http://kariera.mk

Jo vetëm lahutën, Serbia kërkon të “përvetësojë” dhe xhubletën shqiptare

para 5 muajve - InfoShqip

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka të...

Jo vetëm lahutën, Serbia kërkon të “marrë” dhe xhubletën shqiptare

para 5 muajve - Gazeta e re

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka të...

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë

para 5 muajve - Telegrafi

Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla. Akademiku dhe muzikologu i njohur Vasil Tole,...

Serbia kërkon të marrë edhe xhubletën, pas lahutës

para 5 muajve - Albinfo

Studiuesi shqiptar, Jaho Brahaj, ka thënë se Serbia pasi prezantoi lahutën si trashëgimi kulturore të saj në UNESCO, tash po tenton ta përvetësojë edhe xhubletën shqiptare. “Nuk kam siguri në informacionin,...

FOTOT/ Koleksionisti i veglave popullore: Ju tregoj veçantitë e lahutës shqiptare

para 5 muajve - Gazeta Tema

Nga Ermal Sela Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin Europian , ku sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore  e cila vjen në ditët tona e pa ndryshuar...

Veçantitë e lahutës shqiptare

para 5 muajve - Telegrafi

Ermal Sela Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin evropian. Sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore, e cila vjen në ditët tona e pa ndryshuar....

Pas lahutës, Serbia kërkon të “marrë” dhe xhubletën shqiptare

para 5 muajve - Telegrafi

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhubleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi Jaho Brahaj. “Nuk kam siguri në informacionin,...

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla. Akademiku dhe muzikologu i njohur Vasil Tole,...

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë

para 5 muajve - Republika

Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla. Akademiku dhe muzikologu i njohur Vasil Tole,...

Tretja dhe zhbërja e trashëgimisë mijëravjeçare shqiptare

para 5 muajve - Lajmi.net

Informacione se UNESCO ka regjistruar lahutën si trashëgimi e popullit serb është pritur me reagime të ndryshme në Kosovë. Edhe pse ka qenë i pakët numri i atyre që kanë komentuar rreth kësaj çështjeje,...

Tretja dhe zhbërja e trashëgimisë mijëravjeçare shqiptare

para 5 muajve - Kallxo

Informacione se UNESCO ka regjistruar lahutën si trashëgimi e popullit serb është pritur me reagime të ndryshme në Kosovë. Edhe pse ka qenë i pakët numri i atyre që kanë komentuar rreth kësaj çështjeje,...

Lahuta e Serbëve pasuri e UNESCO-s

para 6 muajve - Respublica

Serbia ka regjistruar si pasuri botërore në Unesco të kënduarit me Gusle ose lahutë. Ajo që habit është reagimi i Ministrisë Shqiptare të Kulturës që është e preokupuar për të korrigjuar mediat, të cilat...

UNESCO pranon këndimin serb me lahutë

para 6 muajve - Klan Kosova

Serbia ka arritur që me një instrument të përhapur në rajon, të bëhet pjesë e UNESCO-s. asaj i është pranaur të kënduarit më lahutë. Por, dikush po pranon se shqiptarët janë vonuar për të treguar vlerat...

Serbia regjistron në UNESCO lahutën si trashëgimi të saj, reagon Shqipëria

para 6 muajve - Koha.net

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me gusle (lahutë). Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESCO-së dhe lajmi është...

Debati për Lahutën, Ministria: Nuk jemi shprehur

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Ministria e Kulturës përmes një deklarate për shtyp hedh poshtë zëra e bëra publik, sipas të cilëve UNESCO është shprehur se “lahuta nuk është shqiptare por serbe”. ”Asnjë vendim nuk është marrë dhe në...

Nuk ka asnjë vendim nga UNESCO, që njeh lahutën si trashëgimi serbe

para 6 muajve - Klan Kosova

Ministria e Kulturës në Shqipëri, ka reaguar të mërkurën pas lajmit se instrumenti i “lahutës nuk është shqiptare por serbe”. Nëpërmjet konferencës për medie, institucioni më i lartë i kulturës në shtetin...

Serbia e bën edhe këtë: Regjistron lahutën në UNESCO si trashëgimi të saj, i reagon Shqipëria

para 6 muajve - Periskopi

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me gusle (lahutë). Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESCO-së dhe lajmi është...

Serbët marrin lahutën shqiptare?

para 6 muajve - Alsat-M

Unesco fut lahutën ne listën e trashëgimisë kulturore serbe, por me emrin e Gusel. Por perse ky vendim kur ky instrument popullor njihet edhe si shqiptar. Këndimi me lahute ka gjurme te lashta ne historinë...

Kënga me lahutë në UNESCO: E regjistron Serbia - vendet ballkanike kërkojnë t’i bashkohen

para 6 muajve - KosovaPress

Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESKO-s dhe lajmi është përcjellë me shqetësim në Shqipëri. Gusle, është emërtimi në gjuhët sllave të veglës muzikore...

Serbët marrin lahutën shqiptare?

para 6 muajve - Vizion Plus

Unesco fut lahutën ne listën e trashëgimisë kulturore serbe, por me emrin e Gusel. Por perse ky vendim kur ky instrument popullor njihet edhe si shqiptar. Këndimi me lahute ka gjurme te lashta ne historinë...

Zemërimi online për ‘lahutën serbe’, reagon ministria: Ja e vërteta

para 6 muajve - Mapo

Ka shkaktuar shumë zemërim online një lajm se lahuta është njohur nga UNESCO si trashëgimi kulturore e Serbisë. Por Ministria e Kulturës përgënjeshtron lajmin e përhapur në media një ditë më parë. “Asnjë...

UNESCO njohu lahutën si pasuri kombëtare të serbëve, reagon Ministria e Kulturës

para 6 muajve - Blitz

Ditën e djeshme organizata botërore e trashëgimisë kulturore UNESCO, njohu lahutën si pasuri kombëtare të Serbisë, ose më saktë pranoi kërkesën e këtij shteti për përfshirjen e “Të Kënduarit në shoqërimin...

Lahuta, serbe? Ministria shqiptare e Kulturës: I thamë UNESCO- që është e të gjithëve

para 6 muajve - Gazeta Tema

Ministria e Kulturës ka reaguar sot për lajmin se UNESCO ka vendosur që lahuta është trashëgimi kulturore e Serbisë, dhe jo shqiptare. Sipas Ministrisë: “Në sesionin e 13-të të Komitetit Ndërqeveritar...

“Lahuta s’është shqiptare, por serbe”, reagon Ministria e Kulturës: Ja si qëndron e vërteta

para 6 muajve - Sot News

Lidhur me heshtjen e Lahutës, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar për...

Ministria e Kulturës: S’ka asnjë vendin nga UNESCO, se lahuta s’është shqiptare, por serbe!

para 6 muajve - Java News

Lidhur me çeshtjen e Lahutes, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar për...

Avokatja publikon lajmin, thirrje ministres Kumbaro: Ku je?

para 6 muajve - Sot News

Lahuta është vlerësuar sipas UNESCO-s, si një vegël e muzikës tradicionale serbe, e jo shqiptare, e si e tillë ajo është bërë pjesë e listës së trashëgimisë së UNESCO-s. Ky vendim ka shtyrë avokaten Mirela...

VIDEO/ “Lahuta s’është pasuri kombëtare e shqiptarëve por e serbve”, UNESCO merr vendim për instrumentin e njohur

para 6 muajve - Gazeta Tema

“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky është përfunimi që ka futur këtë instrument  në listën e trashëgimisë së UNESCO-s si pjesë e kulturës së Serbisë. Edhe pse këndimi me lahutë ka gjurmë të forta...

VIDEO/ Bie miti?! UNESCO merr vendimin: Lahuta pasuri kombëtare e serbëve!

para 6 muajve - Java News

“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky është përfunimi që ka futur këtë instrument  në listën e trashëgimisë së UNESCO-s si pjesë e kulturës së Serbisë. Edhe pse këndimi me lahutë ka gjurmë të forta...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK