Finlanda e Suedia marrin pjesë të shtunën në takimin e NATO-s në Berlin

para një jave - Koha.net

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin gjatë ditës së shtunë. Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy...

Suedia dhe Finlanda pjesë e takimit të NATO-s

para një jave - Bota Sot

Suedia dhe Finlanda po marrin pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin më vonë sot, raporton BBC, përcjell Bota sot. Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake...

Ç’pritet të ndodhë? Suedia dhe Finlanda marrin pjesë sot në takimin e NATO-s

para një jave - ABC News

Suedia dhe Finlanda do të marrin sot pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin. Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet pritet të...

Në pritje të aplikimit zyrtar, Suedia dhe Finlanda takim me ministrat e NATO-s sot

para një jave - Panorama

Delegacione nga Suedia dhe Finlanda do marrin pjesë në një takim jozyrtar me ministrat e Jashtëm të NATO-s në Berlin sot. Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet...

Biden mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - TV21

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Cilët janë hapat e ardhshëm nëse Suedia dhe Finlanda kërkojnë të anëtarësohen në NATO?

para një jave - Telegrafi

Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të kërkojnë zyrtarisht t’i bashkohen NATO-s pasi agresioni rus në Ukrainë shkaktoi një rritje të mbështetjes në këto dy vende për një bashkim me aleancën e sigurisë....

Biden zhvillon bisedime me Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Telegrafi

Presidenti amerikan, Joe Biden, iu tha udhëheqësve të Suedisë dhe Finlandës se ai mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe të drejtën e dy vendeve nordike për të përcaktuar “të ardhmen e tyre,...

Biden bisedon me liderët e Finlandës dhe Suedisë

para një jave - Klan

Biden bisedon me liderët e Finlandës dhe Suedisë Presidenti amerikan Joe Biden ka folur me liderët e Finlandës dhe Suedisë për planet e tyre për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s. Shtëpia e Bardhë tha...

Erdogan doli kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, SHBA “hidhet” në aksion. Fillon përpjekjet për…

para një jave - Panorama

Shtetet e Bashkuara thanë se po punojnë për të sqaruar qëndrimin e Turqisë lidhur me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, pas deklaratave të sotme nga Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan se nuk...

Bideni mbështet anëtarësimin në NATO për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Aktuale

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Biden zhvillon bisedime me Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Alsat-M

Presidenti amerikan, Joe Biden, iu tha udhëheqësve të Suedisë dhe Finlandës se ai mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe të drejtën e dy vendeve nordike për të përcaktuar “të ardhmen e tyre,...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Top Channel

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Pas kërcënimit rus, Bideni mbështet ‘derën e hapur’ të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Syri.net Kosova

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar "bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes" midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Reporteri

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Portalb

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon presidenti Biden

para një jave - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Finlanda dhe Suedia diskutojnë me SHBA-në planet për t’u bashkuar me NATO-n

para një jave - Panorama

Presidenti amerikan Joe Biden ka diskutuar me liderët e Finlandës dhe Suedisë për planet e tyre për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s. Shtëpia e Bardhë u shpreh se Joe Biden ka telefonuar presidentin finlandez...

Joe Biden mbështet antarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

para një jave - Albeu

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Bota Sot

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar " bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes" midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni hyrjen në NATO të Suedisë dhe Finlandës

para një jave - OraInfo

Finlanda dhe Suedia, po synojnë të bëhen pjesë e NATO-s. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara,...

Joe Biden mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - ABC News

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet "derën e hapur" të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Kallxo

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Presidenti amerikan Joe Biden mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Panorama

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet anëtarësimin në NATO për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Vizion Plus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Bideni mbështet "derën e hapur" të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar "bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes" midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Biden mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Indeks online

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Finlanda i përgjigjet Rusisë: Jemi gati për çdo gjë, qoftë edhe ushtarakisht

para një jave - Indeks online

Qeveria finlandeze thotë se është e gatshme t’i përgjigjet, nëse është e nevojshme, çdo lloj presioni apo hakmarrjeje ruse për synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO. Kremlini ka njoftuar se nga nesër,...

Finlanda dhe marrëdhëniet e acaruara, skenarët si mund të përgjigjet Kremlini

para një jave - TV21

Qeveria e Finlandës tha të enjten se vendi duhet të aplikojë menjëherë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Me këtë veprim, Finlanda po braktis politikën prej disa dekadash...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën, do të kërkon sqarime nga Turqia pas deklaratës së Erdoganit

para një jave - GazetaBlic

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Finlanda dhe marrëdhëniet e acaruara, skenarët si mund të përgjigjet Kremlini

para një jave - Top Channel

Qeveria e Finlandës tha të enjten se vendi duhet të aplikojë menjëherë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Me këtë veprim, Finlanda po braktis politikën prej disa dekadash...

Hakmerret Rusia, pezullon eksportet e energjisë elektrike në Finlandë

para një jave - Koha.mk

Rusia ka pezulluar eksportet e energjisë elektrike në Finlandë. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se, kompania ruse do të ndalojë furnizimet për shkak të “problemeve në marrjen e pagesave për energjinë...

Finlanda i përgjigjet Rusisë: Jemi gati për çdo gjë, qoftë edhe ushtarakisht

para një jave - ABC News

Qeveria finlandeze thotë se është e gatshme t’i përgjigjet, nëse është e nevojshme, çdo lloj presioni apo hakmarrjeje ruse për synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO. Kremlini ka njoftuar se nga nesër,...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Lajmi.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar "bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes" midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Suedia dhe Finlanda do t’i kërkojnë nesër Turqisë mbështetje për anëtarësimin në NATO

para një jave - Bota Sot

Suedia dhe Finlanda planifikojnë të zhvillojnë bisedime me Turqinë nesër në Berlin, pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kundërshton hyrjen e tyre në NATO, thanë ministritë e tyre të jashtme. Ministrja...

Rusia nis hakmarrjen ndaj Finlandës, ky është veprimi i parë

para një jave - Reporteri

Një ditë pasi shprehu hapur synimin e saj për t’u bërë pjesë e NATO, Rusia ka vendosur që të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën. Bëhet e ditur se kjo masë ekstreme e Rusisë do të hyjë...

Finlanda dhe Suedia në NATO? Evropa duhet të përgatitet për hakmarrje!

para një jave - Koha.mk

Pranimi do të forcojë kontrollin strategjik nordik në Detin Baltik – pika detare e hyrjes së Rusisë në qytetin e Shën Petersburg dhe enklavën e tij të Kaliningradit. Planifikimi i integruar ushtarak i...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike ndaj Finlandës

para një jave - Zhurnal

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO...

Rusia nis “hakmarrjen” ndaj Finlandës

para një jave - Alsat-M

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë nga e shtuna, ka konfirmuar furnizuesi RAO Nordic, mes tensioneve në rritje për aplikimin e mundshëm të qeverisë finlandeze për t’iu bashkuar...

Në prag të dorëzimit të kërkesës për anëtarësimin në NATO, Biden bisedë me liderët e Suedisë dhe Finlandës

para një jave - Panorama

Presidenti i SHBA Joe Biden zhvilloi këtë të premte një bisedë me liderët e Suedisë dhe Finlandës për t’u treguar mbështetjen e tij “për politikën e dyerve të hapura të NATO-s” dhe për të drejtën e të...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike në Finlandë

para një jave - RTV 21

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike në Finlandë, në fundjavë. Operatori finlandez i rrjetit, Fingrid tha se kompania ruse, Inter RAO po ndalonte furnizimet për shkak të “problemeve në...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - Tetova Sot

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Ministri i Jashtëm finlandez do të takojë homologun turk, pas deklaratave të Erdogan

para një jave - Tetova Sot

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka deklaruar se po planifikon të takojë homologun e tij turk, Mevlüt Çavuşoğlu, në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Berlin. Sipas Haavistos,...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Tetova Sot

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Top Channel

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia nis “hakmarrjen” ndaj Finlandës

para një jave - Koha.net

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë nga e shtuna, ka konfirmuar furnizuesi RAO Nordic, mes tensioneve në rritje për aplikimin e mundshëm të qeverisë finlandeze për t’iu bashkuar...

Finlanda i përgjigjet Rusisë pa frikë: Na keni gati, qoftë edhe ushtarakisht

para një jave - Java News

Finlanda ka reaguar ndaj kërcënimeve të Rusisë duke thënë se është e gatshme t’i përgjigjet, nëse është e nevojshme, çdo lloj presioni apo hakmarrjeje ruse për synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO....

SHBA po punon për të sqaruar pozicionin e Turqisë mbi zgjerimin e NATO-s, thotë Shtëpia e Bardhë

para një jave - Arbresh

Uashingtoni “po punon për të sqaruar pozicionin e Turqisë” pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan shprehu kundërshtimin e tij ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, ka deklaruar sekretarja e...

Ministri i Jashtëm finlandez do të takojë homologun turk, pas deklaratave të Erdogan

para një jave - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka deklaruar se po planifikon të takojë homologun e tij turk, Mevlüt Çavuşoğlu, në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Berlin. Sipas Haavistos,...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Alsat-M

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia paralajmëron Finlandën, këtë fundjavë nisin masat hakmarrëse

para një jave - Gazeta Express

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia do t’i heqë dritat Finlandës

para një jave - Klan

Rusia do t’i heqë dritat Finlandës Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen nga ora 01:00 me orën lokale të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania...

Rusia do të ndërpresë energjinë elektrike për Finlandën duke filluar nga nesër

para një jave - Telegrafi

Një kompani shtetërore ruse e energjisë do të ndalojë nga nesër furnizimin me energji për Finlandën. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, energjia elektrike e eksportuar nga Inter RAO do të pezullohet...

Hakmarrja e parë e Rusisë kundër Finlandës

para një jave - Albeu

Tensioni po rritet midis Rusisë dhe Finlandës, një vend historikisht neutral që në orët e fundit ka shprehur vendimin e tij të vendosur për t’u bashkuar me Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut...

Rusia nga nesër do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Bota Sot

Rusia do të ndalojë furnizimin me energji elektrike në Finlandë që nga mëngjesi i së shtunës, sipas furnizuesit RAO Nordic. Filiali i ndërmarrjes shtetërore ruse të energjisë Inter RAO tha se ishte "e...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon presidenti Biden

para një jave - Periskopi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon presidenti Biden

para një jave - Gazeta Metro

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Erdogan: Turqia është kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Koha.mk

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, tha se Turqia, po ndjek diskutimin mbi Finlandën dhe Suedinë që kërkojnë t’i bashkohen aleancës, por për momentin nuk ka një këndvështrim pozitiv. “Aktualisht...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon presidenti Biden

para një jave - Periskopi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Kallxo

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premtenderisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Biden flet me liderët e Suedisë dhe Finlandës

para një jave - Arbresh

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka biseduar me liderët e Suedisë dhe Finlandës dhe rreth bashkimit të tyre në NATO. Biden u tha udhëheqësve të Suedisë dhe Finlandës se ai mbështet politikën e dyerve të...

Rusia do t’i heqë dritat Finlandës

para një jave - Klan Macedonia

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen nga ora 01:00 me orën lokale të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO po ndalonte furnizimet...

Debati për anëtarësimin në NATO/ Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike në Finlandë

para një jave - NOA

Fill pas deklaratave të Finlandës se dëshiron të anëtarësohet në NATO, Rusia ka njoftuar se do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike këtë fundjavë, raporton BBC. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid...

Rusia do të ndërpresë energjinë elektrike për Finlandën këtë fundjavë

para një jave - Klan Kosova

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, ka pohuar një furnizues, pasi tensionet rriten mbi ofertën e parashikuar të Helsinkit në NATO. “Ne jemi të detyruar të pezullojmë...

Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike në Finlandë

para një jave - NOA

Rusi- Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO po...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Vizion Plus

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike ndaj Finlandës (DATA)

para një jave - Albeu

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO...

Një ditë pas kërkesës për anëtarësim në NATO/ Rusia vendos të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Panorama

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia për Finlandën do të ndërpriten nga ora 01:00 pas mesnate me orën lokale të së shtunës. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO po...

Presidenti i Finlandës diskutoi me krerët e SHBA-së e Suedisë për hapat e ardhshëm rreth anëtarësimit në NATO

para një jave - Zeri

Presidenti finlandez Sauli Niinistö njoftoi se ka biseduar me presidentin e SHBA-së, Joe Biden dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson lidhur me hapat e ardhshëm që duhet t’i ndërmarrë vendi i tij...

Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike në Finlandë

para një jave - ABC News

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë , raporton BBC. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO do të ndalojë furnizimet për shkak të...

Rusia paralajmëron Finlandën, këtë fundjavë nisin masat hakmarrëse

para një jave - Tetova Sot

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji në Finlandë nga e shtuna

para një jave - Indeks online

Rusida ka vendosur të “godasë” Finlandën, duke ndërprerë kështu furnizimet me energji. Vendimi është marrë dhe do të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Tensionimi i marrëdhënieve mes Rusisë dhe Finlandës...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Zeri

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon presidenti Biden

para një jave - Bota Press

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Suedia dhe Finlanda në NATO, reagon Biden

para një jave - Insajderi.org

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Evropa e Lirë

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Finlanda dhe marrëdhëniet e acaruara mes Lindjes dhe Perëndimit

para një jave - Top Channel

Qeveria e Finlandës tha të enjten se vendi duhet të aplikojë menjëherë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Me këtë veprim, Finlanda po braktis politikën prej disa dekadash...

Bideni mbështet “derën e hapur” të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën

para një jave - ATV Live

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka theksuar “bashkëpunimin e ngushtë të sigurisë dhe mbrojtjes” midis Shteteve të Bashkuara, Finlandës dhe Suedisë në një telefonatë të përbashkët...

Erdogan kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Zëri i Amerikës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të premten se Turqia, një vend anëtar i NATO-s, nuk do të mbështeste planet e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, duke thënë se në këto vende nordike...

Erdogan kundër Finlandës e Suedisë në NATO

para një jave - Alsat-M

Pasi Suedia dhe Finlanda shpallën zyrtarisht ambicien për të qenë pjesë në NATO, presidenti turk Rexhep Taip Erdoan paralajmëron se do të pengojë anëtarësimin e tyre në aleancën më të madhe ushtarake të botës.

Rriten tensionet! Finlanda “i përgjigjet” Rusisë: Jemi gati për çdo gjë, edhe ushtarakisht

para një jave - FaxWeb

Qeveria finlandeze thotë se është e gatshme t’i përgjigjet, nëse është e nevojshme, çdo lloj presioni apo hakmarrjeje ruse për synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO. Kremlini ka njoftuar se nga nesër,...

Erdogani nuk e mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Koha.net

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë të premten se Turqia si anëtare e NATO-s nuk mbështetë planet e Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar me paktin, duke thënë se vendet nordike ishin "shtëpia...

Erdogan kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - TV21

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Tetova1

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premtenderisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Erdogan kundër Finlandës e Suedisë në NATO

para një jave - Flaka

Pasi Suedia dhe Finlanda shpallën zyrtarisht ambicien për të qenë pjesë në NATO, presidenti turk Rexhep Taip Erdoan paralajmëron se do të pengojë anëtarësimin e tyre në aleancën më të madhe ushtarake të...

Rusia do të ndërpresë energjinë elektrike për Finlandën duke filluar nga nesër

para një jave - Shenja

Një kompani shtetërore ruse e energjisë do të ndalojë nga nesër furnizimin me energji për Finlandën. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, energjia elektrike e eksportuar nga Inter RAO do të pezullohet...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

para një jave - Flaka

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Edhe Suedia zyrtarizon ambicien për në NATO

para një jave - Klan

Edhe Suedia zyrtarizon ambicien për në NATO Plani synon të forcojë sigurinë e vendit Pas Finlandës edhe Suedia shpall zyrtarisht ambicien për të qenë pjesë e NATO-s, pasi ndihet e kërcënuar nga rreziku...

Erdogan kundër Finlandës e Suedisë në NATO

para një jave - Klan

Erdogan kundër Finlandës e Suedisë në NATO “Strehojnë terroristë. Nuk përsërisim gabimin si me Greqinë” Pasi Suedia dhe Finlanda shpallën zyrtarisht ambicien për të qenë pjesë në NATO, presidenti turk...

Ministri i Jashtëm finlandez do të takojë homologun turk, pas deklaratave të Erdogan

para një jave - Flaka

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka deklaruar se po planifikon të takojë homologun e tij turk, Mevlüt Çavuşoğlu, në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Berlin. Sipas Haavistos,...

Erdogan del kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Reporteri

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani nuk e mbështetë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Koha.net

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë të premten se Turqia si anëtare e NATO-s nuk mbështetë planet e Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar me paktin, duke thënë se vendet nordike ishin "shtëpia...

Rusia nis “hakmarrjen” ndaj Finlandës

para një jave - Tetova Sot

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë nga e shtuna, ka konfirmuar furnizuesi RAO Nordic, mes tensioneve në rritje për aplikimin e mundshëm të qeverisë finlandeze për t’iu bashkuar...

Finlanda dhe marrëdhëniet e acaruara mes Lindjes dhe Perëndimit

para një jave - GazetaBlic

Qeveria e Finlandës tha të enjten se vendi duhet të aplikojë menjëherë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Me këtë veprim, Finlanda po braktis politikën prej disa dekadash...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Top Channel

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Turqia: Suedia dhe Finlanda jo në NATO, atje strehohen terroristë

para një jave - Aktuale

Turqia do të vendosë veton ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Presidenti Recep Taip Erdoan ka bërë të ditur qëndrimin duke i konsideruar vendet nordike si strehë të shumë organizatave...

Erdogan mund të shfrytëzojë veton kundër hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO

para një jave - Telegrafi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha sot se nuk është në favor të anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, duke theksuar se Turqia mund të përdorë veton si anëtare e aleancës ushtarake perëndimore....

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Gazeta Express

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Indeks online

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - News33

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani e kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Portalb

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

ANALIZA/ Finlanda dhe marrëdhëniet e acaruara mes Lindjes dhe Perëndimit. Disa skenarë nga Kremlini si përgjigje…

para një jave - Panorama

Qeveria e Finlandës tha të enjten se vendi duhet të aplikojë menjëherë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Me këtë veprim, Finlanda po braktis politikën prej disa dekadash...

Anëtarësimi i Finlandës dhe i Suedisë në NATO, Presidenti turk vë veton

para një jave - Syri.net Kosova

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin, shpallën ditën e djeshme mbështetjen e tyre për anëtarësimin e vendit në NATO . ''Helsinki duhet urgjentisht të aplikojë për anëtarësim...

Rusia nis hakmarrjen ndaj Finlandës, ky është veprimi i parë

para një jave - Insajderi.org

Një ditë pasi shprehu hapur synimin e saj për t’u bërë pjesë e NATO, Rusia ka vendosur që të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën. Bëhet e ditur se kjo masë ekstreme e Rusisë do të hyjë...

Erdogan: Turqia nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Klan Macedonia

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rusia paralajmëron Finlandën, këtë fundjavë nisin masat hakmarrëse

para një jave - ATV Live

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Albeu

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Shekulli

Publikuar më 13.05.2022 nga Shekulli Ai akuzoi gjithashtu Greqinë, një aleate e NATO-s, për përdorimin e aleancës kundër Turqisë, duke thënë se Ankaraja nuk dëshiron përsëritjen e atij “gabimi”. Erdogani...

Turqia: Suedia dhe Finlanda jo në NATO, atje strehohen terroristë

para një jave - Vizion Plus

Turqia do të vendosë veton ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Presidenti Recep Taip Erdoan ka bërë të ditur qëndrimin duke i konsideruar vendet nordike si strehë të shumë organizatave...

Rusia nis hakmarrjen ndaj Finlandës, ky është veprimi i parë

para një jave - Arbresh

Një ditë pasi shprehu hapur synimin e saj për t’u bërë pjesë e NATO, Rusia ka vendosur që të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën. Bëhet e ditur se kjo masë ekstreme e Rusisë do të hyjë...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe të Suedisë në NATO

para një jave - Zeri

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe të Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike ndaj këtij shteti

para një jave - Ekonomia Online

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO...

U tha se Rusia do të ndërpresë furnzimin me gaz në Finlandë, reagon Kremlini: Lajme të rreme

para një jave - ABC News

Lajmet se Rusia mund të ndalojë furnizimin e saj me gaz në Finlandë sipas një gazete finlandeze Iltalehti, janë të rreme, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, shkruan BBC. “Me shumë mundësi, ky është...

Rusia paralajmëron Finlandën, këtë fundjavë nisin masat hakmarrëse

para një jave - Ekonomia Online

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim në NATO...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Bota Sot

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Panorama

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - RTK

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - GazetaBlic

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Evropa e Lirë

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Turqia kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - ABC News

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte një gabim si ai i anëtarësimit të Greqisë në Aleancën Atlantike. Deklarata u bë nga presidenti turk Erdogan. Lideri turk i tha gazetarëve se nuk...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Panorama

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia dhe Finlanda do t’i kërkojnë nesër Turqisë mbështetje për anëtarësimin në NATO

para një jave - in7

Suedia dhe Finlanda planifikojnë të zhvillojnë bisedime me Turqinë nesër në Berlin, pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kundërshton hyrjen e tyre në NATO, thanë ministritë e tyre të jashtme, transmeton...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike ndaj këtij shteti

para një jave - Insajderi.org

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO...

Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike ndaj Finlandës, vendimi hyn në fuqi në këtë datë

para një jave - FaxWeb

Eksportet e energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë do të pezullohen duke nisur nga ora 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) të shtunën. Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO...

E papritur! Presidenti turk vë veton për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO!

para një jave - NOA

Stamboll- Presidenti turk ka surprizuar me deklaratën e tij lidhur me mundësinë e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka deklaruar se do vendosë veton. Dje, presidenti finlandez, Sauli Niinisto...

A do ta ndjekë Suedia shembullin e Finlandës? – Deklarohet ministrja e Jashtme

para një jave - Alsat-M

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - RTK

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në Baltik

para një jave - GazetaBlic

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Zeri

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Zgjerimi i NATO-s/ Rusia në alarm: Do marrim hak

para një jave - Vizion Plus

Ministrat e Jashtëm të NATO-s takohen këtë të shtunë në një darkë informate, ku do të jenë të pranishëm edhe homologët nga Finlanda dhe Suedia. Anëtarësimi i pritshëm i dy shteteve në bllokun ushtarak...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Bota Sot

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Infokusi

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Alsat-M

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Evropa e Lirë

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Lajmi.net

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Lajmi.net

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rexhep Tajip Erdogan: Turqia nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Radio Kosova e Lire

Kryetari turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka bërë me dije se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka thënë se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Suedia përgatit raportin për anëtarësimin në NATO

para një jave - Arbresh

Anëtarësimi në NATO do të rrisë sigurinë e Suedisë, thotë raporti i analizës së sigurisë të përgatitur nga partitë në parlamentin e Suedisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në raportin e përgatitur nga...

Anëtarësimi në NATO, Suedia: Do të ndihmonte vendet përreth Detit Baltik

para një jave - ABC News

Ministrja e Jashtme suedeze ka deklaruar se anëtarësimi në NATO do të kishte një efekt stabilizues dhe do të ndihmonte vendet përreth Detit Baltik, sipas skynews. Ann Linde dha deklaratën një ditë pasi...

Këshilli i Sigurisë i Rusisë nën kryesimin e Putinit diskuton anëtarësimin e Finlandës në NATO

para një jave - Arbresh

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë diskutoi procesin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe luftën në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA)....

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Lajmi.net

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

E papritur/ Erdogan vë veton për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO: Nuk e shohim pozitivisht

para një jave - Java News

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka surprizuar me deklaratën e tij lidhur me mundësinë e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka deklaruar se do vendosë veton. Dje, presidenti finlandez,...

Rusia kërcënon Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - RTV 21

Rusia ka thënë se do të detyrohet të ndërmarrë “hapa hakmarrëse” mbi lëvizjen e fqinjit të saj Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n. Një deklaratë e Ministrisë së Jashtme tha se masa do të dëmtonte seriozisht...

Anëtarësim “pa vonesa” në NATO, Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Reporteri

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Erdogan: Turqia nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Almakos

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - in7

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar...

Paralajmërimi i Rusisë ndaj Finlandës

para një jave - OraInfo

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës. Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Bota Press

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan del kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Zyrtare

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Insajderi.org

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Epoka e Re

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka bërë me dije se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka thënë se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogan kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Periskopi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendi i tij nuk është në favor që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen NATO-s- duke nënkuptuar se Turqia mund ta përdorë statusin si anëtar i aleancës për...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Fakti Ditor

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - FaxWeb

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - ATV Live

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Ekonomia Online

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, bëri të ditur të premten se vendi i tij nuk e përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai tha se Turqia mund ta përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Top Channel

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda,...

Zgjerimi i NATO-s, The Guardian: Putin të fajësojë veten

para një jave - ABC News

The Guardian Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al Në vitin 2019, Emmanuel Macron deklaroi se NATO ishte “vjetëruar”. Paralajmërimi i presidentit francez u nxit nga frika se aleatët e NATO-a nuk mund të mbështeteshin...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Lajmi.net

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Shenja

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Infokusi

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - GazetaBlic

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Arbresh

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Lajm

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Indeks online

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Erdogani kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Gazeta Metro

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se vendi i tij nuk përkrah anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Ai ka treguar se Turqia mund të përdorë statusin e saj si anëtare e aleancës...

Qeveria finlandeze po planifikon të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO të dielën

para një jave - Zhurnal

Qeveria finlandeze po planifikon të dielën të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO. Kështu u ka thënë gazetarëve, ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, në një konferencë për media në Helsinki...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Vizion Plus

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Fakti Ditor

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Anëtarësimi i Finlandës dhe i Suedisë në NATO, Presidenti turk vë veton

para një jave - FaxWeb

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin, shpallën ditën e djeshme mbështetjen e tyre për anëtarësimin e vendit në NATO . ”Helsinki duhet urgjentisht të aplikojë për anëtarësim...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Bota Sot

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Kallxo

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

A do ta ndjekë Suedia shembullin e Finlandës? – Deklarohet ministrja e Jashtme

para një jave - in7

A do ta ndjekë Suedia shembullin e Finlandës? – Deklarohet ministrja e Jashtme Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik,...

Finlanda dhe Suedia kërkuan anëtarësim në NATO, Rusia paralajmëron hakmarrje: Do të bëhen shënjestra dhe…

para një jave - Panorama

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Gazeta Metro

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Rusia mohon raportimet se do t’ia ndalë gazin Finlandës

para një jave - Periskopi

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i ka mohuar raportimet e gazetës finlandeze që kishte shkruar se Rusia mund t’i ndërpresë furnizimet me gaz për Finlandën duke filluar që nga sot, shkruan Sky News,...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës pas vendimit Pro për anëtarësim në NATO

para një jave - ABC News

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Anëtarësimi eventual i Suedisë dhe Finlandës, kthesë e madhe për NATO-n

para një jave - Koha.net

Ka të ngjarë të jetë zgjerimi më i shpejtë i NATO-s ndonjëherë dhe aso që do të rivizatojë hartën e sigurisë së Evropës. Udhëheqësit finlandezë deklaruan të enjten mbështetjen e tyre se Finlanda duhet...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Arbresh

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Suedia: Anëtarësimi në NATO do të rriste sigurinë në rajonin baltik

para një jave - Top24

Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të kishte efekt stabilizues nga i cili do të përfitonin të gjitha shtetet e Detit Baltik, ka thënë ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde më 13 maj, pasi Finlanda fqinje...

Qeveria finlandeze po planifikon të dielën të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO

para një jave - Telegrafi

Qeveria finlandeze po planifikon të dielën të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO. Kështu u ka thënë gazetarëve, ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, në një konferencë për media në Helsinki...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - in7

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - Tetova Sot

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

ShBA zotohet të mbështesë çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n

para një jave - GazetaBlic

Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda konfirmoi se do të bëjë një ofertë më herët...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Infokusi

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës/ SHBA-ja: Mbështesim Finlandën e Suedinë drejt NATO-s

para një jave - Panorama

Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se do ta mbështesë çdo lëvizje nga Finlanda apo Suedia për t’iu bashkuar NATO-s, si përgjigje ndaj nisjes së pushtimit rus të Ukrainës. “Do ta mbështesim aplikimin e Finlandës...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Tetova1

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - Lajmi.net

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - Fakti Ditor

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Press Online

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - Info7

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës

para një jave - Informatat

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron ‘hakmarrje’

para një jave - Gazeta Metro

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës pse po do të anëtarësohet në NATO

para një jave - Periskopi

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - ATV Live

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Rusia kërcënon seriozisht Finlandën, paralajmëron “hakmarrje”

para një jave - Insajderi.org

Rusia ka thënë se do të detyrohet të marrë “hapa hakmarrës”, për shkak të vendimit të shtetit fqinj, Finlandës, për të kërkuar anëtarësim në NATO. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse është thënë...

Qeveria finlandeze po planifikon të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO të dielën

para një jave - Gazeta Metro

Qeveria finlandeze po planifikon të dielën të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO. Kështu u ka thënë gazetarëve, ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, në një konferencë për media në Helsinki...

Kremlini kërcënoi hapur Finlandën pas njoftimit se ka marrë vendim për anëtarësim në NATO

para një jave - Radio Kosova e Lire

Rusia ka reaguar negativisht pas njoftimit se Finlanda është pozicionuar për anëtarësim në NATO, duke thënë se një lëvizje e tillë nuk do ta ndihmojë stabilitetin dhe sigurinë në Europë dhe se do të perceptohet...

Çfarë po shtyn Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Bota Press

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda,...

ShBA zotohet të mbështesë çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n

para një jave - Arbresh

Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda konfirmoi se do të bëjë një ofertë më herët...

Qeveria finlandeze planifikon ta propozojë anëtarësimin e vendit në NATO të dielën

para një jave - Epoka e Re

Qeveria finlandeze po planifikon të dielën të propozojë anëtarësimin e vendit në NATO. Kështu u ka thënë gazetarëve ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, në një konferencë për medie në Helsinki...

Finlandës i është thënë se mund t’i duhet deri në 1 vjet që të bashkohet me NATO-n

para një jave - RTV 21

Finlandës i është thënë nga krerët e NATO-s se mund t’i duhet deri në një vit që vendi të bashkohet me aleancën ushtarake. Qeverisë në Helsinki i ishte premtuar se procesi i anëtarësimit në NATO do të...

SHBA zotohet t’i mbështesë Finlandën e Suedinë drejt NATO-s

para një jave - Syri.net Kosova

Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda konfirmoi se do të bëjë një ofertë më herët...

SHBA-ja zotohet t’i mbështesë Finlandën e Suedinë drejt NATO-s

para një jave - Koha.net

Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se do ta mbështesë çdo lëvizje nga Finlanda apo Suedia për t’iu bashkuar NATO-s, si përgjigje ndaj nisjes së pushtimit rus të Ukrainës. “Do ta mbështesim aplikimin e Finlandës...

Ministri i Jashtëm i Finlandës: Ratifikimi për t’u bërë pjesë e NATO-s mund të zgjasë deri në 1 vit

para një jave - Panorama

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka deklaruar para gazetarëve se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i kishte komunikuar se procesi i ratifikimit të anëtarësimit të tij...

Rusia kërcënon me sulm Finlandën dhe Suedinë

para një jave - Koha.net

Vendimi i Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n ka nxitur tashmë disa paralajmërime hakmarrëse nga Rusia. Dmitry Polansky, zëvendësambasadori i Rusisë në OKB, i tha UnHerd të enjten se në momentin që Finlanda...

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Kallxo

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda,...

SHBA-ja thotë se do ta mbështesë nismën e Finlandës e Suedisë për anëtarësim në NATO

para një jave - Zeri

Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t'u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, shkruan Sky News, transmeton Zeri.info. Finlanda konfirmoi...

SHBA mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - NOA

SHBA- Finlanda dhe Suedia duket se nuk kanë ndërmend të ndalen për t’u anëtarësuar në NATO. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar mbështetje për anëtarësimin e tyre, pavarësisht kërcënimeve të Rusisë....

Dita 78: UNICEF: Rreth 100 fëmijë të vdekur në Ukrainë gjatë 1 muaji

para një jave - Portalb

Finlanda duhet të paraqesë kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten. “Finlanda...

Finlanda: Putini është fajtor që NATO po zgjerohet

para një jave - Top Channel

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë vetëm me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Anëtarësimi...

Finlanda u pozicionua për anëtarësim në NATO

para një jave - Portalb

Presidenti finlandez dhe kryeministrja e vendit u shprehën publikisht të enjten për shtrimin e kërkesës për anëtarësimin “pa vonesë” të vendit në NATO, shkruan DW . Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - TV21

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Në Finlandë, që nga lufta e Rusisë në Ukrainë, popullariteti i NATO-s ka arritur në një nivel rekord...

Sipas Kremlinit, anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë

para një jave - Syri.net Kosova

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe kjo lëvizje nuk do të kontribuonte për më shumë siguri. Kështu deklaroi këtë të enjte zëdhënësi i Kremlinit,...

Finlanda: Putini është fajtor që NATO po zgjerohet

para një jave - Zhurnal

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë vetëm me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Anëtarësimi...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - RTV 21

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Në Finlandë, që nga lufta e Rusisë në Ukrainë, popullariteti i NATO-s ka arritur në një nivel rekord...

Pse Suedia e ka më të vështirë aplikimin për anëtarësim në NATO

para një jave - Koha.net

Pas vendimit të Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën, shkruan BBC të enjten. Nëse vendi skandinav vendos t’i bashkohet aleancës, do t'i jepte fund 200 vjetëve...

Finlanda: Putini është fajtor që NATO po zgjerohet

para një jave - Medial

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë vetëm me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Anëtarësimi...

Po Suedia a do t’i bashkohet NATO’s?

para një jave - Gazeta Express

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën veriatlantike, Suedia pritet të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit...

Rusia kërcënon me sulm Finlandën dhe Suedinë

para një jave - Tetova Sot

Vendimi i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n ka nxitur tashmë disa paralajmërime hakmarrëse nga Rusia. Dmitry Polansky, zëvendësambasadori i Rusisë në OKB, i tha UnHerd të enjten se në momentin që Finlanda...

Nuk ka ndodhur asnjëherë, rruga e shpejtë e Finlandës dhe Suedisë për në NATO

para një jave - ABC News

Finlanda dhe Suedia do t’i bashkohen NATO-,ndërkohë që pritet të paraqesin kërkesën e tyre zyrtare për t’u bashkuar në aleancën ushtarake në fillim të javës së ardhshme. Burime diplomatike evropiane,citojnë...

Po Suedia a do t’i bashkohet NATO-s?

para një jave - Klan

Po Suedia a do t’i bashkohet NATO-s? Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia pritet të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund...

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - GazetaBlic

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda,...

Finlanda: Putini është fajtor që NATO po zgjerohet

para një jave - Shenja

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë vetëm me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Anëtarësimi...

A mund t'i bashkohet Suedia NATO-s?

para një jave - Syri.net Kosova

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit ushtarak....

Dita 78: OKB-ja do të hetojë vrasjet, torturat dhe abuzimet e tjera në Ukrainë

para një jave - Portalb

Finlanda duhet të paraqesë kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten. “Finlanda...

Finlanda: Putini duhet të fajësojë veten për zgjerimin e NATO-s

para një jave - Albeu

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë tërësisht me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Finlanda...

Putini e sheh si kërcënim zgjerimin e NATO-s, pas aplikimit të Finlandës

para një jave - Zeri

Finlanda thotë se aplikimi për t'u bashkuar me NATO-n ka të bëjë vetëm me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Ky kërcënim...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - Alsat-M

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit ushtarak....

Veteranët finlandezë mbështesin anëtarësimin në NATO

para një jave - Panorama

Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi qeveria e saj shprehu qëndrimin pro anëtarësimit në aleancën ushtarake. Si Finlanda, edhe Suedia pritet që gjatë ditëve të ardhshme të aplikojnë...

Mes kërcënimeve të Rusisë, Finlanda drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - TV21

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Syri.net Kosova

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Finlanda: Putini duhet të fajësojë veten për zgjerimin e NATO-s

para një jave - ABC News

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë tërësisht me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Finlanda...

Veteranët finlandezë mbështesin anëtarësimin në NATO

para një jave - Zëri i Amerikës

Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi qeveria e saj shprehu qëndrimin pro anëtarësimit në aleancën ushtarake. Si Finlanda, edhe Suedia pritet që gjatë ditëve të ardhshme të aplikojnë...

Finlandës mund t’i duhet deri në një vit që t’i bashkohet NATO-s

para një jave - Arbresh

Finlandës i është thënë nga krerët e NATO-s se mund t’i duhet deri në një vit që vendi të bashkohet me aleancën ushtarake. Qeverisë në Helsinki i ishte premtuar se procesi i anëtarësimit në NATO do të...

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Vizion Plus

– Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se...

SHBA mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

para një jave - Arbresh

SHBA- Finlanda dhe Suedia duket se nuk kanë ndërmend të ndalen për t’u anëtarësuar në NATO. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar mbështetje për anëtarësimin e tyre, pavarësisht kërcënimeve të Rusisë....

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Bota Sot

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda,...

Finlanda zgjedh të anëtarësohet në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - NOA

Finlandë- Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit...

Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Zëri i Amerikës

STOKLHOM / HELSINKI - Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin...

MPJ-ja ruse: Do të duhet të ndërmarrim “hapa ushtarake-teknike” për shkak të vendimit të Finlandës për hyrje në NATO

para një jave - Koha.mk

Rusia sot paralajmëroi se do të duhet të ndërmarrim “hapa ushtarake-teknike” për shkak të vendimit të Finlandës që të bëhet anëtare e NATO-s. Ministria ruse e Punëve të jashtme kumtoi se aderimi i Finlandës...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - InfoShqip

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Në Finlandë, që nga lufta e Rusisë në Ukrainë, popullariteti i NATO-s ka arritur në një nivel rekord...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - ABC News

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit ushtarak....

Po Suedia a do t’i bashkohet NATO’s?

para një jave - Tetova Sot

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën veriatlantike, Suedia pritet të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit...

Dita 78: Forcat ruse vazhduan ofensivën drejt qytetit Odesa

para një jave - Portalb

Finlanda duhet të paraqesë kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten. “Finlanda...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Indeks online

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Përkundër kërcënimeve nga Rusia, Finlanda drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - OraInfo

Finlanda po synon të jetë pjesë e NATO-s. Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e...

Rusia kërcënon ta ndërpresë furnizimin me gaz për Finlandën

para një jave - Koha.net

Rusia mund të ndalojë, duke nisur nga e premtja, furnizimet e saj me gaz për Finlandën, për shkak të vendimit të shtetit skandinav për të aplikuar për anëtarësim në NATO, raportoi Sky News të enjten. Politikanët...

Nuk ka ndodhur asnjëherë, rruga e shpejtë e Finlandës dhe Suedisë për në NATO

para një jave - Insajderi.org

Finlanda dhe Suedia do t’i bashkohen NATO-,ndërkohë që pritet të paraqesin kërkesën e tyre zyrtare për t’u bashkuar në aleancën ushtarake në fillim të javës së ardhshme. Burime diplomatike evropiane,citojnë...

Finlanda, porosi Putinit: Fajëso veten për zgjerimin e NATO-s

para një jave - Tetova Sot

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë tërësisht me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Finlanda...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - GazetaBlic

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Panorama

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Rusia pritet ta shkurtojë sasinë e dërguar të gazit në Finlandë

para një jave - Telegrafi

Rusia gjatë ditës së nesërme mund të shkurtojë furnizimet e saja me gaz në Finlandë. Kjo do të ndodhte një ditë pasi udhëheqësit finlandezë thanë se do të aplikojnë pa vonesë për anëtarësim në NATO. Politikanët...

Finlanda, një hap më pranë anëtarësimit në NATO

para një jave - Bota Sot

Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin me anë të një deklarate shprehën qëndrimin e tyre se janë pro anëtarësimit...

Hapat e mundshëm për Suedinë dhe Finlandën drejt anëtarësimit në NATO

para një jave - Koha.net

Invadimi i Rusisë në Ukrainë ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë drejt pikës për aplikim për anëtarësim në aleancë në ditët në vazhdim. Të dy vendet janë partnerë të afërt të aleancës 30-anëtarëshe. Duke iu...

Tërbohet Putin e kërcënon me armëve bërthamore në kufi me Finlandën pas njoftimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Alsat-M

Nga Kremlini të enjten është thënë se lëvizja e Finlandës drejt anëtarësimit në NATO është kërcënim direkt ndaj Rusisë dhe ndaj stabilitetin të të gjithë kontinentit të Evropës dhe janë zotuar se do të...

Po Suedia a do t’i bashkohet NATO’s?

para një jave - Infokusi

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën veriatlantike, Suedia pritet të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit...

Rusia pritet të reduktojë sasinë e dërguar të gazit në Finlandë

para një jave - GazetaBlic

Rusia gjatë ditës së nesërme mund të shkurtojë furnizimet e saja me gaz në Finlandë. Kjo do të ndodhte një ditë pasi udhëheqësit finlandezë thanë se do të aplikojnë pa vonesë për anëtarësim në NATO. Politikanët...

“Nëse Finlanda i bashkohet NATO-s, nisim ‘hakmarrjen”, kërcënimi i Rusisë

para një jave - Mapo

Rusia ka reaguar ashpër duke kërcënuar Finlandën në lidhje me kërkesën që ky shtet bëri për tu anëtarësuar në NATO. Finlanda “duhet të jetë e vetëdijshme për përgjegjësinë dhe pasojat” e anëtarësimit në...

Finlanda pro aplikimit në NATO, mediat vendase: Rusia do të ndërpresë gazin

para një jave - Zeri

Rusia mund të ndalojë furnizimin e saj me gaz në Finlandë të premten, sipas një raporti të mediave. Politikanët e vendit janë paralajmëruar për këtë veprim, raportoi gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar...

Finlanda drejt NATO-s, Rusia tregon çfarë e pret nëse bashkohet

para një jave - Albeu

Teksa Finlanda bën përgatitjet për një antarësim të mundshëm në NATO, një kërcënim i frikshëm ka ardhur nga Rusia. Ministria e Jashtme ruse është shprehur se Finlanda “duhet të jetë e vetëdijshme për përgjegjësinë...

A mund të bashkohet edhe Suedia në NATO?

para një jave - Pa censure

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën, Suedia do të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit ushtarak....

Finlanda pro aplikimit në NATO, mediat vendase: Rusia do të ndërpresë gazin

para një jave - ABC News

Rusia mund të ndalojë furnizimin e saj me gaz në Finlandë të premten, sipas një raporti të mediave. Politikanët e vendit janë paralajmëruar për këtë veprim, raportoi gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar...

Finlanda, një hap më pranë anëtarësimit në NATO

para një jave - Panorama

Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin me anë të një deklarate shprehën qëndrimin e tyre se janë pro anëtarësimit...

Rusia kërcënon me luftë Finlandën pas pozicionimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Top Channel

Rusia ka kërcënuar më luftë Finlandën, pas pozicionimit të shtetit për anëtarësimin në NATO. Përmes një deklarate, Ministria e Jashme e Rusisë tha se Kremlini do të detyrohet t’i përgjigjet afrimit tëFinlandës...

Moska: Anëtarësimi i Finlandës në NATO paraqet kërcënim për Rusinë

para një jave - ATV Live

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë – dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë apo...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Infokusi

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Rusia pritet ta shkurtojë sasinë e dërguar të gazit në Finlandë

para një jave - InfoShqip

Rusia gjatë ditës së nesërme mund të shkurtojë furnizimet e saja me gaz në Finlandë. Kjo do të ndodhte një ditë pasi udhëheqësit finlandezë thanë se do të aplikojnë pa vonesë për anëtarësim në NATO. Politikanët...

Anëtarësimin e Finlandës në NATO, Kremlini e quan një kërcënim për Rusinë “dhe një arsye për një përgjigje simetrike”

para një jave - Telegrafi

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë – dhe se sipas Rusisë, zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë...

“Rrugë e shpejtë”, procesi i anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda muajit

para një jave - Dosja.al

BRUKSEL – Finlanda dhe Suedia do t’i bashkohen procesit përmbledhës nëse paraqesin kërkesën e tyre zyrtare të pritshme për t’u bashkuar me NATO-n në fillim të javës së ardhshme. Burime diplomatike evropiane...

Rusia kërcënon Finlandën dhe Suedinë pas aplikimit në NATO

para një jave - Bota Sot

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO. Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën...

A do t’i bashkohet NATO’s Suedia?

para një jave - Insajderi.org

Pas lëvizjes së Finlandës për t’u bashkuar me aleancën veriatlantike, Suedia pritet të shpallë vendimin e saj të dielën. Nëse vendi skandinav vendos të bashkohet, do t’i jepte fund 200 viteve të mos-angazhimit...

Pse anëtarësimi i Finlandës në NATO është një lajm shumë i keq për Putinin?

para një jave - Zhurnal

Fillimi i agresionit në Ukrainë nga ana e Vladimir Putinit ka rezultuar me “hapjen e një sërë frontesh”. Por një nga pasojat më katastrofike nga të gjitha për presidentin rus është perspektiva gjithnjë...

Stoltenberg thotë se Finlanda do të mirëpritet ngrohtësisht në NATO

para një jave - RTV 21

Finlanda do të “mirëpritet ngrohtësisht në NATO”, tha shefi i aleancës ushtarake Jens Stoltenberg pasi politikanët kryesorë të vendit thanë se dëshironin të anëtarësoheshin. “Ky është një vendim sovran...

Finlanda një hap pranë NATO-s, reagon Moska

para një jave - Klan Macedonia

KRERËT E FINLANDËS: ANËTARËSIMI NË NATO RRIT SIGURINË E VENDIT Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin me anë të...

Televizioni shtetëror rus lëshon akuzat e forta: Përfituesi kryesor i rastit të Finlandës është SHBA dhe Biden

para një jave - Albeu

Televizioni shtetëror rus ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për ngritjen e një “perdeje të re të hekurt” në Evropë në një përgjigje të furishme ndaj Finlandës që shpalli synimin e saj për t’u bashkuar me...

Rusia kërcënon Finlandën: Do detyrohemi të ndërmarrim hapa hakmarrëse ushtarake

para një jave - Aktuale

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO. Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën...

Oferta e Finlandës për anëtarësim në NATO, Rusia: Do të detyrohemi të ndërmarrim hapa hakmarrës

para një jave - Klan

Oferta e Finlandës për anëtarësim në NATO, Rusia: Do të detyrohemi të ndërmarrim hapa hakmarrës Në përgjigje të deklaratës së liderëve të Finlandës, të cilët u shprehën pro bashkimit me alencën ushtarake...

Rusia vazhdon me kërcënimet e saj

para një jave - Bota Sot

Një tjetër kërcënim sapo ka dalë nga Moska në përgjigje të vendimit të Finlandës për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, raporton Sky news, përcjell "Bota sot" “Aderimi i Finlandës në NATO është...

Prezantuesja e televizionit rus: Përfituesi kryesor nga Finlanda është Amerika dhe Biden

para një jave - Mapo

Televizioni shtetëror rus ka akuzuar Shtetet e Bashkuara pas aplikimit të Finlandës për t’ju bashkuar NATO-s. Olga Skabeyeva , një nga prezantueset e televizionit shtetëror rus tha se, nga e gjithë ngjarja,...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO përbën kërcënim për Rusinë

para një jave - Portalb

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të përbënte një kërcënim për sigurinë e Rusisë, pasi dy vendet, të trazuara nga lufta në Ukrainë, sinjalizuan...

Krerët e Finlandës pajtohen: Bashkim me NATO-n sa më parë, analistët: Tërmet gjeopolitik!

para një jave - Top Channel

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja e këtij shteti, Sanna Marin, kërkuan njëzëri që Finlanda të anëtarësohet në NATO, “pa vonesa”.Të dy liderët thanë në një deklaratë të përbashkët...

Kremlini e sheh si kërcënim “anëtarësimin” e Finlandës në NATO

para një jave - RTV 21

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe masa nuk do të kontribuonte për më shumë siguri, tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. “Siç kemi...

BE: Finlanda mori një vendim historik për NATO-n

para një jave - RTK

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel përshëndeti njoftimin, sipas tij “historik”, të liderëve finlandezë për mbështetjen për anëtarësimin në NATO si një nxitje të rëndësishme për sigurinë evropiane....

Finlanda pro aplikimit në NATO, vjen deklarata e parë nga Kremlini

para një jave - Syri.net Kosova

Ndërkohë që lufta në Ukrainë e cila nisi me sulmin e forcave ruse po vazhdon prej javësh, sytë e botës sot janë kthyer në veri të Europës, pasi Finlanda deklaroi se do të aplikojë për anëtarësim në NATO....

Ukraina vlerëson gatishmërinë e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s, thotë Zelensky

para një jave - Klan Kosova

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai përgëzon gatishmërinë e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, pasi udhëheqësit e vendit njoftuan zyrtarisht mbështetjen e tyre për t’u bashkuar me aleancën...

Rusia kërcënon me luftë dy shtetet evropiane pas aplikimit në NATO

para një jave - Zeri

Kremlini zyrtar ka kërcënuar me luftë Suedinë dhe Finlandën pas nismës së këtyre dy shteteve për t’iu bashkuar NATO-s. Deklarata u bë sot në mesditë teksa Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se “do të...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - Klan

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n Pas deklaratës së përbashkët të liderëve të Finlandës ku shpreheshin pro bashkimit me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg...

Finlanda, një hap më pranë anëtarësimit në NATO

para një jave - Zëri i Amerikës

Finlanda është një hap më pranë anëtarësimit në NATO, pasi Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin me anë të një deklarate shprehën qëndrimin e tyre se janë pro anëtarësimit...

‘Ata mund të na presin gazin’, Finlanda pret ‘hakmarrjen’ ruse pas kërkesës për në NATO

para një jave - Dosja.al

FINLANDË- Vendimi i Finlandës për të filluar procesin e anëtarësimit në NATO mund të çojë në hakmarrje ruse pasi zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov, nuk e fshehu pakënaqësinë e Kremlinit me lëvizjet...

“Anëtarësimi i Finlandës do ta fuqizonte NATO-n”

para një jave - Alsat-M

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës në Aleancë do ta forconte këtë të fundit. “Nëse Finlanda vendosin që të aplikojnë, ata do të mirëpriten ngrohtë...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Alsat-M

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

Rusia kërcënon me luftë Suedinë dhe Finlandën pas aplikimit për NATO

para një jave - ABC News

Kremlini zyrtar ka kërcënuar me luftë Suedinë dhe Finlandën pas nismës së këtyre dy shteteve për t’iu bashkuar NATO-s. Deklarata u bë sot në mesditë teksa Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se “do të...

Ukraina vlerëson gatishmërinë e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s, thotë Zelensky

para një jave - GazetaBlic

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai përgëzon gatishmërinë e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, pasi udhëheqësit e vendit njoftuan zyrtarisht mbështetjen e tyre për t’u bashkuar me aleancën...

Finlanda pozicionohet për anëtarësim në NATO

para një jave - Bota Sot

Presidenti finlandez dhe kryeministrja e vendit u shprehën publikisht të enjten për shtrimin e kërkesës për anëtarësimin "pa vonesë" të vendit në NATO. Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö dhe kryeministrja...

Aplikimi i Finlandës në NATO, reagon Moska

para një jave - Mapo

Rusia ka reaguar pas deklaratave të presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministres Sanna Marin se, Finlanda do të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s. “Finlanda...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Bota Press

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Reporteri

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’u bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

“Ju e shkaktuat këtë”, mes presionit të Rusisë, Finlanda zgjedh të anëtarësohet në NATO

para një jave - FaxWeb

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

para një jave - Ekonomia Online

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës,...

Oferta e Finlandës për anëtarësim në NATO, Rusia: Do të detyrohemi të ndërmarrim hapa hakmarrës

para një jave - Klan Macedonia

Në përgjigje të deklaratës së liderëve të Finlandës, të cilët u shprehën pro bashkimit me alencën ushtarake të NATO-s, Moska ka reaguar me kërcënime. “Aderimi i Finlandës në NATO është një ndryshim rrënjësor...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë

para një jave - Koha.net

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t'iu bashkuar NATO-s një kërcënim për Rusinë, i cili nuk do të ndihmojë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë. Duke iu përgjigjur njoftimit të mëparshëm...

Zelensky përgëzon Finlandën për gatishmërinë për anëtarësim në NATO

para një jave - Koha.net

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përgëzuar Finlandën për “gatishmërinë e saj për të aplikuar për anëtarësim në NATO”. Duke shkruar në mediat sociale, Zelensky tha se kishte folur me Presidentin...

Stoltenberg për aplikimin e Finlandës: Do të mirëpriten ngrohtësisht në NATO

para një jave - Bota Sot

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka thënë: "Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten ngrohtësisht në NATO dhe procesi i anëtarësimit do të jetë i qetë dhe i shpejtë", raporton...

Kremlini paralajmëron Finlandën nëse anëtarësohet në NATO

para një jave - Bota Sot

Kremlini ka thënë se lëvizjen e Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n e konsideron një kërcënim për Rusinë - dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë apo...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO ‘pa vonesë’

para një jave - Fakte

Udhëheqësi i Finlandës ka thënë se vendi duhet të aplikojë në NATO “pa vonesë” ndërsa agresioni rus i Ukrainës vazhdon. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë presidenti Sauli Niinisto ai...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Fakte

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO, kërcënim për Rusinë

para një jave - Klan

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO, kërcënim për Rusinë Rusia është shprehur se plani i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n është një kërcënim për Rusinë dhe sipas Kremlinit, zgjerimi i bllokut...

Suedia po merr në konsideratë hapat e Finlandës drejt NATO-s

para një jave - RTV 21

Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde thotë se Suedia do të marrë në konsideratë vlerësimet e Finlandës për anëtarësimin në NATO, pasi gjithashtu shqyrton mundësinë e anëtarësimit në aleancën ushtarake....

Zelensky përgëzon lëvizjen e Finlandës në NATO

para një jave - RTV 21

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka përgëzuar Finlandën për “gatishmërinë e saj për të aplikuar për anëtarësim në NATO”. Duke shkruar në mediat sociale, Zelensky tha se kishte folur me Presidentin...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Ina

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

Moska: Anëtarësimi i Finlandës në NATO paraqet kërcënim për Rusinë

para një jave - Indeks online

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë – dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë apo...

Zelensky përgëzon Finlandën për gatishmërinë për anëtarësim në NATO

para një jave - Alsat-M

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përgëzuar Finlandën për “gatishmërinë e saj për të aplikuar për anëtarësim në NATO”. Duke shkruar në mediat sociale, Zelensky tha se kishte folur me Presidentin...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO padyshim një kërcënim për Rusinë

para një jave - GazetaBlic

Rusia thotë se plani i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n është “padyshim” një kërcënim për veten. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bëjë Evropën...

Deputetja finlandeze: Ndjejmë kërcënim nga Rusia

para një jave - RTV 21

Elina Valtonen, deputete finlandeze, tregoi se si e sheh Finlanda situatën e sigurisë në lidhje me Rusinë. “Ne ndiejmë një kërcënim nga Rusia, nuk mendoj se ky kërcënim u zhduk plotësisht. Finlanda kurrë...

Zelensky përgëzon Finlandën për gatishmërinë për anëtarësim në NATO

para një jave - Ina

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përgëzuar Finlandën për “gatishmërinë e saj për të aplikuar për anëtarësim në NATO”. Duke shkruar në mediat sociale, Zelensky tha se kishte folur me Presidentin...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO, kërcënim për Rusinë

para një jave - Klan Macedonia

Rusia është shprehur se plani i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n është një kërcënim për Rusinë dhe sipas Kremlinit, zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bëjë Evropën apo botën më të qëndrueshme. Në...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - Albeu

Në dritën e ofertës së Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg thotë se anëtarësimi i vendit do të forconte aleancën dhe vetë Finlandën. “Nëse Finlanda...

Finlanda pro hyrjes në NATO/ “Anëtarësimi në aleancë do forconte sigurinë e vendit”

para një jave - Vizion Plus

Lufta në Ukrainë dhe frika për një përshkallëzim të mundshëm të  sulmeve në vendet e tjera baltike ka shtyrë Finlandën të kërkojë anëtarësim sa më të shpejtë në NATO. Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto,...

Finlanda duhet të aplikojë “pa vonesa” për anëtarësim në NATO

para një jave - GazetaBlic

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministrja e këtij shteti, Sanna Marin, kanë bërë thirrje për anëtarësimin “pa vonesa” të Finlandës në NATO. Të dy liderët kanë thënë në një konferencë të...

“Anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë”- Reagon ashpër Kremlini: Një arsye më shumë për…

para një jave - Panorama

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s një kërcënim për Rusinë, i cili nuk do të ndihmojë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë. Duke iu përgjigjur njoftimit të mëparshëm...

Stoltenbergu: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - Zeri

Pas vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg tha se anëtarësimi i vendit do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën, sipas BBC. “Nëse Finlanda...

Pse anëtarësimi i Finlandës në NATO është një lajm shumë i keq për Putinin?

para një jave - Telegrafi

Fillimi i agresionit në Ukrainë nga ana e Vladimir Putinit ka rezultuar me “hapjen e një sërë frontesh”. Por një nga pasojat më katastrofike nga të gjitha për presidentin rus është perspektiva gjithnjë...

Finlanda: Do ta forcojmë edhe më shumë NATO-n

para një jave - Koha.mk

Ministri i Jashtëm finlandez, Pekka Haavisto, pas deklarimit të synimit të vendit të tij për të aplikuar për anëtarësim në NATO, tha se ata “do ta forcojnë NATO-n më shumë si një aleat të ardhshëm”, transmeton...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta forconte NATO-n

para një jave - GazetaBlic

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se anëtarësimi i Finanlandës do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën. “Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten ngrohtësisht...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - ABC News

Pas vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg tha se anëtarësimi i vendit do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën, sipas BBC. “Nëse Finlanda...

Rusia kërcënon me luftë Finlandën pas pozicionimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Shenja

Rusia ka kërcënuar më luftë Finlandën, pas pozicionimit të shtetit për anëtarësimin në NATO. Përmes një deklarate, Ministria e Jashme e Rusisë tha se Kremlini do të detyrohet t’i përgjigjet afrimit tëFinlandës...

Danimarka dhe Estonia thonë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në NATO

para një jave - Alsat-M

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO pengon stabilitetin dhe sigurinë në Evropë

para një jave - Zeri

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha ditën e sotme presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë!

para një jave - NOA

Rusia e shprehu sot hapur kundërshtinë e saj për anëtarësimin e Finlandës në NATO. Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, një kërcënim për Rusinë. Kurae shtoi...

Finlanda sot konfirmoi aplikimin për NATO, Rusia nesër mund t’ia ndalë gazin

para një jave - Periskopi

Rusia mund t’i ndalë furnizimet me gaz për Finlandën që nga nesër, një ditë pasi liderët finlandezë thanë se ata do të aplikojnë “pa vonesë” për anëtarësim në NATO, sipas gazetës lokale, Iltalehti, përcjell...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Telegrafi

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit...

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO, një kërcënim për Rusinë

para një jave - Albeu

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha ditën e sotme presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët...

Rusia kërcënon me luftë Finlandën pas pozicionimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Infokusi

Rusia ka kërcënuar më luftë Finlandën, pas pozicionimit të shtetit për anëtarësimin në NATO. Përmes një deklarate, Ministria e Jashme e Rusisë tha se Kremlini do të detyrohet t’i përgjigjet afrimit tëFinlandës...

“Një kërcënim për Rusinë”, Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO pengon stabilitetin dhe sigurinë në Europë

para një jave - ABC News

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha ditën e sotme presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Zhurnal

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Rusia kërcënon me luftë Finlandën pas pozicionimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Tetova Sot

Rusia ka kërcënuar më luftë Finlandën, pas pozicionimit të shtetit për anëtarësimin në NATO. Përmes një deklarate, Ministria e Jashme e Rusisë tha se Kremlini do të detyrohet t’i përgjigjet afrimit tëFinlandës...

Danimarka dhe Estonia mbështesin vendimin e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Top Channel

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen është shprehur se Danimarka do të mirëpresë Finlandën në NATO dhe do të punojë për anëtarësimin e saj sa më shpejt. Ajo tha se vendimi “do të forcojë NATO-n dhe sigurinë...

Danimarka dhe Estonia mirëpresin vendimin e Finlandës për aplikim në NATO

para një jave - Koha.net

Danimarka dhe Estonia kanë mirëpritur vendimin e Finlandës për aplikim në NATO. Estonia ka mirëpritur pranimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në këtë organizatë, por ka paralajmëruar për përgatitjet...

Çfarë do të bëjë Rusia tashmë që Finlanda aplikoi për në Nato? Vjen reagimi urgjent nga Kremlini

para një jave - Bota Press

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të përbënte një kërcënim për sigurinë e Rusisë, pasi dy vendet, të trazuara nga lufta në Ukrainë, sinjalizuan...

Finlanda në NATO/ Lëvizja që shënon një ndryshim të madh gjeopolitik

para një jave - Syri.net Kosova

Finlanda ka deklaruar se do të aplikojë për anëtarësim në NATO. Kjo lëvizje e rëndësishme vjen në mesin e luftës mes Ukrainës dhe Rusisë Nga Katya Adler, BBC Ky është një ndryshim shumë i madh gjeopolitik...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO ‘pa vonesë’

para një jave - Zhurnal

Udhëheqësi i Finlandës ka thënë se vendi duhet të aplikojë në NATO “pa vonesë” ndërsa agresioni rus i Ukrainës vazhdon. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë presidenti Sauli Niinisto ai...

Lëvizja e Finlandës shënon një ndryshim të madh gjeopolitik

para një jave - RTV 21

Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, kështu thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të...

Nisma e tyre për t’iu bashkuar NATO-s/ Rusia kërcënon me luftë dy shtetet europiane

para një jave - Java News

Kremlini zyrtar ka kërcënuar me luftë Suedinë dhe Finlandën pas nismës së këtyre dy shteteve për t’iu bashkuar NATO-s. Deklarata u bë sot në mesditë teksa Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se “do të...

​Stoltenberg: Procesi i anëtarësimit të Finlandës në NATO do të ishte i qetë dhe i shpejtë

para një jave - Arbresh

Anëtarësimi i Finlandës në NATO do të forconte aleancën ushtarake perëndimore dhe Finlandën, tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten...

Finlanda: Ndihemi të frikësuar nga Rusia

para një jave - ABC News

Elina Valtone, deputetja finlandeze tha se Finlanda ndihet e rrezikuar nga Rusia për sa i përket çështjes së sigurisë, shkruan BBC. “ Ne ndihemi të kërcënuar nga Rusia, dhe nuk mendoj se ky kërcënim është...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Medial

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Frikë nga lufta! Finlanda njofton vendimin për tu anëtarësuar në NATO

para një jave - Top Channel

Presidenti dhe kryeministrja e Finlandës njoftuan mbështetjen për anëtarësimin në NATO këtë të enjten, duke e çuar vendin nordik që ndan një kufi prej 800 miljesh me Rusinë, një hap më afër anëtarësimit...

Udhëheqësit finlandezë thonë se “Finlanda duhet të aplikojë pa vonesë për anëtarësim në NATO”

para një jave - Klan Kosova

Në një deklaratë të sotme të përbashkët, presidenti dhe kryeministrja e Finlandës njoftuan mbështetjen e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, duke lëvizur vendin nordik – i cili ndan një kufi prej rreth 1300...

Finlanda sot drejt aplikimit për anëtarësim në NATO

para një jave - TV21

Finlanda sapo ka thënë se është në favor të aplikimit për t’u bashkuar me NATO-n. Mbeten edhe disa hapa përpara se procesi i aplikimi të fillojë, aplikim ky që ka ka mbështetje të gjerë nga anëtarët e...

Finlanda pro aplikimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Klan Macedonia

“Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s”, kanë deklaruar presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët...

Finlanda konfirmon se do të aplikojë që t’i bashkohet NATO-s

para një jave - Koha.net

Finlanda duhet të aplikojë për t’iu bashkuar NATO-s dhe atë pa vonesa, ka thënë presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin të enjten. Krerët e Finlandës kanë publikuar një deklaratë...

Historike: Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NATO

para një jave - Syri.net Kosova

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja. Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë,...

Tërbohet Putin e kërcënon me armëve bërthamore në kufi me Finlandën pas njoftimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Gazeta Metro

Nga Kremlini të enjten është thënë se lëvizja e Finlandës drejt anëtarësimit në NATO është kërcënim direkt ndaj Rusisë dhe ndaj stabilitetin të të gjithë kontinentit të Evropës dhe janë zotuar se do të...

E fundit/Finlanda konfirmon se do të aplikojë që t’i bashkohet NATO-s

para një jave - Alsat-M

Finlanda duhet të aplikojë për t’iu bashkuar NATO-s dhe atë pa vonesa, ka thënë presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin të enjten. Krerët e Finlandës kanë publikuar një deklaratë...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO, vjen reagimi i Zelensky-t

para një jave - ABC News

Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö sapo ka postuar në Twitter se ka folur me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe se ky i fundit ka shprehur mbështetjen për hapat e Finlandës drejt anëtarësimit...

Finlanda dhe Suedia drejt anëtarësimit në NATO, kompleksiteti dhe pasojat e mundshme

para një jave - ABC News

Finlanda ka njoftuar këtë mëngjes synimin e saj për të aplikuar për anëtarësimin në NATO dhe Suedia pritet të ndjekë të njejtën rrugë, sipas skynews. A ka ndonjë pengesë? Të dy vendet po kërkojnë garanci...

Historike: Finlanda pro anëtarësimit “pa vonesa” në NATO

para një jave - Reporteri

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja. Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë,...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO ‘pa vonesë’

para një jave - Telegrafi

Udhëheqësi i Finlandës ka thënë se vendi duhet të aplikojë në NATO “pa vonesë” ndërsa agresioni rus i Ukrainës vazhdon. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë presidenti Sauli Niinisto ai...

Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesa”

para një jave - Panorama

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja e këtij shteti, Sanna Marin, kanë bërë thirrje për anëtarësimin e Finlandës në NATO, “pa vonesa”. Të dy liderët kanë thënë në një konferencë të...

Finlanda pro anëtarësimit në NATO

para një jave - RTV 21

Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, kështu thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të...

Finlanda është gati të shpallë planet rreth NATO-s

para një jave - RTV 21

Qeveria e Finlandës është gati të njoftojë nëse do të aplikojë për t’u bashkuar me NATO-n, kështu duke braktisur qëndrimin e saj tradicionalisht neutral, transmeton rtv21.tv. Mbështetja për një lëvizje...

Finlanda pozicionohet për anëtarësim në NATO

para një jave - DW

Presidenti finlandez dhe kryeministrja e vendit u shprehën publikisht të enjten për shtrimin e kërkesës për anëtarësimin "pa vonesë" të vendit në NATO. Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö dhe kryeministrja...

Rusia kërcënon Finlandën dhe Suedinë pas aplikimit në NATO

para një jave - Ekonomia Online

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO. Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën...

Stoltenbergu: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - Shenja

Pas vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg tha se anëtarësimi i vendit do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën, sipas BBC. “Nëse Finlanda...

Finlanda më e vendosur se kurrë për tu anëtarësuar në NATO, reagimet e para nga BE

para një jave - ABC News

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten e 12...

Finlanda pro aplikimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Klan

Finlanda pro aplikimit për anëtarësim në NATO “Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s”, kanë deklaruar presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja...

“Anëtarësimi i Finlandës në NATO është kërcënim për Rusinë”/ Kremlini reagon ashpër: Një arsye më shumë për…

para një jave - Java News

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë apo në...

Finlanda konfirmon se do të aplikojë që t’i bashkohet NATO-s

para një jave - Ina

Finlanda duhet të aplikojë për t’iu bashkuar NATO-s dhe atë pa vonesa, ka thënë presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin të enjten. Krerët e Finlandës kanë publikuar një deklaratë...

Në rast të ndonjë sulmi rus, Suedia do ta ketë mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar

para një jave - Kallxo

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka premtuar ta mbështesë Suedinë kundër kërcënimeve të mundshme ruse në çdo mënyrë të nevojshme, ndërkohë që ka udhëtuar në dy shtete skandinave, Suedi...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta forconte NATO-n

para një jave - Infokusi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se anëtarësimi i Finanlandës do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën. “Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten ngrohtësisht...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Infokusi

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’u bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

Finlanda pro aplikimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Bota Sot

Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten,...

Finlanda: Duhet të aplikojmë për anëtarësim në NATO pa vonesë

para një jave - Mapo

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin kanë thënë se Finlanda do të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s. “Gjatë kësaj pranvere është zhvilluar...

Historike: Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NATO

para një jave - Aktuale

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja. Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë,...

Çfarë do të bëjë Rusia tashmë që Finlanda aplikoi për në Nato? Vjen reagimi i fortë nga Kremlini

para një jave - FaxWeb

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të përbënte një kërcënim për sigurinë e Rusisë, pasi dy vendet, të trazuara nga lufta në Ukrainë, sinjalizuan...

Rusia kërcënon me luftë Suedinë dhe Finlandën pas aplikimit për NATO

para një jave - Arbresh

Kremlini zyrtar ka kërcënuar me luftë Suedinë dhe Finlandën pas nismës së këtyre dy shteteve për t’iu bashkuar NATO-s. Deklarata u bë sot në mesditë teksa Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se “do të...

Finlanda vendos për anëtarësim në NATO

para një jave - Zeri

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten. “Finlanda...

Rusia kërcënon me luftë Finlandën pas pozicionimit për anëtarësim në NATO

para një jave - Lajm

Rusia ka kërcënuar më luftë Finlandën, pas pozicionimit të shtetit për anëtarësimin në NATO. Përmes një deklarate, Ministria e Jashme e Rusisë tha se Kremlini do të detyrohet t’i përgjigjet afrimit tëFinlandës...

Kthesa historike e Finlandës, bën kërkesë për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Albeu

Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët sot. “Finlanda...

Dita e 78 e luftës: Finlanda do të shpallë planin e anëtarësimit në NATO

para një jave - Klan

Dita e 78 e luftës: Finlanda do të shpallë planin e anëtarësimit në NATO ◾Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin do të përcaktojnë ditën e sotme qëndrimet e tyre për anëtarësimin...

Ministri i Jashtëm finlandez: Do ta forcojmë edhe më shumë NATO-n

para një jave - Arbresh

Ministri i Jashtëm finlandez, Pekka Haavisto, pas deklarimit të synimit të vendit të tij për të aplikuar për anëtarësim në NATO, tha se ata “do ta forcojnë NATO-n më shumë si një aleat të ardhshëm”, transmeton...

Finlanda do të paraqesë kërkesë për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Albeu

Finlanda duhet të paraqesë një kërkesë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët sot. “Finlanda...

Goditja e madhe për Rusinë, Finlanda pritet të aplikojë të dielën në NATO, Suedia të hënën!

para një jave - Indeks online

Presidenti finlandez Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin janë shprehur në favor të anëtarësimit të vendit të tyre në NATO. Në një deklaratë të përbashkët të enjten, të dy liderët miratuan anëtarësimin...

Merret vendimi, Finlanda pro aplikimit për anëtarësimin në NATO

para një jave - ABC News

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten e 12...

Finlanda: Ndihemi të frikësuar nga Rusia

para një jave - InfoShqip

Finlanda ka njoftuar këtë mëngjes synimin e saj për të aplikuar për anëtarësimin në NATO dhe Suedia pritet të ndjekë të njejtën rrugë. Elina Valtone, deputetja finlandeze tha se Finlanda ndihet e rrezikuar...

Rusia kërcënon me luftë dy shtetet europiane pas aplikimit në NATO

para një jave - Epoka e Re

Kremlini zyrtar ka kërcënuar me luftë Suedinë dhe Finlandën pas nismës së këtyre dy shteteve për t’iu bashkuar NATO-s. Deklarata u bë sot në mesditë teksa Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se “do të...

Ukraina vlerëson gatishmërinë e Finlandës për t’iu bashkuar NATO-s, thotë Zelensky

para një jave - Lajm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai përgëzon gatishmërinë e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, pasi udhëheqësit e vendit njoftuan zyrtarisht mbështetjen e tyre për t’u bashkuar me aleancën...

Finlanda: Do ta forcojmë edhe më shumë NATO-n

para një jave - Arbresh

Ministri i Jashtëm finlandez, Pekka Haavisto, pas deklarimit të synimit të vendit të tij për të aplikuar për anëtarësim në NATO, tha se ata “do ta forcojnë NATO-n më shumë si një aleat të ardhshëm”, transmeton...

Finlanda pritet të shpallë kërkesën për t’u bashkuar me NATO-n

para një jave - News33

Finlanda pritet të shpallë sot kërkesën për t’u bashkuar me NATO-n, ndërkohë që Suedia që ka të ngjarë ndjekë shembullin e saj së shpejti, kanë thënë diplomatë dhe zyrtarë. Pushtimi i Ukrainës riformëson...

Danimarka dhe Estonia thonë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në NATO

para një jave - Fakti Ditor

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta fuqizonte NATO-n

para një jave - Fakti Ditor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës në Aleancë do ta forconte këtë të fundit. “Nëse Finlanda vendosin që të aplikojnë, ata do të mirëpriten ngrohtë...

Stoltenberg: Procesi i anëtarësimit të Finlandës në NATO do të ishte i qetë dhe i shpejtë

para një jave - KosovaPress

Anëtarësimi i Finlandës në NATO do të forconte aleancën ushtarake perëndimore dhe Finlandën, tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten...

Moska: Anëtarësimi i Finlandës në NATO paraqet kërcënim për Rusinë

para një jave - KosovaPress

Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë – dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë apo...

Stoltenbergu: Anëtarësimi i Finlandës do të forconte NATO-n

para një jave - Top24

Pas vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg tha se anëtarësimi i vendit do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën, sipas BBC. “Nëse Finlanda...

Finlanda njofton sot vendimin për tu anëtarësuar në NATO

para një jave - ABC News

Presidenti finlandez Sauli Niinistste pritet të shpallë zyrtarisht sot qëndrimin e tij për kandidaturën e vendit të tij për anëtarësimin në NATO. Sipas presidencës njoftimi pritet të bëhet rreth orës 10...

Stoltenberg reagon ndaj vendimit të Finlandës: “Ju mirëpresim ngrohtësisht”

para një jave - Periskopi

“Finlanda do të mirëpritej ngrohtësisht në NATO”, ka thënë shefi i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, pasi që liderët e vendit skandinav thanë se dëshirojnë anëtarësimin në NATO, shkruan CNN, përcjell...

Stoltenbergu: Anëtarësimi i Finlandës do ta fuqizonte NATO-n

para një jave - Epoka e Re

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës në aleancë do ta forconte këtë të fundit. “Nëse Finlanda vendosin që të aplikojnë, ata do të mirëpriten ngrohtë...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta forconte NATO-n

para një jave - Lajm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se anëtarësimi i Finanlandës do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën. “Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten ngrohtësisht...

“Frika nga Rusia”/ Finlanda pro aplikimit për anëtarësimin në NATO: Do forconte sigurinë tonë

para një jave - Java News

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten e 12...

Pse anëtarësimi i Finlandës në NATO është një lajm shumë i keq për Putinin?

para një jave - Bota Press

Fillimi i agresionit në Ukrainë nga ana e Vladimir Putinit ka rezultuar me “hapjen e një sërë frontesh”. Por një nga pasojat më katastrofike nga të gjitha për presidentin rus është perspektiva gjithnjë...

Finlanda më e vendosur se kurrë për tu anëtarësuar në NATO, reagimet e para nga BE

para një jave - InfoShqip

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten e 12...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Top24

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’u bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

Zelensky përgëzon Finlandën për gatishmërinë për anëtarësim në NATO

para një jave - Top24

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përgëzuar Finlandën për “gatishmërinë e saj për të aplikuar për anëtarësim në NATO”. Duke shkruar në mediat sociale, Zelensky tha se kishte folur me Presidentin...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Lajm

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’u bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme. Duke...

Zelensky përgëzon Finlandën për hapin e saj për anëtarësim në NATO

para një jave - Periskopi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij nga Finlanda, Sauli Niinsto, në lidhje me vendimin e Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO. Presidenti...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO ‘pa vonesë’

para një jave - KosovaPress

Presidenti dhe kryeministri i Finlandës kanë bërë thirrje që vendi të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesë”. Sauli Niinisto dhe Sanna Marin thanë në një deklaratë të përbashkët se prisnin një vendim...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Daily News

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Danimarka mirëpret vendimin e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Infokusi

Shumë vende kanë shprehur mbështetje për anëtarësimin e Finlandës në NATO. Së fundmi, kryeministrja daneze Mette Frederiksen thotë se Danimarka do të mirëpresë Finlandën në NATO dhe do të punojë për ta...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - InFokus

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

Danimarka e mbështet vendimin e Finlandës për anëtarësim në NATO

para një jave - Epoka e Re

Danimarka e ka mirëpritur vendimin e Finlandës për anëtarësim në NATO. Kryeministrja e daneze, Mette Frederiksen, ka thënë se Danimarka do të mirëpresë Finlandën në NATO dhe do të punojë për ta përpunuar...

Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

para një jave - Dosja.al

RUSI- Kremlini ka thënë se e konsideron lëvizjen e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i aleancës ushtarake nuk do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Evropë...

“Një kërcënim për Rusinë”, Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës në NATO pengon stabilitetin dhe sigurinë në Europë

para një jave - Arbresh

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha ditën e sotme presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të...

U paralajmërua nga Rusia të mos e bënte, Finlanda vendos të anëtarësohet në NATO

para një jave - FaxWeb

Presidenti dhe Kryeministrja e Finlandës deklaruan mbështetjen e tyre për anëtarësimin e vendit në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, një vendim që me siguri do të sjellë reagimin e Rusisë,...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Argument

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës...

“Frika nga Rusia”, Finlanda pro aplikimit për anëtarësimin në NATO

para një jave - Tetova Sot

Finlanda do të paraqesë një kërkesë për tu bashkuar me Aleancën Ushtarake të NATO-s, tha presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin në një deklaratë të përbashkët të enjten e 12...

Lëvizja e Finlandës shënon një ndryshim të madh gjeopolitik

para një jave - Dosja.al

FILANDË- Mbështetja publike për anëtarësimin e Filandës dhe Suedisë në NATO është rritur, duke nxitur një shtytje politike edhe pse pengesat për të aplikuar për anëtarësim janë pak komplekse. Sipas BBC...

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - ATV Live

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit...

Danimarka dhe Estonia mirëpresin anëtarësimin e Finlandës në aleancë

para një jave - Arbresh

Anëtarët e NATO-s, Danimarka dhe Estonia thanë se do të mirëpresin bashkimin e Finlandës me aleancën. Në një postim në Twitter të postuar nga Ministria e Shtetit e Danimarkës të enjten, kryeministrja daneze...

Danimarka mirëpret vendimin e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Lajm

Shumë vende kanë shprehur mbështetje për anëtarësimin e Finlandës në NATO. Së fundmi, kryeministrja daneze Mette Frederiksen thotë se Danimarka do të mirëpresë Finlandën në NATO dhe do të punojë për ta...

Finlanda vendos të aplikojë pa vonesë për anëtarësim në NATO

para një jave - Periskopi

Finlanda ka njoftuar se dëshiron t’i bashkohet NATO-s teksa po vazhdon pushtimi rus i Ukrainës, shkruan Sky News, përcjell Periskopi. Presidenti i vendit, Sauli Niinisto, tha se shteti i tij që ndan një...

Finlanda konfirmon se do të aplikojë që t’i bashkohet NATO-s

para një jave - in7

Finlanda konfirmon se do të aplikojë që t’i bashkohet NATO-s Finlanda duhet të aplikojë për t’iu bashkuar NATO-s dhe atë pa vonesa, ka thënë presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna...

Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NATO

para një jave - Arbresh

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, raporton the guardian. Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë,...

Goditja e madhe për Rusinë, Finlanda pritet të aplikojë të dielën në NATO, Suedia të hënën

para një jave - Gazeta Metro

Presidenti finlandez Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin janë shprehur në favor të anëtarësimit të vendit të tyre në NATO. Në një deklaratë të përbashkët të enjten, të dy liderët miratuan anëtarësimin...

Udhëheqësit e Finlandës mbështesin aplikimin për anëtarësim në NATO ‘pa vonesa’!

para një jave - Scan TV

“Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO pa vonesa”, thonë presidenti dhe kryeministri i vendit. Presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin bënë njoftimin e përbashkët të enjten...

Qeveria finlandeze i thotë po anëtarësimit në NATO

para një jave - Epoka e Re

Presidenti finlandez, Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin i thanë po anëtarësimit të Finlandës në NATO, shkruan TT. Finlanda aplikimin për NATO pritet ta dorëzojë javën e ardhshme, të hënën. (Sh. Rexhaj)

Historike: Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NAT

para një jave - Ekonomia Online

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja. Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë,...

Përballë kërcënimit rus, Finlanda shpall sot vendimin për t’u bërë pjesë e NATO-s

para një jave - FaxWeb

Finlanda pritet që sot të thotë se dëshiron të anëtarësohet në NATO, në një ndryshim të madh të politikës së sigurisë. Finlanda, e cila ndan një kufi prej 810 miljesh dhe një të kaluar të vështirë me Rusinë,...

Britania zotohet të mbrojë Suedinë nëse sulmohet

para një jave - Arbresh

Britania është zotuar se do ta mbrojë Suedinë nëse ajo sulmohet, pasi kryeministrat e dy vendeve, Boris Johnson dhe Magdalena Anderson, nënshkruan sot një marrëveshje sigurie, transmeton Anadolu Agency...

Finlanda pritet të aplikojë sot për t’u anëtarësuar në NATO

para një jave - Dosja.al

FINLANDË- Finlanda pritet të jetë shteti i rradhës që do të shpallë synimin e saj për t’u bashkuar me NATO- n sot. Sipas The Guardian, diplomatë dhe zyrtarë kanë thënë se më pas pritet të aplikojë edhe...

Johnson ofron mbështetje nëse Suedia ose Finlanda sulmohen

para një jave - Indeks online

Boris Johnson ka thënë se do të mbështesë Suedinë dhe Finlandën nëse sulmohen mes debatit brenda të dy vendeve nëse do të anëtarësohen në aleancën e NATO-s. Kryeministri britanik ndodhet në një udhëtim...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK