Goma e kuqe e historisë, si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail Qemalit

para një muaji - Zhurnal

Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin. Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse...

Goma e kuqe e historisë, si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail Qemalit

para një muaji - Koha.mk

Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin. Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse...

Dy telegrame një nga Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi

para një muaji - Tokasot

Nga Gjon Keka Me rastin e 28 nëntorit, këtu po i paraqes dy telegrame sipas shtypit austriak të kohës ,të dërguar njërin nga Ismail Qemali dhe tjetrin nga Sekretari Luigj Gurakuqi të cilët njoftuan shpalljen...

Dy telegrame, një nga Ismail Qemali dhe një Luigj Gurakuqi

para një muaji - Bota Press

Me rastin e 28 nëntorit, këtu po i paraqes dy telegrame sipas shtypit austriak të kohës ,të dërguar njërin nga Ismail Qemali dhe tjetrin nga Sekretari Luigj Gurakuqi të cilët njoftuan shpalljen e pavarësisë...

28 nëntori/ Si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail Qemalit

para një muaji - Syri.net Kosova

Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin. Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse...

28 nëntori/ Si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail Qemalit

para një muaji - Iliria News

Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin. Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Kush ishte grekja Kleoniqi Surmeli, zonja e parë e shtetit shqiptar

para një muaji - Tetova Sot

Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bënë publike për 100-vjetorin e Pavarësisë në vitin 2012. Këtë radhë është gazetari i...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Kush ishte grekja Kleoniqi Surmeli, zonja e parë e shtetit shqiptar

para një muaji - Lexo

Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bënë publike për 100-vjetorin e Pavarësisë në vitin 2012. Këtë radhë është gazetari i...

Ismail Qemali, atdhetari që shpalli Pavarësinë e Shqipërisë ( 1844-1919)

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Ismail Qemali lindi në Vlorë në një familje çifligare më 24 janar të vitit 1844, vdiq në Itali nga një atentat me helm më 24 janar të vitit 1919. Ishte udhëheqës i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare...

Historia e fotos së Pavarësisë: Kur Shqipërisë ia këputën krahët e këmbët

para një muaji - Epoka e Re

Kjo foto ku shihet Ismail Qemali në një varkë me Isa Boletinin dhe Luigj Gurakuqin, qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor. Besohet se është shkrepur në prill 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë....

Intervista brilante e Ismail Qemalit për gazetën italiane, çarja e bllokadës greke, hiletë e fqinjëve dhe oferta që nuk u pranua

para një muaji - Java News

Nga Hasan Bello Intervista e mëposhtme e Ismail Qemalit është dhënë për gazetën italiane “Il Giornale d`Italia” më 2 prill 1913. Kjo intervistë hedh dritë mbi disa çështje të rëndësishme politike. Ismail...

Historia e fotos së Pavarësisë: Kur Shqipërisë ia këputën krahët e këmbët

para një muaji - Telegrafi

Kjo foto ku shihet Ismail Qemali në një varkë me Isa Boletinin dhe Luigj Gurakuqin, qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor. Besohet se është shkrepur në prill 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë....

Historia e fotos së pavarësisë: Kur Shqipërisë ia këputën krahët e këmbët

para një muaji - Nistori

Kjo foto ku shihet Ismail Qemali në një varkë me Isa Boletinin dhe Luigj Gurakuqin, qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor. Besohet se është shkrepur në prill 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë....

Jeta e panjohur e Ismail Qemalit, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Njihuni me greken Kleoniqi Surmeli, zonja e parë e shtetit shqiptar

para një muaji - Nistori

Afrim Imaj Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bëhen publike për 100-vjetorit të Pavarësisë në vitin 2012. Këtë radhë është...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK