http://kariera.mk

Nuhiju: Modeli i një njësie zgjedhore për më shumë përfaqësim te shqiptarët e Maqedonisë

para 7 muajve - Tetova Sot

Hamdi Nuhiju Këtyre ditëve është aktualizuar tema e ndryshimit të modelit zgjedhor edhe për shkak të shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuara që të mbahen me 12 prill të vitit 2020....

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet

para 7 muajve - Koha.mk

Shkup, 8 nentor – Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është...

Edhe pse për shqiptarët është më mirë me një njësi zgjedhore Nevzat Bejta thotë se nuk do realizohet ajo gjë

para 7 muajve - InfoShqip

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Sigurohet shumicë për një njësi zgjedhore, partitë më të vogla i parashtrojnë propozimet në Kuvend

para 7 muajve - TV21

Iniciatorët për ndryshim të Kodit Zgjedhor, edhe zyrtarisht në Kuvendi i dorëzuan propozimet e tyre për ndryshim të Ligjit për një njësi zgjedhore për zgjedhje parlamentare, si dhe listat e hapura për...

Zaev insiston që Maqedonia të bëhet me një njësi zgjedhore, me apo pa konsensus

para 7 muajve - InfoShqip

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Ndryshimi i modelit zgjedhor pa konsensus, Mehmeti: S’është i shëndetshëm politikisht

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor, Zhurnal.mk – Deklarata e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev, për të ndryshuar modelin zgjedhor edhe pa konsensus të plotë nëse sigurohen votat e nevojshme edhe për votim të dyfishtë, vlerësohet...

U prezantuan propozim-ndryshimet për njësit zgjedhore dhe listat e hapura

para 7 muajve - Portalb

Sot u prezantuan dy propozimet në lidhje me procesin zgjedhor, për një njësi zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen në prill, dhe lista të hapura për zgjedhjet e ardhme lokale,...

KUVEND: DORËZOHEN PROPOZIM-NDRYSHIME TË KODIT ZGJEDHOR

para 7 muajve - Klan Macedonia

16 deputetë nënshkruajnë iniciativën për një njësi zgjedhore Kodi zgjedhor hyri në procedurë parlamentare. 16 deputetë e nënshkruan iniciativën për një njësi zgjedhore. Paralelisht, dorëzuan edhe një propozim...

Kodi zgjedhor, iniciativa për një njësi u dorëzua në Kuvend. Kostadinov: Jemi për një njësi zgjedhore. Janushev: Ndryshimet t’i caktojnë partitë relevante

para 7 muajve - Flaka

Iniciativa e partive më të vogla dhe deputetëve të pavarur për ndryshim të modelit zgjedhor u dorëzua në parlament. Propozohet që nga gjashtë njësi zgjedhore të kalohet në një njësi, ndërkaq në zgjedhjet...

Ndryshimi i modelit zgjedhor pa konsensus, Mehmeti: S’është i shëndetshëm politikisht

para 7 muajve - Flaka

Deklarata e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev, për të ndryshuar modelin zgjedhor edhe pa konsensus të plotë nëse sigurohen votat e nevojshme edhe për votim të dyfishtë, vlerësohet si deklaratë politike në frymën...

Debati në ClickPlus, lista të hapura dhe një njësi zgjedhore

para 7 muajve - TV21

Në emisionin e djeshëm Klik Plus tema e debatit ishin ndryshimet e ligjit për zgjedhje dhe listat e hapura. Ish kryetari i KSHZ-së mendon se këto ndryshime do të kontribuojnë për demokratizimin e Kuvendit....

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Dorëzohen propozim-ndryshimet për Kodin Zgjedhor – një njësi zgjedhore në zgjedhjet parlamentare dhe lista të hapura në zgjedhjet lokale

para 7 muajve - Tetova Sot

Iniciativa për një njësi zgjedhore sot i ka dorëzuar dy propozime për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Zgjedhor, kumtoi sot në një konferencë për shtyp në Kuvend deputetja, Liljana Popovska. “Në propozimin...

A DO TË GJEJNË PARTITË KONSENSUS PËR MODELIN ZGJEDHOR?

para 7 muajve - Klan Macedonia

Zaev: Nëse institucionet janë të gatshme, procedura është e thjeshtë! Mbetet dilema nëse partitë politike do të gjejnë pajtueshmëri dhe ndryshimin e modelit zgjedhor do ta bëjnë me konsensus. Sipas kryeministrit...

Në Kuvend dorëzohet propozim për një njësi zgjedhore dhe lista të hapura

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor – Zhurnal.mk – Iniciativa për një njësi zgjedhore sot dorëzoi dy propozime për ndryshim të Kodit zgjedhor, njoftoi përmes një press konference në Kuvend deputetja Liljana Popovska, njofton...

Kodi Zgjedhor, Zaevi mbetet i vetëm për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Zyrtare

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon të nxisë nismën për ndryshimin e modelit zgjedhor nga model me gjashtë në një njësi zgjedhore por vazhdimisht përsërit se ai dhe partia e tij nuk janë iniciator. Ai beson...

Dorëzohen propozim-ndryshimet për Kodin Zgjedhor – një njësi zgjedhore në zgjedhjet parlamentare dhe lista të hapura në zgjedhjet lokale

para 7 muajve - Republika

Iniciativa për një njësi zgjedhore sot i ka dorëzuar dy propozime për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Zgjedhor, kumtoi sot në një konferencë për shtyp në Kuvend deputetja, Liljana Popovska. “Në propozimin...

Kush janë emrat që do ta drejtojnë qeverinë teknike?

para 7 muajve - Iliria News

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

Dorëzohen propozim-ndryshimet për Kodin Zgjedhor – një njësi zgjedhore në zgjedhjet parlamentare dhe lista të hapura në zgjedhjet lokale

para 7 muajve - Medial

Shkup, 8 nëntor 2019 (MEDIAL) – Iniciativa për një njësi zgjedhore sot i ka dorëzuar dy propozime për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Zgjedhor, kumtoi sot në një konferencë për shtyp në Kuvend deputetja,...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Republika

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Dorëzohet propozim ligj për ndryshimin e Kodit Zgjedhor në Maqedoni

para 7 muajve - Fakti Ditor

Një grup prej rreth dhjetë deputetësh paraqitën sot në Kuvend dy propozime, një që zgjedhjet e ardhshme të bëhen me një njësi zgjedhore dhe një tjetër për listat të hapura për zgjedhjet e ardhshme lokale....

Dorëzohet propozim ligj për ndryshimin e Kodit Zgjedhor në Maqedoni

para 7 muajve - Arbresh

Një grup prej rreth dhjetë deputetësh paraqitën sot në Kuvend dy propozime, një që zgjedhjet e ardhshme të bëhen me një njësi zgjedhore dhe një tjetër për listat të hapura për zgjedhjet e ardhshme lokale....

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Koha.mk

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Zyrtare

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Kush janë emrat që do ta drejtojnë qeverinë teknike?

para 7 muajve - Shprehja

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

Kush janë emrat që do ta drejtojnë qeverinë teknike?

para 7 muajve - Ina

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

Analistët: LSDM e VMRO-DPMNE do të jenë shumë të matur në retorikën ndaj shqiptarëve gjatë fushatës zgjedhore

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor, zhurnal.mk – Në këto zgjedhje nuk pritet ndonjë ndryshim i madhë sa i perket strategjisë së partive politike gjate fushatës parazgjedhore. Përlasjet do të jenë të ashpërsuara mes partive...

Rangellova del kundër partisë: Nëse VMRO-DPMNE dëshiron të fitojë duhet të harojë lojërat prapa perdeve

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor – Zhurnal.m k – Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Daniella Rangellova mbrëmë ishte mysafire në emisionin debativ Click Plus në Tv21. Ajo mes shumë temave tjera ka folur edhe për partinë e saj...

RMV, ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Portalb

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Propozime të ndryshme nga partitë për modelin zgjedhor

para 7 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Kush janë emrat që do ta drejtojnë qeverinë teknike?

para 7 muajve - InfoShqip

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

VMRO-DPMNE: Me LSDM-në në Qeveri qytetarët varfërohen e familja e Zaevit pasurohet

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor – Zhurnal.mk – VMRO-DPMNE-ja opozitare përmes një komunikate për media kanë hedhur akuza ndaj Qeverisë për të cilën thonë se për tre vite nuk ka ndërmarë asgjë për t’i kthyer personat që...

Kush janë emrat që do ta drejtojnë qeverinë teknike?

para 7 muajve - Tetova1

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Koha.mk

Shkup, 8 nëntor – Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Zhurnal

Shkup, 8 nëntor – Zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa...

Beteja e partive më të vogla në Maqedoni për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Gazeta Observer

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Medial

Shkup, 8 nëntor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa...

LSDM dhe VMRO nuk i zbulojnë emrat për qeverinë teknike

para 7 muajve - Tetova Sot

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

LSDM dhe VMRO nuk i zbulojnë emrat për qeverinë teknike

para 7 muajve - Lajm

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

Beteja e partive më të vogla në Maqedoni për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Arbresh

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

LSDM dhe VMRO nuk i zbulojnë emrat për qeverinë teknike

para 7 muajve - Republika

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja...

“Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus”

para 7 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

“Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus”

para 7 muajve - Fol

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

para 7 muajve - Arbresh

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor,...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Shprehja

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së VeriutAlsat2019-11-07T21:16:54+01:00 Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Ina

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së VeriutAlsat2019-11-07T21:16:54+01:00 Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Alsat-M

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Aktuale

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Bashke

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Fol

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Tetova Sot

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Zaev dëshiron një njësi zgjedhore, ASH kërkon 8 njësi, Besa do lista të hapura

para 7 muajve - TV21

VMRO-DPMNE dhe BDI u shprehën kundër ndryshimit të modelit zgjedhor për zgjedhjet e 12 prillit.  Kryeministri Zaev nuk është i sigurt nëse i ka numrat për ndryshimin e modelit zgjedhor, megjithatë mbetet...

Bejta: Edhe ekspertët të pyeten për modelin zgjedhor

para 7 muajve - Flaka

Nënkryetari i BDI-së, Nevzat Bejta në emisionin “Rruga drejtë” në Alsat, tha se për modelin zgjedhor duhet të konsultohen edhe ekspertë dhe të shihen edhe modelet e shteteve tjera të zhvilluara, përcjell...

Përse modeli me një njësi zgjedhore është ide e keqe

para 7 muajve - KDPolitik

Sistemi i mirë zgjedhor duhet të ketë aspektin e përfaqësimit, por edhe të mundësojë qeverisje efikase. Një njësi zgjedhore është modeli më reprezentativ zgjedhor, por edhe bindshëm më i dëmshmi për formimin...

Bejta: Modeli zgjedhor nuk ndryshohet, i përshtatet më së miri Maqedonisë së Veriut

para 7 muajve - Zyrtare

Nevzat Bejta nga BDI, i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat tha se nuk ka kohë të mjaftueshme deri në datën e zgjedhjeve që të ndryshohet modeli zgjedhor. Ai thotë se BDI-ja është për modelin aktual...

Modeli zgjedhor dhe divergjencat, Zaev: Për ndryshimin e modelit ka badenter. Vetingu, pas zgjedhjeve

para 7 muajve - Flaka

Thellohen kundërshtimet mes partnerëve të koalicion qeverisës, LSDM-së dhe BDI-së, për ndryshimin e modelit zgjedhor dhe procesin e “vetingut”. Përderisa BDI konsideron se modeli zgjedhor nuk duhet ndryshuar...

Kodi Zgjedhor, Zaevi mbetet i vetëm për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon të nxisë nismën për ndryshimin e modelit zgjedhor nga model me gjashtë në një njësi zgjedhore por vazhdimisht përsërit se ai dhe partia e tij nuk janë iniciator. Ai beson...

Shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve: Nisma e Fatmir Limajt jashtë parlamentit

para 7 muajve - Gazeta Tema

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të gjashtë tetorit në Kosovë. Sipas këtyre rezultateve, lëvizja Vetëvendosje do të ketë...

Zaevi i vetëm për idenë me një njësi zgjedhore në gjithë Maqedoninë

para 7 muajve - InfoShqip

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon të nxisë nismën për ndryshimin e modelit zgjedhor nga model me gjashtë në një njësi zgjedhore por vazhdimisht përsërit se ai dhe partia e tij nuk janë iniciator. Ai beson...

Kosovë: Shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

para 7 muajve - DW

Lëvizja Vetëvendosja është partia fituese e zgjedhjeve parlamentare. Por për krijimin e qeverisë asaj i duhet një partner koalicioni. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas një muaji numërimi, rinumërimi...

Kosovë: Shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

para 7 muajve - DW

Lëvizja Vetëvendosja është partia fituese e zgjedhjeve të gjashtë tetorit në Kosovë. Por për ta formuar qeverinë asaj i duhet një partner koalicioni. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pas një muaji numërimi,...

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - KDPolitik

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Evropa e Lirë

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

KQZ shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 6 tetorit

para 7 muajve - Illyria

Prishtinë, 7 nëntor 2019 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Sipas këtyre rezultateve, lëvizja Vetëvendosje...

Zaev nuk po heq dorë nga ideja për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Shenja

Kryeministri Zoran Zaev mbështet edhe më tej idenë për një njësi zgjedhore. Ai dëshiron që modeli zgjedhor të ndryshohet me koncenzus të të gjitha partive politike, por edhe nëse kjo nuk arrihet dhe propozimi...

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Lajm

Partitë e vogla politike dhe Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev mbështesin propozimin për ndryshimin e modelit zgjedhor nga gjashtë, në një njësi zgjedhore me lista të hapura. Ky model...

Zaev me shpresë se do të arrihet konsensus për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Medial

Shkup, 7 nëntor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev shfaqi shpresë se do të arrihet konsensus për ndryshim të Modelit zgjedhor me një njësi zgjedhore, duke përsëritur se me këtë humbin partitë e madhe,...

Kosovë: Shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve – Nisma e Fatmir Limajt jashtë parlamentit

para 7 muajve - Zëri i Amerikës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të gjashtë tetorit në Kosovë. Sipas këtyre rezultateve, lëvizja Vetëvendosje do të ketë...

Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Alsat-M

Edhe në programin zgjedhor të vitit 2016, ne deklaruam që do të angazhohemi për një njësi zgjedhore dhe akoma kemi këto qëndrime, tha kryeministri Zaev sot deri sa u pyet nëse mund të ketë  konsensus që...

NUK DO TË KETË NDRYSHIME TË MODELIT ZGJEDHOR

para 7 muajve - Klan Macedonia

Kodi zgjedhor do të pësojë ndryshime Në takimin e fundit të grupit të punës në Ministrinë e Drejtësisë është arritur pajtueshmëri që  Kodi të përfshijë rekomandimet e OSBE/ODIHR para zgjedhjeve parlamentare...

Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Tetova Sot

Edhe në programin zgjedhor të vitit 2016, ne deklaruam që do të angazhohemi për një njësi zgjedhore dhe akoma kemi këto qëndrime, tha kryeministri Zaev sot deri sa u pyet nëse mund të ketë  konsensus që...

Grubi: Kemi tekst të harmonizuar për Kodin zgjedhor, por nuk ka ndryshim të modelit zgjedhor

para 7 muajve - Indeks.mk

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka deklaruar sot se partitë politike kanë harmonizuar ndryshime të Kodit zgjedhor, ku nuk parashihet ndryshim i modelit zgjedhor. “Takimi i djeshëm ka qenë takim joformal...

Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Lajm

Edhe në programin zgjedhor të vitit 2016, ne deklaruam që do të angazhohemi për një njësi zgjedhore dhe akoma kemi këto qëndrime, tha kryeministri Zaev sot deri sa u pyet nëse mund të ketë  konsensus që...

Grubi: Kemi tekst të harmonizuar për Kodin zgjedhor

para 7 muajve - Arbresh

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka deklaruar sot se partitë politike kanë harmonizuar ndryshime të Kodit zgjedhor, ku nuk parashihet ndryshim i modelit zgjedhor. “Takimi i djeshëm ka qenë takim joformal...

Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

para 7 muajve - Fakti Ditor

Edhe në programin zgjedhor të vitit 2016, ne deklaruam që do të angazhohemi për një njësi zgjedhore dhe akoma kemi këto qëndrime, tha kryeministri Zaev sot deri sa u pyet nëse mund të ketë  konsensus që...

Betejë për sistemin, jo për sistemimin e deputetëve

para 7 muajve - Gazeta Tema

Mero Baze Ka dy grupe që kërkojnë ndryshimin  e sistemit. Të parët janë minorancat brenda partive të mëdha që ndjehen të rrezikuar nga distanca me kryetarët e partive. Të dytët janë kryetarët e partive...

Në vend të një njësie zgjedhore, regjistrim dhe përmirësim i sistemit të Dontit

para 7 muajve - Portalb

Ky tekst është vazhdim i blogut “ Përse modeli i një njësie zgjedhore është ide e keqe ” të publikuar më 16 tetor të vitit 2019. Qytetarët duhet të kuptojnë se modeli zgjedhor prapëseprapë është vetëm...

Kur interesi i partive politike nuk është edhe interes i popullit shqiptar në Maqedoni

para 7 muajve - Ina

Pyetja e parë, kryesore dhe më e rëndësishme që duhet t’u drejtohet partive politike të shqiptarëve do të ishte: pse nuk preferojnë sistem zgjedhor më të avancuar, me një njësi dhe me lista të hapura,...

Kur interesi i partive politike nuk është edhe interes i popullit shqiptar në Maqedoni

para 7 muajve - Tetova Sot

Abdulla Mehmeti Pyetja e parë, kryesore dhe më e rëndësishme që duhet t’u drejtohet partive politike të shqiptarëve do të ishte: pse nuk preferojnë sistem zgjedhor më të avancuar, me një njësi dhe me lista...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK