http://kariera.mk

A i ka rënë autoriteti Konjufcës?! Flet Aliu

para 3 muajve - GazetaBlic

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka komentuar deklaratën e kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kryeparlamentar i vendit, Kadri Veseli, se shefit...

Veseli: Kosova duhet ta dërgoj Serbinë në Tribunal Ndërkombëtar

para 3 muajve - RTV 21

Kuvendi votoi Komisionin për të dënuar krimin serb në Kosovë Kuvendi i Kosovës votoi për formimin e Komisionit të veçantë për të dënuar krimin dhe gjenocidin serb në Kosovë. Kryeparlamentari Kadri Veseli,...

Krasniqi e akuzon opozitën për ‘pabesi’, dështojnë disa votime

para 3 muajve - Koha.net

Deputetë të Kuvendit të Kosovës ia kanë vazhduar edhe për 30 ditë mandatin Komisionit hetimor që po heton dëbimin e 6 shtetasve turq nga Kosova një vit më parë. Por, ky votim u bë vetëm në tentimin e katërt,...

Rezoluta që dënon gjenocidin serb në Kosovë bashkon deputetët e Kuvendit

para 3 muajve - Koha.net

Si rrallëherë deputetë të Kuvendit të Kosovës janë bërë bashkë, e këtë herë për të dënuar krimet e gjenocidin serb në Kosovë, tash kur po shënohet 20-vjetori i 186 masakrave të kryera nga Serbia. Ata bashkë...

A i ka rënë autoriteti Konjufcës?! Flet Aliu

para 3 muajve - Gazeta Monitor

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka komentuar deklaratën e kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kryeparlamentar i vendit, Kadri Veseli, se shefit...

Parlamenti i Kosovës krijon komisionin kundër krimeve të luftës dhe gjenocidit nga Serbia

para 3 muajve - Zëri i Amerikës

Në Kosovë, parlamenti miratoi krijimin e një komisioni të veçantë për dënimin e krimeve të luftës dhe gjenocidin e ushtruar nga shteti serb ndaj popullatës së pafajshme në Kosovë. Komisioni që do të ketë...

Nuk votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh me Serbinë

para 3 muajve - Iliria News

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim...

Parlamenti i Kosovës krijon komisionin kundër krimeve të luftës

para 3 muajve - PortaliOnline

Parlamenti i Republikës së Kosovës miratoi sot krijimin e një komisioni të veçantë për dënimin e krimeve të luftës dhe gjenocidin e ushtruar nga shteti serb ndaj popullatës së pafajshme në Kosovë. Komisioni...

I vazhdohet mandati Komisionit Hetimor për rastin e turqve të dëbuar

para 3 muajve - Medial

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia zgjatën të hënën mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar, i cili merret me rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova, më 29 mars të vitit të kaluar. Deputetët,...

Nuk votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh me Serbinë

para 3 muajve - Tetova Sot

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim...

Veseli, Konjufcës: T’ka lëvizë autoriteti pak

para 3 muajve - Kallxo

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk arritën që t’i sigurojnë votat për të kaluar në lexim të dytë Projektligjin për miniera dhe minerale edhe pse u bë një marrëveshje mes Glauk Konjufcës nga LVV dhe Memli...

Kuvendi i Kosovës voton krijimin e Komisionit për krimet serbe

para 3 muajve - BalkanWeb

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Komisionit të veçantë për të dënuar krimin dhe genocidin serb në Kosovë. Themelimi i komisionit mori një unanim prej 68 votash, pra gjithë  deputetët e pranishëm...

S’votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh

para 3 muajve - RTV 21

Mungesë kuorumi Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve”...

Memli Krasniqi dhe Glauk Konjufca përplasen në Kuvend

para 3 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Kosovës i ka vazhduar për 30 ditë afatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me depërtimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova. Opozita dhe pozita u dakorduan që nëse komisionit hetimor...

Kadri Veseli – Glauk Konjufcës: T’u ka lëkundur autoriteti kohët e fundit

para 3 muajve - Klan Kosova

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i është drejtuar Shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca me shprehjen “Glauk t’u ka lëkundur autoriteti kohët e fundit”. Kjo...

Kuvendi se ndal Thaçin për kufijtë

para 3 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të votojë propozim rezolutën në lidhje me angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes...

Formohet komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij. Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa...

I vazhdohet mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve

para 3 muajve - Klan Kosova

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia ka zgjatur mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastet të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më 29 mars të vitit e kaluar. Edhe 30 ditë i është...

I vazhdohet mandati Komisionit Hetimor për rastin e turqve të dëbuar

para 3 muajve - Evropa e Lirë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia zgjatën të hënën mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar, i cili merret me rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova, më 29 mars të vitit të kaluar. Deputetët,...

PDK pro krijimit të rezolutës për sanksionet ndaj gjenocidit serb

para 3 muajve - Telegrafi

Deputeti Memli Krasniqi në Kuvendin e Kosovës (Foto: Telegrafi)

Deputetët formojnë komisionin për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Koha.mk

Kuvendi i Kosovës sot ka formuar Komisionin e veçantë i cili do të merret me gjenocidin serb në Kosovë, raporton “Zëri.info”. Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi kërkoi...

Veseli ‘thumbon’ Glauk Konjufcën: Të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Politiko

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu nga shumica e opozitës. Për...

Kuvendi formon komision për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - RTV 21

U miratua edhe kërkesa në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor,...

Veseli i thotë Konjufcës se i ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - OraInfo

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli ka ‘ngacmuar’ deputetin e VV-së, Glauk Konjufca duke i thënë sei ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit. Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe...

Veseli, Konjufcës: T’ka lëvizë autoriteti pak kohëve të fundit

para 3 muajve - Kallxo

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk arritën që t’i sigurojnë votat për të kaluar në lexim të dytë Projektligjin për miniera dhe minerale edhe pse u bë një marrëveshje mes Glauk Konjufcës nga LVV dhe Memli...

Kuvendi formon Komisionin për përmirësimin e procesit zgjedhor

para 3 muajve - Kallxo

Me 70 vota për dhe 1 kundër Kuvendi i Kosovës e ka miratuar formimin e  Komisionit Ad-Hoc për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti tha se ...

Glauk Konjufcës nuk i shkon fjala në VV: Grupi Parlamentar s’po më ngon, Veseli e thumbon

para 3 muajve - GazetaBlic

Edhe kjo seancë e kuvendit të Kosovës nuk ka kaluar pa përplasje mes pozitës e opozitës. Përplasjeje pati me rastin e votimit të një replikash për shkak të një kërkese të  Grupit Parlamentar të PDK’së...

Mes kushtëzimesh, Kuvendi ia zgjat mandatin Komisionit për deportimin e ‘gylentistëve’

para 3 muajve - Kallxo

Kuvendi i Kosovës ia ka zgjatur mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018, për një afat 30 ditor. Me 60 për, 1 kundër...

20 vjet pas luftës, Kuvendi krijon komision për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë

para 3 muajve - Kallxo

Kuvendi i Kosovës, 20 vjet pas luftës së fundit, ka miratuar formimin  e Komisionit Parlamentar për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Formimi i Komisionit u mbështet me 66 vota të deputetëve. Shefi...

Kuvendi voton për formimin e një komisioni për dënimin e krimeve të luftës

para 3 muajve - Klan Kosova

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro formimit të një komisioni ‘ad hoc’ që do të merret me çështjen e krimeve të luftës dhe Kosovës dhe gjenocidit serb. 66 vota kanë qenë pro formimit të këtij...

Kuvendi voton krijimin e komisionit për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - RTV 21

Të gjithë deputetët votuan pro këtij komisioni Kuvendi i Kosovës ka votuar mocionin për formimin e Komisionit të veçantë për të dënuar krimin dhe gjenocidin serb në Kosovë. Themelimin e këtij komisionit...

Veseli ‘thumbon’ Glauk Konjufcën: Të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Lajmi.net

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu nga shumica e opozitës. Për...

Veseli- Glauk Konjufcës: Të ka lëvizë pak autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - GazetaBlic

Edhe kjo seancë e kuvendit të Kosovës nuk ka kaluar pa përplasje mes pozitës e opozitës. Përplasjeje pati me rastin e votimit të një replikash për shkak të një kërkese të  Grupit Parlamentar të PDK’së...

Kuvendi miraton rezulutën ndaj genocidit serb në Kosovë

para 3 muajve - Albeu

Kuvendi ka miratuar me 66 vota për formimin e komisionit ad hoc të propozuar nga deputeti Bilall Sherifi , për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit të Kosovës. Grupet parlamentare...

Veseli habitet me votat e deputetëve, ‘mashallah’

para 3 muajve - GazetaBlic

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duket se është befasuar me ‘unifikimin’ e deputetëve të Kuvendit sot në seancë. Në një moment, kur është votuar për formimin e Komisionit për procesin zgjedhor,...

Kuvendi ia vazhdon mandatin Komisionit Hetimor për rastin e gylenistëve

para 3 muajve - Lajmi.net

I është vazhduar mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve. Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia ka zgjatur mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me...

Komisionit Hetimor për rastin e gylenistëve i vazhdohet mandati edhe për 30 ditë

para 3 muajve - GazetaBlic

I është vazhduar mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve. Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia ka zgjatur mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me...

I vazhdohet mandati komisionit për hetim të rastit të gylenistëve

para 3 muajve - OraInfo

Kuvendi i Kosovës i ka vazhduar mandatin komisionit për hetim të rastit të gylenistëve. Ka kaluar në Kuvend të Kosovës, kërkesa e komisionit hetimor parlamentar për hetim të rastit “Gylenistët” për vazhdim...

Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

para 3 muajve - GazetaBlic

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu tha se si parti politike do e mbështesin rezolutën dhe krijimin e komisionit ad –hock për sanksionet ndaj krimeve serbe në Kosovë. Haxhiu tha se VV e...

Kuvendi inicion rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Politiko

Kuvendi i Kosovës formoi komisionin ad-hoc për të nisur procedurat për hapat drejt dënimit të krimeve dhe masakrave serbe. Pak ditë pasi Kryeparlamentari Kadri Veseli paralajmëroi inicimin e formimit të...

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

para 3 muajve - Koha.net

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se ideja e rezolutës është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe. Veseli këto komente i bëri...

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

para 3 muajve - RTV 21

Po mbahet seanca e Kuvendit Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se ideja e rezolutës është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe....

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

para 3 muajve - GazetaBlic

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar ideja e rezolutës është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe. Veseli këto komente i bëri pas...

Rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - OraInfo

Kuvendi i Kosovës para pak çastesh ka iniciuar rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe në Kosovë. Kuvendi i Kosovës formoi komisionin ad-hoc për të nisur procedurat për hapat drejt dënimit të krimeve...

Seanca nis me propozim për një rezolutë lidhur me gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Koha.net

Vazhdimi i seancës ka nisur me propozimin e shefit të grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, që të formohet një komision ad-hock për të hartuar një rezolutë lidhur me gjenocidin...

Kuvendi inicion rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Lajmi.net

Kuvendi i Kosovës formoi komisionin ad-hoc për të nisur procedurat për hapat drejt dënimit të krimeve dhe masakrave serbe. Pak ditë pasi Kryeparlamentari Kadri Veseli paralajmëroi inicimin e formimit të...

Propozohet rezolutë për gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - RTV 21

Kërkohet krijimi i një komisioni ad-hoc Vazhdimi i seancës ka nisur me propozimin e shefit të grupit parlamentar të Nismës SocialDemokrate, Bilall Sherifi që të formohet një komision ad-hoc për të hartuar...

Sherifi propozon komision ad hoc dhe rezolutë për krimet e luftës

para 3 muajve - Lajmi.net

Bilall Sherifi, pati një propozim që të krijohet një komision ad hoc për krimet e luftës dhe të nxjerrët një rezolutë nga ajo. Deputeti i Nismas, Bilall Sherifi, pati një propozim që të krijohet një komision...

Kuvendi kërkon krijimin e një Gjykate Speciale për krimet e Serbisë në Kosovë, i drejtohet Parlamentit Evropian

para 3 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës nëpërmjet një rezolutë do t’i drejtohet Bashkimit Evropian, përkatësisht institucioneve të saj, Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian, ku do t’i kërkohet themelimi i një Tribunali...

Bilall Sherifi ka një kërkesë ndaj deputetëve të Kuvendit lidhur me krimet e luftës

para 3 muajve - GazetaBlic

Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Sherif Bilalli ka bërë një propozim lidhur me krimet e luftës që Serbia i ka bërë në Kosovë më 1999, shkruan Gazeta Blic. Sherifi tha se duke pasur parasysh...

Formohet komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - Infokusi

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij. Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa...

Kuvendi nuk miraton rezolutën që i ndalon Thaçit të diskutoj për shkëmbimin e territoreve

para 3 muajve - Infokusi

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të votojë propozim rezolutën në lidhje me angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes...

Formohet komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - Infokusi

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij. Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa...

Nuk votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh me Serbinë

para 3 muajve - Bota Press

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim...

I zgjatet mandati Komisionit Hetimor për rastin e turqve të dëbuar

para 3 muajve - Illyria

Prishtinë, 15 prill 2019 – Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia zgjatën të hënën mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar, i cili merret me rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova, më 29 mars...

S’votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh

para 3 muajve - Gazeta e re

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim...

Kadri Veseli: Glauk të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Infokusi

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu nga shumica e opozitës. Për...

Krasniqi i quan opozitë e lodhtë, Konjufca arsyetohet

para 3 muajve - Infokusi

Në Seancën e cila po mbahet në Kuvendin e Kosovës, deputeti i PDK-ës, Memli Krasniqi akuzoi partitë opozitare për shkak të se nuk e votuan ligjin për miniera dhe minerale. “Është e turpshme qysh zbulohet...

S’votohet rezoluta që e ndalon angazhimin e Thaçit për shkëmbim territoresh

para 3 muajve - Periskopi

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim...

Kuvendi i Kosovës kërkon një Gjykatë Speciale për krimet e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Infokusi

Kuvendi i Kosovës ka votuar pro krijimit të rezolutës, përmes të cilës do i kërkojnë Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian, për themelimn e një Tribunali Special për gjenocidin e Serbisë në Kosovë....

Sherifi propozon komision ad hoc dhe rezolutë për krimet e luftës

para 3 muajve - Lajm

Kuvendi i Kosovës pas një ore vonesë ka filluar seancën plenare. Në rend dite janë 44 pika të papërfunduara nga seancat e kaluara. Deputeti i Nismas, Bilall Sherifi, pati një propozim që të krijohet një...

Kuvendi inicion rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Lajm

Kuvendi ka miratuar me 66 vota për, formimin e komisionit ad hoc të propozuar nga deputeti Bilall Sherifi, për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit të Kosovës. Grupet parlamentare...

Sherifi propozon komision ad hoc dhe rezolutë për krimet e luftës

para 3 muajve - Infokusi

Kuvendi i Kosovës pas një ore vonesë ka filluar seancën plenare. Në rend dite janë 44 pika të papërfunduara nga seancat e kaluara. Deputeti i Nismas, Bilall Sherifi, pati një propozim që të krijohet një...

Seanca nis me propozim  lidhur me gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Infokusi

Vazhdimi i seancës ka nisur me propozimin e shefit të grupit parlamentar të Nismës SocialDemokrate, Bilall Sherifi që të formohet një komision ad-hok për të hartuar një rezolutë lidhur me gjenocidin e...

​Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

para 3 muajve - Gazeta Liria

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu tha se si parti politike do e mbështesin rezolutën dhe krijimin e komisionit ad –hock për sanksionet ndaj krimeve serbe në Kosovë. Haxhiu tha se VV e...

Veseli – Konjufcës: Glauk, t’ka lëvizë pak autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Periskopi

Shpërndaje në:

Kuvendi se ndal Thaçin për kufijtë

para 3 muajve - Bota Press

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të votojë propozim rezolutën në lidhje me angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes...

Formohet komisioni për përmirësimin e procesit zgjedhor

para 3 muajve - Epoka e Re

Kuvendi i Republikës së Kosovës të hënën e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor. Formimi i këtij komisioni ka ardhur pas nënshkrimit të një deklarate të përbashkët...

Kuvendi i zgjat mandatin Komisionit Hetimor për rastin e ‘gylentistëve’

para 3 muajve - Insajderi

Me 60 për, 1 kundër dhe 4 abstenime, sot Kuvendi i Kosovës ia zgjati mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar për rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq. Komisioni do të këtë kohë edhe 30 ditor për...

Kuvendi votoi krijimin e komisionit për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Epoka e Re

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 66 vota për formimin e komisionit ad-hoc të propozuar nga deputeti i Nismës Socialdemokrate Bilall Sherifi, për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit...

Formohet Komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - Periskopi

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij. Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa...

Nuk miratohet rezoluta që ia mundëson Thaçit të diskutojë për shkëmbim të territoreve

para 3 muajve - Gazeta Observer

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të votojë propozim rezolutën në lidhje me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes...

Veseli-Konjufcës: Të ka lëvizur pak autoriteti

para 3 muajve - Gazeta e re

Mungesa e kourimit për t’u votuar në lexim të dytë projektligji për miniera dhe minerale,e ka shtyrë që të reagoi deputetin e PDK-së, Memli Krasniqi, i cili e ka konsideruar opozitën si të lodhët. Shefi...

Veseli-Konjufcës: Të ka lëvizur pak autoriteti

para 3 muajve - KosovaPress

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi tha se opozita është mashtruese dhe nuk janë në gjendje ta mbajnë marrëveshjen as dy minuta. Në replikën e tij, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk...

Kuvendi nuk miraton rezulton që ia mundëson Thaçit të diskutojë për shkëmbim të territoreve

para 3 muajve - Insajderi

Për shkak të mungesës së kuorumit nuk u votua as propozim-rezoluta lidhur me dështimet dhe skandalet në politikën e jashtme të Republikës së Kosovës dhe propozim-rezoluta lidhur me dështimet e koalicionit...

I vazhdohet mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve

para 3 muajve - Gazeta Liria

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ia ka zgjatur mandatin Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastet të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më 29 mars të vitit e kaluar. Edhe 30 ditë i është...

Veseli – Konjufces: Gluak t’ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Insajderi

Në votimin për krijimin e Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me dëbimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq, nuk është duke u krijuar numri i votave për krijimin e këtij komisioni. Me ç’rast...

Glauk Konjufcës nuk i shkon fjala në VV: Grupi Parlamentar s’po më ngon, Veseli e thumbon

para 3 muajve - Bota Press

Edhe kjo seancë e kuvendit të Kosovës nuk ka kaluar pa përplasje mes pozitës e opozitës. Përplasjeje pati me rastin e votimit të një replikash për shkak të një kërkese të  Grupit Parlamentar të PDK’së...

Veseli – Konjufcës: “Glauk, të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit”

para 3 muajve - Sovrani

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në, raporton Gazeta Express. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu...

Kadri Veseli: Glauk të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Gazeta Observer

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu nga shumica e opozitës. Për...

Kuvendi formon komision për përmirësim të procesit zgjedhor

para 3 muajve - KosovaPress

Në këtë seancë u miratua edhe kërkesa e Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018, për vazhdimin e mandatit edhe për një afat...

Veseli habitet me votat e deputetëve, ‘mashallah’

para 3 muajve - Bota Press

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duket se është befasuar me ‘unifikimin’ e deputetëve të Kuvendit sot në seancë. Në një moment, kur është votuar për formimin e Komisionit për procesin zgjedhor,...

Kuvendi voton krijimin e komisionit për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Gazeta e re

Kuvendi i Kosovës ka votuar mocionin për formimin e Komisionit të veçantë për të dënuar krimin dhe gjenocidin serb në Kosovë. Themelimin e këtij komisionin e kanë votuar të gjitha partitë politike dhe...

Veseli në Kuvend kërkon Tribunal për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Ekonomia Online

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se rezoluta për justifikimin e krimeve të luftës duhet të vazhdojë me hapa të tjerë, pasi të krijohet një Tribunal ndërkombëtar për ato krime, raporton Ekonomia...

Veseli-Konufcës: Të ka lëvizë pak autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Ekonomia Online

Pas mos arritjes së votimit të pikave të rendit të ditës në seancën plenare, deputeti i PDK-së Memli Krasniqi tha se edhe pas votimit të pozitës për vazhdimin e mandatit të Komisionit Hetimor për Ndriçimin...

Kuvendi voton krijimin e komisionit për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - KosovaPress

Themelimin e këtij komisionin e kanë votuar të gjitha partitë politike dhe prej 68 deputetëve sa ishin prezent në seancë të gjithë votuan pro këtij komisioni. Propozimin për komisionin për krijimin e një...

Kadri Veseli: Glauk të ka lëvizë autoriteti kohëve të fundit

para 3 muajve - Bota Press

Projektligji për miniera dhe minerale ka përplasur Vetëvendosjen dhe PDK-në. Me propozim të PDK-së, projektligji nuk kaloi pasi që mori vetëm 39 vota, duke mos u votuar kështu nga shumica e opozitës. Për...

Kuvendi miraton rezolutën për tmerrin që bënë serbët në Kosovë

para 3 muajve - Bota Press

Kuvendi ka miratuar me 66 vota për formimin e komisionit ad hoc të propozuar nga deputeti Bilall Sherifi, për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit të Kosovës. Grupet parlamentare...

I vazhdohet edhe për 30 ditë afati komisionit për hetimin e dëbimit të gylenistëve

para 3 muajve - Arbresh

Kuvendi i Kosovës ka miratuar kërkesën e Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018, për vazhdimin e mandatit edhe për një...

Komisionit hetimor për turqit i vazhdohet mandati edhe 30 ditë

para 3 muajve - Ekonomia Online

Me 60 vota për, për të dytën herë në votim, Kuvendi i Kosovës miratoi kërkesën për vazhdim të mandatit të Komisionit Hetimor për ndriçimin e rastit të dëbimit të shtetasve turq, raporton Ekonomia Online....

Krasniqi -VV’së: Jeni mashtrues, Konjufca ia kthen: Unë votova, s’po më ngon partia

para 3 muajve - Periskopi

Ka shpërthyer një përplasje në Kuvend mes deputetit të PDK’së, Memli Krasniqit dhe atij të VV’së, Glauk Konjufcës, raporton Periskopi. Përderisa Konjufca kërkoi që votimi për komisionin rreth hetimit të...

Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

para 3 muajve - Gazeta e re

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu tha se si parti politike do e mbështesin rezolutën dhe krijimin e komisionit ad –hock për sanksionet ndaj krimeve serbe në Kosovë. Haxhiu tha se VV e...

Kuvendi ia vazhdon mandatin komisionit për hetim të rastit të gylenistëve

para 3 muajve - Bota Press

Botapress 15 Prill – Ka kaluar në Kuvend të Kosovës, kërkesa e komisionit hetimor parlamentar për hetim të rastit “Gylenistët” për vazhdim të mandatit edhe për 30 ditë. Me kërkesë të komisionit, deputetët...

Veseli befasohet me votat e deputetëve, dëgjohet duke thënë ‘mashallah’

para 3 muajve - Periskopi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duket se është befasuar me ‘unifikimin’ e deputetëve të Kuvendit sot në seancë. Në një moment, kur është votuar për formimin e Komisionit për procesin zgjedhor,...

Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

para 3 muajve - KosovaPress

Haxhiu tha se VV e mbështetë themelimin e një gjykate vendase, ashtu siç kanë kërkuar para votimi të Gjykatë Speciale. Ajo tha se as UNMIK, as EULEX dhe as institucionet vendase nuk kanë pasur vullnet...

Veseli: Kërkojmë Tribunal Ndërkombëtarë për krimet serbe

para 3 muajve - Arbresh

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, ka mbështetur rezolutën, përmes të cilës do të dënohet gjenocidi i serbëve, duke premtuar se do t’i dërgohet edhe institucioneve ndërkombëtare. “Ideja nuk është vetëm të...

Edhe PDK mbështet krijimin e një rezolutë për sanksionet ndaj gjenocidit serb

para 3 muajve - Gazeta e re

Shefi i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës Memli Krasniqi ka bërë të ditur se edhe PDK e kanë përkrahur rezolutën për sanksione ndaj gjenocidit serb në Kosovë. Krasniqi tregoi se përfaqësuesi...

Edhe PDK mbështet krijimin e një rezolutë për sanksionet ndaj gjenocidit serb

para 3 muajve - KosovaPress

Krasniqi tregoi se përfaqësuesi i PDK-së në këtë komision do të jetë deputeti Mërgim Lushtaku. “Si grup parlamentar e mbështesim plotësisht këtë inicativë të cilën e kemi diskutuar edhe javën e kaluar...

Kuvendi inicion rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe, votohet komisioni

para 3 muajve - Gazeta Observer

Kuvendi ka miratuar me 66 vota për, formimin e komisionit Ad Hoc të propozuar nga deputeti Bilall Sherifi, për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit të Kosovës. Pak ditë pasi kryeparlamentari...

LDK e mbështetë rezolutën për sanksione për krimet serbe

para 3 muajve - Gazeta e re

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar edhe kjo parti e mbështes themelimin e një rezolute për sanksionet ndaj krimeve serbe. Ai ka kërkuar që kjo rezolutë...

Veseli kërkon Tribunal ndërkombëtar për krimet serbe në Kosovë

para 3 muajve - Epoka e Re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar se ideja e rezolutës se Kuvendit është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal ndërkombëtar për krimet serbe. Veseli...

LDK e mbështetë rezolutën për sanksione për krimet serbe

para 3 muajve - KosovaPress

Ai ka kërkuar që kjo rezolutë të jetë në frymën e parlamentit evropian dhe të jetë e pranueshme për të gjithë deputetë e Kuvendit të Kosovës. “Ne e mbështesim plotësisht dhe ne do ta delegojmë deputetin...

Kuvendi inicion rezolutë për gjenocidin dhe krimet serbe, votohet komisioni

para 3 muajve - Ekonomia Online

E plotësuar: Kuvendi ka miratuar me 66 vota për, formimin e komisionit Ad Hoc të propozuar nga deputeti Bilall Sherifi, për gjykimin e krimeve të luftës nga shteti serb ndaj popullit të Kosovës, raporton...

Kuvendi formon Komision për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor

para 3 muajve - Ekonomia Online

Me 70 vota për, Kuvendi i Kosovës ka formuar komisionin ad hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij, raporton Ekonomia Online. Ndërkaq, Avdullah...

Kuvendi formon Komision për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor

para 3 muajve - Ekonomia Online

Me 70 vota për, Kuvendi i Kosovës ka formuar komisionin ad hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve të tij, raporton Ekonomia Online. Ndërkaq, Avdullah...

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

para 3 muajve - KosovaPress

Veseli këto komente i bëri pas propozimit të shefit të Grupit Parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi  për krijimin e një komision lidhur me sanksionet e krimeve dhe gjenocidit serb në Kosovës....

Komision i veçantë për Forcimin e Procesit Zgjedhor

para 3 muajve - Arbresh

Kuvendi i Kosovës ka miratuar formimin e Komisionit Parlamentar për Forcimin e Procesit Zgjedhor. Me 70 vota për dhe një kundër është formuar komisioni që synon të përmirësojë dhe forcojë procesin zgjedhor...

Propozohet rezolute lidhur me gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Sovrani

Vazhdimi i seancës ka nisur me propozimin e shefit të grupit parlamentar të Nismës SocialDemokrate, Bilall Sherifi që të formohet një komision ad-hok për të hartuar një rezolutë lidhur me gjenocidin e...

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

para 3 muajve - Gazeta e re

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar ideja e rezolutës është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe. Veseli këto komente i bëri pas...

Krejt deputetët votojnë rezolutën që i kërkon PE’së një Gjykatë Speciale për gjenocidin serb në Kosovë

para 3 muajve - Periskopi

Kuvendi i Kosovës ka votuar pro krijimit të rezolutës, përmes të cilës do i kërkojnë Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian, për themelimn e një Tribunali Special për gjenocidin e Serbisë në Kosovë....

Rezolutë në lidhje me sanksionimin e gjenocidit serbë në Kosovë

para 3 muajve - Arbresh

Shefi i Grupit Parlamentar të NISMA Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka propozuar një rezolutë në lidhje me sanksionimin e gjenocidit nga ushtria dhe policia serbe, për të cilin morri votat për hartimin...

Seanca nis me propozim për një rezolute lidhur me gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Gazeta e re

Vazhdimi i seancës ka nisur me propozimin e shefit të grupit parlamentar të Nismës SocialDemokrate, Bilall Sherifi që të formohet një komision ad-hoc për të hartuar një rezolutë lidhur me gjenocidin e...

Kuvendi nxjerrë rezolute lidhur me gjenocidin e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Insajderi

Kuvendi i Kosovës me 69 vota kanë nxjrrë një rezolutë përmes të cilës do t’i drejtohet Bashkimit Evropian, përkatësisht institucioneve të saj, Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian, ku do t’i kërkohet...

Sherifi propozon komision ad hoc dhe rezolutë për krimet e luftës

para 3 muajve - Ekonomia Online

Kuvendi i Kosovës pas një ore vonesë ka filluar seancën plenare. Në rend dite janë 44 pika të papërfunduara nga seancat e kaluara, raporton Ekonomia Online. Deputeti i Nismas, Bilall Sherifi, pati një propozim...

Bilall Sherifi ka një kërkesë ndaj deputetëve të Kuvendit lidhur me krimet e luftës

para 3 muajve - Gazeta Observer

Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Sherif Bilalli ka bërë një propozim lidhur me krimet e luftës që Serbia i ka bërë në Kosovë më 1999. Sherifi tha se duke pasur parasysh krimet që ky shtet...

Kuvendi i Kosovës do t’i kërkojë Parlamentit Evropian një Gjykatë Speciale për krimet e Serbisë në Kosovë

para 3 muajve - Periskopi

Kuvendi i Kosovës synon ta votojë një rezolutë përmes të cilës do t’i drejtohet Bashkimit Evropian, përkatësisht institucioneve të saj, Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian, ku do t’i kërkohet...

Djali i Sami Lushtakut thotë se nuk e pati të lehtë hyrjen në politikë

para 3 muajve - GazetaBlic

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku, në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini ka rrëfyer gjëra interesante për jetën dhe karrierën e tij. Mërgimi është djali i ish-kryetarit të...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK