PDK nuk merr pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit për referendumin serb

para një jave - Telegrafi

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër në lidhje me mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Nënkryetari i PDK-së, Abelard Tahiri në...

PDK nuk merr pjesë në seancën e nesërme në Kuvend

para një jave - RTV 21

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër në lidhje me mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Nënkryetari i PDK-së, Abelard Tahiri...

PDK-ja s’do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme për referendumin e Serbisë

para një jave - Koha.net

Partia Demokratike e Kosovës ka thënë se e sheh të panevojshme mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për referendumin e Serbisë brenda territorit të Kosovës. Në një konferencë...

Forcat politike bashkë kundër referendumit të Serbisë, QUINT-i rrit presionin

para një jave - Koha.net

Moslejimi që në Kosovë të mbahet referendumi i Serbisë i vuri në lëvizje ndërkombëtarët. Pak orë nga reagimi i tyre ndaj Qeverisë, ambasadorët e QUINT-it, së bashku me atë të Bashkimit Evropian, takuan...

PDK-ja ja kthen 'shpinën' Kurtit, s'shkon në seancën e thirrur për referendumin

para një jave - Syri.net Kosova

Shefi i Grupit Parlamentar të Kosovës, Abelard Tahiri, ka bërë të ditur se ky subjekt politik nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri Albin Kurti për të diskutuar...

Quint-i t’i kërkojë Serbisë të heqë Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Syri.net Kosova

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, raporton syri.net Kosova....

Nesër seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit

para një jave - RTV 21

Kuvendi i Kosovës sonte ka miratuar kërkesën e Kryeministrit Albi Kurti , që nesër nga ora 14:00 të mbahet senacë e jashtëzakonshme. Kuvendi ka njoftuar se seanca do të ketë vetëm një pikë të rendit të...

Tahiri: PDK nuk merr pjesë në seancën e jashtëzakonshme, Kurti po i shmanget përgjegjësisë

para një jave - Gazeta Express

Partia Demokratike e Kosovës s’do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës ku do të diskutohet për referendumin e Serbisë në Kosovë. Kuvendi konfirmoi se kjo seancë do të mbahet...

Shtohet presioni i SHBA-së dhe QUINT-it mbi Qeverinë e Kosovës

para një jave - Syri.net Kosova

Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për mbajtjen e referendumit të Serbisë është shenjë e tendosjes së raporteve ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, vlerëson analisti politik, Agon Maliqi. “Parimisht,...

Kuvendi i Kosovës konfirmon seancën e jashtëzakonshme për nesër

para një jave - Koha.mk

Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin e Serbisë në Kosovë. Kjo seancë vjen...

Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - Telegrafi

Me kërkesë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Kuvendi i Kosovës nesër (e shtunë) në orën 14:00 do të mbajë seancë të jashtëzakonshme. Siç njofton Drejtoria për Marrëdhënie me Publikun e Kuvendit,...

Kronologjia e mospajtimeve midis Kurtit dhe BE-së

para një jave - Bota Sot

Mospajtimet e fundit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell rreth mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, nuk janë...

PDK-ja nuk shkon në seancën e thirrur nga Kurti për referendumin

para një jave - Zeri

Partia Demokratike e Kosovës s’do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës ku do të diskutohet për referendumin e Serbisë në Kosovë. Kuvendi konfirmoi se kjo seancë do të mbahet...

LDK nesër merr vendim nëse shkojmë në seancën e jashtëzakonshme ose jo

para një jave - OraInfo

Nesër është thirrur një konferencë e jashtëzakonshme nga Qeveria. Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) ende nuk ka vendosur se a do të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër. Kuvendi...

Presioni i SHBA-së dhe QUINT-it mbi Qeverinë e Kosovës

para një jave - Syri.net Kosova

Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për mbajtjen e referendumit të Serbisë është shenjë e tendosjes së raporteve ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, vlerëson analisti politik, Agon Maliqi. “Parimisht,...

Tahiri: PDK nuk merr pjesë në seancën e jashtëzakonshme, Kurti po i shmanget përgjegjësisë

para një jave - GazetaBlic

Partia Demokratike e Kosovës s’do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës ku do të diskutohet për referendumin e Serbisë në Kosovë. Kuvendi konfirmoi se kjo seancë do të mbahet...

Qeveria “mobilizohet” për ditën kur mbahet referendumi- Shumë pjesëtarë të Policisë ftohen që të dielën të dalin në punë

para një jave - GazetaBlic

Të dielën më 16 janar do të mbahet Rreferendumi në Serbi, ku qytetarët serb përmes një PO-je ose JO-je do të vendosin për ndryshimet Kushtetutese të këtij vendi. Aktualisht krerët e shtetit kosovar si...

Referendumi i Serbisë, deputeti i LVV-së: Takimi i QUINT-it me liderët e vendit, presion i padrejtë

para një jave - Bota Sot

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka thënë se deklaratat e institucioneve të vendit për mosmbajtjen e referendumit të Serbisë kanë qenë të qarta, sipas tij, një organizim i tillë cenon sovranitetin...

PDK nuk merr pjesë në seancën e jashtëzakonshme në Kuvend, Tahiri tregon arsyet

para një jave - Bota Sot

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër në lidhje me mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Nënkryetari i PDK-së, Abelard Tahiri në...

Diplomatët thirrje Kosovës që t’i lejojë serbët të votojnë në referendum

para një jave - Aktuale

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës thanë të premten se hapja e qendrave të votimit në territorin e Kosovës për një referendum të Serbisë paraqet shkelje të qartë të Kushtetutës, ligjeve të saj si...

Vrasja në Llaushë, aprovohet kërkesa e avokatit që të dyshuarit t’i bëhet ekzaminim psikiatrik

para një jave - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Seanca e jashtëzakonshme: Synohet nxjerrja e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - Syri.net Kosova

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka...

Pas thirrjes së seancës, Tahiri për Kurtin: Nuk e ka guximin ta refuzoj vet referendumin

para një jave - Syri.net Kosova

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

PDK-ja konfirmon se nuk merr pjesë në seancën për referendumin e Serbisë

para një jave - OraInfo

PDK nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme. Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka bërë të ditur se subjekti politik që ai përfaqëson nuk do t’i shkojë në seancë të jashtëzakonshme...

Deputeti i VV-së: Takimi i QUINT-it me liderët e vendit – presion i padrejtë

para një jave - GazetaBlic

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka thënë se deklaratat e institucioneve të vendit për mosmbajtjen e referendumit të Serbisë kanë qenë të qarta, sipas tij, një organizim i tillë cenon sovranitetin...

Qeveria “mobilizohet” për ditën kur mbahet referendumj- Pjesëtarë të Policisë ftohen që të dielën të dalin në punë

para një jave - GazetaBlic

Të dielën më 16 janar do të mbahet Rreferendumi në Serbi, ku qytetarët serb përmes një PO-je ose JO-je do të vendosin për ndryshimet Kushtetutese të këtij vendi. Aktualisht krerët e shtetit kosovar si...

Zyrtare, Kurti kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Kurti i drejtohet Kuvendit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - RTV 21

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufcë me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër, e shtunë, 15 janar 2022, në...

PDK s’merr pjesë në seancën e nesërme!

para një jave - Indeks online

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të merr pjesë në seancën e nesërme, ku do të diskutohet lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Republikës së Kosovës. Siç njofton...

Berisha (PDK): Nëse liderët flasin me gjuhën e Kushtetutës do të gjejnë mirëkuptim me QUINT-in

para një jave - Zeri

Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, ka thënë se tendenca e Serbisë për të mbajtur referendumin e së dielës edhe brenda territorit të Kosovës është vetëm vazhdimësi e veprimeve të Serbisë për ta vënë Kosovën...

Kronologjia e mospajtimeve midis Kurtit dhe BE-së

para një jave - Evropa e Lirë

Mospajtimet e fundit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell rreth mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, nuk janë...

Referendumi i Serbisë, Deputeti i LVV-së: Takimi i QUINT-it me liderët e vendit, presion i padrejtë

para një jave - Indeks online

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka thënë se deklaratat e institucioneve të vendit për mosmbajtjen e referendumit të Serbisë kanë qenë të qarta, sipas tij, një organizim i tillë cenon sovranitetin...

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Aktuale

Presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca, si dhe kryeministri Albin Kurti dolën me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, duke theksuar edhe...

Referendumi i Serbisë, Seanca e jashtëzonshme e Kuvendit mbahet nesër

para një jave - RTK

Me kërkesë të kryeministrit Albin Kurti, nesër mbahet seanca e jashtëzakonshme. Në seancë do të ketë diskutim në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Republikës...

Konfirmohet seanca e jashtëzakonshme për nesër

para një jave - OraInfo

Nesër do të mbahet një seancë e jashtëzakonshme. Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin...

Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë, reagon Bulliqi

para një jave - OraInfo

Ka pasur shumë reagime me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se presioni që po i bëhet Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e referendumit të...

Tahiri për refuzimin e referendumit të Serbisë në Kosovë: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - Gazeta Express

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës,...

Kuvendi i Kosovës konfirmon seancën e jashtëzakonshme për nesër

para një jave - Albeu

Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin e Serbisë në Kosovë. Kjo seancë vjen...

Institucioneve kosovare u kërkohet të mos lëshojnë pe

para një jave - Syri.net Kosova

Çështje e mbajtjes së një referendimi të Serbisë në Kosovë, ka ngjallur reagime të shumta e të ndryshme në vend, shkruan Syri net Kosova. Është kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ai i...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - Alsat-M

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka...

Kyetari i komunës nga radhët e VV-së mbështet Qeverinë: Presioni për ta pranuar referendumin e Serbisë është i papranueshëm

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se presioni që po i bëhet Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovës është i papranueshëm. Bulliqi ka thënë se praktikat...

Kosova kundër referendumit të Serbisë në Kosovë - kundërshton edhe QUINT-in

para një jave - DW

Osmani, Kurti dhe Konjufca në një deklaratë të përbashkët i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar që në raport me Kosovën të aplikohen standarde të njëjta si me çdo shtet tjetër. Megjithë thirrjen e vendeve...

Tahiri: Pse shtetet e QUINT nuk i bënë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Indeks online

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Tahiri përmes një postimi...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit raporton Gazeat Express. Zyra e kryeministrit përmes një...

Mbajtja e seancës emergjente, deklarohet Arben Gashi

para një jave - GazetaBlic

Grupi i deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk ka nxjerrë ende një qëndrim mbi kërkesën e kryeministrit Albin Kurti për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme lidhur me zhvillimet e fundit...

Tahiri: Shtetet e QUINT-it s’duhet t’i bëjnë presion Kosovës

para një jave - GazetaBlic

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar pas kërkesës së shteteve të QUINT-it që të mbahet referendumi serb në Kosovë. Tahiri nëpërmjet një postimi në Facebook ka...

Seanca e jashtëzakonshme për referendumin serb/ Kjo është rezoluta e cila pritet të miratohet nesër në Kuvend

para një jave - Bota Sot

Nesër pritet të mbahet seancë e jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës. Në rend të ditës së kësaj seance të jashtëzakonshme është diskutimi në lidhje me synimin e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues...

Zyrtare: Kuvendi mblidhet nesër për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Indeks online

Kuvendi i Republikës së Kosovës nesër në ora 14:00 do të mblidhet për një seancë të jashtëzakonshme. Në këtë seancë do të diskutohet lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synohet rezoluta për referendumin

para një jave - ABC News

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit raporton Gazeta Express. Zyra e kryeministrit përmes një...

Shefi i GP të AAK-së, Besnik Tahiri: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - GazetaBlic

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

Mbajtja e seancës emergjente, deklarohet Arben Gashi

para një jave - Bota Sot

Qeveria ka bërë të ditur se me ftesën e kryeministrit Albin Kurti, gjatë ditës së nesërme do të mbahet seancë e jashtëzakonshme parlamentare. Kjo seancë do të mbahet me fillim prej nga 14:00 ku do të diskutohet...

Referendumi i Serbisë, Tahiri: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - RTK

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme

para një jave - ABC News

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit raporton Gazeat Express. Zyra e kryeministrit përmes një...

Presioni transatlantik mbi Qeverinë e Kosovës

para një jave - Bota Sot

Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për mbajtjen e referendumit të Serbisë është shenjë e tendosjes së raporteve ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, vlerëson analisti politik, Agon Maliqi. “Parimisht,...

Nesër Kuvendi synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - OraInfo

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit. Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të...

Kurti kërkon nesër seancë të jashtëzakonshme për referendumin e Serbisë

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po synon që të nxjerrë një rezolutë të përbashkët, në të cilën do të shprehet vullneti politik i deputetëve të Kuvendit të Kosovës, në lidhje me mbajtjen e referendumit...

Kurti i drejtohet Kuvendit me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Kurti paralajmëroi seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00, raporton REL . Ai i ka bërë këto deklarata, pas...

Kjo është arsyeja pse Kurti thirri seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - GazetaBlic

Me të përfunduar takimi me asambadorët e QUINT-it, kryeministri Kurti, nuk foli para gazetarëve me arsyetimin se i duhet të shkojë urgjentisht në zyre, për të thirrur seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit,...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka...

Presioni transatlantik mbi Qeverinë e Kosovës

para një jave - Evropa e Lirë

Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për mbajtjen e referendumit të Serbisë është shenjë e tendosjes së raporteve ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, vlerëson analisti politik, Agon Maliqi. “Parimisht,...

Kuvendi pritet të nxjerrë rezolutë për çështjen e referendumit të Serbisë

para një jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufcës, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit “Në përputhje me nenin 69 paragrafi 4 të Kushtetutës së...

Ish ministrja për dialog: Shtetet e QUINT-it është dashur t’i bëjnë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - OraInfo

Tahiri: Shtetet e QUINT-it është dashur t’i bëjnë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta. Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it,...

Kjo është arsyeja e thirrjes së jashtëzakonshme të Kuvendit, nga kryeministi Kurti

para një jave - GazetaBlic

Me të përfunduar takimi me asambadorët e QUINT-it, kryeministri Kurti, nuk foli para gazetarëve me arsyetimin se i duhet të shkojë urgjentisht në zyre, për të thirrur seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit,...

Referendumi serb/ Kurti i drejtohet Kuvendit me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Në përputhje me...

Departamenti Amerikan i Shtetit mbështet deklaratën e QUINT-it për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Departamenti Amerikan i Shtetit po përkrahë deklaratën e përbashkët të vendeve të QUINT-it të lëshuar sot në lidhje me organizimin e referendumin për ndryshimet kushtetuese të Serbisë në Kosovë. Ata kanë...

Edhe DASH-i i kërkon Kosovës të lejojë referendumin e Serbisë

para një jave - Zeri

Thirrjes së ambasadave të QUINT-it dhe të Zyrës së BE-së në Kosovë që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në vendin tonë, i është bashkuar edhe Departamenti Amerikan i Shtetit. Zyra për media...

Kryeministri Kurti kërkon nga Kuvendi seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit “Në përputhje me...

Edhe Departamenti Amerikan i Shtetit i jep 'dritën jeshile' mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Syri.net Kosova

Departamenti Amerikan i Shtetit po përkrahë deklaratën e përbashkët të vendeve të QUINT-it të lëshuar sot në lidhje me organizimin e referendumin për ndryshimet kushtetuese të Serbisë në Kosovë. Ata kanë...

Edita Tahiri pas presionit të QUINT-it: U desht t’i kërkonit Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Bota Sot

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë Edita Tahiri, ka komentuar për presionin e shteteve të QUINT-it ndaj institucioneve të Kosovës, për të lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin...

Amerika ia nis edhe një 'selam' Kurtit për referendumin e Serbisë

para një jave - Syri.net Kosova

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet se...

Referendumi serb, DASH rithekson kërkesën e Quint-it për Kosovën

para një jave - Indeks online

Departamenti i Shtetit amerikan ka mbështetur deklaratën e vendeve të Quint-it ku i bëhet thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Faqja zyrtare e DASH ka...

Sa shpesh ia luajti terezinë Kurti BE-së që prej se u bë kryeministër

para një jave - Lajmi.net

Që prej formimit të Qeverisë Kurti, më 2 në mars të vitit 2021, dy zyrtarët kanë pasur një sërë mospajtimesh që janë bërë publike, raporton REL. Që prej marrjes së mandatit si kryeministër, Kurti ia kishte...

Tahiri: PDK nuk merr pjesë në seancën e jashtëzakonshme, Kurti po i shmanget përgjegjësisë

para një jave - Infokusi

Partia Demokratike e Kosovës s’do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës ku do të diskutohet për referendumin e Serbisë në Kosovë. Kuvendi konfirmoi se kjo seancë do të mbahet...

PDK-ja nuk merr pjesë në seancën e ftuar nga Kurti për referendumin e Serbisë

para një jave - Lajmi.net

Tahiri një vendim të këtillë e ka bërë të ditur me anë të një konference për media, duke thënë se PDK-ja e sheh të panevojshme mbajtjen e seancës për çështjen e referendumit, shkruan lajmi.net. “Edhe pse...

Referendumi serb në Kosovë, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit

para një jave - Syri.net Kosova

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet se...

Të ulur në rresht, publikohet fotografia e takimit të sotëm mes krerëve të shtetit me ambasadorët e QUINT-it

para një jave - Syri.net Kosova

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë në seancën e nesërme të Kuvendit?

para një jave - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur për nesër një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas situatës së krijuar me referendumin serb që nga ndërkombëtarët po kërkohet të lejohet të mbahet edhe...

“Ramushin pyete: Qysh m'u bë milioner e mos me punua kurrgjë; Lumirin: me çfarë shamponi i lanë flokët, Memlin..”/ Berisha komenton zhvillimet rreth referendumit serb

para një jave - Bota Sot

Publicistja Kimete Berisha ka komentuar zhvillimet e fundit pas refuzimit të institucioneve të Kosovës për mbajtjen e referendumit të Serbisë brenda territorit të vendit. Nëpërmjet një postimi në Facebook,...

Referendumi serb i së dielës/ Sa ndikon ashpërsia e Albin Kurtit?!

para një jave - Bota Sot

Nëse lexon mediat e serbe; si gazeta, portale, tabloide, televizione apo edhe radio, tema e Kosovës është shumë e pranishme. Natyrisht sipas këndvështrimit të palëve: dikush më radikal, e dikush më liberal-...

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk sprapsen për punën e referendumit

para një jave - ABC News

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Edhe në Serbi vendet e Quint-it kërkojnë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Syri.net Kosova

Vendet e Quint-it në Serbi kanë ndarë të njëjtën deklaratë si ajo që bënë këto vende në Kosovë lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Në deklaratë ata thanë se inkurajojnë qytetarët...

Institucionet e Kosovës nuk do të lejojnë mbajtjen e referendumit serb – Opozita në një vijë me Qeverinë

para një jave - Alsat-M

Gazetar: Shkëlzen Aqifi Institucionet e Kosovës nuk do të lejojnë mbajtjen e referendumit serb në territorin e Kosovës. Në një deklaratë të përbashkët të Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit thuhet se mbajtja...

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Lajmi.net

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër duke filluar nga ora 14:00, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovë, ku do të diskutohen në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum...

Zyrtare, Kurti kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Albin Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - TV21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Kuvendi i Kosovës nesër cakton seancën e jashtëzakonshme në orën 14:00

para një jave - Tetova Sot

Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin e Serbisë në Kosovë. Kjo seancë vjen...

Kuvendi pritet të nxjerrë nesër rezolutë kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Kuvendi i Kosovës nesër gjatë seancës së jashtëzakonshme pritet të miratojë Rezolutë për kundër referendumit të Serbisë në Kosovë. Telegrafi merr vesh se kjo Rezolutë pritet të miratohet në mbështetje...

Osmani, Kurti e Konjufca me deklaratë të përbashkët pas takimit me shtetet e QUINT-it

para një jave - RTV 21

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Si kurrë më parë, opozita e bashkuar në përkrahje të Albin Kurtit

para një jave - Syri.net Kosova

Si rrallë her, partitë opozitare në vend i ka dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Përkundër presionit ndërkombëtar...

Deklarata e përbashkët e Kurtit, Osmanit e Konjufcës: Nuk zmbrapsemi për punën e referendumit

para një jave - Syri.net Kosova

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Borrell, për Serbinë nënë e për Kosovën njerkë

para një jave - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Thirrja e Quint'it që të lejohet referendumi serb mbështetet edhe nga Washingtoni

para një jave - Gazeta Express

Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, raporton Gazeta Express. Zyra për media e Departamentit...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi nga DASH

para një jave - Aktuale

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. Marketing DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i,...

Nuk do të lejohet hapja e qendrave të votimit në Kosovë, shtetasit serb mund të votojnë në referendum përmes postës

para një jave - Top Channel

Qytetarët serb të Kosovës me dyshtetësi do ta kenë të drejtën të votojnë në referendumin e Serbisë Pas takimit me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, qeveria e Kosovës njofton se votimi do...

Bulliqi: Presioni që po i bëhet Qeverisë për mbajtjen e referendumit është i papranueshëm

para një jave - Infokusi

Kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi ka thënë se është i papranueshëm, siç e ka quajtur ai, presioni që po i bëhet Qeverisë Kurti për mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës....

AAK: Jemi në mbështetje të të gjithë atyre që e kundërshtojnë organizimin e këtij referendumi

para një jave - Telegrafi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po kundërshton organizimin e referendumit për ndryshime kushtetuese të Serbinë në territorin e Kosovës. Ashtu si edhe partitë tjera opozitare, edhe nga AAK-ja përmes një...

Osmani, Konjufca e Kurti me deklaratë të përbashkët për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

DASH mbështet deklaratën e QUINT-it për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - RTK

Departamenti Amerikan i Shtetit po përkrahë deklaratën e përbashkët të vendeve të QUINT-it të lëshuar sot në lidhje me organizimin e referendumin për ndryshimet kushtetuese të Serbisë në Kosovë. Ata kanë...

Edhe në Serbi vendet e Quint-it kërkojnë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Klan Kosova

Vendet e Quint-it në Serbi kanë ndarë të njëjtën deklaratë si ajo që bënë këto vende në Kosovë lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Në deklaratë ata thanë se inkurajojnë qytetarët...

Osmani, Konjufca e Kurti me deklaratë të përbashkët për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Tokasot

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

REFERENDUMI SERB, KRERËT E KOSOVËS NUK ZMBRAPSEN EDHE PAS TAKIMIT ME AMBASADORËT E QUINT-IT

para një jave - Klan Macedonia

Krerët e shtetit të Kosovës nuk janë zmbrapsur nga qëndrimi për të mos lejuar referendumin serb që të mbahet edhe në Kosovë. Pas takimit me ambasadorët e vendeve të QUINT-it, të cilët i bënë trysni Kosovës...

Krerët e shtetit - QUINT-it: Zbatoni standarde të njëjta me Kosovën si me shtetet e tjera

para një jave - Koha.net

Krerët shtetërorë të Kosovës kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe atë të Bashkimit Evropian. Aty thuhet se krerët, presidentja-kryeparlamentari-kryeministri,...

Presioni për referendumin/ A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë nesër në Kuvend?

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur Kuvendin e Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme, e cila do të mbahet nesër. E kjo pas takimit me përfaqësuesit e shteteve anëtare të QUNT-it, i cili erdha...

Pas QUINT-it edhe DASH kërkon të lejohet referendumi serb në Kosovë

para një jave - OraInfo

Referendumi serb, DASH rithekson kërkesën e Quint-it për Kosovën Departamenti i Shtetit amerikan ka mbështetur deklaratën e vendeve të Quint-it ku i bëhet thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen...

Referendumi serb, krerët e Kosovës nuk zmbrapsen edhe pas takimit me ambasadorët e QUINT-it

para një jave - Klan

Referendumi serb, krerët e Kosovës nuk zmbrapsen edhe pas takimit me ambasadorët e QUINT-it Krerët e shtetit të Kosovës nuk janë zmbrapsur nga qëndrimi për të mos lejuar referendumin serb që të mbahet...

AAK: Përpjekja e Serbisë për referendum është sulm flagrant mbi sovranitetin dhe integritetin

para një jave - RTV 21

Edhe AAK i ka dalë krahë Kurtit dhe Qeverisë së tij në lidhje me referendumin e Serbisë. AAK përpjekjen e Serbisë për referendum e ka quajtur sulm flagrant mbi sovranitetin dhe integritetin kushtetues...

Haradinaj: Pretendimi i Serbisë për referendum, sulm flagrant mbi integritetin e Kosovës

para një jave - Syri.net Kosova

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e sheh të pamundur organizimin e një referendumi serb në Kosovë. Kreu i kësaj partie, Ramush Haradinaj, e ka kundërshtuar atë. “Pretendimi i Serbisë që të organizojë referendum...

Edhe në Serbi vendet e Quint-it kërkojnë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - GazetaBlic

Vendet e Quint-it në Serbi kanë ndarë të njëjtën deklaratë si ajo që bënë këto vende në Kosovë lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Në deklaratë ata thanë se inkurajojnë qytetarët...

Thirrja e QUINT-it që të lejohet referendumi serb, deklarohet edhe Washingtoni

para një jave - Bota Sot

Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit amerikan të shtetit...

Konfirmohet mbajtja e seancës së jashtëzakonshme, kjo është pika e vetme për diskutim

para një jave - Infokusi

Tashmë është konfirmuar nga Kuvendi i Kosovës se seanca e jashtëzakonshme për synimet serbe që të mbajnë referendumin kushtetues edhe në territorin e Kosovës, do të mbahet kësaj të shtune me fillim në...

Departamenti Amerikan i Shtetit vjen me reagimin e fundit në lidhje me referendumin serb në Kosovë

para një jave - GazetaBlic

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Kurti pas takimit me ambasadorët: Do thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - RTV 21

Ka përfunduar takimi ndërmjet ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe krerëve të shtetit, lidhur me kërkesën për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Diplomatët ndërkombëtarë nuk u deklaruan para mediave,...

AAK: Përpjekja e Serbisë për referendum sulm flagrant mbi sovranitetin dhe integritetin

para një jave - RTV 21

Edhe AAK i ka dalë krahë Kurtit dhe Qeverisë së tij në lidhje me referendumin e Serbisë. AAK përpjekjen e Serbisë për referendum e ka quajtur sulm flagrant mbi sovranitetin dhe integritetin kushtetues...

Albin Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Udhëkryqi i Kosovës me shtetet mike karshi referendumit të Serbisë

para një jave - Kallxo

Ende nuk është e qartë nëse qytetarët e komunave të banuara me shumicë serbe në Kosovë do të mund t’i drejtohen kutive të votimit këtë të diel për të votuar në referendumin e organizuar nga Serbia. Qeveria...

Pas takimit me ambasadorët e QUINT-it, Kurti thërret seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Syri.net Kosova

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00....

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk zmbrapsen për punën e referendumit

para një jave - Gazeta Express

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Haradinaj: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - Klan Kosova

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Klan

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15...

Referendumi në Serbi, Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Vizion Plus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Reagom KMDLNj për referendumin me Serbinë: Kosova nuk është pjesë e shtetit serb

para një jave - RTV 21

KDLNj ka theksuar sot se mbajtja e referendumit për ndryshime të Kushtetutës së Serbisë në territorin e këtij shteti po bënë përpjekje që të njëjtin referendum ta mbajë edhe në territorin e Kosovës të...

Haradinaj: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - Bota Sot

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

Institucionet e Kosovës deklarohen njëzëri kundër votimit në referendumin e Serbisë

para një jave - Evropa e Lirë

Institucionet e Kosovës kanë thënë të premten se hapja e qendrave të votimit të Serbisë në Kosovë, përbën shkelje të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Udhëheqësit e Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit...

Deklarata/ Drejtuesit shtetërorë nuk zbrapsen: Nuk lejojmë organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Shekulli

Publikuar më 14.01.2022 nga Shekulli Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga...

PDK nuk merr pjesë në seancën e nesërme në Kuvend

para një jave - KosovaPress

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër në lidhje me mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard...

Sa shpesh ia luajti terezinë Kurti BE-së që prej se u bë kryeministër

para një jave - Bota Press

Mospajtimet e fundit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell rreth mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, nuk janë...

Ambasadorët e QUINT-it largohen nga takimi, nuk e thanë asnjë fjalë goje se çka ndodhi brenda

para një jave - Syri.net Kosova

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it, janë larguar nga ndërtesa e Kuvendit të Kosovës Ambasadorët tash e një orë ishin të mbyllur në takim me presidenten e vendit Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti...

Zbulohet çka do të bëjnë nesër në Kuvend deputetët për ta kundërshtuar referendumin e Serbisë

para një jave - Lajmi.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Në përputhje me...

Krerët e shtetit me deklaratë të përbashkët pas takimit me QUINT-in: Zbatoni standardet e njëjta

para një jave - OraInfo

Zbatoni standarde të njëjta me Kosovën si me shtetet e tjera Krerët shtetërorë të Kosovës kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe përfaqësuesin e...

A do marrë pjesë LDK në seancën e nesërme të jashtëzakonshme?

para një jave - Gazeta Metro

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) ende nuk ka vendosur se a do të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër. Kuvendi i Kosovës ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca...

Kurti pas takimit me QUINT-in: Duhet ta thërras një seancë urgjente të Kuvendit

para një jave - Alsat-M

Kryeministri Albin Kurti, pas takimit me ambasadorët e QUNIT-it ka deklaruar shkurt para mediave se pas pak do të dërgohet komunikatë për media lidhur me atë që është vendosur në takimin me ndërkombëtarët....

Institucionet e vendit pas takimit me Quint: Mbajtja e referendumit serb shkel sovranitetin

para një jave - Klan Kosova

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Arben Gashi: Nesër marrim vendim nëse shkojmë në seancën e jashtëzakonshme ose jo

para një jave - Ekonomia Online

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) ende nuk ka vendosur se a do të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet nesër. Kuvendi i Kosovës ka konfirmuar se nesër  në ora 14:00 do të mbahet seanca...

PDK nuk merr pjesë në seancën e nesërme të thirrur nga Kurti

para një jave - Arbresh

PDK nuk do marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri Albin Kurti për ditën e nesërme, në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Këtë e konfirmoi shefi i Grupit Parlamentar...

Deputeti i VV-së: Takimi i QUINT-it me liderët e vendit – presion i padrejtë

para një jave - Arbresh

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka thënë se deklaratat e institucioneve të vendit për mosmbajtjen e referendumit të Serbisë kanë qenë të qarta, sipas tij, një organizim i tillë cenon sovranitetin...

PDK e LDK kundër organizimit të referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës

para një jave - Telegrafi

Dy partitë e mëdha opozitare në Kosovë kanë dalë ֝kundër çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Kosovës. Derisa po zhvillohet takimi ndërmjet përfaqësuesve të shteteve të...

LDK e mbështet Kurtin: E papranueshme mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - RTV 21

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Ai përmes një postimi në ‘Facebook’, la shkruar se e sheh të papranueshëm mbajtjen...

Opozita në një vijë me Qeverinë kundër referendumit serb në Kosovë

para një jave - Koha.net

Partia Demokratike e Kosovës konsideron se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese dhe kjo do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Republikës së Kosovës, ka thënë...

Prapa këtyre dyerve të Kuvendit të Kosovës, po ndodh takimi i madh

para një jave - Syri.net Kosova

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it, tash e një orë janë mbyllur në takim me presidenten e vendit Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca. Takimi po mbahet në ndërtesën...

Presioni ndërkombëtar për referendumin, opozita unike në përkrahje të Kurtit

para një jave - Gazeta Express

Si rrallë her, partitë opozitare në vend i ka dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Express Përkundër...

PDK-ja nuk shkon në seancën e thirrur nga Kurti për referendumin

para një jave - Ekonomia Online

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka mbajtur konferencë për medie lidhur me zhvillimet politike që kanë karakterizuar ditën e sotshme, Kryetari Memli Krasniqi ka shprehur qëndrimin e...

PDK bojkoton seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga Kurti

para një jave - Periskopi

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të merr pjesë në seancën e nesërme, ku do të diskutohet lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Republikës së Kosovës. Siç njofton...

Ramush Haradinaj mbështet Albin Kurtin: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

Kronologjia e mospajtimeve midis Kurtit dhe BE-së

para një jave - Arbresh

Mospajtimet e fundit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell rreth mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, nuk janë...

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk zmbrapsen për punën e referendumit

para një jave - Ina

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Abdixhiku: Për LDK-në është e papranueshme mbajtja e referendumit të një shteti tjetër në Republikën e Kosovës

para një jave - TV21

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku thotë se subjekti politik që përfaqëson ai është kundër votimit në Kosovë për referendumin e organizuar nga Serbia, përcjell TV21. Abdixhiku thotë...

Presioni ndërkombëtar për referendumin, opozita unike në përkrahje të Kurtit

para një jave - ABC News

Si rrallë her, partitë opozitare në vend i ka dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Express Përkundër...

Haradinaj thotë se mbajtja e referendumit serb në Kosovë është sulm flagrant mbi sovranitetin

para një jave - Zeri

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj ka thënë se pretendimi i Serbisë që të organizojë referendum...

Kurti pritet të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas takimit me QUINT-in

para një jave - ABC News

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë foli shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00. “Porsa...

Edita Tahiri: Shtetet e QUINT-it t’i kërkonin Serbisë heqjen e Kosovës nga kushtetuta

para një jave - Infokusi

Ish kryenegociatorja e Kosovës për dialogun Kosovë Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar lidhur me kërkesën e shteteve të QUINT-it që Kosova ta lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Tahiri...

PDK nuk merr pjesë në seancën e nesërme të thirrur nga Kurti

para një jave - Gazeta Metro

PDK nuk do marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri Albin Kurti për ditën e nesërme, në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë, shkruan Gazeta Metro. Këtë e konfirmoi...

Presioni ndërkombëtar për referendumin, opozita e unifikuar në përkrahje të Kurtit

para një jave - Albeu

Si rrallë herë, partitë opozitare në vend i ka dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Express Përkundër...

Haradinaj: Pretendimi i Serbisë për organizimin e referendumit në Kosovë është sulm mbi sovranitetin dhe integritetin kushtetues të Kosovës

para një jave - Indeks online

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka dalë kundër pretendimeve të shtetit serb për organizimin e një referendumi kushtetues në Kosovës. I pari i AAK-së këtë pretendim e ka quajtur të papranueshëm duke...

Deputetja Musliu-Shoshi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkelje e sovranitetit!

para një jave - Indeks online

“Qeveria nuk duhet të lejoj mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë pavarësisht kërkesës së BE-së dhe vendeve të Quint-it”, ishte kërkesa e partive opozitare. Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës,...

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së

para një jave - Indeks online

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Krerët e shtetit: Mbajtja e referendumit serb është shkelje e Kushtetutës

para një jave - RTK

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së Presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca si dhe kryeministri...

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme, temë referendumi serb në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër duke filluar nga ora 14:00, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovë, ku do të diskutohen në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum...

Osmani, Kurti e Konjufca nuk tërhiqen nga kundërshtimi i mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Kallxo

Institucionet e Kosovës, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, kanë dalë me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, në lidhje me kërkesën për mbajtjen e referendumit...

Edhe LDK i jep të drejtë Kurtit rreth referendumit serb në Kosovë

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së...

Qeveria reagon pas kërkesës së QUINT-it për referendumin serb

para një jave - Alsat-M

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme të KOsovës, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për referendumin serb për ndryshimet kushtetuese....

Kurti do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas takimit me QUINT-in

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00...

Berisha (PDK): Nëse liderët flasin me gjuhën e Kushtetutës do të gjejnë mirëkuptim me QUINT-in

para një jave - Ekonomia Online

Berisha, tha se duhet të kihet parasysh se Kosovës i bie mirë vetëm kur bashkërendon veprimet me aleatët e saj ndërkombëtarë. “Veprime të tilla nga ana e Serbisë nuk duhet të na surprizojnë. Serbia në...

Osmani, Konjufca e Kurti me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it

para një jave - GazetaBlic

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Kuvendi mblidhet të shtunën për referendumin serb

para një jave - Epoka e Re

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër do të mbahet seancë e jashtëzakonshme. Në rend të ditës është vetëm një pikë: Diskutim në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin...

Përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës pas takimit me QUINT-in deklarohen kundër referendumit të Serbisë

para një jave - Zeri

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Opozita njëzëri, i dalin në mbështetje Kurtit rreth kërkesave të QUINT-it

para një jave - Syri.net Kosova

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje...

Isa Mustafa i ka dy fjalë për situatën që gjendet Kurti pas kërkesave të QUINT-it

para një jave - Syri.net Kosova

Si situatë të palakueshme po e sheh ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, faktin se QUINT-i po kërkon nga qeveria të lejojë mbajtjen e Referendumit serb në Kosovë, derisa nëse veç mbahet, atëherë preket...

LDK e kundërshton mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Kallxo

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka deklaruar se partia e tij e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Kosovës....

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Gazeta Metro

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër duke filluar nga ora 14:00, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovë, ku do të diskutohen në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Kallxo

Krerët e institucioneve të Kosovës kanë mbajtur një takim me ambasdorët e vendeve të QUINT-it, pas kërkesave për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë këtë të diel. Pas takimit, kryeministri Albin...

Kryeministri Kurti, i ka kërkuar Kuvendit të Kosovës, mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, më 15 janar, në orën 14:00

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryeministri Albin Kurti, i ka kërkuar Kuvendit të Kosovës, mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, të shtunën, më 15 janar, në orën 14:00. Në njoftimin për media është thënë se në rend të ditës është...

Referendumi i Serbisë/Bulliqi: Presioni që po i bëhet Kurtit është i papranueshëm

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se presioni që po i bëhet Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovës është i papranueshëm. Me anë të një postimi...

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - ATV Live

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër duke filluar nga ora 14:00, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovë, ku do të diskutohen në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum...

Përfundon takimi me Osmanin dhe Kurtin, s’deklarohen ambasadorët e Quint-it

para një jave - Klan Kosova

Ka përfunduar takimi i mbajtur mes presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti dhe ambasadorëve të vendeve të Quint-it, që për temë patën mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Shtetet e Quint-it...

KURTI PARALAJMËRON SEANCË TË JASHTËZAKONSHME NË KUVENDIN E KOSOVËS

para një jave - Klan Macedonia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - InfoShqip

Kryeministri Albin Kurti tha se për takimin me ambasadorët e shteteve të QUINT-it, do ta lëshojnë një deklaratë të përbashkët me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca. Ai njoftoi...

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së

para një jave - Zeri

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Pas takimit me QUINT-in, Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme për nesër në 14:00

para një jave - Zeri

Pas përfundimit të takimit në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani lidhur me (mos) mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës,...

Ish-kryenegociatorja Tahiri: Mbajtja e referendumit serb, shkelje e sovranitetit shtetëror të Kosovës

para një jave - Zeri

Shtohen zërat kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Ish-kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri, ka dalë kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Tahiri ka thënë se mbajtja...

Kurti synon rezolutë parlamentare kundër referendumit të Serbisë

para një jave - Press Online

Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se me ftesë të kryeministrit Albin Kurti, të shtunën e 15 janarit do të mbahet seancë e jashtëzakonshme parlamentare me fillim prej orës 14:00 për të diskutuar për çështjen...

Basha akuzon Berishën për nxitjen e dhunës në betejën partiake

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po synon që të nxjerrë një rezolutë të përbashkët, në të cilën do të shprehet vullneti politik i deputetëve të Kuvendit të Kosovës, në lidhje me mbajtjen e referendumit...

Miratohet kërkesa e Kurtit për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Realiteti

Presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca, si dhe kryeministri Albin Kurti dolën me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, duke theksuar edhe...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Gazeta Express

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

E kryer: Kuvendi nesër cakton seancën e jashtëzakonshme në orën 14:00

para një jave - Periskopi

Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin e Serbisë në Kosovë. Kjo seancë vjen...

Kurti pas takimit me QUINT-in: Do të dalim me deklaratë, nesër seancë e jashtëzakonshme!

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Republikës, Albin Kurti është deklaruar pas takimit që zhvilloi me ambasadorët e QUINT-it. Ai paralajmëroi se nesër Kuvendi do të mbajë seancë të jashtëzakonshme. “Unë si kryeministër dhe...

Ambasadorët e QUINT-it takojnë Osmanin, Konjufcën e Kurtin

para një jave - Koha.net

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it po pritet që të takojnë krerët shtetërorë të Kosovës, presidenten, kryeparlamentarin dhe kryeministrin. Më herët, QUINT-i dhe Bashkimi Evropian i kanë bërë thirrje Qeverisë...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Syri.net Kosova

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi nu shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Express

Kreu i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. Ai tutje ka deklaraur se Kushtetuta dhe ligjet...

Edhe AAK-ja kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Express

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po e kundërshton organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, raporton Express Zëdhënësi i AAK-së, Lulëzim Blaka, ka deklaruar për Express se ky referendum është përpjekje...

Kuvendi konfirmon seancën e jashtëzakonshme për nesër

para një jave - Ekonomia Online

Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se nesër  në ora 14:00 do të mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit ku diskutohet mbi referendumin e Serbisë në Kosovë. Kjo seancë vjen...

Bulliqi: Presioni ndaj Qeverisë për ta pranuar referendumin e Serbisë është i papranueshëm

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se presioni që po i bëhet Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovës është i papranueshëm. Bulliqi ka thënë se praktikat...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - Bota Sot

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Kurti do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas takimit me QUINT-in

para një jave - Ina

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - RTK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme për nesër, shkak referendumi serb

para një jave - OraInfo

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme për nesër Kryeministri Albin Kurti ka folur shkurt për mediat pas takimin me ambasadorët e shteteve të QUINT-it. Ai ka thënë se tri institucionet kyçe të shtetit...

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk zmbrapsen për punën e referendumit

para një jave - InfoShqip

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

E marrin Kurtin me vete, ambasadorët e QUINT-it nisen drejt presidencës

para një jave - Syri.net Kosova

Pas komunikatës së lëshuar sot në mëngjes lidhur me referendumin e Serbisë, ambasadorët e shteteve të QUINT-it do të realizojnë një takim të përbashkët në presidencë bashkë me kryeministrin Albin Kurti....

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - Pa censure

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka...

Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - Realiteti

Me kërkesë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Kuvendi i Kosovës nesër (e shtunë) në orën 14:00 do të mbajë seancë të jashtëzakonshme. Siç njofton Drejtoria për Marrëdhënie me Publikun e Kuvendit,...

Tahiri: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - Periskopi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

Kryeministri Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINTI-it: Nesër do të thërrasim një seancë të jashtëzakonshme

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00....

Pas kërkesës së Kurtit, Konjufca cakton seancën e jashtëzakonshme për nesër

para një jave - Arbresh

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbaj seancë të jashtëzakonshme, pas kërkesës së Kryeministrit Albin Kurti, raporton arbresh.info. Temë diskutimi do të jetë synimi Serbisë që të mbaj referendum kushtetues...

Pas takimit me QUINT-in, Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme për nesër në ora 14:00

para një jave - Zeri

Pas përfundimit të takimit në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani lidhur me (mos) mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës,...

Abdixhiku: E papranueshme mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - RTK

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në Kosovë. Ai tha se legjislacioni si dhe praktikat ndërkombëtare...

Kurti pas takimit me ambasadorët: Do thërras seancë të jashtëzakonshme

para një jave - RTK

Ka përfunduar takimi ndërmjet ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe krerëve të shtetit, lidhur me kërkesën për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Diplomatët ndërkombëtarë nuk u deklaruan para mediave,...

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - RTV 21

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Kurti i drejtohet Kuvendit me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme (Dokument)

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - Tokasot

Ka filluar të mbahet takimi ndërmjet përfaqësuesve të shteteve të QUINT-it me presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti. Temë e diskutimit do të jetë lejimi...

Referendumi serb, DASH rithekson kërkesën e Quint-it për Kosovën

para një jave - Tetova Sot

Departamenti i Shtetit amerikan ka mbështetur deklaratën e vendeve të Quint-it ku i bëhet thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Faqja zyrtare e DASH ka...

Përfundon takimi mes ambasadorëve të QUINT-it dhe krerëve të shtetit

para një jave - GazetaBlic

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

Përfundon takimi mes ambasadorëve të QUINT-it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Zeri

Sapo ka përfunduar takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës. Takimi ka zgjatur më...

Kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, edhe AAK-ja

para një jave - Zeri

Partitë opozitare, PDK-ja dhe AAK-ja, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Pas kryetarit të PDK-së Memli Krasniqit, i cili ka thënë se mbajtja e referendumit...

KMDLNJ: Qeveria, detyrim kushtetues të mos lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Zeri

KMDLNJ-ja sërish sot i ka bërë thirrje opozitës që të përkrahë Qeverinë në kundërshtimin e mbajtjes së referendumit. “Qeveria e Kosovës e ka detyrim kushtetues të mos lejojë mbajtjen e referendumit të...

Përfundon takimi, ambasadorët e QUINT-it dalin nga Presidenca

para një jave - OraInfo

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it. Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa...

QUINT-i veç ia ka zënë derën krerëve të shtetit të Kosovës (Foto)

para një jave - Syri.net Kosova

Tashmë përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it kanë arritur në objektin e Qeverisë së Kosovës. Aty do të priten në një takim urgjent nga Presidentja Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti dhe Kryeparlamentari...

Kurti kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - Revista Kosovarja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Refuzimin i referendumit të Serbisë në Kosovë, Tahiri: Kurti nuk ka guxim

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit...

PDK dhe AAK mbështesin Qeverinë për moslejimin e referendumit serb

para një jave - Klan Kosova

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje...

Rezolutë për referendumin, Kurti i çon kërkesë me shkrim Konjufcës për seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka...

Tahiri: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - Periskopi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

Mbajtja e referendumit serb në Kosovë, ky është reagimi i LDK-së

para një jave - OraInfo

LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin...

Kurti i drejtohet Kuvendit: Kërkon seancë të jashtëzakonshme për ditën e nesërme

para një jave - Gazeta Metro

Përmes një komunikate kryeministri i vendit Albin Kurti, ka thirrur seancë të jashtëzakonshme nesër në ora 14:00, shkruan Gazeta Metro. Në këtë komunikatë thuhet se në këtë seancë të jashtëzakonshme do...

Kjo është kërkesa që QUINT-i e paraqet sot tek Kurti, Osmani e Konjufca

para një jave - Syri.net Kosova

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani bashkë me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Mësohet se takimi do të zhvillohet...

Referendumi i Serbisë, Kurti edhe zyrtarisht i kërkon Kuvendit seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka kërkuar Kuvendit të Kosovës, mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Në njoftimin për media është thënë se në rend të ditës...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Top Channel

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

Z. Borrell po tregon me qëndrime në emër të BE-së është pro politikës- serbe!

para një jave - Bota Sot

Nga Brukseli doli z. Borelll hapur në anën e shtetit serb. Ai shkruan: "Në Kosovë duhet lejuar referendumin e shtetit serb për ndryshimet kushtetuese në Serbi". Kjo deklaratë e këtij përfaqësuesi të BE...

LDK mbështetë Kurtin: E papranueshme mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Indeks online

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Sipas tij, Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi...

PDK dhe AAK mbështesin Qeverinë për moslejimin e referendumit serb

para një jave - Indeks online

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje...

Abdixhiku: LDK-ja e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Zeri

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsideron të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. “Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm...

Çka fshihet pas heshtjes së opozitës rreth referendumit serb?

para një jave - Syri.net Kosova

Çështja e mbajtjes së referendumit për ndryshime kushtetuese të Serbisë në Kosovë ka nxitur reagime të shumta nga komuniteti ndërkombëtar në vend dhe në Bashkimin Evropian. Ndryshe nga Qeveria e Kosovës...

Kurti nuk lëshon pe, Vuçiqi me sytë nga ndërkombëtarët

para një jave - Syri.net Kosova

Ambasadorët e QUINT-it do të takohen në mesditë me krerët e Kosovës, pas refuzimit për të lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës. Pranimi i një kërkese të tillë, konsiderohet...

Zbulohet çka do të bëjnë nesër në Kuvend deputetët për ta kundërshtuar referendumin e Serbisë

para një jave - Bota Press

Kryeministria ka njoftuar se në seancën e jashtëzakonshme të propozuar nga kryeministri Albin Kurti, në bazë të diskutimeve të deputetëve, do të tentohet të nxjerret një rezolutë e përbashkët për çështjen...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme një ditë para referendumit të Serbisë

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit Albin Kurti përmes një deklarate...

Referendumi i Serbisë në territorin kosovar vendos në vështirësi Kurtin, thërret seancë të jashtëzakonshme të kuvendit

para një jave - FaxWeb

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Gazeta Express

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Tahiri për refuzimin e referendumit të Serbisë në Kosovë: Kurti nuk e ka guximin e burrështetasit

para një jave - Ekonomia Online

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti konsideron se tendenca e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm ndaj shtetit dhe sovranitetit të Kosovës....

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të një shteti tjetër në territorin tonë

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, është deklaruar në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë, raporton Gazeta Blic. Ai tha se është të papranueshme mbajtjen e referendumit të një shteti tjetër...

Diplomatët perëndimorë bëjnë thirrje që Kosova t’u lejojë serbëve të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Zëri i Amerikës

Diplomatët e pesë vendeve kryesore perëndimore dhe Bashkimit Evropian, i bënë thirrje qeverisë së Kosovës të lejojë pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin e 16 janarit, për ndryshimet kushtetuese...

Zyrtare| Kurti kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Arbresh

Kryeministri, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit Glauk Konjufca me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit , transmeton arbresh.info. Në përputhje me nenin 69 paragrafi 4 të...

Kishe po kundërshtojnë…

para një jave - Epoka e Re

Shkruan: Kimete Berisha Janë duke e ‘kundërshtuar’ në mënyrë false mbajtjen e referendumit të Serbisë për serbët e Kosovës (të cilët i kanë dy nënshtetësi). Trojka: Qeveria e Kosovës (me presidenten dhe...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, opozita në heshtje

para një jave - Telegrafi

Çështja e mbajtjes së referendumit për ndryshime kushtetuese të Serbisë në Kosovë ka nxitur reagime të shumta nga komuniteti ndërkombëtar në vend dhe në Bashkimin Evropian. Ndryshe nga Qeveria e Kosovës...

Abdixhiku deklarohet për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë, ky është qëndrimi i LDK-së

para një jave - Bota Sot

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se LDK e kundërshton mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se partia e tij e sheh atë të papranueshëm dhe se Kushtetuta...

Edhe AAK mbështet Qeverinë për moslejimin e referendumit serb

para një jave - Bota Sot

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje...

Kurti thërret seancën e jashtëzakonshme, synon nxjerrjen e një rezolute për çështjen e referendumit

para një jave - Fakti Ditor

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër në orën 14:00 të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit raporton Gazeat Express. Zyra e kryeministrit përmes një...

Kurti i drejtohet Kuvendit me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme (Dokument)

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Departamenti Amerikan i Shtetit dhe QUINT-i me deklaratë të përbashkët: Kërkesë qeverisë së Kosovës për referendumin serb

para një jave - Infokusi

Departamenti Amerikan i Shtetit së bashku me shtetet e QUINT-it kanë publikuar komunikatën e përbashkët ku përsëri i kërkohet qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendumin...

Zbulohet çka do të bëjnë nesër në Kuvend deputetët për ta kundërshtuar referendumin e Serbisë

para një jave - Realiteti

Kryeministria ka njoftuar se në seancën e jashtëzakonshme të propozuar nga kryeministri Albin Kurti, në bazë të diskutimeve të deputetëve, do të tentohet të nxjerret një rezolutë e përbashkët për çështjen...

Zyrtare, Kurti kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për referendumin e Serbisë

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, me kërkesë për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Siç thuhet në njoftim, në përputhje me nenin 69 paragrafi...

Kryeministri Kurti thërret seancë të jashtëzakonshme nesër në ora 14:00

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca që nesër të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Zyra e kryeministrit përmes një komunikate për media ka bërë të ditur...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, QUINT-i takon Osmanin, Konjufcën dhe Kurtin

para një jave - Telegrafi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Telegrafi mëson se takimi do...

Referendumi serb në Kosovë: QUINT-i thërret në takim Osmanin, Konjufcën e Kurtin

para një jave - Syri.net Kosova

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani bashkë me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Mësohet se takimi do të zhvillohet...

Nuk zbrapset Qeveria Kurti, kundërshton thirrjen e Quint-it

para një jave - Syri.net Kosova

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

Takimi me shtetet e Quint’it/ Albin Kurti shihet duke shkuar në presidencë

para një jave - Indeks online

Shtetet e Quint’it kanë zbritur në zyrën e presidentes Vjosa Osmani. Në këtë takim të jashtëzakonshëm po merr pjesë edhe kryeministri Albin Kurti. Tema e këtij takimi është mbajtja e referendumit të Serbisë,...

Kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë deklarohet edhe AAK-ja

para një jave - Zeri

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Pas kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili ka thënë se mbajtja e referendumit...

Referendumi serb, PDK e AAK mbështesin Qeverinë Kurti

para një jave - OraInfo

PDK dhe AAK mbështesin Qeverinë për moslejimin e referendumit serb Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së,...

Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyre liderëve shtetëror

para një jave - Kallxo

Ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara i kanë shkruar në takim kryeministrit Albin Kurti, kryeparlamentarit Glauk Konjufca dhe presidentes Vjosa Osmani....

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Fakte

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - Gazeta Express

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it bashkë me kryeministrin Kurti janë nisur drejt presidencës për takim me Vjosa Osmanin, shkruan Gazeta Express. Një takim i tillë vjen pas letrës së dërguar në mëngjes,...

Tahiri: Pse shtetet e QUINT nuk i bënë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Periskopi

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Tahiri përmes një postimi...

Tahiri: Shtetet e QUINT-it është dashur t’i bëjnë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Arbresh

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Tahiri përmes një postimi...

KMDLNJ: Qeveria e ka detyrim kushtetues të mos lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Zeri

KMDLNJ-ja sërish sot i ka bërë thirrje opozitës që të përkrah qeverinë në kundërshtimin e mbajtjes së referendumit. “Qeveria e Kosovës e ka detyrim kushtetues të mos lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë...

A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë në seancën e nesërme të Kuvendit?

para një jave - Lajmi.net

Pavarësisht se kjo situatë ka ngjallur reagime të shumta, nuk po shihet si rrezik që nesër në këtë seancë të jashtëzakonshme të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës. Njohësi i çështjeve politike,...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - RTK

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Deputetja e AAK-së: Kërkesa e QUINT-it dhe BE-së e pakuptimtë, të mos lejohet referendumi

para një jave - Kallxo

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Time Kadrijaj ka thënë se kërkesa e BE-së dhe QUINT-it për mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës është e pakuptimtë. Ajo i ka dal...

Albin Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

Memli Krasniqi: Mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës

para një jave - GazetaBlic

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi u shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Tahiri: Shtetet e Quint-it duhej të kërkonin nga Serbia ta heq Kosova në Kushtetuta e saj

para një jave - Epoka e Re

Ish-zëvendëskryeministrja dhe ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka reaguar në lidhje me deklaratën e vendeve të Quint-it për kërkesën që Kosova ta lejojë mbajtjen e referendumit serb. Tahiri në llogarinë...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Zeri

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - ABC News

Pas komunikatës së lëshuar sot në mëngjes lidhur me referendumin e Serbisë, ambasadorët e shteteve të QUINT-it do të realizojnë një takim të përbashkët në presidencë bashkë me kryeministrin Albin Kurti....

Blinken shpreson në rikthim të momentumit për dialogun Kosovë-Serbi

para një jave - RTK

Në një letër të Sekretarit Amerikan të Shtetit për kryeministrin, Albin Kurti theksohet, se mungesa e zgjidhjes në marrëdhëniet Kosovë-Serbi mbetet pengesë për integrimin euro-atlantik të Kosovës. Në një...

Memli Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës antikushtetues dhe shkel sovranitetin

para një jave - Kallxo

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka thënë ka thënë se qeveria nuk duhet të lejoj mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë pavarësisht kërkesës së BE-së dhe vendeve të...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para një jave - Lajmi.net

DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet se mbështetet referendumi dhe bëhet thirrje që në të të votojnë të gjithë qytetarët serbë. Me këtë rast, DASH i ka bërë thirrje Qeverisë...

NDËRKOMBËTARËT: KOSOVA T`U LEJOJË SERBËVE TË DREJTËN E VOTËS

para një jave - Klan Macedonia

SHBA-të, VENDET E QUINT-it DHE BE-ja ME DEKLARATË TË PËRBASHKËT Kur kanë mbetur edhe dy ditë për mbajtjen e referendumit për ndryshime Kushtetuese në Serbi, po shtohet presioni mbi Qeverinë e Kosovës që...

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - RTK

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

QUINT kërkon të mbahet referendumi serb në Kosovë, reagojnë nga MPJD-ja

para një jave - RTV 21

Qeverisë së Kosovës po i bëhet presion i vazhdueshëm që ta lejoj organizmin e referedumit të Serbisë në Kosovë Së fundmi, këtë gjë e kanë dëshmuar edhe shtetet e QUINT-it, ku iu është bërë thirrje Qeverisë...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para një jave - Fakti Ditor

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Ambasadorët e QUINT-it bashkë me Kurtin i shkojnë në zyre presidentes Osmani

para një jave - OraInfo

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin Ambasadorët e shteteve të QUINT-it bashkë me kryeministrin Kurti janë nisur drejt presidencës për takim me Vjosa...

Ahmeti: Serbia po synon destabilizimin e Kosovës përmes kërkesave për referendumin

para një jave - Koha.net

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, ka thënë se kërkesa e Serbisë për mbajtjen e referendumit ndryshe nga dy opsionet e ofruara nga Qeveria e Kosovës, është vetëm pretekst...

Nuk do të lejohet hapja e qendrave të votimit në Kosovë, shtetasit serb mund të votojnë në referendum përmes postës

para një jave - Lexo

Qytetarët serb të Kosovës me dyshtetësi do ta kenë të drejtën të votojnë në referendumin e Serbisë Pas takimit me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, qeveria e Kosovës njofton se votimi do...

Tahiri: Shtetet e QUINT-it është dashur t’i bëjnë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Bota Press

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Tahiri përmes një postimi...

Osmani, Konjufca e Kurti me deklaratë të përbashkët për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Shenja

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

QUINT-i i kërkoi Kurtit ta lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Portalb

QUINT-i dhe Bashkimi Evropian i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të votojnë në referendumin kombëtar të Serbisë, në një deklaratë të përbashkët të tyre, për ratifikimin...

Tahiri: Shtetet e QUINT-it është dashur t’i bëjnë presion Serbisë që ta heq Kosovën nga Kushtetuta

para një jave - Ekonomia Online

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialog me Serbinë e ka konsideruar të gabuar qasjen e shteteve të QUINT-it, që po kërkojnë lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Express....

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Telegrafi

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Kimete Berisha i ka disa fjalë për ata që po kundërshtojnë referendumin e Serbisë

para një jave - Bota Press

Kishe po kundërshtojnë… Janë duke e ‘kundërshtuar’ në mënyrë fallse mbajtjen e Referendumit të Serbisë për serbët e Kosovës (të cilët i kanë dy nënshtetësi). Trojka: qeveria e Kosovës (me Presidenten dhe...

Pozitë e opozitë së bashku kundër referendumit serb në Kosovë

para një jave - Infokusi

Tashmë edhe pas takimit me ambasadorët e QUINT-it, Qeveria, Presidenca dhe Kuvendi kanë dalë me deklaratë të përbashkët kundër referendumit të Serbisë në Kosovë. Kjo komunikatë e përbashkët erdhi menjëherë...

Takimi me shtetet e Quint’it/ Albin Kurti shihet duke shkruar në presidencë

para një jave - Indeks online

Shtetet e Quint’it kanë zbritur në zyrën e presidentes Vjosa Osmani. Në këtë takim të jashtëzakonshëm po merr pjesë edhe kryeministri Albin Kurti. Tema e këtij takimi është mbajtja e referendumit të Serbisë,...

Pse jam pro lejimit të Referendumit?

para një jave - Ekonomia Online

Jam plotësisht i mendimit tjetër dhe do këshilloja kryeministrin Kurti dhe presidenten z. Osmani të këshilloheshin me SHBA- të cilat siç e bëri Sekretari i Shtetit z. Blinken të kenë kujdesë me minoritetet...

LAJMI I FUNDIT: Ambasadorët e QUINT-it nisen drejt Presidencës, pritet të mbajnë takim me presidenten Osmani

para një jave - GazetaBlic

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it bashkë me kryeministrin Kurti janë nisur drejt presidencës për takim me Vjosa Osmanin. Ky takim siç merre vesh “Gazeta Blic” vjen pas vendimit të Qeverisë së Kosovës...

Perëndimi kundër Kurtit: Lejoni serbët në veri që të votojnë në Referendum

para një jave - Vizion Plus

Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar janë shprehur kundër vendimit të qeverisë së Kosovës për të mos lejuar Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në...

“Ka dalë haptazi në mbrojtje të Serbisë”/ Vjen thirrja për Kosovën: Urgjentisht të kërkojë largimin e Josep Borrellit

para një jave - Bota Sot

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, i ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti që të lejojë mbajtjen e referendumit serb edhe në Kosovë. Sipas Borellit, serbët duhet të lejohen...

Ambasadorët e QUINT-it arrijnë në zyret e Presidentes së Kosovës

para një jave - Indeks online

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it kanë arritur në zyrët e Presidentes së Kosovës. Indeksonline ka paralajmëruar këtë takim në të cilin pritet të rritet presioni që Qeveria e Kosovës të lejojë mbajtjen...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - Zeri

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it bashkë me kryeministrin Kurti janë nisur drejt presidencës për takim me Vjosa Osmanin, shkruan Gazeta Express. Një takim i tillë vjen pas letrës së dërguar në mëngjes,...

Reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së QUINT’it për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Zeri

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Krerët e shtetit lëshojnë deklaratën: Nuk tërhiqen nga qëndrimi për referendumin serb

para një jave - Lajmi.net

Siç bëhet e ditur në komunikatë, krerët e shtetit mbesin të qëndrimit se referendum nuk duhet të lejohet të mbahet fizikisht dhe se kjo do të përbënte shkelje të integritetit të Republikës së Kosovës,...

Thirrja e QUINT-it mbështetet edhe nga Uashingtoni: Të lejohet referendumi serb

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Deklarata e përbashkët e shteteve të...

Shtetet e QUINT-it kërkojnë të mbahet referendumi serb në Kosovë

para një jave - RTV 21

Shtetet e QUINT-it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian) i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë më...

MPJD: E drejta e votimit s’mund të manifestohet duke shkelur sovranitetin

para një jave - Evropa e Lirë

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti tha se Kosova nuk ia mohon të drejtën e votimit asnjë qytetari serb, por kjo e drejtë, sipas tij, nuk mund të “manifestohet duke shkelur...

Blinken shpreson në rikthim të momentumit për dialogun Kosovë-Serbi

para një jave - DW

Në një letër të Sekretarit Amerikan të Shtetit për kryeministrin, Albin Kurti theksohet, se mungesa e zgjidhjes në marrëdhëniet Kosovë-Serbi mbetet pengesë për integrimin euro-atlantik të Kosovës. Në një...

Edhe pas takimit me ambasadorët e QUINT-it, Kurti, Osmani e Konjufca kundër referendumit serb

para një jave - Infokusi

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët...

Edhe Ramush Haradinaj pro Kurtit: Referendumi në Serbi është sulm flagrant mbi sovranitetin e kushtetutës së Kosovës

para një jave - Infokusi

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar lidhur me votimin e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë, shkruan Gazeta Infokus. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Haradinaj...

Kurti do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas takimit me QUINT-in

para një jave - Infokusi

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00....

Memli Krasniqi: Është e papranueshme mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Infokusi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka thënë se mbajtja e referendumit serb në Kosovë do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Republikës së Kosovës. Sipas Krasniqit, “Qeveria...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Infokusi

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

Tjetër hall i Albin Kurtit me ndërkombëtarët

para një jave - InfoShqip

Kryeministri Kurti është në një tjetër presion ndërkombëtar për më të fundit çështje të mprehtë, atë të një referendum serb. Vendet e QUINT-it, Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet...

Reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së QUINT'it për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Gazeta Express

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

QUINT-i e BE-ja i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Zeri

Shtetet e QUINT-it: Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar, bashkë me SHBA-në dhe BE-në, i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e votës. Ata...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Telegrafi

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

QUINT-i i kërkon Kurtit ta lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Koha.net

QUINT-i dhe Bashkimi Evropian i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të votojnë në referendumin kombëtar të Serbisë, në një deklaratë të përbashkët të tyre për referendumin...

DASH në faqen zyrtare publikoi kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së Referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit Amerikan të Shtetit...

Referndumi serb në Kosovë, deklarohet kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku

para një jave - Bota Press

Mbajtja e referendumit serb në Kosovë është bërë tema kryesore e takimeve të niveleve vendore e ndërkombëtare. Qeveria e Kosovës po përballet me presionin ndërkombëtar për lejimin e mbajtjes së referendumit...

AAK: Pretendimet e Serbisë për një Referendum kushtetues në Kosovë, janë sulm mbi integritetin kushtetues të Shtetit tonë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, përmes një reagimi ka theksuar se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Pretendimi i Serbisë që të...

QUINT-i e ka rritur presionin ndaj Kurtit

para një jave - Syri.net Kosova

Shtetet e QUINT’it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara) dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën...

Referendumi në Serbi/ Institucionet kundër hapjes së qendrave të votimit në Kosovë

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Referendumi për ndryshimet kushtetuese në Serbi në çështjet e drejtësisë do të mbahet në datën 16 Janar. Qytetarët e Serbisë do të votojnë nëse janë pro ose kundër aktit për ndryshimin e Kushtetutës...

Shtetet e QUINT’it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - Desku

Një ditë pasi Josep Borellit, edhe Shtetet e QUINT’it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara) dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë...

Reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së QUINT’it për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Desku

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Zhurnal

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

“Serbët kanë dy mundësi për votim, kërkesa shtesë nga Serbia është vetëm pretekst për destabilizim”

para një jave - Zeri

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Presioni ndërkombëtar për referendumin, opozita unike në përkrahje të Kurtit

para një jave - Informatat

Si rrallë herë, partitë opozitare në vend i kanë dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Përkundër presionit ndërkombëtar...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme për referendumin serb

para një jave - Informatat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se nesër Kuvendi i Kosovës do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme nga ora 14:00 lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë . Ai...

Shtetet e Quint-it i kërkojnë Qeverisë së Kosovës të lejojë serbët të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Alsat-M

Shtetet e Quint-it i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë për ndryshime kushtetuese. Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet...

Departamenti Amerikan i Shtetit mbështet deklaratën e QUINT-it për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Ekonomia Online

Departamenti Amerikan i Shtetit po përkrahë deklaratën e përbashkët të vendeve të QUINT-it të lëshuar sot në lidhje me organizimin e referendumin për ndryshimet kushtetuese të Serbisë në Kosovë. Ata kanë...

Qeveria kundërshton Quinti-n për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

QUINT-i takon Osmanin, Konjufcën dhe Kurtin, kjo është arsyeja

para një jave - Bota Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Mësohet se takimi do të zhvillohet...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Ina

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

Reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së QUINT’it

para një jave - RTK

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - Lajmi.net

Aleanca shton se Kosova është shtet sovran dhe i pavarur dhe në territorin e saj nuk mund të organizohen kurrfarë referendumesh të shteteve të tjera. “Pretendimi i Serbisë që të organizojë referendum kushtetues...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për të shtunën, nuk jep detaje për takimin me ambasadorët e QUINT-it

para një jave - Shenja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar shkurt pas takimit me përfaqësuesit e vendeve të QUINT-i dhe atë të Bashkimit Evropian, duke paralajmëruar për të shtunën një seancë të jashtëzakonshme...

Washingtoni: Të lejohen serbët në Kosovë që të votojnë të dielën në referendum

para një jave - Gazeta Metro

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Haradinaj: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - Informatat

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

Thirrja e Quint’it që të lejohet referendumi serb mbështetet edhe nga Washingtoni

para një jave - Informatat

Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit amerikan të shtetit...

Institucionet e vendit pas takimit me Quint: Mbajtja e referendumit serb shkel sovranitetin

para një jave - Informatat

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Zhurnal

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

Zhvillime dramatike: Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit se më vonë do të lëshohet një komunikatë e përbashkët për media në lidhje me këtë çështje, shkruan lajmi.net. Ai po ashtu ka thënë se për nesër...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - InfoShqip

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Medial

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë në seancën e nesërme të Kuvendit?

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur Kuvendin e Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme, e cila do të mbahet nesër. E kjo pas takimit me përfaqësuesit e shteteve anëtare të QUNT-it, i cili erdha...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Tetova Sot

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi nu shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - GazetaBlic

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

PDK: Mbajtja e referendumit serb do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës

para një jave - Lajmi.net

Nga PDK për lajmi.net kanë thënë se mbajtja e këtij referendumi është anti-kushtetuese dhe do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës, shkruan lajmi.net. “Ka dallim esencial ndërmjet zgjedhjeve...

Reagon Abdixhiku: Referendumi i Serbisë në Kosovë është i papranueshëm, Kushtetuta është e qartë

para një jave - Lajmi.net

Ai tha se legjislacioni si dhe praktikat ndërkombëtare janë të qarta në këtë drejtim. “Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në territorin...

Qeveria i përgjigjet QUINT-it: Serbia po synon destabilizimin e Kosovës përmes kërkesave për referendumin

para një jave - OraInfo

Vjen reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së ndërkombëtarëve për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë...

Kosova, me moslejimin e referendumit serb në Kosovë, mbron sovranitetin shtetërorë

para një jave - Press Online

KOSOVA, ME MOSLEJIMIN E REFERENDUMIT SERB NË KOSOVË, MBRONË SOVRANITETIN SHTETËROR Jusuf BUXHOVI Reagimi i krerëve të insitutcioneve më të larata të shtetit të Kosovës karshi ambasadorëve të vendeve të...

Kosova, me moslejimin e referendumit serb, mbron sovranitetin shtetëror

para një jave - Ekonomia Online

Reagimi i krerëve të insitutcioneve më të larata të shtetit të Kosovës karshi ambasadorëve të vendeve të QUINT-it” që kërkuan mbajtjen e referendumit serb në Kosovë që lidhet me ndryshimet kushtetuese...

DASH i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb

para një jave - Arbresh

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet se...

Kërkesa e Quint-it që të lejohet referendumi serb mbështetet edhe nga Uashingtoni zyrtar

para një jave - Epoka e Re

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit Amerikan të Shtetit...

Reagon deputetja e VV-së: I papranueshëm presioni ndaj Qeverisë së Kosovës, për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbereshë Kryeziu Hyseni, e konsideron të papranueshëm presionin ndaj Qeverisë Kurti, për ta lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. “ I papranueshëm presioni...

Ndërkombëtarët kërkuan që të lejohen serbët të votojnë, reagon qeveria e Kosovës

para një jave - ABC News

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Ndërkombëtarët kërkuan që të lejoheshin serbët e Kosovës të votojnë në referendum, reagon qeveria

para një jave - ABC News

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Kërkesa e ndërkombëtarëve për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum, vjen reagimi i parë nga qeveria Kurti

para një jave - Indeks online

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, është zyrtari i parë qeveritar që deklarohet pasi BE-ja dhe QUINT-i i kanë bërë thirrje qeverisë që t’i lejojë serbët të votojnë në...

Reagon edhe Lumir Abdixhiku për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Infokusi

Kreu i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. “Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Shenja

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi nu shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - Infokusi

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Zv/ministri i Jashtëm Ahmeti: E drejta e votimit nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë

para një jave - Kallxo

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Kreshnik Ahmeti ka thënë qytetarëve serb që jetojnë në Kosovë nuk është duke iu mohuar e drejta e votimit. “E drejta e votimit nuk po i mohohet asnjë qytetari...

Opozita në një vijë me Qeverinë – A do të lejojnë a po jo referendumin serb

para një jave - Sovrani

Në një deklaratë të përbashkët të Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit thuhet se mbajtja e referendumit përbën shkelje të Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës, si dhe praktikave ndërkombëtare, raporton Alsat....

Thirrja e QUINT-it që të lejohet referendumi serb, deklarohet edhe Washingtoni

para një jave - Bota Press

Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit amerikan të shtetit...

Me refuzimin për mbajtjen e Referendumit në Kosovë, Kurti ia mundësoi Vuçiç-it lëvizjen e radhës

para një jave - Syri.net Kosova

Politikanja serbe nga Kosova, Rada Trajkoviç, e ka parë si hap të gabuar veprimin e Qeverisë së Kosovës, veçanërisht kryeministrit, Albin Kurti, që nuk po lejohet mbajtja e Referendumit të Serbisë në Kosovë....

Takimi me zyrtarët e QUINT-it, institucionet e Kosovës dalin me qëndrim të përbashkët kundër referendumit të Serbisë

para një jave - FaxWeb

Institucionet e Kosovës kanë thënë të premten se hapja e qendrave të votimit të Serbisë në Kosovë, përbën shkelje të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Udhëheqësit e Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit...

Blinken shpreson në rikthim të momentumit për dialogun Kosovë-Serbi

para një jave - Dosja.al

Në një letër të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken drejtuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti theksohet qartë, se SHBA “shpreson që të rikthehet momentumi në procesin e dialogut” mes Kosovës...

Shtetet e QUINT'it i kërkojnë Kurtit t'i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - Gazeta Express

Shtetet e QUINT’it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara) dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën...

A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë në seancën e nesërme të Kuvendit?

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur për nesër një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas situatës së krijuar me referendumin serb që nga ndërkombëtarët po kërkohet të lejohet të mbahet edhe...

Departamenti Amerikan i Shtetit: Të lejohen serbët në Kosovë që të votojnë të dielën në referendum

para një jave - Periskopi

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Tetova Sot

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

Institucionet e Kosovës deklarohen njëzëri kundër votimit në referendumin e Serbisë

para një jave - Lajm

Institucionet e Kosovës kanë thënë të premten se hapja e qendrave të votimit të Serbisë në Kosovë, përbën shkelje të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Udhëheqësit e Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit...

A mund të ketë tentativë për rrëzimin e Qeverisë në seancën e nesërme të Kuvendit?

para një jave - Bota Press

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur Kuvendin e Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme, e cila do të mbahet nesër. E kjo pas takimit me përfaqësuesit e shteteve anëtare të QUNT-it, i cili erdha...

Pas takimit me QUINT-in krerët e institucioneve, nuk pranuan që në Kosovë të mbahet Referendumi i Serbisë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, kryetarja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me përfaqësuesit e vendeve anëtare të QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para një jave - ATV Live

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para një jave - Ekonomia Online

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

QUINT-i në Serbi ia bën ‘share’ QUINT-it tonë: Të lejohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Periskopi

Vendet e Quint-it në Serbi kanë ndarë të njëjtën deklaratë si ajo që bënë këto vende në Kosovë lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Në deklaratë ata thanë se inkurajojnë qytetarët...

Referendumi serb në Kosovë, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit

para një jave - Arbresh

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet se...

Analistët kundër referendumit të Serbisë në Kosovë, kështu duhet të veprojnë institucionet

para një jave - Bota Sot

Të dielën në Serbi do të mbahet referendum kushtetues. Qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk mund të mbahet votimi me qendra votimi, por vetëm me postë ose në përfaqësinë e Serbisë në Kosovë, edhe kjo...

Rritet presioni, sot QUINTI zbret në zyret e Kurtit, Osmanit, e Konjufcës!

para një jave - Indeks online

Shtetet e Quintit i kanë reaguar sot Qeverisë së Kosovës për qëndrimin karshi mabjtjes së referendumit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese. Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e...

Edhe në Serbi vendet e Quint’it kërkojnë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Gazeta Metro

Vendet e Quint-it në Serbi kanë ndarë të njëjtën deklaratë si ajo që bënë këto vende në Kosovë lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Në deklaratë ata thanë se inkurajojnë qytetarët...

Institucionet e Kosovës deklarohen njëzëri kundër votimit në referendumin e Serbisë

para një jave - Dosja.al

KOSOVË – Udhëheqësit e Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit të Kosovës, kanë dalë me deklaratë të përbashkët, pas takimit me zyrtarët e vendeve të Kuintit dhe Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë. Sipas...

Referendumi serb në Kosovë, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para një jave - Realiteti

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë me çështjen e mbajtjes së referendumit të Serbisë. DASH ka ripublikuar komunikatën e lëshuar nga QUINT-i, ku thuhet...

Vendet e QUINT-it kërkojnë të mbahet referendumi serb në Kosovë

para një jave - RTK

Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë më ndërmjetësimin e OSBE-së....

Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Albeu

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. Më tej, u bëhet...

Abdixhiku: Për LDK-në është e papranueshme mbajtja e referendumit të një shteti tjetër në Republikën e Kosovës

para një jave - Lajm

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku thotë se subjekti politik që përfaqëson ai është kundër votimit në Kosovë për referendumin e organizuar nga Serbia, përcjell TV21. Abdixhiku thotë...

Haradinaj: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - Lajm

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka...

AAK: Jemi në mbështetje të të gjithë atyre që e kundërshtojnë organizimin e këtij referendumi

para një jave - Lajm

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po kundërshton organizimin e referendumit për ndryshime kushtetuese të Serbinë në territorin e Kosovës. Ashtu si edhe partitë tjera opozitare, edhe nga AAK-ja përmes një...

Përfitimi financiar për fëmijët e lindur në vitin 2021, Komuna e Prizrenit shtynë afatin për aplikim

para një jave - Realiteti

Institucionet e Kosovës, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, kanë dalë me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, në lidhje me kërkesën për mbajtjen e referendumit...

Bali Muharremaj emëron drejtorët komunalë

para një jave - Realiteti

Institucionet e Kosovës, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, kanë dalë me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, në lidhje me kërkesën për mbajtjen e referendumit...

Kaplohet nga zjarri një shtëpi në Deçan, Policia shpëton personin që ndodhej brenda

para një jave - Realiteti

Institucionet e Kosovës, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, kanë dalë me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, në lidhje me kërkesën për mbajtjen e referendumit...

Kuvendi pritet të nxjerrë nesër rezolutë kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Realiteti

Kuvendi i Kosovës nesër gjatë seancës së jashtëzakonshme pritet të miratojë Rezolutë për kundër referendumit të Serbisë në Kosovë. Telegrafi merr vesh se kjo Rezolutë pritet të miratohet në mbështetje...

Vendet e QUINT-it kërkojnë të mbahet referendumi serb në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë më ndërmjetësimin e OSBE-së....

Kurti pas takimit me ambasadorët: Do thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar thirrjen e një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të shtunën. Pas takimit mbi 1 orësh me ambasadorët e shteteve të QUINT-it rreth kërkesave të tyre...

Krerët e shtetit lëshojnë deklaratën: Nuk tërhiqen nga qëndrimi për referendumin serb

para një jave - Fakti Ditor

Qeveria, Presidenca dhe Kuvendi kanë lëshuar komunikatë të përbashkët për media për takimin që kanë pasur sot me QUINT-in për çështjen e mbajtjes së referendumit serb në territorin e Kosovës. Siç bëhet...

Vendet e Quintit dhe BE kërkojnë nga qeveria të lejojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Kallxo

Përmes një deklarate të përbashkët, ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara, si dhe Bashkimi Evropian, kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t`i lejojë...

A kanë ndryshuar qëndrim: Kurti, Konjufca dhe Osmani deklarohen pas takimit me QUINT’in

para një jave - Gazeta Metro

Kjo është deklarata e plotë e tre krerëve të institucioneve të Kosovës pas takimit me QUINT’in: Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - ATV Live

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

Kurti do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit pas takimit me QUINT-in

para një jave - FaxWeb

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00...

Osmani, Kurti, Konjufca: Mbajtja e referendumit serb në Kosovë është shkelje e Kushtetutës

para një jave - Periskopi

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së Presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca si dhe kryeministri...

Haradinaj: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është sulm mbi sovranitetin

para një jave - Arbresh

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas deklaratës së shteteve të Quint-it, ku e mbështesin mbajtjen e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë. Haradinaj tha se pretendimi...

QUINT-i i dalin kundër Albin Kurtit për referendumin: Ndjejmë keqardhje për Qeverinë e Kosovës!

para një jave - GazetaBlic

Shtetet e QUINT-it kanë dalë kundër vendimit të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në lidhje me mbajtjen e Referendumit serb në Kosovë. Në një deklaratë të përbashkët thuhet se Shtetet e Bashkuara dhe...

Komuniteti ndërkombëtar kërkon që Kosova t’u lejojë serbëve të drejtën e votës

para një jave - Evropa e Lirë

Komuniteti ndërkombëtar tha se me keqardhje ka pranuar vendimin se Qeveria e Kosovës nuk ka lejuar që Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të grumbullojë votat në Kosovë për referendumin...

Kryeministrit Kurti i kërkojnë shtetet e QUINT-it t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - OraInfo

Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën. Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë...

Ambasadorët e QUINT-it pritet të takohen me Osmanin dhe Kurtin

para një jave - Infokusi

Ambasadorët e shteteve të Quint-it pritet që të takohen me krerët shtetërorë të Kosovës, kryeparlamentarin Konjufca, presidenten Osmani dhe kryeministrin Kurti. Takimi, që pritet të mbahet në Presidencë,...

Kurti: Do thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar thirrjen e një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të shtunën. Pas takimit mbi 1 orësh me ambasadorët e shteteve të QUINT-it rreth kërkesave të tyre...

Referendumi në Serbi/Kurti lajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

para një jave - Dosja.al

PRISHTINË – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas...

AAK: Jemi në mbështetje të të gjithë atyre që e kundërshtojnë organizimin e këtij referendumi

para një jave - Realiteti

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po kundërshton organizimin e referendumit për ndryshime kushtetuese të Serbinë në territorin e Kosovës. Ashtu si edhe partitë tjera opozitare, edhe nga AAK-ja përmes një...

Kosova refuzon ShBA-në dhe shtetet tjera të QUINT-it: Referendumi serb s’mbahet siç po e kërkojnë

para një jave - Periskopi

Presidentja e Kosovës, znj.Vjosa Osmani ka lëshuar njoftimin e përbashkët me Kurtin dhe Konjufcën, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it. Osmani thotë se nuk mund të lejohet referendumi i Serbisë në Kosovë....

Krerët e shtetit – QUINT-it: Mbajtja e referendumit serb shkel sovranitetin

para një jave - Arbresh

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Osmani, Kurti dhe Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk zmbrapsen për punën e referendumit

para një jave - Epoka e Re

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani dhe kryekuvendari Glauk Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos...

Shtetet e Kuintit i reagojnë Qeverisë së Kosovës: Lejojeni mbajtjen e referendumit të Serbisë, mos rrisni tensionet!

para një jave - Indeks online

Shtetet e Kuintit kanë dalur me një reagim për referendim e Serbisë për ndryshimet kushtetuese që mbahet javën e ardhshme. Kuinti ka përkrahur këtë referendum duke i bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që...

Referendumi i Serbisë: Nis takimi i QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - Lajmi.net

Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë po diskutojnë me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe kryeparlamentarin, Glauk Konjufca. Qeveria e Kosovës ka qenë e prerë në vendimin...

Takimi me QUINT-in: Kurti arrin në Presidencë

para një jave - Lajmi.net

Pas pak aty do të fillojë takimi me ambasadorët e QUINT-it, shkruan lajmi.net. Të pranishëm në këtë takim pritet të jenë edhe kryekuvendari Glauk Konjufca si dhe presidentja Vjosa Osmani. Takimi vije pas...

QUINT-i e SHBA-ja i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Zeri

Shtetet e QUINT-it: Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar, bashkë me SHBA-në dhe BE-në, i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e votës. Ata...

Krerët e shtetit: Mbajtja e referendumit serb në Kosovë është shkelje e Kushtetutës

para një jave - KosovaPress

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së Presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca si dhe kryeministri...

Deklarata e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së

para një jave - ATV Live

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Krerët e shtetit lëshojnë deklaratën: Nuk tërhiqen nga qëndrimi për referendumin serb

para një jave - Realiteti

Qeveria, Presidenca dhe Kuvendi kanë lëshuar komunikatë të përbashkët për media për takimin që kanë pasur sot me QUINT-in për çështjen e mbajtjes së referendumit serb në territorin e Kosovës. Siç bëhet...

Osmani, Konjufca e Kurti me deklaratë të përbashkët për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Realiteti

Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësuesin e BE-së, paraqitën qëndrimin e tyre të koordinuar dhe të përbashkët lidhur me mbajtjen e referendumit...

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët, nuk zmbrapsen për punën e referendumit

para një jave - Ekonomia Online

Përmes një deklarate të përbashkët, kryeministri Kurti, presidentja Osmani dhe kryekuvendari Konjufca, pas takimit me QUINT-in, kanë njoftuar se nuk janë lëkundur nga qëndrimi për mos lejimin e organizimit...

Haradinaj: Pretendimi i Serbisë për organizimin e referendumit në Kosovë është sulm mbi sovranitetin dhe integritetin kushtetues të Kosovës

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka dalë kundër pretendimeve të shtetit serb për organizimin e një referendumi kushtetues në Kosovës. I pari i AAK-së këtë pretendim e ka quajtur të papranueshëm duke...

PDK: Mbajtja e referendumit serb do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës

para një jave - Fakti Ditor

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar për çështjen e referendumit serb, i cili po kërkohet nga ndërkombëtarët që të lejohet edhe në Kosovë. Nga PDK për lajmi.net kanë thënë se mbajtja e këtij referendumi...

Zhvillime dramatike: Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Fakti Ditor

Ka përfunduar takimi i krerëve të shtetit me ambasadorët e vendeve të QUINT-it në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit se më vonë...

Kurti, Osmani e Konjufca me deklaratë të përbashkët për punën e referendumit

para një jave - Bota Press

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së Institucionet e Republikës së Kosovës, në një takim të përbashkët me Ambasadorët...

Presioni ndërkombëtar për referendumin, opozita unike në përkrahje të Kurtit

para një jave - Bota Press

Si rrallë her, partitë opozitare në vend i ka dalë në mbështetje Qeverisë së Kosovës. LDK, PDK dhe AAK po e kundërshtojnë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Express Përkundër...

Pas takimit me QUINT’in, Kurti thërret seancë të jashtëzakonshme

para një jave - Gazeta Metro

Diplomatët ndërkombëtarë nuk u deklaruan para mediave, pavarësisht pyetjeve të gazetarëve. Ndërsa, kryeministri Albin Kurti u shpreh se do të dalin me deklaratë të përbashkët për media për këtë takim....

Referendumi i Serbisë në Kosovë, ky është qëndrimi i partive opozitare

para një jave - Gazeta Metro

Partia Demokratike e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës si dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë kundërshtuar njëzëri mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkruan Gazeta Metro. Kryetari...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT’it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Gazeta Metro

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT’it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Top24

Kreu i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. Ai tutje ka deklaraur se Kushtetuta dhe ligjet...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Top24

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi nu shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Për çka po e thërret Kurti urgjent Kuvendin kur opozita po ia përkrahë qëndrimin për referendumin e Serbisë?

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti njoftoi se do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme për nesër. Por nuk dihet pse kryeministri po e bën një gjë të tillë, kur qëndrimet publike të opozitës sot gjatë gjithë ditës,...

Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme në Kuvend për referendumin serb

para një jave - Lajm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se nesër Kuvendi i Kosovës do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme nga ora 14:00 lidhur me mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Ai...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - Realiteti

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Tetova Sot

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin...

AAK: Inkurajojmë të gjithë ata që kundërshtojnë me forcë referendumin serb në Kosovë

para një jave - Periskopi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

AAK kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë: Sulm mbi sovranitetin

para një jave - KosovaPress

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një komunikate për media theksoi se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. Aleanca shton se Kosova...

Zhvillime dramatike: Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00...

Kryeministri Kurti pas takimit me ambasadorët: Do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - ATV Live

Ka përfunduar takimi ndërmjet ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe krerëve të shtetit, lidhur me kërkesën për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Diplomatët ndërkombëtarë nuk u deklaruan para mediave,...

Kurti pas takimit me QUINT-in: Duhet ta thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Ekonomia Online

Kryeministri Albin Kurti tha se për takimin me ambasadorët e shteteve të QUINT-it, do ta lëshojnë një deklaratë të përbashkët me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca, raporton...

Kurti pas takimit me QUINT-in: Po shkoj në zyre, duhet ta thërras një seancë urgjente të Kuvendit

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se lidhur me takimin e sotëm me shtetet e QUINT-it, do ta lëshojnë një deklaratë të përbashkët me presidenten Osmani, kryeparlamentarin Konjufca dhe tha se po shkon ta...

Kurti pas takimit me Quintin: Po shkoj të thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Epoka e Re

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur pas takimit me ambasadorët e shteteve të Quintit, ku në ketë takim ishin prezentë edhe presidentja Vjosa Osmani dhe kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca. Ai ka...

Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Arbresh

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me ambasadorët e QUINT-it në presidencë u deklarua shkurt para mediave ku njoftoi se do ta thërrasë një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për nesër në ora 14:00....

Kurti pas takimit me ambasadorët: Do thërras seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - KosovaPress

Ka përfunduar takimi ndërmjet ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe krerëve të shtetit, lidhur me kërkesën për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Diplomatët ndërkombëtarë nuk u deklaruan para mediave,...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Bota Press

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Bota Press

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

Edhe AAK kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Bota Press

Pas PDK-së e LDK-së, edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po e kundërshton mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Këto reagime erdhën pasi shtetet e QUINT-it dhe BE-ja po kërkojnë që Kosova të...

Abdixhiku: LDK-ja e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër

para një jave - Bota Press

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së...

PDK: Mbajtja e referendumit serb do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës

para një jave - Realiteti

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar për çështjen e referendumit serb, i cili po kërkohet nga ndërkombëtarët që të lejohet edhe në Kosovë. Nga PDK për lajmi.net kanë thënë se mbajtja e këtij referendumi...

LDK e kundërshton mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Realiteti

Ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara i kanë shkruar në takim kryeministrit Albin Kurti, kryeparlamentarit Glauk Konjufca dhe presidentes Vjosa Osmani....

Zhvillime dramatike: Kurti pas takimit me QUINT-in thërret seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

para një jave - Realiteti

Ka përfunduar takimi i krerëve të shtetit me ambasadorët e vendeve të QUINT-it në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë pas takimit se më vonë...

IKSHPK: Të testuarit për COVID-19 obligohen të qendrojnë në shtëpi

para një jave - Realiteti

Ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara i kanë shkruar në takim kryeministrit Albin Kurti, kryeparlamentarit Glauk Konjufca dhe presidentes Vjosa Osmani....

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për të shtunën, nuk jep detaje për takimin me ambasadorët e QUINT-it

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar shkurt pas takimit në Presidencë me përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, duke paralajmëruar për të shtunën një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit...

PDK e LDK kundër organizimit të referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës

para një jave - Realiteti

Dy partitë e mëdha opozitare në Kosovë kanë dalë ֝kundër çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Kosovës. Derisa po zhvillohet takimi ndërmjet përfaqësuesve të shteteve të...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it, s’flasin për medie

para një jave - Arbresh

Pas më shumë se një ore ka përfunduar  takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës. Ky takim  ka ardhur pas...

AAK-ja: Përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë, sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit

para një jave - Epoka e Re

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) përmes një reagimi ka theksuar se përpjekja e Serbisë për referendum kushtetues në Kosovë është sulm mbi integritetin kushtetues të shtetit. “Pretendimi i Serbisë...

QUINT-i bën bashkë Kurtin, Osmanin e Konjufcën: Thirret takim urgjent

para një jave - Lajmi.net

Takimi mes tyre sipas burimeve të lajmi.net do të zhvillohet rreth orës 12:00, shkruan lajmi.net. I njëjti vjen pas kërkesës së këtyre shteteve për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë,...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Press Online

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi nu shpeh se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të sovranitetit...

Ambasadorët e QUNIT-it s’flasin për medie, përfundon takimi me liderët e institucioneve kosovare

para një jave - Ekonomia Online

LEXONI EDHE: Referendumi i Serbisë në Kosovë – ambasadorët e QUINT-it takojnë liderët e institucioneve

KMDLNj, opozitës: Përkraheni qeverinë në kundërshtim të mbajtjes së referendumit

para një jave - Epoka e Re

Reagim i KMDLNj-së Qeveria e Serbisë ka caktuar mbajtjen e referendumit për ndryshime të Kushtetutës së Serbisë në territorin e këtij shteti në ndërkohë që ka bërë përpjekje që po të njëjtin referendum...

Përfundon takimi në Presidencë mes ambasadorëve të QUINT-it, Kurtit dhe Osmanit

para një jave - Periskopi

Ka përfunduar pas më shumë se një ore takimi në mes të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani në ndërtesën e presidencës së Republikës së Kosovës....

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Shenja

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Fakti Ditor

Kreu i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. “Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm...

Edhe AAK-ja kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Fakti Ditor

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po e kundërshton organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, raporton Express Zëdhënësi i AAK-së, Lulëzim Blaka, ka deklaruar për Express se ky referendum është përpjekje...

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - ATV Live

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në Kosovë. Ai tha se legjislacioni si dhe praktikat ndërkombëtare...

Reagon Abdixhiku: Referendumi i Serbisë në Kosovë është i papranueshëm, Kushtetuta është e qartë

para një jave - Realiteti

Reagon Abdixhiku: Referendumi i Serbisë në Kosovë është i papranueshëm, Kushtetuta është e qartë Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo...

Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Ekonomia Online

Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës. Ai tutje ka deklaraur se Kushtetuta dhe ligjet...

AAK-ja kundër referendumit të Serbisë në Kosovë: I mbështesim ata që e kundërshtojnë

para një jave - Ekonomia Online

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po e kundërshton organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë. Zëdhënësi i AAK-së, Lulëzim Blaka, ka deklaruar për Express se ky referendum është përpjekje për ta ushtruar...

Abdixhiku: E papranueshme mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Periskopi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në Kosovë. Ai tha se legjislacioni si dhe praktikat ndërkombëtare...

Abdixhiku: LDK-ja e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër

para një jave - Arbresh

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së...

Qeveria refuzon edhe thirrjen e QUINT-it për referendumin, përgjigjet përmes zëvendësit të Gërvallës

para një jave - Lajmi.net

Zv/ministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, me anë të një postimi në Facebook ka thënë se Qeveria ka mundësuar dy forma të lehta votimi për serbët, dhe çdo kërkesë shtesë është pretekst për destabilizimin...

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi u shpeh per mediet se mbajtja e referendumit do të përbënte shkelje flagrante të...

Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it

para një jave - Radio Kosova e Lire

Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Në këtë takim do të marrin pjesë përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it dhe Bashkimit Evropian në Kosovë....

PDK dhe AAK mbështesin Qeverinë për moslejimin e referendumit serb

para një jave - Arbresh

Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje...

LDK-ja e sheh të papranueshëm referendumin e një shteti tjetër në territorin tonë

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abixhiku, ka reaguar rreth referendumit të Serbisë që është paralajmëruar se do të mbahet ketë të diel edhe në Kosovë. “Lidhja Demokratike e Kosovës...

Abdixhiku: E papranueshme mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në Kosovë. Ai tha se legjislacioni si dhe praktikat ndërkombëtare...

Vjen reagimi i parë i qeverisë Kurti pas kërkesës së ndërkombëtarëve për t’i lejuar serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Infokusi

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Asnjë kompani e interesuar të transportoj ‘keshin’ e Postës së Kosovës

para një jave - Realiteti

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka thënë ka thënë se qeveria nuk duhet të lejoj mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë pavarësisht kërkesës së BE-së dhe vendeve të...

Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyre liderëve shtetëror

para një jave - Realiteti

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka thënë ka thënë se qeveria nuk duhet të lejoj mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë pavarësisht kërkesës së BE-së dhe vendeve të...

Tahiri: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkelje e sovranitetit shtetëror

para një jave - Epoka e Re

Të dielën, më 16 janar, Serbia mban referendumin për ndryshimin e Kushtetutës. Qytetarët e Serbisë do të deklarohen me “po” apo “jo” për një pyetje: “A jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës...

MPJD: E drejta e votimit s’mund të manifestohet duke shkelur sovranitetin

para një jave - Epoka e Re

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, ka thënë se Kosova nuk ia mohon të drejtën e votimit asnjë qytetari serb, por kjo e drejtë, sipas tij, nuk mund të “manifestohet duke...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - Info7

Pas komunikatës së lëshuar sot në mëngjes lidhur me referendumin e Serbisë, ambasadorët e shteteve të QUINT-it do të realizojnë një takim të përbashkët në presidencë bashkë me kryeministrin Albin Kurti....

Referendumi i Serbisë: Nis takimi i QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - Realiteti

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Ambasadorët e QUINT-it takohen me Osmanin, Kurtin dhe Konjufcën

para një jave - Realiteti

Ka filluar të mbahet takimi ndërmjet përfaqësuesve të shteteve të QUINT-it me presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti. Temë e diskutimit do të jetë lejimi...

MPJD: E drejta e votimit s’mund të manifestohet duke shkelur sovranitetin

para një jave - Nistori

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti tha se Kosova nuk ia mohon të drejtën e votimit asnjë qytetari serb, por kjo e drejtë, sipas tij, nuk mund të “manifestohet duke shkelur...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë, shkelje flagrante e sovranitetit

para një jave - Periskopi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Epoka e Re

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese

para një jave - Fakti Ditor

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Krasniqi: Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është anti-kushtetuese

para një jave - Ekonomia Online

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express u shpeh se mbajtja e referendumit...

Shtetet e QUINT-it dhe BE kërkojnë që Kosova t’u lejojë serbëve të drejtën e votës

para një jave - Infokusi

Komuniteti ndërkombëtar tha se me keqardhje ka pranuar vendimin se Qeveria e Kosovës nuk ka lejuar që Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të grumbullojë votat në Kosovë për referendumin...

Zhvillime të hovshme: Kurti teksa hyn në Presidencë për takim me QUINT-in

para një jave - Periskopi

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Referendumi i Serbisë: Quinti iu shkon në zyre Osmanit, Kurtit dhe Konjufcës

para një jave - Periskopi

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - KosovaPress

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Qeveria reagon pas kërkesës së QUINT-it për referendumin serb

para një jave - KosovaPress

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për referendumin serb për ndryshimet kushtetuese....

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

para një jave - Bota Press

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT-it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Nis takimi i ambasadorëve të QUINT’it me krerët e shtetit

para një jave - Gazeta Metro

Pas kërkesës ndaj Qeverisë për lejimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë, ambasadorët e QUINT’it po zhvillojnë takim me krerët e institucioneve. Në objektin e presidencës, diplomatët ndërkombëtarë...

Takimi me QUINT-in: Kurti arrin në Presidencë

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur tashmë në Presidencë. Pas pak aty do të fillojë takimi me ambasadorët e QUINT-it, shkruan lajmi.net. Të pranishëm në këtë takim pritet të jenë edhe kryekuvendari...

Ambasadorët e QUINT-it dhe Kurti nisen drejt Presidencës për takim të përbashkët me Osmanin

para një jave - Arbresh

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it bashkë me kryeministrin Kurti janë nisur drejt presidencës për takim me Vjosa Osmanin. Një takim i tillë vjen pas letrës së dërguar në mëngjes, ku kanë kërkuar që të...

Qeveria ia kthen Qunitit për referendumin e Serbisë: Po, por jo qysh po kërkoni ju

para një jave - Fakti Ditor

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për referendumin serb për ndryshimet kushtetuese....

Rritet presioni: Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Kurtit t’u lejojë serbëve të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Lajmi.net

Kjo thirrje është bërë në një deklaratë të lëshuar nga shtetet e QUINT-it, shkruan lajmi.net. “Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës...

Referendumi i Serbisë në Kosovë – ambasadorët e QUINT-it takojnë liderët e institucioneve

para një jave - Ekonomia Online

Presidentja, Vjosa Osmani, kryeparlamentari, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Temë e diskutimit do të jetë lejimi i organizimit të...

Qeveria ia kthen Qunitit për referendumin e Serbisë: Po, por jo qysh po kërkoni ju

para një jave - Periskopi

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për referendumin serb për ndryshimet kushtetuese....

QUINT-i bën bashkë Kurtin, Osmanin e Konjufcën: Thirret takim urgjent

para një jave - Fakti Ditor

Presidentja Osmani, kryeministri Kurti e kryeparlamentari Konjufca do të takohen pas pak me përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Takimi mes tyre sipas burimeve të lajmi.net do të zhvillohet rreth orës...

Qeveria reagon pas kërkesës së QUINT-it për referendumin serb

para një jave - ATV Live

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për referendumin serb për ndryshimet kushtetuese....

QUINT-i bën bashkë Kurtin, Osmanin e Konjufcën: Thirret takim urgjent

para një jave - Bota Press

Presidentja Osmani, kryeministri Kurti e kryeparlamentari Konjufca do të takohen pas pak me përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Takimi mes tyre sipas burimeve të lajmi.net do të zhvillohet rreth orës...

Referendumi i Serbisë në Kosovë: Ambasadorët e QUINT’it i shkojnë në zyre Kurtit, Osmanit dhe Konjufcës

para një jave - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT’it. Telegrafi mëson se takimi do...

MPJD-ja thotë se Serbia po synon të legjitimojë destabilizimin e veriut

para një jave - Bota Press

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Daily News

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Ndërkombëtarët kërkuan që të lejoheshin serbët e Kosovës të votojnë në referendum, reagon menjëherë qeveria e Kurtit

para një jave - FaxWeb

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, thotë se nuk po i mohohet asnjë qytetari të Serbisë në Kosovë e drejta e votimit në referendum pasi janë dy mundësi votimi përmes postës...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Argument

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, QUINT-i takon Osmanin, Konjufcën dhe Kurtin

para një jave - Realiteti

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti sot do të presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Telegrafi mëson se takimi do...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - InFokus

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Qeveria refuzon edhe thirrjen e QUINT-it për referendumin..

para një jave - Bota Press

Nga Qeveria e Kosovës i janë përgjigjur thirrjes së QUINT-it për të lejuar votimin e serbëve në referendumin e organizuar nga Beogradi këtë të dielë. Zv/ministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, me...

Qeveria kundërshton vendet e QUNTI’it për referendumin serb: Të votohet vetëm përmes këtyre dy mundësive

para një jave - Gazeta Metro

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, i ka reaguar vendeve të QUINT’it, lidhur me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë, ai ka kundërshtuar këto shtete duke thënë se e drejta e votës nuk mund të...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Informatat

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Arbresh

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti ka thënë se Serbia përmes kërkesave të arsyeshme po synon të legjitimoj destabilizimit eventual të veriut të Republikës...

Qeveria kundërshton Quinti-n, votimi serb vetëm në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Lajm

Zëvendësministri i Jashtëm, Kreshnik Ahmeti, ka reaguar pas thirrjes së shteteve të Quint-it se Qeveria e Kosovës duhet të lejojë që serbët në Kosovë të marrin pjesë në referendumin e Serbisë për ndryshime...

Vendet e QUINT-it kërkojnë të mbahet referendumi serb në Kosovë

para një jave - ATV Live

Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë më ndërmjetësimin e OSBE-së....

Qeveria refuzon edhe thirrjen e QUINT-it për referendumin, përgjigjet përmes zëvendësit të Gërvallës

para një jave - Realiteti

Nga Qeveria e Kosovës i janë përgjigjur thirrjes së QUINT-it për të lejuar votimin e serbëve në referendumin e organizuar nga Beogradi këtë të dielë. Zv/ministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, me...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Ekonomia Online

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

Shtetet e Quintit i kërkojnë Qeverisë të lejojë serbët të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Epoka e Re

Një ditë pasi Josep Borellit, edhe Shtetet e QUINT’it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara) dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë...

Komuniteti ndërkombëtar kërkon që Kosova t’u lejojë serbëve të drejtën e votës

para një jave - Lajm

Komuniteti ndërkombëtar tha se me keqardhje ka pranuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për të mos e lejuar Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) që të grumbullojë votat në Kosovë për referendumin...

Rritet presioni për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga MPJD thonë se Serbia po synon të legjitimoj destabilizimin e veriut

para një jave - Realiteti

Presioni ndaj Qeverisë së Kosovës për të lejuar organizimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, po vazhdon të rritet. Së fundmi edhe shtetet e QUINT-it i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë...

QUINT-i i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të lejojë OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Realiteti

Shtetet e QUINT-it po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Përmes një komunikate...

Shtetet e QUINT’it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - Epoka e Re

Një ditë pasi Josep Borellit, edhe Shtetet e QUINT’it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara) dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë...

QUINT-i i kërkon Kurtit ta lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Arbresh

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Qeverisë t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendumin kombëtar të Serbisë

para një jave - Arbresh

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

I shtohet presioni Kurtit edhe nga shtetet e QUINT’it: I kërkojnë t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Fakti Ditor

Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Vendet e QUINT-it kërkojnë të mbahet referendumi serb në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë më ndërmjetësimin e OSBE-së....

Shtetet e QUINT’it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum kombëtar të Serbisë

para një jave - FaxWeb

Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Rritet presioni: Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Kurtit t’u lejojë serbëve të votojnë në referendumin e Serbisë

para një jave - Realiteti

Shtetet e QUINT-it i kanë kërkuar kryeministrit Kurti që Qeveria e Kosovës t’i lejojë serbët e Kosovës që të votojnë në referendumin e organizuar nga Serbia. Kjo thirrje është bërë në një deklaratë të...

I shtohet presioni Kurtit edhe nga shtetet e QUINT’it: I kërkojnë t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum

para një jave - Periskopi

Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Shtetet e QUINT’it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - Bota Press

Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Shtetet e QUINT-it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët të votojnë në referendum

para një jave - Ekonomia Online

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Shtetet e QUINT’it i kërkojnë Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum sikur në të kaluarën

para një jave - Informatat

Shtetet e QUINT’it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë...

Qeveria do t’ iu mundësojë serbëve me dyshtetësi të votojnë në referendumin për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Qeveria e Kosovës do t’ iu mundësojë serbëve me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë, duke respektuar praktikat më të mira ndërkombëtare në lidhje me...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Klan

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës...

“Nëse Borell, ka fytyrë...”/ Përfaqësuesit të BE-së, i vjen edhe një goditje: Ai është zëdhënës i Aleksandër Vuçiqit

para një jave - Bota Sot

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka kritikuar deklaratën e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, i cili tha se serbët në Kosovë duhet të votojnë për referendumin...

(Mos)mbajtja e referendumit, Vuçiqi paralajmëron “pasoja të rënda”

para një jave - Koha.net

Pasoja “shumë të rënda” ka paralajmëruar të enjten presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pas deklarimeve të Qeverisë së Kosovës se nuk do të lejojë mbajtjen e referendumit të saj në territorin e vet....

Çfarë thonë serbët e Kosovës për referendumin

para një jave - Syri.net Kosova

Nga BE i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës për ta lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Është ditë pune në Graçanicë. Mirëpo se a do iu del punë qytetarëve serb edhe gjatë vikendit,...

Kundërshtohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, flasin analistët

para një jave - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Kundërshtohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, analistët: Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm

para një jave - Telegrafi

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

BE-ja kërkoi të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Portalb

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet kushtetuese...

Çka mendojnë serbët e Kosovës për referendumin

para një jave - Gazeta Express

Nga BE i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës për ta lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë . Gazetar: Genc Godanci Lexo Edhe: Është ditë pune në Graçanicë. Mirëpo se a do iu del punë qytetarëve...

”Sjell konflikt”/Vjen paralajmërimi, ja ndihmën e kujt do ta kërkojnë Borrell dhe Vuçiq për referendumin serb në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Reagime të shumta ka pasur sot gjatë ditës ndaj shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i cili edhe njëherë doli në anën e Serbisë dhe kundër Kosovës. Ai ka përkrahur votimin e referendumit të...

S'duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë, thotë ish-gjyqtari i Kushtetueses

para një jave - Syri.net Kosova

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se nuk duhet të lejohet të mbahet në Kosovë votimi fizik për referendumin e Serbisë, i cili ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese. Sipas tij,...

BE-ja i bën presion Kosovës për ta lejuar në territorin e saj referendumin e Serbisë

para një jave - Koha.net

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë vazhduar edhe sot presionin publik ndaj Kosovës për të lejuar që serbët në Kosovë të votojnë në referendumin që po e organizon Serbia të dielën. Sot është prononcuar...

Kundërshtohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, analistët: Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm

para një jave - Zhurnal

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Qeveria e Kosovës ndalon referendumin serb

para një jave - Klan

Qeveria e Kosovës ndalon referendumin serb Kurti refuzon BE-në: Serbët e veriut të votojnë me postë Të dielën Serbia do të mbajë referendum për ndryshimet Kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin. Por...

Kërcënimi i Vuçiqit për shqiptarët dhe “Quintin” / Do ta pret një ferr i vërtetë!

para një jave - Bota Sot

“A jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Serbisë?”. Kjo pyetje nuk mund të shtrohet në një territor sovran. Ajo do të mund të shtrohej sikur Serbia ta kishte hequr...

Kërcënimi i Vuçiqit për shqiptarët dhe “Quintin” / Do ta pret një ferrë i vërtetë!

para një jave - Bota Sot

“A jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Serbisë?”. Kjo pyetje nuk mund të shtrohet në një territor sovran. Ajo do të mund të shtrohej sikur Serbia ta kishte hequr...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Top Channel

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet kushtetuese...

Kryeziu: Nuk duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë

para një jave - OraInfo

Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Nuk duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë. Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se nuk duhet të lejohet të mbahet në Kosovë...

Kundërshtohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, analistët: Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm

para një jave - InfoShqip

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

(Mos)mbajtja e referendumit, Vuçiqi paralajmëron “pasoja të rënda”

para një jave - Pa censure

Reagime të shumta ka nxitur insistimi i Bashkimit Evropian që Kosova të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në territor të saj. Derisa në Kosovë është kërkuar që Qeveria të mos e ndryshojë qëndrimin...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Nuk duhet lejuar votimi fizik i referendumit serb në Kosovë

para një jave - Klan Kosova

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se nuk duhet të lejohet të mbahet në Kosovë votimi fizik për referendumin e Serbisë, i cili ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese. Sipas tij,...

(Mos)mbajtja e referendumit, Vuçiqi paralajmëron “pasoja të rënda”

para një jave - Tetova Sot

Reagime të shumta ka nxitur insistimi i Bashkimit Evropian që Kosova të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në territor të saj. Derisa në Kosovë është kërkuar që Qeveria të mos e ndryshojë qëndrimin...

Çitaku i reagon Borrellit për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - GazetaBlic

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovë (PDK), Vlora Çitaku, i ka reaguar kreut të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, pas ky i fundit tha se ishte pro mbajtjes së referendumit...

Çitaku i reagon Borrellit për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - GazetaBlic

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovë (PDK), Vlora Çitaku, i ka reaguar kreut të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, pas ky i fundit tha se ishte pro mbajtjes së referendumit...

Kundërshtohet njëzëri mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - RTV 21

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Qeveria e prerë për referendumin serb: Votohet me postë ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

Qeveria e Kosovës e prerë për referendumin e Serbisë: E kemi bërë të qartë, votohet me postë, ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Telegrafi

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës do t’ua mundësojë qytetarëve serbë në Kosovë që kanë dyshtetësi që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Kjo përgjigje e Qeverisë erdhi pasi...

Hasani: Të mos lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosova nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë. Hasani ka thënë se me referendum kushtetues...

Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë, Qeveria i përgjigjet Borrellit

para një jave - Bota Sot

Qeveria e Kosovës do t’ua mundësojë qytetarëve serbë në Kosovë që kanë dyshtetësi që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Kjo përgjigje e Qeverisë erdhi pasi...

Kurti: Serbët e Kosovës votim me postë ose tek zyra ndërlidhëse

para një jave - KDPolitik

Pas një bisede telefonike që kryeministri i Kosovës pati me kryediplomatin e BE, Josep Borrell, ai u shpreh, se serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë ose përmes zyrës...

Enver Hasani thotë se Kosova s’duhet të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Indeks online

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosovë nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë. Hasani në emisionin në T7 ka thënë se...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Alsat-M

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet kushtetuese...

“Ne e kemi bërë të qartë qëndrimin”, Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë

para një jave - OraInfo

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Nuk duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë

para një jave - Lajmi.net

Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka theksuar se nuk e di se çfarë interesi do të kenë serbët që jetojnë në Kosovë për të votuar këtë referendum të Beogradit. “Apriori nuk mund të them se ka shkelje...

Qeveria e Kosovës e prerë për referendumin e Serbisë: E kemi bërë të qartë, votohet me postë, ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Tokasot

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

Qeveria e vendosur të mos lejojë mbajtjen e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Indeks online

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë: “Ne e kemi bërë të qartë qëndrimin”

para një jave - GazetaBlic

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Qeveria e Kosovës e prerë për referendumin e Serbisë: E kemi bërë të qartë, votohet me postë, ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Indeks online

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

“Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm”, kundërshtohet njëzëri mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - Bota Sot

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

BE-ja i bën thirrje Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb

para një jave - InfoShqip

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, u ka bërë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të mundësojnë që serbët në Kosovë të votojnë më 16 janar në referendumin për ndryshime kushtetuese, duke theksuar...

KMLDNJ e quan Borrellin zëdhënës të Vuçiqit

para një jave - Syri.net Kosova

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka kritikuar deklaratën e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, që tha se serbët në Kosovë duhet të votojnë për referendumin kushtetues...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Klan

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë...

Zëdhënësi i BE-së i bën thirrje Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb

para një jave - Syri.net Kosova

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, u ka bërë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të mundësojnë që serbët në Kosovë të votojnë më 16 janar në referendumin për ndryshime kushtetuese, duke theksuar...

Çka mendojnë serbët e Kosovës për referendumin

para një jave - Gazeta Metro

Nga BE i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës për ta lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Është ditë pune në Graçanicë. Mirëpo se a do iu del punë qytetarëve serb edhe gjatë vikendit,...

KMDLNJ: Kushtëzimi i Borrellit për referendumin e Serbisë në Kosovë, i pamoralshëm

para një jave - Koha.net

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian, Josep Borrell, për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet...

Qeveria Kurti ndalon referendumin serb

para një jave - Pa censure

Të dielën Serbia do të mbajë referendum për ndryshimet Kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin. Por kryeministri Albin Kurti ka thënë se ky referendum nuk do të lejohet që të organizohet në komunat...

KMDLNj: Për çfarë referendumi po përrallisin Josep Borell dhe Velko Odaloviq

para një jave - Syri.net Kosova

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. KMDLNJ e ka cilësuar...

Kundërshtohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, analistët: Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm

para një jave - Realiteti

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

KMDLNJ i reagon Borrelit: I pamoralshëm kushtëzimi për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - GazetaBlic

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

Enver Hasani tregon se a duhet Kosova ta lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë

para një jave - Infokusi

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosovë nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë. Hasani në emisionin në T7 ka thënë se...

Odaloviq: Kurti do që t’i bëjmë kërkesë speciale për mbajtjen e referendumit në territorin tonë

para një jave - Syri.net Kosova

Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit serb dhe ish funksionar i lartë në Kosovë në kohën e Sllobodan Millosheviqit, Veljko Odalloviq, ka deklaruar se Komisioni Republikan i Zgjedhjeve në Serbi është i gatshëm...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Nuk duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë

para një jave - Realiteti

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se nuk duhet të lejohet të mbahet në Kosovë votimi fizik për referendumin e Serbisë, i cili ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese. Sipas tij,...

KMLDNJ: I pamoralshëm kushtëzimi i Borrell-it për mbajtjen e referendumit

para një jave - RTK

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

Referendumi i Beogradit: Hasani tregon dallimin e tij me mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

para një jave - Lajmi.net

Hasani në emisionin “Frontal” në T7 ka thënë se me referendum kushtetues nënkuptohet ushtrimi i sovranitetit shtetëror dhe nacional të një vendi. Për këtë arsye sipas tij Kosova nuk duhet që të lejojë...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Top Channel

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet kushtetuese...

KMDLNj: Për çfarë referendumi po përrallisin Josep Borell dhe Velko Odaloviq

para një jave - Gazeta Express

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. KMDLNJ e ka cilësuar...

KMLDNJ e quan Borrellin zëdhënës të Vuçiqit

para një jave - Bota Sot

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka kritikuar deklaratën e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, që tha se serbët në Kosovë duhet të votojnë për referendumin kushtetues...

KMDLNJ e quan të pamoralshme kushtëzimin e Borrell për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Indeks online

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

Referendumi i Serbisë, Kosova nuk duhet të lëshojë pe

para një jave - Telegrafi

Çështja e referendumit të Serbisë dhe votimi i serbëve në Kosovë ishte temë e bisedës një ditë më parë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian,...

Vuçiç kërcënon Kosovën dhe QUINT-in nëse nuk lejohet referendumi i Serbisë në Kosovë

para një jave - Syri.net Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka kërcënuar Kosovën me pasoja të “gjëra” nëse nuk lejohen serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë i cili do të mbahet me 16 janar për ndryshime kushtetuese....

KMDLNJ: Të përkrahet kundërshtimi i Qeverisë për mbajtje të referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Zeri

Këshilli për Mbrojtjen të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar sot ndaj deklarimeve për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Ky këshill ka ftuar të gjitha subjektet politike opozitare...

KMDLNJ: Qeveria të mos lejojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Kallxo

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka kërkuar nga qeveria e Kosovës që të mos e lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë këtë diel. “Mbajtja apo lejimi për mbajtje...

“Ne e kemi bërë të qartë qëndrimin”, Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë

para një jave - Lajmi.net

Gjatë ditës së sotme, përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, ka kërkuar që të lejohet mbajtja e referendumit edhe në Kosovë që Serbia...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Nuk duhet lejuar votimi fizik në Kosovë për referendumin e Serbisë

para një jave - Ekonomia Online

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se nuk duhet të lejohet të mbahet në Kosovë votimi fizik për referendumin e Serbisë, i cili ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese. Sipas tij,...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, reagon deputeti i PDK-së

para një jave - Syri.net Kosova

Sipas deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, mbajtja e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, nuk duhet të lejohet në asnjë mënyrë. Shala tha se mbajtja e referendumit cenon integritetin...

Kosova:E kemi bërë të qartë në referendum votohet me postë ose në Zyrën Ndërlidhëse

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë...

KURTI: JO REFERENDUMIT SERB NË KOSOVË

para një jave - Klan Macedonia

“BORREL PRO MBAJTJES SË REFERENDUMIT SERB NË KOSOVË” Të dielën Serbia do të mbajë referendum për ndryshimet Kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin. Por kryeministri Albin Kurti ka thënë se ky referendum...

Borrell flet për referendumin serb: Të lejohet votimi në Kosovë

para një jave - RTV 21

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, duke iu referuar referendumit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese, ka thënë se qytetarët në Kosovë...

Hasani: Kosova nuk duhet të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Periskopi

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosovë nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë. Hasani në emisionin “Frontal” në T7...

Kurti: Serbët e Kosovës votim me postë ose tek zyra ndërlidhëse

para një jave - ABC News

Pas një bisede telefonike që kryeministri i Kosovës pati me kryediplomatin e BE, Josep Borrell, ai u shpreh, se serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë ose përmes zyrës...

Borrell për referendumin e Serbisë: Të lejohen njerëzit të votojnë në Kosovë

para një jave - Koha.net

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, ka folur për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë. Ai ka thënë se njerëzit duhet të jenë në gjendje të ushtrojnë të drejtën...

Borrell për referendumin serb: Të lejohet votimi në Kosovë

para një jave - TV21

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, duke iu referuar referendumit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese, ka thënë se qytetarët në Kosovë...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Metro

Qeveria e Kosovës do t’ua mundësojë qytetarëve serbë në Kosovë që kanë dyshtetësi që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Kjo përgjigje e Qeverisë erdhi pasi...

Referendumi i Beogradit: Hasani tregon dallimin e tij me mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

para një jave - Realiteti

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosovë nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë. Hasani në emisionin “Frontal” në T7...

Kurti: Serbët e Kosovës votim me postë ose tek zyra ndërlidhëse

para një jave - RTK

Pas një bisede telefonike që kryeministri i Kosovës pati me kryediplomatin e BE, Josep Borrell, ai u shpreh, se serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë ose përmes zyrës...

“Ne e kemi bërë të qartë qëndrimin”, Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë

para një jave - Fakti Ditor

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Hasani: Kosova s’duhet të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Ekonomia Online

Profesori i së Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Enver Hasani ka thënë se Kosovë nuk duhet që të lejojë që Serbia të mbajë referendumit kushtetues në Kosovë, shkruan Gazeta Express. Hasani ka thënë...

A do të mund të votojnë serbët e Kosovës në referendumin e Serbisë? Flasin nga Qeveria

para një jave - Periskopi

Qeveria e Kosovës e ka bërë të qartë qëndrimin e tyre në lidhje me mundësin e votimit të qytetarëve serbë në Kosovës që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Qeveria...

Kundërshtoi Borrellin, vjen përkrahja për kryeministrin Kurti – ja nga kush pritet të kërkojë ndihmë Vuçiqi!

para një jave - Bota Sot

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka insistuar në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin lidhur me ndryshimet kushtetuese në Serbi, që mbahet të dielën më 16 janar. Ndaj...

Një herë Asociacioni e tani referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht për herë të dytë (FOTO & VIDEO)

para një jave - Albeu

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës do t’ua mundësojë qytetarëve serbë në Kosovë që kanë dyshtetësi që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Kjo përgjigje e Qeverisë erdhi pasi...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Epoka e Re

Qeveria e Kosovës do t’ua mundësojë qytetarëve serbë në Kosovë që kanë dyshtetësi që të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë. Kjo përgjigje e Qeverisë ka ardhur pasi...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Zëri i Amerikës

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet kushtetuese...

Kapen keq Kurti e Borell, shkak Serbia

para një jave - Syri.net Kosova

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

“Ne e kemi bërë të qartë qëndrimin”, Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë

para një jave - Realiteti

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Kurti: Serbët e Kosovës votim me postë ose tek zyra ndërlidhëse

para një jave - DW

Pas një bisede telefonike që kryeministri i Kosovës pati me kryediplomatin e BE, Josep Borrell, ai u shpreh, se serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë ose përmes zyrës...

Qeveria i përgjigjet Borrellit për referendumin serb në Kosovë

para një jave - Bota Press

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Qeveria ia kthen prerazi Borrellit: Referendumi serb veç me postë ose zyrën ndërlidhëse

para një jave - Periskopi

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, reagon deputeti i PDK-së

para një jave - GazetaBlic

Sipas deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, mbajtja e referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, nuk duhet të lejohet në asnjë mënyrë. Në një bisedë telefonike më Paparacin, Shala tha...

“Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm”, kundërshtohet njëzëri mbajtja e referendumit serb në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

KMDLNJ e quan të pamoralshme kushtëzimin e Borrell për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Infokusi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

Demhasaj: Borrell po dëshmon se nuk është i paanshëm

para një jave - ATV Live

Qeveria e Kosovës është e vendosur për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, ndërsa njohës të çështjeve politike po i kërkojnë qeverisë që të mos bie pre e presionit...

Borrell flet për referendumin serb: Të lejohet votimi në Kosovë

para një jave - Alsat-M

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, duke iu referuar referendumit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese, ka thënë se qytetarët në Kosovë...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, Borrell thotë se qytetarëve duhet tu lejohet e drejta për votim

para një jave - Telegrafi

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se votat e referendumit për kushtetutën e Serbisë që mbahet të dielën në të kaluarën janë mbledhur me lehtësimin e misionit të OSBE-së....

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Syri.net Kosova

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka njoftuar se ka zhvilluar biseda me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për pjesëmarrjen e serbëve...

Qeveria e prerë për referendumin e Serbisë në Kosovë: E kemi bërë të qartë, votimi me postë, ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Realiteti

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se do të mundësojë që serbët e Kosovës me dyshtetësi të votojnë në referendumin e së dielës për ndryshim të Kushtetutës së Serbisë dhe në të njëjtën kohë po respektojnë praktikat...

Një herë Asociacioni, tani referendumi, Kurti e Borrell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - ABC News

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - Gazeta Express

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

KMDLNj: Për çfarë referendumi po përrallisin Josep Borell dhe Velko Odaloviq

para një jave - Lajmi.net

KMDLNJ e ka cilësuar si anues shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borell. “Për faktin se BE –e asnjëherë nuk ishte distancuar nga qëndrimet anuese të Borrellit lehtësisht mund të kuptohet se...

Referendumi serb në Kosovë/ Kurti refuzon, Borrell: Votat mund të grumbullohen me ndihmën e OSBE

para një jave - Vizion Plus

Referendumi i kësaj të diele në Serbi për ndryshimet kushtetuese ka nxitur një debat të fortë në Kosovë, sa i takon procedurës që do të ndjekin qytetarët  me shtetësi serbe në komunat veriore. Kryeministri...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borrell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - ABC News

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - in7

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, Borrell thotë se qytetarëve duhet tu lejohet e drejta për votim

para një jave - Zhurnal

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se votat e referendumit për kushtetutën e Serbisë që mbahet të dielën në të kaluarën janë mbledhur me lehtësimin e misionit të OSBE-së....

Opozitës nuk i intereson qysh përplaset Kurti me Borrellin: S’ka referendum të Serbisë në Kosovë

para një jave - Periskopi

Referendum serb në Kosovë. Një çështje problematike që ka alarmuar institucionet e Republikës dhe po shkakton mospajtime e përplasje edhe me spektrin ndërkombëtar. Përderisa presidenti serb, Aleksandër...

KMDLNj: S’ka çështje më të pamoralshme se kushtëzimi i Borrellit për referendum

para një jave - Epoka e Re

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut(KMDLNj), ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. Përmes...

OSBE e gatshme ta organizojë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Kallxo

Ndonëse ende nuk dihet nëse qeveria e Kosovës do të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë të ditur se janë të gatshëm...

Borrell insiston që grumbullimi i votave për referendumin e Serbisë në Kosovë të bëhet nga OSBE

para një jave - Kallxo

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, edhe një herë insistoi që qytetarët serb të Kosovës që kanë të drejtë vote ta kenë mundësinë që ta shfrytëzojnë këtë drejtë në referendumin për...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - Gazeta Express

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Borrell pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Indeks online

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka biseduar në telefon me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për mbajtjen e referendumit të Serbisë. Borrell u deklarua sot për këtë bisedë, ku...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - ABC News

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - OraInfo

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Ina

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Kurti: Serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose përmes zyrës ndërlidhëse

para një jave - Ina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën mbrëma se serbët e Kosovës mund të marrin pjesë në një referendum të Serbisë për ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin, nëpërmjet postës...

Referendumi i Serbisë,Borrell:Qytetarëve duhet t`u lejohet e drejta e votës

para një jave - RTK

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se votat e referendumit për kushtetutën e Serbisë që mbahet të dielën në të kaluarën janë mbledhur me lehtësimin e misionit të OSBE-së....

“Për çfarë referendumi po përrallisin”, KMDLNJ reagon pas deklaratave të Borell

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. Sipas...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Bota Sot

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Borelli për referendumin e Serbisë në Kosovë: Njerëzit duhet të ushtrojnë të drejtën e tyre për votë

para një jave - Zeri

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme, Josep Borell, ka shkruar në Twitter në lidhje me bisedën e djeshme me kryeministrin Albin Kurti rreth referendumit që po planifikon Republika...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - Indeks.mk

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

BE-ja i bën thirrje Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit serb

para një jave - Pa censure

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, u ka bërë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të mundësojnë që serbët në Kosovë të votojnë më 16 janar në referendumin për ndryshime kushtetuese, duke theksuar...

KMLDNJ e quan Borrellin zëdhënës të Vuçiqit: Opozita ta përkrahë Qeverinë për moslejimin e referendumit

para një jave - Informatat

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka kritikuar deklaratën e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, që tha se serbët në Kosovë duhet të votojnë për referendumin kushtetues...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - GazetaBlic

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Evropa e Lirë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

KMLDNJ e quan Borrellin zëdhënës të Vuçiqit: Opozita ta përkrahë Qeverinë për moslejimin e referendumit

para një jave - Fakti Ditor

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka kritikuar deklaratën e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, që tha se serbët në Kosovë duhet të votojnë për referendumin kushtetues...

Borell kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë, ja përgjigja e Kurtit?

para një jave - Bota Press

Botapress. 13 Shkurt -Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për...

“Për çfarë referendumi po përrallisin”, KMDLNJ, reagon ashpër pas deklaratave të Borell pro propozimit serb: Po tregohet i njëanshëm

para një jave - FaxWeb

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. KMDLNJ e ka cilësuar...

Referendumi në Serbi/ Si do të votojnë qytetarët serbë në Kosovë në 16 Janar

para një jave - Dosja.al

KOSOVË- Referendumi për ndryshimet kushtetuese në Serbi në çështjet e drejtësisë do të mbahet në 16 Janar. Qytetarët e Serbisë do të votojnë nëse janë pro ose kundër aktit për ndryshimin e Kushtetutës...

KLMDNJ: Për çfarë referendumi po përrallisin Borell dhe Odalloviq

para një jave - Ekonomia Online

KLMDNJ, ka reaguar pasi Komisioni i Zgjedhjeve në Serbi është deklaruar se i ka bërë të gjitha pregatitjet për mbajtjen e një refrendumi në Kosovë për ndryshimet kushtetuese në Serbi por se po pengohet...

KMDLNj ftesë opozitës dhe shoqërisë civile që ta kundërshtojnë referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - Periskopi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. KMDLNJ e ka cilësuar...

KMDLNj: Për çfarë referendumi po përrallisin Josep Borell dhe Velko Odaloviq

para një jave - Arbresh

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. Sipas...

KMDLNJ e quan të pamoralshme kushtëzimin e Borrell për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

KMDLNj e quan të pamoralshme kushtëzimin e Borrell për referendumin e Serbisë në Kosovë

para një jave - ATV Live

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj kërkesës së kryediplomatit evropian Josep Borrell për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë për ndryshimet kushtetuese,...

KMDLNj: Për çfarë referendumi po përrallisin Josep Borell dhe Velko Odaloviq

para një jave - Realiteti

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit evropian, Josep Borell, që të lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë. KMDLNJ e ka cilësuar...

Zajednica dhe referendumi i Serbisë në Kosovë përplasin Kurtin dhe Borrellin: Hoze po ia kërkon të dyjat

para një jave - Periskopi

Në fund të vitit që lam pas, kryeministri Albin Kurti kishte një vizitë në Bruksel. Kurti u takua me kreun e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. Mes disa temash që kryeministri i foli  në konferencë...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borrell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - InfoShqip

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Kurti: Serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose…

para një jave - Vizion Plus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën mbrëma se serbët e Kosovës mund të marrin pjesë në një referendum të Serbisë për ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin, nëpërmjet postës...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - InfoShqip

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Odaloviq: Kurti do që t’i bëjmë kërkesë speciale për mbajtjen e referendumit

para një jave - Ekonomia Online

Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit serb dhe ish funksionar i lartë në Kosovë në kohën e Sllobodan Millosheviqit, Veljko Odalloviq, ka deklaruar se Komisioni Republikan i Zgjedhjeve në Serbi është i gatshëm...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - Informatat

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht për herë të dytë

para një jave - Infokusi

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, Borrell thotë se qytetarëve duhet tu lejohet e drejta për votim

para një jave - Shenja

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se votat e referendumit për kushtetutën e Serbisë që mbahet të dielën në të kaluarën janë mbledhur me lehtësimin e misionit të OSBE-së....

Vucic kërcënon Kosovën dhe QUINT’in nëse nuk lejohet referendumi i Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Metro

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka kërcënuar Kosovën me pasoja të “gjëra” nëse nuk lejohen serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë i cili do të mbahet me 16 janar për ndryshime kushtetuese....

Josep Borrell: Është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë të kenë të drejtë vote, për Referendumin e Serbisë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Referendumi i Serbisë, Kosova nuk duhet të lëshojë pe

para një jave - Realiteti

Çështja e referendumit të Serbisë dhe votimi i serbëve në Kosovë ishte temë e bisedës një ditë më parë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian,...

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Tetova Sot

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka njoftuar se ka zhvilluar biseda me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për pjesëmarrjen e serbëve...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Nistori

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Shkaku i Serbisë kapen keq Kurti dhe shefi i politikës së BE-së dhe kryengociatorit, Josep Borell

para një jave - Sovrani

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Mospajtimi Kurti-Borrell për referendumin e Serbisë, Raci: Nuk po lejohet të cenohet sovraniteti

para një jave - Ekonomia Online

Qëndrimi kundër i kreut të Qeverisë Albin Kurti për organizmit të referendumit të Serbisë në Kosova po vlerësohet si veprim i duhur nga, analisti politik Gazmir Raci. Ai i tha Ekonomia Online se është...

Borrell del hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë edhe pse Kurti e kundërshtoi

para një jave - Lajmi.net

Borrell deklaroi se njerëzve duhet t’iu lejohet ushtrimi i të drejtës së tyre për votë, derisa përmend se në të kaluarën ka qenë misioni i OSBE-së ai që është marrë me ndërmjetësimin e grumbullimit të...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - Infokusi

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Kurti, Borrellit në telefon: Serbët me dyshtetësi mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - InfoShqip

Shefi i Lartë i Diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, ka telefonuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, ku Kurti ia ka përsëritur atij qëndrimin e Prishtinës....

Raportohet e zhdukur një vajzë në Gjilan

para një jave - Realiteti

Ndonëse ende nuk dihet nëse qeveria e Kosovës do të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë të ditur se janë të gatshëm...

Mitrovicë, babai raporton dhunimin e vajzës që kishte ndodhur verën e 2021, arrestohet një person

para një jave - Realiteti

Ndonëse ende nuk dihet nëse qeveria e Kosovës do të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë, Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë të ditur se janë të gatshëm...

Borrell flet për referendumin serb: Të lejohet votimi në Kosovë

para një jave - KosovaPress

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, duke iu referuar referendumit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese, ka thënë se qytetarët në Kosovë...

Ambasada britanike thotë se ofroi mbështetje për zgjedhjen e kryeprokurorit, por që nuk iu kthye përgjigje nga KPK

para një jave - Realiteti

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, edhe një herë insistoi që qytetarët serb të Kosovës që kanë të drejtë vote ta kenë mundësinë që ta shfrytëzojnë këtë drejtë në referendumin për...

Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht..

para një jave - Bota Press

Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - Arbresh

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Borell i del kundër Kurtit, përkrah mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - Gazeta Metro

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, spanjolli Josep Borell, ka dalë hapur kundër kryeministrit Kurti sa i përket mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, përcjellë Gazeta Metro. Borrell...

Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, Kurti mbrëmë e kundërshtoi

para një jave - Arbresh

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Gazeta Metro

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Informatat

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka njoftuar se ka zhvilluar biseda me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për pjesëmarrjen e serbëve...

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - ATV Live

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka njoftuar se ka zhvilluar biseda me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për pjesëmarrjen e serbëve...

Borrell del pro votimit të serbëve të Kosovës në referendumin e Serbisë

para një jave - Ekonomia Online

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka njoftuar se ka zhvilluar biseda me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për pjesëmarrjen e serbëve...

Borrell insiston në grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin serb

para një jave - Epoka e Re

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se është e rëndësishme që qytetarët serbë në Kosovë që kanë të drejtë vote, të mund ta ushtrojnë këtë të drejtë gjatë referendumit për ndryshimet...

Borrell del hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë edhe pse Kurti e kundërshtoi

para një jave - Lajm

Borrell deklaroi se njerëzve duhet t’iu lejohet ushtrimi i të drejtës së tyre për votë, derisa përmend se në të kaluarën ka qenë misioni i OSBE-së ai që është marrë me ndërmjetësimin e grumbullimit të...

Borrell del hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë edhe pse Kurti e kundërshtoi

para një jave - Fakti Ditor

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka dalë hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, gjë kjo për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar i pari i Qeverisë së Kosovës,...

Borrell këmbëngulës që serbët në Kosovë të votojnë në referendumin e Serbisë: E quan ‘grumbullim votash’

para një jave - Periskopi

Kryeministri Albin Kurtid je njoftoi për bisedën që kishte me Josef Borrell lidhur me referendumin e Serbisë. Sipas Kurtit, Borrell është njoftuar se qeveria e Kosovës ua mundëson serbëve votimin përmes...

Kurti e kundërshtoi kategorikisht, Borell del haptas pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

para një jave - FaxWeb

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, spanjolli Josep Borell, ka dal hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë edhe në Kosovë, gjë për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar kreu i Qeverisë...

Borrell del hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë edhe pse Kurti e kundërshtoi

para një jave - Realiteti

Kreu i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka dalë hapur pro mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë, gjë kjo për të cilën mbrëmë nuk është pajtuar i pari i Qeverisë së Kosovës,...

Kryeministri, Kurti, ka thënë se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në Referendumin e Serbisë

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryeministri, Albin Kurti, ka deklaruar se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose në zyrën ndërlidhëse, në Prishtinë. Këtë qëndrim Kurti ia ka bërë...

Kurti, Borrellit: Serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë

para një jave - Revista Kosovarja

Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka thënë se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë. Këtë qendrim Kurti ia ka...

Kurti i thotë Borellit se Serbia s’mund të organizojë referendum në Kosovë: Serbët mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - Desku

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti bisedon me Borrellin për çështjen e referendumit të Serbisë

para një jave - TV21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti bisedon me Borrellin për çështjen e referendumit të Serbisë

para një jave - RTV 21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Për çështjen e referendumit të Serbisë, Kurti bisedon me Borrellin

para një jave - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell. Kurti ka thënë se Borrellit ia ka përcjellë qëndrimin...

Kurti: Serbët e Kosovës mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose përmes zyrës ndërlidhëse

para një jave - Zëri i Amerikës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën mbrëma se serbët e Kosovës mund të marrin pjesë në një referendum të Serbisë për ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me gjyqësorin, nëpërmjet postës...

Kurti, Borrellit: Serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë

para një jave - Telegrafi

Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka thënë se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë. Këtë qendrim Kurti ia ka...

Kurti bisedon me Borrellin për çështjen e referendumit të Serbisë

para një jave - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell. Kurti ka thënë se Borrellit ia ka përcjellë qëndrimin...

Kurti i thotë Borellit se Serbia s'mund të organizojë referendum në Kosovë: Serbët mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti, Lajçakut: Serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë

para një jave - Zhurnal

Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka thënë se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë. Këtë qendrim Kurti ia ka...

Kurti në telefonatë me Borrellin: Serbët mund të votojnë në referendum vetëm me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti, Borrelit në telefon: Serbët me dyshtetësi mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - Klan Kosova

Shefi i Lartë i Diplomacisë së BE-së, Josep Borrell ka telefonuar Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, e ku Kurti ia ka përsëritur atij qëndrimin e Prishtinës,...

Çka i tha Kurti Borrellit në telefon?

para një jave - Indeks online

Kryeministri i Kosovës , Albin Kurti ka biseduar në telefon me përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, teksa Kurti ia ka përsëritur atij...

Kurti bisedon me Borellin: Serbët mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - OraInfo

Kurti i thotë Borellit se Serbia s’mund të organizojë referendum në Kosovë: Serbët mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin...

Kurti në telefonatë me Borrellin: Serbët mund të votojnë në referendum vetëm me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Diskutohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - RTK

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin për ndryshime kushtetuese...

Kurti telefonatë me Borrell: Si mund të votojnë në referendum serbët

para një jave - ABC News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti i telefonin Borrellit, zbardhet çka i tha atij për referendumin

para një jave - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti ia sqaron Borrellit pse referendumi i Serbisë nuk bën të organizohet në Kosovë

para një jave - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një telefonatë me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell. Temë ka qenë referendumi i Serbisë për ndryshimet kushtetuese, të cilin po dëshiron ta...

Kurti telefonatë me Borrell: Si mund të votojnë në referendum serbët

para një jave - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti në telefonatë me Borrellin: I tregon se cilat janë dy mënyrat që mund të votojnë serbët për referendumin e Serbisë

para një jave - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti, Borrellit në telefon: Serbët me dyshtetësi mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - Tetova Sot

Shefi i Lartë i Diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, ka telefonuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, ku Kurti ia ka përsëritur atij qëndrimin e Prishtinës....

Kurti bisedon me Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - Lajmi.net

Ai me këtë rast ka bërë të qartë qëndrimin e Qeverisë së Kosovës se nuk mund të ketë referendum në Kosovë, por serbët me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë....

Kurti, Borrellit: Serbët me dyshtetësi mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - Epoka e Re

Josep Borrell, shefi i Lartë i Diplomacisë së BE-së, e ka telefonuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, ku Kurti ia ka përsëritur atij qëndrimin e Prishtinës....

Kurti telefonon Borell: Serbia s’mund të mbajë referendum këtu, të votojnë me postë

para një jave - Dosja.al

KOSOVË – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon ditën e sotme me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime...

Kurti i thotë Borellit se Serbia s’mund të organizojë referendum në Kosovë: Serbët mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse

para një jave - FaxWeb

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Çka i tha Kurti Borrellit në telefon?

para një jave - Bota Press

Kryeministri i Kosovës , Albin Kurti ka biseduar në telefon me përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. Temë ka qenë mbajtja e referendumit të Serbisë, teksa Kurti ia ka përsëritur atij...

Kurti bisedon me Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës ka zhvilluar një telefonat me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell. Kurti ka njoftuar se ia ka bërë të qartë qëndrimin e qeverisë, ku...

Referendumi në Serbi, Kurti-Borrellit: Serbët këtu mund të votojnë veç me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti në telefonatë me Borrellin: Serbët mund të votojnë në referendum vetëm me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti flet me Borrellin për referendumin në Serbi: Serbët e Kosovës mund të votojnë veç me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë

para një jave - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar në telefon me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, lidhur me referendumin për ndryshime kushtetuese që do të mbahet në...

Kurti bisedon me Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin për ndryshime kushtetuese...

Kurti bisedon me Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - ATV Live

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin për ndryshime kushtetuese...

Kurti bisedon me Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin në Serbi

para një jave - Realiteti

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell për pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në referendumin për ndryshime kushtetuese...

Kurti, Lajçakut: Serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë vetëm me postë

para një jave - Realiteti

Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka thënë se serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë me postë ose në zyrën ndërlidhëse në Prishtinë. Këtë qendrim Kurti ia ka...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK