http://kariera.mk

97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve

para 8 muajve - Alsat-M

Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim për çdo lloj kategorie, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave....

Zhvilluesit e baterisë rimbushëse, laureatë të sivjetmë për Nobel në Kimi

para 8 muajve - Koha.net

Tre shkencëtarë janë nderuar me çmimin Nobel për Kimi, për zhvillimin e baterisë rimbushëse litium-ion. John Goodenugh, Stanley Whitingham dhe Akira Youshino ndanë çmimin për punën e tyre në bateritë që...

97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve

para 8 muajve - Lajm

Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim për çdo lloj kategorie, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave....

Shkencëtari 97-vjeçar fituesi më i vjetër i çmimit Nobel

para 8 muajve - Arbresh

Tre shkencëtarët kanë çuar në shtëpi çmimin Nobel për Kimi, përfshirë fituesin më të vjetër në moshë. Treshja, John B Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino fituan çmimin prej nëntë milionë kruna...

Çmimi nobel në Kimi shkoi për shpikësit e baterive lithium-ion

para 8 muajve - Medial

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel në Kimi për 2019 për zhvillimin e baterive lithium-ion. John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino kanë ndarë çmimin për punën e tyre në këto pajisje...

Goodenough, Whittingham dhe Yoshino fitojnë Çmimin Nobel në kimi

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Tre shkencëtarë u nderuan me çmimin Nobel në kimi lidhur me punën e tyre për prodhimin e baterive me litium. Komisioni Nobel njoftoi të mërkurën se çmimi prej 918 mijë dollarësh do të ndahet mes shkencëtarëve...

Nobeli në Kimi shkon për zbuluesit e baterive rimbushëse: ja si na shërbyen ato për shumë vite

para 8 muajve - Gazeta Tema

Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive rimbushëse – litium-jon. John B Goodenough nga Universiteti i Teksasi (SHBA), Stanley Whitingham nga Universiteti...

Nobeli në Kimi, shkon për shpikësit e baterisë me litium

para 8 muajve - Top Channel

Nobeli për kiminë i ka shkuar këtë vit tre shkencëtarëve John Goodenough, M.Stanley Wittingham dhe Akira Yoshino, shpikës të baterive me litium. Të tre këta shkencëtarë, me zbulimin e tyre, kanë hapur...

NDAHET ÇMIMI NOBEL PËR KIMI

para 8 muajve - Klan Macedonia

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Koha.mk

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së...

Çmimi Nobel për Kimi u jepet zbuluesve të baterisë litium-jon

para 8 muajve - Gazeta Express

Çmimi Nobel për Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive me litium dhe jon. Fitues ishin shkencëtarët John Goodenough nga Universiteti i Teksasit, Stanley Whittingham...

Goodenough, Whitingham dhe Yoshino marrin çmimin Nobel në Kimi

para 8 muajve - BalkanWeb

Çmimi Nobel në Kimi do të ndahet mes John B. Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino, me motivacionin ”për zhvillimin e baterive me jone të litiumit”, njoftoi sot Akademia Mbretërore suedeze e...

97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve

para 8 muajve - KosovaPress

”Goodenough është disa muaj më i moshuar sesa fituesi tjetër, fizikani Arthur Physkin vitin e kaluar”, deklaroi Goran Hansson, sekretar i përhershëm i Akademisë. Goodenough mbushi  97 vjeç në muajin korrik....

Tre shkencëtarë “Nobel” në kimi, vlerësohen për revolucionin në bateritë e karikueshme

para 8 muajve - Vizion Plus

Kërkimet e tre shkencëtarëve që kanë përmirësuar teknologjinë e baterive janë nderuar me çmimin Nobel për këtë vit. Dy kimistët amerikanë John Goodenough dhe Stanley Whittingham si dhe japonezi Akira Yoshino...

Çmimi Nobel për Kimi është ndarë për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Portalb

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit, njofton REL . Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Alsat-M

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së...

Përmirësimi i teknologjisë së baterive merr Nobelin në Kimi

para 8 muajve - Klan Kosova

Çmimi Nobel në Kimi për vitin 2019 u është dhënë John B. Goodenough, M. Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino për kërkimet e tyre në përmirësimin e teknologjisë së baterive. Treshja do të ndajë çmimin për...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Anadolu Agency

Londër Tre shkencëtarë të shquar janë fituestit e sivjemë të Çmimit Nobel për Kimi, "për zhvillimin e baterisë litium-jon", transmeton Anadolu Agency (AA). "John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham dhe...

Përmirësimi i teknologjisë së baterive merr Nobelin në Kimi

para 8 muajve - Klan Kosova

Çmimi Nobel në Kimi për vitin 2019 u është dhënë John B. Goodenough, M. Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino për kërkimet e tyre në përmirësimin e teknologjisë së baterive. Treshja do të ndajë çmimin për...

Çmimi Nobel në kimi i jepet 3 shkenctarëve për bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Opinion

Çmimin Nobel në Kimi këtë vit e kanë fituar profesorët e njohur John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino. Ata janë vlerësuar me çmimin prestigjioz për shkak të kontributit të tyre në zhvillimin...

Çmimi Nobel për Kiminë shkon për teknologjinë e baterive

para 8 muajve - Koha Jone

Çmimi Nobel në Kimi 2019 ju është dhënë John B. Goodenough, M. Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino për kërkimet e tyre në përmirësimin e teknologjisë së baterive. Treshja do të ndajë së bashku çmimin...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

para 8 muajve - Tetova Sot

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së...

Nobeli në Kimi shkon për zbuluesit e baterive rimbushëse: ja si na shërbyen ato për shumë vite

para 8 muajve - Te Sheshi

Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive rimbushëse – litium-jon. John B Goodenough nga Universiteti i Teksasi (SHBA), Stanley Whitingham nga Universiteti...

Goodenough, Whitingham dhe Yoshino marrin çmimin Nobel në Kimi

para 8 muajve - KosovaPress

“Bateritë litium jonike kanë revolucionarizuar jetën tonë dhe përdoren për çdo gjë, nga telefonat e lëvizshëm deri tek laptopët dhe automjetet elektrike”, tha akademia në Twitter. “Përmes punës së tyre,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK