http://kariera.mk

Dimitrov: Për identitetin dhe gjuhën s’kemi çfarë diskutojmë

para 4 dite - Klan

Dimitrov: Për identitetin dhe gjuhën s’kemi çfarë diskutojmë Vetoja eventuale e Bullgarisë, grusht për ambiciet evropiane të Ballkanit Perëndimor Nuk ka kompromis për identitetin dhe gjuhën, kështu ta...

"Procesi i negociatave me BE-në kërkon shumë reforma dhe shumë ndryshime"

para 4 dite - Anadolu Agency

Shkup Zv/kryeministri i Maqedonisë së Veriut i ngarkuar me Çështjet Evropiane, Nikola Dimitrov, porositi se do të çmos që vendi të bëhet një demokraci e prosperuar evropiane në të cilën do të sundojë sundimi...

Mickoski fton në takim liderësh për bisedimet me Bullgarinë

para 4 dite - Ina

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot ka ftuar liderët e partive relevante politike në vend në takim të ri liderësh që të bisedojnë për siç tha, “çështje serioze”. “Çështjet serioze zgjidhen...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Iliria News

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

Dimitrov: Për identitetin dhe gjuhën s’kemi çfarë diskutojmë

para 4 dite - Arbresh

Nuk ka kompromis për identitetin dhe gjuhën, kështu ta Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov, i pyetur sot nga gazetarët, për ecurinë e bisedimeve me Bullgarinë. Në këtë mënyrë,...

VMRO-DPMNE kërkon takim liderësh! Dimitrov: Askush nuk guxon ta kontestojë identitetin

para 5 dite - TV21

- Advertisement - Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për...

Mickoski: Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë integrimin tonë evropian

para 4 dite - Flaka

Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në integrimin evropian, përkundër të gjitha aventurave që Zoran Zaev ka bërë në vitet e fundit, tha sot lideri i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski, përcjell...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Zhurnal

Shkup, 17 tetor – Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për...

Mickoski: Nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë integrimin e Maqedonisë

para 5 dite - Telegrafi

Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në integrimin evropian, përkundër të gjitha aventurave që Zoran Zaev ka bërë në vitet e fundit, tha sot lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, përcjell...

Mickoski fton në takim liderësh për bisedimet me Bullgarinë

para 5 dite - Koha.mk

Shkup, 17 tetor – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot ka ftuar liderët e partive relevante politike në vend në takim të ri liderësh që të bisedojnë për siç tha, “çështje serioze”. “Çështjet...

Dimitrov: Pas integrimit në NATO nuk ka sfidë më të madhe se anëtarësimi në BE

para 5 dite - Koha.mk

Shkup, 17 tetor – Unë bashkë me ekipin tim do të japim gjithçka nga vetja për shtetin tonë të bëhet demokraci proesperuese dhe evropiane ku do të sundojë drejtësia me të cilën do të krenohemi të vetëdijshëm...

TË HIQET REFERENCA 20% PËR GJUHËN SHQIPE! Intervistë me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski

para 5 dite - Koha.mk

Lideri i partisë më të madhe opozitare maqedonase – VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në intervistë ekskluzive për gazetën KOHA thotë se ai dhe partia e tij do të mbështesni heqjen e referencës “20 për...

DIMITROV: Fillimi zyrtar i negociatave me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mossukses i përbashkët

para 5 dite - Medial

Maqedonia e Veriut përgatitet për skenar pozitiv lidhur me mbajtjen e Konferencës së përbashkët ndërqeveritare me Bashkimin Evropian, bëhen përpjekje dhe ndërmerren aktivitete diplomatike në atë drejtim,...

MICKOSKI fton në takim liderësh për bisedimet me Bullgarinë

para 5 dite - Medial

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot ka ftuar liderët e partive relevante politike në vend në takim të ri liderësh që të bisedojnë për siç tha, “çështje serioze”. “Çështjet serioze zgjidhen...

Dimitrov: Nuk është sekret që kemi sfidë me Bullgarinë, gjuha maqedonase gur në themelin e identitetit maqedonas

para 5 dite - Portalb

Nikolla Dimitrov, zv.kryeministri për çështje evropiane në Maqedoninë e Veriut, vlerësoi se anëtarësimi i RMV-së në Bashkimi Evropian është qëllimi kryesor që nga pavarësia e vendit, duke theksuar se për...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 17/10/2020 15:49 Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson...

VMRO-DPMNE kërkon takim liderësh!

para 5 dite - Flaka

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Shprehja

Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson që Goce Delçev në Maqedoni tashmë...

Karakaçanov: Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

para 5 dite - Zhurnal

Sofje, 17 tetor – Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga zv. kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Bullgarisë,...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Zhurnal

Shkup, 17 tetor – Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson që Goce Delçev...

Dimitrov nuk e hedh poshtë mundësinë që të mos ketë hapje të bisedimeve me BE-në

para 5 dite - Telegrafi

Nuk mund të përjashtohet që të mos ketë Konferencë ndërqeveritare deri në fund të këtij viti, por nëse arsyeja për këtë është gjuha maqedonase, unë jam “OK” me këtë, tha një konferencë të jashtëzakonshme...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Alsat-M

Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson që Goce Delçev në Maqedoni tashmë...

Fillimi i negociatave me BE-në do të jetë një sukses i përbashkët ose një dështim i përbashkët – tha Dimitrov!

para 5 dite - TV21

- Advertisement - Maqedonia e Veriut po përgatitet për një skenar pozitiv në lidhje me mbajtjen e Konferencës së përbashkët Ndërqeveritare me Bashkimin Evropian. Po bëhen përpjekje dhe po merren aktivitete...

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

para 5 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 17/10/2020 14:25 Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta...

MARRËDHËNIET MAQEDONO-BULLGARE: E ardhmja, peng i historisë

para 5 dite - Koha.mk

Sofja zyrtare vazhdimisht ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut, që në rast se nuk arrihet zgjidhje për gjuhën maqedonase, të cilën sipas tyre është gjuhë e kombinuar mes serbishtes dhe një dialekti të gjuhës...

Karakaçanov: Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

para 5 dite - Telegrafi

Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga zv. kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov....

MICKOSKI: QASJA E OSMANIT, JOSERIOZE

para 5 dite - Klan Macedonia

PARTITË TË UL E N NË TAKIM LIDERËSH Komentet e Ministrit për punë të jashtme, Bujar Osmanit, i cili tha se kreu i opozitës e ka numrin e tij dhe mund ta kërko çdoherë që dëshiron, Mickoski i konsideron...

Dimitrov: Po bëjmë të pamundurën që të mbajmë konferencën e parë me BE

para 5 dite - Zhurnal

Shkup, 17 tetor – Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Express.mk

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Sharri

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

DIMITROV: PËR IDENTITETIN DHE GJUHËN S’KEMI ÇFARË DISKUTOJMË

para 5 dite - Klan Macedonia

VETOJA EVENTUALE E BULLGARISË, GRUSHT PËR AMBICIET EVROPIANE TË BALLKANIT PERËNDIMOR Nuk ka kompromis për identitetin dhe gjuhën, kështu ta Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikollla Dimitrov,...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Fol

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

Mickoski: VMRO mbetet në qëndrimin e njëjtë për votimet online në Kuvend

para 5 dite - Shenja

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski u ka bërë thirrje liderëve të partive relevante në Maqedoninë e Veriut të organizojnë takim në të cilën do të diskutohet për çështje të rëndësishme siç është problemi...

Dimitrov: Dështimi ynë është edhe dështimi dështim i Evropës

para 5 dite - Shenja

Vendimi për fillimin e bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mossukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

VMRO kërkon takim liderësh

para 5 dite - Lajm

Gjuha maqedonase është përfshirë në letërnjoftimin tonë, por edhe në dokumentet dhe komunikimin që Bashkimi Evropian e ka me ne dhe me vendet-anëtare, shprehet zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane,...

Historianët me lëvizje të vogla përpara, por tash për tash nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Koha.mk

Shkup, 17 tetor – Pas dy ditësh bisedimesh në Shkup, historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë progres për Goce Dellçevin, i cili mbetet një pengesë. Ka propozime dhe ide të reja për të cilat...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Tetova Sot

Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson që Goce Delçev në Maqedoni tashmë...

BGNES: GEORGIEVSKI NË MISION SQARUES NË SOFJE

para 5 dite - Klan Macedonia

PËRFUNDOI TAKIMI I KOMISIONIT TË PËRBASHKËT RMV-BULLGARI Ish-Kryeministri dhe ish-Lideri I VMRO-DPMNE-së Lubco Georgievski ditëve në vijim do të vizitojë Bullgarinë për të ndihmuar në zgjidhjen e kontesteve...

Mickoski: Nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë integrimin e Maqedonisë

para 5 dite - Fol

Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në integrimin evropian, përkundër të gjitha aventurave që Zoran Zaev ka bërë në vitet e fundit, tha sot lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, përcjell...

Micksoki kërkon takim të liderëve për Bullgarinë dhe çështje tjera

para 5 dite - Shenja

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski u ka bërë thirrje liderëve të partive relevante në Maqedoninë e Veriut të organizojnë takim në të cilën do të diskutohet për çështje të rëndësishme siç është problemi...

Ish-Kryeministri Ljubço Georgievski shkon në një mision diplomatik-mediatik në Bullgari

para 5 dite - Fol

Ish kryeministri dhe lideri i Partisë VMRO-Popullore, Ljubço Georgievski, në një intervistë për emisionin “360 gradë” tha se nuk e kupton se si Bullgaria nuk e vlerëson që Goce Delçev në Maqedoni tashmë...

Mickoski: Nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë integrimin e Maqedonisë

para 5 dite - Arbresh

Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në integrimin evropian, përkundër të gjitha aventurave që Zoran Zaev ka bërë në vitet e fundit, tha sot lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski. Ai...

Mickoski: VMRO mbetet në qëndrimin e njëjtë për votimet online në Kuvend

para 5 dite - Almakos

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski u ka bërë thirrje liderëve të partive relevante në Maqedoninë e Veriut të organizojnë takim në të cilën do të diskutohet për çështje të rëndësishme siç është problemi...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 17/10/2020 10:43 Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni,...

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë

para 5 dite - Flaka

Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

Zbehen shpresat për çeljen e bisedimeve në dhjetor

para 5 dite - Fakti Ditor

Gjithnjë e më shumë po zbehen shpresat se Maqedonia do t’i fillojë negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian në dhjetor. Sot, Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov tha se...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Telegrafi

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

para 5 dite - Shenja

Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

Karakaçanov: Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

para 5 dite - Almakos

Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga zv. kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov....

Për momentin nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Flaka

Pas dy ditësh bisedimesh në Shkup, historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë progres për Goce Dellçevin, i cili mbetet një pengesë. Ka propozime dhe ide të reja për të cilat ende nuk janë...

Karakaçanov: Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

para 5 dite - News33

Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga zv. kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov....

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

para 5 dite - Almakos

Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

para 5 dite - Lajm

Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

Dimitrov: Do të bëjmë gjithçka që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

para 5 dite - Fol

Vendimi për fillim të bisedimeve me BE-në do të jetë ose sukses i përbashkët ose mos sukses i përbashkët, para se gjithash i Evropës. Do të bëjmë gjithçka që ta mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Republika

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Daily News

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Almakos

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Fol

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - Arbresh

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit anti-bullgar në Maqedoni

para 5 dite - News33

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit anti-bullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Ina

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Zhurnal

Shkup, 16 tetor – Ish kryeministri dhe udhëheqësi i VMRO-Partisë Popullore, Lubço Georgievski, në një intervistë për “360 gradë”, në stilin e tij, flet hapur për zhvillimet aktuale në rrugën Sofje-Shkup....

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Koha.mk

Shkup, 16 tetor – Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri...

Komisioni maqedono-bullgar vazhdon bisedimet për çështjet historike dhe arsimore

para 5 dite - Anadolu Agency

Shkup Komisioni dypalësh multidisiplinar për çështje historike dhe arsimore midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë zhvilloi bisedime në Shkup gjatë dy ditëve të fundit dhe përfaqësuesit e komisionit...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të komisionit bilateral

para 6 dite - TV21

- Advertisement - Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

para 6 dite - Telegrafi

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 16 tetor – Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të Komisionit bilateral

para 6 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 16/10/2020 19:11 Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e ndjenjave antibullgare në Maqedoni

para 5 dite - InfoShqip

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Tetova Sot

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Pas takimit dyditor në Shkup, Goce Dellçev akoma çështje e pazgjidhura ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

para 6 dite - Portalb

Anëtarët e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në Komisionin e përbashkët për çështjet e historisë dhe arsimit, edhe pas dy ditëve takim në Shkup, akoma nuk kanë gjetur zgjidhje të përbashkët për figurën...

“Diplomacia e Maqedonisë “flinte” ndërsa Bullgaria po përgatiste memorandumin”

para 5 dite - Flaka

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Lubço Georgievski, sonte në emisionin “360 Gradë” në Alsat, tha se e sheh problematizimin e gjuhës maqedonase nga Bullgaria si një ndryshim në rregullat e lojës nga Sofja,...

Zaev dhe Radev me pritje të kundërta nga takimi i Komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 16/10/2020 18:32 Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe presidenti bullgar, Rumen Radev, para përmbylljes së mbledhjes së komisionit të përbashkët të historianëve të dy vendeve,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Tetova1

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të komisionit bilateral

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 16 tetor – Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim...

Georgievski: Bullgaria nuk duhet të ketë frikë, diskutimet mbi historinë do të vazhdojnë edhe nëse fillojmë negociatat me BE

para 5 dite - Flaka

Rezervimi i Bullgarisë për të vënë veton në fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE nuk do të nënkuptojë përfundimin e negociatave për çështje të hapura midis Sofjes dhe Shkupit, tha sonte në emisionin...

ZAEV: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 6 dite - Medial

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të komisionit bilateral

para 6 dite - Koha.mk

Shkup, 16 tetor – Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim...

Kontestet historike, Georgiev: Propozime të reja për Goce Dellçevin

para 6 dite - Neshesh

Takimi dyditor i Komisionit të përzier për Çështje Historike dhe Arsimore midis përmbyllet pa ndonjë vendim konkret, por vetëm me përparim thelbësor sa u përket çështjes së librave të historisë të klasës...

Lubço Georgievski shkon në Sofje për të thënë se vetoja për Maqedoninë është kundërproduktive

para 5 dite - Flaka

Ish kryeministri dhe udhëheqësi i VMRO-Partisë Popullore, Lubço Georgievski, në një intervistë për “360 gradë”, në stilin e tij, flet hapur për zhvillimet aktuale në rrugën Sofje-Shkup, përcjell FLAKA....

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Express.mk

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

para 5 dite - Sharri

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të komisionit bilateral

para 6 dite - Ina

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Kontestet historike, Georgiev: Propozime të reja për Goce Dellçevin

para 6 dite - Aktuale

Takimi dyditor i Komisionit të përzier për Çështje Historike dhe Arsimore midis përmbyllet pa ndonjë vendim konkret, por vetëm me përparim thelbësor sa u përket çështjes së librave të historisë të klasës...

Kontestet historike, Georgiev: Propozime të reja për Goce Dellçevin

para 6 dite - Medial

Takimi dyditor i Komisionit të përzier për Çështje Historike dhe Arsimore midis përmbyllet pa ndonjë vendim konkret, por vetëm me përparim thelbësor sa u përket çështjes së librave të historisë të klasës...

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e ndjenjave antibullgare në Maqedoni

para 5 dite - Zyrtare

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë,...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të Komisionit bilateral

para 6 dite - Medial

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 5 dite - Tetova Sot

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

para 5 dite - Fol

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 5 dite - in7

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Pa censure

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 5 dite - Lajm

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Lajm

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Komisioni maqedono-bullgar pa vendim për çështjet historike

para 6 dite - Shenja

Identiteti i Goce Dellçevit mbetet problemi më i madh dhe shkaku kryesor që komisioni i përzier i historianëve bullgaro maqedonas, pas dy ditëve punime nuk arritën marrëveshje. Kreu i grupit maqedonas...

Kontestet historike, Georgiev: Propozime të reja për Goce Dellçevin

para 6 dite - Flaka

Takimi dyditor i Komisionit të përzier për Çështje Historike dhe Arsimore midis përmbyllet pa ndonjë vendim konkret, por vetëm me përparim thelbësor sa u përket çështjes së librave të historisë të klasës...

Zaev: Nuk kemi plan B, duam marrëveshje me Bullgarinë

para 6 dite - Flaka

Maqedonia e Veriut nuk mendon alternativë tjetër me Bullgarinë, përveç arritjes së zgjidhjes për kontestet dypalëshe, thotë kryeministri, Zoran Zaev, që, sipas tij, kompromisi mund të arrihet vetëm nëpërmjet...

Radev: Nuk mund të bëhet kompromis për historinë dhe identitetin

para 6 dite - Flaka

“Është koha për zgjidhje politike mes Shkupit e Sofjes, por s’mund të bëhen kompromise për historinë dhe identitetin” është i prerë Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, derisa dy vendet po e presin nga...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Express.mk

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 5 dite - Express.mk

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 5 dite - Sharri

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 5 dite - Sharri

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

ZAEV: EUROINTEGRIMET – NUK KEMI PLAN B, DUHET SUKSESI

para 6 dite - Klan Macedonia

“PO TË MOS ISHTE GOCE DELÇEVI DUHEJ TA SHPIKNIM” Në Shkup pas dyerve të mbyllura përfundon takimi dyditor i Komisionit bilateral për çështje historike dhe të arsimit, me shpresë se do të tejkalohen disa...

Zaev: Nuk kam plan B për kontestin me Bullgarinë

para 6 dite - Insajderi

“Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një ‘plan B’, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga ‘plani A'”, deklaroi sot, Kryeministri i Republikës...

Zaev: Nuk ka “plan B” në rrugën për anëtarësim në BE

para 6 dite - Portalb

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi sot se nuk dëshiron të flas për “plan B” në rast se në dhjetor nuk fillojnë negociatat për anëtarësim në BE, pasi sipas tij, vendi duhet të arrijë sukses. Zaev tha se si...

Nuk ka marrëveshje për Goce Dellçevin, do të ketë takime të reja të komisionit bilateral

para 6 dite - in7

Historianët maqedonas dhe bullgarë nuk kanë bërë asnjë përparim në lidhje me Goce Dellçevin, edhe pse janë vendosur në tryezë ide të reja për karakterin dhe veprën e tij. Pak përparim është bërë në fushën...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Telegrafi

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Komisioni maqedonas-bullgar, s’ka marrëveshje për Goce Dellçevin

para 6 dite - Fakti Ditor

Nuk ka marrëveshje mes Maqedonisë dhe Bullgarisë për Goce Dellçevin, as pas dy ditë takime të komisionit të përbashkët të dyja vendeve. Është diskutuar për propozime dhe ide të reja për zgjidhjen e kontesteve,...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 6 dite - TV21

- Advertisement - Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri...

Presidenti bullgar për kontestin Sofje-Shkup: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Koha.net

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

MARRËVESHJE E RE! A do të përsëritet Prespa edhe me Bullgarinë?

para 6 dite - Koha.mk

Kryeministri Zoran Zaev nuk e komenton, ndërsa shefi i diplomacisë Bujar Osmani demanton deklaratën e liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski për një Marrëveshje të re me Bullgarinë. Ndërkohë, në...

Zaev: Unë nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian

para 6 dite - Koha.mk

Shkup, 16 tetor – Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri...

Zaev dhe Radev me pritje të kundërta nga takimi i Komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - Shenja

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe presidenti bullgar, Rumen Radev, para përmbylljes së mbledhjes së komisionit të përbashkët të historianëve të dy vendeve, kanë dalë me pikëpamje të kundërta rreth...

Zaev dhe Radev me pritje të kundërta nga takimi i Komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - News33

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe presidenti bullgar, Rumen Radev, para përmbylljes së mbledhjes së komisionit të përbashkët të historianëve të dy vendeve, kanë dalë me pikëpamje të kundërta rreth...

Zaev dhe Radev me pritje të kundërta nga takimi i Komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - Lajm

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe presidenti bullgar, Rumen Radev, para përmbylljes së mbledhjes së komisionit të përbashkët të historianëve të dy vendeve, kanë dalë me pikëpamje të kundërta rreth...

Zaev: Nëse Bullgaria na bllokon rrugën për në BE, atëherë do të vijë përgjigja ime

para 6 dite - Zhurnal

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, sot para mbledhjes së komisionit të ekspertëve bullgaro maqedonas në Shkup, ka deklaruar se që kur është ai kryeministër, deri tani asnjëherë nuk është menduar për një...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - TV21

- Advertisement - Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Neshesh

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Vazhdon debati në mes komisioneve te Maqedonisë dhe Bullgarisë

para 6 dite - Gazeta Express

Ballina Gazeta Express 16/10/2020 11:26 Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar...

Presidenti bullgar: Nuk bëhet kompromis me gjuhën, historinë dhe identiteti

para 6 dite - RTK

Lidhur me mos arritjen e marëveshjes mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, presidenti bullgar Rumen Radev ka deklaruar se duhet gjetur një zgjidhje politike, por gjithashtu nuk mund të bëhen kompromise...

Dita e dytë e takimit të Komisionit maqedono-bullgar, Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Portalb

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën apo me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi presidenti bullgar Rumen Radev në lidhje me kontestin mes Sofjes...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Koha.mk

Sofje, 16 tetor – Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur...

Presidenti bullgar: Nuk bëhet kompromis me gjuhën, historinë dhe identitetin

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 16 tetor – Zhurnal.mk – Lidhur me mos arritjen e marëveshjes mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, presidenti bullgar Rumen Radev ka deklaruar se duhet gjetur një zgjidhje politike, por gjithashtu...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Aktuale

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar, Gjorgiev dhe Dimitrov do të informojnë pasdite për bisedat

para 6 dite - TV21

- Advertisement - Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike...

Dita e dytë e diskutimeve mes Maqedonisë dhe Bullgarisë në komisionin për fqinjësi të mirë

para 6 dite - Telegrafi

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar, Gjorgiev dhe Dimitrov do të informojnë pasdite për bisedat

para 6 dite - Neshesh

Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike dhe edukative midis...

Gjorgiev dhe Dimitrov pasdite do të informojnë për bisedimet e komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - Zhurnal

S hkup, 16 tetor, zhurnal.mk – Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar, Gjorgiev dhe Dimitrov do të informojnë pasdite për bisedat

para 6 dite - Medial

Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike dhe edukative midis...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar, Gjorgiev dhe Dimitrov do të informojnë pasdite për bisedat

para 6 dite - Aktuale

Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike dhe edukative midis...

Dita e dytë e diskutimeve mes Maqedonisë dhe Bullgarisë

para 6 dite - RTK

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Tetova Sot

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Shenja

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 6 dite - News33

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Zaev: Nuk dua të flas për “planin B” për integrimin evropian, ne duhet të kemi sukses

para 6 dite - Lajm

Në përvojën time modeste politike si kryetar i qeverisë, ne kurrë nuk kemi hartuar një “plan B”, sepse atëherë kjo do të nënkuptojë se po heqim dorë nga “plani A”, deklaroi sot, Kryeministri Zoran Zaev...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar, Gjorgiev dhe Dimitrov do të informojnë pasdite për bisedat

para 6 dite - Tetova Sot

Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike dhe edukative midis...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Republika

Duhet të gjendet zgjidhje politike, por nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën ose me kërkesat për pakicat nacionale, deklaroi sot presidenti bullgar, Rumen Radev lidhur me kontestet midis...

Dita e dytë e debatit të Komisionit maqedonas-bullgar

para 6 dite - Flaka

Dita e dytë e debatit midis historianëve maqedonas dhe bullgarë sot në Klubin e deputetëve në kuadër të takimit të dhjetë të Komisionit bilateral multidisiplinar për çështje historike dhe edukative midis...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Fakti Ditor

Duhet të gjejmë zgjidhje politike, por nuk mundet të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën, ose me kërkesa të pakicave kombëtare, tha sot presidenti bullgar Rumen Radev pasi u pyet për mosmarrëveshjen...

Dita e dytë e diskutimeve mes Maqedonisë dhe Bullgarisë në komisionin për fqinjësi të mirë

para 6 dite - Republika

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Almakos

Duhet të gjejmë zgjidhje politike, por nuk mundet të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën, ose me kërkesa të pakicave kombëtare, tha sot presidenti bullgar Rumen Radev pasi u pyet për mosmarrëveshjen...

Radev: Nuk mund të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën

para 6 dite - Lajm

Duhet të gjejmë zgjidhje politike, por nuk mundet të bëhen kompromise për historinë dhe gjuhën, ose me kërkesa të pakicave kombëtare, tha sot presidenti bullgar Rumen Radev pasi u pyet për mosmarrëveshjen...

Zaev: Do të arrijmë zgjidhje edhe me Bullgarinë

para 6 dite - Lajm

Arritëm Marrëveshjen e Ohrit, arritëm Marrëveshjen e Prespës, shpresoj dhe jam i bindur se do të gjejmë zgjidhje edhe me Bullgarinë. Kështu u shpreh kryeministri Zoran Zaev i pyetur për marrëdhëniet Maqedoni-Bullgari,...

Dita e dytë e diskutimeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në komisionin për fqinjësi të mirë

para 6 dite - Arbresh

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë...

Gjorgiev dhe Dimitrov pasdite do të informojnë për bisedimet e komisionit maqedono-bullgar

para 6 dite - Daily News

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK