Paralajmërimi për rënien e Kabulit, pse është 13 korriku i rëndësishëm?

para një dite - Top Channel

Në mes të korrikut, Ambasada amerikane në Kabul dërgoi një paralajmërim për një kolaps të mundshëm të pushtetit në Afganistan pas tërheqjes së SHBA-së. Sidoqoftë, Ambasada amerikane nuk sugjeroi që kjo...

Paralajmërimi për rënien e Kabulit, pse është 13 korriku i rëndësishëm?

para një dite - Bota Sot

Në mes të korrikut, Ambasada amerikane në Kabul dërgoi një paralajmërim për një kolaps të mundshëm të pushtetit në Afganistan pas tërheqjes së SHBA-së. Sidoqoftë, Ambasada amerikane nuk sugjeroi që kjo...

Blinken ballafaqohet me kritika të mëtejshme mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para një dite - Alsat-M

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara...

Blinken e mbron në Kongres tërheqjen nga Afganistani

para një dite - Koha.net

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është përballur për të dytën ditë radhazi me pyetjet e ashpra të anëtarëve të Kongresit lidhur me vendimin e kritikuar të administratës së presidenti Joe Biden...

Blinken ballafaqohet me kritika të tjera mbi tërheqjen nga Afganistani

para një dite - ABC News

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara...

Blinken ballafaqohet me kritika të mëtejshme mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para një dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara...

Blinken ballafaqohet me kritika të mëtejshme mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para një dite - Zëri i Amerikës

WASHINGTON - Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare, një ditë pasi...

Blinken ballafaqohet me kritika të mëtejshme mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para një dite - Tetova Sot

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara...

Paralajmërimi për rënien e Kabulit, pse është 13 korriku i rëndësishëm?

para një dite - KosovaPress

Në mes të korrikut, Ambasada amerikane në Kabul dërgoi një paralajmërim për një kolaps të mundshëm të pushtetit në Afganistan pas tërheqjes së SHBA-së. Sidoqoftë, Ambasada amerikane nuk sugjeroi që kjo...

Blinken ballafaqohet me kritika të mëtejshme mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para një dite - Dosja.al

Antony Blinken 14 Shtator, 2021 22:57 SHBA- Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të vazhdojë ndihmën humanitare për popullin afgan përmes agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave...

BLINKEN NË KONGRES MBRON TËRHEQJEN NGA AFGANISTANI

para një dite - Klan Macedonia

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, pritet të përballet me një raund tjetër pyetjesh në lidhje me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani.Të hënën, gjatë pesë orëve të dëshmisë ai u...

Kongresi “kryqëzon” Blinken: Strategji skandaloze e tërheqjes nga Afganistani!

para 2 dite - Top Channel

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken u gjend përpara disa pyetjeve të vështira gjatë seancës dëgjimore në Kongres. Shefi i diplomacisë amerikane e mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane...

Blinken në Kongres mbron tërheqjen nga Afganistani

para 2 dite - Evropa e Lirë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, pritet të përballet me një raund tjetër pyetjesh në lidhje me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani. Më 14 shtator ai do të paraqitet para Komitetit...

Lufta kundër terrorizmit, ishte e korruptuar që në nisje të saj

para 2 dite - ABC News

Nga Farah Stockman, The New York Times Lufta në Afganistan nuk ishte një dështim. Ajo ishte një sukses i madh për ata që bënë një mal me para prej saj. Për shembull, marrin rastin e Hikmatullah Shadman,...

Blinken mbron tërheqjen e trupave nga Afganistani/ Republikanët e “kryqëzojnë

para 2 dite - Vizion Plus

Shtëpia e Bardhë insiston se vendimi për tërheqjen e trupave amerikane nga  Afganistani ishte i duhuri edhe pse shkaktoi kaos. Duke dëshmuar në seancën dëgjimore në kongres, sekretari amerikan i shtetit...

Realizohet fluturimi i parë komercial ndërkombëtar në Kabul

para 2 dite - Klan Kosova

Një fluturim i aviotransportuesit kombëtar të Pakistanit gjatë ditës së djeshme është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul, duke rifilluar fluturimet ndërkombëtare në Afganistan që nga...

Realizohet fluturimi i parë komercial ndërkombëtar në Kabul

para 2 dite - Bota Sot

Një fluturim i aviotransportuesit kombëtar të Pakistanit gjatë ditës së djeshme është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul, duke rifilluar fluturimet ndërkombëtare në Afganistan që nga...

Realizohet fluturimi i parë komercial ndërkombëtar në Kabul

para 2 dite - Indeks online

Një fluturim i aviotransportuesit kombëtar të Pakistanit gjatë ditës së djeshme është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul, duke rifilluar fluturimet ndërkombëtare në Afganistan që nga...

Ligjvënësit në Kongres e vënë në vështirësi, Blinken mbron me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane nga Afganistani

para 2 dite - Dosja.al

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken 14 Shtator, 2021 11:41 WASHINGTON – Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri...

Studimi/ Mbështetja e SHBA tek kontraktorët kontribuoi në dështimin e misionit në Afganistan

para 2 dite - Dosja.al

Forcat e sigurise se Afganistanit 14 Shtator, 2021 11:34 ASSOCIATED PRESS – Një studim i publikuar të hënën tregon se gati gjysma e 14 trilionë dollarëve të shpenzuar nga Pentagoni që nga 11 shtatori kanë...

Blinken përballë pyetjeve të vështira nga ligjvënësit në Kongres

para 2 dite - Bota Sot

WASHINGTON - Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që...

SHPENZUAN 14 TRILIONË DOLLARË: SI KONTRAKTORËT E PENTAGONIT DËSHTUAN SHBA NË AFGANISTAN?

para 2 dite - KDPolitik

Një studim i publikuar të hënën tregon se gati gjysma e 14 trilionë dollarëve të shpenzuar nga Pentagoni që nga 11 shtatori kanë shkuar për kontraktorët e korporatave fitimprurëse të mbrojtjes, raporton...

Blinken përballë pyetjeve të vështira nga ligjvënësit në Kongres

para 2 dite - KDPolitik

Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që përfundoi një...

Realizohet fluturimi i parë komercial ndërkombëtar në Kabul

para 2 dite - Ekonomia Online

Një fluturim i aviotransportuesit kombëtar të Pakistanit gjatë ditës së djeshme është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul, duke rifilluar fluturimet ndërkombëtare në Afganistan që nga...

VOA: Blinken mbron tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para 3 dite - Bota Sot

Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që përfundoi një...

Studimi: Mbështetja e Pentagonit tek kontraktorët dëmtoi SHBA-në në luftërat pas 11 shtatorit

para 3 dite - Bota Sot

Një studim i publikuar të hënën tregon se gati gjysma e 14 trilionë dollarëve të shpenzuar nga Pentagoni që nga 11 shtatori kanë shkuar për kontraktorët e korporatave fitimprurëse të mbrojtjes. Është ky...

Studimi: Mbështetja e Pentagonit tek kontraktorët dëmtoi SHBA-në në luftërat pas 11 shtatorit

para 3 dite - Zëri i Amerikës

ASSOCIATED PRESS - Një studim i publikuar të hënën tregon se gati gjysma e 14 trilionë dollarëve të shpenzuar nga Pentagoni që nga 11 shtatori kanë shkuar për kontraktorët e korporatave fitimprurëse të...

Nuhasin eksplozivë, qentë e lënë pas nga amerikanët tashmë “punojnë për talebanët

para 3 dite - ABC News

Qentë që mund të nuhasin praninë e bombave, që u lanë pas në aeroportin e Kabulit gjatë tërheqjen kaotike të amerikanëve tashmë “punojnë” për talebanët që i nxorën nga kafazët. Një numër i madh qensh u...

Blinken mbron tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para 3 dite - ABC News

Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që përfundoi një...

Blinken mbron tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para 3 dite - Zëri i Amerikës

WASHINGTON - Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që...

Blinken mbron tërheqjen e SHBA nga Afganistani

para 3 dite - Tetova Sot

Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore në Kongres të hënën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen ushtarake amerikane muajin e kaluar nga Afganistani që përfundoi një...

Blinken do të dëshmojë në Kongres mbi tërheqjen amerikane nga Afganistani

para 3 dite - ABC News

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të dëshmojë sot para një paneli të Kongresit që po shqyrton tërheqjen kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës 20 vjeçare, më e gjata...

Blinken sot dhe nesër merret në pyetje në Kongres për shkak të Afganistanit

para 3 dite - Koha.mk

ekretari amerikan i shtetit Entoni Blinken so të deklarohet para Komitetit për punë të jashtme të Dhomës përfaqësues, në marrje në pyetje në temë tërheqja e ushtrisë amerikane nga Afganistani. Tërheqja...

Blinken do të dëshmojë në Kongres mbi tërheqjen amerikane nga Afganistani

para 3 dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të dëshmojë sot para një paneli të Kongresit që po shqyrton tërheqjen kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës 20 vjeçare, më e gjata...

Blinken do të dëshmojë në Kongres mbi tërheqjen amerikane nga Afganistani

para 3 dite - Zëri i Amerikës

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të dëshmojë sot para një paneli të Kongresit që po shqyrton tërheqjen kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës 20 vjeçare, më e gjata...

Afganistan/ Realizohet fluturimi i parë komercial që nga marrja e kontrollit nga talibanët

para 3 dite - Top Channel

Sot është shënuar fluturimi i parë në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul që pas pushtimit nga talebanët. Fluturimi solli një grup gazetarësh ndërkombëtarë në Kabul dhe u kthye me zyrtarë të...

“Tërheqja nga Afganistani ishte vendimi i duhur, por mënyra si u bë ishte e gabuar”, Tony Blinken del para Kongresit

para 3 dite - Dosja.al

Tony Blinken 13 Shtator, 2021 20:10 SHBA – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të dëshmojë sot para një paneli të Kongresit që po shqyrton tërheqjen kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani...

Pas një muaji, u realizua fluturimi civil drejt Kabulit

para 3 dite - TV21

Një aeroplan pakistanez me disa udhëtarë ateroi sot në aeroportin në Kabul, që është fluturimi I parë ndërkombëtar pasi që talebanët e morën pushtetin në Afganistan më 15 gusht. Sipas mediumeve të huaja,...

Epoka e terrorizmit nuk ka mbaruar! Ka filluar një fazë e re, më e rrezikshme

para 4 dite - Koha.mk

Në vitin 1989, kur një superfuqi shumë e ndryshme u tërhoq e mundur nga Afganistani, Shtetet e Bashkuara e mbyllën ambasadën e tyre në Kabul. Për 12 vjet me radhë ne bëmë të pamundurën për ta injoruar...

Ne, të mbijetuarit e 11-shtatorit

para 4 dite - Java News

Nga Ilir Yzeiri 20-vjetori i tragjedisë amerikane apo « 9/11 », siç shënohej këto ditë, u përkujtua në të gjithë botën sepse 11 Shtatori, siç është pranuar nga të gjithë, ndryshoi rrjedhën e jetës jo vetëm...

Bota e krijuar nga 11 Shtatori

para 4 dite - Koha.net

Kjo javë shënon 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 Shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara. Atë ditë, 19 terroristë morën kontrollin e katër aeroplanëve të udhëtarëve, dy i përplasën në kullat e Qendrës...

A e ndryshuan Amerikën sulmet e 11 Shtatorit?

para 5 dite - Java News

“Foreign Policy” Më 12 shtator 2001, amerikanët u zgjuan në një botë që dukej se kishte ndryshuar përgjithmonë. Mëngjesin e një dite më parë, Shtetet e Bashkuara ishin sulmuar për herë të parë në territorin...

Simbol i tërheqjes së superfuqisë SHBA

para 5 dite - KDPolitik

11 Shtatori shënoi kthesën historike. Tërheqja nga Afganistani 20 vite më vonë është prova, se SHBA tani po vënë interesat e tyre të brendshme mbi gjithçka tjetër. Shkruan: Ines Pohl / DW Sulmi terrorist...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK