Shtetet e Bashkuara kërkojnë uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës

para 3 jave - Ina

Diplomacia amerikane bëri thirrje të enjten sërish për uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës, kur për të katërtën ditë më radhë grupe qytetarësh serbë po mbajnë të bllokuara rrugët kryesore,...

Dita e katërt e reciprocitetit, vërehen lëvizjet e KFOR-it dhe EULEX-it në veri

para 3 jave - Zhurnal

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Vazhdon bllokada në veri pavarësisht thirrjeve për shtensionim – serbët lokalë thonë se janë të detyruar të protestojnë

para 3 jave - Telegrafi

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur të zbatojë vendimin...

Punonjësit e institucioneve serbe thonë se janë ‘të detyruar’ të protestojnë në veri

para 3 jave - Insajderi

Disa punonjës të institucioneve serbe që veprojnë në Kosovë kanë konfirmuar se ata janë “të detyruar” për të marrë pjesë në bllokimin e vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak. Ata deklarojnë se autoritetet...

Dita e katërt e reciprocitetit, vërehen lëvizjet e KFOR-it dhe EULEX-it në veri

para 3 jave - Koha.mk

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Serbët po “detyrohen” që të bllokojnë kufirin në Jarinje e Bërnjak

para 3 jave - RTK

Disa punonjës të institucioneve serbe që veprojnë në Kosovë kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë (REL) se ata janë “të detyruar” që përmes ndërrimeve të kujdesen për bllokimin e vendkalimeve kufitare...

Serbët nga presion, detyrohen të krijojnë barrikada në Jarinjë dhe Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Serbët në veri vazhdojnë të mos jenë te qetë. Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën...

Vazhdon bllokada në veri pavarësisht thirrjeve për shtensionim – serbët lokalë thonë se janë të detyruar të protestojnë

para 3 jave - GazetaBlic

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur të zbatojë vendimin...

Dita e katërt e reciprocitetit, vazhdon status quo-ja në dy pika kufitare me Serbinë

para 3 jave - Telegrafi

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

EULEX zbarkon në Jarinje

para 3 jave - OraInfo

EULEX ka zbarkuar në Jarinje. Forca të misionit EULEX kanë arritur në pikën kufitare në Jarinje. Ata janë teksa shkojnë në pozicionet e Policisë së Kosovës, raporton nga vendi i ngjarjes Indeksonline....

Dita e katërt - Katër kamionë me zhavorr bllokojnë qarkullimin në urën që çon në Bërnjak

para 3 jave - Koha.net

Rruga që çon në pikën kufitare në Bërnjak është bllokuar nga katër kamionë. Të vendosur krah njëri-tjetrit, ata janë duke pamundësuar lëvizjen e veturave, derisa kalimi i udhëtarëve edhe në këmbë nuk është...

EULEX arrin në Jarinje

para 3 jave - InfoShqip

Forca të misionit EULEX kanë arritur në pikën kufitare në Jarinje. Ata janë teksa shkojnë në pozicionet e Policisë së Kosovës. Policia po vazhdon kontrollet ndaj qytetarëve që po kalojnë kufirin në këmbë....

Rakiq: Njësia Speciale i rrahu tre serbë, dy kanë lëndime të rënda, por demantohet!

para 3 jave - Alsat-M

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, para pak minutave ka vizituar Bërnjakun, pas raportimeve të medieve serbe se Njësia Speciale e Kosovës i ka rrahur tre serb lokalë.

Dita e katërt – Jarinja mbetet e bllokuar, Serbia vëzhgon situatën me helikopterë

para 3 jave - Koha.net

Qetë ka nisur dita e katërt e rezistencës së protestuesve serbë në pikën kufitare të Jarinjës. Por qetësinë e serbëve, që në mëngjesin e së enjtes ishin të shumtë në numër, e prishi helikopteri i KFOR-it....

Dita e katërt e reciprocitetit, vazhdon status quo-ja në dy pika kufitare me Serbinë

para 3 jave - Zhurnal

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Serbët nën presion, po detyrohen të krijojnë barrikada në Jarinjë dhe Bërnjak

para 3 jave - Indeks online

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

EULEX arrin në Jarinje

para 3 jave - Indeks online

Forca të misionit EULEX kanë arritur në pikën kufitare në Jarinje. Ata janë teksa shkojnë në pozicionet e Policisë së Kosovës, raporton nga vendi i ngjarjes Indeksonline. Policia po vazhdon kontrollet...

Dita e katërt e reciprocitetit, vërehen lëvizjet e KFOR-it dhe EULEX-it në veri

para 3 jave - GazetaBlic

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Rakiq: Njësia Speciale i rrahu tre serbë, dy kanë lëndime të rënda, por demantohet!

para 3 jave - Bota Sot

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, para pak minutave ka vizituar Bërnjakun, pas raportimeve të medieve serbe se Njësia Speciale e Kosovës i ka rrahur tre serb lokalë....

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Telegrafi

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Alsat-M

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Situata në Jarinjë dhe Bërnjak, serbët vendosin barrikada me zhavorr

para 3 jave - Koha.mk

Ka vazhduar edhe në ditën e 4 bllokada e rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak. Protestuesit kanë vendosur barrikada edhe me zhavorr. Kamionët mbeten në mes të rrugës, banorët serbë qëndrojnë anash saj...

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Zhurnal

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Policia e Kosovës po vazhdon kontrollet e qytetarëve në Bërnjak, situata është e qetë

para 3 jave - Indeks online

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak. Në Bërnjak, ku po qëndron ekipi i Indeksonline, situata është e qetë dhe nuk ka provokime nga ana serbe. Policia po vazhdon...

S”ka provokime nga serbët, situatë e qetë në Jarinje

para 3 jave - OraInfo

Situatë e qetë po mbizotëron në veri momentalisht. Momentalisht në pikën kufitare në Jarinje është situatë e qetë. Ekipi i Indeksonline po qëndron atje dhe në këto momente nuk raportohet për ndonjë incident...

Policia qetëson situatën pas ngritjes së tensioneve në Bërnjak

para 3 jave - Klan Kosova

Sot është dita e katërt që kur Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia dhe serbët po protestojnë kundër kësaj. Gjatë ditës së sotme vërejtur një tensionim...

Qetë në pikën kufitare në Jarinje, momentalisht s’ka provokime nga serbët

para 3 jave - Indeks online

Momentalisht në pikën kufitare në Jarinje është situatë e qetë. Ekipi i Indeksonline po qëndron atje dhe në këto momente nuk raportohet për ndonjë incident apo provokim nga ana e serbëve. Që nga dita e...

Dita e katërt e reciprocitetit, vërehen lëvizjet e KFOR-it dhe EULEX-it në veri

para 3 jave - InfoShqip

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Rakiq: Njësia Speciale i rrahu tre serbë, dy kanë lëndime të rënda, por demantohet!

para 3 jave - Tetova Sot

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, para pak minutave ka vizituar Bërnjakun, pas raportimeve të medieve serbe se Njësia Speciale e Kosovës i ka rrahur tre serb lokalë....

Kurti: Tek Vuçiq vërejta inat dhe vrerë, gjë që nuk i kontribuon de-eskalimit të situatës

para 3 jave - Realiteti

Në konferencën për media të mbajtur sot, Kryeministri Kurti ka folur për vendimet që mori qeveria e Kosovës në takimin e mbajtur sot si dhe për reciprocitetin që vendosi ditë më parë për targa me Serbinë....

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - Albeu

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Që nga viti 2011, gjashtë masat e reciprocitetit që Kosova kishte vendosur ndaj Serbisë

para 3 jave - Telegrafi

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

SHBA-ja kërkon veprime të menjëhershme për të shtensionuar veriun

para 3 jave - Top Channel

Shtetet e Bashkuara thonë se duhet të ndërmerren veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës. I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe, njoftoi...

Policia e Kosovës nuk ka vrarë dhe as rrahur serbë, thotë Sveçla

para 3 jave - TV21

Të pavërteta janë informacionet që qarkullojnë në disa media, kryesisht serbe se Policia e Kosovës ka ndaluar, rrahur dhe as vrarë tre protestues serbë në Jarinjë. Siç sqaron ministri i Punëve të Brendshme,...

Vazhdon bllokada në veri pavarësisht thirrjeve për shtensionim

para 3 jave - Epoka e Re

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur të zbatojë vendimin...

Është bllokuar rruga në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak

para 3 jave - Koha.net

Katër kampionë kanë bllokuar rrugën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak. Kamionët janë të mbushur me zhavorr. Disa metra nga bllokimi i rrugës janë duke qëndruar dhjetëra qytetarë serbë, ndërsa para...

Rakiq viktimozohet: Njësia Speciale i rrahu tre serbë, dy prej tyre kanë lëndime të rënda

para 3 jave - OraInfo

Rakiq: Njësia Speciale i rrahu tre serbë, dy prej tyre kanë lëndime të rënda . Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, para pak minutave ka vizituar Bërnjakun, pas raportimeve...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë, shkaktohen tensione të reja

para 3 jave - Gazeta Express

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Shenja

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Tetova Sot

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Vuçiqi i “shqetësuar për rrahjen e tre serbëve” në Bërnjak

para 3 jave - Zeri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur i shqetësuar për siç ka thënë “rrahjen e tre banorëve serbë” në afërsi të Bërnjakut. Vuçiqi ka thënë se nuk e kupton pse NATO-ja dhe BE-ja kanë lejuar...

Rakiq thotë se situata sot është më e tensionuar

para 3 jave - Koha.net

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherit Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se situata sot në veri të Kosovës është më e tensionuar sesa ditëve të kaluara. Rakiq në një...

Policia demanton se janë rrahur tre serbë në Bërnjak

para 3 jave - Koha.net

Policia e Kosovës ka demantuar mediumin serb “Kosovo Online” që ka raportuar se në afërsi të pikës kufitare Bërnjak nga njësia speciale e Policisë së Kosovës janë rrahur tre qytetarë serbë. “Policia e...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë, shkaktohen tensione të reja

para 3 jave - Indeks online

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Serbët po “detyrohen” që të bllokojnë kufirin në Jarinje e Bërnjak

para 3 jave - Bota Press

Botapress, 23 Shtator – Disa punonjës të institucioneve serbe që veprojnë në Kosovë kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë (REL) se ata janë “të detyruar” që përmes ndërrimeve të kujdesen për bllokimin...

Policia e Kosovës demanton lajmin e medieve serbe për rrahjen e tre serbëve në Bërnjak

para 3 jave - Telegrafi

Policia e Kosovës ka demantuar lajmin e medieve serbe, të cilat pretendonin se pjesëtarë të Policisë së Kosovës, kishin rrahur disa banorë serbë në Bërnjak. Përmes një komunikate për medie, policia ka...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë

para 3 jave - RTK

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Që nga viti 2011, gjashtë masat e reciprocitetit që Kosova kishte vendosur ndaj Serbisë

para 3 jave - GazetaBlic

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Koha.net

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Vuçiq: Jam i shqetësuar për rrahjen e serbëve në Veri të Kosovës

para 3 jave - Insajderi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është i shqetësuar për “rrahjen e serbëve” në Kosovë, përcjell Insajderi.com. Sipas mediave serbe, Vuçiq është deklaruar se kjo është një pyetje për NATO-n...

Shtetet e Bashkuara kërkojnë uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës

para 3 jave - Zëri i Amerikës

Diplomacia amerikane bëri thirrje të enjten sërish për uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës, kur për të katërtën ditë më radhë grupe qytetarësh serbë po mbajnë të bllokuara rrugët kryesore,...

SHBA-ja kërkon veprime të menjëhershme për të shtensionuar veriun

para 3 jave - RTK

Shtetet e Bashkuara thonë se duhet të ndërmerren veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës. I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe, njoftoi...

Pamje të Policisë serbe në pikën kufitare në Bërnjak

para 3 jave - Indeks online

Sot është bërë dita e katër qëkur pala serbe s’po e pranon masën e reciprocitetit me Kosovën. Ata po vazhdojnë të mbajnë të bllokuara me makineri të rënda dy rrugët që të dërgojnë në Jarinjë dhe Bërnjak....

Deri kur do të durojmë dhunën e Albin Kurtit, Vuçiç nuk ‘përmbahet’ pas incidentit në veri dhe i drejtohet BE-së dhe NATO-s

para 3 jave - Dosja.al

Aleksander Vuçiç 23 Shtator, 2021 20:48 SERBI- Vazhdon të jetë e tensionuar situata mes Kosovës dhe Serbisë. Në ditën e katërt të hyrjes në fuqi të reciprocitetit të targave, nga një media serbe qarkulloi...

Rakiq: Situata sot është më e tensionuar

para 3 jave - Alsat-M

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherit Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se situata sot në veri të Kosovës është më e tensionuar sesa ditëve të kaluara. Rakiq në një...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - ABC News

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Policia e Kosovës demanton sërish gazetën serbe për situatën në veri

para 3 jave - Insajderi

Policia e Kosovës për të dytën herë radhazi ka demantuar gazetën serbe “Kosovo Online” për raportimet rreth situatës në veri të Kosovës, pas vendimit për reciprocitetin e targave. Ky medium të enjten raportoi...

Konflikti për targat, Serbia dërgon helikopter pranë kufirit të Kosovës (VIDEO)

para 3 jave - Albeu

Pas situatës së trazuar të krijuar në Jarinjë, Serbia ka dërguar helikopterë pranë kufirit për monitorimin e situatës atje. Nuk dihet ende nëse ata janë helikopterë civil apo helikoptërë të Forcave të...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Kallxo

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Policia e Kosovës demanton përsëri mediumin serb “Kosovo Online, sqarojnë se çfarë ndodhi

para 3 jave - Alsat-M

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi demanton shkrimin, siç e quan, tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, “medium ky i cili në vazhdimësi po publikon dezinformacione...

Policia e Kosovës demanton përsëri mediumin serb "Kosovo Online", sqarojnë se çfarë ndodhi

para 3 jave - Gazeta Express

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi demanton shkrimin, siç e quan, tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, “medium ky i cili në vazhdimësi po publikon dezinformacione...

SHBA-ja kërkon veprime të menjëhershme për të shtensionuar veriun

para 3 jave - Evropa e Lirë

Shtetet e Bashkuara thonë se duhet të ndërmerren veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës. I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe, njoftoi...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Kallxo

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia demanton lajmin e medias serbe për “dhunën” në Bërnjak

para 3 jave - Kallxo

Policia e Kosovës përmes një sqarimi ka demantuar raportimin e medias “kosovo-online”, por edhe të mediave tjera në gjuhen serbe, për kinse dhunë afër pikë-kalimit në Bërnjak. “Policia e Kosovës, me qëllim...

Incidenti në kufi/ Vuçiç shpërthen ndaj BE dhe NATO: Deri kur do të durojmë dhunën e Albin Kurtit?

para 3 jave - FaxWeb

Vazhdojnë tensionet mes Kosovës dhe Serbisë. Ditën e sotme qarkulloi një lajm nga një media serbe se pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë rrahur tre banorë serbë në vendkalimin kufitar në Bërnjak. Ky...

BE'ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Gazeta Express

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Vizion Plus

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Reciprociteti në targa me Serbinë, vazhdon status quo-ja në dy pika kufitare me Serbinë

para 3 jave - Periskopi

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Evropa e Lirë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Bëhet ndërrimi i njësiteve policore kosovare në Jarinjë

para 3 jave - Indeks online

Është bërë ndërrimi i përditshëm i njësiteve policore kosovare në Jarinjë, pas orarit 12 orësh. Ekipi i Indeksonline është në vendngjarje dhe iu informon vazhdimisht. Pika e bllokadës fillon vetëm pak...

Serbët nxisin tensione/ Barrikada mbi urën e liqenit të Ujmanit pengon punën e Policisë së Kosovës

para 3 jave - Indeks online

Mbrëmë në orët e vona, një grup i serbëve të veriut kanë vendosur një barrikadë të re më në brendi të territorit të Kosovës. Barrikada është vendosur mbi liqenin e Ujmanit dhe kjo ia pamundëson lëvizjen...

Bllokohen autobusët në Jarinje, udhëtarët detyrohen të ecin në këmbë rreth 4 km

para 3 jave - Indeks online

Bllokada e qytetarëve serb afër pikës kufitare Jarinje ka pamundësuar qarkullimin e automjeteve dhe qytetarëve. Ekipi i Indeksonline ndodhet atje ku edhe iu sjell të rejat e fundit. Në disa pamje të siguruara...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb: S’u rrah asnjë person në Bërnjak

para 3 jave - Indeks online

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për media ka dematuar lajmin se janë rrahur tre persona serb në Bërnjak nga Njësia Speciale nga Prishtinë, shkruan IndeksOnline. Sipas njoftimit, njësia policore gjatë...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Zeri

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Policia: Nuk është e vërtetë se janë rrahur serbët në Bërnjak

para 3 jave - RTK

Policia e Kosovës ka mohuar lajmin e publikuar në një media serbe kinse në afërsi të pikë kalimit kufitar në Bërnjak njësia speciale nga Prishtina ka rrahur tre persona serb, duke thënë se është i pavërtetë...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Telegrafi

Askush nuk po lejohet të kalojë barrikadën në urën e Liqenit të Ujmanit, e cila lidh rrugën për në Bërnjak. Policia e Kosovës nuk ka dhënë detaje pse nuk po lejohet kalimi në këtë pjesë. Telegrafi ka kontaktuar...

Xhandarmëria serbe në Jarinjë, lëvizje gjatë natës në Bërnjak/ Ç`po ndodh në kufi?!

para 3 jave - Top Channel

RTV Dukagjini raportoi se gjatë natës serbët kanë hedhur zhavorr në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak. E njëjta media thotë se protestuesit serbë kanë shtuar gjithashtu dhe numrin e numrin e mjeteve...

Dita e katërt e reciprocitetit, vazhdon status quo-ja në dy pika kufitare me Serbinë

para 3 jave - Ekonomia Online

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Policia e Kosovës demanton ashpër mediumin serb që raportoi kinse njësia speciale i ka rrahur tre persona në Bërnjak

para 3 jave - Bota Sot

Policia e Kosovës demantoi raportimet e një mediumi serb se afërsi të pikë kalimit kufitar në Bërnjak njësia speciale nga Prishtina ka rrahur tre persona serb. “Policia e Kosovës, me qëllim informimin...

Policia e Kosovës: I pavërtetë lajmi se njësia speciale ka rrahur tre serbë në Bërnjak

para 3 jave - Zeri

Policia e Kosovës ka demantuar shkrimin tendencioz dhe sipas saj të pavërtetë të publikuar në mediumin serb “Kosovo-online”. Sipas PK-së, lajmi i radhës i publikuar sot (23.09.21) nga ky medium, se kinse...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Zeri

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia qetëson situatën pas ngritjes së tensioneve në Bërnjak

para 3 jave - Lajm

Sot është dita e katërt që kur Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia dhe serbët po protestojnë kundër kësaj. Gjatë ditës së sotme është vërejtur një tensionim...

Policia e Kosovës: Fake News se rrahëm tre persona në Veri, portali kosovo online vazhdon dezinformatat për situatën në Veri

para 3 jave - GazetaBlic

Policia e Kosovës ka demantuar shkrimet e portalit serb kosovo – online se kinsne njësitet speciale të policisë së Kosovës kanë rrahur tre qytetar serb në Veri të Kosovës, raporton Gazeta Blic. Policia...

BE me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - ABC News

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Incidenti në kufi/ Vuçiç shpërthen ndaj BE dhe NATO: Deri kur do të durojmë dhunën e Albin Kurtit?

para 3 jave - Almakos

Vazhdojnë tensionet mes Kosovës dhe Serbisë. Ditën e sotme qarkulloi një lajm nga një media serbe se pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë rrahur tre banorë serbë në vendkalimin kufitar në Bërnjak. Ky...

Policia: Protestuesit në Jarinje e Bërnjak kanë vendosur zhavorr

para 3 jave - Insajderi

Qytetarët të cilët kanë bllokuar rrugën në afërsi të pikave kufitare Jarinje dhe Bërnjak për të kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit për targat, të enjten kanë vendosur...

Dita e katërt – Jarinja mbetet e bllokuar, Serbia vëzhgon situatën me helikopterë

para 3 jave - Ditapost

Protestuesit serbë kanë vazhduar ta mbajnë të bllokuar për të katërtën ditë rresht pikën kufitare në Jarinjë. E enjtja ka kaluar pa tensione në këtë zonë, derisa Serbia nga territori i saj ka vëzhguar...

MPB ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

para 3 jave - RTK

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e...

Tensionohet situata në Bërnjak – VIDEO

para 3 jave - Kallxo

Situata në Bërnjak siç rapoton ekipi i KALLXO.com është tensionuar dhe gazetarët nuk po lejohen të shkojnë në atë pikë kufitare. Qytetarët serbë të mbledhur në atë zonë siç raporton ekipi i Kallxo.com...

Mediat serbe raportojnë për incidente të pakonfirmuara, Qeveria e Serbisë i vulos ato

para 3 jave - Koha.net

Mediat në Serbi, sidomos ato që kontrollohen nga pushteti në këtë vend, vazhdojnë t’i shtojnë benzinë “zjarrit”. Ato rregullisht po raportojnë për atë që po ndodh në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak,...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - RTK

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Përforcohen bllokadat në veri, Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Alsat-M

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Forcat serbe vëzhgojnë me helikopterë situatën në Jarinjë. Policia e Kosovës: Bllokadat në Veri janë përforcuar me zhavorr

para 3 jave - Shekulli

Publikuar më 23.09.2021 nga Erjon Dervishi Mediat e Kosovës kanë nxjerrë pamje ku shfaqen dy helikopterë të forcave serbe që patrullojnë vazhdimisht në afërsi të kufirit Kosovë-Serbi, duke vëzhguar situatën....

BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Indeks online

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Tensionohet situata në Bërnjak

para 3 jave - Kallxo

Situata në Bërnjak siç rapoton ekipi i KALLXO.com është tensionuar dhe gazetarët nuk po lejohen të shkojnë në atë pikë kufitare. Qytetarët serbë të mbledhur në atë zonë siç raporton ekipi i Kallxo.com...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - GazetaBlic

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Serbët që po qëndrojnë në Jarinje dhe Bërnjak

para 3 jave - Indeks online

Grupe serbësh janë organizuar të bllokojnë pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak. Indeksonline ka siguruar fotogaritë e disa prej tyre. Kujtojmë se që nga e hëna, kur Qeveria e Kosovës vendosi masë reciprociteti...

Pamje/ Ministri Rakiq shihet sërish në Jarinjë me protestuesit serb

para 3 jave - Indeks online

Ministri për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq është parë sërish në Jarinjë më një grup protestuesish serb të cilët po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për veturat që hyjnë në Kosovë më targa serbe....

Helikopterët serb vëzhgojnë situatën në Jarinje (Video)

para 3 jave - Indeks online

Helikopterë të forcave serbe po fluturojnë pranë kufirit Kosovë-Serbi, afër Jarinjes. Ata po e përcjellin situatën e krijuar që katër ditë, ku një grup serbësh të veriut kanë bllokuar rrugën në shenjë...

Policia e Kosovës: Bllokadat në veri janë përforcuar me zhavorr

para 3 jave - ABC News

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak – të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së...

Rakiq: Njësia Speciale i rrahu tre serb, dy prej tyre kanë lëndime të rënda

para 3 jave - Infokusi

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, para pak minutave ka vizituar Bërnjakun, pas raportimeve të medieve serbe se Njësia Speciale e Kosovës i ka rrahur tre serb lokalë....

Situata në veri pas përforcimit të bllokadave, Express raporton nga vendi i ngjarjes

para 3 jave - Gazeta Express

Rrugët që dërgojnë për në Jarinjë e Bërnjak po vazhdojnë të jenë të bllokuara. Prania e automjeteve është shtuar edhe më shumë sot, derisa qytetarët serbë kanë ngritur edhe tenda të tjera. Sipas Policisë,...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Klan Kosova

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Nuk përmbahet Vuçiq: Shpërfaq qëllimin për incidente në veri dhe fajëson Kurtin

para 3 jave - Ekonomia Online

Me deklaratën e tij se është i shqetësuar për informacionin (e rremë) se tre serbë u rrahën nga pjesëtarët e forcave speciale të Policisë së Kosovës në afërsi të vendkalimit kufitar Bërnjak, presidenti...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Bota Sot

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Forcat serbe patrullojnë me helikopterë në Jarinjë

para 3 jave - NOA

Situata e krijuar në kufirin Kosovë-Serbi vazhdon të mbetet e tensionuar. Dy helikopterë të forcave serbe po patrullojnë vazhdimisht duke vëzhguar situatën. Më herët, edhe në kodrat në afërsi janë parë...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë, shkaktohen tensione të reja

para 3 jave - Infokusi

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak . Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Lajmi.net

Marrëveshja e Brukselit në vitin 2011, për lëvizje të lirë, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe Marrëveshja për Tregti të Lirë më vendet e Ballkanit...

Kosova ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

para 3 jave - Vizion Plus

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e...

UNMIK-u thirrje Kosovës dhe Serbisë për të shmangur tensionet

para 3 jave - Kallxo

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm dhe Shefi i UNMIK -ut, Zahir Tanin, ka reaguar pas gjendjes së krijuar në veri pas masës së vendosur nga ana e Kosovës ndaj automjeteve të Serbisë. Sipas...

Vuçiç katër kushte të reja për t’u kthyer në dialog, Kurti ka një kërkesë për ta hequr masën e targave

para 3 jave - ABC News

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Rakiq: Situata sot është më e tensionuar

para 3 jave - InfoShqip

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherit Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se situata sot në veri të Kosovës është më e tensionuar sesa ditëve të kaluara. Rakiq në një...

Policia e Kosovës thotë se bllokadat në veri janë përforcuar me zhavorr

para 3 jave - Evropa e Lirë

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak - të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së...

Shefi i UNMIK-ut bën thirrje që çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

para 3 jave - Zeri

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, si pasojë e vendimit të Qeverisë së Kosovës...

MPB ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

para 3 jave - Evropa e Lirë

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e...

Shefi i UNMIK-ut bën thirrje që çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

para 3 jave - Evropa e Lirë

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, si pasojë e vendimit të Qeverisë së Kosovës...

I pavërtetë lajmi se Policia e Kosovës rrahu tre serbë në Bërnjak, jepen detaje

para 3 jave - Lajmi.net

Në reagimin e policisë theksohet se ky shkrim është tendencioz dhe i pavërtetë, i publikuar nga një prej mediumeve që vazhdimisht po publikon dezinformacione të tilla. “Lajmi i radhës i publikuar sot (23.09.21)...

PËRFORCOHEN BLLOKADAT NË KUFIRIN KOSOVË – SERBI

para 3 jave - Klan Macedonia

PALËT VAZHDOJNË TË MBROJNË QËNDRIMET E TYRE Nga këto kodra policia e Serbisë po vëzhgon situatën në kufirin Kosovë Serbi, konkretisht te barrikadat në Jarinje. Por edhe njësitet e policisë së Kosovës,...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Periskopi

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Këta janë kamionat me zhavor që iu bashkangjitën protestës në Jarinje

para 3 jave - Indeks online

Në ditën e katërt të bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinje dhe Bërnjak janë shtuar disa kamionë të cilët ishin të ngarkuar me zhavor. Ekipi i IndeksOnline po qëndron në këtë pikë kufitare ku ju sjellë...

Policia demanton mediat serbe: Asnjë person nuk është rrahur në veri të Kosovës

para 3 jave - Lajmi.net

Në reagimin e policisë theksohet se ky shkrim është tendencioz dhe i pavërtetë, i publikuar nga një prej mediumeve që vazhdimisht po publikon dezinformacione të tilla. “Lajmi i radhës i publikuar sot (23.09.21)...

Zhvillime të reja në Bërnjak, tensionohet situata

para 3 jave - Lajmi.net

Kjo për shkak se tashmë në pikën kufitare në Bërnjak nuk lejohet të shkojë askush. Policia e Kosovës po vazhdon të qëndrojë në vend të ngjarjes për të siguruar rendin dhe qetësinë. Ndërsa sipas raportimeve...

SHBA-ja kërkon veprime të menjëhershme për të shtensionuar veriun

para 3 jave - ATV Live

Shtetet e Bashkuara thonë se duhet të ndërmerren veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës. I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe, njoftoi...

Vuçiqi i qet katër kushte për t'u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Gazeta Express

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Ina

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Kurti i doli në mbrojtje, sot Rakic nxitë me deklarata kinse u rrahën tre serb nga Policia e Kosovës

para 3 jave - Gazeta Metro

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakic, njëherë Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se situata sot në veri të Kosovës është më e tensionuar sesa ditëve të kaluara, ndërsa ka propaganduar...

Vuçiqi i qet katër kushte për t'u kthyer në dialog, Kurti e një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Gazeta Express

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë, shkaktohen tensione të reja

para 3 jave - Periskopi

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Për shkak të bllokadave, vonohet ndërrimi i Njësive Speciale policore në zonat e veriut

para 3 jave - Kallxo

Për shkak të gjendjes së krijuar në Bërnjak, pasi që qytetarët kanë bllokuar rrugën me zhavorr, njësitet policore sot do ta vonojnë edhe ndërrimin e përditshëm, dhe nuk do arrihet të bëhet në orarin e...

Bashkimi Evropian nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Lajmi.net

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, kanë qenë në kontakte me liderët e Kosovës dhe Serbisë dhe kanë ofruar...

Dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiç katër kushte të reja, Kurti ka një kërkesë

para 3 jave - InfoShqip

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Gazeta zvicerane: Kosova këmbëngul në trajtim të barabartë me Serbinë, shkaktohen tensione të reja

para 3 jave - Bota Press

Negociatat për normalizim janë ndërprerë, vendkalimet kufitare janë bllokuar. Që nga fillimi i javës, Kosova nuk i njeh më targat serbe. Si ndërmjetëse, BE-ja duket e pafuqishme. Kështu e nis raportimin...

Polica e Kosovës nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në Urën e Liqenit të Ujmanit

para 3 jave - Radio Kosova e Lire

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjakë. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Epoka e Re

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Helikopterët serb vëzhgojnë situatën në Jarinje

para 3 jave - Lajmi.net

Ata po e përcjellin situatën e krijuar që katër ditë, ku një grup serbësh të veriut kanë bllokuar rrugën në shenjë revolte ndaj hyrjes në fuqi të reciprocitetit të targave. Ndonëse nuk ka asnjë incident...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Bota Press

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

para 3 jave - ABC News

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - News Tv

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - ATV Live

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Mediumi serb raportoi se në Bërnjak Njësia Speciale ka rrahur tre serbë, Policia e Kosovës demanton lajmin

para 3 jave - Arbresh

Policia e Kosovës demanton lajmin për rrahjen e tre personave serbë në pikën kufitare në Bërnjak. Përmes një njoftimi për media, Policia e Kosovës ka ofruar edhe fakte, të cilat dëshmojnë se tre personat...

Dita e katërt e bllokadës, Beogradi dhe Prishtina të palëkundura në qëndrimet e tyre

para 3 jave - GazetaBlic

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Mediumi serb raportoi se në Bërnjak Njësia Speciale ka rrahur tre serbë, Policia e Kosovës demanton lajmin

para 3 jave - Arbresh

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, medium ky i...

Dita e tretë e reciprocitetit, Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vëzhgojnë njëra-tjetrën nga distanca

para 3 jave - InfoShqip

Tri ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

para 3 jave - Nistori

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë. Marrëveshja e Brukselit...

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

para 3 jave - Evropa e Lirë

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Ministrit Rakiq s’i bën që Kurti e mbrojti: Kërkon Zajednicë nga veriu, sulmon Policinë e Kosovës

para 3 jave - Periskopi

Kreu i Listës Serbe që u mbrojt dje nga kryeministri Kurti për komunikimin që kishte me të, Goran Rakiq, ka deklaruar sot që situata në veri të Kosovës është më e tensionuar se sa ditët e kaluara. Në një...

REL: Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

para 3 jave - Bota Sot

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Infokusi

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Forcat serbe vëzhgojnë situatën në Jarinjë me helikopterë

para 3 jave - Infokusi

Dy helikopterë të forcave serbe po patrullojnë vazhdimisht në afërsi të kufirit Kosovë – Serbi, duke vëzhguar situatën. Meqë ishin relativisht larg nuk dallohej nëse ishin helikopterë të forcave policore...

Reciprociteti/ Dita e katërt, serbët vijojnë bllokadën në Veri të Kosovës

para 3 jave - Mapo

Vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, midis Kosovës dhe Serbisë për të katërtën ditë vazhdojnë të jenë të bllokuara. Qytetarët serbë të pakënaqur me vendimin e qeverisë së Kosovës për Reciprocitetin...

Kosova ka dërguar njësinë speciale por as Serbia nuk qëndron duarkryq, shihni si patrullojnë me helikopter në veri të Kosovës

para 3 jave - FaxWeb

Dy helikopterë të forcave serbe po patrullojnë vazhdimisht në afërsi të kufirit Kosovë – Serbi, duke vëzhguar situatën. Meqë ishin relativisht larg nuk dallohej nëse ishin helikopterë të forcave policore...

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Gazeta Express

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Policia demanton lajmin se janë rrahur tre serbë në Bërnjak

para 3 jave - Epoka e Re

Policia e Kosovës ka demantuar shkrimin tendencioz të publikuar në mediumin serb “Kosovo-online”, se kinse janë rrahur tre serb në Bërnjak. Përmes një njoftimin për medie, policia ka vlerësuar se pretendimi...

Policia: Nuk është e vërtetë se janë rrahur serbët në Bërnjak

para 3 jave - KosovaPress

Policia e Kosovës ka mohuar lajmin e publikuar në një media serbe kinse në afërsi të pikë kalimit kufitar në Bërnjak njësia speciale nga Prishtina ka rrahur tre persona serb, duke thënë se është i pavërtetë...

Serbët vendosin një pengesë me zhavorr në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Zeri

Pengesa si formë e protestës, të përdorura gjithmonë nga serbët e veriut, edhe kësaj radhe po janë të njëjta. Kamionëve të mëdhenj që po mbajnë për katër ditë rrugën e bllokuar, u është bashkuar edhe zhavorri...

BE me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - News Tv

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia përgënjeshtron raportimet e rreme të medias serbe, për rrahjen e tre serbëve në Bërnjak

para 3 jave - Gazeta Metro

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar raportimet e medias serbe Kosovo Online ku pretendon se tre protestues me etni serbe janë rrahur në vendkalimin kufitar Kosovë-Serbi në Bërnjak, transmeton Gazeta Metro....

Policia e Kosovës demanton përsëri mediumin serb “Kosovo Online”, sqarojnë se çfarë ndodhi

para 3 jave - ATV Live

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi demanton shkrimin, siç e quan, tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, “medium ky i cili në vazhdimësi po publikon dezinformacione...

Policia e Kosovës demanton përsëri mediumin serb “Kosovo Online, sqarojnë se çfarë ndodhi

para 3 jave - Ekonomia Online

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi demanton shkrimin, siç e quan, tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, “medium ky i cili në vazhdimësi po publikon dezinformacione...

BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Arbresh

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia e Kosovës demanton shkrimin e pavërtetë të mediumit serb

para 3 jave - Arbresh

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, medium ky i...

Policia e Kosovës deklarohet rreth situatës aktuale në Jarinjë dhe Bërnjak

para 3 jave - GazetaBlic

Situata në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinjë vazhdon të jetë e qetë, raporton Gazeta Blic. Kështu ka konfirmuar për Gazeta Blic , zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani. “Situata është pothuajse...

Policia e Kosovës e mohon se e ka rrahur Dragishën, Jovanin dhe Zoranin në veri

para 3 jave - Periskopi

Policia e Kosovës e ka demantuar lajmin e mediumit “Kosovo Online” se ka rrahur tre serbë në pikën kufitare në Bërnjak. Për më tepër, Policia e ka sulmuar mediumin në fjalë se “po publikon informacione...

Policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak pasi banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr

para 3 jave - Telegrafi

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Policia e Kosovës demanton përsëri mediumin serb “Kosovo Online, sqarojnë se çfarë ndodhi

para 3 jave - Fakti Ditor

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi demanton shkrimin, siç e quan, tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, “medium ky i cili në vazhdimësi po publikon dezinformacione...

Policia e Kosovës demanton mediet serbe: Në Bërnjakë nuk është rrahur asnjë protestues serb

para 3 jave - Bota Press

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, medium ky i...

Zhvillime të reja në Bërnjak, tensionohet situata

para 3 jave - Bota Press

Situata në veri të vendit është tensionuar. Kjo për shkak se tashmë në pikën kufitare në Bërnjak nuk lejohet të shkojë askush. Policia e Kosovës po vazhdon të qëndrojë në vend të ngjarjes për të siguruar...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - Gazeta Express

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Fakti Ditor

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Këta janë serbët që po qëndrojnë në Jarinje dhe Bërnjak

para 3 jave - Gazeta Metro

Në veri të vendit ku po qëndrojnë Policia e Kosovës për të mbikëqyrur vendosjen e reciprocitetit me targa serbe, grupe serbësh janë janë organizuar të bllokojnë pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak. Grupe...

Zhvillime të reja në Bërnjak, tensionohet situata

para 3 jave - Gazeta Metro

Situata në veri të vendit është tensionuar. Kjo për shkak se tashmë në pikën kufitare në Bërnjak nuk lejohet të shkojë askush. Policia e Kosovës po vazhdon të qëndrojë në vend të ngjarjes për të siguruar...

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Epoka e Re

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak. Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal...

Situata në veri: BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Gazeta Metro

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Petkovic edhe luan viktimën, edhe kërcënon: Incident i tmerrshëm sot, Albin Kurti përgjegjës drejtpërdrejtë

para 3 jave - Gazeta Metro

Petar Petkovic e vlerësoi si të tmerrshëm një incident për të cilin pretendohet se ka ndodhur në Bërnjak ku sipas tyre “tre të rinj” serbë janë rrahur nga policë të Kosovës. Brutal ishte sulmi sipas drejtorit...

Serbët bëjnë drama: Helikopterët e tyre po vëzhgojnë situatën në Jarinje

para 3 jave - Gazeta Metro

Helikopterë të forcave serbe po fluturojnë pranë kufirit Kosovë-Serbi, afër Jarinjes. Ata po e përcjellin situatën e krijuar që katër ditë, ku një grup serbësh të veriut kanë bllokuar rrugën në shenjë...

Policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak pasi banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr

para 3 jave - Zhurnal

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Bota Press

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Serbët s’heqin dorë nga protesta, shtohet numri i kamionëve me të cilat është bllokuar rruga

para 3 jave - Indeks online

Bllokada e qytetarëve serb në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak po vazhdon edhe sot, radhazi për katër ditë. Pavarësisht motit të ftohtë e reshjeve të shiut ata janë të vendosur të mos lëvizin në të dy...

Vazhdon edhe sot bllokada, serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri

para 3 jave - OraInfo

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada. Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët...

BE-ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Ekonomia Online

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

BE’ja nis përpjekjet diplomatike për uljen e tensioneve në veri

para 3 jave - Periskopi

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme...

Policia nuk lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Revista Kosovarja

Askush nuk po lejohet të kalojë barrikadën në urën e Liqenit të Ujmanit, e cila lidh rrugën për në Bërnjak. Policia e Kosovës nuk ka dhënë detaje pse nuk po lejohet kalimi në këtë pjesë. Telegrafi ka kontaktuar...

Dita e katërt e reciprocitetit

para 3 jave - Alsat-M

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve, vazhdon edhe sot bllokada në Jarinjë dhe Bërnjak

para 3 jave - GazetaBlic

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Protesta në veri, serbët shtojnë kamionë

para 3 jave - Bota Sot

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Indeks online

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - RTK

Policia e Kosovës po vazhdon të jetë prezente në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokalë serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të...

Nata e tretë në Bërnjak e Jarinje kaloi pa incidente, serbët vazhdojnë protestën

para 3 jave - Insajderi

Nata e tretë e bllokadës në rrugët kryesore në vendkalimet Jarinje dhe Bërnjak kaloi në mënyrë paqësore dhe pa incidente mes serbëve të grumbulluar dhe Njësive Speciale të Policisë së Kosovës. Në këto...

Përforcohen bllokadat në veri, Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Fakti Ditor

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Tetova Sot

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

para 3 jave - Lajm

Polica sot nuk është duke lejuar askënd që të kalojë barrikadën e vendosur në urën e Liqenit të Ujmanit, urë kjo që lidh rrugën e cila çon për në Bërnjak. Polica nuk ka dhënë ndonjë detaj se pse nuk lejohet...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

para 3 jave - Almakos

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e...

Tri ditë nga reciprociteti ndaj Serbisë për targat, Borrel kërkon të ulen tensionet

para 3 jave - Telegrafi

Kanë kaluar tri ditë që kur Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, ndërsa si rrjedhojë serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare...

Dita e katërt e bllokadës, serbët shtojnë numrin e kamionëve

para 3 jave - Tetova Sot

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Policia thotë se bllokadat në veri janë përforcuar me zhavorr

para 3 jave - Epoka e Re

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak – të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së...

Krejt çka ndodhi gjatë natës në Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi? Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në...

Mediat serbe pretendojnë se tre serbë janë rrahur në Bërnjak nga policia kosovare

para 3 jave - Gazeta Metro

Media serbe Kosovo Online pretendon se tre protestues me etni serbe janë rrahur në vendkalimin kufitar Kosovë-Serbi në Bërnjak, transmeton Gazeta Metro. Të tre serbët sipas mediave serbe që e kanë raportuar...

Policia e Kosovës thotë se bllokadat në veri janë përforcuar me zhavorr

para 3 jave - Ekonomia Online

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak – të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së...

Dita e katërt e reciprocitetit, serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Aktuale

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Borrell u bën thirrje Kosovës e Serbisë për zbatim të marrëveshjeve të dialogut

para 3 jave - Gazeta Express

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

MPB ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

para 3 jave - in7

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e...

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

para 3 jave - Nistori

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Përveç kamionëve, serbët bllokojnë rrugët në veri edhe me zhavor

para 3 jave - Lajmi.net

Kosovës për reciprocitetin e targave me Serbinë, shkruan lajmi.net. Situata në këto dy pjesë të veriut të Kosovës paraqitet e qetë, derisa serbët vazhdojnë të shtojnë bllokadat në rrugë. Zëdhënësi i Policisë...

Çfarë ndodhi mbrëmë në pikën kufitare në Bërnjak?

para 3 jave - GazetaBlic

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Borrell thirrje Kosovës e Serbisë për zbatim të marrëveshjeve të dialogut

para 3 jave - InfoShqip

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Dita e katërt e reciprocitetit: Serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Ina

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Reciprociteti i targave/ Vijon bllokada në veri të Kosovës për të katërtën ditë, serbët qendrojnë në kufi pavarësisht shiut e temperaturave të ulëta

para 3 jave - Lexo

Vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, midis Kosovës dhe Serbisë për të katërtën ditë vazhdojnë të jenë të bllokuara. Qytetarët serbë të pakënaqur me vendimin e qeverisë së Kosovës për Reciprocitetin...

Reciprociteti/ Vijon bllokada në veri të Kosovës për të katërtën ditë, serbët qendrojnë në kufi pavarësisht shiut e temperaturave të ulëta

para 3 jave - Java News

Vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, midis Kosovës dhe Serbisë për të katërtën ditë vazhdojnë të jenë të bllokuara. Qytetarët serbë të pakënaqur me vendimin e qeverisë së Kosovës për Reciprocitetin...

Serbia nuk lëshon pe, i përsërit të njëjtat kushte BE’së për dialogun me Kosovën

para 3 jave - Gazeta Metro

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - Infokusi

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Informatat

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Ditapost

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Ditapost

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Ekonomia Online

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Serbët forcojnë bllokadën në veri, shtojnë numrin e kamionëve

para 3 jave - Lajmi.net

Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare në veri të Kosovës, pavarësisht shiut dhe temperaturave të ulëta. Kolona është e gjatë rreth 3 kilometra e gjysmë, derisa sipas...

E papranueshme: Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në negociata

para 3 jave - Periskopi

Sipas mediave serbe, presidenti i tyre Aleksandër Vuçiq i ka vënë katër kushte Kosovës dhe Bashkësisë Ndërkombëtare për t’u kthyer në tryezën e negociatave. Pas dërgimit të njësive policore të armatosura...

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura

para 3 jave - Epoka e Re

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur...

Vuçiqi i qet katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

para 3 jave - Fakti Ditor

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Në Bërnjak mbrëmë kishte zhvillime

para 3 jave - Lajmi.net

RTV Dukagjini raporton se mbrëmë gjatë natës serbët kanë vendosur zhavorr në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak. Ky medium raporton edhe se protestuesit serbë kanë shtuar numrin e mjeteve të rënda në...

Situata e njëjtë në Jarinjë dhe Bërnjak, serbët bllokuan rrugën me zhavorr

para 3 jave - Realiteti

Njësitet e specializuara të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak. Banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve,...

Situata e njëjtë në Jarinjë dhe Bërnjak, serbët bllokuan rrugën me zhavorr

para 3 jave - Lajm

Njësitet e specializuara të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak. Banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve,...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - in7

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Vendosja e reciprocitetit të targave, serbët vendosin inerte në pikat kufitare si barrikadë

para 3 jave - Dosja.al

Foto nga ngjarja 23 Shtator, 2021 10:34 KOSOVË- Edhe pse situata në veri të Kosovës pas vendosjes së reciprocitetit është e qetë, serbët kanë vendosur inerte. Telegrafi shkruan se banorët lokal serb kanë...

Policia jep detaje për situatën e fundit në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Periskopi

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Dita e katërt e reciprocitetit

para 3 jave - Infokusi

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Policia jep detaje për situatën e fundit në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Periskopi

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Dita e katërt e reciprocitetit, serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Lajmi.net

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës janë vendosur në këto dy lokacione, derisa dy shtetet shkëmbyen akuza e kundër akuza pas këtyre zhvillimeve. Pavarësisht se situata ka qenë e qetë, shfaqja e xhandarmërisë...

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Bota Press

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Gazeta Metro

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Banorët serbë bllokuan rrugën me zhavorr, policia jep detaje për situatën në Jarinjë e Bërnjak

para 3 jave - Informatat

Policia e Kosovës po vazhdon të qëndroj në afërsi të pikës Kufitare Bërnjak e Jarinjë, aty ku banorët lokal serbë kanë vënë barrikada për të mos lejuar qarkullimin e automjeteve, pas vendimit të Ministrisë...

Tri ditë nga reciprociteti ndaj Serbisë për targat, Borrel kërkon të ulen tensionet

para 3 jave - Shenja

Kanë kaluar tri ditë që kur Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, ndërsa si rrjedhojë serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare...

Dita e katërt e bllokadës, serbët shtojnë numrin e kamionëve

para 3 jave - Lajm

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - Gazeta Metro

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Borrell bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve të dialogut Kosovë-Serbi, pa vonesa

para 3 jave - Press Online

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Dita e KATËRT/ Vijon bllokada në veri të Kosovës, serbët qendrojnë në kufi pavarësisht shiut e temperaturave të ulëta, shtohet numri i kamionëve

para 3 jave - Dosja.al

Foto ilustruese 23 Shtator, 2021 10:03 KOSOVË – Bllokada në Veri të Kosovës ka vijuar edhe sot, në ditën e saj të katër, mediat vendase shkruajnë se rrugët kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak janë ende të...

Serbët forcojnë bllokadën në veri, shtojnë numrin e kamionëve

para 3 jave - Fakti Ditor

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - News Tv

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - Periskopi

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Serbët shtojnë numrin e kamionëve në veri, vazhdon edhe sot bllokada

para 3 jave - Bota Press

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Dita e katërt e bllokadës, serbët shtojnë numrin e kamionëve

para 3 jave - Informatat

Ka nisur dita e katërt e bllokimit të rrugëve kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak, pas një nate tjetër të qetë që kaloi pa incidente. Serbët lokalë kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare...

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - Smart News

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti....

Zhvillimet gjatë natës, çfarë ndodhi mbrëmë në Bërnjak

para 3 jave - Revista Kosovarja

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Dita e katërt e reciprocitetit, serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Fakti Ditor

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Borrell kërkon ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - Top Channel

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Dita e katërt e reciprocitetit, serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Revista Kosovarja

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Realiteti

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Kurti: Nuk e kuptoj këtë vrer të Vuçiç, e ka ditur që skadonte marrëveshja

para 3 jave - Dosja.al

Albin Kurti 23 Shtator, 2021 8:27 KOSOVË – Presidenti I Kosovës, Albin Kurti ka reaguar përsëri pas situatës së tensionuar të krijuar në veri pas vendimit të qeverisë së tij për reciprocitetin e targave...

Borrell kërkon ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - Top24

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çfarë ndodhi?

para 3 jave - FaxWeb

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Borrelli: Marrëveshjet e ndërmjetësuara nga BE-ja, valide dhe obliguese për të dyja palët

para 3 jave - Epoka e Re

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Periskopi

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Periskopi

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Çfarë ndodhi gjatë natës në Bërnjak?

para 3 jave - Epoka e Re

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Bota Press

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak dhe Jarinje,...

Borrell u bën thirrje Kosovës e Serbisë për zbatim të marrëveshjeve të dialogut

para 3 jave - Bota Press

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Gazeta Metro

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Zhvillime gjatë natës në Bërnjak, çka ndodhi?

para 3 jave - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës ka nisur të hënën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Mirëpo, që nga e hëna qytetarët serb kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikave kufitare në Bërnjak...

Dita e katërt e reciprocitetit: Serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Periskopi

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Borrell u bën thirrje Kosovës e Serbisë për zbatim të marrëveshjeve të dialogut

para 3 jave - Gazeta Metro

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Dita e katërt e reciprocitetit, serbët vazhdojnë të mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Gazeta Metro

Katër ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Dita e tretë e reciprocitetit, Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vëzhgojnë njëra-tjetrën nga distanca

para 3 jave - Telegrafi

Tri ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Borrell bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve pa vonesa

para 3 jave - Top Channel

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Borrell u bën thirrje Kosovës e Serbisë të zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel

para 3 jave - Koha.net

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Josep Borrell, ka bërë thirrje për një deeskalim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës. Borrell në një komunikatë të lëshuar për media ka...

BE-ja thirrje Kosovës dhe Serbisë: Zbatoni marrëveshjet e arritura në Bruksel

para 3 jave - TV21

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Josep Borrell, bëri thirrje për një deeskalim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës. Borrell thekosoi se Kosova e Serbia duhet ta shfrytëzojnë...

Kurti: Veprimet në Jarinje sipas marrëveshjes, nuk e kuptoj mllefin e Vuçiqit

para 3 jave - Zeri

Kryeministri Albin Kurti, ka folur sonte nga Prizreni për situatën në pikat e kalimit kufitar pas vendosjes së reciprocitetit me targat ndaj Serbisë. Kurti gjatë pjesëmarrjes në një tubim elektoral në...

Borrell me deklaratë për situatën e krijuar në veri të Kosovës

para 3 jave - Kallxo

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të shmangin çdo veprim, siç ka thënë ai, të njëanshëm. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së...

Borrell u bën thirrje Kosovës e Serbisë të zbatojnë gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel

para 3 jave - Koha.net

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Josep Borrell, ka bërë thirrje për një deeskalim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës. Borrell në një komunikatë të lëshuar për media ka...

Gashi: Vendimi i Qeverisë për targat serbe e tejkalon Marrëveshjen e Brujselit, e restauron dinjitetin e kosovarëve

para 3 jave - Klan Kosova

Opinionisti Shkëlzen Gashi ka thënë se vendimi i Qeverisë për mos lejimin e përdorimit të targave serbe në territorin e Kosovës është tejkalim i Marrëveshjes së Brukselit. Ekzekutivi kosovar ka deklaruar...

Borrell kërkon “uljen e menjëhershme” të tensioneve

para 3 jave - Telegrafi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri të Kosovës

para 3 jave - Portalb

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

para 3 jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti u ka bërë thirrje serbëve që të...

Dita e tretë e reciprocitetit, Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vëzhgojnë njëra tjetrën nga distanca

para 3 jave - GazetaBlic

Tri ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë: Zbatoni të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel

para 3 jave - Albeu

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Josep Borrell, ka bërë thirrje për një de-përshkallëzim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës. Në një deklaratë për mediat, ai gjithashtu...

Përfaqësuesi i lartë i BE reagon për situatën Kosovë-Serbi: Ulni menjëherë tensionet

para 3 jave - Vizion Plus

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Kurti u bën thirrje serbëve të mos bllokojnë rrugët: Vuçiç ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

para 3 jave - ABC News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar përsëri për gjendjen e në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të mos...

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

para 3 jave - Zhurnal

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të...

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri dhe të respektohen plotësisht obligimet e dala nga dialogu

para 3 jave - GazetaBlic

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Borrell kërkon “uljen e menjëhershme” të tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - RTK

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri dhe respektohen obligimet e dala nga dialogu

para 3 jave - ABC News

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell këtë të mërkurë ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga qeveria...

Borrell bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve të dialogut - pa vonesa

para 3 jave - Evropa e Lirë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Borrelli bën thirrje për vazhdim të dialogut, kërkon shmangje të provokimeve

para 3 jave - OraInfo

BE,po kërkon nga Serbia dhe Kosova ta vazhdojnë dialogun. Bashkimi Evropian ka reaguar edhe njëherë për situatën në veri të Kosovës. Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Joseph Borrell i ka bërë thirrje Kosovës...

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni

para 3 jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të...

Vjen reagimi zyrtar i shefit të BE-së për situatën pas reciprocitetit me targa

para 3 jave - Bota Sot

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Borrelli bën thirrje për “de-përshkallëzim të menjëhershëm” të situatës në veri

para 3 jave - Zeri

Përfaqësues i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka reaguar lidhur me situatën në veri të Kosovës. Borrelli, përmes një deklarate, tha se Bashkimi Evropian bën thirrje për një de-përshkallëzim të menjëhershëm...

Situata në veri, reagon Borrell: Kosova e Serbia t’i ulin tensionet menjëherë

para 3 jave - Tetova Sot

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia t’i ulin menjëherë tensionet pas situatës së krijuar në veri lidhur me reciprocitetin e...

Dy pjesëtarë të xhandarmërisë serbe duke vrojtuar Policinë e Kosovës

para 3 jave - Bota Sot

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër. Situata...

Kosova tërhiqet nga kërkesa për targat nëse Serbia reflekton

para 3 jave - Raporter.mk

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Kurti ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitetit për targat në rast se edhe Serbia zotohet se do ta bëjë një gjë të tillë kundrejt Kosovës. Kryeministri...

AFP: Serbët e veriut s’e kanë ndërmend të tërhiqen – të tjerët e kanë pranuar rregullin e ri

para 3 jave - Zeri

Serbët u zotuan të mërkurën për një protestë të gjatë rreth vendimit të qeverisë së Kosovës për t’i ndaluar veturat me targa serbe teksa ngritën një kamp-tendë në kufi me Serbinë. Ata nisën të bllokonin...

Kosova tërhiqet nga kërkesa për targat nëse Serbia reflekton

para 3 jave - Politiko.mk

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Kurti ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitetit për targat në rast se edhe Serbia zotohet se do ta bëjë një gjë të tillë kundrejt Kosovës. Kryeministri...

Kurti ua kërkon serbëve t’i zhbllokojnë rrugët, zgjidhja për targat thotë se është dialogu

para 3 jave - Koha.net

Për aq kohë sa rrugët për në dy pikat kufitare vazhdojnë të jenë të bllokuara, Njësia Speciale e Kosovës nuk do të largohet nga veriu. Ka qenë ky paralajmërimi i kryeministrit Albin Kurti si përgjigje...

Serbia është në kurthin e saj, Kosova në të drejtën e saj/Kështu duhet të veprojë Kurti me Rakiqin

para 3 jave - Bota Sot

Ministri për Komunitete dhe Kthim i Kosovës, Goran Rakiq, i cili vjen nga Lista Serbe që dirigjohet nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq, ka kërkuar ndihëm e tyre pas ngjarjeve në veriun e Kosovës, ku...

Kurti i’u bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

para 3 jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të...

BE-ja thirrje Kosovës dhe Serbisë: Zbatoni marrëveshjet e arritura në Bruksel

para 3 jave - Tetova Sot

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Josep Borrell, bëri thirrje për një deeskalim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës. Borrell thekosoi se Kosova e Serbia duhet ta shfrytëzojnë...

Situata në veri e tensionuar/ Policia e Serbisë dhe ajo e Kosovës mbajnë njëra-tjetrën në vëzhgim me dylbi

para 3 jave - Java News

Policia e Kosovës ka identifikuar 10 policë serbë në malin pranë Jarinjës që vëzhgojnë me dylbi policinë kosovare për të kontrolluar ndonjë lëvizje të dyshimtë pranë kufirit. Policia e Kosovës ka ndaluar...

Pakësohen protestuesit në ditën e tretë të bllokadës në Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Janë pakësua protestuesit në ditën e tretë të bllokadës në Bërnjak. Automjetet po qëndrojnë në mes të rrugës në Bërnjak, në qëllim të ndalimit të qarkullimit, si shenjë proteste ndaj masës reciproke për...

‘Nuk e kuptoj inatin e Presidentin’/ Kurti thirrje serbëve të mos bllokojnë rrugët në veri: Vuçiç e dinte se do skadonte…

para 3 jave - Java News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar sërish për situatën politike për reciprocitetin e targave ndaj Serbisë. Kreu i qeverisë shprehet se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ishte në dijeni...

Borrell thirrje Kurtit e Vuçiqit: Kthejuni dialogut, shmangni provokimet e veprimet e njëanshme

para 3 jave - Lajmi.net

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Joseph Borrell i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë tensionet në veri të vendit, shkruan lajmi.net. Sipas BE-së, çdo veprim apo provokim i njëanshëm...

Protestuesit pakësohen në ditën e tretë të bllokadës në Bërnjak

para 3 jave - Indeks online

Automjetet po qëndrojnë në mes të rrugës në Bërnjak, në qëllim të ndalimit të qarkullimit, si shenjë proteste ndaj masës reciproke për targa të vendosura nga Qeveria Kurti. Aty po qëndron njësia speciale...

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

para 3 jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të...

Situata në veri, reagon Borrell: Kosova e Serbia t’i ulin tensionet menjëherë

para 3 jave - Epoka e Re

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia t’i ulin menjëherë tensionet pas situatës së krijuar në veri lidhur me reciprocitetin e...

Pakësohen protestuesit në ditën e tretë të bllokadës në Bërnjak

para 3 jave - Bota Sot

Automjetet po qëndrojnë në mes të rrugës në Bërnjak, në qëllim të ndalimit të qarkullimit, si shenjë proteste ndaj masës reciproke për targa të vendosura nga Qeveria Kurti. Aty po qëndron njësia speciale...

Dita e tretë e reciprocitetit, Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vëzhgojnë njëra tjetrën nga distanca

para 3 jave - Bota Press

Tri ditë që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, serbët lokalë kanë bllokuar rrugët që çojnë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri...

Situata e tensionuar në veri të Kosovës/ Borrell thirrje për dialog: Të ulen menjëherë tensionet, palët të respektojnë detyrimet pa asnjë vonesë

para 3 jave - Dosja.al

Joseph Borrell 22 Shtator, 2021 22:58 TIRANË – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka reaguar mbi situatën e tensionuar në veri të Kosovës për target, duke...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit “shkatërrojnë paqen në rajon”

para 3 jave - Zeri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit shkatërrojnë paqen në rajon

para 3 jave - Kallxo

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Policia e Serbisë dhe ajo e Kosovës mbajnë njëra-tjetrën në vëzhgim me dylbi, situata në veri e tensionuar

para 3 jave - Dosja.al

Policia serbe e dalluar me dylbi 22 Shtator, 2021 22:08 KOSOVË – Policia e Kosovës ka identifikuar 10 policë serbë në malin pranë Jarinjës që vëzhgojnë me dylbi policinë kosovare për të kontrolluar ndonjë...

Borrell kërkon ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - KosovaPress

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Fakte

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Borrell bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve të dialogut – pa vonesa

para 3 jave - Epoka e Re

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka bërë thirrje të mërkurën për ulje të menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë...

Borrell reagon për situatën në veri të Kosovës, kërkon “uljen e menjëhershme” të tensioneve

para 3 jave - ATV Live

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri, dhe të respektohen plotësisht obligimet e dala nga dialogu

para 3 jave - Periskopi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Jarinjë, qytetarët detyrohen të ecin këmbë disa kilometra për shkak të bllokimit të rrugës

para 3 jave - Kallxo

Qytetarët detyrohen të zbresin në pikën kufitare në Jarinjë dhe të ecin këmbë me kilometra të tërë për ta tejkaluar bllokadën e vendosur nga qytetarët serbë të Kosovës dhe për të vazhduar pastaj drejt...

BE qorton Kosovën dhe Serbinë: Borrell kërkoi që të ndërpritet kriza në veri dhe të kthehen në Bruksel

para 3 jave - Gazeta Metro

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë i Komisionit Europian, Joseph Borrell, qartë dhe me gjuhë të kujdesshme ju kujtoi si Kosovës dhe Serbisë që nuk pajtohen me zhvillimet në Veri...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit “shkatërrojnë paqen në rajon”

para 3 jave - RTK

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Xhandarmëria serbe vrojton nga kodra Policinë e Kosovës

para 3 jave - RTK

Disa pjesëtarë të xhandarmërisë serbe janë parë në kodrat në afërsi të pikës kufitare Kosovë – Serbi në Jarinjë. KALLXO ju sjell pamje të pjesëtarëve të xhandarmërisë në një shkëmb në lartësi në afërsi...

Albin Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni

para 3 jave - in7

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar sërish rreth gjendjes në vendkalimet kufitare, ku serbët po protestojnë kundër masës së reciprocitet për targa. Kurti iu ka bërë thirrje serbëve që të...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit "shkatërrojnë paqen në rajon"

para 3 jave - Zeri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Borrell thirrje Kurtit e Vuçiqit: Kthejuni dialogut, shmangni provokimet…

para 3 jave - Bota Press

Bashkimi Evropian ka reaguar edhe njëherë për situatën në veri të Kosovës.Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Joseph Borrell i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë tensionet në veri të...

Borrell: BE bën thirrje për ulje menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës

para 3 jave - Arbresh

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Policia përgënjeshtron mediat serbe: S’ka pasur asnjë situatë dramatike në Bërnjak

para 3 jave - Koha.net

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar një raportim që ka qarkulluar në mediat serbe se kinse në pikën kufitare të Bërnjakut policë të Kosovës kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e se KFOR-i e...

Policia e Kosovës sërish demanton mediat serbe, thonë se nuk ka ndodhur asnjë incident në Bërnjak

para 3 jave - Telegrafi

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka demantuar një lajm të publikuar në një medium serb, se kinse në Bërnjak është paraqitur një situatë dramatike dhe se pjesëtarët e Policisë së Kosovës...

Xhandarmëria serbe vrojton nga kodra Policinë e Kosovës

para 3 jave - OraInfo

Xhandarmëria Serbe nga kodrat vëzhgon situatën në Jarinjë Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit "shkatërrojnë paqen në rajon"

para 3 jave - Evropa e Lirë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Tensionet në kufi, Varhelyi shuplakë të dy palëve: “Siguroni urgjent lirinë e lëvizjes”

para 3 jave - Top Channel

Teksa Serbia pret përgjigjën e BE-së nëse marrëveshja e Brukselit është e ligjshme ose jo, mes ngërcit të krijuar me targat në kufirin me Kosovën, komisioneri europian i zgjerimit i hoqi vërejtjen të dyja...

“T’i heqim targat e përkohshme”/ Propozimi i Albin Kurtit, kërkon dhe heqjen e pengesave në veri

para 3 jave - Top Channel

Qeveria e Kosovës ka dalë me ofertë për shtetin serb për zgjidhjen e problemit me tabelat e veturave. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një konference për media, ka bërë ofertë publike që të dy...

Borrell reagon për situatën në veri të Kosovës, kërkon “uljen e menjëhershme” të tensioneve

para 3 jave - Ekonomia Online

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet pas vendosjes së reciprocitetit të targave nga Qeveria e Kosovës të hënën....

Policia e Kosovës dhe ajo e Serbisë vëzhgojnë njëra-tjetrën me dylbi

para 3 jave - Koha.net

Policë serbë janë parë pasditen e së mërkurës në malin pranë kufirit në Jarinjë në veri, nga zyrtarë të Policisë së Kosovës. Të dyja forcat policore po vëzhgojnë njëra-tjetrën me dylbi. Siç ka mësuar KOHA,...

Xhandarmëria serbe duke vrojtuar Policinë e Kosovës në Jarinjë

para 3 jave - Infokusi

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër. Situata...

Ministri Goran Rakiq kërkon ndihmën e Serbisë, i kundërpërgjigjet Kurti: Duhet urgjentisht të pezullohet!

para 3 jave - Bota Sot

Ministri i Kosovës, Goran Rakiq i cili vjen nga Lista Serbe që dirigjohet nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq, ka kërkuar ndihëm e tyre pas ngjarjeve në veriun e Kosovës, ku kryeministri Albin Kurti vendosi...

Kurti i përgjigjet Vuçiqit: Vrejta shumë inat dhe vrer, s’e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Ina

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Kohë me shi në Jarinje, nuk ka zmbrapsje të qytetarëve – PAMJE

para 3 jave - Kallxo

Me tenda të ngritura, materiale ushqimore, dru e zjarre qytetarë të shumtë të veriut të Kosovës po qëndrojnë në afërsi të pikës kufitare Jarinje, ku kanë krijuar edhe bllokada me makineri të rënda. KALLXO.com...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb "Kosovo Online": Raportim tendencioz, i pavërtetë dhe dezinformues

para 3 jave - Gazeta Express

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Serbia kushtëzon dialogun me tërheqjen e Policisë nga veriu

para 3 jave - Koha.net

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, është shprehur i befasuar me gatishmërinë e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të vazhduar dialogun. Në një njoftim të kësaj...

Policia: I pavërtetë lajmi se tentuam ta nxjerrim nga vetura një person në veri!

para 3 jave - Indeks online

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, se kinse në...

Xhandarmëria serbe vrojton nga kodra Policinë e Kosovës – VIDEO

para 3 jave - Kallxo

Disa pjesëtarë të xhandarmërisë serbe janë parë në kodrat në afërsi të pikës kufitare Kosovë – Serbi në Jarinjë. KALLXO.com ju sjell pamje ekskluzive të pjesëtarëve të xhandarmërisë në një shkëmb në lartësi...

Policia e Kosovës demanton raportimet e mediave serbe

para 3 jave - Kallxo

Forcat e rendit të Kosovës, kanë demantuar një raportim të një medie në Serbi të bërë sot gjatë ditës. Sipas një sqarimi për media, Policia e Kosovës ka demantuar raportimet e “ Kosovo-online ” për, kinse...

Policia demanton mediat serbe: Nuk ka pasur asnjë situatë dramatike në Bërnjak

para 3 jave - Insajderi

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar raportimet e mediave serbe të cilat pretendonin se “ka pasur situatë dramatike në vijën kufitare në Bërnjak, ku sipas mediave policia ka tentuar ta nxjerrin nga vetura...

Kosova tërhiqet nga kërkesa për targat nëse Serbia reflekton

para 3 jave - Klan

Kosova tërhiqet nga kërkesa për targat nëse Serbia reflekton Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Kurti ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitetit për targat në rast se edhe Serbia...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb “Kosovo Online”: Raportim tendencioz, i pavërtetë dhe dezinformues

para 3 jave - OraInfo

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Policia e Kosovës reagon ndaj mediave serbe: Nuk ka pasur situatë dramatike në Bërnjak

para 3 jave - InfoShqip

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar mediat serbe se në Bërnjak ka pasur situatë dramatike. Përmes një komunikate për media, Policia ka thënë se informacion është i pavërtetë dhe tendencioz, ka për qëllim...

Xhandarmëria serbe duke vrojtuar Policinë e Kosovës në Jarinjë

para 3 jave - Ekonomia Online

Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit për targa, pjestarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në gjendje gatishmërie në pikën kufitare në Jarinjë. Në Jarinjë shihen...

Policia e Kosovës demanton sërish mediat serbe: Nuk ka ndodhur asnjë incident në Bërnjak

para 3 jave - GazetaBlic

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me raportimin e medieve serbe se gjoja në Bërnjak është paraqitur situatë dramatike dhe se aty pjesëtarët e policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person dhe...

Frikë për tensione shumë më të thella mes Kosovës dhe Serbisë/Media ndërkombëtare raporton për situatën në veri

para 3 jave - Bota Sot

Media ndërkombëtare Associated Press (AP), i ka kushtuar sot vëmendje të veçantë zhvillimeve në kufirin Kosovë-Serbi pas vendosjes së reciprocitetit për targat nga ana e Qeverisë së Kosovës, transmeton...

Policia e Kosovës reagon ndaj mediave serbe: Nuk ka pasur situatë dramatike në Bërnjak

para 3 jave - Bota Sot

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar mediat serbe se në Bërnjak ka pasur situatë dramatike. Përmes një komunikate për media, Policia ka thënë se informacion është i pavërtetë dhe tendencioz ka për qëllim...

Policia demanton mediat serbe: Nuk ka ndodhur asnjë incident në Bërnjak

para 3 jave - RTK

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me raportimin e medieve serbe se gjoja në Bërnjak është paraqitur situatë dramatike dhe se aty pjesëtarët e policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person dhe...

Policia e Kosovës e demanton portalin serb

para 3 jave - Bota Sot

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, se kinse në...

Policia e Kosovës demanton shkrimin e mediumit serb: Tendencioz, qëllim ka krijimin e pasigurisë te qytetarët

para 3 jave - Zeri

Policia e Kosovës ka demantuar shkrimet e publikuara të mediumit serb “Kosovo-online”, të cilët kanë thënë se në pikëkalimin në Bërnjak pjesëtarët e PK-së kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person...

Petkoviq – Kurtit: Si mund të dialogoni kur në drejtim të popullatës serbe keni drejtuar pushkët e gjeta

para 3 jave - Insajderi

“Si po mendon Kurti të bisedojë derisa në drejtim të popullatës civile serbe ka drejtuar pushkët e gjeta”. Ky ka qenë reagimi i drejtorit të së ashtuquajturës “Zyre për Kosovën”, Petar Petkoviq, teksa...

Targat, vazhdojnë bllokadat në veriun e Kosovës

para 3 jave - Alsat-M

Për të tretën ditë po mbahen të bllokuara dy rrugët nacionale në veri të Kosovës si shenjë revolte nga serbët lokale për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve nga Serbia. Kryeministri i Kosovës...

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - RTK

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka deklaruar se është i gatshëm që të heq masën e reciprocitetit për targa të përkohshme, nëse ka një zotim të tillë edhe nga pala e Serbisë. Ai ka shprehur gatishmërinë...

Varhelyi fton Kosovën e Serbinë të sigurojnë lëvizjen e lirë

para 3 jave - Koha.net

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet e t’i kthehen dialogut. Të hënën, Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e...

Kurti për ministrin Rakiq: Nuk mori pjesë në protestën e qytetarëve serbë, ishte atje për të mos lejuar që situata të eskalojë

para 3 jave - Zhurnal

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur për prezencën e ministrit Goran Rakiq në pikën kufitare në Jarinjë në ditën kur u vendos reciprociteti me Serbinë për targat e automjeteve....

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - Zeri

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti....

Pamje: Kështu duket rruga nga Liqeni i Ujmanit e deri në Bërnjak

para 3 jave - OraInfo

Janë bërë tre ditë që kur ka hyrë në fuqi masa e reciprocitetit për targat e automjeteve që hyjnë nga Serbia në Kosovë. Forcat Speciale të Policisë së Kosovës janë vendosur në pikat kufitare në Jarinje...

Kështu duket rruga nga Liqeni i Ujmanit e deri në Bërnjak (VIDEO)

para 3 jave - Klan Kosova

Janë bërë tre ditë që kur ka hyrë në fuqi masa e reciprocitetit për targat e automjeteve që hyjnë nga Serbia në Kosovë. Forcat Speciale të Policisë së Kosovës janë vendosur në pikat kufitare në Jarinje...

Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

para 3 jave - RTK

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t`i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet...

Kamioni nga Maqedonia e kalon kufirin, kthehet mbrapsht nga Policia në Jarinjë

para 3 jave - Indeks online

Një kamion me targa të Maqedonisë së veriut ka kaluar kufirin me Serbinë në Jarinjë. Mirëpo Policia e Kosovës e ka kthyer të njëjtin për shkak të bllokimit të rrugës nga protestuesit serb. Përderisa po...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Medial

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Kurti për ministrin Rakiq: Nuk mori pjesë në protestën e qytetarëve serb, ishte atje për të mos lejuar që situata të eskalojë

para 3 jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur për prezencën e ministrit Goran Rakiq në pikën kufitare në Jarinjë në ditën kur u vendos reciprociteti me Serbinë për targat e automjeteve....

Ministri Goran Rakiq kërkon ndihmën e Serbisë, i kundërpërgjigjet Kurti: Duhet urgjentisht të pezullohet

para 3 jave - InfoShqip

Ministri i Kosovës, Goran Rakiq i cili vjen nga Lista Serbe që dirigjohet nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq, ka kërkuar ndihëm e tyre pas ngjarjeve në veriun e Kosovës, ku kryeministri Albin Kurti vendosi...

Mbeten të bllokuara pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë

para 3 jave - Klan

Mbeten të bllokuara pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë Kurti thirrje Beogradit: T’i heqim targat e përkohshme Mbeten të bllokuara pikat e kalimit kufitar të Jarinjës dhe Bërnjakut në kufirin mes Kosovës...

Policia ende në veri, bëhet ndërrimi i ekipit

para 3 jave - Indeks online

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal. Përderisa ata kanë bërë ndërrimin e ekipit pas përfundimit...

Kurti: Në veri rrugët janë bllokuar me kamionë pronë komunale, i ftoj t’i heqin

para 3 jave - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur i lumtur që problemi me targat po merr fund. Ai në një konferencë për media, ftoi edhe një herë serbët të zhbllokojnë rrugët që çojnë në dy pikat kufitare,...

Xhandarmëria Serbe nga kodrat vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - Lajmi.net

Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër, raporton EO. Situata vazhdon të jetë e qetë. Po ashtu, rruga vazhdon të jetë e bllokuar duke shkaktuar kolona të gjata. Forcat e Policisë së Kosovës...

Varhelyi për situatën në veri: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje

para 3 jave - GazetaBlic

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet dhe të tërhiqen nga, siç i quajti ai, “veprime të njëanshme”, pasi sipas tij, ato...

Protestuesit pakësohen në ditën e tretë të bllokadës në Bërnjak

para 3 jave - Ekonomia Online

Automjetet po qëndrojnë në mes të rrugës në Bërnjak, në qëllim të ndalimit të qarkullimit, si shenjë proteste ndaj masës reciproke për targa të vendosura nga Qeveria Kurti. Aty po qëndron njësia speciale...

Kurti mbron Rakiqin: Nuk mund të ankohem për bashkëpunimin me të, ai është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë u shpreh se nuk mendon që duhet të marr masa ndaj ministrit të tij, Goran Rakiq i cili është parë në protestat e serbëve në...

Kurti i përgjigjet Vuçiqit: Vrejta shumë inat dhe vrer, s'e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

DW: Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

para 3 jave - Bota Sot

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t'i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Koha.net

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

“Vendimi për targat i drejtë”, Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiç

para 3 jave - News33

Kryeministri Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Kurti tha se i vetmi person i icli...

“Vuçiç kërkon tensione”/ Kurti ofron zgjidhjen për krizën në kufi

para 3 jave - Vizion Plus

Rrugët kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vazhdojnë të jenë të bllokuara nga protestuesit serbë në ditën e tretë që kur Kosova vendosi të zbatojë masën e reciprocitetit për automjetet me targa serbe. Zyrtarët...

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - ABC News

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti....

“Vuçiç kërkon tensione”/ Kurti ofron zgjidhjen: Të dyja vendet të heqin “targat”

para 3 jave - Vizion Plus

Rrugët kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vazhdojnë të jenë të bllokuara nga protestuesit serbë në ditën e tretë që kur Kosova vendosi të zbatojë masën e reciprocitetit për automjetet me targa serbe. Zyrtarët...

Përplasja Kosovë-Serbi për targat, çfarë thotë marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Lexo

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

BE i dërgon Vuçiqit një propozim të ri për zgjidhjen e situatës në veri

para 3 jave - GazetaBlic

BE i dërgoi një propozim të ri Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për zgjidhjen e tensioneve në Kosovë. Të martën, pas sesionit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vuçiq deklaroi se kishte marrë...

Kurti: Vuçiç, i vetmi individ që ka interes për destabilizim! Jemi të hapur për bisedime

para 3 jave - Top Channel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e sotme të qeverisë ka folur sërish për vendimin e reciprocitetit me Serbinë për tagrat e automjeteve. Kurti falënderoi MPB-në dhe Policinë e Kosovës për...

Përgjigjet Kurti nëse do ta shkarkojë Goran Rakiqin

para 3 jave - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë gjatë konferencës për media pas mbledhjes së Qeverisë se nuk do të marrë masa ndaj ministrit serb, Goran Rakiq. Rakiq si kryetar i Listës Serbe ka qenë pjesë...

Kurti për deklaratat e Vuçiqit: Ai ka shumë inat dhe vrerë, se di për çfarë masash e ka fjalën

para 3 jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha sot se e ka vërejtur që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka shumë inati. Kurti tha se nuk e di se për çfarë masash ndaj Kosovës e ka fjalën presidenti serb....

Policia e Kosovës demanton mediumin serb: Tendencioz dhe i pavërtetë lajmi se u tentua të nxirret nga vetura një person në Bërnjak

para 3 jave - Infokusi

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Bota Press

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog, të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Top Channel

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi tha se duhet...

Kurti i gatshëm ta heq masën e reciprocitetit nëse e heq edhe Serbia, flet edhe për Rakiqin

para 3 jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së qeverisë. Ai ka folur edhe për zhvillimet në veri të vendit, ku ka thënë se pas vendimit për reciprocitet për targat...

Kurti: Borrell e Lajçak kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Kurti nuk merr masa ndaj Rakiq

para 3 jave - RTK

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të marrë masa ndaj ministrit për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq. Për këtë të fundit tha se në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinje ka shkuar që...

Kurti: Rakiq është përpjekur mos të eskalojë situata në veri

para 3 jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se me ministrin e tij serb, Goran Rakiq kanë dallime, por beson që ai është përpjekur që situata në veri të mos të eskalojë. “Me ministrin Rakiq kemi dallime të...

Xhandarmëria serbe vrojton nga kodra Policinë e Kosovës

para 3 jave - Top24

Xhandarmëria Serbe nga kodrat vëzhgon situatën në Jarinjë Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy...

Varhelyi për reciprocitetin: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Alsat-M

Komisionieri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka thënë se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje duke ju referuar vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa të përkohshme për qytetarët...

Kryeministri Kurti: Borrell e Lajçak kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Kurti: Borrelli e Lajçaku kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, i thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Telegrafi

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Policia e Kosovës demanton sërish mediat serbe: Në asnjë pikë kufitare në veri nuk pati incidente

para 3 jave - Lajmi.net

Së fundi të njëjtit kanë raportuar për një incident kinse të ndodhur në mes të Policisë së Kosovës dhe një qytetari serb. Të njëjtit kanë deklaruar se shkrimi është tendencioz dhe i pavërtetë. “Policia...

Përveç Policisë së Kosovës edhe policia serbe vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - ATV Live

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër. Ndryshe,...

Albin Kurti: Goran Rakiç po kujdeset që të mos eskalojë situata, nuk marrë masa ndaj tij

para 3 jave - GazetaBlic

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për pjesmarrjen e ministrit Goran Rakiç, në protestën e serbëve të veriut, pas vendimit për reciprocitet të targave, raporton Gazeta Blic. “Unë kam qenë në...

Kurti: E largojmë masën nëse e largon edhe Serbia

para 3 jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka theksuar përsëri se është i gatshëm të largojë masën për targa nëse njësoj vepron edhe Serbia. “E kam bërë të ditur edhe në takimin e djeshëm më ambasadorët e QUINT-it...

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - InfoShqip

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti....

Varhelyi: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - OraInfo

Komisioneri për Zgjerim i BE-së: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut Komisionieri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka thënë se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje...

BE i dërgon Vucicit një propozim të ri për zgjidhjen e situatës në veri

para 3 jave - InfoShqip

BE i dërgoi një propozim të ri Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për zgjidhjen e tensioneve në Kosovë. Të martën, pas sesionit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vucic deklaroi se kishte marrë...

Policia e Kosovës demanton sërish mediat serbe: Në asnjë pikë kufitare në veri nuk pati incidente

para 3 jave - Fakti Ditor

Mediat serbe janë duke vazhduar raportimin propagandistik në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës. Së fundi të njëjtit kanë raportuar për një incident kinse të ndodhur në mes të Policisë së...

Xhandarmëria Serbe nga kodrat vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - Fakti Ditor

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër, raporton...

Varhelyi për situatën në veri: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje

para 3 jave - Evropa e Lirë

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi nga Kosova dhe Serbia të ulin tensionet dhe të tërhiqen nga, siç i quajti ai, “veprime të njëanshme”, pasi sipas tij, ato...

Petkoviq: Veprimet e Kurtit “shkatërrojnë paqen në rajon”

para 3 jave - Ekonomia Online

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po angazhohet për destabilizim të situatës në Kosovë. Serbët në veri në Kosovës, për të tretën...

Tri ditë bllokadë: Policia dhe protestuesit nuk tërhiqen

para 3 jave - Kallxo

Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia. Të dy...

Targat/ “Më vjen keq për qytetarët”, Albin Kurti shfryn ndaj Aleksandër Vuçiç: Ai nxjerr vetëm vrer dhe inat

para 3 jave - FaxWeb

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

para 3 jave - TV Festa

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti....

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Zhurnal

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Komisioneri për Zgjerim i BE-së: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Gazeta Express

Komisionieri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka thënë se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje duke ju referuar vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa të përkohshme për qytetarët...

Situata në veri: Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vështrojnë njëra tjetrën nga larg

para 3 jave - Periskopi

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër, raporton...

Kurti fton serbët të heqin barrikadat: Eskalimi i intereson vetëm Vuçiqit

para 3 jave - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përsëritur qëndrimin e tij se vendimi për reciprocitet për targat me Serbinë, është vendim i drejtë. Në mbledhjen e Qeverisë, Kurti ka thënë sërish se oferta e Kosovës...

Xhandarmëria Serbe nga kodrat vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - Bota Press

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër. Situata...

Përveç Policisë së Kosovës edhe xhandarmëria serbe vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - Ekonomia Online

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe pjesëtarëve të xhandarmërisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë, raporton Ekonomia Online. Ata janë parë duke qëndruar në...

Varhelyi thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet

para 3 jave - Bota Sot

Komisionari për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas tensioneve të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për shkak të vendosjes së masës së reciprocitetit për targat e automjeteve....

Vazhdon bllokada në veriun e Kosovës

para 3 jave - Lajmi.net

Është dita e tretë që serbët e veriut të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinje dhe Bërnjak, në shenjë proteste pas vendosjes së masave të reciprocitetit nga...

Situata në veri: Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vështrojnë njëra tjetrën nga larg

para 3 jave - Gazeta Metro

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër, raporton...

Komisioneri i BE-së i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Klan Kosova

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve pas vendosjes...

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, komisioneri Varhelyi: Kthehuni në dialog

para 3 jave - Klan

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, komisioneri Varhelyi: Kthehuni në dialog Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka reaguar për situatën e tensionuar që po vijon në kufi mes Kosovës dhe Serbisë....

Kurti thirrje Serbisë: Të heqim masën për targat e përkohshme, ne jemi për dialog

para 3 jave - Klan

Kurti thirrje Serbisë: Të heqim masën për targat e përkohshme, ne jemi për dialog Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë mbledhjes së qeverisë ka reaguar për situatën në veri të vendit, pas vendimit...

Kurti: I vetmi individ që ka interes për destabilizim është Vuçiqi, ne jemi të hapur për bisedime

para 3 jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka folur sërish për vendimin e reciprocitetit me Serbinë për tagrat e automjeteve. Kurti falënderoj MPB-në dhe Policinë e Kosovës për...

BE bën thirje për dialog dhe “ulje” gjakrash, kërkojnë takim Kurti-Vuçiç sipas mediave

para 3 jave - Dosja.al

Vuçiç dhe Kurti 22 Shtator, 2021 16:42 Përditësuar: 16:43 BRUKSEL – Ministri i jashtëm i BE-së Josep Borrell dhe përfaqësuesi i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak janë në kontakt nëpërmjet...

Përveç Policisë së Kosovës edhe policia serbe vëzhgon situatën në Jarinjë

para 3 jave - Ekonomia Online

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë, raporton Ekonomia Online. Dy policë të Serbisë janë parë duke...

Kurti mbron Rakiqin: Nuk mund të ankohem për bashkëpunimin me të, ai është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Tetova Sot

Kryeministri Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë u shpreh se nuk mendon që duhet të marr masa ndaj ministrit të tij, Goran Rakiq i cili është parë në protestat e serbëve në...

Kurti fton serbët të heqin barrikadat: Vuçiç i vetmi që do incidente

para 3 jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përsëritur qëndrimin e tij se vendimi për reciprocitet për targat me Serbinë, është vendim i drejtë. Në mbledhjen e Qeverisë, Kurti ka thënë sërish se oferta e Kosovës...

Kurti: T’i heqim të dyja shtetet targat e përkohshme

para 3 jave - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përsëritur qëndrimin e tij se vendimi për reciprocitet për targat me Serbinë, është vendim i drejtë. Në mbledhjen e Qeverisë, Kurti ka thënë sërish se oferta e Kosovës...

Policia e Kosovës reagon: Nuk ka pasur situatë dramatike në Bërnjak

para 3 jave - Bota Press

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar mediat serbe se në Bërnjak ka pasur situatë dramatike. Përmes një komunikate për media, Policia ka thënë se informacion është i pavërtetë dhe tendencioz ka për qëllim...

Kurti: I vetmi individ që ka interes për destabilizim është Vuçiqi, ne jemi të hapur për bisedime

para 3 jave - Zhurnal

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka folur sërish për vendimin e reciprocitetit me Serbinë për tagrat e automjeteve. Kurti falënderoj MPB-në dhe Policinë e Kosovës për...

Reciprociteti për targat, vendim i drejtë i Kosovës – Marrëveshja e vitit 2016 ishte pesëvjeçare (Dokument)

para 3 jave - Telegrafi

Nga e hëna Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë për targat e automjeteve, bazuar në Marrëveshjet e vitit 2011 dhe 2016 për lëvizjen e lirë. Në marrëveshjen për lëvizjen...

Vazhdon bllokada vazhdon në veriun e Kosovës

para 3 jave - DW

Kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që si Kosova edhe Serbia t'i heqin tabelat e përkohshme të automjeteve e qytetarët të lëvizin lirshëm. Serbia pret përgjigje nga BE lidhur me marrëveshjet...

Komisioneri i BE-së thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - RTK

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve...

Kurti: Vetëm Vuçiqi ka interes për incidente pas vendimit të reciprocitetit

para 3 jave - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po ka interes për incidente pas vendimit për reciprocitetin me tabela. Në mbledhjen e qeverisë, kreu qeveritar...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit Kosovë-Serbi?

para 3 jave - NOA

Hyrja në fuqi e vendimit të autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masat e reciprocitetit ndaj automjeteve me targa të Serbisë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti: Kosova dhe Serbia të heqin targat e përkohshme të makinave

para 3 jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i bëri thirrje të mërkurën Serbisë që të dyja palët të heqin nga përdorimi targat e përkohshme të makinave dhe të hapet rruga për lëvizjen e lirë të qytetarëve. Ai...

Komisioneri i BE-së i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Indeks online

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve pas vendosjes...

Tri ditë bllokadë: Policia dhe protestuesit nuk tërhiqen

para 3 jave - RTK

Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia. Të dy...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Aktuale

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb: Tendencioz dhe i pavërtetë lajmi se u tentua të nxirret nga vetura një person në Bërnjak

para 3 jave - Revista Kosovarja

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Kurti: Kosova dhe Serbia të heqin targat e përkohshme të makinave

para 3 jave - Zëri i Amerikës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i bëri thirrje të mërkurën Serbisë që të dyja palët të heqin nga përdorimi targat e përkohshme të makinave dhe të hapet rruga për lëvizjen e lirë të qytetarëve. Ai...

Vjen edhe një reagim nga BE, për situatën në veri të Mitrovicës

para 3 jave - GazetaBlic

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve pas vendosjes...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Ina

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Policia e Kosovës demanton lajmet nga mediumi serb: Nuk ka tensione në Bërnjak

para 3 jave - Gazeta Metro

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb “Kosovo Online”: Raportim tendencioz, i pavërtetë dhe dezinformues

para 3 jave - Informatat

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Alsat-M

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Tri ditë bllokadë: Policia dhe protestuesit nuk tërhiqen

para 3 jave - Bota Sot

Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia. Të dy...

Tensionet Kosovë-Serbi, Varhelyi: Veprimet e njëanshme s’janë zgjidhje!

para 3 jave - Mapo

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi, reagon lidhur me tensionet në kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë, pas vendosjes së reciprocitetit për targat nga ana e Kosovës, gjë që është...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Zeri

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti: Vetëm Vuçiqi ka interes për eskalim të situatës, ne jemi për dialog

para 3 jave - Zeri

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka theksuar përsëri se vendimi i marrë të hënën për reciprocitet për targat me Serbinë është vendim i drejtë. I pari i ekzekutivit, gjatë mbledhjes së Qeverisë, theksoi...

Policia e Kosovës demanton sërish mediat serbe: Nuk ka ndodhur asnjë incident në Bërnjak

para 3 jave - ATV Live

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me raportimin e medieve serbe se gjoja në Bërnjak është paraqitur situatë dramatike dhe se aty pjesëtarët e policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person dhe...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb “Kosovo Online”: Raportim tendencioz, i pavërtetë dhe dezinformues

para 3 jave - Ditapost

Policia e Kosovës përmes një komunikate i ka reaguar mediumit serb kosovo-online për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person e që...

Tri ditë bllokadë: Policia dhe protestuesit nuk tërhiqen

para 3 jave - Evropa e Lirë

Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia. Të dy...

Kurti i bën thirrje Serbisë: T'i heqim targat e përkohshme

para 3 jave - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Kurti i “lutë” serbët të largojnë kamionët e pronës komunale nga rruga në Jarinje

para 3 jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillimin e mbledhjes së Qeverisë ka falenderuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe pjesëtarët e Policisë për punën që po e kryejnë në pikën kufitare Jarinje. Kurti...

Kurti thirrje Serbisë: T'i heqim targat e përkohshme

para 3 jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Ina

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti i përgjigjet Vuçiqit: Vrejta shumë inat dhe vrer, s’e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Infokusi

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Gazeta Express

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti i bën thirrje Serbisë: T’i heqim targat e përkohshme

para 3 jave - Vizion Plus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Policia e Kosovës pasi u raportua se tentuan ta nxjerrin nga vetura një serb: E pavërtetë, tendencioze

para 3 jave - Periskopi

Mediet serbe të afërta më pushtetin e Aleksandar Vuçiqit kanë deklaruar se ka eskaluar paksa situata në Jarinje, me njësinë speciale të Kosovës që provoi ta tërhiqte nga vetura një serb – por i cili më...

Policia e Kosovës demanton mediumin serb: Raportim tendencioz, i pavërtetë dhe dezinformues

para 3 jave - Epoka e Re

Policia e Kosovës i ka reaguar mediumit serb “Kosovo-online” për raportimin se në pikën kufitare në Bërnjak pjesëtarë të policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person, ku më pas ka reaguar KFOR-i...

Policia e Kosovës demanton raportimet në mediat serbe për një incident në Bërnjak

para 3 jave - Arbresh

Policia e Kosovës ka demantuar mediat serbe, të cilat kanë raportuar se pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person, për çka edhe është dashur ndërhyrja e KFOR-it. Përmes...

Kurti: Nuk besoj se është në interesin e Serbisë ta refuzojë dialogun, siç po bën aktualisht

para 3 jave - Zeri

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka folur për situatën e cila është krijuar ditët e fundit në veri, pas reciprocitetit ndaj Serbisë për targa të automjeteve. Në mbledhjen e Qeverisë Kurti tha se nuk beson...

Kurti flet për situatën në veri: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - OraInfo

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Kallxo

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Ishte pjesë e protestave në veri, Kurti tregon se a do ta shkarkoj Goran Rakic

para 3 jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, sot ka dalur në konferencë për media pas mbledhjes që kishte me kabinetin qeveritar, ku foli edhe për situatën e krijuar në veri të vendit ku po zbatohet reciprociteti...

Policia e Kosovës demanton sërish mediat serbe: Nuk ka ndodhur asnjë incident në Bërnjak

para 3 jave - KosovaPress

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me raportimin e medieve serbe se gjoja në Bërnjak është paraqitur situatë dramatike dhe se aty pjesëtarët e policisë kanë tentuar të nxjerrin nga vetura një person dhe...

Policia demanton medien serbe: S’ka tensione në Bërnjak

para 3 jave - Ekonomia Online

Policia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik, përmes këtij njoftimi zyrtar demanton shkrimin tendencioz dhe të pavërtetë të publikuar në mediumin serb kosovo-online, se kinse në...

Kurti për Vuçiqin: Vrejta shumë inat dhe vrer, s’e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Tetova Sot

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Kurti: S’mendoj që duhet të marr masa ndaj Rakiqit

para 3 jave - Lajm

Kryeministri Albin Kurti ka folur për veprimet e ministrit të tij Goran Rakiq për situatën e fundit të krijuar pas vendosjes së reciprocitetit me targat serbe. Ai tha se nuk e sheh të nevojshme të ndërmarrë...

Pamje se si duket rruga nga Liqeni i Ujmanit e deri në Bërnjak

para 3 jave - Lajm

Janë bërë tre ditë që kur ka hyrë në fuqi masa e reciprocitetit për targat e automjeteve që hyjnë nga Serbia në Kosovë. Forcat Speciale të Policisë së Kosovës janë vendosur në pikat kufitare në Jarinje...

Të gjthë në mbështetje të reciprocitetit për targat!

para 3 jave - Bota Sot

Nga mëngjesi i së hënës, kur Qeveria e Republikës së Kosovës nisi zbatimi i reciprocitetit për targa të përkohshme për veturat me targa të Serbisë që hyjnë në territor të Kosovës, serbët lokal në shënjë...

Kurti në mbledhjen e qeverisë flet për reciprocitetin, ka disa fjalë për Vuçiqin

para 3 jave - Bota Sot

(E plotësuar 10:53) - Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po ka interes për incidente pas vendimit për reciprocitetin me tabela. Në mbledhjen e...

Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit për problemin me targat

para 3 jave - OraInfo

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit? Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta...

Kjo është situata aktuale në Jarinjë

para 3 jave - Gazeta Express

Situata në pikën kufitare në Jarinje është më e qetë se ditët e mëparshme. Gjatë rrugës për në këtë pikë kufitare për dallim nga ditët e kaluara, ka më pak patrulla policore të cilët kanë qenë duke kontrolluar...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Kurti u kërkon serbëve të largojnë kamionët nga rruga në Jarinje

para 3 jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillimin e mbledhjes së Qeverisë ka falenderuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe pjesëtarët e Policisë për punën që po e kryejnë në pikën kufitare Jarinje. Kurti...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - RTK

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti për gjendjen në veri: Askush në Kosovë nuk ka interes për incidente, interes të tillë si duket ka vetëm Vuçiqi

para 3 jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para mbledhjes së Qeverisë ka folur për masën e vendosur ndaj Serbisë për targat e automjeteve. Kurti përsëri theksoi se ky vendim është i drejtë dhe garantojnë lëvizjen...

Kurti: Vuçiq ka shumë inat dhe vrer, s’i kontribuon qetësimit të situatës

para 3 jave - Lajmi.net

Kurti foli edhe rreth deklaratës së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se Kosova s’e heq masën e reciprocitetit për targat e automjeteve serbe, Serbia do të ndërmarrë masa politike dhe ekonomike...

Nuk do të ketë masa ndaj Goran Rakiqit për pjesëmarrje në protestë, thotë kryeministri

para 3 jave - Lajmi.net

Ai ka folur edhe për zhvillimet në veri të vendit, ku ka thënë se pas vendimit për reciprocitet për targat e automjeteve, Serbia ka refuzuar të takohet në Bruksel. “Ne jemi të hapur për diskutime dhe takime...

Policia ende në veri, bëhet ndërrimi i ekipit

para 3 jave - Tetova Sot

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal, raporton Ekonomia Online.Përderisa ata kanë bërë ndërrimin...

Kurti: I tregova edhe Lajçakut, që jemi të gatshëm ta heqim reciprocitetin, por që këtë duhet ta bëjë edhe Serbia

para 3 jave - GazetaBlic

Kryeministri Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka bërë të ditur se ka biseduar me përfaqësuesin e BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, raporton Gazeta Blic. Kurti ka thënë se i ka treguar...

Kurti sërish iu bënë thirrje kryetarëve të komunave në veri: Tërheqin automjetet, lirojeni rrugën

para 3 jave - Lajmi.net

“Jam njoftuar se pengesat në dy pikat kufitare po bëhet nga kamionë që janë pronë e institucioneve komunale. I ftoj kryetarët e komunave në veri që të tërheqin automjetet dhe grupin e organizuar të serbëve...

Reciprociteti i targave, policia ende në veri

para 3 jave - Lajmi.net

Përderisa ata kanë bërë ndërrimin e ekipit pas përfundimit të orarit.Rruga u bllokua pas vendosjes së reciprocitetit për targat nga Qeveria për automjetet që hyjnë nga Serbia. Nata në këtë pikëkalim kufitar...

Kurti tregon se a do të marrë masa ndaj Goran Rakiqit për pjesëmarrje në protestë

para 3 jave - Lajmi.net

Ai ka folur edhe për zhvillimet në veri të vendit, ku ka thënë se pas vendimit për reciprocitet për targat e automjeteve, Serbia ka refuzuar të takohet në Bruksel. “Ne jemi të hapur për diskutime dhe takime...

Kurti: Jam i gatshëm ta heq këtë masë, nëse zotohet edhe Serbia

para 3 jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitet për targat në rast se edhe Serbia zotohet se do ta bëjë një gjë të tillë kundrejt Kosovës. Kështu deklaroi...

Kurti u kërkon serbëve të largojnë kamionët e pronës komunale nga rruga në Jarinje

para 3 jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillimin e mbledhjes së Qeverisë ka falenderuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe pjesëtarët e Policisë për punën që po e kryejnë në pikën kufitare Jarinje, shkruan...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Bota Sot

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti: Rakiq është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës nuk do të marrë masa ndaj ministrit për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq. Albin Kurti ka deklaruar se ministri i tij ka shkruar në Bërnjak dhe Jarinje për të qetësuar situatën dhe...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Evropa e Lirë

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kosova nuk ka faj për tensionet/Vjen paralajmërimi për situatën në kufi, ja çfarë fshihet pas veprimeve agresive serbe për reciprocitetin

para 3 jave - Bota Sot

“Te ky reciprocitet i targave të përkohshme për vetura ose Kosova dhe Serbia kanë të dyja të drejtë, ose e kanë të dyja gabim. Pra, ose do t’i mbajmë aso lloj targash të dyja shtetet, ose le t’i heqim...

Serbët në Jarinje, gazetarit kosovar: Alo…, mos na inçizo!

para 3 jave - Indeks online

Janë bërë tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat. Rrugët të cilat çojnë në Jarinjë, ashtu si edhe në pikëkalimin tjetër kufitar Bërnjak, vazhdojnë të...

Kurti: Jam i gatshëm ta heq masën e reciprociteti, nëse ka zotim edhe nga pala serbe

para 3 jave - KosovaPress

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka deklaruar se është i gatshëm që të heq masën e reciprocitetit për targa të përkohshme, nëse ka një zotim të tillë edhe nga pala e Serbisë. Ai ka shprehur gatishmërinë...

Dita e tretë e protestës, serbët mbajnë të bllokuar kufirin e Jarinjës dhe Bërnjakut

para 3 jave - Top Channel

Protestuesit serbë vazhdojnë të mbajnë të bllokuar për të tretën ditë rresh pikën kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut. Ata kundërshtojnë reciprocitetin e targave, që nuk i njeh më targat e Serbisë në Kosovë,...

Për të tretën ditë me radhë pikat kufitare mes Serbisë e Kosovës në Jarinjë e në Bërnjakë vazhdojnë të jenë të bllokuara

para 3 jave - Radio Kosova e Lire

Për të tretën ditë me radhë pikat kufitare mes Serbisë dhe Kosovës në Jarinjë dhe në Bërnjakë vazhdojnë të jenë të bllokuara. Serbët vazhdojnë të protestojnë pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin...

Komisioneri i BE-së thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Top24

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve...

Vendimi i Kosovës për targat, serbët në protestë, vijojn të mbyllura i pikat kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut

para 3 jave - News33

Është dita e tretë sot që dogana në Jarinjë dhe në Bërnjak vijon të jetë e bllokuar. Serbët vijojnë të protestojnë pas marrjes së vendmit të qeverisë së Kosovës për reciprocitetin e targave. Që do të thotë...

BE i dërgon Vucicit një propozim të ri për zgjidhjen e situatës në veri

para 3 jave - Gazeta Metro

BE i dërgoi një propozim të ri Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për zgjidhjen e tensioneve në Kosovë. Të martën, pas sesionit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vucic deklaroi se kishte marrë...

Kamioni nga Maqedonia e kalon kufirin, kthehet mbrapsht nga Policia në Jarinjë

para 3 jave - ATV Live

Një kamion me targa të Maqedonisë së Veriut ka kaluar kufirin me Serbinë në Jarinjë. Mirëpo Policia e Kosovës e ka kthyer për shkak të bllokimit të rrugës nga protestuesit serb. Kujtojmë se po bëhen tri...

Kamioni nga Maqedonia e kalon kufirin, kthehet mbrapsht nga Policia në Jarinjë

para 3 jave - Ekonomia Online

Një kamion me targa të Maqedonisë së veriut ka kaluar kufirin me Serbinë në Jarinjë, raporton Ekonomia Online. Mirëpo Policia e Kosovës e ka kthyer të njëjtin për shkak të bllokimit të rrugës nga protestuesit...

Media serbe: Vuçiqit i shkon një propozim i ri, të takohet me Kurtin tash në Bruksel

para 3 jave - Periskopi

Mediat serbe raportojnë se Aleksandër Vuçiqit i ka shkuar një propozim sërish sot nga Bashkimi Evropian lidhur me situatën e fundit të krijuar në Kosovë. Tanjug raporton duke u thirrur në burime të larta...

BE: Gati të thërrasim liderët e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

para 3 jave - Klan

BE: Gati të thërrasim liderët e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel Joseph Borrell zhvillon biseda telefonike me Kurtin dhe Vuçiç Bashkimi Europian i ka bërë edhe njëherë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përdorin...

Kurti për deklaratën e Vuçiç: Nuk e ndoqa të gjithë, por vërejta vrer dhe inat

para 3 jave - Dosja.al

Albin Kurti 22 Shtator, 2021 14:05 Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç lidhur me vendimin...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Albeu

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Telegrafi

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e Njësive speciale të Kosovës...

Dita e tretë e protestës – mbeten të bllokuara Jarinja e Bërnjaku

para 3 jave - Koha.net

Në ditën e tretë që kur Kosova vendosi të zbatojë masën e reciprocitetit për targat e veturave nga Serbia, rrugët kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vazhdojnë të jenë të bllokuara nga protestuesit serbë....

Komisioneri i BE-së thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Lajmi.net

Përmes një publikimi në Twitter, Varhelyi deklaroi se veprimet e njëanshme prodhojnë vetëm tension. “Serbia dhe Kosova. Është e domosdoshme që të përmbahuni dhe të ulni tensionet, t’i ktheheni dialogut...

Dita e tretë e reciprocitetit, media serbe: ROSU vazhdon të kontrollojë kalimet në Jarinje e Bërnjak, serbët në protestë

para 3 jave - Bota Sot

Situata e krijuar me vendosjen reciprocitetit lidhur me tabelat e regjistrimit të automjeteve dhe ndërhyrjen e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës ka vazhduar edhe në ditën e tretë, ndërsa serbët po...

“T’i heqim targat e përkohshme”/ Kurti për tensionet në veri: I vetmi person që do incidente është Vuçiç

para 3 jave - Java News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Argument

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Kurti i bën thirrje Serbisë: T’i heqim targat e përkohshme

para 3 jave - Nistori

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Alsat-M

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Krejt çka ndodhi gjatë natës në Jarinjë

para 3 jave - OraInfo

Çfarë ndodhi gjatë natës në Jarinjë? Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të...

Kurti i përgjigjet Vuçiqit: Vrejta shumë inat dhe vrer, s’e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Kurti sërish iu bënë thirrje kryetarëve të komunave në veri: Tërheqin automjetet, lirojeni rrugën

para 3 jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u ka bërë thirrje kryetarëve të komunave në veri që të largojnë nga pikat kufitare kamionët. Sipas tij, kamionët të cilët po qëndrojnë në pikat kufitare, janë pronë...

Kurti tregon nëse do të marrë masa ndaj ministrit serb Rakiq

para 3 jave - ATV Live

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të marrë masa ndaj ministrit për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq. Për këtë të fundit tha se në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinje ka shkuar që të...

Targat: Dita e tretë, mbeten të bllokuara Jarinja e Bërnjaku

para 3 jave - Alsat-M

Po bëhen tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat, ku si rrjedhojë dy rrugë, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po e...

Varhelyi: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Epoka e Re

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian (BE), Oliver Varhelyi, duke ju referuar vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa të përkohshme për qytetarët e Serbisë që futen në Kosovë,...

Kurti: Rakiq është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur edhe për prezencën e ministrit Goran Rakiq në pikën kufitare në Jarinjë në ditën kur u vendos reciprociteti me Serbinë për targat...

Komisioneri i BE-së i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Tetova Sot

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve pas vendosjes...

Kurti: Borrell e Lajçak kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - Daily News

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Rakic kërkonte ndihmë nga Vucic, Kurti thotë se shkoi atje për të qetësuar protestuesit

para 3 jave - Gazeta Metro

Ka tre ditë që kur Njësia Speciale e Kosovës është vendosur në veri të vendit, me qëllim zbatimin e reciprocitetit të targave me Serbinë, duke bërë që kjo stituatë të ngjall reagime të shumta. E për këtë...

Varhelyi: Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes

para 3 jave - InFokus

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Reciprociteti i targave, policia ende në veri

para 3 jave - Periskopi

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal. Përderisa ata kanë bërë ndërrimin e ekipit pas përfundimit...

Kurti: Rakiq është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur edhe për prezencën e ministrit Goran Rakiq në pikën kufitare në Jarinjë në ditën kur u vendos reciprociteti me Serbinë për targat...

Kurti: Jam i gatshëm ta heq këtë masë, nëse zotohet edhe Serbia

para 3 jave - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitet për targat në rast se edhe Serbia zotohet se do ta bëjë një gjë të tillë kundrejt Kosovës. Kështu deklaroi...

Kurti mbron Goran Rakiç: Është përpjekur që situata të mos eskalojë, nuk ankohëm për bashkëpunimin me të

para 3 jave - Dosja.al

Albin Kurti 22 Shtator, 2021 13:26 Kryeministri Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë u shpreh se nuk mendon që duhet të marr masa ndaj ministrit të tij, Goran Rakiç i cili është...

Kurti: Jam i gatshëm të heq masën e reciprocitetit nëse Serbia do të bëj të njejtën gjë

para 3 jave - Dosja.al

Albin Kurti 22 Shtator, 2021 13:17 KOSOVË- Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është treguar i gatshëm të heqë masën e reciprocitetit për targat, nëse Serbia do të bëjë të njejtën gjë. Gjatë një konference,...

Çfarë ndodhi gjatë natës në Jarinjë?

para 3 jave - GazetaBlic

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë...

Kurti i gatshëm të tërhiqet për reciprocitetin, s’merr masa ndaj Rakiqit: BE-ja kërkoi takim

para 3 jave - Ekonomia Online

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka mbajtur konference për medie, në gjashtë mujorin e punës në krye të Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Kurti ka folur edhe për vendimin e 20 shtatorit që ka të bëjë...

Reciprociteti i targave, policia ende në veri

para 3 jave - Periskopi

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal. Përderisa ata kanë bërë ndërrimin e ekipit pas përfundimit...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Kurti për Vuçiqin: Vrejta shumë inat dhe vrer, s’e di për çfarë masash po flet

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media është pyetur dhe ka folur ndër tjerash edhe për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës...

Kurti mbron Rakiqin: Nuk mund të ankohem për bashkëpunimin me të, ai është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë u shpreh se nuk mendon që duhet të marr masa ndaj ministrit të tij, Goran Rakiq i cili është parë në protestat e serbëve në...

Ishte pjesë e protestave në veri, Kurti tregon se a do ta shkarkoj Goran Rakic

para 3 jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, sot ka dalur në konferencë për media pas mbledhjes që kishte me kabinetin qeveritar, ku foli edhe për situatën e krijuar në veri të vendit ku po zbatohet reciprociteti...

Kurti për deklaratat e Vucic: Vrer që nuk i kontribuojnë situatës

para 3 jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës, në paraqitjen për media, ka thënë se për aksionin në veri të vendit për vendosjen e reciprocitetit kanë qenë në dijeni, Kfori, Bashkimi Europian, Eulex si dhe Serbia sepse kishte...

Kurti për reciprocitetin me targa: Jam i gatshëm ta heq këtë masë, nëse zotohet edhe Serbia

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është i gatshëm që ta heqë masën e reciprocitet për targat në rast se edhe Serbia zotohet se do ta bëjë një gjë të tillë kundrejt Kosovës. Kështu deklaroi...

Kurti: Borrell e Lajçak kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Kurti mbron Goran Rakiqin para gazetarëve pasi ai ishte në Veri me protestuesit serbë

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për pjesëmarrjen e ministrit të tij serb, Goran Rakiq në protestën në Veri pas vendosjes së reciprociteti për targa. Kurti u pyet nga gazetarët nëse do të ketë...

Kurti, qytetarëve serbë: Tërhiquni nga rruga, e keni bllokuar veten

para 3 jave - Epoka e Re

Kryeministri Albin Kurti gjatë një konference për media ka folur për zhvillimet e fundit në veri. Ai ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të ndërtojnë marrëdhënie të mira fqinjësore, duke u bazuar edhe...

Kurti e Vuçiqi ftohen në Bruksel për reciprocitetin për targa, Beogradi refuzon ftesën

para 3 jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Njësia Speciale e Kosovës vazhdon të qëndrojë në Jarnjë, kjo është gjendja e sigurisë

para 3 jave - Arbresh

Ka hyrë në ditën e tretë bllokimi i rrugës që dërgon në Jarinjë, në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë. Gjendja në këtë pjesë vazhdon të jetë e qetë, mirëpo e bllokuar nga qytetarë serbë, të cilët...

Të gjthë në mbështetje të reciprocitetit për targat!

para 3 jave - Tetova Sot

Nga mëngjesi i së hënës, kur Qeveria e Republikës së Kosovës nisi zbatimi i reciprocitetit për targa të përkohshme për veturat me targa të Serbisë që hyjnë në territor të Kosovës, serbët lokal në shënjë...

Kurti: Borrell e Lajçak kërkuan takim në Bruksel, ne ishim të gatshëm, Beogradi refuzoi

para 3 jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media tha se janë shprehur të gatshëm për një takim me palën serbe në Bruksel, pas reciprocitetit me targa, të thirrur nga përfaqësuesi i lartë...

Kurti tregon nëse do të marrë masa ndaj ministrit serb Rakiq

para 3 jave - KosovaPress

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të marrë masa ndaj ministrit për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq. Për këtë të fundit tha se në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinje ka shkuar që të...

Kurti sërish iu bënë thirrje kryetarëve të komunave në veri: Tërheqin automjetet, lirojeni rrugën

para 3 jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u ka bërë thirrje kryetarëve të komunave në veri që të largojnë nga pikat kufitare kamionët. Sipas tij, kamionët të cilët po qëndrojnë në pikat kufitare, janë pronë...

Kurti mbron Rakiqin: Nuk mund të ankohem për bashkëpunimin me të, ai është përpjekur që situata të mos eskalojë

para 3 jave - Fakti Ditor

Kryeministri Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së qeverisë u shpreh se nuk mendon që duhet të marr masa ndaj ministrit të tij, Goran Rakiq i cili është parë në protestat e serbëve në...

Kurti kërkon nga serbët të largojnë kamionët e pronave komunale nga rrugët në Jarinje dhe Bërnjak

para 3 jave - Lajmi.net

Kryeministri Kurti që në fillim deklaroi se falënderon zyrtarët policorë të cilët po përkujdesen për rendin dhe qetësinë në veriun e vendit. Por njëkohësisht ai deklaroi se kamionët të cilët janë vendosur...

Kurti: I vetmi individ që ka interes për destabilizim është Vuçiqi, ne jemi të hapur për bisedime

para 3 jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka folur sërish për vendimin e reciprocitetit me Serbinë për tagrat e automjeteve. Kurti falënderoj MPB-në dhe Policinë e Kosovës për...

Kurti u kërkon serbëve të largojnë kamionët nga rruga në Jarinje

para 3 jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillimin e mbledhjes së Qeverisë ka falenderuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe pjesëtarët e Policisë për punën që po e kryejnë në pikën kufitare Jarinje. Kurti...

Nata e dytë në Jarinjë kaloi e qetë dhe me numër të vogël të protestuesve

para 3 jave - Ina

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë...

Policia ende në veri, bëhet ndërrimi i ekipit

para 3 jave - ATV Live

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal. Ata kanë bërë ndërrimin e ekipit pas përfundimit të...

Çfarë ndodhi gjatë natës në Jarinjë?

para 3 jave - Gazeta Express

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë...

Policia ende në veri, bëhet ndërrimi i ekipit

para 3 jave - Ekonomia Online

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës po vazhdojnë të qëndrojnë në Jarinjë, duke monitoruar gjendjen e sigurisë pas bllokadës së rrugës nga serbët lokal, raporton Ekonomia Online. Përderisa ata kanë bërë ndërrimin...

Kurti fton serbët të heqin barrikadat, thotë se Vuçiq është i vetmi që dëshiron incidente

para 3 jave - KosovaPress

Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje serbëve të largojnë barrikadat pas reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë, duke thënë se personi i vetëm që dëshiron incidente është presidenti Aleksandër...

Targat: Dita e tretë, mbeten të bllokuara Jarinja e Bërnjaku

para 3 jave - Sovrani

Po bëhen tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat, ku si rrjedhojë dy rrugë, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po e...

Kurti: Me kamionët në rrugë serbët po bllokojnë veten, vetëm Vuçiq ka interes për incidente e destabilizim

para 3 jave - Lajmi.net

Me këtë rast, kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar lidhur me situatën e krijuar në veri të vendit. Kryeministri Kurti deklaroi se Kosova nuk është për incidente, por është për dialog e bisedim....

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Zeri

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Si shkoi nata në Jarinjë?

para 3 jave - Aktuale

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Tetova Sot

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Varhelyi për reciprocitetin: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Fakti Ditor

Komisionieri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka thënë se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje duke ju referuar vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa të përkohshme për qytetarët...

Bllokimi i pikës kufitare ka sjellë ditën e tretë të protestës, zbardhet strategjia e serbëve

para 3 jave - Java News

Pika kufitare vazhdon të mbahet peng për të tretën ditë rresht, pasi protestuesit serbë e kanë bllokuar pikën kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut. Ata kundërshtojnë reciprocitetin e targave, që nuk i njeh...

BE për Express: Borell mbrëmë ka kontaktuar Kurtin dhe Vuçiqin, palët t’i ulin tensionet menjëherë

para 3 jave - News Tv

Kryediplomati evropian, Josep Borell mbrëmë ka kontaktuar kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin Aleksander Vuçiq pas situatës së krijuar në veri të Kosovës, ku ka filluar zbatimi i reciprocitetit me...

“Vendimi për targat i drejtë”, Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiç

para 3 jave - News Tv

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Kreu i qeverisë është shprehur...

Dita e tretë e bllokimit, nata kaloi e qetë në Jarinje

para 3 jave - Klan Kosova

Nata në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë një numër i tyre...

Pikat kufitare ku takohen Kosova dhe Serbia

para 3 jave - Gazeta Express

Rrugët që shpijnë në dy pikat kufitare, Bërnjak dhe Jarinjë, po mbahen të bllokuara nga serbët lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit të Kosovës për ndalim të targave të veturave...

Varhelyi thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet

para 3 jave - KosovaPress

Komisionari për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas tensioneve të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për shkak të vendosjes së masës së reciprocitetit për targat e automjeteve....

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Lajmi.net

Përfaqësues të Serbisë thonë se Kosova, me këtë veprim, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Në Prishtinë thonë se...

Kurti fton serbët të heqin barrikadat: Eskalimi i intereson vetëm Vuçiqit

para 3 jave - in7

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përsëritur qëndrimin e tij se vendimi për reciprocitet për targat me Serbinë, është vendim i drejtë. Në mbledhjen e Qeverisë, Kurti ka thënë sërish se oferta e Kosovës...

Varhelyi thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet

para 3 jave - ATV Live

Komisionari për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas tensioneve të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për shkak të vendosjes së masës së reciprocitetit për targat e automjeteve....

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Gazeta Express

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Nata në Jarinjë kaloi e qetë

para 3 jave - Indeks online

Nata në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë një numër i tyre...

Komisioneri për Zgjerim i BE’së: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Gazeta Metro

Komisioneri i Bashkimit Europian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Kurti: Me kamionët në rrugë serbët po bllokojnë veten, vetëm Vuçiq ka interes për incidente e destabilizim

para 3 jave - Fakti Ditor

Qeveria e Kosovës është duke zhvilluar mbledhjen e radhës. Me këtë rast, kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar lidhur me situatën e krijuar në veri të vendit. Kryeministri Kurti deklaroi se...

Komisioneri për Zgjerim i BE-së: Veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje, palët t’i kthehen dialogut

para 3 jave - Ekonomia Online

Komisionieri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka thënë se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje duke ju referuar vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa të përkohshme për qytetarët...

Përfaqësuesi i BE-së : Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog – të sigurohet liria e lëvizjes pa vonesë

para 3 jave - Arbresh

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë. Varhelyi,...

Kjo është situata aktuale në Jarinjë

para 3 jave - Tetova Sot

Situata në pikën kufitare në Jarinje është më e qetë se ditët e mëparshme. Gjatë rrugës për në këtë pikë kufitare për dallim nga ditët e kaluara, ka më pak patrulla policore të cilët kanë qenë duke kontrolluar...

Reciprociteti: Vendimi (i vonuar) i qeverisë së Kosovës për qarkullimin e automjeteve dhe diplomacia teatrale serbe e tensioneve artificiale

para 3 jave - Bota Sot

Një veprim normal i qeverisë së Kosovës në 20 shtator 2021 për të zbatuar marrëveshjen e nënshkruar në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë në 14 shtator 2016 për lirinë e qarkullimit të automjeteve midis...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Bota Sot

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - RTK

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Dita e tretë e protestës, serbët mbajnë të bllokuar kufirin e Jarinjës dhe Bërnjakut

para 3 jave - Tetova Sot

Protestuesit serbë vazhdojnë të mbajnë të bllokuar për të tretën ditë rresh pikën kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut. Ata kundërshtojnë reciprocitetin e targave, që nuk i njeh më targat e Serbisë në Kosovë,...

Komisioneri i BE-së i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për ulje të tensioneve

para 3 jave - Lajm

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për lëvizjen e lirë të qytetarëve pas vendosjes...

Numër i madh i serbëve edhe sot në Jarinje, vazhdon bllokada me markineri të rënda

para 3 jave - Lajmi.net

Numër i madh i protestuesve serbë vazhdojnë të kundërshtojnë vendimin e Qeverisë Kurti për reciprocitet me Serbinë, e që saktësisht ka të bëjë me targat e automjeteve. Serbët edhe sot vazhdojnë të jenë...

Kurti: Vetëm Vucic ka interes për incidente pas vendimit të reciprocitetit

para 3 jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic po ka interes për incidente pas vendimit për reciprocitetin me tabela. Në mbledhjen e qeverisë, kreu qeveritar...

Dita e 3-të – Gjithçka që po ndodhë në veri të Mitrovicës

para 3 jave - GazetaBlic

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

“Lufta” për targat Kosovë-Serbi: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Express.mk

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Indeks online

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

“Vuçiç është i vetmi që do konflikte”, Kurti bën mbledhje qeverie për tensionet me serbët, ja zgjidhja që propozon për reciprocitetin

para 3 jave - FaxWeb

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Kërkon Negociata: Kurti dëshiron që edhe Kosova edhe Serbia t’i heqin targat e përkohshme

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e radhës së Qeverisë së Kosovës ka përsëritur qëndrimin e tij për reciprocitetin me targa. Ai ka deklaruar se oferta e Kosovës ishte “heqja e targave të përkohshme...

Tensionet në kufi, reagon sërish Albin Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiç

para 3 jave - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia.Ai tha se i vetmi person...

BE: Gati të thërrasim liderët e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

para 3 jave - InfoShqip

Bashkimi Europian i ka bërë edhe njëherë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përdorin dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, përfshirë edhe lirinë e lëvizjes dhe targat...

Reciprociteti për targa, nata e dytë në Jarinjë/ Kamionët mbajnë rrugën të bllokuar, tërhiqen serbët pas uljes së temperaturave

para 3 jave - Java News

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Mediat e Kosoovës shkruajnë se numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta...

“Vendimi për targat është i drejtë”/ Kurti në mbledhjen e qeverisë: I vetmi person që do incidente është Vuçiç

para 3 jave - Dosja.al

Albin Kurti 22 Shtator, 2021 11:17 KOSOVË- Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se vendimi për reciprocitetin e targave është i drejtë. Gazeta Ekspress shkruan se Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë...

Kurti i bën thirrje Serbisë: T’i heqim targat e përkohshme

para 3 jave - Press Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin targat e përkohshme të automjeteve si pjesë e zgjidhjes së situatës së krijuar ditëve të fundit në veriun e Kosovës,...

Kurti: Vetëm Vuçiqi ka interes për incidente pas vendimit të reciprocitetit

para 3 jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po ka interes për incidente pas vendimit për reciprocitetin me tabela. Në mbledhjen e qeverisë, kreu qeveritar...

Tash don Negociata, jo Vetëvendosje: Kurti kërkon që edhe Kosova edhe Serbia t’i heqin targat e përkohshme

para 3 jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e radhës së Qeverisë së Kosovës ka përsëritur qëndrimin e tij për reciprocitetin me targa. Ai ka deklaruar se oferta e Kosovës ishte “heqja e targave të përkohshme...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Kurti: Me kamionët në rrugë serbët po bllokojnë veten, vetëm Vuçiqi ka interes për incidente dhe destabilizim

para 3 jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot gjatë mbledhjes se qeverisë është deklaruar lidhur me situatën e krijuar në veri të vendit. Kurti ka thënë se Kosova nuk është për incidente, por është për dialog....

Kurti: Vetëm Vuçiqi ka interes për incidente pas vendimit të reciprocitetit

para 3 jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po ka interes për incidente pas vendimit për reciprocitetin me targa të automjeteve. Në mbledhjen e qeverisë,...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Bota Press

Botapress 22 Shtator – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën e mbushur me mbeturina në Jarinjë

para 3 jave - Infokusi

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Tetova1

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Kurti: I vetmi person që do incidente është Vuçiq

para 3 jave - Informatat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në mbledhjen e qeverisë ka folur për situatën në veri me rastin e aplikimit të masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Ai tha se i vetmi person...

Kurti për Veri: Nuk jemi të interesuar për tensionim të situatës, largoni kamionët

para 3 jave - Arbresh

Para fillimit të mbledhjes së Qeverisë kryeministri i vendit Albin Kurti ka folur para kabinetit qeveritar për situatën e krijuar në pikën kufitare të Jarinjës. Kurti tha se nuk është në interes të askujt...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Periskopi

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kurti falenderon policinë: U kërkon serbëve të largojnë kamionët që i takojnë shtetit nga rruga në Jarinje

para 3 jave - Periskopi

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, në fillimin e mbledhjes së Qeverisë së Kosovës ka falenderuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe pjesëtarët e policisë për punën që po bëjn ënë pikën kufitare në...

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

para 3 jave - Lajm

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra...

Kosova nuk ka faj për tensionet/Vjen paralajmërimi për situatën në kufi, ja çfarë fshihet pas veprimeve agresive serbe për reciprocitetin

para 3 jave - Lajm

“Te ky reciprocitet i targave të përkohshme për vetura ose Kosova dhe Serbia kanë të dyja të drejtë, ose e kanë të dyja gabim. Pra, ose do t’i mbajmë aso lloj targash të dyja shtetet, ose le t’i heqim...

Borrell kontaktoi me Kurtin dhe Vuçiç/ BE: Jemi të gatshëm për një takim në Bruksel në çdo kohë

para 3 jave - Java News

Bashkimi Europian shprehet i gatshëm që të ndërmjetësojë një takim Kosovë-Serbi, pas situatës së tensionuar mes dy vendeve, pasi kryeministri Albin Kurti, vendosi reciprocitet në targat serbe, të cilat...

Tri ditë në Jarinjë, Njësia Speciale pastron vendin ku po vazhdojnë të protestojnë serbët

para 3 jave - Lajmi.net

Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se 10 orë. Nata në këtë pikëkalim kufitar ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident, derisa numri i protestuesve ka qenë i...

Targat mbajnë të mbyllur veriun e Kosovë për tre ditë

para 3 jave - Lajmi.net

Policët e njësive speciale të Kosovës po qëndrojnë në Jarinjë dhe Bërnjak, ku serbët kanë bllokuar rrugët me kamionë dhe automjete të tjera. Kosova insiston që masa e reciprocitetit nuk u vendos për të...

Kjo është situata aktuale në Jarinjë

para 3 jave - Revista Kosovarja

Situata në pikën kufitare në Jarinje është më e qetë se ditët e mëparshme. Gjatë rrugës për në këtë pikë kufitare për dallim nga ditët e kaluara, ka më pak patrulla policore të cilët kanë qenë duke kontrolluar...

Vendosmëria e Kurtit, reagimet e BE-së dhe përkrahja nga Rama

para 3 jave - Info7

Një ditë pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë për targat e automjeteve, kanë vazhduar reagimet dhe kundërshtimet e palës serbe. Dhjetra qytetarë serbë, duke kundërshtuar...

Kjo është situata aktuale në Jarinjë

para 3 jave - Periskopi

Situata në pikën kufitare në Jarinje është më e qetë se ditët e mëparshme. Gjatë rrugës për në këtë pikë kufitare për dallim nga ditët e kaluara, ka më pak patrulla policore të cilët kanë qenë duke kontrolluar...

Si shkoi nata në Jarinjë?

para 3 jave - Lajmi.net

Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë një numër i tyre ka qëndruar aty edhe mbrëmë, ashtu si një natë më herët,...

Kjo është situata aktuale në Jarinjë

para 3 jave - Lajm

Situata në pikën kufitare në Jarinje është më e qetë se ditët e mëparshme. Gjatë rrugës për në këtë pikë kufitare për dallim nga ditët e kaluara, ka më pak patrulla policore të cilët kanë qenë duke kontrolluar...

Sot 3 ditë nga hyrja në fuqi e vendimit për targat, çfarë po ndodh në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak

para 3 jave - Almakos

Sot mbushen 3 ditë nga vendimi që ka marrë qeveria kosovare, për vendosjen e reciprocitetit sa i takon targave serbe. Si pasojë e këtij vendimi, dy rrugët, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara...

Dita e tretë e bllokadës, gjendje e qetë në Jarinjë (Live)

para 3 jave - Ekonomia Online

Janë bërë tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat, raporton Ekonomia Online. Rrugët të cilat çojnë në Jarinjë, ashtu si edhe në pikëkalimin tjetër kufitar...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Fakti Ditor

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - ATV Live

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Pikat kufitare ku takohen Kosova dhe Serbia

para 3 jave - ATV Live

Rrugët që shpijnë në dy pikat kufitare, Bërnjak dhe Jarinjë, po mbahen të bllokuara nga serbët lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit të Kosovës për ndalim të targave të veturave...

Dita e tretë me tensione e bllokadë, Qeveria e Kosovës e vendosur ta zbatojë reciprocitetin për targat

para 3 jave - Almakos

Po bëhen tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat, ku si rrjedhojë dy rrugë, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po e...

Dita e tretë e bllokimit, nata kaloi e qetë në Jarinje

para 3 jave - Infokusi

Nata në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë një numër i tyre...

Targat: Dita e tretë, mbeten të bllokuara Jarinja e Bërnjaku

para 3 jave - Fakti Ditor

Po bëhen tri ditë që kur Kosova ka filluar të zbatojë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat, ku si rrjedhojë dy rrugë, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po e...

Serbët ndotën zonën në kufirin me Kosovën, forcat policore pastrojnë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - FaxWeb

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Bota Press

Botapress 22 Shtator – Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas...

Çfarë ndodhi gjatë natës në Jarinjë?

para 3 jave - Bota Press

Botapress 22 Shtator – Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident.Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Ekonomia Online

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Policët e Kosovës pastrojnë zonën në Jarinjë në ditën e tretë të protestës

para 3 jave - Revista Kosovarja

Policët e Njësisë Speciale të Kosovës në mëngjesin e ditës së tretë të protestës në Jarinjë e kanë pastruar këtë zonë. Ndërrimi i policëve është bërë rreth orës 1 pas mesnatës pas turnit më të gjatë se...

Pa tensione e pa incidente, si kaloi nata e dytë në Jarinjë, serbët tërhiqen pas uljes të temperaturave, një numër i vogël protestuesish qëndrojnë rreth një zjarri, kamionët mbajnë rrugën të bllokuar

para 3 jave - Dosja.al

Foto nga pika kufitare 22 Shtator, 2021 8:27 KOSOVË – Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Mediat e Kosoovës shkruajnë se numri i protestuesve serbë gjatë natës është...

Çfarë ndodhi gjatë natës në Jarinjë?

para 3 jave - Gazeta Metro

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Numri i protestuesve serbë gjatë natës është zvogëluar edhe për shkak të temperaturave të ulëta të cilat kanë qenë, megjithatë...

Pikat kufitare ku takohen Kosova dhe Serbia

para 3 jave - Ekonomia Online

Rrugët që shpijnë në dy pikat kufitare, Bërnjak dhe Jarinjë, po mbahen të bllokuara nga serbët lokalë të cilët po protestojnë kundër masave të reciprocitetit të Kosovës për ndalim të targave të veturave...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Arbresh

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

Dita e tretë, targat vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar veriun

para 3 jave - Periskopi

Janë bërë tri ditë qëkur dy rrugë nacionale, që lidhin Kosovën dhe Serbinë mbeten të bllokuara nga serbë lokalë, që po kundërshtojnë masën e reciprocitetit për targat e Serbisë. Policët e njësive speciale...

“Jemi të gatshëm të presim një takim në Bruksel…”, acarimi i situatës mes Kosovës e Serbisë pas reciprocitet me target, BE-ja thirrje: Palët të përdorin dialogun e lehtësuar për të zgjidhur çështjet

para 3 jave - FaxWeb

Bashkimi Europian po shprehet i gatshëm që në çdo kohë të ndodhë një takim i radhës mes palës kosovare dhe asaj serbe në Bruksel, pas acarimit të situatës mes të dyja vendeve, që kur kryeministri Albin...

Reciprocitetin e vendosur ndaj Serbisë nga ana e Qeverisë së Kosovës, duhet mbrojtur me çdo mjet, qoftë edhe me armë..!?

para 3 jave - Bota Sot

Tani, kur e tërë Serbia është ngritur në këmbë si bishë e tërbuar pas vendosjes së djeshme të masës së reciprocitetit nga qeveria e Kosovës, me të cilën qytetarët e saj që do hyjnë në Kosovë janë të detyruar...

Ngadalë Beg se ka Hendek

para 3 jave - Bota Sot

Edhe çka duhet të bëjë BE-ja për shpalosjen e fytyrave çetnike të Qeveritarëve Serb,në krye me presidentin Vuçiq,që po mundohet,siç thotë populli,(Ariun me shoshë) Posa Autoritetet në Kosovë më 20 shtator...

AP: Rriten tensionet në kufirin Kosovë-Serbi për targat

para 3 jave - Lajm

Agjencia amerikane e lajmeve, Associated Press ka shkruar për zbatimin e reciprocitetit për targat, për automjetet serbe që kanë hyrë dje në Kosovë. Tensionet u rritën të hënën në kufirin e Kosovës me...

Masa e targave, si akt fuqie i gjithanshëm

para 3 jave - Nistori

MENTOR NAZARKO Fillimi i jetësimit nga Kosova të një mase reciprociteti vendosja e targave të përkohshme kosovare për automjetet me targa serbe, është një masë inteligjente dhe me pasoja shumëplanëshe....

Masa e targave, si akt fuqie i gjithanshëm

para 3 jave - KDPolitik

Shkruan: Mentor NAZARKO Fillimi i jetësimit nga Kosova të një mase reciprociteti vendosja e targave të përkohshme kosovare për automjetet me targa serbe, është një masë inteligjente dhe me pasoja shumëplanëshe....

Kosovë-Serbi: Tensione dhe bllokadë rrugësh në veri

para 3 jave - KDPolitik

BE-ja dhe SHBA-ja i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet. Kurti thotë, se reciprociteti nuk është kundër serbëve. Vuҫiq paralajmëron kundërpërgjigje ndaj Prishtinës zyrtare. Serbët në...

Masa e targave si akt fuqie i gjithanshëm, e problematizon dialogun

para 3 jave - Ekonomia Online

Fillimi i jetësimit nga Kosova të një mase reciprociteti – vendosja e targave të përkohshme kosovare për automjetet me targa serbe, është një masë inteligjente dhe me pasoja shumëplanëshe. Të parashikuara...

Serbët protestojnë ndaj tensionit kufitar – parim i reciprocitetit të qeverisë Kurti

para 3 jave - Portalb

Mosmarrëveshja në lidhje me targat e përkohshme për Serbinë, shpërthen në kalimin kufitar derisa Kosova lëviz për të zbatuar rregullin e taksës. Serbia nuk e njeh provincën e saj të mëparshme, tani Republika...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK