http://kariera.mk

Zyrtari i BIK-ut: S’ka falje të Bajramit në xhami, s’do ketë asnjë organizim

para një jave - Shprehja

loading... Bashkësia Islame e Kosovës ka vendosur që falja e Fitër Bajramit të mos bëhet në xhamit e vendit të dielën e 24 majit. Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, deklaroi se falja e Fitër Bajramit nuk...

BIK: Përdorni metodat elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

para një jave - Medial

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së virusit...

BIK: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Shprehja

loading... Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet...

BIK: Përdoni metodat elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

para një jave - Medial

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së virusit...

Fitër Bajrami në kohë pandemie, Zyrtari i BIK-ut: S’ka falje në xhamia, s’do ketë asnjë organizim

para një jave - Medial

Bashkësia Islame e Kosovës ka vendosur që falja e Fitër Bajramit të mos bëhet në xhamit e vendit të dielën e 24 majit. Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, deklaroi se falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet...

BIK: Përdoni metodat elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

para një jave - Klan Kosova

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së virusit...

Definitive: Ora policore fillon të dielën në orën 11:00, Bajrami do të mund të falet në xhami

para një jave - RTV 21

Kryeministri teknik në Maqedoninë e Veriut, Oliver Spasovski në rrjetin e tij social Facebook publikoi se gjatë këtij vikendi do të ndalohet lëvizja e lirë e të gjithë qytetarëve, duke filluar të dielën...

BIK: Përdoni metodat elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

para një jave - GazetaBlic

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së virusit...

Maqedonia e Veriut hyn në orë policore për Fitër Bajram

para një jave - Klan Kosova

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga dita e parë e Fitër Bajramit ta fusë vendin në orë policore. Kjo do të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora...

Namazi i Bajramit falet në xhami

para një jave - Klan

Namazi i Bajramit falet në xhami Ora policore të dielën fillon nga ora 11:00 Qeveria e Maqedonisë së Veriut, pasdite, në një seancë ka vendosur që kufizimi i lëvizjes gjatë fundjavës festive të fillojë...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Aktuale

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

Maqedonia e Veriut hyn në orë policore për Fitër Bajram

para një jave - Indeks online

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga dita e parë e Fitër Bajramit ta fusë vendin në orë policore. Kjo do të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora...

Maqedonia e Veriut në shtetrrethim 42 orësh për festën e Fitër Bajramit

para një jave - Lajmi.net

Kjo ndodh për shkak të Festës së Fitër Bajramit dhe besimtarët myslimanë e festojnë rregullisht por qeveria për të evituar grumbullimet dhe tubimet në kuadër të masave për COVID-19 ka vendosur orën policore....

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 22/05/2020 20:51 Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin...

Maqedonia e Veriut në shtetrrethim 42- orësh për festën e Fitër Bajramit

para një jave - Zeri

Maqedonia e Veriut ka vendosur një orë policore e cila do të çojë në një shtetrrethim 42- orësh pa ndërprerje. Kjo ndodh për shkak të Festës së Fitër Bajramit dhe besimtarët myslimanë e festojnë rregullisht...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz dhe pa vizita

para një jave - Klan Kosova

Xhematin të cilit do t’ia drejtojë mesazhet për festën e Bajramit, nuk do ta ketë para vetes. Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm  virtualisht....

BIK jep njoftimin e rëndësishëm për festën e Bajramit

para një jave - OraInfo

BIK-u ka bërë njoftimin e rëndësishëm për festën e Bajramit. Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame,...

Ndalesa për lëvizje gjatë fundjavës fillon nga e diela në orën 11:00 dhe do të zgjasë deri të martën në orën 05:00

para një jave - Medial

Shkup, 22 maj 2020 ((MEDIAL)) –Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 56-të e ka plotësuar Vendimin për ndalesën dhe regjim të posaçëm të lëvizjes në gjithë territorin e shtetit...

“Bajrami do të falet me çdo kusht”! Spasovski: Askush nuk është mbi shtetin

para një jave - TV21

Përplasja mes Bashkësisë Fetare Islame dhe autoriteteve të vendit ka marrë përmasa më të mëdha. BFI ka akuzuar Ministrinë e Punëve të Brendshme se po bën presion ndaj imamëve dhe hoxhallarëve, që të njëjtit...

Merret vendimi për orën policore gjatë fundjavës

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 22/05/2020 19:39 Kryeministri teknik Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk publikoi se këtë fundjavë ndalohet lëvizja e të gjithë qytetarëve në gjithë territorin e shtetit...

Maqedonia e Veriut hyn në orë policore për Fitër Bajram

para një jave - Infokusi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga dita e parë e Fitër Bajramit ta fusë vendin në orë policore. Kjo do të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora...

Maqedonia e Veriut në shtetrrethim 42 orësh për festën e Fitër Bajramit

para një jave - Java News

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut njoftuan sot se kanë vendosur një orë policore e cila do të çojë në shtetrrethim 42-orësh pa ndërprerje. Ajo fillon nga ora 11:00 të së dielës dhe përfundon mëngjesin...

ZYRTARE: Maqedonia e Veriut në karantinë prej të dielës deri të martën

para një jave - Portalb

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot në seancë vendosi që ora policore të jetë prej të dielën në ora 11:00 deri të martën në ora 05:00, njofton Portalb.mk. “Ndalohet lëvizja e qytetarëve në gjithë territorin...

Festa e Fitër Bajramit/ Maqedonia e Veriut në shtetrrethim 42- orësh

para një jave - BalkanWeb

Maqedonia e Veriut ka vendosur një orë policore e cila do të çojë në një shtetrrethim 42- orësh pa ndërprerje. Kjo ndodh për shkak të Festës së Fitër Bajramit dhe besimtarët myslimanë e festojnë rregullisht...

BIK: Përdoni metodat elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

para një jave - Arbresh

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së virusit...

Ora policore këtë fundjavë prej orës 11:00 të dielën deri të martën në orën 5:00

para një jave - Medial

Shkup, 22 maj 2020 (MEDIAL) – Kryeministri teknik Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk publikoi se këtë fundjavë ndalohet lëvizja e të gjithë qytetarëve në gjithë territorin e shtetit duke filluar...

Qeveria e Maqedonisë vendos që gjatë festave të ketë karantinë

para një jave - Telegrafi

Qeveria ka vendosur që të ketë karantinë këtë fundjavë të zgjatur. “Pas situatës aktuale epidemiologjike me COVID-19, si dhe rekomandimet e Komisionit për sëmundje infektive, në seancën e sotme të qeverisë...

Definitive: Ora policore fillon të dielën në ora 11, Bajrami do mund të falet në xhami

para një jave - TV21

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, në rrjetin e tij social Facebook publikoi se gjatë këtij vikendi do të ndalohet lëvizja e lirë e të gjithë qytetarëve duke filluar të dielën nga ora 11 deri të martën...

Zyrtari i BIK-ut: S’ka falje të Bajramit në xhami, s’do ketë asnjë organizim

para një jave - Zyrtare

Bashkësia Islame e Kosovës ka vendosur që falja e Fitër Bajramit të mos bëhet në xhamit e vendit të dielën e 24 majit. Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, deklaroi se falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet...

Zyrtari i BIK-ut: S’ka falje të Bajramit në xhami, s’do ketë asnjë organizim

para një jave - Periskopi

Bashkësia Islame e Kosovës ka vendosur që falja e Fitër Bajramit të mos bëhet në xhamit e vendit të dielën e 24 majit. Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, deklaroi se falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet...

Myftiu Tërnava: Besimtarët ta presin festën e Bajramit në shtëpitë e tyre

para një jave - Tetova Sot

Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava, iu është drejtuar besimtarëve myslimanë me një mesazh në xhumanë e fundit të muajit Ramazan. Ai ka theksuar se ky Ramazan i ka privuar besimtarët nga xhamitë për shkak...

Maqedonia e Veriut, ora policore të dielën nga ora 11 deri të martën në ora 5

para një jave - Arbresh

Namazi i Fitër Bajramit do të falet në xhami. Qeveria vendosi që ora policore do të jetë nga ora 11 të dielën deri të martën në ora 5 e mëngjesit./koha.mk/

Ora policore të dielën nis nga ora 11:00,

para një jave - Neshesh

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë,...

Falja e Bajramit do bëhet në xhami, ora policore prej 11 të Dielën

para një jave - Zhurnal

Shku p, 22 maj – Falja e namazit të Bajramit pritet që të falet nëpër xhami, pasiqë Qeveria ka vendosur sot që ora policore të jetë nga ora 11 ditën e Diel e deri në ora 5 të mëngjesit ditën e Martë. Qeveria...

Ora policore të dielën nis nga ora 11:00

para një jave - Alsat-M

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë,...

LAJMI I FUNDIT: Ora policore të dielën nga ora 11 deri të martën në ora 5

para një jave - Koha.mk

Namazi i Fitër Bajramit do të falet në xhami. Qeveria vendosi që ora policore do të jetë nga ora 11 të dielën deri të martën në ora 5 e mëngjesit.

ZYRTARE/ Qeveria vendosi për orën policore për Festën e Bajramit

para një jave - Albeu

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit . Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit...

Maqedonia e Veriut hyn në orë policore për Fitër Bajram

para një jave - Periskopi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga dita e parë e Fitër Bajramit ta fusë vendin në orë policore. Kjo do të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora...

VMRO-DPMNE: Qeveria duhej të merrte një vendim të tillë karantinor edhe për Pashkët

para një jave - Flaka

Sa i përket vendimit për orë policore, VMRO-DPMNE beson se Qeveria duhet të kishte miratuar një masë të tillë të ngjashme edhe për festat e Pashkëve. VMRO-DPMNE e konsideron një gabim që Qeveria pengoi...

BIK: Namazi i Fitër Bajramit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës

para një jave - Medial

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës bën të ditur se të dielën më 24 maj është dita e parë e Fitër Bajramit. Në njoftimin e BIK-ut thuhet se për shkak të Pandemisë COVID-19, kësaj radhe nuk do të falet...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Tetova1

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

Maqedonia e Veriut hyn në orë policore për Fitër Bajram

para një jave - Zyrtare

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga dita e parë e Fitër Bajramit ta fusë vendin në orë policore. Kjo do të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora...

Ngjarjet e datës 23 maj

para një jave - KosovaPress

Kryetari i BIK-ut, myftiu Naim Tërnava jep mesazhin e tij me rastin e Fitër Bajramit. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, në Prishtinë, ora 11.00)

BIK: Të respektoni rekomandimet e IKSHPK-së edhe për Fitër Bajram

para një jave - Medial

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës bën të ditur se të dielën më 24 maj është dita e parë e Fitër Bajramit. Në njoftimin e BIK-ut thuhet se për shkak të Pandemisë COVID-19, kësaj radhe nuk do të falet...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Neshesh

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Tetova Sot

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht

para një jave - Arbresh

Nga Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë se Veriut, thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj...

Maqedonia e Veriut në shtetrrethim për festën e Fitër Bajramit

para një jave - Epoka e Re

Maqedonia e Veriut ka vendosur një orë policore e cila do të çojë në një shtetrrethim 42- orësh pa ndërprerje. Kjo ndodh për shkak të Festës së Fitër Bajramit dhe besimtarët myslimanë e festojnë rregullisht...

Qeveria: Ditën e Bajramit ora policore prej orës 11

para një jave - MRT

Qeveria ka sjellë vendim për orën policore.... Qeveria ka sjellë vendim për orën policore, e cila do të fillojë të dielën në orën 11 deri të martën në orën 5 të mëngjesit. Të shtunën ora policore do të...

Bajrami do të falet në xhami! Ora policore nga ora 11 të dielën deri të martën

para një jave - Aktuale

Qeveria në mbledhjen e sotme pëfrundimisht mori vendim për lëzizjen gajtë fundjavës, që përkon me festën e Fitër Bajramit dhe iluministëve sllav Shën ‘Kirili e Metodi’ Namazi i Bajramit të dielën do të...

LAJMI I FUNDIT/ Qeveria vendosi a do të ketë orë policore për Bajram

para një jave - Derveni

Para pak minutash , Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi që gjatë festës së Fiter Bajramit të ketë orë policore, njofton derveni.info. Ora policore do të filloj nga dita e diellë me fillim prej orës...

BFI ankohet për presion nga policia, Çulev mohon akuzat e BFI-së

para një jave - MRT

Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, ka ngritur shqetësimin.... Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, ka ngritur shqetësimin për presion të policisë ndaj BFI-së kundër faljes së namazit të Bajramit në xhami. “Në...

Shabani: Bajrami do të falet në xhami. Ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të marten ne ora 5 e mëngjesit

para një jave - Bashke

22 maj 2020 – “ Vendim i Qeverisë: Bajrami do të falet në xhami. Ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të marten ne ora 5 e mëngjesit.” – thotë Shabani Vendim i Qeverisë: Bajrami do të falet...

Çulev: Askush nuk ju bënë presion përfaqësuesve fetarë

para një jave - Telegrafi

Ministri i Brendshëm Nake Chulev ka demantuar reagimet nga Bashkësia Fetare Islame që oficerët e policisë u kanë bërë thirrje përfaqësuesve fetarë që të bëjnë presion gjatë festës së Fitër Bajramit. “Si...

Ora policore të dielën nis nga ora 11:00

para një jave - Shprehja

loading... Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. loading...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht, përtej vendimit të Qeverisë

para një jave - RTV 21

Nga Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut për TV 21 thanë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Sipas tyre, nijeti është i pastër dhe prandaj...

Qeveria vendosi për orën policore për Festën e Bajramit

para një jave - Ina

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit....

“The King” Sulejman Rexhepi, “detyroi” qeverinë të ndryshojë planet për Bajram

para një jave - Sharri

Ishte ai që ndër të parët “këmbënguli” që të falet namazi i Fitër Bajramit në xhami dhe mos të ketë izolim total në ditën e festës së myslimanëve. Dhe në fund edhe qeveria e vendit u dorëzua përballë vendimit...

Ministri Çulev foli për presionin policor në xhami që u paraqit nga BFI-ja

para një jave - Portalb

Naqe Çulev, Ministri i punëve të brendshme në RMV ka reaguar ndaj deklaratave të BFI-së në lidhje me presionin policore në xhami , duke e vlerësuar si një kontroll të zakonshëm, transmeton Portalb.mk ....

BIK: Namazi i Fitër Bajramit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës

para një jave - Klan Kosova

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës bën të ditur se të dielën më 24 maj është dita e parë e Fitër Bajramit. Në njoftimin e BIK-ut thuhet se për shkak të Pandemisë COVID-19, kësaj radhe nuk do të falet...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Ina

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

Festa e Fitër Bajramit/ Maqedonia e Veriut në shtetrrethim 42- orësh

para një jave - Lexo

Maqedonia e Veriut ka vendosur një orë policore e cila do të çojë në një shtetrrethim 42- orësh pa ndërprerje. Kjo ndodh për shkak të Festës së Fitër Bajramit dhe besimtarët myslimanë e festojnë rregullisht...

BFI: PRESIONE NGA POLICIA, MPB-ja PËRGËNJESHTRON

para një jave - Klan Macedonia

MPB-ja në mënyrë kategorike I ka hedhur poshtë pohimet e BFI-së për pretendimet për presione policore ndaj përfaqësuesve të kësaj bashkësie fetare, me rastin e riteve fetare për Festën e Fitër Bajramit....

Pendarovski: Liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme

para një jave - Telegrafi

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Penadrovski: Të dënohen qytetarët e papërgjegjshëm gjatë festave fetare

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 22/05/2020 16:00 Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje...

Sulejman Rexhepi: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Derveni

Kreu i BFI-së në Maqedoni të Veriut, Resis Ul. Sulejman Rexhepi ka ngritur shqetësime se pushteti përmes policisë tenton t’i bëj presion BFI-së kundë faljes së namazit të Bajramit në xhami. Në vazhdim...

Ministria e Punëve të Brendshme demanton Sulejman Rexhepin

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 22/05/2020 15:56 Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër...

BIK: Namazi i Fitër Bajramit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës

para një jave - Lajmi.net

Në njoftimin e BIK-ut thuhet se për shkak të Pandemisë COVID-19, kësaj radhe nuk do të falet namazi i bajramit në xhamitë e Kosovës. “Në kohën e Fitër – Bajramit Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava do t’i...

Pendarovski: Klerikët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë festave

para një jave - Zhurnal

Shkup, 22 maj, zhurnal.mk – Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që klerikët fetarë të thirren në sjellje të...

Bajrami do të falet me çdo kusht, përtej vendimit të Qeverisë, thotë BFI!

para një jave - TV21

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami.Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do të...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Aktuale

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do të qëndrojë ashtu siç është.

Spasovski: Nuk ka lider fetar më të fuqishëm se shteti

para një jave - Flaka

Nuk ka lider fetar, zyrtar apo institucion që janë më të fuqishëm se shteti, deklaroi kryeministri, Oliver Spasovski, duke u përgjigjur në pyetjen nëse Qeveria po përballet me presion rreth orës policore...

BFI ankohet për presion nga policia, Çulev mohon akuzat

para një jave - Flaka

Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, ka ngritur shqetësimin për presion të policisë ndaj BFI-së kundër faljes së namazit të Bajramit në xhami. “Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë...

Sulejman Rexhepi: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 22/05/2020 15:48 Kreu i BFI-së në Maqedoni të Veriut, Resis Ul. Sulejman Rexhepi ka ngritur shqetësime se pushteti përmes policisë tenton t’i bëj presion BFI-së kundë faljes së namazit...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Pa censure

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

Çulev: Askush nuk ju bënë presion përfaqësuesve fetarë

para një jave - TV Koha

Ministri i Brendshëm Nake Chulev ka demantuar reagimet nga Bashkësia Fetare Islame që oficerët e policisë u kanë bërë thirrje përfaqësuesve fetarë që të bëjnë presion gjatë festës së Fitër Bajramit. “Si...

OKB: Sistemi shëndetësor në Jemen është rrënuar

para një jave - Aktuale

Për shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës. Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - Fakti Ditor

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Koha.mk

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

BIK njofton: Falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet në asnjë xhami, s’ka vizita familjare

para një jave - Albinfo

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar që ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike të dielën. Sipas vendimit,...

Ora policore të dielën nis nga ora 11:00

para një jave - Flaka

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë,...

BIK: Falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Telegrafi

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

Bashkësia Islame në Maqedoninë e Veriut nuk e përfill ndalesën e Qeverisë: Bajrami do të falet në xhami

para një jave - Kallxo

Nga Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut për TV 21 thanë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Sipas tyre, nijeti është i pastër dhe prandaj...

Ky do të jetë orari i lëvizjes për këtë fundjavë dhe për Fitër Bajram

para një jave - in7

Ndalesa për lëvizje gjatë fundjavës fillon nga e diela në orën 11:00 dhe do të zgjasë deri të martën në orën 05:00 Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 56-të e ka plotësuar...

BIK: Fitër Bajrami s’do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - RTV 21

Bashkësia Islame e Kosovës mori vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut bëhet e ditur se nuk do...

Bashkësia Islame e Kosovës: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami

para një jave - Shenja

Për shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës. Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava...

Shtohen të infektuarit/ Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit deri të martën

para një jave - Vizion Plus

Për shkak të shtimit të rasteve me koronavirus, qeveria e Maqedonisë së Veriut do të shqyrtojë rekomandimin e Komisionit për Sëmundje Infektive që i gjithë vendi të futet në karantinë për 58 orë. Ora policore...

BIK fton qytetarët t’u përmbahen rregullave të IKSHPK-së

para një jave - Medial

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar opinion e gjerë se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën më 24 maj 2020, mirëpo siç është bërë e ditur edhe më parë për shkak të Pandemisë Covid-19,...

Tërnava: Besimtarët janë të obliguar ta presin Fitër Bajramin në shtëpitë e tyre

para një jave - Sinjali

Myftiu i Republikës së Kosovës Naim Tërnava, iu drejtua besimtarëve myslimanë me një mesazh në xhumanë e fundit të muajit Ramazan. Në këto kushte myftiu tha se besimtarët janë të obliguar ta presin festën...

Ora policore fillon të dielën në ora 11:00

para një jave - Europort

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 56-të e ka plotësuar Vendimin për ndalesën dhe regjim të posaçëm të lëvizjes në gjithë territorin e shtetit me të cilën përcaktohet ndalesa...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Koha.mk

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Koha.mk

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. Related Posts Pendarovski deklarohet...

Pendarovski: Liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme

para një jave - Aktuale

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

BIK: Bajrami këtë herë pa namaz në xhami dhe pa vizita familjare

para një jave - News33

Besimtarët myslimanë, hytben e myftiut, Naim Tërnava, të dielën do të mund ta përcjellin vetëm virtualisht. Por, as i pari i Bashkësisë Islame, nuk do ta falë namazin e Bajramit. Kështu pa falje, lajmërimi...

Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër

para një jave - Albinfo

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër ka dalur me një njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit dhe hapjen e xhamive në Zvicër Lajmi që na erdhi nga Këshilli Federal (Bundesrati), ku njoftohemi...

BIK: Falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - OraInfo

Koronavirusi ka bërë që këtë Bajram besimtarët mysliman të mos e falin nëpër xhami. Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë...

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

para një jave - Evropa e Lirë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në kuadër të mbledhjes të së premtes të caktuar në orën 17:00, do të shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, i cili ka rekomanduar që gjatë këtij vikendi...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - TV21

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Falja e Bajramit do bëhet në xhami, ora policore prej 11 të Dielën deri 5 të mëngjesit të Martën

para një jave - Tetova1

Falja e namazit të Bajramit pritet që të falet nëpër xhami, pasiqë Qeveria ka vendosur sot që ora policore të jetë nga ora 11 ditën e Diel e deri në ora 5 të mëngjesit ditën e Martë. Qeveria në mbledhjen...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - TV21

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Qeveria sjell vendim: Ditën e Bajramit ora policore fillon nga ora 11:00

para një jave - Shenja

Duke e ndjekur situatën epidemiologjike me Covid-19, si dhe rekomandimet e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, në seancën e sotme qeveritare u soll vendim për rritjen e restriksioneve në lëvizjen e qytetarëve...

Qeveria vendos për orën policore për Festën e Bajramit

para një jave - InfoShqip

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit....

Ora policore të dielën nis nga ora 11:00

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-22T18:15:52+02:00 Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora...

Spasovski: Askush nuk është më i fuqishëm se shteti dhe as edhe ndonjë bashkësi fetare

para një jave - Portalb

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos e falin namazin e Bajramit nëpër xhami, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga...

Spasovski: Nuk ka lider fetar më të fuqishëm se shteti

para një jave - MRT

Nuk ka lider fetar, zyrtar apo institucion që janë më të fuqishëm se shteti, deklaroi kryeministri, Oliver Spasovski... Nuk ka lider fetar, zyrtar apo institucion që janë më të fuqishëm se shteti, deklaroi...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Ina

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Maqedoni: Bajrami do të falet në xhami, ora policore prej…

para një jave - Tetova Sot

Vendim i Qeverisë në Maqedoninë e Veriut: Bajrami do të falet në xhami. Ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të marten ne ora 5 e mëngjesit. Loading...

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 22/05/2020 14:19 Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike, raporton...

Qeveria vendosi për orën policore për Festën e Bajramit

para një jave - Tetova1

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit....

​BIK: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Alsat-M

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

Myftiu Tërnava: Besimtarët ta presin festën e Bajramit në shtëpitë e tyre

para një jave - Lajm

Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava, iu është drejtuar besimtarëve myslimanë me një mesazh në xhumanë e fundit të muajit Ramazan. Ai ka theksuar se ky Ramazan i ka privuar besimtarët nga xhamitë për shkak...

Ora policore, nga ora 11 të dielen deri të martën në ora 5

para një jave - Lajm

Vendim i Qeverisë: Bajrami do të falet në xhami. Ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të marten ne ora 5 e mëngjesit. Loading... Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Linkedin ReddIt...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionarë”

para një jave - TV21

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

BIK-u merr vendim: A do falet namazi i Bajramit dhe a do të lejohen vizitat tek të afërmit?!

para një jave - GazetaBlic

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike Në vendimin e BIK-ut , thuhet se nuk do...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht

para një jave - InfoShqip

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

Tërnava thotë se xhamitë s’do të hapen për Bajram

para një jave - Zeri

Me rastin e përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, u është drejtuar besimtarëve myslimanë, duke theksuar se ky Ramazan i privoi nga xhamitë për arsye të pandemisë,...

BIK: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami

para një jave - Evropa e Lirë

Për shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës. Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava...

Spasovski: Në seancën në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Portalb

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur, transmeton Portalb.mk. Spasovski edhe një...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - TelegrafiMk

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

Sonte në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Neshesh

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet...

BIK-u merr vendim: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Indeks online

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

Bashkësia Islame: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhamitë e Kosovës

para një jave - Kallxo

Bashkësia Islame përmes një njoftimi për media ka njoftuar se kanë nxjerrë vendim se namazi i Fitër Bajramit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës për shkak të situatës së krijuar me pandeminë COVID-19....

Spasovski: Vendimi për orën policore do merret në bazë të propozimeve të epidemiologëve

para një jave - Telegrafi

Seanca qeveritare për marrjen e vendimit për orën policore do të mbahet në orën 17:00, informoi kryeministri Spaovski. “Kemi marrë vendime bazuar në propozimet e epidemiologëve, vendimet politike nuk janë...

BIK-u merr vendim: Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Lajmi.net

Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të organizohet as pritje në selinë e këtij institucioni fetar, e as në selitë e këshillave lokalë. Bashkësia Islame ka bërë thirrje që të mos ketë vizita te njëri-tjetri...

Në seancë në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Medial

Shkup, 22 maj 2020 ((MEDIAL)) – Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski...

Në ora 17 do ta kuptojmë a do izolohemi për Bajram!

para një jave - TV21

Qeveria e vendit sot do të mbajë seancë me pikë kryesore të rendit të ditës propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, që ora policore të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe të përfundojë të martën...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Aktuale

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Aktuale

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

A do të ketë orë policore gjatë festës së Fitër Bajramit?

para një jave - Periskopi

Fitër Bajrami është një festë ku njerëzit në ditën kur festohet mblidhen për ta falur në xhami, e më pas edhe i vizitojnë familjet e të afërmve, duke ia uruar me zgjatje dore. Por, këtë vit do të festohet...

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

para një jave - RTK

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK’ut thuhet se nuk do të...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionar”

para një jave - Portali Arena

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos e falin namazin e Bajramit nëpër xhami, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga...

Spasovski: Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionarë

para një jave - Aktuale

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Tetova Sot

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

para një jave - Sinjali

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike Në vendimin e BIK-ut , thuhet se nuk do...

Zyrtare: Vendoset se si do jet ora policore gjat vikendit.

para një jave - Portali Arena

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë,...

Në seancën në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Koha.mk

Shkup, 22 maj – Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi...

Maqedoni: Bajrami do të falet në xhami, ora policore prej…

para një jave - Republika

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë,...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Alsat-M

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

Sot në ora 17:00 vendoset nëse do të ketë orë policore për Bajram

para një jave - Zhurnal

Shkup, 22 maj – Zhurnal.mk – Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe...

Qeveria vendosi / Për Bajram, ora policore prej 11:00

para një jave - in7

Ora policore këtë fundjavë prej orës 11:00 të dielën deri të martën në orën 5:00 Kryeministri teknik Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk publikoi se këtë fundjavë ndalohet lëvizja e të gjithë...

Ora policore këtë uikend nga ora 11:00 të dielën deri të martën deri në ora 05:00

para një jave - News33

Kryeministri Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk publikoi se për këtë uikend ndalohet lëvizja e të gjithë qytetarëve në gjithë territorin e shtetit duke filluar nga e diela, në orën 11:00 deri...

Falja e Bajramit, BFI denoncon kërcënime, policia mohon

para një jave - Shenja

Pas pohimeve të Bashkësisë Fetare Islame se policia po i merr në telefon imamët dhe po ndikon mbi ata që të mos falin namazin e Bajramit si dhe se policët kanë hyrë edhe nëpër xhami për të ushtruar presion,...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht, përtej vendimit të Qeverisë

para një jave - InfoShqip

Nga Bashkësia Fetare Islame thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do të qëndrojë...

LAJMI I FUNDIT : Ora policore të dielën nis nga ora 11:00

para një jave - Fakti Ditor

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë vikendit të nis nga ora 11:00 ditën e diel deri deri të martën në ora 05:00

Ora policore, nga ora 11 të dielen deri të martën në ora 5

para një jave - Sharri

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit....

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Shprehja

loading... Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Tetova1

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Qeveria vendosi për orën policore për Festën e Bajramit

para një jave - Zyrtare

Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit....

Ora policore, nga ora 11 të dielen deri të martën në ora 5

para një jave - Pa censure

Vendim i Qeverisë: Bajrami do të falet në xhami. Ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të marten ne ora 5 e mëngjesit

Në Maqedoninë e Veriut shqyrtohet mundësia për izolim gjatë Bajramit

para një jave - Illyria

Shkup, 22 maj 2020 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut në kuadër të mbledhjes të së premtes të caktuar në orën 17:00, do të shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, i cili ka rekomanduar...

Spasovski: Vendimi për orën policore do merret sot në mbledhjen e orës 17.00 në bazë të propozimeve të epidemiologëve

para një jave - TV Koha

Seanca qeveritare për marrjen e vendimit për orën policore do të mbahet në orën 17:00, informoi kryeministri Spaovski. “Kemi marrë vendime bazuar në propozimet e epidemiologëve, vendimet politike nuk janë...

Qeveria pasdite vendos nëse do të ketë 58 orë izolim për Bajram

para një jave - Shenja

Qeveria do të vendos sonte për orën policore dhe kufizimet e lëvizjes gjatë festës së Fitër Bajramit. Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se seanca do të mbahet në ora 17:00, ndërsa paralajmëroi se vendimet...

Në ora 17 do ta kuptojmë a do izolohemi për Bajram!

para një jave - Aktuale

Qeveria e vendit sot do të mbajë seancë me pikë kryesore të rendit të ditës propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, që ora policore të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe të përfundojë të martën...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Almakos

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Pendarovski: Liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme

para një jave - Republika

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

para një jave - KDPolitik

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në kuadër të mbledhjes të së premtes të caktuar në orën 17:00, do të shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, i cili ka rekomanduar që gjatë këtij vikendi...

Sot do të vendoset për orën policore gjatë vikendit, BFI-ja përgatitet për faljen e namazit të Bajramit

para një jave - Portalb

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot duhet që të miratojë vendim për orën policore gjatë vikendit për parandalimin e shpërndarjes së virusit korona. Megjithatë pushteti po has në rezistencë të Bashkësisë...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Tetova Sot

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Pa censure

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do të qëndrojë ashtu siç është.

BFI: Bajrami do të falet me çdo kusht!

para një jave - Fakti Ditor

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

Vendoset se a do të falet namazi i Bajramit në xhami

para një jave - Infokusi

Të dielën besimtaret myslimanë do të festojnë muajin Ramazan. Por kësaj radhe për shkak të korona virusit, namazi i Fiter Bajramit nuk do të falet në xhami, shkruan Gazeta inFokus. Kështu ka bërë të ditur...

Sonte në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Republika

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet...

Vendimi i BIK-ut: Fitër Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Ekonomia Online

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

Çulev: Askush nuk ju bënë presion përfaqësuesve fetarë

para një jave - Arbresh

Ministri i Brendshëm Nake Culev ka demantuar reagimet nga Bashkësia Fetare Islame që oficerët e policisë u kanë bërë thirrje përfaqësuesve fetarë që të bëjnë presion gjatë festës së Fitër Bajramit. “Si...

Bashkësia Islame: Mos shkoni të njëri-tjetri për festën e Bajramit

para një jave - Epoka e Re

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Almakos

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Lajm

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Spasovski: Asnjë lider fetar nuk është më i fortë se shteti

para një jave - Shenja

“Nuk ka udhëheqës fetar, zyrtar apo institucion më i fortë se shteti” u përgjigj kryeministri teknik Oliver Spasovski në pyetjen nëse Qeveria po përballet me presion para seancës së sotme e cila do të...

Në Kosovë, namazi i Bajrami nuk do të falet në xhami

para një jave - Illyria

Prishtinë, 22 maj 2020 – Namazi i Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës, për shkak të pandemisë me koronavirus. Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se në kohën e namazit të Fitër...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - InfoShqip

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Qytetarët përgatiten për festën e Bajramit

para një jave - Lajm

Përgatitjet për festën e Fitër Bajramit kanë rikthyer gjallërinë në Çarshinë e Vjetër të Shkupit, rrugicat e së cilës i ka zbrazur pandemia prej dy muajsh. Kamera e gazetës LAJM filmoi dyndjet e qytetarëve...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Lajm

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Spasovski: Asnjë lider shqiptar nuk është më i fortë se shteti

para një jave - Shenja

“Nuk ka udhëheqës fetar, zyrtar apo institucion më i fortë se shteti” u përgjigj kryeministri teknik Oliver Spasovski në pyetjen nëse Qeveria po përballet me presion para seancës së sotme e cila do të...

Pendarovski: Liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme

para një jave - Arbresh

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për “TV 21”, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionar”

para një jave - InfoShqip

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Fakti Ditor

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Spasovski, ndryshe deklaron, ndryshe vepron! (Foto)

para një jave - Top-News

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Spasovski: Askush nuk është më i fuqishëm se shteti

para një jave - Almakos

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Spasovski: Askush nuk është më i fuqishëm se shteti

para një jave - Lajm

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Sonte në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet...

Bajrami do të falet me çdo kusht, përtej vendimit të Qeverisë, thotë BFI!

para një jave - Top-News

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami.Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do të...

Qeveria sot vendos për orën policore gjatë fundjavës

para një jave - Iliria News

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Myftiu Tërnava: Besimtarët janë të obliguar ta presin festën e Bajramit në shtëpitë e tyre

para një jave - Epoka e Re

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, u është drejtuar besimtarëve myslimanë me një mesazh në xhumanë e fundit të muajit të Ramazanit. Ai ka theksuar se ky Ramazan ka privuar të gjithë nga...

BFI: Policia mundohet të shantazhoj imamët

para një jave - Portali Arena

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

Bajrami do të falet me çdo kusht, përtej vendimit të Qeverisë, thotë BFI!

para një jave - Zyrtare

Nga Bashkësia Fetare Islame për TV 21 thonë se pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Qeverisë, namazi i Bajramit do të falet ne xhami. Nga atje thonë se nijeti është i pastër dhe prandaj vendimi do...

Më shumë të infektuar të rinj në Shkup dhe Tetovë, pritet vendim qeveritar për orën policore

para një jave - TV Koha

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës, e cila është vazhduar me dy festa , të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe...

Qeveria sot nga ora 17:00 do të vendos nëse do të ketë 58 orë izolim për Bajram

para një jave - Shenja

Kryeministri teknik Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për këtë fundjavë. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet në lidhje...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Zyrtare

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë pretendimet e BFI-së se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Top-News

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Top-News

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionarë”

para një jave - Top-News

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Top-News

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Lajm

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

Vendos BIK: S’ka falje të namazit të Bajramit dhe mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar

para një jave - Bota Press

Bashkësia Islame e Kosovës sot ka marrë një vendim të prerë duke mos lejuar faljen e Namazit të Fitër Bajramit. BIK ka thënë se nuk do të lejohet falja e namazit të Bajramit në xhamitë e vendit e as në...

Qeveria sot duhet të vendos për orën policore gjatë festës së Bajramit

para një jave - TV21

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot duhet të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse nëse do të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës ose jo. Komisioni në fjalë...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-22T13:25:12+02:00 Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për...

BIK-u merr vendim: Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Periskopi

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

BIK fton qytetarët t’u përmbahen rregullave të IKSHPK-së

para një jave - Arbresh

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar opinion e gjerë se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën më 24 maj 2020, mirëpo siç është bërë e ditur edhe më parë për shkak të Pandemisë Covid-19,...

Akoma nuk ka vendim për orën policore gjatë uikendit

para një jave - Arbresh

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Fakti Ditor

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

MBP: Nuk kemi bërë presion ndaj imamëve në xhamia

para një jave - in7

Ministria e Punëve të Brendshme sot përmes një njoftimi i ka hudhur poshtë se gjoja ajo paska ushtruar presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami, përcjell...

Pendarovski deklarohet për ngjarjet e fundit rreth BFI-së dhe festës së Bajramit

para një jave - Pa censure

Presidenti Stevo Pendarovski në një prononcim për TV 21, në lidhje me ngjarjet e fundit me Bashkësinë Fetare Islame, ka kërkuar që liderët fetarë të thirren në sjellje të përgjegjshme të qytetarëve gjatë...

BIK-u fton qytetarët t’u përmbahen rregullave të IKShPK-së

para një jave - Ekonomia Online

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar opinion e gjerë se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën më 24 maj 2020, mirëpo siç është bërë e ditur edhe më parë për shkak të Pandemisë Covid-19,...

Sonte në ora 17 do të vendoset nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet...

BIK-u merr vendim: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat

para një jave - KosovaPress

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Sharri

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

MPB i përgjigjet BFI-së: Nuk kemi bërë presion ndaj jush!

para një jave - Pa censure

Ministria e Punëve të Brendshme i hedh poshtë informacionet se është kryer presion ndaj imamëve para festës së Bajramit që të mos falin namazin e Bajramit nëpër xhami. -MPB i hedh poshtë si të pavërteta...

Zyrtari i BIK-ut: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - Zhurnal

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

​BIK-u merr vendim: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

para një jave - Gazeta e re

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të...

Myftiu Tërnava jep mesazhin e tij për Fitër Bajram, tregon se nuk do të falet namazi i bajramit në xhami

para një jave - Arbresh

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar se për shkak të Pandemisë COVID-19, kësaj radhe nuk do te falet namazi i bajramit në xhamitë e Kosovës. Po ashtu njoftohet opinioni se për shkak të Pandemisë,...

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

para një jave - in7

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK’ut që ka siguruar Gazeta...

Më shumë të infektuar të rinj në Shkup dhe Tetovë, pritet vendim qeveritar për orën policore

para një jave - Tetova Sot

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës, e cila është vazhduar me dy festa , të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe...

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

para një jave - Fakti Ditor

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike, raporton Express. Në vendimin e BIK’ut...

Spasovski: Askush s’është më i fuqishëm se shteti dhe as bashkësitë fetare

para një jave - in7

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar gjendjen e krijuar me reagimet e BFI-së në ldhje me karantinimin e vendit gjatë festës së Fitër Bajramit dhe në lidhje me informacionet e publikuara...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionarë”

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Spasovski: “Askush nuk është më i fuqishëm se shteti, as bashkësitë fetare e as ndonjë funksionarë”

para një jave - Sharri

Kryeministri i vendit Oliver Spasovski, sot ka komentuar informacionet se policia ka bërë presion mbi imamët e xhamive që të mos falin namazin e Bajramit, ku mbrëmë kishte reagim edhe nga Bashkësia Fetare...

Spasovski: Vendimi për orën policore do merret në bazë të propozimeve të epidemiologëve

para një jave - Zyrtare

Seanca qeveritare për marrjen e vendimit për orën policore do të mbahet në orën 17:00, informoi kryeministri Spaovski. “Kemi marrë vendime bazuar në propozimet e epidemiologëve, vendimet politike nuk janë...

Numri i të infektuarve po rritet, sot vendoset për orë eventuale policore për Bajram

para një jave - Zhurnal

Shkup, 22 maj – Zhurnal.mk – Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës, e cila është vazhduar me dy festa , të fillojë...

Sulejman Rexhepi: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI-së

para një jave - in7

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Alsat-M

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Zyrtari i Bashkësisë Islame: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 22/05/2020 7:53 Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk...

Më shumë të infektuar të rinj në Shkup dhe Tetovë, pritet vendim qeveritar për orën policore

para një jave - Medial

Shkup, 22 maj 2020 (MEDIAL) – Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës, e cila është vazhduar me dy festa , të fillojë...

Reagim:”Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - TopShqip

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Sot në ora 17:00 vendoset nëse do të ketë orë policore për Bajram

para një jave - Sharri

Kryeministri Oliver Spasovski njoftoi se sot në ora 17 do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë në të cilën mes tjerash do të shqyrtohet edhe propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive i cili ka propozuar...

Qeveria në ora 17 vendos nëse do të ketë karantinë 58 orësh për fundjavë

para një jave - in7

Kryeministri Oliver Spasovski kumtoi se sot në seancë qeveritare në ora 17:00, do të vendoset se sa do të zgjasë karantina për fundjavën e ardhshme të zgjatur. Spasovski edhe një herë theksoi se vendimet...

Ja në sa ora do ta kuptojmë a do izolohemi për Bajram!

para një jave - Pa censure

Qeveria e vendit sot do të mbajë seancë me pikë kryesore të rendit të ditës propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, që ora policore të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe të përfundojë të martën...

Zyrtari i Bashkësisë Islame Kosovë: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - InfoShqip

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Qeveria sot vendos për orën policore gjatë fundjavës

para një jave - Aktuale

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Reagon BFI: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI-së

para një jave - Shenja

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Xhamitë e Kosovës, mbyllur deri në qershor: Imamët respektojnë mjekët

para një jave - Syri

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Zyrtari i Bashkësisë Islame: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami

para një jave - Sinjali

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu tha se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen xhamitë për besimtarët...

Zyrtari i Bashkësisë Islame: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - Indeks online

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Sot do të vendoset për orën policore gjatë vikendit, BFI-ja përgatitet për faljen e namazit të Bajramit

para një jave - Sharri

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot duhet që të miratojë vendim për orën policore gjatë vikendit për parandalimin e shpërndarjes së virusit korona. Megjithatë pushteti po has në rezistencë të Bashkësisë...

Qeveria sot vendos për orën policore gjatë fundjavës

para një jave - Tetova Sot

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Zyrtari i Bashkësisë Islame: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - Zeri

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini ka thënë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - News33

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Sekretari i BIK: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami e as pritje cermoniale nga BIK

para një jave - GazetaBlic

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Fakti Ditor

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Sot pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Shenja

Qeveria sot duhet të merr vendim për propozimin e parashtruar nga Komisioni për Sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Ndryshe Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-22T08:45:49+02:00 Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore...

Qeveria sot vendos për orën policore gjatë fundjavës

para një jave - Republika

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Zyrtari i Bashkësisë Islame: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

para një jave - Infokusi

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Shprehja

loading... Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e...

Më shumë të infektuar të rinj në Shkup dhe Tetovë, pritet vendim qeveritar për orën policore

para një jave - Pa censure

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës, e cila është vazhduar me dy festa , të fillojë të shtunën në ora 19:00 dhe...

Pritet vendimi i Qeverisë për orën policore

para një jave - Pa censure

Qeveria sot duhet të vendos për propozimin e parashtruar nga Komisioni për sëmundje infektive për orën policore gjatë fundjavës. Komisioni në fjalë ka propozuar që ora policore të fillojë të shtunën në...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Shprehja

loading... Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon...

Sekretari i BIK-ut: Këtë vit s’do të ketë falje të organizuar të bajramit në xhami

para një jave - Epoka e Re

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, ka ripërsëritur se fitër bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini ka thënë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Bashkësia Islame në Maqedoninë e Veriut kërkon hapjen e xhamive me afat të kufizuar

para një jave - Klan

Bashkësia Islame në Maqedoninë e Veriut kërkon hapjen e xhamive me afat të kufizuar Kreu i PDSH: Të ndiqet shembulli i Turqisë Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon...

BFI e Maqedonisë: Policia po u bën trysni imamëve që të mos falet namazi i Bajramit

para një jave - Telegrafi

Bashkësia Fetare Islame (BFI) nëpërmjet një njoftimi thuhet se “BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks të veçantë në udhëzimin e xhemateve tona...

BFI: Policia po u bën presion imamëve që të mos falet namazi i Bajramit

para një jave - TV21

Bashkësia Fetare Islame e Maqeodnisë së Veriut ka dalë me një reagim në të cilin thuhet se shteti po shkel mbi autonominë e BFI-së, ku policia po i merr në telefon imamët e xhamive dhe po përpiqet të ndikojë...

BFI: Policia po u bën presion imamëve që të mos falet namazi i Bajramit

para një jave - Derveni

Bashkësia Fetare Islame e Maqeodnisë së Veriut ka dalë me një reagim në të cilin thuhet se shteti po shkel mbi autonominë e BFI-së, ku policia po i merr në telefon imamët e xhamive dhe po përpiqet të ndikojë...

Sekretari i Përgjithshëm i BIK përsërit: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhamia

para një jave - Telegrafi

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Neshesh

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Bashkësia Islame në Maqedoninë e Veriut kërkon hapjen e xhamive me afat të kufizuar

para një jave - Klan

Bashkësia Islame në Maqedoninë e Veriut kërkon hapjen e xhamive me afat të kufizuar Kreu i PDSH: Të ndiqet shembulli i Turqisë Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon...

Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Koha.mk

Shkup, 21 maj – Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të...

Reagoi BFI-ja: Jemi te shokuar nga sjellja e policisë

para një jave - Portalb

Haxhi Sulejman ef. Rexhepi, kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut vlerësoi se autoritetet shtetërore po shkelin autonominë e BFI-së para festës së Bajramit, përmes sjelljes së policisë,...

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - TelegrafiMk

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Zhurnal

Shkup, 21 maj – Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të...

Reagon BFI: Policia presion ndaj imamëve për të mos falur namazin e Bajramit

para një jave - Ina

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka shprehur shqetësime se policia po i bën presion imamëve nëpër xhamitë e vendit që në ditën e Bajramit të evitojnë faljen e Namazit të Bajramit. BFI tha...

Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI

para një jave - Aktuale

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgatitjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Reagon BFI: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI-së

para një jave - Lajm

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Reagim nga BFI: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e Bashkësisë Islame

para një jave - News33

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Reagon BFI: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI-së

para një jave - Shenja

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

BFI: Policia mundohet të shantazhoj imamët

para një jave - Tetova Sot

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

BFI: Policia mundohet të shantazhoj imamët

para një jave - Tetova1

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

BFI nuk pret vendimin e Qeverisë! Publikoi udhëzimet për faljen e Bajramit

para një jave - TV21

Valmira Zendeli, gazetare: “Thirrja për të falur namazin e sabahut do të dëgjohet edhe gjatë ditës së diel gjatë ditës së Bajramit, por se a do të mund t’i përgjigjen kësaj thirrje besimtarët mysliman...

Ende nuk dihet nëse do të kemi karantinë gjatë fundjavës në Maqedoni

para një jave - Telegrafi

Pas propozimit të Komisionit për Sëmundje Infektive që të ketë karantinë gjatë fundjavës në Maqedoninë e Veriut, Qeveria deri tani ende nuk ka mbajtur mbledhje për ta miratuar apo refuzuar këtë porpozim....

BFI reagon ashper: Shteti po shkel autonomine e BFI-se, po behet presion policor hoxhallareve mos te falet namazi i Bajramit

para një jave - Portali Arena

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

Sulejman Rexhepi akuzon: Policia bën presion mbi hoxhallarët për të mos u falur Bajrami

para një jave - in7

Kumtesë e plotë e Sulejman Rexhepit, kryetar i Bashkësisë Fetare Islame Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend...

Reagon BFI: Policia presion ndaj imamëve për të mos falur namazin e Bajramit

para një jave - Fakti Ditor

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka shprehur shqetësime se policia po i bën presion imamëve nëpër xhamitë e vendit që në ditën e Bajramit të evitojnë faljen e Namazit të Bajramit. BFI tha...

BFI:”Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI-së”

para një jave - InfoAlb

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze me qëllim të mbarëvajtjes të namazit të Bajramit, me theks...

Pse qeveria e shtyu seancën ku duhej të vendos për orën policore për Bajram?!

para një jave - Flaka

Qeveria nuk mbajti seancë dhe nuk vendosi nëse fundjava do të ketë orë të zgjatur policore, përcjell FLAKA. Komisioni i Sëmundjeve Infektive ka propozuar karantinë 58-orëshe nga e shtuna në 7 pasdite deri...

(VIDEO) Sekretari i Përgjithshëm i BIK përsërit: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhamia

para një jave - News33

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

Sekretari i Përgjithshëm i BIK përsërit: Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhamia

para një jave - Arbresh

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami. Sadriu në RTV Dukagjini thotë se nuk ka qenë vendim i lehtë të mbyllen...

As sot Qeveria nuk do të vendosë për orën policore për Bajram

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 21/05/2020 18:08 Qeveria e Maqedonisë së Veriut as sot nuk do të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të ketë orë të zgjatur policore gjatë...

BFI: Policia presion ndaj imamëve për të mos falur namazin e Bajramit

para një jave - Sharri

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka shprehur shqetësime se policia po i bën presion imamëve nëpër xhamitë e vendit që në ditën e Bajramit të evitojnë faljen e Namazit të Bajramit. BFI tha...

As sot Qeveria nuk do të vendosë për orën policore për Bajram

para një jave - TV21

Qeveria e Maqedonisë së Veriut as sot nuk do të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës, mëson TV21 nga burime qeveritare....

BIK ka marrë vendim për namazin e Bajramit, flet Ahmet Sadriu

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 21/05/2020 17:48 Këtë herë nuk do të ketë fare falje të Namazit të Fitër Bajramit, shkaku i pandemisë COVID-19, raporton Express. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Sekretari...

Sveçla i shkon në vizitë Myftiut Tërnava

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 21/05/2020 17:45 Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës ku është pritur nga Myftiu,...

Reagon BFI: Policia presion ndaj imamëve për të mos falur namazin e Bajramit

para një jave - Zyrtare

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka shprehur shqetësime se policia po i bën presion imamëve nëpër xhamitë e vendit që në ditën e Bajramit të evitojnë faljen e Namazit të Bajramit. BFI tha...

​BIK-u mbështet lehtësimin e masave kundër COVID-19

para një jave - RTV 21

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është takuar sot me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Ternava, me të cilin ka biseduar për punën e institucioneve...

BIK-u mbështet masat e lehtësimit kundër COVID-19

para një jave - Telegrafi

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, është takuar sot me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Ternava, me të cilin ka biseduar për punën e institucioneve...

BFI: Policia mundohet të shantazhoj imamët

para një jave - Pa censure

Reagim: Shteti përmes policisë po shkel mbi autonominë e BFI Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit të cilin besimtarët muslimanë në vend po e presin me padurim kurse BFI po bën parapërgaditjet më serioze...

LAJMI I FUNDIT/ Policia presion ndaj imamëve, reagon BFI

para një jave - Zyrtare

Kanë vijuar zhvillimet mes BFI dhe Qeverisë së Maqedonisë. Në një reagim të publikuar pak minuta më parë Bashkësia Fetare Islame ka njoftuar se shteti përmes policisë po bën presion ndaj imamëve. Nga BFI...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Portalb

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Sveçla viziton BIK-un, falënderon Tërnavën për konsistencën e treguar në përballjen me Covid-19

para një jave - Medial

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës ku është pritur nga Myftiu, Naim Tërnava. “Në këtë takim u bisedua...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Telegrafi

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - RTV 21

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19 ka ndikuar që të anulojë këtë pritje tradicionale....

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Telegrafi

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Medial

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - Flaka

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Vendimi përfundimtar i Bashkësisë Islame rreth faljes së namazit të Bajramit në shesh

para një jave - Sinjali

Namazi i Fitër Bajramit këtë vit nuk do të falet në xhamia as në sheshe, për shkak të parandalimit të përhapjes së koronavirusit në vend. Lajmin e ka konfirmuar për Gazetën Sinjali, sekretari i Bashkësisë...

As sot Qeveria nuk do të vendosë për orën policore për Bajram

para një jave - Aktuale

Qeveria e Maqedonisë së Veriut as sot nuk do të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës, mëson TV21 nga burime qeveritare....

Sveçla viziton BIK-un, falënderon Tërnavën për konsistencën e treguar në përballjen me Covid-19

para një jave - Klan Kosova

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës ku është pritur nga Myftiu,  Naim Tërnava. “Në këtë takim u bisedua...

A do të këtë organizim në faljen e namazit të Bajramit, ky është vendimi i fundit nga BIK

para një jave - OraInfo

BIK ka marrë vendim për namazin e Bajramit, flet Ahmet Sadriu. Këtë herë nuk do të ketë fare falje të Namazit të Fitër Bajramit, shkaku i pandemisë COVID-19. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar...

Sveçla i shkon Tërnavës në vizitë, ja çfarë u diskutua

para një jave - Sinjali

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës ku është pritur nga Myftiu, Naim Tërnava. Sipas njoftimit, në këtë takim u bisedua për përpjekjet...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Klan Kosova

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - GazetaBlic

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

BIK-u mbështet masat e lehtësimit kundër COVID-19

para një jave - RTK

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, është takuar sot me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Ternava, me të cilin ka biseduar për punën e institucioneve...

BIK-u mbështet masat e lehtësimit kundër COVID-19

para një jave - Lajmi.net

Me këtë rast Myftiu Ternava vlerësoi angazhimin e institucioneve të Kosovës në menaxhimin e kësaj situate, duke vënë në pah se BIK-ut do të vazhdojnë të mbështesë këto masa, të cilat deri më tanë kanë...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - Alsat-M

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - GazetaBlic

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

BIK me një njoftim të rëndësishëm para Festës së Bajramit

para një jave - GazetaBlic

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Indeks online

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Zeri

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Sinjali

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - RTK

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Lajmi.net

Këtë lajm e ka bërë të ditur për KosovaPress, sekretari i BIK-ut, Ahmet Sadriu. “Me rastin e Festës së Fitër Bajramit nuk do të ketë pritje në BIK, për shkak të pandemisë COVID-19. Do të respektojmë rekomandimet...

Në shtëpi për lutjen e mëngjesit, në xhami falja e Fitër Bajramit, vendoi BFI

para një jave - Medial

Shkup, 21 maj 2020 (MEDIAL) – Riaseti i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut, për shkak të faljes së Fitër Bajramit, miratoi një seri masash që duhen zbatuar në çdo xhami më 24...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Lajmi.net

“Mua më ka munguar shumë xhamia pasi që lutja e taravisë është një lidhje e veçantë me zotin e cila ka ndikim pozitiv në qetësinë shpirtërore, ndërsa për këtë kohë të izolimit kjo gjë është e nevojshme”,...

BFI i publikoi masat për faljen e Bajramit

para një jave - Derveni

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut i ka publikuar disa masa për faljen e namazit të Fitër Bajramit, pavarësisht se Qeveria e Maqedonisë së Veriut ende nuk ka vendosur për propozimin e Komisionit...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - Shprehja

loading... Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Evropa e Lirë

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

BFI publikon masat për faljen e fitër bajramit

para një jave - MRT

Edhe gjatë ditës së enjte Qeveria nuk vendosi për orën e re policore gjatë kësaj fundjave... Edhe gjatë ditës së enjte Qeveria nuk vendosi për orën e re policore gjatë kësaj fundjave përkatësisht për festën...

BFI publikoi masat për Fitër Bajramin

para një jave - RTV 21

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut publikoi masat që propozon për Fitër Bajram. Bashkësia sugjeron që namazi i sabahut të falet në shtëpi, ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BIK ka marrë vendim për namazin e Bajramit, flet Ahmet Sadriu

para një jave - Infokusi

Këtë vit nuk do të ketë fare falje të Namazit të Fitër Bajramit, shkaku i pandemisë COVID-19 Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Sekretari i Përgjithshëm i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu....

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - News33

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - Iliria News

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

​BIK-u mbështet masat e lehtësimit kundër COVID-19

para një jave - Infokusi

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, është takuar sot me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Ternava, me të cilin ka biseduar për punën e institucioneve...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Gazeta e re

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Ende nuk dihet nëse do të ketë karantinë gjatë fundjavës në Maqedoni

para një jave - Arbresh

Pas propozimit të Komisionit për Sëmundje Infektive që të ketë karantinë gjatë fundjavës në Maqedoninë e Veriut, Qeveria deri tani ende nuk ka mbajtur mbledhje për ta miratuar apo refuzuar këtë propozim....

BFI-ja PUBLIKOI MASAT PËR FITËR BAJRAMIN

para një jave - Klan Macedonia

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - Tetova Sot

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Shenja

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - Lajm

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - Telegrafi

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - KDPolitik

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Ende pa vendosur Qeveria për orën policore gjatë vikendit, BFI i publikoi masat për faljen e Bajramit

para një jave - Portalb

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut i ka publikuar disa masa për faljen e namazit të Fitër Bajramit, pavarësisht se Qeveria e Maqedonisë së Veriut ende nuk ka vendosur për propozimin e Komisionit...

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - TV Koha

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 21/05/2020 12:50 Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi...

As sot nuk vendoset për orën policore në ditën e Bajramit

para një jave - in7

Qeveria e Maqedonisë së Veriut as sot nuk do të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës, mëson TV21 nga burime qeveritare....

BFI publikoi masat me rastin e Fitër Bajramit

para një jave - Alsat-M

Edhe pse akoma nuk ka vendim për orë policore gjatë fundjavës së vazhduar, Bashkësia Fetare Islame tashmë ka publikuar masat që sipas tyre duhet të merren nga besimtarët për faljen e namazit të Fitër Bajramit.

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - TV21

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BIK ka marrë vendim për namazin e Bajramit, flet Ahmet Sadriu

para një jave - News33

Këtë herë nuk do të ketë fare falje të Namazit të Fitër Bajramit, shkaku i pandemisë COVID-19, raporton Express. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Sekretari i Përgjithshëm i Bashkësisë Islame...

As sot Qeveria nuk do të vendosë për orën policore për Bajram

para një jave - Fakti Ditor

Qeveria e Maqedonisë së Veriut as sot nuk do të diskutojë dhe të vendosë për propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës, mëson TV21 nga burime qeveritare....

BFI publikoi masat me rastin e Fitër Bajramit

para një jave - Shprehja

loading... Edhe pse akoma nuk ka vendim për orë policore gjatë fundjavës së vazhduar, Bashkësia Fetare Islame tashmë ka publikuar masat që sipas tyre duhet të merren nga besimtarët për faljen e namazit...

Namazi i Fitër Bajramit do të falet, BFI publikoi udhëzuesin

para një jave - Shenja

Pas propozimit të Komisionit për sëmundje ngjitës që gjatë festës së Fiter Bajramit të ketë izolim total ka reaguar Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut, duke publikuar edhe një letër për të...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Fakti Ditor

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 21/05/2020 11:56 Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji...

Rexhepi kërkon nga Qeveria që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Koha.mk

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Ekonomia Online

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 21/05/2020 11:40 Partia opozitare, VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Kjo parti vlerëson se ishte shumë e rreptë...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 21/05/2020 11:38 Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit...

BFI publikon masat: Ja si duhet të silleni për festën e Bajramit, rregullat strikte

para një jave - Ina

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka nxjerrë sot një vendim me një sërë masash për festën e Fitër Bajramit. Nga ky komunitet fetar kërkojnë që besimtarët namazin e sabahut ta falin nëpër shtëpitë...

BIK-u mbështet masat e lehtësimit kundër COVID-19

para një jave - KosovaPress

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, është takuar sot me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Ternava, me të cilin ka biseduar për punën e institucioneve...

Maqedoni: VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - RTV 21

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

Sveçla vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës, bisedojnë për përpjekjet e përbashkëta në luftën kundër Covid 19

para një jave - Arbresh

U.d Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës, ku u prit nga Myftiu, Naim Ternava. Në këtë takim u bisedua për përpjekjet e përbashkëta...

BFI-Qeverisë: Ora policore për Bajram do të irritonte besimtarët

para një jave - Telegrafi

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë me një letër të drejtuar Qeverisë së Maqedonisë së Veriut i kërkon që të kenë kujdes gjatë vendimit për faljen e namazit të Bajramit, njofton Telegrafi Maqedoni. Në...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Periskopi

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Aktuale

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

Sveçla takohet me Ternaven, bashkërendojnë luftimin e pandemisë COVID-19

para një jave - Ekonomia Online

U.d i ministrit në detyrë, i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës, ku u prit nga Myftiu, Naim Ternava. Sipas komunikatës së këtij dikasteri,...

Sveçla takohet me Tërnaven

para një jave - Epoka e Re

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, ku u prit nga myftiu Naim Tërnava. Sipas njoftimit të kësaj ministrie,...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - Gazeta e re

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Zeri

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

para një jave - KosovaPress

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) për çdo festë të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit organizon pritje për krerët institucionalë, por kësaj radhe pandemia COVID-19, ka ndikuar që të anulojë këtë pritje...

Turqi, namazi i Bajramit nuk do të falet në xhami për shkak të COVID-19

para një jave - Gazeta e re

“Namazi i Bajramit nuk do të falet në xhamitë tona për shkak të epidemisë së COVID-19 për të cilën ne jemi përpjekur shumë si komb këtë vit”, tha Drejtoria e Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet). Namazi...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

para një jave - Epoka e Re

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

Hoxhallarët tregojnë se si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Lajmi.net

Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë, duke hequr dorë nga ushqimi dhe marrëdhëniet intime, me qëllim për të vendosur barazinë mes njerëzve. E karakteristikë e festës së...

Si ta urojmë sivjet Bajramin? Tregojnë hoxhollarët

para një jave - OraInfo

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin. Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet...

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor

para një jave - News33

Gonxhe Feri Radoniqi, nga Mitrovica, thotë se çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ka shkuar në xhami për të bërë lutjet e mbrëmjes-taravitë. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur këtë vit pasi që xhamitë në tërë Kosovën...

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës

para një jave - Portalb

Partia opozitare, VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Kjo parti vlerëson se ishte shumë e rreptë masa edhe për orë të plotë policore për...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Alsat-M

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar

para një jave - Medial

Shkup, 21 maj 2020 VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Nuk është logjike që të paralajmërohet që restorantet do të punojnë prej të martës,...

BFI publikon masat: Ja si duhet të silleni për festën e Bajramit, rregullat strikte

para një jave - Portali Arena

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka nxjerrë sot një vendim me një sërë masash për festën e Fitër Bajramit. Nga ky komunitet fetar kërkojnë që besimtarët namazin e sabahut ta falin nëpër shtëpitë...

BFI-Qeverisë: Ora policore për Bajram do të irritonte besimtarët

para një jave - TV Koha

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë me një letër të drejtuar Qeverisë së Maqedonisë së Veriut i kërkon që të kenë kujdes gjatë vendimit për faljen e namazit të Bajramit. Në letrën e dërguar më 18 maj,...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Aktuale

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

As VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - TV21

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

Maqedoni, VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - Kallxo

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

BFI publikon masat: Ja si duhet të silleni për festën e Bajramit, rregullat strikte

para një jave - InfoShqip

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka nxjerrë sot një vendim me një sërë masash për festën e Fitër Bajramit. Nga ky komunitet fetar kërkojnë që besimtarët namazin e sabahut ta falin nëpër shtëpitë...

BFI publikoi masat me rastin e Fitër Bajramit

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-21T13:29:39+02:00 Edhe pse akoma nuk ka vendim për orë policore gjatë fundjavës së vazhduar, Bashkësia Fetare Islame tashmë ka publikuar masat që sipas tyre duhet të merren nga besimtarët...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Alsat-M

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

BFI i shkruan Qeverisë, kundërshton orën policore ditën e Bajramit

para një jave - MRT

Bahkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në letrën dërguar Qeverisë.. Bahkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në letrën dërguar Qeverisë më 18 maj ja ka bërë me dije Qeverisë se nuk do ta anuolujë...

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar

para një jave - TV Koha

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Nuk është logjike që të paralajmërohet që restorantet do të punojnë prej të martës, ndërsa që të jetë...

BIK-u nuk do të organizojë pritje për festën e Fitër Bajramit, shkak koronavirusi

para një jave - Arbresh

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), këtë vit nuk do të organizojë pritjen e liderëve shtetëror, siç bën çdoherë. Kjo për shkak të rrezikut të përhapjes së pandemisë COVID-19. Lajmin për arbresh.info e kanë...

VMRO-DPMNE kundër orës policore gjatë festës së Bajramit

para një jave - Zhurnal

Shkup, 21 maj – Zhurnal.mk – VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të tërësishme policore gjatë vikendit, informon Zhurnal. Ata thonë se është e palogjikshme që restorantet do të fillojnë...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Tetova Sot

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - RTK

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

VMRO-DPMNE kundër orës së zgjatur policore për Bajram

para një jave - Ina

VMRO-DPMNE sot përmes një komunikate është shprehur kundër propozimit për orë të zgjatur policore prej 58 orëve gjatë fundjavës, për shkak të festës së Bajramit. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet...

As VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - Aktuale

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

BFI vendos: Namazi Fitër Bajramit do falet në Xhami

para një jave - Tetova1

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka nxjerrë sot një vendim me një sërë masash për festën e Fitër Bajramit. Nga ky komunitet fetar kërkojnë që besimtarët namazin e sabahut ta falin nëpër shtëpitë...

Zyrtare: BFI publikon edhe masat se si do të falet namazi i Bajramit

para një jave - Shenja

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut para pak çastesh ka publikuar edhe udhëzuesin se si do të duhet të sillen besimtarët muslimanë gjatë faljes së namazit të Bajramit këtë të diele. -Falja e...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Lajm

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - InfoShqip

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

Maqedonia e Veriut mund të shkojë në karantinë 58- orëshe për shkak të festës së Bajramit

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 21/05/2020 8:06 Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës, duke kërkuar 58 orë karantinë për gjithë vendin. Komisioni për sëmundjet...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Tetova Sot

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - Arbresh

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-21T11:18:05+02:00 Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje...

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Pa censure

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

BFI ka publikuar masat për Fitër Bajram

para një jave - News33

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BFI publikon masat: Ja si duhet të silleni për festën e Bajramit, rregullat strikte

para një jave - Zyrtare

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka nxjerrë sot një vendim me një sërë masash për festën e Fitër Bajramit. Nga ky komunitet fetar kërkojnë që besimtarët namazin e sabahut ta falin nëpër shtëpitë...

BFI/ Këto janë masat për Fitër Bajramin

para një jave - in7

BFI-ja e Maqedonisë së Veriut ka publikuar udhëzuesin se si do të duhet të sillen besimtarët muslimanë gjatë faljes së namazit të Bajramit këtë të diel. -Falja e Namazit të Sabahut të bëhet në shtëpi -Falja...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Fakti Ditor

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

BFI publikon edhe masat se si do të falet namazi i Bajramit

para një jave - Sharri

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut para pak çastesh ka publikuar edhe udhëzuesin se si do të duhet të sillen besimtarët muslimanë gjatë faljes së namazit të Bajramit këtë të diele. -Falja e...

Si duhet të urohet Fitër Bajrami sivjet, tregojnë hoxhallarët

para një jave - in7

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

BFI paralajmëron Qeverinë: Nuk e pezullojm faljen e Namazit të Bajramit (video)

para një jave - Tetova1

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në letrën dërguar Qeverisë më 18 maj ja ka bërë me dije Qeverisë se nuk do ta anuolujë faljen e namazit të Fitër Bajramit, namaz ky që falet vetëm një herë...

BFI publikon masat për Fitër Bajramin

para një jave - Pa censure

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka publikuar masat që propozon për Fitër Bajram. Ata sugjerojnë që namazi i sabahut të falet në shtëpi ndërsa namazi i Bajramit të bëhet në xhami, por të...

Festa e Fitër Bajramit/ Maqedonia e Veriut mund të shkojë në karantinë 58- orëshe

para një jave - BalkanWeb

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës. Komisioni për sëmundjet infektive ka kërkuar 58 orë karantinë, që përfshin ng ora 19:00 të së shtunës deri...

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar

para një jave - Tetova Sot

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Nuk është logjike që të paralajmërohet që restorantet do të punojnë prej të martës, ndërsa që të jetë...

Këtë Bajram, nuk preferohen vizitat tek familjarët

para një jave - Arbresh

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Republika

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Sharri

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

Maqedonia e Veriut mund të shkojë në karantinë 58- orëshe, shkak Bajrami

para një jave - RTK

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës, duke kërkuar 58 orë karantinë për gjithë vendin. Komisioni për sëmundjet infektive ka kërkuar 58 orë karantinë,...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Tetova1

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Lajm

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Fakti Ditor

Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të jenë të hapura nga e marta, ndërsa...

VMRO-ja kundër orës policore gjatë fundjavës së zgjatur

para një jave - Almakos

Alsat 2020-05-21T10:28:05+02:00 Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se nuk pajtohen me propozimin për orë policore prej 58 orëve gjatë fundjavës së zgjatur. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet do të...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Fakti Ditor

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

VMRO DPMNE kundër orës policore për Bajram

para një jave - Shenja

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me propozimin për orë policore të dielën dhe të hënën. Sipas tyre është e palogjikshme të paralajmërohet hapja e restoranteve nga dita e martë, ndërsa të ketë karantinë gjatë vikendit....

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - News33

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

Rexhepi: Ora policore për festën e Bajramit po irriton besimtarët muslimanë

para një jave - in7

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë me një letër të drejtuar Qeverisë së Maqedonisë së Veriut i kërkon që të kenë kujdes gjatë vendimit për faljen e namazit të Bajramit. Në letrën e dërguar më 18 maj,...

Maqedonia e Veriut mund të shkojë në karantinë 58- orëshe për shkak të festës së Bajramit

para një jave - Sinjali

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës, duke kërkuar 58 orë karantinë për gjithë vendin. Komisioni për sëmundjet infektive ka kërkuar 58 orë karantinë,...

BFI PARALAJMËRON QEVERINË: NUK E PEZULLOJMË FALJEN E NAMAZIT TË BAJRAMIT!

para një jave - Shenja

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në letrën dërguar Qeverisë më 18 maj ja ka bërë me dije Qeverisë se nuk do ta anuolujë faljen e namazit të Fitër Bajramit, namaz ky që falet vetëm një herë...

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Bota Press

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

Hoxhallarët tregojnë si ta urojmë sivjet Bajramin

para një jave - Periskopi

Festa e Fitër Bajramit është ndër festat më të rëndësishme për myslimanët e cila karakterizohet nga lëmosha e solidarizimi me të varfrit. Ajo paraprihet nga muaji i Ramazanit në të cilët besimtarët agjërojnë,...

SQARIMI/ Adhurim-protesta e Prishtinës, BIK s’ha presion: pse s’ndryshojmë qëndrim për xhamitë

para një jave - Te Sheshi

Një grup besimtarësh muslimanë, të pakënaqur me vendimin e Bashkësisë Islame të Kosovës për të mos hapur xhamitë para fillimit të qershorit, organizuan një adhurim-protestë në qendër të Prishtinës, duke...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - Pa censure

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

Maqedoni: VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - News33

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

BFI-Qeverisë: Ora policore për Bajram do të irritonte besimtarët

para një jave - Arbresh

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë me një letër të drejtuar Qeverisë së Maqedonisë së Veriut i kërkon që të kenë kujdes gjatë vendimit për faljen e namazit të Bajramit, njofton Telegrafi Maqedoni. Në...

VMRO-DPMNE kundër orës së zgjatur policore për Bajram

para një jave - Zyrtare

VMRO-DPMNE sot përmes një komunikate është shprehur kundër propozimit për orë të zgjatur policore prej 58 orëve gjatë fundjavës, për shkak të festës së Bajramit. “Është e palogjikshme të njoftohet se restorantet...

Rexhepi kërkon nga Qeveria dhe institucionet tjera përkatëse që të mundësohet falja e namazit të Fitër Bajramit

para një jave - News33

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI), Sulejman Rexhepi, përmes një letre drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shtabit të Krizës dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse kërkon që të dielën...

Komisioni për sëmundje infektive propozon 58 orë karantinë për fundjavë, pritet vendimi i Qeverisë

para një jave - Shenja

Sipas propozimit të Komisionit për sëmundje infektive, ora policore për fundjavë, e cila është vazhduar me dy festa, duhet të fillojë të shtunën në orën 19:00 dhe të përfundojë në orën 05:00 të së martës....

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar

para një jave - Republika

VMRO-DPMNE nuk pajtohet me masën e propozuar për orë të plotë policore gjatë fundjavës së vazhduar. Nuk është logjike që të paralajmërohet që restorantet do të punojnë prej të martës, ndërsa që të jetë...

As VMRO-DPMNE-ja nuk pajtohet me orën policore gjatë Bajramit

para një jave - Pa censure

Përmes një komunikate me shkrim nga partia opozitare VMRO-DPMNE shkruajnë se nuk pajtohen me propozimin për orën policore gjatë kësaj fundjave, që korrespondon edhe me festën e Fitër Bajramit. “Është e...

Komisioni propozon “karantinë” gjatë vikendit, pritet vendimi i Qeverisë

para një jave - Shprehja

loading... Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar deri tek qeveria që gjatë vikendit të zgjatur ora policore të nis nga ora 19:00 ditën e shtunë deri në ora 05:00 ditën e martë, njoftoi ministri...

Maqedonia e Veriut mund të shkojë në karantinë 58- orëshe, shkak Bajrami

para një jave - Infokusi

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës, duke kërkuar 58 orë karantinë për gjithë vendin. Komisioni për sëmundjet infektive ka kërkuar 58 orë karantinë,...

Komisioni propozon “karantinë” gjatë vikendit, pritet vendimi i Qeverisë

para një jave - Pa censure

Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar deri tek qeveria që gjatë vikendit të zgjatur ora policore të nis nga ora 19:00 ditën e shtunë deri në ora 05:00 ditën e martë, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

Maqedonia mund të shkojë në karantinë 58- orëshe për shkak të festës së Bajramit

para një jave - Arbresh

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës, duke kërkuar 58 orë karantinë për gjithë vendin. Komisioni për sëmundjet infektive ka kërkuar 58 orë karantinë,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK