http://kariera.mk

Deklarata e Miroslav Lajçak për ndryshimin e Kushtetutës nxit reagime të forta në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

BE-ja mbështet Lajçakun: Kushtetuta e Kosovës duhet të ndërrohet...

para një jave - Syri.net Kosova

Edhe Zyra e përfaqësuesit të Lartë të BE-së doli në mbështetje të deleguarit të BE-së Miroslav Lajqak. SIpas kësaj zyreje nëse marrëveshja ndërkombëtare e kërkon ndryshimin e Kushtetutës, ajo duhet të...

Kërkoi ndryshimin e Kushtetutës: “Vërshojnë” reagimet ndaj Lajçakut në Kosovë

para një jave - InfoShqip

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

Kërkoi ndryshimin e Kushtetutës: “Vërshojnë” reagimet ndaj Lajçakut në Kosovë

para një jave - Zyrtare

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

Kërkoi ndryshimin e Kushtetutës, “vërshojnë” reagimet ndaj Lajçakut në Kosovë

para një jave - Lajmi.net

“Nuk do të ketë marrëveshje pa asociacion. Kosova ka bërë këtë marrëveshje dhe Kuvendi e ka ratifikuar dhe Kosova duhet ta implementojë këtë marrëveshje. Është pjesë e procesit, pjesë e negocimit dhe pjesë...

Deklarata e Lajçakut, vlerësohet skandaloze dhe e pamatur nga spektri politik kosovar

para një jave - Koha.net

I gjithë spektri politik e ka kundërshtuar deklaratën e përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, lidhur me ndryshimin e Kushtetutës së vendit. Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, e ka quajtur...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Syri.net Kosova

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

BE sqaron Lajçakun- Nëse e kërkon marrëveshja ndërkombëtare Kushtetuta duhet të ndërrohet si në Kosovë dhe Serbi

para një jave - Kallxo

Zyra e Josep Borell, Përfaqësues i Lartë i BE-së në një përgjigje me shkrim për KALLXO.com ka thënë se nëse marrëveshja ndërkombëtare e kërkon ndryshimin e Kushtetutës, ajo duhet të ndryshohet dhe kjo...

Nënkryetari i LDK’së: BE dhe Lajçak ta detyrojnë se pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 17/10/2020 16:59 Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE’së,, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova...

Deklarata e Miroslav Lajçak për ndryshimin e Kushtetutës nxit reagime të forta në Kosovë

para një jave - Arbresh

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

Kërkoi ndryshimin e Kushtetutës, “vërshojnë” reagimet ndaj Lajçakut në Kosovë

para një jave - Periskopi

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

Kërkoi ndryshimin e Kushtetutës, “vërshojnë” reagimet ndaj Lajçakut në Kosovë

para një jave - Zyrtare

Pasi përfundoi vizitën në Prishtinë, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak shkoi në Beograd. Por, sa i përket formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,...

Nënkryetari i LDK-së: BE dhe Lajçak ta detyrojnë se pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zeri

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

Haziri: BE dhe Lajçak ta detyrojnë se pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - OraInfo

Lutfi Haziri thotë se BE dhe Lajçak duhet ta detyrojnë se pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën. Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE’së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Medial

Haziri, i cili ka qenë pjesë e negociatave me Serbinë për më shumë se një dekadë, ka thënë se presoni për të ndryshuar Kushtetutën serbe duhet të vijë edhe nga BE-ja. “z. Lajcak është EUSR i besueshëm...

“Nëse Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël sipas Lajçakut, shteti i Kosovës është Bibël për qytetarët tanë”

para një jave - Insajderi

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se “nëse Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël sipas Lajçakut, atëherë shteti i Kosovës është Bibël për qytetarët e Kosovës”, njofton Insajderi....

Analisti: Çdo marrëveshje që prek kushtetutën, do ta shndërronte Kosovën në shtet jofunksional

para një jave - Syri.net Kosova

Ehat Miftaraj Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se Kushtetuta e Kosovës, si asnjë kushtetutë tjetër në botë, promovon të drejtat dhe liritë e komuniteteve joshumicë. Miftaraj ka thënë se nëse Kosova...

Isa Mustafa: Kosova nuk ka nevojë të ndryshojë qëndrimet, ashtu siç ndërrohen njerëzit në BE

para një jave - Syri.net Kosova

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për “KOHËN”,...

Lajçak nga Kosova kërkoi ndryshimin e ndryshimin e Kushtetutës , por nga Serbia nuk kishte asnjë kërkesë të vetme

para një jave - Shprehja

Emërimi i tij në postin e Emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi shkaktoi shumë pakënaqësi për arsye se ai vjen nga Sllovakia, vend që nuk e ka njohur Kosovën dhe menjëherë u dha alarmi...

Isa Mustafa e quan `të pamatur, e të pavend` komentin e Lajçakut

para një jave - RTK

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për “KOHËN”,...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Lajmi.net

Haziri, i cili ka qenë pjesë e negociatave me Serbinë për më shumë se një dekadë, ka thënë se presoni për të ndryshuar Kushtetutën serbe duhet të vijë edhe nga BE-ja. “z. Lajcak është EUSR i besueshëm...

Isa Mustafa e quan “të pamatur, e të pavend” komentin e Lajçakut

para një jave - Koha.net

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për “KOHËN”,...

Miftaraj: Çdo marrëveshje që cenon rendin Kushtetues, do ta shndërronte Kosovën në shtet jofunksional

para një jave - GazetaBlic

Ehat Miftaraj Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se Kushtetuta e Kosovës, si asnjë kushtetutë tjetër në botë, promovon të drejtat dhe liritë e komuniteteve joshumicë, shkruan GazetaBlic. Për GazetaBlic,...

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Klan

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter,...

Çfarë po i mungon dialogut Kosovë – Serbi që marrëveshja përfundimtare nuk po diskutohet?

para një jave - Medial

Kështu po e vlerëson situatën edhe njohësi i çështjeve politike, Shkodran Ramadani. Ai në një prononcim për lajmi.net është shprehur se problemi qëndron aty dhe për shkak se Kosova insiston në njohje dhe...

Nënkryetari i LDK’së: BE dhe Lajçak ta detyrojnë së pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Lajm

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE’së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

Nitaj i AAK-së: Prishtina t’a kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Insajderi

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmëri të Kosovës, Muharrem Nitaj, është një nga figurat e shumta të skenës politike të cilët kanë reaguar ndaj deklaratës së të dërguarit special të Bashkimit Evropian për...

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - InfoShqip

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar pas deklaratave të dërguarit Special të BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili tha se duhet bërë ndryshime kushtetuese...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Fakti Ditor

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

Zyrtari i lartë i AAK-së po kërkon përjashtimin e Lajçakut nga dialogu

para një jave - Syri.net Kosova

Nënkryetari i AAK’së, Muharrem Nitaj ka reaguar pas deklaratës së Miroslav Lajçak se Kosova duhet ta ndryshojë kushtetutën në mënyrë që të formohet Asociacioni pasi ajo nuk është ‘Bibël’. Nitaj ka thënë...

Eshtë apo s’është Kushtetuta një Bibël? Prishtina, kundër Lajçakut për Asocacionin serb

para një jave - Te Sheshi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter, të shtunën, ka thënë se Kosova është e gatshme për dialog me Serbinë, por i ka...

Nënkryetari i AAK’së: Kosova të kërkojë përjashtimin e Lajçakut nga procesi i dialogut

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 17/10/2020 11:35 Nënkryetari i AAK’së, Muharrem Nitaj ka reaguar pas deklaratës së Miroslav Lajçak se Kosova duhet ta ndryshojë kushtetutën në mënyrë që të formohet Asociacioni pasi...

Lajçak ia çon selamin Hashim Thaçit: Partner në negociata është Avdullah Hoti

para një jave - Syri.net Kosova

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata është kryeministri Hoti dhe deklaratat...

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Shekulli

Publikuar më 17.10.2020 nga erjon dervishi Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter, të shtunën, ka thënë se Kosova është...

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Telegrafi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar pas deklaratave të dërguarit Special të BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili tha se duhet bërë ndryshime kushtetuese...

Lajçak ia bën me dije Thaçit se Kryeministri është palë e dialogut në Bruksel

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 17/10/2020 11:27 Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Zyrtare

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Nënkryetari...

Haradinaj-Stublla: Kërcënimet për ndryshimin e Kushtetutës kanë për qëllim të kthejnë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Insajderi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka thënë se deklaratat e Emisarit të Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës,...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Arbresh

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

Haziri: Lajçak duhet ta detyrojë Serbinë ta hedh hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Periskopi

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE-së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë. Haziri,...

Lajçak ia bën me dije Thaçit se Kryeministri është palë e dialogut në Bruksel

para një jave - InfoShqip

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata është kryeministri Hoti dhe deklaratat...

Çka po tenton Lajçak të bëjë me Kosovën sipas Haradinaj-Stubllës

para një jave - Syri.net Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka reaguar në llogarinë e saj në Twiter pas deklaratës së Përfaqësuesit të Posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, raporton...

Nënkryetari i AAK-së: Prishtina ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Klan Kosova

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, ka thënë se Prishtina duhet të kërkojë larimin e Mirsolav Lajçak, emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, transmeton Klan Kosova....

Nga AAK thonë se Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - OraInfo

Zyrtarë nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë paralajmëruar se Prishtina mund të kërkojë përjashtimin e Miroslav Lajçakut nga ndërmjetësimi në dialogun Kosovë – Serbi. Nuk janë të pakta reagimet kundër...

Nitaj apelon te qeveria të kërkojë largimin e Lajçakut

para një jave - Zeri

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, ka deklaruar se Prishtina duhet ta kërkojë largimin e emisarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Nitaj...

Kryediplomatja kosovare akuzon Lajçakun se dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 17/10/2020 10:43 Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska...

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - OraInfo

Ndaj deklaratës së Miroslav Lajçak për Asociacionin ka reaguar edhe kryediplomatja kosovare. Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar pas deklaratave të dërguarit Special të...

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Evropa e Lirë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter, të shtunën, ka thënë se Kosova është e gatshme për dialog me Serbinë, por i ka...

Lajçak ia bën me dije Thaçit se Kryeministri është palë e dialogut në Bruksel

para një jave - Zeri

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata është kryeministri Hoti dhe deklaratat...

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Kallxo

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter, të shtunën, ka thënë se Kosova është e gatshme për dialog me Serbinë, por i ka...

Kërkohet përjashtimi i Lajçakut nga procesi i dialogut

para një jave - GazetaBlic

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj ka reaguar pas deklaratës së Miroslav Lajçak, i cili ka kërkuar që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për të implementuar Asociacionin...

Smaka për deklaratën e Lajçakut: Skandaloze dhe e njëanshme, përbën rrezik për Kosovën

para një jave - GazetaBlic

Eksperti i të Drejtës Kushtetuese, Riza Smaka e ka cilësuar si skandaloze dhe të papranueshme deklaratën e emisarit special të BE-së, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se duhet të ndryshohet Kushtetuta...

Nitaj: Prishtina ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Koha.net

Deklarimet e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën” në mënyrë që të formohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe ka...

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - RTK

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Ministrja Haradinaj zbulon “planin” e Lajçak-ut, përmend idenë e shkëmbimit të territorit

para një jave - Shprehja

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Nënkryetari i AAK-së: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Sinjali

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak, i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Ministrja Haradinaj zbulon “planin” e Lajçak-ut, përmend idenë e shkëmbimit të territorit

para një jave - Ina

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Zyrtare

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar pas deklaratave të dërguarit Special të BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili tha se duhet bërë ndryshime kushtetuese...

Haradinaj-Stublla: Ndryshimi i Kushtetutës rikthen idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Epoka e Re

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në “Twitter”, të shtunën, ka thënë se Kosova është e gatshme për dialog me Serbinë, por i...

Haradinaj-Stublla: Serbia duhet të kërkojë falje për gjenocidin e shkaktuar

para një jave - Zeri

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla i ka cilësuar si diskutime paranojake deklaratat e Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska, përcjell...

Haradinaj-Stublla akuzon Lajçakun për kërkesën për ndryshimin e kushtetutës

para një jave - RTK

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Haradinaj-Stublla i reagon Lajçakut: Serbia të kërkojë falje për gjenocidin e shkaktuar

para një jave - Sinjali

Ministrja e Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një postimi në Twitter ka thënë se kërcënimet që kanë për qëllim ndryshimin e kushtetutës për të akomoduar të ashtuquajturën “Republika e Dodikut”...

Haradinaj-Stublla: Lajçak po tenton ta kthejë në tavolinë idenë e shkëmbimit të territorit

para një jave - GazetaBlic

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Isa Mustafa e quan “të pamatur, e të pavend” komentin e Lajçakut

para një jave - Zyrtare

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për Mustafa...

Isa Mustafa e quan “të pamatur, e të pavend” komentin e Lajçakut

para një jave - Periskopi

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për Mustafa...

?Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Syri.net Kosova

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratave të emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili deklaroi se Kushtetuta e Kosovës mund të...

Çfarë po i mungon dialogut Kosovë – Serbi që marrëveshja përfundimtare nuk po diskutohet?

para një jave - in7

Kështu po e vlerëson situatën edhe njohësi i çështjeve politike, Shkodran Ramadani. Ai në një prononcim për lajmi.net është shprehur se problemi qëndron aty dhe për shkak se Kosova insiston në njohje dhe...

Isa Mustafa e quan “të pamatur, e të pavend” komentin e Lajçakut

para një jave - Ekonomia Online

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”. Në një deklaratë për “KOHËN”,...

Nitaj i AAK-së: Kosova të kërkojë përjashtimin e Lajçak nga dialogu

para një jave - Lajmi.net

Ai këtë vlerësim e ka bërë pas deklaratës së diplomatit sllovak, i cili njëkohësisht është emisar i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi i cili ka thënë se Kosova duhet ta ndryshojë...

Nga Kosova kërkoi ndryshimin e ndryshimin e Kushtetutës , por nga Serbia nuk kishte asnjë kërkesë të vetme

para një jave - Syri.net Kosova

Emërimi i tij në postin e Emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi shkaktoi shumë pakënaqësi për arsye se ai vjen nga Sllovakia, vend që nuk e ka njohur Kosovën dhe menjëherë u dha alarmi...

Asosacioni i komunave serbe në Kosovë krijon precedent të rrezikshëm!

para një jave - Standard

Nga: Enver Bytyçi Kosova është para një trysnie të pazakontë. Kësaj radhe “komplotin” kundër saj e kryeson Viroslav Lajçak, një dipolomat liberal i Bashkimit Europian me rrënjë në Sllovaki. Ai vizitoi...

Qeveria hesht pas paralajmërimit të Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Gazeta e re

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Lajçak: Deklaratat e Thaçit për asociacionin për konsumim lokal

para një jave - Infokusi

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata është kryeministri Hoti dhe deklaratat...

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Fakti Ditor

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar pas deklaratave të dërguarit Special të BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili tha se duhet bërë ndryshime kushtetuese...

Nitaj i AAK-së: Kosova të kërkojë përjashtimin e Lajçak nga dialogu

para një jave - Fakti Ditor

Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë se Kosova duhet të kërkojë përjashtimin e Lajçakut nga procesi i dialogut. Ai këtë vlerësim e ka bërë pas deklaratës së diplomatit sllovak, i cili njëkohësisht...

Haradinaj – Stublla akuzon Lajçakun se dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Infokusi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Lajçak nga Kosova kërkoi ndryshimin e ndryshimin e Kushtetutës , por nga Serbia nuk kishte asnjë kërkesë të vetme

para një jave - Ina

Emërimi i tij në postin e Emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi shkaktoi shumë pakënaqësi për arsye se ai vjen nga Sllovakia, vend që nuk e ka njohur Kosovën dhe menjëherë u dha alarmi...

Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të rikthejë idenë e shkëmbimit të territoreve

para një jave - Illyria

Prishtinë, 17 tetor 2020 – Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka akuzuar emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi se me deklaratat për ndryshimin e Kushtetutës...

Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Illyria

Prishtinë, 17 tetor 2020 – Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, e ka reaguar ndaj të dërguarit të Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Muharrem Nitaj: Prishtina ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Arbresh

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmëri të Kosovës, Muharrem Nitaj, është një nga figurat e shumta të skenës politike të cilët kanë reaguar ndaj deklaratës së të dërguarit special të Bashkimit Evropian për...

Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - InfoShqip

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Nënkryetari i AAK-së: Kosova të kërkojë përjashtimin e Lajçakut nga procesi i dialogut

para një jave - Ekonomia Online

Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka reaguar pas deklaratës së Miroslav Lajçak se Kosova duhet ta ndryshojë kushtetutën në mënyrë që të formohet Asociacioni pasi ajo nuk është ‘Bibël’. Nitaj ka thënë...

Nënkryetari i AAK-së: Prishtina ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Epoka e Re

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, ka thënë se Prishtina duhet të kërkojë larimin e Mirsolav Lajçak, emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. “Edhe në gjyq, njëra...

Nënkryetari i AAK-së: Prishtina ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Arbresh

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, ka thënë se Prishtina duhet të kërkojë larimin e Mirsolav Lajçak, emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. “Edhe në gjyq, njëra...

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Zyrtare

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Lajçak nga Kosova kërkoi ndryshimin e Kushtetutës, por nga Serbia nuk kishte asnjë kërkesë të vetme

para një jave - InfoShqip

Emërimi i tij në postin e Emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi shkaktoi shumë pakënaqësi për arsye se ai vjen nga Sllovakia, vend që nuk e ka njohur Kosovën dhe menjëherë u dha alarmi...

​Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Periskopi

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - Daily News

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Lajçak ia bën me dije Thaçit se Kryeministri është palë e dialogut në Bruksel

para një jave - Ekonomia Online

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se partner në negociata është kryeministri Hoti dhe deklaratat...

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

para një jave - KosovaPress

Nuk janë të pakta reagimet kundër deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirsolav Lajçak i cili gjatë vizitës në Beograd ka deklaruar se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe se...

Kryediplomatja kosovare akuzon Lajçakun se dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - News33

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake . Haradinaj-Stublla...

Haradinaj-Stublla: Lajçak po tenton ta kthejë në tavolinë idenë e shkëmbimit të territorit

para një jave - Arbresh

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Kryediplomatja kosovare akuzon Lajçakun se dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

para një jave - Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se deklaratat e Lajçakut për ndryshim kushtetute të Kosovës për të akomoduar një Republikë Srpska janë diskutime paranojake. Haradinaj-Stublla...

Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zyrtare

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Lajçak nga Kosova kërkoi ndryshimin e Kushtetutës, por nga Serbia nuk kishte asnjë kërkesë të vetme

para një jave - Zyrtare

Emërimi i tij në postin e Emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi shkaktoi shumë pakënaqësi për arsye se ai vjen nga Sllovakia, vend që nuk e ka njohur Kosovën dhe menjëherë u dha alarmi...

Reagime kundër Lajçak në Kosovë/ Osmani: Nuk i është dhënë përkrahja për asociacionin me kompetenca ekzekutive

para një jave - Top Channel

Ndryshe nga ajo çfarë tha në Prishtinë me 15 tetor se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të formohet sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që ia pamundëson kompetencat ekzekutive...

Lajçak pas Kosovës i kërkon edhe Serbisë ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Insajderi

“Nëse Beogradi qëndron në kushtetutën e tij dhe Prishtina në kushtetutën e saj, atëherë nuk ka vend për dialog”. Kjo deklaratë erdhi gjatë vizitës në Beograd së të dërguarit evropian për Dialogun, Miroslav...

Ish-ambasadori Robert Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Telegrafi

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, ka reaguar pas deklaratës së të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është...

Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 23:33 Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratave të emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili deklaroi...

Ish-ambasadori holandez në Kosovë nuk pajtohet me Lajçakun që Kosova “ta ndryshojë” Kushtetutën

para një jave - Insajderi

“Nuk mund ta imagjinoj që një diplomat i nderuar si Lajçak në cilësinë e të dërguarit të posaçëm të BE-së i ka kërkuar Kosovës të ndryshojë kushtetutën në mënyrë që të bëjë të mundur ASM-në. Siç tha Edita...

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 23:19 Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por...

Ish ambasadori holandez: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zhurnal

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Lajçak insiston, pa Asociacionin nuk ka normalizim të marrëdhënieve Kosovë -Serbi

para një jave - Telegrafi

Përfaqësuesi Special i BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, gjatë një interviste dhënë për televizionin publik të Serbisë (RTS), ka deklaruar se dialogu duhet të vazhdojë, duke theksuar se...

Ish-ambasadori Robert Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zeri

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, ka reaguar pas deklaratës së të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është...

Lajçak: Nëse Beogradi i përmbahet kushtetutës së tij dhe Prishtina të vetes, atëherë nuk ka vend për dialog

para një jave - Sinjali

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Miroslav Lajçak tha për RTS se dialogu duhet të jetë i drejtë, duke theksuar se të dy palët do të nënshkruajnë vetëm...

Deklarohet sërish Lajçak: Edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - OraInfo

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj. Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio...

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - Zeri

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Njëanësia e Lajçak, Kosovës i kërkon ndryshimin e Kushtetutës – asnjë kërkesë ndaj palës serbe

para një jave - Medial

Mirëpo, Bashkimi Evropian disa herë e ka potencuar faktin se Lajçak në dialog përfaqëson interesat e unionit dhe jo interesat e Sllovakisë, vendit të cilit i shërbeu edhe si ministër i Jashtëm, shkruan...

Bosch i reagon Lajçakut: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - OraInfo

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, i ka reaguar emisarit të BE-së Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”. Sipas tij, i cili përmend edhe një deklaratë të...

Bosch kritikon Lajçakun, thotë se Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Sinjali

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk...

para një jave - Ora news

Përfaqësuesi Special i BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, gjatë një interviste dhënë për televizionin publik të Serbisë (RTS), ka deklaruar se dialogu duhet të vazhdojë, duke theksuar se...

Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - RTK

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”. Sipas tij,...

Këmbëngul Lajçak: Pa Asociacionin nuk ka normalizim të marrëdhënieve Kosovë -Serbi

para një jave - ABC News

Përfaqësuesi Special i BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, gjatë një interviste dhënë për televizionin publik të Serbisë (RTS), është shprehur se dialogu duhet të vazhdojë, duke theksuar...

Ish-ambasadori holandez kritikon Lajçak: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - GazetaBlic

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Bosch: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Koha.net

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Vuçiq kushtëzon BE-në/Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Syri.net Kosova

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organizatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Vuçiq kushtëzon BE’në, Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 20:20 Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte...

Reagime kundër Lajçak në Kosovë/ Osmani: Nuk i është dhënë përkrahja për asociacionin me kompetenca ekzekutive

para një jave - Top Channel

Ndryshe nga ajo çfarë tha në Prishtinë me 15 tetor se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të formohet sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që ia pamundëson kompetencat ekzekutive...

Vuçiç-BE-së: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ. Kjo deklaratë e Vuçiç u bë në konferencën e përbashkët për media me Emisarin e BE-së,...

Vuçiç i vë kushte BE-së: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - BalkanWeb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ. Kjo deklaratë e Vuçiç u bë në konferencën e përbashkët për media me Emisarin e BE-së,...

Debate në Kosovë për deklaratat e Lajçak

para një jave - Klan

Debate në Kosovë për deklaratat e Lajçak Emisari i BE foli për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe Ka zgjuar reagime në Kosovë deklarata në Beograd e emisarit special të BE-së për dialogun Miroslav...

Kërkesa e Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës, deklarohet BE’ja

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 19:32 Emisari Special i BE’së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar...

Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Lajmi.net

Bosch thotë se është e paimangjinueshme se si një diplomat sikurse Lajçak, në cilësinë e të dërguarit të posaçëm të BE-së i ka kërkuar Kosovës të ndryshoj kushtetutën për ta bërë të mundur Asociacionin....

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - Infokusi

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Vuçiq kushtëzon BE-në, Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Zeri

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Njëanësia e Lajçak, Kosovës i kërkon ndryshimin e Kushtetutës – asnjë kërkesë ndaj palës serbe

para një jave - Lajmi.net

Mirëpo, Bashkimi Evropian disa herë e ka potencuar faktin se Lajçak në dialog përfaqëson interesat e unionit dhe jo interesat e Sllovakisë, vendit të cilit i shërbeu edhe si ministër i Jashtëm, shkruan...

Vjen sqarimi nga BE për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Syri.net Kosova

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Bajrami thotë se Lajçak zbuloi një të fshehtë të BE’së kur kërkoi ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 19:07 Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, thotë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me kërkesën e tij...

Vuçiq kushtëzon BE’në për formimimin e Asociacionit

para një jave - OraInfo

Vuçiq kërkon që Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ. Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë...

Vuçiq, BE-së: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive, jo si OJQ

para një jave - RTK

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Beqiri për deklaratën e Lajçakut: Nuk do të vijë në shprehje në asnjë rrethanë

para një jave - Syri.net Kosova

Deputeti i LDK-së Ismet Beqiri ka thënë se është e papranueshme deklarata e Përfaqësuesit të Posaçëm të BE-së për dialog Miroslav Lajçak i cili mbrëmë në Beograd tha se është e logjikshme se duhet ndryshuar...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Telegrafi

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Lajçak: Edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zyrtare

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Juristi Palushi: Ndryshimi i Kushtetutës për Asociacionin do të ndërronte organizimin shtetëror të Kosovës

para një jave - Klan Kosova

Juristi Kushtrim Palushi tha se Asociacioni i formuar me parimet që po e kërkojnë serbët është kundër Kushtetutës së Kosovës dhe për t’u realizuar ai duhet ndryshuar ato nene ku bie në ndesh. Por, sipas...

Reagime kundër Lajçak në Kosovë/ Osmani: Nuk i është dhënë përkrahja për asociacionin me kompetenca ekzekutive

para një jave - Flaka

Ndryshe nga ajo çfarë tha në Prishtinë me 15 tetor se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të formohet sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që ia pamundëson kompetencat ekzekutive...

Vuçiç kushtëzon BE-në për Kosovën, kërkon që asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

para një jave - InfoShqip

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

BE deklarohet pas kërkesës së Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - OraInfo

BE deklarohet pas kërkesës së Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës. Emisari Special i BE’së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është...

Vuçiç i vë kushte BE-së: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Flaka

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ. Kjo deklaratë e Vuçiç u bë në konferencën e përbashkët për media me Emisarin e BE-së,...

Bajrami: Lajçak me kërkesën për asociacionin e shpalosi një të fshehtë të BE-së

para një jave - Zeri

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, ka thënë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me kërkesën e tij për ndryshimin e Kushtetutës së...

Bajrami: Lajçak me kërkesën për asociacionin e shpalosi një të fshehtë të BE-së

para një jave - Klan Kosova

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, ka thënë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me kërkesën e tij për ndryshimin e Kushtetutës së...

Reagime kundër Lajçak në Kosovë/ Osmani: Nuk i është dhënë përkrahja për asociacionin me kompetenca ekzekutive

para një jave - Shenja

Ndryshe nga ajo çfarë tha në Prishtinë me 15 tetor se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të formohet sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që ia pamundëson kompetencat ekzekutive...

Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht

para një jave - ABC News

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Bajrami: Lajçak në Beograd është dashur ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës serbe

para një jave - Klan Kosova

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, ka thënë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është dashur në Beograd ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës...

Vuçiç i vë kushte BE-së: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Shenja

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ. Kjo deklaratë e Vuçiç u bë në konferencën e përbashkët për media me Emisarin e BE-së,...

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - Bota Press

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Pasi shkaktoi rrëmujë në Kosovë, Lajçak thotë se edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën e saj

para një jave - Arbresh

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizionin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Lajçak: Edhe Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Periskopi

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë për Radio Televizonin Shtetëror të Serbisë ka thënë se edhe Kosova por edhe Serbia duhet të ndryshojnë kushtetutën...

Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - KosovaPress

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratave të emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili deklaroi se Kushtetuta e Kosovës mund të...

Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht

para një jave - Kallxo

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Bajrami: Lajçak është dashur ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës serbe

para një jave - RTK

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, ka thënë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është dashur në Beograd ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Fol

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

Bosch: Lajçaku duhet të bëjë disa detyra shtëpie sepse Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Zyrtare

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”. Sipas tij,...

Bajrami: Lajçak në Beograd është dashur ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës serbe

para një jave - GazetaBlic

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, ka thënë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është dashur në Beograd ta kërkojë ndryshimin e kushtetutës...

Ish ambasadori holandez: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Arbresh

Ish-ambasadori i Republikës së Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”....

Bosch: Lajçaku duhet të bëjë disa detyra shtëpie sepse Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Periskopi

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, ka kritikuar të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili tha se “Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën sepse nuk është Bibël”. Sipas tij,...

BE sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - RTK

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Beqiri për deklaratën e Lajçakut: Nuk do të vijë në shprehje në asnjë rast

para një jave - RTK

Deputeti i LDK-së Ismet Beqiri ka thënë se është e papranueshme deklarata e Përfaqësuesit të Posaçëm të BE-së për dialog Miroslav Lajçak i cili mbrëmë në Beograd tha se është e logjikshme se duhet ndryshuar...

Miftaraj: Lajçak dëshiron të bëjë kompromis në dëm të Kosovës

para një jave - Telegrafi

Miroslav Lajçak ka deklaruar që Kosova duhet të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndaj kësaj deklarate ka pasur reagime të shuma në Kosovë. Ehat Miftaraj nga...

Murati: Pro ndryshimit të kushtetutës, por në cilin drejtim?!

para një jave - Presheva Jone

Ne nje shkrim te tijin ne facebook, kryetaei i Levizjes per Bashkim, s. Valon Murati ka komentuar diskutimet rreth ndryshimeve eventuale ne kushtetuten e Republikes se Kosoves, por ai ka ngritur qeshtjen...

Vuçiç kushtëzon BE-në për Kosovën, kërkon që asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

para një jave - Daily News

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Vuçiç kushtëzon BE-në për Kosovën, kërkon që asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

para një jave - Zyrtare

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Qeveria e Kosovës hesht pas paralajmërimit të Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës

para një jave - Koha.net

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Asosacioni i komunave serbe në Kosovë, krijon precedent të rrezikshëm!

para një jave - Flaka

Kosova është para një trysnie të pazakontë. Kësaj radhe “komplotin” kundër saj e kryeson Viroslav Lajçak, një dipolomat liberal i Bashkimit Europian me rrënjë në Sllovaki. Ai vizitoi këtë fillm-javë Kosovën...

Smaka: Deklarata e Lajçakut shqetësuese, erdhi në mënyrë urdhëruese

para një jave - Koha.net

Njohësi i çështjeve juridike dhe një prej hartueseve të Kushtetutës së Kosovës, Riza Smaka, ka kritikuar deklaratat e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili tha se “nuk ia ndjenë se duhet ndryshuar...

Vuçiq kushtëzon BE’në, Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Pa censure

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Edhe ky deputet i PDK-së i reagon Lajçakut: Jo Kushtetuta nuk ndryshohet

para një jave - Syri.net Kosova

Deputeti i PDK-së, Ferat Shala ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të BE-së, Mirosllav Lajçak, shkruan Syri.net Kosova. "Sot, i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, z. Miroslav Lajçak, pas takimit...

Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht

para një jave - Evropa e Lirë

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Beqiri: Kushtetuta e Republikës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetari i Komisionit për Integrime Evropiane në parlamentin e Kosovës, Ismet Beqiri në një postim në rrjetin social ka shkruar se Kushtetuta e repubikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë...

LDK i reagon Lajçakut: Kushtetuta e Republikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Telegrafi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili tha se “Kushtetuta nuk është Bibël...

Ismet Beqiri: Kushtetuta e Republikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë Asociacioni.

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetari i Komisionit për Integrime Evropiane në parlamentin e Kosovës, Ismet Beqiri në një postim në rrjetin social ka shkruar se Kushtetuta e repubikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë...

​Osmani për deklaratat e Lajçak në Serbi: Nuk kanë fare të bëjnë me realitetin

para një jave - Top Channel

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Nga LDK reagojnë ashpër ndaj Lajçakut: Kushtetuta s’ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 15:31 Deputeti nga radhët e LDK’së, Ismet Beqiri, ka reaguar pas deklaratave të Përfaqësuesit Special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, rreth punës së...

BE sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Flaka

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Murati reagon pas deklaratës së Lajçakut se Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe duhet të ndryshohet

para një jave - Telegrafi

Kryetari i Lëvizja për Bashkim, Valon Murati ka reaguar pas deklaratës së të dërguarit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kushtetuta e Kosovës duhet të ndryshohet....

Gjuriqi fton Editën të garojë në Serbi e ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Syri.net Kosova

"Ish-kryenegociatorja e Prishtinës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, mund të ndryshojë kushtetutën serbe nëse kandidon dhe fiton zgjedhjet në Serbi, për të cilat ajo ka të drejtë si qytetare e vendit...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Shenja

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Vuçiq nga takimi me Lajçak kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive

para një jave - Arbresh

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, por jo si organizatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Deklarata e Lajçakut nga Beogradi që e dridhi Prishtinën

para një jave - Syri.net Kosova

“Kushtetuta nuk është Bibla. Nëse biem dakord për çështje serioze, atëherë sigurisht që duhet të pasqyrohet në Kushtetutë”. Kjo është deklarata që nxiti reagime të shumta në Kosovë. Krerët e institucioneve...

Beqiri për deklaratën e Lajçakut: Nuk do të vijë në shprehje në asnjë rrethanë

para një jave - Lajmi.net

“Sigurisht që kjo për ne si LDK dhe si institucione të Kosovës është e papranueshme. Vetëm si deklaratë e lëre me të bëhet përpjekje në çfarëdo forme të implementohet, sepse nuk kemi mandat, qoftë si deputet...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Infokusi

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Osmani: Gjatë takimit me Lajçak kam thënë se nuk mund të themelohen organe me kompetenca ekzekutive

para një jave - Insajderi

Kryekuvendarja Vjosa Osmani, ka reaguar pas deklaratës së Emisarit Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili gjatë qëndrimit të tij në Serbi tha se do të ishte e...

Vuçiq – Lajçakut: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive, jo si OJQ

para një jave - Periskopi

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Vjosa Osmani kundërshton deklaratat e Lajçak në Serbi: Janë të pavërteta. Nuk kanë fare të bëjnë me realitetin!

para një jave - Panorama

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Shala: Nuk do ta ndryshojmë Kushtetutën për të akomoduar Asociacionin

para një jave - RTK

Deputeti i PDK-së, Ferat Shala ka thënë se Kushtetuta nuk duhet dhe nuk do të ndryshohet, pavarësisht kërkesës së Lajçak. Shala ka përmendur dy arsye kryesore se pse nuk do të ndryshohet Kushtetuta për...

Analistët: Kushtetuta e Kosovës nuk duhet të ndryshojë në asnjë mënyrë

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 14:50 Pas deklaratave të të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ka pasur reagime në...

Deklarata e Lajçakut në Beograd trazon Prishtinën

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 14:49 Deklarata e emisarit të BE’së, Miroslav Lajcak, e bërë nga Beogradi rreth punës së ndryshimit të Kushtetutës me qëllim të implementimit të marrëveshjes së Asociacionit,...

Petkoviq, Lajçakut: Formimi i Asociacionit, menjëherë

para një jave - Insajderi

Shpejt dhe pa humbur kohë. Kështu e do formimin e Asociacionit, Petar Petkoviq, që si dikur Marko Gjuriq, tash udhëheqë të ashtuquajturën Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë. Këtë kërkesë ai ia ka bërë...

Vuçiq – Lajçakut: Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive, jo si OJQ

para një jave - Zyrtare

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Vuçiq kushtëzon BE-në, Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Gazeta e re

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Shtohen reagimet ndaj deklaratës së Lajçak, nuk mungon as ai nga Tërmokolli

para një jave - Syri.net Kosova

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka reaguar ndaj deklaratës së të Dërguarit të Posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se duhet të ndryshohet...

Osmani reagon ndaj deklaratës së Lajçakut: Është shqetësuese dhe nuk ka të bëjë me realitetin

para një jave - Telegrafi

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak i cili kërkoi që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me...

Kushtetuta e Kosovës nuk duhet të ndryshojë për Asociacionin, sipas analistëve

para një jave - Syri.net Kosova

Pas deklaratave të të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ka pasur reagime në Kosovë. Analistët thonë se Kushtetuta...

Gjuriq: Tahiri mund ta ndryshojë Kushtetutën nëse i fiton zgjedhjet në Serbi

para një jave - Klan Kosova

Ish-kryenegociatorja e Prishtinës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, mund të ndryshojë kushtetutën serbe nëse kandidon dhe fiton zgjedhjet në Serbi, për të cilat ajo ka të drejtë si qytetare e vendit...

Osmani i kthen përgjigje Lajçak: Je shumë larg realitetit

para një jave - Albeu

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës , Vjosa Osmani , i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak , sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Vuçiq kushtëzon BE-në, Asociacioni të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ

para një jave - Ekonomia Online

Serbia insiston në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe por jo si organziatë joqeveritare e cila do të ishte në përputhje me Kushtetutën e Kosovës....

Politika e sandwichit

para një jave - Gazeta Express

OP/ED Gazeta Express 16/10/2020 14:18 Edhe njëherë Kosova është vendosur në mes të dy zgjidhjeve të vështira, si në një sandwich. Politika e mbrapshtë e ka sjellë vendin në situatën që të zgjedh ndërmjet,...

Vjosa Osmani i reagon Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 14:11 Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit iu është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë se shteti i Kosovës duhet të...

Vjosa Osmani i reagon Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit iu është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë se shteti i Kosovës duhet të ndryshojë Kushtetutën në mënyrë që e...

Petkovic: Asociacioni të krijohet menjëherë

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 14:09 Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë”...

Osmani reagon ndaj deklaratës së Lajçakut: Është shqetësuese dhe nuk ka të bëjë me realitetin

para një jave - Zhurnal

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak i cili kërkoi që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me...

Lajçak në Beograd: Mirëpres përkushtimin e qartë të Serbisë në procesin e dialogut

para një jave - Klan Kosova

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar mbrëmë në Beograd Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq. Ai ka thënë sot se Serbia është e angazhuar qartë në procesin...

DEKLARATAT E LAJÇAKUT: REAGIME NË KOSOVË

para një jave - Klan Macedonia

HIDHET POSHTË DEKLARATA E EMISARIT SPECIAL TË BE-së Ka zgjuar reagime në Kosovë deklarata në Beograd e emisarit special të BE-së për dialogun Miroslav Lajcak  se për Asociacionin e Komunave me Shumicë...

Juristi Palushi: Ndryshimi i Kushtetutës për Asociacionin do të ndërronte organizimin shtetëror të Kosovës

para një jave - Gazeta e re

Juristi Kushtrim Palushi tha se Asociacioni i formuar me parimet që po e kërkojnë serbët është kundër Kushtetutës së Kosovës dhe për t’u realizuar ai duhet ndryshuar ato nene ku bie në ndesh. Por, sipas...

Mustafa-Lajçakut: Asociacioni do të themelohet vetëm sipas ligjeve të Kosovës

para një jave - Insajderi

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar ndaj deklaratës së të Dërguarit Special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, lidhur me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë...

Asosacioni i komunave serbe në Kosovë, krijon precedent të rrezikshëm!

para një jave - News33

Kosova është para një trysnie të pazakontë. Kësaj radhe “komplotin” kundër saj e kryeson Viroslav Lajçak, një dipolomat liberal i Bashkimit Europian me rrënjë në Sllovaki. Ai vizitoi këtë fillm-javë Kosovën...

Murati: Kur të ndryshoj Kushtetuta të hiqet edhe neni për bashkimin me Shqipërinë

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, përmes një shkrimi në Facebook ka qortuar emisarin e BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak – pas deklaratave të tij se duhej ndryshuar Kushtetuta për t’i bërë...

Mustafa-Lajçakut: Asociacioni do të themelohet vetëm sipas ligjeve të Kosovës

para një jave - Zhurnal

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar ndaj deklaratës së të Dërguarit Special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, lidhur me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë...

Ndryshime të kushtetutës – po, por në cilin drejtim është çështja!

para një jave - GazetaBlic

Shkruan: Valon Murati Lajçaku paska thënë në Beograd se Kushtetuta e Kosovës duhet të ndryshojë për të akomoduar një zgjidhje në mes të Kosovës dhe Serbisë. Është e vërtetë se kushtetuta duhet të ndryshojë....

Beqiri i reagon Lajçak: Kushtetuta e Republikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - GazetaBlic

Deputeti i LDK-së, Ismet Beqiri ka reaguar pas deklaratës së Lajçak se Kushtetuta mund të ndërrohet, shkruan Gazeta Blic. Beqiri thotë se Kushtetuta nuk mund të ndërrohet për kurrfarë Asociacioni. Ai në...

Këshilltari i Vjosa Osmanit demanton Lajçakun: Rendi kushtetues është i paprekshëm

para një jave - Kallxo

Këshilltari i kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, Artan Murati, ka thënë se komentet rreth ndryshimeve kushtetuese nga i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav...

Beograd, zyra e Kosovës: Asociacioni të krijohet menjëherë

para një jave - Top Channel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

“Mirosllav Lajçak nxitë luftë në Kosovë”

para një jave - Top Channel

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive të Njeriut (KMDLNj) i ka reaguar emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi i cili reagoi se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën....

BE sqarohet pas deklaratave të Lajçak në Beograd

para një jave - KosovaPress

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Zyra për Kosovën në Beograd: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Syri.net Kosova

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

Zyra për Kosovën në Beograd: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Top Channel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

KMDLNJ i reagon Lajçakut: Po nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 13:30 Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) i ka reaguar deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi,...

A duhet të ndryshojë Kushtetuta e Kosovës, flasin analistët kosovarë

para një jave - OraInfo

Analistët e vendit tonë kanë folur në lidhje me ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës. Pas deklaratave të të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën...

Tahiri i reagon Lajçakut: Jo Kosova, por Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Insajderi

“Kushtetuta nuk është bibël” tha dje Miroslav Lajçak, duke aluduar kështu në idenë që ajo mund të ndryshohet nëse është e nevojshme. E kishte fjalën për Kushtetutën e Kosovës. Nevoja e ndryshimit të saj...

Osmani për deklaratat e Lajçakut: Nuk kanë të bëjnë fare me realitetin, janë shqetësuese

para një jave - Sinjali

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se deklaratat e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, lidhur me Asociacionin e komunave me shumicë serbe nuk...

KMLDNJ reagon: Deklarata e Lajçak mund të nxisë luftë

para një jave - Syri.net Kosova

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Mustafa - Lajçakut: Asociacioni themelohet

para një jave - Syri.net Kosova

Pas deklaratës së djeshme të Emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe Kushtetuta e Kosovës,...

Deputeti kosovar e akuzon Lajcakun për standard të dyfishtë

para një jave - Syri.net Kosova

Deputeti i LDK-së, Faton Bislimi ka reaguar pas deklaratave të emisarit të BE-së për dialog mes Kosovës e Serbisë, Miroslav Lajçak. Ai ka thënë se Lajçak ta ketë parasysh që as vendimet dhe ligjet e kushtetuta...

Bajrami thotë se Lajçak zbuloi një të fshehtë të BE’së kur kërkoi ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Arbresh

Profesori i së drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, thotë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me kërkesën e tij për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës...

Juristi Palushi: Ndryshimi i Kushtetutës për Asociacionin do të ndërronte organizimin shtetëror të Kosovës

para një jave - Ekonomia Online

Juristi Kushtrim Palushi tha se Asociacioni i formuar me parimet që po e kërkojnë serbët është kundër Kushtetutës së Kosovës dhe për t’u realizuar ai duhet ndryshuar ato nene ku bie në ndesh. Por, sipas...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut: Beogradi duhet ta ndryshojë Kushtetutën, e jo Kosova

para një jave - Telegrafi

Deklarata e emisarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ka nxitur reagimin e ish-kryengociatores Edita Tahiri. Tahiri përmes një postimi në...

Reagon KMLDNJ: Lajçak nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

VV i reagon Lajçakut: Në takim me Albin Kurtin nuk është përmendur Asociacioni

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 13:15 Lëvizja Vetëvendosje thotë se në takimin me emisarin e BE’së, Miroslav Lacakun, nuk ka qenë temë Asociacioni. Ndryshe prej VV’së, Lajcak tha dje se në krejt takimet...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - News33

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

Mustafa i përgjigjet Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës, ASK-ja do të themelohet sipas ligjeve të Kosovës

para një jave - Syri.net Kosova

Pas deklaratës së djeshme të Emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe Kushtetuta e Kosovës,...

Deputeti kosovar e akuzon Lojcakun për standard të dyfishtë

para një jave - Syri.net Kosova

Deputeti i LDK-së, Faton Bislimi ka reaguar pas deklaratave të emisarit të BE-së për dialog mes Kosovës e Serbisë, Miroslav Lajçak. Ai ka thënë se Lajçak ta ketë parasysh që as vendimet dhe ligjet e kushtetuta...

Bajrami thotë se Lajçak zbuloi një të fshehtë të BE-së kur kërkoi ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Ekonomia Online

Profesori i të drejtës kushtetuese, Arsim Bajrami, thotë se Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me kërkesën e tij për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës...

Beqiri për deklaratën e Lajçakut: Nuk do të vijë në shprehje në asnjë rrethanë

para një jave - Periskopi

Deputeti i LDK-së Ismet Beqiri ka thënë se është e papranueshme deklarata e Përfaqësuesit të Posaçëm të BE-së për dialog Miroslav Lajçak i cili mbrëmë në Beograd tha se është e logjikshme se duhet ndryshuar...

Edita Tahiri – Lajçakut: Serbia të ndryshojë Kushtetutën e saj duke hequr Kosovën nga ajo

para një jave - InfoShqip

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të BE-së, Mirosllav Lajçak. Lajçak ka kërkuar që të ndryshohet Kushtetuta e Kosovës për të zbatuar...

LVV: Lajçak nuk e hapi temën e Asociacionit në takim me Kurtin, kjo temë duhet të jetë e mbyllur edhe për të tjerët

para një jave - Telegrafi

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se në takim me të dërguarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, kanë biseduar vetëm për dialog, dhe jo...

Osmani për deklaratën e Lajçakut: Citimet e tij i shoh shumë shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Zeri

Sot gjatë ditës, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak, ka deklaruar se shteti i Kosovës duhet të ndryshojë Kushtetutën që të përshtatet për Asociacionin. Në një konferencë për medie,...

Osmani për deklaratësn e Lajçakut: Nuk ka të bëjë me realitetin

para një jave - RTK

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak i cili kërkoi që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me...

Pritet një defanzivë diplomatike e ashpër ndaj Kosovës për arritjen e marrëveshjes finale

para një jave - Syri.net Kosova

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë në Beograd se...

Sqarohet BE-ja, tregon se çka deshi Lajçak të thotë me ndryshimin e Kushtetutës

para një jave - Arbresh

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Miftaraj reagon pas deklaratave të Lajçakut në Beograd: Na pret një defanzive diplomatike e ashpër

para një jave - Telegrafi

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë në Beograd se...

Osmani për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Koha.net

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se deklaratat e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, lidhur me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe nuk...

KMLDNJ: Lajçak nxit luftë në Kosovë

para një jave - Koha.net

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Asociacioni, temë e mbyllur vetëm për Vetëvendosjën

para një jave - Syri.net Kosova

Zëdhënësi i LVV-së, Përparim Kryeziu ka thënë se në takimin me emisarin e dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, me këtë subjekt politik është diskutuar për procesin e dialogut në vete. “Asociacioni i...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Ekonomia Online

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Tërmkolli i reagon ashpër Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - GazetaBlic

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka reaguar ndaj deklaratës së të Dërguarit të Posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se duhet të ndryshohet...

Osmani i reagon ashpër Lajçak rreth Asociacionit: Nuk është e vërtet, e kam thënë të kundërtën

para një jave - GazetaBlic

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit iu është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë se shteti i Kosovës duhet të ndryshojë Kushtetutën në mënyrë që e...

Hoti e Osmani duke biseduar, publikohet një moment interesant nga Kuvendi

para një jave - OraInfo

Është publikuar një moment interesant nga Kuvendi i Kosovës. Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe kryeministri Avdullah Hoti jo rrallë herë kanë pasur përplasje në Kuvend. Janë jo të pakta rastet kur...

Kushtetuta e Kosovës nuk duhet të ndryshojë për Asociacionin, sipas analistëve

para një jave - Koha.net

Pas deklaratave të të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ka pasur reagime në Kosovë. Analistët thonë se Kushtetuta...

Ndryshimi i Kushtetutës, Vjosa Osmani i reagon Lajçakut

para një jave - OraInfo

Vjosa Osmani i reagon Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit iu është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë...

Vuçiqi: Jemi të gatshëm të kthehemi në dialog kurdo që na thërret Lajçaku

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 12:44 Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, deklaroi se në takimin me përfaqësuesin special të BE-së është arritur pajtueshmëri që Serbia të jetë plotësisht e përkushtuar...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Bota Press

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Kushtetuta e Kosovës nuk duhet të ndryshojë në asnjë mënyrë

para një jave - RTK

Pas deklaratave të të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ka pasur reagime në Kosovë. Analistët thonë se Kushtetuta...

BE-ja sqarohet për deklaratën e Lajçakut rreth ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Fakti Ditor

Emisari Special i BE-së, Miroslav Lajçak, dje në Beograd deklaroi se për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është e logjikshme se duhet ndryshuar edhe Kushtetua e Kosovës duke thënë se...

Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Kallxo

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

KMDLNJ-ja: Lajçaku nxit luftë në Kosovë

para një jave - Zeri

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të të dërguarit të BE-së për bisedime mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Laçak. Sipas KMDLNJ-së Laçak shumë...

Zyra për Kosovën në Beograd: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - GazetaBlic

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

Bajrami: Kushtetuta nuk ndryshohet për t’i bërë vend Asociacionit

para një jave - Periskopi

Duke komentuar kërkesën e Miroslav Lajçak për ndryshim të Kustetuës së Kosovës, për ‘t’i bërë vend Asociscionit të komunave me shumicë serbe, profesori dhe një nga hartuesit e Kushtetutës, Arsim Bajrami,...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 12:11 Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE’së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbi...

Edita Tahiri thumbon Lajçakun dhe qeverinë Hoti

para një jave - Syri.net Kosova

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë- Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së Emisarit të Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak, i cili tha se kushtetueta e Kosovës nuk është Bibël...

KMLDNJ ngre akuzën: Lajçak nxit luftë në Kosovë

para një jave - Albeu

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak , i cili ka...

Edhe VV i reagon Lajçak-ut

para një jave - GazetaBlic

Lëvizja Vetëvendosje thotë se në takimin me emisarin e BE-së, Miroslav Lajcak, nuk ka qenë temë Asociacioni. Ndryshe prej VV-së, Lajcak tha dje se në krejt takimet me liderë politikë në Kosovë është pajtuar...

“Lajçak nxitë luftë në Kosovë”

para një jave - GazetaBlic

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Edita Tahiri – Lajçakut: Serbia të ndryshojë Kushtetutën e saj duke hequr Kosovën nga ajo

para një jave - Zyrtare

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të BE-së, Mirosllav Lajçak. Lajçak ka kërkuar që të ndryshohet Kushtetuta e Kosovës për të zbatuar...

VV: Tema e Asociacionit të Komunave Serbe duhet të jetë e mbyllur për të gjithë

para një jave - Klan Kosova

Perparim Kryeziu, zëdhënësi i LVV-së, ka thënë se në takimin me Miroslav Lajçak, emisarin e dialogut Kosovë-Serbi, me këtë subjekt politik është diskutuar për procesin e dialogut në vete. “Asociacioni...

Qeveria e Kosovës hesht pas paralajmërimit të Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës

para një jave - Gazeta e re

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Vetëvendosja i reagon Lajçakut: Në takim me Kurtin nuk është përmendur Asociacioni

para një jave - OraInfo

Lëvizja Vetëvendosje i ka reaguar Miroslav Lajҫakut. VV thotë se në takimin me emisarin e BE’së, Miroslav Lacakun, nuk ka qenë temë Asociacioni. Ndryshe prej VV’së, Lajcak tha dje se në krejt takimet me...

Qeveria e Kosovës hesht pas paralajmërimit të Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës

para një jave - Ekonomia Online

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë...

Lajçak këmbëngul për “Asosacionin”: Autoritetet në Kosovë duhet të mbajnë premtimet

para një jave - Vizion Plus

I dërguari special i BE për dialogun, Miroslav Lajcak dhe presidenti serb Alexandër Vucic kanë shtuar presionin ndaj Kosovës që të zbatojw marrëveshjen e vitit 2013 për asociacionin. Pas takimit me kreun...

VV-Lajçakut: Në takim me Kurtin nuk është përmendur Asociacioni

para një jave - Albeu

Lëvizja Vetëvendosje thotë se në takimin me emisarin e BE’së, Miroslav Lacakun, nuk ka qenë temë Asociacioni . Ndryshe prej VV’së, Lajcak tha dje se në krejt takimet me liderë politikë në Kosovë është...

Osmani i kthen përgjigje Lajçak: Je shumë larg realitetit

para një jave - Tetova Sot

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Plani 6-pikësh i Vuçiqit me të cilin mëton të zbatojë marrëveshjen Kosovë-Serbi

para një jave - InfoShqip

iroslav Lajçak, ka thënë para gazetarëve se ka pasur një bisedë të mirë, shkruan B92. “Kemi pasur një takim racional të mirë për të ardhmen e dialogut Beograd-Prishtinë. Ajo çfarë është e rëndësishme se...

Ish-kryenegociatorja Tahiri reagon ndaj Lajçkut për Asociacionin

para një jave - Zeri

Përmes një postimi në "Facebook", ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratave të emisarit special të BE-së, Miroslav Lajçak, se për Asociacionin duhet...

KMLDNJ: Lajçak nxitë luftë në Kosovë

para një jave - RTK

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Lajçak: Pa Asociacionin e Komunave Serbe nuk ka marrëveshje Kosovë-Serbi

para një jave - Shprehja

I ngarkuari i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Lajçak tha në Prishtinë, se zbatimi i asociacionit të komunave serbe duhet të bëhet realitet pas nënshkrimit të marrëveshjes finale Kosovë-Serbi. I ngarkuari...

VV reagon ndaj Lajçakut: Në takim me të as që është diskutuar për Asociacionin

para një jave - Medial

Zëdhënësi i VV-së, Përparim Kryeziu, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se çështja e Asociacionit as që është diskutuar në takimin që Lajçak ka pasur me Kurtin, shkruan lajmi.net. Sipas tij, Lajçak...

Lajçak: Kushtetuta nuk është Bibël – Kosova duhet ta ndryshojë atë për Asociacionin

para një jave - Zhurnal

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se konkluzioni i tij nga bisedimet në Beograd dhe Prishtinë është se procesi i dialogut vazhdon dhe se gjithçka duhet të...

Zyra për Kosovën në Beograd: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Evropa e Lirë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh Marrëveshja e Brukselit....

Mustafa i përgjigjet Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës, tregon si do të formohet Asociacioni i komunave serbe

para një jave - GazetaBlic

Pas deklaratës së djeshme të Emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe Kushtetuta e Kosovës,...

Lajçak: Kushtetuta nuk është Bibël – Kosova duhet ta ndryshojë atë për Asociacionin

para një jave - Telegrafi

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se konkluzioni i tij nga bisedimet në Beograd dhe Prishtinë është se procesi i dialogut vazhdon dhe se gjithçka duhet të...

Ndryshime të kushtetutës – po, por në cilin drejtim është çështja!

para një jave - Lajmi.net

Shkruan: Valon Murati Lajçaku paska thënë në Beograd se Kushtetuta e Kosovës duhet të ndryshojë për të akomoduar një zgjidhje në mes të Kosovës dhe Serbisë. Është e vërtetë se kushtetuta duhet të ndryshojë....

Nga LDK-ja reagojnë ashpër ndaj Lajçakut: Kushtetuta s’ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Fakti Ditor

Deputeti nga radhët e LDK-së, Ismet Beqiri, ka reaguar pas deklaratave të Përfaqësuesit Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, rreth punës së ndryshimit të Kushtetutës me qëllim të...

Presidenti i Serbisë thotë se jemi të gatshëm të kthehemi në dialog kurdo që na thërret Lajçaku

para një jave - OraInfo

Vuçiqi ka thënë se jemi të gatshëm të kthehemi në dialog kurdo që na thërret Lajçaku. Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, deklaroi se në takimin me përfaqësuesin special të BE-së është arritur pajtueshmëri...

Vuçiqi: Jemi të gatshëm të kthehemi në dialog kurdo që na thërret Lajçaku

para një jave - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, deklaroi se në takimin me përfaqësuesin special të BE-së është arritur pajtueshmëri që Serbia të jetë plotësisht e përkushtuar për vazhdimin e dialogut dhe kërkimin...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - InfoShqip

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

Analistët paralajmërojnë krjimin e Asociacionit serb

para një jave - Syri.net Kosova

Një ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje...

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Illyria

Beograd, 16 tetor 2020 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet “menjëherë” me kompetencat që i parasheh...

Osmani: Deklaratat e Lajçakut lidhur me Asociacionin nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Illyria

Prishtinë, 16 tetor 2020 – Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se deklaratat e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, lidhur me Asociacionin e...

Formimi i Asociacionit të komunave serbe – eksperti juridik paralajmëron: Kosovën e pret një defanzive diplomatike e ashpër, 100 herë më e ashpër se procesi i demarkacionit

para një jave - GazetaBlic

Njohësi i çështjeve juridike, Ehat Miftaraj, ka reaguar ashpër pas deklaratave nga Miroslav Lajçak, i cili deklaroi se Kosova duhet gjithsesi ta formojë Asociacionin e komunave serbe, shkruan Gazeta Blic....

Lajçak: Kosova të ndryshojë kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - Syri

I dërguar i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, ka thënë në Beograd se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin. Për Kushtetutën...

Analistët: Asociacion do të krijohet, mirëpo dilema e vetme është se cilat do të jenë kompetencat

para një jave - Syri.net Kosova

Një ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut, pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës, në Beograd

para një jave - Sinjali

Ish-kryenegociatorja, Edita Tahiri ka reaguar ndaj deklaratave të emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbia ta...

Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës

para një jave - RTK

Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE’së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbi të ndryshojë kushtetutën e vet duke...

Pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd, Edita Tahiri i reagon Lajçakut

para një jave - OraInfo

Edita Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd. Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE’së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta...

Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd

para një jave - GazetaBlic

Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbi të ndryshojë kushtetutën e vet duke...

Osmani reagon ndaj deklaratës së Lajçakut për ndryshim të Kushtetutës: Është shqetësuese dhe nuk ka të bëjë me realitetin

para një jave - Shenja

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak i cili kërkoi që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me...

Vetëvendosje demanton Lajçakun

para një jave - Infokusi

Deklaratën e emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak, se në të gjitha takimet me liderët politik në Kosovë është pajtuar për Asociaicionin, e ka demantuar Lëvizja Vetëvendosje. Zëdhënësi i kësaj partie, Përparim...

“Kushtetuta nuk është bibël”/ Lajçak: Kosova duhet ta ndryshojë atë për…

para një jave - Panorama

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se konkluzioni i tij nga bisedimet në Beograd dhe Prishtinë është se procesi i dialogut vazhdon dhe se gjithçka duhet...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Lajmi.net

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

Edita Tahiri- Lajçakut: Serbia të ndryshojë kushtetutën e saj duke hequr Kosovën nga ajo

para një jave - Kallxo

Ish-Kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka thënë se pika e nisjes drejt marrëveshjes përfundimtare është që Serbia ta ndryshojë Kushtetutën duke e hequr Kosovën nga ajo. “Pas...

Njohësit e zhvillimeve politike, flasin për mesazhin “kushtëzues” që i dërguari i BE-së e tha në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Një ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje...

Osmani për deklaratat e Lajçak në Serbi: Nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - LajmiFundit

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Lajçak: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 10:16 I dërguar i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq ka thënë në Beograd se Kosova duhet të ndryshojë Kushtetutën...

Njohësit e zhvillimeve politike, flasin për mesazhin “kushtëzues” që i dërguari i BE-së e tha në Kosovë

para një jave - Zhurnal

Një ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje...

Lajçak kërkon ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës për Asociacionin: Ajo nuk është Bibël

para një jave - ABC News

Përveç që Asociacioni është shndërruar në “mollë sherri” për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, tani nga BE kanë ardhur deklarata befasuese që kërkojnë edhe ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës....

LAJÇAK NË BEOGRAD: PERSPEKTIVA EVROPIANE VARET NGA NORMALIZIMI I MARRËDHËNIEVE

para një jave - Klan Macedonia

PRESIDENTI SERB KËMBËNGUL ZBATIMIN E MARRËVESHJES SË BRUKSELIT Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i Baskimit Evropian, pas bisedimeve në Prishtinë dhe Beograd, ka vlerësuar se muajt e fundit ka pasur...

Plani 6-pikësh i Vuçiqit me të cilin mëton të zbatojë marrëveshjen Kosovë-Serbi

para një jave - Zyrtare

iroslav Lajçak, ka thënë para gazetarëve se ka pasur një bisedë të mirë, shkruan B92. “Kemi pasur një takim racional të mirë për të ardhmen e dialogut Beograd-Prishtinë. Ajo çfarë është e rëndësishme se...

LDK i reagon Lajçakut: Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibla, ajo nuk mund të ndryshohet

para një jave - Gazeta e re

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri ka reaguar ndaj deklaratës së emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili tha se “Kushtetuta nuk është Bibël...

Lajçak nga Beogradi flet për Kushtetutën e Kosovës: Nuk është bibël ajo, duhet të ndryshohet

para një jave - Syri.net Kosova

Emisari sllovak i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka përulur dhe përbuzur Kushtetutën e Kosovës. Për teke të Bashkimit Evropian, emisari i saj po dëshiron që tani ta ndryshon edhe Kushtetutën...

Osmani demanton Lajçakun: S’jemi marrë vesh për Asociacionin, kështu nuk arrihet stabiliteti rajonal

para një jave - Gazeta e re

Kryetarja e Kuvendi, Vjosa Osmani ka thënë se në takimin me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, ia ka bërë të qartë se Asociacioni mund të krijohet vetëm duke respektuar vendimin e Gjykatës Kushtuese. Osmanit...

KMLDNJ ngre akuzën: Lajçak nxit luftë në Kosovë

para një jave - Tetova Sot

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Nga LDK reagojnë ashpër ndaj Lajçakut: Kushtetuta s’ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – Deputeti i LDK-së, Ismet Beqiri ka reaguar pas deklaratës së Lajçak se Kushtetuta mund të ndërrohet.Beqiri thotë se Kushtetuta nuk mund të ndërrohet për kurrfarë Asociacioni. Ai në...

Ismet Beqiri hahet me fjalë me Lajçakun: S’e ndryshojmë Kushtetutën për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Periskopi

Edhe deputeti me përvojë i LDK-së, Ismet Beqiri, është deklaruar lidhur me fjalët e rënda të emisarit Mirosllav Lajçak sa i përket asociacionit dhe ndryshimit të Kushtetutës së vendit. Lajçak u shpreh...

para një jave - Ora news

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

“Mirosllav Lajçak nxitë luftë në Kosovë”

para një jave - Infokusi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive të Njeriut (KMDLNj) i ka reaguar emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi i cili reagoi se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën....

“Ajo nuk është Bibël”, Lajçak kërkon ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës për Asociacionin

para një jave - Medial

Madje është vet emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ai që pas takimit që pati dje në Beograd me presidentin serb, Aleksander Vuçiq, tha se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën,...

Osmani reagon ndaj Lajçak: Është shqetësuese dhe nuk ka të bëjë me realitetin

para një jave - Daily News

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak i cili kërkoi që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për formim të Asociacionit të komunave me...

Beqiri i reagon Lajçak: Kushtetuta e Republikës së Kosovës nuk mund të ndryshohet për kurrfarë Asociacioni

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – Deputeti i LDK-së, Ismet Beqiri ka reaguar pas deklaratës së Lajçak se Kushtetuta mund të ndërrohet.Beqiri thotë se Kushtetuta nuk mund të ndërrohet për kurrfarë Asociacioni. Ai në...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Zyrtare

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - Klan

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun...

Osmani për deklaratat e Lajçak në Serbi: Nuk kanë fare të bëjnë me realitetin

para një jave - KosovaPress

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sa i përket krijimit të Asociacionit të Komunave...

Lajcak vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petrovic

para një jave - Syri.net Kosova

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Osmani reagon për deklaratat e Lajçakut: Shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Lajm

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress thotë se asnjëherë nuk ka thënë që pajtohet për Asociacionin të themelohet në përputhje me marrëveshjen e 2015-tës. Por ajo thekson të ketë thënë...

VV reagon ndaj Lajçakut: Në takim me të as që është diskutuar për Asociacionin

para një jave - Fakti Ditor

Vetëvendosje i ka reaguar emisarit të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, lidhur me deklarimet e këtij të fundit se në takimet që ka pasur në Kosovë me partitë politike, asnjëra prej tyre nuk është deklaruar...

VV reagon ndaj Lajçakut: Në takim me të as që është diskutuar për Asociacionin

para një jave - Lajmi.net

Zëdhënësi i VV-së, Përparim Kryeziu, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se çështja e Asociacionit as që është diskutuar në takimin që Lajçak ka pasur me Kurtin, shkruan lajmi.net. Sipas tij, Lajçak...

Mustafa i përgjigjet Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës, ASK-ja do të themelohet sipas ligjeve të Kosovës

para një jave - Infokusi

Pas deklaratës së djeshme të Emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe Kushtetuta e Kosovës,...

Lajçak kërkon ndryshime në Kushtetutë për Asociacionin

para një jave - Kallxo

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe...

Lajçak nis takimet në Beograd - temë diskutimi dialogu me Kosovën

para 2 jave - Syri.net Kosova

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Tërmkolli i reagon ashpër Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Bota Press

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka reaguar ndaj deklaratës së të Dërguarit të Posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se duhet të ndryshohet...

Murati: Ndryshime të Kushtetutës – po, por në cilin drejtim është çështja!

para një jave - Epoka e Re

Edhe lideri i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati ka reaguar ndaj deklaratave të  dërguarit special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës. Në profilin...

Lajçak në Beograd: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - OraInfo

I dërguar i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, ka thënë në Beograd se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin. Për Kushtetutën...

Lajcak vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petrovic

para 2 jave - Gazeta Express

Lajme Gazeta Express 16/10/2020 8:55 I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes...

Petkoviq pas takimit me Lajçakun: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Lajmi.net

Drejtori i ri i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, bisedoi sot me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialog midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, për vazhdimin e dialogut,...

VV: Tema e Asociacionit të Komunave Serbe duhet të jetë e mbyllur për të gjithë

para një jave - Tetova Sot

Perparim Kryeziu, zëdhënësi i LVV-së, ka thënë se në takimin me Miroslav Lajçak, emisarin e dialogut Kosovë-Serbi, me këtë subjekt politik është diskutuar për procesin e dialogut në vete. “Asociacioni...

KMDLNj: Mirosllav Lajçak nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Epoka e Re

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) deklaratat e Mirosllav Laçakit për ndryshim të Kushtetutës së Kosovës i ka cilësuar se luftënxitëse. Përmes një reagimi për medie, ky...

Si e sulmoi Hoti mbrëmë Thaçin përmes debatit

para 2 jave - Syri.net Kosova

Kryeministri Avdullah Hoti ka qenë shumë i ashpër kur e ka kundërshtuar presidentin Hashim Thaçi – të cilit i është referuar “ky” – i cili pati deklaruar se BE-ja po insiston që Asociacioni i Komunave...

Ish-kryenegociatorja Tahiri i reagon Lajçakut për deklaratat e ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Tetova Sot

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratave të Emisarit special të BE-së Miroslav Lajçak, se për Asociacionin duhet ndryshuar Kushtetuta e Kosovës. Tahiri...

Osmani: Deklaratat e Lajçakut, shqetësuese, nuk kanë të bëjnë fare me realitetin

para një jave - Epoka e Re

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se në takimin me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, ia ka bërë të qartë se Asociacioni mund të krijohet vetëm duke respektuar vendimin e Gjykatës...

Osmani i reagon Lajçakut për deklaratat në Serbi

para një jave - KosovaPress

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani ka komentuar deklaratat e emisarit special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në Serbi. Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani e pyetur nga KosovaPress...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut: Serbia të ndryshojë kushtetutën e saj duke hequr Kosovën nga ajo

para një jave - Lajmi.net

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Tahiri ka një mesazh për Lajçak, duke thënë se pika e nisjes drejt marrëveshjes përfundimtare është që Serbia të ndryshojë Kushtetutën e saj, duke mos etiketuar...

Osmani për deklarata e Lajçakut: Ai po e sheh një realitet paralel nga ai që është

para një jave - Arbresh

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit i është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë se shteti i Kosovës duhet të ndryshojë Kushtetutën në mënyrë që e...

Osmani për deklaratat e Lajçakut për Asociacionin…: Ai po e sheh një realitet paralel nga ai që është

para një jave - Fakti Ditor

Kryetarja e Kuvendit ka folur pas mbledhjes së kryesisë së Kosovës ku janë marrë vendime për 5 interpelancat e kryeministrit Avdullah Hoti. Osmani ka komentuar në lidhje me deklaratat e Miroslva Lajçakut...

Osmani demanton Lajçakun: S’jemi marrë vesh për Asociacionin, kështu nuk arrihet stabiliteti rajonal

para një jave - Ekonomia Online

Kryetarja e Kuvendi, Vjosa Osmani ka thënë se në takimin me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, ia ka bërë të qartë se Asociacioni mund të krijohet vetëm duke respektuar vendimin e Gjykatës Kushtuese, raporton...

Vjosa Osmani i reagon Lajçakut për punën e ndryshimit të Kushtetutës

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmanit iu është përgjigjur sot emisarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak që sot ka thënë se shteti i Kosovës duhet të ndryshojë Kushtetutën...

Nis takimi i Lajçak me Petkoviq në Beograd

para 2 jave - Klan Kosova

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Asosacioni i komunave serbe në Kosovë, krijon precedent të rrezikshëm!

para një jave - Lajm

Kosova është para një trysnie të pazakontë. Kësaj radhe “komplotin” kundër saj e kryeson Viroslav Lajçak, një dipolomat liberal i Bashkimit Europian me rrënjë në Sllovaki. Ai vizitoi këtë fillm-javë Kosovën...

Lajçak vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petkoviq

para një jave - RTK

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - RTK

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

Reagon KMLDNJ: Lajçak nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Fakti Ditor

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

Sllovaku Lajcak e përul Kushtetutën e Kosovës: Nuk është bibël ajo, duhet të ndryshohet

para një jave - GazetaBlic

Emisari sllovak i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka përulur dhe përbuzur Kushtetutën e Kosovës. Për teke të Bashkimit Evropian, emisari i saj po dëshiron që tani ta ndryshon edhe Kushtetutën...

Zëdhënësi i LV-së: Lajçaku nuk e hapi temën e Asociacionit në takim me Kurtin

para një jave - Epoka e Re

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se në takim me të dërguarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, kanë biseduar vetëm për dialog, dhe jo...

Valon Murati: Të ndryshohet Kushtetuta, t’i heqim privilegjet pakicave e të bashkohemi me Shqipëri

para një jave - Zyrtare

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, përmes një shkrimi në Facebook ka qortuar emisarin e BE-së për dialogun, z.Mirosllav Lajçak – pas deklaratave të tij se duhej ndryshuar Kushtetuta për t’i...

Reagon Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut: Lajçak nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Arbresh

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë...

KMDLNJ i reagon Lajçakut: Po nxitë luftë në Kosovë

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) i ka reaguar deklaratave të fundit të dërguarit të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak,...

Valon Murati: Të ndryshohet Kushtetuta, t’i heqim privilegjet pakicave e të bashkohemi me Shqipëri

para një jave - Periskopi

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, përmes një shkrimi në Facebook ka qortuar emisarin e BE-së për dialogun, z.Mirosllav Lajçak – pas deklaratave të tij se duhej ndryshuar Kushtetuta për t’i...

Lajçak në Beograd, pas “avazit” serb: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - InfoShqip

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

“Mirosllav Lajçak nxitë luftë në Kosovë”

para një jave - KosovaPress

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive të Njeriut (KMDLNj) i ka reaguar emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi i cili reagoi se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën....

VV i reagon Lajçakut: Në takim me Albin Kurtin nuk është përmendur Asociacioni

para një jave - Arbresh

Lëvizja Vetëvendosje thotë se në takimin me emisarin e BE’së, Miroslav Laçakun, nuk ka qenë temë Asociacioni. Ndryshe prej VV’së, Lajçak tha dje se në krejt takimet me liderë politikë në Kosovë është pajtuar...

VV i reagon Lajçakut: Në takim me Albin Kurtin nuk është përmendur Asociacioni

para një jave - Bota Press

Lëvizja Vetëvendosje thotë se në takimin me emisarin e BE’së, Miroslav Lacakun, nuk ka qenë temë Asociacioni. Ndryshe prej VV’së, Lajcak tha dje se në krejt takimet me liderë politikë në Kosovë është pajtuar...

Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës

para një jave - KosovaPress

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pas takimit të djeshëm që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën....

Lajçak në Beograd, pas “avazit” serb: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - Zyrtare

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

Kryeziu: Tema e Asociacionit të Komunave Serbe duhet të jetë e mbyllur për të gjithë

para një jave - Ekonomia Online

Perparim Kryeziu, zëdhënësi i LVV-së, ka thënë se në takimin me Miroslav Lajçak, emisarin e dialogut Kosovë-Serbi, me këtë subjekt politik është diskutuar për procesin e dialogut në vete. “Asociacioni...

Mustafa i përgjigjet Lajçakut për ndryshimin e Kushtetutës, ASK-ja do të themelohet sipas ligjeve të Kosovës

para një jave - Arbresh

Pas deklaratës së djeshme të Emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak se për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë e nevojshme që të ndryshohej edhe Kushtetuta e Kosovës,...

“Unë s’bisedoj prapa perdeve nëpër darka”: Si e sulmoi Hoti mbrëmë Thaçin përmes debatit

para 2 jave - GazetaBlic

Kryeministri Avdullah Hoti ka qenë shumë i ashpër kur e ka kundërshtuar presidentin Hashim Thaçi – të cilit i është referuar “ky” – i cili pati deklaruar se BE-ja po insiston që Asociacioni i Komunave...

“Ajo nuk është Bibël”, Lajçak kërkon ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës për Asociacionin

para një jave - Lajmi.net

Madje është vet emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ai që pas takimit që pati dje në Beograd me presidentin serb, Aleksander Vuçiq, tha se Kosova për Asociacionin mund ta ndryshojë edhe Kushtetutën,...

Vuçiqi: Jemi të gatshëm të kthehemi në dialog kurdo që na thërret Lajçaku

para një jave - Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, deklaroi se në takimin me përfaqësuesin special të BE-së është arritur pajtueshmëri që Serbia të jetë plotësisht e përkushtuar për vazhdimin e dialogut dhe kërkimin...

Formimi i Asociacionit të komunave serbe – eksperti juridik paralajmëron: Kosovën e pret një defanzive diplomatike e ashpër, 100 herë më e ashpër se procesi i demarkacionit

para një jave - Bota Press

Njohësi i çështjeve juridike, Ehat Miftaraj, ka reaguar ashpër pas deklaratave nga Miroslav Lajçak, i cili deklaroi se Kosova duhet gjithsesi ta formojë Asociacionin e komunave serbe. Në reagimin e tij,...

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para 2 jave - ABC News

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në vizitën e tij në Beograd ka thënë se çdo gjë është e dakorduar. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në...

Lajçak: S’ka marrëveshje gjithëpërfshirëse pa Asociacionin

para 2 jave - Koha.net

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka paralajmëruar fazë të re negociatash me pako temash të rënda, pjesë e së cilës është edhe Asociacioni i Komunave...

Tahiri i reagon Lajçakut për deklaratat e ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Zyrtare

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratave të Emisarit special të BE-së Miroslav Lajçak, se për Asociacionin duhet ndryshuar Kushtetuta e Kosovës. Tahiri...

Tahiri i reagon Lajçakut për deklaratat e ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Ekonomia Online

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratave të Emisarit special të BE-së Miroslav Lajçak, se për Asociacionin duhet ndryshuar Kushtetuta e Kosovës. Tahiri...

Lajçak: Pa Asociacionin e Komunave Serbe nuk ka marrëveshje Kosovë-Serbi

para 2 jave - Ina

I ngarkuari i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Lajçak tha në Prishtinë, se zbatimi i asociacionit të komunave serbe duhet të bëhet realitet pas nënshkrimit të marrëveshjes finale Kosovë-Serbi. I ngarkuari...

Tahiri i reagon Lajçakut për deklaratat e ndryshimit të Kushtetutës së Kosovës

para një jave - Periskopi

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratave të Emisarit special të BE-së Miroslav Lajçak, se për Asociacionin duhet ndryshuar Kushtetuta e Kosovës. Tahiri...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut, kërkon që Serbia ta ndryshojë Kushtetutën

para një jave - Epoka e Re

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka reaguar ndaj deklaratës së të dërguarit të posaçëm të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak rreth Asociacionit të komunave serbe....

Edita Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd

para një jave - Arbresh

Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE’së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbi të ndryshojë kushtetutën e vet duke...

Edita Tahiri i reagon Lajçakut pas deklaratave për Kushtetutën e Kosovës në Beograd

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – Ish-kryenegociatroja, Edita Tahiri, i ka reagaur emisarit të BE’së për dialogun, Miroslav Lajcak, duke i thënë se porta dalëse drejt marrëveshjes finale është që Serbi të ndryshojë...

Sa isha kryenegociatore e dialogut i kam dërguar memorandum BE-së për heqjen e Kosovës nga Kushtetuta e Serbisë

para një jave - Epoka e Re

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka reaguar ndaj deklaratës së të dërguarit të posaçëm të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak rreth Asociacionit të komunave serbe....

Ndryshime të kushtetutës – po, por në cilin drejtim është çështja

para një jave - Ekonomia Online

Lajçaku paska thënë në Beograd se Kushtetuta e Kosovës duhet të ndryshojë për të akomoduar një zgjidhje në mes të Kosovës dhe Serbisë. Është e vërtetë se kushtetuta duhet të ndryshojë. Por janë disa drejtime...

Petkoviq në takim me Lajçakun: Asociacioni të formohet menjëherë

para një jave - Arbresh

Asociacioni i Komunave me shumicë serbe duhet të formohet menjëherë dhe me kompetencat që i përkasin asaj sipas marrëveshjeve së Brukselit. Kështu i tha drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën...

Analistët paralajmërojnë krjimin e Asociacionit serb

para një jave - in7

Një ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Kosova duhet të themelojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje...

Asociacioni i Lajçakut satan për ta ndryshuar Biblën (Kushtetutën)

para një jave - Ekonomia Online

1) Nëse duhet ta ndryshojmë Kushtetutën e Kosovës, për shkak të Asociacionit, me shpjegimin e Lajçakut se, Kushtetuta nuk është Bibël, atëherë kjo i bije se vërejtjet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës...

‘Ajo nuk është Bibël’, Lajçaku kërkon ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës për asociacionin

para një jave - Epoka e Re

Përveç që Asociacioni është shndërruar në “mollë sherri” për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, tani nga Bashkimi Evropian (BE) kanë ardhur deklarata befasuese që kërkojnë edhe ndryshimin e...

Lajçak në Beograd: Kosova duhet ta zbatojë marrëveshjen për Asociacionin

para një jave - Illyria

Beograd, 16 tetor 2020 – “Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet“, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Ai tha se marrëveshja...

Miroslav Lajçak në Prishtinë e favorizoi Serbinë

para një jave - Lajm

Asociacioni komunave serbe në Kosovë kurrë s’mund të jetë më i rëndësishëm se mijëra shqiptarë të pafajshëm në Kosovë, të vrarë, të masakruar e të dhunuar nga Serbia. Pa e zbardhur Serbia fatin e shqiptarëve...

Lajçak në Beograd, pas “avazit” serb: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - Te Sheshi

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

Lajçak: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - Fakti Ditor

I dërguar i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, ka thënë në Beograd se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin. Për Kushtetutën...

Lajçak: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - News33

I dërguar i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, ka thënë në Beograd se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin. Për Kushtetutën...

Deputeti i LDK-së i reagon Lajçakut: Kosova kënaqi apetitet e Serbisë për 100 vjet, çfarë po kërkoni nga Kosova, ndërsa Serbia…

para një jave - Lajm

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli ka reaguar ndaj emisarit sllovak të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. Miroslav Lajçak po dëshiron që tani ta ndryshon edhe Kushtetutën e Kosovës. Krejt kjo po ndodhë vetëm...

Lajçak: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

para një jave - Bota Press

Botapress 16 Tetor – I dërguar i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, ka thënë në Beograd se Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për...

Lajçak në Serbi zbulon gjithçka: Të ndryshohet Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël ajo

para një jave - Arbresh

Emisari sllovak i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka përulur dhe përbuzur Kushtetutën e Kosovës dhe ka zbuluar qëllimet e tij për arritjen e marrëveshjes pëfundimtare mes dy vendeve. Për...

Lajçak kërkon të ndryshohet Kushtetuta e Kosovës për ta formuar ‘Zajednicën’: Nuk është Bibël

para një jave - Periskopi

Emisari sllovak i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka përulur dhe përbuzur Kushtetutën e Kosovës Për teke të Bashkimit Evropian, emisari i saj po dëshiron që tani ta ndryshon edhe Kushtetutën...

“Unë s’bisedoj prapa perdeve nëpër darka”: Si e sulmoi Hoti mbrëmë Thaçin përmes debatit

para një jave - Arbresh

Kryeministri Avdullah Hoti ka qenë shumë i ashpër kur e ka kundërshtuar presidentin Hashim Thaçi – të cilit i është referuar “ky” – i cili pati deklaruar se BE-ja po insiston që Asociacioni i Komunave...

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

para një jave - Fakti Ditor

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Për Asociacionin e komunave me shumicë serbe...

Lajcak vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petkoviq

para 2 jave - Ekonomia Online

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Lajçak: S’ka marrëveshje gjithëpërfshirëse pa Asociacionin

para 2 jave - Ekonomia Online

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka paralajmëruar fazë të re negociatash me pako temash të rënda, pjesë e së cilës është edhe Asociacioni i Komunave...

Lajcak vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petrovic

para 2 jave - Arbresh

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është Drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

Lajçaku vazhdon vizitën në Beograd, nis takimin me Petkoviqin

para 2 jave - Epoka e Re

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka nisur sot herët ditën me takime në Serbi. I pari me të cilin ai po takohet këtë mëngjes është drejtori i ri i zyrës për Kosovën...

“Unë s’bisedoj prapa perdeve nëpër darka”: Si e sulmoi Hoti mbrëmë Thaçin përmes debatit

para 2 jave - Zyrtare

Kryeministri Avdullah Hoti ka qenë shumë i ashpër kur e ka kundërshtuar presidentin Hashim Thaçi – të cilit i është referuar “ky” – i cili pati deklaruar se BE-ja po insiston që Asociacioni i Komunave...

“Unë s’bisedoj prapa perdeve nëpër darka”: Si e sulmoi Hoti mbrëmë Thaçin përmes debatit

para 2 jave - Periskopi

Kryeministri Avdullah Hoti ka qenë shumë i ashpër kur e ka kundërshtuar presidentin Hashim Thaçi – të cilit i është referuar “ky” – i cili pati deklaruar se BE-ja po insiston që Asociacioni i Komunave...

Lajcak: Asosacioni i komunave serbe në Kosovë duhet të krijohet

para 2 jave - Albinfo

Në konferencën e fundit për media, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak në Beograd tha se “Çdo gjë për të cilën është rënë dakord, duhet të zbatohet”. Për...

25 takimet e Lajçakut në Kosovë| Gjithçka çfarë u diskutua në takime

para 2 jave - Arbresh

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, zhvilloi një vizitë tri ditore në Kosovë. Lajcak tha se kishe 25 takime, duke përfshirë përfaqësuesit politikë pozitë...

Avdullah Hoti thotë se nuk e di çfarë informacione ka Thaçi për Asociacionin

para 2 jave - Zyrtare

Avdullah Hoti, kryeministër i Kosovës ka thënë se nuk i di informacionet e presidentit Hashim Thaçi për planet që të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive, transmeton Periskopi. ‘’S’di cfarë informata...

Lajçak: Pa Asociacionin e Komunave Serbe nuk ka marrëveshje Kosovë-Serbi

para 2 jave - KDPolitik

I ngarkuari i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Lajçak tha në Prishtinë, se zbatimi i asociacionit të komunave serbe duhet të bëhet realitet pas nënshkrimit të marrëveshjes finale Kosovë-Serbi. I ngarkuari...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK