http://kariera.mk

“Të hënën votojmë 2 anëtarin e ri”,kreu i Komisionit të Ligjeve: Presidenti nuk e bllokon dot Kushtetuesen

para 7 muajve - BalkanWeb

Mazhoranca konsideron Arta Vorpsin, kandidaten e renditur nga Këshilli Emërimeve në Drejtësi në krye të listës e cila i është vënë në dispozicion institucionit të Presidentit, automatikisht të zgjedhur...

Kushtetuesja, Manja: Ligji nuk e lejon presidentin ta bllokojë, të hënën votohen në Kuvend 2 anëtarët

para 7 muajve - Gazeta Tema

“Nëse, presidenti nuk ushtron kompetencën e tij, brenda afatit 30 ditor, kandidati i listuar i pari, konsiderohet i emëruar dhe ky afat është afat prekluziv”, ka deklaruar sot Kryetari i Komisionit të...

Meta doli ‘jashtë loje’, zgjidhet automatikisht anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese/ Manja: Presidenti nuk e bllokon dot!

para 7 muajve - Sot News

Arta Vorpsi është zgjedhur automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, shpjegon se dhe pse Kreu i Shtetit nuk ushtroi të drejtën e dekretimit të një kandidature...

“Të hënën votojmë 2 anëtarin e ri”,kreu i Komisionit të Ligjeve: Presidenti nuk e bllokon dot Kushtetuesen

para 7 muajve - Medial

TIRANE Mazhoranca konsideron Arta Vorpsin, kandidaten e renditur nga Këshilli Emërimeve në Drejtësi në krye të listës e cila i është vënë në dispozicion institucionit të Presidentit, automatikisht të zgjedhur...

Manja: Të hënën votohen në Kuvend 2 anëtarët, presidenti nuk e bllokon dot “Kushtetuesen”

para 7 muajve - Lexo

Ndonëse presidenti Ilir Meta refuzoi për të zgjedhur anëtarin e radhës së Gjykatës Kushtetuese, mes një liste të dytë me tre emra të renditur nga KED, Kuvendi i Shqipërisë ditën e hënë më datë 11, do të...

4 përgjigje nga Manjani për ngërçin KED-President-Parlament…

para 7 muajve - Standard

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, përmes një postimi në facebook, i ka dhënë përgjigje të zgjeruar pyetjes sesi regullohet marrëdhënia KED-President-Parlament. ”Debati President-KED-Parlament nuk...

4 përgjigje nga Manjani për ngërçin KED-President-Parlament

para 7 muajve - Koha Jone

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, përmes një postimi në facebook, i ka dhënë përgjigje të zgjeruar pyetjes sesi regullohet marrëdhënia KED-President-Parlament. ”Debati President-KED-Parlament nuk...

Arta Vorpsi, një betim larg Gjykatës Kushtetuese

para 7 muajve - Gazeta Tema

Kontestimi i presidentit Ilir Meta ndaj procedurës së KED dhe refuzimi i tij për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese brenda afatit 30-ditor fut në lojë mekanizmin zhbllokues që shpall kandidaten...

Mazhoranca rrëzon presidentin: Pezullimi i garës për Kushtetuesen i pavlefshëm, po shkelet hapur Kushtetuta, do emërohet emri i parë në listë

para 7 muajve - Sot News

Mazhoranca ka rrëzuar tentativat e presidentit Ilir Meta për të bllokuar garën për në Gjykatën Kushtetuese. Presidenti u shpreh dje se ka pezulluar përzgjedhjen e emrit të dytë, por për mazhorancën kjo...

Meta i shpall luftë Kuvendit dhe KED, refuzon të zgjedhë anëtarin e Kushtetueses dhe tenton të bllokojë procesin, presidenti në alarm nga shkarkimi

para 7 muajve - Sot News

Presidenti Ilir Meta duket se po luan të gjithë gurët për të shtyrë sa më gjatë ngritjen e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimin për shkarkimin e tij. Ashtu siç gazeta e paralajmëroi se presidenti nuk do të...

Beteja e Ilir Metës për të “çdekretuar”, Gjykatën Kushtetuese

para 7 muajve - 24 ore

Mero Baze Presidenti ka nisur një betejë të re, në dukje procedurale, për të sabotuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ai ka refuzuar të dekretojë si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese, njërin nga kandidatët...

Gjykata Kushtetuese në “ngërç”, Presidenti letër Kuvendit kundër KED

para 7 muajve - Portalb

Pasi dekretoi kandidatin e parë Besnik Mucin, presidenti nuk ushtroi të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, transmeton Top Channel . Arsyet ia përcolli Këshillit të Emërimeve...

Gjykata Kushtetuese në “ngërç”/ Presidenti letër Kuvendit kundër KED

para 7 muajve - Top Channel

Kur të gjithë mendonin se plotësimi i vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese kishte hyrë në rrugë të mbarë, krijohet ngërçi i radhës. Pasi dekretoi kandidatin e parë Besnik Mucin, presidenti nuk ushtroi...

Beteja e Ilir Metës për të “çdekretuar”, Gjykatën Kushtetuese

para 7 muajve - Gazeta Tema

Nga Mero Baze Presidenti ka nisur një betejë të re, në dukje proceduriale, për të sabotuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ai ka refuzuar të  dekretojë si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese, njërin nga...

KED i përgjigjet Metës për procesin e emërimeve në Kushtetuese

para 7 muajve - Gazeta Express

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur letrës së Presidentit Meta. Në njoftimin e KED thuhet se në mbledhjen e sotme është shqyrtuar qëndrimi i Presidentit në lidhje me procesin e plotësimit...

Ilir Meta fut në ngërç ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, deputetja e PS-së: Shumica e kandidaturave duhet të plotësohen tani

para 7 muajve - Sot News

Deputetja e PS-së, Klotilda Ferhati ka komentuar ngërçin në të cilën gjendet Gjykata Kushtetuese. Ferhati ka folur edhe për letrën e Presidentit Meta. Sipas saj sot jemi në një situatë kur koherenca është...

Bie refuzimi i Metës, nesër Arta Vorpsi zgjidhet automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese

para 7 muajve - Gazeta Tema

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar të zgjedh anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, mes një liste të dytë me tre emra të renditur sipas meritave nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Me refuzimin e Metës,...

Nuk merret parasysh vendimi i presidentit Meta, nesër zgjidhet automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese (Emri)

para 7 muajve - Sot News

Pavarësisht se presidenti Ilir Meta e refuzoi, bëhet me dije se ditën e nesërme në 8 nëntor, Arta Vorpsi zgjidhet automatikisht anëtarja më e re e Gjykatës Kushtetuese, duke e çuar në tre numrin e anëtarëve...

Beteja e Ilir Metës për të “çdekretuar”, Gjykatën Kushtetuese

para 7 muajve - Lexo

Nga Mero Baze Presidenti ka nisur një betejë të re, në dukje procedurale, për të sabotuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ai ka refuzuar të dekretojë si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese, njërin nga kandidatët...

Refuzoi anëtarin e dytë për në Kushtetuese, KED i dërgon Metës kopje të dokumentacioneve

para 7 muajve - Medial

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, pas refuzimit, te ketij te fundit, për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese me argumentin është shkelur Kushtetuta....

Bllokoi zgjedhjen e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, KED i përgjigjet Metës

para 7 muajve - Gazeta Tema

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e procesit për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti Meta tha se ishte...

Refuzoi anëtarin e dytë për në Kushtetuese, KED i dërgon Metës kopje të dokumentacioneve

para 7 muajve - Vizion Plus

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, pas refuzimit, te ketij te fundit, për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese me argumentin është shkelur Kushtetuta....

Refuzoi anëtarin e dytë për Kushtetueses, KED i dërgon Metës kopje të dokumetacioneve

para 7 muajve - Vizion Plus

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, pas refuzimit, te ketij te fundit, për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese me argumentin është shkelur Kushtetuta....

“Pezulloni procesin”, KED i përgjigjet Metës, çon në Presidencë dosjet e kandidatëve të Kushtetueses

para 7 muajve - BalkanWeb

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e procesit për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese, pasi sipas tij, është shkelur...

Ngërçi me Gjykatën Kushtetuese, KED i përgjigjet Metës

para 7 muajve - Albeu

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit të Republikës , Ilir Meta lidhur me mospranimin nga ana e tij të dekretojë emrin e dytë për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese , pasi sipas...

Kërkoi pezullimin e procesit, KED i përgjigjet Metës

para 7 muajve - Opinion

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur letrës së Presidentit Meta. Në njoftimin e KED thuhet se në mbledhjen e sotme është shqyrtuar qëndrimi i Presidentit në lidhje me procesin e plotësimit...

Gjykata Kushtetuese/ Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

para 7 muajve - Zhurnal

Tiranë, 7 nëntor – Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Meta nuk pranon të emërojë...

Thellohet kriza, presidenti fut në ngërç krijimin e Kushtetueses, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë, KED i përgjigjet Ilir Metës

para 7 muajve - Sot News

Presidenti i Republikës, Ilir Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti ka futur në ngërç krijimin e Gjykatës Kushtetuese, një nga kushtet e Berlinit për negociatat. E...

Gjykata Kushtetuese/ Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

para 7 muajve - Top Channel

Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, pasi...

Presidenti Meta : Emërimet në Gjykatën Kushtetuese duhen bërë sipas ligjit

para 7 muajve - Medial

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese pasi sipas tij duhet ndjekur radha për të gjitha emërimet sipas ligjit. Me anë të një letre dërguar kryetarit të kuvendit,...

Vakancat në Kushtetuese, Meta ‘përplaset’ me KED: Dërgoi listat për plotësimin e 2 vendeve njëherazi. Qëndrimi im sipas Kushtetutës

para 7 muajve - BalkanWeb

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vakancat në Gjykatën Kushtetuese, pasi rezultojnë ende dy vende bosh. Në një qëndrim zyrtar, kreu i shtetit përmes një letre drejtuar krytarit të Kuvendit Gramoz...

Ngërç i ri për Kushtetuesen/Meta letër për KED,nuk zgjedh anëtarin e dytë

para 7 muajve - Opinion

Presidenti, Ilir Meta, ende nuk ka zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Ndërsa në një kohë kur jemi në kufijtë e afateve ligjore, presidenti i ka dërguar një shkresë Këshillit të Emërimeve...

Vakancat në kushtetuese, Meta ‘përplaset’ me KED: Të pezullohet procesi, nuk u respektua Kushtetuta (Letra për Ruçin)

para 7 muajve - Medial

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vakancat në Gjykatën Kushtetuese, pasi rezultojnë ende dy vende bosh. Në një qëndrim zyrtar, kreu i shtetit përmes një letre drejtuar krytarit të Kuvendit Gramoz...

Presidenti, letër institucioneve për vakancat në Gjykatën Kushtetuese

para 7 muajve - Koha Jone

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vakancat në Gjykatën Kushtetuese. Përmes një qëndrimi zyrtar, kreu i shtetit analizon situatën në fjalë, ndërsa bën thirrje që të nisë plotësimi i vakancave...

Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Kushtetueses: Radhën e ka parlamenti…

para 7 muajve - Medial

Presidenti Meta ka refuzuat të zgjedhe anëtarin e dytë të Gjykates Kushtetuese. Kreu ij shtetit I ka dërguar një leter sqaruese Këshillit të Emerimeve në Drejtësi ku sqaron edhe arsyet pse nuk e ka zgjedhur...

Meta publikon letrën për zgjedhjen e anëtarëve të Kushtetueses…

para 7 muajve - Standard

Zgjedhje e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese mund të njohë një tjetër moment ngërçi. Presidenti ka publikuar një letër që u ka drejtuar drejtuesve të Kuvendit, Avokatit të Popullit dhe Këshillit të Emërimeve...

Ngërç i ri për Kushtetuesen/Meta letër për KED,nuk zgjedhë anëtarin e dytë

para 7 muajve - Opinion

Presidenti, Ilir Meta, ende nuk ka zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Ndërsa në një kohë kur jemi në kufijtë e afateve ligjore, presidenti i ka dërguar një shkresë Këshillit të Emërimeve...

Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Kushtetueses: Radhën e ka parlamenti…

para 7 muajve - Vizion Plus

Presidenti Meta ka refuzuat të zgjedhe anëtarin e dytë të Gjykates Kushtetuese. Kreu ij shtetit I ka dërguar një leter sqaruese Këshillit të Emerimeve në Drejtësi ku sqaron edhe arsyet pse nuk e ka zgjedhur...

Thellohet kriza, Presidenti fut në ngërç krijimin e Kushtetueses, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë. Letra për KED

para 7 muajve - Sot News

Presidenti i Republikës, Ilir Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Qëndrimi i Presidentit REPUBLIKA E SHQIPËRISË PRESIDENTI Nr. Prot. 3535/1 Tiranë, më 05.11.2019 Lënda: Mbi...

Kushtetuesja e Shqipërisë përsëri në “ngërç”, Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë

para 7 muajve - Koha.net

Presidenti Ilir Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë të Kushtetueses së Shqipërisë, ndërsa afati i përfundonte nesër. Sipas ABC News, Meta ka kërkuar që të respektohet radha e Kushtetutës dhe të zgjedhë Kuvendi...

KED i përgjigjet Metës: Ja dokumentet me të cilat vepruam

para 7 muajve - Lexo

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur presidentit Ilir Meta pas qëndrimit të bërë publik nga ky i fundit ditën e sotme. Meta nuk e zgjodhi anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, ndërsa...

Ilir Meta fut në ngërç ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, letër KED: Pezulloni procesin

para 7 muajve - Gazeta Tema

Ashtu sikurëse pritej, presidenti Ilir Meta nuk e ka ushtruar të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese duke futur në ngërç procesin e ngritjes së organeve të reja të drejtësisë....

Hapet ngërç i ri për vakancat në Gjykatën Kushtetuese, presidenti Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë

para 7 muajve - Sot News

Presidenti Ilir Meta nuk e ka ushtruar të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Në kufijtë e afatit ai i ka dërguar një shkresë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, institucioni...

Stërkëmbëshi tjetër ndaj drejtësisë/ Meta fut në ngërç krijimin e Kushtetueses, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë

para 7 muajve - Lexo

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka futur në ngërç krijimin e Gjykatës Kushtetuese, një nga kushtet e Berlinit për negociatat. E ndërsa zgjodhi anëtarin e parë, Besnik Muçi pak ditë më parë, kreu i shtetit...

Presidenti Ilir Meta ,letër Kryeparlamentarit Ruçi për gjyqtarin e Kushtetueses (letra e plotë)

para 7 muajve - Gazeta Telegraf

Zgjedhja e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese ,sipas radhës që përcakton Kushtet Mbi zgjedhjen/emërimin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese sipas radhës që dikton Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë dhe...

Gjykata Kushtetuese/ Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

para 7 muajve - 24 ore

Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, pasi...

Gjykata Kushtetuese, Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

para 7 muajve - Arbresh

Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, pasi...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK