http://kariera.mk

Kryeministri Zaev nuk i fsheh emocionet pas ftesës për në NATO: Gëzohu Maqedoni!

më 7.2018 - BalkanWeb

SHKUP- “Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura”, është shprehur kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në “Facebook”. Reagimi i tij ka ardhur lidhur me vendimin,...

Zaev pas ftesës për në NATO: Gëzohu Maqedoni

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev pas ftesës për në NATO: Gëzohu Maqedoni "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të...

Aleanca perëndimore e ka punën pisk

më 7.2018 - Portalb

Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake që fitoi Luftën...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Telegrafi

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias, gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Klan Kosova

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

NATO, dakord për më shumë kontribut për buxhetin e mbrojtjes

më 7.2018 - Koha.net

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes. "Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të anëtarësimit...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Lajmi.net

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

Der Standard: Shqiptarët e mbrojnë Maqedoninë nga ndikimi rus

më 7.2018 - Medial

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh.Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

Pendarovski: Sot marrim ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese

më 7.2018 - Medial

Koordinatori kombëtar për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot marrin ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese. “Thënë vrazhdë praktikisht...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Medial

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias, gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

VMRO-DPMNE: Nuk morrëm ftesë nga NATO, as datë nga BE

më 7.2018 - Iliria News

Zëdhënësi i VMRO-së Naum Stoillkov, thotë se Kushet për antarësim në NATO, Maqedonia i ka përmbushur që në vitin 2008. Të gjitha raportet e kanë treguar përparimin e vendit. Ajo që bëri Zaev është lënia...

Pas kritikave nga Trump, aleatët në NATO vendosin të shpenzojnë më shumë për mbrojtje

më 7.2018 - Gazeta Express

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes "Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të anëtarësimit...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel, diskutojnë ecurinë e dialogut Shqipëri- Greqi

më 7.2018 - BalkanWeb

BRUKSEL – Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias, gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë e...

Çështja e detit/ Çfarë po ndodh? Bushati takohet me Kotzias

më 7.2018 - Standard

Një ditë pas takimit mes dy kryeministrave, atij të Shqipërisë Edi rama dhe atij grek, Aleksis Tsipras, të cilët diskutuan për marrëveshjen detare, ka ardhur dhe takimi i dy ministrave të jashtëm. Ditën...

Trump: Kam marrëdhënie shumë të mira me Merkel

më 7.2018 - Alsat-M

Presidenti amerikan, Donald Trump ka një marrëdhënie “shumë, shumë të mirë” me kancelaren gjermane, Angela Merkel, sipas deklaratave të kreut të Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi kokë më kokë në kuadër...

Der Standard: Shqiptarët e mbrojnë Maqedoninë nga ndikimi rus

më 7.2018 - Fakti Ditor

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh.Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

Der Standard: Shqiptarët mburojë kundër ndikimit rus në Maqedoni

më 7.2018 - Ina

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh. Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

Stoltenberg: Maqedonia do bëhet anëtare e NATO-s, kur të finalizojë marrëveshjen me Athinën

më 7.2018 - BalkanWeb

BRUKSEL- Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg qartazi bëri me dije se vetëm me ndryshimin e emrit, Maqedonia mund të hyjë në Aleancë. “Njerëzve në Maqedoni u mbetet të vendosin, ky është...

Ashpërsohen tonet, Trump: NATO të dyfishojë financimin ushtarak

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që të angazhojnë 4% të prodhimit të tyre vjetor (BPV) në shpenzimet ushtarake – dyfishin e objektivit aktual. Shtëpia e Bardhë konfirmoi...

Presidenti Trump dhe kritikat ndaj NATO-s

më 7.2018 - Medial

Një takim i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior të mërkurën filloi me një notë konfrontimi me Presidentin e SHBA, Donald Trump, i cili vuri në shënjestër Gjermaninë, duke akuzuar anëtarin më...

Trump kritikon NATO-n

më 7.2018 - Klan Kosova

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kritikuar shumicën e shteteve të NATO-s, që sipas tij nuk i kanë përmbushur zotimet që i kanë dhënë. “Çfarë e mire është NATO nëse Gjermania ia paguan miliarda dollarë...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s, kur ta finalizon marrëveshjen me Athinën

më 7.2018 - Zhurnal

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s, kur ta finalizon marrëveshjen me Athinën "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk,...

VMRO-DPMNE: Nuk morrëm ftesë nga NATO, as datë nga BE

më 7.2018 - Medial

Zëdhënësi i VMRO-së Naum Stoillkov, thotë se Kushet për antarësim në NATO, Maqedonia i ka përmbushur që në vitin 2008. Të gjitha raportet e kanë treguar përparimin e vendit. Ajo që bëri Zaev është lënia ...

Stoltenberg: Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin

më 7.2018 - Klan Kosova

Pas takimit të Këshillit veri-atlantik të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin, siç parashikohet...

Presidenti Trump dhe kritikat ndaj NATO-s

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Një takim i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior të mërkurën filloi me një notë konfrontimi me Presidentin e SHBA, Donald Trump, i cili vuri në shënjestër Gjermaninë, duke akuzuar anëtarin më...

Zyrtare, NATO fton Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancë

më 7.2018 - NOA

NATO ka ftuar zyrtarisht shtetin e Maqedonisë për të nisur bisedimet për të qënë anëtare e Alenacës Veriatlantike. Kjo lëvizje erdhi menjëherë pas takimit që patën në Bruksel të 29 shteteve anëtare. Vendimi...

NATO fton zyrtarisht Maqedoninë të nisë negociatat e anëtarësimit në aleancë

më 7.2018 - BalkanWeb

BRUKSEL – NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Ftesa u bë pas një takimi në Bruksel të krerëve të 29 shteteve anëtare. Ajo vjen pasi Maqedonia ka...

Pakti detar? Pas Ramës dhe Tsipras, takohen edhe Bushati dhe Kotzias

më 7.2018 - Mapo

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me homologun grek Nikos Kotzias. Në një postim në Twitter, kryediplomati shqiptar publikon edhe një fotografi nga takimi. Më herët gjatë ditës së sotme, Bushati...

VMRO-DPMNE: Nuk morrëm ftesë nga NATO, as datë nga BE

më 7.2018 - MRT

VMRO-DPMNE vlerëson se Maqedonia nuk morri as ftesë të pakushtëzuar për NATO e as datë për bisedime për në BE.... Zëdhënësi I VMRO-së Naum Stoillkov, thotë se Kushet për antarësim në NATO, Maqedonia I...

Trump thotë se ka raporte “shumë të mira” me Merkelin

më 7.2018 - Koha.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Tetova Sot

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

Kryeministri Zaev: Gëzohu Maqedoni

më 7.2018 - InfoShqip

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë. “Sot është...

NATO, dakord për më shumë kontribut për buxhetin e mbrojtjes

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes "Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të anëtarësimit...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

më 7.2018 - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën. Ai i ka kërkuar aleatëve të Amerikës...

NATO I JEP MAQEDONISË DORACAK PËR ANËTARËSIM, “ULËSJA E 30-të NË ALEANCË DO TË SJELLË STABILITET”

më 7.2018 - Iliria News

Me rastin e marrjes së ftesës së Maqedonisë për anëtarësim në NATO, krerët e qeverisë shprehën urimet për qytetarët e vendit. Nga Brukseli autoritetet theksojnë se ulësja e 30-të në Aleancën Veri-Atlantike...

Pas kritikave, Trump thotë se ka raporte “shumë të mira” me Merkelin

më 7.2018 - Kallxo

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

më 7.2018 - Alsat-M

Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen ne bisedimeve para-aderuese. Megjithatë...

Trump thotë se ka raporte "shumë të mira" me Merkelin

më 7.2018 - Koha.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Perspektivë nga samiti: a mund t’i mbijetojë NATO presidentit Donald Trump?

më 7.2018 - Te Sheshi

Ky është një samit si asnjë para tij. Ndryshimi qëndron në pjesën më të madhe për shkak të një njeriu- Donald Trump. Nën diktatin e tij, tensionet periodike midis Shteteve të Bashkuara dhe shumë prej aleatëve...

Marrëveshja Shqipëri-Greqi/ Bushati takohet me Kotzias

më 7.2018 - Sot News

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me homologun grek Nikos Kotzias. Në një postim në Twitter, kryediplomati shqiptar publikon edhe një fotografi nga takimi. Më herët gjatë ditës së sotme, Bushati...

Zaev: U bëmë anëtare e familjes të cilën e merituam

më 7.2018 - MRT

Kryeministri Zaev, në pjesmarrjen e tij në debatin “Angazhimet e NATO-s- dialogu në samitin e Brukselit”... Kryeministri Zaev, në pjesmarrjen e tij në debatin “Angazhimet e NATO-s- dialogu në samitin e...

Trump ultimatum Evropës dhe Gjermanisë

më 7.2018 - InfoShqip

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën. Ai i ka kërkuar aleatëve të Amerikës...

Samiti i Londrës, një takim grotesk

më 7.2018 - Telegrafi

Adelheid Feilcke I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për procesin e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivën për...

Zaev: Gëzohu Maqedoni!

më 7.2018 - RTV 21

Zaev: Sot është ditë e madhe, ditë historike për Maqedoninë Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet...

Pas kritikave nga Trump, aleatët në NATO vendosin të shpenzojnë më shumë për mbrojtje

më 7.2018 - Tetova Sot

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes “Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të anëtarësimit...

Zaev për ftesën për në NATO: Gëzoju Maqedoni

më 7.2018 - Medial

Gëzoju Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën e...

Situatë e nxehtë në Samitin e NATO-s, Trump: Të gjithë të paguajnë kontributet

më 7.2018 - MRT

Përforcimi i kapaciteteve të mbrojtjes, lufta kundër terrorizmit dhe bashkëpunimi më i ngushtë me BE–në... Përforcimi i kapaciteteve të mbrojtjes, lufta kundër terrorizmit dhe bashkëpunimi më i ngushtë...

Pas kritikave, Trump thotë se ka raporte “shumë të mira” me Merkelin

më 7.2018 - Shenja

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Zaev: Maqedoni gëzohu, NATO i hapi dyert!

më 7.2018 - Java News

“Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura”, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën...

Zaev: Gëzohu Maqedoni, do të sjellim lajme edhe më të mira

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë. Ai thotë se...

Zaev për ftesën për në NATO: Gëzohu Maqedoni!

më 7.2018 - Gazeta Express

Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën e...

NATO fton edhe zyrtarisht Maqedoninë që t’i fillojnë bisedimet për anëtarësim

më 7.2018 - Zhurnal

NATO fton edhe zyrtarisht Maqedoninë që t’i fillojnë bisedimet për anëtarësim "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë...

MAQEDONIA MERR FTESË PËR NË NATO, STOLTENBERG: “PA NDËRRIMIN E EMRIT NUK KA ANËTARËSIM”

më 7.2018 - TV21

Në Samitin e NATO-s që po mbahet sot në Bruksel, 29 vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonia të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-atlantike, me ç’rast vendi i 30-të u rezervua për Maqedoninë....

NATO e ka punën pisk

më 7.2018 - Java News

The Economist Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake...

Trump thotë se marrëdhëniet e tij me Merkelin janë shumë të mira

më 7.2018 - Gazeta Express

Presidenti amerikan, Donald Trump ka një marrëdhënie “shumë, shumë të mirë” me kancelaren gjermane, Angela Merkel, sipas deklaratave të kreut të Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi kokë më kokë në kuadër...

Konfirmohet ftesa për në NATO

më 7.2018 - Republika

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, jens Stoltenberg konfirmoi se Aleanca e NATO-s sot u dakordua t’i ndajë ftesë Maqedonisë. “E përshëndesim marrëveshjen midis Athinës dhe Shkupit dhe u dakorduam ta ftojmë...

Anëtarësimi, NATO fton zyrtarisht Maqedoninë për bisedime

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë. Stoltenberg rreshtoi një sërë vendimesh...

NATO I JEP MAQEDONISË DORACAK PËR ANËTARËSIM, “ULËSJA E 30-të NË ALEANCË DO TË SJELLË STABILITET”

më 7.2018 - TV21

Me rastin e marrjes së ftesës së Maqedonisë për anëtarësim në NATO, krerët e qeverisë shprehën urimet për qytetarët e vendit. Nga Brukseli autoritetet theksojnë se ulësja e 30-të në Aleancën Veri-Atlantike...

Han javën tjetër në Shkup e Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Gazeta Express

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DW, komisioneri...

Pas kritikave, Trump thotë se ka raporte "shumë të mira" me Merkelin

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Në Samitin e NATO-së vendoset që Maqedonisë t’i bëhet ftesë për anëtarësim

më 7.2018 - Koha.net

Në ditën e parë të Samitit të NATO-së në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, me çka vendit i hapet rruga që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës...

Trump thotë se marrëdhëniet e tij me Merkelin janë shumë të mira

më 7.2018 - Tetova Sot

Presidenti amerikan, Donald Trump ka një marrëdhënie “shumë, shumë të mirë” me kancelaren gjermane, Angela Merkel, sipas deklaratave të kreut të Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi kokë më kokë në kuadër...

Pas kritikave, Trump thotë se ka raporte “shumë të mira” me Merkelin

më 7.2018 - Lajmi.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Konfirmohet ftesa për në NATO

më 7.2018 - Medial

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg konfirmoi se Aleanca e NATO-s sot u dakordua t’i ndajë ftesë Maqedonisë, transmeton Medial.mk. “E përshëndesim marrëveshjen midis Athinës dhe Shkupit...

NATO e ftoi Maqedoninë t’i fillojë bisedimet

më 7.2018 - Portalb

17:30 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ftoi Mqedoninë t’i fillojë bisedimet hyrëse për anëtarësim në Aleancë, njofton Portalb.mk. Siç tha ai, Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-t e NATO-s

më 7.2018 - Alsat-M

29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen pas Marrëveshjes...

Samiti i NATO-s tregon se kur do të bëhet Maqedonia pjesë e Aleancës

më 7.2018 - OraInfo

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen...

ZAEV: GËZOHU MAQEDONI!

më 7.2018 - TV21

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë. “Sot është...

Der Standard: Shqiptarët e mbrojnë Maqedoninë nga ndikimi rus

më 7.2018 - InfoShqip

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh. Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

Rama: Reagimet në të dy vendet për Marrëveshjen tregojnë se është sjellur vendim i guximshëm dhe i dobishëm

më 7.2018 - Medial

Reagimet në dy vendet tregojnë se ishte sjellur vendim i guximshëm në interes të dy shteteve dhe të rajonit, thotë kryeministri Edi Rama në intervistë për agjencinë gazetareske greke ANA-MPA, duke i komentuar...

NATO fton Maqedoninë të nisë negociatat e anëtarësimit

më 7.2018 - Kallxo

NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Ftesa u bë pas një takimi në Bruksel të krerëve të 29 shteteve anëtare. Ajo vjen pasi Maqedonia ka zgjidhur...

NATO fton Maqedoninë në negociata anëtarësimi, pas zgjidhjes së çështjes së emrit

më 7.2018 - Klan Kosova

Liderët e NATO-s e kanë ftuar edhe zyrtarisht Maqedoninë që t’i fillojnë bisedimet për anëtarësim, ndonëse ia kanë bërë me dije se kjo gjë nuk mund të kompletohet deri pas zgjidhjes së problemit të emrit....

Stoltenberg: Kemi vendosur ta ftojmë Maqedoninë për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Telegrafi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp nga Brukseli, tha se kanë pasur takim të rëndësishëm në të cilin ka pasur edhe mosmarrëveshje, por siç shtoi, kanë marrë...

Shqipëria vlerësohet në samitin e NATO-s

më 7.2018 - Vizion Plus

Shqipëria është vlerësuar pozitivisht për kontributin e saj në programin e Aleancës së Atlantikut të Veriut. Kështu shkruan kryeministri Edi Rama, i cili ndodhet në Bruksel në kuadër të Samitit të NATO-s,...

NATO dakord për anëtarësimin e Maqedonisë

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Vendet anëtare të NATO-s janë dakord që Maqedonisë t'i bëjnë ftesë për anëtarësim në organizatë, por vendi mund të bëhet pjesë e Aleancës vetëm pasi të ketë zbatuar të gjitha proceset për ndryshimin e...

Emri i Maqedonisë, Zaev: Datat e mundshme për referendumin janë 23 dhe 30 shtatori, ose 7 tetori

më 7.2018 - BalkanWeb

SHKUP – Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do të kenë një takim në Kuvendin e Maqedonisë. “Do t’i përcaktojmë elementet e referendumit, detajet për çështjen e cila do të parashtrohet në referendum,...

Presidenti Trump kritikoi publikisht dhe ashpër Gjermaninë

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi publikisht dhe ashpër Gjermaninë në takimin e nivelit të lartë të NATO-s në Bruksel. Kritikat e zotit Trump shënuan fillimin e një dite të tensionuar takimesh...

Ditmir Bushati takohet me Kotzias në Bruksel për çështjet e mbetura pezull

më 7.2018 - Lexo

Greek Foreign Minister Nikos Kotzias, left, shakes hands with Albanian Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati prior to their meeting in Tirana, Wednesday, July 15, 2015. (AP Photo/Hektor Pustina) Ministri...

Samiti i NATO, Maqedonia merr ftesën për anëtarësim

më 7.2018 - Vizion Plus

Vendet anëtare në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendosën njëzëri që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO. Kjo ftesë i hap rrugë vendit që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës...

FTESA PËR NATO, KUSHTËZIMET, ANALISTËT: KY ËSHTË VETËM FILLIMI

më 7.2018 - TV21

Maqedonia e ka merituar më herët që të jetë në familjen e NATO-s. Procesi i anëtarsimit në NATO sipas profesorit Shpëtim Latifi, nuk mund të jetë edhe aq i shkurtër pasi mund të zgjasë deri në 1-2 vjet....

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

më 7.2018 - Lajmi.net

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen...

NATO fton Maqedoninë të nisë negociatat e anëtarësimit

më 7.2018 - Evropa e Lirë

NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Ftesa u bë pas një takimi në Bruksel të krerëve të 29 shteteve anëtare. Ajo vjen pasi Maqedonia ka zgjidhur...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

më 7.2018 - Tetova Sot

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën. Ai i ka kërkuar aleatëve të Amerikës...

Negociatat për çështjet pezull, tjetër takim Bushati-Kotzias

më 7.2018 - Java News

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ka zhvilluar një tjetër takim me homologun grek nikos Kotzias. Takimi është zhvilluar në Bruksel ku po mbahet Samiti i NATO-s. Mësohet se dy ministrat...

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

më 7.2018 - Sovrani

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias, gjatë samitit të NATO-s në Bruksel. Të dy ministrat biseduan për ecurinë...

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

më 7.2018 - RTV 21

Stoltenberg: NATO është e mirë edhe për Evropën edhe për Amerikën Jens Stoltenberg, Sekretari i përgjithshëm i NATO-s sot në konferencë për shtyp nga Brukseli, tha se kanë pasur takim të rëndësishëm në...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

më 7.2018 - Tetova Sot

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike. Një pjesë e të anketuarve nga Alsat M konsiderojnë...

Maqedonia merr ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Respublica

Krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s theksuan në deklaratën e Samitit të Brukselit, vendimin e tyre për të filluar bisedimet e pranimit me Maqedonië, duke vënë në dukje se zbatimi i të gjitha procedurave...

NATO ftesë Maqedonisë, anëtarësimi vetëm si Republika e Maqedonisë së Veriut

më 7.2018 - MRT

Në Samitin e Brukselit, vendet anëtare të NATO-s u pajtuan që t’i dërgojnë ftesë zyrtare Maqedonisë për anëtarësimin e saj në paktin veriatlantik.... Në Samitin e Brukselit, vendet anëtare të NATO-s u...

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

më 7.2018 - Gazeta Express

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen...

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

më 7.2018 - Sot News

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, duke i hapur rruge vendit që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës Veriatlantike....

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

më 7.2018 - Mapo

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të zyrtarizuar...

STOLTENBERG: KEMI VENDOSUR TA FTOJMË MAQEDONINË PËR ANËTARËSIM NË NATO

më 7.2018 - TV21

Jens Stoltenberg, Sekretari i përgjithshëm i NATO-s sot në konferencë për shtyp nga Brukseli, tha se kanë pasur takim të rëndësishëm në të cilin kanë marrë disa vendime. “Sapo përfunduam takimin, kishim...

Ekskluzive: Maqedonia merr ftesën për nisjen e bisedimeve për në NATO

më 7.2018 - Klan Kosova

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Maqedonisë do  t`i bëhet ftesa që t`i nis bisedimet për t`iu bashkuar Aleancës Veri-Atlantike. Në  dokumentin  në të cilin  firmën do ta hedhin sekretari...

Trump-Merkel ulin tonet pas takimit në samitin e NATO-s

më 7.2018 - Portalb

Presidenti i SHBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel në margjinat e një samiti të NATO-s në Bruksel të mërkurën, orë pas kritikave të ashpra të politikës gjermane mbi shpenzimet...

Aleanca perëndimore e ka punën pisk

më 7.2018 - Insajderi

Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake që fitoi Luftën...

Trump-Merkel ulin tonet pas takimit në samitin e NATO-s

më 7.2018 - Telegrafi

Presidenti i SHBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel në margjinat e një samiti të NATO-s në Bruksel të mërkurën, orë pas kritikave të ashpra të politikës gjermane mbi shpenzimet...

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën

më 7.2018 - Zhurnal

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat...

RAMA PËR MEDIAN GREKE I REFEROHET MAQEDONISË ME EMRIN E RI “MAQEDONIA E VERIUT”

më 7.2018 - TV21

Kryeministri Edi Rama duke folur në Agjencinë greke të lajmeve AMNA ka thënë “Siç e dini, ne përballemi me procedurën e veshtirë, por plotësisht të domosdoshme për zgjidhjen e problemeve ndërmjet Shqipërisë...

Maqedonia merr ftesën për integrim në NATO

më 7.2018 - Lexo

NATO-ja ftoi sot Maqedoninë që të fillojë negociatat për integrim në Aleancën e Atlantikut pas marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit. “Dera e NATO-s është dhe do të jetë e hapur. Ne jemi të bindur...

Pendarovski: Detyra jonë për NATO është ta implementojmë marrëveshjen për Emrin

më 7.2018 - Portalb

Koordinatori nacional për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot e fitojmë ftesën që t’i fillojmë bisedimet hyrëse, njofton Portalb.mk ....

Gjermania “rob” i Rusisë. Merkel-Trump “luftë” fjalësh në samitin e NATO-s

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Pasi e quajti Gjermaninë “rob” të Rusisë, presidenti amerikan Donald Trump tani ka lavdëruar marrëdhënien e SHBA-ve me një nga partnerët më të rëndësishëm strategjik të saj. Merkel përmendi fëmijërinë...

Rama: Cipras dhe Zaev morën pjesën e rrezikut për të konfirmuar diçka që nuk ishte e lehtë

më 7.2018 - Zhurnal

Rama: Cipras dhe Zaev morën pjesën e rrezikut për të konfirmuar diçka që nuk ishte e lehtë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk,...

NATO rrit shpenzimet për mbrojtje, shkaku i provokimeve të Trumpit

më 7.2018 - Periskopi

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes “Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të anëtarësimit...

Rama: Cipras dhe Zaev morën pjesën e rrezikut për të konfirmuar diçka që nuk ishte e lehtë

më 7.2018 - Tetova Sot

Kryeministri shqiptar Edi Rama në intervistë për agjencinë greke të lajmeve “ANA-MPA”, shprehet optimist se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë “marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi”....

Zaev: Datat e mundshme për referendumin janë 23 dhe 30 shtatori, ose 7 tetori

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev: Datat e mundshme për referendumin janë 23 dhe 30 shtatori, ose 7 tetori "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë...

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën

më 7.2018 - Tetova Sot

Nënkryetarja e Qeverisë dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot nga selia e NATO-s në Bruksel, para fillimit të samitit të Aleancës, theksoi se pret Maqedonia përfundimisht ta marrë ftesën për...

Maqedonia po bëhet pjesë e NATO-s?

më 7.2018 - OraInfo

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Maqedonisë do t`i bëhet ftesa që t`i nis bisedimet për t`iu bashkuar Aleancës Veri-Atlantike. Në dokumentin në të cilin firmën do ta hedhin sekretari i...

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

më 7.2018 - Alsat-M

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, me çka vendit i hapet rruga që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës Veriatlantike....

OSMANI: Sot hapim një kapitull të ri për shtetin

më 7.2018 - Medial

Maqedonia pret ftesën e premtuar për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Me këtë rast zyrtarë të lartë qeveritarë, përgjegjës për integrimet euroatlantike, vlerësojnë se me marrjen e ftesës...

NATO fton Maqedoninë. Trump: Shpenzimet për mbrojtjen, 4% e GDP-së për çdo vend

më 7.2018 - 24 ore

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë. Stoltenberg rreshtoi një sërë vendimesh...

Zaev: Gëzohu Maqedoni!

më 7.2018 - Tetova Sot

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë. “Sot është...

Der Standard: Shqiptarët mburojë kundër ndikimit rus në Maqedoni

më 7.2018 - Tetova Sot

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh. Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

NATO fton Maqedoninë për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit

më 7.2018 - Java News

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë. Stoltenberg rreshtoi një sërë vendimesh...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën.Ai i ka kërkuar aleatëve të Amerikës...

MERKEL- TRUMP NDRYSHOJNË TONET PAS TAKIMIT NË SAMITIN E NATO-S

më 7.2018 - TV21

Në samitin e NATOS-s Presidenti i SHBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel ndërkohë qe toni i deklaratave të tyre kishte ndryshuar . Merkel tha se kishte diskutuar migrimin...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

më 7.2018 - Tetova Sot

Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen ne bisedimeve para-aderuese. Megjithatë...

Maqedonia merr ftesë për në NATO

më 7.2018 - Tetova Sot

Në Samitin e NATO-s që po mbahet sot në Bruksel, 29 vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonia të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-atlantike, me ç’rast vendi i 30-të u rezervua për Maqedoninë....

Ftesa për në NATO, Osmani: mbyllim një kapitull të zhvillimit shtetëror; Shekerinska: pas ftesës duhet unitet për të kryer detyrat; Pendarovski: referendumi, i rëndësisë si ai për pavarësi

më 7.2018 - MRT

Maqedonia pret ftesën e premtuar për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut... Zyrtarët më të lartë qeveritarë, përgjegjës për integrimet euroatlantike, vlerësojnë se me marrjen e ftesës për anëtarësim...

Kryeministrja e Britanisë premton mbështetje financiare për Maqedoninë

më 7.2018 - InfoShqip

Kryeministrja britanike, Thereza Mej në një fjalim, pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, e cilësoi si historike marrëveshjen për çështjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës duke përshëndetur kryeministrat...

Aleanca perëndimore e ka punën pisk

më 7.2018 - Insajderi

Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake që fitoi Luftën...

Stoltenberg: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

më 7.2018 - Infokusi

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Albinfo

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Medial

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

më 7.2018 - Alsat-M

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike. Një pjesë e të anketuarve nga Alsat M konsiderojnë...

Han javën tjetër në Shkup e Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Portalb

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e  Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DË, komisioneri...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

më 7.2018 - KosovaPress

29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Medial

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

"Maqedonia e Vetme": Qeveria gënjen, nuk ka ftesë për në NATO

më 7.2018 - Zhurnal

"Maqedonia e Vetme": Qeveria gënjen, nuk ka ftesë për në NATO "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet...

Maqedonia merr ftesën për në NATO

më 7.2018 - Albeu

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Donald Trump: Gjermania peng i Rusisë

më 7.2018 - Lexo

Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi publikisht dhe ashpër Gjermaninë në fillim të takimit të nivelit të lartë të NATO-s në Bruksel. Kritikat e zotit Trump i drejtoheshin mbështetjes së Gjermanisë...

Zaev: Gëzohu Maqedoni, NATO i hapi dyert

më 7.2018 - Sovrani

Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën e...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

më 7.2018 - Sovrani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën. Ai i ka kërkuar aleatëve të Amerikës...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

më 7.2018 - Medial

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike. Një pjesë e të anketuarve nga Alsat -M konsiderojnë...

Samiti i NATO-s: Trumpi sulmon Merkelin

më 7.2018 - DW

Që në fillim të samitit të NATO-s u bë e qartë se presidenti Trump është i gatshëm për grindje. Në veçanti sulmoi Gjermaninë dhe kancelaren Merkel. Por edhe Merkel u përgjigj shpejtë. Madje edhe vet mëngjesi...

(DOKUMENT) MAQEDONIA MERR FTESË PËR ANËTARËSIM NË NATO

më 7.2018 - TV Koha

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë dhe marrim vendime të pavarura

më 7.2018 - Zhurnal

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë dhe marrim vendime të pavarura "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë dhe marrim vendime të pavarura

më 7.2018 - Portalb

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikws, Donald...

Stoltenberg: Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Pas takimit të Këshillit veri-atlantik të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin, siç parashikohet...

Stoltenberg: Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin

më 7.2018 - Fakti Ditor

Pas takimit të Këshillit veri-atlantik të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin, siç parashikohet...

Rreziqet e samitit Putin-Trump

më 7.2018 - Medial

Nuk pajtohem me vendimin e presidentit për t’u takuar me Putinin. Në vend të kësaj, bashkësia ndërkombëtare duhet të izolojë Rusinë. Ne duhet të mbajmë atë nën kontroll, dhe jo të angazhohemi në nivelet...

Rama për mediat greke tashmë i referohet Maqedonisë me emrin e ri

më 7.2018 - Fakti Ditor

Kryeministri Edi Rama duke folur në Agjencinë greke të lajmeve AMNA ka thënë: “Siç e dini, ne përballemi me procedurën e veshtirë, por plotësisht të domosdoshme për zgjidhjen e problemeve ndërmjet Shqipërisë...

Maqedonia edhe zyrtarisht merr ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Shenja

Maqedonia mori edhe zyrtarisht ftesën për anëtarësim në Aleancë. 10 viteve pasi u konkludua se vendi ka përmbushur kriteret për t’iu bashkuar kësaj organizate, dhe se anëtarësimi do të ndodh sapo të zgjidhet...

Mej premton mbështje financiare për Maqedoninë

më 7.2018 - Medial

Kryeministrja britanike, Thereza Mej në një fjalim, pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, e cilësoi si historike marrëveshjen për çështjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës duke përshëndetur kryeministrat...

Han javën tjetër në Shkup dhe Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Medial

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DW, komisioneri...

Shekerinska, Osmani dhe Pendarovski: Sot marrim ftesën për t’u bërë anëtare e NATO-s

më 7.2018 - Medial

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, zv/kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani dhe koordinatori nacional për NATO-n, Stevo Pendarovski kanë dhënë deklaratë para fillimit...

SAMITI I NATO-s: PËRPLASJE TRUMP – MERKEL

më 7.2018 - Klan Macedonia

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë dhe marrim vendime të pavarura

më 7.2018 - Telegrafi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikws, Donald...

Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e bisedimeve për hyrje në NATO

më 7.2018 - Klan Kosova

Draft-konkluzionet e Samitit të NATO-s parashohin që Maqedonia të fitojë sot ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Aleancën dhe anëtarësim, pas përmbylljes të të gjitha procedurave, njofton Portalb.mk....

Merkel iu përgjigjet sulmeve të Trump për deklarimet ndaj Gjermanisë

më 7.2018 - Ina

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, iu është përgjigjur sulmeve që Presidenti amerikan Donald Trump po bën ndaj Gjermanisë. Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Merkel këtë të mërkurë ka...

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë

më 7.2018 - Zhurnal

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të...

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

më 7.2018 - Koha.net

Delegacioni qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev sot dhe nesër do të marrë pjesë në punën e Samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të NATO-s në Bruksel. Në përbërjen e delegacionit...

MAQEDONIA MERR FTESË PËR ANËTARËSIM NË NATO

më 7.2018 - Iliria News

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Politiko

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Maqedonia pret ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO në samitin e Aleancës që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel. Në konkluzionin për Maqedoninë që pritet të publikohet në orët e pasdites, thuhet...

“Gjermania nën kontrollin e RUsisë”, Merkel i përgjigjet Trump: Bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - BalkanWeb

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Merkel iu përgjigjet sulmeve të Trump për deklarimet ndaj Gjermanisë

më 7.2018 - Klan Kosova

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, iu është përgjigjur sulmeve që Presidenti amerikan Donald Trump po bën ndaj Gjermanisë. Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Merkel këtë të mërkurë ka...

Stoltenberg: NATO dakord për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes

më 7.2018 - Alsat-M

Presidenti amerikan Donald Trump ka përdorur një gjuhë të drejtpërdrejtë mbi shpenzimet e mbrojtjes, por të gjithë aleatët janë dakord, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg....

Zaev për ftesën për në NATO: Gëzoju Maqedoni

më 7.2018 - Fakti Ditor

Gëzoju Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën e...

NATO fton Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim

më 7.2018 - Illyria

Bruksel, 11 korrik 2018 – NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Vendimi u bë publik pas përfundimit të punimeve të samitit të krerëve të 29 shteteve...

Pas kritikave, Trump thotë se ka raporte “shumë të mira” me Merkelin

më 7.2018 - Sovrani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, biseduan në margjina të një samiti të NATO-s në Bruksel. Takimi u zhvillua disa orë pasi Trump e kritikoi Gjermaninë...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Koha.net

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Stoltenberg: Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin

më 7.2018 - Gazeta e re

“Ne qartë kemi deklaruar se pas përfundimit të procedurave të brendshme, përfshirë edhe ndryshimin e Kushtetutës dhe zbatimin e marrëveshjes, atëherë FYROM-i do të jetë vendi i 30-të anëtar i NATO-s me...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne marrim vendime të pavarura

më 7.2018 - RTV 21

Trump tha se Gjermania kontrollohet nga Rusia Kancelarja Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Gjermania bën politikë të pavarur

më 7.2018 - Koha.net

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Hahn javën tjetër në Shkup e Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Ina

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DË, komisioneri...

Merkel i kthen menjëherë Trumpit për Rusinë: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Gazeta Express

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën "politikë të pavarur" dhe merr "vendime të pavarura". Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e bisedimeve për hyrje në NATO

më 7.2018 - Portalb

Draft-konlkluzionet e Samitit të NATO-s parashohin që Maqedonia të fitojë sot ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Aleancën dhe anëtarësim, pas përmbylljes të të gjitha procedurave, njofton...

Rama për median greke: Dokument i ri strategjik mes dy vendeve

më 7.2018 - Vizion Plus

Shqipëria dhe Greqia”do të përfundojnë marrëveshjen e tyre me një dokument të ri të strategjisë  është shprehur Kryeministri Edi Rama duke folur në Agjencinë greke të lajmeve AMNA. EDI RAMA KRYEMINISTER...

“Gjermania nën kontrollin e Rusisë”, Merkel i përgjigjet ashpër Trump: Bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Gazeta Tema

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka reaguar pas deklaratës së presidentit të SHBA Dobald Trump i cili tha se “Gjermania është plotësisht e kontrolluar nga Rusia”. Duke iu përgjigjur presidentit amerikan,...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Lajmi.net

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën "politikë të pavarur" dhe merr "vendime të pavarura". Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Marrëveshja Shqipëri-Greqi, Rama: Do mbyllet me një pakt të ri

më 7.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi. “Problemet janë të vështira mes dy vendeve, por zgjidhja...

(DOKUMENT) MAQEDONIA MERR FTESË PËR ANËTARËSIM NË NATO

më 7.2018 - Ina

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi në interes të gjithë rajonit

më 7.2018 - Telegrafi

Kancelari austriak, Sebastian Kurz tha se gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, Austria dëshiron të japë kontributin në zgjidhjen e kontesteve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon ende ekzistojnë...

Edi Rama me tren nga Londra në Bruksel

më 7.2018 - Infokusi

Të mërkurën kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka marrë pjesë në samitin e NATO-s në Bruksel së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushatin. Pas përfundimit të samitit në Londër, të dy bashkë...

NATO fton Maqedoninë në negociata, pret zgjidhjen e çështjes së emrit

më 7.2018 - Ekonomia Online

Liderët e NATO-s e kanë ftuar edhe zyrtarisht Maqedoninë që t’i fillojnë bisedimet për anëtarësim, ndonëse ia kanë bërë me dije se kjo gjë nuk mund të kompletohet deri pas zgjidhjes së problemit të emrit....

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë, është në interes edhe të rajonit

më 7.2018 - Klan Kosova

Kancelari austriak, Sebastian Kurz tha se gjatë presidencës së BE-së Austrisë do të kontribuojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon, ka ende disa tema kontradiktore...

Trump: Gjermania kontrollohet nga Rusia

më 7.2018 - Klan Kosova

Presidenti amerikan Donald Trump ka sugjeruar se importimi i gazrave natyror i Gjermanisë nga Rusia është shqetësim për sigurinë, gjatë një samiti me liderët e NATO-s. Gjatë bisedimeve me shefin e NATO-s,...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën "politikë të pavarur" dhe merr "vendime të pavarura". Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Hapat e Maqedonisë për t’u bërë anëtare fuqiplotë e NATO-s

më 7.2018 - Shenja

Pas marrjes së ftesës për anëtarësim në Aleancën e NATO-s, Maqedonia duhet të bëjë edhe disa hapa përpara se të bëhet anëtarja e 30-të fuqiplotë e NATO-s. Ndryshimet kushtetuese duhet patjetër të jenë...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Portalb

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Maqedonia do të anëtarësohet në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

më 7.2018 - Gazeta Express

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin pas përfundimit të të gjitha procedurave të brendshme....

Maqedonia do të ftohet për t’u anëtarësuar në NATO

më 7.2018 - Lajmi.net

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni. Me gjithë konfliktin për shpenzimet...

Han vjen në Shkup e Tiranë, javën tjetër nis “skriningu”

më 7.2018 - Alsat-M

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e  Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DË, komisioneri...

NATO ftesë zyrtare Maqedonisë për fillimin e bisedimeve për anëtarsim

më 7.2018 - Periskopi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të zyrtarizuar...

Rast historik, Maqedonia merr ftesën për në NATO

më 7.2018 - InfoShqip

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

më 7.2018 - Zhurnal

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se...

Rama flet për mediat greke: Marrëveshja Greqi-Shqipëri do mbyllet me pakt të ri bashkëpunimi

më 7.2018 - BalkanWeb

GREQI – Gjatë një interviste për agjencinë shtetërore të lajmeve greke ‘ANA’ kryeministri shqiptar Edi Rama tha se: “Shqipëria dhe Greqia do mbyllin marrëveshjen me një pakt të ri bashkëpunimi strategjik”....

Presidenti i Këshillit Europian mesazh Trumpit: Ke kujdes, kujtohu kush janë aleatët e tu

më 7.2018 - Gazeta Express

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i ka bërë thirrje presidentit Donald Trump që të kujtohet kush janë aleatët e tij derisa Trump po bëhet gati që të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin...

Mediat greke, Rama: Shqipëria dhe Greqia do mbyllin marrëveshjen me një pakt të ri bashkëpunimi

më 7.2018 - Sot News

Gjatë një interviste për agjencinë shtetërore të lajmeve greke ‘ANA’ kryeministri shqiptar Edi Rama tha se: “Shqipëria dhe Greqia do mbyllin marrëveshjen me një pakt të ri bashkëpunimi strategjik”. Kryeministri...

(DOKUMENT) MAQEDONIA MERR FTESË PËR ANËTARËSIM NË NATO

më 7.2018 - TV21

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave...

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

më 7.2018 - KosovaPress

Në  draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilin e ka siguruar Alsat theksohet: “Në Samitin tonë të 2008-ës në Bukuresht, ne vendosëm që NATO do të japë një ftesë për Ish Republikën e...

NATO ftesë zyrtare Maqedonisë për fillimin e bisedimeve për anëtarsim

më 7.2018 - Periskopi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të zyrtarizuar...

Negociatat me Athinën, Rama flet për mediat greke: Do mbyllet me një pakt të ri, ja ndikimi i samitit të Londrës

më 7.2018 - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama shprehet se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi. Në një intervistë për agjencinë greke të lajmeve “AMNA”, shefi i qeverisë...

Negociatat me Greqinë, Rama: Probleme të vështira, por duhet të kapërcejmë të kaluarën

më 7.2018 - NOA

Kryeministri Edi Rama flet lidhur me negociatat me Greqinë dhe pritshmëritë që ka prej tyre. Në një intervistë të dhënë greke të lajmeve “AMNA”, Rama thotë se problemet janë të vështira mes dy vendeve....

SAMITI NË LONDËR: RIKTHEHEN INVESTIMET PËR SIGURI NË BALLKAN

më 7.2018 - Klan Macedonia

Ndahen fonde për mbështetjen e Maqedonisë Samiti i pestë i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e procesit të Berlinit kulmoi me takimin e 6 liderëve të rajonit me disa liderë të Bashkimit Europian dhe zyrtarë...

Maqedonia zyrtarisht merr ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Nezavisen

Maqedonia sot mori një lajm shumë të mirë. Ajo edhe zyrtarisht mori ftesën për anëtarësim në Aleancë. Vendimi u kumtua nga sekretari gjeneral i NATO-s,Jens Stoltenber gjatë pres konferencës së mbajtur...

Procesi përgatitor për negociatat javën e ardhshme, Hahn në Shkup dhe Tiranë

më 7.2018 - MRT

Eurokomisioneri për zgjerimin e BE-së, Johanes Hahn, javën e ardhshme do të qëndrojë në Shkup dhe Tiranë.... Eurokomisioneri për zgjerimin e BE-së, Johanes Hahn, javën e ardhshme do të qëndrojë në Shkup...

May premton mbështje financiare për Maqedoninë

më 7.2018 - Alsat-M

Kryeministrja britanike, Thereza Mej në një fjalim, pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, e cilësoi si historike marrëveshjen për çështjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës duke përshëndetur kryeministrat...

Hahn në Tiranë dhe Shkup për verifikim: Javën tjetër nis “inventari”

më 7.2018 - Zhurnal

Hahn në Tiranë dhe Shkup për verifikim: Javën tjetër nis “inventari” "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni...

Marrëveshja Shqipëri-Greqi, Rama: Do mbyllet me një pakt të ri

më 7.2018 - Lajmi.net

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për agjencinë greke të lajmeve “AMNA”, duke u shprehur se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi....

Çfarë po ndodh me marrëveshjen me Greqinë? Flet nga Londra Rama

më 7.2018 - Albeu

Kryeministri Edi Rama ka folur për marrëveshjen me Greqinë nga Lodra për agjensinë e lajmeve ANA. "Siç e dini, ne po përballemi me një proces të vështirë, por absolutisht të nevojshëm për zgjidhjen e çështjeve...

Fotolajm: Rama dhe Bushati, me tren drejt Brukselit

më 7.2018 - Mapo

Ditën e sotme kryeministri i vendit, Edi Rama pritet të marrë pjesë në samitin e NATO-s në Bruksel së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushatin. Sot, pas përfundimit të samitit në Londër,...

PRISHTINË: APOSTOLOVA-TË ZBATOHEN REFORMAT

më 7.2018 - Klan Macedonia

Prezantohen prioritetet austriake gjatë kryesimit me BE-në Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë, Nataliya Apostolova, tha se gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë kritik për marrëdhëniet BE-Ballkan...

Alsat siguron draft-dokumentin me konkluzionet e samit të NATO-s

më 7.2018 - Zhurnal

Alsat siguron draft-dokumentin me konkluzionet e samit të NATO-s "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet...

Publikohet draft-dokumenti nga Samiti i NATO-s për ftesën për Maqedoninë (Dokument)

më 7.2018 - Telegrafi

Alsat-M ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se është vendosur që Maqedonia zyrtarisht të ftohet për anëtarësim në Aleancë,...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Portalb

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Rama: Marrëveshja Shqipëri-Greqi do mbyllet me një pakt të ri bashkëpunimi

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Në një intervistë për agjencinë greke të lajmeve “ANA-MPA”, kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria dhe Greqia do të mbyllin marrëveshjen me një pakt të ri bashkëpunimi strategjik. Rama foli edhe për...

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi në interes të gjithë rajonit

më 7.2018 - RTV 21

Sebastian Kurz tha se angazhohet që të vazhdojë dialogu Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, Austria dëshiron të japë kontributin në zgjidhjen e kontesteve...

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet...

Kancelari austriak: Dialogu Kosovë-Serbi në interes të gjithë rajonit

më 7.2018 - Gazeta Express

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, Austria dëshiron të japë kontributin në zgjidhjen e kontesteve në Ballkanin Perëndimor “Në këtë rajon ende ekzistojnë disa...

Publikohet draft-dokumenti nga Samiti i NATO-s për ftesën për Maqedoninë

më 7.2018 - Gazeta Express

Alsat ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se “Në Samitin tonë të 2008-ës në Bukuresht, ne vendosëm që NATO do të japë një...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Gjermania bën politikë të pavarur

më 7.2018 - Shenja

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Gjermania kontrollohet nga Rusia!? E thotë ky lider botëror

më 7.2018 - Iliria News

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka sulmuar ashpër Gjermaninë për lidhjet e saj me Rusinë duke thënë se marrëdhënia e Berlinit me Moskën është e papërshtatshme Trumpi i ka bërë këto komente në ditën...

Marrëveshja shqiptaro – greke, Rama: Duhet të kapërcejmë të kaluarën

më 7.2018 - Gazeta Express

Kreu i ekzekutivit shqiptar Edi Rama një ditë pas takimit me homologun Aleksis Cipras flet për mediat greke. Në lidhje me marrëveshjen e re shqiptaro – greke, Rama tha për agjencinë greke të lajmeve “AMNA”,...

Rama për median greke: Do e përfundojmë marrëveshjen, kemi kapërcyer të kaluarën…

më 7.2018 - Mapo

Greqia dhe Shqipëria do të përfundojnë marrëveshjen (e Detit) mes tyre “me një dokument të ri të partneritetit strategjik”, i tha Kryeministri shqiptar Edi Rama Agjencisë së lajmeve  “ANA” gjatë punimeve...

Samiti i NATO-s në Bruksel, retorika e veçantë Trump-Merkel

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Një retorikë lufte dhe mosmarrëveshje kështu mund të përshkruhet raporti Trump Merkel ndërsa në Bruksel është duke u zhvilluar Samiti i NATO’s. Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra...

Sheqerinska: Kemi mundësinë ta përmirësojmë atë që lëshuam në vitin 2008

më 7.2018 - Telegrafi

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, pas arritjes në Bruksel për Samitin e NATO-s i cili ka filluar këtë mëngjes, para gazetarëve tha se sot është mundësia që të përmirësohet ajo që u lëshua në...

Shekerinska: Sot do ta përmirësojmë atë që është lëshuar në vitin 2008

më 7.2018 - Portalb

Sot është dita ku mund ta përmirësojmë atë që është lëshuar në vitin 2008, deklaroi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sa arriti në Samitin e NATO-s sot në mëngjes, transmeton Portalb.mk. “Sot...

Alsat siguron draft-dokumentin me konkluzionet e samit të NATO-s

më 7.2018 - Alsat-M

Alsat ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se “Në Samitin tonë të 2008-ës në Bukuresht, ne vendosëm që NATO do të japë një...

Samiti në Londër përfundoi, Tereza Mej paralajmëroi ndihmë financiare për Maqedoninë

më 7.2018 - Portalb

Kryeministria e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, Tereza Mej, si tregim të suksesshëm në mes të dy samiteve të BE-Ballkani Perëndimor e ka theksuar atë për Marrëveshjen...

Rama flet nga Londra për marrëveshjen me Greqinë: Po përballemi me një proces të vështirë por....

më 7.2018 - Sot News

Greqia dhe Shqipëria do të përfundojnë marrëveshjen e tyre “me një dokument të ri të partneritetit strategjik”, i tha Kryeministri shqiptar Edi Rama Agjencisë së lajmeve ANA të martën në Londër. “Siç e...

Trump kritikon Gjermaninë për projektin e tubacioneve me Rusinë

më 7.2018 - Gazeta e re

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kritikuar ashpër Gjermaninë për projektin e tubacioneve të gazit që lidhin këtë vend me Rusinë. Ai i ka bërë këto komente gjatë një takimi me shefin e NATO-s, Jens...

Shekerinska: Sot është ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Zhurnal

Shekerinska: Sot është ditë historike për Maqedoninë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim,...

Shekerinska nga Brukseli: Sot është ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Zhurnal

Shekerinska nga Brukseli: Sot është ditë historike për Maqedoninë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni...

Kancelari austriak flet për bisedimet Kosovë-Serbi, ja çfarë thotë

më 7.2018 - OraInfo

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, Austria dëshiron të japë kontributin në zgjidhjen e kontesteve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon ende ekzistojnë...

Sheqerinska nga Brukseli: Maqedonia do të marrë ftesën për në NATO

më 7.2018 - Alsat-M

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska në Bruksel konfirmoi se Maqedonisë do t’i jepet ftesa për në NATO, madje ajo ditën e sotme kur edhe duhet të merret vendimi nga vendet anëtare, e cilësoi si historike....

Draft-marrëveshja për NATO: Kërkohet përkushtim për përmbushjen e obligimeve

më 7.2018 - Shenja

Maqedonia sot pret të marrë ftesë zyrtare për anëtarësim në NATO. Në samitin dyditor e krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të Aleancës, i cili ka filluar sot në Bruksel, në rend dite është...

Trump: Gjermania ‘rob’ i Rusisë

më 7.2018 - Telegrafi

Presidenti amerikan Donald Trump tha se “Gjermania i bën pagesa në nivel të lartë Rusisë për energjinë dhe për këtë arsye ajo është një rob i Rusisë”. Trump në kuadër të Samitit të NATO-së në një mëngjes...

Draft-marrëveshja për anëtarësim në NATO: Kërkohet përkushtim për përmbushjen e obligimeve

më 7.2018 - Shenja

Maqedonia sot pret të marrë ftesë zyrtare për anëtarësim në NATO. Në samitin dyditor e krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të Aleancës, i cili ka filluar sot në Bruksel, në rend dite është...

Shekerinska nga Brukseli: Ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Gazeta Express

Maqedonia sot po e korrigjon atë që nuk arriti ta bëjë para dhjetë vitesh, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska para fillimit të Samitit të NATO-s në Bruksel. "Sot  është një ditë në të...

Samiti i NATO-s, Trump e cilëson Gjermaninë ‘’të burgosurën’’ e Rusisë

më 7.2018 - Alsat-M

Presidenti amerikan, Donald Trump e akuzoi sot Gjermaninë se është ‘‘e burgosur’’ e Rusisë pasi ajo i blen Moskës një pjesë të konsiderueshme të energjisë, përpara hapjes së samitit të NATO-s në Bruksel....

ZAEV: REFERENDUMI DO TË JETË I SUKSESSHËM

më 7.2018 - Klan Macedonia

Pas samitit të NATO-s do t’i përcaktojnë detajet rreth referendumit Kryeministri Zoran Zaev në deklaratën për agjencinë greke të lajmeve ANA-MPA ka deklaruar se pas samitit të NATO-s të gjitha partitë...

Përfundoi Samiti në Londër: BE-ja dhe Gjermania mbeten fuqimisht të përkushtuara, Britania ndan fonde për mbështetjen e Maqedonisë

më 7.2018 - Zhurnal

Përfundoi Samiti në Londër: BE-ja dhe Gjermania mbeten fuqimisht të përkushtuara, Britania ndan fonde për mbështetjen e Maqedonisë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje...

Presidenti Trump e cilëson Gjermaninë "peng" të Rusisë

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Presidenti amerikan, Donald Trump, sulmoi publikisht dhe me forcë Gjermaninë në fillim të takimit vjetor të NATO-s në Bruksel, për shkak të mbështetjes së saj ndaj marrëveshjes me Rusinë për gazsjellësin...

NATO në rrezik luftë fjalësh në prag të samit

më 7.2018 - Alsat-M

Liderët evropianë janë nën tension në prag të konfrontimit të mundshëm në samitin e NATO-s në Bruksel, në mesin e frikës së presidenti Donald Trump do të vijojë të këmbëngulë në kërcënimin e tij për të...

Samiti i NATO-s/ Rama dhe Bushati me tren nga Londra drejt Brukselit

më 7.2018 - Sot News

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, kryeministri Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe Punët  e Jashtme...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Gjermania bën politikë të pavarur

më 7.2018 - Tetova Sot

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Trump tha se Gjermania “kontrollohet” nga Rusia

më 7.2018 - RTV 21

Presidenti amerikan kritikon Gjermaninë Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump e ka filluar me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për...

KE planifikon një miliard euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Koha.net

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE, shkruan DW. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për...

Kurz: Evropa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Koha.net

​Evropa do të jetë e plotë kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, theksoi në një postim në Twitter kancelari Sebastian Kurz, me rastin e samitit të Ballkanit...

Trump-Merkel ulin tonet pas takimit në samitin e NATO-s

më 7.2018 - Ekonomia Online

Presidenti i ShBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel në margjinat e një samiti të NATO-s në Bruksel të mërkurën, orë pas kritikave të ashpra të politikës gjermane mbi shpenzimet...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Telegrafi

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse. Ndonëse...

Trump thotë që Gjermania është nën ndikimin e Rusisë, ja si i përgjigjet Merkel

më 7.2018 - InfoShqip

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, iu është përgjigjur sulmeve që Presidenti amerikan Donald Trump po bën ndaj Gjermanisë. Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Merkel këtë të mërkurë ka...

Hahn: Java e ardhshme ka rëndësi të veçantë për Tiranën

më 7.2018 - NOA

Komisioneri i Bashkimit Europian për zgjerimin, Johannes Hahn thotë se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin...

NJË MOMENT I RËNDËSISHËM PËR BALLKANIN

më 7.2018 - Fakti Ditor

SELIM IBRAIMI-INSTITUTI I STUDIMEVE TË SIGURISË DHE ZHVILLIMIT Burrështetas dhe zyrtarë të Aleancës Veri-Atlantike janë takuar sot në Bruksel në ndërtesën e re të NATO-s. Organizata mbeti e vetmja aleancë...

Samiti i NATO-s: Rama dhe Bushati me tren nga Londra drejt Brukselit

më 7.2018 - Gazeta Tema

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, kryeministri Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe Punët  e Jashtme...

Donald Trump shpërthen ndaj Gjermanisë: Kontrollohet totalisht nga Rusia

më 7.2018 - Mapo

Presidenti amerikan, Donald Trump shpërtheu ashpër në takimin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai tha se varësia e Gjermanisë nga importi i gazit natyral prej Rusisë është një...

Trump sulmon ashpër Gjermaninë: Ata kontrollohen krejtësisht nga Rusia

më 7.2018 - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka sulmuar ashpër Gjermaninë për lidhjet e saj me Rusinë duke thënë se marrëdhënia e Berlinit me Moskën është e papërshtatshme. Këto komente Trump i ka bërë në ditën...

‘Gjermania kontrollohet nga Rusia’, Merkel i përgjigjet Trumpit: Vendosim vetë për çdo gjë!

më 7.2018 - Java News

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka reaguar pas deklaratës së presidentit të SHBA Dobald Trump i cili tha se “Gjermania është plotësisht e kontrolluar nga Rusia”. Duke iu përgjigjur presidentit amerikan,...

Trump e nis ashpër Samitin e NATO-s: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - BalkanWeb

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Lajmi.net

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Komisioni Evropian jep 1 miliard euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Telegrafi

Ҫelësi i përafrimit me Bashkimin Evropian për Ballkanin Perëndimor mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me Bashkimin Evropian. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala...

Donald Trump nis turin në Europë

më 7.2018 - Vizion Plus

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij një javor në Europë. Turneu i tij përfshin 4 shtete europiane, ndërkohe qe ai nuk ka kursyer kritikat ndaj aleatëve të NATO-s, duke...

Trump nuk përmbahet, tregohet i ashpër në Bruksel: Gjermania kontrollohet totalisht nga Rusia

më 7.2018 - Sot News

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump e nisi ashpër fjalën e tij në Bruksel përpara përfaqëuesve të NATO-s. Presidenti u ndal te një nga zhvillimet më të diskutueshme të energjisë në Evropë, duke thënë se...

Kurz: Europa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

më 7.2018 - Alsat-M

Europa do të jetë e plotë kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, theksoi në një postim në Twitter kancelari Sebastian Kurz, me rastin e samitit të Ballkanit...

“Evropa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor”

më 7.2018 - RTV 21

Kancelari austriak jep mbështetje për përfshirjen e Ballkanit Perëndimor në BE ​Evropa do të jetë e plotë kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, theksoi në një...

Trump bën deklaratën e fortë: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Gazeta Tema

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Liderët evropianë luftë fjalësh në prag të samitit: NATO në rrezik

më 7.2018 - Gazeta Tema

Liderët evropianë janë nën tension në prag të konfrontimit të mundshëm në samitin e NATO-s në Bruksel, në mesin e frikës së presidenti Donald Trump do të vijojë të këmbëngulë në kërcënimin e tij për të...

Kritika Samitit të Londrës, mediat e konsiderojnë takimin si grotesk

më 7.2018 - Vizion Plus

Vendet e Ballkanit Perëndimor mbyllën samitin e Londrës, por produkti i tij është vënë menjëherë në pikëpyetje. Grotesk e cilëson Deutche Welle takimin e zhvilluar ne Londër mes vendeve te Ballkanit Perëndimor....

Hahn: Ja pse java e ardhshme është "jetike" për Tiranën zyrtare!

më 7.2018 - Sot News

Komisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Kallxo

Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Hahn javën tjetër në Shkup e Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Tetova Sot

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DË, komisioneri...

Trump akuza të rënda ndaj Gjermanisë: Është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Lajmi.net

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Zaev: Pas samitit të NATO-s, caktojmë datën e referendumit sëbashku me partitë

më 7.2018 - Albeu

Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do të kenë takim në Kuvend që t'i përcaktojmë elementet e referendumit , detajet për çështjen e cila do të parashtrohet në referendum dhe për karakteristikat...

Zaev për ANA-MPA: Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do t'i përcaktojnë detajet rreth referendumit

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev për ANA-MPA: Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do t`i përcaktojnë detajet rreth referendumit "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë...

Katër pika për t`u shënuar nga samiti i Londrës

më 7.2018 - Gazeta Tema

Nga Fatjona Mejdini Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër, pavarësisht se ishte samiti i pestë që u mbajt në kuadër të procesit të Berlinit – që ka si synim afrimin e Ballkanit në Bashkimin Europian...

Rama: Marrëveshja Shqipëri-Greqi do mbyllet me një dokument të ri bashkëpunimi strategjik

më 7.2018 - Lexo

‘Greqia dhe Shqipëria do të bien dakord me një dokument të ri bashkëpunimi strategjik’. Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për mediat greke për negociatat mes dy vendeve për kufirin...

Trump: Gjermania kontrollohet plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - MRT

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel... Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel,...

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

më 7.2018 - Tetova Sot

Delegacioni qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev sot dhe nesër do të marrë pjesë në punën e Samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të NATO-s në Bruksel. Në përbërjen e delegacionit...

Mediat greke, Rama: Me Cipras jo vetëm marrëveshje për detin e Ligjin e Luftës

më 7.2018 - Java News

Gjatë një interviste për agjencinë shtetërore të lajmeve greke ‘ANA’ kryeministri shqiptar Edi Rama tha se: “Shqipëria dhe Greqia do mbyllin marrëveshjen me një pakt të ri bashkëpunimi strategjik”. Kryeministri...

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

më 7.2018 - Ekonomia Online

Delegacioni qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev sot dhe nesër do të marrë pjesë në punën e Samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të NATO-s në Bruksel. Në përbërjen e delegacionit...

Merkel i kundërpërgjigjet Trumpit për Rusinë: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën politikë të pavarur dhe merr vendime të pavarura. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Të pathënat/ Deutsche Welle ‘shuplakë’ Samitit të Londrës: Takim grotesk, ajri i prishur…

më 7.2018 - BalkanWeb

I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për procesin e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivën për t’u pranuar në Bashkimin...

Shekerinska: Ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Shenja

Maqedonia sot po e korrigjon atë që nuk arriti ta bëjë para dhjetë vitesh, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska para fillimit të Samitit të NATO-s në Bruksel. “Sot  është një ditë në të...

Zaev për ANA-MPA: Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë do t'i përcaktojnë detajet rreth referendumit

më 7.2018 - Gazeta Express

Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do të kenë takim në Kuvend që t'i përcaktojmë elementet e referendumit, detajet për çështjen e cila do të parashtrohet në referendum dhe për karakteristikat...

Trump nis me tone të ashpra samitin e NATO-s: Gjermania kontrollohet nga Rusia

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin 2-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshjen me vlerë miliarda dollarëve me Rusinë rreth tubacioneve të...

May premton mbështje financiare për Maqedoninë

më 7.2018 - Tetova Sot

Kryeministrja britanike, Thereza Mej në një fjalim, pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, e cilësoi si historike marrëveshjen për çështjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës duke përshëndetur kryeministrat...

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

më 7.2018 - Tetova Sot

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin pas përfundimit të të gjitha procedurave të brendshme....

Shekerinska: Nuk i harrojmë të mirat e BDI-së për maqedonasit

më 7.2018 - InfoShqip

Zëvendës Kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Shekerinska në një intervistë ekskluzive për emisionin “Different” në ZhurnalTv, ka folur për Marrëveshjen me Greqinë,...

Kurz: duam të kontribuojmë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Ballkan

më 7.2018 - Te Sheshi

Zgjidhja e çështjes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nuk është vetëm në interes të të dy vendeve, tha kancelari austriak Sebastian Kurz, duke shtuar se gjatë presidencës së BE-së, Austria dëshiron të kontribuojë...

Merkel i përgjigjet Trumpit: Ne bëjmë politikë të pavarur

më 7.2018 - Sovrani

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Maqedoninë në samitin në Bruksel e pret ftesën për në NATO

më 7.2018 - Zhurnal

Maqedoninë në samitin në Bruksel e pret ftesën për në NATO "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet...

Merkel për Trump: Gjermania i merr vendimet në mënyrë të pavarur

më 7.2018 - KosovaPress

“Ne mund t’i realizojmë vetë politikat tona, ne mund të marrim vendime të pavarura”, theksoi ajo, pa cituar drejtpërdrejt presidentin amerikan, Donald Trump, pas mbërritjes në samitin e NATO-s në Bruksel,...

Samiti i NATO-s: Rama dhe Bushati me tren nga Londra drejt Brukselit

më 7.2018 - Tetova Sot

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, kryeministri Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe Punët  e Jashtme...

Shekerinska: Sot është ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Fakti Ditor

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska pas konferencës “NATO Engages” e cila po mbahet në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, tha se sot është një ditë historike për Maqedoninë, raporton Zhurnal....

Pritet takim i Trump me liderët e NATO-s, Tusk i BE-së ka paralajmërim për të

më 7.2018 - Zhurnal

Pritet takim i Trump me liderët e NATO-s, Tusk i BE-së ka paralajmërim për të "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë...

Trump në sulm: Gjermania kontrollohet totalisht nga Rusia

më 7.2018 - Gazeta Express

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë distancimin nga aleatët tradicionalë europianë, nën drejtimin e Presidentit Donald Trump Relacionet e prishura Gjermani-Amerikë, që nuk mendohej se do të vinin...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Sot ftesa për Maqedoninë për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - TV Koha

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para mbajtjes...

Liderët evropianë luftë fjalësh në prag të samitit: NATO në rrezik

më 7.2018 - InfoShqip

Liderët evropianë janë nën tension në prag të konfrontimit të mundshëm në samitin e NATO-s në Bruksel, në mesin e frikës së presidenti Donald Trump do të vijojë të këmbëngulë në kërcënimin e tij për të...

Në Prespën e vogël, rrodhi një ngjarje e madhe

më 7.2018 - Ina

Iljasa Salihu/ Çërçilli thoshte se politikani bëhet burrë shteti kur fillon të mendojë për brezat e ardhshëm dhe jo për zgjedhjet e ardhshme! Në njëfarë mënyrë, duke e marrë parasysh mbizotërimin e frymës...

SAMITI I NATO-S DHE “RREZIKU” AMERIKANO-GJERMAN!

më 7.2018 - Ina

Presidenti amerikan tha javën e kaluar në fjalimin e mbajtur në Montana se do të shkojë në takim, “për t’ i thënë NATO-s: ‘Ju duhet të filloni të paguani faturat tuaja. Shtetet e Bashkuara nuk do të kujdesen...

Maqedonia do të ftohet për t’u anëtarësuar në NATO

më 7.2018 - Bota Press

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni. Me gjithë konfliktin për shpenzimet...

Trump akuzoi Gjermaninë se kontrollohet nga Rusia, Merkel i kthen përgjigje

më 7.2018 - Periskopi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën “politikë të pavarur” dhe merr “vendime të pavarura”. Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

Hahn: Javën e ardhshme, BE nis “screeningun” në Shqipëri dhe Maqedoni

më 7.2018 - Illyria

Bruksel, 11 korrik 2018 – Komisari i Bashkimit Evropian për zgjerim, Johannes Hahn, ka deklaruar se javën e ardhshme në Shqipëri dhe Maqedoni do të fillojë “screening-u” i procesit përgatitor për hapjen...

“Samiti i Londrës”, Deutsche Welle: Takim grotesk, u sundua nga ajri i prishur

më 7.2018 - Gazeta Tema

I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për procesin e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivën për t’u pranuar në Bashkimin...

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

më 7.2018 - Zhurnal

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për...

Në Bruksel fillon samiti dyditor i NATO-s

më 7.2018 - Zhurnal

Në Bruksel fillon samiti dyditor i NATO-s "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat...

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Portalb

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

Shekerinska: Sot është ditë historike për Maqedoninë

më 7.2018 - Tetova Sot

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska pas konferencës “NATO Engages”  e cila po mbahet në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, tha se sot është një ditë historike për Maqedoninë, raporton Zhurnal....

FOTOLAJM/ Me tren për Bruksel

më 7.2018 - Java News

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, kryeministri Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe Punët  e Jashtme...

“Një vend i ri pranohet kur zgjidh problemet bilaterale”, Hahn: Optimist për bisedimet Shqipëri-Greqi

më 7.2018 - NOA

Në Londër po zhvillohet tani takimi i pestë i Ballkanit Perëndimor. Në qendër është tema e sigurisë dhe e stabilitetit. Cilat pika themelore do të jenë arritur në fund? Johannes Hahn: Siguria është njëri...

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

më 7.2018 - Republika

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin pas përfundimit të të gjitha procedurave të brendshme....

Akuzon Trump: Gjermania ‘rob’ i Rusisë

më 7.2018 - InfoShqip

Presidenti amerikan Donald Trump tha se “Gjermania i bën pagesa në nivel të lartë Rusisë për energjinë dhe për këtë arsye ajo është një rob i Rusisë”. Trump në kuadër të Samitit të NATO-së në një mëngjes...

Marrëveshja Shqipëri-Greqi, Rama: Do mbyllet me një pakt të ri

më 7.2018 - 24 ore

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për agjencinë greke të lajmeve “AMNA”, duke u shprehur se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi....

Sot fillon Samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësim

më 7.2018 - Telegrafi

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel, pret ftesën për anëtarësim në aleancën më të madhe ushtarako-politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet anëtarja...

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

më 7.2018 - Portalb

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel pret ftesë për aderim në aleancën më të madhe ushtarako – politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet anëtarja e...

Samiti i NATO-s: Rama dhe Bushati me tren nga Londra drejt Brukselit

më 7.2018 - Fakti Ditor

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, kryeministri Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme...

Rama shprehet optimist për marrëveshjen mes Greqisë e Shqipërisë

më 7.2018 - Illyria

Athinë, 11 korrik 2018 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shprehur besimin se Greqia dhe Shqipëria “do të konkludojnë marrëveshjen e tyre me një dokument të ri bashkëpunimi strategjik”. Rama e ka...

Pritet takim i Trump me liderët e NATO-s, Tusk i BE-së ka paralajmërim për të

më 7.2018 - Klan Kosova

Presidenti amerikan Donald Trump do të takohet me liderët e NATO-s për bisedimet potencialisht të rrëmujshme në një samit në Bruksel së shpejti. Përpara vizitës së tij, zoti Trump goditi BE-në në tregti...

Maqedonia sot pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

më 7.2018 - Gazeta Express

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel pret ftesë për aderim në aleancën më të madhe ushtarako – politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet anëtarja e...

Rama i bindur: Marrëveshja me Greqinë do përfundojë me një…

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags greqi marreveshje rama shqiperi Greqia dhe Shqipëria do të përfundojnë marrëveshjen e tyre me një dokument të ri të partneritetit strategjik. Kështu është shprehur nga Londra Kryeministri...

Sheqerinska nga Brukseli: Maqedonia do të marrë ftesën për në NATO

më 7.2018 - 24 ore

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska në Bruksel konfirmoi se Maqedonisë do t’i jepet ftesa për në NATO, madje ajo ditën e sotme kur edhe duhet të merret vendimi nga vendet anëtare, e cilësoi si historike....

Samiti i NATO-s/ Rama dhe Bushati me tren nga Londra drejt Brukselit

më 7.2018 - Lexo

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, shefi i qeverisë Shqiptare, Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe...

Samiti i NATO-s/ Rama dhe Bushati me tren drejt Brukselit

më 7.2018 - Lexo

Shefat e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s do të mblidhen sot në samitin dyditor në Bruksel. Pas përfundimit të Samitit të Londrës, shefi i qeverisë Shqiptare, Edi Rama dhe Ministri për Europën dhe ...

Presidenti Trump si gjithmonë i paparashikueshëm: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Lexo

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Gazeta Tema

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë se është në interes të rajonit

më 7.2018 - Bota Press

Botapresss-11 korrik-Kancelari austriak, Sebastian Kurz tha se Austria gjatë presidencës së BE-së do të kontribuojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon, ka ende disa...

Hahn: Pse java e ardhshme është "jetike" për Tiranën zyrtare!

më 7.2018 - Gazeta Express

Komisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet...

Kurz: Europa do të jetë e plotë vetëm pas anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Gazeta Tema

“Europa do të jetë e plotësuar vetëm kur shtetet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të BE-së”. Kështu është shprehur në një postim në Tuiter kancelari austriak, Sebastian Kurz, i cili ishte sot i...

Katër pika për t`u shënuar nga samiti i Londrës

më 7.2018 - Lexo

Nga Fatjona Mejdini Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër, pavarësisht se ishte samiti i pestë që u mbajt në kuadër të procesit të Berlinit – që ka si synim afrimin e Ballkanit në Bashkimin Europian...

Trump: Gjermania kontrollohet nga Rusia, SHBA po mbron Evropën

më 7.2018 - Java News

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë se është në interes të rajonit

më 7.2018 - Insajderi

Kancelari austriak, Sebastian Kurz tha se Austria gjatë presidencës së BE-së do të kontribuojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon, ka ende disa tema kontradiktore nga...

Alsat siguron draft-dokumentin me konkluzionet e samitit të NATO-s

më 7.2018 - Fakti Ditor

Alsat ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se “Në Samitin tonë të 2008-ës në Bukuresht, ne vendosëm që NATO do të japë një...

Han javën tjetër në Shkup e Tiranë, nis “skriningu”

më 7.2018 - Fakti Ditor

Javën e ardhshme, Johanes Hahn do të jetë në Shkup e Tiranë për të asistuar procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave me BE-në. Siç pohon dhe vetë në intervistën e dhënë për DË, komisioneri...

Komisioni Evropian jep 1 miliard euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Tetova Sot

Ҫelësi i përafrimit me Bashkimin Evropian për Ballkanin Perëndimor mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me Bashkimin Evropian. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala...

Hahn: Javën e ardhshme nisin përgatitjet në Tiranë e Shkup

më 7.2018 - 24 ore

Komisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet...

NATO në rrezik… luftë fjalësh në prag të samitit

më 7.2018 - Infokusi

Liderët evropianë janë nën tension në prag të konfrontimit të mundshëm në samitin e NATO-s në Bruksel, në mesin e frikës së presidenti Donald Trump do të vijojë të këmbëngulë në kërcënimin e tij për të...

Kurz: Europa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

më 7.2018 - Tetova Sot

Europa do të jetë e plotë kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, theksoi në një postim në Twitter kancelari Sebastian Kurz, me rastin e samitit të Ballkanit...

Takim grotesk - Samiti i Londrës

më 7.2018 - DW

I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për procesin e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivën për t'u pranuar në Bashkimin...

Maqedonia do të ftohet për t'u anëtarësuar në NATO

më 7.2018 - DW

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni. Me gjithë konfliktin për shpenzimet...

SAMITI I NATO-S DHE “RREZIKU” AMERIKANO-GJERMAN!

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Presidenti amerikan tha javën e kaluar në fjalimin e mbajtur në Montana se do të shkojë në takim, “për t’ i thënë NATO-s: ‘Ju duhet të filloni të paguani faturat tuaja. Shtetet e Bashkuara nuk do të kujdesen...

Sot mbahet samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësimin

më 7.2018 - BalkanWeb

MAQEDONI-Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë...

Katër pika për t`u shënuar nga samiti i Londrës

më 7.2018 - Java News

Nga Fatjona Mejdini Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër, pavarësisht se ishte samiti i pestë që u mbajt në kuadër të procesit të Berlinit – që ka si synim afrimin e Ballkanit në Bashkimin Europian...

Trump godet Gjermaninë

më 7.2018 - Sovrani

Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve të gazit natyror,...

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Mapo

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

Komisioni Evropian jep 1 miliard euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Republika

Ҫelësi i përafrimit me Bashkimin Evropian për Ballkanin Perëndimor mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me Bashkimin Evropian. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala...

Kurz: Europa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

më 7.2018 - Lexo

epa06876510 British Prime Minister Theresa May (L) welcomes Austrian Chancellor Sebastion Kurz (R), at No.10 Downing Street in London, Britain, 09 July 2018. EPA/RICK FINDLER Europa do të jetë e plotë...

Trump sulmon Gjermaninë: Plotësisht nën kontrollin rus…

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags gjermania rusia samit Nato trump Presidenti i SHBA Donald Trump ka deklaruar nga samiti i NATO-s, se Gjemania është nën kontrollin e Rusisë, raporton BBC. Në bisedimet në Bruksel me shefin...

Kancelari austriak: Dialogu Kosovë-Serbi në interes të gjithë rajonit

më 7.2018 - Sovrani

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, Austria dëshiron të japë kontributin në zgjidhjen e kontesteve në Ballkanin Perëndimor. “Në këtë rajon ende ekzistojnë...

Trump: Gjermania ‘rob’ i Rusisë

më 7.2018 - Gazeta e re

“Flitet se Evropën duhet ta ruajmë nga Rusia. Atëherë përse vendet e NATO-s i paguajë Rusisë miliarda dollarë për energjinë?”, deklaroi Trump. Presidenti amerikan Donald Trump tha se “Gjermania i bën pagesa...

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

më 7.2018 - Republika

Delegacioni qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev sot dhe nesër do të marrë pjesë në punën e Samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të NATO-s në Bruksel. Në përbërjen e delegacionit...

Trump sulmon ashpër Gjermaninë: Kontrollohet krejtësisht nga Rusia

më 7.2018 - 24 ore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka sulmuar ashpër Gjermaninë për lidhjet e saj me Rusinë duke thënë se marrëdhënia e Berlinit me Moskën është e papërshtatshme. Trumpi i ka bërë këto komente në ditën...

Zbardhen prapaskenat e ngërçit me marrëveshjen e detit, Berisha-Meta bllokuesit e negociatave pas kërkesës së BE për arrestimin e peshqve të mëdhenj

më 7.2018 - Sot News

Marrëveshja e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë vijon të mbetet e panënshkruar. Pavarësisht se u tha se pritej që ky pakt të finalizohej në 10-ditëshin e parë të korrikut gjatë një takimi mes kryeministrit...

BE gati të nisë ‘screening’ për Shqipërinë, Han kërkon marrëveshjen me Greqinë, s’ka anëtarësim për vendet me konflikte fqinjësore

më 7.2018 - Sot News

Zyrtarët e Bashkimi Europian pritet që të angazhohen për të futur në shina fazën përgatitore, në kuadër të hapjes së negociatave në qershor të 2019 me Shqipërinë. I ashtuquajturi procesi “screening” që...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Tetova Sot

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Dialogu Kosovë-Serbi në interes të gjithë rajonit

më 7.2018 - KosovaPress

“Në këtë rajon ende ekzistojnë disa tema të konflikteve ndërmjet vendeve të ndryshme, gjë e cila është e kuptueshme, pasi që para disa dekadave athje kishte luftë”, tha ai për agjencinë e lajmeve austriake...

Zaev për ANA-MPA: Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do t’i përcaktojnë detajet rreth referendumit

më 7.2018 - Tetova Sot

Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do të kenë takim në Kuvend që t’i përcaktojmë elementet e referendumit, detajet për çështjen e cila do të parashtrohet në referendum dhe për karakteristikat...

Kurz: Evropa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Periskopi

Evropa do të jetë e plotë kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, theksoi në një postim në Twitter kancelari Sebastian Kurz, me rastin e samitit të Ballkanit...

Çështjet pezull mes vendeve, Rama-Cipras: Besim për një zgjidhje të afërt

më 7.2018 - NOA

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras u takuan dje në Londër ku biseduan rreth avancimit të negociatave mes vendeve për zgjidhjen e çështjeve të mbetura pezull. Takimi i tyre u mbajt...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - Ekonomia Online

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Trump me tone të ashpra: Gjermania e marrë peng nga Rusia

më 7.2018 - Periskopi

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth tubacioneve...

Shekerinska: Nuk i harrojmë të mirat e BDI-së për maqedonasit

më 7.2018 - Fol

Zëvendës Kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Shekerinska në një intervistë ekskluzive për emisionin “Different” në ZhurnalTv, ka folur për Marrëveshjen me Greqinë,...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Ekonomia Online

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - Lexo

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

Trump me tone të ashpra: Gjermania e kontrolluar plotësisht nga Rusia

më 7.2018 - KosovaPress

Duke folur në mëngjes, teksa është takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, Trump ka thënë: “Ne jemi duke mbrojtur Gjermaninë. Ne jemi duke mbrojtur Francën. Jemi duke mbrojtur...

Rikthehen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - Infokusi

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Trump: Berlini është “rob” i Rusisë, duhet t’i mbrojmë

më 7.2018 - Insajderi

Presidenti i SHBA Donald Trump, sot në prag të fillimit të samitit të NATO-s në Bruksel, e nisi sulmin ndaj Berlinit për shkak të përkrahjes së marrëveshjes me Rusinë rreth ndërtimit të gazsjellësit në...

Trump sulmon hapur: Gjermania është peng i Rusisë

më 7.2018 - Respublica

Gjermania është peng i Rusisë. Me këtë deklaratë, presidenti amerikan Donald Trump ka pagëzuar nisur samitin e Brukselit, ku pritet të takohen përfaqësues të vendeve anëtare të Aleancës. Mediat raportojnë...

Der Standard: Shqiptarët mburojë kundër ndikimit rus në Maqedoni

më 7.2018 - Insajderi

Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të emrit. Në rast tjetër ajo do vinte përpara dhjetë vitesh. Samiti i NATO që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel do i jap ftesë zyrtare kryeministrit...

Kurz: Evropa kompletohet vetëm me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - KosovaPress

“Jam shumë i inkurajuar nga kjo dinamikë pozitive e transformuar”, shtoi Kurz, i cili jep mbështetje të plotë për përfshirjen e Ballkanit në Bashkimin Evropian, transmeton atsh. Kancelari austriak e konsideron...

Samiti i NATO – Trump e cilëson Gjermaninë ‘’të burgosurën’’ e Rusisë

më 7.2018 - KosovaPress

Presidenti Trump u shpreh gjatë një takimi sot në mëngjes me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s se Gjermania është e burgosura e Rusisë pasi ajo tërheq një pjesë të madhe të energjisë së Rusisë. Ata i...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Insajderi

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Në Prespën e vogël, rrodhi një ngjarje e madhe

më 7.2018 - Shenja

Çërçilli thoshte se politikani bëhet burrë shteti kur fillon të mendojë për brezat e ardhshëm dhe jo për zgjedhjet e ardhshme! Në njëfarë mënyrë, duke e marrë parasysh mbizotërimin e frymës nacional folklorike...

Sot dhe nesër Samiti i NATO-s, Maqedonia pritet të marrë ftesën

më 7.2018 - Shenja

Maqedonia pret që sot më 11 korrik të marrë ftesën për anëtarësim në NATO, gjatë Samitit që mbahet në Bruksel sot dhe nesër. Vendi pritet të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, me emrin e ri “Republika e...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

më 7.2018 - Gazeta e re

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, transmeton...

Zaev për ANA-MPA: Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do t’i përcaktojnë detajet rreth referendumit

më 7.2018 - Republika

Pas samitit të NATO-s të gjitha partitë politike do të kenë takim në Kuvend që t’i përcaktojmë elementet e referendumit, detajet për çështjen e cila do të parashtrohet në referendum dhe për karakteristikat...

Media austriake: Shqiptarët mburojë kundër ndikimit rus në Maqedoni

më 7.2018 - Albinfo

Marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës i hap dyert e NATO-s Maqedonisë, megjithatë njëherë duhet vota “për” në referendum, shkruan “Der Standard”. Ftesa ndaj Maqedonisë vjen vonë për shkak të kontestit të...

KE: 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor!

më 7.2018 - Java News

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

më 7.2018 - Republika

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel pret ftesë për aderim në aleancën më të madhe ushtarako – politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet anëtarja e...

“Pas finalizimit të marrëveshjes, Maqedonia bëhet anëtare e NATO-s”

më 7.2018 - Gazeta e re

Pasi që do të përfundojë dhe zbatohet, do të mund të ftojmë Maqedoninë me emrin e ri të saj që të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s. Kjo jep një sinjal të fortë se dera e NATO-së është e hapur dhe do të...

Unanime mbështetja evropiane për Marrëveshjen e Prespës

më 7.2018 - Republika

Liderët e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor mbrëmë në Samitin përmbyllës në Londër në kuadër të Procesit të Berlinit krahas konfirmim për angazhimin e bashkëpunimit rajonal, dërguan edhe mbështetje...

Sot mbahet samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësimin

më 7.2018 - Java News

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para mbajtjes...

Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë aleatët ndjehen nervozë

më 7.2018 - BalkanWeb

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

Maqedonia merr sot ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Ekonomia Online

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para mbajtjes...

Hahn: Pse java e ardhshme është “jetike” për Tiranën zyrtare!

më 7.2018 - Sovrani

Komisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet...

Takimi i Londrës, grotesk…

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags ballkani perendimor kriza qeveritare samiti i londres I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për...

Samiti më i vështirë i NATO-s

më 7.2018 - 24 ore

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert....

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

më 7.2018 - 24 ore

Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin Perëndimor (BP) mbetet bashkëpunimi mes vendeve të tij dhe gjithë rajonin me BE. Forcimi i bashkëpunimit në këto dy kahje është kryefjala e Samitit për BP, që po...

BE “hap thesin” për Ballkanin Perëndimor: 1 miliard euro investime

më 7.2018 - Te Sheshi

Samiti për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor mbajtur në Londër, përcaktoi shifrën e 1 miliard eurove që do jepen nga BE për shtetet e këtij rajoni, siç u tha për një integrim sa më të shpejtë të tyre....

Sot ftesa për Maqedoninë për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Ina

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para mbajtjes...

A do ua falë detin grekëve? Rama nga Londra flet për marrëveshjen

më 7.2018 - Ina

Kryeministri Edi Ramaaktualisht ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe...

Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - BalkanWeb

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

më 7.2018 - Ina

28 Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në...

Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - Mapo

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Haradinaj dhe May flasin për fuqizim të bashkëpunimit

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë qëndrimit në Londër ku po merr pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor, ka zhvilluar një bashkëbisedim me kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May....

Haradinaj bisedon me May, kërkon thellimin e bashkëpunimit Kosovë-Britani

më 7.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kryeministren e Britanisë, Theresa May, në Londër. Haradinaj ka thënë se ka pasur një bashkëbisedim përmbajtësor dhe të frytshëm...

Zaev në samitin në Londër: Bisedimet për Ballkanin Perëndimor janë bisedime për të ardhmen e Evropës

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev në samitin në Londër: Bisedimet për Ballkanin Perëndimor janë bisedime për të ardhmen e Evropës "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk,...

Haradinaj bisedon me May, kërkon thellimin e bashkëpunimit Kosovë-Britani

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kryeministren e Britanisë, Theresa May, në Londër. Haradinaj ka thënë se ka pasur një bashkëbisedim përmbajtësor dhe të frytshëm...

Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - Lajmi.net

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Haradinaj kërkon nga Merkel mbështetje për liberalizim të vizave

më 7.2018 - Portalb

Marrëdhëniet bilaterale dhe mundësia e thellimit të bashkëpunimit në mes të Kosovës dhe Gjermanisë ka qenë temë e diskutimit në mes të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kancelares gjermane,...

Komisioni Europian lanҫon instrumentin financiar të garancisë për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - DW

150 milionë Euro për periudhën 2019 - 2020, në total 1 miliardë euro investime nga Komisioni Evropian në rajonin e Ballkanit Perëndimor për stabilitet ekonomik. Ҫelësi i përafrimit me BE për Ballkanin...

Rama e Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Gazeta Tema

“Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti mes Shqipërisë dhe Greqisë”. Kështu janë shprehur dy kryeministrat Edi Rama dhe Aleksis Tsipras gjatë një takimi që kanë zhvilluar në Samitin e Londrës....

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

më 7.2018 - Gazeta Express

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO'së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në fund...

Tusk-Trump, duel fjalësh para takimit në Bruksel

më 7.2018 - Gazeta Tema

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk po i bën thirrje presidentit Donald Trump që të ndalë kritikat e tij ndaj NATO-s në prag të takimit të nivelit të lartë të aleancës në Bruksel. Zoti Trump i...

Paralajmërimi i ish ambasadorit amerikan në Izrael: Këtë javë Amerika do të tërhiqet nga NATO?

më 7.2018 - InfoShqip

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është një sport jo i lehtë. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO-s, ku më pas do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe...

Samiti i Londrës: Delegacioni shqiptar në pritjen e princit Charles

më 7.2018 - Gazeta Tema

Në Samitin e Londrës, takimi i pestë i Procesit të Berlinit. Takimi vijoi sot (dita e dytë) me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Delegacioni shqiptar ishte pjesë e pritjes së dhënë prej...

Gottemoeller: Maqedonia është pranë NATO-s

më 7.2018 - Telegrafi

Po ndërmerren dokumentet për të mundur të fillojnë bisedimet me përfaqësuesit e ministrive. Kjo procedurë zgjat disa muaj, përafërsisht 3 muaj apo katër. Në atë moment do ta kemi të protokollin e përgatitur...

Samiti i Londrës, delegacioni shqiptar: Ja diskutimet në interes të integrimit

më 7.2018 - Gazeta Tema

Në Samitin e Londrës, takimi i pestë i Procesit të Berlinit. Takimi vijoi sot (dita e dytë) me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Delegacioni shqiptar ishte pjesë e pritjes së dhënë prej...

Haradinaj takon May, flasin për fuqizim të bashkëpunimit

më 7.2018 - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar në Londër Kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, njofton Klan Kosova. “Bashkëbisedim përmbajtjesor dhe i frytshëm me Kryeministren e Mbretërisë së...

Merkel: Ballkani Perëndimor duhet “të sigurohet” me europerspektivë

më 7.2018 - Portalb

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër u angazhua për afrimin  e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së, duke theksuar se rajoni duhet “të sigurohet” me...

Rama dhe Tsipras takohen në Londër

më 7.2018 - NOA

Në foto: Rama dhe Tsipras sot në Londër Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras u takuan pasditen e sotme në kryeqytetin britanik, Londër. Takimi u zhvillua në orën 17.20...

Rama dhe Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Greqisë, Alexis Tsipras zhvilluan sot një takim, gjatë Samitit te Ballkanit Perëndimor që mbahet në Londër. Dy kryeministrat diskutuan rreth negociatave mbi...

Rama dhe Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Greqisë,  Alexis Tsipras zhvilluan sot një takim, gjatë Samitit te Ballkanit Perëndimor që mbahet në Londër. Dy kryeministrat diskutuan rreth negociatave mbi...

Rama e Tsipras “kokë më kokë” në Londër: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - BalkanWeb

LONDER – Dy kryeministrat ai i Shqipërisë, Edi Rama dhe Aleksis Tsipras i Greqisë gjatë një takimi që kanë zhvilluar në Samitin e Londrës janë shprehur se mund të arrihet një zgjidhje pozitive mes dy vendeve....

“Deti”, Rama-Tsipras në Londër: Një zgjidhje pozitive do arrihet së shpejti

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Nga Samiti i Ballkanit Perëndimor që po zhvillohet në Londër, për mediat është prononcuar kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras. Ai ka deklaruar se ka përpjekje serioze për zgjidhjen e problemeve mes...

Rama dhe Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Greqisë,  Alexis Tsipras zhvilluan sot një takim, gjatë Samitit te Ballkanit Perëndimor që mbahet në Londër. Dy kryeministrat diskutuan rreth negociatave mbi...

Mogerini: Ballkani Perëndimor lëviz sigurt drejt ardhmërisë në BE

më 7.2018 - Portalb

Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër dëshmon se Bashkimi Evropian vazhdon ta përforcojë bashkëpunimin me rajonin me përkushtim të qartë dhe masa konkrete, duke u fokusuar në tre fusha kyçe të bashkëpunimit...

Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - Kallxo

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Zaev: Jemi të njohur si vend lider në rajon nga aspekti i politikës së jashtme dhe çështjeve dypalëshe

më 7.2018 - Portalb

Duhet thënë se Republika e Maqedonisë ka vend special në këtë edicion të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor. Me marrëveshjen e arritur për kontestin Maqedoni-Greqi për emrin dhe për partneritet...

A ka përfunduar raporti i kritereve për viza? Ja çfarë thotë Ambasadori i Austrisë

më 7.2018 - OraInfo

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - RTV 21

Pfandler: Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes...

Rama nxjerr pamjet e takimit me Tsipras: Pakti arrihet së shpejti!

më 7.2018 - Gazeta Express

Në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Lodërn duket se ka patur hapa përpara në lidhje me paktin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Të paktën kështu e paraqet kryeministri i vendit Edi Rama, i cili ka...

Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - Koha.net

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Rama takon Tsipras: Zgjidhja për marrëveshjet do arrihet së shpejti

më 7.2018 - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama dhe kryeministri grek Aleksis Tsipras janë takuar gjatë Samitit në Londër. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter nga kryeministria bëhet e ditur se kryeministrat diskutuar,...

Rama e Tsipras “kokë më kokë” në Londër: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Sot News

Dy kryeministrat ai i Shqipërisë, Edi Rama dhe Aleksis Tsipras i Greqisë gjatë një takimi që kanë zhvilluar në Samitin e Londrës janë shprehur se mund të arrihet një zgjidhje pozitive mes dy vendeve. Në...

Haradinaj vlerëson se Britania e Madhe e ka ndihmuar Kosovën në të gjitha etapat e shtetndërtimit

më 7.2018 - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë qëndrimit në Londër, është takuar me kryeministren britanike, Bashkuar Theresa May. Haradinaj ka vlerësuar se Kosova është e përkushtuar për rrugën e saj...

Diplomati amerikan bën një paralajmërim të frikshëm: Amerika tërhiqet nga NATO-ja këtë javë?

më 7.2018 - InfoShqip

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në fund...

Rama takon Tsipras në Londër: Zgjidhja për marrëveshjet do arrihet së shpejti

më 7.2018 - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama dhe kryeministri grek Aleksis Tsipras Tsipras janë takuar gjatë Samitit në Londër. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter nga kryeministria bëhet e ditur se kryeministrat diskutuar,...

Haradinaj kërkon nga Merkel mbështetje për liberalizim të vizave

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Marrëdhëniet bilaterale dhe mundësia e thellimit të bashkëpunimit në mes të Kosovës dhe Gjermanisë ka qenë temë e diskutimit në mes të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kancelares gjermane,...

Zaev: Maqedonia njihet si lider në rajon nga aspekti i politikës së jashtme

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaaev në vlerësimin për pjesëmarrje të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor theksoi se bëhet fjalë për mbledhje e rëndësishme e cila vit është kushtuar...

Haradinaj u takua me kancelaren Merkel

më 7.2018 - Koha.net

Gjatë punimeve të Samitit BE – Ballkani Perëndimor në Londër, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, njofton kumtesa, transmeton Koha. net....

Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Rama-Tsipras: Zgjidhja pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Mapo

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras janë takuar në Londër, në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor. Referuar negociatave mes dy vendeve, Rama dhe Tsipras kanë deklaruar...

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për avancimin e bashkëpunimit rajonal

më 7.2018 - RTV 21

Haradinaj foli për përkushtimin e Kosovës për avancimin e bashkëpunimit rajonal me vendet e Ballkanit Perëndimor Në Samitin e Ballkanit Perëndimor, në sesionin e dytë, që ishte edhe përmbyllës i këtij...

Ambasadori austriak: Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - Telegrafi

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Koha.net

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Negociatat, Rama: S’humbim asnjë minutë, 12 muaj për procesin analitik

më 7.2018 - Gazeta Shqip

I ndodhur në Londër në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së, kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për IBNA dhe Albanian Free Press, ku ka komentuar zhvillimet e fundit politike...

Udhëheqësit e Ballkanit në Londër, May: Britania do të dyfishojë fondet

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Samiti i Ballkanit Perëndimor mblodhi në Londër udhëheqësit e 6 vendeve të rajonit, partnerë të Bashkimit Europian, dhe përfaqësuesit e institucioneve europiane, në kuadër të bashkëpunimit për të mbështetur...

Haradinaj: Partneriteti strategjik Kosovë-Gjermani është i një rëndësie të veçantë

më 7.2018 - Alsat-M

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në takimin ndërmjet kryeministrit Haradinaj...

A do e falë detin? Rama flet në Londër për marrëveshjen me Greqinë

më 7.2018 - Albeu

Kryeministri Edi Ramaaktualisht ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe...

Takimi BE-Ballkani perëndimorë - zotohen fonde për gjyqësorin në Shqipëri e Kosovë

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Zyrtarët e Bashkimit Evropian u zotuan për vazhdimin e mbështetjes për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt rritjes së qëndrueshmërisë dhe sigurisë. Këto komente u bënë në Londër në përfundim...

Dimitrov: Në vend të datës, do të fokusohemi në krijimin e shtetit evropian

më 7.2018 - Telegrafi

Maqedonia meritoi ftesë të pastër nga BE-ja për fillim të bisedimeve, por vendi do të pranojë atë që i është dhënë dhe do të punojë me atë. Këtë mesazh nga Samiti për Ballkanin Perëndimor nga Londra drejtoi...

Samiti i NATO-s, Hyseni: Ftesa, moment historik

më 7.2018 - Iliria News

Maqedonia do të marrë ftesën për anëtarësim në NATO dhe do të bëhet anëtarja e 30 e aleancës me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut. Pavarësisht konfliktit rreth buxhetit për mbrojtje, i cili duhet...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Klan Kosova

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Telegrafi

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Rama flet për paktin me Greqinë: Shumë shpejt do ketë një takim me Tsipras

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë....

Rama: Nuk do humbim asnjë minutë, 12 muaj në funksion të procesit analitik

më 7.2018 - NOA

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Albanian Free Press” dhe portalin e Ballkanit, “Independent Balkan News Agency”, flet për zhvillimet e fundit politike në...

Haradinaj i kërkon Merkel mbështetje për të ardhmen e Kosovës

më 7.2018 - Vizion Plus

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, takohet me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në Londër, me të cilën ka biseduar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy shteteve. Haradinaj...

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

më 7.2018 - Tetova Sot

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në fund...

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

më 7.2018 - MRT

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s... Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin...

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

më 7.2018 - Portalb

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

Udhëheqësit e Ballkanit në Londër – May: Britania do të dyfishojë fondet

më 7.2018 - Klan Kosova

Samiti i Ballkanit Perëndimor mblodhi në Londër udhëheqësit e 6 vendeve të rajonit, partnerë të Bashkimit Europian, dhe përfaqësuesit e institucioneve europiane, në kuadër të bashkëpunimit për të mbështetur...

Londër, Haradinaj takon Merkelin: Flasin për finalizimin e dialogut me Serbinë

më 7.2018 - Klan Kosova

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, njofton Klan Kosova. Në takimin ndërmjet Haradinajt...

Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - Alsat-M

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Tsipras: Po përpiqemi të zgjidhim problemet me Shqipërinë

më 7.2018 - BalkanWeb

TIRANE- I ndodhur në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras ka deklaruar se po përpiqet që të zgjidhin problemet mes Greqisë dhe Shqipërisë, siç raportojnë mediat...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Lajmi.net

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Haradinaj i kërkon Kancelares Merkel të jetë zë i fuqishëm për të ardhmen prosperuese të Kosovës

më 7.2018 - Telegrafi

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, me të cilën ka biseduar për...

Negociatat në 2019/ Rama në Londër: Të shfrytëzojmë këto 12 muaj

më 7.2018 - Mapo

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në samitin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës në kryeqytetin britanik, Rama ka dhënë një intervistë për IBNA dhe Albanian Free Press. Rama ka folur...

Disa orë para Samitit të NATO-s, Maqedonia pret ftesë

më 7.2018 - RTV 21

Sheqerinska:Anëtarësimi në NATO është rast historik të cilin duhet ta shfrytëzojmë Dy ditë, kreu politik i Republikës së Maqedonisë do të qëndrojë në Bruksel ku duhet të merr ftesë për fillim të bisedimeve...

Haradinaj bisedon në Londër edhe me Kurzin, kërkon mbështetjen e Austrisë edhe në të ardhmen

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz, në Londër, ku të dy po qëndrojnë në kuadër të një samiti evropian. “Mbështetja e Austrisë...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - RTV 21

Haradinaj takohet me  kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz “Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë...

Haradinaj: Britania e ka ndihmuar Kosovën në të gjitha etapat e shtetndërtimit

më 7.2018 - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë qëndrimit në Londër, sot është takuar me kryeministren britanike, Bashkuar Theresa May. Haradinaj ka vlerësuar se Kosova është e përkushtuar për rrugën e...

Evropa paralajmëron Amerikën: Respektoji aleatët e tu, s'të kanë mbetur shumë

më 7.2018 - Gazeta Express

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Europian janë vendet...

Bushati flet për paktin me Greqinë: Rezistencë politike ka patur nga të dyja krahët

më 7.2018 - Gazeta Express

Nga Samiti i Londrës ku po merr pjesë, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është shprehur se marrëveshja e detit me Greqinë ka hasur në rezistencë politike nga Tirana dhe Athina. Edhe pse nuk jep një datë...

Tsipras: Gjërat po ndryshojnë, po përpiqemi të zgjidhim problemet me Shqipërinë

më 7.2018 - Mapo

Në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras ka deklaruar se po përpiqet të zgjidhin problemet mes Greqisë dhe Shqipërisë, siç raportojnë mediat greke. Sipas kryeministrit...

Hahn viziton javën e ardhshme Tiranën

më 7.2018 - Mapo

Johannes Hahn viziton javën e ardhshme kryeqytetin shqiptar. Ka qenë vetë Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian i cili e njoftoi vizitën nga Samiti për Ballkanin Perëndimor që zhvillohet në Londër....

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

më 7.2018 - Mapo

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në fund...

Haradinaj flet pas takimit me Kancelaren Angela Merkel

më 7.2018 - RTV 21

Haradinaj vlerësoi rolin e Gjermanisë në proceset jetike të shtetndërtimit të Kosovës Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar...

Haradinaj takoi kryeministren May, kërkoi thellimin e bashkëpunimit Britani- Kosovë

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kryeministren e Britanisë, Theresa May, në Londër. Haradinaj ka thënë se ka pasur një bashkëbisedim përmbajtjesor...

Tusk porositi ShBA-të: Respekto aleatët e tu

më 7.2018 - MRT

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump... Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump,...

“Deti”, Tsipras: Po përpiqemi të zgjidhim problemet me Shqipërinë

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Nga Samiti i Ballkanit Perëndimor që po zhvillohet në Londër, për mediat është prononcuar kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras. Ai ka deklaruar se ka përpjekje serioze për zgjidhjen e problemeve mes...

Londra mirëpret Samitin e Ballkanit perëndimor, vlerësohen reformat por kërkohet më shumë bashkëpunim

më 7.2018 - Vizion Plus

Integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian dhe arritjet e deritanishme në këtë proces, ishin ne fokus të Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe dhjetë vendeve të BE me ndikim më të...

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel

më 7.2018 - Kallxo

Kryeministri Ramush Haradinaj, gjatë ditës së sotme është takuar me Kancelaren gjermane, Angela Merkel. Sipas njoftimit të zyrës për media të kryeministrisë, në takim është diskutuar për marrëdhëniet bilaterale...

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

më 7.2018 - Lajmi.net

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt

më 7.2018 - Klan Kosova

Nga Samiti i Londrës ku po merr pjesë, ministri Ditmir Bushati foli për marrëveshjen me Greqinë, duke thënë se takimi Rama-Tsipras është mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhet të...

​Haradinaj: Britania e ka ndihmuar Kosovën në të gjitha etapat e shtetndërtimit

më 7.2018 - KosovaPress

Haradinaj ka vlerësuar se Kosova është e përkushtuar për rrugën e saj euro-atlantike dhe në këtë rrugëtim mbështetja nga Britania e Madhe është e një rëndësie të veçantë, si partner strategjik i Kosovës...

Rama nxjerr pamjet e takimit me Tsipras: Pakti arrihet së shpejti!

më 7.2018 - Tetova Sot

Në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Lodërn duket se ka patur hapa përpara në lidhje me paktin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Të paktën kështu e paraqet kryeministri i vendit Edi Rama, i cili ka...

Haradinaj bisedon me Merkelin në Londër, temë edhe finalizimi i dialogut me Serbinë

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në Londër, ku të dy po qëndrojnë në kuadër të një samiti evropian. "Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Haradinaj takon Merkel: Investoni politikisht dhe ekonomikisht në Kosovë

më 7.2018 - Java News

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, takohet me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në Londër, me të cilën ka biseduar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy shteteve. Haradinaj...

Samiti më i vështirë i NATO-s

më 7.2018 - DW

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert....

A do ua falë detin grekëve? Rama nga Londra flet për marrëveshjen

më 7.2018 - InfoShqip

Kryeministri Edi Ramaaktualisht ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe...

Rama-Tsipras: Së shpejti një zgjidhje pozitive për të dy vendet tona

më 7.2018 - Lexo

Gjatë ditës së sotme në Samitin e Londrës kryeministri Rama është takuar me homologun grek, Aleksis Tsipras Rama dhe Cipras thanë se situata në Ballkan po ndryshon dhe pritet një zgjidhje pozitive midis...

Intervista e plotë e Ramës për IBNA dhe Free Press: Asnjë minutë nuk duhet çuar dëm këto 12 muaj!

më 7.2018 - Lexo

Në një intervistë ekskluzive për të përditshme e lajmeve Free Press dhe portalin IBNA ( Independent Balkan News Agency) kryeministri Rama ka komentuar zhvillimet e fundit në rajon, në aspektin politik....

Haradinaj takohet me Merkel në fokus dalogu me Serbinë

më 7.2018 - Lexo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, zhvilloi sot një takim në Londër me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, me të cilën bisedoi për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit, përmbushjen e detyrimeve...

Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Rama-Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Java News

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras janë takuar në Londër, në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor. Referuar negociatave mes dy vendeve, Rama dhe Tsipras kanë deklaruar...

Samiti i Londrës, Zaev: Zbatimi i marrëveshjes për emrin, sfida e radhës

më 7.2018 - MRT

Kryeministri, Zoran Zaev, nga Londra pas takimit të shefave të delegacioneve të Ballkanit Perëndimor tek kryeministrja e Britanisë, Teresa Mej... Kryeministri, Zoran Zaev, nga Londra pas takimit të shefave...

Rama: 12 muaj në funksion të çeljes së negociatave me BE-në

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria nuk do të humbë asnjë minutë deri në qershorin e vitit të ardhshëm, kur pritet hapja e negociatave mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë....

Britania e gatshme të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Telegrafi

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

MAQEDONIA DUHET TË MARRË SHPËRBLIMIN E SAJ, ANALISTËT: FTESË PËR NË NATO, POR E KUSHTËZUAR

më 7.2018 - TV21

Analistët politik në vend thonë se Maqedonia bëri hapin e saj drejt NATO-s. Tani vendi duhet të presë ftesë dhe pa vërejtje nga vendet antare. Petar Arsovski është i bindur se vendi do të marrë ftesë për...

Dilpomati amerikan ngre alarmin: Trump mund ta tërheq SHBA-në nga NATO

më 7.2018 - Periskopi

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në fund...

DISA ORË PARA SAMITIT TË NATO-s, MAQEDONIA PRET FTESË

më 7.2018 - TV21

Dy ditë, kreu politik i Republikës së Maqedonisë do të qëndrojë në Bruksel ku duhet të merr ftesë për fillim të bisedimeve për anëtarësim në NATO. Para samitit sekretari gjeneral i Aleancës, Jens Stoltenberg...

Rama e Tsipras: Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – “Një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti mes Shqipërisë dhe Greqisë”. Kështu janë shprehur dy kryeministrat Edi Rama dhe Aleksis Tsipras gjatë një takimi që kanë zhvilluar...

Haradinaj kërkon mbështetjen e zonjës Merkel për liberalizim të vizave

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Marrëdhëniet bilaterale dhe mundësia e thellimit të bashkëpunimit në mes të Kosovës dhe Gjermanisë kanë qenë tema të bisedës së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj me kancelaren...

Haradinaj bisedon me Merkelin në Londër, temë edhe finalizimi i dialogut me Serbinë

më 7.2018 - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në Londër, ku të dy po qëndrojnë në kuadër të një samiti evropian. “Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Samiti i Londrës, perspektiva e Ballkanit - temë kyçe

më 7.2018 - MRT

Në kuadër të Samitit të Londrës, kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Teresa Mej.... Në kuadër të Samitit të Londrës, kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Teresa Mej, ka pritur sot shefat e delegacioneve...

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim rajonal

më 7.2018 - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë pjësë sot në sesionin e parë të Samitit Bashkimi Evropian (BE) – Ballkani Perëndimor në Londër, i cili po mbahet për të pestën herë në kuadër të procesit...

Stoltenberg: Maqedonisë do t’i dërgohet së shpejti ftesa e NATO-s

më 7.2018 - Illyria

Bruksel, 10 korrik 2018 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, tha se pret që aleanca të bjerë dakord të ftojë Maqedoninë për të filluar bisedimet e pranimit në Aleancë. “Sapo të finalizohet...

Hahn: Javën e ardhshme nisin përgatitjet në Tiranë e Shkup

më 7.2018 - DW

Komisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet...

Evropa paralajmëron Amerikën: Respektoji aleatët e tu, s’të kanë mbetur shumë

më 7.2018 - Tetova Sot

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Europian janë vendet...

Tusk mesazh Amerikës: Respekto aleatët e tu, pasi nuk ke shumë

më 7.2018 - Alsat-M

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Europian janë vendet...

Rama në Londër: Nuk do të qëndrojmë asnjë minutë, të shfrytëzojmë këto 12 muaj

më 7.2018 - Lexo

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në samitin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës në kryeqytetin britanik, Rama ka dhënë një intervistë për IBNA dhe Albanian Free Press. Rama ka folur...

Takimi me Putinin, Trump: “Më i lehti”

më 7.2018 - Lexo

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

KONFIRMIM PËR MBËSHTETJEN E BE-SË PËR RAJONIN, SAMITI I LONDRËS PËR VENDET E BALLKANIT PERËNDIMOR

më 7.2018 - TV21

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku liderë të rajonit do të takohen me krerët e Bashkimit Evopian. Nga atje, në një panel të organizuar në kuadër të...

Tzanakopoulos: Deri më tani nuk ka njoftim për takim në mes Zaev dhe Tsipras

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministrat, Zaev dhe Tsipras sot marrin pjesë në takimin në Londër në kuadër të “Procesit të Berlinit për vendet e Ballkanit Perëndimor”, por deri më tani nuk ekziston informacion për një takim të mundshëm...

BE-ja angazhohet për ndryshime reale në Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Zyrtarët e Bashkimit Evropian u zotuan për vazhdimin e mbështetjes për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt rritjes së qëndrueshmërisë dhe sigurisë. Këto komente...

Pfandler: Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - Infokusi

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Turi në Evropë, Trump: Takimi me Putin më “i lehti”

më 7.2018 - Java News

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

Negociatat, Rama në Londër: Nuk do humbim asnjë minutë, të shfrytëzojmë këto 12 muaj

më 7.2018 - Java News

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në samitin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës në kryeqytetin britanik, Rama ka dhënë një intervistë për IBNA dhe Albanian Free Press. Rama ka folur...

Kryeministri Haradinaj: Kosova është e përkushtuar në partneritet të përhershëm me Austrinë

më 7.2018 - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në kuadër të Samitit, në Londër ka takuar edhe Kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz. Haradinaj e ka informuar Kancelarin e Austrisë, për të arriturat e Kosovës...

Samiti i NATO-s, Hyseni: Ftesa, moment historik

më 7.2018 - Zhurnal

Samiti i NATO-s, Hyseni: Ftesa, moment historik "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim,...

Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Samiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që...

Rreziqet e samitit Putin-Trump

më 7.2018 - 24 ore

Nga: Steven HALL Nuk pajtohem me vendimin e presidentit për t’u takuar me Putinin. Në vend të kësaj, bashkësia ndërkombëtare duhet të izolojë Rusinë. Ne duhet të mbajmë atë nën kontroll, dhe jo të angazhohemi...

Tusk mesazh Amerikës: Respekto aleatët e tu, pasi nuk ke shumë

më 7.2018 - Telegrafi

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Evropian janë vendet...

Stoltenberg, e shpejtë ftesa për Maqedoninë

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se pret që aleanca të bjerë dakord të ftojë Maqedoninë për të filluar bisedimet e pranimit në Aleancë. “ Sapo të finalizohet dhe të zbatohet marrëveshja...

Rama nxjerr pamjet e takimit me Tsipras: Pakti arrihet së shpejti!

më 7.2018 - 24 ore

Në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Lodërn duket se ka patur hapa përpara në lidhje me paktin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Të paktën kështu e paraqet kryeministri i vendit Edi Rama, i cili ka...

Xanakopulos: Deri më tani nuk ka vendim për takim Zaev-Cipras në Londër

më 7.2018 - Zhurnal

Xanakopulos: Deri më tani nuk ka vendim për takim Zaev-Cipras në Londër "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni...

Negociatat, Rama në Londër: Nuk do të qëndrojmë asnjë minutë, të shfrytëzojmë këto 12 muaj

më 7.2018 - Java News

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në samitin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës në kryeqytetin britanik, Rama ka dhënë një intervistë për IBNA dhe Albanian Free Press. Rama ka folur...

FOTO/ Rama-Tsipras, zbardhen detaje nga takimi i mbajtur në Londër

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags londer rama tsipras Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras janë takuar pasditen e sotme në Londër. Takimi mes tyre nuk ka qenë ‘kokë më kokë’, por me praninë e ministrave...

Haradinaj bisedon me Merkelin në Londër, temë edhe finalizimi i dialogut me Serbinë

më 7.2018 - 24 ore

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në Londër, ku të dy po qëndrojnë në kuadër të një samiti evropian. “Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Rama nxjerr pamjet e takimit me Tsipras: Pakti arrihet së shpejti!

më 7.2018 - Sovrani

Në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Lodërn duket se ka patur hapa përpara në lidhje me paktin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Të paktën kështu e paraqet kryeministri i vendit Edi Rama, i cili ka...

Mogerini: Ballkanasit kanë punuar shumë për reformat

më 7.2018 - Zhurnal

Mogerini: Ballkanasit kanë punuar shumë për reformat "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim,...

Zaev në Londër: Bisedimet për Ballkanin Perëndimor janë bisedime për të ardhmen e Evropës

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev bashkë me delegacionin qeveritar në përbërje të të cilit janë Bujar Osmani, zëvendëskryeministër i angazhuar për Çështje Evropiane dhe Nikolla Dimitrov, ministër i...

Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt

më 7.2018 - Zhurnal

Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për...

XANAKOPULOS: DERI MË TANI NUK EKZISTON VENDIM PËR TAKIM ZAEV-CIPRAS NË LONDËR

më 7.2018 - TV21

Kryeministri i Maqedonisë dhe i Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot marrin pjesë në takimin në Londër në kuadër të “Procesit të Berlinit për vendet e Ballkanit Perëndimor”, për tani për tani nuk...

Cipras flet para takimit me Ramën: Zgjidhim problemet me Shqipërinë

më 7.2018 - Java News

Sot është parashikuar një takim mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij grek Aleksis Cipras. Dy shefat e qeverive ndodhen në Britani në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor dhe pas këtij aktiviteti,...

Sheqerinska: Pa NATO-n nuk jemi të sigurt

më 7.2018 - Alsat-M

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerniska i gëzohet faktit që dy ditët e ardhshme Maqedonia do të ulet në të njëjtën tavolinë me shtetet më të fuqishme në botë. Maqedonia pa NATO-n mbetet një vend i pasigurt,...

Tusk mesazh Amerikës: Respekto aleatët e tu, pasi nuk ke shumë

më 7.2018 - Mapo

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Europian janë vendet...

Raporti për vlerësimin e kritereve për vizat ende s’ka përfunduar

më 7.2018 - Periskopi

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, gjatë prezantimit të prioriteteve që do të ketë vendi i tij gjatë udhëheqjes me Presidencën e BE-së, bëri të ditur se gjatë kësaj periudhe gjashtëmujore...

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

më 7.2018 - 24 ore

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë udhëtimit...

Zaev: Jemi të njohur si vend lider në rajon nga aspekti i politikës së jashtme dhe çështjeve dypalëshe

më 7.2018 - Republika

Duhet thënë se Republika e Maqedonisë ka vend special në këtë edicion të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor. Me marrëveshjen e arritur për kontestin Maqedoni-Greqi për emrin dhe për partneritet...

Stoltenberg: Ftesa për në NATO nesër, anëtarësimi pas finalizimit të Marrëveshjes

më 7.2018 - Tetova Sot

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të rekomandojnë...

Rama-Tsipras, në Londër për marrëveshjen

më 7.2018 - Klan Kosova

Marrëveshja e detit mund të arrihet sot. Dy kryeministrat Edi Rama dhe Aleksis Tsipras do të takohen pasdite në Londër, gjatë samitit të procesit të Berlinit. Burimet zyrtare të Televizionit Klan thonë...

Sheqerinska: Pa NATO-n nuk jemi të sigurt

më 7.2018 - Tetova Sot

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerniska i gëzohet faktit që dy ditët e ardhshme Maqedonia do të ulet në të njëjtën tavolinë me shtetet më të fuqishme në botë. Maqedonia pa NATO-n mbetet një vend i pasigurt,...

Në Bruksel nesër fillon Samiti i NATO-s

më 7.2018 - Zhurnal

Në Bruksel nesër fillon Samiti i NATO-s "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat...

Han: Maqedonia e Shqipëria fillojnë skriningun

më 7.2018 - Alsat-M

Shefi i Diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër tha se Maqedonia së bashku me Shqipërinë meritojnë fillimin e negociatave euro-integruese. I pyetur për...

Evropa paralajmëron Amerikën: Respektoji aleatët e tu, s’të kanë mbetur shumë

më 7.2018 - Fakti Ditor

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një luftë ekonomike me të gjithë vendet e botës, pasi vendosi të aplikojë tarifa shtesë për importet e çelikut dhe aluminit. Kina dhe Bashkimi Europian janë vendet...

Liderët e Ballkanit në Londër, May: Britania do të dyfishojë fondet

më 7.2018 - Lajmi.net

Britania është shprehur e gatshme të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, me qëllimin t’i vihet në ndihmë vendeve të rajonit për të përballur sa më mirë kërcënimet ndaj progresit të tyre, sidomos...

Haradinaj zhvillon takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë

më 7.2018 - Infokusi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel,gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar. Ata kanë biseduar për marrëdhëniet...

Haradinaj në Londër: Kosova terren i përshtatshëm për investimet e huaja

më 7.2018 - Telegrafi

Me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për udhëheqësit e delegacioneve të vendeve anëtare të procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ka nisur sot sesioni...

Samiti i NATO-s, Hyseni: Ftesa, moment historik

më 7.2018 - MRT

Maqedonia do të marrë ftesën për anëtarësim në NATO dhe do të bëhet anëtarja e 30 e aleancës.... Maqedonia do të marrë ftesën për anëtarësim në NATO dhe do të bëhet anëtarja e 30 e aleancës me emrin e...

Haradinaj në Londër: Kosova terren i përshtatshëm për investimet e huaja

më 7.2018 - Klan Kosova

Me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për udhëheqësit e delegacioneve të vendeve anëtare të procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ka nisur sot sesioni...

Hapet Samiti i Londrës, Haradinaj pritet nga kryeministrja e Britanisë

më 7.2018 - Kallxo

Me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për udhëheqësit e delegacioneve të vendeve anëtare të procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ka nisur sot sesioni...

Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt

më 7.2018 - Telegrafi

Nga Samiti i Londrës ku po merr pjesë, ministri Ditmir Bushati foli për marrëveshjen me Greqinë, duke thënë se takimi Rama-Tsipras është mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhet të...

« VIDEO » Shekerinska për “Different”: Maqedonia nuk u zhyt në baltën e Ballkanit, NATO mburoja jonë

më 7.2018 - Fakti Ditor

Shkup, 10 korrik – Zëvendës Kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Shekerinska në një intervistë ekskluzive për emisionin “Different” në ZhurnalTv, ka folur për Marrëveshjen...

Stoltenberg jep lajmin e madh për Maqedoninë

më 7.2018 - Medial

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të rekomandojnë...

Haradinaj: Procesi i Berlinit i ka hapur rrugë stabilitetit ekonomik dhe politik

më 7.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj po merr pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, i pritur nga homologja britanike e tij Theresa May dhe në mesin e shumë liderëve evropian. Harainaj ka...

Rama flet për paktin me Greqinë: Shumë shpejt do ketë një takim me Tsipras

më 7.2018 - Sovrani

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë....

HAN: Maqedonia dhe Shqipëria fillojnë skriningun

më 7.2018 - Medial

Shefi i Diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër tha se Maqedonia së bashku me Shqipërinë meritojnë fillimin e negociatave euro-integruese. I pyetur për...

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për avancimin e bashkëpunimit rajonal

më 7.2018 - Ekonomia Online

Në Samitin e Ballkanit Perëndimor, në sesionin e dytë, që ishte edhe përmbyllës i këtij Samiti, udhëheqësve të delegacioneve të vendeve anëtare të Procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit...

Kryeministri Haradinaj: Kosova e përkushtuar për avancimin e bashkëpunimit rajonal

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Në Samitin e Ballkanit Perëndimor, në sesionin e dytë, që ishte edhe përmbyllës i këtij Samiti, udhëheqësve të delegacioneve të vendeve anëtare të Procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit...

Stoltenberg: Maqedonia së shpejti anëtarja e 31 e NATO-s

më 7.2018 - MRT

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, edhe njëherë ka ripërsëritur qëndrimin e Aleancës.... Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, edhe njëherë ka ripërsëritur qëndrimin e...

Stoltenberg: Maqedonia do të marrë ftesë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit në NATO

më 7.2018 - Gazeta Tema

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg rikonfirmoi ecurinë e Maqedonisë në një konferencë shtypi përpara nisjes së samitit të Aleancës veri-atlantike Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens...

NATO, ftesë për Maqedoninë

më 7.2018 - Vizion Plus

Në samitin e NATO-s i cili do të zhvillohet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel, Maqedonia pritet të marrë ftesën e anëtarësimit ne aleance. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një...

Marrëveshja/ Bushati flet për takimin Rama-Tsipras: Mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit

më 7.2018 - BalkanWeb

LONDER- Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nga Londra foli për takimin mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij grek Tsipras. Ai theksoi se është një mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Ekonomia Online

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Ftesa për në NATO nesër, anëtarësimi pas finalizimit të Marrëveshjes

më 7.2018 - Alsat-M

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të rekomandojnë...

Pasi të përfundojë marrëveshjen për emrin e ri, Maqedonia anëtare e NATO-s

më 7.2018 - Koha.net

Maqedonia në Samitin e NATO-s, që në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel, do të marrë ftesë për bisedimet dhe vetëm pas finalizimit dhe zbatimit të marrëveshjes, nga e cila do të zyrtarizohet emri...

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për stabilitet ekonomik dhe politik në rajon

më 7.2018 - KosovaPress

Siç njofton Zyra e kryeministrit të Kosovës, gjatë këtij sesioni, kryeministri Haradinaj foli për përkushtimin e Kosovës për avancimin e bashkëpunimit rajonal me vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa i...

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Ekonomia Online

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Haradinaj në Londër: Kosova terren i përshtatshëm për investimet e huaja

më 7.2018 - RTV 21

Nis Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër Me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për udhëheqësit e delegacioneve të vendeve anëtare të procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare...

Haradinaj takon Kurzin: Austrinë do ta kemi partner në zhvillimin e vendit

më 7.2018 - Periskopi

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partner edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”, kështu...

Në samitin e Londrës, Haradinaj thotë se Kosova është vend i përshtatshëm për investime të huaja

më 7.2018 - Koha.net

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është vend i përshtatshëm për investimet e huaja. Këtë e ka bërë në sesionin e parë të samitit BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Londër. Sesioni i...

Haradinaj në Londër takohet me Angela Merkel, flasin për finalizimin e dialogut me Serbinë

më 7.2018 - Ekonomia Online

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Dimitrov: Merituam datë të pastër, negociata me BE-në, Hahn: Referendumi, zgjedhje e lirë e qytetarëve

më 7.2018 - MRT

Maqedonia ka merituar vendim të pastër për fillim të bisedimeve me BE-në.... Maqedonia ka merituar vendim të pastër për fillim të bisedimeve me BE-në, ka deklaruar mes tjerash shefi i Diplomacisë maqedonase,...

Tusk: Trump të vlerësojë më shumë aleatët e NATO-s

më 7.2018 - Zhurnal

Tusk: Trump të vlerësojë më shumë aleatët e NATO-s "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim,...

Kryeministri Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Gazeta Monitor

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”,...

Samit BE-Ballkan për riforcimin e bashkëpunimit

më 7.2018 - Koha.net

Drejtuesit e disa vendeve të Bashkimit Europian dhe të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor janë mbledhur sot në një samit për të rritur bashkëpunimin e tyre ekonomik dhe për sigurinë. “Historia na...

Haradinaj pritet nga kryeministrja britanike, hapet Samitit i Londrës

më 7.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po merr sot pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, i pritur nga Kryeministrja Theresa May. Kreu i ekzekutivit kosovar tha se në sesionin e parë fokus...

Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim bilateral me Kancelaren Angela Merkel

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Kryeministri Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

më 7.2018 - Bota Press

Botapress, 10 Korrik “Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partnerë edhe në zhvillimin...

Haradinaj: Austrinë do ta kemi partner në zhvillimin ekonomik të vendit

më 7.2018 - Sovrani

“Mbështetja e Austrisë në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës është më se e nevojshme dhe ne besojmë se Austrinë do ta kemi partner edhe në zhvillimin ekonomik të vendit”, kështu...

Ende s’ka përfunduar raporti për vlerësimin e kritereve për vizat

më 7.2018 - KosovaPress

Ai tha se gjatë Presidencës së Austrisë me BE-në prioritet do të jenë  migrimi, si çështje kryesore aktualisht në BE, ekonomi, por edhe vazhdimin e bashkëpunimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, për të...

Tusk: Trump të vlerësojë më shumë aleatët e NATO-s

më 7.2018 - Alsat-M

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk i kërkoi sot presidentit amerikan, Donald Trump të vlerësonte më shumë aleatët, një ditë para samitit dyditor të NATO-s në Bruksel. “E dashur Amerikë, vlerësoni...

Tusk mesazh Trumpit: Dijeni vlerën e miqve tuaj

më 7.2018 - Shenja

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk i dërgoi një mesazh presidentit të SHBA-ve Donald Trump me fjalët: “Dijeni vlerën e miqve tuaj, në fund të fundit nuk keni shumë miqë”, transmeton AA. Tusk...

Cila është rëndësia e takimit Rama – Cipras?!

më 7.2018 - Gazeta Express

Nga Londra, aty ku po merr pjesë në takimin e procesit të Berlinit në lidhje me Ballkanin Perëndimor, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati foli për takimin mes kryeministrave Rama dhe Cipras. Ai u shpreh...

Marrëveshja me Greqinë, Bushati: Mbyllet në një të ardhme të afërt. Me rëndësi takimi Rama-Tsipras

më 7.2018 - Mapo

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati bën të ditur se marrëveshja me Greqinë do të mbyllet në një të ardhme të afërt. Duke folur nga Londra, Bushati tha se takimi Rama-Tsipras është një...

Haradinaj në Samitin e Londrës, flet për mundësitë që i ofron Kosova për investitorët e huaj

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po merr sot pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, i pritur nga Kryeministrja Theresa May. Kreu i Ekzekutiviti, tha se në sesionin e parë fokus ishte...

BE dhe Ballkani Perëndimor me të ardhme të përbashkët

më 7.2018 - RTV 21

BE po vazhdon të forcojë bashkëpunimin me rajonin Në Samitin e Londrës për Ballkanin Perëndimor, BE po vazhdon të forcojë bashkëpunimin me rajonin me një përkushtim të qartë dhe masa konkrete, duke u fokusuar...

​Haradinaj: Austrinë do ta kemi partner në zhvillimin ekonomik të vendit

më 7.2018 - KosovaPress

Kryeministri Haradinaj, e ka përgëzuar kancelarin Kurz për udhëheqjen e radhës së Presidencës së BE-së nga Austria, duke shprehur bindjen se vendi i tij do të vazhdojë të jetë mbështetës i Kosovës në të...

Apostolova: Gjashtë muajt e ardhshëm kritik për Kosovën, të punohet më shumë në reforma

më 7.2018 - Ekonomia Online

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë, Nataliya Apostolova, tha se gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë kritik për marrëdhëniet BE-Ballkan Perëndimor, por edhe për Kosovën. Aspotolova bashkw...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Zhurnal

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e...

Stoltenberg: Maqedonia, ftesë për bisedimet paraqasëse për në NATO

më 7.2018 - Alsat-M

Maqedonia në Samitin e NATO -s i cili në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel do të marrë ftesë për bisedimet paraqasëse, dhe vetëm pas finalizimit dhe zbatimit të marrëveshjes, nga e cila do të...

Tusk, thirrje presidentit Trump të ndalë kritikat ndaj NATO-s

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk i kërkoi Presidentit amerikan Donald Trump të ndalë kritikat ndaj NATO-s në prag të samitit të aleancës që mbahet këtë javë në Bruksel. Zoti Tusk bëri sot një...

Presidenti i KE thirrje presidentit Trump: Ndal kritikat ndaj NATO-s

më 7.2018 - Gazeta Tema

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk i kërkoi Presidentit amerikan Donald Trump të ndalë kritikat ndaj NATO-s në prag të samitit të aleancës që mbahet këtë javë në Bruksel. Zoti Tusk bëri sot një...

”Pas ratifikimit të marrëveshjes për emrin do të ketë ftesë për Maqedoninë”

më 7.2018 - RTV 21

”Kur të finalizohet dhe zbatohet marrëveshja do të mund të ftojmë ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë për çështjen...

Londër, Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt

më 7.2018 - Gazeta Shqip

I pranishëm në Samitin e Londër, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati foli për marrëveshjen me Greqinë. Ai theksoi se takimi Rama-Tsipras është mundësi e artë për të përcaktuar linjat...

Tusk: SHBA nuk do të ketë aleat më të mirë se Evropa!

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump në kohën e tensioneve para nisjes të samitit të NATO-s, duke thënë se presidenti i Shteteve të Bashkuara...

HAHN: DATA PËR ZGJERIM NË BALLKANIN PERËNDIMOR ËSHTË BËRË MË KONKRETE

më 7.2018 - TV21

Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime dhe gjithë procesit data indikative e vitit 2025 i ka dhënë më shumë kredibilitet....

Stoltenberg: Nesër ftesë, anëtarësimi kur të finalizohet Marrëveshja për Emrin

më 7.2018 - Portalb

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel, përpara fillimit të Samitit të NATO-s, paralajmëroi se është arritur pajtueshmëri që Shkupi t’i fillojë bisedimet...

TUSK: SHBA-të NUK KANË ALEAT MË TË MIRË SE EVROPËN

më 7.2018 - Klan Macedonia

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump në kohën e tensioneve para nisjes të samitit të NATO-s, duke thënë se presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel, i kërkon mbështetje për këto çështje

më 7.2018 - Insajderi

Takimin bilateral ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj dhe kancelares gjermane Angela Merkel, e ka konfirmuar edhe Zyra e Kryeministrit të Kosovës. Sipas ZKM-së, në takimin ndërmjet Kryeministri...

Stoltenberg: Nesër ftesa, ndërsa anëtarësimi pas finalizimit të marrëveshjes

më 7.2018 - Telegrafi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel para Samitit të NATO-s, deklaroi se është arritur marrëveshje që Maqedonia të merr ftesë për fillimin e bisedimeve...

Rreziqet e samitit Putin-Trump

më 7.2018 - Gazeta Express

Nuk pajtohem me vendimin e presidentit për t’u takuar me Putinin. Në vend të kësaj, bashkësia ndërkombëtare duhet të izolojë Rusinë. Ne duhet të mbajmë atë nën kontroll, dhe jo të angazhohemi në nivelet...

Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë, aleatët ndjehen nervoz

më 7.2018 - Gazeta Tema

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

Haradinaj takon Merkelin: I kërkon mbështetje për vizat, ushtrinë, dialogun…

më 7.2018 - Gazeta Monitor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar në Londër, në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor, kancelaren gjermane, Angela Merkel. “Gjermania është shtyllë e fortë e krijimit dhe ndërtimit...

Haradinaj takohet me Merkelin, kërkon mbështetjen e Gjermanisë për vizat

më 7.2018 - Periskopi

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në takimin ndërmjet kryeministrit Haradinaj...

Tusk: Trump të vlerësojë më shumë aleatët e NATO-s

më 7.2018 - Koha.net

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk i kërkoi sot presidentit amerikan, Donald Trump të vlerësonte më shumë aleatët, një ditë para samitit dyditor të NATO-s në Bruksel. “E dashur Amerikë, vlerësoni...

Haradinaj takon Merkelin, këto ishin kërkesat e tij

më 7.2018 - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar në Londër, në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor, kancelaren gjermane, Angela Merkel. “Gjermania është shtyllë e fortë e krijimit dhe ndërtimit...

Presidenti i KE-së: Amerika nuk ka dhe nuk do të ketë aleat më të mirë se Evropa

më 7.2018 - Lajmi.net

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump në kohën e tensioneve para nisjes të samitit të NATO-s, duke thënë se presidenti i Shteteve të Bashkuara...

‘Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë – aleatët ndjehen nervozë’

më 7.2018 - Politiko

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

Shekerinska: Prej nesër vendi në të njëjtën tavolinë me fuqitë botërore

më 7.2018 - MRT

Maqedonia pret që në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik, në Bruksel.... Maqedonia pret që në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik, në Bruksel, ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. Në prag...

Tsipras në Londër: Po mundohemi të zgjidhim problemet me Shqipërinë

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags greqi londer rama shqiperi tsipras Po përpiqemi që të zgjidhin problemet mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kështu deklaroi Kryeministri grek Alexi Tsipras në Samitin e Ballkanit Perëndimor që...

​Haradinaj: Partneriteti strategjik Kosovë - Gjermani është i një rëndësie të veçantë

më 7.2018 - KosovaPress

Në takimin ndërmjet kryeministrit Haradinaj dhe Kancelares Merkel është biseduar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy shteteve, për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit me shtetin gjerman, për proceset...

Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim bilateral me Kancelaren Angela Merkel

më 7.2018 - Bota Press

Gjatë vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim bilateral me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në takimin ndërmjet Kryeministri...

Stoltenberg: Maqedonia në NATO, pas implementimit të Marrëveshjes së emrit

më 7.2018 - Alsat-M

Maqedonia në Samitin e NATO -s i cili në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel do të marrë ftesë të kushtëzuar për anëtarësim. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një konferencë...

Hahn konsideron se data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor është bërë më konkrete

më 7.2018 - Koha.net

Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime, dhe gjithë procesit data indikative e vitit 2025 i ka dhënë më shumë kredibilitet....

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do ta ftojmë Shkupin për anëtar të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Gazeta Express

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën e sotme Stoltenberg...

STOLTENBERG: PAS RATIFIKIMIT TË MARRËVESHJES PËR EMRIN, DO TË KETË FTESË PËR MAQEDONINË

më 7.2018 - TV21

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit, Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën...

Pakti me Greqinë/ Bushati flet nga Londra: Takimi Rama-Cipras, mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit

më 7.2018 - Sot News

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ka folur nga Londra, ku është pjesë e Samitit, në takimin e pestë të Procesit të Berlinit, mes të tjerash edhe për paktin me Greqinë dhe takimin...

Mogerini: Ballkanasit kanë punuar shumë për reformat

më 7.2018 - Tetova Sot

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogerini ka deklaruar sot se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë punuar shumë në fushën e reformave dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore. Ajo tha se gjatë kësaj periudhe...

“Maqedonia po bën gjithçka për të realizuar reformat”

më 7.2018 - Shenja

Vendi do të bëjë përpjekje maksimale për të ecur përpara në rrugën e integrimeve, ka porositur nga Londra, ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, i cili po merr pjesë në Samitin e Londrës,...

Rreziqet e samitit Putin-Trump, ish-agjenti i CIA-s vë alarmin: Jam i shqetësuar

më 7.2018 - BalkanWeb

Ish-agjenti i CIA-s Steven Hall shprehet i shqetësuar para takimit të presidentit amerikan Donald Trump me presidentin rus Vladimir Putin. Në një analizë ai thotë se Rusia ka shumë për të fituar nga ky...

Portat e NATO-s po hapen për Maqedoninë

më 7.2018 - Shenja

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pret që marrëveshja e arritur për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë, t’i sjellë vendit ftesë zyrtare për anëtarësim në NATO, në Samitin që mbahet nesër...

Rreziqet e samitit Putin-Trump, ish-agjenti i CIA-s vë alarmin: Jam i shqetësua

më 7.2018 - BalkanWeb

Ish-agjenti i CIA-s Steven Hall shprehet i shqetësuar para takimit të presidentit amerikan Donald Trump me presidentin rus Vladimir Putin. Në një analizë ai thotë se Rusia ka shumë për të fituar nga ky...

Liderët e BE-së dhe Ballkanit mbërrijnë për ditën kryesore të samitit

më 7.2018 - Koha.net

Liderët e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor janë gati për ditën kryesore të samitit BE-Ballkani Perëndimor i cili po mbahet në Londër. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, ka thënë...

“Republika e Maqedonisë së Veriut” numëron orët për ftesën për anëtarësim në NATO

më 7.2018 - Shenja

Pas një pritjeje të gjatë para dyerve së NATO-s, pas përpunimit të një numri rekort prej 17 planeve të aksionit për anëtarësim, pas reformave të shumta në sferën e sigurisë dhe pas mënjanimit të pengesës...

Maqedonia ulet në të njëjtën tavolinë me fuqitë botërore

më 7.2018 - Telegrafi

Dy ditët e ardhshme Maqedonia do të ulet në të njëjtën tavolinë me fuqitë botërore, thekson ministrja për mbrojtje, Radmilla Sheqerinska para Samitit të NATO-s në Bruksel, përcjell Telegrafi Maqedoni....

Tusk: Amerika nuk ka dhe nuk do të ketë aleat më të mirë se Evropa

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump në kohën e tensioneve para nisjes të samitit të NATO-s, duke thënë se presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Samitin në Londër

më 7.2018 - Portalb

Ngjarjet qendrore të Samitit “BE – Ballkani Perendimor” sot fillon me pranimin që e organizon kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, Tereza Mej për shefat e...

DIMITROV: DO TË JAPIM MAKSIMUMIN QË TË SHKOJMË PËRPARA

më 7.2018 - Klan Macedonia

Han: “Pas Strategjisë rruga e Ballkanit Perëndimor e qartë” Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje...

Mogerini: Ballkanasit kanë punuar shumë për reformat

më 7.2018 - Shenja

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogerini ka deklaruar sot se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë punuar shumë në fushën e reformave dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore. Ajo tha se gjatë kësaj periudhe...

Stoltenberg: Maqedonia pas marrëveshjes me Greqinë merr ftesën për anëtarësimin në NATO

më 7.2018 - Lexo

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg rikonfirmoi ecurinë e Maqedonisë në një konferencë shtypi përpara nisjes së samitit të Aleancës veri-atlantike Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens...

Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë, aleatët ndjehen nervoz

më 7.2018 - Gazeta Tema

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

REFERENDUMI/ Ja çfarë thotë Johanes Han

më 7.2018 - Iliria News

Komisari për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johanes Han theksoi se referendumi në Maqedoni është zgjedhje e lirë për qytetarët, dhe jo situatë që iu imponohet. Ai shtoi se nëse vendi i plotëson kushtet,...

SHEQERINSKA: NË NJË TAVOLINË ME FUQITË BOTËRORE

më 7.2018 - Klan Macedonia

“Pa NATO dhe BE – perspektiva e pasigurtë” Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska para Samitit të NATO-s në Bruksel përmes një video-mesazhi ju drejtua qytetarëve të Maqedonisë. Ajo ka potencuar se...

Hahn: Data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor, më konkrete

më 7.2018 - Alsat-M

Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime, dhe gjithë procesit data indikative e vitit 2025 i ka dhënë më shumë kredibilitet....

Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë - aleatët ndjehen nervoz

më 7.2018 - Zëri i Amerikës

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t'i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

Hahn në Tiranë javën e ardhshme, çfarë pritet të ndodhë me negociatat

më 7.2018 - Ina

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johannes Hahn, do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër, Hahn njoftoi se vizita e tij vjen në kuadër të një...

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Portalb

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do të...

France-Presse: Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s

më 7.2018 - Telegrafi

Aleanca do ta ftojë Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e saj, shkruan sot agjencia “France-Presse”, përcjell Deutsche Welle. Sipas gazetës këtë e mundëson marrëveshja e nënshkrua për kontestin e emri...

Sheqerinska: Maqedonia u ul në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Albeu

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska , para samitit të NATO-s në Bruksel, nëpërmjet një video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia...

Hahn: Data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor është bërë më konkrete

më 7.2018 - RTV 21

Ai tha se e konsideron të rëndësishme këtë çështje Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime dhe gjithë procesit data indikative...

Intervista/ Samiti i Londrës, Bushati: Takimi i sotëm Rama-Tsipras do të jetë një mundësi e artë për të shqyrtuar progresin e arritur

më 7.2018 - Lexo

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Londër ku merr pjesë në Samitin e Londrës, takimi i pestë i Procesit të Berlinit. Takimi vijon sot me kryeministrat e vendeve të Ballkanit...

Donald Tusk: E dashur Amerikë, vlerësoni më shumë aleatët tuaj

më 7.2018 - Lexo

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk i kërkoi sot presidentit amerikan, Donald Trump të vlerësonte më shumë aleatët, një ditë para samitit dyditor të NATO-s në Bruksel. “E dashur Amerikë, vlerësoni...

”Përparimi i Maqedonisë është rezultat i lidershipit të guximshëm”

më 7.2018 - RTV 21

Marrëveshja me Greqinë hapi dyert për anëtarësim në NATO Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositën sot...

Robertson: Përparimi i Maqedonisë si rezultat i lidershipit të guximshëm dhe zbatimit të reformave

më 7.2018 - Portalb

Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositëpn sot prëfaqësuesit e Grupit të Ohrit, miqtë dhe mbështetësit...

Përparimi i Maqedonisë është rezultat i lidershipit të guximshëm dhe reformave të suksesshme

më 7.2018 - RTV 21

Marrëveshja me Greqinë hapi dyert për anëtarësim në NATO Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositën sot...

Haradinaj prezanton Kosovën në Samitin e Londrës

më 7.2018 - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po merr sot pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, i pritur nga Kryeministrja Theresa May. Kreu i Ekzekutivit, tha se në sesionin e parë fokus ishte...

Negociatat, Hahn javën e ardhshme në Tiranë

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Nga samiti i Londrës, komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn bëri me dije se javën e ardhshme do të vizitojë Tiranën dhe Shkupin. Ai foli për çështjen e kufirit detar mes Shqipërisë dhe Greqisë,...

Dimitrov në Londër: Merituam vendim të pastër për fillimin e negociatave

më 7.2018 - Gazeta Express

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

“Presim rezultate së shpejti”, Bushati flet në prag të takimit Rama-Cipras

më 7.2018 - Java News

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nga Londra foli për takimin mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij grek Tsipras. Ai theksoi se është një mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që...

Robertson: Përparimi i Maqedonisë i referohet lidershipit të guximshëm dhe reformave të suksesshme

më 7.2018 - Zhurnal

Robertson: Përparimi i Maqedonisë i referohet lidershipit të guximshëm dhe reformave të suksesshme "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk,...

Liderët e Ballkanit në Londër, May: Britania do të dyfishojë fondet

më 7.2018 - Sovrani

Britania është shprehur e gatshme të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, me qëllimin t’i vihet në ndihmë vendeve të rajonit për të përballur sa më mirë kërcënimet ndaj progresit të tyre, sidomos...

Stoltenberg: Presim që Maqedonia të bëhet anëtarja e 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Shenja

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë, Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në konferencën e sotshme për gazetarë,...

Hahn në Tiranë javën e ardhshme, çfarë pritet të ndodhë me negociatat

më 7.2018 - Gazeta Express

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johannes Hahn, do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër, Hahn njoftoi se vizita e tij vjen në kuadër të një...

Robertson: Përparimi i Maqedonisë, rezultat i lidershipit të guximshëm dhe reformave të suksesshme

më 7.2018 - Gazeta Express

Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositëpn sot prëfaqësuesit e Grupit të Ohrit, miqtë dhe mbështetësit...

Franc Pres: Maqedonia së shpejti anëtarja e 30-të NATO-s

më 7.2018 - Portalb

Aleanca Veriatlantike do ta ftojë Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të, shkruan agjencia e lajmeve Franc Pres, njofton Portalb.mk . Edhe përskaj konfliktit rreth buxhetit për mbrojtje, shefat e shteteve...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Tetova Sot

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën e sotme Stoltenberg...

Tusk, mesazh Trump-it: respekto aleatët, jo Rusinë!

më 7.2018 - Te Sheshi

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk i bëri thirrje Presidentit Trump për të kujtuar kush janë aleatët e tij ndërsa po përgatiten për t’u takuar me Presidentin rus Vladimir Putin. Tusk tha në mesazh...

Tusk apel për Trump: Vlerësoji më shumë aleatët e NATO-s

më 7.2018 - Java News

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk i kërkoi sot presidentit amerikan, Donald Trump të vlerësonte më shumë aleatët, një ditë para samitit dyditor të NATO-s në Bruksel. “E dashur Amerikë, vlerësoni...

Haradinaj në Samitin e Londrës: Kosova është vend joshës për investime të huaja

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është vend i përshtatshëm për investimet e huaja. Haradinaj e ka bërë këtë deklaratë në sesionin e parë të Samitit BE-Ballkani...

‘Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë – aleatët ndjehen nervozë’

më 7.2018 - Tetova Sot

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin...

Hahn: Ka progres në negociatat Greqi-Shqipëri, javës tjetër vizitoj Tiranën

më 7.2018 - BalkanWeb

LONDER – Duke folur nga samiti i Londrës, Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian Johannes Hahnn tha se ka pasur progres sa i përket marrëveshjes dhe negociatave mes Greqisë dhe Shqipërisë për kufirin...

Robertson: Maqedonia ka përparuar për shkak të reformave të suksesshme

më 7.2018 - Telegrafi

“Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur, nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave”, thanë sot përfaqësuesit e Grupit të Ohrit, që udhëhiqet nga George...

Dialogu me Greqinë/ Bushati: Takimi Rama-Tsipras, mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhen të jepen në këtë proces

më 7.2018 - Lexo

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Londër ku merr pjesë në Samitin e Londrës, takimi i pestë i Procesit të Berlinit. Takimi vijon sot me kryeministrat e vendeve të Ballkanit...

Nis samiti i Londrës, Rama e Cipras takohen pasdite

më 7.2018 - Vizion Plus

Sot në Londër nis punën Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe dhjetë vendeve të BE me ndikim më të madh në këtë rajon. Takimi zhvillohet në kuadër të “Procesit të Berlinit”, një nismë e vitit 2014...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Londër, Zaev pritet të takojë Mogerinin

më 7.2018 - MRT

Kryeministri Zaev i cili po udhëheq delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë në Samitin e BE-së..... Kryeministri Zaev  i cili po udhëheq delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë në Samitin e BE-së për Ballkanin...

Haradinaj në Samitin e Londrës: Kosova terren i përshtatshëm për investimet e huaja

më 7.2018 - Ekonomia Online

Me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për udhëheqësit e delegacioneve të vendeve anëtare të procesit të Berlinit dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ka nisur sot sesioni...

Prezantohen prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Medial

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, dhe Ambasadori i Republikës së Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të Këshillit të Bashkimit...

Zaev: Urrejtja dhe dhuna nuk i përshtaten Maqedonisë

më 7.2018 - Zhurnal

Zaev: Urrejtja dhe dhuna nuk i përshtaten Maqedonisë "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim,...

Maqedonia me një këmbë në NATO!

më 7.2018 - Zhurnal

Maqedonia me një këmbë në NATO! "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar...

Dimitrov:Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE

më 7.2018 - KosovaPress

“Politika është arti i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi që të shkojmë përpara”, theksoi shefi i Diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov. “Qytetarët e BE-së duhet ta kuptojnë se procesi...

Zbardhet axhenda e sotme, vendi dhe orari ku Rama e Tsipras do të takohen…

më 7.2018 - Mapo

Kryeministri Rama do te takohet sot me homologun grek, Alexis Tsipras. Mediat greke raportojne se takimi do të zhvillohet në Londër, në kuadër të punimeve të procesit të Berlinit. Kryeministri Tsipras...

Hahn: Ka progres në negociatat Shqipëri-Greqi për çështjet e mbetura pezull, javën tjetër vizitoj Tiranën

më 7.2018 - Gazeta Tema

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian Johannes Hahnn tha se mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe se vitin tjetër do të vlerësohet ecuria e këtyre vendeve. Duke folur...

ROBERTSON: PËRPARIMI I MAQEDONISË ËSHTË REZULTAT I LIDERSHIPIT TË GUXIMSHËM DHE REFORMAVE TË SUKSESSHME

më 7.2018 - TV21

Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositën sot prëfaqësuesit e Grupit të Ohrit, miqtë dhe mbështetësit...

Hahn vjen në Tiranë me një sqarim për negociatat me Shqipërinë…

më 7.2018 - Mapo

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn, lajmëroi nga Samiti i BE-s për Ballkanin Perëndimor që po zhvillohet në Londër, se do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Vizita e tij vjen në kuadër të...

Dimitrov: Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave

më 7.2018 - Tetova Sot

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Tetova Sot

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do të...

Në samitin e Londrës, Haradinaj thotë se Kosova është vend i përshtatshëm për investime të huaja

më 7.2018 - Bota Press

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është vend i përshtatshëm për investimet e huaja. Këtë e ka bërë në sesionin e parë të samitit BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Londër. Sesioni i...

Haradinaj pritet nga kryeministrja britanike, hapet Samiti i Londrës

më 7.2018 - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po merr sot pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, i pritur nga Kryeministrja Theresa May. Kreu i ekzekutivit kosovar tha se në sesionin e parë fokus...

Zaev do të zhvillojë takim me Mogherinin

më 7.2018 - RTV 21

Është planifikuar që Zaev të realizojë takim bilateral edhe me kryeministrin e Kroacisë Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani...

Anglia jep lajmin e mire për të gjithë shqiptarët, ja cfarë ka vendosur

më 7.2018 - Fakti Ditor

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Shekerinska: Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Shenja

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do të...

Stoltenberg: Maqedonia do të marrë ftesë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit në NATO

më 7.2018 - KosovaPress

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që, pas marrëveshjes me Greqinë për emrin, Maqedonia të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin në NATO. “Pres që pas marrëveshjes...

Bushati: Marrëveshja me Greqinë në një të ardhme të afërt

më 7.2018 - Sovrani

Nga Samiti i Londrës ku po merr pjesë, ministri Ditmir Bushati foli për marrëveshjen me Greqinë, duke thënë se takimi Rama-Tsipras është mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhet të...

Haradinaj në Samitin e Londrës: Kosova është vend i përshtatshëm për investime të huaja

më 7.2018 - Periskopi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është vend i përshtatshëm për investimet e huaja. Këtë e ka bërë në sesionin e parë të samitit BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Londër. Sesioni i...

Takim Zaev-Mogerini sot në Londër

më 7.2018 - Alsat-M

Sot pritet që kryeministri Zaev të takojë përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini në kryeqytetin britanik. Zaev po udhëheq delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë në Samitin...

Kryeministri në Londër: Kosova terren i përshtatshëm për investimet e huaja

më 7.2018 - KosovaPress

Në këtë samit Kosova po përfaqësohet nga kryeministri Ramush Haradinaj.  Sesioni i parë i këtij samiti, ka për diskutim temën e ekonomisë. Në fjalën e tij, Haradinaj ka reflektuar mbi situatën aktuale...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Fakti Ditor

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën e sotme Stoltenberg...

Sheqerinska: Maqedonia ulet në të njëjtën tavolinë me fuqitë botërore

më 7.2018 - Sovrani

Dy ditët e ardhshme Maqedonia do të ulet në të njëjtën tavolinë me fuqitë botërore, thekson ministrja për mbrojtje, Radmilla Sheqerinska para Samitit të NATO-s në Bruksel, përcjell Telegrafi Maqedoni....

ZAEV DO TA TAKOJË MOGERININ NË SAMITIN NË LONDËR

më 7.2018 - TV21

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani Perëndimor” në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Zhurnal

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Alsat-M

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Hahn vlerëson marrëveshjen mes Greqisë dhe Shqipërisë: Javën tjetër vij në Tiranë

më 7.2018 - Sot News

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian Johannes Hahn teksa ka mbajtur fjalën e tij në Samitin e Londrës ka vlerësuar marrëveshjen mes Greqisë dhe Shqipërisë. Hahn u shpreh se marrëveshja ka bërë...

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO

më 7.2018 - TV Koha

Maqedonia pret në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik në Bruksel ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. Vendi prej vitit 1999 është kandidate, përpunoi numër rekord prej 17 Planeve të aksionit...

Negociatat mes vendeve, Rama-Cipras takohen sot në Londër

më 7.2018 - Zhurnal

Negociatat mes vendeve, Rama-Cipras takohen sot në Londër "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për...

Marrëveshja drejt përfundimit, Rama takon Cipras në Londër

më 7.2018 - Albeu

Pavarësisht se mediat greke deklaruan se marrëveshja Shqipëri-Greqi kishte "ngrirë", shenjat nuk duken të tilla. Kryeministri Edi Rama ditën e sotme do të zhvillojë një takim në Londër me homologun grek...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - TV Koha

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Stoltenberg: Maqedonia, ftesë për bisedimet për në NATO

më 7.2018 - KosovaPress

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një konferencë shtypi përpara nisjes së samitit të Aleancës Veri-atlantike, rikonfirmoi ecurinë e Maqedonisë në këtë proces, transmeton Alsat M....

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Republika

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën e sotme Stoltenberg...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

më 7.2018 - Republika

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO. Në pres konferencën e sotme Stoltenberg...

Hahn: Data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor, më konkrete

më 7.2018 - Tetova Sot

Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime, dhe gjithë procesit data indikative e vitit 2025 i ka dhënë më shumë kredibilitet....

Trump përçan NATO-n

më 7.2018 - Insajderi

Presidenti amerikan tha javën e kaluar në fjalimin e mbajtur në Montana se do të shkojë në takim, “për t’ i thënë NATO-s: ‘Ju duhet të filloni të paguani faturat tuaja. Shtetet e Bashkuara nuk do të kujdesen...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Koha.net

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Takim Zaev - Mogerini në Samitin në Londër

më 7.2018 - Zhurnal

Takim Zaev - Mogerini në Samitin në Londër "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat...

Han: Referendmi për emrin, zgjedhje e lirë e qytetarëve

më 7.2018 - Shenja

Komisari për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johanes Han theksoi se referendumi në Maqedoni është zgjedhje e lirë për qytetarët, dhe jo situatë që  iu imponohet. Ai shtoi se nëse vendi i plotëson kushtet,...

Bushati: Takimi Rama-Tsipras, mundësi e artë për marrëveshjen Shqipëri-Greqi

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags Bushati londer rama tsipras Një mundësi të artë në arritjen e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Greqisë, e ka vlerësuar ministry I Jashtëm, Ditmir Bushati, takimin që do të zhvillohet në Londër...

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO

më 7.2018 - Zhurnal

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO Maqedonia pret në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik në Bruksel ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj...

Dimitrov: Meritojmë vendim të pastër për fillimin e bisedimeve

më 7.2018 - Shenja

Meritojmë vendim të pastër për fillim të bisedimeve, por politika është art i të mundurës dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, do të investojmë mund maksimal që të shkojmë përpara. Kështu deklaroi shefi...

Vazhdon samiti BE-Ballkani Perëndimor

më 7.2018 - Kallxo

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Marrëveshja për detin, Rama sot takohet me kryeministrin grek

më 7.2018 - Lajmi.net

Ditën e sotme do të mbahet në Londër takimi i shumëpritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut grek Aleksis Cipras. Kjo bisedë mes tyre që do të zhvillohet në orën 17:20, në Londër do të zgjasë...

Negociatat shqiptaro – greke, sot takimi Rama – Cipras

më 7.2018 - Ina

Ditën e sotme do të mbahet në Londër takimi i shumëpritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut grek Aleksis Cipras. Kjo bisedë mes tyre që do të zhvillohet në orën 17:20, në Londër do të zgjasë...

Dimitrov: Do të japim maksimumin që të shkojmë përpara

më 7.2018 - Nezavisen

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

Stoltenberg: Nesër ftesë, anëtarësimi kur të finalizohet Marrëveshja për Emrin

më 7.2018 - Nezavisen

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel, përpara fillimit të Samitit të NATO-s, paralajmëroi se është arritur pajtueshmëri që Shkupi t’i fillojë bisedimet...

Stoltenberg: Nesër ftesa për Maqedoninë, ndërsa anëtarësimi pas finalizimit të marrëveshjes

më 7.2018 - Sovrani

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel para Samitit të NATO-s, deklaroi se është arritur marrëveshje që Maqedonia të merr ftesë për fillimin e bisedimeve...

Takim Zaev – Mogerini në Samitin në Londër

më 7.2018 - Ina

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani Perëndimor” në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO

më 7.2018 - Gazeta Express

Maqedonia pret në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik në Bruksel ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. Vendi prej vitit 1999 është kandidate, përpunoi numër rekord prej 17 Planeve të aksionit...

BE dhe Ballkani Perëndimor me të ardhme të përbashkët

më 7.2018 - KosovaPress

Krerët e qeverive, ministrat e Jashtëm dhe të Brendshëm nga Ballkani Perëndimor së bashku me homologët e tyre nga disa vende anëtare të BE dhe përfaqësues të nivelit të lartë të BE po takohen në Londër...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - MRT

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor.... Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë...

Negociatat shqiptaro – greke, sot takimi Rama – Cipras

më 7.2018 - Gazeta Express

Ditën e sotme do të mbahet në Londër takimi i shumëpritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut grek Aleksis Cipras. Kjo bisedë mes tyre që do të zhvillohet në orën 17:20, në Londër do të zgjasë...

Robertson: Përparimi i Maqedonisë falë reformave të suksesshme

më 7.2018 - Shenja

Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave, porositëpn sot prëfaqësuesit e Grupit të Ohrit, miqtë dhe mbështetësit...

Në Londër vazhdon samiti BE-Ballkani Perëndimor

më 7.2018 - Politiko

Në Londër po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen nga kryeministrja...

ANALIZA/ Kur Trump takon Putinin: Fillestari përballë mjeshtrit

më 7.2018 - Gazeta Tema

Kur Donald Trump të takohet me Vladimir Putin, ai do të ketë përballë një udhëheqës rus të disiplinuar, të orientuar nga detajet dhe me përvojë, i cili ka luajtur në skenën botërore për më shumë se 18...

Trump fillon vizitën në Europë-aleatët ndjehen nervozë

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags aleate Europe trump Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Portalb

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Telegrafi

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Britania dyfishon fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Gazeta Express

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Negociatat mes vendeve, Rama-Cipras takohen sot në Londër

më 7.2018 - NOA

Edhe pse është raportuar se Greqia dhe Shqipëria janë mjaft pranë arritjes së marrëveshjes për paketën e çështjeve të pazgjidhura mes vendeve, sërish akordi final duket mjaft i vështirë. Situata politike...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Gazeta Tema

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Fakti Ditor

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do të...

NATO po mundohet të pengojë përsëritjen e samitit katastrofik të G7

më 7.2018 - Lajmi.net

Drejtuesit e NATOs u mblodhën këtë javë në një takim që synonte dhënien e përgjigjeve më të forta ndaj kërcënimeve globale. Por kriza më e madhe mund të ketë të bëjë me pikëpamjet e ndryshme midis Trumpit...

Rreziqet e samitit Putin-Trump

më 7.2018 - Bota.al

Nga Steven L. Hall “Cipher Brief” Si një ish pjesëtar i CIA-s, unë jam i shqetësuar për samitin e ardhshëm midis ish-oficerit të KGB-së, presidentit Vladimir Putin, dhe ish-biznesmenit të pasurive të paluajtshme...

Vazhdon samiti i Londrës

më 7.2018 - Klan Kosova

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen...

Zaev në takim me Federica Mogherini në Samitin e Londrës

më 7.2018 - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev, i cili po udhëheq delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor në Londër, sot pritet të ketë takim me përfaqësuesen e lartë për politikë të...

Hahn në Tiranë javën e ardhshme, çfarë pritet të ndodhë me negociatat

më 7.2018 - Sovrani

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johannes Hahn, do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër, Hahn njoftoi se vizita e tij vjen në kuadër të një...

Zaevi takni Mogherinin në Samitin e Londrës

më 7.2018 - Gazeta Express

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin BE – Ballkani Perëndimor në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Britania do rrisë fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Gazeta Shqip

Britania njoftoi se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’i ndihmuar këto vende që të ecin përpara dhe sidomos të luftojnë krimin e organizuar dhe drogën. Kryeministrja britanike...

Takim Zaev – Mogerini në Samitin në Londër

më 7.2018 - Portalb

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani Perëndimor” në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Hahn konfirmon vizitën në Tiranë: Shqipëria dhe Greqia, progres për çështjet ‘e vjetra’

më 7.2018 - Java News

Duke folur nga samiti i Londrës, Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, u shpreh se ka pasur progres sa i përket negociatave mes Greqisë dhe Shqipërisë për çështjet e mbetura pezull. Hahn tha sot se duhen...

Tensionet Trump-Merkel i kanë hipur nervat NATO-s

më 7.2018 - 24 ore

Drejtuesit e NATOs u mblodhën këtë javë në një takim që synonte dhënien e përgjigjeve më të forta ndaj kërcënimeve globale. Por kriza më e madhe mund të ketë të bëjë me pikëpamjet e ndryshme midis Trumpit...

NATO po mundohet të pengojë përsëritjen e samitit katastrofik të G7

më 7.2018 - DW

Drejtuesit e NATOs u mblodhën këtë javë në një takim që synonte dhënien e përgjigjeve më të forta ndaj kërcënimeve globale. Por kriza më e madhe mund të ketë të bëjë me pikëpamjet e ndryshme midis Trumpit...

Dimitrov: Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave

më 7.2018 - Fakti Ditor

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

Samiti i Ballkanit në Londër/ Hahn: Mbështesim plotësisht hapjen e negociatave me Shqipërinë

më 7.2018 - Lexo

Në Londër po zhvillohet Samiti për Ballkanin Perëndimor, ku marrin pjesë edhe disa lider të vendeve të Bashkimit Europian. Në fillim të punimeve ditën e sotme ka mbajtur një fjalim edhe komisioneri i Zgjerimit...

Prezantohen prioritetet e Presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Telegrafi

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, sot do të paraqesin prioritetet e Presidencës së radhës së Austrisë të Bashkimit Evropian. Prioritetet...

Në Londër vazhdon samiti BE-Ballkani Perëndimor

më 7.2018 - Koha.net

Në Londër po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen nga kryeministrja...

Rama dhe Tsipras takohen sot në Londër

më 7.2018 - Sot News

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, do të takohet sot me homologun e tij shqiptar, Edi Rama. Takimi do të zhvillohet në Londër, në kuadër të punimeve të procesit të Berlinit. Sipas zyrës së shtypit të Kryeministrit...

Dimitrov në Londër: Merituam vendim të pastër për fillimin e negociatave

më 7.2018 - Sovrani

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

Fillestari përballë mjeshtrit

më 7.2018 - Lexo

Kur Donald Trump të takohet me Vladimir Putin, ai do të ketë përballë një udhëheqës rus të disiplinuar, të orientuar nga detajet dhe me përvojë, i cili ka luajtur në skenën botërore për më shumë se 18...

​Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon punimet në Londër

më 7.2018 - Telegrafi

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

NATO po mundohet të pengojë përsëritjen e samitit katastrofik të G7

më 7.2018 - Sovrani

Drejtuesit e NATOs u mblodhën këtë javë në një takim që synonte dhënien e përgjigjeve më të forta ndaj kërcënimeve globale. Por kriza më e madhe mund të ketë të bëjë me pikëpamjet e ndryshme midis Trumpit...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Evropa e Lirë

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Po vazhdon të mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Londër

më 7.2018 - OraInfo

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Hahn: Data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor është bërë më konkrete

më 7.2018 - Gazeta e re

Strategjia të cilën e kemi prezantuar për Ballkanin Perëndimor në shkurt të këtij vit ka shkaktuar reaksione dhe veprime, dhe gjithë procesit data indikative e vitit 2025 i ka dhënë më shumë kredibilitet....

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore

më 7.2018 - Republika

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do të...

Dimitrov: Merituam vendim të pastër për fillimin e negociatave

më 7.2018 - Republika

Meritojmë vendim të pastër për fillimin e negociatave, por politika është art i mundësisë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, të japim përpjekje maksimale që të shkojmë përpara, theksoi shefi i Diplomacisë...

​Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon në Londër

më 7.2018 - Gazeta Express

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Hahn: Data për zgjerim në Ballkanin Perëndimor është bërë më konkrete

më 7.2018 - KosovaPress

Kështu deklaroi sot komisari evropian për Zgjerimin Johanes Hahn, në margjina të samitit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Londër. “Kjo datë gjithë rrëfimin e ka bërë më konkret dhe konsideroj se...

Vazhdon samiti BE-Ballkani Perëndimor

më 7.2018 - RTV 21

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Prezantohen prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Lajmi.net

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, dhe Ambasadori i Republikës së Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të Këshillit të Bashkimit...

Prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Gazeta Express

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuesja Speciale e BE-së, Nataliya Apostolova dhe Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, sot do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të...

Hahn përgënjeshtron Ramën: Nuk kemi vendosur për hapjen e negociatave, ja çdo të ndodhë në 2019

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags BE hahn negociata shqiperi Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, do të vizitojë Tiranën, javën e ardhshme. Hahn ka pohuar nga Londra, ku po mbahet Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor,...

Fillestari përballë mjeshtrit

më 7.2018 - Java News

Kur Donald Trump të takohet me Vladimir Putin, ai do të ketë përballë një udhëheqës rus të disiplinuar, të orientuar nga detajet dhe me përvojë, i cili ka luajtur në skenën botërore për më shumë se 18...

Robertson: Maqedonia ka përparuar për shkak të reformave të suksesshme

më 7.2018 - Sovrani

“Përparimi i Maqedonisë nuk do të ishte i mundur, nëse nuk do të ishte lidershipi i guximshëm dhe realizimi i suksesshëm i reformave”, thanë sot përfaqësuesit e Grupit të Ohrit, që udhëhiqet nga George...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Lexo

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Negociatat shqiptaro – greke, sot mbahet takimi Rama – Tsipras

më 7.2018 - Illyria

Londër, 10 korrik 2018 – Sot në Londër pritet të realizohet takimi i paralajmëruar i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministrit të Greqisë, Alexis Tsipras. Dy kryeministrat ndodhen në Londër...

Marrëveshja me Greqinë, Rama dhe Cipras takohen sot në Londër

më 7.2018 - Java News

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Londër takimin me homologun grek Alexis Tsipras. Dy kryeministrat ndodhen në Londër në kuadër të punimeve të procesit të Berlinit. Takimi do të zhvillohet...

Prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Kallxo

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuesja Speciale e BE-së, Nataliya Apostolova dhe Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, sot do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të...

Takim Zaev-Mogerini sot në Londër

më 7.2018 - Nezavisen

Sot pritet që kryeministri Zaev të takojë përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini në kryeqytetin britanik. Zaev po udhëheq delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë në Samitin...

Takim Zaev – Mogerini në Samitin në Londër

më 7.2018 - Republika

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani Perëndimor” në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Infokusi

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Zaev sot takohet me Mogerinin në Samitin në Londër

më 7.2018 - Shenja

Kryeministri Zoran Zaev i cili e kryeson delegacionin qeveritar të Maqedonisë në Samitin “BE – Ballkani Perëndimor” në Londër, sot duhet të realizojë takim me përfaqësuesen e lartë për Siguri dhe Politikë...

Negociatat shqiptaro – greke, sot takimi Rama – Cipras

më 7.2018 - Sovrani

Ditën e sotme do të mbahet në Londër takimi i shumëpritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut grek Aleksis Cipras. Kjo bisedë mes tyre që do të zhvillohet në orën 17:20, në Londër do të zgjasë...

Negociatat shqiptaro – greke, sot takohen Rama dhe Tsipras

më 7.2018 - Ekonomia Online

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe homologu i tij grek Aleksis Tsipras do të takohen sot në Londër. Takimi në qendër do të ketë diskutimet për marrëveshjen dypalëshe. Pritet që kryeministrat, të cilët...

Negociatat me Greqinë, Rama takon Tsipras në Londër

më 7.2018 - AlbPress

Shpërndaj Tags londer rama tsipras Ditën e sotme do të mbahet në Londër takimi i shumëpritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut grek Aleksis Cipras. Kjo bisedë mes tyre që do të zhvillohet...

​Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon punimet në Londër

më 7.2018 - Infokusi

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Në Londër vazhdon samiti BE-Ballkani Perëndimor

më 7.2018 - Ekonomia Online

Në Londër po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen nga kryeministrja...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Ekonomia Online

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Trump, tjetër shuplakë NATO-s dy ditë para samitit

më 7.2018 - Te Sheshi

Presidenti Trump ka sulmuar sërish aleatët e NATO-s duke pretenduar se ata nuk kontribuojnë  mjaftueshëm. Dy ditë para një samiti të Aleancës, ai foli për financimin e kësaj aleance dhe praktikat tregtare...

​​Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon në Londër

më 7.2018 - Periskopi

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Prezantohen prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Infokusi

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuesja Speciale e BE-së, Nataliya Apostolova dhe Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, sot do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të...

Prezantohen prioritetet e presidencës austriake të BE-së

më 7.2018 - Sovrani

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, dhe Ambasadori i Republikës së Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të Këshillit të Bashkimit...

Britania rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

më 7.2018 - Insajderi

Britania tha se gati do të dyfishojë fondet për Ballkanin Perëndimor, për t’iu ndihmuar vendeve të këtij rajoni që të trajtojnë kërcënimet e përparimit të tyre, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon në Londër

më 7.2018 - Sovrani

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon në Londër

më 7.2018 - Periskopi

Në Londër po mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, ku po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres...

​Samiti BE-Ballkani Perëndimor vazhdon në Londër

më 7.2018 - KosovaPress

Ngjarjet qendrore të Samitit fillojnë sot me pritjen e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë, Theresa May për shefat e delegacioneve të vendeve anëtare të Procesit të Berlinit, dhe vendeve...

Samiti i NATO-s: Lidhni rripat, Trump po vjen!

më 7.2018 - Ina

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert....

Lidhni rripat, Trumpi po vjen

më 7.2018 - Medial

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike Bernd Riegert Spektakli...

Lidhni rripat, Trumpi po vjen

më 7.2018 - Java News

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert....

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK