Erdogan: Ofensiva turke në Siri do të sjellë paqe dhe stabilitet

më 10.2019 - Gazeta Express

“Ofensiva turke kundër milicisë kurde siriane do të ndihmojë në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Siri”, – i tha presidenti Recep Tayyip Erdogan homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë një bisede...

Raportohen viktimat e para në Siri nga sulmet ajrore të Turqisë

më 10.2019 - Gazeta Express

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë. “Ka patur bombardime intensive të avionëve turq...

Erdogan e shënoi fillimin e intervenimit ushtarak në Siri

më 10.2019 - Koha.mk

Stamboll, 9 tetor – Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan para pak kohësh në Tuiter publikoi se ushtria turke e ka filluar operacionin ushtarak në veri të Sirisë. Siç ceki, operacioni ushtarak e mban emrin...

Milicia kurde në Siri ndalon operacionet kundër shtetit islamik

më 10.2019 - Koha.mk

Damask, 9 tetor – Forcat demokratike siriane, grupacion i cili i kryeson kurdët në këtë vend, kumtoi se i kanë ndërprerë të gjitha operacionet ushtarake kundër Shtetit Islamik terrorist në fillim të ofensivës...

Trump: Ndërhyrja në Lindjen e Mesme, vendimi më i keq i Amerikës

më 10.2019 - Gazeta Express

“Ndërhyrja në Lindjen e Mesme ishte vendimi më i keq në historinë e SHBA-së. Shtetet e Bashkuara nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme. Luftërat e kota pafund kanë mbaruar për ne!”, u shpreh...

Sulmet ajrore turke mbi Sirinë, raportohen viktimat e para civile

më 10.2019 - Alsat-M

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë. “Ka patur bombardime intensive të avionëve turq...

Turqi, presidenti Erdoğan kryeson mbledhjen koordinative për operacionin në Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Nën kryesimin e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Ankara u mbajt "Mbledhja Koordinative e Operacionit Burimi i Paqes", raporton Anadolu Agency (AA). Në mbledhjen e mbajtur në Kompleksin...

Turqia nis me sulme ajrore ofensivën në Siri

më 10.2019 - Evropa e Lirë

Aeroplanët turq kanë bombarduar pozicionet kurde teksa ka nisur ofensiva në verilindje të Sirisë . Përveç sulmeve ajrore, është raportuar edhe për një varg shpërthimesh në qytetin sirian, Ras al Ain, në...

Çavuşoğlu: Operacioni në veri të Sirisë është e drejta jonë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka deklaruar se operacioni i Turqisë në veri të Sirisë është e drejta e saj sipas ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Kombeve të Bashkuara...

Operacioni ushtarak turk në Siri, presidenti Erdoğan kryeson mbledhjen koordinative

më 10.2019 - InfoShqip

Nën kryesimin e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Ankara u mbajt “Mbledhja Koordinative e Operacionit Burimi i Paqes”, raporton Anadolu Agency (AA). Në mbledhjen e mbajtur në Kompleksin...

Turqia pas ndërhyrjeve ushtarake në Siri: Po tregohet kujdes të mos dëmtohen civilët dhe infrastruktura

më 10.2019 - InfoShqip

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se gjatë operacionit “Burimi i Paqes” i cili filloi sot në veri të Sirisë kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH shënjestrohen vetëm terroristët, njëlloj sikurse...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

më 10.2019 - Top Channel

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit si...

Turqia: Po tregohet kujdes të mos dëmtohen civilët dhe infrastruktura

më 10.2019 - Shenja

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se gjatë operacionit “Burimi i Paqes” i cili filloi sot në veri të Sirisë kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH shënjestrohen vetëm terroristët, njëlloj sikurse...

Turqia: Po tregohet kujdes të mos dëmtohen civilët dhe infrastruktura

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Ministria turke e Mbrojtjes: Po tregohet kujdes të mos dëmtohen civilët, strukturat historike, kulturore dhe fetare dhe infrastruktura gjatë operacionit antiterrorist. Ministria turke e Mbrojtjes:...

Trump: ShBA-të nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme

më 10.2019 - Flaka

“Ndërhyrja në Lindjen e Mesme ishte vendimi më i keq në historinë e SHBA-së. Shtetet e Bashkuara nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme. Luftërat e kota pafund kanë mbaruar për ne!”, u shpreh...

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

më 10.2019 - Alsat-M

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar mendje....

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

më 10.2019 - Vizion Plus

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Sipas tj kjo ofensivë synon të eliminojë “korridorin...

Sulmet ajrore turke mbi Sirinë, raportohen viktimat e para civile

më 10.2019 - Lajm

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë. “Ka patur bombardime intensive të avionëve turq...

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

më 10.2019 - Gazeta Express

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj offensive...

Parlamenti turk miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - Tetova Sot

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër. Mocioni u miratua...

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

më 10.2019 - Tetova Sot

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar mendje....

Operacioni "Burimi i Paqes", ushtria turke godet me artileri objektivat terroriste

më 10.2019 - Anadolu Agency

Şanlıurfa Në kuadër të operacionit "Burimi i Paqes" të cilin Turqia e filloi sot në veri të Sirisë për të shkatërruar korridorin terrorist që planifikohej të krijohej në kufirin e saj jugor dhe për të...

Presidenti Erdogan: Trupat turke hyjnë në veri të Sirisë

më 10.2019 - Top Channel

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan. Turqia kërkon të...

“Pranvera e paqes”, Turqia nis operacionin ushtarak në veriun e Sirisë

më 10.2019 - BalkanWeb

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit si...

Turqia nis Sul.min në Siri

më 10.2019 - Medial

Lexime: 45 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk Erdogan...

Bota duhet të mbështesë planin e Turqisë për Sirinë verilindore

më 10.2019 - Shenja

Fahrettin Altun Gjatë një telefonate ditën e shtunë me presidentin Recep Tayyip Erdogan, Trump ra dakord me transferimin e udhëheqësisë së fushatës kundër Shtetit Islamik në Turqi. Ushtria Turke, së bashku...

Kalın: Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve në Siri

më 10.2019 - Shenja

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın, ka deklaruar se Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë që po i strehon në vend, transmeton AA. “Ne duhet të kujdesemi për sigurinë...

Turqia informon NATO-n, OKB-në dhe vendet e tjera për operacionin në Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Ministri turke e Mbrojtjes: SHBA-të, Rusia, Britania, Gjermania, Franca, Italia, NATO dhe OKB-ja u informuan për operacionin "Burimi i Paqes" në Siri Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës...

"Turqia ka shqetësime legjitime të sigurisë"

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg: Turqia ka shqetësime legjitime të sigurisë. U rrezikua nga sulme të tmerrshme terroriste. Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve...

Erdogan nis operacionet ushtarake: Trupat turke hyjnë në veri të Sirisë

më 10.2019 - Sinjali

Pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-ve, trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë. Lajmi është konfirmuar nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Sipas tij, Turqia kërkon të krijojë një “zonë të...

Rouhani: Turqia me të drejtë është e shqetësuar për kufijt e saj

më 10.2019 - Anadolu Agency

Teheran Presidenti iranian, Hassan Rouhani, gjatë një takimi të kabinetit tha se Turqia ka të drejtë të shqetësohet për kufirin e saj me Sirinë, transmeton Anadolu Agnecy (AA). Sipas mediave lokale iraniane,...

Çavuşoğlu: Operacioni në veri të Sirisë është e drejta jonë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka deklaruar se operacioni i Turqisë në veri të Sirisë është e drejta e saj sipas ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Kombeve të Bashkuara...

Turqia nis ofansivën në veri të Sirisë

më 10.2019 - Klan Kosova

Trupat turke kanë filluar një ofensivë në veri-lindje të Sirisë, e cila mund të çojë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e udhëhequra nga kurdët, aleatë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Presidenti...

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

më 10.2019 - Lajm

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar mendje....

Presidenti Erdogan: Trupat turke hyjnë në veri të Sirisë

më 10.2019 - Aktuale

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan. Turqia kërkon të...

Pas tërheqjes së SHBA, Erdogan: Trupat turke hyjnë në veri të Sirisë

më 10.2019 - Opinion

Pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-ve, trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë. Lajmi është konfirmuar nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Sipas tij, Turqia kërkon të krijojë një “zonë të...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

më 10.2019 - Zëri i Amerikës

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit si...

Momenti kur Erdogan jep urdhrin për sulmin ndaj forcave kurde

më 10.2019 - Infokusi

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit si...

E FUNDIT/ Turqia nis Sul.min në Siri

më 10.2019 - Medial

Lexime: 29 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk Erdogan...

​Raportohen viktimat e para në Siri

më 10.2019 - Periskopi

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë. “Ka patur bombardime intensive të avionëve turq...

Turqia: Po tregohet kujdes të mos dëmtohen civilët dhe infrastruktura

më 10.2019 - Gazeta e re

“Ashtu sikurse në operacionet ‘Mburoja e Eufratit’ dhe ‘Dega e Ullirit’, gjatë planifikimit dhe ekzekutimit të operacionit në shënjestër janë vetëm terroristët”, tha Ministria turke e Mbrojtjes. Ministria...

Trump njoftoi tërheqjen e 50 trupave amerikanë nga Siria veriore

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, bëri të ditur se Washingtoni ka zhvendosur 50 trupat e saj nga zonat në Siri që do të përballen me operacionin e planifikuar turk, transmeton Anadolu Agency (AA)....

Turqia nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Koha.net

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rechep Tajip Erdogan. Turqia kërkon të...

Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

më 10.2019 - Koha.mk

Turqia ka rritur forcat e saj në kufirin me Sirinë përpara një kërcënimi për sulm të përmendur prej kohësh që mund të ketë për synim forcat e udhëhequra nga kurdët aleatë me SHBA-të. Trupat do të kalojnë...

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

më 10.2019 - PortaliOnline

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar mendje....

Turqi, presidenti Erdoğan kryeson mbledhjen koordinative për operacionin në Siri

më 10.2019 - Gazeta e re

Nën kryesimin e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Ankara u mbajt “Mbledhja Koordinative e Operacionit Burimi i Paqes” Nën kryesimin e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Ankara...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

më 10.2019 - Evropa e Lirë

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Sipas tj kjo ofensivë synon të eliminojë “korridorin...

Raportohen viktimat e para në Siri

më 10.2019 - Gazeta Observer

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë. “Ka patur bombardime intensive të avionëve turq...

Trump: SHBA-të nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme

më 10.2019 - Gazeta e re

“Ndërhyrja në Lindjen e Mesme ishte vendimi më i keq në historinë e SHBA-së. Shtetet e Bashkuara nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme. Luftërat e kota pafund kanë mbaruar për ne!”, u shpreh...

Ushtria turke fillon operacionin "Burimi i Paqes" në veri të Sirisë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit "Burimi i Paqes" kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin "Burimi i Paqes" do ta mënjanojmë kërcënimin...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

më 10.2019 - Medial

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

LAJMI I FUNDIT/ Ushtria turke hyn në veri të Sirisë, ja si do quhet ky operacion

më 10.2019 - Tetova1

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

Trump njoftoi tërheqjen e 50 trupave amerikanë nga Siria veriore

më 10.2019 - Shenja

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, bëri të ditur se Washingtoni ka zhvendosur 50 trupat e saj nga zonat në Siri që do të përballen me operacionin e planifikuar turk, transmeton AA. “Luftimi midis grupeve...

​Raportohen viktimat e para në Siri

më 10.2019 - KosovaPress

“Ka patur bombardime intensive të avionëve turq mbi pozicionet ushtarake dhe fshatrat e civilëve. Sipas raportimeve të para, ka patur viktima mes civilëve”, njoftoi në Twitter koalicioni Forcat Demokratike...

Ushtria turke fillon operacionin "Burimi i Paqes" në veri të Sirisë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit "Burimi i Paqes" kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin "Burimi i Paqes" do ta mënjanojmë kërcënimin...

Turqia gati ofensivën, shton trupat në kufirin sirian

më 10.2019 - Top Channel

Turqia ka shtuar numrin e forcave të saj në kufirin sirian para një ndërhyrjeje të paralajmëruar prej kohësh që do të ketë në shënjestër forcat e udhëhequra nga kurdët, aleate të Shteteve të Bashkuara....

Trump: SHBA-të nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme

më 10.2019 - KosovaPress

Kjo tërheqje duket se i dha udhë një operacioni ushtarak turk kundër forcave kurde, aleate të Uashingtonit në luftën kundër xhihadistëve. Pas kritikave të shumta, presidenti amerikan i shumëfishoi deklaratat...

YPG/PKK nxit terroristët e ISIS-it që ta luftojnë kundër Turqisë

më 10.2019 - Gazeta e re

Organizata terroriste YPG/PKK u ka premtuar terroristëve të dorëzuar të DEASH-it/ISIS dhe familjeve të tyre në Siri që t’i nxjerrë nga zona nën pushtimin e saj dhe që terroristët të depërtojnë sërish në...

Parlamenti turk miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - Alsat-M

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër. Mocioni u miratua...

LAJMI I FUNDIT/ Ushtria turke hyn në veri të Sirisë, ja si do quhet ky operacion

më 10.2019 - InfoShqip

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

Kurdët të tmerruar nga Turqia, thirrje civilëve: Rrëmbeni armët

më 10.2019 - Koha.net

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së Popullit”(YPG),...

Rouhani: Turqia me të drejtë është e shqetësuar për kufijtë e saj

më 10.2019 - Arbresh

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, gjatë një takimi të kabinetit tha se Turqia ka të drejtë të shqetësohet për kufirin e saj me Sirinë, transmeton Anadolu Agnecy (AA). Sipas mediave lokale iraniane, Rouhani...

Momenti kur Erdogan jep urdhrin e operacionit “Burimi i Paqes” në Siri

më 10.2019 - Gazeta e re

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” nga ana e Forcave të Armatosura Turke (TSK) dhe Ushtrisë Kombëtare Siriane kundër organizatave terroriste PKK/YPG...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin Vladimir Putin

më 10.2019 - Medial

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin . . . . Burimi: https://www.aa.com.tr/sq

Momenti kur Erdogan jep urdhrin për sulmin ndaj forcave kurde [Video]

më 10.2019 - Fakti Ditor

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit si...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin Vladimir Putin

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve...

Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë Te.rroristët

më 10.2019 - Medial

Mevlut Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në integritetin territorial të Sirisë. “Sipas rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, operacioni në...

Akar: Përgatitjet për operacionin e afërt në veri të Sirisë janë "në vazhdim"

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar ka deklaruar se përgatitjet për operacionet e planifikuara ushtarake në lindje të lumit Eufrat janë në vazhdim, raporton Anadolu Agency (AA). Ministri...

Erdogan: Turqia nis luftën “Burimi i Paqes” kundër terroristëve kurdë

më 10.2019 - Te Sheshi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan konfirmoi nisje nga Forcat e Armatosura Turke të një operacioni të quajtur “Burimi i Paqes” kundër atyre që i konsideron grupime terrori në veri të Sirisë. Erdogan...

Turqia fillon operacionin ushtarak në veri të Sirisë

më 10.2019 - Infokusi

Turqia fillon operacionin ushtarak në veri të Sirisë. Këtë operacion  e ka nisur kundër organizatave PKK/YPG dhe DEASH, organizata qe konsiderohen si terroriste nga Turqia. Kështu bëhet e ditur në agjencinë...

Zyrtarisht fillon operacioni “Burimi i Paqes”, ushtria turke godet me artileri objektivat terroriste

më 10.2019 - Gazeta e re

Në kuadër të operacionit “Burimi i Paqes” të cilin Turqia e filloi sot në veri të Sirisë për të shkatërruar korridorin terrorist që planifikohej të krijohej në kufirin e saj jugor dhe për të sjellë paqen...

Turqia fillon operacionin ushtarak në veri të Sirisë

më 10.2019 - Infokusi

Turqia ka nisur operacionin ushtarak kundër organizatave terroriste në veri të Sirisë Kështu bëhet  e ditur në Anadaly Angency, shkruan Gazeta inFokus. “Presidenti Erdogan njofton nisjen e operacionit...

Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Mevlut Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në integritetin territorial të Sirisë. "Sipas rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, operacioni...

Presidenti Erdogan: Trupat turke hyjnë në veri të Sirisë

më 10.2019 - Gazeta Observer

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan. Turqia kërkon të...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

më 10.2019 - Shenja

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

më 10.2019 - Klan Kosova

Turqia ka rritur forcat e saj në kufirin me Sirinë përpara një kërcënimi për sulm të përmendur prej kohësh që mund të ketë për synim forcat e udhëhequra nga kurdët aleatë me SHBA-të. Trupat do të kalojnë...

Turqia fillon ofensivën ushtarake në veri të Sirisë

më 10.2019 - Arbresh

Turqia ka nisur një operacion ushtarak në verilindje të Sirisë, bën të ditur presidenti Recep Tayyip Erdogan, duke shtuar se ofensiva kishte për qëllim eliminimin e një “korridori të terrorit” përgjatë...

Turqi, neutralizohen mbi 100 Te.rroristë të PKK-së

më 10.2019 - Medial

Turqia ka neutralizuar 109 terroristë të PKK-së gjatë operacioneve në 12 provinca për të shkatërruar ofensivën e planifikuar të tyre të dimrit, bëri të ditur Ministria e Brendshme e vendit, transmeton...

Erdogan deklaron fillimin e operacioneve ushtarake, raportohet për shpërthimet e para në kufi me Sirinë

më 10.2019 - Ekonomia Online

residenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ka filluar një operacion ushtarak i planifikuar për një kohë të gjatë në verilindje të Sirisë, me forcat kurde që aktualisht e kanë nën kontroll këtë zonë,...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Aktuale

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Turqi, neutralizohen mbi 100 terroristë të PKK-së

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Turqia ka neutralizuar 109 terroristë të PKK-së gjatë operacioneve në 12 provinca për të shkatërruar ofensivën e planifikuar të tyre të dimrit, bëri të ditur Ministria e Brendshme e vendit, transmeton...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

më 10.2019 - Epoka e Re

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan. Sipas tij kjo ofensivë synon të eliminojë “korridorin...

Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

më 10.2019 - GazetaBlic

Turqia ka rritur forcat e saj në kufirin me Sirinë përpara një kërcënimi për sulm të përmendur prej kohësh që mund të ketë për synim forcat e udhëhequra nga kurdët aleatë me SHBA-të. Trupat do të kalojnë...

Kurdët mobilizohen në Siri ndërsa Turqia përgatitej për sulmin e afërt

më 10.2019 - Tetova Sot

Paralajmërimi i një “katastrofe humanitare”, nga forcat kurde siriane që janë aleatë me Shtetet e Bashkuara lëshuan një thirrje “mobilizimi të përgjithshëm” të mërkurën në veri-Lindje të Sirisë, përgjatë...

Trump njoftoi tërheqjen e 50 ushtarëve amerikanë nga Siria veriore

më 10.2019 - Arbresh

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, bëri të ditur se Uashingtoni ka zhvendosur 50 trupat e saj nga zonat në Siri që do të përballen me operacionin e planifikuar turk, transmeton Anadolu Agency (AA). “Luftimi...

Parlamenti turk miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri… edhe për një vit tjetër

më 10.2019 - Gazeta Tema

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër. Mocioni u miratua...

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

më 10.2019 - Arbresh

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj offensive...

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

më 10.2019 - Bota Press

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj offensive...

Ofensiva e pritshme, kurdët i trajtojnë civilët si “mburojë njerëzore” në kufi me Turqinë

më 10.2019 - Te Sheshi

Autoritetet kurde në verilindje të Sirisë kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe u kanë bërë thirrje vullnetarëve civilë që  të vendosen në vijat e frontit për t’u mbrojtur kundër një “sulmi të mundshëm”...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

më 10.2019 - in7

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Sipas tj kjo ofensivë synon të eliminojë “korridorin...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Top Channel

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë [LIVE]

më 10.2019 - Fakti Ditor

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

ShBA-ja tradhtoi aleatët më të mëdhenj: Trupat turke nisin ofenzivë në veri të Sirisë, thotë Erdogani

më 10.2019 - Periskopi

Trupat turke kanë nisur menjëherë një ofensivë në veri të Sirisë, gjë që mund t’i qes në konflikt direkt me forcat kurde që ishin aleatët shumë-vjeçar të Shteteve të Bashkuara. Kjo lëvizje u njoftua nga...

ShBA-ja tradhtojë aleatët më të mëdhenj: Trupat turke nisin ofenzivë në veri të Sirisë, thotë Erdogani

më 10.2019 - Periskopi

Trupat turke kanë nisur menjëherë një ofensivë në veri të Sirisë, gjë që mund t’i qes në konflikt direkt me forcat kurde që ishin aleatët shumë-vjeçar të Shteteve të Bashkuara. Kjo lëvizje u njoftua nga...

Kalın: Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve në Siri

më 10.2019 - Medial

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın, ka deklaruar se Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë që po i strehon në vend, transmeton Anadolu Agency (AA). “Ne duhet të kujdesemi...

Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët

më 10.2019 - Shenja

Mevlut Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në integritetin territorial të Sirisë. “Sipas rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, operacioni në...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Tetova Sot

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Indeks.mk

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Alsat-M

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

më 10.2019 - Gazeta e re

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kërcënimin...

WSJ: Është padituri që reagimi i Ankarasë për armatosjen e YPG-së të komentohet si anti-kurd

më 10.2019 - Anadolu Agency

Washington Në një artikull të publikuar në gazetën "Wall Street Journal" (WSJ) thuhet se, "Është padituri që reagimi i Ankarasë për armatosjen e YPG-së të komentohet si anti-kurd. Kjo është e ngjashme...

Kalın: Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve në Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın, ka deklaruar se Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë që po i strehon në vend, transmeton Anadolu Agency (AA). “Ne duhet...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Portalb

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona, njofton REL...

Turqia me operacion kundër kurdëve në Siri

më 10.2019 - TV21

SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak Trupat turke mbërritën pranë kufirit sirian për të filluar inkursionin ushtarak, derisa presidenti...

Ushtria turke u prit me protesta në zonat kufitare

më 10.2019 - TV21

SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak Trupat turke mbërritën pranë kufirit sirian për të filluar inkursionin ushtarak, derisa presidenti...

Kurdët shastisen nga Turqia pas tradhtisë së Amerikës, thirrje civilëve: Alarm, alarm

më 10.2019 - Periskopi

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së Popullit”(YPG),...

Kryeparlamentari turk kritikon kërcënimin e Trumpit për Turqinë

më 10.2019 - Medial

Duke kritikuar komentet e fundit për Turqinë të presidentit amerikan, Donald Trump, kryetari i Parlamentit turk, Mustafa Şentop, ka deklaruar se ato komente kanë të bëjnë me politikën e brendshme amerikane,...

Kryeparlamentari turk kritikon kërcënimin e Trumpit për Turqinë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Duke kritikuar komentet e fundit për Turqinë të presidentit amerikan, Donald Trump, kryetari i Parlamentit turk, Mustafa Şentop, ka deklaruar se ato komente kanë të bëjnë me politikën e brendshme...

"Rruga më e mirë për stabilitetin, ndërtimi i zonës së sigurtë në Siri"

më 10.2019 - Anadolu Agency

Washington Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Jonathan Hoffman, ka deklaruar se janë tërhequr nga rruga e një ndërhyrjeje të mundshme e Turqisë në veri të Sirisë për të ofruar sigurinë...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - Alsat-M

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verilindje...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Vizion Plus

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Evropa e Lirë

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Ushtria turke u prit me protesta në zonat kufitare

më 10.2019 - RTV 21

SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak Trupat turke mbërritën pranë kufirit sirian për të filluar inkursionin ushtarak, derisa presidenti Tayyip Erdogan ndodhej në Beograd për të inauguruar...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas tërheqjes së ushtrisë amerikane

më 10.2019 - Gazeta Express

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, kurdët,...

“Rruga më e mirë për stabilitetin, ndërtimi i zonës së sigurtë në Siri”

më 10.2019 - Shenja

Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Jonathan Hoffman, ka deklaruar se janë tërhequr nga rruga e një ndërhyrjeje të mundshme e Turqisë në veri të Sirisë për të ofruar sigurinë e ushtarëve...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - Lajm

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verilindje...

Turqia me operacion kundër kurdëve në Siri

më 10.2019 - RTV 21

SHBA tërhiqet ndërsa Turqia fillon inkursionin ushtarak Trupat turke mbërritën pranë kufirit sirian për të filluar inkursionin ushtarak, derisa presidenti Tayyip Erdogan ndodhej në Beograd për të inauguruar...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - Top Channel

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësivë kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verlindje...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve të Uashingtonit, pas tërheqjes së ushtrisë amerikane

më 10.2019 - InfoShqip

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, kurdët,...

Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

më 10.2019 - Ekonomia Online

Turqia ka rritur forcat e saj në kufirin me Sirinë përpara një kërcënimi për sulm të përmendur prej kohësh që mund të ketë për synim forcat e udhëhequra nga kurdët aleatë me SHBA-të. Trupat do të kalojnë...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - GazetaBlic

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verilindje...

Forca të shumta të ushtrisë turke pranë kufirit me Sirinë, me qindra mjete të ndryshme të blinduara ia mësyjnë kurdëve

më 10.2019 - Fol

Turqia ka transportuar mjetet luftarake në vijën kufitare me Sirinë, e mediat botërore kanë publikuar pamjet e ushtrisë turke. Në një video shihen tanket M60 dhe mjetet tjera transportuese të blinduara...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Epoka e Re

Turqia ka paralajmëruar se së shpejti  do të fillojë një ofensivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona....

Parlamenti miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - KosovaPress

Mocioni u miratua para operacionit të planifikuar të Turqisë për zonën e sigurt në veri të Sirisë. Partia në pushtet, ajo për Drejtësi dhe Zhvillim (AK), partia kryesore opozitare, ajo Popullore Republikane...

“Rruga më e mirë për stabilitetin, ndërtimi i zonës së sigurtë në Siri”

më 10.2019 - Gazeta e re

“Departamenti ende mbron pozicionin e tij se rruga më e mirë për të vendosur stabilitetin është ndërtimi i zonës së sigurtë në Siri”, tha zëdhënësi i Pentagonit, Hoffman. Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes...

Forca të shumta të ushtrisë turke pranë kufirit me Sirinë

më 10.2019 - Arbresh

Turqia ka transportuar mjetet luftarake në vijën kufitare me Sirinë, e mediat botërore kanë publikuar pamjet e ushtrisë turke. Në një video shihen tanket M60 dhe mjetet tjera transportuese të blinduara...

Kalın: Turqia synon të garantojë kthimin e sigurt të refugjatëve në Siri

më 10.2019 - Gazeta e re

“Ne duhet të kujdesemi për sigurinë tonë kufitare dhe të sigurohemi që refugjatët sirianë të kthehen në shtëpitë e tyre nga kanë ardhur në mënyrë të sigurt dhe vullnetare”, tha Kalın. Zëdhënësi i presidencës...

WSJ: Është padituri që reagimi i Ankarasë për armatosjen e YPG-së të komentohet si anti-kurd

më 10.2019 - Gazeta e re

Shumë politikanë dhe organizata “think tank” në Washington kanë reaguar ndaj vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump lidhur me tërheqjen e ushtarëve amerikanë nga rajoni ku Turqia ka planifikuar...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

më 10.2019 - Arbresh

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona. Raportet thonë...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - Periskopi

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verilindje...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

më 10.2019 - KosovaPress

Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë kundër milicëve kurdë kanë përfunduar. “Krijimi i një zone sigurie, apo korridori paqeje...

Çfarë ndodh pas tërheqjes amerikane nga Siria veriore?

më 10.2019 - Opinion

Shtëpia e Bardhë njoftoi të dielën se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria verilindore, ndërsa Turqia përgatitet për ofensivë ushtarake. Vendimi u përcoll me kritika të forta nga Kongresi, me sqarime...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas tërheqjes së ushtrisë amerikane

më 10.2019 - Fol

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, kurdët,...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

më 10.2019 - Gazeta Express

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë,  Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për tronditjet...

Në prag të ofensivës, Turqia godet kufirin Siri-Irak

më 10.2019 - Zëri i Amerikës

Zyrtarët turq i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se ushtria turke ka goditur sot kufirin Siri – Irak për t’i paraprirë përforcimit të forcave kurde në Sirinë verilindore. Ankaraja pati filluar përgatitjet...

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

më 10.2019 - Alsat-M

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë Matthias...

Çfarë ndodh pas tërheqjes amerikane nga Siria veriore?

më 10.2019 - Gazeta Tema

Shtëpia e Bardhë njoftoi të dielën se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria verilindore, ndërsa Turqia përgatitet për ofensivë ushtarake. Vendimi u përcoll me kritika të forta nga Kongresi, me sqarime...

Administrata korigjon Trump: Nuk jemi tërhequr nga Siria

më 10.2019 - Medial

Lexime: 1 Turqia nuk ka më asnjë minutë për të humbur në Siri. Me këtë mesazh në Twitter Presidenca në Ankara konfirmon veprimet ushtarake në verilindje të Sirisë. Ndërsa Shtëpia e Bardhë në një deklaratë...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

më 10.2019 - GazetaBlic

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për tronditjet...

Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Alsat-M

Presidenti Trump nuk e ka fshehur ndonjëherë, se do që të kthejë në shtëpi shumë ushtarë amerikanë të stacionuar në botë.Tani Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur, se do të tërheqë një pjesë të madhe të ushtarëve...

Turqi, parlamenti miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - Shenja

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër, raporton AA. Mocioni...

Turqi, parlamenti miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Parlamenti i Turqisë ka miratuar mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri, raporton Anadolu Agency (AA). Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA...

SHBA: Nuk po tërhiqemi plotësisht nga Siria

më 10.2019 - Alsat-M

SHBA nuk po tërhiqet plotësisht nga Siria, deklaroi një zyrtar i lartë i administratës amerikane duke shtuar se do të zhvendoseshin rreth 50 ushtarë. “Kjo nuk nënkupton tërheqjen e ushtarëve nga Siria”,...

ANALIZA: Kush kujdeset për mbetjet e Shtetit Islamik?

më 10.2019 - Gazeta Tema

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë Matthias...

Koment: Edhe një herë, humbësit janë kurdët

më 10.2019 - DW

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë Matthias...

FOTOT: Bota në alarm, Erdogan mund të bëjë një masakër të vërtetë civile

më 10.2019 - Gazeta Tema

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria, duke e lënë “terrenin e lirë” për ushtrinë turke, ka alarmuar Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë mes frikës se...

Trump tha se do ua shkatërrojë ekonominë, Turqia i kundërpërgjigjet

më 10.2019 - InfoShqip

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për tronditjet...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

më 10.2019 - Tetova Sot

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për tronditjet...

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

më 10.2019 - Lajm

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë Matthias...

SHBA: Nuk po tërhiqemi plotësisht nga Siria

më 10.2019 - InfoShqip

SHBA nuk po tërhiqet plotësisht nga Siria, deklaroi një zyrtar i lartë i administratës amerikane duke shtuar se do të zhvendoseshin rreth 50 ushtarë. “Kjo nuk nënkupton tërheqjen e ushtarëve nga Siria”,...

Çfarë ndodh pas tërheqjes amerikane nga Siria veriore?

më 10.2019 - Zëri i Amerikës

Shtëpia e Bardhë njoftoi të dielën se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria verilindore, ndërsa Turqia përgatitet për ofensivë ushtarake. Vendimi u përcoll me kritika të forta nga Kongresi, me sqarime...

Turqia nuk përkulet ndaj kërcënimeve për zonën e sigurt në Siri

më 10.2019 - Medial

Turqia nuk është një shtet që vepron sipas kërcënimeve, tha zv/presidenti Fuat Oktay duke iu përgjigjur kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump sa i përket operacionit të planifikuar të Turqisë...

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

më 10.2019 - Medial

Pas sukseseve në operacionet ndërkufitare “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, ushtria e Turqisë i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e planifikuar për në lindje të Eufratit në veri të...

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

më 10.2019 - Gazeta Tema

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë. Vëzhgues të zhvillimeve...

Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Lajm

Presidenti Trump nuk e ka fshehur ndonjëherë, se do që të kthejë në shtëpi shumë ushtarë amerikanë të stacionuar në botë.Tani Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur, se do të tërheqë një pjesë të madhe të ushtarëve...

SHBA: Nuk po tërhiqemi plotësisht nga Siria

më 10.2019 - Lajm

SHBA nuk po tërhiqet plotësisht nga Siria, deklaroi një zyrtar i lartë i administratës amerikane duke shtuar se do të zhvendoseshin rreth 50 ushtarë. “Kjo nuk nënkupton tërheqjen e ushtarëve nga Siria”,...

Turqia zotohet të vazhdojë sulmin ndaj forcave të drejtuara nga kurdët në Siri

më 10.2019 - Gazeta Observer

Turqia ka sinjalizuar synimin e saj për të vazhduar përpara me një sulm ndaj forcave të udhëhequra nga kurdët e udhëhequr nga kurdët në veri-lindje të Sirisë, pavarësisht konfuzionit për politikën amerikane...

SHBA: Nuk po tërhiqemi plotësisht nga Siria

më 10.2019 - Tetova Sot

SHBA nuk po tërhiqet plotësisht nga Siria, deklaroi një zyrtar i lartë i administratës amerikane duke shtuar se do të zhvendoseshin rreth 50 ushtarë. “Kjo nuk nënkupton tërheqjen e ushtarëve nga Siria”,...

Turqia nuk përkulet ndaj kërcënimeve për zonën e sigurt në Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Turqia nuk është një shtet që vepron sipas kërcënimeve, tha zv/presidenti Fuat Oktay duke iu përgjigjur kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump sa i përket operacionit të planifikuar të...

Trump kërcënon Turqinë: Të mos kalohet caku në Siri

më 10.2019 - Top Channel

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi kapërcen vijat e kuqe pas vendimit të papritur të tij për të tërhequr forcat amerikane nga Siria veri-lindore. Në...

Turqi, parlamenti miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

më 10.2019 - Arbresh

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër, raporton Anadolu...

Lufta e re e Erdoganit në Siri rrezikon shndërrimin e Shqipërisë në një kamp fushimi për refugjatët

më 10.2019 - Koha Jone

Nga Ilir Nikolla Në mënyrë të papritur, shqiptarët e gjejnë veten disi të përfshirë në luftën e re që Erdogan po planifikon të nisë në kufijtë me Sirinë, pikërisht në zonat ku “qeverisin” luftëtarët kurdë....

Rusia ka dyshime rreth tërheqjes amerikane nga Siria veriore

më 10.2019 - Anadolu Agency

Moskë Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitriy Peskov, tha se Rusia akoma nuk e di nëse trupat amerikane janë tërhequr nga Siria veriore, raporton Anadolu Agency (AA). Moska ka dyshime nëse trupat amerikane do të...

Trump: Turqia është partner i rëndësishëm në projektin F-35, prodhon kornizën kryesore të aeroplanit

më 10.2019 - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka njoftuar se më 13 nëntor në Washington do të presë në takim homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdoğan. “Shumë njerëz harrojnë se Turqia është një partner i madh...

Trump kërcënon Turqinë: Do të bëjmë pluhur nëse abuzon me kurdët

më 10.2019 - Vizion Plus

Presidenti amerikan Donald Trump ka kërcënuar Ankaranë zyrtare  se do të përballet me një shkatërrim total të ekonomisë së vendit nëse abuzon me veprimet ushtarake në kufirin verilindor të Sirisë. DONALD...

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Pas sukseseve në operacionet ndërkufitare "Mburoja e Eufratit" dhe "Dega e Ullirit", ushtria e Turqisë i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e planifikuar për në lindje të Eufratit në...

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

më 10.2019 - Zëri i Amerikës

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë. Vëzhgues të zhvillimeve...

Erdoğan dhe Trump më 13 nëntor do të takohen në Washington

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka njoftuar se më 13 nëntor në Washington do të presë në takim homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Anadolu Agency (AA). “Shumë njerëz harrojnë...

Trump: Turqia prodhon kornizën strukturore të çelikut të F-35

më 10.2019 - Medial

Presidenti amerikan Trump njoftoi se Presidenti i Turqisë Erdoğan më 13 nëntor do të vizitojë SHBA-nëç Trump: Shumë njerëz harrojnë se Turqia është partner i madh tregtar i SHBA-ve. Turqia prodhon kornizën...

Matja e “muskujve” në kurrizin e refugjatëve…

më 10.2019 - Standard

Presidenti Trump nuk e ka fshehur ndonjëherë, se do që të kthejë në shtëpi shumë ushtarë amerikanë të stacionuar në botë.Tani Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur, se do të tërheqë një pjesë të madhe të ushtarëve...

Trump: Turqia prodhon kornizën strukturore të çelikut të F-35

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Presidenti amerikan Trump njoftoi se Presidenti i Turqisë Erdoğan më 13 nëntor do të vizitojë SHBA-nëç Trump: Shumë njerëz harrojnë se Turqia është partner i madh tregtar i SHBA-ve. Turqia prodhon...

Siria para një tragjedie të re?

më 10.2019 - Gazeta Express

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin militant...

Rusia ka dyshime për tërheqjen e ShBA-së nga Siria

më 10.2019 - Gazeta e re

Në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve Peskov theksoi se Rusia nuk është informuar nga askush mbi tërheqjen e ushtarëve amerikanë nga veriu i Sirisë. Ne kemi dyshime mbi tërheqjen e trupave amerikane,-...

Lufta në Siri, zv-presidenti turk: S’pranojmë kërcënime kur bëhet fjalë për sigurinë e vendit

më 10.2019 - Gazeta Tema

“Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë,  Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim”, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për tronditjet...

YPG/PKK kërkon partneritet me Asadin kundër Turqisë

më 10.2019 - Medial

Një i ashtuquajtur komandant i organizatës terroriste YPG/PKK ka thënë se janë duke menduar të krijojnë partneritet me Bashar al-Asadin për të luftuar kundër Turqisë pas përfundimit të përgatitjeve të...

Turqia bombardon kurdët në veri të Sirisë

më 10.2019 - TV21

Sulm ajror pas tërhiqjes së SHBA-ve Sulm ajror pas tërhiqjes së SHBA-ve Forcat turke kanë nisur sulmet ajrore dhe tokësore kundër forcave kurde pranë kufirit të Sirisë me Irakun, vetëm disa orë pasi SHBA-të...

A gjendet Siria para një tragjedie të re?

më 10.2019 - Gazeta Tema

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin militant...

Nga Trump tek Erdogan, fuqitë botërore po masin muskujt mbi kurrizin e refugjatëve në Siri

më 10.2019 - BalkanWeb

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric Presidenti...

YPG/PKK kërkon partneritet me Asadin kundër Turqisë

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Një i ashtuquajtur komandant i organizatës terroriste YPG/PKK ka thënë se janë duke menduar të krijojnë partneritet me Bashar al-Asadin për të luftuar kundër Turqisë pas përfundimit të përgatitjeve...

A gjendet Siria para një tragjedie të re?

më 10.2019 - Evropa e Lirë

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë , duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Aktuale

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Kufiri Turqi-Siri: Trump kërcënon të ‘shkatërrojë ’ekonominë turke

më 10.2019 - Tetova Sot

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon “jashtë kufijve” pas vendimit të tij të befasishëm për tërheqjen e forcave amerikane nga veriu-lindja e Sirisë....

Trump paralajmëron Turqinë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë, e kam bërë edhe më parë

më 10.2019 - InfoShqip

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

më 10.2019 - Gazeta e re

Pas dy operacioneve të suksesshme në veri të Sirisë, “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, Turqia i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e tretë në lindje të Eufratit. Pas sukseseve në operacionet...

Rusia ka dyshime rreth tërheqjes amerikane nga Siria veriore

më 10.2019 - Arbresh

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitriy Peskov, tha se Rusia akoma nuk e di nëse trupat amerikane janë tërhequr nga Siria veriore, raporton Anadolu Agency (AA). Moska ka dyshime nëse trupat amerikane do të tërhiqen...

Trump kërcënon Turqinë nëse sulmon kurdët

më 10.2019 - Klan Kosova

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse kjo e fundit “shkon jashtë kufijve” pas vendimit të tij të befasishëm për të tërhequr trupat amerikane nga veri-lindja e Sirisë....

FOTOT/ Turqia nis luftën, Donald Trump iu hap rrugën. Europianët të shqetësuar: SHBA po lejon një spastrim etnik

më 10.2019 - Gazeta Tema

Donald Trump i ka hapur rrugë pushtimit turk në Siri. Që mbrëmjen e djeshme, në kufirin turko-sirian janë dëgjuar bombardimet e ushtrisë turke. Kjo e fundit pretendon se po lufton terroristët kurdë, që...

Trump kërcënon Turqinë nëse sulmon kurdët

më 10.2019 - Indeks.mk

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse kjo e fundit “shkon jashtë kufijve” pas vendimit të tij të befasishëm për të tërhequr trupat amerikane nga veri-lindja e Sirisë....

Erdogan nis goditjen e fuqishme kundër forcave kurde

më 10.2019 - Gazeta Express

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Turqia, Europa, Siria: Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Tetova Sot

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric Presidenti...

Erdogan nis goditjen e fuqishme kundër forcave kurde

më 10.2019 - Tetova Sot

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Turqia, Europa, Siria: Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Top Channel

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric Presidenti...

Turqia bombardon kurdët në veri të Sirisë

më 10.2019 - RTV 21

Sulm ajror pas tërhiqjes së SHBA-ve Forcat turke kanë nisur sulmet ajrore dhe tokësore kundër forcave kurde pranë kufirit të Sirisë me Irakun, vetëm disa orë pasi SHBA-të njoftuan se do të tërhiqeshin...

Kritika të forta ndaj Trumpit, pasi njoftoi tërheqje nga Siria verilindore

më 10.2019 - Koha.net

Ligjvënës amerikanë me peshë nga të dyja kahjet politike, të gjendur të papërgatitur për njoftimin e Presidentit Trump se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria e veriut, e kanë dënuar vendimin e presidentit....

Turqia nis aksionet ushtarake, bombardon kurdët në kufi me Sirinë

më 10.2019 - Opinion

Turqia ka nisur fushatën ushtarake në lindje të Eufratit në kufi me Sirinë. Aksionet filluan me anë të artilerisë dhe gjatë mbrëmjes kanë vijuar me bombardime ajrore ndaj bazave të kurdëve të YPG që deri...

Ushtria turke neutralizon 9 Te.rroristë në veri të Irakut

më 10.2019 - Medial

Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) kanë neutralizuar nëntë pjesëtarë të organizatës terroriste PKK në një operacion ajror në rajonet Hakurk dhe Haftanin në veri të Irakut, njoftoi Ministria turke e Mbrojtjes,...

Trump: Do e shkatërroj ekonominë e Turqisë, nëse….

më 10.2019 - Te Sheshi

Presidenti amerikan Donald Trump përsëri kërcënoi të shkatërrojë ekonominë turke pasi në mënyrë efektive i dha Turqisë një dorë të përmbajtur për t’u marrë me kurdët në veri të Sirisë. “Siç thashë më parë,...

Ushtria turke neutralizon 9 terroristë në veri të Irakut

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) kanë neutralizuar nëntë pjesëtarë të organizatës terroriste PKK në një operacion ajror në rajonet Hakurk dhe Haftanin në veri të Irakut, njoftoi Ministria turke...

“Po maten muskujt mbi kurrizin e refugjatëve”/ SHBA e zemëruar me Turqinë, Trump merr vendim, por ja ç’pasoja ka

më 10.2019 - Medial

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric. Presidenti...

Debate të forta pasi Donald Trump njoftoi tërheqjen nga Siria. Ligjvënësit amerikanë: Do kërkojmë pezullimin e antarësisë së Turqisë në NATO

më 10.2019 - Gazeta Tema

Ligjvënës amerikanë me peshë nga të dyja kahjet politike, të gjendur të papërgatitur për njoftimin e Presidentit Trump se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria e veriut, e kanë dënuar vendimin e presidentit....

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Fakti Ditor

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Matja e “muskujve” në kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Koha Jone

Presidenti Trump nuk e ka fshehur ndonjëherë, se do që të kthejë në shtëpi shumë ushtarë amerikanë të stacionuar në botë.Tani Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur, se do të tërheqë një pjesë të madhe të ushtarëve...

Turqia fillon fushatën në Sirinë e veriut, bombardon kurdët

më 10.2019 - Gazeta Tema

Pas “dritës jeshile” të sotme të administratës amerikane, e cila tërhoqi trupat nga kufiri midis Sirisë dhe Turqisë, Ankaraja ka filluar operacionet ushtarake kundër luftëtarëve kurdë, edhe pse zyrtarisht...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Alsat-M

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

“Turqia është e gatshme për operacionin e zonës së sigurt”

më 10.2019 - Medial

Turqia është e gatshme për operacion të mundshëm ushtarak në lindje të lumit Eufrat në Siri për të krijuar zonën e sigurt, njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). “Krijimi...

Trump: Turqia do ta pësojë nëse “kalon limitet” në Siri

më 10.2019 - Vizion Plus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka kërcënuar me shkatërrim të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Ndërkohë që së fundi forcat amerikane...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatit edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Koha.net

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. "Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Turqia, Europa, Siria: Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - Gazeta Tema

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump Nga Miodrag Soric Presidenti Trump nuk...

Politikanët izraelitë mbështesin YPG/PKK-në

më 10.2019 - Anadolu Agency

Kuds Në vazhdën e paralajmërimeve për një operacion të mundshëm të Turqisë në lindje të Eufratit në veri të Sirisë, disa deputetë izraelitë kanë shprehur mbështetje për organizatën terroriste YPG/PKK,...

Turqia, Europa, Siria: Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

më 10.2019 - DW

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric Presidenti...

"Turqia është e gatshme për operacionin e zonës së sigurt"

më 10.2019 - Anadolu Agency

Ankara Turqia është e gatshme për operacion të mundshëm ushtarak në lindje të lumit Eufrat në Siri për të krijuar zonën e sigurt, njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, raporton Anadolu Agency...

Trump e paralajmëron Erdoganin: Nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë…

më 10.2019 - Gazeta Express

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku Turqia...

Trump vendos të tërheq ushtrinë nga Siria, frikë se një ofensivë nga Ankaraja do të sillte një masakër si ajo e Srebrenicës – kush janë kurdët dhe çfarë po kërkojnë ata?

më 10.2019 - Gazeta Express

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - TV21

Turqia sulmoi selinë e forcave kurde Turqia sulmoi selinë e forcave kurde Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin....

Trump tërheq ushtrinë nga Siria, a do krijojë Ankaraja masakër si në Srebrenicë. Kush janë kurdët dhe çfarë kërkojnë ata?

më 10.2019 - 24 ore

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Insajderi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump tërheq ushtrinë nga Siria, frikë se një ofensivë nga Ankaraja do sillte një masakër si në Srebrenicë. Kush janë kurdët dhe çfarë kërkojnë ata?

më 10.2019 - BalkanWeb

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë...

Nga Trump tek Erdogan, fuqitë botërore po masin muskujt mbi kurrizin e refugjatëve në Siri

më 10.2019 - 24 ore

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por ajo që dëshiron Erdogan, nuk është kundër interesit të Donald Trump, është i mendimit Miodrag Soric. Presidenti...

Vendimi i Trump/ Tërheqja e ushtrisë, frikë se një ofensivë nga Turqia do sillte masakër si e Srebrenicës

më 10.2019 - Medial

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë...

Turqia bombardon kurdët në veri të Sirisë

më 10.2019 - Epoka e Re

Forcat turke kanë nisur sulmet ajrore dhe tokësore kundër forcave kurde pranë kufirit të Sirisë me Irakun, vetëm disa orë pasi SHBA-të njoftuan se do të tërhiqeshin nga rajoni. Sulmet ajrore kishin objektiv...

Trump kërcënon Turqinë me sanksione nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - Sinjali

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku Turqia...

‘Thikë pas shpine’, Kurdët zhgënjehen nga SHBA

më 10.2019 - Top Channel

Trupat amerikane nisën tërheqjen nga pozicionet në veri të Sirisë, duke i hapur kështu rrugën atij që kurdët atje i druheshin më shumë: një operacioni të Turqisë në zonën kufitare. Forcat e drejtuara nga...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - RTV 21

Turqia sulmoi selinë e forcave kurde Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Sinjali

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

SHBA, Trump: Ka ardhur koha t’u ikim luftërave qesharake pa fund

më 10.2019 - BalkanWeb

Ka ardhur koha që ne të dalim nga luftërat qesharake dhe pa fund, shumë prej të cilave janë fisnore, ndërkohë që ka ardhur koha të kthejmë ushtarët tanë në shtëpi, deklaroi Trump në një mesazh në rrjetin...

“Turqia është e gatshme për operacionin e zonës së sigurt”

më 10.2019 - Arbresh

“Forcat e Armatosura të Turqisë asnjëherë nuk do të tolerojnë korridorin e terrorit brenda kufijve të shtetit”, thonë nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë Turqia është e gatshme për operacion të mundshëm...

BE bën thirrje për tranzicion “të mirëfilltë” politik në Siri

më 10.2019 - BalkanWeb

Duke njohur shqetësimet e sigurisë së Turqisë, Bashkimi Evropian ka përsëritur qëndrimin e saj se ndonjë zgjidhje për konfliktin sirian nuk mund të arrihet me mjete ushtarake, transmeton Anadolu Agency...

Tradhtia e Trumpit ndaj kurdëve: Ushtria turke mblidhet dhe bëhet gati për pushtim

më 10.2019 - Periskopi

Forcat kurde në Siri kanë thënë që fati i dhjetëra mijëra luftëtarëve të dyshuar të ISIS-it dhe familjeve të tyre është i pasigurt, pasi forcat amerikane vendosën të tërhiqeshin nga kufiri turko-sirian,...

Erdogan fillon goditjen e fuqishme kundër forcave kurde

më 10.2019 - Lajm

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Tetova Sot

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Kritika të forta ndaj Trumpit, pasi njoftoi tërheqje nga Siria verilindore

më 10.2019 - Ekonomia Online

Ligjvënës amerikanë me peshë nga të dyja kahjet politike, të gjendur të papërgatitur për njoftimin e Presidentit Trump se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria e veriut, e kanë dënuar vendimin e presidentit....

Erdogan nis goditjen e fuqishme kundër forcave kurde

më 10.2019 - Ekonomia Online

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Trump paralajmëron Erdogan nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - Infokusi

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku Turqia...

Trump paralajmëron Erdogan nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - Gazeta Fjala

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku Turqia...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Fakti Ditor

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Trump paralajmëron Erdoganin nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - Arbresh

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka bërë një paralajmërim për homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan. Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip...

Turqia nis ofensivën në veri të Sirisë

më 10.2019 - Respublica

Ushtria turke ka filluar të bombardojë pozicionet kurde në veri të Sirisë. Mediat raportojnë se ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar përfundimin e të gjitha përgatitjeve për operacionin ushtarak në...

SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake turke në Siri

më 10.2019 - Top Channel

Pas njoftimit për një sulm ushtarak në Siri, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan telefonoi me homologun e tij amerikan Donald Trump. Rezultati: turqit duhet ta bëjnë ofensivën vetëm. Forcat e armatosura të...

Trump paralajmëron Erdogan nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - Periskopi

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku Turqia...

Trump paralajmëron Erdogan nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë

më 10.2019 - KosovaPress

"Nëse një nga njerëzit tanë është plagosur, do të ketë telashe të mëdha," i tha Trump Erdoganit përmes telefonit, raporton Reuters. Ai tha se paralajmëroi palën turke se nëse ata bëjnë ndonjë gjë që pala...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - Periskopi

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki,...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

më 10.2019 - KosovaPress

"Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El Maliki, në provincën e Hasaka në veri-lindje të Sirisë", raporton televizioni. Radioja shtetërore siriane konfirmoi gjithashtu se Forcat...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

“Tradhtia” e Trump ndaj kurdëve, kritika të forta për tërheqjen nga Siria

më 10.2019 - Opinion

Ligjvënës amerikanë me peshë nga të dyja kahjet politike, të gjendur të papërgatitur për njoftimin e Presidentit Trump se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria e veriut, e kanë dënuar vendimin e presidentit....

Trump kërcënon seriozisht Turqinë: Ju shkatërroj ekonominë

më 10.2019 - Sinjali

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Iliria News

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump kërcënon Erdogan: Të shkatërroj ekonominë nëse i kalon limitet me…

më 10.2019 - Medial

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump vendos të tërheq ushtrinë nga Siria, frikë se një ofensivë nga Ankaraja do të sillte një masakër si ajo e Srebrenicës – kush janë kurdët dhe çfarë po kërkojnë ata?

më 10.2019 - Fol

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë...

Erdogan: Turqia, e gatshme për zgjidhjen e çështjes së Kosovës

më 10.2019 - Aktuale

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan deklaroi se vendi i tij është i gatshëm të bëjë ç` është e mundur për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Kreu i shtetit turk mbërriti në Beograd për një vizitë zyrtare,...

Grupi opozitar sirian zotohet të pastrojë terroristët

më 10.2019 - Anadolu Agency

Afrin Kreu i grupit opozitar në Siri ka deklaruar se do të pastrojë pjesën lindore të lumit Eufrat nga terroristët ashtu siç pastruan pjesën perëndimore të lumit nga DEASH-i. Në një intervistë ekskluzive...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Tetova Sot

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Tërhiqen trupat amerikane nga kufiri Turqi-Siri, kurdët të hidhëruar

më 10.2019 - InfoShqip

Trupat amerikane kanë filluar tërheqjen nga pozicionet në veri të Sirisë, duke i hapur rrugën një operacioni turk kundër luftëtarëve kurdë në zonën kufitare. Forcat e drejtuara nga kurdët deri më tani...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Bota Press

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump i dërgon një paralajmërim Turqisë: Do t’jua shkatërroj totalisht ekonominë

më 10.2019 - Gazeta Observer

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë turke, nëse Ankaraja “i kalon limitet” me ndonjë veprim në verilindje të Sirisë. Forcat amerikane kanë nisur...

Trump kërcënon të ‘shkatërrojë ’ekonominë turke

më 10.2019 - Arbresh

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të shkatërrojë ekonominë turke nëse Turqia “kalon kufijtë” pas vendimit të tij për të tërhequr forcat amerikane nga veriu-lindja e Sirisë. Përmes një postimi...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK