Mania për të përdorur fjalë të huaja, po dëmton gjuhën shqipe

para një muaji - Bota Sot

Gjuha shqipe, që prej periudhës së dokumentimit të saj në formën e shkruar, i është nënshtruar një evolucioni të vazhdueshëm. Që në veprat e autorëve të hershëm ruajtja, pasurimi dhe zhvillimi i gjuhës...

Lloshi: Ne nuk mund të themi se po prishet gjuha shqipe, çdo vit dalin 1000 libra të rinj

para një muaji - Bota Sot

I ftuar në RTV Ora, gjuhëtari Xhevat Lloshi, në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, u shpreh se edhe gjuhët e mëdha kanë probleme në zhvillimet e mëtejshme, se dihet që proceset e teknologjisë janë shumë...

Lloshi: Ne nuk mund të themi se po prishet gjuha shqipe, çdo vit dalin 1000 libra të rinj

para një muaji - Ora news

I ftuar në RTV Ora, gjuhëtari Xhevat Lloshi, në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, u shpreh se edhe gjuhët e mëdha kanë probleme në zhvillimet e mëtejshme, se dihet që proceset e teknologjisë janë shumë...

Mithat Frashëri për gjuhën shqipe

para një muaji - Shenja

Mithat Frashëri, në vazhdimësi, shkroi e botoi artikuj për gjuhën shqipe, për rëndësinë e ruajtjes dhe kultivimit të saj. Ai bënte thirrje që turqizmat e greqizmat që kishin zënë vend në shqipe të largoheshin,...

Çabej: Gjuha shqipe është e pasur, pastërtia e saj është tregues i nivelit të kulturës

para një muaji - Bota Sot

Në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, ju sjellim një shkrim të studiuesit të njohur të gjuhës shqipe, Eqrem Çabejt, botuar në veprën e tij “Mësuesi”. Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është pasqyra më...

21 Shkurti - Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare!

para një muaji - Bota Sot

Përmbi za që lshon bylbyli, gjuha shqipe m'shungullon; përmbi er' që jep zymbyli, pa da zemren ma ngushëllon. N. Mjedja Në bazë të thënieve të dijetarëve shqiptarë dhe të huaj për gjuhën amtare vijmë në...

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare!

para një muaji - Radio Kosova e Lire

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare! Përmbi za që lshon bylbyli, gjuha shqipe m’shungullon; përmbi er’ që jep zymbyli, pa da zemren ma ngushëllon. N. Mjedja Në bazë të thënieve të dijetarëve...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK