A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 5 dite - FaxWeb

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - TV21

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Gjermania dhe Britania përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, Franca hezituese

para 5 dite - Telegrafi

Kosova ka marrë mbështetjen e dy shteteve të fuqishme, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), por jo edhe të Francës. I dërguari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...

Ambasada e Francës në Kosovë: E ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës

para 6 dite - Koha.mk

Ambasada e Francës në Kosovë ka thënë se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran dhe e ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. Sipas një postimi të ambasadës,...

Franca del kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ambasadori francez në Serbi, Pierre Cochard gjatë një interviste në media tha se Franca nuk e mbështet veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Sipas tij nisma dhe dorëzimi i dosjes nga...

Franca del kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës

para 6 dite - Koha.mk

Ambasadori francez në Serbi, Pierre Cochard gjatë një interviste në media tha se Franca nuk e mbështet veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Sipas tij nisma dhe dorëzimi i dosjes nga...

Ambasadat franceze e britanike mbështesin aplikimin e Kosovës në KE

para 5 dite - RTK

Ambasadat britanike e franceze kanë reaguar lidhur me aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Sipas ambasadës franceze, aplikimi për anëtarësim në KE është e drejtë sovrane e Kosovës,...

Ambasada e Francës: E ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës

para 6 dite - Alsat-M

Ambasada e Francës në Kosovë ka thënë se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran dhe e ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. Sipas një postimi të ambasadës,...

Ambasada franceze bën thirrje që Kosova e Serbia të rinisin dialogun

para 6 dite - RTV 21

Ambasada e Francës në Kosovë tha se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran. E ardhmja e Kosovës, sipas tyre, është të bëhet anëtare e tij. “Prioriteti aktual është...

Gërvalla: “Fitojnë të gjithë, askush nuk humb me anëtarësimin në KE”

para 6 dite - RTV 21

Në rast të pranimit të Kosovës në Këshill të Evropës, nuk përfiton vetëm Kosova, por të gjithë, deklaroi ë ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, pas kthimit në Prishinë. Theksoi se anëtarësimi...

Diplomacia e turbullt franceze, ambasada në Serbi e kundërshtoi por ajo e Kosovës e përkrah aplikimin në KE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e shtetit që të aplikojë në Këshillin e Evropës. Mirëpo, i njëjti qëndrim nuk ishte edhe nga ambasada franceze në Serbi. Ambasada franceze në ‘Facebook’...

Franca pas aplikimit të Kosovës në KiE kërkon “përmbajtje nga veprimet e njëanshme”

para 6 dite - Koha.net

Ambasada e Francës në Kosovë ka konfirmuar deklaratat e ambasadorit francez në Serbi që doli kundër vendimit “të njëanshëm” të Kosovës që të aplikojë për pranim në Këshill të Evropës. Në një njoftim në...

Vendimi befasues i Ramës për ta përkrahur Kosovën/ Vjen thirrja për qeverinë Kurti

para 6 dite - Bota Sot

Kosova ka marrë një vendim shumë të rëndësishëm duke aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), pasi ka siguruar paraprakisht mbështetjen e duhur për këtë hap. Ky aplikim për anëtarësim në KiE...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës, por kërkon “përmbajtje nga veprimet e njëanshme”

para 6 dite - Telegrafi

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

Ambasada franceze në Prishtinë e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Gazeta Express

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një njoftimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim në KE i takon Kosovës...

Analiza/ A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Top Channel

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Ambasadori francez në Beograd e kundërshtoi, Ambasada në Prishtinë e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Reporteri

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Ambasada ka thënë se vendimi për aplikim në KE i takon Kosovës si shtet sovran, duke thënë se e ardhmja...

Institucioni përfaqëues në Prishtinë përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në KE

para 6 dite - NOA

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një njoftimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim në KE i takon Kosovës...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - TV21

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Alsat-M

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet se ardhmja...

Ambasada franceze në Prishtinë e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - ABC News

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një njoftimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim në KE i takon Kosovës...

Ambasadori francez në Beograd e kundërshtoi, Ambasada franceze në Prishtinë e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Gazeta Express

Ndryshe nga ajo në Serbi, ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një shkrimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim...

Ambasada e Francës përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në KE

para 6 dite - Zeri

Ambasada e Francës në Prishtinë ka thënë se i takon Kosovës vendimi për aplikim në Këshillin e Evropës, sepse kjo është e drejtë e një shteti sovran. Ky qëndrim i ambasadës franceze në Prishtinë është...

Ambasada e Francës: Vendimi për të aplikuar në KE i takon Kosovës si shtet sovran

para 6 dite - Bota Sot

Ambasada e Francës në Prishtinë ka deklaruar se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran. Sipas tyre, e ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. “Prioriteti...

Kosova optimiste për pranim në Këshill të Evropës

para 6 dite - Koha.net

Si hapin më të rëndësishëm drejt integrimit evropian e ka klasifikuar ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Me t’u kthyer nga Franca, Gërvalla...

Gjermania e Franca të ndara për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 6 dite - Koha.net

Gjermania, ndryshe nga Franca, ka garantuar mbështetjen për Kosovën për anëtarësim në Këshill të Evropës. Këtë e konfirmoi i dërguari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazi, në një konferencë...

Ambasada e Francës në Prishtinë me qëndrim ndryshe nga ajo në Beograd: E ardhmja e Kosovës është në KiE

para 6 dite - Indeks online

Ambasada e Francës në Prishtinë për dallim nga ajo në Beograd thotë se vendimi për aplikimin në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran. Në një njoftim të ambasadës thuhet se e ardhmja e Kosovës...

Për dallim nga ajo në Serbi, ambasada e Francës në Kosovë përkrah Kosovën për aplikim në KE

para 6 dite - OraInfo

Kosova po synon të bëhet pjesë e Këshillit të Evropës. Ndryshe nga ajo në Serbi, ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një shkrimi në...

Ambasada e Francës në Kosovë: Vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran

para 6 dite - Kallxo

Ambasada e Republikës së Francës në Kosovë ka deklaruar se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran. Përmes një njoftimi në Facebook, Ambasada franceze thekson se...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KiE, Franca shprehet kundër

para 6 dite - Aktuale

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës, po nxjerr në pah kundërshtitë brenda Bashkimit Europian. Franca dhe Gjermania kanë dalë me qëndrime të kundërta sa i përket kësaj çështjeje. Ambasadori...

Ambasadori francez në Beograd e kundërshtoi, Ambasada franceze në Prishtinë e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - GazetaBlic

Ndryshe nga ajo në Serbi, ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një shkrimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Europës?

para 5 dite - Nistori

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Koha.mk

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Top Channel

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vetë përparësitë në politikën e jashtme

para 6 dite - Panorama

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe Serbia si vende sovrane i përcaktojnë vet përparësitë e tyre në politikën e jashtme. Ai bëri këto komente në një...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Telegrafi

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Panorama

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Reagon Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Gërvalla: Fitojnë të gjithë, askush nuk humb me anëtarësimin në KE

para 6 dite - Tetova Sot

Në rast të pranimit të Kosovës në Këshill të Evropës, nuk përfiton vetëm Kosova, por të gjithë, deklaroi ë ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, pas kthimit në Prishinë. Theksoi se anëtarësimi...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Tetova Sot

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vetë përparësitë në politikën e jashtme

para 6 dite - Top Channel

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe Serbia si vende sovrane i përcaktojnë vet përparësitë e tyre në politikën e jashtme. Ai bëri këto komente në një...

MPJD: Deklarata e ambasadorit të Francës në Serbi nuk është qëndrim i Parisit zyrtar

para 6 dite - Kallxo

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard në një intervistë për median serbe, TV Nova S ka thënë se nuk e mbështesin aplikim e Kosovës në Këshillin e Evropës, mirëpo nga Ministria e Punëve të Jashtme...

Murtezaj: Franca s’është kundër Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Bota Sot

Ambasadori i Francës në Beograd, Pierre Cochard, gjatë ditës ka deklaruar se aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është veprim i njëanshëm. Në lidhje me këtë deklaratë të tij,profesori i diplomacisë,...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Aktuale

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Gjermania dhe Britania përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës, Franca hezituese

para 5 dite - Gazeta Metro

Kosova ka marrë mbështetjen e dy shteteve të fuqishme, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), por jo edhe të Francës. I dërguari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...

Murtezaj: Franca s’është kundër Kosovës në Këshillin e Evropës

para 5 dite - Arbresh

Ambasadori i Francës në Beograd, Pierre Cochard, gjatë ditës ka deklaruar se aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është veprim i njëanshëm. Në lidhje me këtë deklaratë të tij,profesori i diplomacisë,...

Serbia ka ofruar armë, vaksina e sheqer për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - RTV 21

Donika Gërvalla, ministre e Punëve të Jashtme të Kosovës, tha se nuk kanë asnjë informacion se katër shtetet e kanë çnjohur pavarësinë e Kosovës. “Nuk kemi asnjë informacion nga asnjë shtet, por edhe nga...

Seferi: Serbia mund ta pengojë Kosovën në KE veç me çnjohje, sepse s’e ka më Rusinë

para 6 dite - Zeri

Korrespodenti nga Beogradi, Idro Seferi, ka thënë se në Serbi ka pasë tension politik pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ai ka folur edhe për deklaratën e ambasadorit...

Aplikimi në KiE, DASH: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vet përparësitë në politikën e jashtme

para 6 dite - ABC News

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe Serbia si vende sovrane i përcaktojnë vet përparësitë e tyre në politikën e jashtme. Ai bëri këto komente në një...

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vet përparësitë në politikën e jashtme

para 6 dite - Vizion Plus

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe Serbia si vende sovrane i përcaktojnë vet përparësitë e tyre në politikën e jashtme. Ai bëri këto komente në një...

“Franca s’është kundër Kosovës në Këshillin e Evropës”

para 6 dite - Indeks online

Ambasadori i Francës në Beograd, Pierre Cochard, gjatë ditës ka deklaruar se aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është veprim i njëanshëm. Në lidhje me këtë deklaratë të tij,profesori i diplomacisë,...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Zeri

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Kallxo

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Diplomacia e turbullt franceze, ambasada në Serbi e kundërshtoi por ajo e Kosovës e përkrah aplikimin në KE

para 6 dite - Lajmi.net

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e shtetit që të aplikojë në Këshillin e Evropës. Mirëpo, i njëjti qëndrim nuk ishte edhe nga ambasada franceze në Serbi. Ambasada franceze në ‘Facebook’...

Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm pas pavarësisë

para 6 dite - Reporteri

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka deklaruar se nëse Kosova anëtarësohet në Këshill të Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm pas Pavarësisë së Kosovës. Gërvalla tha se...

Pretendimet e Serbisë për tërheqje të katër njohjeve, Gërvalla i kundërpërgjigjet Selankoviqit

para 6 dite - Reporteri

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, tha se s’ka informacion nga asnjë shtet që do të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës pas pretendimeve që ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviq, bëri...

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Reporteri

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Deklaratat e Serbisë/ Reagon Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për shtete që kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Klan

Gërvalla: Nuk kemi informacion për shtete që kanë tërhequr njohjen e Kosovës Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të...

Gërvalla për aplikimin në Këshillin e Evropës: Fitojnë të gjithë dhe nuk humb askush

para 6 dite - Koha.net

Në rast të pranimit të Kosovës në Këshill të Evropës, përfituese s’do të ishte vetëm Kosova, por të gjithë, ka thënë ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla. Sipas saj, anëtarësimi i Kosovës...

Gërvalla: Më 20 maj Këshilli i Ministrave pret kërkesën e Kosovës për anëtarësim

para 6 dite - Kallxo

Aplikimi i Kosovës në për Këshillin e Evropës do t’u shkoj në tavolinë Këshillit të Ministrave me 20 maj. Kështu ka njoftuar ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në një konferencë...

Pretendimi i Serbisë se katër vende kanë tërhequr njohjet, Gërvalla i përgjigjet Selakoviqit

para 6 dite - Gazeta Express

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, tha se s’ka informacion nga asnjë shtet që do të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës pas pretendimeve që ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviq, bëri...

Gërvalla thotë se nga anëtarësimi i Kosovës në KE nuk humbet askush

para 6 dite - RTV 21

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla thotë se besojnë se tanimë është koha e duhur për të marrë vendimet e duhura, prandaj kanë vendosur të aplikojnë për anëtarësimin e Kosovës në...

Gërvalla për aplikimin në Këshillin e Evropës: Fitojnë të gjithë dhe nuk humbet askush

para 6 dite - Koha.net

Ministrja e Punëve te Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka thënë se vendimi për aplikim për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KE) është marrë në kohën e duhur. “Tani është koha për të marrë vendimet...

Aplikim në KE, Ambasadori i Francës: S’e përkrahim Kosovën, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Albeu

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”, raporton Express. Cochard...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Flaka

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në Twitter shkruan se mezi presin ta shohin Kosovën si...

Ambasada e Francës: E ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës

para 6 dite - ATV Live

Ambasada e Francës në Kosovë ka thënë se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran dhe e ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. Sipas një postimi të ambasadës,...

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - ABC News

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”, raporton Express. Cochard...

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Syri.net Kosova

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Serbia: 4 vende tërheqin njohjen e Kosovës nëse hyn në KIE

para 6 dite - Klan

Serbia: 4 vende tërheqin njohjen e Kosovës nëse hyn në KIE SHBA: Kosova i vendos vetë prioritetet e politikës së jashtme Serbia ka kërcënuar anëtarët e Këshillit të Evropës për Kosovën. Pas mbledhjes së...

Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, ambasadori francez në Serbi: Nismë e njëanshme, nuk e mbështesim

para 6 dite - Panorama

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, e cilësoi veprimin e Kosovës për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës si të njëanshëm dhe shtoi se Franca nuk e mbështet këtë nismë. Në një intervistë për...

“Përplasje” mes ambasadave franceze? Institucioni përfaqëues në Prishtinë përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në KiE

para 6 dite - FaxWeb

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e Kosovës për aplikim në Këshillin e Evropës. Sipas një njoftimi në Facebook, ambasada franceze ka thënë se vendimi për aplikim në KE i takon Kosovës...

Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm pas pavarësisë

para 6 dite - Telegrafi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka deklaruar se nëse Kosova anëtarësohet në Këshill të Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm pas Pavarësisë së Kosovës. Sipas saj, vendimi...

Ambasada e Francës: E ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës

para 6 dite - KosovaPress

Ambasada e Francës në Kosovë ka thënë se vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran dhe e ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. Sipas një postimi të ambasadës,...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Vizion Plus

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - GazetaBlic

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Serbia: 4 vende tërheqin njohjen e Kosovës nëse hyn në KIE

para 6 dite - Klan Macedonia

SHBA: Kosova i vendos vetë prioritetet e politikës së jashtme Serbia ka kërcënuar anëtarët e Këshillit të Evropës për Kosovën. Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ministri i Punëve të Jashtme...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Zeri

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Gërvalla: Nuk kemi informacione për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Kallxo

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në një konferencë për media ka thënë se nuk kanë informacion për çnjohe të Kosovës nga katër shtete. Deklarata vjen pasi zyrtarë të Serbisë...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës, por kërkon “përmbajtje nga veprimet e njëanshme”

para 6 dite - Lajm

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës, por kërkon “përmbajtje nga veprimet e njëanshme”

para 6 dite - Bota Press

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vet përparësitë në politikën e jashtme

para 6 dite - Zëri i Amerikës

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe Serbia si vende sovrane i përcaktojnë vet përparësitë e tyre në politikën e jashtme. Ai bëri këto komente në një...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Evropa e Lirë

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për tërheqjen e njohjes së Kosovës

para 6 dite - Panorama

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Gërvalla: Nuk ka çnjohje, nga aplikimi në KE, s`humb askush

para 6 dite - RTK

Një ditë pasi Kosova zyrtarisht dorëzoi aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës në Strasburg, procedurë e kryer nga ministrja e Punëve të Jashtme e Diasporës, Donika Gërvalla, kjo e fundit mbajti...

Kryediplomatja kosovare: Kontinentit afrikan i kanë ofruar edhe sheqer që ta çnjohin Kosovën

para 6 dite - OraInfo

Gërvalla: Kontinentit afrikan i kanë ofruar edhe sheqer që ta çnjohin Kosovën. Ministrja e MPJD-së, Donika Gërvalla-Schwarz, ka folur lidhur me pretendimet e liderëve serbë për çnjohje të reja ndaj Kosovës,...

Ambasadori i Francës në Serbi: S'e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Gazeta Express

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”, raporton Express. Cochard...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Periskopi

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

Idro Seferi: Serbia mund ta pengojë Kosovën në KE veç me çnjohje, sepse s’e ka më Rusinë

para 6 dite - Lajmi.net

Korrespodenti nga Beogradi, Idro Seferi, ka thënë se në Serbi ka pasë tension politik pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ai ka folur edhe për deklaratën e ambasadorit...

Franca thotë se i takon Kosovës të aplikojë në Këshillin e Evropës, por kërkon “përmbajtje nga veprimet e njëanshme”

para 6 dite - Arbresh

Ambasada e Francës në Kosovë ka deklaruar se i takon Kosovës si shtet sovran që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një komunikatë të ambasadës franceze në rrjetin social Facebook, thuhet...

Gërvalla për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Më 20 maj do të mirëpritet kërkesa

para 6 dite - Klan Macedonia

Ministrja e Punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndonëse nuk e ka qartësuar tërësisht, ka thënë se më 20 maj do të mirëpritet kërkesa e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin Evropian....

Gërvalla: S’kemi asnjë informacion në lidhje me pretendimet e Selakoviqit për tërheqjen e 4 njohjeve

para 6 dite - GazetaBlic

Ministrja Donika Gërvalla ka folur për deklaratat e ministrit serb, Nikola Selakoviq se katër shtete kanë tërhrqur njohjen për Kosovën. Gërvalla tha se nuk kanë informacione për diçka të tillë. ‘’Ne nuk...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Evropa e Lirë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten, 13 maj, ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës....

Ministrja Gërvalla-Schwarz flet për aplikimin në KiE, thotë se Serbisë i ka dështuar fushata për çnjohje

para 6 dite - Indeks online

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz ka komentuar mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ajo ka thënë se procesi i anëtarësimit është një...

Diplomacia e turbullt franceze

para 6 dite - Bota Press

Ambasada e Francës në Kosovë e ka përkrahur vendimin e shtetit që të aplikojë në Këshillin e Evropës. Mirëpo, i njëjti qëndrim nuk ishte edhe nga ambasada franceze në Serbi. Ambasada franceze në ‘Facebook’...

Franca nuk e përkrah aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - OraInfo

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm. Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim...

Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha

para 6 dite - TV21

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, pas seancës së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, iu është drejtuar publikut. Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet...

Pas nervozizmit dhe kërcënimeve serbe

para 6 dite - Telegrafi

Vendimi që sapo mori Kosova lidhur me aplikimin për anëtarësimin e saj në Këshillin e Evropës ka rritur nervozizmin e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Pa mbaruar mirë takimi i liderëve të Ballkanit...

Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, ambasadori francez në Serbi: Nismë e njëanshme, nuk e mbështesim

para 6 dite - Java News

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, e cilësoi veprimin e Kosovës për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës si të njëanshëm dhe shtoi se Franca nuk e mbështet këtë nismë. Në një intervistë për...

Ambasadori gjerman: Kosova i takon Këshillit të Evropës

para 6 dite - Reporteri

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, ka mirëpritur aplikim e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Rohde vlerëson se Kosova i takon Këshillit të Evropës teksa uron gjithë të mirat në...

Reagon Ambasada franceze në Kosovë pas aplikimit në Këshill Evropian

para 6 dite - Insajderi.org

Ambasada e Francës në Kosovë ka dal me një reagim në profilin e tyre në Facebook, duke thënë se e ardhmja e Kosovës është të bëhet antare KE por prioritet është rinisja e dialogut të Kosovës me Serbinë,...

Ambasadori i Francës në Serbi për kandidaturën e Kosovës në KE: Nuk i mbështesim lëvizjet e njëanshme

para 6 dite - GazetaBlic

Ambasadori francez në Serbi, Pierre Koshar, konsideron se parashtrimi i kërkesës për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës është vendim i njëanshëm dhe shtoi se Franca nuk i përkrah lëvizjet e njëanshme,...

Ministri i jashtëm serb: Katër shtete kanë tërhequr njohjen e Kosovës, do t’i bëjmë publik emrat

para 6 dite - Top Channel

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviç, ka folur pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, i cili u mbajt një ditë pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës....

“Franca s’është kundër Kosovës në Këshillin e Evropës”

para 6 dite - Infokusi

Ambasadori i Francës në Beograd, Pierre Cochard, gjatë ditës ka deklaruar se aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është veprim i njëanshëm. Në lidhje me këtë deklaratë të tij,profesori i diplomacisë,...

Reagon Ambasada e Francës për aplikimin e Kosovës në Këshill të Europës

para 6 dite - Gazeta Metro

Më në fund edhe Franca ka dhënë një qëndrim për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Europës, duke thënë ndër të tjera se ky vendim i takon Kosovës si shtet sovran, shkruan Gazeta Metro. Ambasada nuk dha...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Bota Sot

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme” , ka thënë një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Ambasadori gjerman: Menzi presim ta shohim Kosovën në KE

para 6 dite - RTV 21

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde përmes një postimi në ”Twitter”, ka thënë se menzi presin ta shohin...

Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha

para 6 dite - RTV 21

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, pas seancës së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, iu është drejtuar publikut. Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet...

Aplikimi i Kosovës në këshillin e Evropës – reagime nga Beogradi

para 6 dite - Klan Macedonia

DASH: KOSOVA DHE SERBIA I ZGJEDHIN VETË PRIORITETET PËR POLITIKË TË JASHTME Serbia ka kërcënuar anëtaret e Këshillit të Evropës për Kosovën. Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ministri i...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Infokusi

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Lajmi.net

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Serbia kërcënon anëtarët e Këshillit të Evropës për Kosovën, u jep “një shans”

para 6 dite - Koha.net

Ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha, raportoi Novosti. Pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar të Sigurisë i Serbisë,...

Aplikimi i Kosovës në KE, Meta u bën thirrje institucioneve të Shqipërisë të mobilizohen për mbështetje

para 6 dite - Reporteri

Pas dorëzimit të aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, u ka bërë thirrje publike institucioneve të shtetit të mobilizohen në mbështetje të këtij...

Ministri i Vuçiqit pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit: Katër shtete kanë tërhequr njohjen e Kosovës, do t’i bëjmë publik emrat

para 6 dite - Reporteri

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka folur pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, i cili u mbajt një ditë pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës....

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Top Channel

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Ambasadori Rohde: Mezi presim ta shohim Kosovën në Këshill të Evropës

para 6 dite - Bota Sot

Mbështetje për aplikimin e Kosovës në KiE ka dhënë ambasadori gjerman në Kosovë, Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Duke përshëndetur aplikimin e Kosovës, Rohde ka thënë se Gjermania mezi pret...

Beogradi vazhdon të punojë për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - RTK

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria e Serbisë do të vazhdojnë të punojnë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, tha ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviq. Ai iu drejtua publikut pas një seance...

Selakoviq bën filma: 4 shtete tërhoqen njohjen për Kosovën, ia dorëzova Vuçiqit notat diplomatike

para 6 dite - Syri.net Kosova

Republika e Kosovës ka aplikuar dje edhe zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë veprim të diplomacisë kosovare kanë vazhduar reagimet nga Beogradi, me Vuçiqin në krye i cili edhe...

Gjermania mirëpret Kosovën në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Klan Kosova

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, ka mirëpritur aplikim e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Rohde vlerëson se Kosova i takon Këshillit të Evropës teksa uron gjithë të mirat në...

Paraqitja e parë për këtë vit në konferencë – Çka deklaroi Gërvalla për rastin Berishaj, njohjet, Këshillin e Evropës, Francën dhe Serbinë

para 6 dite - Lajmi.net

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është deklaruar rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, kohëzgjatjes së këtij procesi, po ashtu edhe për atë se a...

Selakoviq: Kemi marrë informacione se Kosova po përkrahet nga dy shtete të mëdha

para 6 dite - Koha.net

Ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha, raportoi Novosti. “Kemi marrë informacione se dy shtete të mëdha po e përkrahin...

Ambasadori francez në Serbi tha se shteti i tij e sheh të njëanshëm aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Lajmi.net

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, është deklaruar rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, ku ka thënë se ky aplikim është “veprim i njëanshëm” për këtë arsye edhe...

Ambasadori gjerman: Mezi po presim të shohim Kosovën në KE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

Gërvalla: Franca e përkrah anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - ATV Live

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se nuk kanë hasur në asnjë rezistencë që i bën të kuptojnë se mund të rrezikohet procesi i anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Ajo...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Fakte

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Selakoviq bën filma: 4 shtete tërhoqen njohjen për Kosovën, ia dorëzova Vuçiqit notat diplomatike

para 6 dite - Gazeta Express

Republika e Kosovës ka aplikuar dje edhe zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë veprim të diplomacisë kosovare kanë vazhduar reagimet nga Beogradi, me Vuçiqin në krye i cili edhe...

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron “gjithë të mirat”

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

Gërvalla: Franca e përkrah anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - KosovaPress

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se nuk kanë hasur në asnjë rezistencë që i bën të kuptojnë se mund të rrezikohet procesi i anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Ajo...

Gërvalla: Kontinentit afrikan i kanë ofruar edhe sheqer që ta çnjohin Kosovën

para 6 dite - Lajmi.net

Ministrja e MPJD-së, Donika Gërvalla-Schwarz, ka folur lidhur me pretendimet e liderëve serbë për çnjohje të reja ndaj Kosovës, teksa ka ndarë detaje edhe për fushatën propagandistike që po bëhet drejt...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Bota Press

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Serbia e vendosur: Nuk do të njohim Kosovën! Po punojmë që edhe vendet e tjera të mos ta njohin

para 6 dite - News33

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë deklaroi se Serbia do të mbështesë anëtarësimin e të ashtuquajturës Kosovë në Këshillin e Evropës vetëm atëherë kur krahinat dhe rajonet të anëtarësohen në institucionet...

“Beogradi vazhdon të punojë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës”- Ministri serb: I dorëzova sot Vuçiçit…

para 6 dite - Panorama

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria e Serbisë do të vazhdojnë të punojnë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, tha ministri i Drejtësisë Nikola Selakoviç. Ai iu drejtua publikut pas një seance të...

Selakoviq nga ‘sikleti’ hedh të pavërteta: Katër shtete tërheqin njohjen e Kosovës

para 6 dite - OraInfo

Selakoviq: Katër shtete tërheqin njohjen e Kosovës. Ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviq, bëri tha sot se katër vende tashmë e kanë marrë vendimin për tërheqen e njohjes së Kosovës, dhe se notat...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Syri.net Kosova

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Alsat-M

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në Twitter shkruan se mezi presin ta shohin Kosovën si...

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, serbët: 4 shtete tërheqin njohjen e Kosovës

para 6 dite - Indeks online

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviq, tha sot se katër vende tashmë e kanë marrë vendimin për tërheqen e njohjes së Kosovës, dhe se notat e tyre ia dorëzoi presidentit, Aleksandar Vuçiq. Këto...

Presidenti i Shqipërisë mirëpret aplikimin e Kosovë në Këshillin e Europës

para 6 dite - RTK

Kosova dorëzoi dje aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Europës. Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, tha se Kosova sot mishëron plotësisht parimet themelore të KE-së që lidhen me demokracinë, të drejtat...

Ambasadori gjerman: Mezi po presim ta shohim Kosovën në KE

para 6 dite - RTK

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë Joern Rohde, ka deklaruar se Kosova i takon Këshillit të Evropës. Diplomati gjerman ka shkruar në rrjetin social “Twitter” duke e shpërndarë edhe shkrimin e kryeministrit...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KiE, Rohde: Mezi presim ta shohim në Këshill të Evropës

para 6 dite - Zhurnal

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen e Gjermanisë për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në Twitter shkruan se mezi presin ta shohin...

Gërvalla për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Më 20 maj do të mirëpritet kërkesa

para 6 dite - Lajmi.net

Ministrja e Punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndonëse nuk e ka qartësuar tërësisht, ka thënë se më 20 maj do të mirëpritet kërkesa e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin Evropian....

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Infokusi

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”, raporton Express. Cochard...

Ambasadori i Gjermanisë uron Kosovën për aplikimin në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Kallxo

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka uruar Kosovën për aplikimin në Këshillin e Evropës. Rohde ka thënë se mezi e presin anëtarësimin e Kosovës në këtë këshill. “Mezi presim ta shohim Kosovën...

Gërvalla del kundër ambasadorit francez në Serbi, e bindur se Kosova e ka votën e Francës për anëtarësim në KE

para 6 dite - Gazeta Metro

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se nuk kanë hasur në asnjë rezistencë që i bën të kuptojnë se mund të rrezikohet procesi i anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Ajo...

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron "gjithë të mirat"

para 6 dite - Gazeta Express

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Periskopi

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Meta thirrje institucioneve të Shqipërisë: Mobilizohuni për anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - GazetaBlic

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje institucioneve të Shqipërisë për mobilizim që ta ndihmojnë Kosovën për t’u anëtarësuar në Këshillin e Europës pas dorëzimit të kërkesës zyrtare të saj. Ai tha se...

Selakoviq: Katër shtete tërhoqën njohjen e Kosovës

para 6 dite - GazetaBlic

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviq, pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ka deklaruar se presidentit Aleksandar Vuçiq ia ka dorëzuar sot notat e katër vendeve që kanë tërhequr njohjen...

Ilir Meta thirr institucionet e Shqipërisë të mobilizohen për anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - OraInfo

Meta thirr institucionet e Shqipërisë të mobilizohen për anëtarësimin e Kosovës në KE. Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje institucioneve të Shqipërisë për mobilizim që ta ndihmojnë Kosovën për t’u...

Njeriu i afërt i Vuçiqit: Kemi marrë informacione se Kosova po…

para 6 dite - Indeks online

Ministri i Jashtëm i Qeverisë së Serbisë, Nikola Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha, raportoi Novosti. “Kemi marrë informacione se dy shtete të...

Ambasadori gjerman i lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron “gjithë të mirat”

para 6 dite - OraInfo

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron “gjithë të mirat”. Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit,...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Insajderi.org

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha

para 6 dite - Tetova Sot

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, pas seancës së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, iu është drejtuar publikut. Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - RTV 21

Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - News33

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

A është Kosova e gatshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 6 dite - Ekonomia Online

Për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Kosova duhet t’i pranojë parimet e sundimit të ligjit, ndarjen e pushteteve, zbatimin e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe të sigurohet që e mbron lirinë...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Koha.net

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd - një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Fillon “drama” e Vuçiqit, nis mbledhja e Këshillit Kombëtar në Serbi

para 6 dite - Reporteri

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë është mbledhur, një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në rend të ditës së seancës është aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, Franca del kundër: Nuk e përkrahim, veprim i njëanshëm

para 6 dite - FaxWeb

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Telegrafi

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - RTV 21

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

SHBA: Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane! I zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - TV21

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Gërvalla: Kontinentit afrikan i kanë ofruar edhe sheqer që ta çnjohin Kosovën

para 6 dite - Fakti Ditor

Ministrja e MPJD-së, Donika Gërvalla-Schwarz, ka folur lidhur me pretendimet e liderëve serbë për çnjohje të reja ndaj Kosovës, teksa ka ndarë detaje edhe për fushatën propagandistike që po bëhet drejt...

Selakoviqi tha se Kosovës i janë tërhequr 4 njohje, Gërvalla: S’kemi asnjë informacion nga askush

para 6 dite - Fakti Ditor

Ministrja Donika Gërvalla ka folur për deklaratat e ministrit serb, Selakoviq se katër shtete kanë tërhrqur njohjen për Kosovën, transmeton Periskopi. Gërvalla tha se nuk kanë informacione për diçka të...

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Fakti Ditor

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”, raporton Express. Cochard...

ShBA-të për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Kosova si vend sovran, përcakton prioritetet e politikës së jashtme

para 6 dite - Kallxo

Ambasada Amerikane në Kosovë ka thënë se Kosova dhe Serbia janë dy vende sovrane dhe si të tilla të njëjtat kanë të drejtë që të përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme. Këtë deklaratë e...

Ambasadori francez në Serbi tha se shteti i tij e sheh të njëanshëm aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Bota Press

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, është deklaruar rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, ku ka thënë se ky aplikim është “veprim i njëanshëm” për këtë arsye edhe...

Gërvalla për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Më 20 maj do të mirëpritet kërkesa

para 6 dite - Bota Press

Ministrja e Punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndonëse nuk e ka qartësuar tërësisht, ka thënë se më 20 maj do të mirëpritet kërkesa e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin Evropian....

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para 6 dite - ATV Live

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, Franca del kundër: Ky është veprim i njëanshëm

para 6 dite - FaxWeb

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Tetova Sot

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Koha.net

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd - një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Gërvalla për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës: Më 20 maj do të mirëpritet kërkesa

para 6 dite - Gazeta Metro

Ministrja e Punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndonëse nuk e ka qartësuar tërësisht, ka thënë se më 20 maj do të mirëpritet kërkesa e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin Evropian....

Ambasadori i Francës në Serbi: S’e përkrahim aplikimin e Kosovës në Këshillin e Europës

para 6 dite - Gazeta Metro

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Gërvalla: Nuk kemi informacion për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar të premten ndaj deklaratave të zyrtarëve të Serbisë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në...

Gërvalla tregon nëse është paralajmëruar ndonjë çnjohje e shtetit të Kosovës

para 6 dite - Arbresh

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, gjatë konerencës së sotme ka folur edhe për deklaratën e homologut të saj serb, Nikola Selakoviq, i cili ka paralajmëruar çnjohjen e shtetit...

A po tërheq njohjen e Kosovës ndonjë shtet, përgjigjet Gërvalla

para 6 dite - Epoka e Re

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka thënë se nuk ka asnjë informacion rreth pretendimeve të homologut të tij serb, Nikola Selakoviq, se katër shtete janë gati ta çnjohin pavarësinë...

Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, hapi më i rëndësishëm pas pavarësisë

para 6 dite - in7

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka mbajtur konferencë për media, ku ka treguar më shumë detaje pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Gërvalla tha se vendimi për...

Kosova aplikoi për në Këshillin e Evropës, alarmohet Serbia. Ja lëvizja e Vuçiç

para 6 dite - Panorama

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare në Serbi! Do të diskutohet për Kosovën

para 6 dite - TV21

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

“Katër shtet janë gati ta tërheqin njohjen e Kosovës”

para 6 dite - Pa censure

Në konferencën e saj për media pas aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Donika Gërvalla ka thënë se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve. Serbia pretendoi sot se janë gati...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Gërvalla: S’ka asnjë informacion për tërheqje të njohjeve

para 6 dite - ATV Live

Në konferencën e saj për media pas aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Gërvalla ka thënë se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve. Serbia pretendoi sot se janë gati 4 shtete...

Gërvalla për aplikimin në KiE: Fitojnë të gjithë dhe nuk humbet askush

para 6 dite - ATV Live

Ministrja e Punëve te Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se vendimi për aplikim për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE) është marrë në kohën e duhur. “Tani është koha për te marrë vendimet...

Pasi e bllokoi liberalizimin e vizave, Franca s’e përkrahë aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Insajderi.org

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, hapi më i rëndësishëm pas pavarësisë

para 6 dite - Arbresh

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka mbajtur konferencë për media, ku ka treguar më shumë detaje pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Gërvalla tha se vendimi për...

Gërvalla: S’ka asnjë informacion për tërheqje të njohjeve

para 6 dite - KosovaPress

Në konferencën e saj për media pas aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Gërvalla ka thënë se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve. Serbia pretendoi sot se janë gati 4 shtete...

Gërvalla për aplikimin në KiE: Fitojnë të gjithë dhe nuk humbet askush

para 6 dite - KosovaPress

Ministrja e Punëve te Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se vendimi për aplikim për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE) është marrë në kohën e duhur. “Tani është koha për te marrë vendimet...

“Katër shtet janë gati ta tërheqin njohjen e Kosovës”

para 6 dite - Insajderi.org

Në konferencën e saj për media pas aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Donika Gërvalla ka thënë se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve. Serbia pretendoi sot se janë gati...

Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm që nga Pavarësia

para 6 dite - Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla,  ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me vizitën në Izrael, takimin më përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep  Borrell,...

Selakoviqi tha se Kosovës i janë tërhequr 4 njohje, Gërvalla: S’kemi asnjë informacion nga askush

para 6 dite - Periskopi

Ministrja Donika Gërvalla ka folur për deklaratat e ministrit serb, Selakoviq se katër shtete kanë tërhrqur njohjen për Kosovën, transmeton Periskopi. Gërvalla tha se nuk kanë informacione për diçka të...

Ambasadori gjerman në Kosovë: Mezi presim ta shohim Kosovën në Këshill të Evropës

para 6 dite - Lajmi.net

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, është deklaruar rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ambasadori gjerman, është shprehur se Kosova i përket Këshillit të Evropës,...

Gërvalla për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Më 20 maj do të mirëpritet kërkesa

para 6 dite - Lajm

Ministrja e Punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ndonëse nuk e ka qartësuar tërësisht, ka thënë se më 20 maj do të mirëpritet kërkesa e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin Evropian....

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - ABC News

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet e politikës së jashtme

para 6 dite - RTK

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Selakoviq: Katër shtete tërheqin njohjen e Kosovës

para 6 dite - Shenja

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviq, tha sot se katër vende tashmë e kanë marrë vendimin për tërheqen e njohjes së Kosovës, dhe se notat e tyre ia dorëzoi presidentit, Aleksandar...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - Gazeta Express

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Ambasadori i Francës në Serbi: Nuk e përkrahim aplikimin e Kosovës në KE, veprim i njëanshëm

para 6 dite - Epoka e Re

Pierre Cochard, ambasadori i Francës në Serbi ka thënë se nuk e mbështesin veprimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, meqë e konsiderojnë si “veprim të njëanshëm”. Cochard ka thënë se mbështesin...

Presidenti Meta: Kosova anëtare e KE do të jetë një vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajonin tonë dhe Europë

para 6 dite - Panorama

Presidenti Ilir Meta ka pershendetur aplikimin zyrtar nga ana e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Ne nje postim ne rrjetet sociale, kreu i shtetit thote se “Kosova anëtare e KE do të jetë...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Kallxo

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Selakoviq: 4 shtete tërhoqen njohjen për Kosovën

para 6 dite - Infokusi

Republika e Kosovës ka aplikuar dje edhe zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë veprim të diplomacisë kosovare kanë vazhduar reagimet nga Beogradi, me Vuçiqin në krye i cili edhe...

Beogradi vazhdon të punojë për çnjohje të Kosovës

para 6 dite - Gazeta Metro

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria e Serbisë do të vazhdojnë të punojnë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, tha ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviq. Ai iu drejtua publikut pas një seance...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë të Serbisë, shkak aplikimi i Kosovës në KE

para 6 dite - RTK

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd - një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Selakoviq: Katër shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Lajmi.net

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq ka thënë se katër shtetet kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë deklaratë ai e dha pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, transmeton lajmi.net....

Gërvalla flet për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin në KE

para 6 dite - RTK

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Kallxo

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

A e shkeli Kosova Marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në KE?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ndaj një veprimi të tillë të institucioneve të Kosovës ka reaguar Serbia dhe presidenti serb, Vuçiq, duke pretenduar se Kosova...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - GazetaBlic

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha

para 6 dite - Lajm

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, pas seancës së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, iu është drejtuar publikut. Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - KosovaPress

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë, shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - OraInfo

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE. Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - ATV Live

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Indeks online

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Indeks online

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Zeri

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit në një përgjigje...

A e shkeli Kosova Marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në KE, deklarohen nga Departamenti Amerikan i Shtetit

para 6 dite - Reporteri

Kosova edhe zyrtarisht e ka dorëzuar djeaplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Aplikimin e Kosovës për anëtarësim në KE presidenti serb, Aleksadër Vuçiq po e cilëson si shkelje të...

Aplikimi i Kosovës në KE bën që sot të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë

para 6 dite - GazetaBlic

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Departamenti i Shtetit: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Bota Sot

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan në një përgjigje me shkrim për Zërin...

U shkel marrëveshja e Washingtonit? DASH pas deklaratave të Vuçiç: Kosova dhe Serbia t’i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Panorama

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Evropa e Lirë

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Evropa e Lirë

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd - një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Selakoviq: Dy shtete të fuqishme po e përkrahin Kosovën për njohje të reja

para 6 dite - Press Online

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, pas mbledhje së Këshillit të Sigurisë, tha se dy shtete të mëdha po e përkrahin Kosovën për njohje të reja. Selakoviq duke i përsëritur fjalët e shefit të...

A e shkeli Kosova Marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në KE? Flasin për Express nga Departamenti i Shtetit

para 6 dite - Gazeta Express

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ndaj një veprimi të tillë të institucioneve të Kosovës ka reaguar Serbia dhe presidenti serb, Vuçiq, duke pretenduar se Kosova...

Aplikimi i Kosovës në KE, deklarohet ministri i Jashtëm serb

para 6 dite - GazetaBlic

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë deklaroi se Serbia do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës vetëm kur krahinat dhe rajonet të bëhen anëtare të institucioneve botërore. Për...

Krejt çfarë ndodhi pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - RTK

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë,...

Selakoviq: Dy shtete të fuqishme po e përkrahin Kosovën për njohje të reja

para 6 dite - Fakti Ditor

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, pas mbledhje së Këshillit të Sigurisë, tha se dy shtete të mëdha po e përkrahin Kosovën për njohje të reja. Selakoviq duke i përsëritur fjalët e shefit të...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, deklarohen nga Departamenti Amerikan i Shtetit

para 6 dite - OraInfo

A e shkeli Kosova Marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në KE, deklarohen nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Kosova edhe zyrtarisht e ka dorëzuar dje aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës....

Aplikimi i Kosovës në KiE, Rohde: Mezi presim ta shohim në Këshill të Evropës

para 6 dite - KosovaPress

Mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në KiE ka dhënë ambasadori gjerman në Kosovë, Jörn Rohde. Duke përshëndetur aplikimin e Kosovës, Rohde ka thënë se Gjermania mezi pret ta sheh Kosovën në KiE. “Mezi...

Ambasadori gjerman në Kosovë: Mezi presim ta shohim Kosovën në Këshill të Evropës

para 6 dite - Insajderi.org

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, është deklaruar rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ambasadori gjerman, është shprehur se Kosova i përket Këshillit të Evropës....

Pas aplikimit për anëtarësim në KiE, Departamenti i Shtetit: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Zhurnal

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan në një përgjigje me shkrim për Zërin...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Lajm

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, ka mirëpritur aplikim e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Rohde vlerëson se Kosova i takon Këshillit të Evropës teksa uron gjithë të mirat në...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Tetova Sot

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Pas aplikimit për anëtarësim në KiE, Departamenti i Shtetit: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Telegrafi

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan në një përgjigje me shkrim për Zërin...

Aplikimi i Kosovës në KE, Meta u bën thirrje institucioneve të Shqipërisë të mobilizohen për mbështetje

para 6 dite - Periskopi

Pas dorëzimit të aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, u ka bërë thirrje publike institucioneve të shtetit të mobilizohen në mbështetje të këtij...

Nga darka e Borrellit deri tek aplikimi i Kosovës në KE, Gërvalla sot në konferencë për medie

para 6 dite - GazetaBlic

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Selakoviq: Katër shtete tërheqin njohjen e Kosovës

para 6 dite - Lajm

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviq, tha sot se katër vende tashmë e kanë marrë vendimin për tërheqen e njohjes së Kosovës, dhe se notat e tyre ia dorëzoi presidentit, Aleksandar...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Fakti Ditor

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në Twitter shkruan se mezi presin ta shohin Kosovën si...

Selakoviq: Katër shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Fakti Ditor

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq ka thënë se katër shtetet kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë deklaratë ai e dha pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, transmeton lajmi.net....

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Infokusi

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Gërvalla mban konferencë, flet aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të mbajë konferencë për medie sot. Sipas njoftimit, Gërvalla do të jap detaje lidhur me vizitën në Izrael. Përvec kësaj, ajo do pritet të...

Selakoviq: Katër shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Insajderi.org

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq ka thënë se katër shtetet kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë deklaratë ai e dha pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë. Selakoviq shtoi se...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Zhurnal

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Selakoviq: Katër shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Arbresh

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq ka thënë se katër shtetet kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë deklaratë ai e dha pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, transmeton lajmi.net....

Selakoviqi: Katër shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

para 6 dite - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka thënë se katër shtetet kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë deklaratë ai e ka dhënë pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë. Selakoviqi ka...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KiE, Rohde: Mezi presim ta shohim në Këshill të Evropës

para 6 dite - Bota Press

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Ambasadori Rohde nëpërmjet një postimi në rrjetin...

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në Këshillin Europian

para 6 dite - Syri.net Kosova

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Cili do të jetë fati i aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kosova, përmes ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, zyrtarisht ka aplikuar sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ajo ka dorëzuar aplikacionin në selinë e Këshillit të Evropës,...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Reporteri

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

DASH: Kosova nuk e ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit

para 6 dite - GazetaBlic

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA ka deklaruar se Kosova nuk e ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit, pasi moratoriumi, i cili ishte pjesë e Marrëveshjes ka qenë njëvjeçar dhe se ka pasur...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - in7

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në KE Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në Twitter...

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron “gjithë të mirat”

para 6 dite - Top24

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

Nisma për anëtarësim, shqyrtimi i kërkesës dhe deklaratat pro dhe kundër – gjithçka nga procesi i aderimit në Këshill të Evropës

para 6 dite - Telegrafi

Qeveria e Kosovës të enjten në një mbledhje miratoi nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. E aplikimin e Kosovës për tu bërë pjesë e këtij institucioni ndërkombëtar e dorëzoi po të enjten...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para 6 dite - Shenja

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Meta thirr institucionet e Shqipërisë të mobilizohen për anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Bota Press

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje institucioneve të Shqipërisë për mobilizim që ta ndihmojnë Kosovën për t’u anëtarësuar në Këshillin e Europës pas dorëzimit të kërkesës zyrtare të saj. Ai tha se...

Njeriu i afërt i Vuçiqit: Kemi marrë informacione se Kosova po…

para 6 dite - Bota Press

Ministri i Jashtëm i Qeverisë së Serbisë, Nikola Selakoviq, ka thënë se Serbia ka informacione se Kosova po mbështetet nga dy shtete të mëdha, raportoi Novosti. “Kemi marrë informacione se dy shtete të...

Selakoviq: Katër shtete tërhoqën njohjen për Kosovën, ia dorëzova Vuçiqit notat diplomatike

para 6 dite - Periskopi

Republika e Kosovës ka aplikuar dje edhe zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë veprim të diplomacisë kosovare kanë vazhduar reagimet nga Beogradi, me Vuçiqin në krye i cili edhe...

Selakovic bën drama: 4 shtete tërhoqen njohjen për Kosovën, ia dorëzova Vucicit notat diplomatike

para 6 dite - Gazeta Metro

Republika e Kosovës ka aplikuar dje edhe zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë veprim të diplomacisë kosovare kanë vazhduar reagimet nga Beogradi, me Vuçiqin në krye i cili edhe...

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KE, ia uron gjithë të mirat

para 6 dite - Arbresh

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës familjes të së cilit sipas tij Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 6 dite - Epoka e Re

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shprehur mbështetjen për procesin dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Rohde në një postim në llogarinë e vet në “Twitter” ka shkruar se mezi...

Gjermania e lumtur me aplikimin e Kosovës në KiE, ia uron “gjithë të mirat”

para 6 dite - Press Online

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Open-TV

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Meta thirr institucionet e Shqipërisë të mobilizohen për anëtarësimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Insajderi.org

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje institucioneve të Shqipërisë për mobilizim që ta ndihmojnë Kosovën për t’u anëtarësuar në Këshillin e Europës pas dorëzimit të kërkesës zyrtare të saj. Ai tha se...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Gazeta Express

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Ambasadori gjerman: Mezi presim ta shohim Kosovën si pjesë e familjes së Këshillit të Europës

para 6 dite - Gazeta Metro

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket, transmeton Gazeta Metro. Duke shpërndarë njoftimin...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para 6 dite - Lajmi.net

"Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Infokusi

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Ambasadori gjerman: Mezi po presim të shohim Kosovën në KiE

para 6 dite - Periskopi

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, thotë se mezi pret ta shohë Kosovën në Këshillin e Evropës, familjes të së cilit, sipas tij, Kosova i përket. Duke shpërndarë njoftimin e Kryeministrit Albin Kurti...

Kapitulli i ri i Kosovës / Këto janë përfitimet nga anëtarësimi në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Bota Sot

Dje, Kosova ka marrë një vendim shumë të rëndësishëm duke aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE), pasi ka siguruar paraprakisht mbështetjen e duhur për këtë hap. Anëtarësimi i Kosovës në...

Serbia mbledh pas pak Këshillin e Sigurisë, shkak Kosova

para 6 dite - Lajmi.net

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd - një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Europë

para 6 dite - Gazeta Metro

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Top24

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg: Anëtarësimi i Kosovës në KiE mund të zgjasë prej 1 deri në 3 vjet

para 6 dite - Indeks online

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg, Mimoza Ahmetaj, ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE). Në një intervistë në Edicionin Special të Klan Kosovës, ajo tha se ka shembuj që...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Lajm

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - ATV Live

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

DASh: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Nistori

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë

para 6 dite - Arbresh

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është shprehur sot se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajon dhe Evropë. Në një postim në...

Pas nervozizmit dhe kërcënimeve serbe

para 6 dite - Panorama

LEONIDHA MËRTIRI Vendimi që sapo mori Kosova lidhur me aplikimin për anëtarësimin e saj në Këshillin e Europës ka rritur nervozizmin e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Pa mbaruar mirë takimi i...

SHBA: Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane! I zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtm

para 6 dite - Info7

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Top24

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

A e shkeli Kosova Marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në KE? Flasin nga Departamenti i Shtetit

para 6 dite - Infokusi

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ndaj një veprimi të tillë të institucioneve të Kosovës ka reaguar Serbia dhe presidenti serb, Vuçiq, duke pretenduar se Kosova...

Gërvalla mban konferencë, flet për vizitën në Izrael dhe aplikimin e Kosovës në KE

para 6 dite - Indeks online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të mbajë konferencë për medie sot. Sipas njoftimit, Gërvalla do të jap detaje lidhur me vizitën në Izrael. Përvec kësaj, ajo do pritet të...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para 6 dite - Insajderi.org

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Departamentit Amerikan të Shtetit

para 6 dite - Ekonomia Online

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Bota Sot

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Vuçiç mbledh sot Këshillin e Sigurisë pas kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 6 dite - FaxWeb

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - Arbresh

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd, një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

SHBA: Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane! I zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Lajm

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Gazeta Metro

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Nistori

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

para 6 dite - Epoka e Re

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i Kosovës

para 6 dite - Epoka e Re

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet sot në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet të...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare në Serbi! Do të diskutohet për Kosovën

para 6 dite - Lajm

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Pas nervozizmit dhe kërcënimeve serbe

para 6 dite - Nistori

Leonidha Mërtiri Vendimi që sapo mori Kosova lidhur me aplikimin për anëtarësimin e saj në Këshillin e Europës ka rritur nervozizmin e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Pa mbaruar mirë takimi i...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - Insajderi.org

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë mblidhet shkaku i aplikimi të Kosovës në KE

para 6 dite - Ekonomia Online

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë mblidhet të premten në Beograd – një ditë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Takimi, i thirrur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pritet...

Aplikimi i Kosovës në KiE, DASH-i: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Lajm

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të vendosin prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një përgjigje me shkrim për Zërin e Amerikës,...

Aplikimi i Kosovës në KiE, DASH-i: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Informatat

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të vendosin prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një përgjigje me shkrim për Zërin e Amerikës,...

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg tregon se sa mund të zgjasë anëtarësimi i Kosovës në KiE

para 6 dite - Lajmi.net

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg, Mimoza Ahmetaj, ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE). Në një intervistë në Edicionin Special të Klan Kosovës, ajo tha se ka shembuj që...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Informatat

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

DASH’i për aplikimin e Kosovës në KE dhe reagimin e Vuçiqit: Kosova i përcakton prioritetet e veta në politikë të jashtme

para 6 dite - Periskopi

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të vendosin prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një përgjigje me shkrim për Zërin e Amerikës,...

Aplikimi i Kosovës në KE, DASH-i: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Arbresh

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të vendosin prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një përgjigje me shkrim për Zërin e Amerikës,...

Departamenti i Shtetit tregon nëse Kosova e shkeli marrëveshjen e Washingtonit kur aplikoi në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Gazeta Metro

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ndaj një veprimi të tillë të institucioneve të Kosovës ka reaguar Serbia dhe presidenti serb, Vuçiq, duke pretenduar se Kosova...

Departamenti i Shtetit tregon nëse Kosova e shkeli marrëveshjen e Uashingtonit kur aplikoi në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Ekonomia Online

Kosova dje edhe zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ndaj një veprimi të tillë të institucioneve të Kosovës ka reaguar Serbia dhe presidenti serb, Vuçiq, duke pretenduar se Kosova...

Pas aplikimit për anëtarësim në KiE, Departamenti i Shtetit: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme

para 6 dite - Gazeta Metro

“Kosova dhe Serbia janë vende sovrane që kanë të drejtë të përcaktojnë prioritetet e tyre të politikës së jashtme”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan në një përgjigje me shkrim për Zërin...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Infokusi

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Kryeministri Albin Kurti, ka mbështetur miratimin e nismës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Radio Kosova e Lire

Kryeministri Albin Kurti, ka mbështetur miratimin e nismës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Ai ka shkruar se anëtarësimi i Kosovës në KE do të jetë vlerë e shtuar për këtë organizatë....

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në Këshillin Europian

para 6 dite - Bota Press

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Gazeta Metro

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg: Anëtarësimi i Kosovës në KiE mund të zgjasë prej 1 deri në 3 vjet

para 6 dite - Gazeta Metro

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg, Mimoza Ahmetaj, ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE). Në një intervistë në Edicionin Special të Klan Kosovës, ajo tha se ka shembuj që...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Ministrja Gërvalla mban sot konferencë për medie

para 6 dite - Epoka e Re

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Gërvalla flet sot për vizitën në Izrael, darkën e Borrellit dhe aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Arbresh

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla do të mbajë sot konferencë për media. Ajo do të flasë lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep...

Profesori i Oxfordit: Gjasat e Kosovës për t’u pranuar në KiE janë shumë të mira

para 6 dite - Klan Kosova

Profesori i Oxfordit Samunel Ramani, i ka bërë disa llogaritje lidhur me atë se cilat janë gjasat që Kosova të pranohet në Këshillin e Evropës. Sipas tij vendi ynë i ka gjasat shumë të mira të bëhet pjesë...

Bytyçi: Anëtarësimi i Kosovës në KE mund të përmbyllet shpejt

para 6 dite - Koha.net

23:43 Bytyçi për anëtarësimin e Kosovës në KE: Themelimi i Asociacionit, jo i domosdoshëm Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Seb Bytyçi, ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk është...

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në KE

para 6 dite - Reporteri

Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira. Ai thotë se prej 46 vendeve anëtare në këtë organizatë, 34 e njohin...

Bytyqi: Anëtarësimi i Kosovës në KE mund të përmbyllet shpejt

para 6 dite - Koha.net

Seb Bytyqi, njohës i marrëdhënieve ndërkombëtare, ka thënë se procesi i anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës mund të përmbyllet shpejt, nisur nga atmosfera që po mbretëron në Evropë, si pasojë...

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg: Anëtarësimi i Kosovës në KE mund të zgjasë prej 1 deri në 3 vjet

para 6 dite - GazetaBlic

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg, Mimoza Ahmetaj, ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Ajo tha se një aktivitet që Kosova e ka bërë për më shumë se 10 vjet, ka kulmuar sot me...

Profesori i Universitetit të Oxfordit: Pavarësisht protestimit të Serbisë, Kosova është e pajisur mirë për t’iu bashkuar KiE-së

para 6 dite - Telegrafi

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës . Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në KE

para 6 dite - Gazeta Express

Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira. Ai thotë se prej 46 vendeve anëtare në këtë organizatë, 34 e njohin...

Seferi: Serbia ka tentuar ta mbajë Kosovën që të mosanëtarësohet në institucionet ndërkombëtare

para 6 dite - Bota Sot

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla, e ka dorëzuar aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës gjatë ditës së enjte. Kjo ka ngjallur reagimet të shumta në Serbi, veçanërisht...

Profesori i Universitetit të Oxfordit: Kosova është e pajisur mirë për t’iu bashkuar KE-së

para 6 dite - GazetaBlic

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Profesori i Oxfordit: Pavarësisht protestimit së Serbisë, Kosova është e pajisur mirë për t’u bashkuar me KiE-në

para 6 dite - Bota Sot

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Profesori nga Oxfordi zbulon gjasat e Kosovës për pranim në KE

para 6 dite - OraInfo

Kosova sot ka aplikuar që të jetë pjesë e Këshillit të Evropës. Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira....

Trajkoviq: Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në UNESCO dhe Interpol do të ndodhë së shpejti

para 7 dite - Syri.net Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është informuar për kandidaturën e Kosovës në Këshillin e Evropës gjatë qëndrimit të tij në Berlin, por në një konferencë për media me kancelarin gjerman, Olaf Scholz ai...

Çmendet Serbia/ “Kosova ka siguruar votat për anëtarësim në Këshillin e Evropës” – analisti ‘godet furishëm’ Edi Ramën!

para 6 dite - Bota Sot

Republika e Kosovës, sot ka aplikuar për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës. Ky hap i Kosovës është pritur jashtëzakonisht mirë nga politikanët në Kosovë. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla...

Kosova aplikon për në Këshillin e Europës - Indinjohet Serbia

para 6 dite - DW

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Europës. Por presidenti i Serbisë reagoi duke u shprehur, se Serbia do të veprojë kundër kësaj nisme të Prishtinës. Serbia ka reaguar me indinjatë ndaj...

Ivica Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Reporteri

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zhurnal

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, por tregon përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin, ndërsa nuk përmendi datë...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - RTV 21

Gërvalla: Kosova meriton të jetë anëtare e Këshillit të Evropës.-Rama: Ne jemi 100% me Kosovën Kosova sot aplikoi për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika...

Daciq thotë se Kosova i ka siguruar votat për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - OraInfo

Kosova sot ka aplikuar për hyrjen në Këshillin e Evopës. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla...

Ja kur mund të votohet për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka folur nga Strasburgu, për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla ka thënë se datën se kur do të votohet që Kosova të bëhet...

Profesori i Universitetit të Oxfordit: Kosova është e pajisur mirë për t’iu bashkuar KE-së

para 6 dite - Tetova Sot

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, liston përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin ndërsa nuk përmendi datë...

Gërvalla: Kosova është e përgatitur për anëtarësim në KE

para 7 dite - Zeri

Është e rëndësishme që kemi filluar një proces që do të zgjasë deri sa të arrijmë në përfundimin ku duam. Ministrja Gërvalla përmendi përfitimet e Kosovës në rast të anëtarësimit në Këshillin e Evropës....

Aplikimi në KE mirëpritet nga Shqipëria e opozita, paralajmërohen veprime nga Serbia

para 7 dite - Koha.net

Paralajmërimet e bëra tash e sa kohë nga Qeveria e Kosovës, të enjten u konkretizuan me hapa konkretë. Ministrja e Punëve të Jashtme ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës....

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, por tregon përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 6 dite - InfoShqip

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin, ndërsa nuk përmendi datë...

Kur mund të votohet për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, Gërvalla flet nga Strasburgu

para 7 dite - Reporteri

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka folur nga Strasburgu, për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla ka thënë se datën se kur do të votohet që Kosova të bëhet...

Gërvalla: Kosova është e përgatitur për anëtarësim në KE

para 7 dite - Indeks online

“Është e rëndësishme që kemi filluar një proces që do të zgjasë deri sa të arrijmë në përfundimin ku duam”. Kështu tha ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla, derisa përmendi përfitimet...

Ish-ambasadori: Kurti nuk i kupton implikimet e procesit për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Gërvalla tregon se kur do të votohet për anëtarësimin e Kosovës në KE

para 7 dite - Bota Sot

Kosova ka nis sot procesin e anëtarësimit në Këshillin e Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla tha se ky proces mund të zgjas por ajo thotë se vendi ynë ka hyrë i përgatitur në këtë rrugë....

Çfarë është Këshilli i Evropës?

para 7 dite - Koha.mk

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KE, Vulin: Serbia duhet të shpallë neutralitetin politik

para 7 dite - Top Channel

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin tha se nëse Kosova arrin të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli neutralitetin ushtarak....

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në KE

para 6 dite - Infokusi

Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira. Ai thotë se prej 46 vendeve anëtare në këtë organizatë, 34 e njohin...

Trajkoviq: Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në UNESCO dhe Interpol do të ndodhë së shpejti

para 7 dite - Bota Sot

“Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është informuar për kandidaturën e Kosovës në Këshillin e Evropës gjatë qëndrimit të tij në Berlin, por në një konferencë për media me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...

Gërvalla: Kosova është e përgatitur për anëtarësim në KE

para 7 dite - RTK

Është e rëndësishme që kemi filluar një proces që do të zgjasë deri sa të arrijmë në përfundimin ku duam. Ministrja Gërvalla përmendi përfitimet e Kosovës në rast të anëtarësimit në Këshillin e Evropës....

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin Evropian

para 7 dite - Top Channel

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg: Anëtarësimi i Kosovës në KiE mund të zgjasë prej 1 deri në 3 vjet

para 6 dite - KosovaPress

Ish-konsullja e Kosovës në Strasburg, Mimoza Ahmetaj, ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE). Në një intervistë në Edicionin Special të Klan Kosovës, ajo tha se ka shembuj që...

Gërvalla flet se kur mund të votohet për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - OraInfo

Kosova ka aplikuar sot për tu bërë pjesë e Këshillit të Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka folur nga Strasburgu, për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla...

Vulin: Serbia të shpallë neutralitet politik nëse Kosova anëtarësohet në KE

para 7 dite - Syri.net Kosova

“Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë” – tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Çfarë është Këshilli i Evropës?

para 6 dite - Nistori

Kosova ka aplikuar të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar aplikacionin fizikisht. Aplikacionin e shqyrton Komiteti i Ministrave...

Profesori i Shkencave Politike tregon procedurat deri te anëtarësimi i plotë i Kosovës në KE, dhe përfitimet pas pranimit

para 7 dite - Reporteri

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshill të Evropës, dhe gjasat për të bërë anëtare janë të mëdha, sidomos tani kur Rusia është përjashtuar nga kjo organizatë ndërkombëtare. Profesori i Shkencave Politike...

Kur do të pranohet Kosova në Këshillin e Evropës? Ish-ambasadori e jep një datë

para 7 dite - Reporteri

Kosova ka aplikuar sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimi është dorëzuar nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diaspors, Donika Gërvalla. Por, kur mund të bëhet Kosova anëtare e KE’së? Një...

Kurti për aplikimin në KE: Mundësi e mirë për Kosovën që të përparojë më shumë

para 7 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, duke thënë se kjo është një mundësi e mirë për Kosovën që të përprarojë më shumë në fushën e demokracisë....

Presidentja optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

AP shkruan për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - GazetaBlic

Agjencia amerikan e lajmeve, Associated Press (AP) ka shkruar për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Qeveria e Kosovës ka aplikuar zyrtarisht të enjten për anëtarësim në Këshillin...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Europës

para 7 dite - Klan

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Europës Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha...

BE nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Klan

BE nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar...

Osmani: Kosova e mishëruar me vlerat e Këshillit të Evropës

para 7 dite - Koha.net

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i vlerave, mbi të cilat bazohet Këshilli i Evropës. Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në këtë organizatë dhe sipas Osmanit, shtetet...

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, zbulon gjasat e Kosovës për pranim në Këshillin Europian

para 6 dite - Gazeta Metro

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Profesori i Universitetit të Oxfordit: Pavarësisht protestimit të Serbisë, Kosova është e pajisur mirë për t’iu bashkuar KiE-së

para 6 dite - Arbresh

Republika e Kosovës të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës,...

Shtetet që besojnë në demokraci do ta përkrahin Kosovën

para 7 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se Këshilli i Evropës bazohet në tri vlera: Demokraci, të drejta të njeriut dhe sundim të ligjit. Sipas saj, Kosova është mishërim i këtyre vlerave. “Prandaj...

Gjasë reale – Sa vota i duhen Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 7 dite - Syri.net Kosova

Sot gjatë ditës, Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Pas aplikimit, vetë Gërvalla është shprehur se me këtë...

Sa janë gjasat që Kosova të pranohet në KE? – Profesori i njohur i Oxford jep parashikimin e tij

para 6 dite - Periskopi

Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira. Ai thotë se prej 46 vendeve anëtare në këtë organizatë, 34 e njohin...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Europës

para 7 dite - Klan Macedonia

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Shtetet që besojnë në demokraci, të drejta të njeriut dhe sundim të ligjit do ta përkrahin Kosovën

para 7 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se Këshilli i Evropës bazohet në tri vlera: Demokraci, të drejta të njeriut dhe sundim të ligjit. Sipas saj, Kosova është mishërim i këtyre vlerave. “Prandaj...

Profesori i Shkencave Politike tregon procedurat deri te anëtarësimi i plotë i Kosovës në KE, dhe përfitimet pas pranimit

para 7 dite - Bota Sot

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshill të Evropës, dhe gjasat për të bërë anëtare janë të mëdha, sidomos tani kur Rusia është përjashtuar nga kjo organizatë ndërkombëtare. Profesori i Shkencave Politike...

Presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Osmani: Kush punon për demokraci, të drejta të njeriut e sundim të ligjit është pro Kosovës në KE

para 7 dite - Reporteri

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. “Këto janë tri vlerat mbi...

Kurti: Anëtarësimi në KE është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën

para 7 dite - Reporteri

Kryeministri Albin Kurti ka folur rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës duke thënë se anëtarësimi i vendit tonë në këtë organizatë ndërkombëtare do të ishte vlerë e shtuar për...

Profesori i Universitetit të Oxfordit bën kalkulimet, sa janë gjasat e Kosovës për pranim në KE

para 6 dite - Insajderi.org

Profesori i Universitetit të Oxfordit, Samuel Ramani, thotë se gjasat e Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Europës janë shumë të mira. Ai thotë se prej 46 vendeve anëtare në këtë organizatë, 34 e njohin...

Ivica Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Tetova Sot

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

“Shansi i mirë për Kosovën”, deputetja e AAK-së: Të aktivizohen të gjithë mekanizmat për anëtarësim në KE

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova synon të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës. Andaj, sot është bërë edhe dorëzimi i aplikimit për tu bërë pjesë e këtij këshilli. Aplikimi është bërë nga ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla,...

Ish-ambasadori tregon se kur do të pranohet Kosova në Këshillin e Europës

para 7 dite - GazetaBlic

Ish-ambasadori Edon Cana beson se për një vit, Kosova mund të jetë anëtare e Këshillit të Europës. “Unë mendoj që nëse nuk ka vonesë, mund të jemi anëtar në maj të vitit të ardhshëm; nëse nuk ka vonesa”,...

Kryeziu për aplikimin në KE: Shpresojmë për përgjigje pozitive, kemi gjetur momentumin e përshtatshëm

para 7 dite - Indeks online

Arbreshë Kryeziu – Hyseni, deputete nga Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë që Kosova e ka gjetur momentin e duhur që të aplikojë për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës. “Dorëzimi i aplikacionit të Kosovës,...

Aplikimi i Kosovës në KE, profesorët: Gjasat për anëtarësim janë reale, lufta në Ukrainë mund ta përshpejtojë procesin

para 7 dite - Zeri

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar sot fizikisht aplikimin...

Kurti për aplikimin e Kosovës në KE: Mundësi e mirë për Kosovën që të përparojë më shumë

para 7 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, duke thënë se kjo është një mundësi e mirë për Kosovën që të përprarojë më shumë në fushën e demokracisë....

Kur do të pranohet Kosova në Këshillin e Europës? Ish-ambasadori e jep një datë

para 7 dite - Gazeta Express

Ish-ambasadori Edon Cana beson se për një vit, Kosova mund të jetë anëtare e Këshillit të Europës. “Unë mendoj që nëse nuk ka vonesë, mund të jemi anëtar në maj të vitit të ardhshëm; nëse nuk ka vonesa”,...

Arifi: Anëtarësimi i Kosovës në KE është një betejë të cilën mund ta fitojmë

para 7 dite - Bota Sot

Politologu Dritëro Arifi, tha se aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës është një betejë të cilën mund ta fitojmë. Arifi tha se shumë shpejt mund të formohet komisioni për të konfirmuar...

Anëtarësimi në KE mundësi për Kosovën që të përparojë më shumë

para 7 dite - RTV 21

Kryeministri Albin Kurti thotë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, ku të drejtat dhe liritë e njeriut janë të garantuara me Kushtetutë dhe ligj. Anëtarësimi në Këshillin e Evropës,...

Kur do të pranohet Kosova në Këshillin e Europës? Ish-ambasadori e jep një datë

para 7 dite - Indeks online

Ish-ambasadori Edon Cana beson se për një vit, Kosova mund të jetë anëtare e Këshillit të Europës. “Unë mendoj që nëse nuk ka vonesë, mund të jemi anëtar në maj të vitit të ardhshëm; nëse nuk ka vonesa”,...

Kurti: Anëtarësimi, vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën

para 7 dite - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Evropës është vlerë e shtuar për këtë organizatë ndërkombëtare dhe një mundësi e mirë për Kosovën që të përparojë në fushat e...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë se qeveria...

Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kërkesën për anëtarësim e ka bërë sot ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla. Këshilli i Evropës ka konfirmuar...

Hoxhaj fton miqtë e tij në KE ta mbështesin anëtarësimin e Kosovës

para 7 dite - OraInfo

Kosova sot ka aplikuar për anëtarësimin në Këshillin e Evropsës. Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje,...

Vulin: Nuk na duhen 20 vjet të tjera për të kuptuar nëse BE e do Serbinë

para 7 dite - TV21

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Gjasë reale: Kaq vota i duhen Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Gazeta Metro

Sot gjatë ditës, Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Pas aplikimit, vetë Gërvalla është shprehur se me këtë...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Alsat-M

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Koha.net

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. "Ne...

Pas kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Osmani tregon vlerat e kësaj organizate

para 7 dite - Telegrafi

Pas kërkesës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, ka reaguar presidentja Vjosa Osmani, e cila ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit,...

Kur mund të pranohet Kosova në Këshillin e Europës? Ish-ambasadori e jep një datë

para 7 dite - Bota Sot

Ish-ambasadori Edon Cana beson se për një vit, Kosova mund të jetë anëtare e Këshillit të Europës. “Unë mendoj që nëse nuk ka vonesë, mund të jemi anëtar në maj të vitit të ardhshëm; nëse nuk ka vonesa”...

‘Vajton’ Serbia pas aplikimit të Kosovës në KE, Vulin tregon si duhet të veprojë Beogradi

para 7 dite - Syri.net Kosova

“Nëse Prishtina bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç e ka shpallur edhe ushtrinë. Nëse nuk mund të zgjedhim armiqtë tanë, le të zgjedhim së paku...

Reuters për aplikimin e Kosovës në KE: Kosova e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent. Këshilli, i cili ka 46 vende anëtare, tashmë ka një...

Osmani: Shtetet që besojnë në demokraci e sundim të ligjit do të përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Kallxo

Presidentja Vjosa Osmani tha se shtetet që besojnë dhe punojnë për demokraci, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit do të përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Osmani këtë e tha...

Ja kur mund do të pranohet Kosova në Këshillin e Evropës

para 7 dite - OraInfo

Vendi ynë po synon të bëhet pjesë e Këshillit Evropian. Kosova ka aplikuar sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimi është dorëzuar nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diaspors, Donika Gërvalla....

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Kallxo

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, liston përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 6 dite - ATV Live

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin ndërsa nuk përmendi datë...

Presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Gazeta Express

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Aplikimi në Këshillin e Europës, deklarohet Kurti

para 7 dite - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë...

Cana: Qeveria e ka këtë sponzor për anëtarësim në KE, Kurti nuk i kupton implikimet e procesit

para 7 dite - GazetaBlic

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, por tregon përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 6 dite - Lajm

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin, ndërsa nuk përmendi datë...

BE-ja nuk e komentoi kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Portalb

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në, raporton...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Alsat-M

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë miratuam nismën për anëtarësimin e Republikës sonë në këtë organizatë të rëndësishme ndërkombëtare, ndërkaq pak kohë më pas dorëzuam edhe aplikimin për anëtarësim. Kosova...

Osmani: Kush punon për demokraci, të drejta të njeriut e sundim të ligjit është pro Kosovës në KE

para 7 dite - Klan Kosova

të njeriut dhe sundim të ligjit do ta përkrahë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. “Këto janë tri vlerat mbi të cilat bazohet Këshilli i Evropës. Kosova është mishërim i këtyre vlerave. Prandaj...

Osmani: Shtetet që besojnë në vlera, do ta përkrahin anëtarësimin e Kosovës në KE

para 7 dite - Zeri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Sipas Osmanit, demokracia, të drejtat e njeriut dhe sundimi i ligjit janë bazë e këtij këshilli,...

Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - ABC News

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Osmani beson se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - OraInfo

Presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës. Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera...

Rrustemi: Aplikimi në Këshillin e Evropës veprim jashtëzakonisht i rëndësishëm

para 7 dite - ATV Live

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi nga studio e Contextit të ATV-së ka komentuar aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropes që sipas tij është veprim shumë i rëndësishëm për Kosovën. “ Pa...

Kurti pas aplikimit për anëtarësim: Kosova është vlerë e shtuar në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aplikimit zyrtar të Kosovës në Këshillin e Evropës. Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se anëtarësimi është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi...

Pas kërkesës së Kosovës për anëtarësim në KiE, lajmërohet edhe Vulin: Serbia tani duhet të shpall neutralitetin politik

para 7 dite - Telegrafi

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke komentuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ka thënë se nëse Kosova arrin të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet...

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Alsat-M

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Cilat janë procedurat dhe sa zgjat procesi për anëtarësimin e Kosovës në KE?

para 7 dite - RTV 21

Kosova sot zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin Evropian. Një gjë e u vlerësua pozitivisht nga pozita e opozita, e si pozitive dhe në kohë të duhur po e sheh edhe politologu, Dorajet Imeri....

Kur do të bëhet votimi për anëtarësim në Këshill të Evropës? Flet ministrja Gërvalla

para 7 dite - Lajmi.net

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka folur rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, ku ka thënë se askush nuk e di datën se kur do të votohet. Ajo ka shtuar se edhe Këshilli...

Reagon edhe presidentja Osmani pas aplikimit në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar në Facebook pas aplikimit të për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Osmani tha se tri vlerat mbi të cilat bazohet Këshilli i Evropës janë: demokracia, të...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Kurti pas aplikimit të Kosovës: Anëtarësimi ynë i plotë në KE do të ishte sinjal i fortë për rajonin

para 7 dite - Kallxo

Anëtarësimi i plotë i Kosovës në Këshillin e Evropës do të ishte një hap i madh për Evropën dhe një sinjal i fortë për rajonin. Kështu tha kryeministri Albin Kurti në një postim në Twitter pas dorëzimit...

Aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Europës, Kurti: Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor

para 7 dite - News33

Kryeministri Albin Kurti është shprehur se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Europës është nëj vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave...

Sot aplikoi, por kur mund të anëtarësohet Kosova në Këshillin e Evropës sipas Donika Gërvallës

para 7 dite - Informatat

Kosova ka nis sot procesin e anëtarësimit në Këshillin e Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla tha se ky proces mund të zgjas por ajo thotë se vendi ynë ka hyrë i përgatitur në këtë rrugë....

Vuçiq, i nervozuar me aplikimin e Kosovës në KiE, kërcënon me fushatë të çnjohjeve

para 7 dite - Informatat

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se të premten ka thirrur mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit në Beograd. Arsye për këtë është aplikimi i Kosovës për t’u bërë anëtare e Këshillit...

Kosova dorëzon kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zëri i Amerikës

Kosova dorëzoi të enjten kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Autoritetet në Prishtinë thonë se pas përjashtimit të Rusisë nga Këshilli i Evropës për shkak të agresionit ndaj Ukrainës, tashmë...

Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Shenja

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kërkesën për anëtarësim e ka bërë sot ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla. Këshilli i Evropës ka konfirmuar...

Aplikimi në KiE/ Kurti: Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor

para 7 dite - Vizion Plus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pasi Kosova aplikoi për t’u bërë pjesë e Këshillit të Europës. Në një postim në Facebook, Kurti shkruan se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor,...

Presidentja Osmani për aplikimin për anëtarësim në KE: Kosova është mishërim i demokracisë, i të drejtave të njeriut dhe sundimit të ligjit

para 7 dite - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, duke komentuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, ka thënë se Këshilli i Evropës ka tri vlera, mbi të cilat bazohet dhe ato janë demokracia,...

Kurti reagon nga ShBA pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Indeks online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kreu i ekzekutivit shkruan se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, ku...

Osmani, Kosova në KE: Secili shtet që vërtetë beson në vlera, do ta përkrahë anëtarësimin tonë!

para 7 dite - Indeks online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “DEMOKRACI, TË DREJTA TË NJERIUT, SUNDIM I LIGJIT Këto janë tri vlerat mbi të cilat bazohet...

Kurti: Anëtarësimi në KE, vlerë e shtuar dhe mundësi e re për Kosovën

para 7 dite - RTK

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Evropës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KE, Brukseli ka një kërkesë për Kosovën e Serbinë

para 7 dite - Gazeta Express

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Kurti: Anëtarësimi në KE është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën

para 7 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se në mbledhjen e sotme të Qeverisë u miratua nisma për anëtarësimin e Republikës sonë në këtë organizatë të rëndësishme ndërkombëtare, ndërkaq pak kohë...

Aplikimi i Kosovës në Këshill të Evropës, Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time

para 7 dite - GazetaBlic

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë se qeveria...

Kurti për aplikimin e Kosovës në KE: Mundësi e mirë për Kosovën që të përparojë më shumë

para 7 dite - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, duke thënë se kjo është një mundësi e mirë për Kosovën që të përprarojë më shumë në fushën e demokracisë....

Aplikimi në KE, lajm në mediat ndërkombëtare, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Reporteri

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Aplikimi i Kosovës në KiE, profesorët: Gjasat për anëtarësim janë reale – lufta në Ukrainë mund ta përshpejtojë procesin

para 7 dite - Telegrafi

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar sot fizikisht aplikimin...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë se qeveria...

Kryeministri Kurti tregon se çka përfiton Kosova nëse anëtarësohet në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur në Facebook rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një postim në Facebook, Kurti ka shkruar se Kosova është vendi më demokratik...

Aplikimi në KiE, Kurti: Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor

para 7 dite - ABC News

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pasi Kosova aplikoi për t’u bërë pjesë e Këshillit të Europës. Në një postim në Facebook, Kurti shkruan se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor,...

Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - in7

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

Kurti deklarohet për aplikimin në Këshillin e Europës

para 7 dite - OraInfo

Aplikimi në Këshillin e Europës, deklarohet Kurti. Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Kallxo

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Flaka

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Aplikimi në KE, argument i fuqishëm se Kosova do paqe, jo luftë me Serbinë

para 7 dite - Bota Sot

*** Serbia me 3 gjenocide, është anëtare e Këshillit të Evropës, kurse Kosova si viktimë e saj, “nuk mund të jetë anëtare e KE-së” sipas Aleksandar Vuçiqit (president), Ana Bërnabiqit (kryeministre), e...

Gërvalla nuk përmend datë për anëtarësim, liston përfitimet nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - KosovaPress

Kosova sot edhe zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, deklaroi se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin ndërsa nuk përmendi datë...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Zeri

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Europës

para 7 dite - Java News

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Ivica Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Kosova për anëtarësim në Këshillin Evropian, Vulin: Serbia të shpallë neutralitet politik

para 7 dite - Albeu

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Panorama

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Kosova aplikoi për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, Vulin: Serbia duhet të shpallë…

para 7 dite - Panorama

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Indeks online

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Sot aplikoi, por kur mund të anëtarësohet Kosova në Këshillin e Evropës sipas Donika Gërvallës

para 7 dite - Insajderi.org

Kosova ka nis sot procesin e anëtarësimit në Këshillin e Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla tha se ky proces mund të zgjas por ajo thotë se vendi ynë ka hyrë i përgatitur në këtë rrugë....

A mund të bëhet Serbia pengesë e anëtarësimit të Kosovës në KE, tregon ministrja Gërvalla

para 7 dite - Insajderi.org

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Europës. I menjëhershëm ka qenë reagimi nga institucione shtetërore në Beograd. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova me këtë veprim shkeli disa...

Ivica Daciq: Kosova i ka siguruar votat e nevojshme për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq, ka komentuar aplikimin për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, të cilin Ministrja Gërvalla e dërgoi të enjten, duke deklaruar se Kosova nuk po e përkrah...

Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë në diskutimin e Këshillit Ministror në Torino

para 7 dite - GazetaBlic

Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Europës do të jetë tema kyçe në diskutimin e Këshillit Ministror, i cili...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova anëtarësohet në Këshillin e Evropës

para 7 dite - GazetaBlic

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hynë në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten, më 12 maj, ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Bota Sot

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. "Ne...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Indeks online

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Kur mund të votohet për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, Gërvalla flet nga Strasburgu

para 7 dite - in7

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka folur nga Strasburgu, për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla ka thënë se datën se kur do të votohet që Kosova të bëhet...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova anëtarësohet në KE

para 7 dite - ABC News

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë e madhe në ministerialin e Torinos

para 7 dite - Gazeta Express

Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Europës do të jetë tema kyçe në diskutimin e Këshillit Ministror, i cili...

Deputeti i VV-së: Kosova anëtare e KE-së më shpejt se sa mendohet – kjo është pengesa e vetme

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova sot ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin Evropës. Aplikimin e ka dorëzuar ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, e cila tha se sot është një kapitull i ri për Kosovën. E, aplikimin e...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE, kërkon përmbajtje nga palët

para 7 dite - GazetaBlic

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. "Ne...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hynë në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Evropa e Lirë

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten, më 12 maj, ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Zeri

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. "Ne...

Andrew Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë e madhe në ministerialin e Torinos

para 7 dite - OraInfo

Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë e madhe në ministerialin e Torinos. Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Syri.net Kosova

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës. Kryediplomatja...

Aplikimi i Kosovës në Këshill të Evropës, Vuçiq mbledh nesër Këshillin e Sigurisë

para 7 dite - News33

Pas lajmit se Kosova do të aplikojë sot për antarësim në Këshillin e Evropës, mediat serbet raportojnë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të mbledhë nesër Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Sipas...

Kur do të bëhet votimi për anëtarësim në Këshill të Evropës?

para 7 dite - Bota Press

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka folur rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, ku ka thënë se askush nuk e di datën se kur do të votohet. Ajo ka shtuar se edhe Këshilli...

Ministrja Gërvalla kur do të bëhet votimi për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka folur rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, ku ka thënë se askush nuk e di datën se kur do të votohet. Ajo ka shtuar se edhe Këshilli...

Kur mund të votohet për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, Gërvalla flet nga Strasburgu

para 7 dite - Arbresh

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka folur nga Strasburgu, për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla ka thënë se datën se kur do të votohet që Kosova të bëhet...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Bota Sot

Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të nismës për anëtarësim, kërkesën në Këshill të Evropës e ka dorëzuar...

Ku është e ku s’është Kosova anëtare? (Lista)

para 7 dite - Syri.net Kosova

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Kosova,...

Konfirmohet nga Këshilli i Evropës, aplikimi i Kosovës procedohet në Komitetin e Ministrave

para 7 dite - Klan Kosova

Kosova ka dorëzuar zyrtarisht këtë të enjte aplikacionin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kërkesa e Kosovës ka nisur të procedohet në Këshillin e Evropës, këtë për Klankosova.tv e konfirmoi zëdhënësi...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, Basha: Përshëndesim njëzëri një moment kyç të zhvillimeve për Ballkanin e kombin shqiptar

para 7 dite - Panorama

Ish-kryetari i PD, Lulzim Basha ka folur sot në Kuvend dhe ka përshëndetur aplikimin e Kosovës për anëtarësim si anëtare me të drejta të plota në Këshillin e Evropës. Ky aplikim zyrtar tha Basha është...

“Urime Kosovë e dashur”- Balla zbulon hapin e Shqipërisë pas aplikimit për anëtarësim në KiE: Mos na ndodhë larg qoftë si kur ishte Saliu në pushtet…

para 7 dite - Panorama

Kreu i grupit parlamentar te PS, Taulant Balla ka pershendetur sot dhe ka uruar Kosoven e cila ka dorezuar sot zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin e shtetit në Këshillin e Evropës. Sipas Ballës, tani,...

Ish-ambasadori: Kurti nuk i kupton implikimet e procesit për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Kur mund të pranohet Kosova në Këshillin e Europës? Ish-ambasadori e jep një datë

para 7 dite - Infokusi

sh-ambasadori Edon Cana beson se për një vit, Kosova mund të jetë anëtare e Këshillit të Europës. “Unë mendoj që nëse nuk ka vonesë, mund të jemi anëtar në maj të vitit të ardhshëm; nëse nuk ka vonesa”,...

Ku është e ku s’është Kosova anëtare?

para 7 dite - Reporteri

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Kosova,...

Kosova aplikon për t’u bërë pjesë e Këshillit të Europës, reagon Basha nga Kuvendi

para 7 dite - Mapo

Ish-kreu i Partisë Demorkatike, Lulzim Basha ka reaguar pasi Kosova ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Europës. “Investimi në Kosovën e pavarur, në Kosovën krah për krah me bijtë...

Ish-ambasadori: Kurti nuk i kupton implikimet e procesit për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Këshilli i Europës e konfirmon aplikimin zyrtar të Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Reporteri

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës....

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Zhurnal

Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të nismës për anëtarësim, kërkesën në Këshill të Evropës e ka dorëzuar...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës: Po transferohet tek Komiteti i Ministrave

para 7 dite - GazetaBlic

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar sot aplikimin e Kosovës për në Këshillin e Evropës. E kjo është konfirmuar edhe nga Këshilli i Evropës. Në një përgjigje të dhënë...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin Evropian, Basha: Progresi është domethënës

para 7 dite - Albeu

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në Kuvend ai mbështeti aplikimin e Kosovës në Këshillin Evropian. Ai u shprehur se shteti fqinj ka bërë progres domethënës. “14 vite...

KE: Aplikimin e Kosovës e kemi nisur në Komitetin e Ministrave, në linjë me statutin

para 7 dite - ABC News

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vojnovic ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës....

Anëtarësimi në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Syri.net Kosova

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Press

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kërkesën për anëtarësim e ka bërë sot ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla. Këshilli i Evropës ka konfirmuar...

Vuçiq reagon ‘pesë minuta pas lajmit’ se Kosova ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zhurnal

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot pas hapjes së një panairi të veturave në Beograd se “pesë minuta më parë” ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala-Schwartz, ka dorëzuar...

Vuçiq thotë se Prishtina ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit

para 7 dite - RTK

Pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës ka reaguar Beogradi. Sipas presidentit serb, Prishtina zyrtare ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit, dhe se Serbia do të jep përgjigjen...

Aplikimi në KE, lajm në mediat ndërkombëtare, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Cana: Qeveria e ka këtë sponzor për anëtarësim në KE, Kurti nuk i kupton implikimet e procesit

para 7 dite - Ekonomia Online

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

‘Vajton’ Serbia pas aplikimit të Kosovës në KE, Vulin tregon si duhet të veprojë Beogradi

para 7 dite - Tetova Sot

“Nëse Prishtina bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç e ka shpallur edhe ushtrinë. Nëse nuk mund të zgjedhim armiqtë tanë, le të zgjedhim së paku...

Aplikimi në KE, lajm në mediat ndërkombëtare, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - GazetaBlic

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Gërvalla mban nesër konferencë për media, flet për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të mbaj nesër konferencë për media, lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës...

Osmani, Kosova në KE: Secili shtet që vërtetë beson në vlera, do ta përkrahë anëtarësimin tonë!

para 7 dite - Infokusi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “DEMOKRACI, TË DREJTA TË NJERIUT, SUNDIM I LIGJIT Këto janë tri vlerat mbi të cilat bazohet...

Reagon edhe presidentja Osmani: Kosova është mishërim i vlerave të Këshillit të Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës, ku ka thënë se Kosova është mishërim i vlerave mbi të cilat bazohet Këshilli i Evropës....

Çfarë është Këshilli i Evropës?

para 7 dite - Koha.net

Kosova ka aplikuar të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar aplikacionin fizikisht. Aplikacionin e shqyrton Komiteti i Ministrave...

Aplikimi i Kosovës në KE bën jehonë në mediat ndërkombëtare, Reuters: Prishtina thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - ABC News

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Çfarë është Këshilli i Evropës, ku ka aplikuar sot edhe Kosova?

para 7 dite - TV21

Kosova ka aplikuar të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar aplikacionin fizikisht. Aplikacionin e shqyrton Komiteti i Ministrave...

Ish-kryediplomatët mirëpresin aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Klan Kosova

Kosova ka dorëzuar zyrtarisht këtë të enjte aplikacionin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ky hap i Kosovës për t’u bërë pjesë e kësaj organizate ndërkombëtare është mirëpritur nga ish-kryediplomatët...

KE: Aplikimin e Kosovës e kemi nisur për në Komitetin e Ministrave, në linjë me statutin

para 7 dite - Gazeta Express

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës....

Ku është e ku s’është Kosova anëtare? (Lista)

para 7 dite - Ina

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Kosova,...

Gjasë reale – Sa vota i duhen Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 7 dite - Lajmi.net

Sot gjatë ditës, Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Pas aplikimit, vetë Gërvalla është shprehur se me këtë...

Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Vuçiç mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

para 7 dite - Top Channel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Pas reagimeve nga Serbia, flet Kurti: Kosova është vlerë e shtuar për Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, ku të drejtat...

Pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në KE, Vuçiçi mbledh Këshillin e Sigurisë

para 7 dite - TV21

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

A është gati Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Evropës?

para 7 dite - Kallxo

Nën mbikëqyrësin kryesor evropian të të drejtave të njeriut, një humbje e Rusisë mund të jetë përfituese për Kosovën. Me largimin e Rusisë nga Këshilli i Evropës, Kosova sheh një mundësi për vete. Muajin...

Vuçiq thirri Këshillin e Sigurisë pasi Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Portalb

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës, transmeton REL...

Donika Gërvalla dorëzon zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zhurnal

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë institucion. Këtë e ka bërë të ditur vetë ministrja Gërvalla...

Ja në cilat organizata ndërkombëtare është e në cilat s’është Kosova anëtare

para 7 dite - OraInfo

Në cilat organizata ndërkombëtare është e në cilat s’është Kosova anëtare. Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare,...

Pas reagimeve nga Serbia, flet Kurti: Kosova është vlerë e shtuar për Këshillin e Evropës

para 7 dite - Fakti Ditor

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, ku të drejtat...

Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Fakti Ditor

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, profesorët: Gjasat për anëtarësim janë reale

para 7 dite - Gazeta Metro

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar sot fizikisht aplikimin...

Pse Vuçiq nuk po e thotë të vërtetën kur deklaron se Kosova ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit me aplikimin në KE

para 7 dite - Reporteri

Kosova edhe zyrtarisht e ka dorëzuar sot aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Aplikimin e Kosovës për anëtarësim në KE presidenti serb, Aleksadër Vuçiq po e cilëson si shkelje të...

Kosova aplikoi sot, cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës

para 7 dite - Reporteri

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Moratoriumi i Washingtonit ka pasur afat 1 vit, Vuçiq me akuza të pabaza se Kosova e shkeli atë

para 7 dite - Gazeta Express

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka reaguar pasi Kosova edhe zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kreu i shtetit serb po thotë se Kosova ka shkelur marrëveshjen...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Ina

Republika e Kosovës sot edhe zyrtarisht dorëzoi aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla. Ajo njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Pamjet nga momenti i dorëzimit të aplikimit në KE nga ministrja Gërvalla

para 7 dite - Indeks online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla ia dorëzoi sot aplikimin e Kosovës për anëtarësimin në Këshill të Evropës, zëvendëssekretarit të KE-së, Bjorn Berge. Paparaci posedon dy fotografi...

Rama për anëtarësimin në Këshillin e Evropës: Na vjen keq për Serbinë, e mbështesim Kosovën

para 7 dite - Klan Macedonia

Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës. Para se të miratohej, kryeministri shqiptar, Edi Rama, në një intervistë nga Brukseli ku ndodhet për vizitë zyrtare, ka thënë se Shqipëria...

Cana: Kosova e pati një sponzor të fortë për të aplikuar për anëtarësim në KE, Qeveria “nuk kanë përvojë në procesin e anëtarësimit”

para 7 dite - Periskopi

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë ditë...

Pas aplikimi, Gërvalla optimiste se Kosova do të pranohet në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTV 21

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Ajo bëri njoftimin përmes një video- mesazhi në rrjetet sociale....

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Koha.net

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla në një adresim përmes një videoje ka thënë se prej sot nis një kapitull i ri për Kosovën....

Organizatat ndërkombëtare ku Kosova është anëtare dhe ku mungon

para 7 dite - ABC News

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Rel...

Kurti për aplikimin në Këshillin e Evropës: Mundësi për Kosovën që të përparojë në fushën e demokracisë

para 7 dite - ATV Live

Kryeministri Albin Kurti duke komentuar aplikimin e vendit tonë në Këshillin e Evropës, ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Evropës është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë...

Aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Osmanit

para 7 dite - ATV Live

Presidentja Vjosa Osmani ka reaguar pasi që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një postim në Facebook ajo ka shkruar se demokracia, të drejtat e njeriut dhe sundim i ligjit janë...

Aplikimi i Kosovës në KE, Vuçiq ndërmerr këtë veprim

para 7 dite - Gazeta Express

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të Kosovës

para 7 dite - Klan Macedonia

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Ku është e ku s’është Kosova anëtare?

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Siç...

Tahiri: Edhe pse jashtë KE-së Rusia akoma ka ndikim, Qeveria të ketë kujdes

para 7 dite - Zeri

Besnik Tahiri, nga AAK-ja, ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës e ka një momentum të mirë, të cilin duhet ta shfrytëzojmë. Tahiri ka përmendur zhvillimet në Ukrainë që bëri të largojnë...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hynë në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Infokusi

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten, më 12 maj, ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar...

Ish-ambasadori: Kurti nuk i kupton implikimet e procesit për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Gërvalla flet nga Strasburgu: Sot nis një kapitull i ri për Kosovën, do të jemi anëtar të KE-së

para 7 dite - Reporteri

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Telegrafi

Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të nismës për anëtarësim, kërkesën në Këshill të Evropës e ka dorëzuar...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Klan Kosova

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Çka përfiton Kosova nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - GazetaBlic

Njohës të së drejtës ndërkombëtare thonë se para aplikimit, Kosova duhet të pranojë një ftesë për anëtarësim, nga anëtarë të Këshillit të Evropës. E pas anëtarësimit, përfitimet janë mjaft të mëdha, ku...

Pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, Kurti: Kosova është vlerë e shtuar në këtë Këshill

para 7 dite - Revista Kosovarja

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aplikimit zyrtar të Kosovës në Këshillin e Evropës. Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se anëtarësimi është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi...

LAJMI I FUNDIT: Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Fakte

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka miratuar nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Vendimi i miratuar sot obligon Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës...

Cana: Qeveria e ka këtë sponzor për anëtarësim në KE, Kurti nuk i kupton implikimet e procesit

para 7 dite - Insajderi.org

Edon Cana, ish-shef i misionit të Kosovës në Strasburg të Francës, tha se Kosova është gati për anëtarësim në Këshillin e Europës që nga viti 2013. Cana tha në Frontal të T7 se ditën e sotme “mund ta konsiderojmë...

Tahiri: Edhe pse jashtë KE-së Rusia akoma ka ndikim, Qeveria të bëjë kujdes

para 7 dite - Zeri

Besnik Tahiri, nga AAK-ja, ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës e ka një momentum të mirë, të cilin duhet ta shfrytëzojmë. Tahiri ka përmendur zhvillimet në Ukrainë që bëri të largojnë...

Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë e madhe në ministerialin e Torinos

para 7 dite - Lajmi.net

Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Europës do të jetë tema kyçe në diskutimin e Këshillit Ministror, i cili...

Basha shkon në Kuvend kur nuk ka njeri: Progresi i Kosovës është domethënës!

para 7 dite - Java News

Ish-kryetari i PD Lulzim Basha, ka folur sot në Kuvend ku u shpreh se aplikimi i Kosovës si anëtare për Këshillin e Europian është një hap i rëndësishëm dhe një moment kyç për Ballkanin. Fjalimi i Bashës...

Vuçiq me akuza të pabaza se Kosova e shkeli atë

para 7 dite - OraInfo

Moratoriumi i Washingtonit ka pasur afat 1 vit, Vuçiq me akuza të pabaza se Kosova e shkeli atë. Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka reaguar pasi Kosova edhe zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin për...

Aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Osmanit

para 7 dite - KosovaPress

Presidentja Vjosa Osmani ka reaguar pasi që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një postim në Facebook ajo ka shkruar se demokracia, të drejtat e njeriut dhe sundim i ligjit janë...

Përfitimet e Kosovës nga anëtarësimi në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTK

Njohës të së drejtës ndërkombëtare thonë se para aplikimit, Kosova duhet të pranojë një ftesë për anëtarësim, nga anëtarë të Këshillit të Evropës. E pas anëtarësimit, përfitimet janë mjaft të mëdha, ku...

KE konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - OraInfo

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim. Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të...

Zyrtare: Gërvalla dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Reporteri

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla e ka dorëzuar dosjen për aplikim në Këshillin Evropian, raporton RTK. Selia e kësaj organizate evropiane ndodhet në Strasburg të Francës. Këshilli i Evropës...

Vuçiq reagon ‘pesë minuta pas lajmit’ se Kosova ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot pas hapjes së një panairi të veturave në Beograd se “pesë minuta më parë” ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala-Schwartz, ka dorëzuar...

Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Periskopi

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Kurti: Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se në mbledhjen e qeverisë sot është miratuar nisma për anëtarësimin e Kosovës organizatën e Këshillit të Evropës. Po ashtu, Kurti bënë të ditur se...

Osmani kërkon përkrahjen e Kosovës në anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka kërkuar përkrahjen e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Sigurimit. Ajo shkruan se secili shtet që beson në demokraci, të drejta të njeriut dhe në...

Reagon edhe Daçiçi për aplikimin e Kosovës në KE – “Votat për KE i kanë, për OKB nuk kanë shans”

para 7 dite - Epoka e Re

Kosova ka shumicën e nevojshme për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës por në nivelin e Kombeve të Bashkuara nuk ka asnjë shans, ka thënë kryeparlamentari serb, Ivica Daçiç, për gazetën “Novosti”. Pyetur...

Reagon Vuçiqi pas nismës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTV 21

Qeveria e Kosovës të enjten, ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Sipas njoftimit të Qeverisë, me këtë vendim Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Vuçiç vihet në lëvizje

para 7 dite - Albeu

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, të enjten e ka dorëzuar aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Nëpërmjet një video-adresimi, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e...

Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, reagon Serbia

para 7 dite - Mapo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “Me këtë veprim,...

Kosova vë Vuçiçin në lëvizje urgjente, mbledh Këshillin e Sigurisë: Çfarë ka shkelur Prishtina

para 7 dite - ABC News

Pas aplikimit zyrtar të Kosovës për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj. “Me këtë veprim, Prishtina...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - ABC News

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Kosova aplikon në KE, reagimi i ashpër i Vuçiqit ‘pesë minuta pas’

para 7 dite - Alsat-M

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot pas hapjes së një panairi të veturave në Beograd se “pesë minuta më parë” ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala-Schwartz, ka dorëzuar...

Zyrtare: Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Alsat-M

Kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësim në KE. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat për shqyrtim të kërkesës nga ana e Këshillit, derisa tha...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - Gazeta Express

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Periskopi

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - GazetaBlic

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Presidentja Osmani: Secili shtet që beson në vlera demokratike është pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Epoka e Re

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një statusi në rrjetin e saj social në Facebook, ka përshëndetur anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Kosova, sipas presidentes Osmani, është mëshirimi...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri i AAK-së: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Bota Sot

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Albeu

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, të enjten e ka dorëzuar aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Nëpërmjet një video-adresimi, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e...

Vuçiqi mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të Kosovës

para 7 dite - Zeri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Bota Press

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Reagon edhe presidentja Osmani pas aplikimit të Kosovës për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës, ku ka thënë se Kosova është mishërim i vlerave mbi të cilat bazohet Këshilli i Evropës....

Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Portalb

Kosova ka aplikuar të enjten, për t’u bërë anëtare e Këshillit e Evropës, ka konfirmuar Sharr Jakupi, shef i kabinetit të ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla, transmeton REL . Në...

Gërvalla me një video nga Strasburgu: Nga sot nis shqyrtimi i kërkesës tonë, do të jemi anëtar i KE'së

para 7 dite - Gazeta Express

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Europës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Vuçiq: Para pesë minutave Gërvalla ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Gazeta Express

Pas darkës që kishte organizuar mbrëmë në Bruksel shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell, e ku kishte marrë pjesë edhe kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, doli informata se Kosova do të aplikojë...

Gërvalla deklarohet pas aplikimit në KE: Sot nis një kapitull i ri për Kosovën (VIDEO)

para 7 dite - Klan Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar personalisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla në një adresim nga Strasburgu i Francës thotë...

Gjasë reale – Sa vota i duhen Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës?

para 7 dite - Ekonomia Online

Sot gjatë ditës, Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Pas aplikimit, vetë Gërvalla është shprehur se me këtë...

Rama: Shqipëria e mbështet Kosovën për në Këshillin e Evropës, Serbia mund të mendojë ndryshe

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Për këtë ka folur edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili në një intervistë nga Brukseli ka deklaruar se Shqipëria...

Kosova nis një kapitull të ri, aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Panorama

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, të enjten e ka dorëzuar aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Nëpërmjet një video-adresimi, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e...

Kosova detyron Vuçiçin të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Presidenti serb: Me këtë vendim Prishtina ka shkelur…

para 7 dite - Panorama

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Deklarohet Gërvalla pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (Video)

para 7 dite - RTK

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme e Diasporës, Donika Gërvalla, deklaroi se tashmë është kryer edhe pjesa formale e aplikimit. Ajo tha se...

Kurti për aplikimin në Këshillin e Evropës: Mundësi për Kosovën që të përparojë në fushën e demokracisë

para 7 dite - KosovaPress

Kryeministri Albin Kurti duke komentuar aplikimin e vendit tonë në Këshillin e Evropës, ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Evropës është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë...

Reagon edhe Presidentja Osmani, optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Gazeta Metro

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës (KE), transmeton Gazeta Metro....

Çartet Vulin e kërkon largim nga Perëndimi: Tani do ta shohim sa vlen fjala e SHBA’së, e pamë sa vlen ajo e BE’së

para 7 dite - Gazeta Metro

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç e shpalli atë ushtarak, tha të enjten ministri i brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin,...

Kërkesa për anëtarësim në KiE, Kurti: Kosova, vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor

para 7 dite - Dosja.al

KOSOVË- Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur pvr kërkesën e paraqitur sot nga ministrja e jashtme Donika Gërvalla për anëtarësim në Këshillin e Europës. Në një postim në Facebook Kurti tha se kjo...

Donika Gërvalla dorëzon zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Telegrafi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë institucion. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Twitter,...

Presidentja Osmani optimiste se Kosova do të anëtarësohet në Këshillin e Europës

para 7 dite - Ekonomia Online

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është mishërim i demokracisë, të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit, vlera këto mbi të cilit tha se bazohet Këshilli i Europës. Osmani përmes Facebook-ut...

Kurti harron kërcënimet e Luan Dalipit e Prindon Sadriut, thotë se mediat në Kosovë kanë liri

para 7 dite - Periskopi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka reaguar pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e  Evropës, shkruan Periskopi. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se ky aplikim është mundësi...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës , reagon Vuçiq

para 7 dite - Klan Macedonia

Kosova ka bërë hapin e parë për aplikim për pranim në Këshillin e Evropës. Në mbledhjen elektronike qeveria ka miratuar në parim nismën për anëtarësim në këtë organizatë ndërkombëtare ndërsa i mbetet Ministrisë...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të Kosovës

para 7 dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Kosova dorëzon aplikimin për t’u bërë pjesë e Këshillit të Europës

para 7 dite - Mapo

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Europës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTV 21

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Pas kërkesës së Kosovës për anëtarësim në KiE, lajmërohet edhe Vulin: Serbia tani duhet të shpall neutralitetin politik

para 7 dite - Bota Press

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke komentuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ka thënë se nëse Kosova arrin të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet...

Vuçiq mbledh nesër Këshillin e Sigurisë, shqetësohet për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë do të mbahet nesër në ora 11:00. Sipas raportimit të mediave serbe, kjo është vendosur së fundi nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Deri tek vendimi...

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Kurti reagon pas aplikimit për anëtarësim: Kosova është vlerë e shtuar në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës, shkruan Gazeta Metro. Në një shkrim në Facebook, Kurti ka thënë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor,...

Aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Kurti: Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor

para 7 dite - FaxWeb

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Klan

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës Qeveria e Kosovës të enjten ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Sipas njoftimit të Qeverisë,...

Vulin: Nëse Kosova bëhet anëtare e KE-së, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik ashqu siç shpalli luftë

para 7 dite - Ekonomia Online

Ministri i Brendshëm serb Aleksander Vulin, ka thënë se s’duhet pritet edhe 20 vjet tjera për ta ditur nëse BE-ja e dëshiron Serbinë si anëtare. Sipas vartësit të Vuciqit nëse Kosova anëtarësohet në Këshillin...

Gërvalla pas aplikimit të Kosovës në KE: Sot hapet një kapitull i ri për Kosovën

para 7 dite - GazetaBlic

Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Ministrja e Punëve të Jashtme e Diasporës, Donika Gërvalla, deklaroi se tashmë është kryer edhe pjesa formale e aplikimit. Ajo tha se...

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në KE, vlerë e shtuar për këtë organizatë

para 7 dite - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas miratimit të nismës për anëtarësimin e shtetit tonë në Këshillin e Evropës (KE). Ai ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në KE do të jetë  vlerë e shtuar...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës: Po transferohet tek Komiteti i Ministrave

para 7 dite - Lajmi.net

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar sot aplikimin e Kosovës për në Këshillin e Evropës. E kjo është konfirmuar edhe nga Këshilli i Evropës. Në një përgjigje të dhënë...

Dorëzohet aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, lajmërohet kryediplomatja Gërvalla

para 7 dite - Aktuale

Përmes një video mesazhi pas takimit me zv.sekretarin e Këshillit të Evropës, Donika Gërvalla tha se me këtë veprim, hapet një kapitull i ri për Kosovën. “Sapo dolëm nga takim me zv.sekretarin e Këshillit...

Ministrja Gërvalla: Nga sot nis shqyrtimi i kërkesës tonë, do të jemi anëtar të KE-së

para 7 dite - OraInfo

Gërvalla me një video nga Strasburgu: Nga sot nis shqyrtimi i kërkesës tonë, do të jemi anëtar të KE’së. Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim...

Këto janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës

para 7 dite - OraInfo

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot. Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi...

Aplikimi në Këshillin e Europës, deklarohet kryeministri Kurti

para 7 dite - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KE, Brukseli ka një kërkesë për Kosovën e Serbinë

para 7 dite - Bota Press

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Aplikimi në Këshillin e Europës, deklarohet Kurti

para 7 dite - Bota Press

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë...

Kosova bën hapin e parë zyrtar drejt Këshillit të Evropës

para 7 dite - Koha.net

Kosova ka bërë hapin e parë për aplikim për pranim në Këshillin e Evropës. Të enjten, Qeveria ka miratuar në parim nismën për anëtarësim në këtë organizatë ndërkombëtare. Vendimi u mor në mbledhjen elektronike....

Aplikimi në Këshillin e Europës, deklarohet Kurti

para 7 dite - Insajderi.org

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se anëtarësimi në Këshillin e Europës “është vlerë e shtuar për Këshillin dhe mundësi për Kosovën që të përparojë edhe më shumë në fushën e të drejtave të njeriut, demokracisë...

Vuçiq: Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për pranim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës, me çka sipas tij është shkelur Marrëveshja e Washingtonit, kanë raportuar...

Vulini: Neutralitet politik nëse Kosova hyn në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Epoka e Re

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ka thënë të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandër Vulin, duke komentuar aplikimin...

Daçiç: Votat për KE i kanë, për OKB nuk kanë shans

para 7 dite - Periskopi

Kryeparlamentari serb, Ivica Daçiç ka komentuar kërkesën e Kosovës për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, duke thënë se ka shumicën por në nivelin e Kombeve të Bashkuara nuk ka asnjë shans. Daçiç...

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - KosovaPress

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Kosova aplikoi në Këshillin e Evropës, vjen reagimi i Vuçiqit - merr këtë vendim urgjent

para 7 dite - Bota Sot

Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë hap të Kosovës drejt anëtarësimit në këtë organizatë ndërkombëtare ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Serbia. Kreu i...

Gërvalla nga Strasburgu njofton për dorëzimin e kërkesës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zeri

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Europës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla përmes një video mesazhi nga Strasburgu...

Kosova vendos të aplikojë për pranim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTV 21

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Zyrtare: Kosova e dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës (VIDEO)

para 7 dite - Kallxo

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Gërvalla këtë e ka bërë të ditur përmes një adresimi në Facebook....

Këto janë procedurat për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - ATV Live

Kosova duhet të sigurojë mbështetjen e të paktën tridhjetë shteteve për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës. Pas dorëzimit të aplikacionit gjatë të enjtes, shqyrtimi i të cilit nuk pritet të vonojë,...

Kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KiE, Vulin: Serbia duhet të shpallë neutralitet politik

para 7 dite - Dosja.al

SERBI- Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin,...

Brukseli ka një kërkesë për Kosovën e Serbinë pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Insajderi.org

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Klan Macedonia

Kosova ka aplikuar të enjten, për t’u bërë anëtare e Këshillit e Evropës, ka konfirmuar Sharr Jakupi, shef i kabinetit të ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla. Në një postim në Twitter,...

Rama për anëtarësimin në Këshillin e Evropës: Na vjen keq për Serbinë, e mbështesim Kosovën

para 7 dite - Tetova Sot

Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës. Para se të miratohej, kryeministri shqiptar, Edi Rama, në një intervistë nga Brukseli ku ndodhet për vizitë zyrtare, ka thënë se Shqipëria...

Vuçiq: Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për pranimin në Këshillin e Evropës

para 7 dite - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës, me çka sipas tij është shkelur Marrëveshja e Washingtonit, kanë raportuar...

Hoxhaj: Qeveria e ka mbështetjen time për aplikim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Epoka e Re

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në këtë kontekst, Hoxhaj ka thënë se qeveria ka mbështetjen e tij të...

Dorëzohet aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, lajmërohet kryediplomatja Gërvalla

para 7 dite - Indeks online

Përmes një video mesazhi pas takimit me zv.sekretarin e Këshillit të Evropës, Donika Gërvalla tha se me këtë veprim, hapet një kapitull i ri për Kosovën. “Sapo dolëm nga takim me zv.sekretarin e Këshillit...

Ja çfarë është Këshilli i Evropës, ku pritet të aplikoj sot Kosova

para 7 dite - Indeks online

Sipas disa raportimeve, Kosova pritet të aplikojë sot, më 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike veçse ka miratuar nismën për dorëzimin e aplikimit...

Qeveria miraton Nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - RTV 21

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Kosova nis aplikimin për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme për të miratuar nismën për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Nisma për aplikim në KiE është në votim e sipër. Po ashtu aplikimi...

Kosova nis aplikimin për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Reporteri

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”,...

Kërkesa e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Vulin: Serbia duhet të shpallë neutralitet politik

para 7 dite - FaxWeb

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Vazhdon ‘vajtimi’ në Serbi pas aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Vulin jep këshilla se si duhet të veprojë Beogradi

para 7 dite - Insajderi.org

“Nëse Prishtina bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç e ka shpallur edhe ushtrinë. Nëse nuk mund të zgjedhim armiqtë tanë, le të zgjedhim së paku...

Hoxhaj: Mirë që Kosova aplikoi në Këshill të Evropës, Qeveria ka mbështetjen time

para 7 dite - Insajderi.org

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KE, Brukseli ka një kërkesë për Kosovën e Serbinë

para 7 dite - Ekonomia Online

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - OraInfo

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës nervozon Serbinë, Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë. Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës. Lidhur me këtë hap të Kosovës drejt anëtarësimit...

Aplikimi i Kosovës në KE bën jehonë në mediat ndërkombëtare, Reuters: Prishtina thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - InfoShqip

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Hoxhaj: Qeveria ka mbështetjen time për aplikim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Ekonomia Online

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

BE-ja kërkon përmbajtje nga palët, nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Periskopi

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Hoxhaj: Mirë që Kosova aplikoi në Këshill të Evropës, Qeveria ka mbështetjen time

para 7 dite - Periskopi

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se është mirë që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Tutje, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Hoxhaj ka thënë...

Vulin: Neutralitet politik nëse Kosova hynë në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajm

Nëse Kosova arrin që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Serbia duhet të shpallë neutralitet politik, ashtu siç shpalli luftë, tha të enjten ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin, duke...

Përfitimet e Kosovës nga anëtarësimi në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Njohës të së drejtës ndërkombëtare thonë se para aplikimit, Kosova duhet të pranojë një ftesë për anëtarësim, nga anëtarë të Këshillit të Evropës. E pas anëtarësimit, përfitimet janë mjaft të mëdha, ku...

LAJMI I FUNDIT: Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Zhurnal

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka miratuar nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Vendimi i miratuar sot obligon Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, reagon Vuçiq: Sot u prish marrëveshja e Washingtonit!

para 7 dite - Indeks online

Aleksandër Vuçiq, ka thënë se është prishur marrëveshja e Washingtonit pasi Kosova sot miratoi nismën në Qeveri për kërkesën e anëtarsimit në Këshillin e Evropës. Madje presidenti serb ka njoftuar se do...

Vuçiq flet për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës: Lojë e vendeve kryesore perëndimore

para 7 dite - Kallxo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka ‘zbutur’ qëndrimin e tij për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Ai sot tha se Serbia do ta kundërshtojë këtë çështje në mënyrë paqësorë, ndërsa ditë...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Lajm

Bashkimi Evropian ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në. “Ne...

Ku është e ku s’është Kosova anëtare?

para 7 dite - Lajmi.net

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Kosova,...

Kosova aplikon në Këshillin Evropian, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Lajmi.net

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Forde: Anëtarësimi i Kosovës në KE, temë e madhe në ministerialin e Torinos

para 7 dite - in7

Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Europës do të jetë tema kyçe në diskutimin e Këshillit Ministror, i cili...

BE s’reagon për kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, kërkon përmbajtje nga të dy palët

para 7 dite - Gazeta Metro

Bashkimi Evropian i bëjnë thirrje Prishtinës e Beogradit të “veprojnë me përmbajtje dhe të mos ndërmarrin vendime të njëanshme dhe me porosi që vetëm i shtojnë tensionit” ka thënë sot në Bruksel zëdhënësi...

Qeveria e Kosovës obligon MPJD-në të nis procedurat për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës, raporton Express. Sipas ZKM’së, ky vendim e obligon Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës që të zhvillojë të gjitha...

BE-ja nuk e komenton kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KE

para 7 dite - Epoka e Re

Bashkimi Evropian (BE) ka qenë në dijeni edhe më herët se Kosova do të dorëzojë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por nuk e ka komentuar këtë hap pasi kjo organizatë nuk ka të bëjë me BE-në....

Kosova bën hapin e parë zyrtar drejt Këshillit të Evropës, qeveria miraton nismën për anëtarësim

para 7 dite - Panorama

Kosova ka bërë hapin e parë për aplikim për pranim në Këshillin e Evropës. Të enjten, Qeveria ka miratuar në parim nismën për anëtarësim në këtë organizatë ndërkombëtare. Sipas Qeverisë, vendimi detyron...

Aplikimi në KE, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Arbresh

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Indeks online

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Aplikimi i Kosovës në Këshill të Evropës, Vuçiq mbledh nesër Këshillin e Sigurisë

para 7 dite - Kallxo

Pas lajmit se Kosova do të aplikojë sot për antarësim në Këshillin e Evropës, mediat serbet raportojnë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të mbledhë nesër Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Sipas...

Anëtarësimi i Kosovës në KiE, eksperti: Temë kryesore në ministerialin e Torinos këtë javë

para 7 dite - Dosja.al

KOSOVË – Njohësi i fushës së të drejtave të njeriut, Andrew Forde, ka thënë se Kosova me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Europës do të jetë tema kyçe në diskutimin e Këshillit Ministror,...

LAJMI I FUNDIT: Kosova nis aplikimin për anëtarësim në Këshill të Evropës

para një jave - Telegrafi

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka miratuar nismën për aplikimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Telegrafi merr vesh se nisma për aplikim në KiE sapo është votuar në një mbledhje...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Syri.net Kosova

Kosova pritet të aplikojë sot, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Syri.net Kosova

Kosova pritet të aplikojë sot, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Evropa e Lirë

Qeveria e Kosovës të enjten, më 12 maj, ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Sipas njoftimit të Qeverisë, me këtë vendim Ministria e Punëve të Jashtme...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Syri.net Kosova

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova detyron Vuçiçin të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare: Me këtë vendim Prishtina ka shkelur…

para 7 dite - Java News

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Infokusi

Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të nismës për anëtarësim, kërkesën në Këshill të Evropës e ka dorëzuar...

Qeveria merr vendim që MPJD të nis procedurat për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - OraInfo

Qeveria e Kosovës obligon MPJD-në të nis procedurat për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Koha.mk

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Merret vendimi, Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Sot

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Qeveria e Kosovës nis zyrtarisht procedurat për aplikim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Kallxo

Qeveria e Kosovës përmes një mbledhje elektronike ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare Këshilli i Evropës. Vendimi i miratuar sot nga qeveria e Kosovës, obligon...

Sot në orën 10:30 Kosova aplikon për anëtarësim në KE

para 7 dite - Zeri

Meqë vendimet në këtë organizatë merren me votë shumicë, janë reale gjasat për anëtarësim. Votimi për pranimin e Kosovës nuk do të zhvillohet para pranverës së vitit 2023. Kosova sot formalisht aplikon...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Zeri

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. “Këshilli i...

Aplikimi në KE, lajm në mediat ndërkombëtare, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Fakti Ditor

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Çfarë është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë?

para 7 dite - Kallxo

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është i gatshëm...

VD-Basha: Përshëndes aplikimin e Kosovës në KiE, progresi është domethënës

para 7 dite - Dosja.al

TIRANË -Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mori fjalën në Kuvend. Ai përshëndeti aplikimin e Kosovës në KiE, duke u shprehur se shteti fqinj ka bërë progres domethënës. ‘ 14 vite pas shpalljes...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, Basha: Përshëndesim njëzëri një moment kyç, progresi është domethënës!

para 7 dite - FaxWeb

Lulzim Basha: 14 vite pas shpalljes ë Kosovës të pavarur rajoni ynë ka përjetuar çlirim nga makthet e destabilizimit e luftës. Investimi në Kosovën e pavarur, në Kosovën krah për krah me bijtë e bijat...

Çfarë është Këshilli i Evropës dhe çka përfiton Kosova nëse anëtarësohet

para një jave - Zhurnal

Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i gjithë kontinenti për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Ky institucion i cili është themeluar...

Çka është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë sot?

para një jave - Klan Kosova

Kosova pritet që këtë të enjte të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, që është organizata kryesore e të drejtave të njeriut në kontinent. Këshilli i Evropës mbron lirinë e shprehjes dhe të...

Sot në orën 10:30, Kosova aplikon për anëtarësim në KE

para 7 dite - RTK

Meqë vendimet në këtë organizatë merren me votë shumicë, janë reale gjasat për anëtarësim. Votimi për pranimin e Kosovës nuk do zhvillohet para pranverës së vitit 2023. Kosova sot formalisht aplikon për...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Kallxo

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Reporteri

Kosova pritet të aplikojë sot, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës dhe çka përfiton Kosova nëse anëtarësohet

para një jave - Telegrafi

Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i gjithë kontinenti për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Ky institucion i cili është themeluar...

Ç’farë është këshilli i Evropës dhe çka do të përfitoj Kosova po u anëtarësua në këshill

para një jave - Alsat-M

Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i gjithë kontinenti për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Ky institucion i cili është themeluar...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Top Channel

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është këshilli i Evropës dhe çka do të përfitoj Kosova po u anëtarësua në këshill

para një jave - Ina

Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i gjithë kontinenti për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Ky institucion i cili është themeluar...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - Infokusi

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Kosova pritet që të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para një jave - Syri.net Kosova

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar se aplikacioni është i gatshëm dhe se aplikimi...

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri, përshëndet nismën e Qeverisë që të aplikojë për anëtarësimin në KE

para 7 dite - Radio Kosova e Lire

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai ka thënë se ky...

Qeveria e Kosovës ka miratuar nismën për anëtarësim e vendit tonë në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Radio Kosova e Lire

Zyra e kryeministrit të Kosovës ka bërë të ditur se vendimi për anëtarësim në Këshillin e Evropës e obligon Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës që të zhvillojë të gjitha procedurat për anëtarësim...

Sadiku për aplikimin në KE: Përjashtimi i Rusisë, mundësi e artë për Kosovën – kërkohen 2/3 e votave

para 7 dite - Ekonomia Online

Republika e Kosovës e ka mundësinë e artë për tu bërë anëtare e Këshillit të Europës, pas përjashtimit të Rusisë në kjo organizatë ndërkombëtare. Kështu vlerëson njohësi i proceseve integruese, Arbnor...

Kosova drejt aplikimit në Këshillin e Evropës, Vuçiq mbledh sot Këshillin e Sigurisë

para një jave - Reporteri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar veprime, nëse siç ka thënë ai, Kosova aplikon sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Vuçiq mbrëmë ka paralajmëruar do ta mbledh Këshillin Kombëtar...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Reporteri

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Radio Evropa e Lirë bazuar në burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës raporton se aplikacioni është i...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Infokusi

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky...

Gërvalla pas dorëzimit të aplikimit: Kosova meriton të jetë anëtare e Këshillit të Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar zyrtarisht aplikacionin për anëtarësim në Këshill të Evropës. Pasi dorëzoi aplikimin në Strasburg të Francës, Gërvalla tha se sot...

Çka është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë sot?

para një jave - Bota Sot

Kosova pritet që këtë të enjte të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, që është organizata kryesore e të drejtave të njeriut në kontinent. Këshilli i Evropës mbron lirinë e shprehjes dhe të...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Gazeta Express

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Vizion Plus

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Aplikimi në KE, lajm në mediat ndërkombëtare, Reuters: Kosova thotë se e ka mbështetjen e nevojshme

para 7 dite - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës vendosi të enjten të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Europës, organizatën më të lartë të të drejtave të njeriut në kontinent, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters....

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Fakti Ditor

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës. Kryediplomatja...

Gërvalla flet nga Strasburgu: Nga sot nis shqyrtimi i kërkesës tonë, do të jemi anëtar i KE-së

para 7 dite - Infokusi

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Këto janë organizatat ndërkombëtare që Kosova është dhe nuk është e anëtarësuar

para 7 dite - Gazeta Metro

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Rel...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Klan Macedonia

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Gërvalla paraqet personalisht aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Infokusi

Kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, ka paraqitur personalisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Këtë e bëri të ditur Sharr Jakupi, nga kabineti i saj, Kjo zyrtarizon edhe aplikimin e Kosovës në KE.

Çfarë është Këshilli i Evropës?

para një jave - RTK

Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë, me seli në Strasburg të Francës. Është themeluar më 1949. Këshilli mbron lirinë...

Këshilli i Europës e konfirmon aplikimin zyrtar të Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Revista Kosovarja

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës....

Rrugëtimi i Kosovës në organizatat ndërkombëtare, ku bën pjesë e ku ende jo

para 7 dite - Dosja.al

KOSOVË – Kosova ditën e sotme bëri një hap të rëndësishëm në politikën e saj të jashtme pasi aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Që nga shpalja e Pavarësisë më 17 shkurt të 2008 e deri më sot...

KiE konfirmon aplikimin zyrtar të Kosovës, Vonovic: I është kaluar komitetit të ministrave

para 7 dite - Dosja.al

BRUKSEL – Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, e cila u dorëzua sot nga ministrja e jashtme Donika Gërvalla. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Periskopi

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës. Kryediplomatja...

Zyrtare/ Ministrja Gërvalla dorëzon aplikimin e Kosovës për në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Kjo është bërë e ditur nga zyrtari i kabinetit të saj, Sharr Jakupi....

Kosova aplikon në Këshillin e Evropës, Vuciq mbledh këshillin e Sigurimit

para 7 dite - ATV Live

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuciq ka thirrur mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të premten pasi Kosova aplikoi në Këshillin e Evropës. Siç raportojnë mediat serbe, ai ka thënë se Kosova ka shkelur...

Vuçiq: Donika Gërvalla sapo dërgoi aplikimin e Kosovës në KE, do të tregojmë se mund të luftojmë

para 7 dite - Infokusi

Pas darkës që kishte organizuar mbrëmë në Bruksel shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell, e ku kishte marrë pjesë edhe kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, doli informata se Kosova do të aplikojë...

Çfarë është Këshilli i Evropës, në të cilin synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Zeri

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Në cilat organizata ndërkombëtare është e në cilat s’është Kosova anëtare

para 7 dite - Bota Press

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Deri tash ajo është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe ato më të rëndësishme financiare dhe sportive. Rel...

Çka përfiton Kosova nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - Bota Press

Njohës të së drejtës ndërkombëtare thonë se para aplikimit, Kosova duhet të pranojë një ftesë për anëtarësim, nga anëtarë të Këshillit të Evropës. E pas anëtarësimit, përfitimet janë mjaft të mëdha, ku...

Moratoriumi i Washingtonit ka pasur afat 1 vit, Vuçiq me akuza të pabaza se Kosova e shkeli atë

para 7 dite - Bota Press

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka reaguar pasi Kosova edhe zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kreu i shtetit serb po thotë se Kosova ka shkelur marrëveshjen...

Këshilli i Europës e konfirmon aplikimin zyrtar të Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Bota Press

Këshilli i Europës ka pranuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. Zëdhënësi i KE-së, Dusan Vonovic ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë pranuar aplikimin zyrtar të Kosovës....

Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës/ Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë, reagon fort Vuçiç: Ata kanë shkelur brutalisht marrëveshjen e Uashingtonit

para 7 dite - FaxWeb

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Shenja

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka miratuar nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Vendimi i miratuar sot obligon Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës...

REL: Çfarë është Këshilli i Evropës dhe pse Kosova synon të aplikojë tani?

para një jave - Panorama

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Moratoriumi i Washingtonit ka pasur afat 1 vit, Vuçiq me akuza të pabaza se Kosova e shkeli atë

para 7 dite - Fakti Ditor

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka reaguar pasi Kosova edhe zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kreu i shtetit serb po thotë se Kosova ka shkelur marrëveshjen...

Kosova pritet të aplikojë për Këshill të Evropës? – Vuçiq thotë se do ta mbledh Këshillin e Sigurisë

para një jave - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë ditës së djeshme deklaroi se sot Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Madje, ai tha se një gjë të tillë e ka konfirmuar kryediplomatja...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Bota Sot

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Albeu

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Zeri

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - ABC News

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova aplikon në Këshill Evropian, Gërvalla: Sot fillon procedura e shqyrtimit të kërkesës sonë

para 7 dite - Fakti Ditor

Përmes një video mesazhi pas takimit me zv.sekretarin e Këshillit të Evropës, Donika Gërvalla tha se me këtë veprim, hapet një kapitull i ri për Kosovën. “Sapo dolëm nga takim me zv.sekretarin e Këshillit...

Aplikimi zyrtar i Kosovës, procedurat që ndiqen për pranimin në Këshillin e Europës

para 7 dite - Dosja.al

KOSOVË- Kosova ka aplikuar zyrtarisht për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës ku ministrja e jashtme Donika Gërvalla konfirmoi nga Strasburgu se sot fillojnë procedurat për shqyrtim të kërkesës nga...

Çfarë është Këshilli i Evropës, ku ka aplikuar sot edhe Kosova?

para 7 dite - Top24

Kosova ka aplikuar të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka dorëzuar aplikacionin fizikisht. Aplikacionin e shqyrton Komiteti i Ministrave...

Çka përfiton Kosova nga Këshilli i Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Njohës të së drejtës ndërkombëtare thonë se para aplikimit, Kosova duhet të pranojë një ftesë për anëtarësim, nga anëtarë të Këshillit të Evropës. E pas anëtarësimit, përfitimet janë mjaft të mëdha, ku...

Këshilli i Evropës konfirmon aplikimin e Kosovës për anëtarësim

para 7 dite - Insajderi.org

Kosova sot zyrtarisht ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës. Pas miratimit nga ana e Qeverisë së Kosovës të nismës për anëtarësim, kërkesën në Këshill të Evropës e ka dorëzuar...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Periskopi

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Arbresh

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Evropa e Lirë

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të Kosovës

para 7 dite - Lajm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Nisma për anëtarësim në KE, Tahiri: Ky është rast ideal për vendin të cilin duhet ta shfrytëzojmë

para 7 dite - Ekonomia Online

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky është...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Tetova Sot

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. Në njoftimin...

Anëtarësimi në Këshill të Evropës, Kosova pritet të aplikojë sot

para një jave - Bota Sot

Kohë më parë është paralajmëruar se Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshill të Evropës në muajin maj, ndërsa pritet që aplikimi të bëhet sot. Javë më parë gazetari gjerman Michael Martens në një...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para një jave - OraInfo

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës...

Kosova pritet që sot të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para një jave - Aktuale

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar se aplikacioni është i gatshëm dhe se aplikimi...

Vuçiq mbledh nesër Këshillin e Sigurisë, shqetësohet për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë do të mbahet nesër në ora 11:00. Sipas raportimit të mediave serbe, kjo është vendosur së fundi nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Deri tek vendimi...

Vuçiç: Kosova sot aplikon për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - InfoShqip

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka thënë se Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës nesër, duke paralajmëruar se ndaj këtij veprimi Serbia do të reagojë politikisht. Gjatë një...

Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të Kosovës

para 7 dite - Nistori

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Rama: Mbështesim anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, na vjen keq për Serbinë

para 7 dite - Arbresh

Gjatë intervistës së dhënë për mediat pas takimeve të zhvilluara në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama ka folur edhe për kërkesën e Kosovës për në Këshillin e Europës, duke...

Mbështesim anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, na vjen keq për Serbinë

para 7 dite - Epoka e Re

Gjatë intervistës së dhënë për mediet pas takimeve të zhvilluara në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur edhe për kërkesën e Kosovës për në Këshillin...

LAJMI I FUNDIT: Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Infokusi

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. Në njoftimin...

Vuçiq reagon pas lajmit se Kosova ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - ATV Live

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot pas hapjes së një panairi të veturave në Beograd se “pesë minuta më parë” ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala-Schwartz, ka dorëzuar...

Donika Gërvalla dorëzon zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - ATV Live

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë institucion. Këtë e ka bërë të ditur vetë ministrja Gërvalla...

Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, reagon fort Vuçiç: Ata kanë shkelur brutalisht marrëveshjen e Uashingtonit

para 7 dite - FaxWeb

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më 13 maj, pas vendimit të Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Më 12 maj, zëvendëskryeministrja...

Kosova zyrtarisht aplikon në KE – Gërvalla jep detajet përmes një videoje

para 7 dite - Insajderi.org

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Europës, sot në Strasburg të Francës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - Ekonomia Online

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

Rama për anëtarësimin në Këshillin e Evropës: Na vjen keq për Serbinë, e mbështesim Kosovën

para 7 dite - Ekonomia Online

Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës. Para se të miratohej, kryeministri shqiptar, Edi Rama, në një intervistë nga Brukseli ku ndodhet për vizitë zyrtare, ka thënë se Shqipëria...

Cilat janë procedurat për pranimin në Këshillin e Europës? Kosova aplikoi sot

para 7 dite - Ekonomia Online

Kosova ka aplikuar zyrtarisht të enjten për t’u bërë anëtare e Këshillit të Europës. Ministrja e Punëve të Jashtme e dorëzoi aplikimin për anëtarësim në KE pasi në një mbledhje të jashtëzakonshme, Qeveria...

LAJMI I FUNDIT/ Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës ka miratuar nismën për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Qeveria ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës...

Vuçiq: Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për pranim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se Kosova ka dorëzuar sot kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës, me çka sipas tij është shkelur Marrëveshja e Washingtonit, kanë raportuar...

Gërvalla pas dorëzimit të aplikimit: Kosova meriton të jetë anëtare e Këshillit të Evropës

para 7 dite - KosovaPress

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar zyrtarisht aplikacionin për anëtarësim në Këshill të Evropës. Pasi dorëzoi aplikimin në Strasburg të Francës, Gërvalla tha se sot...

Gërvalla deklarohet pas aplikimit në KE: Sot nis një kapitull i ri për Kosovën

para 7 dite - Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar personalisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla në një adresim nga Strasburgu i Francës thotë...

Qeveria ka miratuar nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”.

para 7 dite - Ekonomia Online

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Ministrja Gërvalla dorëzon aplikimin e Kosovës për në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Përmes një video mesazhi pas takimit me zv.sekretarin e Këshillit të Evropës, Donika Gërvalla tha se me këtë veprim, hapet një kapitull i ri për Kosovën. “Sapo dolëm nga takim me zv.sekretarin e Këshillit...

Gërvalla deklarohet pas aplikimit për anëtarësim në KE: Sot nis një kapitull i ri për Kosovën

para 7 dite - Epoka e Re

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar personalisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KE). Gërvalla në një adresim nga Strasburgu i Francës,...

Kosova zyrtarisht aplikon në KE

para 7 dite - KosovaPress

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Gërvalla njoftoi se nga sot fillojnë procedurat për shqyrtim të kërkesës...

Zyrtare: Ministrja Gërvalla dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Bota Press

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla e ka dorëzuar dosjen për aplikim në Këshillin Evropian, raporton RTK, transmeton Botapress.info Selia e kësaj organizate evropiane ndodhet në Strasburg...

Kosova aplikon në Këshill Evropian, Gërvalla: Sot fillon procedura e shqyrtimit të kërkesës sonë

para 7 dite - Periskopi

Përmes një video mesazhi pas takimit me zv.sekretarin e Këshillit të Evropës, Donika Gërvalla tha se me këtë veprim, hapet një kapitull i ri për Kosovën. “Sapo dolëm nga takim me zv.sekretarin e Këshillit...

Gërvalla në Strasburg, dorëzon aplikimin për anëtarësim e Kosovës në Këshillin e Europës

para 7 dite - Dosja.al

KOSOVË- Kosova ka aplikuar për t’u bërë anëtare e Këshillit e Europës, ka konfirmuar Sharr Jakupi, shef i kabinetit të ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla. Në një postim në Twitter,...

Ja çfarë është Këshilli i Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Kosova sapo ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike veçse ka miratuar nismën për dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshill të Evropës....

Gërvalla dorëzon zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë institucion. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Twitter,...

Nisma për anëtarësim në KE reagon Besnik Tahiri

para 7 dite - Insajderi.org

Shefi i grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai tha se ky...

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KE nervozon Serbinë, Vuçiqi mbledh Këshillin e Sigurisë

para 7 dite - Epoka e Re

Kosova tashmë ka miratuar nismën për aplikim në Këshillin e Evropës (KE). Lidhur me këtë hap të Kosovës drejt anëtarësimit në këtë organizatë ndërkombëtare ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Serbia, duke...

Nisma për anëtarësim e Kosovës në KE, reagon Besnik Tahiri

para 7 dite - Epoka e Re

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, e ka përshëndetur nismën e Qeverisë së Kosovës, që të aplikoj për anëtarësimin në Këshillin Evropian. Ai ka thënë se...

Vucic bën drama: Marrëveshja e Washingtonit u prish

para 7 dite - Gazeta Metro

Presidenti serb Aleksandar Vucic, ka njoftuar se Marrëveshja e Washingtonit është prishur, pasi Kosova ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës, shkruan Gazeta Metro. Sipas njërës nga...

LAJMI I FUNDIT: Donika Gërvalla dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Kryediplomatja kosovare ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për anëtarësim në KE. Këtë e ka konfirmuar Sharr Jakupi nga kabineti i saj.

Kosova pritet të aplikojë për Këshill të Evropës? – Vuçiq thotë se do ta mbledh Këshillin e Sigurisë

para një jave - Tetova Sot

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë ditës së djeshme deklaroi se sot Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Madje, ai tha se një gjë të tillë e ka konfirmuar kryediplomatja...

Zyrtare: Gërvalla dorëzon aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës

para 7 dite - Epoka e Re

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës. Lajmin e ka bërë me dije shefi i Kabinetit të Gërvallës, Sharr Jakupi.

Çfarë është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë?

para një jave - Infokusi

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Ja çfarë është Këshilli i Evropës

para 7 dite - KosovaPress

Sipas disa raportimeve, Kosova pritet të aplikojë sot, më 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike veçse ka miratuar nismën për dorëzimin e aplikimit...

Vuçiq mbledh nesër Këshillin e Sigurisë, shqetësohet për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Top24

Seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë do të mbahet nesër në ora 11:00. Sipas raportimit të mediave serbe, kjo është vendosur së fundi nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Deri tek vendimi...

Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, reagon Vuçiq: Sot u prish marrëveshja e Washingtonit

para 7 dite - Arbresh

Aleksandër Vuçiq, ka thënë se është prishur marrëveshja e Washingtonit pasi Kosova sot miratoi nismën në Qeveri për kërkesën e anëtarsimit në Këshillin e Evropës. Madje presidenti serb ka njoftuar se do...

Vuçiq: Kosova e prishi Marrëveshjen e Uashingtonit

para 7 dite - Periskopi

Kosova ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kjo, për Aleksandër Vuçiqin, nënkupton se Kosova prishi Marrëveshjen e Uashingtonit. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq,...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Lajm

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. Në njoftimin...

Çka është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë sot?

para 7 dite - Lajm

Kosova pritet që këtë të enjte të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, që është organizata kryesore e të drejtave të njeriut në kontinent. Këshilli i Evropës mbron lirinë e shprehjes dhe të...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - ATV Live

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Këshilli i Evropës është organizata...

Çfarë është këshilli i Evropës dhe çka do të përfitoj Kosova po u anëtarësua në këshill

para 7 dite - in7

Çfarë është këshilli i Evropës dhe çka do të përfitoj Kosova po u anëtarësua në këshill Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i...

Qeveria i jep dritë jeshile nismës për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Bota Press

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Çfarë është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë

para 7 dite - Gazeta Metro

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës, burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për media se aplikacioni është i gatshëm...

Qeveria i jep dritë jeshile nismës për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Gazeta Metro

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Qeveria merr vendim për aplikim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Insajderi.org

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Këshilli i Evropës është organizata...

Kosova pritet të aplikojë për Këshill të Evropës? – Vuçiq thotë se do ta mbledh Këshillin e Sigurisë

para një jave - Infokusi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë ditës së djeshme deklaroi se sot Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Madje, ai tha se një gjë të tillë e ka konfirmuar kryediplomatja...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Revista Kosovarja

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. Në njoftimin...

Qeveria mban mbledhje elektronike, miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Ekonomia Online

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Arbresh

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”. Në njoftimin...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Infokusi

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Qeveria merr vendim për aplikim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - KosovaPress

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Këshilli i Evropës është organizata...

Çfarë është Këshilli i Europës, ku Kosova synon të aplikojë?

para 7 dite - Nistori

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Qeveria i jep dritë jeshile nismës për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

para 7 dite - Periskopi

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council...

Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Epoka e Re

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizatën ndërkombëtare “Këshilli i Evropës – Council of Europe”....

Çfarë është këshilli i Evropës dhe çka do të përfitoj Kosova po u anëtarësua në këshill

para 7 dite - Fakti Ditor

Këshilli i Evropës është institucioni më i vjetër i të drejtave të njeriut në Evropë që bashkon demokracitë nga i gjithë kontinenti për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Ky institucion i cili është themeluar...

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para 7 dite - Fakti Ditor

Qeveria e Kosovës ka miratuar nismën për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Qeveria ka zhvilluar mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar në parim Nismën për anëtarësimin e Republikës së Kosovës...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Revista Kosovarja

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Fakti Ditor

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çka është Këshilli i Evropës, ku Kosova synon të aplikojë?

para një jave - Arbresh

Kosova pritet që këtë të enjte të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, që është organizata kryesore e të drejtave të njeriut në kontinent. Këshilli i Evropës mbron lirinë e shprehjes dhe të...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë sot Kosova?

para një jave - ATV Live

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para një jave - KosovaPress

Kosova pritet të aplikojë sot, më 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Gazeta Metro

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Ekonomia Online

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova pritet të aplikojë për Këshill të Evropës? – Vuçiq thotë se do ta mbledh Këshillin e Sigurisë

para një jave - Informatat

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë ditës së djeshme deklaroi se sot Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Madje, ai tha se një gjë të tillë e ka konfirmuar kryediplomatja...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova?

para një jave - Dosja.al

TIRANË – Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Periskopi

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Çfarë është Këshilli i Evropës ku synon të aplikojë Kosova

para një jave - Bota Press

Kosova pritet të aplikojë të enjten, 12 maj, për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burime nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Bota Press

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Kosova pritet të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Insajderi.org

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Kosova pritet që sot të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës

para një jave - Ekonomia Online

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar se aplikacioni është i gatshëm dhe se aplikimi...

Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

para një jave - Arbresh

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se aplikacioni është...

Gjithçka, përveç njohjes!

para një jave - Shenja

Me pak përjashtime, pozicioni serb është ai që sublimohet në modelin që Kosova ka pasur në ish-Jugosllavi, para se Millosheviqi të suprimonte autonominë: të drejta maksimale, autonomi maksimale për zhvillimin...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK