim kohë me Spanjën

para 8 muajve - Zhurnal

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se pengimi i anëtarësimit të Kosovës në Bashkimin Evropian nuk pengohet nga Serbia por nga pesë shtetet të cilat nuk e njohin Kosovën. “Mali i Zi ka hapur...

Përkundër Spanjës, Vuçiq për “interesa të Serbisë” merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Zhurnal

Vuçiq sot e ka konfirmuar se nesër do të udhëtojë për në Sofje. Deri pak ditë më parë për shkak të pranisë së Kosovës në këtë Samit nuk ishte e qartë nëse Serbia do të merrte pjesë, përcjell lajmi.net....

Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të anëtarësohen njokohësisht në BE

para 8 muajve - Klan Kosova

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur një tryezë në prag të Samitit të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor me synimin që të diskutohet rreth gjendjes socio-politike dhe ekonomike të shqiptarëve në shtetet...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Gazeta Express

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Kurti: Integrimin në BE nuk e pengon Serbia

para 8 muajve - RTV 21

Baraliu: Strategji dalëse gjatë rrugës për në BE Integrimin e Kosovës në BE nuk po e pengon Serbia, por, 5 shtetet mosnjohëse tha lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Në këtë kontekst, ai u shpreh se duhet...

Presidenti i Spanjës, i vetmi lider evropian që bojkoton Samitin e Sofjes – shkak Kosova

para 8 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Spanjës, Mariano Rajoy, do të jetë i vetmi lider nga vendet e Bashkimit Evropian, që nuk do të përcjell samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor të cilat nuk janë anëtarë të kësaj bashkësie....

Vendet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Telegrafi

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin Perëndimor...

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - BalkanWeb

“Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë”. Kështu tha sot lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në tryezën e organizuar...

Letra e Tusk/ Rama udhëton me urgjencë nga Parisi drejt Sofjes

para 8 muajve - Mapo

Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bërë pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk,...

Letra e Tusk dhe dreka informale/ Rama udhëton nesër nga Parisi për në samitin e Sofjes

para 8 muajve - BalkanWeb

Nga: Marsela Karapanço Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bere pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i Këshillit...

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - Medial

“Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë”. Kështu tha sot lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në tryezën e organizuar...

Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - Telegrafi

Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen evropiane, kurse anëtarësimi...

Deklarata e Samitit të Sofjes për Ballkanin, ja çfarë thonë shtetet e BE-së

para 8 muajve - OraInfo

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Presidenti spanjoll i vetmi lider evropian që nuk do të jetë pjesë e Samitit të Sofjes – shkak Kosova

para 8 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Spanjës, Mariano Rajoy, do të jetë i vetmi lider nga vendet e Bashkimit Evropian, që nuk do të përcjell samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor të cilat nuk janë anëtarë të kësaj bashkësie....

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Gazeta Express

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Konjufca: Ende s’kemi vendosur për tryezë, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - Telegrafi

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur, se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

6 vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të anëtarësohen njëkohësisht në BE

para 8 muajve - Albinfo

Sipas Kurtit, nuk janë vetëm shqiptarët ata që presin shumë nga Bashkimi Evropian, pasi që edhe Bashkimi Evropian pret shumë nga shqiptarët Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur një tryezë në prag të Samitit...

Konjufca: Ende s’kemi vendosur për tryezë, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - Koha.net

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur, se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Tusk mesazh për KE: Ballkani Perëndimor s’është lojë gjeopolitike shahu

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Samiti i Sofjes për Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk është vendi i duhur për “bashkimin” e Europës, jo thjesht sepse aty do të ulen në një tryezë të rrumbullakët diskutimesh liderët e BE-së...

Albin Kurti: Integrimin e Kosovës në BE nuk e pengon Serbia, por 5 shtete

para 8 muajve - Medial

KOSOVE-Lëvizja ‘Vetëvendosje’ po mban tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Në këtë tryezë po merr pjesë dhe kryetari i VV-së, Albin Kurti raporton...

Konjufca thotë se VV nuk ka vendosur ende nëse do ta mbajë tryezën e ardhshme, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - GazetaBlic

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur, se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Koha.net

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Mediat katalonase: Kryeministri spanjoll, lideri i vetëm që s’merr pjesë në samitin e Sofjes

para 8 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, do të jetë lideri i vetëm evropian që nuk do të marrë pjesë në samitin e Sofjes më 17 maj. Ky është titulli i shumicës së mediave nga Katalonia të cilat citojnë arsyetimet...

Vetëvendosje: Gjashtë vendet e Ballkanit perëndimor, të anëtarësohen njëkohësisht në BE

para 8 muajve - Infokusi

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një tryezë në prag të Samitit të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor me synimin që të diskutohet rreth gjendjes socio-politike dhe ekonomike të shqiptarëve në...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15 maj - Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për...

Konjufca: Ende s’kemi vendosur për tryezë, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - RTV 21

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike Por kjo parti ende nuk ka vendosur se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Kurti tregon shtetet që po e bllokojnë Kosovën

para 8 muajve - Albeu

Nuk është Serbia ajo që po e pengon integrimin në Bashkimin Evropian , por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen e madhe evropiane. Kështu...

Mesazhi i Tusk për KE: Ballkani Perëndimor s’është lojë gjeopolitike shahu

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Samiti i Sofjes për Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk është vendi i duhur për “bashkimin” e Europës, jo thjesht sepse aty do të ulen në një tryezë të rrumbullakët diskutimesh liderët e BE-së...

Pas Bashës edhe Rama në Sofje, ja ftesa e Tusk për kryeministrin

para 8 muajve - Java News

Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bere pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk....

Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - Koha.net

Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen evropiane, kurse anëtarësimi...

Kjo është deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofje

para 8 muajve - GazetaBlic

Samiti i Sofjes do të mbahet të enjten, kurse nga mediat serbe është publikuar drafti i parë i deklaratës që pritet të nënshkruhet në kryeqytetin bullgar. Versioni i dokumentit të cilin e ka siguruar agjencia...

Kjo është deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - OraInfo

Samiti i Sofjes do të mbahet të enjten, kurse nga mediat serbe është publikuar drafti i parë i deklaratës që pritet të nënshkruhet në kryeqytetin bullgar. Versioni i dokumentit të cilin e ka siguruar agjencia...

Mosnjohja nga pesë vendet e BE-së, pengesë për procesin integrues të Kosovës

para 8 muajve - Telegrafi

Nuk është Serbia ajo që po e pengon integrimin në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen e madhe evropiane. Kështu...

Arrihet marrëveshja, Spanja dhe Kosova ulen bashkë në Sofje

para 8 muajve - GazetaBlic

Të martën përfaqësuesit e 28 shteteve të BE kanë rënë dakord me tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin e Sofjes të enjten. Një zyrtarë i lartë i BE-së e ka quajtur për Radion...

Albin Kurti: Integrimin e Kosovës në BE nuk e pengon Serbia, por 5 shtete

para 8 muajve - BalkanWeb

KOSOVE-Lëvizja ‘Vetëvendosje’ po mban tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Në këtë tryezë po merr pjesë dhe kryetari i VV-së, Albin Kurti raporton...

Ja çfarë përmban deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Lajmi.net

Samiti i Sofjes do të mbahet të enjten, kurse nga mediat serbe është publikuar drafti i parë i deklaratës që pritet të nënshkruhet në kryeqytetin bullgar. Versioni i dokumentit të cilin e ka siguruar agjencia...

Ja çfarë përmban deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Gazeta Liria

Versioni i dokumentit të cilin e ka siguruar agjencia e lajmeve Beta thotë se BE-ja mirëpret angazhimin e partnerëve të Ballkanit Perëndimor për vlerat evropiane, dhe parimet për një Evropë të qëndrueshme...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Tetova Sot

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Lajmi.net

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Kurti: Te merremi me Greqinë, mos të humbim kohë me Spanjën

para 8 muajve - Lajmi.net

Dy ditë para se të mbahet Samiti i Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, në Sofje të Bullgarisë, Lëvizja Vetëvendosje është duke mbajtur një tryezë në lidhje me shqiptarët dhe integrimin europian....

Kurti: Integrimin e Kosovës në BE nuk e pengon Serbia

para 8 muajve - RTV 21

Baraliu: Edhe në shekullin 21 shqiptarët të jenë të parëndësishëm për BE-në Nuk është Serbia ajo që po e pengon integrimin në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë...

Kurti: Te merremi me Greqinë, mos të humbim kohë me Spanjën

para 8 muajve - Gazeta Liria

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se pengimi i anëtarësimit të Kosovës në Bashkimin Evropian nuk pengohet nga Serbia por nga pesë shtetet të cilat nuk e njohin Kosovën. “Mali i Zi ka hapur...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Spanja bën sikur harron masakrat serbe, paturpësisht nuk merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Albeu

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje , për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës . “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Përkundër Spanjës, Vuçiq për “interesa të Serbisë” merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq do të marrë pjesë në Samitin për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet këtë të enjte në Bullgari. Vuçiq sot e ka konfirmuar se nesër do të udhëtojë për në Sofje. Deri pak...

Spanja konfirmon mos pjesëmarrjen në Samit, shkak Kosova

para 8 muajve - GazetaBlic

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Albin Kurti: Të punojmë me Greqinë, të mos humbim kohë me Spanjën

para 8 muajve - Kallxo

Dy ditë para se të mbahet Samiti i Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, në Sofje të Bullgarisë, Lëvizja Vetëvendosje është duke mbajtur një tryezë në lidhje me shqiptarët dhe integrimin europian....

Përkundër Spanjës, Vuçiq për “interesa të Serbisë” merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Gazeta Liria

Vuçiq sot e ka konfirmuar se nesër do të udhëtojë për në Sofje. Deri pak ditë më parë për shkak të pranisë së Kosovës në këtë Samit nuk ishte e qartë nëse Serbia do të merrte pjesë, përcjell lajmi.net....

Përkundër Spanjës, Vuçiq për “interesa të Serbisë” merr pjesë në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq do të marrë pjesë në Samitin për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet këtë të enjte në Bullgari. Vuçiq sot e ka konfirmuar se nesër do të udhëtojë për në Sofje. Deri pak...

Sipas medieve serbe, Rajoy nuk shkon në Sofje shkaku i Kosovës

para 8 muajve - Koha.net

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy përfundimisht nuk do të udhëtojë në Sofje në Samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, për shkak të pjesëmarrjes së shtetit të Kosovës në të. Megjithatë, ajo do të...

Kurti: Integrimin e Kosovës në BE nuk po e pengon Serbia

para 8 muajve - GazetaBlic

Lëvizja Vetëvendosje po mban tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Në këtë tryezë po merr pjesë dhe kryetari i VV-së, Albin Kurti. Kurti tha...

Kryeministri spanjoll nuk merr pjesë në samitin e BE-së, shkak Kosova

para 8 muajve - OraInfo

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Konjufca: Tryezat e deritanishme janë koti, ende të pavendosur për tryezën tonë

para 8 muajve - Infokusi

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur,  se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Kryeministri spanjoll e konfirmon: Nuk shkoj në Sofje për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Sovrani

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Bota Press

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Samiti i Ballkanit Perëndimor

para 8 muajve - Vizion Plus

Kryeqyteti bullgar, Sofja do të presë të enjten samitin e krerëve të qeverive të vendeve anëtare të Bashkimit Europian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor. Takimi, ku do të marrë pjesë edhe kryeministri...

Debati/Kush e pengon integrimin e Kosovës në BE: vetëm Serbia, apo dhe Albini Kurti?

para 8 muajve - Te Sheshi

Vetëvendosje e PDK, pos të tjerash janë përplasur dhe për ccështjet e integrimit. Ndërsa Kurti nuk e sheh pengesë Serbinë për integrim në BE, zyrtarë të PDK-së e fajësojnë atë plus shtetin serb. “ Integrimin...

Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE, por…

para 8 muajve - Gazeta e re

Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen evropiane, kurse anëtarësimi...

Konjufca thotë se VV nuk ka vendosur ende nëse do ta mbajë tryezën e ardhshme, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - Bota Press

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur, se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Konjufca tregon nëse VV do t’i ftojë në tryezë partitë politike

para 8 muajve - Insajderi

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka vendosur ende nëse do të ta ndjek rrugën e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës për të organizuar tryezë politike me partitë në Kosovë . Shefi i...

Konjufca: Ende s’kemi vendosur për tryezë, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - Periskopi

Pas PDK-së, është Lëvizja Vetëvendosje ajo e cila duhet ta caktojë datën për tryezën e partive politike. Por kjo parti ende nuk ka vendosur,  se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi...

Konjufca: Ende s’kemi vendosur për tryezë, këto që janë mbajtur janë kot

para 8 muajve - KosovaPress

Por kjo parti ende nuk ka vendosur,  se kur do t’i thërras partitë tjera në takimin e radhës. Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së Glauk Konjufca thotë për KosovaPress se edhe pse sot kanë pasur një takim...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Gazeta e re

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Kurti: Serbia nuk po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - KosovaPress

Kështu tha sot lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në tryezën e organizuar nga subjekti i tij me temën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor...

Ja çfarë përmban deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Sovrani

Samiti i Sofjes do të mbahet të enjten, kurse nga mediat serbe është publikuar drafti i parë i deklaratës që pritet të nënshkruhet në kryeqytetin bullgar. Versioni i dokumentit të cilin e ka siguruar agjencia...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Insajderi

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Spanja dhe Kosova ulen bashkë në Sofje, vendet e BE bien dakord për deklaratën

para 8 muajve - KosovaPress

Një zyrtar i lartë i BE-së e ka quajtur pwr Radion Evropa e Lirë, këtë si një arritje të madhe pasi Spanja dhe disa shtete të cilat nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës e kanë pasur të vështirë të bien...

Kurti: Shqiptarët presin shumë nga Bashkimi Evropian, por edhe BE nga ne

para 8 muajve - Ekonomia Online

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar  tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se pritjet nga Bashkimi...

Kurti: Shqiptarët presin shumë nga Bashkimi Evropian, por edhe BE pret nga shqiptarët

para 8 muajve - Ekonomia Online

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar  tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se pritjet nga Bashkimi...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

para 8 muajve - Ekonomia Online

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor...

Kryeministri spanjoll nuk merr pjesë në Samitin e Sofjes, për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Illyria

Bruksel / Sofje, 15 maj 2018 – Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që...

Kurti identifikon pesë shtetet që po e pengojnë integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - Insajderi

Nuk është Serbia ajo që po e pengon integrimin në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen e madhe evropiane. Kështu...

Shtetet e BE-së pajtohen për tekstin e deklaratës së Samitit të Sofjes

para 8 muajve - Illyria

Bruksel, 15 maj 2018 – Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në Samitin...

Albin Kurti: Të punojmë me Greqinë, të mos humbim kohë me Spanjën

para 8 muajve - Sovrani

Dy ditë para se të mbahet Samiti i Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, në Sofje të Bullgarisë, Lëvizja Vetëvendosje është duke mbajtur një tryezë në lidhje me shqiptarët dhe integrimin europian....

Kurti tregon kush po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - KosovaPress

Kështu u tha sot  në tryezën e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje me temën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”, në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje të Bullgarisë ku do të marrë...

Kurti tregon kush po e pengon integrimin e Kosovës në BE

para 8 muajve - Periskopi

Nuk është Serbia ajo që po e pengon integrimin në Bashkimin Evropian, por janë pesë shtetet që nuk e kanë njohur vendit tonë ato që po e pengojnë integrimin e Kosovës në familjen e madhe evropiane. Kështu...

Kryeministri spanjoll konfirmon mospjesëmarrjen në Samitin e Sofjes, për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Kryeministri spanjoll e konfirmon mospjesëmarrjen në Samitin e Sofjes për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Sipas medieve serbe, Rajoy nuk shkon në Sofje shkaku i Kosovës

para 8 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy përfundimisht nuk do të udhëtojë në Sofje në Samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, për shkak të pjesëmarrjes së shtetit të Kosovës në të. Megjithatë, ajo do të...

Kryeministri spanjoll konfirmon mos pjesëmarrjen në Samitin e Sofjes, për shkak të Kosovës

para 8 muajve - Bota Press

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës. “Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll...

Abas në spital për shkak të ndërhyrjes në vesh

para 8 muajve - KosovaPress

Pritet që presidenti palestinez të lëshojë spitalin pas disa orëve, transmeton Reuters. Temat: Abas spital vesh Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban...

Vetëvendosje organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”

para 8 muajve - Lajmi.net

Sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje! e organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”. Kjo tryezë mbahet në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor me synimin...

Rahoy nuk merr pjesë në Sofje për shkak të Kosovës

para 8 muajve - KosovaPress

“Ishte e qartë që nga fillimi se për shkak të qëndrimit të Spanjës ndaj statusit të Kosovës, kryeministri Rahoy nuk dëshiron të marrë pjesë”, tha një zyrtar i lartë i BE-së. Temat: Rahoy Spanja Kosova...

A do e pengojë Kosova, përfaqësimin e Spanjës në Samitin e Sofjes?!

para 8 muajve - Java News

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Vetëvendosje organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”

para 8 muajve - Infokusi

Sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje! e organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”. Kjo tryezë mbahet në prag të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor me synimin...

Mbetet e paqartë nëse Spanja do të ulet me Kosovën në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Koha.net

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Telegrafi

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - GazetaBlic

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Klan

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Mbetet e paqartë në Spanja do të ulet me Kosovën në Samitin e Sofjes

para 8 muajve - Koha.net

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

A do të ulen së bashku Kosova dhe Spanja në Samitin e Sofjes?

para 8 muajve - OraInfo

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Lajmi.net

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Fakti Ditor

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Almakos

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Liria

Presidenca e Bullgarisë në Bashkimin Evropian e ka konfirmuar pjesëmarrjen e Kosovës në samit, porse kanë refuzuar të përgjigjën nëse Republika e Kosovës do të ketë përfaqësim me simbole shtetërore. “Pjesëmarrja...

Samiti i Sofjes, Spanja ende e pa vendosur nëse do të ulet në një tavolinë me Kosovën

para 8 muajve - Bota Press

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Samiti i Sofjes, Spanja ende e pa vendosur nëse do të ulet në një tavolinë me Kosovën

para 8 muajve - Periskopi

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në...

Britania në prag të Brexit-it, organizon samit me Ballkanin për t’i nxitur të anëtarësohen në BE

para 8 muajve - Koha.net

Qeveria britanike do të mbajë një samit ku do të nxis gjashtë vendet evropiane që t’i bashkohen Bashkimit Evropian për hir të “sigurisë, stabilitetit dhe prosperitetit” të tyre, disa muaj para se ky vend...

Netta Barzilai fituese e Evrovizionit

para 8 muajve - KosovaPress

Temat: Netta Barzilai ...lajmi i plotë është në sistemin me parapagim. Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK