Çmimet do të vijojnë shtrenjtimin, FMN: Shqipëria rritjen më të lartë në rajon në 2021

para 6 dite - ABC News

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rritur ndjeshëm parashikimin për ecurinë ekonomike të Shqipërisë për vitin 2021. Sipas vlerësimit të fundit të FMN-së, vendi pritet të zgjerohet me 7.8% për vitin 2021,...

Çmimet do të vijojnë të rriten, FMN: Shqipëria rritjen më të lartë në rajon në 2021

para 6 dite - Arbresh

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rritur ndjeshëm parashikimin për ecurinë ekonomike të Shqipërisë për vitin 2021. Sipas vlerësimit të fundit të FMN-së, vendi pritet të zgjerohet me 7.8% për vitin 2021,...

Rritja e çmimeve dhe rritja ekonomike

para 6 dite - Telegrafi

Sherif Bundo Leksioni numër një i ekonomisë është pikërisht ky: rritja e çmimeve tregon prishjen e raportit të kërkesës me ofertën, për rrjedhojë përkeqësimin ekonomik. E thënë më thjeshtë, rritja e çmimeve...

Nga muaji janar ka pasur rritje të vazhdueshme të çmimeve

para 6 dite - Flaka

Për momentin, Banka Popullore nuk do të ndërmarrë politika monetare për ta zbutur inflacionin. Norma bazë e interesit mbetet në nivelin e 1.25 për qind, ndërsa shuma e bonove thesare në 10 miliardë denarë,...

Nga muaji janar ka pasur rritje të vazhdueshme të çmimeve

para 6 dite - Alsat-M

Për momentin, Banka Popullore nuk do të ndërmarrë politika monetare për ta zbutur inflacionin. Norma bazë e interesit mbetet në nivelin e 1.25 për qind, ndërsa shuma e bonove thesare në 10 miliardë denarë,...

Banka Popullore: Treguesit makroekonomikë në përputhje me pritjet

para 6 dite - Fakte

Shkup, 13 tetor – Treguesit makroekonomikë po lëvizin në përputhje me pritjet dhe rimëkëmbjes së ekonomisë pothuajse në tërësi dhe në përputhje me projeksionin, vlerëson Komiteti për Politikë Monetare...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

para 6 dite - RTK

Delegacioni i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore,...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

para 6 dite - Indeks online

Delegacioni i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore,...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

para 6 dite - Bota Sot

Delegacioni i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore,...

Guvernatori Sejko: Projeksionet tona për ecurinë e ekonomisë shqiptare mbeten pozitive

para 6 dite - Top Channel

Gjatë dy javëve të fundit, Banka e Shqipërisë dhe autoritetet shqiptar kanë qenë të angazhuara në diskutime intensive me misionin e FMN-së, të kryera në kuadër të Artikullit IV, me në fokus sfidat aktuale...

Banka Popullore: Treguesit makroekonomikë në përputhje me pritjet

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 13 tetor – Treguesit makroekonomikë po lëvizin në përputhje me pritjet dhe rimëkëmbjes së ekonomisë pothuajse në tërësi dhe në përputhje me projeksionin, vlerëson Komiteti për Politikë Monetare...

Rekomandimet e FMN, ekspertët: Rritja ekonomike më e ulët, shtresa në nevojë mbi 50%

para 6 dite - ABC News

Rekomandimet e djeshme të FMN , për ekspertët e ekonomisë ishin standarde dhe nuk përcollën asgjë të re nga ajo që është përsëritur ndër vite. Në “ABC Live” me Juli Xhokaxhi, Vjoldi Danaj ekspert ekonomie,...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së, flet rreth zbatimit të rekomandimeve

para 6 dite - Lajmi.net

Në takimin e mbajtur me zëvendëspresidenten e Bankës Botërore, Anna Bjerde dhe ekipin e saj, janë diskutuar zhvillimet e fundit ekonomike, fiskale dhe financiare në Kosovë, si dhe sfidat në realizimin...

“Perspektiva Ekonomike Botërore” – FMN ul projeksionet për këtë vit në 5.9%. Norma në 2022, e pandryshuar

para 6 dite - Scan TV

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur projeksionet për ekonominë botërore këtë vit me 0.1% në 5.9% dhe ka mbajtur të pandryshuar normën për vitin 2022, në 4.9%, sipas raportit të fundit Perspektiva Ekonomike...

Ekonomia në krizë, Tabaku: Qeveria po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët

para 6 dite - Klan

Ekonomia në krizë, Tabaku: Qeveria po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët Nënkryetarja e PD-së, Jorida Tabaku, përmes një postimi në rrjetet sociale shprehet se qeveria po varfëron qytetarët për...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

para 6 dite - Epoka e Re

Delegacioni i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore,...

Tabaku: Sipas FMN-së, ekonomia jonë ka simptomat e një krize, qeveria e oligarkëve po dështon

para 6 dite - Bota Sot

Për deputeten demokrate, duke iu referuar të dhënave të FMN-së, ekonomia jonë ka simptomat e një ekonomie në krizë. Ajo shkruan në Facebook se qeveria po dështon në menaxhimin dhe rritjen e të ardhurave...

FMN “shuplakë” qeverisë për PPP-të: Mungon transparenca

para 6 dite - Mapo

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk ka kursyer kritikat në adresë të qeverisë mbi koncesionet, apo ato që njihen ndryshe edhe si PPP-të. Në konferencën e përbashkët me ministren e Financave, Delina Brahimaj,...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - Telegrafi

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike botërore për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë COVID-19. Më parë FMN-ja...

Banka Popullore: Treguesit makroekonomikë në përputhje me pritjet

para 6 dite - Argument

Shkup, 13 tetor – Treguesit makroekonomikë po lëvizin në përputhje me pritjet dhe rimëkëmbjes së ekonomisë pothuajse në tërësi dhe në përputhje me projeksionin, vlerëson Komiteti për Politikë Monetare...

Banka Popullore: Treguesit makroekonomikë në përputhje me pritjet

para 6 dite - Top24

Treguesit makroekonomikë po lëvizin në përputhje me pritjet dhe rimëkëmbjes së ekonomisë pothuajse në tërësi dhe në përputhje me projeksionin, vlerëson Komiteti për Politikë Monetare Operative i Bankës...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

para 6 dite - Ekonomia Online

Delegacioni i lartë i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore,...

Sejko: Projeksionet tona për ecurinë e ekonomisë shqiptare mbeten pozitive

para 6 dite - Lexo

Gjatë dy javëve të fundit, Banka e Shqipërisë dhe autoritetet shqiptar kanë qenë të angazhuara në diskutime intensive me misionin e FMN-së, të kryera në kuadër të Artikullit IV, me në fokus sfidat aktuale...

Banka Popullore: Treguesit makroekonomikë në përputhje me pritjet

para 6 dite - InFokus

Shkup, 13 tetor – Treguesit makroekonomikë po lëvizin në përputhje me pritjet dhe rimëkëmbjes së ekonomisë pothuajse në tërësi dhe në përputhje me projeksionin, vlerëson Komiteti për Politikë Monetare...

PD ngre shqetësimin: Rritja e çmimeve do të varfërojë shqiptarët, qeveria po dështon

para 6 dite - Vizion Plus

Deputetja demokrate Jorida Tabaku, duke iu referuar edhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, shprehet se shenjat tregojnë se rritja e çmimeve do t’i bëj edhe më shumë dëm të ardhurave të shqiptarëve. Përmes një...

Jorida Tabaku sjell treguesit e FMN: Qeveria po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët

para 6 dite - Albeu

Deputetje e Partisë Demokratike, Jordia Tabaku ka komentuar treguesit e FMN-së për ekonominë shqiptare. Sipas Tabakut, qeveria po dështon në menaxhimin dhe rritjen e të ardhurave në buxhet dhe te shpenzimet....

PD ngre shqetësimin: Rritja e çmimeve do të varfërojë shqiptarët, qeveria po dështon në…

para 6 dite - Vizion Plus

Deputetja demokrate Jorida Tabaku, duke iu referuar edhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, shprehet se shenjat tregojnë se rritja e çmimeve do t’i bëj edhe më shumë dëm të ardhurave të shqiptarëve. Përmes një...

Ekonomia në krizë, Tabaku: Qeveria po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët

para 6 dite - Java News

Nënkryetarja e PD-së, Jorida Tabaku, përmes një postimi në rrjetet sociale shprehet se qeveria po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët e saj. Sipas saj, ekonomia është krizë dhe gjatë postimit të...

FMN rishqyrton parashikimin e rritjes ekonomike globale

para 6 dite - RTK

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rishqyrtuar parashikimin e tij për rritjen ekonomike globale në 5,9 për qind për vitin 2020, me një rënie prej 0.1 pikë përqindje. Në raportin 'Perspektiva Ekonomike...

FMN, thirrje Shqipërisë të jetë e kujdesshme me investimet e mëdha publike

para 6 dite - RTK

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - Indeks online

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN, thirrje Shqipërisë të jetë e kujdesshme me investimet e mëdha publike

para 6 dite - Infokusi

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - ATV Live

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - Epoka e Re

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - Ekonomia Online

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 6 dite - Periskopi

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN parashikon ngadalësimin e rritjes së çmimeve të energjisë në tremujorin e parë të vitit 2022

para 7 dite - Fakte

Çmimet në rritje të energjisë, të cilat po shqetësojnë tregjet, duhet të qetësohen deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2022, tha Gita Gopinath, krye ekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)....

FMN parashikon ngadalësimin e rritjes së çmimeve të energjisë në tremujorin e parë të vitit 2022

para 7 dite - Telegrafi

Çmimet në rritje të energjisë, të cilat po shqetësojnë tregjet, duhet të qetësohen deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2022, tha Gita Gopinath, krye ekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)....

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Fakte

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja ul pritshmëritë e rritjes globale

para 7 dite - Alsat-M

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka ulur parashikimin e tij për rritjen ekonomike globale për 2021 në 5,9 për qind, duke cituar pasigurinë se sa shpejt mund të kapërcehet pandemia e COVID-19. Në raportin...

FMN parashikon ngadalësimin e rritjes së çmimeve të energjisë në tremujorin e parë të vitit 2022

para 7 dite - Zhurnal

Çmimet në rritje të energjisë, të cilat po shqetësojnë tregjet, duhet të qetësohen deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2022, tha Gita Gopinath, krye ekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)....

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Telegrafi

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Fakte

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Zhurnal

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

“Të ulet borxhi publik”, FMN për ekonominë shqiptare: Tregoi qëndrueshmëri ndaj tërmetit dhe pandemisë por ka dy sfida përpara

para 7 dite - Albeu

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN nuk lejon uljen e taksës/ I kërkohet qeverisë shqiptare të heqë dorë nga amnistitë fiskale

para 7 dite - Top Channel

Qeveria duhet të heqë dorë nga amnistia fiskale dhe përjashtimet e tjera tatimore. Apeli vjen nga raporti i fundit i Fondi Monetar Ndërkombëtar i cili e ka kritikuar që në krye të herës këtë propozim të...

Fondi Monetar Ndërkombëtar ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Koha.mk

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Fondi Monetar Ndërkombëtar ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Portalb

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN, thirrje Shqipërisë të jetë e kujdesshme me investimet e mëdha publike

para 6 dite - Arbresh

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja i kërkon qeverisë shqiptare të heqë dorë nga projektet madhore e të ndihmojë njerëzit

para 7 dite - Zeri

Përballja e Shqipërisë me rritjen e çmimeve, përfshi dhe koston që do të marrë nga energjia e shtrenjtuar është e rrezikshme. Me këtë konstatim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, i sugjeron qeverisë të heqë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Zhurnal

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - RTK

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul pritshmëritë e rritjes globale

para 7 dite - Nistori

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka ulur parashikimin e tij për rritjen ekonomike globale për 2021 në 5,9 për qind, duke cituar pasigurinë se sa shpejt mund të kapërcehet pandemia e Covid-19. Në raportin...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Kallxo

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Grupi i Bankës Botërore konfirmoi mbështetje për Qeverinë e Kosovës

para 7 dite - RTV 21

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me zëvendës-presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

Voa/ FMN, thirrje Shqipërisë të jetë e kujdesshme me investimet e mëdha publike

para 7 dite - Bota Sot

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Lajmi.net

Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje e fortë, dhe një rritje që parashikohet në 7.8 përqind për vitin 2021, Fondi monetar vlerëson si sfida kryesore investimet me efikasitet te njerëzit dhe ekonomia si dhe...

FMN, thirrje Shqipërisë të jetë e kujdesshme me investimet e mëdha publike

para 7 dite - Zëri i Amerikës

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

“Rritja e cmimit të energjisë”, FMN apel qeverisë: Kujdes me PPP!

para 7 dite - Flaka

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun, në një konferencë për mediat deklaroi se rritja e çmimeve ku preket edhe energjia elektrike, paraqet rrezikshmëri. Zyrtarja e FMN-së tha se Shqipëria...

FMN parashikon ngadalësimin e rritjes së çmimeve të energjisë në tremujorin e parë të vitit 2022

para 7 dite - Argument

Çmimet në rritje të energjisë, të cilat po shqetësojnë tregjet, duhet të qetësohen deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2022, tha Gita Gopinath, krye ekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)....

Murati falënderon Bankën Botërore: Një nga institucionet e para që e mbështeti Kosovën nga fillimi i pandemisë

para 7 dite - Klan Kosova

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me Zëvendës-Presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Evropa e Lirë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN parashikon ngadalësimin e rritjes së çmimeve të energjisë në tremujorin e parë të vitit 2022

para 7 dite - InFokus

Çmimet në rritje të energjisë, të cilat po shqetësojnë tregjet, duhet të qetësohen deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2022, tha Gita Gopinath, krye ekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)....

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - KDPolitik

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Murati falënderon Bankën Botërore: Një nga institucionet e para që e mbështeti Kosovën nga fillimi i pandemisë

para 7 dite - GazetaBlic

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me Zëvendës-Presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

FMN për energjinë: Qeveria të mbrojë shtresat në nevojë

para 7 dite - ABC News

Nga Erblina Mile Kriza energjitike do të varfërojë edhe më shumë shtresat në nevojë. Nisur nga kjo Fondi Monetar Ndërkombëtar i sugjeron qeverisë që të marrë masa për ti ardhur në ndihmë kësaj kategorie.Kriza...

Ministri Murati merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Grupit të Bankës Botërore

para 7 dite - OraInfo

Murati merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Grupit të Bankës Botërore. Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim...

Murati merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Grupit të Bankës Botërore

para 7 dite - Bota Sot

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me zëvendës presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

Banka Botërore konfirmon mbështetjen për Kosovën

para 7 dite - Zeri

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajti takim me Zëvendës-Presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore, Anna Bjerde....

Murati merr pjesë në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Grupit të Bankës Botërore

para 7 dite - Indeks online

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me Zëvendës-Presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

“Rritja e cmimit të energjisë”, FMN apel qeverisë: Kujdes me PPP!

para 7 dite - RTK

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun, në një konferencë për mediat deklaroi se rritja e çmimeve ku preket edhe energjia elektrike, paraqet rrezikshmëri. Zyrtarja e FMN-së tha se Shqipëria...

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Daily News

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - Argument

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

para 7 dite - InFokus

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN: Çmimet? Jo ulje taksash/ “Qeveria të mos ndryshojë buxhetin me akte normative”

para 7 dite - Vizion Plus

Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar është në të njëjtën linjë me bankën e Shqipërisë kur thotë se kriza e çmimeve që ka prekur vendin do të jetë kalimtare, por ajo mbart rrisqe. Sipas shefes së FMN, Yan San...

Shefja e FMN në Shqipëri: Presim një rritje ekonomike për 2021, 7.8 %

para 7 dite - Medial

Shefja e misionit për Shqipërinë të FMN-së, Yan Sun ka zhvilluar një konferencë online me Ministren e Financave, Delina Ibrahimaj dhe Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjatë fjalës së saj...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Daily News

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

“Të ulet borxhi publik”, FMN për ekonominë shqiptare: Tregoi qëndrueshmëri ndaj tërmetit dhe pandemisë por ka dy sfida përpara

para 7 dite - FaxWeb

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, tha sot se ekonomia e Shqipërisë tregoi qëndrueshmëri ndaj dy goditjeve të mëdha, atë tërmetit të fundvitit 2019 dhe pandemisë. Por ndërsa vihet re një rimëkëmbje...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Argument

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - InFokus

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Shefja e FMN në Shqipëri: Presim një rritje ekonomike për 2021, 7.8 %

para 7 dite - Zhurnal

Shefja e misionit për Shqipërinë të FMN-së, Yan Sun ka zhvilluar një konferencë online me Ministren e Financave, Delina Ibrahimaj dhe Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjatë fjalës së saj...

FMN: Rritja e çmimeve paraqet rrezikshmëri

para 7 dite - Klan

FMN: Rritja e çmimeve paraqet rrezikshmëri “Duhet mbështetje për familjet në nevojë” Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Jan Sun, deklaroi sot në një konferencë për mediat se rritja e çmimeve ku...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Epoka e Re

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka njoftuar se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit....

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - Press Online

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Guvernatori Sejko: Ekonomia shqiptare është ende në një fazë rimëkëmbjeje

para 7 dite - Albeu

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, në një konferencë të zhvilluar për mediat tha se ekonomia shqiptare është ende në një fazë rimëkëmbjeje. Më tej u shpreh se Banka e Shqipërisë do të punojë...

“Rritja e çmimit të energjisë prek të varfrit”/ Heqja e TVSH-së për produktet e shportës, FMN del kundër

para 7 dite - Shekulli

Publikuar më 12.10.2021 nga Erjon Dervishi Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës....

Përfaqësuesja e FMN në Shqipëri: Rritja e çmimeve paraqet rreziqe

para 7 dite - Albeu

Përfaqësuesja e Fondit Monetar Ndërkommbëtar (FMN) në Shqipëri, Yan Sun, ka zhvilluar sot një konferencë të përbashkët me Ministrinë e Financave dhe Bankën e Shqipërisë. Sun është shprehur se rrija e çmimeve...

Rritja e çmimit të energjisë, FMN: Prek të varfrit, sugjerojmë të mbështeten, por jo ulje të TVSH-së

para 7 dite - ABC News

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun u shpreh se ekonomia shqiptare po përballet me disa sfida të rëndësishme. Ajo tha se qeveria është e vendosur për t’i adresuar. “ Duhet një strategji...

FMN: Çmimi i energjisë krijon pasiguri, duhet strategji për rritjen e të ardhurave

para 7 dite - ABC News

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun u shpreh se ekonomia shqiptare po përballet me disa sfida të rëndësishme. Ajo tha se qeveria është e vendosur për t’i adresuar. “ Duhet një strategji...

FMN-ja ul parashikimet për rritjen ekonomike në botë

para 7 dite - ATV Live

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tha se e ka ulur parashikimin e rritjes ekonomike globale për këtë vit në 5.9 për qind. Në këtë ka ndikuar pasiguria për përfundimin e pandemisë së koronavirusit. Më parë...

Murati merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Grupit të Bankës Botërore

para 7 dite - ATV Live

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me zëvendës presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

Murati merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Grupit të Bankës Botërore

para 7 dite - KosovaPress

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me zëvendës presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

Murati falënderon Bankën Botërore: Një nga institucionet e para që e mbështeti Kosovën nga fillimi i pandemisë

para 7 dite - Arbresh

Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati mbajti takim bilateral me Zëvendës-Presidenten e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore,...

FMN kundër heqjes së TVSH për produktet e shportës: Nuk përkthehet në ulje të çmimeve!

para 7 dite - Java News

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës. Sipas Yan Sun kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht...

Guvernatori Sejko: Ekonomia, rimëkëmbje më të shpejtë sa projektohej. Por rritja botërore e çmimeve mund të sjellë efekte negative

para 7 dite - Scan TV

Ekonomia shqiptare është në një fazë rimëkëmbje edhe më të shpejtë se sa projeksionet e Bankës së Shqipërisë. Kjo u deklarua nga guvernatori Gent Sejko në konferencën e përbashkët për shtyp me Shefen e...

“Ekonomia shqiptare është ende në një fazë rimëkëmbjeje”/ Guvernatori Sejko: BSH do të punojë me standardet e BE-së

para 7 dite - Java News

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, në një konferencë të zhvilluar për mediat , sëbashku me shefen e misionit të FMN-së, Yan Sun, deklaroi se ekonomia shqiptare është ende në një fazë rimëkëmbjeje....

“Shqipëria ka disa sfida”, FMN: Të moderohen investimet ambicioze, rritja e çmimeve paraqet rreziqe

para 7 dite - Java News

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun në një konferencë për mediat deklaroi se rritja e çmimeve ku preket edhe energjia elektrike, paraqet rrezikshmëri. Zyrtarja e FMN-së tha se Shqipëria...

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë kundër opozitës për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës: Nuk përkthehet në ulje të çmimeve

para 7 dite - Lexo

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës. Sipas Yan Sun kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht...

Shefja e FMN në Shqipëri: Shpenzimet publike të orientohen te qytetarët, të rritet transparenca! Presim një rritje ekonomike për 2021, 7.8 %

para 7 dite - Lexo

Shefja e misionit për Shqipërinë të FMN-së, Yan Sun ka zhvilluar një konferencë online me Ministren e Financave, Delina Ibrahimaj dhe Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjatë fjalës së saj...

FMN kërkon strategji për rritjen e të ardhurave në Shqipëri: “Kujdes me investimet publike tej ambicioze”

para 7 dite - Scan TV

Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se ekonomia e Shqipërisë ka treguar një qëndrueshmëri të konsiderueshme pas tërmetit të vitit 2019 dhe pandemisë. Në përfundim të misionit të Artikullit IV të lëshuar...

Heqja e TVSH-së për produktet e shportës, FMN del kundër

para 7 dite - FaxWeb

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës. Sipas Yan Sun kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht...

LAJM I FUNDIT/ Heqja e TVSH-së për produktet e shportës, FMN del kundër

para 7 dite - FaxWeb

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës. Sipas Yan Sun kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht...

Ecuria e ekonomisë, Shefja e misionit të FMN: Të monitorohen PPP, politika më të mira fiskale dhe të rritet transparenca me shërbimet publike. Rritja e çmimeve ka rreziqe!

para 7 dite - FaxWeb

Shefja e misionit të FMN( Fondit Monetar Ndërkombëtar)në Shqipëri, Yan Sun në një deklaratë për mediat tha se fokusi lidhur me ecurinë e ekonomisë në vend do të jetë monitorimi i PPP, të rritet transparenca...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK