Relacioni sekret për Hysni Kapon: Revolta e Spaçit, e nxitur nga CIA dhe Vatikani, policët tanë treguan heroizëm

para 6 muajve - Gazeta Tema

Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së që për vite me rradhë kanë mbajtur siglën “Tepër sekret” ku bëhet fjalë mbi një korrespodencë të sekretarit...

Kush e nxiti revoltën e Spaçit? Relacioni sekret për Hysni Kapon. Çfarë thuhej për Vatikanin.

para 6 muajve - Panorama

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së që për vite me radhë kanë mbajtur siglën “Tepër sekret” ku bëhet fjalë mbi një korrespodencë të sekretarit të...

Përkujtohet Revolta e Spaçit, rrethimi me 4500 trupa ushtarake, dhuna dhe hakmarrja me pushkatim e ridënim ndaj të burgosurve

para 6 muajve - Standard

Përkujtojtohet sot Revolta e Spaçit (21-23 maj 1973), qe nisi si nje incident mes nje te denuri dhe gardianit e me pas shpertheu ne revolten e madhe per shytpjen e te ciles u angazhuan 4500 forca ushtarake....

Enver Memishaj: Kryengritja e Spaçit dhe ngjarjet e jashtëzakonshme në burgjet shqiptare. Ja martirët

para 6 muajve - Gazeta Telegraf

Ngjarje e jashtëzakonshme Nga Enver Memishaj Dy janë revoltat tronditëse me karakter thellësisht antikomuniste, regjistruar në historikun e burgjeve politike. E para, ajo e kampit të Spaçit, në vitin 1973,...

“Ju jeni katila”! Përkujtohet Revolta e Spaçit, rrethimi me 4500 trupa ushtarake, dhuna dhe hakmarrja me pushkatim e ridënim ndaj të burgosurve

para 7 muajve - Gazeta Tema

Përkujtojtohet sot Revolta e Spaçit (21-23 maj 1973), qe nisi si nje incident mes nje te denuri dhe gardianit e me pas shpertheu ne revolten e madhe per shytpjen e te ciles u angazhuan 4500 forca ushtarake....

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK