Ministrat e jashtëm të BE me plan dhjetë pikash për Rusinë

para 7 muajve - DW

Me konceptin, shtetet po reagojnë ndaj vendosjes së trupave në kufirin ukrainas. Ata mbështeten në parandalimin dhe dialogun. Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për një plan prej...

Ukraina e kënaqur me rezultatin e takimit të OSBE-së në Vjenë

para 7 muajve - RTK

“Parimet e OSBE-së të përfshira në Aktin Përfundimtar të Helsinkit janë të pacenueshme, duke përfshirë të drejtën e shteteve për të zgjedhur lirisht se në cilën organizatë apo traktat sindikatash do të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Moska: Po na soset durimi!

para 7 muajve - Klan

Tensionet Rusi-Ukrainë, Moska: Po na soset durimi! Bisedimet Rusi-Ukrainë duket se po ja sosin durimin Moskës pasi deri më tani përpjekjet për një zgjidhje diplomatike kanë rezultuar të pasukseshme . Ministri...

Rusia ultimatum Perëndimit: Keni një javë kohë, po na humbet durimi

para 7 muajve - Vizion Plus

Bisedimet mes Moskës dhe perëndimit kanë dështuar të përafrojnë qëndrimet mes palëve sa i takon cështjeve të sigurisë dhe veccanërisht tensioneve në Ukrainë. Në një konferencë për shtyp këtë të premte,...

Ministri i Putinit i quan kontradiktore thirrjet e perëndimit për të zhvendosur trupat ruse nga kufiri ukrainas

para 7 muajve - GazetaBlic

Rusisë i është sosur durimi me Perëndimin, pasi ende nuk kanë një përgjigje për kërkesat për situatën në Ukrainë. Lavrov u shpreh se perëndimi ka hedhur në kosh kërkesat e tyre. “Gjërat janë grumbulluar...

Kryediplomati rus: Na është sosur durimi me Perëndimin, presim përgjigje me shkrim brenda një jave

para 7 muajve - Shekulli

Publikuar më 14.01.2022 nga Shekulli Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha sot në konferencën vjetore për gazetarë se Moskës i është harxhuar durimi me Perëndimin dhe se vendi i tij pret përgjigje...

Rusisë i soset durimi me perëndimin, ministri i Putinit kërcënon: Presim përgjigje nga NATO ose…

para 7 muajve - Indeks online

Rusisë i është sosur durimi me Perëndimin, pasi ende nuk kanë një përgjigje për kërkesat për situatën në Ukrainë. Lavrov u shpreh se perëndimi ka hedhur në kosh kërkesat e tyre. “Gjërat janë grumbulluar...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - ABC News

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Paralajmërimi i ministrit të Jashtëm polak: Evropa në rrezikun më të madh për luftë në 30 vitet e fundit

para 7 muajve - Gazeta Metro

Ministri i Jashtëm i Polonisë ka bërë një deklaratë të fortë nga Viena, gjatë një takimi mes diplomatëve që synon të qetësojë tensionet e rritura mes Rusisë dhe Ukrainës. “Reuters” raporton se ministri...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Bota Sot

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Lavrov: Na është sosur durimi me Perëndimin, presim përgjigje me shkrim brenda një jave

para 7 muajve - Gazeta Express

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha të premten në konferencën vjetore për gazetarë se Moskës i është harxhuar durimi me Perëndimin dhe se vendi i tij pret përgjigje me shkrim ndaj kërkesave...

Lavrov: Na është sosur durimi me Perëndimin

para 7 muajve - Ina

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha të premten në konferencën vjetore për gazetarë se Moskës i është harxhuar durimi me Perëndimin dhe se vendi i tij pret përgjigje me shkrim ndaj kërkesave...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

I dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - ATV Live

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në rrugë pa krye – Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - Portalb

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë të ditur...

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Syri.net Kosova

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Trondit amerikani i OSBE-së: Europa në prag të luftës

para 7 muajve - ABC News

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Gazeta Express

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Trondit i përfaqësuesi i OSBE: Po dëgjohet fort daullja e luftës

para 7 muajve - ABC News

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - ATV Live

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Do të na “pushtonin” 10 milion persona! Paralajmërimi i fortë i ekspertit

para 7 muajve - ABC News

“ 19Fortyfive ” Amerikani që ka kaluar 182 ditë në fushën e betejës flet hapur mbi Ukrainën dhe Rusinë. Ai ka qenë shpesh në Ukrainë dhe e ka parë përleshjen kufitare midis Moskës dhe Kievit personalisht...

Lavrov: Na është sosur durimi me Perëndimin, presim përgjigje me shkrim brenda një jave

para 7 muajve - Infokusi

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha të premten në konferencën vjetore për gazetarë se Moskës i është harxhuar durimi me Perëndimin dhe se vendi i tij pret përgjigje me shkrim ndaj kërkesave...

“Tupani i luftës po dëgjohet fort”, alarmon i dërguar i SHBA-së

para 7 muajve - OraInfo

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE. I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - Top Channel

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë të ditur...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Nistori

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë të ditur...

Trondit përfaqësuesi i OSBE: Po dëgjohet fort daullja e luftës

para 7 muajve - Tetova Sot

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën “po hyjnë në një qorrsokak”

para 7 muajve - Telegrafi

Rusia ka thënë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën po hynin në një rrugë pa krye, ndërsa kërcënoi se do të marrë “masa të nevojshme” të papërcaktuara nëse kërkesat e saj nuk plotësoheshin. Sipas The Guardian,...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Trondit i përfaqësuesi i OSBE: Po dëgjohet fort daullja e luftës

para 7 muajve - Shenja

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Fakti Ditor

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - ATV Live

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë

para 7 muajve - Gazeta Metro

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë...

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Infokusi

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Amerikani i OSBE-së ngre alarmin pas bisedimeve me Rusinë: ‘Daullja e luftës’ po tingëllon me zë të lartë!

para 7 muajve - FaxWeb

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Trondit amerikani i OSBE-së: Europa në prag të luftës

para 7 muajve - Top24

Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë që mund të ketë një përshkallëzim të tensioneve me Moskën, tha i dërguari i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas bisedimeve me...

Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - RTK

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë të ditur...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën “po hyjnë në një qorrsokak”

para 7 muajve - Tetova Sot

Rusia ka thënë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën po hynin në një rrugë pa krye, ndërsa kërcënoi se do të marrë “masa të nevojshme” të papërcaktuara nëse kërkesat e saj nuk plotësoheshin. Sipas The Guardian,...

Alarmon i dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Pa censure

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Alarmon i dërguari i SHBA’së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Gazeta Metro

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

I dërguari i ShBA-së në OSBE: Tupani i luftës po dëgjohet fort

para 7 muajve - Ekonomia Online

I dërguari i Shteteve të Bashkuara në OSBE ka thënë se Perëndimi duhet të përgatitet për mundësinë e eskalimit të tensioneve me Rusinë. Ai këtë deklaratë e dha pas bisedimeve me Moskën në Vjenë të enjten,...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën “po hyjnë në një qorrsokak”

para 7 muajve - Shenja

Rusia ka thënë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën po hynin në një rrugë pa krye, ndërsa kërcënoi se do të marrë “masa të nevojshme” të papërcaktuara nëse kërkesat e saj nuk plotësoheshin. Sipas The Guardian,...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën “po hyjnë në një qorrsokak”

para 7 muajve - Press Online

Rusia ka thënë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën po hynin në një rrugë pa krye, ndërsa kërcënoi se do të marrë “masa të nevojshme” të papërcaktuara nëse kërkesat e saj nuk plotësoheshin. Sipas The Guardian,...

Zbignjev Rau: Shpërthimi i luftës në Evropë është i mundur

para 7 muajve - Radio Kosova e Lire

Shpërthimi i luftës në Evropë, është i mundur paralajmëroi shefi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Zbignjev Rau. Në kohë kur bisedimet filluan në Vjenë, në përpjekjet për të ulur tensionet...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron luftë

para 7 muajve - Dosja.al

VJENË – Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - Bota Sot

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë ndërsa Moska thotë se përpjekjet për zgjidhje diplomatike do të vazhdojnë, duke bërë të ditur...

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte

para 7 muajve - Zëri i Amerikës

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën ndodhen në një rrugë pa krye. Polonia paralajmëron mbi rrezikun e një lufte Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Zhurnal

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Rusia thotë se bisedimet me Ukrainën kanë hyrë në një “fund pa krye”

para 7 muajve - Klan Kosova

Ministri i Jashtëm i Polonisë ka bërë të ditur të enjten se Evropa është në rrezik për të shkuar drejt luftës, pasi sipas tij Rusia nuk ka kërkuar akoma kohë për diplomacinë, por se ekspertët ushtarakë...

Rusia fillon stërvitje me mbi 10 mijë ushtarë në kufijtë e Ukrainës

para 7 muajve - Arbresh

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 mijë ushtarëve. Në një deklaratë me shkrim nga Zona Ushtarake...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - Albeu

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE

para 7 muajve - Tetova Sot

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Rusi, 10 000 ushtarë fillojnë stërvitjen pranë kufirit ukrainas

para 7 muajve - Tetova Sot

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 000 ushtarëve. Në një deklaratë nga Zona Ushtarake Jugore, e lidhur...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE

para 7 muajve - Alsat-M

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Rusi, 10 000 ushtarë fillojnë stërvitjen pranë kufirit ukrainas

para 7 muajve - Alsat-M

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 000 ushtarëve. Në një deklaratë nga Zona Ushtarake Jugore, e lidhur...

Paralajmërimi i Polonisë: Europa shumë pranë luftës sesa ka qenë 30 vjet më parë

para 7 muajve - Syri.net Kosova

Europa është më afër luftës sesa ka qenë ndonjëherë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi erdhi nga ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbignieë Rau, në ditën kur vendi i tij nisi udhëheqjen një vjeçare të organizatës...

Shefi i OSBE-së vë alarmin: Rreziku i luftës në Evropë tani është më i madh se kurrë në 30 vitet e fundit

para 7 muajve - Telegrafi

Shpërthimi i luftës është i mundur në Evropë, paralajmëroi shefi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Zbigniew Rau, ndërsa bisedimet filluan në Vjenë për përpjekjet për të ulur tensionet...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE

para 7 muajve - Zeri

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Shefi i OSBE-së alarmon për rrezikun e luftës në Evropë

para 7 muajve - Zeri

Shpërthimi i luftës është i mundur në Evropë, paralajmëroi shefi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Zbigniew Rau, ndërsa bisedimet filluan në Vjenë për përpjekjet për të ulur tensionet...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Tetova Sot

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - Indeks online

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Portalb

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Rusia nuk ka arsye tjera për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Portalb

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE

para 7 muajve - ABC News

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Borrell: S'ka negociata për Ukrainën nën presionin e Rusisë

para 7 muajve - Koha.net

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, grumbullimi i trupave ruse dhe lëvizjet e tyre pranë kufirit me Ukrainën janë pjesë e presionit të Rusisë. Borrell bëri të ditur se Bashkimi...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - Bota Sot

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Ish-zyrtarja e Pentagonit: SHBA duhet të përgatitet për luftë me Rusinë

para 7 muajve - Dosja.al

SHBA- Evelyn Farkas, e cila shërbeu si zëvendësministre e Mbrojtjes për Rusinë, Ukrainën dhe Euroazinë në SHBA midis 2012 dhe 2015, shkroi një artikull në një revistë të quajtur Defense One, në lidhje...

Takimi NATO-Rusi, pa zhvillime pozitive

para 7 muajve - Klan

Takimi NATO-Rusi, pa zhvillime pozitive Washingtoni dhe Moska nuk lëvizin nga qëndrimet e tyre Kërcënimi rus ndaj Ukrainës mbetet i lartë edhe pas takimit të së Mërkurës mes NATO-s dhe Rusisë, që pasoi...

Paralajmërim: Europa, shumë më pranë luftës sesa ka qenë në 30 vitet e fundit

para 7 muajve - Bota Sot

Europa është më afër luftës sesa ka qenë ndonjëherë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi erdhi nga ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, në ditën kur vendi i tij nisi udhëheqjen një vjeçare të organizatës...

“Shpresa vdes e fundit”/ Rusia: Bisedimet me NATO-Washington janë bllokuar, propozimet tona bazë janë refuzuar

para 7 muajve - Shekulli

Publikuar më 13.01.2022 nga Erjon Dervishi Refuzimi nga ana e Uashingtonit të kërkesave kryesore të Moskës për garancitë e sigurisë po i çon bisedimet në një ngërç, tha sot zëvendësministri i Jashtëm rus...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - Zëri i Amerikës

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

OSBE: RREZIKU I LUFTËS MË I MADHI I 30 VITEVE TË FUNDIT

para 7 muajve - Klan Macedonia

Duket se Europa është më pranë luftës dhe rreziku është më i madhi në 30 vitet e fundit. Ky është alarmi që ka ngritur në Vjenë, Ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, në fjalimin e tij të përurimit...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - ATV Live

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Paralajmërimi i Polonisë: Evropa, shumë më pranë luftës sesa ka qenë në 30 vite

para 7 muajve - ATV Live

Europa është më afër luftës sesa ka qenë ndonjëherë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi erdhi nga ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, në ditën kur vendi i tij nisi udhëheqjen një vjeçare të organizatës...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Nistori

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Frika e luftës në Ukrainë/ Dështon edhe takimi OSBE-Rusi

para 7 muajve - Vizion Plus

DESHTON EDHE TAKIMI OSBE RUSI Java e diplomacisë që synon lehtësimin e tensioneve Rusi-Ukrainë duket se po dështon ndërsa frika për përshkallëzim të tensioneve vjen në rritje. Në takimin e OSBE-së këtë...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Bota Sot

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Evropa e Lirë

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - Syri.net Kosova

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

OSBE: Rreziku i luftës më i madhi i 30 viteve të fundit

para 7 muajve - Klan

OSBE: Rreziku i luftës më i madhi i 30 viteve të fundit Duket se Europa është më pranë luftës dhe rreziku është më i madhi në 30 vitet e fundit. Ky është alarmi që ka ngritur në Vjenë, Ministri i Jashtëm...

Si e sheh Rusia krizën e Ukrainës

para 7 muajve - Shekulli

Publikuar më 13.01.2022 nga Erjon Dervishi Gjatë javës së 13 dhjetorit 2021, unë u ftova nga Instituti Shtetëror i Moskës për Marrëdhëniet Ndërkombëtare për të folur për luftërat e SHBA në Vietnam, Irak...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO – Rusi?

para 7 muajve - Syri.net Kosova

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme

para 7 muajve - Syri.net Kosova

Kremlini ka dhënë një vlerësim për bisedimet mbi sigurinë që pati me SHBA-në dhe NATO-n këtë javë, duke i përshkruar ato si “të pasuksesshme” dhe tha se kishte mosmarrëveshje për çështje themelore. Zëdhënësi...

Evropianët ndihen të përjashtuar nga bisedimet SHBA - Rusi

para 7 muajve - Zeri

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO-Rusi?

para 7 muajve - ATV Live

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në qendër të takimit të OSBE-së

para 7 muajve - Ekonomia Online

Përpjekjet për të zbutur tensionet përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë po vazhdojnë të enjten në Vjenë me një takim të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Seanca...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO-Rusi?

para 7 muajve - Alsat-M

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Polonia: Evropa në rrezikun më të madh për luftë në 30 vitet e fundit

para 7 muajve - Gazeta Express

Ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, tha të enjten se Evropa është më afër luftës se që ka qenë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi i tij u bë gjatë rundit të tretë të bisedimeve diplomatike këtë...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - Gazeta Express

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Paralajmërimi i Polonisë: Evropa, shumë më pranë luftës sesa ka qenë në 30 vite

para 7 muajve - Ekonomia Online

Europa është më afër luftës sesa ka qenë ndonjëherë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi erdhi nga ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, në ditën kur vendi i tij nisi udhëheqjen një vjeçare të organizatës...

Rusia: Bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme

para 7 muajve - GazetaBlic

Kremlini ka dhënë një vlerësim për bisedimet mbi sigurinë që pati me SHBA-në dhe NATO-n këtë javë, duke i përshkruar ato si “të pasuksesshme” dhe tha se kishte mosmarrëveshje për çështje themelore. Zëdhënësi...

Rusia: Bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme, kemi mosmarrëveshje

para 7 muajve - Alsat-M

Rusia të enjten dha një vlerësim të zymtë për bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n, të zhvilluara këtë javë në Zvicër e Belgjikë, duke i cilësuar si të pasuksesshme dhe duke thënë se...

Rusia nis stërvitje me mbi 10 mijë ushtarë afër kufirit me Ukrainën

para 7 muajve - TV21

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 mijë ushtarëve. Në një deklaratë me shkrim nga Zona Ushtarake...

OSBE-ja diskuton për tensionet Rusi - Ukrainë

para 7 muajve - Zeri

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Rusia: Bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme, kemi mosmarrëveshje

para 7 muajve - Gazeta Express

Rusia të enjten dha një vlerësim të zymtë për bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n, të zhvilluara këtë javë në Zvicër e Belgjikë, duke i cilësuar si të pasuksesshme dhe duke thënë se...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Top Channel

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Pas Murit të Berlinit: Pse Evropa e ka pasur të vështirë të kapërcejë ndarjet e saj?

para 7 muajve - ABC News

Nga James McBride dhe Jeanne Park “ Council of Foreign Relations ” Shembja e Murit të Berlinit në vitin 1989 hodhi themelet për lindjen e institucioneve të reja, shteteve të reja, dhe në disa raste edhe...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO – Rusi?

para 7 muajve - Indeks online

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Zeri

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - InfoShqip

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “ Është ide e gabuar se shpërbërja...

Paralajmëron Polonia: Evropa është më afër luftës sesa ka qenë në 30 vjet e fundit

para 7 muajve - Arbresh

Evropa është më afër luftës sesa ka qenë në 30 vjet, paralajmëroi ministri i Jashtëm i Polonisë gjatë raundit të tretë të diplomacisë këtë javë që synon të qetësojë tensionet mbi kërkesën e Rusisë që Ukraina...

OSBE-ja sot do të diskutojë tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Portalb

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën,...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Alsat-M

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

OSBE diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - RTK

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Indeks.mk

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Borrell: ShBA-ja na siguroi se s’vendos asgjë me Rusinë pa BE-në

para 7 muajve - Gazeta Express

Shefi i politikës së jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të enjten se Evropa ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se me Rusinë nuk do të bëhet asnjë marrëveshje pa përfshirjen e BE-së....

Në këto 30 vite Europa kurrë më afër luftës, alarmon Polonia

para 7 muajve - Gazeta Metro

Polonia është në mesin e atyre anëtarëve të NATO’s që janë më agresiv në ballafaqim me atë që e shohin si ambiciet revizioniste të Rusisë në Europën lindore, transmeton Gazeta Metro. Europa është si asnjëherë...

Tensionet në Ukrainë, Borrell: Nuk ka negociata nën presionin e Rusisë

para 7 muajve - ABC News

Kreu i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, këtë të enjte është shprehur se nuk do të ketë negociata për Ukrainën nën presionin ushtarak të Rusisë. “Nuk duhet të ketë negociata nën presion. Ne jemi siguruar...

Evropianët ndihen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - Klan

Evropianët ndihen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian,...

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - Top Channel

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

Borrell: ShBA na siguroi se s’vendos asgjë me Rusinë pa BE-në

para 7 muajve - RTK

Shefi i politikës së jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të enjten se Evropa ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se me Rusinë nuk do të bëhet asnjë marrëveshje pa përfshirjen e BE-së....

Rusia nuk sheh arsye për të zhvilluar bisedime tjera me Perëndimin

para 7 muajve - Gazeta Metro

Rusia nuk sheh asnjë arsye për të zhvilluar rund të ri të bisedimeve me Perëndimin në ditët e ardhshme sa u përket çështjeve të sigurisë, pasi nuk ka pasur përparim këto ditë, ka thënë zëvendësministri...

SHBA: Rusia duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin

para 7 muajve - Telegrafi

Zëvendëssekretarja amerikane e shtetit, Wendy Sherman, ka paralajmëruar Rusinë se duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin. Sipas BBC , përcjell Telegrafi, ajo po fliste pas bisedimeve...

'Nëse doni të flisni për sigurinë në Evropë, evropianët duhet të jenë pjesë e bisedimeve SHBA-Rusi'

para 7 muajve - Syri.net Kosova

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut, njofton VOA....

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Evropa e Lirë

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - ABC News

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

NATO dhe Rusia nuk arrijnë të kapërcejnë mosmarrëveshjet pasi bisedimet përfundojnë pa rezultat

para 7 muajve - Telegrafi

Bisedimet e sigurisë NATO-Rusi përfunduan siç pritej pa hapa specifikë përpara të mërkurën, por me të dyja palët të gatshme të vazhdojnë të bisedojnë përmes tensioneve që vijnë pas një grumbullimi të trupave...

Këshilli NATO-Rusi: Bisedimet vazhdojnë në raund tjetër

para 7 muajve - RTK

NATO dhe Rusia nuk arritën t’i japin zgjidhje grindjes për Ukrainën. Rreziku i luftës mbetet real, mendon NATO dhe do të vazhdojë bisedimet. Moska bën përgjegjës Perëndimin. "Diskutimet nuk qenë të lehta",...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - Lajmi.net

“Është ide e gabuar se shpërbërja e ish-Jugosllavisë nisi me ndërhyrjen e NATO-s. NATO atje ndërhyri për të ndalur krimet në Kosovë. Në atë kohë Jugosllavia veçse ishte shpërbërë”, tha Stoltenberg kur...

Këshilli NATO-Rusi: Ndoshta bisedimet vazhdojnë në raund tjetër

para 7 muajve - Bota Sot

NATO dhe Rusia nuk arritën t’i japin zgjidhje grindjes për Ukrainën. Rreziku i luftës mbetet real, mendon NATO dhe do të vazhdojë bisedimet. Moska bën përgjegjës Perëndimin. "Diskutimet nuk qenë të lehta"...

Kryediplomati polak paralajmëron për trazira në Europë: Jemi më afër luftës se kurrë

para 7 muajve - Dosja.al

POLONI – Ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, ka bërë një deklaratë të fortë, kur tha se Evropa është më afër luftës se që ka qenë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi i tij u bë gjatë rundit të...

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - InfoShqip

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “ Në këtë dialog...

“Jemi më afër luftës se kurrë”, ministri polak paralajmëron për trazira në Europë: Po përballemi me mundësinë e përplasjes ushtarake

para 7 muajve - FaxWeb

Ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, tha të enjten se Evropa është më afër luftës se që ka qenë në 30 vitet e fundit. Paralajmërimi i tij u bë gjatë rundit të tretë të bisedimeve diplomatike këtë...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - Realiteti

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO -Rusi?

para 7 muajve - Fakti Ditor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Këshilli NATO-Rusi: Ndoshta bisedimet vazhdojnë në raund tjetër

para 7 muajve - DW

NATO dhe Rusia nuk arritën t’i japin zgjidhje grindjes për Ukrainën. Rreziku i luftës mbetet real, mendon NATO dhe do të vazhdojë bisedimet. Moska bën përgjegjës Perëndimin. "Diskutimet nuk qenë të lehta",...

Bisedimet NATO-Rusi: Pikënisje apo qorrsokak?

para 7 muajve - Bota Sot

Në lojë janë shumë gjëra dhe pritjet janë të ulëta në bisedimet e para me Rusinë në më shumë se dy vjet. Teri Schultz raporton se asnjëra palë nuk sheh hapësirë për një kompromis mbi statusin e ardhshëm...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO – Rusi?

para 7 muajve - Bota Press

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Rusia fillon stërvitje me mbi 10 mijë ushtarë në kufijtë e Ukrainës

para 7 muajve - Tetova Sot

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 mijë ushtarëve, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë...

Rusia fillon stërvitje me mbi 10 mijë ushtarë në kufijtë e Ukrainës

para 7 muajve - Shenja

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se në afërsi të kufirit të Ukrainës ka filluar një stërvitje ushtarake me pjesëmarrjen e mbi 10 mijë ushtarëve, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë...

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - RTK

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

Bisedimet NATO-Rusi: pikënisje apo qorrsokak?

para 7 muajve - RTK

Në lojë janë shumë gjëra dhe pritjet janë të ulëta në bisedimet e para me Rusinë në më shumë se dy vjet. Teri Schultz raporton se asnjëra palë nuk sheh hapësirë për një kompromis mbi statusin e ardhshëm...

Si u bë Kosova temë e nxehtë në takimin e djeshëm NATO-Rusi?

para 7 muajve - Ekonomia Online

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Deklarohet Rusia: Bisedimet me NATO’n ishin të pasuksesshme, kemi mosmarrëveshje

para 7 muajve - Periskopi

Shteti rus të enjten dha një vlerësim të zymtë për bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n, të zhvilluara këtë javë në Zvicër e Belgjikë, duke i cilësuar si të pasuksesshme dhe duke thënë...

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme

para 7 muajve - Epoka e Re

Rusia të enjten dha një vlerësim të zymtë për bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n, të zhvilluara këtë javë në Zvicër e Belgjikë, duke i cilësuar si të pasuksesshme dhe duke thënë se...

OSBE’ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Gazeta Metro

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Rusia: Bisedimet me NATO-n ishin të pasuksesshme, kemi mosmarrëveshje

para 7 muajve - Arbresh

Rusia të enjten dha një vlerësim të zymtë për bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n, të zhvilluara këtë javë në Zvicër e Belgjikë, duke i cilësuar si të pasuksesshme dhe duke thënë se...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Epoka e Re

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - Bota Sot

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - ATV Live

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

Asnjë përparim mbi Ukrainën, NATO dhe Rusia bien dakord për bisedime të tjera

para 7 muajve - Java News

Në mbledhjen e këshillit NATO-Rusi, Moska këmbënguli në kërkesat e paraqitura në dhjetor që NATO mos të zgjerohet me anëtarë të rinj dhe të tërheqë forcat nga vendet aleate në lindje. Por Sekretari i Përgjithshëm...

OSBE-ja diskuton tensionet Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Lajm

Këshilli i përhershëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten takohet në Vjenë për të biseduar për tensionet e fundit, pas grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën....

SHBA: Rusia duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin

para 7 muajve - Arbresh

Zëvendëssekretarja amerikane e shtetit, Wendy Sherman, ka paralajmëruar Rusinë se duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin. Sipas BBC, ajo po fliste pas bisedimeve midis NATO-s dhe...

Këshilli NATO-Rusi: Bisedimet vijojnë në raund tjetër, rreziku i luftës mbetet real

para 7 muajve - Dosja.al

SHBA – “Diskutimet nuk qenë të lehta”, u shpreh përmbledhtas Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me takimin e 30 anëtarëve të NATO-s me përfaqësuesit e qeverisë ruse. Lidhur me gjendjen...

Çështja ‘Ukraina’ / Zyrtarët e BE ndihen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - Dosja.al

GJENEVË – Në një kohë kur Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut....

Jens Stoltenberg, hodhi poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë

para 7 muajve - Radio Kosova e Lire

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, në vitin 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. Në një konferencë para gazetarëve ka...

NATO dhe Rusia nuk arrijnë të kapërcejnë mosmarrëveshjet pasi bisedimet përfundojnë pa rezultat

para 7 muajve - Ekonomia Online

Bisedimet e sigurisë NATO-Rusi përfunduan siç pritej pa hapa specifikë përpara të mërkurën, por me të dyja palët të gatshme të vazhdojnë të bisedojnë përmes tensioneve që vijnë pas një grumbullimi të trupave...

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

para 7 muajve - Zëri i Amerikës

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e Evropës, në tryezën e bisedimeve mungonte Bashkimi Evropian, duke zhgënjyer zyrtarët në bllokut. “Në këtë dialog...

Asnjë përparim mbi Ukrainën, NATO dhe Rusia bien dakord për bisedime të tjera

para 7 muajve - Klan

Asnjë përparim mbi Ukrainën, NATO dhe Rusia bien dakord për bisedime të tjera Në mbledhjen e këshillit NATO-Rusi, Moska këmbënguli në kërkesat e paraqitura në dhjetor që NATO mos të zgjerohet me anëtarë...

SHBA: Rusia duhet ta zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin

para 7 muajve - Koha.net

Zëvendëssekretarja amerikane e shtetit, Wendy Sherman, ka paralajmëruar Rusinë se duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin. Ajo po fliste pas bisedimeve midis NATO-s dhe Rusisë,...

Përfundon pa rezultate konkrete takimi i Këshillit NATO-Rusi

para 7 muajve - Koha.mk

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se në takimin e Këshillit NATO-Rusi, palët mbajtën qëndrimet e tyre dhe se NATO ofroi një seri të re takimesh, por Rusia ende nuk është përgjigjur,...

Përfundoi pa rezultate konkrete takimi i Këshillit NATO-Rusi

para 7 muajve - Portalb

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se në takimin e Këshillit NATO-Rusi, palët mbajtën qëndrimet e tyre dhe se NATO ofroi një seri të re takimesh, por Rusia ende nuk është përgjigjur,...

Krahasimi me Ukrainë, Stoltenberg: NATO ndërhyri në Kosovë për të ndalur mizoritë

para 7 muajve - Zhurnal

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Përfundon pa rezultate konkrete takimi i Këshillit NATO-Rusi

para 7 muajve - RTK

“Ka dallime serioze midis aleatëve të NATO-s dhe Rusisë për këto çështje. Gjetja e mesit nuk do të jetë e lehtë”, tha shefi i Aleancës, Jens Stoltenberg. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg,...

Ftohen akoma më shumë marrëdhëniet SHBA-Rusi, Kremlini: Zgjerimi i NATO-s përkeqëson sigurinë në Europë

para 7 muajve - Albeu

Procesi i zgjerimit të NATO – s paraqet rreziqe të papranueshme me të cilat do të përballet Moska, tha sot zëvendësministri i Jashtëm rus Aleksandër Grusko pas bisedimeve Rusi-NATO në Bruksel, duke vënë...

Kriza në Ukrainë, rusët takohen me NATO-n

para 7 muajve - Klan

Kriza në Ukrainë, rusët takohen me NATO-n “Jo ultimatume, por mos u zgjeroni në lindje” Rusia parashtroi këtë të mërkurë në Bruksel kërkesat e saj për marrjen e garancive nga të gjithë aleatët e NATO-s...

NATO refuzon kërkesën ruse/ Stoltenberg tregon detaje të bisedimeve më Moskën

para 7 muajve - Top Channel

NATO ka refuzuar në mënyrë kategorike kërkesën e Moskës që kërkonte “garanci ligjore” për të frenuar zgjerimin e Aleancës me anëtarë të rinj. Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg,...

Përfundon pa rezultate konkrete takimi i Këshillit NATO-Rusi

para 7 muajve - Tetova Sot

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se në takimin e Këshillit NATO-Rusi, palët mbajtën qëndrimet e tyre dhe se NATO ofroi një seri të re takimesh, por Rusia ende nuk është përgjigjur,...

NATO refuzon krahasimin e ndërhyrjes në Kosovë me situatën në Ukrainë

para 7 muajve - Kallxo

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

​Shefi i NATO-s: Ne duhet të jemi gati nëse Rusia vendos të shkojë në luftë

para 7 muajve - GazetaBlic

Ka dallime të rëndësishme midis NATO-s dhe Rusisë që nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por të dyja palët kanë shprehur gatishmërinë për të vazhduar dialogun, tha sot sekretari i Përgjithshëm Jens...

Stoltenberg: Ne duhet të jemi gati nëse Rusia vendos të shkojë në luftë

para 7 muajve - RTK

Ka dallime të rëndësishme midis NATO-s dhe Rusisë që nuk do të jenë të lehta për t`u kapërcyer, por të dyja palët kanë shprehur gatishmërinë për të vazhduar dialogun, tha sot sekretari i Përgjithshëm Jens...

Bisedimet NATO-Rusi: pikënisje apo qorrsokak?

para 7 muajve - KDPolitik

Në lojë janë shumë gjëra dhe pritjet janë të ulëta në bisedimet e para me Rusinë në më shumë se dy vjet. Teri Schultz raporton se asnjëra palë nuk sheh hapësirë për një kompromis mbi statusin e ardhshëm...

Stoltenberg: NATO ndërhyri në Kosovë për të ndalur mizoritë

para 7 muajve - Flaka

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, duke folur për takimin në mes të Aleancës Veri-Atlantike dhe Rusisë, ka përmendur rastin e ndërhyrjes në Kosovë më 1999. “Ne ndërhymë atje për të ndaluar...

NATO refuzon krahasimin e ndërhyrjes në Kosovë me situatën në Ukrainë

para 7 muajve - Tetova Sot

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik konflikti në Ukrainë

para 7 muajve - Dosja.al

SHBA – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë pasi bisedimet midis anëtarëve të aleancës dhe Rusisë përfunduan...

Stoltenberg: NATO ndërhyri në Kosovë për të ndalur mizoritë

para 7 muajve - Press Online

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, duke folur për takimin në mes të Aleancës Veri-Atlantike dhe Rusisë, ka përmendur rastin e ndërhyrjes në Kosovë më 1999. “Ne ndërhymë atje për të ndaluar...

MAShTI: Gjendja aktuale me COVID-19 është e qëndrueshme, mësimi vijon me prezencë fizike

para 7 muajve - Realiteti

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e...

Shefi i NATO-s: Ne duhet të jemi gati nëse Rusia vendos të shkojë në luftë

para 7 muajve - ATV Live

Ka dallime të rëndësishme midis NATO-s dhe Rusisë që nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por të dyja palët kanë shprehur gatishmërinë për të vazhduar dialogun, tha sot sekretari i Përgjithshëm Jens...

Rusia nënçmon NATO-n, dërgon zyrtarë “minorë” në takim

para 7 muajve - Ekonomia Online

Tensionet dhe dallimet që kanë ndërmjet vete vërehen qysh në përballjen e parë. Pavarësisht fytyrave të ashpra  kreu i aleancës, Jens Stolenberg, priti të mërkurën në Bruksel liderët e delegacionit rus....

“Ka rrezik real për plasjen e një lufte të re në Evropë”, thotë Stoltenberg për konfliktin Rusi-Ukrainë

para 7 muajve - Fakti Ditor

Sekretari i Prëgjithsëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se nuk do të jetë e lehtë të kalohen dallimet në mes Rusisë dhe NATO-s për Ukrainën. Ai tha se pas përfundimit të takimit NATO-Rusi në Bruksel,...

Shefi i NATO-s: Ne duhet të jemi gati nëse Rusia vendos të shkojë në luftë

para 7 muajve - KosovaPress

Ka dallime të rëndësishme midis NATO-s dhe Rusisë që nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por të dyja palët kanë shprehur gatishmërinë për të vazhduar dialogun, tha sot sekretari i Përgjithshëm Jens...

Kufijtë dhe gjëra të tjera

para 7 muajve - Koha.net

1. E ruajta si rrëfimin e parë të vitit. Alfredo Antonio Trujillo u lind pesëmbëdhjetë minuta para se të përfundonte viti 2021, ndërsa motra e tij binjake, Aylin Yolanda, nja pesëmbëdhjetë minuta më vonë,...

Takimi SHBA-Rusi, Moska: Nuk e pushtojmë Ukrainën, por duam garanci nga NATO

para 7 muajve - Indeks online

Rusia siguroi Shtetet e Bashkuara se nuk ka ndërmend të pushtojë Ukrainën, pasi diplomatë nga të dyja vendet u takuan për bisedime të nivelit të lartë në Gjenevë. Pas një takimi që zgjati më shumë se 7...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK