http://kariera.mk

SHBA-të tërheqin stafin joemergjent nga Iraku

më 5.2019 - Klan Kosova

Departamenti i Shtetit Amerikan ka urdhëruar largimin e stafit joemergjent nga Iraku, në mes të tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe fqinjit të Irakut, Iranit. Stafi në ambasadën në Bagdad dhe konsullata...

Kërcënimi nga Irani, ushtria amerikane shton arsenalin e armëve

më 5.2019 - Opinion

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja e duhur dhe për çfarë lloj kërcënimi bëhet fjalë? Njofton nga Pentagoni...

Ushtria amerikane shton arsenalin për t’u përballur me kërcënimin nga Irani

më 5.2019 - Alsat-M

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja e duhur dhe për çfarë lloj kërcënimi bëhet fjalë? Njofton nga Pentagoni...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - Flaka

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve lokale....

Kongresi kërkon informacione lidhur me Iranin

më 5.2019 - Evropa e Lirë

Liderët kryesorë në Kongresin amerikan do të njoftojnë për gjendjen në Lindje të Mesme, teksa ligjvënësit kërkojnë përgjigjje nga Shtëpia e Bardhë rreth hapave që ka marrë presidenti amerikan, Donald Trump...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - Alsat-M

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve lokale....

Gjermania e shqetësuar lidhur me tensionet SHBA-Iran

më 5.2019 - Medial

Qeveria gjermane është shprehur e shqetësuar lidhur me tensionet në Lindjen e Mesme në relacion SHBA-Iran me ç‘rast ka paralajmëruar për një përshkallëzim ushtarak të mundshëm dhe thirrje për një zgjidhje...

Ushtria amerikane shton arsenalin për t’u përballur me kërcënimin nga Irani

më 5.2019 - Zëri i Amerikës

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja e duhur dhe për çfarë lloj kërcënimi bëhet fjalë? Njofton nga Pentagoni...

BE, thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Iranit që të shmangin shkallëzimin

më 5.2019 - Zëri i Amerikës

Ndërsa shkallëzohen tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, Evropa po u bën thirrje të dyja palëve të shmangin përshkallëzimin. Bashkimi Evropian po përpiqet ta shpëtojë marrëveshjen bërthamore...

Gjermania pezulloi misionin ushtarak të trajnimit në Irak

më 5.2019 - Medial

Gjermania ka pezulluar misionin e saj të trajnimit ushtarak në Irak për shkak të tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe Iranit, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur në një konferencë shtypi në Berlin,...

​Diplomatët amerikan tërhiqen nga Iraku për shkak të kërcënimeve iraniane

më 5.2019 - Periskopi

Tërheqja nga Iraku e trupës diplomatike amerikane që nuk është e thelbësore, është e motivuar nga një kërcënim i mundshëm në lidhje direkte me Iranin, deklaruan sot përgjegjës të lartë amerikanë. “Ky kërcënim...

BE, thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Iranit që të shmangin shkallëzimin

më 5.2019 - Arbresh

Ndërsa shkallëzohen tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, Evropa po u bën thirrje të dyja palëve të shmangin përshkallëzimin. Bashkimi Evropian po përpiqet ta shpëtojë marrëveshjen bërthamore...

SHBA evakuojnë personelin diplomatik në Irak

më 5.2019 - Opinion

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka tërhequr një pjesë të personelit të ambasadës së saj në Irak dhe konsullatës në Erbil, pas tensioneve në rritje mes dy vendeve. Lajmi u bë i ditur në faqen zyrtare të...

Tensioni në rritje: SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - Gazeta Tema

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”. Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave...

SHBA evakuon personelin e ambasadës së saj në Irak

më 5.2019 - BalkanWeb

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar personelin e ambasadës amerikane në Baghdad dhe të konsullatës në Erbil të lënë Irakun. Lajmin e bën me dije në një njoftim në Facebook ambasada amerikane,...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - DW

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në "gatishmëri të lartë". Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave...

Ushtria amerikane shton arsenalin për t’u përballur me kërcënimin nga Irani

më 5.2019 - Lajm

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja e duhur dhe për çfarë lloj kërcënimi bëhet fjalë? Njofton nga Pentagoni...

Ushtria amerikane shton arsenalin për t’u përballur me Iranin

më 5.2019 - InfoShqip

Ushtria amerikane po përgatit arsenalin në Lindjen e Mesme për t’u përballur me një sulm të mundshëm nga Irani. Por, a është kjo lëvizja e duhur dhe për çfarë lloj kërcënimi bëhet fjalë? Njofton nga Pentagoni...

​Diplomatët amerikan tërhiqen nga Iraku për shkak të kërcënimeve iraniane

më 5.2019 - KosovaPress

“Ky kërcënim është real”, tha një prej këtyre përgjegjësve të departamentit amerikan të Shtetit, duke përmendur rrezikun që vjen nga milicitë irakiane nën komandën dhe të kontrolluara nga Gardianët e Revolucionit...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - InfoMagazin

Qeveria e SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të gjithë zyrtarëve amerikanë që nuk janë urgjentisht të nevojshëm në Irak. Të prekurit duhet të largohen sa më shpejt që të jetë e mundur me mjete civile transporti,...

SHBA largon stafin “jo të domosdoshëm” nga Iraku

më 5.2019 - Shenja

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Ambasada ka...

Gjermania pezulloi misionin ushtarak të trajnimit në Irak

më 5.2019 - Shenja

Gjermania ka pezulluar misionin e saj të trajnimit ushtarak në Irak për shkak të tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe Iranit, raporton AA. Duke folur në një konferencë shtypi në Berlin, zëdhënësi i Ministrisë...

Tensioni në rritje: SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - Gazeta Tema

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”. Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave...

Gjermania pezullon ushtrimet e trupave irakiane pas tensioneve SHBA-Iran

më 5.2019 - Koha.mk

Ushtria gjermane ka pezulluar programin e ushtrimeve për trupat irakiane pas rritjes së tensioneve në mes të SHBA-së dhe Iranit Kjo thuhet sipas një raporti të DPA ku edhe theksohet zhvillimi i urdhërimit...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - Lajm

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve lokale....

Gjermania e shqetësuar lidhur me tensionet SHBA-Iran

më 5.2019 - Shenja

Qeveria gjermane është shprehur e shqetësuar lidhur me tensionet në Lindjen e Mesme në relacion SHBA-Iran me ç‘rast ka paralajmëruar për një përshkallëzim ushtarak të mundshëm dhe thirrje për një zgjidhje...

SHBA largon stafin “jo të domosdoshëm” nga Iraku

më 5.2019 - Kallxo

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Ambasada ka...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - Shekulli

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”. Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave...

Irani tërhiqet nga disa prej angazhimeve prej marrëveshjes për armët bërthamore

më 5.2019 - Klan Kosova

Irani është tërhequr nga disa angazhime nga marrëveshja për armët bërthamore e arritur në 2015 bashkë me fuqitë botërore. Kjo ka rrjedhur pas një urdhri të Këshillit të Sigurisë Kombëtare si pasojë e ngritjes...

Gjermania pezullon ushtrimet e trupave irakiane pas tensioneve SHBA-Iran

më 5.2019 - Klan Kosova

Ushtria gjermane ka pezulluar programin e ushtrimeve për trupat irakiane pas rritjes së tensioneve në mes të SHBA-së dhe Iranit Kjo thuhet sipas një raporti të DPA ku edhe theksohet zhvillimi i urdhërimit...

SHBA-ja tërheq personel nga Iraku për shkak të tensioneve në Iran

më 5.2019 - Koha.mk

Ambasada e SHBA-së në Irak sot bëri të ditur se nga Departamenti i Shtetit ka marrë urdhër që i gjithë personeli, i cili nuk është i nevojshëm, menjëherë ta braktisë atë vend për shkak të eskalimit të...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - Tetova Sot

Qeveria e SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të gjithë zyrtarëve amerikanë që nuk janë urgjentisht të nevojshëm në Irak. Të prekurit duhet të largohen sa më shpejt që të jetë e mundur me mjete civile transporti,...

SHBA urdhëron punonjësit jo-emergjent të largohen nga Iraku

më 5.2019 - Medial

SHBA-të kanë urdhëruar largimin e punonjësve jo-emergjent nga Iraku për shkak të rritjes së tensioneve ndërmjet Washingtonit dhe Iranit, transmeton Anadolu Agency (AA). Urdhri vlen për të punësuarit në...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - Arbresh

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve lokale....

SHBA largon stafin "jo të domosdoshëm" nga Iraku

më 5.2019 - Evropa e Lirë

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Ambasada ka...

Buzë katastrofes/ Irani zotohet të mund aleancën amerikane-izraelite, ndërsa Putin paralajmëron kundër presionit të SHBA

më 5.2019 - Bota Press

Irani do të mposhtë aleancën amerikane dhe izraelite, tha të mërkurën Ministri i Mbrojtjes i Iranit, Amir Hatami, sipas Agjencisë së lajmeve të Republikës Islamike (IRNA). “Ne do ta mposhtim fronin amerikan-sionist”,...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - KosovaPress

Personeli i ushtrisë holandeze, në bashkëpunim me trupat e tjera të huaja, ndihmoi në trajnimin e forcave irakiane në Erbil në Irakun verior, raporton Reuters. Raporti nuk jep më shumë detaje për një vendim...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

më 5.2019 - Gazeta e re

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve lokale....

Vendimi i papritur, SHBA largon një pjesë të punonjësve të ambasadës nga Iraku

më 5.2019 - Java News

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Ambasada ka...

SHBA jep urdhër urgjente: Tërhiquni nga Bagdadi

më 5.2019 - Alsat-M

Administrata e Uashingtonit ka dhënë urdhër urgjente i cili i është drejtuar personelit amerikan në Irak që menjëherë të tërhiqen. Siç transmeton “Russia Today”, ambasada amerikane në Bagdad ka kumtuar...

Shtëpia e Bardhë shqyrton dërgimin e 120 mijë trupave në kufi me Iranin

më 5.2019 - Neshesh

Gjatë një takimi të këshilltarëve për siguri të presidentit amerikan, sekretari i mbrojtjes, Patrick Shanahan, e paraqiti planin e ndryshuar për dërgimin e 120 mijë ushtarëve në Lindje të Mesme në rast...

SHBA urdhëron stafin e ambasadës së saj që të largohet nga Iraku sa më parë

më 5.2019 - Klan Kosova

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar të gjithë të punësuarit jo-emergjent që ta largohen nga Iraku sa më parë që të jetë e mundur. Amerikanëve në ambasadën në Bagdad dhe në konsullatën në Erbil...

Gjermania dhe Holanda i ndalin ushtrimet ushtarake në Irak, ushtria e Kuvajtit në gatishmëri

më 5.2019 - Insajderi

Ai ka shpjeguar se Gjermania ka shenja të caktuara se ekziston rreziku prej sulmit i cili do të ketë përkrahje të Iranit,mirëpo kjo nuk do të thotë se programi i ushtrimeve ushtarake nuk do të vazhdohet...

Holanda bashkohet me Gjermaninë në ndalimin e misionit në Irak për shkak të sigurisë

më 5.2019 - Arbresh

Holanda ka ndjekur Gjermaninë në pezullimin e misionit të saj në Irak mes rritjes së tensioneve midis SHBA dhe fqinjit të Irakut, Iranit. Holanda vendosi të ndalë misionin që i dha ndihmë autoriteteve...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - 24 ore

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”. Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave...

Amerika në alarm: I thotë pjesëtarëve të stafit që të ikin menjëherë nga Iraku

më 5.2019 - GazetaBlic

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar të gjithë stafin qeveritar jo-emergjent që ta lëshojnë Irakun me urgjencë pas përshkallëzimit të tensioneve me fqinjin e saj, Iranin. Një alarm i publikuar...

SHBA largon një pjesë të punonjësve të ambasadës nga Iraku

më 5.2019 - Epoka e Re

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Përmes një deklarate...

Gjermania pezullon ushtrimet e trupave irakiane pas tensioneve SHBA-Irak

më 5.2019 - Ekonomia Online

Ushtria gjermane ka pezulluar programin e ushtrimeve për trupat irakiane pas rritjes së tensioneve në mes të SHBA-së dhe Irakut. Kjo thuhet sipas një raporti të DPA ku edhe theksohet zhvillimi i urdhërimit...

ShBA-ja largon stafin “jo të domosdoshëm” nga Iraku

më 5.2019 - Ekonomia Online

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin. Ambasada ka...

Irani reagon përsëri, e paralajmëron Amerikën lër luftë

më 5.2019 - InfoShqip

Këshilltari i presidenti të Iranit ka sulmuar presidentin amerikan Donald Trump të martën. Ai ka thënë që SHBA’në e pret lufta nëse vazhdon të dëgjohet këshilltari kombëtar për siguri John Bolton, duke...

Punonjësit e SHBA-ve në Irak urdhërohen të largohen

më 5.2019 - InfoMagazin

Të mërkurën departamenti i Shtetit i SHBA-së urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, është bërë e ditur përmes një deklarate nga ambasada...

SHBA urdhëron evakuimin e pjesshëm të ambasadës në Bagdad

më 5.2019 - Arbresh

SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të punësuarve nga ambasada në Bagdad. Uashingtoni urdhëroi largimin e punonjësve të qeverisë jo-emergjente nga Iraku të mërkurën, pas shprehjes së përsëritur të shqetësimeve...

SHBA urdhëron punonjësit jo-emergjentë të largohen nga Iraku, “sa më shpejt të jetë e mundur”

më 5.2019 - Ekonomia Online

Departamenti i Shtetit i SHBA-së të mërkurën urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, përcjell Telegrafi, është bërë e ditur përmes një...

Tensionet me Iranin, Shtetet e Bashkuara tërheqin personelin më diplomatik nga Iraku

më 5.2019 - Te Sheshi

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar kthimin e shumicës së stafit amerikan nga misione diplomatike në Irak, tha të mërkurën ambasada e SHBA në Bagdad, mes tensioneve në rritje midis Uashingtonit...

Khamenei: Nuk do të ketë luftë me SHBA

më 5.2019 - Insajderi

Khamenei këtë e ka deklaruar duke iu drejtuar zyrtarëve dhe ka shtuar se matja e forcës në mes të Teheranit dhe Uashingtonit është më tepër mënyrë e testimit të vendosmërisë së dyja palëve, sesa konflikt...

Irani paralajmëron luftë nëse Trump vazhdon ta dëgjojë “njeriun me mustaqe” John Bolton

më 5.2019 - Republika

Këshilltari i presidenti të Iranit ka sulmuar presidentin amerikan Donald Trump të martën. Ai ka thënë që SHBA’në e pret lufta nëse vazhdon të dëgjohet këshilltari kombëtar për siguri John Bolton, duke...

Irani paralajmëron luftë nëse Trump vazhdon ta dëgjojë “njeriun me mustaqe” John Bolton

më 5.2019 - AlbPortali

Loading... Këshilltari i presidenti të Iranit ka sulmuar presidentin amerikan Donald Trump të martën. Ai ka thënë që SHBA’në e pret lufta nëse vazhdon të dëgjohet këshilltari kombëtar për siguri John Bolton,...

SHBA jep urdhër urgjente: Tërhiquni nga Bagdadi

më 5.2019 - Insajderi

Siç transmeton “Russia Today”, ambasada amerikane në Bagdad ka kumtuar se ka urdhër që i gjithë personeli i cili nuk është “për raste urgjente”, menjëherë të kthehet në SHBA. Ky veprim vjen me rastin e...

Punonjësit e SHBA-ve në Irak urdhërohen të largohen

më 5.2019 - Periskopi

Të mërkurën departamenti i Shtetit i SHBA-së urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, është bërë e ditur përmes një deklarate nga ambasada...

Amerika në alarm: I thotë pjesëtarëve të stafit që të ikin menjëherë nga Iraku

më 5.2019 - Periskopi

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar të gjithë stafin qeveritar jo-emergjent që ta lëshojnë Irakun me urgjencë pas përshkallëzimit të tensioneve me fqinjin e saj, Iranin. Një alarm i publikuar...

SHBA urdhëron gjithë stafin jo-emergjent të largohet nga Iraku

më 5.2019 - Arbresh

Uashingtoni ka urdhëruar tërheqjen e gjithë stafit jo-emergjent nga Iraku, bën të ditur Ambasada Amerikane në Bagdad. Ky veprim vjen pas tensioneve të fundit në vend, transmeton portali arbresh.info. Disa...

SHBA – Trump përgënjeshtron dërgimin e 120 000 ushtarëve në Lindje të Mesme

më 5.2019 - Medial

UASHINGTON, 14 maj /MEDIAL-AFP/ – Presidenti amerikan, Donald Trump përgënjeshtroi sot çdo projekt për të dërguar 120 000 ushtarë në Lindje të Mesme për të kufizuar Iranin, një hipotezë e ngritur nga e...

Irani paralajmëron luftë nëse Trump vazhdon ta dëgjojë “njeriun me mustaqe” John Bolton

më 5.2019 - Tetova Sot

Këshilltari i presidenti të Iranit ka sulmuar presidentin amerikan Donald Trump të martën. Ai ka thënë që SHBA’në e pret lufta nëse vazhdon të dëgjohet këshilltari kombëtar për siguri John Bolton, duke...

Trump përgënjeshtron dërgimin e 120 000 ushtarëve në Lindje të Mesme

më 5.2019 - BalkanWeb

Presidenti amerikan, Donald Trump përgënjeshtroi sot çdo projekt për të dërguar 120 000 ushtarë në Lindje të Mesme për të kufizuar Iranin, një hipotezë e ngritur nga e përditshmja “New York Times”. “A...

A u dërguan 120 mijë ushtarë amerikanë në Lindjen e Mesme? Ja çka thotë Trump

më 5.2019 - InfoShqip

Presidenti amerikan, Donald Trump, përgënjeshtroi sot çdo projekt për të dërguar 120.000 ushtarë në Lindje të Mesme për të kufizuar Iranin, një hipotezë e ngritur nga e përditshmja “New York Times”. “A...

SHBA-ja fajëson Iranin për sulmin në anijet transportuese të naftës

më 5.2019 - Alsat-M

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet e lidhura me këtë vend kanë përdorur eksplozivët për të dëmtuar katër anije jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekspertët ushtarakë që u dërguan për të hetuar...

Trump mohon dislokimin e 120.000 ushtarëve në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - Tetova Sot

Presidenti amerikan, Donald Trump, përgënjeshtroi sot çdo projekt për të dërguar 120.000 ushtarë në Lindje të Mesme për të kufizuar Iranin, një hipotezë e ngritur nga e përditshmja “New York Times”. “A...

Sulmet ndaj çisternave të naftës, Shtetet e Bashkuara fajësojnë Iranin

më 5.2019 - Top Channel

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani apo grupet e mbështetura prej tij kanë përdorur eksplozivë për të dëmtuar 4 çisterna nafte që ishin nisur nga brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe gjatë së dielës....

SHBA-ja fajëson Iranin për sulmin në anijet transportuese të naftës

më 5.2019 - Evropa e Lirë

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet e lidhura me këtë vend kanë përdorur eksplozivët për të dëmtuar katër anije jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekspertët ushtarakë që u dërguan për të hetuar...

Irani: Izraeli “dinak” qëndron prapa sulmit të tankerëve në Gjirin Persik

më 5.2019 - Portalb

Një zyrtar i lartë iranian tha se vendi i tij beson se “Izraeli dinak” qëndron pas sulmeve të pretenduara më herët gjatë javës mbi katër tankerë të naftës në Gjirin Persik, transmeton Anadolu Agency (AA)....

Irani: Izraeli “dinak” qëndron prapa Sul.mit të tankerëve në Gjirin Persik

më 5.2019 - Medial

Një zyrtar i lartë iranian tha se vendi i tij beson se “Izraeli dinak” qëndron pas sulmeve të pretenduara më herët gjatë javës mbi katër tankerë të naftës në Gjirin Persik, transmeton Anadolu Agency (AA)....

Trump përgënjeshtron dërgimin e 120 000 ushtarëve në Lindje të Mesme

më 5.2019 - KosovaPress

“A do e bëjë këtë? Absolutisht. Por nuk e kemi planifikuar ende. Shpresoj që të mos kemi nevojë ta planifikojmë. Nëse do duhet ta bëjmë, do të dërgojmë më shumë trupa se kaq”, tha ai para gazetarëve në...

SHBA-ja fajëson Iranin për sulmin në anijet transportuese të naftës

më 5.2019 - Shenja

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet e lidhura me këtë vend kanë përdorur eksplozivët për të dëmtuar katër anije jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekspertët ushtarakë që u dërguan për të hetuar...

Irani: Izraeli “dinak” qëndron prapa sulmit të tankerëve në Gjirin Persik

më 5.2019 - Shenja

Një zyrtar i lartë iranian tha se vendi i tij beson se “Izraeli dinak” qëndron pas sulmeve të pretenduara më herët gjatë javës mbi katër tankerë të naftës në Gjirin Persik, transmeton AA. Sipas agjencisë...

Trump: Nuk duam luftë me Iranin

më 5.2019 - Arbresh

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë duke u përgatitur për luftë me Iranin, pavarësisht tensioneve në rritje, ka theksuar presidenti amrikan Donald Trump. Trump i ka quajtur “lajme të rreme” raportet...

SHBA-ja fajëson Iranin për sulmin në anijet transportuese të naftës

më 5.2019 - Tetova Sot

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet e lidhura me këtë vend kanë përdorur eksplozivët për të dëmtuar katër anije jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekspertët ushtarakë që u dërguan për të hetuar...

SHBA-ja fajëson Iranin për sulmin në anijet transportuese të naftës

më 5.2019 - Lajm

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet e lidhura me këtë vend kanë përdorur eksplozivët për të dëmtuar katër anije jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekspertët ushtarakë që u dërguan për të hetuar...

SHBA: Rritja e prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim “mbrojtës”

më 5.2019 - Alsat-M

Përderisa po rriten shqetësimet për një konflikt midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, zyrtarët amerikanë u kanë thënë aleatëve evropianë se shtimi i prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim...

SHBA-të rishikojnë planin ushtarak ndaj Iranit, 120 mijë trupa në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - Gazeta Tema

Duket se pas sulmit të dy naftëmbajtëseve saudite fshihet Irani. Siç kanë referuar zyrtarët amerikanë të cituar nga media, vlerësimet paraprake nga ushtria amerikane tregojnë se eksplozivi i përdorur kundër...

SHBA bëhet gati për luftë me Iranin, gati 120 000 trupa për përballjen e madhe

më 5.2019 - InfoShqip

Dëmtimi i katër tankerave të naftës në Gjirin Persik përmes disa sulmeve misterioze me eksplozivë, të cilët vendet arabe dhe SHBA-të kanë cilësuar sabotazh prej Iranit kanë rritur ndjeshëm tensionet në...

SHBA: Rritja e prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim "mbrojtës"

më 5.2019 - Evropa e Lirë

Përderisa po rriten shqetësimet për një konflikt midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, zyrtarët amerikanë u kanë thënë aleatëve evropianë se shtimi i prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim...

Shtëpia e Bardhë rishqyrton planet kundër Iranit

më 5.2019 - Alsat-M

Ministri i përkohshëm amerikan i Mbrojtjes, Patrick Shanahan, i paraqiti presidentit të SHBA-së, Donald Trump një përditësim të planit ushtarak për të dërguar një maksimum prej 120 000 ushtarësh amerikanë...

Shtëpia e Bardhë shqyrton dërgimin e mijëra trupave në Lindje të Mesme

më 5.2019 - Arbresh

Gjatë një takimi të këshilltarëve për siguri të presidentit amerikan, sekretari i mbrojtjes, Patrick Shanahan, e paraqiti planin e ndryshuar për dërgimin e 120 mijë ushtarëve në Lindje të Mesme në rast...

SHBA bëhet gati për luftë me Iranin, gati 120 000 trupa për përballjen e madhe

më 5.2019 - Lajme.al

Dëmtimi i katër tankerave të naftës në Gjirin Persik përmes disa sulmeve misterioze me eksplozivë, të cilët vendet arabe dhe SHBA-të kanë cilësuar sabotazh prej Iranit kanë rritur ndjeshëm tensionet në...

Shpërthen me dy shteteve, SHBA dhe Irani po shkojnë drejt luftës/ Çfarë po ndodh që po i afrohen pikës kritike?

më 5.2019 - Sot News

Irani akuzohet se ka përdorur sërish eksploziv për të shpërthyer vrima në katër anije- mes tyre dhe dy cisterna saudite- të ankoruara në Gjirin Persik. Kjo akuzë vjen nga SHBA, ndërkohë që Uashingtoni...

Irani: Izraeli “dinak” qëndron prapa sulmit të tankerëve në Gjirin Persik

më 5.2019 - Gazeta e re

Emiratet e Bashkuara Arabe më herët gjatë kësaj jave thanë se katër tankerë të naftës kanë qenë “të sabotuar” jashtë brigjeve të Fujaira-s. Një zyrtar i lartë iranian tha se vendi i tij beson se “Izraeli...

Irani nuk frikësohet nga lufta me ShBA-në: Jemi gati, lufta do të jetë shkatërruese

më 5.2019 - Periskopi

Shtetet e Bashkuara po luajnë “një lojë shumë të rrezikshme” në përpjekjet për “ta tërhequr Iranin në një luftë të panevojshme” ka thënë një zyrtar i lartë iranian gjatë ditës së sotme. Hamid Baelidinejad,...

Sulmi ndaj anijeve të Arabisë Saudite, SHBA fajëson Iranin

më 5.2019 - Arbresh

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet që përkrahen nga ky shtet kanë përdorur mjete shpërthyese për t’i dëmtuar katër anije pranë brigjeve të Emirave të Bashkuara Arabe. Raportohet se ekspertët...

ShBA-ja fajëson Iranin për sulmin ndaj anijeve të Arabisë Saudite

më 5.2019 - Ekonomia Online

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet që përkrahen nga ky shtet kanë përdorur mjete shpërthyese për t’i dëmtuar katër anije pranë brigjeve të Emirave të Bashkuara Arabe. Raportohet se ekspertët...

SHBA-ja fajëson Iranin se sulmoi katër anije të Arabisë Saudite

më 5.2019 - Periskopi

Hetuesit amerikanë besojnë se Irani ose grupet që përkrahen nga ky shtet kanë përdorur mjete shpërthyese për t’i dëmtuar katër anije pranë brigjeve të Emirave të Bashkuara Arabe. Raportohet se ekspertët...

ShBA-ja: Rritja e prezencës ushtarake në Gjirin Persik, veprim mbrojtës

më 5.2019 - Epoka e Re

Përderisa janë duke u rritur shqetësimet për një konflikt ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) dhe Iranit, zyrtarët amerikanë u kanë thënë aleatëve evropianë se shtimi i prezencës ushtarake...

Plani sekret i Boltonit: 120.000 ushtarë amerikan kundër Iranit

më 5.2019 - Insajderi

Sipas shkrimit të kësaj gazete amerikane, në takim të këshilltarëve kryesor për siguri të presidentit Trump, i cili u mbajt të enjten e kaluar, ushtruesi i detyrës i ministrit të mbrojtjes Patrick Shanahan...

Shtëpia e Bardhë po i rishikon planet ushtarake kundër Iranit

më 5.2019 - Koha.net

Zyrtari kryesor amerikan i mbrojtjes ia ka paraqitur presidentit Donald Trump një plan të përditësuar ushtarak, që parasheh dërgimin e deri në 120.000 ushtarëve në Lindje të Mesme, po që se Irani i sulmon...

ShBA: Rritja e prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim “mbrojtës”

më 5.2019 - Ekonomia Online

Përderisa po rriten shqetësimet për një konflikt midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, zyrtarët amerikanë u kanë thënë aleatëve evropianë se shtimi i prezencës ushtarake në Gjirin Persik është veprim...

Trump kërcënon Iranin: Do të vuani shumë nëse provoni diçka kundër SHBA-së

më 5.2019 - Alsat-M

Donald Trump paralajmëroi të hënën se Irani do të “vuante shumë” në qoftë se ai synonte interesat e SHBA-ve. Presidenti i SH.B.A.-së Donald Trump paralajmëroi të hënën se Irani do të “vuante shumë” në...

Hija e luftës me Iranin ndan SHBA me Gjermaninë

më 5.2019 - Gazeta Tema

Vendosja e trupave ushatarke dhe mjeteve të marinës nga SHBA në Gjirin Persik ka shtuar frikën e një konflikti me Iranin. Një konflikt i njëanshëm dhe pa arsyetim të qëndrueshë, i kërkuar nga amerikanët...

Shtëpia e Bardhë rishqyrton planet kundër Iranit

më 5.2019 - KosovaPress

Kohë e fundit ka pasur një përshkallëzim tensionesh mes dy vendeve, pasi SHBA braktisi marrëveshjen bërthamore, dhe pas deklaratave të liderit iranian Rohani, sipas të cilit vendi i tij do të vazhdonte...

SHBA ndaj Iranit po aq trupa sa në Irak? New York Times: Bolton, “skifteri” që do luftë

më 5.2019 - Te Sheshi

Në një takim me Këshilltarin për Sigurinë të presidentit Trump, John Bolton të enjten e kaluar, Sekretari i Mbrojtjes Patrick Shanahan ka paraqitur një plan që parashikon dërgimin në 120.000 trupave amerikane...

Shtëpia e Bardhë do të dërgojë 120 mijë trupa në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - Arbresh

Shtëpia e Bardhë thuhet të jetë duke planifikuar dërgimin e 120 mijë ushtarëve në Lindjen e Mesme nëse Irani sulmon forcat amerikane në një jehonë alarmuese të Luftës së Irakut. Sekretari në detyrë i Mbrojtjes...

Trump kërcënon Iranin: Do të vuani shumë nëse provoni diçka kundër SHBA-së

më 5.2019 - Gazeta Observer

Donald Trump paralajmëroi të hënën se Irani do të “vuante shumë” në qoftë se ai synonte interesat e SHBA-ve. Presidenti i SH.B.A.-së Donald Trump paralajmëroi të hënën se Irani do të “vuante shumë” në...

Trump paralajmëron Iranin: Nëse bëjnë ndonjë gjë, do të vuajnë

më 5.2019 - Ina

Presidenti Donald Trump i bëri thirrje Iranit ditën e hënë që të ketë kujdes nëse planifikon ndonjë gjë që prish interesat e saj nëLindjen e Mesme. Uashingtoni tha se Teheranin do të bënte një gabim shumë...

Trump paralajmëron Iranin: Nëse bëjnë ndonjë gjë, do të vuajnë

më 5.2019 - BalkanWeb

Presidenti Donald Trump i bëri thirrje Iranit ditën e hënë që të ketë kujdes nëse planifikon ndonjë gjë që prish interesat e saj nëLindjen e Mesme. Uashingtoni tha se Teheranin do të bënte një gabim shumë...

Trump paralajmëron Iranin për veprimet në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - RTV 21

“Nëse bëjnë ndonjë gjë, do të vuajnë shumë” Presidenti amerikan, Donald Trump paralajmëroi sot sërish Iranin, duke garantuar se do të bëjë një gabim shumë të madh nëse përgatit ndonjë gjë. Uashingtoni...

Trump paralajmëron Iranin për veprimet në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - Insajderi

Uashingtoni akuzon Teheranin se po përgatit sulme kundër interesave amerikane në Lindjen e Mesme. “Nëse bëjnë ndonjë gjë, do të vuajnë shumë”, deklaroi presidenti amerikan gjatë një takimi me kryeministrin...

Trump paralajmëron Iranin për veprimet në Lindjen e Mesme

më 5.2019 - KosovaPress

Uashingtoni akuzon Teheranin se po përgatit sulme kundër interesave amerikane në Lindjen e Mesme. “Nëse bëjnë ndonjë gjë, do të vuajnë shumë”, deklaroi presidenti amerikan gjatë një takimi me kryeministrin...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK