Ministrja Gërvalla jep detaje nga takimi me Merkel, tregon cilat tema u diskutuan

para një jave - Bota Sot

Edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka dhënë detaje nga takimi me kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo u shpreh se një nga temat e takimit ishte edhe normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet...

Vizita e Merkelit në Tiranë, si ajo e Bushit në vitin 2007

para një jave - Telegrafi

Natyrisht që nuk janë as kushtet politike e rajonale të njëjta, e as konteksti i zhvillimeve në rajon, por edhe tek fuqitë e mëdha në lidhje me Ballkanin. Por, nëse shikohet me kujdes, vizita e Angela...

Donika Gërvalla: E bëmë të qartë para Merkelit se Kosova s’kthehet para vitit 2008

para një jave - GazetaBlic

Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla, ka thënë se në takimin që pati me kancelaren gjermane, Angela Merkel, e kanë bërë të qartë se në procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe...

Pa maska e në ambient të mbyllur, Sami Lushtaku nuk respekton vendimet antiCOVID të Qeverisë

para një jave - Telegrafi

Kryetari i degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Skenderaj, Sami Lushtaku ka takuar sot një numër të madh të banorëve të Klinës së Poshtme dhe Abrisë. Pavarësisht masave antiCOVID, në fotografitë...

Berlini është i vendosur kundër nismës Open Balkan

para një jave - Koha.net

Është e qartë se vizita e kancelares Merkel në rajon është e karakterit lamtumirës. Shumë gjatë, Qeveria gjermane ka qenë e përfshirë në proceset e Ballkanit Perëndimor, sidomos rreth dialogut Kosovë –...

Gërvalla tregon se çfarë u bisedua në takimin e saj dhe të Kurtit me Merkelin

para një jave - Zeri

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, së bashku me kryeministrin Albin Kurti, janë takuar sot me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila po qëndron për vizitë në Shqipëri. Gërvalla,...

Biber: Porositë e Merkelit për Maqedoninë e Veriut tregojnë ndikimin gjerman mbi zgjerimin

para një jave - Medial

Beograd, 14 shtator – Duke komentuar vizitën lamtumirëse të kancelares Angela Merkel në rajon, Florijan Biber, profesor në Qendrën për studime juglindore në Universitetin e Gracit, vlerësoi se porosia...

Biber: Porositë e Merkelit për Maqedoninë e Veriut tregojnë ndikimin gjerman mbi zgjerimin

para një jave - Zhurnal

Beograd, 14 shtator – Duke komentuar vizitën lamtumirëse të kancelares Angela Merkel në rajon, Florijan Biber, profesor në Qendrën për studime juglindore në Universitetin e Gracit, vlerësoi se porosia...

”Kosova është kafshatë që iu mbetet në fyt”/Kështu Kurti ua prishi planet Ramës e Vuçiqit, ja pse Merkel doli kundër “Ballkanit të Hapur”

para një jave - Bota Sot

Sulmet ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, nga ana e homologut të tij shqiptar, Edi Rama, nuk kanë të ndaluar. Ky i fundit nuk kurseu Kurtin as para kancelares Angela Merkel, derisa tha se ai po...

“KOSOVA NUK DO JETE PJESE E BALLKANIT TE HAPUR”

para një jave - Klan Macedonia

KURTI: JEMI PËR MARRËDHENIE TË MIRA FQINJËSORE Pas takimit me kancelaren Angela Merkel, kryeminsitri i Kosovës Albin Kurti u shpreh sërish kundër nismës së ballkanit të hapur. Sipas tij, asnjëherë nuk...

Takimi me Merkel/ Zaev: Të zgjidhen sa më shpejt pengesat politike për integrimin në BE

para një jave - Vizion Plus

Kryeminstri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev deklaroi se gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel, ata ranë dakord se integrimi i rajonit të Ballkanit Perëndimor nuk duhet të vonohet. Teksa jepte detaje...

Merkel: Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor

para një jave - DW

Takim i lumtur lamtumire rajonale i Angela Merkelit, si kancelare e Gjermanisë dhe e mikpritësve të saj në turin ballkanik në Beograd dhe në Tiranë. Kancelarja Merkel mori vlerësime të larta dhe mirënjohje...

Merkel: Bashkëpunoni në Ballkan/ Kancelarja gjermane: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - Top Channel

Nga vizita e fundit në Shqipëri kancelaria gjermane Anglela Merkel ishte e qartë në mesazhin e saj për të gjithë udhëheqësit e Ballkanit. Ajo e bëri të sajën si askush tjetër duke ngritur një platformë...

Kurti: Nuk e duam Open Balkan/ Kryeministri i Kosovës: Merkel nuk më kërkoi të bëhemi pjesë

para një jave - Top Channel

“Një nga pengesat ka qenë se Serbia nuk e pranonte lëvizjen e lirë të njerëzve se ka pasur paragjykimin se lëvizja e lirë mes Shqipërisë dhe Kosovës do të ishte e garantuar. Sot është e pabesueshme që...

Biber: Porositë e Merkelit për Maqedoninë e Veriut tregojnë ndikimin gjerman mbi zgjerimin

para një jave - Flaka

Duke komentuar vizitën lamtumirëse të kancelares Angela Merkel në rajon, Florijan Biber, profesor në Qendrën për studime juglindore në Universitetin e Gracit, vlerësoi se porosia kryesore që Angela Merkel...

Kurti: Kosova nuk do jetë pjesë e “Ballkanit të hapur”

para një jave - Klan

Kurti: Kosova nuk do jetë pjesë e “Ballkanit të hapur” “Rruga e vetme, procesi i Berlinit” Kryeministri IiKosovës Albin Kurti nuk ka ndërmend të hedhë firmën në marrëveshjet kuadër të Ballkanit të Hapur....

Merkel në Tiranë: Keni plotësuar kushtet për negociatat

para një jave - Klan

Merkel në Tiranë: Keni plotësuar kushtet për negociatat Rama: Ballkani i hapur është pjelle e procesit të Berlinit Në të fundit vizitë si Kancelare e Gjermanisë, e përpiktë si Gjermane, Angela Merkel mbërriti...

Partitë nuk respektojnë masat as gjatë parafushatës

para një jave - Koha.net

Nuk do të preket as njëmujori i rezervuar për partitë që të bëjnë fushatë për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Një ditë pasi u vendos të mos shtyhet procesi zgjedhor, pas një rekomandimi të Institutit Kombëtar...

Përplasja Rama – Kurti në Tiranë

para një jave - Koha.net

Iniciativa “Open Ballkan” ka përplasur sërish në distancë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, e atë të Shqipërisë, Edi Rama. Pas takimeve të përbashkëta që Rama, Kurti e liderët e tjerë qeveritarë të...

Zaev-Merkel: Maqedonia e Veriut duhet t’i fillojë negociatat me BE-në

para një jave - Zhurnal

Shkup, 14 shtator – Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm bilateral me kancelaren gjermane Angela Merkel, i parashtroi qëndrimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut lidhur me nevojën për përshpejtimin...

Biber: Porositë e Merkelit për Maqedoninë e Veriut tregojnë ndikimin gjerman mbi zgjerimin

para një jave - Tetova Sot

Duke komentuar vizitën lamtumirëse të kancelares Angela Merkel në rajon, Florijan Biber, profesor në Qendrën për studime juglindore në Universitetin e Gracit, vlerësoi se porosia kryesore që Angela Merkel...

DW: Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme në Ballkan

para një jave - Arbresh

“Disa çështje mund të zgjidhen vetëm në fund të ndonjë procesi. Të gjithë e dinë se Kosova nuk është njohur nga të gjitha vendet e BE-së, por nuk ka kuptim të flitet për problemin e fundit para se të zgjidhen...

Kurti deklarohet pas takimit me kancelaren Merkel dhe liderët e rajonit

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dalë me një deklarim para mediave pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe drekës së përbashkët me liderët e rajonit. Ai tha se Procesi i Berlinit është...

Takimi në Tiranë, Merkel e Zaev flasin për integrimin e vendit

para një jave - Alsat-M

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel mblodhi në një drekë pune në Tiranë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel, kancelare në largim, u zotua para liderëve se politika e Gjermanisë ndaj...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut përmbushën kushtet, më vjen keq që nuk janë hapur negociatat

para një jave - Alsat-M

Shqipëria ka bërë progres vitet e fundit në ristrukturimin e sistemit të drejtësisë. Dhe së bashku me Maqedoninë e Veriut, ka përmbushur kushtet për të qenë pjesë e Bashkimit Europian. Gjatë vizitës në...

Lushaku: Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

para një jave - Klan Kosova

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”. Ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme....

Zaev-Merkel: Maqedonia e Veriut duhet të fillojë negociatat, zgjerimi i BE -së me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të vonohet

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev sot në Tiranë u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel, shkruan Telegrafi Maqedoni. Takimi dypalësh pasoi pas drekës zyrtare që Kancelarja Merkel, gjatë...

Vizita e Merkelit në Ballkan: Një rajon me shumë kantierë ndërtimi

para një jave - Bota Sot

Disa javë para se të largohet nga qeveria federale, kancelarja Angela Merkel po udhëton për në Serbi dhe Shqipëri. Në Beograd ajo u takua të hënën në mbrëmje me Presidentin serb, Aleksandar Vuçiç. Të nesërmen...

Rama: Kosova nuk po e shfrytëzon Open Ballkan, por bën teori konspirative

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama sërish ka mbrojtur nismën “Open Balkan”, marrëveshje e arritur mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, duke e kritikuar Kosovën që nuk po bëhet pjesë e saj....

Pas kritikave të Ramës për konspiracion, Kurti: Nuk e di për çfarë është fjala

para një jave - TV21

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Rama tha se kjo nismë është ndarmarë për të përshpejtuar Procesin e...

Qeveria e Kosovës jep detaje për takimin e Kurtit me Merkelin

para një jave - Zeri

Raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, si dhe bashkëpunimi rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian, ishin në qendër të takimit të sotëm ndërmjet Kryeministrit...

Apeli i Zaev pas takimit me Merkel: Integrimi në BE i Rajonit nuk duhet të vonohet më! Na duhet zgjidhja e shpejtë

para një jave - Java News

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka bërë me dije se gjatë takimit të zhvilluar ditën e sotme me Kancelaren Angela Merkel në Tiranë, ranë dakord se integrimi i Rajonit të Ballkanit Perëndimorë...

BE-ja nuk tregon se kur do të mbahet takimi i ardhshëm Kurti-Vuçiq në Bruksel

para një jave - Zeri

Kanë kaluar më shumë se tre javë nga takimi i fundit ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve të ndërmjetësuar...

Merkel shprehu gatishmërinë për t’u angazhuar në sigurimin e më shumë vaksinave për Kosovën

para një jave - Indeks online

Raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, si dhe bashkëpunimi rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian, ishin në qendër të takimit të sotëm ndërmjet Kryeministrit...

Lushaku: Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

para një jave - Zeri

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”. Ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme....

Kurti: Trysnia duhet të jetë mbi Serbinë që i mohon krimet e nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

para një jave - TV21

Kryeministri Albin Kurti sot tha se për raporte normale me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të ndryshojë Kosova, por duhet të ndryshojë Serbia. Sipas Kurtit, nuk bën trysnia të jetë mbi Kosovën, por mbi...

Cila është arsyeja e vërtetë e marrëveshjes për hapjen e arkivave

para një jave - KosovaPress

Se argati i dakordimit për hapjen e dosjeve, nuk do të jet në favor të Kosovës, dëshmon fakti se, qasja në Arkivat shtetrore të Kosovës është e lejuar sipas PSO të përcaktuara me ligj përkatës, ku rregullohet...

Kryeministri Zaev në takimin me kancelaren Merkel kërkoi që sa më shpejtë të zhbllokohet problemi me Bullgarinë

para një jave - Portalb

Në kuadër të vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, kryeministri Zoran Zaev zhvilloi takim me kancelaren, duke vlerësuar që Maqedonia e Veriut duhet të fillojë negociatat, transmeton...

Kurti paralajmëron reciprocitetin me Serbinë në pranverë

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel ka thënë se duhet të bëhet presion mbi Serbinë pasi po i bënë probleme Kosovës. “Ju kam shkruar letër të gjitha...

Zaev-Merkel: Zgjerimi i BE -së me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të vonohet

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev sot në Tiranë u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi dypalësh pasoi pas drekës zyrtare që Kancelarja Merkel, gjatë vizitës së saj në Ballkanin...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut përmbushën kushtet, më vjen keq që nuk janë hapur negociatat

para një jave - Ina

Shqipëria ka bërë progres vitet e fundit në ristrukturimin e sistemit të drejtësisë. Dhe së bashku me Maqedoninë e Veriut, ka përmbushur kushtet për të qenë pjesë e Bashkimit Europian. Gjatë vizitës në...

“Sot ai doli kundër Gjermanisë”/Flasin nga Vetëvendosje, tregojnë çfarë konfirmoi Rama para Merkel-it

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot ka qëndruar për vizitë në Tiranë, ku është takuar me liderët e Ballkanit Perëndimor. Ajo ka thënë se pavarësisht dëshirës, nuk ka mundur që ta vizitojë secilin shtet....

Merkel për “Open Balkan”: Nëse dëshironi të takoheni është e drejta juaj

para një jave - Ina

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka komentuar “Open Balkan” në konferencën e përbashkët që është duke e mbajtur bashkë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Merkel tha bashkëpunimi në nivel rajonal është...

Kurti: Trysnia duhet të jetë mbi Serbinë që i mohon krimet e nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

para një jave - Ina

Kryeministri Albin Kurti sot tha se për raporte normale me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të ndryshojë Kosova, por duhet të ndryshojë Serbia. Sipas Kurtit, nuk bën trysnia të jetë mbi Kosovën, por mbi...

Kurti: JO! S’bashkohem me Ballkanin e Hapur kur Serbia nuk njeh Kosovën

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur i prerë se nuk do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur për sa kohë Serbia nuk njeh Kosovën. Kreu i qeverisë së Kosovës tha se nuk mund të jetë në një tryezë...

Kurti: Do të vendoset reciprociteti ndaj Serbisë, se ndryshe nuk bën

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Kurti nga Tirana: Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë sepse nuk ka ndryshe

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Tirana para gazetarëve pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ku tha se Kosova do ta vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, sepse s’ka barazi pa reciprocitet raporton...

Kurti thotë se Kosova nuk do të jetë pjesë e nismës Ballkani i Hapur

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të martën se Kosova nuk do të bëhet pjesë e nismës Ballkani i Hapur. Ai ka thënë këtë nuk ia ka kërkuar as kancelarja gjermane, Angela Merkel, në takimin që...

CILA ËSHTË ARSYEJA E VËRTETË E MARRËVESHJES PËR HAPJEN E ARKIVAVE

para një jave - RTK

Hisen Berisha Se argati i dakordimit për hapjen e dosjeve, nuk do të jet në favor të Kosovës, dëshmon fakti se, qasja në Arkivat shtetrore të Kosovës është e lejuar sipas PSO të përcaktuara me ligj përkatës,...

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Kurti: S’bashkohem me Ballkanin e Hapur kur Serbia nuk njeh Kosovën

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se nuk do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur për sa kohë Serbia është pjesë dhe nuk njeh Kosovën. “Ne jemi për marrëdhënie të mira bilaterale. Jo të shprehim...

Pas kritikave të Ramës për konspiracion, Kurti: Nuk e di për çfarë është fjala

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se është dëshmuar që Procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimit e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. I pyetur rreth...

Kurti: S’bashkohem me Ballkanin e Hapur kur Serbia nuk njeh Kosovën

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se nuk do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur për sa kohë Serbia është pjesë dhe nuk njeh Kosovën. “Nuk mund të ketë fonde evropiane pa vlera evropiane....

FOTOLAJM/ Merkel krah liderëve të Ballkanit Perëndimor, Rama në të djathtë të kancelares

para një jave - Top Channel

Kancelarja Angela Merkel ka takuar liderët e Ballkanit Perëndimor dhe më pas kanë shkuar në ambientet e një biznes gjerman në Tiranë. Në foto janë kancelarja Merkel; kryeministri shqiptar, Edi Rama; kryeministri...

Takimi në Tiranë, Merkel e Zaev flasin për integrimin e vendit

para një jave - Flaka

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel mblodhi në një drekë pune në Tiranë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel, kancelare në largim, u zotua para liderëve se politika e Gjermanisë ndaj...

Kurti: Do ta vendosim reciprocitetin me Serbinë, s’ka si të jetë ndryshe

para një jave - Zeri

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë që do të vendoset masa e reciprocitetit ndaj Serbisë. Kurti në një konferencë për media pas takimit me Merkelin në Tiranë, ka thënë që po përgatiten për këtë...

PDK mbështetë idenë e abstenimit total nga fushata, AAK gati edhe për pesë ditë

para një jave - GazetaBlic

Dje, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku konfirmoi vendimin zyrtar të partisë që ai drejton për shkurtim të fushatës, në vetëm pesë ditë. Tani kanë mbetur edhe dy parti të tjera opozitare...

Merkel e quan të pazëvendësueshëm Procesin e Berlinit,Rama kritikon Kosovën

para një jave - RTK

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në kuadër të vizitës në Shqipëri ku ka takuar krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor, ka bërë të ditur se procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm, ndërsa iniciativën...

Kryeministri Kurti nga Tirana paralajmëron Beogradin: Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë sepse nuk ka ndryshe.

para një jave - OraInfo

Kurti nga Tirana: Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë sepse nuk ka ndryshe. Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Tirana para gazetarëve pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ku tha se Kosova...

Presidentja Osmani takohet me homologun e saj gjerman

para një jave - Insajderi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me homologun e saj gjerman, Frank-Walter Steinmeier Kjo për gjatë një vizite të Osmanit që e pati në kryeqytetin gjerman, Berlinin. E para e vendit, postoi...

“Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë”: A po e nisë Kurti fushatën?

para një jave - Bota Press

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, në kohën kur Ballkani Përendimorë po integrohet më tej përmes nismave si Procesi i Berlinit, Open Ballkans, Kurti po i kthehet mentalitetit të izolimit...

Merkel takoi kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në Tiranë

para një jave - Portalb

Kancelarja Angela Merkel takohet me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor në Tiranë përpara largimit të saj nga vizita në Shqipëri. Kryeministri Albin Kurti iu përgjigj pyetjes së Euronews Albania duke...

Kurti i përgjigjet Ramës: Ndahemi për “Ballkanin e Hapur”

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti u shpreh qartë...

Kurti: Do ta vendosim reciprocitetin me Serbinë

para një jave - Indeks online

Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Tirana para gazetarëve pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ku tha se Kosova do ta vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, sepse s’ka barazi pa reciprocitet. “ Unë...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - InfoShqip

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

“I kemi kryer me sukses detyrat e shtëpisë por nuk ndalemi”, Zoran Zaev reagon pas takimit me Kancelaren Merkel

para një jave - FaxWeb

Kryeminstri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka komentuar takimin me kancelaren gjermane Merkel në Tiranë. Zaev thotë se Maqedonia e Veriut i ka bërë të gjitha detyrat e shtëpisë dhe duhet sa më parë...

Takimi me Merkel, Zaev: Detyrat e shtëpisë i kemi kryer me sukses, na duhet zgjidhja e pengesave politike

para një jave - Dosja.al

Foto nga takimi 14 Shtator, 2021 22:05 MAQEDONI E VERIUT- Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka komentuar takimin që pati me kancelaren gjermane Angela Merkel ditën e sotme në Tiranë. Me anë të një postimi...

Merkel: Bashkpunimet rajonale kanë mbështetjen e BE-së dhe Gjermanisë

para një jave - Zhurnal

Tiranë, 14 shtator – Kancelarja Angela Merke sot vizitoi Tiranën, ku u taku me kryeministrin e Shqipërisë, dhe me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim Edi Rama faleminderoi Angel Merkelin...

Kryeministri Kurti paralajmëron vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë që do të vendoset masa e reciprocitetit ndaj Serbisë. Kurti në një konferencë për media pas takimit me Merkelin në Tiranë, ka thënë që po përgatiten për këtë...

Kurti mbron Procesin e Berlinit: Nuk bëhemi pjesë e “Open Balkan”

para një jave - Mapo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, insiston se Procesi i Berlinit mbetet i vetmi opsion për vendet e Ballkanit Perëndimor para anëtarësimit në BE. Duke folur për mediat, ai tha se nuk ka vende për alternativa...

Takimi me Merkel, Albin Kurti: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Mapo

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Kurti: Në takim me Merkelin, nuk na është kërkuar të përfshihemi në “Ballkanin e Hapur”

para një jave - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, tha se nuk i është kërkuar Kosovës që të përfshihet në projektin “Open Balkan”, njofton Insajderi.com. Pas takimit,...

Nis takimi Merkel – Kurti

para një jave - Koha.net

Ka nisur në Tiranë takimi i kancelares gjermane Angela Merkel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Bashkë me Kurtin është edhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla....

Kurti paralajmëron reciprocitetin ndaj Serbisë

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se ekzekutivi kosovar po përgatitet për zbatimin e reciprocitetit ndaj Serbisë. Ai njoftoi se u ka shkruar të gjitha qeverive të Bashkimit Evropian, ku edhe...

Vizita e Merkel në Tiranë, si ajo e Bushit në vitin 2007

para një jave - Java News

Nga Ylli Pata Natyrisht që nuk janë as kushtet politike e rajonale të njëjta, e as konteksti i zhvillimeve në rajon, por edhe tek fuqitë e mëdha në lidhje me Ballkanin. Por nëse shikohet me kujdes, vizita...

Kurti pas takimit me Merkelin: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovë

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me që ka pasur me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Tiranë ka thënë se iniciativa Open Balkan se ka BE-në brenda siç e ka Procesi i Berlinit. Kurti foli edhe për...

Kurti: Kosova nuk do të jetë pjesë e “Open Ballkan”

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ka deklaruar se Kosova nuk do të jetë pjesë e “Open Ballkan”. Ai, ka thënë se këtë nuk ia ka kërkuar as kancelarja Merke, në...

Ministrja e Jashtme jep detaje për takimin Kurti-Gërvalla-Merkel

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla morën pjesë sot në takimin e organizuar nga kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë Angela Merkel,...

Kurti: Nuk e duam Open Balkan, Merkel nuk më kërkoi të bëhemi pjesë

para një jave - Shenja

“Një nga pengesat ka qenë se Serbia nuk e pranonte lëvizjen e lirë të njerëzve se ka pasur paragjykimin se lëvizja e lirë mes Shqipërisë dhe Kosovës do të ishte e garantuar. Sot është e pabesueshme që...

Kurti thotë se Kosova nuk do të jetë pjesë e nismës Ballkani i Hapur

para një jave - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të martën se Kosova nuk do të bëhet pjesë e nismës Ballkani i Hapur. Ai ka thënë këtë nuk ia ka kërkuar as kancelarja gjermane, Angela Merkel, në takimin që...

Qeveria tregon detaje për takimin Kurti-Merkel

para një jave - Tetova Sot

Qeveria e Kosovës ka lëshuar komunikatë mbi takimin e sotëm të kryeministrit Kurti me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Qeveria është kujdesur që në këtë komunikatë të transmetojë 70 për qind të fjalëve...

Tha se nuk do ta njoh Kosovën, Kurti i përgjigjet ashpër Vuçiqit – jep lajmin për reciprocitetin

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkel në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Në përfundim të takimit...

Rama thumbon Kurtin: Bën teori konspiracioni

para një jave - Indeks online

Kryeministri Edi Rama ka treguar se çfarë objektivash ka qeveria e tij për të çuar përpara arritjet e procesit të Berlinit, duke u fokusuar në bashkëpunimin rajonal dhe elasticitetin e ekonomisë. Rama...

Kurti pas takimit me Merkelin: Statusi i Kosovës nuk është i diskutueshëm, nuk mund ta shpërblejmë Serbinë me territore

para një jave - Zeri

Kryeminisri Albin Kurti ka mbajtur sot takim me kanceralen gjermane Angela Merkel, në kuadër të vizitës së saj në Shqipëri. Pas këtij takimi, në një konferencë për media Kurti tha se është konfirmuar se...

Kryeministri Kurti: Serbia nuk e njeh Kosovën, nuk do të bëhemi pjesë e “Open Balkan”-it

para një jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë para mediave se nuk do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur për sa kohë Serbia është pjesë dhe nuk njeh Kosovën. “Kosova nuk do të bëhet pjesë e nismës së “Open...

Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë teorie konspiracioni është fjala

para një jave - Zeri

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka kritikuar sot Kosovën, duke thënë se po bën teori konspiracioni për iniciativën “Open Balkan”. Lidhur me këtë, kryeminsitri i Kosovës Albin Kurti, ka treguar edhe...

Kurti: Duhet të ndryshojë Serbia jo Kosova, reciprociteti kësaj radhe do ketë sukses

para një jave - ABC News

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkel në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Në përfundim të takimit...

Rama: “Ballkani i Hapur” për të përshpejtuar procesin e Berlinit, Kosova bën teori konspiracioni

para një jave - TV21

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është...

Kurti: Presioni duhet të jetë mbi Serbinë, unë besoj që kjo është detyrë e secilit shqiptar

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, ku tha që nuk ka pasur asnjë kërkesë nga kancelarja gjermane për tu përfshirë në nismën...

Fillon takimi i Kryeministrit Kurti me kancelaren Merkel

para një jave - Gazeta Express

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

​“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

“Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”

para një jave - Tetova Sot

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”. Ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme....

Prishtina i tregon vendin Beogradit: Tani e tutje do sillemi me serbët, si Serbia me shqiptarët

para një jave - NOA

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti paralajmëroi sot planin nën shqyrtim që tani e tutje të zbatohet reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë duke krijuar për serbët minoritarë të Kosovës, të njëjtat kushte...

Rama thumbon Albin Kurtin në konferencën me Merkel: Bën teori konspiracioni për “Open Balkan”

para një jave - Top Channel

Kryeministri Edi Rama ka treguar se çfarë objektivash ka qeveria e tij për të çuar përpara arritjet e procesit të Berlinit, duke u fokusuar në bashkëpunimin rajonal dhe elasticitetin e ekonomisë. Rama...

Deklaratat e Ramës, ‘shpërthen’ Kurti pas takimit me Merkel: Bëjnë gabim ata që i bëjnë presion Kosovës

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.09.2021 nga Erjon Dervishi Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova e gatshme ta padis për gjenocid Serbinë

para një jave - RTK

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Kryeministri Kurti flet pas takimit me Merkelin: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovë

para një jave - OraInfo

Kurti pas takimit me Merkelin: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovë. Kryeministri Albin Kurti pas takimit me që ka pasur me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Tiranë...

Prioritetet e Berlinit dhe prioritetet e Albinit

para një jave - Java News

Nga Mero Baze Kancelarja gjermane Angela Merkel i dha fund sot udhëtimit të saj në rajonin e Ballkanit, i cili prej shtatë vitesh ka qenë nën kujdestarinë e saj përmes Procesit të Berlinit, filluar në...

Vizita e Merkel në Tiranë, si ajo e Bushit në vitin 2007

para një jave - Lexo

Nga Ylli Pata Natyrisht që nuk janë as kushtet politike e rajonale të njëjta, e as konteksti i zhvillimeve në rajon, por edhe tek fuqitë e mëdha në lidhje me Ballkanin. Por nëse shikohet me kujdes, vizita...

“Jemi për procesin e Berlinit, JO për Ballkanin e Hapur”, Kurti: Marrëdhëniet me Ramën? S’e di për çfarë konspiracioni e ka fjalën

para një jave - News33

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur sërish qëndrimin e tij kundër nismës “Open Balkan”. Pas takimit të sotëm me kancelaren gjermane Angela Merkel e cila mbështeti këtë nismë, Kurti tha se procesi...

Merkel: Zemra ime rrah për këtë rajon, mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - Alsat-M

Kancelarja gjermane Angela Merkel në konferencën për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se mbështet nismën për bashkëpunim rajonal. Në lidhje me takimet e udhëheqësit e rajonit, Merkel...

Pas takimit me Merkel, Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit, rruga drejt BE

para një jave - Vizion Plus

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Albin Kurti qëndron sërish kundër nismës “Ballkani i Hapur”. Sipas tij, procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt BE dhe s’ka nevojë për...

​Kurti: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Rama-Merkel: Open Balkan nuk zëvendëson procesin e Berlinit!

para një jave - Top Channel

Në konferencën e përbashkët për media, kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga nisma të reja që lindin dhe iniciohen me...

Procesi i Berlinit/ Merkel: Nuk ka dështuar! Rama: Edhe Open Balkan është nismë e tij

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama i janë përgjigjur interesit të gazetarëve nëse procesi i Berlinit, i iniciuar nga vetë Merkel ka dështuar apo jo. Si për Merkel edhe për Ramën...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Bota Sot

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Bota Sot

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

E FUNDIT/ Kurti i përgjigjet “flakë për flakë” Ramës: Kjo është detyra e çdo shqiptari!

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama ditën e sotme, të bëra në konferencën me kancelaren Angela Merkel. Rama deklaroi se Albin Kurti po krijon teori konspirative...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Indeks online

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Pas takimit me Merkel, Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit, rruga drejt BE

para një jave - Sovrani

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri i Kosovës Albin Kurti qëndron sërish kundër nismës “Ballkani i Hapur”. Sipas tij, procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt BE dhe s’ka...

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Sovrani

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare si kancelare në Ballkanin Perëndimor. Gjatë ceremonisë protokollare të mikpritjes në Pallatin e Kongreseve, u vu re qëndrimi ulur...

Pas takimit me Merkel, Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit, rruga drejt BE

para një jave - Aktuale

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri i Kosovës Albin Kurti qëndron sërish kundër nismës “Ballkani i Hapur”. Sipas tij, procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt BE dhe s’ka...

ÇKA THA MERKEL NË TIRANË PËR “OPEN BALKAN”?

para një jave - KDPolitik

Mediat në Shqipëri kanë interpretuar në mënyrë të ndryshme deklaratën e kancelares gjermane në largim, Angela Merkel, lidhur me nismën Open Balkan në raport me Procesin e Berlinit, raporton KDP. “Komplimentat...

Kurti ‘shpërthen’ pas takimit me Merkel: Është detyra e çdo shqiptari të ushtrojë presion mbi Serbinë, jo Kosovën

para një jave - NOA

Kurti: Procesi i Berlinit është i nevojshëm dhe i mjaftueshëm për rrugëtimin evropian. Janë 12 shtete dhe pasneser do kemi takim me qeverinë e maqedonisë së veriit në Shkup dhe këto nuk bëhen pa BE, dallimi...

Kurti pas takimit me Merkel: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm, s’ka nevojë për iniciativa të tjera

para një jave - GazetaBlic

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Kurti në një konferencë për media pas këtij takimi, theksoi që u konfirmua se procesi i Berlinit është...

Kurti takon Merkelin në Tiranë: Diskutuam çështje me rëndësi (VIDEO)

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Tiranë. Kurti u shpreh se u diskutua për një sërë çështjesh me rëndësi mbi bashkëpunimin rajonal në kuadër të Bashkimit...

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Rama sulmon Kosovën gjatë konferencës me Merkel, ja çfarë tha për Ballkanin e Hapur

para një jave - Ina

Kryeministri Edi Rama ka treguar se çfarë objektivash ka qeveria e tij për të çuar përpara arritjet e procesit të Berlinit, duke u fokusuar në bashkëpunimin rajonal dhe elasticitetin e ekonomisë. Rama...

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Merkel: Zemra ime rrah për këtë rajon, mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - Telegrafi

Kancelarja gjermane Angela Merkel në konferencën për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se mbështet nismën për bashkëpunim rajonal. Në lidhje me takimet e udhëheqësit e rajonit, Merkel...

“Lëri teoritë konspirative”, Kurti i përgjigjet Ramës: Ndahemi për “Ballkanin e Hapur”

para një jave - ABC News

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti u shpreh qartë...

“Mesazhi i Merkelit për Serbinë: S’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”

para një jave - Lajmi.net

Ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme. Kjo sipas njohëses së çështjeve politike Jehona Lushaku, është një kontinuitet i...

Rama-Merkel, konferenca e plotë për shtyp

para një jave - NOA

Kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë që noa.al jua sjell të zbardhur më poshtë. Për kancelaren Angela Merkel, BE duhet...

Merkel: Procesi i Berlinit nuk është i dështuar

para një jave - Alsat-M

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel mblodhi në një drekë pune në Tiranë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel, kancelare në largim, u zotua para liderëve se politika e Gjermanisë ndaj...

Vizita e Merkel në Tiranë/ Pritja në Rinas, incidenti me makinën dhe takimi me Ramën

para një jave - Top Channel

Avioni i kancelares Merkel u ulu në aeroportin “Nënë Tereza”, paraditen e kësaj të marte. Një ditë më parë Merkel vizitoi Beogradin në këtë udhëtim lamtumire të saj. Në aeroport është pritur nga ministrja...

Procesi i Berlinit/ Merkel: Nuk ka dështuar! Rama: Edhe Open Balkan është nismë e tij

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama i janë përgjigjur interesit të gazetarëve nëse procesi i Berlinit, i iniciuar nga vetë Merkel ka dështuar apo jo. Si për Merkel edhe për Ramën...

Merkel shprehu gatishmërinë për t’u angazhuar në sigurimin e më shumë vaksinave për Kosovën

para një jave - Infokusi

Raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, si dhe bashkëpunimi rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian, ishin në qendër të takimit të sotëm ndërmjet Kryeministrit...

Qeveria flet për takimin Kurti-Merkel: Transmeton 70% të fjalëve të kryeministrit, 30% të Kancelares

para një jave - Lajmi.net

Qeveria është kujdesur që në këtë komunikatë të transmetojë 70% të fjalëve të Kurtit, e krejt pak ato të Merkel, ndonëse pas takimit kryeministri ishte në një konferencë për media, shkruan lajmi.net. “Raportet...

Kurti takon Merkelin në Tiranë: Diskutuam çështje me rëndësi

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Tiranë. Kurti u shpreh se u diskutua për një sërë çështjesh me rëndësi mbi bashkëpunimin rajonal në kuadër të Bashkimit...

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

para një jave - Indeks online

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

Kurti takon Merkelin në Tiranë: Folëm për bashkëpunimin në rajon brenda axhendës së BE

para një jave - ABC News

Gjatë vizitës në Tiranë, përveç Edi Ramës, kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi takime të veçanta edhe me kryeministrat e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti ka...

Rama thotë se “Open Balkan” është pjellë e Procesit të Berlinit

para një jave - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se “Open Balkan” nuk është proces i ndarë prej Procesit të Berlinit. “Open Ballkan” është pjellë e Procesit të Berlint, nuk është alternativë, nismë,...

Rama ''sulmon'' Albin Kurtin në prani të Merkel: Bën teori konspiracioni për Open Balkan

para një jave - Gazeta Express

” Nuk kemi pse presim ne që të hyjmë në BE që të ndërtojmë autostardat apo infrastrukturën dixhitale, ky është thelbi” – u shpreh Rama në konferencë me Merkel. Ndër të tjera Rama nuk e la pa ”sulmuar”...

Merkel mbështet nismën Ballkani i Hapur

para një jave - Lajm

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se mbështet projektin e tregut të përbashkët rajonal, i quajtur Ballkani i Hapur, një iniciativë që deri disa muaj më parë njihej si mini-Shengeni ballkanik. Në konferencën...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - Bota Sot

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit? "Disa çështje mund të zgjidhen vetëm...

Kurti fillon takimin me Merkelin në Tiranë (VIDEO)

para një jave - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka filluar takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Tiranë, njofton Shqip.com. Përmes një videoje të publikuar në Facebook, Kurti ka shkruar se bashkë me ministren...

“Zemra ime rreh për këtë rajon”, Merkel zbulon detaje nga biseda me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur në një konferencë për shtyp pas takimit me kryeministrin Edi Rama në Tiranë. Në kuadër të procesit të Berlinit, Merkel ka zhvilluar takim edhe me kryeministrat...

Konferenca e përbashkët/ Rama: Askush nuk e ka kuptuar më mirë se Merkel rajonin tonë! Pa të Ballkani Perëndimor nuk do të ishte njësoj

para një jave - Top Channel

Kryeministri Edi Rama është duke mbajtur konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel. Teksa e falënderoi për të gjithë punën e bërë gjatë këtyre viteve për të gjithë rajonin, Rama tha...

Rama: Merkel është mike e shqiptarëve, Procesi i Berlinit është një projekt largpamës

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se kancelarja Angela Merkel është mike e shqiptarëve dhe se Procesi i Berlinit i nisura nga ajo është një projekt lagrpamës. Rama gjatë një konference për shtyp...

KQZ: 30 ditë fushatë zgjedhore, periudha është ligjore nuk mund të ndryshohet përkundër pandemisë

para një jave - Telegrafi

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi ka njoftuar se fushata zgjedhore për zgjedhjet e 17 tetorit do të zgjasë 30 ditë. Radoniqi në mbledhjen e KQZ-së, tha se kjo periudhë e fushatës...

Nis takimi Merkel-Kurti në Shqipëri

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se ka filluar takimi me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Takimi Kurti-Merkel është duke u zhvilluar në Tiranë, gjatë vizitës që Merkel i bëri Shqipërisë....

Fillon takimi Merkel-Kurti

para një jave - RTK

Pas takimit me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka nisur takimet bilaterale. Ajo pas konferencës së përbashkët me Edi Ramën, ka filluar një takim me kryeministrin...

Nis takimi ‘kokë më kokë’ Kurti – Merkel

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, përmes një video që e publikoi në profilin e tij në Facebook njoftoi se ka nisur takimi i tij dhe zëvendëses së tij Donika Gërvalla me kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Prioritetet e Berlinit dhe prioritetet e Albinit

para një jave - Lexo

Nga Mero Baze Kancelarja gjermane Angela Merkel i dha fund sot udhëtimit të saj në rajonin e Ballkanit, i cili prej shtatë vitesh ka qenë nën kujdestarinë e saj përmes Procesit të Berlinit, filluar në...

“Open Balkan”, Kurti: Detyrë e çdo shqiptari është t’i bëjë trysni Serbisë dhe jo Kosovës

para një jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti pas takimit që pati me kancelaren gjermane Angela Merkel tha se nuk i është kërkuar nga ajo që të bashkohet në nismën “Open Balkan”. Ai tha se trysnia për këtë gjë duhet...

“Nuk është pjellë e Procesit të Berlinit”, Sadri Ramabaja për Open Ballkan: Në prapaskena po punohet për ‘Serbinë e Madhe’, nuk e kuptoj sulmin e Ramës ndaj Kosovës

para një jave - FaxWeb

Drejtori i Institutit Gjeopolitik në Kosovë Sadri Ramabaja në një lidhje Skype për Fax News u shpreh se presioni i ushtruar ndaj palës kosovare lidhur me Open Ballkan është i pakuptimtë dhe se sulmi Ramës...

Rama ‘sulmon’ Kosovën: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Open Balkan, Rama: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon, por bën teori konspiracioni

para një jave - Klan

Open Balkan, Rama: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon, por bën teori konspiracioni “Minishengeni, pjellë e Procesit të Berlinit” Kryeministri Edi Rama e sheh Open Balkan si pjellë të Procesit të...

Nis takimi i kryeministrit Kurti me kancelaren Merkel

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri, Albin Kurti, ka bërë të ditur se sapo ka filluar takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel, raporton Gazeta Blic. Kurti ka njoftuar se në këtë takim shoqërohet nga zëvendëskryeministrja...

Merkel takon udhëheqësit e Ballkanit në Tiranë, sqaron pse nuk e vizitoi secilin shtet

para një jave - Telegrafi

Kancelarja gjermane Angela Merkel shtrëngoi duart me liderët e rajonit të cilët erdhën në Tiranë në kuadër të vizitës së saj. Në takim janë krerët e qeverive të Kosovës, Bosnjës e Hercegovinës, Malit të...

LIVE/Merkeli para publikut pas takimit me krerët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - TV21

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama janë duke realizuar paraqitje para publikut pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Rama: Kosova po bën teori konspiracioni për “Open Ballkan”

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama sërish ka mbrojtur nismën “Open Balkan”, marrëveshje e arritur mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, duke e kritikuar Kosovën që nuk po bëhet pjesë e saj....

Kurti: Nuk do të jemi pjesë e iniciativës “Ballkani i Hapur” derisa Serbia nuk e njeh Kosovën

para një jave - in7

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se nuk do të jetë pjesë e iniciativës “Ballkani i Hapur” derisa Serbia nuk e pranon pavarësinë e Kosovës, njofton korrespodentja e MIA-s nga Tirana. Ai shtoi...

Albin Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Zhurnal

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë. Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit...

KQZ merr vendim që fushata të zgjasë 30 ditë

para një jave - Zhurnal

Ajo do të zgjasë 30 ditë ashtu siç është e paraparë më ligj, shkruan Gazeta Infokus. Kështu ka thënë kryetari i Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, gjatë konferencës për media.“Siq e...

Rama në krah të Merkel: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Zaev – Merkel: Kemi përfunduar detyrat e shtëpisë, por kjo nuk do të thotë që do të ndalemi!

para një jave - Shenja

Me kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë është takuar edhe kryeministri Zoran Zaev. Kreu i Qeverisë shpalosi nevojën për të përshpejtuar procesin e integrimit evropian dhe për të zgjidhur problemin...

Rama: Kosova po bën teori konspiracioni për “Open Balkan”-in

para një jave - Zeri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar edhe sot Kosovën, e cila po refuzon të bëhet pjesë e iniciativës “Open Balkan”. Rama në konferencën e përbashkët me kancelaren Angela Merkel ka thënë se...

Rama “sulmon” Kosovën: E pabesueshme që nuk e shfrytëzon…

para një jave - News33

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

“Ballkani i Hapur” merr mbështetjen e Merkel – Kancelarja: Të bashkohen edhe të tjerët sa më shpejt

para një jave - Alsat-M

Nisma rajonale “Ballkani i Hapur” gëzon edhe mbështetjen e Gjermanisë. Një qëndrim të tillë e bëri të ditur Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë konferencës së përbashkët që pati me kryeministrin Edi...

Merkel: Sa më shumë të bashkëpunojmë, aq më i fuqishëm Procesi i Berlinit

para një jave - Alsat-M

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur nismën “Ballkani i hapur” duke e cilësuar një bashkëpunim që fuqizon Procesin e Berlinit të iniciuar nga ajo vetë. “I dashur Edi Rama dëshiroj t’ju falënderoj...

Rama: Open Balkan, pjellë e Procesit të Berlinit. Teoritë konspirative janë dokrra

para një jave - Klan

Rama: Open Balkan, pjellë e Procesit të Berlinit. Teoritë konspirative janë dokrra Angela Merkel dhe Edi Rama janë në një zë kur thonë se Ballkani i hapur është përzgjatje e Procesit të Berlinit. “Procesi...

KQZ: 30 ditë fushatë zgjedhore, periudha është ligjore nuk ndryshohet

para një jave - RTK

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka bërë të ditur se fushata zyrtare për zgjedhje lokale do të fillojë me 16 shtator, pasi sipas tij kjo është çështje ligjore dhe nuk mund...

Merkel në Serbi:: Zgjidhja e konfliktit me Kosovën, kusht për anëtarësim

para një jave - RTK

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - RTK

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit? Disa çështje mund të zgjidhen vetëm...

Vuçiç: Kam mësuar shumë nga kancelarja Merkel, tregoi respekt të madh ndaj Serbisë

para një jave - Albeu

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka falenderuar kancelaren gjermane, Angela Merkel, për vizitën e saj në Serbi. Vuçiç u shpreh se ka mësuar shumë nga Merkel, e cila sipas tij është një person dhe...

Rama sulmon Albin Kurtin në sy të Angela Merkel: Kosova bën teori konspiracioni!

para një jave - Albeu

Kryeministri Rama po mban një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Gjatë fjalës së tij, Rama deklaroi se Kosova më në krye Albin Kurtin po bën teori konspirative për Open Balkan....

Merkel: Mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - RTK

Kancelarja Angela Merkel, ne konferencën për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Shqipërisë janë shumë të mira, duke përgëzuar përpjekjet për ristrukturimin...

Bashkëpunimi Rajonal/ Kancelarja Merkel takohet me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjemane Angela Merkel është duke mbajtur takimin e planifikuar me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Më herët është raportuar se në këtë takim do të diskutohet për çështjet e bashkëpunimit...

KQZ merr vendim: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - Insajderi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrë vendim që fushata për zgjedhjet lokale që pritet të mbahen më 17 tetor, të mbetet 30 ditë. Kështu ka bërë të ditur kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi, para fillimit...

“Askush nuk ka bëri për rajonin e as nuk e njohu më shumë se Angela Merkel”

para një jave - Insajderi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të sotëm me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, tha se askush nuk ka bërë më shumë se Merkel për këtë rajon që nga përfundimi i luftës, duke shtuar...

Edi Rama: Angela Merkel do t’i mungojë rajonit të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Zhurnal

Edi Rama: Ditë e bukur dhe ditë e trishtuar. Kemi privilegjin të presim në Tiranë një mike të Ballkanit, të shqiptarëve, të gjithë popujve të këtij rajoni. Njëkohësisht një ditë e trishtuar sepse në një...

Merkel: Bashkëpunimi rajonal, ide e pranuar nga BE. Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor

para një jave - Klan

Merkel: Bashkëpunimi rajonal, ide e pranuar nga BE. Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor Në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi Rama, Kancelarja gjermane Angela Merkel përgëzoi Shqipërinë...

Rama: “Ballkani i Hapur”, pjellë e procesit të Berlinit, Kosova bën teori konspiracioni

para një jave - ABC News

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”, të cilin e quajti pjellë të Procesit të Berlinit. Duke iu përgjigjur...

“Ditë e bukur, por dhe e trishtuar”, Rama e nis konferencën me falënderime për Merkel

para një jave - Alsat-M

Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Që në fillim të fjalës së tij Rama tha se sot është...

Rama: Angela Merkel do t’i mungojë rajonit të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Klan

Rama: Angela Merkel do t’i mungojë rajonit të Ballkanit Perëndimor Edi Rama: Ditë e bukur dhe ditë e trishtuar. Kemi privilegjin të presim në Tiranë një mike të Ballkanit, të shqiptarëve, të gjithë popujve...

Gjithçka çfarë u diskutua në takimin Kurti – Merkel

para një jave - Arbresh

Raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, si dhe bashkëpunimi rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian, ishin në qendër të takimit të sotëm ndërmjet Kryeministrit...

Rama sulmon Kosovën gjatë konferencës me Merkel, ja çfarë tha për Ballkanin e Hapur

para një jave - Bota Sot

Kryeministri Edi Rama e sheh Open Balkan si pjellë të Procesit të Berlinit. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel, Rama tha se Open Balkan është një mekanizëm...

Rama ‘sulmon’ Kosovën në sy të Merkelit: Është e pabesueshme që nuk e shfrytëzon këtë mundësi! Rrinë bëjnë teori konspiracioni

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.09.2021 nga Shekulli Online Kryeministri Rama në krah të kancelares gjermane, Angela Merkel nuk i ndali kritikat për Kosovën e cila ka refuzuar të bëhet pjesë e “Ballkanit të Hapur”. Rama...

Rama: Kosova bën teori konsiparacioni, çfarë është “Ballkani i Hapur”

para një jave - Mapo

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe të quajturin “Ballkani i Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo...

Merkel konferencë për shtyp me Ramën: Shqipëria ka plotësuar kushtet për në BE

para një jave - Mapo

Kancelaria gjermane Angela Merkel ka dhënë detaje për takimet me liderët e Ballkanit Perëndimor. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, kancelarja foli për rëndësinë e procesit të Berlinit....

Rama në krah të Merkel: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

para një jave - Lajmi.net

Ai ka thënë se po bëhen përgatitjet. “I kam shkruar letër të gjitha qeverive të BE-së dhe jo vetëm, ku kam renditur shkeljet që po i bën Serbia. Po pres përgjigjet e tyre dhe reciprociteti do të vendoset...

Kurti: Presion duhet t’i bëhet Serbisë jo Kosovës

para një jave - Shenja

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi se gjatë takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel nuk i është kërkuar nga ajo që të bashkohet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti deklaroi se trysnia për...

Kryeministri Kurti paralajmëron vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë

para një jave - Infokusi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë që do të vendoset masa e reciprocitetit ndaj Serbisë. Kurti në një konferencë për media pas takimit me Merkelin në Tiranë, ka thënë që po përgatiten për këtë...

Rama: “Ballkani i Hapur” për të përshpejtuar procesin e Berlinit, Kosova bën teori konspiracioni

para një jave - ABC News

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është...

Merkel në Tiranë: Zemra ime rrah për këtë rajon

para një jave - Kallxo

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel në Tiranë ka thënë se zemra e saj rrah për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Merkel në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama,...

Pas takimit me Merkel, Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit, rruga drejt BE

para një jave - Flaka

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri i Kosovës Albin Kurti qëndron sërish kundër nismës “Ballkani i Hapur”. Sipas tij, procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt BE dhe s’ka...

Merkel: RMV dhe Shqipëria kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Aktuale

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. Advertisements “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft...

Rama: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Merkel për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - GazetaBlic

Në konferencën e përbashkët për media, kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga nisma të reja që lindin dhe iniciohen me...

Merkel e quan pranimin e Ballkanit në BE “interes gjeostrategjik absolut”, por Brukseli rrezikon të hapë dyert për ndikimin e jashtëm

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.09.2021 nga Erjon Dervishi Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën (13 shtator) se anëtarësimi në BE i rajonit të Ballkanit Perëndimor, një teatër konkurrence midis Perëndimit, Kinës...

Merkel: Qeverisja në Ballkanin Perëndimor ka ndryshuar, përshëndes projektin e përbashkët rajonal

para një jave - Albeu

Gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur shumë gjëra kanë ndryshuar në Ballkanin Perëndimor dhe ka përshëndetur projektin e tregut të...

“Kjo është një ditë e bukur dhe e trishtuar”/ Rama: Me kancelaren kemi vetëm një problem, që nuk i pëlqen shumë…

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.09.2021 nga Erjon Dervishi Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Që në nisje të fjalës...

Rama: “Ballkani i Hapur” për të përshpejtuar procesin e Berlinit, Kosova bën teori konsiparacioni

para një jave - ABC News

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është...

Takimi në Tiranë, Merkel e Zaev flasin për integrimin e vendit

para një jave - Almakos

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel mblodhi në një drekë pune në Tiranë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel, kancelare në largim, u zotua para liderëve se politika e Gjermanisë ndaj...

BE nuk tregon se kur do të mbahet takimi i ardhshëm Kurti-Vucic në Bruksel

para një jave - Gazeta Metro

Kanë kaluar më shumë se tre javë nga takimi i fundit ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve të ndërmjetësuar...

“Vuçiç ja ka parë hajrin mbështetjes nga Gjermania”, Lisen Bashkurti për vizitën e Merkel: Ja përse kancelarja zgjodhi Tiranën dhe Beogradin

para një jave - FaxWeb

Profesor Lisen Bashkurti, ka qenë i ftuar ditën e sotme në emisionin “Me Xhaxhiun” në Fax News, për të folur për vizitën e Kancelares Angela Merkel në Shqipëri. Duke folur për përzgjedhjen që ka bërë Merkel,...

Takohen në Tiranë Merkel, Zaev dhe Rama

para një jave - Top24

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel mblodhi në një drekë pune në Tiranë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel, kancelare në largim, u zotua para liderëve se politika e Gjermanisë ndaj...

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se masa e reciprocitetit ndaj Serbisë do të vendoset për shkak se nuk ka ndryshe. Ai ka thënë se po bëhen përgatitjet. “I kam shkruar letër të gjitha qeverive...

Radoniqi: Fushata zgjedhor fillon me 16 shtator, është çështje ligjore nuk mund të ndryshohet

para një jave - Bota Sot

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka bërë të ditur se fushata zyrtare për zgjedhje lokale do të fillojë me 16 shtator, pasi sipas tij kjo është çështje ligjore dhe nuk mund...

KQZ: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - Bota Sot

Para fillimit të mbledhjes, i pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se fushata zgjedhore mbetet 30 ditë. Ai i ka bërë thirrje subjekteve politike të certifikuara që t’i respektojnë...

“Zemra ime rreh për këtë rajon”, Merkel zbulon detaje nga biseda me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Indeks online

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur në një konferencë për shtyp pas takimit me kryeministrin Edi Rama në Tiranë. Në kuadër të procesit të Berlinit, Merkel ka zhvilluar takim edhe me kryeministrat...

KQZ: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - Indeks online

Para fillimit të mbledhjes, i pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se fushata zgjedhore mbetet 30 ditë. Ai i ka bërë thirrje subjekteve politike të certifikuara që t’i respektojnë...

Rama: Pa Merkel, Ballkani s’do ishte njësoj, për detin e diellin jemi përpara BE

para një jave - Mapo

Në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama nuk i kurseu lëvdatat për punën e saj në postin e kancelares në lidhje me ndikimin e saj në Ballkan dhe politikat...

Rama: Synojmë që në Ballkanin e Hapur t’i përfshijmë 6 shtetet

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel ka folur edhe për idenë e “Ballkanit të Hapur”. Rama thotë se në këtë nismë po tentojnë t’i përfshijë...

Merkel e quan të pazëvendësueshëm Procesin e Berlinit, Rama kritikon Kosovën

para një jave - Lajmi.net

Në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin Rama, kancelarja Merkel tha se edhe në takimin e sotëm me krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor janë dakorduar që sa më shumë të bashkëpunohet...

FOTO: Merkel krah liderëve të Ballkanit Perëndimor, Rama në të djathtë të kancelares

para një jave - Java News

Kancelarja Angela Merkel ka takuar liderët e Ballkanit Perëndimor dhe më pas kanë shkuar në ambientet e një biznes gjerman në Tiranë. Në foto janë kancelarja Merkel; kryeministri shqiptar, Edi Rama; kryeministri...

Zaev, Dimitrov dhe Osmani në Tiranë, liderët e BP-së u takuan me Merkelin

para një jave - TV21

Delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut është takuar me kancelaren gjermane Angela Merkel. Delegacioni që udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikolla...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Klan Kosova

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

“Ballkani i Hapur” merr mbështetjen e Merkel/ Kancelarja: Të bashkohen edhe të tjerët sa më shpejt

para një jave - Vizion Plus

Nisma rajonale “Ballkani i Hapur” gëzon edhe mbështetjen e Gjermanisë. Një qëndrim të tillë e bëri të ditur Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë konferencës së përbashkët që pati me kryeministrin Edi...

Qeveria tregon detaje për takimin Kurti-Merkel

para një jave - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës ka lëshuar komunikatë mbi takimin e sotëm të kryeministrit Kurti me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Qeveria është kujdesur që në këtë komunikatë të transmetojë 70 për qind të fjalëve...

Vendos KQZ-ja, fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - GazetaBlic

I pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi u ka bërë thirrje subjekteve politike të certifikuara për zgjedhjet e 17 tetorit që ti respektojnë masat kundër Covid-19, gjatë fushatës zgjedhore....

Merkel me liderët e Ballkanit Perëndimor: Ja pse s’i vizitova të gjitha shtetet

para një jave - Mapo

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Kurti i përgjigjet Ramës dhe flet për takimin me Merkel: Isha i qartë, leri teoritë konspirative

para një jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti u shpreh qartë...

Merkel: Procesi i Berlinit i rëndësishëm për shtetet tuaja, zemra ime rreh për këtë rajon

para një jave - ABC News

Kancelaria gjermane Angela Merkel ka dhënë detaje për takimet me kryeministrat e Ballkanit Perëndirmo. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, kancelarja foli për rëndësinë e procesit të...

Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - OraInfo

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë. Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit...

Kurti përgjigjet shkurt nëse Kosova do t’i bashkohet iniciativës “Open Balkan”

para një jave - Infokusi

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media pas takimit me kancelaren Angela Merkel në Tiranë ka thënë shkurt se Kosova s’do t’i bashkohet inciativës “Open Balkan” raporton Gazeta Express. Kurti...

Merkel ka shprehur gatishmëri për t’u angazhuar në sigurimin e më shumë vaksinave për Kosovën

para një jave - Revista Kosovarja

Raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, si dhe bashkëpunimi rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian, ishin në qendër të takimit të sotëm ndërmjet Kryeministrit...

Partitë, të gatshme për fushatë pa qytetarë

para një jave - ATV Live

Mbështetur në Ligjin për Zgjedhje, as presidentja e as Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e kanë të drejtën të marrin vendim lidhur me shkurtimin e fushatës zgjedhore, temë kjo e cila është duke u diskutuar...

Kurti e Merkel takohen në ora 15:00

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka arritur të përshëndetet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe para takimit zyrtar që kanë këtë të martë. Merkel ka përshëndetur Kurtin në hotel “Tirana” që...

Kurti e Merkel përshëndeten para takimit

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka arritur të përshëndetet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe para takimit zyrtar që kanë këtë të martë. Merkel ka përshëndetur Kurtin në hotel “Tirana” që...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Klan

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit...

Rama falenderon Merkel: Pa kancelaren, Ballkani dhe Europa nuk do ishin si janë sot

para një jave - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama doli në conference për shtyp në krah të kancelares Merkel nga ambjentet e Tirana Business Park. Kreu i qeverisë shqiptare shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Merkel dhe Gjermania...

“Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”

para një jave - Periskopi

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen me Kosovën”. Ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme....

Pas takimit me Merkel, Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit, rruga drejt BE

para një jave - Tetova Sot

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Albin Kurti qëndron sërish kundër nismës “Ballkani i Hapur”. Sipas tij, procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt BE dhe s’ka nevojë për...

Rama: Angela Merkel do t’i mungojë rajonit të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Bota Sot

Edi Rama: Ditë e bukur dhe ditë e trishtuar. Kemi privilegjin të presim në Tiranë një mike të Ballkanit, të shqiptarëve, të gjithë popujve të këtij rajoni. Njëkohësisht një ditë e trishtuar sepse në një...

Rama: Merkel do t’i mungojë rajonit, ka bërë më shumë se të gjithë për ne

para një jave - Albeu

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, ka thënë se ajo është politikania që ka bërë më shumë për rajonin sesa të gjithë, pas luftës. “Do të them që...

Rama: Pa Merkel, Ballkani nuk do ishte njësoj, për detin, diellin dhe humorin jemi shumë përpara BE

para një jave - Indeks online

Në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama nuk i kurseu lëvdatat për punën e saj në postin e kancelares në lidhje me ndikimin e saj në Ballkan dhe politikat...

Rama e bën të qeshë Merkelin në konferencë: Për detin, diellin dhe humorin jemi shumë përpara BE

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama po mban një konferencë të përbashkët me kancelarën gjermane, Angel Merkel. Ai tha se është privilegj për të ta presin në Tiranë kancelarën gjermane, por tha se është...

Rama: Askush nuk e ka kuptuar më mirë Ballkanin se kancelarja Merkel

para një jave - RTK

Kryeministri Edi Rama tha askush nuk ka bërë për rajonin e Ballkanit pas luftë më shumë së kancelarja gjermane dhe askush nuk e ka kuptuar këtë rajon me mirë se kancelarja gjermane, Në konferencën e përbashkët...

Rama: Pa Merkel, Ballkani nuk do ishte njësoj, për detin, diellin dhe humorin jemi shumë përpara BE

para një jave - ABC News

Në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama nuk i kurseu lëvdatat për punën e saj në postin e kancelares në lidhje me ndikimin e saj në Ballkan dhe politikat...

KQZ: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - Zeri

Para fillimit të mbledhjes, i pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se fushata zgjedhore mbetet 30 ditë, raporton Ekonomia Online. Ai i ka bërë thirrje subjekteve politike të...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - ABC News

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit? “Disa çështje mund të zgjidhen vetëm...

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Kurti: S’bashkohem me Ballkanin e Hapur kur Serbia nuk njeh Kosovën

para një jave - Lexo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se nuk do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur për sa kohë Serbia është pjesë dhe nuk njeh Kosovën. “Nuk mund të ketë fonde evropiane pa vlera evropiane....

“Teoritë konspirative” – Kurti i përgjigjet Edi Ramës: S’e di për çka është fjala

para një jave - Lajmi.net

Kurti para mediave pas takimit me Merkel tha se nuk e di për çka e ka pasur fjalën Rama, por se përveç procesit të Berlinit nuk ka alternativa tjera, shkruan lajmi.net. “Unë nuk e di për çfarë teorie konspiracioni...

Albin Kurti i përgjigjet Ramës për ‘Ballkanin e Hapur

para një jave - Tetova1

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Kurti në një konferencë për media pas këtij takimi, theksoi që u konfirmua se procesi i Berlinit është...

Kurti dhe Merkel do të realizojnë takim kokë më kokë

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin e Shqipërisë,...

Delegacioni nga Shkupi arrin në Tiranë, Zaev do të takohet me Merkel

para një jave - Alsat-M

Delegacioni qeveritarë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev bashkë me zëvendëskryeministrin për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov dhe ministrit për punë të jashtme, Bujar Osmani me ftesë kancelares...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, raporton Gazeta Express. Në takim do të marrin...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - Albeu

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit?

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Indeks online

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Kurti pas takimit me Merkel: E theksova se Kosova nuk mund të kthehet në vitin 2008

para një jave - Lajmi.net

Pas kësaj, Kurti deklaroi se bashkë me Merkel kanë diskutuar për zhvillimet në vendet e rajonit, e posaçërisht për Kosovën. “Fondet e Bashkimit Evropian për 6 vendet e Ballkanit duhet të paraprinë me vlerat...

Kurti pas takimit me Merkelin i përgjigjet Ramës: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovës

para një jave - Infokusi

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me që ka pasur me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Tiranë ka thënë se iniciativa Open Balkan s’e ka BE-në brenda siç e ka Procesi i Berlinit. Kurti foli edhe për...

Zaev-Merkel: Maqedonia e Veriut duhet t’i fillojë negociatat me BE-në

para një jave - Press Online

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm bilateral me kancelaren gjermane Angela Merkel, i parashtroi qëndrimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut lidhur me nevojën për përshpejtimin e proceseve eurointegruese...

“Kam mësuar shumë nga Angela Merkeli”, thotë Vuçiq

para një jave - Klan Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi, pasi ajo, si një udhëheqëse e madhe dhe Gjermania...

BE nuk tregon se kur do të mbahet takimi i ardhshëm Kurti-Vuçiq në Bruksel

para një jave - Ekonomia Online

Kanë kaluar më shumë se tre javë nga takimi i fundit ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve të ndërmjetësuar...

Të enjten nis zyrtarisht fushata zgjedhore, partitë politike ende pa marrëveshja për kohëzgjatjen e saj

para një jave - Telegrafi

Kanë mbetur edhe dy ditë kohë që subjekte politike të hyjnë zyrtarisht në fushatën zgjedhore për zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Sipas vendimit që kishte marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

Merkel zbulon arsyen pse nuk i vizitoi të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Albeu

Kancelarja gjermane Angela Merkel, po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Tiranë ku është takuar me kryeministrin Edi Rama dhe liderët e Ballkanit Perëndimor. Teksa takon kryeministrat e vendeve të rajonit,...

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Rama e akuzoi për ‘teori konspiracioni”/ Albin Kurti s’bindet as pas takimit me Merkel: Nuk e njoh “Open Balkan”

para një jave - Java News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë. Edhe pas takimit që pati me kancelaren, Kurti doli sërish kundër nismës se OPEN BALKAN. Sipas kryeministrit të...

VIDEO/ Kurti takon Merkel në Tiranë: Diskutojmë për marrëdhëniet bilaterale dhe bashkëpunimin rajonal

para një jave - Java News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë. Kurti thotë se me Merkelin do të bisedojë për bashkëpunimin rajonal brenda agjendës së BE. Sot në Tiranë Angela...

Merkel – liderëve të rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Insajderi

Teksa përshëndeti të gjithë liderët e rajonit të cilët ishin të pranishëm në Tiranë, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, tregoi arsyet e saj pse nuk mundi të vizitonte të gjitha vendet e Ballkanit...

Të enjten nis zyrtarisht fushata zgjedhore, partitë politike ende pa marrëveshje për kohëzgjatjen e saj

para një jave - GazetaBlic

Kanë mbetur edhe dy ditë kohë që subjekte politike të hyjnë zyrtarisht në fushatën zgjedhore për zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Sipas vendimit që kishte marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

Zaev – Merkel: Kemi përfunduar detyrat e shtëpisë, por kjo nuk do të thotë që do të ndalemi!

para një jave - Lajm

Me kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë është takuar edhe kryeministri Zoran Zaev. Kreu i Qeverisë shpalosi nevojën për të përshpejtuar procesin e integrimit evropian dhe për të zgjidhur problemin...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Bota Sot

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - DW

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit? "Disa çështje mund të zgjidhen vetëm...

Incidenti në takimin Rama-Merkel/ Kancelares gjermane…

para një jave - Ina

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Por disa në momentin e parë me takimin kryeministrin Rama, Merkel hasi...

Zaev, Dimitrov dhe Osmani në Tiranë, liderët e BP-së u takuan me Merkelin

para një jave - Ina

Delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut është takuar me kancelaren gjermane Angela Merkel. Delegacioni që udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikolla...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Indeks online

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Vuçiç: Kam mësuar shumë nga kancelarja Merkel

para një jave - ABC News

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar sot se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi. Ai theksoi se Merkel si udhëheqëse e madhe...

Vuçiq: “Kam mësuar shumë nga Angela Merkeli”

para një jave - OraInfo

“Kam mësuar shumë nga Angela Merkeli”, thotë Vuçiq. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi,...

FOTO- Kurti e takon kancelaren Angela Merkel

para një jave - Kallxo

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë vizitës në Tiranë ka takuar kryeministrat e vendveve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim ka marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti. Merkel dhe liderët...

Tiranë – Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në takim do të marrin pjesë Kryeministri i...

Nis takimi i Merkelit me udhëheqësit e Ballkanit

para një jave - Telegrafi

Ka nisur takimi i kancerlares gjermane Angela Merkel me udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Merkel u është bashkuar atyre pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në takim është...

Mbështetëse deri në fund, Merkel: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin!

para një jave - Top Channel

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Indeks online

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në takim do të marrin pjesë Kryeministri i...

“Kam mësuar shumë nga Angela Merkeli”, thotë Vuçiq

para një jave - Indeks online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi, pasi ajo, si një udhëheqëse e madhe dhe Gjermania...

VOA: Merkel mbështet sërish Ballkanin Perëndimor për integrimin në BE

para një jave - Mapo

*FOTO – Florion Goga, Reuters* Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku po takohet me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kancelarja...

Merkeli takohet me liderët e Ballkanit

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka takuar sot liderët e Ballkanit Perëndimor në Tiranë. Pas takimit që kishte me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, kancelarja gjermane ka takuar bashkë liderët e Ballkanit...

Merkel takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, shpjegon pse nuk i vizitoi të gjitha shtetet

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Kurti: Kosova s’bëhet pjesë e Open Ballkan, do të vendoset reciprociteti ndaj Serbisë

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

FOTOLAJM/ Merkel krah liderëve të Ballkanit Perëndimor, Rama në të djathtë të kancelares

para një jave - Lexo

Kancelarja Angela Merkel ka takuar liderët e Ballkanit Perëndimor dhe më pas kanë shkuar në ambientet e një biznes gjerman në Tiranë. Në foto janë kancelarja Merkel; kryeministri shqiptar, Edi Rama; kryeministri...

(VIDEO) Merkel premton se Gjermania do të vazhdojë ta përkrahë Ballkanin

para një jave - Shenja

Kancelarja gjermane Angela Merkel është duke realizuar një vizitë në Tiranë ku ka zhvilluar takime dhe kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama si dhe me drejtues të qeverive të vendeve të rajonit. Kancelarja...

Merkel: RMV dhe Shqipëria kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Flaka

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund...

Albin Kurti: S’kemi pse e duam “Open Ballkan”, nuk ka përfaqësues të BE. Reciproteti? Do ta vendosim sepse nuk ka ndryshe

para një jave - Dosja.al

Albin Kurti 14 Shtator, 2021 18:39 TIRANË- Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është shprehur se nuk do të jetë i gatshëm për t’ju bashkuar projektit “Open Ballkan”. Në fjalën e tij para gazetarëve, Kurti...

PDK mbështetë idenë e abstenimit total nga fushata, AAK gati edhe për pesë ditë

para një jave - Bota Press

Dje, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku konfirmoi vendimin zyrtar të partisë që ai drejton për shkurtim të fushatës, në vetëm pesë ditë. Tani kanë mbetur edhe dy parti të tjera opozitare...

U bllokua dera, s’ia zgjati dorën Ramës, himnin e dëgjoi ulur – gafat e Merkelit në Tiranë

para një jave - TV21

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Shqipëri. Rreth orës 10.00 avioni i saj është ulur në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Në Rinas Merkel u prit nga shefja e diplomacisë...

Incidenti në takimin Rama-Merkel/ Kancelares gjermane nuk i hapet dera e makinës ‘Mercedes Benz’ (FOTOT)

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Por disa në momentin e parë me takimin kryeministrin Rama, Merkel hasi...

Deputetja e PDK-së kritikon Kurtin

para një jave - Bota Sot

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Sipas saj, Kurti po e shfaq fytyrën e vërtetë çdo ditë....

Rama ”sulmon” Albin Kurtin në prani të Merkel: Bën teori konspiracioni për Open Balkan

para një jave - Lajm

”Nuk kemi pse presim ne që të hyjmë në BE që të ndërtojmë autostardat apo infrastrukturën dixhitale, ky është thelbi”– u shpreh Rama në konferencë me Merkel. Ndër të tjera Rama nuk e la pa ”sulmuar” Albin...

Merkel pozon me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, “rrethohet’ nga Rama dhe Zaev

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në Tiranë. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane ndodhet...

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Aktuale

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare si kancelare në Ballkanin Perëndimor. Advertisements Gjatë ceremonisë protokollare të mikpritjes në Pallatin e Kongreseve, u vu...

Osmani: Në mungesë të konsensusit politik, mbajtja e zgjedhjeve lokale mbetet 17 tetori

para një jave - Portalb

Krerët e partive politike parlamentare të Kosovës janë takuar pasditen e sotme me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, për të diskutuar lidhur me shtyrjen e zgjedhjeve lokale për shkak të situatës epidemiologjike,...

Dështon pushteti, fiton opozita – Nuk shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë

para një jave - Alsat-M

Pavarësisht orvatjeve të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për të shtyrë zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 17 tetor, një gjë e tillë nuk u pranua nga opozita në Kosovë. Opozitës nuk mundi t’i...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit

para një jave - Zhurnal

Tiranë, 14 shtator – Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,...

KANCELARJA GJERMANE ANGELA MERKEL NIS VIZITËN ZYRTARE NË TIRANË

para një jave - Klan Macedonia

TAKIM KOKË MË KOKË ME KRYEMINISTRIN RAMA 12:34- Takimet kokë me kokë me liderët e Ballkanit do të bëhen pas konferencës me Ramën. Rreth orës 16:30 kur pritet që të mbarojë takimi Merkel-Kurti, ky i fundit...

Cila është arsyeja e vërtetë e marrëveshjes për hapjen e arkivave

para një jave - Epoka e Re

Shkruan: Hisen Berisha Se argati i dakordimit për hapjen e dosjeve, nuk do të jetë në favor të Kosovës, dëshmon fakti se, qasja në Arkivat shtetërorë të Kosovës është e lejuar sipas PSO të përcaktuara...

Çfarë solli dhe çka ofroi Merkel në Ballkan?

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në turne nëpër botë, aktualisht po qëndron në Ballkan, ku ka përsëritur qëndrimin dhe fjalinë nga viti 2015 se është interes gjeo-strategjik anëtarësimi i vendeve...

Albin Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Hapja e arkivave të UÇK-së- Musliu për Kurtin: Ky demagogu po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë

para një jave - Indeks online

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Musliu përmes një postimi në Facebook, tha se ky demagogu...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë pas pak në Tiranë

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi i Kurtit me Merkel pritet të nisë rreth orës 15:00, shkruan “Indeksonline”. Poashtu është...

Takimi me Merkel/ Kurti kundër “Open Balkan”: Procesi i Berlinit rruga e vetme drejt BE, mjaftueshëm i gjerë dhe i thellë për të mos patur variante të tjera alternative

para një jave - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka qëndruar sërish kundër nismës “Open Balkan”. Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel e cila ditën e sotme e mbështeti këtë nismë, Kurti thotë se procesi...

Nis takimi Merkel-Kurti në Shqipëri

para një jave - Lajmi.net

Takimi Kurti-Merkel është duke u zhvilluar në Tiranë, gjatë vizitës që Merkel i bëri Shqipërisë. Kurti tha se bashkë me zv/kryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës dhe Diasporës, Donika...

“Ballkani i Hapur”, Rama kritikon Kosovën: Është e pabesueshme që nuk e shfrytëzon këtë mundësi, rrini bëni teori konspiracioni

para një jave - Lexo

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelaren gjermani, Angela Merkel kritikoi edhe një herë Kosovën për faktin se nuk përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Rama theksoi se Kosova...

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Flaka

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare si kancelare në Ballkanin Perëndimor. Gjatë ceremonisë protokollare të mikpritjes në Pallatin e Kongreseve, u vu re qëndrimi ulur...

Kurti paralajmëron reciprocitetin me Serbinë në pranverë

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel ka thënë se duhet të bëhet presion mbi Serbinë pasi po i bënë probleme Kosovës. “Ju kam shkruar letër të gjitha...

“Teoritë konspirative” – Kurti i përgjigjet Edi Ramës: S’e di për çka është fjala

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren Merkel i është përgjigjur homologut të tij shqiptar, Edi Rama në lidhje me një deklaratë të këtij të fundit ku tha se Kosova nuk po i bashkohet...

Kurti arrin në Tiranë, në orën 15:00 do të takohet me Merkelin

para një jave - Zeri

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka arritur në Tiranë. Kurti pritet të takojë kancelaren gjermane, Angela Merkel, teksa kjo e fundit po zhvillon një vizitë zyrtare në Shqipëri, njofton Klankosova.tv....

Kurti nga Tirana: Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë sepse nuk ka ndryshe

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Tirana para gazetarëve pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ku tha se Kosova do ta vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, sepse s’ka barazi pa reciprocitet raporton...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

‘Zemra ime rreh për këtë rajon’, Merkel mban fjalimin e lamtumirës për Ballkanin

para një jave - Infokusi

Kancelarja gjermane Angela Merkel nxiti për bashkëpunim më të ngushtë vendet e rajonit në fjalimin e lamtumirës për Ballkanin të mbajtur nga Tirana. Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin...

Rama thumbon Albin Kurtin në konferencën me Merkel: Bën teori konspiracioni për “Open Balkan”, e pabesueshme që refuzon

para një jave - Java News

Kryeministri Edi Rama ka treguar se çfarë objektivash ka qeveria e tij për të çuar përpara arritjet e procesit të Berlinit, duke u fokusuar në bashkëpunimin rajonal dhe elasticitetin e ekonomisë. Rama...

Kurti: Do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë sepse nuk ka ndryshe

para një jave - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Tirana para gazetarëve pas takimit me kancelaren Angela Merkel, ku tha se Kosova do ta vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, sepse s’ka barazi pa reciprocitet raporton...

Merkel nuk ndjehet mirë gjatë intonimit të himnit në Tiranë, kërkon karrige për t’u ulur

para një jave - Insajderi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nuk është ndjerë mirë gjatë intonimit të himnit gjatë vizitës zyrtare në Tiranë, përcjell Insajderi.com. Ajo që ka rënë në sy ka qenë fakti se Merkel dhe kryeministri...

Merkel nis takimin e liderët e Ballkanit

para një jave - Insajderi

Ka nisur takimi i kancerlares gjermane, Angela Merkel me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel u është bashkuar atyre pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në takim...

Kurti nervozohet kur pyetet për arkivat e UÇK-së: Kush ka thënë që janë hapur arkivat e UÇK-së?

para një jave - Revista Kosovarja

Kryeministri Albin Kurti ka mohuar në gatishmërinë e qeverisë së tij për hapjen e arkivave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, siç shefi i qeverisë la të nënkuptohej në një deklarim të tij një ditë më parë....

Siklet, vonesa dhe akuza! Vizita e Merkel në Tiranë nuk shkon “fjollë”, INCIDENTET me kancelaren gjermane në Shqipëri. Truproja s’po i hapte dot derën…

para një jave - Dosja.al

Foto nga momentet 14 Shtator, 2021 17:44 TIRANË – Mëngjesi i sotëm e ka gjetur vendin të përgatitur për të pritur kancelaren gjermane, Angela Merkel. Kjo e fundit zgjodhi Serbinë dhe vendin tonë për të...

DW: Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel 14 Shtator, 2021 17:43 TIRANË – “ Disa çështje mund të zgjidhen vetëm në fund të ndonjë procesi. Të gjithë e dinë se Kosova nuk është njohur nga të gjitha vendet e BE-së, por nuk ka kuptim...

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se masa e reciprocitetit ndaj Serbisë do të vendoset për shkak se nuk ka ndryshe. Ai ka thënë se po bëhen përgatitjet. “I kam shkruar letër të gjitha qeverive...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Alsat-M

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Kurti: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Arbresh

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin e Shqipërisë,...

Merkel e quan të pazëvendësueshëm Procesin e Berlinit, Rama kritikon Kosovën

para një jave - KosovaPress

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në kuadër të vizitës në Shqipëri ku ka takuar krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor, ka bërë të ditur se procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm, ndërsa iniciativën...

Merkel: Procesi i Berlinit i rëndësishëm për shtetet tuaja, zemra ime rreh për këtë rajon

para një jave - InfoShqip

Kancelaria gjermane Angela Merkel ka dhënë detaje për takimet me kryeministrat e Ballkanit Perëndirmo. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, kancelarja foli për rëndësinë e procesit të...

Rama: Pa Merkel, Ballkani nuk do ishte njësoj, për detin, diellin dhe humorin jemi shumë përpara BE

para një jave - InfoShqip

Në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama nuk i kurseu lëvdatat për punën e saj në postin e kancelares në lidhje me ndikimin e saj në Ballkan dhe politikat...

Rama: “Ballkani i Hapur” për të përshpejtuar procesin e Berlinit, Kosova bën teori konsiparcioni

para një jave - InfoShqip

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është...

Kurti përgjigjet shkurt nëse Kosova do t’i bashkohet iniciativës “Open Balkan”

para një jave - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media pas takimit me kancelaren Angela Merkel në Tiranë ka thënë shkurt se Kosova s’do t’i bashkohet inciativës “Open Balkan”. Kurti para gazetarëve tha “Jo”,...

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

para një jave - InfoShqip

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit? “ Disa çështje mund të zgjidhen vetëm...

Fillon takimi i Kryeministrit Kurti me kancelaren Merkel

para një jave - Bota Press

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

“Lëri teoritë konspirative”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Unë nuk e di për çfarë…

para një jave - Bota Press

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti u shpreh qartë...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - in7

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të...

Përfundon takimi Rama-Merkel, në radhë ai me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Alsat-M

Takimi kokë më kokë mes kancelares gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrit shqiptar, Edi Rama, ka përfunduar. Kështu duke i lënë vend një takimi mes dy delegacioneve ku do të marrin pjesë edhe Rama e...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Klan Kosova

Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet veç e veç me të gjithë udhëheqësit dhe më pas do të...

Kancelarja gjermane, Merkel, takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor gjatë një vizite në Shqipëri

para një jave - Zëri i Amerikës

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku po takohet me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kancelarja Merkel zhvilloi një takim kokë...

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se masa e reciprocitetit ndaj Serbisë do të vendoset për shkak se nuk ka ndryshe. Ai ka thënë se po bëhen përgatitjet. “I kam shkruar letër të gjitha qeverive...

Kurti: Do ta vendosim reciprocitetin me Serbinë

para një jave - Arbresh

Kryeministri Albin Kurti, në një konferencë për media pas takimit me Merkelin në Tiranë, ka thënë që do të vendoset masa e reciprocitetit ndaj Serbisë, shkruan arbresh.info. “Unë ju kam shkruar letër të...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Indeks online

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit

para një jave - Medial

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Rama në krah të Merkel: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Lajmi.net

Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se institucionet e Kosovës janë duke bërë teori konspiracioni rreth kësaj iniciative. “Open Balkan” është krijuar për...

A ka dështuar Ballkani i Hapur, kjo është përgjigja e Merkelit

para një jave - Lajmi.net

“Nuk e konsideroj si të tillë, nuk mund të themi se është mbaruar ndërtimi i autostradave, por janë procese që janë inicuar. Kemi shkëmbime në nivel shkencor me vendet e Ballkanit P. Sa i përket bashkëpunimit...

Rama: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Lajmi.net

Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se institucionet e Kosovës janë duke bërë teori konspiracioni rreth kësaj iniciative. “Open Balkan” është krijuar për...

Albin Kurti: Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe mjaft i thellë që të mos ketë variante të tjera alternative

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, ka thënë se është konfirmuar se Procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund...

Kurti: Do ta vendosim reciprocitetin me Serbinë, s’ka si të jetë ndryshe

para një jave - Periskopi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë që do të vendoset masa e reciprocitetit ndaj Serbisë. Kurti në një konferencë për media pas takimit me Merkelin në Tiranë, ka thënë që po përgatiten për këtë...

Mbështetëse deri në fund, Merkel: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin!

para një jave - Bota Sot

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Merkel nis takimin me kryeministrat e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - RTK

Kancelarja Angela Merkel mbërriu në hapësirat e "Tirana Business Park" për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Rama-Merkel: Open Balkan nuk zëvendëson procesin e Berlinit!

para një jave - Press Online

Në konferencën e përbashkët për media, kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga nisma të reja që lindin dhe iniciohen me...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund...

Incidenti në takimin Rama-Merkel/ Kancelares gjermane...

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Por disa në momentin e parë me takimin kryeministrin Rama, Merkel hasi...

Merkel në Tiranë

para një jave - DW

Kancelarja gjermane Angela Merkel qëndron të martën për disa orë në Tiranë, ku pas takimit me kryeministrin Rama, ajo zhvillon një takim të gjerë me krerë të shteteve e qeverive nga vendet e Ballkanit...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Indeks online

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Kurti arrin në Tiranë, pritet ta takojë kancelaren Merkel

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e "Tirana...

Merkel: Mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - Lajmi.net

Ajo tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë përmbushur obligimet për nisjen e negociatave për anëtarësim në BE, por kjo nuk u realizua vetëm prej vetos së Bullgarisë. Në lidhje me takimet e liderët...

Radoniqi: Fushata zgjedhor fillon me 16 shtator, është çështje ligjore nuk mund të ndryshohet

para një jave - Lajmi.net

Me këtë rast, në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi ka kërkuar nga partitë politike që gjatë fushatës zgjedhore t’i respektojnë gjitha masat dhe kufizimet për Covid 19 dhe rregullat e vendosura nga...

“Ballkani i Hapur”, Merkel mesazh nga Tirana: Përshëndes iniciativën, ftoj vendet e tjera t’i bashkohen

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur nismën “Ballkani i hapur” duke e cilësuar një bashkëpunim që fuqizon Procesin e Berlinit të iniciuar nga ajo vetë. “I dashur Edi Rama dëshiroj t’ju falënderoj...

Fillon takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - OraInfo

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor. Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet...

Kurti i përgjigjet Ramës dhe flet për takimin me Merkel: Isha i qartë, leri teoritë konspirative

para një jave - News Tv

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të përfshihet në nismën “Ballkani i Hapur”. Kurti u shpreh qartë...

Kurti pas takimit me Merkelin: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovë

para një jave - News Tv

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me që ka pasur me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Tiranë ka thënë se iniciativa Open Balkan se ka BE-në brenda siç e ka Procesi i Berlinit. Kurti foli edhe për...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - ATV Live

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, ja arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - Gazeta Express

Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e sotme po zhvillon vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga...

Merkel: Sa më shumë të bashkëpunojmë, aq më i fuqishëm Procesi i Berlinit

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur nismën “Ballkani i hapur” duke e cilësuar një bashkëpunim që fuqizon Procesin e Berlinit të iniciuar nga ajo vetë. “I dashur Edi Rama dëshiroj t’ju falënderoj...

Rama i zgjat dorën, Merkel përzgjedh përshëndetjen me grusht

para një jave - Telegrafi

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama u përshëndetën me grusht. Më pas nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministri Rama i zgjati dorën për ta takuar, por...

Ceremonia në Pallatin e Brigadave/ Rama i drejton dorën, kancelarja Merkel nuk harron masat anti Covid dhe nxjerr grushtin

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën, por kancelarja...

Zyrtare: KQZ merr vendim që fushata të zgjasë 30 ditë

para një jave - Infokusi

Fushata zgjedhorë nuk do të shkurtohet. Ajo do të zgjasë 30 ditë ashtu siç është e paraparë më ligj, shkruan Gazeta Infokus. Kështu ka thënë kryetari i Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi,...

Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë, KQZ-ja thirrje subjekteve për respektimin e masave

para një jave - Lajmi.net

Kështu ka bërë të ditur kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi,. “E shoh të nevojshme që t’i adresohem subjekteve politike pasi që nga 16 shtator fillon fushata zgjedhore. Siç e thash edhe dje periudha e...

Rama: Merkel është mike e shqiptarëve, Procesi i Berlinit është një projekt largpamës

para një jave - Shenja

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se kancelarja Angela Merkel është mike e shqiptarëve dhe se Procesi i Berlinit i nisura nga ajo është një projekt lagrpamës. Rama gjatë një konference për shtyp...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Zeri

Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet veç e veç me të gjithë udhëheqësit dhe më pas do të...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

NDRYSHIMI/ Sot e quan pjellë të Procesit të Berlinit, si ndryshoi Rama prezantimin e Open Balkan brenda muajit, Merkel e bën të ‘tërheqë’ fjalët, çfarë thoshte më herët: Nismë e pavarur, e padiskutueshme!

para një jave - Dosja.al

Edi Rama 14 Shtator, 2021 16:43 TIRANË – Kryeministri Edi Rama ka ndryshuar tërësisht mënyrën e prezantimit të nismës Ballkani i Hapur përpara publikut. Sot, në konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane...

Deklaratat e Ramës, ‘shpërthen’ Kurti pas takimit me Merkel: Është detyra e çdo shqiptari të ushtrojë presion mbi Serbinë, jo Kosovën

para një jave - FaxWeb

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk ka lënë pa shigjetuar deklaratat e kryeministrit Rama duke i kujtuar detyrën si shqiptar dhe duke shprehur se çdo mirëkuptim për mosnjohjen i kushton Kosovës. Gazetarët:...

E FORTË! Albin Kurti AKUZA Ramës? Kryeministri: Është detyrë e çdo shqiptari që të kërkojë ushtrim tensioni ndaj Serbisë, jo ndaj Kosovës!

para një jave - Dosja.al

Albin Kurti 14 Shtator, 2021 16:45 Përditësuar: 16:49 Sulmi i Ramës, keni një koment? Kur qeveria do ta vendosë reciproritetin me Serbinë? Kurti: Unë nuk e di për çfarë teorie konspiracioni flitet. *Gazetari...

Albin Kurti pas takimit me Merkel: “Procesi i Berlinit” e vetmja rrugë për integrimin drejt Bashkimit Europian

para një jave - FaxWeb

Menjëherë pas takimit me Angela Merkel, kryeministri Albin Kurti ka theksuar se “Proçesi i Berlinit” është e vetmja rrugë për integrimin drejt Bashkimit Europian . “ Së parë është stabiliteti në Kosovë....

Takimi me kancelaren Merkel, Kurti: Procesi i Berlinit, rruga për integrim. S’e kompensojmë dot me territore Serbinë

para një jave - Dosja.al

Albin Kurti 14 Shtator, 2021 16:33 Përditësuar: 16:41 Takimi me kancelaren Merkel, Kurti: Procesi i Berlinit, rruga për integrim. Tre kandidatët e parë në listën tonë drejtojnë 3 insitucione. Kështu stabilitetit...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - GazetaBlic

Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet veç e veç me të gjithë udhëheqësit dhe më pas do të...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

‘A ju kërkoi Merkel të bëheni pjesë e Open Balkan-it?’, Kurti: Jo

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel thotë se asaj i ka thënë diçka rreth zhvillimit ekonomik në Kosovë, transmeton Periskopi. ‘’I thashë Merkelit se Kosova po rritet ekonomikisht...

Albin Kurti “zbarkon” në Tiranë, pritet të takojë Merkel

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë pak momente më parë. Kurti pritet të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe me lider të tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe pritet të...

Vizita lamtumire/Çfarë paralajmëron takimi i kryeministrit Kurti me kancelaren Merkel?

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel në takim lamtumirës po qëndron për vizitë në Ballkanin Perëndimor. Ajo përveç vizitës në Serbi, këtë të martë po qëndron në Shqipëri dhe pritet të takohet me krerët e...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e "Tirana...

Rama pas takimit me Merkel: Evropa nuk do të ishte e njëjtë pa udhëheqësen gjermane

para një jave - Lajmi.net

Rama shtoi se askush nuk ka bërë më shumë për Ballkanin Perëndimor sesa kancelarja Merkel dhe se askush nuk e ka kuptuar rajonin si ajo. Kryeministri shqiptar tha se arritja më e madhe e Procesit të Berlinit...

Deputetja Musliu hedh vrer ndaj Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së, e quan demagog që gënjeu

para një jave - Zeri

Pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurti për të përkrahur idenë për hapjen e arkivave të UÇK-së, ka reaguar ashpër deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu. Ajo e ka quajtur...

Fillon takimi i Kryeministrit Kurti me kancelaren Merkel

para një jave - in7

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

para një jave - KosovaPress

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel, tha se sa i përket raporteve Kosovë-Serbi, trysnia duhet të bëhet mbi Serbinë. Ai tha se është detyrë e çdo shqiptari që të tregojë se...

Përfundon takimi kokë më kokë mes Kurtit dhe Merkel

para një jave - KosovaPress

Pas takimit me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka nisur takimet bilaterale. Ajo pas konferencës së përbashkët me Edi Ramën, ka zhvilluar një takim me kryeministrin...

Kurti arrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkelin

para një jave - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur në Tiranë, ku do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kurti së bashku me ministren...

Ceremonia në Pallatin e Brigadave/ Rama i drejton dorën, kancelarja Merkel nxjerr grushtin

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremoni protokollare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën, por...

Merkel takohet me liderët e rajonit në Tiranë: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Java News

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo...

Rama e nis konferencën me falënderime për Merkel: Privilegj të kisha këtë detyrë në të njëjtën kohë me të

para një jave - Lexo

Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Që në nisje të fjalës së tij Rama tha se sot është një ditë e...

Rama: Askush s’e ka kuptuar rajonin sa Merkel; Kancelarja: Zemra ime rreh për ju! I keni përmbushur kushtet për negociatat

para një jave - Java News

Kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë. Në fjalën e tij Rama tha se kjo është në njëfarë mënyre një ditë e trishtuar pasi...

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Përfundon takimi kokë më kokë me Merkelin, Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Gazeta Metro

Ka përfunduar takimi mes Kryeministrit Albin Kurti dhe kancelares gjermane Angela Merkel, shkruan Gazeta Metro. Takimi është mbajtur në Tiranë, ndërsa është deklaruar Kryeministri Kurti. Në këtë takim...

“Kosova bën teori konspiracioni”, Kurti i kundërpërgjigjet Ramës: Nuk e di për çfarë po flet

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur është fakti se në të dytën nuk është i pranishëm Bashkimi Evropian. Kurti në një konferencë...

Kurti pas takimit me Merkel: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Koha.mk

Тiranë, 14 shtator – Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta...

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, se u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit...

Kryeministri Kurti pas deklaratave të Shqipërisë: Kosova është shtet i Pavarur, Sovran dhe Demokratik

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Republikës së Kosovës ka folur për deklaratat e Ramës, kryeministrit shqiptar, që tha se Kosova po merrej me teori konspiracioni sa i përket iniciativës së Open Balkan. “Unë nuk e di për...

Kurti pas takimit me Merkelin: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, ka thënë se është konfirmuar se Orocesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve...

Merkel përfundon takimet bilaterale me liderët e Ballkanit Perëndimor: Faleminderit që erdhët, e kisha të pamundur të vizitojnë të gjithë vendet tuaja

para një jave - Lexo

Kancelarja Angela Merkel ka përfunduar takimet bilaterale me liderët e Ballkanit Perëndimor, ku më pas kanë shkuar në ambientet e një biznes gjerman që ka investuar në Tiranë. Merkel u ka shprehur falënderimet...

Dera e Mercedesit nuk hapej, Rama i zgjati dorën ajo e përshëndeti me grusht, himni u dëgjua ulur; Tre “GAFAT” e vizitës së Angela Merkel në Tiranë

para një jave - News33

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Shqipëri, shkruan newsbomb.al. Rreth orës 10.00 avioni i saj është ulur në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Në Rinas Merkel u prit...

Përfundon takimi kokë më kokë me Merkelin, Kurti: Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

para një jave - Gazeta Metro

Ka përfunduar takimi mes Kryeministrit Albin Kurti dhe kancelares gjermane Angela Merkel, shkruan Gazeta Metro. Takimi është mbajtur në Tiranë, ndërsa është deklaruar Kryeministri Kurti. Në këtë takim...

Përfundon takimi kokë më kokë mes Kurtit dhe Merkel

para një jave - ATV Live

Pas takimit me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka nisur takimet bilaterale. Ajo pas konferencës së përbashkët me Edi Ramën, ka zhvilluar një takim me kryeministrin...

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

para një jave - ATV Live

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në ‘Facebook’, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

Rama para Merkel: Kosova bën teori konspiracioni për “Open Balkan”

para një jave - Ditapost

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është...

Merkel për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - Ditapost

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri i Shqipërisë,...

Kurti në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Rama-Merkel 45 minuta ‘kokë më kokë’, pamjet nga takimi në Pallatin e Brigadave

para një jave - Mapo

Zbardhen detaje nga takimi i kryeministrit Edi Rama dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Ka qenë zyra e shtypit pranë Kryeministrisë që ka shpërndarë pamjet nga takimi ‘kokë më kokë’ mes Ramës dhe Merkel...

Pse Merkel qëndroi ulur gjatë himnit në Tiranë?

para një jave - Mapo

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Merkelit mezi i hapet dera e makinës, Rama harron “rregullin” dhe i zgjat dorën

para një jave - Mapo

Kancelarja Gjermane Angela Merkel mbërriti sot në Tiranë, ku u prit nga kryeministri Edi Rama ndërsa më vonë do të takohet me liderët e tjerë të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa kjo vizitë vjen...

Angela Merkel arrin në Tiranë, takon Ramën dhe Kurtin

para një jave - Telegrafi

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur në Aeroportin e Rinasit. Më pas në masa të rrepta sigurie dhe një eskortë dedikuar vizitës së kancelares është nisur drejt Pallatit të Brigadave. Në orën 10:20...

Mbërrin në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel

para një jave - Top Channel

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit kancelarja gjermane, Angela Merkel delegacioni i saj, që do të zhvillojë vizitën në Tiranën zyrtare. Kancelarja u prit nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme,...

Vuçiç: Kam mësuar shumë nga kancelarja Merkel

para një jave - InfoShqip

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar sot se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi. Ai theksoi se Merkel si udhëheqëse e madhe...

Nis takimi Merkel – Kurti

para një jave - Epoka e Re

Ka nisur në Tiranë takimi i kancelares gjermane Angela Merkel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Bashkë me Kurtin është edhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla....

Mbërrin në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel

para një jave - Top Channel

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila u prit nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf. Kancelarja...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e "Tirana...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Ina

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Infokusi

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Lajmi.net

Me këtë rast Merkel ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Poashtu në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,a jo ka vendosur...

Kancelarja Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, kjo është arsyeja

para një jave - OraInfo

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, ja arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin. Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e sotme po zhvillon vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u...

Angela Merkel mbërrin në Tiranë, pritja madhështore që i bëri Rama

para një jave - News33

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja...

Nis takimi i Merkel me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti (VIDEO)

para një jave - FaxWeb

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur takimin me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti menjëherë pas vizitës së saj në Tiranë. Nisja e këtij takimi është njoftuar nga Kurti i cili ka postuar në Facebook...

Fillon takimi Merkel-Kurti

para një jave - ATV Live

Pas takimit me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka nisur takimet bilaterale. Ajo pas konferencës së përbashkët me Edi Ramën, ka filluar një takim me kryeministrin...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Alsat-M

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja...

Merkel mbërrin në Pallatin e Brigadave 10 minuta me vonesë, çfarë ndodhi?

para një jave - Klan

Merkel mbërrin në Pallatin e Brigadave 10 minuta me vonesë, çfarë ndodhi? Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka nisur vizitën e saj zyrtare në Shqipëri teksa u prit këtë të martë në Pallatin e Brigadave...

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

para një jave - Ekonomia Online

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar takimi me Merkel....

Kurti video 16 sekondëshe teksa hyn në takim me Merkelin: Bie në sy veprimi i kamarierit

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar 16 sekonda nga fillimi i takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel. Në takim, është edhe ministrja Gërvalla ndërkohë nga dinamika e madhe e takimit, shihet se si...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Infokusi

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në takim do të marrin pjesë Kryeministri i...

Vuçiq: Kam mësuar shumë nga kancelarja Merkel

para një jave - Lajmi.net

Ai theksoi se Merkel si udhëheqëse e madhe dhe Gjermania si një fuqi e madhe, tregoi respekt të madh për Serbinë. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve për të komentuar vizitën e Angela Merkel, Vuçiq...

Bashkëpunimi Rajonal/ Kancelarja Merkel takohet me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Lexo

Kancelarja gjemane Angela Merkel është duke mbajtur takimin e planifikuar me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Më herët është raportuar se në këtë takim do të diskutohet për çështjet e bashkëpunimit...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Fillon takimi Merkel-Kurti

para një jave - KosovaPress

Pas takimit me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka nisur takimet bilaterale. Ajo pas konferencës së përbashkët me Edi Ramën, ka filluar një takim me kryeministrin...

Rama i drejton dorën, kancelarja Merkel nuk harron masat anti COVID dhe nxjerr grushtin

para një jave - Kallxo

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën, por kancelarja...

Merkel pritet me ceremoni në Tiranë, Rama i zgjat dorën – ajo e përshëndet me grusht

para një jave - Insajderi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është pritur me ceremoni në Pallatin e Brigadave në Tiranë, njofton Insajderi.com. Merkel u prit nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili i zgjati dorën kur u...

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

para një jave - Gazeta Metro

Ka filluar takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, shkruan Gazeta Metro. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka njoftuar se para pak minutash ka filluar...

Rama thumbon Kurtin për ‘Open Ballakan’: Kosova po rri dhe bën teori konspiracioni

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri Edi Rama kritikoi edhe një herë Kosovën për faktin se nuk përfshihet në nismën Ballkani i Hapur. Gjatë konferencës për mediat me kancelaren gjermane Angela Merkel, Rama zbuloi se një ndër...

“Ballkani i hapur” merr mbështetjen e Gjermanisë

para një jave - Nistori

Nisma rajonale “Ballkani i Hapur” gëzon edhe mbështetjen e Gjermanisë. Një qëndrim të tillë e bëri të ditur Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë konferencës së përbashkët që pati me kryeministrin Edi...

Kancelarja gjermane Angela Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë

para një jave - Klan

Kancelarja gjermane Angela Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë Takim kokë më kokë me Kryeministrin Rama 10:30 -Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur vizitën e saj zyrtare në kryeqytetin e shqiptar....

Merkel viziton Shqipërinë

para një jave - Evropa e Lirë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë ku ka nisur vizitën zyrtare në kryeqytetin e Shqipërisë. Kancelarja gjermane do të takohet në Tiranë edhe me liderët e Ballkanit Perëndimor. Merkel...

Kurti dhe Merkel do të realizojnë takim kokë më kokë

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin e Shqipërisë,...

Rama ia drejton dorën, kancelarja Merkel nuk harron masat anti-COVID dhe nxjerr grushtin

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën, por kancelarja...

Kancelarja Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - OraInfo

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore. Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë pas pak në Tiranë

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi i Kurtit me Merkel pritet të nisë rreth orës 15:00. Poashtu është paralajmëruar një konferencë...

Kurti dhe Merkel përshëndeten para takimit

para një jave - Lajmi.net

Merkel ka përshëndetur Kurtin në hotel ‘Tirana’ që është edhe investim gjerman në Shqipëri. Duhet përkujtuar që takimi në mes Kurtit dhe Merkel është paraparë të fillojë në ora 15:00. /Lajmi.net/

Merkel pozon me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, “rrethohet” nga Rama dhe Zaev

para një jave - InfoShqip

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Rama thumbon Kurtin për ‘Open Ballakn’: Kosova po rri dhe bën teori konspiracioni

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri Edi Rama kritikoi edhe një herë Kosovën për faktin se nuk përfshihet në nismën Ballkani i Hapur. Gjatë konferencës për mediat me kancelaren gjermane Angela Merkel, Rama zbuloi se një ndër...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Ditapost

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor Në takim do të marrin pjesë Kryeministri i Shqipërisë,...

Angela Merkel arrin në Tiranë, takon Ramën dhe Kurtin (LIVE)

para një jave - Zhurnal

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur në Aeroportin e Rinasit. Më pas në masa të rrepta sigurie dhe një eskortë dedikuar vizitës së kancelares është nisur drejt Pallatit të Brigadave. Në orën 10:20...

Nuk po hapej dera e makinës, incidenti që nuk u vu re në pritjen e kancelares Merkel (VIDEO)

para një jave - Albeu

Ditën e sotme ka mbërritur në Tiranë kancelarja Angela Merkel e cila po zhvillon një takim me kryeministrin Edi Rama dhe më pas do të takohet edhe me liderët e Ballkanit Perëndimor. Pak më parë ajo mbërriti...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Ina

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. – Advertisements – Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - RTK

Kryeministri Edi Rama ka pritur në Pallatin e Brigadave, Kancelaren gjarmane Angela Merkel. Kancelarja gjermane ndodhet në Tiranë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit...

Rama ‘kunj’ Kurtit në konferencën me Merkel: Open Ballkan pjellë e Procesit të Berlinit, fjalët tjera janë dokrra

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri shqiptar Edi Rama, në konferencë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, tha se Open Ballkan është pjellë e Procesit të Berlinit. “Open Ballkan është pjellë e Procesit të Berlinit, nuk është...

Agjenda e Merkelit sot në Tiranë

para një jave - TV21

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Sot takohen Kurti dhe Merkel në Tiranë

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila gjatë ditës së sotme do të qëndroj në Shqipëri, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të...

Zgjedhjet lokale në Kosovë nuk do të shtyhen

para një jave - Alsat-M

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Xhaçka pas pritjes së Merkel: Mirënjohës ndaj kancelares për atë që ka bërë për rajonin tonë (FOTO)

para një jave - Klan Kosova

Këtë të martë në Tiranë ka zbritur për vizitë zyrtare, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Ajo është pritur nga Ministrja e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, e cila më pastaj e ka quajtur...

Kancelarja Angela Merkel mbërrin në Shqipëri, kush e priti në Rinas (Video)

para një jave - Klan

Kancelarja Angela Merkel mbërrin në Shqipëri, kush e priti në Rinas (Video) Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në Shqipëri në vijim të turit të saj të lamtumirës në Ballkanin Perëndimor....

Mbërrin në Tiranë Kancelarja gjermane Angela Merkel

para një jave - Klan

Mbërrin në Tiranë Kancelarja gjermane Angela Merkel Takim kokë më kokë me Kryeministrin Rama Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton sot Tiranën. Ajo u prit në Aeroportin e Rinasit nga Ministrja për...

Rama para Merkel: Kosova bën teori konspiracioni për “Open Balkan”

para një jave - Bota Press

Botapress 14 Shtator – Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe “Ballkanin e Hapur”. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama...

Merkel për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - Bota Press

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri i Shqipërisë,...

Musliu: Kurti po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë

para një jave - Lajmi.net

Deputetja Musliu përmes një postimi në Facebook, tha se ky demagogu po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë, transmeton lajmi.net. “Ky demagogu, që gënjeu një pjesë të popullit brenda dhe jashtë...

Radoniqi i KQZ-së: Fushata, 30 ditë

para një jave - Periskopi

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka bërë të ditur se fushata zyrtare për zgjedhje lokale do të fillojë me 16 shtator, pasi sipas tij kjo është çështje ligjore dhe nuk mund...

Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë, KQZ-ja kërkon respektimin e masave kundër Covidit

para një jave - Epoka e Re

Periudha e fushatës zgjedhore për zgjedhjet e 17 tetorit mbetet 30 ditë. Kështu ka bërë me dije kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Kreshnik Radoniqi. “E shoh të nevojshme që t’i adresohem...

Xhaçka pas pritjes së Merkel: Mirënjohës ndaj kancelares

para një jave - Bota Sot

Këtë të martë në Tiranë ka zbritur për vizitë zyrtare, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Ajo është pritur nga Ministrja e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka. Më pastaj e ka quajtur Merkelin...

Merkel mbërrin në Pallatin e Brigadave, pritet me ceremoni shtetërore nga Rama (VIDEO)

para një jave - Albeu

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Pallatin e Brigadave, ku është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministri Edi Rama. Tashmë ajo po zhvillon një takim “kokë më kokë” me shefin e qeverisë...

“Merkel është një dhe nuk vjen më”, Rama: “Open Balkan” është pjellë e Procesit të Berlinit. Teoritë e konspiracionit…

para një jave - Almakos

Kryeministri Edi Rama tha se “Open Balkan” është pjellë e Procesit të Berlinit dhe një mjet për ta përshpejtuar këtë proces. Në konferencën për mediat me kancelaren Merkel, për të cilën nuk i kurseu lëvdatat,...

“Ballkani i Hapur” merr mbështetjen e Merkel – Kancelarja: Të bashkohen edhe të tjerët sa më shpejt

para një jave - Almakos

Nisma rajonale “Ballkani i Hapur” gëzon edhe mbështetjen e Gjermanisë. – Advertisements – Një qëndrim të tillë e bëri të ditur Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë konferencës së përbashkët që pati...

Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë

para një jave - Indeks online

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka nisur vizitën e saj zyrtare në Tiranë. Merkel u prit nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Pallatin e Brigadave teksa pastaj do të kenë takim kokë më kokë....

Kjo ishte arsyeja pse Merkel kërkoi karrige gjatë intonimit të himnit

para një jave - Lajmi.net

Ajo që ra në sy ishte fakti se Merkel dhe Rama qëndruan të ulur në karrige në momentin e himnit. Për arsye shëndetësore ajo kishte kërkuar një karrige për të nderuar këtë moment pasi nuk mund të qëndronte...

Angela Merkel: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër ndonëse gjërat mund të përshpejtohen

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër, por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri...

Merkel shpjegon pse zgjodhi vetëm Tiranën dhe Beogradin për vizitë

para një jave - Bota Press

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Edi Rama: Është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan” por merret me teori konspiracioni

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Rama në sy të Merkelit sulmon Kosovën: Është e pabesueshme që nuk e shfrytëzon këtë mundësi! Rrinë bëjnë teori konspiracioni

para një jave - FaxWeb

Kryeministri Rama në krah të kancelares gjermane, Angela Merkel nuk i ndali kritikat për Kosovën e cila ka refuzuar të bëhet pjesë e “Ballkanit të Hapur”. Rama theksoi se Kosova duhet ta shfrytëzojë lëvizjen...

Kancelarja Merkel mbërrin në Rinas, ja kush e priti në aeroport

para një jave - Gazeta Express

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jasthme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraff....

Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka nisur vizitën e saj zyrtare në Tiranë. Merkel u prit nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Pallatin e Brigadave teksa pastaj do të kenë takim kokë më kokë,...

Rama në krah të Merkelit: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan”, por bën teori konspiracioni

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me kancelaren e Gjermanisë, Angela...

Merkel për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. “Unë përshëndes dhe projektin...

Merkeli për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit s’mund të zëvendësohet

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër, por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri...

Merkel për “Open Balkan”: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet

para një jave - KosovaPress

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri i Shqipërisë,...

E veshur me të kaltër, Merkel në Tiranë, Xhaçka i uron mirëseardhjen

para një jave - Indeks online

E veshur me xhaketë të kaltër e pantallona të zeza, me pamjen e saj të zakonshme, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta...

Merkel mbërrin në Pallatin e Brigadave, pritet nga kryeministri Edi Rama

para një jave - Mapo

Kancelarja gjermane, Angela Merkel vjen për herë të dytë në një vizitë zyrtare në Tiranë. Zyrtarja e lartë gjermane mbërriti në Rinas rreth orës 10:00, ku u prit nga ministrja e Punëve të Jashtme, Olta...

Merkel pritet me ceremoni nga Rama te Pallati i Brigadave

para një jave - ABC News

Kryeministri Edi Rama ka pritur në Pallatin e Brigadave, Kancelaren gjarmane Angela Merkel. Kancelarja gjermane ndodhet në Tiranë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit

para një jave - Flaka

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Në sy të kancelares, Rama sulmon Albin Kurtin: Kosova bën teori konspiracioni për Open Balkan

para një jave - Dosja.al

Edi Rama 14 Shtator, 2021 15:12 Rama: Të 6 vendet nënshkruajnë marrëveshje për tregun e përbashkët rajonal. Është proces i ngatërruar. Shpesh herë një vend bëhet shkak që të gjithë të ngecin. Prandaj Open...

Merkel: Zemra ime rrahë për këtë rajon

para një jave - Arbresh

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Pas këtij takimi kanë mbajtur një Konferencë të përbashkët. Kancelaria gjermane Angela Merkel, thotë se zemra...

“Kosova rrin e bën teori konspiracioni” – Rama goditje Kurtit në paraqitjen me Merkel për Ballkanin e Hapur

para një jave - Periskopi

“Ballkani i Hapur është krijuar jo për të përjashtuar njeri, absolutisht, por për të mos u varur nga vetot e njërit dhe teoritë e konspiracionit të tjerit, por për të ecur përpara. Është e pabesueshme...

Rama ‘kunj’ Kurtit në konferencën me Merkel: Open Ballkan pjellë e Procesit të Berlinit, fjalët tjera janë dokrra

para një jave - Periskopi

Kryeministri shqiptar Edi Rama, në konferencë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, tha se Open Ballkan është pjellë e Procesit të Berlinit. “Open Ballkan është pjellë e Procesit të Berlinit, nuk është...

Merkeli: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe...

Merkel pritet nga Rama me ceremoni te Pallati i Brigadave

para një jave - Vizion Plus

Për pritjen e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel u organizua një ceremoni te Pallati i Brigadave. Ajo u prit nga kryeministri Edi Rama, ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman Peter...

Xhaçka pas pritjes së Merkel: Mirënjohës ndaj kancelares për atë që ka bërë për rajonin tonë

para një jave - GazetaBlic

Këtë të martë në Tiranë ka zbritur për vizitë zyrtare, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Ajo është pritur nga Ministrja e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, e cila më pastaj e ka quajtur...

“Kam mësuar shumë nga Angela Merkeli”, thotë Vuçiq

para një jave - Lajm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi, pasi ajo, si një udhëheqëse e madhe dhe Gjermania...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Lajm

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund...

“Ditë e bukur, por dhe e trishtuar”, Rama e nis konferencën me falënderime për Merkel: Askush s’e ka kuptuar rajonin më mirë se sa kancelarja gjermane

para një jave - Almakos

Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Që në nisje të fjalës së tij Rama tha se sot është një ditë e...

Merkel pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor: Mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - KosovaPress

Kancelarja Angela Merkel, ne konferencën për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Shqipërisë janë shumë të mira, duke përgëzuar përpjekjet për ristrukturimin...

Kancelarja gjermane Angela Merkel në Tiranë, pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministri Rama

para një jave - Bota Sot

(E plotësuar 10:36) - Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur vizitën e saj zyrtare në kryeqytetin e shqiptar. Ajo ka mbërritur në Pallatin e Brigadave ku u prit nga Kryeministri Edi Rama, me të cilin...

Rama pas takimit me Merkel: Evropa nuk do të ishte e njëjtë pa udhëheqësen gjermane

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në konferencën për media pas takimit me Merkel dhe homologët e pesë vendeve të tjera të rajonit, deklaroi se sot po presin një mike por në të njëjtën kohë është një...

Radoniqi: Fushata zgjedhor fillon me 16 shtator, është çështje ligjore nuk mund të ndryshohet

para një jave - KosovaPress

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka bërë të ditur se fushata zyrtare për zgjedhje lokale do të fillojë me 16 shtator, pasi sipas tij kjo është çështje ligjore dhe nuk mund...

Ganimete Musliu e quan tradhtar Alibin Kurtin

para një jave - KosovaPress

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu e ka quajtur demagog, hipokrit e tradhtar kryeministrin e vendit, Albin Kurtin pas deklaratave të tij për “arkivin” e Ushtrisë Çlirimtare...

Shqipëria e pret Merkelin me ceremoni në Pallatin e Brigadave

para një jave - Indeks online

Këtë të martë në Tiranë ka zbritur për vizitë zyrtare, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Më poshtë mund ta shihni Live ceremoninë e mikpritjes në Pallatin e Brigadave e kancelares Angela Merkel./IndeksOnline/

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel (FOTO+VIDEO)

para një jave - Mapo

Ka mbërritur në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel. Kancelarja do të takohet në Tiranë me liderët e Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit. Në orën 10:20 kancelarja do të takohet...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - InfoShqip

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Agjenda e takimit të kancelares Merkel sot në Tiranë

para një jave - Zeri

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas axhendës së publikuar nga zyra e shtypit e Kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

“Procesi i Berlinit apo Open Balkan?”/ Rama: Njëra është pjellë e tjetrës, teoritë e konspiracionit janë dokrra! Asnjë kontradiktë nuk kanë…

para një jave - Dosja.al

Edi Rama 14 Shtator, 2021 15:07 PJESË NGA INTERVISTA: Pyetja : Kryeministri Rama në axhendën e liderëve të Ballkanit Perëndimor kush duhet të prevalojë, Procesi i Berlinit apo Open Balkan? Rama : Angela...

Merkel në Tiranë, tregon mbështetjen e saj për integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Edi Rama 14 Shtator, 2021 14:54 Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku po takohet me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor....

Merkel: Sa më shumë të bashkëpunojmë, aq më i fuqishëm Procesi i Berlinit

para një jave - Press Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur nismën “Ballkani i hapur” duke e cilësuar një bashkëpunim që fuqizon Procesin e Berlinit të iniciuar nga ajo vetë. “I dashur Edi Rama dëshiroj t’ju falënderoj...

Procesi i Berlinit apo ‘Open Balkan’, Merkel përgjigjet pa mëdyshje. ‘Ndërhyn’ dhe Rama: I dyti është pjellë e të parit…

para një jave - FaxWeb

Angela Merkel Procesi i Berlinit nëse më lejoni të them është bërthama e gjithckaje dhe sigurisht procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet. Vitet e fundit BP ka mësuar të bashkëpunojë me njëri tjetrin....

​Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund...

Merkel mbërrin në Tiranë, e pret Olta Xhaçka në Rinas

para një jave - Vizion Plus

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti këtë të martë në Tiranë. Ajo u prit në aeroportin e Rinasit nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka. Merkel do të ketë një takim kokë më kokë me kryeministrin Edi...

Rama i thur fjalë të mëdha Merkel-it: Askush nuk e ka kuptuar këtë rajon më mirë se kancelarja gjermane

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në konferenë për media ka falënderuar kancelaren gjermane, Angela Merkel për vizitën në Shqipëri, duke thurur fjalë të mëdha, transmeton Periskopi. Rama tha se kancelarja...

Ballkani i Hapur: Kancelarja Merkel thotë fjalën e saj në Tiranë

para një jave - Periskopi

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, është pyetur nga gazetarët se ‘a ka dështuar Procesi i Berlinit’. Merkel nuk e konsideron dështim këtë proces...

Merkel pas takimit me Edi Ramën: Zemra ime rreh për këtë rajon

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur në një konferencë për shtyp pas takimit me kryeministrin Edi Rama në Tiranë. Në kuadër të procesit të Berlinit, Merkel ka zhvilluar takim edhe me kryeministrat...

Konferenca e përbashkët, Rama: Askush nuk e ka kuptuar më mirë se Merkeli rajonin tonë

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka dalë në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila sot po qëndron në Tiranë. Teksa e falënderoi për të gjithë punën e bërë gjatë këtyre...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë

para një jave - Lajmi.net

ĶosovaPress mëson së takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Kujtojmë se konferenca është planifikuar për ora 14:30 ndërsa takimi i Kurtit...

Nis takimi i Merkelit me udhëheqësit e Ballkanit

para një jave - Shenja

Ka nisur takimi i kancerlares gjermane Angela Merkel me udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Merkel u është bashkuar atyre pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në takim është...

Merkel në Serbi: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin

para një jave - Top Channel

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërrin në Tiranë

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton sot Tiranën. Ajo u prit në Aeroportin e Rinasit nga Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka. “Nder dhe kënaqësi t’i uroja mirëseardhjen Kancelares...

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.09.2021 nga Daniela Grrica Ka mbërritur në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel. Kancelarja do të takohet në Tiranë me liderat e Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit....

Partitë politike ende pa marrëveshja për kohëzgjatjen e fushatës

para një jave - Gazeta Metro

Kanë mbetur edhe dy ditë kohë që subjekte politike të hyjnë zyrtarisht në fushatën zgjedhore për zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Sipas vendimit që kishte marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

Kancelarja Merkel mbërrin në Tiranë

para një jave - Zeri

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel mbërriti pak minuta më parë në Rinas, ku u prit nga Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka. “Nder dhe kënaqësi t’i uroja mirëseardhjen...

Merkeli në Shqipëri, takon krerët e rajonit

para një jave - TV21

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë, KQZ-ja thirrje subjekteve për respektimin e masave

para një jave - Informatat

Periudha e fushtaës zgjedhore për këto zgjedhje të rregullta mbetet 30 ditë. Kështu ka bërë të ditur kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi.

Hapja e arkivave të UÇK-së, Musliu thotë se Kurti është në një linjë me kriminelët serbë

para një jave - Informatat

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka quajtur Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, demagog e tradhtar, pas deklaratës së tij pro hapjes e arkivave të UÇK’së. Musliu ka shkruar...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Informatat

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Kurti e Merkel përshëndeten para takimit

para një jave - Informatat

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka arritur të përshëndetet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe para takimit zyrtar që kanë këtë të martë. Merkel ka përshëndetur Kurtin në hotel “Tirana” që...

Merkel pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor: Mbështes nismën për bashkëpunim rajonal

para një jave - ATV Live

Kancelarja Angela Merkel, ne konferencën për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Shqipërisë janë shumë të mira, duke përgëzuar përpjekjet për ristrukturimin...

Rama pas takimit me Merkel: Evropa nuk do të ishte e njëjtë pa udhëheqësen gjermane

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në konferencën për media pas takimit me Merkel dhe homologët e pesë vendeve të tjera të rajonit, deklaroi se sot po presin një mike por në të njëjtën kohë është një...

“Askush nuk ka bërë më shumë për rajonin se Angela Merkel”, Rama: Me kancelaren kemi vetëm një problem, që nuk i pëlqen shumë…

para një jave - FaxWeb

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka përfunduar takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor të organizuar ditën e sotme në Tiranë. Menjëherë pas përfundimit të takimit, kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri...

Kosovë, zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor

para një jave - Koha.mk

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se, për shkak të mosekzistimit të pajtimit mes partive politike për shtyrje të zgjedhjeve lokale për shkak të pandemisë me Kovid-19, ato do të mbahen në terminin...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - Koha.mk

Tiranë, 14 shtator – Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri...

KQZ: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - Ekonomia Online

Para fillimit të mbledhjes, i pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se fushata zgjedhore mbetet 30 ditë, raporton Ekonomia Online. Ai i ka bërë thirrje subjekteve politike të certifikuara...

Rama: Ballkani Perëndimor sot është më mirë falë Angela Merkelit

para një jave - Arbresh

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thurur lavde për kancelaren gjermane, Angela Merkel. Gjatë fjalimit të tij para mediave më rastin e vizitës lamtumirëse të Angela Merkel në Shqipëri, Rama tha se...

Merkel në Serbi: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin

para një jave - Bota Sot

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel (FOTO)

para një jave - Mapo

Ka mbërritur në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel. Kancelarja do të takohet në Tiranë me liderët e Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit. Në orën 10:20 kancelarja do të takohet...

Kancelarja Merkel mbërrin në Rinas

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta Xhacka i ka uruar mirëseardhjen, teksa në aeroport kanë dalë dhe diplomatë europianë. “Nder dhe kënaqësi...

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel

para një jave - ABC News

Ka mbërritur në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel. Kancelarja do të takohet në Tiranë me liderat e Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit. Në orën 10:20 kancelarja do të takohet...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë këndimit të himnit në Pallatin e Brigadave! Zbulohet arsyeja

para një jave - Lexo

Gjatë ceremonisë protokollare të mikpritjes së kancelares gjermane Angela Merkel në Pallatin e Kongreseve, ajo që ra në sy ishte qëndrimi ulur i kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, gjatë këndimit...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, takim ‘kokë më kokë’ me Ramën/ Rrugët e kryeqytetit që do bllokohen!

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në prag të largimit të saj nga politika këtë të martë do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë. Kancelarja gjermane do të pritet me një ceremoni në Pallatin e Brigadave,...

‘Zemra ime rreh për këtë rajon!’/ Merkel: Gjermania ka një interes të vetin në anëtarësimin e këtyre vendeve

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel 14 Shtator, 2021 14:49 Merkel: Do të duhej që të ishim të përfshirë dhe të vijonim me bashkëpunimin rajonal. Ishte bisedë produktiv. Do të zhvillojë një takim bilateral me të tjerat. Ishin...

Merkel shpjegon pse zgjodhi vetëm Tiranën dhe Beogradin për vizitë

para një jave - ATV Live

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Partitë politike ende pa marrëveshja për kohëzgjatjen e fushatës

para një jave - ATV Live

Kanë mbetur edhe dy ditë kohë që subjekte politike të hyjnë zyrtarisht në fushatën zgjedhore për zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Sipas vendimit që kishte marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

KQZ: Fushata zgjedhore mbetet 30 ditë

para një jave - ATV Live

Para fillimit të mbledhjes, i pari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se fushata zgjedhore mbetet 30 ditë. Ai i ka bërë thirrje subjekteve politike të certifikuara që t’i respektojnë...

Takimi me Merkel/ Vuçiç: E dimë se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - Alsat-M

Merkel i bëri këto komente në Beograd, në një konferencë të përbashkët për media me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Paraprakisht, Merkel zhvilloi një takim me Vuçiqin, ku u diskutua për bashkëpunimin...

Merkel shpjegon pse zgjodhi vetëm Tiranën dhe Beogradin për vizitë

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar sot Tiranën. Pas pritjes nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, Merkel ka vijuar me takimin me liderët e Ballkanit Perëndimor. Kancelarja gjermane...

Kurti pritet të takohet me Merkelin në ora 15:00

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, këtë të martë do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Takimi që pritet të nis në ora 15:00 teksa Merkel në prag të largimit të saj nga politika po zhvillon...

Nga bllokimi i derës së makinës te takimi me Ramën: Momentet më interesante nga arritja e Merkel në Tiranë

para një jave - Periskopi

Teksa e gjithë vëmendja e mediave u përqendrua te vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë dhe takimi i saj me kryeministrin Edi Rama, kamerat fokusuan edhe disa momente të sikletshme. Në kohën kur...

E FUNDIT/ Mbërrin në Rinas kancelarja Merkel

para një jave - Albeu

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në aeroportin e Rinasit. Ajo do të takohet me kryeministrin Edi Rama dhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Ceremonia e pritjes së Merel do të zhvillohet...

Zaevi në Tiranë në takim me Merkelin dhe liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Ina

Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin qeveritar në përbërje...

Zgjedhjet lokale në Kosovë nuk do të shtyhen

para një jave - Aktuale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Merkeli sot në Tiranë, pritet të takohet edhe me Kurtin

para një jave - Insajderi

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, pritet të arrijë gjatë paradites së sotme në Tiranë, në kuadër të vizitës së saj në Ballkan lidhur me Procesin e Berlinit, njofton Shqip.com. Merkel do të pritet...

Zaev sot për vizitë në Tiranë, do të takohet me kancelaren Merkel

para një jave - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

‘Ditë e bukur por dhe e trishtuar’/ Konferenca me Merkel, Rama: Shprehim fjalët më mira lidhur me atë çfarë bëri për procesin e Berlinit

para një jave - Dosja.al

Edi Rama 14 Shtator, 2021 14:37 Edi Rama: Kjo është njëkohësisht një ditë e bukur dhe e trishtuar për ne. Është e bukur sepse kemi privilegjin që të presim në Tiranë një mike të Ballkanit, shqiptarëve...

Përfundon takimi i kancelares Angela Merkel me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - FaxWeb

Përfundon takimi i kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e Ballkanit Perëndimor. Zaev së bashku me kryeministrat e tjerë janë larguar ndërsa Rama së bashku me Merkel do të dalin në konferencën për...

Partitë politike ende pa marrëveshja për kohëzgjatjen e fushatës

para një jave - Ekonomia Online

Kanë mbetur edhe dy ditë kohë që subjekte politike të hyjnë zyrtarisht në fushatën zgjedhore për zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Sipas vendimit që kishte marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Arbresh

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, takohet edhe me Albin Kurtin

para një jave - OraInfo

Angela Merkel sot në Tiranë, takohet edhe me Albin Kurtin. Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Fakti Ditor

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Zaevi në Tiranë në takim me Merkelin dhe liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - TV21

Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin qeveritar në përbërje...

Rama i zgjat dorën, Merkel përzgjedh përshëndetjen me grusht

para një jave - Shenja

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama u përshëndetën me grusht. Më pas nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministri Rama i zgjati dorën për ta takuar, por...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është duke qëndruar në Shqipëri. Me këtë rast Merkel ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Poashtu në përfundim të turit të saj në...

“Gjermania është partneri ynë më i madh tregtar”, Vuçiç nuk kursen lëvdatat për Merkel: Kam mësuar shumë nga ajo, jam krenar

para një jave - FaxWeb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar sot se ka mësuar shumë nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe se është krenar për vizitën e saj në Serbi. Ai theksoi se Merkel si udhëheqëse e madhe...

Zaev për vizitë në Tiranë, takohet me Merkelin dhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Zhurnal

Shkup, 14 shtator – Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, pritet të takojë edhe Kurtin

para një jave - Zhurnal

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

para një jave - Arbresh

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane,...

Pse u ulën në karrige, Merkel dhe Rama gjatë himnit? Zbulohet arsyeja e këtij vendimi

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri i Bosnjës, Zoran Tegeltija dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq dhe ai...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Lajm

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, raporton Gazeta Express. Në takim do të marrin...

Ganimete Musliu: Çdo ditë po e shohim hipokrizinë, narcizmin, gënjeshtarin dhe së fundmi edhe tradhëtarin e këtij vendi

para një jave - Radio Kosova e Lire

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Deputetja Musliu përmes një postimi, tha se ky demagogu po e shfaqë fytyrën...

Nis takimi i Merkelit me udhëheqësit e Ballkanit

para një jave - Lajm

Ka nisur takimi i kancerlares gjermane Angela Merkel me udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Merkel u është bashkuar atyre pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në takim është...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, raporton Gazeta Express. Në takim do të marrin...

Përfundon takimi mes Merkel dhe Ramës në Pallatin e Brigadave/ Ja ç’pritet të ndodhë

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë përfunduar takimin kokë më kokë që zhvilluan në Pallatin e Brigadave. Ka qenë zyra e shtypit pranë Kryeministrisë që ka shpërndarë pamjet...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Lajmi.net

Më parë në hapësirat e “Tirana Business Park” mbërriti edhe kryeministri malazez Zdravko Kripokaviç, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Tashmë pritet...

Kryeministri Kurti takohet me Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Bota Press

Kryeministri Kurti është takuar në Tiranë me kancelaren Angela Merkel në kuadër të takimit të saj me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, raporton Gazeta Express. Në takim do të marrin...

Zaev për vizitë në Tiranë, takohet me Merkelin dhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Medial

Shkup, 14 shtator – Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin...

Kurti e Merkel përshëndeten para takimit

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka arritur të përshëndetet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe para takimit zyrtar që kanë këtë të martë. Merkel ka përshëndetur Kurtin në hotel “Tirana” që...

Kurti dhe Merkeli përshëndeten para takimit

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur të përshëndetet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe para takimit zyrtar që pritet ta kenë sot pasdite. Merkeli ka përshëndetur Kurtin në hotel “Tirana”...

Deputetja Musliu: Kurti po e shfaqë fytyrën e vërtetë çdo ditë

para një jave - Epoka e Re

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Musliu në llogarinë e vet në “Facebook” duke...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

45 minuta ‘kokë më kokë’/ Përfundon takimi mes Merkel dhe Ramës në Pallatin e Brigadave. Ja ç’pritet të ndodhë

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë përfunduar takimin kokë më kokë që zhvilluan në Pallatin e Brigadave. Ka qenë zyra e shtypit pranë Kryeministrisë që ka shpërndarë pamjet...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - InfoShqip

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Sot Merkeli viziton Tiranën, pritet të takohet edhe me Kurtin

para një jave - Koha.net

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të mbërrijë në Tiranë sot paradite në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me ceremoni në Pallatin e Brigadave në...

Kjo ishte arsyeja pse Merkel kërkoi karrige gjatë intonimit të himnit

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

I takon të gjithë me radhë, Merkel shpjegohet për “turin e fundit”: Doja të vija në çdo vend, por…Faleminderit Edi! Investim gjerman ky

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel 14 Shtator, 2021 13:53 TIRANË – Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka takuar liderë të tjerë të rajonit të Ballkanit Perëndimor, pikërisht në tarracën e vendit ku po zhvillohet takimi. Pasi...

Angela Merkel viziton sot Tiranën, mos harroni: Disa akse të bllokuara

para një jave - Klan

Angela Merkel viziton sot Tiranën, mos harroni: Disa akse të bllokuara Kancelarja gjermane, Angela Merkel vjen sot në Tiranë në vijim të turit të saj të lamtumirës në Ballkanin Perëndimor. Sipas axhendës...

Sot takohen Kurti dhe Merkeli në Tiranë

para një jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane, Angela Merkel. Merkeli sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit pritet të zhvillohet në Tiranë...

Hapja e arkivave të UÇK-së, Musliu thotë se Kurti është në një linjë me kriminelët serbë

para një jave - Fakti Ditor

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka quajtur Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, demagog e tradhtar, pas deklaratës së tij pro hapjes e arkivave të UÇK’së, raporton Express...

Musliu për Kurtin: Ky demagogu po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë

para një jave - Gazeta Metro

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Musliu përmes një postimi në Facebook, tha se ky demagogu...

Merkel viziton Shqipërinë – Pritet me ceremoni shtetërore nga Kryeministri Rama, më pas takim kokë më kokë

para një jave - Scan TV

Kancelarja Gjermane Angela Merkel ka zhvilluar të martën vizitën e dytë zyrtare në Tiranë, pak para largimit nga detyra. Ajo mbërriti në Rinas rreth orës 10, ku u prit nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka,...

DETAJE: Merkel takohet me “privatisht” me secilin nga liderat e Ballkanit Perëndimor, Zaevin e lë për në fund

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel 14 Shtator, 2021 13:31 TIRANË – Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takojë privatisht liderët e tjerë të rajonit të Ballkanit Perëndimor, por në mungesë të tyre edhe zyrtarë të tjerë....

Kjo ishte arsyeja pse Merkel kërkoi karrige gjatë intonimit të himnit

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Merkel sot në Tiranë, nga Rama, tek Vuçiç, ja axhenda e takimeve

para një jave - Vizion Plus

Pas gjashtë vitesh kancelarja gjermane Angela Merkel ri-vjen në Tiranë. Ndryshe nga vizita e 2015-ës, qëllimi i Angela Merkel, në mbyllje të karrierës së saj politike, është shtysa e fundit për përmbushjen...

Sot mblidhet sërish KQZ-ja, a do të diskutohet për fushatën zgjedhore?

para një jave - Indeks online

Vetëm një ditë pasi u vendos që Zgjedhjet Lokale të mos shtyhen, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vazhdojë me përgatitjet për organizimin e këtyre zgjedhjeve. Gjatë ditës së sotme, e martë, 13:00,...

Nga Beogradi në Tiranë: Çka i tha Merkel Vuçiqit për Kosovën?

para një jave - Indeks online

Kancelarja gjermane Angela Merkel përfundon sot vizitën e saj në Beograd, nga ku do të udhëtojë drejt Tiranës. Sipas Tanjug, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do ta përcjellë atë nga aeroporti i...

Osmani: Nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve – gjithçka nga takimi i presidentes me partitë politike

para një jave - Telegrafi

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Hapja e arkivave të UÇK-së, Musliu thotë se Kurti është në një linjë me kriminelët serbë

para një jave - Bota Press

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka quajtur Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, demagog e tradhtar, pas deklaratës së tij pro hapjes e arkivave të UÇK’së, raporton Express...

Zaev, Dimitrov dhe Osmani në Tiranë, liderët e BP-së u takuan me Merkelin

para një jave - Lajm

Delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut është takuar me kancelaren gjermane Angela Merkel. Delegacioni që udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikolla...

Merkel në Serbi: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin

para një jave - DW

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen e konfliktit me Kosovën ajo e quajti kusht...

Nga Beogradi në Tiranë: Çka i tha Merkel Vuçiqit për Kosovën?

para një jave - RTK

Kancelarja gjermane Angela Merkel përfundon sot vizitën e saj në Beograd, nga ku do të udhëtojë drejt Tiranës. Sipas Tanjug, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do ta përcjellë atë nga aeroporti i...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - Aktuale

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Advertisements Kryeministri...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Kallxo

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

E sikletshme: Rama i zgjat dorën Merkelit, ajo respekton masat antiCOVID

para një jave - Lajmi.net

Pas kësaj përshëndetjeje nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministër Edi Rama i zgjati dorën Merkelit, por ajo preferoi përshëndetjen me grusht në kuadër të përforcimit të mesazheve...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Alsat-M

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Zgjedhjet lokale në Kosovë nuk do të shtyhen

para një jave - Tetova Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Lajmi.net

Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ishin në aeroport...

VIDEO+FOTO/ Rama i drejtoi dorën, Merkel grushtin. Momentet ‘pikante’ nga mbërritja e kancelares në Pallatin e Brigadave

para një jave - Java News

Teksa e gjithë vëmendja e mediave u përqendrua te vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë dhe takimi i saj me kryeministrin Edi Rama, kamerat fokusuan edhe disa momente të sikletshme. Në kohën kur...

Merkel pritet me ceremoni nga Rama te Pallati i Brigadave

para një jave - InfoShqip

Kryeministri Edi Rama ka pritur në Pallatin e Brigadave, Kancelaren gjarmane Angela Merkel. Kancelarja gjermane ndodhet në Tiranë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Telegrafi

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Kancelarja Merkel në kuadër të vizitës së saj në Ballkanin Perëndimore organizon drekë punë me liderët e rajonit, në të cilin temë bisedimi do të jetë bashkëpunimi rajonal.

para një jave - News Tv

Delegacioni qeveritarë i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev bashkë me zëvendëskryeministrin për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov dhe ministrit për punë të jashtme, Bujar Osmani me ftesë kancelares...

Pse u ulën në karrige, Merkel dhe Rama gjatë himnit? Zbulohet arsyeja e këtij vendimi

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj në Shqipëri. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare...

Musliu për Kurtin: Ky demagogu po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë

para një jave - Ekonomia Online

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Musliu përmes një postimi në Facebook, tha se ky demagogu...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. ĶosovaPress mëson së takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin...

Sot mblidhet sërish KQZ-ja, a do të diskutohet për fushatën zgjedhore?

para një jave - RTK

Vetëm një ditë pasi u vendos që Zgjedhjet Lokale të mos shtyhen, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vazhdojë me përgatitjet për organizimin e këtyre zgjedhjeve. Gjatë ditës së sotme, e martë, ky institucion...

Kurti pritet të takohet me Merkelin në ora 15:00

para një jave - Infokusi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, këtë të martë do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Takimi që pritet të nis në ora 15:00 teksa Merkel në prag të largimit të saj nga politika po zhvillon...

LDK tërhiqet nga kërkesa për shkurtim të fushatës zgjedhore

para një jave - Infokusi

Lumir Abdixhiku ditë më parë u ishte drejtuar krerëve të partive parlamentare me një video-mesazh, duke kërkuar shkurtimin e fushatës për zgjedhjet lokale. Të gjitha partitë opozitare kanë pranuar që koha...

Këto janë porositë e Merkelit në Serbi – ja çfarë shkruajnë mediat serbe për to

para një jave - Bota Sot

Kancelarja Angela Merkel ka kaluar më pak se 24 orë në Serbi, ndërsa porositë që ajo dërgoi Beograd, vetëm tash duhen analizohen edhe konceptohen, shkruajnë mediet serbe, por disa bënë jehonë si ajo për...

Kurti takon kancelaren Merkel në Tiranë

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet sot ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel gjatë vizitës së saj në Tiranë. Merkel sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - News Tv

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Shqipëria nën masa të rrepta sigurie pret kancelaren Merkel

para një jave - GazetaBlic

Ardhja e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në Shqipëri ka bërë që Policia e Shtetit të hartojë një plan të rreptë masash për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës. Policia thotë se të martën do ketë...

Sot takohen Kurti dhe Merkel në Tiranë

para një jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel. Merkel sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të zhvillohet në Tiranë...

Kurti-Merkel, takim kokë më kokë

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimi do të zhvillohet pas konferencës që kancelarja do të ketë me kryeministrin e Shqipërisë,...

Merkel përzgjedh përshëndetjen me grusht por Rama i zgjat dorën

para një jave - Nistori

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama u përshëndetën me grusht. Më pas nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministri Rama i zgjati dorën për ta takuar, por...

Angela Merkel sot në Tiranë, takohet edhe me Albin Kurtin

para një jave - Gazeta Express

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Kancelarja Angela Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë, takim kokë më kokë me Ramën

para një jave - Java News

10:30 -Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur vizitën e saj zyrtare në kryeqytetin e shqiptar. Ajo ka mbërritur në Pallatin e Brigadave ku u prit nga Kryeministri Edi Rama, me të cilin do të ketë një...

Kancelarja Merkel mbërrin në Tiranë/ Pritet në aeroport nga ministrja e Jashtme dhe ambasadori gjerman

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrritur mëngjesin e sotëm në Tiranë. Ajo është pritur në aeroportin e Rinasit nga Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman Petter Zingraf. Në orën 10:20...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - ATV Live

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

​Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Periskopi

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Arbresh

Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet veç e veç me të gjithë udhëheqësit dhe më pas do të...

Merkeli nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja Angela Merkel ka arritur në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Merkel sot në Tiranë, takimet që do të zhvillojë dhe rrugët ku do të bllokohet qarkullimi

para një jave - Albeu

Ditën e sotme, kancelarja Angela Merkel pritet të mbërrijë në Tiranë ku do të zhvillojë një takim me kryeministrin Edi Rama dhe me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Pritja e Kancelares do të nisë në...

Dalin fotot/ E veshur me të kaltër, Merkel arrin në Tiranë

para një jave - Lajmi.net

Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta Xhacka i ka uruar mirëseardhjen, teksa në aeroport ka dalë dhe ambasadori gjerman, Peter Zingraf. “Nder dhe kënaqësi t’i uroja mirëseardhjen Kancelares Gjermane,...

Rama takohet me Merkel, pritet me ceremoni shtetërore

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Pallatin e Brigadave ku është takuar me kryeministrin Edi Rama. Merkel është pritur me ceremoni shtetërore. Pas vizitës në Serbi, kancelarja gjermane Angela...

Më në fund Vuçiç e pranon: S’ka integrim në BE të Serbisë pa njohjen e Kosovës

para një jave - NOA

S’ka integrim në BE të Serbisë pa njohjen e Kosovës! Presidenti serb e pranoi në konferencën për shtyp me Angela Merkel se dyert e Bashkimit Europian nuk do të hapen për Serbinë pa njohjen e Kosovës. “Jemi...

Merkel mbërrin në Tiranë/ Pritet në aeroport nga ministrja e Jashtme dhe ambasadori gjerman

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrritur mëngjesin e sotëm në Tiranë. Ajo është pritur në aeroportin e Rinasit nga Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman Petter Zingraf. Në orën 10:20...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Pse Merkel dhe Rama qëndruan të ulur gjatë ekzekutimit të himneve kombëtare? Sëmundja e…

para një jave - FaxWeb

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama qëndruan të ulur në karrige gjatë ceremonisë së pritjes së gjermanes në Pallatin e Brigadave, edhe gjatë momentit të ekzekutimit të himneve kombëtare....

Nis takimi i Merkelit me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Ekonomia Online

Ka nisur takimi i kancerlares Angela Merkel me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në “Tirana Business Park”. Mësohet se Merkel do të takohet veç e veç me të gjithë udhëheqësit dhe më pas do të...

Merkel nis takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor

para një jave - KosovaPress

Kancelarja Angela Merkel mbërriti në hapësirat e “Tirana Business Park” për takimin me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës,...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Ina

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Osmani: Nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve – gjithçka nga takimi i presidentes me partitë politike

para një jave - Ina

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Osmani: S’ka pajtim për shtyrje të zgjedhjeve, mbetet data 17 tetor

para një jave - Ina

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit sot pasdite me partitë politike ka deklaruar se në mungesë të konsensusit të partive politike nuk do të ketë shtyrje të datës së zgjedhjeve lokale dhe se...

Angela Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, zbulohet arsyeja

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon sot vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga kryeministri...

Rama ia drejton dorën, Merkeli nuk harron masat kundër Covidit dhe nxjerr grushtin

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku është mbajtur edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën,...

Angela Merkel sot në Tiranë, takohet edhe me Albin Kurtin

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Merkel: Interes absolut për pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e sheh si absolutisht të nevojshme integrimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. “Evropa ka një interes gjeostrategjik absolut në pranimin e këtyre...

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin, Escobar: Kosova dhe Serbia të mos e shmangin dialogun

para një jave - Lexo

Emisari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi Gabriel Escobar, deklaroi se Shtetet e Bashkuara kanë një qëllim shumë të qartë për ta bërë të gjithë Ballkanin Perëndimor pjesë...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - RTK

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Brenda takimit tek Pallati i Brigadave! Rama e pret Merkelin me…ujë! Shumë pranë njëri-tjetrit, dosje e madhe gri mbi tavolinë

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Edi Rama 14 Shtator, 2021 11:57 TIRANË – Kryeministri Edi Rama ka pritur kancelaren gjermane, Angela Merkel tek Pallati i Brigadave me…ujë! Siç duket edhe nga pamjet që kanë dalë nga...

Kurti në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Përfundon takimi Rama-Merkel, në radhë ai me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Arbresh

Ka përfunduar takimi midis kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Pallatin e Brigadave. Sipas agjendës së vizitës së kancelares, të dyja delegacionet janë nisur...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkelin

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë, ku do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Zaev sot për vizitë në Tiranë, do të takohet me kancelaren Merkel

para një jave - InfoShqip

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Indeks online

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Kancelarja Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, ja arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - Bota Press

Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e sotme po zhvillon vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga...

Kurti mbërrin në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

para një jave - Info7

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana...

Më shumë se një orë “kokë më kokë”! Përfundon takimi mes Ramës dhe Merkel, ende asnjë detaj për çfarë diskutuan

para një jave - Dosja.al

Pamje nga Pallati i Brigadave 14 Shtator, 2021 11:45 TIRANË – Përfundon takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares gjermane Angela Merkel. Biseda mes tyre ka zgjatur për më shumë se një orë. vijon… (k.m/dosja.al)

Merkel kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, ja arsyeja, Serbia merr vendimin për takimin

para një jave - Ditapost

Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e sotme po zhvillon vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen protokollare nga...

Merkeli kërkoi karrige gjatë momentit të himnit, ja arsyeja

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e sotme po zhvillon vizitën e fundit zyrtare në postin e saj. Ajo u prit në Rinas nga ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka për të pasuar më pas pritjen...

Rama i drejton dorën, kancelarja Merkel nuk harron masat anti Covid dhe nxjerr grushtin

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të takimit u duk se Rama i drejtoi dorën, por kancelarja...

Rama i zgjat dorën, Merkel përzgjedh përshëndetjen me grusht

para një jave - ATV Live

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama u përshëndetën me grusht. Më pas nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministri Rama i zgjati dorën për ta takuar, por...

Rama i zgjat dorën, Merkel përzgjedh përshëndetjen me grusht

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama u përshëndetën me grusht. Më pas nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministri Rama i zgjati dorën për ta takuar, por...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - Tetova Sot

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja...

Merkel: Çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE

para një jave - InfoMagazin

Kancelarja gjermane Angella Merkel sot në Beograd deklaroi se çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE, por se të gjitha çështjet e tjera të hapura në procesin e integrimit evropian...

Nga Beogradi në Tiranë: Çka i tha Merkel Vuçiqit për Kosovën?

para një jave - Infokusi

Kancelarja gjermane Angela Merkel përfundon sot vizitën e saj në Beograd, nga ku do të udhëtojë drejt Tiranës. Sipas Tanjug, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, do ta përcjellë atë nga aeroporti i...

Zaev sot për vizitë në Tiranë, do të takohet me kancelaren Merkel

para një jave - Flaka

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjatë pasdites, Zaev bashkërisht me zëvendëskryetarin...

Merkel nis vizitën në Tiranë, takime me liderët e Ballkanit

para një jave - Info7

Avioni i kancelares gjermane Angela Merkel, ka mbërritur rreth orës 10:00 në aeroportin Nënë Tereza në Rinas. Ajo dhe delegacioni i saj kanë nisur vizitën zyrtare në kryeqytetin shqiptar një ditë pas asaj...

E sikletshme: Rama i zgjat dorën Merkelit, ajo respekton masat antiCOVID

para një jave - Periskopi

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ka përshëndetur me grusht kryeministrin shqiptar Edi Rama. Pas kësaj përshëndetjeje nisi ceremonia e përgatitur për nder të vizitës së saj. Kryeministër Edi Rama i...

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - KosovaPress

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet...

Merkel nis vizitën në Tiranë, kjo është agjenda e plotë

para një jave - Gazeta Metro

Avioni i kancelares gjermane Angela Merkel, ka mbërritur rreth orës 10:00 në aeroportin Nënë Tereza në Rinas. Ajo dhe delegacioni i saj kanë nisur vizitën zyrtare në kryeqytetin shqiptar një ditë pas asaj...

Kancelarja Merkel mbërrin në Rinas, ja kush e priti në aeroport

para një jave - Informatat

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraff....

Çfarë ndodhi me supermakinën e Merkel? Në një moment dera bllokohet, roja tenton ta hapë me forcë, Rama pret në këmbë (Video)

para një jave - FaxWeb

Sytë e mediave shqiptare dhe jo vetëm janë të gjithë të drejtuar nga vizita e dytë zyrtare që kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur në vendin tonë, ku shumëçka do thuhet mund të shërbejë si bosht...

MOMENTI QË SHPËTOI/ Si iu bllokua dera e Merkel-truprojës, “Mercedes Benz-i” iu bind pas disa tentativave

para një jave - Dosja.al

Momenti i bllokimit 14 Shtator, 2021 11:00 TIRANE – Një moment i sikletshëm shoqëroi vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Në momentin kur eskorta e Merkel mbërriti në oborrin e Pallatit...

Kancelarja Merkel mbërrin në Rinas, ja kush e priti në aeroport

para një jave - Ditapost

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraff....

HABIA/ Rama e Merkel e dëgjuan himnin ulur… arsye shëndetësore apo?! Diferenca nga vizita e 6 viteve më parë

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Edi Rama 14 Shtator, 2021 10:53 TIRANË – Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri për të zhvilluar takimin e fundit para se të largohet nga posti që e mban prej më shumë...

Merkel nis vizitën zyrtare në Tiranë

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka nisur vizitën e saj zyrtare në Tiranë. Merkel u prit nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Pallatin e Brigadave teksa pastaj do të kenë takim kokë më kokë....

Merkel pritet me ceremoni nga Rama te Pallati i Brigadave

para një jave - Periskopi

Kryeministri Edi Rama ka pritur në Pallatin e Brigadave, Kancelaren gjarmane Angela Merkel. Kancelarja gjermane ndodhet në Tiranë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit...

Merkel pritet me ceremoni shtetërore në Pallatin e Brigadave, Tiranë

para një jave - Arbresh

Kancelaria gjermane Angela Merkel është pritur me ceremoni shtetërore në Pallatin e Brigadave në Tiranë, shkruan arbresh.info. Në pritje të Angela Merkelit ka dalë kryeministri Edi Rama, bashkë me kabinetin...

Rama i drejton dorën, Merkel grushtin! Ceremonia te Pallati i Brigadave

para një jave - Lajm

Ka mbërritur në Pallatin e Brigadave kancelarja gjermane Angela Merkel, ku është pritur në një ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit, pak i shkujdesur e ndoshta edhe i emocionuar nga...

Kancelarja Merkel mbërrin në Shqipëri

para një jave - Lajm

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraff....

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, takim ‘kokë më kokë’ me Ramën

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në prag të largimit të saj nga politika këtë të martë do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë. Kancelarja gjermane do të pritet me një ceremoni në Pallatin e Brigadave,...

Zaev sot për vizitë në Tiranë, do të takohet me kancelaren Merkel

para një jave - Shenja

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjatë pasdites, Zaev bashkërisht me zëvendëskryetarin...

E veshur me të kaltër, Merkel në Tiranë, Xhaçka i uron mirëseardhjen

para një jave - Bota Press

E veshur me xhaketë të kaltër e pantallona të zeza, me pamjen e saj të zakonshme, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta...

Besnik Tahiri: Kërkimi i hapjes së arkivave që nuk ekzistojnë është gabim substancial

para një jave - Radio Kosova e Lire

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, para mediave është deklaruar për tri tema të rëndësishme: menaxhimin e pandemisë; arkivin e UÇK-së;...

E veshur me të kaltër, Merkel në Tiranë, Xhaçka i uron mirëseardhjen

para një jave - Ekonomia Online

E veshur me xhaketë të kaltër e pantallona të zeza, me pamjen e saj të zakonshme, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta...

Dalin pamjet/ Merkel në Tiranë, Xhaçka i uron mirëseardhjen

para një jave - Periskopi

E veshur me xhaketë të kaltër e pantallona të zeza, me pamjen e saj të zakonshme, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur paraditen e sotme në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta...

PAMJET LIVE/ Përshëndeten me grusht, Rama pret Merkel në Pallatin e Brigadave, nis ceremonia e pritjes së kancelares

para një jave - Dosja.al

Edi Rama dhe Angela Merkel 14 Shtator, 2021 10:33 TIRANE – Kancelarja Angel Merkel ka mbërritur në ambientet e Pallatit të Brigadave ku është pritur nga kryeministri shqiptar Edi Rama. Ceremonia ka nisur....

Me duar në xhepa, sheh mendueshëm në…askund! Rama pret i vetëm tek Pallati i Brigadave që t’i shkojë Merkel, nuk flet me asnjë!

para një jave - Dosja.al

Edi Rama 14 Shtator, 2021 10:20 TIRANË – Kryeministri Edi Rama po pret në pallatin e Brigadave kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila po zhvillon një tur lamtumire në rajonin e Ballkanit Perëndimor....

Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

para një jave - ATV Live

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave. Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja...

Në Tiranë: Kurti takon Kancelaren Merkel në ora 15:00

para një jave - Periskopi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, këtë të martë do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Takimi që pritet të nis në ora 15:00 teksa Merkel në prag të largimit të saj nga politika po zhvillon...

Angela Merkel mbërrin në Tiranë

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka mbërritur në Rinas. Merkel fillimisht do ta takojë kryeminsitrin e Shqipërisë, Edi Rama. Pritja e kancelares do të nisë në Pallatin e Brigadave dhe do të përmbyllet...

Merkel mbërrin në Tiranë, Xhaçka i uron mirëseardhjen. Ja kush e priti në Rinas

para një jave - Almakos

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Rinas. Ministrja për Europën e Punët e Jashtme Olta Xhacka i ka uruar mirëseardhjen, teksa në aeroport kanë dalë dhe diplomatë europianë. “Nder dhe kënaqësi...

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve – gjithçka nga takimi i presidentes me partitë politike

para një jave - Lajmi.net

Shumica e partive politike parlamentare ishin kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale, si PDK, LDK, AAK, ndërsa nga Vetëvendosje janë deklaruar pro shtyrjes së zgjedhjeve. Edhe nga partitë nga radhët e komuniteteve...

Shqipëria nën masa të rrepta sigurie pret kancelaren Merkel

para një jave - Lajmi.net

Policia thotë se të martën do ketë bllokime dhe devijime të lëvizjes së automjeteve, konkretisht në segementet; Rinas-Unaza e Re, Sauk, Rruga e Elbasanit deri tek Pallati i Brigadave. Strukturat ligjzbatuese...

Sot takohen Kurti dhe Merkel në Tiranë

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel. Merkel sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të zhvillohet në Tiranë...

Kancelarja Angela Merkel mbërrin në Shqipëri

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në Shqipëri në vijim të turit të saj të lamtumirës në Ballkanin Perëndimor. Ajo zbriti në aeroportin e Rinasit, ku u prit nga ministrja e Jashtme, Olta...

PAS VUÇIQIT NË BEOGRAD, TAKIM ME RAMËN NË TIRANË: POROSIA E MERKELIT NË BALLKAN

para një jave - KDPolitik

Pas gjashtë vitesh kancelarja gjermane Angela Merkel ri-vjen në Tiranë. Ndryshe nga vizita e 2015-ës, qëllimi i Angela Merkel, në mbyllje të karrierës së saj politike, është shtysa e fundit për përmbushjen...

Nga Beogradi në Tiranë: Çka i tha Merkel Vuçiqit për Kosovën?

para një jave - Revista Kosovarja

Kancelarja gjermane Angela Merkel përfundon sot vizitën e saj në Beograd, nga ku do të udhëtojë drejt Tiranës. Sipas Tanjug, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do ta përcjellë atë nga aeroporti i...

VIDEO/ Mbërrin në Rinas Angela Merkel, blindohet me forca sigurie e gjithë rruga që të çon drejt Pallatit të Brigadave. Nuk i jep dorën askujt

para një jave - FaxWeb

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit kancelarja gjermane Angela Merkel në vizitën e saj të dytë zyrtare në vendin tonë, pas asaj të mbajtur në vitin 2015. Avioni i Merkel ka zbritur në pistën e Rinasit,...

Nga Beogradi në Tiranë: Çka i tha Merkel Vuçiqit për Kosovën?

para një jave - Lajm

Kancelarja gjermane Angela Merkel përfundon sot vizitën e saj në Beograd, nga ku do të udhëtojë drejt Tiranës. Sipas Tanjug, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do ta përcjellë atë nga aeroporti i...

VIDEO/ Mbërrin në Rinas Angela Merkel, blindohet me forca sigurie e gjithë rruga që të çon drejt Pallatit të Brigadave

para një jave - FaxWeb

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit kancelarja gjermane Angela Merkel në vizitën e saj të dytë zyrtare në vendin tonë, pas asaj të mbajtur në vitin 2015. Avioni i Merkel ka zbritur në pistën e Rinasit,...

Angela Merkel, sot në Tiranë. Pritet nga Rama, takime dhe me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Info7

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, viziton sot Tiranën. Merkel do të pritet rreth orës 10:20 përmes një ceremonie zyrtare në Pallatin e Brigadave, nga kryeministri Edi Rama, me të cilin do të zhvillojë...

Zaevi në Tiranë në takim me Merkelin dhe liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Info7

Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin qeveritar në përbërje...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Lajmi.net

Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në. Lexo edhe: Merkel: Kosova dhe Serbia...

Zaev do të takojë kancelaren Merkel në Tiranë

para një jave - Nistori

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë.Kryeministri Zaev do të merr...

Kosovë: Zgjedhjet lokale nuk do të shtyhen dhe do të mbahen më 17 tetor

para një jave - in7

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se, për shkak të mosekzistimit të pajtimit mes partive politike për shtyrje të zgjedhjeve lokale për shkak të pandemisë me Kovid-19, ato do të mbahen në terminin...

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

para një jave - KDPolitik

Kancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër (13-14.09) në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo ka zgjedhur të vizitojë vetëm Beogradin dhe Tiranën. Po pse? Autor:...

Osmani: Nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Revista Kosovarja

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - Almakos

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Zaev në Tiranë, do të takojë kancelaren Merkel

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministru Zoran Zaev, me ftesë të Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Kurti do të takohet me Merkel në Tiranë

para një jave - Arbresh

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Infokusi

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Vizita e Merkel në Serbi, DW: Premtimi që i bëri Vuçiç, paralajmërimi për vendet e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Aleksander Vuçiç 14 Shtator, 2021 9:04 Ishte vizita e fundit e Angela Merkelit si kancelare e Gjermanisë në Serbi të hënën. Pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, Merkel zhvilloi...

Veç VV për shtyrje të zgjedhjeve, tjerët kundër – gjithçka që ndodhi në takimin e Osmanit me liderët

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Takimi me Merkel/ Vuçiç: E dimë se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - ATV Live

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Sot mblidhet sërish KQZ-ja, a do të diskutohet për fushatën zgjedhore?

para një jave - ATV Live

Vetëm një ditë pasi u vendos që Zgjedhjet Lokale të mos shtyhen, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vazhdojë me përgatitjet për organizimin e këtyre zgjedhjeve. Gjatë ditës së sotme, e martë, ky institucion...

Merkel sot në Tiranë, takohet edhe me Albin Kurtin

para një jave - Bota Press

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Sot takohen Kurti dhe Merkel në Tiranë

para një jave - Informatat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel. Merkel sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të zhvillohet në Tiranë...

Zaev sot për vizitë në Tiranë, do të takohet me kancelaren Merkel

para një jave - Arbresh

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot do të udhëheq delegacionin qeveritar në vizitë njëditore në Tiranë. Kryeministri Zaev do të merr...

Zaevi në Tiranë në takim me Merkelin dhe liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Lajm

Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin qeveritar në përbërje...

Përkundër që nuk është ftuar nga kryetarja Osmani në takim, Nisma shprehet kundër idesë së shtyrjes së zgjedhjeve

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryetarja e vendit, ka ftuar tdje krerët e partive politike për të diskutuar rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në këtë takim, ajo ka...

Sot mblidhet sërish KQZ-ja, a do të diskutohet për fushatën zgjedhore?

para një jave - Ekonomia Online

Vetëm një ditë pasi u vendos që Zgjedhjet Lokale të mos shtyhen, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vazhdojë me përgatitjet për organizimin e këtyre zgjedhjeve. Gjatë ditës së sotme, e martë, ky institucion...

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale më që përfaqësuesit të partive politike opozitare janë shprehur kundër çdo shtyrje

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryetarja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë zyrtare në Shqipëri

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës...

Besnik Tahiri: Menaxhimi i pandemisë, arkivi i UÇK-së dhe shtyrjen e zgjedhjeve lokale

para një jave - Radio Kosova e Lire

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, para mediave deklarova për tri tema të rëndësishme: menaxhimin e pandemisë; arkivin e UÇK-së; dhe shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Sa i përket menaxhimit...

Zaevi në Tiranë në takim me Merkelin dhe liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Press Online

Kryeministri Zoran Zaev sot në Tiranë do të marrë pjesë në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Zaevi do ta udhëheq delegacionin qeveritar në përbërje...

Sot takohen Kurti dhe Merkel në Tiranë

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet këtë të martë ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel. Merkel sot do të vizitojë Shqipërinë, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të zhvillohet në Tiranë...

Osmani: Nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve – gjithçka nga takimi i presidentes me partitë politike

para një jave - Periskopi

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit...

Abdixhiku: E mbrojtëm demokracinë

para një jave - Top Channel

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit për mos shtyrje të zgjedhjeve lokale, duke thënë se me këtë është mbrojtur demokracia në vend. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se askush...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Osmani: S’ka pajtim për shtyrje të zgjedhjeve, mbetet data 17 tetor

para një jave - Top Channel

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit sot pasdite me partitë politike ka deklaruar se në mungesë të konsensusit të partive politike nuk do të ketë shtyrje të datës së zgjedhjeve lokale dhe se...

​Kancelarja Merkel sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - ATV Live

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Merkeli sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës...

“Shmangni lëvizjet e panevojshme”/ Vizita e kancelares Merkel në Shqipëri, këto janë rrugët që pritet të bllokohen, axhenda e plotë e takimeve

para një jave - FaxWeb

Kjo e martë do të sjellë për herë të dytë në një vizitë zyrtare në Shqipëri, kancelaren Angela Merkel, e cila është në fund të mandatit të saj qeverisës. Merkel do të ketë një takim të përbashkët, kokë...

​Kancelarja Merkel vizitë zyrtare sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Arbresh

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

​Kancelarja Merkel sot në Tiranë, kjo është agjenda

para një jave - Periskopi

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Angela Merkel vjen sot në Tiranë! Takim ‘kokë më kokë’ me Ramën, zbardhet AXHENDA, rrugët e kryeqytetit do bllokohen

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama (foto nga viti 2015) 14 Shtator, 2021 7:28 Programi i vizitës së Kacelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel 10.20 – Ceremonia e mikpritjes në...

Kancelaria Angela Merkel viziton Shqipërinë sot

para një jave - Arbresh

Ardhja e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në Shqipëri ka bërë që Policia e Shtetit të hartojë një plan të rreptë masash për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës. Strukturat ligjzbatuese u bëjnë...

Merkel sot qëndron për vizitë në Shqipëri

para një jave - KosovaPress

Kancelarja Angela Merkel do të qëndrojë sot për një vizitë në Tiranë, ku ajo do takohet fillimisht me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe...

Osmani: Nuk shtyhen zgjedhjet lokale - votimet më 17 tetor

para një jave - DW

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, që është edhe kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se ai është në favor të shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Partitë opozitare janë kundër. Presidentja e Kosovës, Vjosa...

Plan i rreptë masash për vizitën e kancelares Angela Merkel

para një jave - Telegrafi

Ardhja e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në Shqipëri ka bërë që Policia e Shtetit të hartojë një plan të rreptë masash për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës. Policia thotë se të martën do ketë...

Merkel: Procesi i Berlinit do të vazhdojë

para një jave - Klan

Merkel: Procesi i Berlinit do të vazhdojë “Është në interesin e BE-së integrimi i Ballkanit Perëndimor” Procesi i Berlinit i inicuar nga kancelarja Angela Merkel në vitin 2014 si një nismë për afrimin...

Partitë nga radhët e komuniteteve, të ndara rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale

para një jave - Telegrafi

Partitë nga komunitetet jo shumicë kanë shprehur qëndrime të ndryshme rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Derisa nga Partia e Re Demokratike kanë deklaruar se zgjedhjet duhet të mbahen në pranverë, nga...

Abdixhiku: E mbrojtëm demokracinë

para një jave - RTK

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit për mos shtyrje të zgjedhjeve lokale, duke thënë se me këtë është mbrojtur demokracia në vend. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se askush...

Takimi me Merkel/ Vuçiç: E dimë se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - Top Channel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t'i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - Gazeta Express

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ajo ka thënë se të dyja vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet që...

Politika e kancelares Merkel ndaj Ballkanit ka një emër: pasivitet ndaj Kosovës, përkëdhelje ndaj Serbisë

para një jave - Koha.net

Mbrëmë televizionet gjermane transmetuan debatin mes tre kandidatëve për kancelar/e të Gjermanisë. Meqë janë tre, nuk bëhet fjalë për duel, por për triel, pra një variant i duelit me tre veta. Tre kandidatët...

Merkel ua “mbyll” gojën medieve serbe rreth çështjes së Kosovës/ Ja pse doli e “nervozuar” nga takimi

para një jave - Ina

Mediet serbe pas takimit Vuçiq-Merkel, e kanë pyetur kancelaren në largim nëse njohja e shtetit siç e quajtën ato “të rrejshëm” është kushti për Serbinë për t`u anëtarësuar në BE. Kancelarja gjermane u...

Porosia e Merkelit për Kosovën dhe Serbinë

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ajo ka thënë se të dyja vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet që...

Merkel ua “mbyll” gojën medieve serbe rreth çështjes së Kosovës/ Ja pse doli e “nervozuar” nga takimi

para një jave - Bota Sot

Mediet serbe pas takimit Vuçiq-Merkel, e kanë pyetur kancelaren në largim nëse njohja e shtetit siç e quajtën ato “të rrejshëm” është kushti për Serbinë për t`u anëtarësuar në BE. Kancelarja gjermane u...

Kancelarja Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - OraInfo

Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit...

LDK heq dorë vullnetarisht nga fushata 30 ditore, e redukton në pesë

para një jave - Klan Kosova

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se në kryesi kanë marrë vendim që vullnetarisht të heqin dorë nga fushata 30 ditore për zgjedhjet lokale dhe atë ta reduktojnë në pesë. Ai ka thënë se mund...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Telegrafi

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Pas takimit të krerëve të partive politike me presidenten Osmani, reagon Nisma: Nuk kemi pasur ftesë për këtë takim

para një jave - Bota Sot

Ndonëse nuk e ka kaluar pragun zgjedhor dhe nuk është pjesë e Kuvendit, Nisma ka njoftuar se nuk ka marrë ftesë nga presidentja e vendit për këtë takim. Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook,...

Abdixhiku: Mbrojtëm demokracinë, gjënë më të shenjtë në vend – zgjedhjet janë festë

para një jave - Gazeta Express

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, pas vendimit të presidentes Vjosa Osmani që zgjedhjet të mbahen sipas datës së caktuar më herët nga ajo [17 shkurti], tha se arritën që të mbrojnë...

Merkel: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, interes gjeostrategjik i BE-së

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën në Beograd se është interes gjeo-strategjik i Bashkimit Evropian që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtarë të bllokut. Ajo i bëri këto komente në...

Presidentja e godet opozitën, vazhdon servilitetin ndaj Kurtit

para një jave - Gazeta Express

Presidentja Vjosa Osmani pas takimit më krerët e partive politiken doli para mediave më shumë për të goditur opozitën sesa për të njoftuar se zgjedhjet lokale nuk do të shtyhen. Teksa presidentja njoftoi...

SHBA këmbëngul në dialogun Kosovë-Serbi

para një jave - Klan

SHBA këmbëngul në dialogun Kosovë-Serbi Synojmë integrimin në BE të Ballkanit perëndimor Zëvendës Ndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, Gabriel Eskobar,...

Nuk shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë, Osmani: Nuk pati dakordësi mes partive

para një jave - Klan

Nuk shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë, Osmani: Nuk pati dakordësi mes partive Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në një konferencë për mediat ka njoftuar se zgjedhjet lokale nuk do të shtyhen dhe do...

Merkel pas takimit me Vuçiç: Ballkani ka rrugë të gjatë drejt BE-së

para një jave - Albeu

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Lumir Abdixhiku thotë se zgjedhjet janë festë: Mbrojtëm demokracinë, gjënë më të shenjtë në vend

para një jave - OraInfo

Abdixhiku: Mbrojtëm demokracinë, gjënë më të shenjtë në vend – zgjedhjet janë festë. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, pas vendimit të presidentes Vjosa Osmani që zgjedhjet të...

Prania e Gërvallës dhe Kusarit në takimin konsultativ përplas Osmanin me Abdixhikun

para një jave - Telegrafi

Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve lokale. Prania e ministres...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Zhurnal

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Merkel: Integrimi i Ballkanit Perëndimor – interes gjeostrategjik i BE-së

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën në Beograd se është interes gjeo-strategjik i Bashkimit Evropian që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtarë të bllokut. Ajo i bëri këto komente në...

Abdixhiku i gëzohet vendimit të presidentes Osmani: Zgjedhjet janë festë

para një jave - Bota Sot

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit të Presidentes Vjosa Osmani që zgjedhjet të mbahen. Abdixhiku u shpreh se në takim me partitë politike, mbrojtën mbrojtëm...

Vuçiqi dhe Merkeli për Kosovën: Nuk ka BE pa zgjidhje

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Beogradi se çështja e Kosovës nuk do të zhduket, por duhet të zgjidhet. Ajo ishte e qartë kur tha se disa çështje do të zgjidhen në fund të një procesi dhe...

Gabriel Escobar: Kosova dhe Serbia të mos e shmangin dialogun

para një jave - RTK

Emisari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi Gabriel Escobar, deklaroi se Shtetet e Bashkuara kanë një qëllim shumë të qartë për ta bërë të gjithë Ballkanin Perëndimor pjesë...

Nesër Merkel në Tiranë, takim ‘kokë më kokë’ me Ramën

para një jave - TV21

Ditën e nesërme kancelarja gjermane, Angela Merkel viziton Tiranën. Ajo do të pritet me një ceremoni në Pallatin e Brigadave, e më pas do të zhvillojë një bisidë ‘Tête-à-tête’, (kokë më kokë) me kryeministrin...

Vuçiç “reflekton” pas takimit me Angela Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhur çështjen e dialogut me Kosovën!

para një jave - News33

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është shprehur optimiste lidhur me vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Në fjalën e saj në një konferencë...

Merkel: Çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE

para një jave - Koha.mk

Beograd, 13 shtator – Kancelarja gjermane Angella Merkel sot në Beograd deklaroi se çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE, por se të gjitha çështjet e tjera të hapura në procesin...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Alsat-M

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të shkojë në...

Merkel: Integrimi i Ballkanit Perëndimor – interes gjeostrategjik i BE-së

para një jave - Zëri i Amerikës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën në Beograd se është interes gjeo-strategjik i Bashkimit Evropian që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtarë të bllokut. Ajo i bëri këto komente në...

Vuçiç me Merkel: E dimë, s’do hyjmë në BE pa zgjidhur çështjen e Kosovës

para një jave - Mapo

Kancelarja gjermane, Angela Merkel parashikon rrugë të gjatë për vendet e Ballkanit Perëndimor që kërkojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Gjatë takimit të parë të turit të lamtumirës me presidentin...

Merkel: Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - Lajmi.net

Merkel po qëndron në një vizitë dy ditore në Beograd, para se të vizitojë Tiranën ku do të ketë takime me liderë të Ballkanit Perëndimorë. “Jo të gjithë anëtarët e BE-së e kanë njohur Kosovën. Duhet të...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Top Channel

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani thotë se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen e zgjedhjeve...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Gazeta Express

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Telegrafi

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin që ka pasur me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani thotë se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen...

Prania e Gërvallës dhe Kusarit në takimin konsultativ përplas Osmanin me Abdixhikun

para një jave - Zeri

Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve lokale. Prania e ministres...

Prania e Gërvallës dhe Kusarit në takimin konsultativ përplas Osmanin me Abdixhikun

para një jave - Zhurnal

Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve lokale. Prania e ministres...

Vendos LDK: Fushatë veç 5 ditë

para një jave - GazetaBlic

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që ta reduktojnë fushatën zgjedhore në vetëm 5 ditë. Kështu ka konfirmuar kryetari Lumir Abdixhiku teksa tha se do të zhvillojnë fushatë dixhitale, sociale, mediatike....

Merkel e quajti Vuçiqin njeri që mban fjalën, vjen paralajmërimi për Kosovën

para një jave - Bota Sot

Drejtori i Institutit EPIK Demush Shasha, ka komentuar vizitën e kancelares gjermane, Anglea Merkela në Beograd. Fillimisht ai e vlerësoi shumë kontributin e kancelares Merkel për zhvillimin e Ballkanit...

Vendos LDK: Fushatë veç 5 ditë

para një jave - Indeks online

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që ta reduktojnë fushatën zgjedhore në vetëm 5 ditë. Kështu ka konfirmuar kryetari Lumir Abdixhiku teksa tha se do të zhvillojnë fushatë dixhitale, sociale, mediatike,...

Vuçiç dhe Merkel për Kosovën: Nuk ka BE, pa zgjidhje

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Beogradi se çështja e Kosovës nuk do të zhduket, por duhet të zgjidhet. Ajo ishte e qartë kur tha se disa çështje do të zgjidhen në fund të një procesi dhe...

Merkel: Ballkani ka rrugë të gjatë drejt BE-së

para një jave - Kallxo

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Përkundër bisedimeve, Kosova nuk e ndryshoi datën e zgjedhjeve lokale

para një jave - Portalb

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët, raporton REL . Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën

para një jave - Indeks online

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Vuçiq-Merkel:S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - RTK

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

“Kjo çështje nuk do të zhduket”, Vuçiç dhe Merkel për Kosovën: Nuk ka BE, pa zgjidhje

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Beogradi se çështja e Kosovës nuk do të zhduket, por duhet të zgjidhet. Ajo ishte e qartë kur tha se disa çështje do të zgjidhen në fund të një procesi dhe...

Kurti propozoi shtyrjen e zgjedhjeve, Osmani e vendosur: 17 Tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - News33

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me partitë politike, ku është diskutuar për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës së...

Angela Merkel kërkon nga Vuçiq ta njoh Kosovën

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

“Kosova nuk do të zhduket...”, Angela Merkel i kërkon këtë gjë Aleksandër Vuçiqit

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Kjo është arsyeja e përplasjes mes Osmanit dhe Abdixhikut në takimin konsultativ

para një jave - Bota Sot

Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve lokale. Prania e ministres...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim.

para një jave - OraInfo

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim. Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në...

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet

para një jave - Telegrafi

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

Krasniqi: Nuk besoj se do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Telegrafi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur pas takimit me presideten Vjosa Osmani, ku u diskutua rekomandimi i IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Ai tha që propozuan që fushata të mos mbahet...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

Osmani: S’ka shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Insajderi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se aktualisht nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve. Këtë deklaratë, Vjosa Osmani, e dha gjatë një konference për media, transmeotn Insajderi.com “Data e zgjedhjeve...

Opozita kritikon kryeministrin për deklaratat lidhur me arkivat e UÇK-së

para një jave - Koha.net

Ndihmë për çështjen e të pagjeturve e ka cilësuar kryeministri i Kosovës hapjen e arkivave të UÇK-së. Albin Kurti ka thënë se është pro që arkivat e Beogradit të hapen “Ne i kemi arkivat e shtetit tonë...

Merkel ua “mbyll” gojën medieve serbe rreth çështjes së Kosovës: Ja pse doli e “nervozuar” nga takimi

para një jave - InfoShqip

Mediet serbe pas takimit Vuçiq-Merkel, e kanë pyetur kancelaren në largim nëse njohja e shtetit siç e quajtën ato “të rrejshëm” është kushti për Serbinë për t`u anëtarësuar në BE. Kancelarja gjermane u...

Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - Sovrani

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ajo ka thënë se të dyja vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet që...

Vuçiç pret Merkelin me një buqetë me lule

para një jave - Klan

Vuçiç pret Merkelin me një buqetë me lule Kancelarja gjermane nis turin e saj në Ballkan Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur këtë të hënë turin e saj të lamtumirës në Ballkan. Ajo ka mbërritur gjatë...

Merkel: Ballkani ka rrugë të gjatë drejt BE-së

para një jave - Evropa e Lirë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Vjosa Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

para një jave - GazetaBlic

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të. Osmani, në një konferencë për medie pas takimit, ka...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Aktuale

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Advertisements Ajo në një konferencë...

Presidentja konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - Gazeta Express

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Opozita shprehin habi për pjesëmarrjen e Alternativës dhe Listës "Guxo" në takimin me presidenten

para një jave - Gazeta Express

Përfaqësuesit e dy partive opozitare më të mëdha në skenën politike, asaj të LDK’së dhe PDK’së, kanë shprehur pakënaqësi për pjesëmarrjen e Listës “Guxo” dhe Alternativës në takimin konsultativ të presidentes...

E konfirmon Presidentja Osmani: Me 17 tetor mbahen zgjedhjet lokale

para një jave - Albeu

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Zgjedhjet në Kosovë, presidentja Vjosa Osmani: S’ka konsensus për shtyrje

para një jave - Mapo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se nuk është rëndë dakord mes palëve politike për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, që janë parashikuar të mbahen më 17 tetor të këtij viti. Në një konferencë...

Emilia Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - Indeks online

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Nitaj: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, nuk kishte konsensus

para një jave - Telegrafi

Zyrtari i AAK-së Muharrem Nitaj pas takimit në Presidencë ka deklaruar se zgjedhjet do të mbahen në datën e paraparë me Kushtetutë. “Nuk ka pasur konsensus mes subjekteve politike prandaj zgjedhjet nuk...

Takimi me Merkel/ Vuçiq E dimë se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - Shenja

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Takimi me Merkel/ Vuçiç: E dimë se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - Flaka

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Kurti: LVV është për shtyrje të zgjedhjeve lokale

para një jave - Zhurnal

E plotësuar: Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka...

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet

para një jave - Zhurnal

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

Nisma: Osmani nuk na ftoi në takim, s’ka arsye të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Infokusi

Nisma Socialdemokrate ka njoftuar se kjo parti nuk ka pranuar ftesë nga presidentja, Vjosa Osmani, për takimin në të cilin u diskutua mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Nga kjo parti...

Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet ashtu siç ka qenë

para një jave - Bota Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Doktori i marrëdhënieve ndërkombëtare zbulon pse Albin Kurti kërkoi shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Bota Sot

Pasi një takimi me krerët e partive politike në Kosovë, Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka njoftuar se nuk do të ndryshojë data e zgjedhjeve lokale, pavarësisht se rekomandimi i IKSHPK-së thotë ndryshe....

Osmani flet për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

para një jave - OraInfo

Presidentja Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj. Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat...

Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ajo ka thënë se të dyja vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet që...

Zgjedhjet në Kosovë/ Presidentja Osmani: S’ka konsensus për shtyrje

para një jave - Vizion Plus

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Presidentja Osmani thotë se data e zgjedhjeve mbetet ajo që ishte paralajmëruar-17 tetori

para një jave - Zeri

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, ka folur para mediave pas takimit me përfaqësuesit e partive politike, në lidhje me shtyerjen e zgjedhjeve, mundësi kjo e rekomanduar nga IKSHPK-ja. Presidentja Osmani...

Kurti: Të shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë

para një jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i LVV-së Albin Kurti, ka deklaruar se zgjedhjet lokale duhet të shtyhen. Pas takimit me presidenten dhe partitë politike, Kurti tha se janë të pajtimit që zgjedhjet...

Krasniqi: Nuk besoj se do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Zhurnal

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur pas takimit me presideten Vjosa Osmani, ku u diskutua rekomandimi i IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Ai tha që propozuan që fushata të mos mbahet...

Nitaj: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, nuk kishte konsensus

para një jave - Zhurnal

Zyrtari i AAK-së Muharrem Nitaj pas takimit në Presidencë ka deklaruar se zgjedhjet do të mbahen në datën e paraparë me Kushtetutë. “Nuk ka pasur konsensus mes subjekteve politike prandaj zgjedhjet nuk...

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Koha.mk

Subjektet politike në Kosovë nuk kanë gjetur konsensus për shtyrjen e datës së zgjedhjeve lokale, që janë planifikuar të mbahen më 17 tetor të këtij viti. Partitë opozitare kanë kundërshtuar shtyrjen e...

Abdixhiku: S’pati pajtueshmëri për shtyrje të zgjedhjeve – ditë e mirë për demokracinë

para një jave - Klan Kosova

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se zgjedhjet lokale të 17 tetorit nuk duhet të shtyhen në asnjë mënyrë. “Ne besojmë që një skenar politik i prezantuar tash e sa kohë në studio televizive nuk...

Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet ashtu siç ka qenë

para një jave - Evropa e Lirë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ashtu siç ka qenë e caktuar më herët. Osmani i bëri komentet pas një takimi me përfaqësues të partive politike për...

Jeta Krasniqi për Gazeta Blic, flet pas takimit takimit me Angela Merkel

para një jave - GazetaBlic

Jeta Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka qenë e vetmja përfaqësuese e shoqërisë civile nga Kosova, në takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me përfaqësues të gjashtë vendeve...

Të martën Merkel në Tiranë, takohet me Ramën dhe liderët e tjerë politikë

para një jave - Vizion Plus

Pas gjashtë vitesh, kancelarja gjermane, Angela Merkel rivjen në Tiranë. Ndryshe nga vizita e 2015-ës, qëllimi i Angela Merkel, në mbyllje të karrierës së saj politike, është shtysa e fundit për përmbushjen...

Presidentja Osmani nuk e fton në takim Fatmir Limajn

para një jave - GazetaBlic

Presidentja Vjosa Osmani, nuk e ka ftuar në takim kryetarin e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, raporton Gazeta Blic. Ani pse takimi i presidentes ka qenë me liderë të partive politike dhe prezentë...

Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - RTK

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për takimin me përfaqësuesit e partive politike në lidhje me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Ajo në një konferencë për media ka thënë...

Abdixhiku: Nuk pati pajtueshmëri për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - RTK

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale që janë planifikuar...

Emilia Rexhepi pro shtyrjes së zgjedhjeve lokale për në pranverë

para një jave - RTK

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Vjosa Osmani: Zgjedhjet nuk do të shtyhen

para një jave - ABC News

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Zëvendëskryeministrja kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - OraInfo

Emilia Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve...

Krasniqi: Besoj se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Klan Kosova

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Memli Krasniqi, ka folur pas takimit që e ka ftuar presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike ku është diskutuar lidhur me mundësinë...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Gazeta Express

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku para mediave...

E konfirmon Presidentja Osmani: Me 17 tetor mbahen zgjedhjet lokale!

para një jave - GazetaBlic

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Osmani flet pas takimit me liderët e partive: S’ka bazë të mjaftueshme për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Indeks online

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka folur pas takimit me partitë politike ku është diskutuar për shtyrjen e zgjedhjeve. Ajo në një konferencë për media ka thënë se mënyra e vetme për të shtyre zgjedhjet...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - Telegrafi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd,...

I dërguari i ri amerikan për Ballkanin: SHBA mbështje për integrimin në BE

para një jave - Top Channel

Zv. Ndihmës Sekretari për Çështjet e Evropës, Gabriel Escobar tha për Zërin e Amerikës se SHBA e mbështet Ballkanin Perëndimor për integrimin në BE. “BE do të mbajë fjalën për zgjerimin e vizave për Kosovën,...

Osmani konfirmon: 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale në s’ka koncensus për shtyrjen e tyre

para një jave - OraInfo

Presidentja konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale. Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para...

LDK heq dorë nga fushata 30-ditore, e redukton në pesë

para një jave - Lajmi.net

Ai ka thënë se mund edhe të mos bëjnë fare fushatë nëse situata epidemiologjike në vend përkeqësohet. “Sot, në mbledhjen e radhës së Kryesisë së LDK-së morrëm vendim që të heqim dorë vullnetarisht nga...

Partitë opozitare shprehin habi për pjesëmarrjen e Alternativës dhe Listës “Guxo” në takimin me presidenten

para një jave - OraInfo

Opozita shprehin habi për pjesëmarrjen e Alternativës dhe Listës “Guxo” në takimin me presidenten. Përfaqësuesit e dy partive opozitare më të mëdha në skenën politike, asaj të LDK’së dhe PDK’së, kanë shprehur...

Lumir Abdixhiku i bindur se zgjedhjet nuk do të shtyhen: Kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - OraInfo

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë. Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten...

Vjosa Osmani: Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Kallxo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve lokale që priten të mbahen më 17 tetor të këtij viti. Osmani tha se partitë politike nuk kanë pasur qëndrime të njëjta...

Memli Krasniqi për shtyrjen e zgjedhjeve: Kushtetuta nuk mund të anashkalohet

para një jave - Kallxo

Memli Krasniqi, kryetar i PDK-së ka thënë se kanë kërkuar që të pezullohet fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale që priten të mbahen me 17 tetor si shkak i situatës me COVID-19 por jo edhe shtyrje të...

Lumir Abdixhiku: LDK vullnetarisht do të mbajë vetëm 5 ditë fushatë

para një jave - Kallxo

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha se subjekti që ai udhëheq do të ushtrojë vetëm pesë ditë fushatë zgjedhore apo fare për zgjedhjet lokale që priten të mbahen me 17 tetor në...

Kurti: Jemi pro shtyrjes së zgjedhjeve

para një jave - Kallxo

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës tha se Lëvizja Vetëvendosje është pro shtyrjes se zgjedhjeve. Kurti këto deklarata i bëri pas takimit me presidenten, Vjosa Osmani. Ai tha se janë pro shtyerjes së zgjedhjeve...

Zaev nesër në Tiranë do të marrë pjesë në takim me Merkle me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Zhurnal

Shkup, 13 shtator – Kryeministri Zoran Zaev në ftesë të kancelares gjermane Angela Merkel do ta kryesojë delegacionin qeveritar në Tiranë, Sipas agjendës, Zaev do të marrë pjesë në takimin e punës të kancelares...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Gazeta Express

Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai ka thënë se është marrë...

AAK: Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve, fushata do të zgjasë pesë ditë

para një jave - Klan Kosova

Muharrem Nitaj nga AAK-ja pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, ka thënë që zgjedhjet e 17 tetorit do të mbahen në po atë datë. “Zgjedhjet do të mbahen në ditën e caktuar siç kanë qenë të...

Jeta Krasniqi flet për Gazeta Blic, jep detaje të takimit me Angela Merkel

para një jave - GazetaBlic

Jeta Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka qenë e vetmja përfaqësuese e shoqërisë civile nga Kosova, në takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me përfaqësues të gjashtë vendeve...

Vuçiç i bëhet e qartë pas takimit me Merkel: Jo BE pa u zgjidhur çështja e Kosovës

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel, shpreson që do të ketë përparim në fazën e re të dialogut Kosovë – Serbi. Pas takimit që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç në Beograd ajo tha se: “Kosova...

Merkel në Beograd, Vuçiq e pret me lule

para një jave - TV21

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Serbi. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd. Kjo është hera e dytë...

I dërguari i DASH: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Alsat-M

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE

para një jave - Koha.mk

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Zaev nesër në Tiranë do të marrë pjesë në takim me Merkel me liderët e Ballkanit Perëndimor

para një jave - Koha.mk

Tirana, 13 shtator – Kryeministri Zoran Zaev në ftesë të kancelares gjermane Angela Merkel do ta kryesojë delegacionin qeveritar në Tiranë, Sipas agjendës, Zaev do të marrë pjesë në takimin e punës të...

“Zgjedhje ka, shtyrje s’ka”

para një jave - GazetaBlic

Edhe shefi i deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka reaguar pas takimit të liderëve partiakë me presidenten Vjosa Osmani, ku është diskutuar shtyrja e zgjedhjeve lokale, raporton...

A janë pro apo kundër shtyrjes së zgjedhjeve - deklarohen partitë e komuniteteve pakicë

para një jave - Bota Sot

Emilia Rexhepi nga komuniteti boshnjak pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, ku u diskutua për zgjedhjet lokale, ka thënë se janë për shtyrje të datës së zgjedhjeve deri në pranverë. “Kemi...

Albin Kurti: Të shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takmimit me presidenten Vjosa Osmani, tha se Lëvizja Vetëvendosje është pro shtyerjes se zgjedhjeve lokale, që janë përcaktuar për t’u mbajtur më 17 tetor. “Unë...

Albin Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë: Që të mos kemi valë të re virusi, të dëgjohet mendimi i ekspertëve shëndetësorë

para një jave - Shekulli

Publikuar më 13.09.2021 nga Erjon Dervishi Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve lokale në vend. Kurti thotë se zgjedhjet lokale nuk janë si ato qëndrore dhe përmirësimi...

Krasniqi: Nuk besoj se do të ketë shtyrje të zgjedhjeve lokale

para një jave - Insajderi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se pas takimit me presidenten, Vjosa Osmani, beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve lokale, njofton Shqip.com. Krasniqi tha se...

Abdixhiku: Për ta ruajtur shëndetin e qyetarëve do të kemi fushatë pesë ditë apo fare

para një jave - Insajderi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se partia e tij ka vendosur që fushatën ta zhvillojë vetëm pesë ditë apo të mos e mbajë fare. Kjo për shkak të situatës me pandeminë...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Flaka

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të shkojë në...

Kurti: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen e tyre

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se zgjedhjet...

Kurti për shtyrjen e zgjedhjeve, opozita kundër

para një jave - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se partia e tij, Lëvizja Vetëvendosje, është për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, të caktuara tash për tash për datën 17 tetor. Kurti dhe kryetarët e tjerë të partive...

Nisma: Nuk kemi pasur ftesë nga presidentja Osmani, s’ka arsye të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Tetova Sot

Nisma Socialdemokrate ka thënë se nuk kanë pasur ftesë nga presidentja Vjosa Osmani për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale. Sipas tyre nuk ka asnjë arsye për shtyrje të zgjedhjeve. Postimi i plotë: Presidentja...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, LDK do të mbajë pesë ditë fushatë

para një jave - Bota Sot

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku tha se kjo është një ditë e mirë për demokracinë e vendit. Ai shtoi se...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Bota Sot

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

Nitaj: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Bota Sot

Zyrtari i AAK-së, Muharrem Nitaj, pas takimit në Presidencë ka deklaruar se zgjedhjet do të mbahen në datën e paraparë me Kushtetutë. Ai ka thënë se nuk kishte konsensus nga partitë që të shtyhen ato....

Abdixhiku jep lajmin: Zgjedhjet nuk do të shtyhen

para një jave - Bota Sot

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku para mediave...

Krasniqi: Zgjedhjet të mbahen nën masa rigoroze, jo të shtyhen

para një jave - Indeks online

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur pas takimit me presideten Vjosa Osmani, ku u diskutua rekomandimi i IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Ai tha që propozuan që fushata të mos mbahet...

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë, s’ka pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve

para një jave - Indeks online

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takimin me presidenten nuk pati pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve. Madje për këtë tha se është një ditë e mire për demokracinë, shkruan Indeksonline....

Abdixhiku thotë se zgjedhjet nuk do të shtyhen

para një jave - Zeri

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha para mediave se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve. “Në situatën e tanishme unë fillimisht kam bërë një propozim për liderët...

Fatmir Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Zeri

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se partia që ai e drejton...

Kurti: Zgjedhjet lokale duhet të shtyhen, nuk janë sikur ato qendrore

para një jave - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve lokale për shkak se ato nuk janë sikur ato qendrore, njofton Insajderi.com. Pas takimit që ka mbajtur me presidenten, Vjosa...

Plan i rreptë masash në Shqipëri për vizitën e kancelares Angela Merkel

para një jave - Periskopi

Ardhja e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në Shqipëri ka bërë që Policia e Shtetit të hartojë një plan të rreptë masash për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës. Policia thotë se të martën do ketë...

Abdixhiku: S’kishte pajtueshmëri për shtyrje të datës së zgjedhjeve

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

LDK-ja do të shfrytëzojë veç pesë nga 30 ditë fushatë

para një jave - Koha.net

Lidhja Demokratike e Kosovës pas mbledhjes së Kryesisë së mbajtur sot ka njoftuar se ka vendosur të shfrytëzojë vetëm pesë 30 ditë fushatë. Përmes një komunikate për media, bëhet e ditur se fushata mund...

Krasniqi thotë se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Bota Sot

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve. Ai ka thënë se të gjithë duhet të kontribuojnë që të përmirësohet gjendja me Covid-19. Krasniqi ka thënë se...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, nuk kishte konsensus nga partitë që të shtyhen ato

para një jave - Zeri

Muharrem Nitaj nga radhët e AAK-së është deklaruar para mediave pas takimit me presidenten Osmani në lidhje me rekomandimin për shtyerjen e zgjedhjeve lokale, duke konfirmuar se nuk pati pajtim mes partive...

Krasniqi: Nuk besoj se do të ketë shtyerje të zgjedhjeve

para një jave - Zeri

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, pas takimit me presidenten Osmani dhe përfaqësuesit e partive politike, ka thënë para mediave se nuk beson se mund të ketë shtyerje të zgjedhjeve...

Krasniqi: Besoj se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - RTK

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi është deklaruar pas takimit që u zhvillua me presidenten e vendit, Vjosa Osmani dhe liderët e tjera partiak. Me këtë rast, Krasniqi deklaroi se...

Kurti propozon shtyerjen e zgjedhjeve

para një jave - Zeri

Kryeministri Albin Kurti si i pari i Lëvizjes Vetëvendosje, pas takimit me presidenten Vjosa Osmani ku është diskutuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve është deklaruar për media se është për shtyrje të zgjedhjeve....

“Nuk ka shtyrje”/ Ekspertët i ndaluan por partitë votuan pro zgjedhjeve lokale në Kosovë

para një jave - Java News

Në një kohë kur varianti delta është armiku kryesor në “luftën” me pandeminë, u diskutua lidhur me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale në Kosovë. Gjatë psdites së kësaj të hëne, presidentja Vjosa...

Krasniqi pas mbledhjes: Nuk besoj që do ketë shtyerje të zgjedhjeve

para një jave - OraInfo

Memli Krasniqi pas mbledhjes: Nuk besoj që do ketë shtyerje të zgjedhjeve. Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është deklaruar pas takimit konsultativ të ftuar nga presidentja...

Muharrem Nitaj i AAK-së: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - OraInfo

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë. Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e...

Fatmir Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Klan Kosova

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se partia që ai e drejton...

“Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë”

para një jave - GazetaBlic

Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai ka thënë se është marrë...

Krasniqi: Zgjedhjet të mbahen nën masa rigoroze, jo të shtyhen

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur pas takimit me presideten Vjosa Osmani, ku u diskutua rekomandimi i IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Ai tha që propozuan që fushata të mos mbahet...

Kryesia e LDK-së: Fushata konvencionale zgjedhore të shkurtohet nga 30 ditë në vetëm 5 ditë

para një jave - Telegrafi

Kryesia e LDK-së, ka njoftuar se ka vendosur që fushata konvencionale zgjedhore të shkurtohet nga 30 ditë në vetëm 5 ditë; me mundësi që, varësisht nga gjendja pandemike të mos mbahet fare. E gjithë kjo...

Zgjedhjet lokale, nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - Telegrafi

E plotësuar: Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim po marrin...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Telegrafi

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

LDK-ja vendos ta shkurtojë fushatën në pesë ditë

para një jave - Koha.net

Lidhja Demokratike e Kosovës pas mbledhjes së Kryesisë së mbajtur sot ka njoftuar se ka vendosur ta shkurtojë fushatën nga 30 në pesë ditë. Përmes një komunikate për media, bëhet e ditur se fushata mund...

Nis takimi i Osmanit me përfaqësues të partive

para një jave - Koha.net

Liderët e partive politike bashkë me kryeministrin Albin Kurti, presidenten Vjosa Osmani janë mbledhur në takim sot për të diskutuar lidhur me zgjedhjet lokale. I pranishëm shihet të jetë kryetari i LDK-së,...

Vendos LDK: Fushatë veç 5 ditë

para një jave - Infokusi

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që ta reduktojnë fushatën zgjedhore në vetëm 5 ditë. Kështu ka konfirmuar kryetari Lumir Abdixhiku teksa tha se do të zhvillojnë fushatë dixhitale, sociale, mediatike,...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën

para një jave - Infokusi

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Tetova1

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Nitaj, AAK: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - RTK

Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai ka thënë se është marrë...

Situata e rëndë nga Covid në Kosovë, Kurti: LVV është për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - News33

Kryeministri i i Kosovës, Albin Kurti ditën e sotme ka zhvillur një takim konsultativ me presidentet, Vjosa Osmani. Pas takimit, në një deklaratë për mediat Kurti është shprehur se qëndrimi i VV-së është...

Presidentja konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - Tetova Sot

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes së zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se partia që ai e drejton...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - Bota Sot

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd,...

Escobar: SHBA-ja dëshiron anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

para një jave - Mapo

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Kurti: Jemi pro shtyerjes së zgjedhjeve

para një jave - Kallxo

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës tha se Lëvizja Vetëvendosje është pro shtyerjes se zgjedhjeve. Kurti këto deklarata i bëri pas takimit me presidenten, Vjosa Osmani. Ai tha se janë pro shtyerjes së...

‘Unë vendosi kënd të ftoj e kënd jo’: Presidentja injoroi Nismën, por jo edhe Listën ‘Guxo’ dhe Alternativën

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ftuar sot në takim konsultativ edhe dy subjekte politik që nuk janë të certifikuara nga KQZ, por ka zgjedhur që ta injoroj Nismën Socialdemokrate, shkruan Gazeta...

Lumir Abdixhiku: E mbrojtëm demokracinë

para një jave - Gazeta Metro

Kryetari i LDK’së Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit për mos shtyrje të zgjedhjeve lokale, duke thënë se me këtë është mbrojtur demokracia në vend, shkruan Gazeta Metro. Ai në një postim në Facebook...

“Erdhi Dita”, dikur Vetëvendosje kërkonte zgjedhje, sot do shtyerjen e tyre

para një jave - Periskopi

Situata alarmante e krijuar në Kosovë nga rritja e rasteve të reja me Covid-19 ka shtyrë përfaqesuesit e partive politike që të mendojnë për reduktimin e ditëve të fushatës zgjedhore. E, partia më e madhe...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Tetova Sot

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku para mediave...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Shekulli

Publikuar më 13.09.2021 nga Erjon Dervishi Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin...

Vuçiqi e pret me lule Merkelin

para një jave - Koha.net

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur para pak çastesh në Beograd. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroport. Vuçiq në një postim në rrjetet...

Kurti: Jemi për shtyrjen e zgjedhjeve por respektojmë vendimin cilido qoftë

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se si parti janë që të shtyhen zgjedhjet lokale. Pas takimit me presidenten dhe partitë politike, Kurti tha...

Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - RTK

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai ka thënë se partia që ai e drejton e mbështet propozimin e partive opozitare...

Situata epidemiologjike në Kosovë, Kurti: LVV është për shtyrje të zgjedhje

para një jave - ABC News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për mediat pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai është shprehur se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Shenja

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Albin Kurti deklarohet pas takimit me Osmanin: Të shtyhen zgjedhjet, të respektohet vlerësimi i IKShPK-së

para një jave - OraInfo

Kurti pas takimit me Osmanin: Të shtyhen zgjedhjet, të respektohet vlerësimi i IKShPK-së. Kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar para mediave pas takimit që patën me presidenten , Vjosa Osmani...

Abdixhiku: E mbrojtëm demokracinë

para një jave - ATV Live

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit për mos shtyrje të zgjedhjeve lokale, duke thënë se me këtë është mbrojtur demokracia në vend. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se askush...

Zgjedhjet lokale, fillon takimi i Osmanit me përfaqësuesit e partive politike

para një jave - Klan Kosova

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me liderët e partive politike janë mbledhur në takim sot për të diskutuar lidhur me zgjedhjet lokale. Në takim po marrin pjesë kryetari...

Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin me presidenten Osmani ka kërkuar shtyerjen e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh rekomandimin e IKSHPK-së kam kerkuar nga Presidentja shtyrjen e zgjedhjeve”,...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Merkel në Serbi: Shpresoj të kemi përparim në procesin rreth Kosovës

para një jave - Lajmi.net

Pas takimit, Merkel ka deklaruar se shpreson për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Në një konferencë për media, ajo është shprehur se Kosova nuk do të zhduket nga agjenda dhe se disa çështje...

Abdixhiku: E mbrojtëm demokracinë

para një jave - KosovaPress

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vendimit për mos shtyrje të zgjedhjeve lokale, duke thënë se me këtë është mbrojtur demokracia në vend. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se askush...

Merkel ‘ultimatum’ Serbisë: Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet që BE të ketë një qëndrim të unifikuar!

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është takuar ditën e sotme me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të një turi takimesh në Ballkan. Në fjalën e saj, Merkel ka falënderuar shtetin serb...

Kurti ia paraqet presidentes qëndrimin e Vetëvendosjes për t’i shtyrë zgjedhjet lokale

para një jave - Indeks online

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur pas takimit në presidencë të ftuar nga Vjosa Osmani për të diskutuar shtyrjen e zgjedhjeve. Ai ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje është për shtyrje...

Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Indeks online

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se partia që ai e drejton...

Ja axhenda e vizitës së Kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë

para një jave - Flaka

Qeveria e Shqipërisë publikoi para pak minutash programin e vizitës së Kacelares së Gjermanisë, Angela Merkel. E tërë vizita do të transmetohet drejtpërdrejtë me sinjalin radioteleviziv me frekuenca satelitore...

Presidentja e konfirmon se nuk ka shtyrje të zgjedhjeve, 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - InfoShqip

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - Flaka

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për takimin me përfaqësuesit e partive politike në lidhje me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Ajo në një konferencë për media ka thënë...

Presidenti serb e pret me lule Merkelin

para një jave - OraInfo

Vuçiq e pret me lule Merkelin. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur para pak çastesh në Beograd. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroport....

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet

para një jave - Tetova Sot

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

LDK heq dorë nga fushata 30-ditore, e redukton në pesë

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se në kryesi kanë marrë vendim që vullnetarisht të heqin dorë nga fushata 30 ditore për zgjedhjet lokale dhe atë ta reduktojnë në pesë. Ai ka thënë se mund...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Flaka

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

I dërguari i DASH për Ballkanin Perëndimor: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE

para një jave - Albeu

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

A do të shtyhen zgjedhjet? Krerët e partive në takim me Osmanin

para një jave - Gazeta Express

Krerët e partive politike kanë arritur në Presidencë, për takimin e thirrur nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, raporton Express Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në cilësinë e kryetarit të Lëvizjes...

Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takim partitë e pacertifikuara, Lista Guxo dhe Alternativa

para një jave - Zeri

Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, Lista Guxo dhe Alternativa. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për...

Emilia Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - Infokusi

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Lajmi.net

Ajo në një konferencë për media në Beograd deklaroi se Kosova nuk do të zhduket nga agjenda dhe se disa çështje zgjidhen në fund procesit. “Disa çështje do të zgjidhen në fund të procesit. Jo të gjitha...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Shenja

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin që ka pasur me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani thotë se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Tetova Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të shkojë në...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Telegrafi

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Opozita kritikon Kurtin rreth deklaratave për arkivin dhe UÇK-në

para një jave - Telegrafi

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

LDK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, pajtohet për pesë ose asnjë ditë fushatë

para një jave - Telegrafi

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, tha se LDK është kundër shtyrjes se zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Haziri tha se si parti ftojnë...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Lexo

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani thotë se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen e zgjedhjeve...

Kryesia e LDK: Fushata zgjedhore të shkurtohet nga 30 ditë në vetëm 5 ditë

para një jave - RTK

Kryesia e LDK-së, ka njoftuar se ka vendosur që fushata konvencionale zgjedhore të shkurtohet nga 30 ditë në vetëm 5 ditë; me mundësi që, varësisht nga gjendja pandemike të mos mbahet fare. E gjithë kjo...

LDK-ja kundër shtyerjes së zgjedhjeve, fushata zgjedhore të mbahet vetëm pesë ditë

para një jave - Zeri

Në mbledhjen e mbajtur sot, kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke marrë për bazë gjendjen e rëndë shëndetësore për shkak të keqmenaxhimit pandemik në vend, që sipas LDK-së është gjendje e shkaktuar...

Merkel e çon ne qiell Vuçiqin: Vuçiqin e njoh si njeri dhe ai nuk jep premtime te rreme

para një jave - Fakti Ditor

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila ndodhet për një vizitë dy-ditore në Beograd. Pas takimit me Vuçiqin, Angela Merkel përmendi se ata diskutuan...

Merkel: Fillimisht Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin të gjitha problemet tjera, pastaj të bisedohet për pavarësinë

para një jave - Bota Press

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ajo ka thënë se të dyja vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet që...

Partitë nga radhët e komuniteteve, të ndara rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale

para një jave - Revista Kosovarja

Partitë nga komunitetet jo shumicë kanë shprehur qëndrime të ndryshme rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Derisa nga Partia e Re Demokratike kanë deklaruar se zgjedhjet duhet të mbahen në pranverë, nga...

Partitë nga radhët e komuniteteve, të ndara rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale

para një jave - ATV Live

Partitë nga komunitetet jo shumicë kanë shprehur qëndrime të ndryshme rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Derisa nga Partia e Re Demokratike kanë deklaruar se zgjedhjet duhet të mbahen në pranverë, nga...

Abdixhiku: Nuk kishte pajtueshmëri për t’u shtyrë zgjedhjet

para një jave - ATV Live

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se në takimin e sotëm në mes partive politike me presidenten e vendit Vjosa Osmani, nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen...

Kurti shkon në takim te Osmani, diskutohet shtyrja e zgjedhjeve lokale

para një jave - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka shkuar në takim tek presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. Në këtë takim do të diskutohet shtyrja e zgjedhjeve lokale. Osmani do të zhvillojë takim edhe me partitë tjera...

Kryetari i KQZ-së thotë se në takimin me Osmanin para një jave u fol edhe për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Gazeta Express

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, ka deklaruar se në takimin me Presidenten Vjosa Osmani, që është mbajtur para një jave, është hapur edhe çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi...

Vuçiq i frikësuar në prag të takimit me Kancelaren Merkel: Kam shumë tremë, por..

para një jave - Bota Sot

Presidenti i Serbisë, Aleksandwr Vuçiq në prag të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, që tashmë ka arritur në Serbi, ka shkruar në profilin e tij nw instangram se “ka shumë tremë por do të luftojë...

I dërguari i DASH: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - ABC News

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Publikohet agjenda e vizitës së Merkel në Tiranë!

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin: Është ngritur tema për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Telegrafi

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Telegrafi

Zgjedhjet e rregullta lokale janë shpallur nga presidentja Vjosa Osmani, për datën 17 tetor të këtij viti, duke u bërë kështu procesi i tretë zgjedhor që Kosova organizon në periudhën e pandemisë COVID-19....

Osmani fillon takimin me partitë politike, pas rekomandimit të IKSHPK-së për shtyerjen e zgjedhjeve

para një jave - Kallxo

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka filluar takimet me partitë politike. Të gjitha partitë politike iu janë përgjigjur ftesës për takim të presidentes Osmani, pas rekomandimit të IKSHPK që të shtyhen...

Merkel në prag të largimit i kërkon Vucicit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Nitaj: Krejt partitë opozitare ishin kundër, Kurti preferonte shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - ATV Live

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ka deklaruar se nuk ka pasur pajtim midis partive politike për t’u shtyrë data e zgjedhjeve...

I dërguari i ri amerikan për Ballkanin: Kosova dhe Serbia të mos e shmangin dialogun

para një jave - ATV Live

Emisari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi Gabriel Escobar, deklaroi se Shtetet e Bashkuara kanë një qëllim shumë të qartë për ta bërë të gjithë Ballkanin Perëndimor pjesë...

Nisma: Nuk kemi pasur ftesë nga presidentja Osmani, s’ka arsye të shtyhen zgjedhjet

para një jave - ATV Live

Nisma Socialdemokrate ka thënë se nuk kanë pasur ftesë nga presidentja Vjosa Osmani për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale, ndërsa janë ftuar “Alternativa” dhe “Lista Guxo”, të cilat nuk janë të certifikuara...

Nis takimi i krerëve të partive me presidenten Osmani!

para një jave - GazetaBlic

Krerët e partive politike kanë arritur në Presidencë, për takimin e thirrur nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në cilësinë e kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Presidentja Osman fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, Lista Guxo dhe Alternativa

para një jave - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për zgjedhjet në takimin e liderëve ka ftuar edhe përfaqësuesit e dy subjekteve që nuk janë fare të certifikuara në KQZ për zgjedhjet e 17...

Reagon edhe njëherë LDK: Të mos preken zgjedhjet, fushata vetëm 5 ditë

para një jave - Bota Sot

Lidhja Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media ka publikuar detajet se çfarë është diskutuar në mbledhjen e kryesisë, e cila është mbajtur sot. “Në mbledhjen e mbajtur sot, Kryesia e LDK-së,...

Të gjitha partitë në takim te presidentja Osmani

para një jave - Zeri

Ka filluar takimi i thirrur nga presidentja e vendit Vjosa Osmani në lidhje me rekomandimin për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në këtë takim po marrin pjesë kryeministri i Kosovës Albin Kurti,...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani për zgjedhjet lokale

para një jave - OraInfo

Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale . Në takim po marrin pjesë kryeministri...

Kryetari i KQZ-së thotë se në takimin me Osmanin para një jave u fol edhe për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - OraInfo

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, ka deklaruar se në takimin me Presidenten Vjosa Osmani, që është mbajtur para një jave, është hapur edhe çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Koha.net

Rrjeti i organizatave joqeveritare në Kosovë, Demokracia në Veprim, ka bërë thirrje që të mbahen zgjedhjet lokale, duke respektuar masat anti-COVID dhe protokollet në fuqi. Reagimi i DnV-së vjen pas rekomandimit...

Partitë nga radhët e komuniteteve, të ndara rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale

para një jave - KosovaPress

Partitë nga komunitetet jo shumicë kanë shprehur qëndrime të ndryshme rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Derisa nga Partia e Re Demokratike kanë deklaruar se zgjedhjet duhet të mbahen në pranverë, nga...

Presidentja Osmani: Nuk ka bazë të mjaftueshme për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Lajmi.net

Me këtë rast, Osmani tha se kur ka ardhur në presidencë kam sjell standard të ri që nënkupton se për vendime që janë në interes qytetar, konsultohen partitë politike, subjektet para se të merren ato vendime,...

Merkel i kërkon Vucicit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

LDK bënë apel: Rreshtohuni kundër tendencës për të prekur zgjedhjet

para një jave - GazetaBlic

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka lëshuar një komunikatë për medie, pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, ku ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve me 17 tetor, raporton Gazeta Blic. Në komunikatën e LDK-së,...

Vuçiqi e pranoi se Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën

para një jave - Epoka e Re

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka pritur të hënën në Beograd kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Gjatë këtij takimi Vuçiqi tha se zyrtarët në Serbi e dinë se zgjidhja e çështjes së Kosovës...

Presidentja nuk e thirri në takim partinë e Limajt, reagon Nisma

para një jave - Epoka e Re

Presidentja e vendit, ka ftuar sot krerët e partive politike për të diskutuar rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në këtë takim, ajo ka...

Kancelarja Merkel nesër në Tiranë, publikohet agjenda

para një jave - Bota Sot

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - Bota Sot

E plotësuar (17:25) - Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim...

Nis takimi i liderëve në presidencë, a do të merren vesh partitë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale?

para një jave - Indeks online

Ka nisur takimi i ftuar nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani me krerët e partive politike, ku do të diskutohet për rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrjen e zgjedhjeve lokale,...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - RTK

Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim po marrin pjesë kryeministri...

Kurti arrin në takim me presidenten Osmani

para një jave - Zeri

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur në takimin e thirrur nga presidentja Vjosa Osmani, për të diskutuar mbi rekomandimin e IKShP-së dhe Taskë Forcës anti-Covid për ndikimin që zgjedhjet mund të kenë në situatën...

Osmani flet pas takimeve me liderët e partive: S’ka bazë të mjaftueshme për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka folur pas takimit me partitë politike ku është diskutuar për shtyrjen e zgjedhjeve. Ajo në një konferencë për media ka thënë se mënyra e vetme për të shtyre zgjedhjet...

Përfundon takimi Merkel-Vuçiç, kancelarja: Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet në mënyrë që BE të marrë një vendim për anëtarësim. Presidenti: Duhet të jetë kompromis, jo shkatërrim për ne

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Aleksander Vuçiç 13 Shtator, 2021 21:59 SERBI- Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbajtur një konferenc për shtyp me Presidentin serb ditën e sotme gjatë vizitës së saj të lamtumirës...

Nisma: Nuk kemi pasur ftesë nga presidentja Osmani, s’ka arsye të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Ekonomia Online

Nisma Socialdemokrate ka thënë se nuk kanë pasur ftesë nga presidentja Vjosa Osmani për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale. Sipas tyre nuk ka asnjë arsye për shtyrje të zgjedhjeve. Postimi i plotë: Presidentja...

Albin Kurti mbërrin në takimin e thirrur nga presidentja Vjosa Osmani

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i VV-së, Albin Kurti ka ardhur në takimin e thirrur nga presidentja, Vjosa Osmani, për të diskutuar mbi rekomandimin e IKShP-së dhe Taskë Forcës anti-Covid për ndikimin që zgjedhjet mund të kenë...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat

para një jave - RTK

Demokracia në Veprim konsideron se zgjedhjet lokale duhet të mbahen më 17 tetor, por duke respektuar masat anti-COVID që janë në fuqi. Në prag të takimit të Presidentes Vjosa Osmani me partitë politike,...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Ina

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Haziri: LDK është kundër shtyrjes së zgjedhjeve

para një jave - RTK

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, ka deklaruar se ky subjekt politik është kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit, por janë...

Kurti merr pjesë në takimin e ftuar nga presidentja, diskutohet për shtyrjen e zgjedhjeve lokale

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në cilësinë e kryetarit të Vetëvendosjes i është përgjigj ftesës se presidentes Vjosa Osmani, ku do të diskutohet për rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit...

Kurti në Presidencë, pas pak nis takimi për zgjedhjet

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me shefen e deputetëve të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari, kanë arritur në presidencë, për takimin që ka ftuar presidentja, Vjosa...

A janë pro apo kundër shtyrjes së zgjedhjeve partitë e komuniteteve pakicë?

para një jave - Infokusi

Emilia Rexhepi nga komuniteti boshnjak pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, ku u diskutua për zgjedhjet lokale, ka thënë se janë për shtyrje të datës së zgjedhjeve deri në pranverë. “Kemi...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

I dërguari i ri amerikan për Ballkanin: Kosova dhe Serbia të mos shmangin dialogun

para një jave - KosovaPress

Emisari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Kosovë-Serbi Gabriel Escobar, deklaroi se Shtetet e Bashkuara kanë një qëllim shumë të qartë për ta bërë të gjithë Ballkanin Perëndimor pjesë...

Presidentja e godet opozitën, vazhdon servilitetin ndaj Kurtit

para një jave - Fakti Ditor

Presidentja Vjosa Osmani pas takimit më krerët e partive politiken doli para mediave më shumë për të goditur opozitën sesa për të njoftuar se zgjedhjet lokale nuk do të shtyhen. Teksa presidentja njoftoi...

Osmani: S’ka pajtim për shtyrje të zgjedhjeve, mbetet data 17 tetor

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për takimin me përfaqësuesit e partive politike në lidhje me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Ajo në një konferencë për media ka thënë...

Osmani për ftesën e partive të pa certifikuara: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja Osmani, ka ftuar sot në takimin që kishte me liderët e partive parlamentare edhe dy parti që nuk janë të certifikuara nga KQZ, Listës “Guxo” dhe ‘Alternativën’, duke vepruar në kundërshtim...

Vuçiq e pret me lule kancelaren Merkel në Beograd

para një jave - Klan Kosova

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka pritur në aeroportin “Nikola Tesla” të Beogradit kancelaren gjermane Angela Merkel e cila do të qëndrojë në vizitë zyrtare dy ditore në Serbi. Në delegacionin që...

Kurti kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

para një jave - Klan

Kurti kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së “Nuk kemi ç’fshehim. Çështja, pjesë e diskutimeve me Serbinë “ Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Ka thënë se...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Evropa e Lirë

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Bota Sot

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Nitaj: Krejt partitë opozitare ishin kundër, Kurti preferonte shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - KosovaPress

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj, pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ka deklaruar se nuk ka pasur pajtim midis partive politike për t’u shtyrë data e zgjedhjeve...

Abdixhiku: Nuk kishte pajtueshmëri për t’u shtyrë zgjedhjet

para një jave - KosovaPress

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se në takimin e sotëm në mes partive politike me presidenten e vendit Vjosa Osmani, nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Infokusi

Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai ka thënë se është marrë...

Vjosa Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

para një jave - Periskopi

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të. Osmani, në një konferencë për medie pas takimit, ka...

Abdixhiku: LDK vullnetarisht bën fushatë vetëm pesë ditë

para një jave - Periskopi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka thënë se si parti sot në mbledhje kanë marrë vendim që të heqin dorë vullnetarisht nga fushata konvencionale zgjedhore. Përmes një postimi...

LDK-ja shkurton fushatën e vet konvencionale në vetëm pesë ditë

para një jave - Epoka e Re

Kryetari iLidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka bërë me dije se në mbledhjen e kryesisë së partisë është vendosur që për shkak të situatës së rënduar pandemike, produkt i papërgjegjësisë...

Memli Krasniqi pas mbledhjes: Nuk besoj që do ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është deklaruar pas takimit konsultativ të ftuar nga presidentja Vjosa Osmani me subjektet politike lidhur me shtyrjen e zgjedhjeve komunale....

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Infokusi

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyrjen e zgjedhjeve. Abdixhiku para mediave...

Milazim Krasniqi thotë se Kurti po dëmtohet nga këshillat e mbrapshta

para një jave - Bota Sot

Profesori universitar, Milazim Krasniqi konsideron se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke u këshilluar mbrapsht nga këshilltarët e tij, në lidhje me çështjen e hapjes së arkivave të UÇK-së....

Merkel në Serbi: Shpresoj të kemi përparim në procesin rreth Kosovës

para një jave - Fakti Ditor

Kancelarja gjermane Angela Merkel është takuar sot me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq. Pas takimit, Merkel ka deklaruar se shpreson për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Në një konferencë...

Escobar u premton shteteve të Ballkanit Perëndimor përkrahje drejt BE-së

para një jave - Koha.net

Zëvendës ndihmës sekretari i Byros për Çështje Evropiane dhe të Euroazisë në kuadër të Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Gabriel Escobar, ka deklaruar se politikat e Ballkanit Perëndimor dhe të gjithë...

Osmani: S’ka pajtim për shtyrjen e zgjedhjeve, mbetet data 17 tetor

para një jave - KosovaPress

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit sot pasdite me partitë politike ka deklaruar se në mungesë të konsensusit të partive politike nuk do të ketë shtyrje të datës së zgjedhjeve lokale dhe se...

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Lajmi.net

Partitë opozitare kanë kundërshtuar shtyrjen e zgjedhjeve në takimin e sotëm ku kanë qenë të ftuar nga Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, për tu konsultuar mbi gjendjen me pandeminë dhe mundësinë e shtyrjes...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Lajmi.net

Abdixhiku para mediave tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve. Tutje ai tha se kjo është një ditë e mirë për demokracinë e vendit. “Në situatën e tanishme unë fillimisht kam bërë një...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Bota Press

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Haziri: Fushata e zgjedhjeve të zgjasë pesë ditë

para një jave - Klan Kosova

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri, ka folur pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie. Haziri para mediave tha se duke e parë që kjo qeveria po dështon çdo ditë në menaxhimin e...

Merkel mbërrin në Serbi, pritet në aeroport nga presidenti Vuçiç

para një jave - Vizion Plus

Kancelarja Angela Merkel u prit pasditen e kësaj të hëne në aeroport nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç. Ajo mbërriti në aeroportin “Nikola Tesla” rreth orës 16:10. Nesër, Merkel do të zhvillojë një...

Abdixhiku: Mbrojtëm demokracinë, gjënë më të shenjtë në vend, zgjedhjet janë festë

para një jave - Periskopi

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se sot mbrojtëm demokracinë, gjënë më të shenjtë në vend. Abdixhiku nëpërmjet një postimi në Facebook, ka treguar aktivitetet e LDK’së gjatë...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Lajm

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Opozita kritikon Kurtin rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK-në

para një jave - RTK

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të mbërrijë...

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet

para një jave - Sovrani

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

para një jave - OraInfo

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme . “Sot u diskutua mbi çështjet...

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Lajmi.net

Partitë opozitare kanë kundërshtuar shtyrjen e zgjedhjeve në takimin e sotëm ku kanë qenë të ftuar nga Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, për tu konsultuar mbi gjendjen me pandeminë dhe mundësinë e shtyrjes...

Krasniqi: Besoj se nuk do te ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Lajmi.net

Me këtë rast, Krasniqi deklaroi se kanë shprehur para presidentes se shëndeti i qytetarëve është i rëndëisë së parë, por se karshi tyre është edhe shëndeti i demokracisë. “Patëm një takim ku diskutuam...

Krasniqi thotë se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Shenja

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë se të gjithë duhet të kontribuojnë që të përmirësohet gjendja me Covid-19....

Kurti: Jemi pro shtyerjes së zgjedhjeve

para një jave - Shenja

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës tha se Lëvizja Vetëvendosje është pro shtyerjes se zgjedhjeve.Kurti këto deklarata i bëri pas takimit me presidenten, Vjosa Osmani. Ai tha se janë pro shtyerjes së zgjedhjeve...

Vjosa Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

para një jave - Bota Press

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të.Osmani, në një konferencë për medie pas takimit, ka thënë...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Revista Kosovarja

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Kurti: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen e tyre

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se zgjedhjet...

Takimi Kurti-Merkel, flasin nga Qeveria, tregojnë cilat janë temat që do të diskutohen

para një jave - Bota Sot

Kancelarja gjermane Angela Merkel po bën vizitën lamtumirëse në Ballkan. Ajo për të martën ka paraparë vizitë në Shqipëri. Në kuadër të kësaj vizite do të zhvillohet edhe takimi në mes të kancelares Merkel...

Opozita kritikon Kurtin rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK-në

para një jave - Bota Sot

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërrin në Serbi, pritet nga Vuçiç me lule

para një jave - Shekulli

Publikuar më 13.09.2021 nga Erjon Dervishi Kancelarja gjermane Angela Merkel sapo ka mberritur ne Serbi dhe është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd nga Presidenti Aleksandër Vuçiç. Pritet...

“Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve, fushata do të zgjasë pesë ditë”

para një jave - Lajmi.net

Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, Nitaj deklaroi se zgjedhjet do të mbahen në ditën e caktuar siç kanë qenë të shpallura. “Zgjedhjet do të mbahen në ditën e caktuar siç kanë qenë të shpallura. Presidentja...

Situata e rëndë nga Covid në Kosovë, Kurti: LVV është për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Lexo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për mediat pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai është shprehur se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se...

Kurti: Më 2019 dolëm fitues, në 2021 kaluam mbi 50%, por zgjedhjet nacionale nuk janë si ato lokale

para një jave - Lajmi.net

Në emër të Lëvizjes Vetëvendosje, Kurti ka paraqitur propozimin e tij që të shtyhen zgjedhjet lokale të parapara të zhvillohen më 17 tetor. Kurti pas takimit u deklarua para mediave ku tha se sipas tij...

Vuçiq e pret me lule Merkelin

para një jave - Tetova1

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur para pak çastesh në Beograd. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroport. Vuçiq në një postim në rrjetet...

Vuçiq pas takimit me Merkel: Jemi të vetëdijshëm se Kosova është kusht për integrimin evropian të Serbisë

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se një nga qëllimet e Gjermanisë është që të shohë anëtarësimin e të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por shtoi se të gjitha ato kanë...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Periskopi

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Zgjedhjet në Kosovë, Presidentja Osmani: S’ka konsensus për shtyrje, nëse situata me Covid-in rëndohet, do të…!

para një jave - Almakos

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se nuk është rëndë dakord mes palëve politike për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, që janë parashikuar të mbahen më 17 tetor të këtij viti. Në një konferencë...

Merkel ‘ultimatum’ Serbisë: Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet që BE të ketë një qëndrim të unifikuar!

para një jave - Almakos

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është takuar ditën e sotme me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të një turi takimesh në Ballkan.Në fjalën e saj, Merkel ka falënderuar shtetin serb...

Hapja e arkivave të UÇK-së, opozita: Gabim substancial, Qeveria të kërkoi falje

para një jave - Telegrafi

Partitë opozitare kanë komentuar deklaratat e zyrtarëve qeveritar lidhur me hapjen e arkivave të UÇK-së. Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri tha se tema e hapjes së arkivave të UÇK-së,...

Më 20 shtator mbahet seanca e Kuvendit

para një jave - Telegrafi

Më 20 shtator do të mbahet seanca e parë për sesionin vjeshtor. Kështu bëri të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila...

LDK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, pajtohet për pesë ose asnjë ditë fushatë

para një jave - Bota Sot

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, tha se LDK është kundër shtyrjes se zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Haziri tha se si parti ftojnë...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, VV do vendim konsensual

para një jave - RTK

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Haziri: Fushata e zgjedhjeve të zgjasë pesë ditë

para një jave - RTK

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri, ka folur pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie ku është diskutuar lidhur me organizimin e fushatës zgjedhore dhe mundësinë e shtyerjës së...

Përplasen në Presidencë Vjosa Osmani e Lumir Abdixhiku, ja arsyeja?

para një jave - Bota Press

Botapress, 13 Shtator – Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin

para një jave - RTK

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Opozita e ashpër me Qeverinë për deklarimet rreth arkivit të UÇK-së

para një jave - Kallxo

Deklarata e zëvendëskryeministrit të Kosovës për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi rreth hapjes së arkivit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në dialogun me Serbinë, tash e...

Presidentja e konfirmon se nuk ka shtyrje të zgjedhjeve, 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - Revista Kosovarja

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Vizita e Merkel në Tiranë, Armand Plaka: Nuk do jetë vetëm ‘rrahje shpatullash’ por edhe ‘shkulje veshi’, kancelarja do bëjë skanimin e gjithë liderëve, do të diskutohet edhe për Open Ballkan

para një jave - FaxWeb

Analisti Armand Plaka i ftuar në studion e Fax News foli mbi vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë dhe rajon duke thënë se është shumë më tepër se një vizitë simbolike dhe se do skanohet...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - ATV Live

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Emilia Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - Ditapost

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

E konfirmon Presidentja Osmani: Me 17 tetor mbahen zgjedhjet lokale

para një jave - Ditapost

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, shtyrja e tyre cenon legjitimitetin e institucioneve

para një jave - Gazeta Express

Demokracia në Veprim konsideron se zgjedhjet lokale duhet të mbahen më 17 tetor, por duke respektuar masat anti-COVID që janë në fuqi, raporton Express Në prag të takimit të Presidentes Vjosa Osmani me...

Merkel i kërkon Vuçiqit ta njohë Kosovën: Shpresoj se do të kemi përparim

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shpresuar për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - Epoka e Re

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

Emilija Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - Epoka e Re

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Bota Sot

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Kusari-Lila për mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve: Do të jemi në pajtueshmëri të plotë me të gjitha partitë

para një jave - Koha.net

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se si grup parlamentar janë në pajtueshmëri të plotë me gjitha partitë pjesëmarrëse të zgjedhjeve...

Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin me presidenten Osmani ka kërkuar shtyerjen e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh rekomandimin e IKshp kam kerkuar nga Presidentja shtyrjen e zgjedhjeve”, tha...

Kurti: Më 2019 dolëm fitues, në 2021 kaluam mbi 50%, shtyrja e zgjedhjeve i kushton më së shumti subjektit tonë

para një jave - Lajmi.net

Në emër të Lëvizjes Vetëvendosje, Kurti ka paraqitur propozimin e tij që të shtyhen zgjedhjet lokale të parapara të zhvillohen më 17 tetor. Kurti pas takimit u deklarua para mediave ku tha se sipas tij...

Kurti pas takimit me Osmanin: Të shtyhen zgjedhjet, të respektohet vlerësimi i IKShPK-së

para një jave - Lajmi.net

Kurti tha se si Vetëvendosje janë pro shtyrjes së mbajtjes së zgjedhjeve lokale, sipas tij për shkak të situatës pandemike. “Presidentja Osmani nga të gjitha subjektet politike që morën pjesë u paraqitën...

Merkel: Çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE

para një jave - in7

Kancelarja gjermane Angella Merkel sot në Beograd deklaroi se çështja e Kosovës duhet të mbyllet para se Serbia të hyjë në BE, por se të gjitha çështjet e tjera të hapura në procesin e integrimit evropian...

Presidentja Osmani nuk e fton në takim Limajn

para një jave - in7

Presidentja Vjosa Osmani, nuk e ka ftuar në takim kryetarin e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Ani pse takimi i presidentes ka qenë me liderë të partive politike dhe prezentë në takim kanë qenë edhe...

Përfaqësuesi i ri SHBA për Ballkanin, Escobar: Qëllimi nuk është vetëm njohja e ndërsjellë Kosovë-Serbi, por edhe integrimi në BE

para një jave - Gazeta Metro

Zëvendës ndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin Amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Prania e Gërvallës dhe Kusarit në takimin konsultativ përplas Osmanin me Abdixhikun

para një jave - Revista Kosovarja

Përplasje në distancë mes presidentes Vjosa Osmani dhe kryetarit të LDK-së Lumir Abdixhiku në lidhje me takimin e thirrur nga e para e shtetit për shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve lokale. Prania e ministres...

Takimi me Aleksandër Vuçiç, Angela Merkel ia thotë ‘troç’ Aleksandër Vuçiçit: Duhet zgjidhur çështja me Kosovën

para një jave - FaxWeb

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është takuar ditën e sotme me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të një turi takimesh në Ballkan. Në fjalën e saj, Merkel ka falënderuar shtetin serb...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Almakos

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

Merkel ‘nuk kursehet’ për presidentin e Serbisë: Njeri që nuk bën premtime të rreme, vendi ka akoma rrugë të gjatë për të bërë

para një jave - Almakos

Kancelarja gjermane Angela Merkel është takuar ditën e sotme me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç në kuadër një një turi takimesh në Ballkan. Në fjalën e saj Merkel ka falënderuar shtetin serb për...

Abdixhiku: Ditë e mirë për demokracinë që nuk u shtynë zgjedhjet

para një jave - Almakos

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se në takim nuk ka pasur pajtueshmëri për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. Ai ka thënë se në takim shprehen brengen për pandeminë dhe numrin e madh të vdekjeve...

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

para një jave - KosovaPress

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media...

I dërguari i DASH për Ballkanin Perëndimor: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE

para një jave - Shenja

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Presidentja Osmani nuk e fton në takim Limajn

para një jave - Ekonomia Online

Presidentja Vjosa Osmani, nuk e ka ftuar në takim kryetarin e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Ani pse takimi i presidentes ka qenë me liderë të partive politike dhe prezentë në takim kanë qenë edhe...

Osmani tregon pse i ftoi në takim Listën “Guxo” dhe Alternativen

para një jave - Arbresh

Presidentja Vjosa Osmani ka folur edhe për ftesën që i ka bërë Listës “Guxo” dhe partisë Alternativa, për pjesëmarrje në takimin konsultiv për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Osmani ka thënë se ka ftuar...

Hapja e arkivave të UÇK, PDK akuza Kurtit: Po zbaton çfarë të thotë Vuçiçit rreth UÇK-së

para një jave - Albeu

PDK shprehet kundër vendimit të Albin Kurtit për të hapur arkivat e UÇK-së. Shefi i deputetëve të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se është e rrezikshme dhe e papranueshme që kryeministri i Kosovës të ‚ pranojë...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

para një jave - Indeks online

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, shtyrja e tyre cenon legjitimitetin e institucioneve

para një jave - Indeks online

Demokracia në Veprim konsideron se zgjedhjet lokale duhet të mbahen më 17 tetor, por duke respektuar masat anti-COVID që janë në fuqi. DNV përmes një komunikate për media deklaron se zgjedhjet lokale të...

Kusari-Lila: Nuk insistojmë në shtyrjen apo mbajtjen e zgjedhjeve të 17 tetorit

para një jave - OraInfo

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila pas mbledhjes së mbajtur me partinë e saj ka thënë se VV mbështet vendimin e partive të tjera. Lila, tha se partia e saj do të ketë...

LDK-ja e vendosur që zgjedhjet duhet të mbahen

para një jave - OraInfo

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi tha se partia e tij është kategorike që zgjedhjet duhet të mbahet me 17 tetor siç është e paraparë me ligj. Gashi pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit,...

Escobar: Do të përkrahim dialogun që sjellë Kosovën dhe Serbinë afër BE-së

para një jave - Kallxo

Zëvendësambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Gabriel Escobar ka thënë se e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian andaj edhe duhet të ndiqet një rrugë e tillë. “Ata...

Gashi: Zgjedhjet nuk mund të anulohen, fushata po

para një jave - Koha.net

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Arben Gashi ka thënë se do të marrin pjesë në takimin e thirrur nga presidentja, Vjosa Osmani ku do të kërkojnë që të mbahen zgjedhje...

Emilia Rexhepi kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë

para një jave - Bota Press

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Osmani për pjesëmarrjen e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Unë vendosi kënd ta ftojë

para një jave - ATV Live

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të, duke thënë se ajo vendosë kënd ta ftojë. Osmani ka thënë...

Osmani për pjesëmarrjen e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Unë vendosi kënd ta ftojë

para një jave - Ekonomia Online

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të, duke thënë se ajo vendosë kënd ta ftojë, raporton Ekonomia...

Presidentja Osmani: Nuk ka bazë të mjaftueshme për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Fakti Ditor

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është deklaruar para mediave pas takimit që pati me liderët e partive politike në vend. Me këtë rast, Osmani tha se kur ka ardhur në presidencë kam sjell standard të...

Memli Krasniqi pas mbledhjes: Nuk besoj që do ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Fakti Ditor

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është deklaruar pas takimit konsultativ të ftuar nga presidentja Vjosa Osmani me subjektet politike lidhur me shtyrjen e zgjedhjeve komunale....

Kurti pas takimit me Osmanin: Të shtyhen zgjedhjet, të respektohet vlerësimi i IKShPK-së

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar para mediave pas takimit që patën me presidenten , Vjosa Osmani si lider të partive në vend. Kurti tha se si Vetëvendosje janë pro shtyrjes së mbajtjes...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Fakti Ditor

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku para mediave...

Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - KosovaPress

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për takimin me përfaqësuesit e partive politike në lidhje me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Ajo në një konferencë për media ka thënë...

Kryesuesi i KQZ-së: Tema e shtyrjes së zgjedhjeve dhe shkurtimi i fushatës zgjedhore u ngritën si çështje në takimin me presidenten

para një jave - Kallxo

Kreshnik Radoniqi, kryesues i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, tha se janë takuar me presidenten Vjosa Osmani me kërkesën e tij. Radoniqi tregoi që arsyeja e kërkesës së takimit ishte për hapësirën e...

A do të shtyhen zgjedhjet? Krerët e partive në takim me Osmanin

para një jave - Infokusi

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me liderët e partive politike janë mbledhur në takim sot për të diskutuar lidhur me zgjedhjet lokale. Në takim po marrin pjesë kryetari...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - Infokusi

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd...

I dërguari i DASH: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Lexo

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Osmani deklarohet për datën e zgjedhjeve

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për takimin me përfaqësuesit e partive politike në lidhje me mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Ajo në një konferencë për media ka thënë...

Shtyerje të zgjedhjeve apo jo – Kryetari KQZ-së tregon cila ishte kërkesa e Vjosa Osmanit

para një jave - GazetaBlic

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Osmani: Në mungesë të konsensusit, data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - Arbresh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhjet është që të arrihet një marrëveshje mes partive në pozitë dhe opozitë, për shkak të heshtjes së Kushtetutës për këtë...

Presidentja Osmani konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - Epoka e Re

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Kryetari i KQZ-së takon presidenten Osmani, a po shtyhen zgjedhjet lokale?

para një jave - Indeks online

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Osmani –Radoniq: Presidentja ngriti temën për shtyrjen ose jo të zgjedhjeve

para një jave - RTK

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Vuçiq e pret me lule Merkelin

para një jave - Lajmi.net

Vuçiq në një postim në rrjetet sociale tha se “ka tremë para këtij takimi”. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të udhëtojë në Tiranë. Në agjendë, përpos takimit dhe konferencës me kryeministrin Edi...

Zaev nesër në Tiranë për takim me kancelaren Merkel

para një jave - Lajm

Kryeministri Zoran Zaev, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, do të udhëheqë delegacionin qeveritar në vizitën një ditore në Tiranë. “Zaev do të merr pjesë në takimin e punës së kancelares gjermane...

Vjosa Osmani konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

para një jave - Bota Press

Botapress 13 Shtator – Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes ss zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan...

Ftoj në takim parti të pa certifikuara: Osmani e keqpërdor pozitën e Presidentes

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në takimin konsultativ me partitë politike ka vepruar në kundërshtim me ligjin për zgjedhje duke ftuar në takim dy subjekte të pa certifikuara në KQZ për zgjedhjet...

Situata e Covid-19 në vend, Vjosa Osmani nuk shtyn zgjedhjet në Kosovë, rrëzohet kërkesa e Kurtit

para një jave - Dosja.al

13 Shtator, 2021 19:56 Mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhje është dakordimi mes partive në pushtet dhe në opozitë. Ky është standard ndërkombëtar, pra si presidente e vendit e kam obligim të marrë vendime...

Presidentja Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - ATV Live

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se data e zgjedhjeve komunale do të mbetet 17 tetori. Osmani tha se kjo është për keqardhje, pasi rekomandimi i IKSHPK-së thotë ndryshe. Mirëpo siç thotë ajo, për...

Presidentja Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se data e zgjedhjeve komunale do të mbetet 17 tetori, raporton Ekonomia Online. Osmani tha se kjo është për keqardhje, pasi rekomandimi i IKSHPK-së thotë ndryshe....

Presidentja Osmani: Zgjedhjet mund të shtyhen vetëm nëse ka pajtim ndërmjet partive

para një jave - Arbresh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhjet është që të arrihet një marrëveshje mes partive në pozitë dhe opozitë, për shkak të heshtjes së Kushtetutës për këtë...

Presidentja Osmani: Data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

para një jave - Periskopi

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes së zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës...

Shtyrja apo jo e zgjedhjeve, Abdixhiku mbledh kryesinë e partisë

para një jave - Telegrafi

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku pritet të mbledhë kryesinë e partisë. Telegrafi ka mësuar se mbledhja do të filloj në orën 14:00 dhe temë diskutimi do të jetë procesi zgjedhor. Kujtojmë se ky takim...

AAK: Fushata zgjedhore të zgjasë vetëm pesë ditë, të respektohet jeta e njerëzve dhe të ruhet demokracia

para një jave - Telegrafi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e Kryesisë, ku kanë është diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komunikatë të lëshuar nga kjo parti, thuhet se Aleanca është...

AAK-ja: Fushata zgjedhore të jetë 5 ditë, paraqitjet publike të kufizuara

para një jave - Koha.net

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vazhduar të bëjë thirrje që fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, të jetë nga 30 në 5 ditë, si dhe paraqitjet publike të jenë të kufizuara. Përmes një...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - Almakos

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd,...

Tahiri: Tema e arkivave të UÇK-së është zhvendosur nga Beogradi në Prishtinë

para një jave - Zeri

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se Qeveria aktuale e ka zhvendosur temën e arkivave të UÇK-së nga Beogradi në Prishtinë, duke iu referuar marrëveshjes së fundit në Bruksel....

I dërguari i DASH për Ballkanin Perëndimor: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE!

para një jave - Java News

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Opozita s’do shtyrje të zgjedhjeve, pozita po pret Presidenten

para një jave - Insajderi

Partitë politike opozitare edhe njëherë kanë shprehur qëndrimin e tyre kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale në Kosovë, të cilat pritet të mbahen më 17 tetor. Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike...

Partitë nga komunitetet me qëndrime të ndryshme për shtyrjen e zgjedhjeve lokale

para një jave - ATV Live

Partitë nga komunitetet thonë nesë zgjedhjet shtyhen ato duhet të mbahen në pranverë. “Ne jemi për t’i shtyrë zgjedhjet në pranverë. Ky është vendim i partive politike”, tha Emilia Rexhepi nga Partia e...

A janë pro a po kundër shtyrjes së zgjedhjeve partitë e komuniteteve pakicë?

para një jave - Periskopi

Emilia Rexhepi nga komuniteti boshnjak pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, ku u diskutua për zgjedhjet lokale,  ka thënë se janë për shtyrje të datës së zgjedhjeve deri në pranverë. “Kemi...

Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, “Guxo” dhe “Alternativa”

para një jave - Lajmi.net

Donika Gërvalla Shwartz nga Lista Guxo dhe Mimoza Kusari Lila nga Alternativa po marrin pjesë në takimin e ftuar nga presidentja Osmani edhe pse këtyre dy subjekte apo alternativa nuk janë fare të certifikuara...

Kusari-Lila: Na duhet vendim konsensual, shëndeti i qytetarëve me rëndësi

para një jave - RTK

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila tha se për shtyrjen e zgjedhjeve duhet që të ketë vendim konsensual nga të gjitha partitë Ajo pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shtoi...

PDK do të marrë pjesë në takimin e thirrur nga presidentja për zgjedhjet lokale

para një jave - Kallxo

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka thënë se PDK-ja do të jetë pjesë e takimit të sotëm me presidenten Vjosa Osmani për të diskutuar rreth rekomandimit të Institutit...

Emilia Rexhepi pro shtyrjes së zgjedhjeve lokale për në pranverë

para një jave - KosovaPress

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës Emilia Rexhepi nga radhët e komunitetit boshnjak ka deklaruar se kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve për në pranverë. Ajo këto komente i bëri pas takimit të partive...

Abdixhiku: S’ka pajtueshmëri për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - KosovaPress

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku, ka potencuar se në takimin me presidenten nuk ka pasur pajtueshmëri që të ketë shtyrje të zgjedhjeve lokale. Abdixhiku tha se LDK do të ushtrojë fushate zgjedhore 5 ditore...

Memli Krasniqi: Besoj se nuk do të ketë shtyrje të procesit zgjedhor

para një jave - KosovaPress

Kryetari i PDK-së Memli Krasniqi, ka deklaruar se si parti politike janë shprehur se fushata zgjedhore mund të mbahet në vetëm pak ditë apo edhe në anulim të gjithë fushatës, por jo edhe të ditës së zgjedhjes....

Merkel takohet ballë për ballë me Vuçiç në Pallatin e Serbisë, presidenti: Prezenca e kancelares zbukuroi Beogradin ditën e sotme

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Aleksander Vuçiç 13 Shtator, 2021 19:42 SERBI- Kancelarja gjermane Angela Merkel po zhvillon një takim ballë për balë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç në Pallatin e Serbisë. Me anë...

Zgjedhjet lokale në Kosovë, LDK: Fushata elektorale të mbahet 5 ditë, ose të mos mbahet fare

para një jave - Dosja.al

Foto ilistruese 13 Shtator, 2021 19:33 KOSOVË- Kryesia e LDK-së ka njoftuar se fushata elektorale të mbahet vetëm 5 ditë nga 30 ditë që supozohet të mbahet. Telegrafi shkruan se LDK gjithashtu ka sygjeruar...

Mblidhet Kryesia e LDK-së, kjo është tema e diskutimit

para një jave - Gazeta Express

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mblidhet sot, ndërkaq një ndër temat e diskutimit do të jetë edhe shkurtimi apo heqja e fushatës zgjedhore, raporton Express Lajmin e ka konfirmuar anëtari...

AAK: Nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia

para një jave - Gazeta Express

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në një takim që ka mbajtur sot, ka rikonfirmuar qëndrimin për shkurtimin e fushatës zgjedhore nga 30 në 5 ditë, raporton Express Përmes një komunikate për media,...

Partitë nga komunitetet me qëndrime të ndryshme për shtyrjen e zgjedhjeve lokale

para një jave - Ekonomia Online

Partitë nga komunitetet thonë nesë zgjedhjet shtyhen ato duhet të mbahen në pranverë, raporton Ekonomia Online. “Ne jemi për t’i shtyrë zgjedhjet në pranverë. Ky është vendim i partive politike”, tha Emilia...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, LDK do të mbajë pesë ditë fushatë

para një jave - ATV Live

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve. Abdixhiku tha se kjo është një ditë e mirë për demokracinë e vendit. Ai shtoi se...

Kusari-Lila për zgjedhjet lokale: Vetëvendosje mbështet një vendim konsensual të të gjitha partive

para një jave - Klan Kosova

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, është deklaruar lidhur me qëndrimin e këtij subjekti për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Kusari-Lila, u shpreh se Vetëvendosje nuk...

Nitaj thotë se kishte konsensus për shkurtimin e fushatës, zgjedhjet nuk shtyhen

para një jave - Arbresh

Muharrem Nitaj nga AAK-ja pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, ka thënë që zgjedhjet e 17 tetorit do të mbahen në po atë datë. “Sapo ka përfunduar takimi i përfaqësuesve të partive politike...

Krasniqi: PDK është pro shkurtimit të fushatës, por edhe respektimit të Kushtetutës

para një jave - Arbresh

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi pas takimit me presidenten Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit e partive politike ka thënë se janë kundër shtyrjes së zgjedhjeve. Ai pas takimit ka thënë se në rend të parë...

Abdixhiku: S’kishte konsensus për shtyrje të zgjedhjeve, lajm i mirë për demokracinë

para një jave - Arbresh

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se skenari për shtyrjen e zgjedhje përmban precedentë të rrezikshëm për demokracinë në vend. Ai ka thënë se në takimin me presidenten nuk kishte konsensus për...

Mimoza Kusari-Lila tregon qëndrimin e Vetëvendosjes për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Indeks online

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila tha se për shtyrjen e zgjedhjeve duhet që të ketë vendim konsensual nga të gjitha partitë. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shtoi...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - Lajmi.net

Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd Thomas Schieb dhe ambasadorja e Serbisë në Gjermani Snezana Jankoviq, shkruan Tanjug. Kancelarja...

Kurti në Presidencë, pas pak nis takimi për zgjedhjet

para një jave - Lajmi.net

Pjesëmarrjen në takim e kanë konfirmuar edhe opozita.| Kujtojmë se deri më tani partitë opozitare janë shprehur kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale, por kanë pranuar që të shkurtohet koha e fushatës zgjedhore.

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - Lajmi.net

Në takim po marrin pjesë kryeministri i Kosovës dhe kryetari i LVV-së Albin Kurti, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, nga AAK, Muharrem Nitaj, nga alternative, Mimoza...

I dërguari i DASH për Ballkanin Perëndimor: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE

para një jave - Lajm

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Albin Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë: Pajtohemi me cilëndo zgjidhje, të dëgjohet mendimi i ekspertëve shëndetësorë

para një jave - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve lokale në vend.Kurti thotë se zgjedhjet lokale nuk janë si ato qëndrore dhe përmirësimi me pandeminë nuk duhet të ndalet. Ai gjithashtu...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, kjo është një ditë e madhe për demokracinë

para një jave - Bota Press

Botapress 13 Shtator – Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur pas takimit me krerët e partive dhe presidenten Vjosa Osmani lidhur me mundësinë për shtyerjen e zgjedhjeve....

Fatmir Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Bota Press

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen.Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se partia që ai e drejton...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Bota Press

Botapress 13 Shtator – Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Revista Kosovarja

Anëtari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani, ku ai shkoi në cilësinë e përfaqësuesit të subjektit të cilit i takon. Ai ka thënë se është marrë...

Krasniqi: Kërkuam që të mbahen zgjedhjet, por të shkurtohet fushata

para një jave - Gazeta Metro

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve. Ai ka thënë se të gjithë duhet të kontribuojnë që të përmirësohet gjendja me Covid-19. Krasniqi ka thënë se...

Nitaj: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - ATV Live

Zyrtari i AAK-së, Muharrem Nitaj, pas takimit në Presidencë ka deklaruar se zgjedhjet do të mbahen në datën e paraparë me Kushtetutë. Ai ka thënë se nuk kishte konsensus nga partitë që të shtyhen ato....

Krasniqi thotë se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - ATV Live

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve. Ai ka thënë se të gjithë duhet të kontribuojnë që të përmirësohet gjendja me COVID-19. Krasniqi ka thënë se...

Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, LDK do të mbajë pesë ditë fushatë

para një jave - Ekonomia Online

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve, raporton Ekonomia Online. Abdixhiku tha se kjo është një ditë e mirë për demokracinë...

Nitaj: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, fushata do të jetë 5 ditë

para një jave - Ekonomia Online

Zyrtari i AAK-së, Muharrem Nitaj, pas takimit në Presidencë ka deklaruar se zgjedhjet do të mbahen në datën e paraparë me Kushtetutë, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë se nuk kishte konsensus nga partitë...

​Më 20 shtator mbahet seanca e Kuvendit

para një jave - GazetaBlic

Më 20 shtator do të mbahet seanca e parë për sesionin vjeshtor. Kështu bëri të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila...

Abdixhiku: Nuk kishte pajtueshmëri për shtyerje të zgjedhjeve, një ditë e mirë për demokracinë

para një jave - Periskopi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, në një prononcim për media ka treguar se çfarë u diskutua në takimin me presidenten Osmani. Abdixhiku tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerje...

Abdixhiku: S’kishte konsensus për shtyrje të zgjedhjeve, lajm i mirë për demokracinë

para një jave - Arbresh

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se skenari për shtyrjen e zgjedhje përmban precedentë të rrezikshëm për demokracinë në vend. Ai ka thënë se në takimin me presidenten nuk kishte konsensus për...

Kryetari i KQZ-së thotë se në takimin me Osmanin para një jave u fol edhe për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, ka deklaruar se në takimin me Presidenten Vjosa Osmani, që është mbajtur para një jave, është hapur edhe çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi...

PDK-ja s’ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve – Tahiri: Pastërtia e luftës së UÇK-së është dëshmuar

para një jave - Indeks online

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se tema e hapjes së arkivave të UÇK-së, është zhvendosur nga Beogradi në Prishtinë. Sipas tij, Kosova nuk ka asgjë për të fshehur ngase në shumë...

LDK-ja e vendosur që zgjedhjet duhet të mbahen

para një jave - Indeks online

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi tha se partia e tij është kategorike që zgjedhjet duhet të mbahet me 17 tetor siç është e paraparë me ligj. Gashi pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit,...

Tahiri shtyrjen e zgjedhjeve e quan anti-kushtetuese, për arkivat e UÇK-së fton Qeverinë të kërkojë falje

para një jave - Indeks online

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK, Besnik Tahiri, pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë, tha se janë propozuar që të diskutohet më shumë për situatën epidemiologjike në vend. Sa i përket propozimit...

Tahiri: PDK nuk ka pranuar kërkesë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - RTK

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Ableard Tahiri ka thënë se deri më tani PDK nuk ka pranuar asnjë kërkesë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Megjithëkëtë ai thotë se janë të...

Kusari-Lila: Mbështesim një vendim konsensual të partive për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Zeri

Qëndrimi i Lëvizjes Vetëvendosje për mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve është që të ketë një vendim konsensual të partive. Kështu ka deklaruar sot shefja e GP të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila, e cila ka thënë...

Gashi: Mund të anulohet fushata, por jo zgjedhjet

para një jave - Zeri

LDK-ja ka dal edhe një herë kundër idesë për shtyrjen e zgjedhjeve të 17 tetorit. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi tha se partia e tij është kategorike që zgjedhjet duhet të mbahet me...

Abdixhiku mbledh Kryesinë para takimit me Osmanin

para një jave - Koha.net

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, do ta mbledhë Kryesinë e partisë përpara takimit të tij me presidenten e vendit, Vjosa Osmani. Këtë për EO e ka konfirmuar nënkryetari i LDK-së,...

Kusari- Lila: Vendimi për zgjedhjet lokale të jetë konsensual i të gjitha partive

para një jave - Kallxo

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se qëndrimi i tyre është që të ketë vendim konsensual mes partive politike për shtyrje ose jo të zgjedhjeve lokale. Kështu...

Rekomandimi për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, LDK-ja mbledhë Kryesinë

para një jave - Kallxo

Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbledhur Kryesinë për të marr një qëndrim rreth rekomandimit për shtytjen e zgjedhjeve lokale të paracaktuara të mbahen më 17 tetor. Kështu bëri të ditur shefi i Grupit...

Kurti pas takimin e Osmanin : Kam kërkuar që zgjedhjet të shtyhen

para një jave - Dosja.al

Albin Kurti 13 Shtator, 2021 19:14 Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve...

Krasniqi thotë se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se beson që nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë se të gjithë duhet të kontribuojnë që të përmirësohet gjendja me Covid-19....

Mimoza Kusari për shtyerjen e zgjedhjeve: Respektojmë vendimin konsensual të të gjitha partive

para një jave - GazetaBlic

Shefja e deputetëve të VV-së, Mimoza Kusari Lila, thotë se qëndrimi i kësaj partie lidhur me zgjedhjet lokale, do të jetë në pajtueshmëri me partitë tjera në Kosovë. „Qëndrimi ynë është të jetë vendim...

PDK-ja s’ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - GazetaBlic

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se tema e hapjes së arkivave të UÇK-së, është zhvendosur nga Beogradi në Prishtinë. Sipas tij, Kosova nuk ka asgjë për të fshehur ngase në shumë...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Tetova Sot

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Nitaj thotë se kishte konsensus për shkurtimin e fushatës, zgjedhjet nuk shtyhen

para një jave - Arbresh

Muharrem Nitaj nga AAK-ja pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, ka thënë që zgjedhjet e 17 tetorit do të mbahen në po atë datë. “Zgjedhjet do të mbahen në ditën e caktuar siç kanë qenë të...

Nitaj: Zgjedhjet do të mbahen më 17 tetor

para një jave - Epoka e Re

Muharrem Nitaj nga AAK-ja pas takimit me presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, ka thënë që zgjedhjet e 17 tetorit do të mbahen në po atë datë. “Zgjedhjet do të mbahen në ditën e caktuar siç kanë qenë të...

Besoj se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i Partisë Demokratike e Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, pas takimin që patën liderët e partive politike me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se nuk beson se do të ketë shtyrje të zgjedhjeve....

Krasniqi: Kërkuam nga Presidentja që zgjedhjet të mos shtyhen, por fushata të shkurtohet

para një jave - Periskopi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se data e zgjedhjeve nuk duhet të shtyhet. Ai ka thënë se Kurti nuk ka dhënë ndonjë datë se kur partia e tij kërkon shtyrjen e zgjedhjeve. ‘Edhe dje pavarësisht...

Krasniqi: PDK është pro shkurtimit të fushatës, por edhe respektimit të Kushtetutës

para një jave - Arbresh

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi pas takimit me presidenten Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit e partive politike ka thënë se janë kundër shtyrjes së zgjedhjeve. Ai pas takimit ka thënë se në rend të parë...

Kurti përballet me kritika nga opozita rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK-në

para një jave - Lajmi.net

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka thënë se diskursi i Serbisë po kthehet në Kosovë përmes zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës. “Sa të jemi gjallë kemi me pa përpjekje...

Me 20 shtator mbahet seanca e Kuvendit

para një jave - RTK

Me 20 shtator do të mbahet seanca e parë për sesionin vjeshtor, njoftojnë shefat e Grupeve parlamentare të LVV dhe LDK, Mimoza Kusari-Lila dhe Arben Gashi. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila...

AAK-ja kërkon seancë në Kuvend për të diskutuar rreth menaxhimit të pandemisë

para një jave - Zeri

Kuvendi i Kosovës sot është rikthyee pas pushimeve verore, ku Kryesia e Kuvendit ka vendosur për seancën e parë të Kuvendit në sesionin vjeshtor, e cila do të mbahet më 20 shtator. AAK-ja ka kërkuar që...

Kurti: Jemi kundër mbajtjes së zgjedhjeve por respektojmë vendimin çfarëdo qoftë ai

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se si parti janë që të shtyhen zgjedhjet lokale. Pas takimit me presidenten dhe partitë politike, Kurti tha...

Kurti: Jemi për shtyrjen e zgjedhjeve, por do të respektojmë çfarëdo vendimi që merret

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i LVV-së Albin Kurti, ka deklaruar se si parti janë që të shtyhen zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani dhe partitë politike,...

Kurti: Jemi për shtyrjen e zgjedhjeve por respektojmë vendimin çfarëdo qoftë ai

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se si parti janë që të shtyhen zgjedhjet lokale. Pas takimit me presidenten dhe partitë politike, Kurti tha...

Nitaj: Kurti kërkoi shtyrjen e zgjedhjeve, opozita nuk pajtohet

para një jave - Periskopi

Muharrem Nitaj i AAK’së përmes një konference për media ka treguar se çfarë u bisedua pas takimit me presidenten Osmani. Ai ka thënë se opozita ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve në datën kur është caktuar,...

Limaj: S’ka asnjë situatë alarmante që të shtyhen zgjedhjet

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet lokale të 17 tetorit të shtyhen. Ai, në “Info Magazine” të “Klan Kosovës”, ka thënë se partia që ai e drejton...

Gashi, LDK: Zgjedhjet nuk mund të anulohen, fushata po

para një jave - RTK

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka thënë se do të marrin pjesë në takimin e thirrur nga presidentja, Vjosa Osmani ku do të kërkojnë që të mbahen zgjedhje lokale....

Tahiri, AAK: Shtyrja e zgjedhjeve goditja më e madhe që i jepet demokracisë

para një jave - RTK

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se shtyrja e zgjedhjeve do të ishte goditja më e madhe që prej pasluftës për...

Besnik Tahiri: Shtyrja e zgjedhjeve totalisht e palogjikshme

para një jave - Kallxo

Shefi i deputetëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se zgjedhjet lokale nuk duhet të shtyhen. Tahiri ka shtuar se kjo është kërkesë “puro-politike” e pushtetit. “Kjo kërkesë...

Kurti: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen e tyre

para një jave - Bota Press

Botapress 13 Shtator – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti...

Albin Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë: Që të mos kemi valë të re virusi, të dëgjohet mendimi i ekspertëve shëndetësorë

para një jave - FaxWeb

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve lokale në vend. Kurti thotë se zgjedhjet lokale nuk janë si ato qëndrore dhe përmirësimi me pandeminë nuk duhet të ndalet. Ai gjithashtu...

AAK dakordohet që fushata të shkurtohet nga 30 në 5 ditë

para një jave - Klan Kosova

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është takuar sot për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komumikatë të lëshuar nga kjo parti, thuhet se puna e palodhshme që po bëhet...

Kurti pas takimit me Osmanin: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se është për shtyrje të zgjedhjeve. Tutje, Kurti tha se zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, duke u arsyetuar e kërkesën e VV-së për mbajtjen...

Arben Gashi i LDK-së: Zgjedhjet duhet të mbahen, kyetarët e komunave nuk do të kenë legjitimitet pas 17 tetorit

para një jave - GazetaBlic

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës Arben Gashi ka thënë se qëndrimi i LDK është se zgjedhjet duhet të mbahen dhe assesi ato të mos shtyhen. Sipas tij LDK është për shkurtim të...

Tahiri: Assesi shtyrje të zgjedhjeve, por shkurtim të fushatës

para një jave - GazetaBlic

Shefi i Grupit parlamentar të Aleancës për Ardhëmrinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka deklaruar pas mbledhjes së Kryesisë ndër të tjera se AAK nuk është assesi që të ketë shtyerje të zgjedhjeve lokale, shkruan...

‘Sa duhet të shtyhen zgjedhjet?’ – Ja si iku Kurti nga pyetja kyçe e gazetarëve

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti njëherish kryetar i VV-së, ka dalë nga takimi me Presidenten dhe partitë politike, duke thënë se ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve. Gazetarët e pyetën Kurtin se kur dhe sa duhet...

Kurti pas takimit me Osmanin: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen e tyre

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se zgjedhjet...

Kurti thotë se VV është për shtyrje të zgjedhjeve, por nuk imponojnë qëndrimin

para një jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti njëherit kryetar i Vetëvendosjes, ka thënë se ata janë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Ai ka thënë se qëndrimin e tyre nuk dëshirojnë ta imponojnë, por ka thënë se...

Kurti: Ne jemi për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se qëndrimi i LV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Pas takimit konsultativ me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, se zgjedhjet lokale nuk janë sikur...

Opozita kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Infokusi

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Kryesia e AAK-së pajtohet që fushata të shkurtohet në vetëm 5 ditë

para një jave - Zeri

Kryesia e AAK-së është mbledhur për të diskutuar rreth zgjedhjeve të 17 tetorit. Në këtë takim Kryesia ka folur për fushatën zgjedhore, për të cilën janë pajtuar që ajo të shkurtohet nga 30 ditë, në vetëm...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Lexo

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të mberrije...

VIDEO/ Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të mberrije...

‘Frika nga virusi apo nga rënia’: Kurti deklarohet për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës dhe lideri i LVV’së Albin Kurti është deklaruar pas takimit që kishte me presidenten Vjosa Osmani dhe përfaqësues të tjerë të partive politike të opozitë, i cili tha se situata është...

Kurti: Zgjedhjet lokale nuk janë sikur ato qendrore, kemi kërkuar shtyrjen e tyre

para një jave - Revista Kosovarja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për medie pas takimit konsultativ me Presidenten Vjosa Osmani. Ai ka thënë se qëndrimi i VV-së është shtyrja e zgjedhjeve lokale. Kurti ka thënë se zgjedhjet...

Kurti pas takimit me Osmanin: Jemi për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se është për shtyrje të zgjedhjeve, pasi situata më pandeminë do të përkeqësohet më shumë se në zgjedhjet e parakohshme të 14 shkurtit, raporton Ekonomia...

Kurti kërkon shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin me presidenten Osmani ka kërkuar shtyerjen e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh rekomandimin e IKshp kam kerkuar nga Presidentja shtyrjen e zgjedhjeve”, tha...

Kurti thotë se VV është për shtyrjen e zgjedhjeve, por nuk imponojnë qëndrimin

para një jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti njëherit kryetar i Vetëvendosjes, ka thënë se ata janë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Ai ka thënë se qëndrimin e tyre nuk dëshirojnë ta imponojnë, por ka thënë se...

AAK: Të respektohet jeta njerëzore, të ruhet demokracia

para një jave - RTK

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është takuar sot për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komumikatë të lëshuar nga kjo parti, thuhet se puna e palodhshme që po bëhet...

Abdixhiku mbledh Kryesinë e LDK-së

para një jave - RTK

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku do të mbledhë kryesinë e saj. Mbledhja e kryesisë pritet të mbahet në orën 14:00, që i bie pak orë para se kryetari Abdixhiku të merr pjesë në...

Merkel të martën paradite mbërrin në Tiranë

para një jave - Koha.net

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë gjatë paradites të së martës [nesër], në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me një ceremoni...

LDK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, pajtohet për pesë ose asnjë ditë fushatë

para një jave - Lajmi.net

Haziri tha se si parti ftojnë partitë tjera politike në vend të krijojnë konsensus që fushata zgjedhore ose të shkurtohet në 5 ditë ose të mos mbahet fare. Derisa shprehet kundër shtyrjes se zgjedhjeve...

Merkel arrin në Beograd, Vuçiç e pret me lule në aeroport

para një jave - Java News

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd. Ajo është pritur nga Presidenti serb Aleksandër Vuçiç me një buqetë me lule në aeroport. Pas takimeve në Beograd, Merkel nesër do të mberrije...

AAK dakordohet që fushata të shkurtohet nga 30 në 5 ditë

para një jave - OraInfo

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është takuar sot për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komumikatë të lëshuar nga kjo parti, thuhet se puna e palodhshme që po bëhet...

Vuçiq e pret me lule Merkelin në Beograd

para një jave - Arbresh

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para pak çastesh në Beograd ku do të qëndrojë për vizitë zyrtare dy ditore. Ajo është pritur me lule nga presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq në aeroportin...

AAK: Nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia

para një jave - Bota Sot

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është takuar sot për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komunikate të lëshuar nga kjo parti, theksohet se “Aleanca është dakorduar që...

Abdixhiku mbledh Kryesinë e LDK-së

para një jave - Bota Sot

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku do të mbledhë kryesinë e saj. Mbledhja e kryesisë pritet të mbahet në ora 14:00, që i bie pak orë para se kryetari Abdixhiku të shkoj në takim...

Nesër Merkel në Tiranë/ Zbardhet agjenda, nga takimi ‘kokë më kokë’ me Ramën te konferenca e përbashkët

para një jave - Top Channel

Ditën e nesërme kancelarja gjermane, Angela Merkel viziton Tiranën, ndërkohë që është zbardhur edhe vizita që do të zhvillojë në vend. Zyra e shtypit pranë Kryeministrisë ka zbuluar edhe agjendën e kësaj...

Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, “Guxo” dhe “Alternativa”

para një jave - Fakti Ditor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për zgjedhjet e ka keqpërdorur sot pozitën zyrtare duke ftuar në takimin e liderëve edhe përfaqësuesit e dy subjekteve që nuk janë fare të...

Para takimit me Presidenten, AAK: Nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia

para një jave - GazetaBlic

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në një takim që ka mbajtur sot, ka rikonfirmuar qëndrimin për shkurtimin e fushatës zgjedhore nga 30 në 5 ditë. Përmes një komunikate për media, AAK deklaron...

AAK: Të respektohet jeta njerëzore, të ruhet demokracia

para një jave - Indeks online

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është takuar sot për të diskutuar rreth zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Në një komumikatë të lëshuar nga kjo parti, thuhet se puna e palodhshme që po bëhet...

Publikohet agjenda e vizitës së Merkel në Tiranë!

para një jave - Bota Press

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë.Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Gabriel Escobar flet për VOA: Qëllimi i SHBA-ve është mbështetja e vendeve të Ballkanit Perëndimor për integrimin në BE

para një jave - FaxWeb

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takim partitë e pacertifikuara, Lista Guxo dhe Alternativa

para një jave - Ekonomia Online

Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, Lista Guxo dhe Alternativa Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për...

AAK: Nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia

para një jave - GazetaBlic

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në një takim që ka mbajtur sot, ka rikonfirmuar qëndrimin për shkurtimin e fushatës zgjedhore nga 30 në 5 ditë. Përmes një komunikate për media, AAK deklaron...

Kurti pro hapjes së arkivave të UÇK-së: S’kemi çka fshehim, ishim nën administrim ndërkombëtar

para një jave - TV21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Teksa ka folur për këtë, Kurti tha se me hapjen e arkivave, do të ndihmohej të gjendeshin të pagjeturit. “ Ne i kemi...

Takimi me Osmanin, Radoniq: Presidentja ngriti temën për shtyrjen ose jo të zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë pesë ditë

para një jave - Infokusi

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

Mblidhet Kryesia e LDK-së, cila është arsyeja?

para një jave - OraInfo

Ditën e sotme do të mblidhet kryesia e LDK-së. Këtë për Ekonomia Online e ka konfirmuar Anton Quni i cili ka thënë se do të diskutohet edhe për fushatën zgjedhore. “Në ora 14:00 do të mblidhet kryesia....

Merkel viziton të martën Tiranën, zbardhet agjenda

para një jave - Klan Kosova

Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton të martën Shqipërinë. Në një njoftim për mediat, zyra për shtyp e Kryeministrit zbardh agjendën e kancelares. Në orën 10:20 do të mbahet ceremonia e mikpritjes...

Vuçiqi e pret me lule Merkelin

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur para pak çastesh në Beograd. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroport. Vuçiq në një postim në rrjetet...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

para një jave - Lajmi.net

“Sot u diskutua mbi çështjet që lidhen me procesin zgjedhor e 17 tetorit dhe iniciativën e LDK-së për shkurtimin e fushatës duke pasur parasysh situatën epidemiologjike, duke e konsideruar të rëndësishme...

Abdixhiku mbledh Kryesinë e LDK-së para takimit me Osmanin

para një jave - Insajderi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, pritet ta mbledhë sot kryesinë e partisë që drejton para se të zhvillohet takimi i tij me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Këtë për Shqip.com,...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - Fakti Ditor

Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim po marrin pjesë kryeministri...

Vizita e Merkelit në Tiranë, zbardhet agjenda e kancelares gjermane

para një jave - Alsat-M

Është zbardhur programi i vizitës së Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel. Pas ceremonisë së mikpritjes në Pallatin e Brigadave, Merkel do të takohet me kryeministrin Edi Rama...

KOSOVË: KURTI PRO HAPJES SË ARKIVAVE TË UÇK-së

para një jave - Klan Macedonia

“TË HAPEN EDHE ARKIVAT NË BEOGRAD” Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Ka thënë se shteti i Kosovës nuk ka çfarë të fsheh, pasi sipas tij, nga përfundimi...

Kancelarja Merkel nesër në Tiranë, publikohet agjenda

para një jave - Ekonomia Online

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Escobar: ShBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Epoka e Re

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar...

Presidentja ftoi në takim edhe partitë që nuk janë certifikuar në zgjedhje: Listën Guxo dhe Alternativën

para një jave - Periskopi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për zgjedhjet ka ftuar në takimin e liderëve edhe përfaqësuesit e dy subjekteve që nuk janë fare të certifikuara në KQZ për zgjedhjet e 17...

LDK bënë apel: Rreshtohuni kundër tendencës për të prekur zgjedhjet

para një jave - Periskopi

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka lëshuar një komunikatë për medie, pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, ku ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve me 17 tetor. Në komunikatën e LDK-së, u bëhet thirrje akterëve...

Agjenda e Merkel gjatë qëndrimit në Shqipëri

para një jave - Lajmi.net

Në orën 10:20 do të mbahet ceremonia e mikpritjes në Pallatin e Brigadave, më pas Merkel do të ketë një takim kokë më kokë me Kryeministrin Edi Rama. Në orën 11:00, do të zhvillohet takimi bilateral mes...

Takimi me Osmanin – Radoniq: Presidentja ngriti temën për shtyrjen ose jo të zgjedhjeve

para një jave - Lajmi.net

Radoniq dha këtë deklaratë pasi u kërkua nga anëtarët e KQZ-së që të informohen për takimin e kryetarit me presidenten Osmani. “Në kuadër të rendit të ditës është e rëndësishme që të njoftohemi lidhur...

Lumir Abdixhiku mbledh Kryesinë e partisë, kjo është arsyeja

para një jave - Indeks online

Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku përpara se të shkojë në takim me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani do ta mbledh Kryesinë e partisë. Lajmin e ka konfirmuar anëtari i kryesisë...

Merkeli mbërrin në Tiranë nesër, zbardhet agjenda

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë gjatë paradites së nesërme, në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me një ceremoni në Pallatin...

A do të shtyhen zgjedhjet? Krerët e partive në takim me Vjosa Osmanin

para një jave - Bota Press

Krerët e partive politike kanë arritur në Presidencë, për takimin e thirrur nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në cilësinë e kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Shtyrje apo jo të zgjedhjeve: Fillon takim i liderëve të partive me Osmanin

para një jave - Gazeta Metro

Ka filluar takimi në mes të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesve të subjekteve politike në Kosovë, për t’ diskutuar opinionin dhe rekomandimin e IKShP-së dhe Taskë Forcës anti-Covid për...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Nistori

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

para një jave - Almakos

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Merkel nis vizitën në Ballkanin Perëndimor, Vuçiç e pret me lule në Serbi

para një jave - Almakos

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nisur vizitën në Ballkanin Perëndimor. Presdienti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç e ka pritur me lule Merkelin në aeroport teksa zbriste avionin.Po ashtu forcat ajrore...

A do të shtyhen zgjedhjet? Krerët e partive në takim me Osmanin

para një jave - Revista Kosovarja

Krerët e partive politike kanë arritur në Presidencë, për takimin e thirrur nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, raporton Express Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në cilësinë e kryetarit të Lëvizjes...

Angela Merkel vizitë sot në Serbi, “blindohet” Beograti, qindra forca policie në terren, monitorim edhe nga ajri

para një jave - News33

Masa të rrepta sigurie do të jenë në fuqi gjatë vizitës së kancelares gjermane në Serbi. “Blic” bën me dije se me qindra forca policie kanë “blinduar” Beogratin, ndërsa nuk mungon monitorimi nga ajri....

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - ATV Live

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd...

Escobar thotë se Marrëveshja e Washingtonit vazhdon të jetë valide

para një jave - Periskopi

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja...

Presidentja fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara, Listën Guxo dhe Alternativën

para një jave - Epoka e Re

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për zgjedhjet e ka keqpërdorur sot pozitën zyrtare duke ftuar në takimin e liderëve edhe përfaqësuesit e dy subjekteve që nuk janë fare të...

Merkel mbërrin në Tiranë nesër, zbardhet agjenda

para një jave - Zeri

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë gjatë paradites së nesëme, në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me një ceremoni në pallatin...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - KosovaPress

Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim po marrin pjesë kryeministri...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Lajmi.net

Organizimi i këtyre zgjedhjeve do t’u mundësojë qytetarëve ushtrimin e të drejtës së tyre kushtetuese për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre në institucionet e nivelit lokal, që përbën një prej parimeve...

Merkel arrin në Beograd, kështu provon Vucic t’i bëj përshtypje kancelares gjermane

para një jave - Gazeta Metro

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka ateruar në Beograd, ku është pritur nga presidenti serb, Aleksandër Vucic. Ky i fundit përmes një buqete me lule është munduar që t;i bëj përshtypje kancelares Merkel....

Kurti në Presidencë, pas pak nis takimi për zgjedhjet

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me shefen e deputetëve të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari, kanë arritur në presidencë, për takimin që ka ftuar presidentja, Vjosa...

Nis takimi i partive politike me presidenten Osmani

para një jave - ATV Live

Ka nisur takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar rekomandimin e IKShPK-së rreth mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Në takim po marrin pjesë kryeministri...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, shtyrja e tyre cenon legjitimitetin e institucioneve

para një jave - Ditapost

Demokracia në Veprim konsideron se zgjedhjet lokale duhet të mbahen më 17 tetor, por duke respektuar masat anti-COVID që janë në fuqi, raporton Express Në prag të takimit të Presidentes Vjosa Osmani me...

Merkel nesër në Tiranë: Agjenda, hap pas hapi

para një jave - Periskopi

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Merkel viziton të martën Tiranën, zbardhet agjenda

para një jave - GazetaBlic

Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton të martën Shqipërinë. Në një njoftim për mediat, zyra për shtyp e Kryeministrit zbardh agjendën e kancelares. Në orën 10:20 do të mbahet ceremonia e mikpritjes...

Fillon takimi i Presidentes me përfaqësuesit e partive, diskutohet shtyrja e zgjedhjeve

para një jave - Arbresh

Ka filluar takimi ndërmjet presidentes Vjosa Osmani dhe përfaqësuesve të partive politike, ku do të diskutohet mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve, raporton arbresh.info. Në takim po marrin pjesë kreu i...

Kurti arrin në Presidencë për takimin konsultativ për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Arbresh

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës dhe njëherit kryetar i Vetëvendosjes, ka mbërritur në Presidencë, për ta marrë pjesë në takimin me të parën e shtetit Vjosa Osmani, për të diskutuar mundësinë e shtyrjes...

Nga takimi me Ramën te konferenca, Merkel mbërrin në Tiranë nesër paradite

para një jave - Mapo

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë gjatë paradites së nesërme, në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me një ceremoni në pallatin...

Merkel arrin për vizitë në Serbi

para një jave - KosovaPress

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka pritur sot në Beograd kancelaren gjermane Angela Merkel. Në delegacionin që e priti kancelaren gjermane ishin të pranishëm edhe ambasadori i Gjermanisë në Beograd...

Kurti në Presidencë, pas pak nis takimi për zgjedhjet

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me shefen e deputetëve të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari, kanë arritur në presidencë, për takimin që ka ftuar presidentja, Vjosa...

Kancelarja Merkel nesër në Tiranë, publikohet agjenda

para një jave - KosovaPress

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Top24

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Merkel mbërrin në Serbi, pritet në aeroport nga presidenti Vuçiç

para një jave - Top24

Kancelarja Angela Merkel u prit pasditen e kësaj të hëne në aeroport nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç. Ajo mbërriti në aeroportin “Nikola Tesla” rreth orës 16:10. Nesër, Merkel do të zhvillojë një...

Kancelarja Merkel nesër në Tiranë, publikohet agjenda

para një jave - ATV Live

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Tiranë. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e shtypit e kryeministrisë, në orën 10:20 do të zhvillohet...

Shtyrje apo jo të zgjedhjeve, partitë në takim me presidenten Vjosa Osmani

para një jave - Ekonomia Online

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur në takimin e thirrur nga presidentja Vjosa Osmani, për të diskutuar mbi rekomandimin e IKShP-së dhe Taskë Forcës anti-Covid për ndikimin që zgjedhjet mund të kenë në situatën...

A do të shtyhen zgjedhjet? Kurti si kryetar i VV-së në takim te Presidentja

para një jave - Periskopi

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur në takimin e thirrur nga presidentja Vjosa Osmani për të diskutuar mbi rekomandimin e IKShP-së dhe Taskë Forcës anti-Covid për ndikimin që zgjedhjet mund të kenë në situatën...

Merkel në Beograd: Vuçiqi e pret me lule

para një jave - Periskopi

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur para pak çastesh në Beograd. Ajo është pritur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq me një buqetë me lule në aeroport. Vuçiq në një postim në rrjetet...

Nesër kancelarja gjermane në Tiranë, zbardhet agjenda e takimeve

para një jave - Albeu

Ditën e nesërme, e martë 14 shtator, kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të mbërrijë në Tiranë ku do të zhvillojë takim me kryeministrin Edi Rama dhe krerët e qeverive të Ballkanit. Turi i saj i takimeve...

Mblidhet LDK-ja, kjo është arsyeja

para një jave - Bota Sot

Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku përpara se të shkojë në takim me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani do ta mbledh Kryesinë e partisë. Lajmin e ka konfirmuar anëtari i kryesisë...

Merkel viziton të martën Tiranën, zbardhet axhenda

para një jave - Klan

Merkel viziton të martën Tiranën, zbardhet axhenda Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton të martën vendin tonë. Në një njoftim për mediat, zyra për shtyp e Kryeministrit zbardh axhendën e kancelares....

Gashi: Zgjedhjet duhet të mbahen, institucionet lokale nuk kanë legjitimitet për të marr vendim dhe kjo rrezikon demokracinë

para një jave - Infokusi

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi pas mbledhjes së kryesisë të kësaj partie është deklaruar para mediave. Gashi ka folur për deklaratën e Besnik Bislimit sa i përket hapjes së arkivave...

Tahiri shtyrjen e zgjedhjeve e quan anti-kushtetuese, për arkivat e UÇK-së fton Qeverinë të kërkojë falje

para një jave - Infokusi

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK, Besnik Tahiri, pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë, tha se janë propozuar që të diskutohet më shumë për situatën epidemiologjike në vend. Sa i përket propozimit...

Kusari-Lila për shtyrjen e zgjedhjeve: Na duhet vendim konsensual, shëndeti i qytetarëve me rëndësi

para një jave - Lajmi.net

Ajo pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shtoi se shumë me rëndësi është që të mbrohet shëndeti i qytetarëve në këtë kohë të pandemisë. “Qëndrimi ynë është që të jetë vendin konsensual i të gjitha partive....

Më 20 shtator mbahet seanca e Kuvendit

para një jave - Lajmi.net

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila për media tha se vendimi për çështjen e mbajtjes së zgjedhjeve dhe fushatës duhet të jetë vendim konsensual i të gjitha partive. “Të jetë vendim konsensual...

PDK: E papranueshme mënyra se si trajtohet kërkesa e Vuçiq, pastërtia e luftës së UÇK-së është dëshmuar

para një jave - Lajmi.net

Pas kësaj deklarate dhe zhvillimeve të fundit që kanë të bëjnë me “arkivat e UÇK-së”, është deklaruar shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. Ai theksoi se është e pabesueshme që diskursi...

Shtyrja e zgjedhjeve në Kosovë? KQZ: Nuk është në kompetencën tonë

para një jave - Almakos

KQZ në Kosovë ka dhënë detaje për takimin me presidenten, Vjosa Osmani. KQZ-shprehet se ideja për shtyrjen e zgjedhjeve lokale është ngritur nga Osmani, mirëpo, kreu i KQZ nuk e konsideron se nuk është...

Lumir Abdixhiku mbledh Kryesinë e partisë, kjo është arsyeja

para një jave - GazetaBlic

Lumir Abdixhiku kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës përpara se të shkojë në takim me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani do ta mbledh Kryesinë e partisë. Kështu kanë thënë burime të Gazeta Blic nga...

Berger: Tregu i përbashkët rajonal është projekt historik që duhet jetësuar

para një jave - Top Channel

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger, në intervistë me DW flet për çështjet më imediate që duhen zgjidhur në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Miguel Berger: BE-ja po bën...

Kurtin përballë kritikave të ashpra rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK’në

para një jave - Gazeta Metro

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

Drejt hapjes arkivat “sekrete” të UÇK-së, Kurti: Nuk kemi se çfarë të fshehim!

para një jave - Java News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ka theksuar se me hapjen e arkivave, do të ndihmohej të gjendeshin të pagjeturit e luftës....

Këshillat e mbrapshta po e dëmtojnë edhe vetë Kurtin

para një jave - Ekonomia Online

Deklarata e Albin Kurtit për arkivat tingëllon si ironi, por është oksimoron. Pra, është kundërthënëse në themel. Pse? Sepse Kurti insiston që të hapen arkivat në Kosovë, për të krijuar hapësirë që të...

Takimi me Osmanin – Radoniq: Presidentja ngriti temën për shtyrjen ose jo të zgjedhjeve

para një jave - Arbresh

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Këshillat e mbrapshta po dëmtojnë edhe vetë Kurtin

para një jave - Epoka e Re

Shkruan: Milazim Krasniqi Deklarata e Albin Kurtit për arkivat tingëllon si ironi, por është oksimoron. Pra, është kundërthënëse në themel. Pse? Sepse Kurti insiston që të hapen arkivat në Kosovë, për...

Nga takimi “kokë me kokë” me Ramën deri te samiti i liderëve të Ballkanit, zbardhet agjenda e Merkelit në Tiranë

para një jave - Bota Sot

Ditën e nesërme pritet të mbërrijë në Tiranë, kancelarja gjermane Angela Merkel. Një takim lamtumire e kancelares, e cila ka parashikuar që të ketë edhe një ndalesë në vendet e Ballkanit, duke zhvilluar...

Ja axhenda e vizitës së Kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë

para një jave - RTK

Qeveria e Shqipërisë publikoi para pak minutash programin e vizitës së Kacelares së Gjermanisë, Angela Merkel. E tërë vizita do të transmetohet drejtpërdrejtë me sinjalin radioteleviziv me frekuenca satelitore...

Haziri: LDK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, fushata të shkurtohet në 5 ditë apo të bie në zero

para një jave - KosovaPress

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, ka deklaruar se ky subjekt politik është kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale të 17 tetorit, por janë...

LDK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, pajtohet për pesë ose asnjë ditë fushatë

para një jave - KosovaPress

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, tha se LDK është kundër shtyrjes se zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Haziri tha se si parti ftojnë...

Opozita kritikon Kurtin rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK-në

para një jave - KosovaPress

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë pesë ditë

para një jave - Informatat

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

LAJM I FUNDIT/ Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërrin në Serbi, pritet në aeroport nga Vuçiç

para një jave - FaxWeb

Kancelarja gjermane Angela Merkel sapo ka mberritur ne Serbi dhe është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd nga Presidenti Aleksandër Vuçiç. Pritet që ditën e nesërme Merkel të vizitojë dhe vendin tonë. vijon…

Kancelarja Merkel mbërrin në Serbi, pritet në aeroport nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç

para një jave - Dosja.al

Angela Merkel dhe Aleksander Vucic 13 Shtator, 2021 16:19 SERBI- Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, mbërriti për një vizitë zyrtare në Serbi. Merkel mbërriti në Aeroportin “Nikola...

Opozita kritikon Kurtin rreth deklaratave për arkivat dhe UÇK-në

para një jave - ATV Live

Hapja e debatit rreth arkivave shtetërore të Kosovës është e rrezikshme për historinë e Kosovës, konsiderojnë partitë opozitare në vend, sipas së cilave deklaratat e Qeverisë së Kosovës rreth temës së...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Ditapost

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

‘Shtyrja e zgjedhjeve’: Përfundon mbledhja e LDK’së, flet Lutfi Haziri

para një jave - Ditapost

Haziri tha se si parti ftojnë partitë tjera politike në vend të krijojnë konsensus që fushata zgjedhore ose të shkurtohet në 5 ditë ose të mos mbahet fare. Derisa shprehet kundër shtyrjes se zgjedhjeve...

Zbardhet agjenda e kancelares Merkel. Takim ‘kokë më kokë’ me Ramën dhe më pas…

para një jave - NOA

Ditën e nesërme pritet të mbërrijë në Tiranë, kancelarja gjermane Angela Merkel. Një takim lamtumire e kancelares, e cila ka parashikuar që të ketë edhe një ndalesë në vendet e Ballkanit, duke zhvilluar...

Kryetari i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin: Është ngritur tema për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi, ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi ka thënë se ideja për...

Merkel mbërrin në Tiranë nesër paradite, zbardhet axhenda, nga takimi me Ramën te konferenca

para një jave - ABC News

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë gjatë paradites së nesëme, në kuadër të vizitës së saj në Ballkan në lidhje me Procesin e Berlinit. Ajo do të pritet me një ceremoni në pallatin...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - Gazeta Metro

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

‘Shtyrja e zgjedhjeve’: Përfundon mbledhja e LDK’së, flet Lutfi Haziri

para një jave - Gazeta Metro

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, tha se LDK është kundër shtyrjes se zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Haziri tha se si parti ftojnë...

“Vuçiç dhe Rama i duken si fëmijët e saj të dashur”/ DW: Pse Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

para një jave - Vizion Plus

Turneu i lamtumirës i kancelares gjermane Angela Merkel në Ballkan dhe zgjedhjet e ardhshme në Gjermani kanë zgjuar interesim të madh në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Shumica e vendeve në Ballkanin...

Kreu i KQZ-së për takimin me Vjosa Osmanin: U diskutua shtyrja e zgjedhjeve

para një jave - Periskopi

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Takimi që nuk do të sjell asgjë, liderët e opozitës do të rikonfirmojnë kërkesën e tyre – S`ka shtyrje të zgjedhjeve, duhet të ketë shkurtim të fushatës zgjedhore

para një jave - GazetaBlic

Gjasat që presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, të marrë pëlqimin për shtyerjen e zgjedhjeve lokale nga liderët e partive politike në Kosovë, janë minimale. Takimi i thirrur nga Presidentja e Kosovës Vjosa...

Mblidhet Kryesia e LDK-së, kjo është tema e diskutimit

para një jave - Infokusi

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mblidhet sot, ndërkaq një ndër temat e diskutimit do të jetë edhe shkurtimi apo heqja e fushatës zgjedhore, raporton Express Lajmin e ka konfirmuar anëtari...

AAK tregon se a është për shtyrjen e zgjedhjeve

para një jave - Infokusi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka mbledhur kryesinë e partisë gjatë ditës së hënë. Në këtë mbledhje është dakorduar që fushata të shkurtohet nga 30 ditë në 5, shkruan Gazeta Infokus. Kështu ka bërë...

AAK kundër shtyrjes së zgjedhjeve, Tahiri: Ka krizë nga Qeveria dhe duan të shfrytëzojnë këtë mekanizëm

para një jave - Lajmi.net

Lidhur me këtë, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri. Tahiri theksoi se çdo vaksinë që jepet në Kosovë është e certifikuar dhe qytetarët nuk duhet të refuzojnë marrjen e tyre, mbi të gjitha...

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - ATV Live

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Ekonomia Online

Zgjedhjet e rregullta lokale janë shpallur nga presidentja Vjosa Osmani, për datën 17 tetor të këtij viti, duke u bërë kështu procesi i tretë zgjedhor që Kosova organizon në periudhën e pandemisë COVID-19....

Opozita parlamentare kundër shtyrjes së zgjedhjeve, LVV do vendim konsensual

para një jave - KosovaPress

Partitë opozitare në vend kanë deklaruar që zgjedhjet lokale duhet të mbahen në afatin e përcaktuar që është më 17 tetor dhe se diskutime për ndryshime mund të bëhen vetëm sa i përket mbajtjes së fushatës...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë pesë ditë

para një jave - Bota Press

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin: Është ngritur tema për shtyrjen e zgjedhje

para një jave - ATV Live

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë pesë ditë

para një jave - ATV Live

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

“Vuçiq dhe Rama, i duken Merkelit si fëmijët e saj” – Pse ajo zgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumirëse?

para një jave - Alsat-M

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të vizitojë vetëm Tiranën dhe Beogradin gjatë turneut lamtumirës në Ballkan. Ky fakt ka ngritur pyetje të shumta, para së gjithash se “pse u zgjodhën pikërisht këto...

Albin Kurti pro hapjes së arkivave të UÇK-së: S’kemi çka fshehim (Video)

para një jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Teksa ka folur për këtë, Kurti tha se me hapjen e arkivave, do të ndihmohej të gjendeshin të pagjeturit. “Ne i kemi...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë pesë ditë

para një jave - Ekonomia Online

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie, kanë diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme, raporton Ekonomia...

Merr fund mbledhja e LDK-së, prononcohet Lutfi Haziri

para një jave - Periskopi

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. “Sot u diskutua mbi çështjet...

Përfundon mbledhja e kryesisë së LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjasë vetëm pesë ditë

para një jave - Epoka e Re

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka bërë me dije para medieve se në mbledhjen e Kryesisë së kësaj partie është diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë...

DnV kundër shtyrjes së zgjedhjeve: Të mbahen duke respektuar masat

para një jave - Arbresh

Demokracia në Veprim ka dalë me qëndrim kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Në një komunikatë për medie DnV ka bërë thirrje që zgjedhjet të mbahen sipas ligjit, por duke respektuar masat anti-Covid,...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin: Është ngritur tema për shtyrjen e zgjedhje

para një jave - KosovaPress

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin: Është ngritur tema për shtyrjen e zgjedhje

para një jave - Gazeta Metro

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Kryesia e LDK-së mblidhet për të folur rreth procesit zgjedhor

para një jave - Informatat

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka mbledhur sot kryesinë e partisë për të diskutuar mbi procesin zgjedhor. Ky takim vjen para se ai dhe kryetarët e partive të tjera të takohen me presidenten Vjosa...

Kusari-Lila për shtyrjen e zgjedhjeve: Na duhet vendim konsensual

para një jave - Informatat

Shefja e Grupit Parlamentar e Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila tha se për shtyrjen e zgjedhjeve duhet që të ketë vendim konsensual nga të gjitha partitë. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shtoi...

Tahiri shtyrjen e zgjedhjeve e quan anti-kushtetuese, për arkivat e UÇK-së fton Qeverinë të kërkojë falje

para një jave - Informatat

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK, Besnik Tahiri, pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë, tha se janë propozuar që të diskutohet më shumë për situatën epidemiologjike në vend. Sa i përket propozimit...

Kryesuesi i KQZ-së jep detaje për takimin me Osmanin

para një jave - ATV Live

Kryesuesi i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Kreshnik Radoniqi ka dhënë detaje për takimin e javës së kaluar me presidenten, Vjosa Osmani. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Radoniqi tha se ideja për shtyrjen...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

para një jave - ATV Live

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme. Haziri tha se nevoja e angazhimit...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

para një jave - Ekonomia Online

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur para medieve se në mbledhjen e Kryesisë të kësaj partie diskutuar që fushata zgjedhore të shkurtohet në pesë ditë të vetme, raporton Ekonomia Online....

Përfundon mbledhja e kryesisë së LDK-së, “fushata mund të shkurtohet edhe pa ndryshime ligjore”

para një jave - Arbresh

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, thotë se janë të gatshëm të dakordohen për çfarëdo kushtëzimi në lidhje me fushatën për Zgjedhjet Lokale 2021, por asnjëherë për shtyrjen e zgjedhjeve....

Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat anti-Covid

para një jave - Epoka e Re

Demokracia në Veprim ka vlerësuar se zgjedhjet lokale të 17 tetorit duhet të mbahen brenda afateve të përcaktuara. Përmes një komunikate për medie, DnV-ja ka treguar se zgjedhjet duhet të mbahen duke respektuar...

Presidentja Osmani takon sot përfaqësuesit e partitive politike

para një jave - Top Channel

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pritet që gjatë ditës së sotme t’i takojë përfaqësuesit e partive politike. Takimi është thirrur për të diskutuar opinionin dhe rekomandimin e Instituti Kombëtar të...

Kryetari i KQZ-së takon presidenten Osmani, a po shtyhen zgjedhjet lokale?

para një jave - Bota Press

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik...

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

para një jave - Kallxo

Kancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër (13-14.09) në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo ka zgjedhur të vizitojë vetëm Beogradin dhe Tiranën. Po pse? Turneu...

AAK: Nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia

para një jave - Lajmi.net

Përmes një komunikate për media, AAK deklaron se nuk duhet të rrezikohen legjitimiteti i institucioneve dhe demokracia. “Aleanca është dakorduar që zgjedhjet lokale të mbahen me fushatë të shkurtuar, nga...

Kuvendi seancë më 20 shtator, LDK-ja e vendosur që zgjedhjet duhet të mbahen

para një jave - Informatat

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi tha se partia e tij është kategorike që zgjedhjet duhet të mbahet me 17 tetor siç është e paraparë me ligj. Gashi pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit,...

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Informatat

Demokracia në Veprim konsideron se zgjedhjet lokale të 17 tetorit duhet të mbahen brenda afateve të përcaktuara, por në respektim dhe përputhje me masat në fuqi për parandalimin e shpërndarjes së virusit...

Tahiri: PDK ende nuk ka pranuar asnjë kërkesë për shtyrje të zgjedhjeve

para një jave - Informatat

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, nuk ka dhënë një qëndrim final rreth shtyrjes së procesit zgjedhor, meqë u shpreh sot se deri më sot, nuk kanë pranuar asnjë kërkesë të tillë. Ndërkaq...

Berger: Tregu i përbashkët rajonal është projekt historik që duhet jetësuar

para një jave - Zeri

Deutsche Welle: Është krijuar përshtypja se vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë humbur besimin te BE-ja. Në fillim të gushtit ju ishit për vizitë në rajon. A është kjo edhe përshtypja juaj? Miguel Berger:...

Kuvendi i Kosovës rinis punën, më 20 shtator mbahet seanca e parë e këtij sesioni

para një jave - Almakos

Më 20 shtator do të mbahet seanca e parë për sesionin e vjeshtës e Kuvendit të Kosovës. Kështu bëri të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila.Pas mbledhjes së Kryesisë së...

Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

para një jave - Bota Press

Zgjedhjet e rregullta lokale janë shpallur nga Presidentja Vjosa Osmani, për datën 17 tetor të këtij viti, duke u bërë kështu procesi i tretë zgjedhor që Kosova organizon në periudhën e pandemisë COVID-19....

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire

para një jave - Klan

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire Kancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo ka zgjedhur...

Takimi me Osmanin – Radoniq: Presidentja ngriti temën për shtyrjen ose jo të zgjedhjeve

para një jave - Ekonomia Online

Në takimin me presidenten Vjosa Osmani është ngrit çështja e shtyrjes dhe zvogëlimi të fushatës zgjedhore, por kjo nuk është në kompetencën time, tha kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniq,...

Albin Kurti mbështet hapjen e arkivave të UÇK-së: S’kemi çfarë fshehim

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së dhe po insiston ta vërë në zbatim këtë gjë. Teksa ka folur për këtë, Kurti tha se ska asgjë për të fshehur dhe se me...

Kurti pro hapjes së arkivave të UÇK-së: S’kemi çka fshehim

para një jave - Ina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Teksa ka folur për këtë, Kurti tha se me hapjen e arkivave, do të ndihmohej të gjendeshin të pagjeturit. “Ne i kemi...