http://kariera.mk

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - Alsat-M

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar. Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë...

Sinjale të çuditshme po vijnë nga një galaktikë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Shkencëtarët kanë raportuar se po marrin një sërë sinjalesh të radios nga thellësia në hapësirë. Përderisa sinjalet e radios nga hapësira e thellë janë zbuluar më parë, është vetëm hera e dytë që një sinjal...

Të ardhura nga një galaksi e largët, çfarë ka regjistruar teleskopi Chime në Kanada

para 5 muajve - Lexo

Gjashtë impulse radio të ardhura nga një galaksi e largët, rreth një miliardë e gjysëm vite drite që kanë zgjatur pak të mijtat e sekondës dhe që janë përsëritur disa herë, janë regjistruar nga teleskopi...

Teleskopët kapin sinjal të çuditshëm nga hapësira

para 5 muajve - Gazeta Express

Me anë të teleskopëve në Kanada, astronomët kanë kapur një sinjal misterioz që vjen nga një galaksi e largët. Natyra dhe origjina e valëve është e panjohur, por janë 13 sinjale të njëpasnjëshme që u përsëritën...

​Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - Gazeta Observer

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar. Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë...

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - Gazeta e re

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar. Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë...

Alienë apo vrimat e zeza? Kapen sinjale hapësinore misterioze!

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Impulse të shkurtra në radio, që zgjasin me mijëra sekonda sekonda kanë qenë të mjaftueshme për të nxitur shpresat e një jete ekstra-tokësore. “Këto sinjale anormale sugjerojnë se mund të ketë diçka atje”,...

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - Telegrafi

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar. Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë...

Alienë apo vrimat e zeza? Kapen sinjale hapësinore misterioze!

para 5 muajve - Infokusi

Impulse të shkurtra në radio, që zgjasin me mijëra sekonda sekonda kanë qenë të mjaftueshme për të nxitur shpresat e një jete ekstra-tokësore. “Këto sinjale anormale sugjerojnë se mund të ketë diçka atje”,...

Kapen sinjale të çuditshme nga një galaksi e largët

para 5 muajve - Flaka

Me anë të teleskopëve në Kanada, astronomët kanë kapur një sinjal misterioz që vjen nga një galaksi e largët. Natyra dhe origjina e valëve është e panjohur, por janë 13 sinjale të njëpasnjëshme që u përsëritën...

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - Lajm

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar. Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë...

Misteret e Universit; Shkencëtarët paraqesin studimin për valët

para 5 muajve - Flaka

Shpërthime misterioze dhe të përsëritura energjie janë regjistruar nga shkencëtarët, që e paraqiten zbulimin e tyre në takimin e shoqatës amerikane të astronomisë në Seattle. Edhe pse të tilla valë të...

Sinjali i përsëritur i radios vjen nga 1.5 miliard vit drite larg

para 5 muajve - KosovaLive360

Shkencëtarët kanë vërejtur shpërthime të përsëritura të sinjaleve të radios që vijnë nga thellë në hapësirë. Është hera e dytë që shkencëtarët kanë parë një shpërthim të tillë të përsëritur të radios....

Misteret e Universit; Shkencëtarët paraqesin studimin për valët

para 5 muajve - Tetova Sot

Shpërthime misterioze dhe të përsëritura energjie janë regjistruar nga shkencëtarët, që e paraqiten zbulimin e tyre në takimin e shoqatës amerikane të astronomisë në Seattle. Edhe pse të tilla valë të...

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

para 5 muajve - KosovaPress

Sinjalet e fundit arritën në Tokë nga një galaktikë 1,5 miliard vite dritë larg, transmeton KosovaPress. Shpjegimi më i mundshëm është se ato janë krijuar nga objekte të fuqishme në hapësirë. Ekspertët...

Kapen sinjale të çuditshme nga një galaksi e largët

para 5 muajve - Lajmi.net

Me anë të teleskopëve në Kanada, astronomët kanë kapur një sinjal misterioz që vjen nga një galaksi e largët. Natyra dhe origjina e valëve është e panjohur, por janë 13 sinjale të njëpasnjëshme që u përsëritën...

Teleskopët kapin sinjal të çuditshëm nga hapësira

para 5 muajve - Top Channel

Me anë të teleskopëve në Kanada, astronomët kanë kapur një sinjal misterioz që vjen nga një galaksi e largët. Natyra dhe origjina e valëve është e panjohur, por janë 13 sinjale të njëpasnjëshme u përsëritën...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK