http://kariera.mk

Gjysmë milion qytetarë janë shpërngulur nga Maqedonia

para 8 muajve - Koha.mk

“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën...

Shqipërisë po i ikën “truri”! Dalin shifrat e Bankës Botërore

para 8 muajve - Gazeta Express

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

Dalin shifrat e Bankës Botërore: Shqipërisë po i ikën ?truri?!

para 8 muajve - Albeu

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

Shqipërisë i ikën ‘truri’, raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë

para 8 muajve - BalkanWeb

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

Mbi efektin e rritjes së pagave dhe ribalancin e buxhetit!

para 8 muajve - Shenja

Shkruan: Driton DEMIRI Zonjë e Zotëri, Më 3 tetor në një konferencë për shtyp njoftuat mbi ribalancin e buxhetit të sapo miratuar në seancë qeveritare. Le të sqarohemi; Fillimisht, për një kohë të gjatë...

Shqipërisë i ikën “truri”, raporti “tronditës” i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë

para 8 muajve - Standard

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

Shqipërisë i ikën “truri”, raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë

para 8 muajve - Koha Jone

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

”Ikja e trurit”, 40% e emigrantëve me arsim të lartë

para 8 muajve - Koha Jone

Nga Shqipëria po ikën edhe të arsimuarit. Jemi vendi i dytë në Europë dhe Azinë Qëndrore që ka numrin më të lartë të emigrantëve në raport me popullsinë. Në raportin ”Migrimi dhe rrjedhja e trurit” të...

Dalin shifrat e Bankës Botërore, Shqipërisë po i ikën “truri”

para 8 muajve - InfoShqip

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore

para 8 muajve - Koha.mk

Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore

para 8 muajve - Klan Kosova

Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore

para 8 muajve - Medial

Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Evropën

para 8 muajve - Epoka e Re

Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për...

Banka Botërore, apel qeverisë Rama: Kërkojmë transparencë për koncesionet

para 8 muajve - Standard

Banka Botërore ka kërkuar nga qeveria shqiptare më shumë transparencë dhe përafrimin e legjislacionit me atë të Bashkimit Evropian, lidhur me PPP-të. Apeli i Bankës Botërore erdhi pak ditë pasi qeveria...

Banka Botërore tregon se sa persona kanë ikur nga Maqedonia

para 8 muajve - Fol

Gjysmë milion qytetarë ose një e katërta e popullsisë janë shpërngulur nga Maqedonia. Dy të tretat e tyre janë duke punuar dhe një e treta janë punëtorë, ndërsa një e treta janë ekspertë të lartë të IT-ve....

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

para 8 muajve - Koha.net

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri për paga në sektorin publik, rrezikojnë rritjen ekonomike prej...

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

para 8 muajve - Infokusi

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri për paga në sektorin publik, rrezikojnë rritjen ekonomike prej...

Banka Botërore: Ekonomia shqiptare ka ngecur

para 8 muajve - Gazeta Telegraf

Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve...

BB: Ligji për pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë

para 8 muajve - Illyria

Prishtinë, 9 tetor 2019 – Banka Botërore (BB) parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020 – 2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak...

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

para 8 muajve - Zyrtare

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri për paga në sektorin publik, rrezikojnë rritjen ekonomike prej...

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

para 8 muajve - Periskopi

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri për paga në sektorin publik, rrezikojnë rritjen ekonomike prej...

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

para 8 muajve - Ekonomia Online

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri për paga në sektorin publik, rrezikojnë rritjen ekonomike prej...

Mantovanelli: Kosova deri në fund të vitit, do të shnëoj rritje ekonomike 4%

para 8 muajve - RTV 21

Raporti i rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor Zyra e Bankës Botërore në Kosovë prezantoi Raportin e rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor. Gjatë këtij prezantimi u tha se deri në fund të vitit...

Sejko takim me delegacionin e Bankës Botërore. Diskutohet për planin e masave për kreditimin

para 8 muajve - Koha Jone

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi një takim me delegacionin e Bankës Botërore, të kryesuar nga Maryam Salim, Përfaqësuese e Përhershme e Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri dhe...

Sipas Bankës Botërore, Kosova ende mbetet vend me papunësi të lartë

para 8 muajve - Koha.net

Kosova ka shënuar rritje ekonomike rreth 4%. Kjo është konstatuar në Raportin e Rregullt Ekonomik të Bankës Botërore, raporton KTV. E, një rritje e tillë ekonomike krijoi edhe vende të reja të punës, ka...

Banka Botërore: Nga Maqedonia kanë migruar 500.000 qytetarë

para 8 muajve - Flaka

Gjysmë milion qytetarë ose një e katërta e popullsisë kanë ikur nga Maqedonia. Dy të tretat e tyre janë të aftë për punë dhe një e treta janë shumë të aftë, shumica e nga sektori IT. Bankierët botërorë...

Zhvillimi i teknologjive financiare, Sejko pret delegacionin e Bankës Botërore

para 8 muajve - BalkanWeb

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, zhvilloi një takim me delegacionin e Bankës Botërore, të kryesuar nga zj. Maryam Salim, Përfaqësuese e Përhershme e Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri...

Banka Botërore “për” pagë më të lartë minimale në Maqedoni

para 8 muajve - Flaka

Rritja e pagës minimale duhet të shoqërohet me rritjen e produktivitetit, përndryshe ekonomia do të përballet me ulje të produktivitetit në planin afatmesëm, porositën zyrtarët e Bankës Botërore. Prandaj...

BB: Maqedonia me trende pozitive në ekonomi, rritja 3,1 për qind

para 8 muajve - Koha.mk

Shkup, 8 tetor – Banka Botërore e rishikon shkallën e rritjes ekonomike për sivjet prej 2,9 në 3,1 për qind. Në raportin më të ri rajonal vlerëson se Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme në...

BBK: Kosova në vitin 2021 parashihet të ketë rritje ekonomike 4.2 për qind

para 8 muajve - Insajderi

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë ka bërë prezantimin e Raportit të Rregullt Ekonomik për Ballkanin Perëndimor. Menaxheri i Bankës Botërore për Kosovë, Marco Mantovanelli, ka deklaruar se Kosova ka pasur...

Banka Botërore “për” pagë më të lartë minimale në Maqedoni

para 8 muajve - Alsat-M

Rritja e pagës minimale duhet të shoqërohet me rritjen e produktivitetit, përndryshe ekonomia do të përballet me ulje të produktivitetit në planin afatmesëm, porositën zyrtarët e Bankës Botërore. Prandaj...

Banka Botërore: Nga Maqedonia janë shpërngulur 500 mijë persona

para 8 muajve - Arbresh

Gjysmë milion qytetarë ose një e katërta e popullsisë janë shpërngulur nga Maqedonia. Dy të tretat e tyre janë duke punuar dhe një e treta janë punëtorë, ndërsa një e treta janë ekspertë të lartë të IT-ve....

Banka Botërore: Ekonomia po ngadalësohet, janë shtuar rreziqet nga PPP-të

para 8 muajve - Gazeta Express

Ekonomia shqiptare pritet ngadalësohet në 2.9% këtë vit, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë nga pakësimi i reshjeve, raportoi sot Banka Botërore në prezantimin e Raportit Ekonomik Rajonal për...

Projekti “Kosova e re” është ende në lojë, por BB nuk e mbështet

para 8 muajve - Koha.net

Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë...

60 për qind e të rinjve në Kosovë nuk janë aktivë në tregun e punës

para 8 muajve - RTV 21

Mantovanelli: Banka Botërore nuk e përkrah “Kosovën e re” Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi,...

Banka Botërore për Shqipërinë: Ritmi i rritjes ekonomike parashikohet të ngadalësohet në 2.9 përqind në 2019-n

para 8 muajve - Top Channel

Në raportin ekonomik për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore ndër mesazhet kryesore nënvizohet se pas rritjes së fortë ekonomike në vitin 2018, papunësia ra në nivele të ulëta historike. Ndërsa për Shqipërinë...

Banka Botërore: Ritmi i rritjes ekonomike në Shqipërinë parashikohet të ngadalësohet në 2.9 përqind

para 8 muajve - Albeu

Në raportin ekonomik për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore ndër mesazhet kryesore nënvizohet se pas rritjes së fortë ekonomike në vitin 2018, papunësia ra në nivele të ulëta historike. Ndërsa për Shqipërinë...

“Në Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë vazhdon trendi pozitiv në ekonomi”

para 8 muajve - Anadolu Agency

Shkup/Tiranë/Prishtinë Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme në rajonin e Ballkanit Perëndimor në të cilat ka trende pozitive të rritjes së ekonomisë për dallim nga shtetet tjera në rajon,...

Banka Botërore: PPP është rreziku kryesor që pengon konsolidimin fiskal

para 8 muajve - Vizion Plus

Banka Botërore ka rishikuar me ulje treguesin e rritjes ekonomike për vitin 2019. Sipas bankës rritja këtë vit do të arrijë në 2.9% nga 3.7 që ishte parashikimi në fillim të vitit. Pritshmëritë pesimiste...

Banka Botërore: Mungesa e reshjeve ngadalësoi rritjen ekonomike në Shqipëri

para 8 muajve - Illyria

Tiranë, 8 tetor 2019 – Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku theksohet se pasiguritë janë në rritje. “Ritmi i rritjes ekonomike të Shqipërisë...

Banka Botërore për Shqipërinë: Ritmi i rritjes ekonomike parashikohet të ngadalësohet në 2.9 përqind në 2019-n

para 8 muajve - Tetova Sot

Në raportin ekonomik për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore ndër mesazhet kryesore nënvizohet se pas rritjes së fortë ekonomike në vitin 2018, papunësia ra në nivele të ulëta historike. Ndërsa për Shqipërinë...

Banka Botërore: Për PPP po hartojmë raport, duhet transparencë

para 8 muajve - Koha Jone

Kur qeveria sapo ka miatuar dy PPP për ndërtime rrugësh, Milot – Balldren dhe Orikum -Dukat një tjetër apel vjen nga Banka Botërore. Gjatë prezantimit të situatës ekonomike përfaqësuesit e Bankës Botërore...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike e Shqipërisë prej thatësirës

para 8 muajve - Koha Jone

Nga Zëri Amerikës/ Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku theksohet se pasiguritë janë në rritje. “Ritmi i rritjes ekonomike të Shqipërisë...

BB: Maqedonia e Veriut vazhdon me trendet pozitive në ekonomi, rritja 3,1 për qind

para 8 muajve - Koha.mk

Shkup, 8 tetor – Banka Botërore e rishikon shkallën e rritjes ekonomike për këtë vit prej 2,9  në 3,1 për qind. Në raportin më të ri rajonal vlerëson se Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme...

“Në Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë vazhdon trendi pozitiv në ekonomi”

para 8 muajve - Gazeta e re

Sipas raportit të BB-së, Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme në rajonin e Ballkanit Perëndimor në të cilat ka trende pozitive të rritjes së ekonomisë, ndërsa në Shqipëri ritmi i rritjes ekonomike...

BB: Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike në Shqipëri, duhet transparencë për PPP

para 8 muajve - BalkanWeb

Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë....

Banka Botërore: Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike. Duhet transparencë për PPP

para 8 muajve - Koha Jone

Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë....

Banka Botërore: Në Kosovë ka progres, por jo mjaftueshëm

para 8 muajve - Epoka e Re

Gjatë prezantimit të raportit të rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor nga Zyra e Bankës Botërore në Kosovë, u konstatua se për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për...

RAPORTI/ Banka Botërore vlerësim për Shqipërinë: Papunësia ra në nivele historike, më shumë vende pune u krijuan

para 8 muajve - Gazeta Tema

“Më shumë vende të reja pune u krijuan në Shqipëri ndërsa papunësia ra në nivele historie në vitin 2019.” Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e fundit periodik për Ballkanin Perëndimor, sipas së...

Letra urgjente e Bashës, Banka Botërore i jep ‘shuplakën’ e fortë: PPP-të jo të këqija, bankat vendosin vetë! (E PLOTË)

para 8 muajve - Sot News

Banka Botërore pozicionohet kundër letrës që kryetari i PD-së Lulzim Basha u dërgoi bankave pak ditë më parë duke u kërkuar që të mos financojnë PPP-të, pasi kur të vijë në pushtet do t'i anulojë. Kreu...

Banka Botërore: PPP-të nuk janë të këqija

para 8 muajve - Te Sheshi

PPP-të e qeverisë “Rama”, edhe si praktikë botërore, janë vlerësuar si jo të këqija nga Banka Botërore, por vetëm nëse për to ekziston transparenca e nevojshme. “PPP nuk janë një gjë e keqe se asnjë vend...

Banka Botërore: Ekonomia po ngadalësohet, janë shtuar rreziqet nga PPP-të

para 8 muajve - Opinion

Ekonomia shqiptare pritet ngadalësohet në 2.9% këtë vit, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë nga pakësimi i reshjeve, raportoi sot Banka Botërore në prezantimin e Raportit Ekonomik Rajonal për...

BB: Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike në Shqipëri, duhet transparencë për PPP

para 8 muajve - Medial

Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë....

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike e Shqipërisë prej thatësirës

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku theksohet se pasiguritë janë në rritje. “Ritmi i rritjes ekonomike të Shqipërisë parashikohet të ngadalësohet...

Banka Botërore: PPP-të nuk janë të këqia

para 8 muajve - Te Sheshi

PPP-të e qeverisë “Rama”, edhe si praktikë botërore, janë vlerësuar si jo të këqija nga Banka Botërore, por vetëm nëse për to ekziston transparenca e nevojshme. “PPP nuk janë një gjë e keqe se asnjë vend...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike e Shqipërisë

para 8 muajve - Epoka e Re

Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku theksohet se pasiguritë janë në rritje. “Ritmi i rritjes ekonomike të Shqipërisë parashikohet të ngadalësohet...

‘Projekti “Kosova e re” është ende në lojë, por BB nuk e mbështet’

para 8 muajve - Gazeta e re

Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë...

‘Projekti “Kosova e re” është ende në lojë, por BB nuk e mbështet’

para 8 muajve - KosovaPress

Kështu u tha gjatë prezantimit të raportit të rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor nga Zyra e Bankës Botërore në Kosovë. Drejtor i Bankës Botërore në Prishtinë, Marco Mantovanelli, theksoi se deficiti...

BB: Maqedonia e Veriut vazhdon me trendet pozitive në ekonomi, rritja 3,1 për qind

para 8 muajve - Lajm

Banka Botërore e rishikon shkallën e rritjes ekonomike për këtë vit prej 2,9 në 3,1 për qind. Në raportin më të ri rajonal vlerëson se Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme në rajonin e Ballkanit...

BB për Shqipërinë: Ritmi i rritjes ekonomike parashikohet të ngadalësohet në 2.9 % më 2019

para 8 muajve - KosovaPress

Ndërsa për Shqipërinë ndër mesazhet kryesore ishin se ritmi i rritjes ekonomike parashikohet të ngadalësohet në 2.9 për qind në vitin 2019, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë elektrike nga pakësimi...

BB: Maqedonia e Veriut vazhdon me trendet pozitive në ekonomi, rritja 3,1 për qind

para 8 muajve - Shenja

Banka Botërore e rishikon shkallën e rritjes ekonomike për këtë vit prej 2,9 në 3,1 për qind. Në raportin më të ri rajonal vlerëson se Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë vendet e vetme në rajonin e Ballkanit...

Raporti i Bankës Botërore/ Shqipëria rritje të punësimit. Punësimi i mbi 40 mijë të rinjve frenoi emigracionin

para 8 muajve - Lexo

Në tremujorin e dytë të vitit 2019, papunësia në Shqipëri arriti një nivel të ri të ulët historik prej 11.5 përqind. Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e saj periodik për Ballkanin Perëndimor,...

Banka Botërore vlerësim pozitiv Shqipërisë: Papunësia ra në nivele historike, më shumë vende pune u krijuan për shqiptarët

para 8 muajve - Lexo

Më shumë vende të reja pune u krijuan në Shqipëri ndërsa papunësia ra në nivele historie në vitin 2019. Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e fundit periodik për Ballkanin Perëndimor, sipas së cilës,...

Banka Botërore kundër Bashës: PPP-të jo të këqija, bankat vendosin vetë për investimet

para 8 muajve - Lexo

Pas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë edhe Banka Botërore pozicionohet kundër letrës që kryetari i PD-së Lulzim Basha u dërgoi bankave pak ditë më parë duke u kërkuar që të mos financojnë PPP-të, pasi...

Raporti i BB-së: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 4%, në vitin 2021 parashihet të jetë vetëm 4.2%

para 8 muajve - Ekonomia Online

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë ka bërë prezantimin e Raportit të Rregullt Ekonomik për Ballkanin Perëndimor, raporton EkonomiaOnline. Menaxheri i Bankës Botërore për Kosovë, Marco Mantovanelli, ka deklaruar...

BB: Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike në Shqipëri, duhet transparencë për PPP

para 8 muajve - 24 ore

Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë....

BB: Janë shtuar rreziqet nga PPP-te, ekonomia varet nga shiu

para 8 muajve - Respublica

Tregëtia me jashtë ka ndikuar negativisht në ritmet e rritjes ekonomike. Në prezantimin e Raportit për vendet e Ballkanit, Banka Botërore parashikon një ngadalësim të rritjes ekonomike për Shqipërinë në...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK