http://kariera.mk

Qindra vetë u vranë në përpjekje për t’u arratisur/ Mbushen 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Koha Jone

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin...

Qindra vetë u vranë në përpjekje për t’u arratisur/ Mbushen 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - BalkanWeb

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Opinion

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin...

Foto nga 9 nëntori, dita historike e rënies së Murit të Berlinit

para 8 muajve - Top Channel

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Periskopi

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Klan Kosova

Sot më 9 nëntor janë bërë 30 vjet nga momenti historik i rëniës së “Murit të Berlinit”, i cili për më shumë se tre dekada ndau Gjermaninë në dysh. Ky mur u ndërtua në vitin 1961. Ndërtimi është udhëhequr...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - GazetaBlic

Sot më 9 nëntor janë bërë 30 vjet nga momenti historik i rëniës së “Murit të Berlinit”, i cili për më shumë se tre dekada ndau Gjermaninë në dysh. Ky mur u ndërtua në vitin 1961. Ndërtimi është udhëhequr...

30 VJET PREJ RRËZIMIT TË MURIT TË BERLINIT

para 8 muajve - Klan Macedonia

Nëntori shënon 30 vjetorin e shembjes së murit të Berlinit. Rrëzimi i tij i dha fund ndarjes së Berlinit dhe simbolizon çlirimin e Gjermanisë Lindore dhe fundin e udhëheqjes sovjetike komuniste nga Evropa...

Tri dekadat e Murit që ndau botën

para 8 muajve - Bota.al

Përshkrimi: muri i sigurisë, materiali: beton arme, perimetri: 155 km, lartësia: 3.60m, vendi: Berlini lindor i Republikës Federale Demokratike të Gjermanisë, inagurimi: 13 gusht të 1961, domethënia: simboli...

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

para 8 muajve - Portalb

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi komunist...

30 vite nga rënia e murit të Berlinit

para 8 muajve - Albinfo

Prejse u ndërtua në gusht të vitit 1961 e derisa u rrënua më nëntë nëntor 1989, Muri i Berlinit ka bërë më shumë dëm se vetëm ndarja fizike e Gjermanisë Perëndimore nga ajo Lindore. Muri e ka simbolizuar...

30 vite nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Gazeta e re

Muri, ndërtimi i të cilit filloi më 13 gusht të vitit 1961 dhe i cili e shndërroi në një ishull Berlinin Perëndimor në Gjermaninë Lindore, u shemb më 9 nëntor të vitit 1989. Kanë kaluar 30 vjet të plota...

Pamje nga dita historike e rënies së Murit të Berlinit

para 8 muajve - Arbresh

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri kishte...

30 vite nga rënia e Murit të Berlinit

para 8 muajve - Anadolu Agency

Berlin Kanë kaluar 30 vjet të plota që nga shembja e Murit të Berlinit, i cili ishte bërë simbol i Luftës së Ftohtë, shkruan Anadolu Agency (AA). Muri, ndërtimi i të cilit filloi më 13 gusht të vitit 1961...

Muri i Berlinit, refleksione dhe mësime historike

para 8 muajve - Koha Jone

DR. SHPËTIM ÇAUSHI Ndodh që ngjarjet e mëdha, në kujtesën njerëzore, e cila formulon historinë e shkruar, ndonjëherë, për fat të keq, të përkujtohen si një “liturgji ceremoniale”, duke i larguar pak nga...

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi komunist...

Koment: Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

para 8 muajve - KDPolitik

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët, konstaton Ines Pohl Kush...

NATO përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

para 8 muajve - Lajm

NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të Gjermanisë...

Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

para 8 muajve - Medial

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët Ines Pohl , DW Kush mendonte...

Lufta për lirinë kurrë nuk merr fund

para 8 muajve - Koha.net

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët, konstaton Ines Pohl Kush...

Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund!

para 8 muajve - Zhurnal

Nga Ines Pohl, kryeredaktore e Deutsche Welle Kush mendonte se me Rënien e Murit të Berlinit dhe të Perdes së Hekurt koha e vijave të vdekjes dhe instalimeve të fortifikuara në kufij kishte mbaruar, gaboi...

Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

para 8 muajve - Gazeta Express

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët Ines Pohl , DW Kush mendonte...

Koment: Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

para 8 muajve - Top Channel

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët, konstaton Ines Pohl. Kush...

NATO përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

para 8 muajve - Alsat-M

NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të Gjermanisë...

NATO përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

para 8 muajve - Bashke

NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të Gjermanisë...

Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund!

para 8 muajve - Koha Jone

Nga Ines Pohl, kryeredaktore e Deutsche Welle Kush mendonte se me Rënien e Murit të Berlinit dhe të Perdes së Hekurt koha e vijave të vdekjes dhe instalimeve të fortifikuara në kufij kishte mbaruar, gaboi...

NATO: PËRKUJTOHET 30-VJETORI I RËNIES SË MURIT TË BERLINIT

para 8 muajve - Klan Macedonia

Histori, që ndryshoi botën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka nderuar ngjarjet e tri dekadave të më parë, që kanë rrëzuar Murin e Berlinit, të cilin e ka konsideruar “plagë në fytyrën...

Koment: Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

para 8 muajve - DW

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët, konstaton Ines Pohl Kush...

30 vite prej rrëzimit të murit të Berlinit që dërgoi në bashkimin e Gjermanisë

para 8 muajve - Gazeta Observer

Nëntori shënon 30 vjetorin e shembjes së murit të Berlinit. Rrëzimi i tij i dha fund ndarjes së Berlinit dhe simbolizon çlirimin e Gjermanisë Lindore dhe fundin e udhëheqjes sovjetike komuniste nga Evropa...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK