Presidentja e Parlamentit Evropian: Kosovës duhet t’i hiqen vizat

para 5 dite - RTV 21

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, tha se sot është një ditë historike, sipas saj liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodhë. “Zgjerimi gjithmonë është parë si proces transformues...

Haxhiu kërkon që të votohet pro tërheqjes së Trustit: Është kërkesë e qytetarëve

para 5 dite - RTV 21

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu paraqiti deputetëve të Kuvendit të Kosovës, projektligjin që mundëson tërheqjen e 30% të mjeteve nga Trusti. Ai tha se deputetët duhet ta mbështesim projektligjin që sipas...

Duda Balje: Unë jam PËR trustin, sepse e kuptoj!

para 5 dite - RTV 21

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje është shprehur se është pro tërheqjes së mjeteve nga Trusit. Ajo përmes një postimi në Facebook tha se vota e saj është për. “Të nderuar, Unë jam PËR trustin,...

“Jeni një turp!”, Rama i ashpër ndaj gazetares bullgare

para 5 dite - RTV 21

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse...

Liderët ulen në tryezën e rrumbullakët ku pritet të diskutohet heqja e vizave për Kosovën

para 5 dite - Syri.net Kosova

Pak më herët ka filluar samiti i liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, derisa Kosova po përfaqësohet nga presidentja Vjosa Osmani. Faqja zyrtare e Këshillit Evropian ka publikuar pamje...

Duda Balje pro tërheqjes së Trustit

para 5 dite - Syri.net Kosova

Deputetja Duda Balje ka thënë se është pro Projektligjit për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, në prag të diskutimit për këtë pikë në Kuvend. “Të nderuar, unë jam PËR trustin sepse e kuptoj!”,...

Kamishi iu lutet deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Mos bini pre e partisë

para 5 dite - Syri.net Kosova

107 ditë pas propozimit, Trusti sot ka dalë në votim në Kuvendin e Kosovës. Iniciuesi i kësaj Bekim Haxhiu, thotë se arsye më e fortë që të aprovohet tërheqja e parave nga Trusti se qytetarët nuk ka. “Janë...

Borrell: Në fund të qershorit mund të ketë takim të nivelit të lartë Kosovë-Serbi

para 5 dite - Reporteri

Shefi i diplomacisë evropiane, Josip Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap të rëndësishëm me arritjen e udhërrëfyesit për zbatimin e Marrëveshjes për Energjinë . Ai, në një konferencë...

Duda Balje konfirmon votën: Unë jam PËR Trustin

para 5 dite - Reporteri

Deputetja Duda Balje ka thënë se është pro Projektligjit për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, në prag të diskutimit për këtë pikë në Kuvend. “Të nderuar, unë jam PËR trustin sepse e kuptoj!”,...

Rama i drejtohet gazetares bullgare: Ju jeni një turp!

para 5 dite - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shprehur edhe njëherë pakënaqësinë e tij kundër vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut që po mban bllokuar procesin e integrimit edhe për Shqipërinë. Gjatë mbërritjes...

Michel: Ballkani Perëndimor është prioritet për ne, po përpiqemi të fillojmë negociatat me Shkupin dhe Tiranën

para 5 dite - Telegrafi

Kryetari i Këshillit Evropian Charles Michel, para fillimit të Samitit të BE-së, deklaroi se BE është para një momenti të rëndësishëm gjeopolitik, pasi do të merren vendime për stabilitetin dhe prosperitetin...

Para fillimit të Samitit, Petkov shpalosi qëndrimin aktual të Bullgarisë

para 5 dite - Koha.mk

Kryeministri bullgar Kiril Petkov në një deklaratë për mediat para fillimit të samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se qëndrimi i Bullgarisë do të mbetet i pandryshuar derisa Asambleja Kombëtare të thotë...

“Jeni një turp!”, Rama i ashpër ndaj gazetares bullgare

para 5 dite - TV21

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse...

Statusi i kandidatit për Ukrainën mund të dështojë prej këtyre shteteve

para 5 dite - Syri.net Kosova

Nga Soeren Haberlandt, BILD Prej muajsh, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka kërkuar që vendi i tij të marë statusin e kandidatit për në Bashkimin Europian. Ditë historike për Ukrainën? Në takimin...

Haxhiu flet me deputetët e LDK-së e AAK-së para hedhjes në votim të Projektligjit për Trustin

para 5 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu është parë duke diskutuar me kolegët e tij nga LDK-ja dhe AAK-ja, para se të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një përqindje të kursimeve...

Live/ Integrimi në BE, sot dhe nesër Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria një turp, s'pres që çështja të zgjidhet

para 5 dite - Gazeta Express

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 Qershor), mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit marrin pjesë liderët...

Kamishi u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit

para 5 dite - Bota Sot

Deputeti i PDK’së, Bekim Haxhiu, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë pro Projektligjit për tërheqjen e një përqindje të kursimeve nga Trusti. Haxhiu ka thënë se të gjithë deputetët, pa dallim partie,...

LVV-ja as në seancën e sotme nuk e voton tërheqjen e Trustit

para 5 dite - Bota Sot

Këtë të enjte është duke u mbajtur seanca plenare në Kuvendin e Kosovës. Aty është duke u diskutuar për ndryshim plotësimin e projekt ligjit për fondin pensional. Kjo ua mundëson tërheqjen e kursimeve...

Kamishi flet me deputetët e LDK’së e AAK’së para hedhjes në votim të Projektligjit për Trustin

para 5 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu është parë duke diskutuar me kolegët e tij nga LDK’ja dhe AAK’ja, para se të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një përqindje të kursimeve...

Pse po zbehen shpresat për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

para 5 dite - ABC News

Nga Margit Wunsch Gaarmann “ London School of Economics” Përktheu: Alket Goce-abcnews.al Pushtimi rus i Ukrainës, ka ndezur debatin nëse duhet t’u jepet edhe vendeve të tjera statusi i kandidatit për anëtarësim...

Zbehen shpresat për liberalizim të vizave

para 5 dite - Syri.net Kosova

Brukseli do të ketë vëmendjen kryesore të qytetarëve kosovarë të enjten. Kryeqendra evropiane sot dhe nesër do të jetë nikoqir i liderëve të 27 vendeve të Bashkimit Evropian. Ani pse, tema e liberalizimit...

Bekim Haxhiu kërkon edhe votën e VV-së për Trustin

para 5 dite - OraInfo

Haxhiu kërkon edhe votën e VV-së për Trustin: Mos bini pre e presionit politik kundër interesit të qytetarëve. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka folur sot në seancën e Kuvendit...

Bekim Haxhiu thirrje në Kuvend: Votone Trustin, është kërkesë e qytetarëve

para 5 dite - GazetaBlic

Bekim Haxhiu nga PDK ka paraqitur projektligjin për tërheqjen e parave nga Trusti para deputetëve duke bërë thirrje që të votohet nga shumica e deputetëve, raporton Gazeta Blic. “Kjo kërkesë buron nga...

Borrell për veton e Bullgarisë: Konsensusi nuk është zgjidhje e mirë për sjelljen e vendimeve në BE

para 5 dite - Ina

Sot nuk është ditë e mirë, pasi duhej të fillonim procesin hapës me dy vende, por nuk mundet, pasi një shtet e ka bllokuar të gjithë procesin e zgjerimit”. Këtë e deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesi i...

Duda Balje zbulon votën për Trustin

para 5 dite - OraInfo

Duda Balje lajmërohet, zbulon votën për Trustin. Duda Balje, deputete e Kuvendit të Kosovës, ka treguar të enjten që do ta votojë Projektligjin për tërheqjen e një pjese të kursimeve në Trust. Qëndrimi...

“Jeni një turp!”, Rama i ashpër ndaj gazetares bullgare

para 5 dite - News33

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse...

Mishel: Ballkani Perëndimor është prioritet për BE-në, së shpejti energji të reja në procesin e integrimit

para 5 dite - Zhurnal

Bruksel, 23 qershor – Kryetari i Këshillit Evropian, Sharl Mishel para fillimit të Samitit të BE-së, sot potencoi se BE-ja është para një momenti të rëndësishëm vendimmarrës gjeopolitik, pasi do të merren...

Presidenti i KE-së: Moment vendimtar, do t’i japim statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë

para 5 dite - Top Channel

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha sot nga Brkseli se unionin i BE-së do t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat në BE. “Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj...

Osmani: Përkrahja e miqve tanë është vendimtare për ecjen tonë

para 5 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian (BE), me liderët e Ballkanit Perëndimor Osmani para fillimit të Samitit ka thënë se shpreson që të arrihet një...

Seanca e Kuvendit, në rend dite Trusti

para 5 dite - RTV 21

Kuvendi i Kosovës ka nisur seancën plenare. Në rend dite pritet që të trajtohet edhe çështja e tërheqjes së 30 për qind nga Trusti. Kjo çështje ishte në rend dite edhe dje por me arsyetimin se ka mungesë...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Osmani për vizat: Nuk kam pritshmëri, por ne i kemi plotësuar të gjitha kriteret

para 5 dite - Ora news

Në nisje të samitit BE-Ballkani Perëndimor, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se nuk ka pritshmëri të mëdha sot sa i përket heqjes së vizave, megjithatë ajo shprehet se vendi i saj i ka plotësuar...

Nis seanca, në rend dite tërheqja nga Trusti

para 5 dite - Koha.net

10:45 Miratohet në parim rishikimi buxhetor Është miratuar në parim projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022. 65 deputetë votuan pro rishikimit...

Borrell: Në fund të qershorit mund të ketë takim të nivelit të lartë Kosovë - Serbi

para 5 dite - Zeri

Shefi i diplomacisë evropiane, Josip Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap të rëndësishëm me arritjen e udhërrëfyesit për zbatimin e Marrëveshjes për Energjinë. Ai, në një konferencë...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

para 5 dite - Reporteri

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti. Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme, por shkaku i mungesës së...

Osmani pritet nga der Leyen, Michel e Macron: Mbështetja e miqve është vendimtare për ecjen në rrugën evropiane

para 5 dite - Telegrafi

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani para takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor me BE është pritur nga presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kryetari i Këshillit Evropian, Charles...

Borrell për veton e Bullgarisë: Konsensusi nuk është zgjidhje e mirë për sjelljen e vendimeve në BE

para 5 dite - Telegrafi

“Sot nuk është ditë e mirë, pasi duhej të fillonim procesin hapës me dy vende, por nuk mundet, pasi një shtet e ka bllokuar të gjithë procesin e zgjerimit”. Këtë e deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesi...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Vizion Plus

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor.  Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i...

Takimi Kurti- Vuçiq, kjo është deklarata e fundit e Borrell

para 5 dite - GazetaBlic

Shefi i diplomacisë evropiane, Josip Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap të rëndësishëm me arritjen e udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes për energjinë. Ai, në një konferencë...

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Ina

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe...

Zbehen shpresat për liberalizim të vizave

para 5 dite - Indeks online

Brukseli do të ketë vëmendjen kryesore të qytetarëve kosovarë të enjten. Kryeqendra evropiane sot dhe nesër do të jetë nikoqir i liderëve të 27 vendeve të Bashkimit Evropian. Ani pse, tema e liberalizimit...

Osmani para samitit u takua me Macron

para 5 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u takua me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Takimi mes Osmanit dhe Macron u zhvillua pak para nisjes së Samitit të Bashkimit Evropian (BE), me liderët e Ballkanit...

NEGOCIATAT/ Reuters: Zhgënjim në Ballkanin Perëndimor. Rama: Ukrainasit të mos krijojnë shumë iluzione anëtarësimi

para 5 dite - ABC News

Qytetarët e Ballkanit kanë ëndërruar prej kohësh të bashkohen me BE-në pas luftërave etnike të viteve 1990, pasi Jugosllavia u shpërbë dhe udhëheqësit e BE-së do të thonë përsëri në samitin e së enjtes...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - Aktuale

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Presidentja e Parlamentit Evropian: Kosovës duhet t'i hiqen vizat

para 5 dite - Kallxo

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, para fillimit të Samitit të Bashkimit Evropian, tha se sot është një ditë historike, derisa shtoi se liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodhë....

Michel: Moment vendimtar, do t’i japim Ukrainës e Moldavisë statusin e kandidatit

para 5 dite - Syri.net Kosova

Nga samiti i krerëve të shteteve të BE-së në Bruksel, ka folur edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili ka pranuar para mikrofonave në nisje se unioni do t’i japë Ukrainës statusin...

Osmani nga Brukseli: I kemi përmbushur kriteret për vizat

para 5 dite - Syri.net Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Para mediave ndërkombëtare në takim mes përfaqësuesve të Bashkimit Evropian dhe...

Nis punimet Samiti i BE-së, Kosova pret liberalizim të vizave

para 5 dite - Reporteri

Në selinë e Bashkimit Evropian, ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor, shkruan Reporteri.net. Takimi i liderëve të BE-së dhe gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor ka filluar orën 09:30 në ndërtesën...

Samiti i BE-së, Michel: Moment vendimtar, do t’i japim Ukrainës e Moldavisë statusin e kandidatit

para 5 dite - Reporteri

Nga samiti i krerëve të shteteve të BE-së në Bruksel, ka folur edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili ka pranuar para mikrofonave në nisje se unioni do t’i japë Ukrainës statusin...

Vuçiq para fillimit të Samitit: Nuk jam i sigurt që do të ketë zgjidhje për Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - Alsat-M

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, shpreson por nuk është i sigurt nëse do të ketë zgjidhje për veton bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut. Vuçiq para Samitit të BE-së tha se ka biseduar me kryeministrin...

Borrell: Parimi i konsensusit nuk është një zgjidhje e mirë për vendimmarrjen në BE

para 5 dite - Alsat-M

“Sot nuk është një ditë e mirë, sepse ne duhet të kishim filluar procesin e anëtarësimit me dy vende, por nuk mundemi, sepse një vend po bllokon të gjithë procesin e zgjerimit”, tha në Bruksel Përfaqësuesi...

Samiti i BE-së/ Rama ia thotë në sy gazetares bullgare: Jeni një turp! Do e...

para 5 dite - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat nga Samiti i BE-së në Bruksel ku ka akuzuar drejtpërdrejte Bullgarinë se në mënyrë të turpshme po mban peng anëtarësimin e dy vende anëtare të NATO-s. Ai gjithashtu...

‘O Bullgaria, ju jeni një lëmsh djema, jeni një turp’! Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë

para 5 dite - NOA

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama ka ‘shpërthyer’ para gazetarëve bullgarë ndërsa po shkonte të merrte pjesë në samitin në Bruksel. Rama u ndal të jepte një prononcim për ta, por e nisi duke thënë se ata...

Kuvendi miraton Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore

para 5 dite - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022. Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se pro këtij projektligji kanë votuar...

Statusi kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, ‘moment vendimtar’ për BE-në

para 5 dite - Top Channel

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel Charles tha se ai priste që liderët e BE-së të merrnin të enjten vendimin “historik” për t’i dhënë statusin e kandidatit Ukrainës së shkatërruar nga lufta...

Rama- gazetares bullgare: Jeni një turp! Do e ndërtojmë Europën në vendin tonë

para 5 dite - Top Channel

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse ka frikë se...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - Ina

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

“Kanë dy dekada që presin”, Scholz: Përpjekjet e shumta që Shqipëria dhe Maqedonia kanë ndërmarrë duhet të çojnë në pranimin e tyre

para 5 dite - Albeu

Pak para nisjes së Samitit të BE, kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehur se vendet e Ballkanit Pereëndimot duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi sipas tij kanë...

Michel thotë se vendimi për kandidaturën e Ukrainës është “një moment vendimtar”

para 5 dite - Klan Kosova

Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel e ka quajtur të enjten një “moment vendimtar” për bllokun ndërsa liderët e BE-së takohen për të diskutuar ofertën e Ukrainës për të fituar anëtarësimin. “Ky është...

Rama: Është turp që një anëtar i NATO-s rrëmben dy vende aleate

para 5 dite - Koha.mk

Është turp që një vend anëtar i NATO-s, Bullgaria, gjatë një lufte të ashpër në oborrin e Evropës, rrëmben dy vende të tjera anëtare të NATO-s – Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, tha sot kryeministri...

Rama: Turp për një anëtar i NATO-s të rrëmben dy vende aleate

para 5 dite - Zhurnal

Tiranë, 23 qershor – Është turp që një vend anëtar i NATO-s, Bullgaria, gjatë një lufte të ashpër në oborrin e Evropës, rrëmben dy vende të tjera anëtare të NATO-s – Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...

Rama- gazetares bullgare: Jeni një turp! Do e ndërtojmë Europën në vendin tonë

para 5 dite - Top Channel

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse ka frikë se...

Kancelari Scholz flet nga Samiti i BE-së: Ballkani ka 20 vjet që na pret, p...

para 5 dite - BalkanWeb

Në hyrje të Samitit të 26 vendeve anëtare të Bashkimit Europian ka folur edhe kancelari gjerman Olaf Scholz , i cili u ka thënë gazetarëve se vendet e Ballkanit Perëndimor meritojnë një shans real për...

Nis punimet Samiti i BE-së, në Kosovë kanë pritje për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Gazeta Express

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Fillon seanca e Kuvendit ku diskutohet për Trustin

para 5 dite - GazetaBlic

Ka filluar sot seanca e Kuvendit të Kosovës, e mbetur përgjysmë nga dita e djeshme, shkruan GazetaBlic. Kjo meqë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e kishte ndërprerë vazhdimin e saj, për shkak të mungesës...

“Kanë 20 vjet që presin”- Kancelari Scholz: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut mundësi reale për t’u bashkuar me BE-në

para 5 dite - Panorama

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi kanë punuar shumë për shumë vite për të përmbushur kushtet...

Rama para samitit: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - RTV 21

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist se do të ketë dritë jeshile nga Bullgaria për të hequr veton nga Maqedonia e Veriut por që mban peng dhe Shqipërinë. “Përkundër optimizmit të...

Presidenti i KiE: Do t’i japim statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë

para 5 dite - Mapo

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, duke arritur në samitin e krerëve të shteteve të BE-së për integrimin europian, ka folur për vendimet që do të merren për Ukrainën dhe Moldavinë. “Ky është...

SAMITI/ Presidenti i KE: Do të japim dritën jeshile për Ukrainën dhe Moldavinë

para 5 dite - Albeu

Samiti i BE në Bruksel ka nisur punën. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, është shprehur se unioni i BË-së do t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat në BE. ”Ky është një...

Shefi i Këshillit Europian: Vendimi për kandidaturën e Ukrainës është "një moment vendimtar"

para 5 dite - Ora news

Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka quajtur ditën e sotme një "moment vendimtar" për bllokun ndërsa liderët e BE-së takohen për të diskutuar ofertën e Ukrainës për të fituar anëtarësimin....

Samiti i BE-së nis punimet- në Kosovë kanë pritje për liberalizimin e vizave

para 5 dite - OraInfo

Nis punimet Samiti i BE-së, në Kosovë kanë pritje për liberalizimin e vizave. Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po...

Scholz para nisjes së Samitit të BE-së: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - OraInfo

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE. Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se...

Haxhiu kërkon edhe votën e VV-së për Trustin: Mos bini pre e presionit politik kundër interesit të qytetarëve

para 5 dite - Lajmi.net

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka folur sot në seancën e Kuvendit të Kosovës rreth çështjes së Trustit. Në fjalën e tij, Haxhiu ka deklaruar se deputetët e opozitës janë vetëm...

Duda Balje: Unë jam PËR trustin, sepse e kuptoj

para 5 dite - Lajmi.net

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka deklaruar se është pro tërheqjes së Trustit. Ajo përmes një statusi në Facebook tha se është për tërheqje të këtij Trusti, pasi e kupton. “Të nderuar,Unë...

Borrell: Do të vazhdojmë punën në dialog, deri në fund të qershorit pritet një takim në mes Kurtit dhe Vuçiq

para 5 dite - Lajmi.net

Shefi i diplomacisë evropiane, Josip Borrell është deklaruar sot nga Brukseli, lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Borrell tha se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap të rëndësishëm me arritjen e udhërrëfyesit...

Samiti i BE-së mund ta zhgënjejë Kosovën, afat i ri për vizat?

para 5 dite - Syri.net Kosova

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Reporteri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë në Bullgari, por nëse...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Reporteri

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Samiti i BE-së/ Kreu i KE, Michel: Moment vendimtar, do t’i japim Ukr...

para 5 dite - BalkanWeb

Nga samiti i krerëve të shteteve të BE-së në Bruksel, ka folur edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili ka pranuar para mikrofonave në nisje se unioni do t’i japë Ukrainës statusin...

Varhelyi intensiv që në mëngjes! Kërkon që Parlamenti bullgar sot të miratojë propozimin francez

para 5 dite - Koha.mk

Eurokomisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi në Twitter ka shkruar shqetësimet bullgare janë bërë pjesë e procesit negociues mes Shkupit dhe BE-së, përcjell TV21. Varhelyi shkruan se Ballkani Perëndimor...

Ramën e pyesin në Bruksel se a do t'i bashkohet Kosova "Ballkanit të Hapur"

para 5 dite - Gazeta Express

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur”, raporton Gazeta Express. Rama ka shprehur jo pak neveri...

Para samitit, Varhelyi ultimatum Bullgarisë: Mirato propozimin për Shqipërinë dhe RMV

para 5 dite - Gazeta Express

Ndërsa pritet që ditën e sotme të mbahet samiti i udhëheqësve europianë ku dhe do të vendoset për fatin e disa vendeve nëse do të fitojnë statusin kandidat për hapjen e negociatave, një ndër këto vende...

Statusi kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, ‘moment vendimtar’ për BE-në

para 5 dite - Vizion Plus

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel Charles tha se ai priste që liderët e BE-së të merrnin të enjten vendimin “historik” për t’i dhënë statusin e kandidatit Ukrainës së shkatërruar nga lufta...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - GazetaBlic

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Michel: Ballkani Perëndimor është një prioritet i BE-së

para 5 dite - GazetaBlic

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vuri në dukje sot, para Samitit të BE-së, se Unioni është para një moment vendimtar, gjeopolitikisht i rëndësishëm, pasi vendimet do të merren në favor...

SAMITI/ Presidenti i KE: Do të jepim dritën jeshile për Ukrainën dhe Moldavinë

para 5 dite - Albeu

Samiti i BE në Bruksel ka nisur punën. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, është shprehur se unioni i BË-së do t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat në BE. ”Ky është një...

Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

para 5 dite - Ora news

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, këtë të enjte në Bruksel. Takimi mes Osmanit dhe Macron është mbajtur pak para nisjes së Samitit të Bashkimit...

Statusi kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, ‘moment vendimtar’ për BE-në

para 5 dite - Panorama

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha se ai priste që liderët e BE-së të merrnin të enjten vendimin “historik” për t’i dhënë statusin e kandidatit Ukrainës së shkatërruar nga lufta dhe fqinjit...

Inatin ndaj Bullgarisë Rama ia nxjerr gazetares: Ju jeni një turp! Do ndërtojmë Evropën në vendin tonë

para 5 dite - Panorama

Kryeministri Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Para nisjes së Samitit të BE në Bruksel, kreu i qeverisë foli për mediat, ndërsa një gazetareje...

Nis punimet Samiti i BE-së, kosovarët presin vendim për vizat

para 5 dite - Zeri

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Gjermania: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë një shans realist për t’u anëtarësuar në BE

para 5 dite - ABC News

BRUKSEL – Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi kanë punuar shumë për shumë vite për të përmbushur kushtet për hyrjen në bllok, tha të...

Presidenti i KE: Do të japim dritën jeshile për Ukrainën dhe Moldavinë, për tu marrë statusin e kandidatit për në BE

para 5 dite - ABC News

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë nga Brkseli se unionin i BE-së do t’i japë Ukra8inës statusin e vendit kandidat në BE. ‘Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj de do t’i...

Osmani: Qytetarëve të Kosovës u është bërë padrejtësi e madhe

para 5 dite - Kallxo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani para fillimit të Samitit të BE-sw, tha se shpreson që Kosova të fitojë liberalizimin e vizave sa më shpejtë, pasi sipas saj, është një padrejtësi e madhe ndaj qytetarëve...

S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim, thotë presidentja e Kosovës

para 5 dite - TV21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Varhelyi intensiv që në mëngjes! Kërkon që Parlamenti bullgar sot të miratojë propozimin francez

para 5 dite - TV21

Eurokomisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi në Twitter ka shkruar shqetësimet bullgare janë bërë pjesë e procesit negociues mes Shkupit dhe BE-së, përcjell TV21. Varhelyi shkruan se Ballkani Perëndimor...

Reuters: Zhgënjim në Ballkanin Perëndimor. Rama: Ukrainasit të mos krijojnë shumë iluzione anëtarësimi

para 5 dite - InfoShqip

Qytetarët e Ballkanit kanë ëndërruar prej kohësh të bashkohen me BE-në pas luftërave etnike të viteve 1990, pasi Jugosllavia u shpërbë dhe udhëheqësit e BE-së do të thonë përsëri në samitin e së enjtes...

Ramën e pyesin në Bruksel se a do t’i bashkohet Kosova 'Ballkanit të Hapur'

para 5 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur” Rama ka shprehur jo pak neveri ndaj Bullgarisë dhe gjithë...

Kosovës do t`i duhet të pres akoma për vizat?

para 5 dite - Syri.net Kosova

Bashkimi Evropian do të mbajë samitin e tij, të enjten dhe të premten e kësaj jave. Liberalizimi i vizave për Kosovën nuk do të jetë edhe zyrtarisht pjesë e agjendës. Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare,...

Vizita e Osmanit në Bruksel, pamje para takimit

para 5 dite - Syri.net Kosova

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ndodhet në Bruksel për takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Osmani në një deklaratë për media tha se qytetarët kanë nevojë...

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Zhurnal

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të samitit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët. Në këtë...

Samiti i BE-së/ Varhelyi: Sot të merren parasysh propozimet e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut

para 5 dite - Zhurnal

Bruksel, 23 qershor – Eurokomisioneri Oliver Varhelyi sot doli me mesazh dhe porosi për Bashkimin Evropian, duke i bërë me dije duhet t’i mer me shumë seriozitet të gjtiha shqetësimet nga Ballkani Perëndimor...

Mimoza Kusari: Nuk e di prej kujt mundet me qenë vota që të kalojë Trusti

para 5 dite - Zhurnal

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk beson që do të kalojë projektligji që lejon tërheqjen e një pshumë të parave nga Trusti Pensional. Kusari Lila tregon se si qeveria...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Koha.mk

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - Evropa e Lirë

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Statusi kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, ‘moment vendimtar’ për BE-në

para 5 dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel Charles tha se ai priste që liderët e BE-së të merrnin të enjten vendimin "historik" për t'i dhënë statusin e kandidatit Ukrainës së shkatërruar nga lufta...

Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - TV21

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Sot dhe nesër mblidhen liderët e 27 shteteve të BE-së! Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - TV21

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

“Kanë 20 vjet që presin”/ Scholz: Shqipëria dhe Maqedonia meritojnë një shans realist për t’u anëtarësuar në BE

para 5 dite - Java News

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi kanë punuar shumë për shumë vite për të përmbushur kushtet për hyrjen në bllok, tha të enjten në...

Rama deklaron se Bullgaria ka marrë peng Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - RTK

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, para hyrjes në samitin BE-Ballkan perëndimor dha një deklaratë për media. I pyetur nëse rrëzimi i qeverisë së Bullgarisë, i shuan shpresat e Shqipërisë dhe Maqedonisë...

Rruga e Kosovës deri te liberalizimi i vizave

para 5 dite - Syri.net Kosova

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Vjosa Osmanit i bëhet një pyetje nga gazetarët në mes të Brukselit

para 5 dite - Syri.net Kosova

Presidentja Vjosa Osmani i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të nisë samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. Ajo është pyetur se pse liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët...

Osmani takohet me Macron

para 5 dite - Syri.net Kosova

Pak para se të nis Samiti i BE-së, Vjosa Osmani dhe Presidentit francez Macron janë takuar. Osmani ka ndarë një foto nga kjo bisedë që ka me Macron. Kujtojmë se sot po pritet të marrim një përgjigje për liberalizimin e vizave.

Osmani takon Macronin para nisjes së Samitit të BE-së

para 5 dite - Reporteri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka publikuar një fotografi me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, pak para nisjes së Samitit të BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. “Pak para samitit, me Presidentin...

Vizita e Osmanit në Bruksel, pamje para takimit

para 5 dite - Telegrafi

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ndodhet në Bruksel për takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Osmani në një deklaratë për media tha se ytetarët kanë nevojë...

Rama në Bruksel: Bullgaria po i mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbërritur në samitin e BE-së në Bruksel. Gjatë fjalës së tij për gazetarët, Rama u shpreh se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet. Rama tha se Bullgaria, një...

Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

para 5 dite - Telegrafi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, këtë të enjte në Bruksel. Takimi i tyre është mbajtur pak para nisjes së Samitit të Bashkimit Evropian (BE),...

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Alsat-M

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe...

Rama: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare!

para 5 dite - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e konsideron të turpshme qëndrimin e Bashkimit Europian në lidhje me Bullgarinë, pasi kjo e fundit ende nuk e ka hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke mos bërë...

Rama i përgjigjet ashpër gazetarëve bullgarë në Bruksel: Jeni një turp

para 5 dite - GazetaBlic

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë. I pyetur nga gazetarët...

Rama: Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën

para 5 dite - Ora news

Kryeminsitri Edi Rama para samitit te BE-së ka theksuar çështjen e Bullgarisë duke e cilësuar atë si një turp për Europën. "Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje...

Sot samiti i BE-së në Bruksel, çfarë pritet të ndodhë?

para 5 dite - Ora news

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t'u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Osmani bisedë me Macron

para 5 dite - RTK

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po merr pjesë në samitin mes BE-së dhe Ballkanit perëndimor që po mbahet në Bruksel. Para fillimit zyrtar të punimeve në samit, ajo pati një takim me presidentin e...

Vjosa Osmani: BE duhet t’i kushtojë vëmendjen e duhur Ballkanit, ndryshe rajoni rrezikohet nga ndikimi rus

para 5 dite - Mapo

Bashkimi Evropian duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje Ballkanit për të parandaluar rritjen e ndikimit të presidentit rus Vladimir Putin atje. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani foli këtë të mërkurë për...

Borrell për veton e Bullgarisë: Konsensusi nuk është zgjidhje e mirë për sjelljen e vendimeve në BE

para 5 dite - Shenja

“Sot nuk është ditë e mirë, pasi duhej të fillonim procesin hapës me dy vende, por nuk mundet, pasi një shtet e ka bllokuar të gjithë procesin e zgjerimit”. Këtë e deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesi...

Presidentja Osmani takohet me Macronin para nisjes së Samitit

para 5 dite - OraInfo

Presidentja “i ka dy fjalë” me Macronin para nisjes së Samitit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka publikuar një fotografi me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, pak para nisjes së Samitit të BE-Ballkani...

Propozimi për Shqipërinë dhe MV, Varhelyi: Bullgaria ta miratojë, Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së

para 5 dite - Aktuale

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në...

Rama para samitit: Nuk pres ndonjë zgjidhje për çështjen e Bullgarisë

para 5 dite - Kallxo

Kryeministri Rama para samitit të BE-së ka deklaruar duke thënë se e konsideron të turpshme qëndrimin e Bashkimit Evropian në lidhje me Bullgarinë, pasi kjo e fundit ende nuk e ka hequr veton ndaj Maqedonisë...

Rama mbërrin në samitin e BE-së: Nuk pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë

para 5 dite - Top Channel

Kryeministri Edi Rama sapo ka mbërritur në samitin e BE-së në Bruksel, ku tha para gazetarëve se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet sot. Rama përsëriti edhe njëherë se Bullgaria, një vend i NATO-së,...

Rama: Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën…

para 5 dite - Top Channel

Kryeministi Edi Rama nuk ka shprehur optimizëm për mbajtjen e Samitit të Bashkimit Europian sot në Bruksel. Në një reagim në Twitter Rama shkruan se sot është nëj ditë e re në Europë, por jo në Bullgari....

Negociatat me BE-në, Shqipëria shkon pesimiste në Samitin e sotëm

para 5 dite - Reporteri

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 Qershor), do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit do të marrin...

Varhelyi “ultimatum” Bullgarisë para Samitit: Mirato propozimin për Shqipërinë e Maqedoninë

para 5 dite - Reporteri

Ndërsa pritet që ditën e sotme të mbahet samiti i udhëheqësve europianë ku dhe do të vendoset për fatin e disa vendeve nëse do të fitojnë statusin kandidat për hapjen e negociatave, një ndër këto vende...

Liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor sot do të takohen në Bruksel

para 5 dite - Portalb

Liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor do të takohen sot në Bruksel, para mbledhjes së Këshillit Evropian në qershor, ndërsa në takim, ndër të tjera, do të diskutohet për progresin e integrimit në...

Live/ Negociatat me BE, sot dhe nesër Samiti në Bruksel, Shqipëria shkon pesimiste

para 5 dite - Gazeta Express

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 Qershor), mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit marrin pjesë liderët...

Presidentja Osmani publikon foto me Macronin para nisjes së samitit

para 5 dite - Gazeta Express

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka publikuar një fotografi me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, pak para nisjes së Samitit të BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel, raporton Express. “Pak para samitit,...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Bota Sot

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Rama: Ballkani i Hapur është përgjigja për krijimin e shpirtit europian

para 5 dite - Indeks online

Në nisje të samitit të BE-së, kryeministri Edi Rama është pyetur nga gazetarët për Ballkanin e Hapur. Për mediat ndërkombëtare, Rama shprehu një mesazh të qartë ndaj Bashkimit Europian pas ngërçit që është...

Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

para 5 dite - Shenja

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, këtë të enjte në Bruksel. Takimi i tyre është mbajtur pak para nisjes së Samitit të Bashkimit Evropian (BE),...

Kancelari Scholz flet nga Samiti i BE-së: Ballkani ka 20 vjet që na pret, premtimin tonë ta bëjmë të besueshëm

para 5 dite - Shenja

Në hyrje të Samitit të 26 vendeve anëtare të Bashkimit Europian ka folur edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili u ka thënë gazetarëve se vendet e Ballkanit Perëndimor meritojnë një shans real për t’u...

Kuvendi miraton Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore

para 5 dite - Infokusi

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022. Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se pro këtij projektligji kanë votuar...

Varhelyi 'ultimatum' Bullgarisë para Samitit: Mirato propozimin për Shqipërinë e Maqedoninë

para 5 dite - Syri.net Kosova

Ndërsa pritet që ditën e sotme të mbahet samiti i udhëheqësve europianë ku dhe do të vendoset për fatin e disa vendeve nëse do të fitojnë statusin kandidat për hapjen e negociatave, një ndër këto vende...

Rama sulmon BE-në dhe Bullgarinë: Shfaqje të turpshme impotence

para 5 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri Edi Rama sulmoi sërish Bashkimin Europian, duke thënë se qëndron i qetë, teksa Bullgaria ka marrë peng dy vende të NATO-s. Reagimi i tij vjen në prag të samitit të BE-së, kur vendit tonë me...

Osmani në Bruksel: Jam këtu për të dhënë një mesazh të fortë në emër të qytetarëve të Kosovës

para 5 dite - Syri.net Kosova

Ka filluar takimi mes liderëve të Ballkanit perëndimor dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, duke hyrë në takim shprehu qëndrimin e Kosovës dhe pritjet...

Haxhiu: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindëshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

VIDEO/ Ngërçi me negociatat/ Rama: Ballkani i Hapur është përgjigja për kri...

para 5 dite - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama ka folur në nisje të Samitit të BE për mediat, teksa është pyetur nga gazetarët për Ballkanin e Hapur. Rama shprehu një mesazh të qartë ndaj Bashkimit Europian pas ngërçit që është...

Rama në Bruksel me fjalë të rënda për Bullgarinë: Ka kidnapuar dy vende të NATO's

para 5 dite - Gazeta Express

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist dhe ka folur pa ndrojtje para gazetarëve përpara Samitit të krerëve të Bashkimit Europian me liderët e Ballkanit Perëndimor. Rama tha se Bullgaria...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Klan Kosova

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - Tetova Sot

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Presidenti i KE: Do të japim dritën jeshile për Ukrainën dhe Moldavinë, për tu marrë statusin e kandidatit për në BE

para 5 dite - Tetova Sot

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë nga Brkseli se unionin i BE-së do t’i japë Ukra8inës statusin e vendit kandidat në BE. ‘Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj de do t’i...

Pak para nisjes së samitit, Presidentja Osmani publikon foto me Macronin

para 5 dite - Bota Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka publikuar një fotografi me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, pak para nisjes së Samitit të BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. “Pak para samitit, me Presidentin...

Rama pyetet për Ballkanin e Hapur dhe Kosovën në Bruksel - ja çfarë thotë

para 5 dite - Bota Sot

Kryeministri Edi Rama është pyetur nga mediat e huaja në Bruksel pak para nisjes së samitit lidhur me nismën Ballkani i Hapur dhe mos pjesëmarrjen e Kosovës. I pyetur për Kosovën, Rama tha se Open Ballkan...

Rama për Bullgarinë: Jeni një turp, do të ndërtojmë Evropën në vendin tonë

para 5 dite - Shekulli

Publikuar më 23.06.2022 nga Shekulli Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që...

Rama mbërrin në samitin e BE-së: Nuk pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë

para 5 dite - Top Channel

Rama: Ua kam thënë përkundër optimizmit të ngutur të disave nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari por ndërkohë nëse do zgjidhet do jetë një motiv për të marrë frymë të lehtësuar nga kjo pengmarrje e në...

Rama: Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën…

para 5 dite - Top Channel

Rama : Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s rrëmben dy vende...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Scholz: Gjermania do t’i mbështetë përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Zeri

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

S’ka heqje vizash sot, Këshilli Evropian nuk vendos për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Infokusi

Pa të drejtë është krijuar përshtypja se sot Kosova mund ta merr liberalizimin e vizave, kjo falë një prononcimi të presidentit serb Aleksandër Vuçiq, i cili ditë më parë deklaroi se më 23 qershor Kosova...

Edi Rama: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Nis punimet Samiti i BE-së, Kosova pret liberalizimin e vizave

para 5 dite - Lajmi.net

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Lajmi.net

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

para 5 dite - Infokusi

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti. Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme, por shkaku i mungesës së...

Gjermania: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë një shans realist për t’u anëtarësuar në BE

para 5 dite - InfoShqip

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi kanë punuar shumë për shumë vite për të përmbushur kushtet për hyrjen në bllok, tha të enjten në...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Portalb

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s (VIDEO)

para 5 dite - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Osmani takohet me Macronin para samitit të Brukselit

para 5 dite - GazetaBlic

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin francez Emmanuel Macron në Bruksel. Osmani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur ajo me Macronin është takuar para se...

Varhelyi thirrje Parlamentit bullgar të miratojë propozimin për Shqipërinë dhe RMV

para 5 dite - Klan Macedonia

Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi përmes një postimi në Twitter ka theksuar se Bashkimi Europian i merr shumë seriozisht shqetësimet bullgare, teksa ka shtuar se Ballkani Perëndimor duhet të jetë...

Rama: Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën…

para 5 dite - Top Channel

Rama : Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s rrëmben dy vende...

Nis punimet Samiti i BE-së, në Kosovë kanë pritje për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Infokusi

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Samiti i BE-së/ Varhelyi: Sot të merren parasysh propozimet e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut

para 5 dite - Top Channel

Varhelyi : Ne i bëjmë thirrje Parlamentit dhe të gjitha palëve që të përmbushin angazhimin e tyre dhe ta vendosin propozimin në axhendën e Kuvendit për miratim sot siç është propozuar. Opozita #GERB @BoykoBorissov...

Rama flet nga Brukseli, nuk mungojnë kritikat për BE (VIDEO)

para 5 dite - Albeu

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Bruksel, pak para nisjes së Samitit të BE, ku edhe këtë herë nuk pritet të ketë zhvillime pozitive sa i përket Shqipërisë dhe Maqedonisë. Rama ështës shprehur se Bullgaria...

“Jeni një turp”, Rama nuk ia përton gazetares bullgare në Bruksel

para 5 dite - Albeu

Bullgaria ende nuk ka marrë një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë, që do t’i hapte rrugën për anëtarësimin në BE rrjedhimisht edhe Shqipërisë. Kryeministri Edi Rama sapo ka mbërritur në Bruksel...

Rama shfryn në Bruksel: Sa turp për Evropën çështja bullgare

para 5 dite - Shekulli

Publikuar më 23.06.2022 nga Shekulli Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një postim në Twitter pak para nisjes së samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe atyre të BE në Bruksel, duke komentuar...

Rama pesimist para samitit BE-Ballkani Perëndimor, fajsëon Bullgarinë për ‘pengmarrje’ (VIDEO)

para 5 dite - Ina

Kryeministri shqiptar Edi Rama sot nga Brukseli është shprehur pesimist se do të ketë dritë jeshile nga Bullgaria për të hequr veton nga Maqedonia e Veriut por që mban peng dhe Shqipërinë. Rama i cili...

Rama i ashpër me BE-në: Një luftë e nxehtë po zhvillohet, dy vende janë rrëmbyer

para 5 dite - Mapo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimin e Bashkimit Evropian ndaj Bullgarisë, duke e quajtur të turpshëm veton ndaj Maqedonisë së Veriut.. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama u...

Diçka po zihet/ Osmani para takimit të thirrur në Bruksel, takon presidentin Macron

para 5 dite - Indeks online

Ka filluar takimi mes liderëve të Ballkanit perëndimor dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, para se te hynte në takim ka takuar presidentin francez Macron....

Rama në Bruksel: S’pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë

para 5 dite - Zeri

Kryeministri Edi Rama sapo ka mbërritur në Samitin e BE-së në Bruksel, ku tha para gazetarëve se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet sot. Rama përsëriti edhe një herë se Bullgaria, një vend i NATO-s,...

Edi Rama me fjalë të rënda për Bullgarinë: Ka kidnapuar dy vende të NATO-s

para 5 dite - OraInfo

Rama në Bruksel me fjalë të rënda për Bullgarinë: Ka kidnapuar dy vende të NATO’s. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist dhe ka folur pa ndrojtje para gazetarëve përpara Samitit të...

A do të çelen negociatat për Shqipërinë? Rama pesimist nga Brukseli: Nuk pr...

para 5 dite - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, atje ku do të mbahet edhe samiti i BE ku do të vendoset nëse do të çelen apo jo negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Jua kam thënë dhe po e...

“Sa turp kjo çështje bullgare”! Rama para nisjes së Samitit të ...

para 5 dite - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama ka reaguar per Samitin e BE qe do te nise pas pak, ku do te vendoset nese do te çelen apo jo negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. REAGIMI Është një ditë e re në Evropë,...

Osmani në Bruksel: Jemi këtu që BE të dëgjojë zërin tonë

para 5 dite - Telegrafi

Ka filluar takimi mes liderëve të Ballkanit perëndimor dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, duke hyrë në takim shprehu qëndrimin e Kosovës dhe pritjet...

Osmani tregon pritjet nga Samiti, gazetarët e pyesin "pse janë vizat kaq të rëndësishme për ju?”

para 5 dite - Gazeta Express

Presidentja Vjosa Osmani i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të nisë samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. Ajo është pyetur se pse liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët...

Pritet vendimi për negociatat, Rama nga Brukseli për Tv Klan: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Klan

Pritet vendimi për negociatat, Rama nga Brukseli për Tv Klan: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari Përpara nisjes së samitit 2-ditor të Brukselit ku është i ftuar të marrë pjesë, Kryeministri Edi Rama...

“Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s”, thotë Rama nga Brukseli

para 5 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Edi Rama ‘lëshon gjuhën’: Sa turp kjo çështja bullgare! Shfaqje e frikshme impotence e BE

para 5 dite - NOA

Kryeministri Edi Rama vijon me sulmet e tij ndaj mënyrës si po funksionon BE, të paktën në raport me vendet aspirante për të hapur negociatat e anëtarësimit, pozicion që ka edhe vendi ynë. Para nisjes...

Rama në Bruksel pyetet nëse Kosova do t’i bashkohet “Open Ballkan”

para 5 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur”. Rama ka shprehur jo pak neveri ndaj Bullgarisë dhe gjithë...

Edi Rama: Bullgari po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Osmani nga Brukseli: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Lajmi.net

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Para mediave ndërkombëtare në takim mes përfaqësuesve të Bashkimit Evropian dhe...

Edi Rama flet nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s, BE vetëm vështron

para 5 dite - Bota Sot

Kryeministri Rama ka mbërritur në Bruksel, në kuadër të samitit 2-ditor të BE. Rama ka folur para gazetarëve dhe ka ritheksuar se nuk pret që të zgjidhet asgjë me çështjen Bullgare. Megjithatë kryeministri...

Rana shfryn në Bruksel: Sa turp për Evropën çështja bullgare

para 5 dite - Shekulli

Publikuar më 23.06.2022 nga Shekulli Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një postim në Twitter pak para nisjes së samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe atyre të BE në Bruksel, duke komentuar...

Samiti i BE në Bruksel, çfarë do të ndodhë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - Shekulli

Publikuar më 23.06.2022 nga Shekulli Liderët e BE-së do të mblidhen sot në një samit dy ditor në Bruksel. Kryeministri Rama së bashku me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, Vuçiç dhe Kovaçevski...

“Nuk pres asgjë nga Bullgaria”- Rama flet nga Brukseli për negociatat: Pengmarrje e një vendit të NATO-s, 26 vende të tjera të BE shohin yjet

para 5 dite - Panorama

Kryeministri Edi Rama nga Brukseli nuk u shpreh optimist për një përgjigje pozitive, duke theksuar se një vend i NATO-s, po mban peng Evropën. Para nisjes së Samitit, kryeministri Edi Rama foli për gazetarët...

Varheji edhe sot jep shpresë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 5 dite - Ina

Eurokomisioneri për zgjerim, Oliver Varhej ka shkruar sot në “tuiter” se tani është koha për vendime të përgjegjshme, dhe se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së. “BE i merr shumë seriozisht...

Rama pyetet për Open Balkan dhe Kosovën në Bruksel: Është i hapur për të gjithë. Ne nuk ndryshojmë kursin tonë, por e dimë prej kohësh që…

para 5 dite - Panorama

Kryeministri Edi Rama është pyetur nga mediat e huaja në Bruksel pak para nisjes së samitit lidhur me nismën Ballkani i Hapur dhe mos pjesëmarrjen e Kosovës. I pyetur për Kosovën, Rama tha se Open Ballkan...

Rama mbërrin në samitin e BE-së: Nuk pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë

para 5 dite - Zeri

Kryeministri Edi Rama sapo ka mbërritur në samitin e BE-së në Bruksel, ku tha para gazetarëve se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet sot. Rama përsëriti edhe njëherë se Bullgaria, një vend i NATO-së,...

Zhgënjim i mundshëm për Ballkanin Perëndimor! Çfarë sot pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Top Channel

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Samiti i Bashkimit Europian, Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Top Channel

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Sot dhe nesër samiti i BE-së, ngjall shumë shpresa për liberalizimin e vizave

para 5 dite - OraInfo

Samiti i BE-së sot dhe nesër ngjall shumë shpresa për liberalizimin e vizave, “disponimi po ndryshon”. Një tjetër zhgënjim s’do të ishte çudi, por shpresat janë më të mëdha se kurrë më parë. Kosovarët...

Kuvendi sot mban seancën për Trustin

para 5 dite - OraInfo

Sot seanca e Kuvendit për Trustin. Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës,...

Osmani para nisjes së Samitit të BE-së: Ka shpresa për liberalizim, por nuk dua të rris pritshmëritë

para 5 dite - Reporteri

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka folur para nisjes së samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Osmani para mediave...

Kosova mund të dalë e zhgënjyer nga Samiti i BE-së, Radio Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Reporteri

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Varhelyi thirrje Parlamentit bullgar të miratojë propozimin për Shqipërinë dhe RMV

para 5 dite - Klan

Varhelyi thirrje Parlamentit bullgar të miratojë propozimin për Shqipërinë dhe RMV Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi përmes një postimi në Twitter ka theksuar se Bashkimi Europian i merr shumë seriozisht...

Rama flet nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s, 26 shtete të BE rrinë vështrojnë

para 5 dite - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat e huaja pak para nisjes së samitit në Bruksel. Rama tha se Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s. “Nuk pres që të zgjidhet asgjë në Bullgari. Por ndërkohë...

Varheji edhe sot jep shpresë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 5 dite - Tetova Sot

Eurokomisioneri për zgjerim, Oliver Varhej ka shkruar sot në “tuiter” se tani është koha për vendime të përgjegjshme, dhe se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së. “BE i merr shumë seriozisht...

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - GazetaBlic

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe liderëve...

Rama mbërrin në samitin e BE-së: Nuk pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - Indeks online

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në samitin e BE-së në Bruksel, ku tha se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet. Rama tha se Bullgaria, një vend i NATO-së, ka marrë peng dy vende të tjera të aleancës,...

Osmani nga Brukseli: Kemi nevojë për një zë të qartë nga Bashkimi Evropian

para 5 dite - Zeri

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se sot është duke përfaqësuar qytetarët e Kosovës në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor. Ajo, para mediave të huaja, ka...

Pozitë e opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizim vizash

para 5 dite - Zeri

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të Samitit të BE-së, që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët. Në këtë...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse s’kalon Trusti do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Zeri

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30/përqindëshit nga Trusti Pensional, ka paralajmëruar qeverinë “Kurti” se nëse nuk kalon ky projektligj opozita do...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Aktuale

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Alsat-M

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Samiti i BE-së/ Edi Rama: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare

para 5 dite - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka reaguara para nisjes së samitit në Bruksel. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan se kjo është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari. “Është një ditë e re në...

“BE duhet të lëvizë”/ Varhelyi thirrje para samitit, apel për parlamentin bullgar

para 5 dite - Vizion Plus

Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Evropian Oliver Varhelyi ka bërë një thirrje para nisjes së samitit të BE. Ai ka kërkuar që të merren në konsideratë kërkesat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut....

“Jeni një turp”, Rama ia thotë në sy gazetares bullgare në Bruksel: Do ndërtojmë Evropën në vendin tonë

para 5 dite - Tetova Sot

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë. I pyetur nga gazetarët...

“BE duhet të lëvizë”- Varhelyi thirrje para samitit të BE: Të merren parasysh propozimet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ja apeli për parlamentin bullgar

para 5 dite - Panorama

Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Evropian ka bërë një thirrje para nisjes së samitit të BE, duke kërkuar që të merren në konsideratë kërkesat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Teksa vlerëson...

LAJM I FUNDIT/ Pak para samitit në Bruksel, Rama: Sa turp për Evropën çështja bullgare

para 5 dite - Panorama

Edi Rama në Twitter: Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s mban...

Qeveria bullgare ra, Varhelyi nuk tërhiqet: Bullgaria ta miratojë, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të jenë pjesë e BE

para 5 dite - Albeu

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriu dhe Shqipërisë në BE....

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Kallxo

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Rama në Bruksel pyetet nëse Kosova do t’i bashkohet “Open Ballkan”

para 5 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur”. Rama ka shprehur jo pak neveri ndaj Bullgarisë dhe gjithë...

Rama tregon në Bruksel se a do t’i bashkohet Kosova “Ballkanit të Hapur”

para 5 dite - Infokusi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur”. Rama ka shprehur jo pak neveri ndaj Bullgarisë dhe gjithë...

Osmani takohet me Macronin para samitit të Brukselit

para 5 dite - Infokusi

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin francez Emmanuel Macron në Bruksel. Osmani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur ajo me Macronin është takuar para se...

Propozimi për Shqipërinë dhe MV, Varhelyi: Bullgaria ta miratojë, Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së

para 5 dite - InfoShqip

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në...

Mimoza Kusari: Nuk e di prej kujt mundet me qenë vota që të kalojë Trusti

para 5 dite - Reporteri

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk beson që do të kalojë projektligji që lejon tërheqjen e një pshumë të parave nga Trusti Pensional. Kusari Lila tregon se si qeveria...

Duda Balje lajmërohet në ‘Facebook’, zbulon votën për Trustin

para 5 dite - Bota Press

Duda Balje, deputete e Kuvendit të Kosovës, ka treguar të enjten që do ta votojë Projektligjin për tërheqjen e një pjese të kursimeve në Trust. Qëndrimi i Baljes është i ndryshëm nga subjekti politik me...

Samiti i BE'së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Gazeta Express

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Udhëheqësit e BE-së do të mbështesin Ukrainën si kandidate në samitin e Brukselit

para 5 dite - Klan Kosova

Ukraina do të miratohet si një kandidate për BE në një samit të Brukselit të enjten, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt dhe që atëherë procesi...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Tetova Sot

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Haxhiu u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Kërkesa buron nga qytetarët

para 5 dite - Ekonomia Online

Deputeti i PDK’së, Bekim Haxhiu, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë pro Projektligjit për tërheqjen e një përqindje të kursimeve nga Trusti. Haxhiu ka thënë se të gjithë deputetët, pa dallim partie,...

Duda Balje: Unë jam për Trustin sepse e kuptoj

para 5 dite - Periskopi

Deputetja Duda Balje ka thënë se është pro Projektligjit për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, në prag të diskutimit për këtë pikë në Kuvend. “Të nderuar, unë jam PËR trustin sepse e kuptoj!”,...

Borrell për dialogun: Në fund të qershorit mund të kemi takim Kurti-Vuçiq

para 5 dite - Periskopi

Shefi i diplomacisë evropiane, Josip Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap të rëndësishëm me arritjen e udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes për energjinë. Ai, në një konferencë...

Duda Balje: Unë jam për trustin sepse e kuptoj

para 5 dite - Arbresh

Deputetja Duda Balje ka thënë se është pro Projektligjit për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, në prag të diskutimit për këtë pikë në Kuvend. “Të nderuar, unë jam PËR trustin sepse e kuptoj!”,...

Evropa e Lirë ‘shuan’ shpresat e Kosovës, përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - GazetaBlic

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Presidentja Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Haxhiu kërkon nga deputetët të votojnë pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti

para 5 dite - Epoka e Re

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë pro Projektligjit për tërheqjen e një përqindje të kursimeve nga Trusti. Haxhiu ka thënë se të gjithë...

Duda Balje zbulon votën për Trustin

para 5 dite - Epoka e Re

Duda Balje, deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit boshnjak, ka treguar të enjten që do ta votojë Projektligjin për tërheqjen e një pjese të kursimeve në Trust. Qëndrimi i deputetes Balje...

Udhëheqësit e BE-së do të mbështesin Ukrainën si kandidate në samitin e Brukselit

para 5 dite - Bota Sot

Ukraina do të miratohet si një kandidate për BE në një samit të Brukselit të enjten, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt dhe që atëherë procesi...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së, deklarata e saj për vizat

para 5 dite - Bota Sot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Rama: Është turp që Bullgaria rrëmben dy vende të NATO-s në mes të një lufte në Evropë

para 5 dite - Shenja

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Osmani para samitit takohet me Macron

para 5 dite - Lajmi.net

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pak para Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, para...

Samiti i BE-së, REL nuk jep lajme të mira, përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Indeks online

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio...

Varheji: Momenti për vendime të përgjegjshme është tani

para 5 dite - Shenja

Varhelyi: Ne i bëjmë thirrje Parlamentit dhe të gjitha palëve që të përmbushin angazhimin e tyre dhe ta vendosin propozimin në axhendën e Kuvendit për miratim sot siç është propozuar. Opozita #GERB @BoykoBorissov...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Indeks online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

“Jeni një turp”, Rama ia thotë në sy gazetares bullgare në Bruksel: Do ndërtojmë Evropën në vendin tonë

para 5 dite - InfoShqip

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë. I pyetur nga gazetarët...

LVV-ja edhe në seancën e sotme nuk e voton tërheqjen e TRUST-it

para 5 dite - KosovaPress

Këtë të enjte është duke u mbajtur seanca plenare në Kuvendin e Kosovës, ku është duke u diskutuar për ndryshim plotësimin e projekt ligjit për fondin pensional, i cili ua mundëson tërheqjen e kursimeve...

Propozimi për Shqipërinë, Varhelyi: Bullgaria ta miratojë, Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së

para 5 dite - ABC News

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Vijon /abcnews.al/

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Kallxo

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Çfarë pritet sot nga Samiti i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor? Holanda jep sinjale pozitive për liberalizimin e vizave për Kosovën

para 5 dite - Syri.net Kosova

Liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, e që i paraprinë një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor. Takimi...

Gjermania: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë një shans realist për t’u anëtarësuar në BE

para 5 dite - ATV Live

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian pasi kanë punuar shumë për shumë vite për të përmbushur kushtet për hyrjen në bllok, tha të enjten në...

Vazhdon shqyrtimi i tërheqjes së kursimeve nga Trusti – nga mungesa e kuorumit në Kuvend deri të kundërshtimi i shumicës parlamentare

para 5 dite - Telegrafi

Në mungesë të kuorumit, seanca e Kuvendit të Kosovës ka ndërprerë punimet për të vazhduar shqyrtimin e parë të Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale (Trusti)....

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Klan Kosova

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të samitit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët. Në këtë...

Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Tetova Sot

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Haxhiu u kërkon përsëri deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit

para 5 dite - Arbresh

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë pro Projektligjit për tërheqjen e një përqindje të kursimeve nga Trusti. Haxhiu ka thënë se të gjithë deputetët, pa dallim partie,...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Albeu

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Indeks online

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindëshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Sot mbahet seanca e radhës e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Indeks online

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Zeri

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindëshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Borrell për veton e Bullgarisë: Konsensusi nuk është zgjidhje e mirë për sjelljen e vendimeve në BE

para 5 dite - Almakos

“Sot nuk është ditë e mirë, pasi duhej të fillonim procesin hapës me dy vende, por nuk mundet, pasi një shtet e ka bllokuar të gjithë procesin e zgjerimit”. Këtë e deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesi...

Michel: Ballkani Perëndimor është prioritet për BE-në

para 5 dite - Almakos

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, pak para fillimit të Samitit të BE-së, sot theksoi se Unioni është para një momenti të rëndësishëm gjeopolitik, sepse vendimet do të merren në favor të...

Borrell: Parimi i konsensusit nuk është një zgjidhje e mirë për vendimmarrjen në BE

para 5 dite - Almakos

“Sot nuk është një ditë e mirë, sepse ne duhet të kishim filluar procesin e anëtarësimit me dy vende, por nuk mundemi, sepse një vend po bllokon të gjithë procesin e zgjerimit”, tha në Bruksel Përfaqësuesi...

Borrell për veton e Bullgarisë: Konsensusi nuk është zgjidhje e mirë për sjelljen e vendimeve në BE

para 5 dite - Lajm

“Sot nuk është ditë e mirë, pasi duhej të fillonim procesin hapës me dy vende, por nuk mundet, pasi një shtet e ka bllokuar të gjithë procesin e zgjerimit”. Këtë e deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesi...

Rama- gazetares bullgare: Jeni një turp! Do e ndërtojmë Europën në vendin tonë

para 5 dite - Lajm

Sapo mbërriti në samitin e BE-së, kryeministri Edi Rama akuzoi Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Gazetarët në Bruksel e pyetën Raman nëse ka frikë se...

“Është i hapur për të gjithë”/ Rama pyetet për Open Balkan dhe Kosovën në Bruksel: Ne s’ndryshojmë kursin tonë, por e dimë prej kohësh që…

para 5 dite - Java News

Kryeministri Edi Rama është pyetur nga mediat e huaja në Bruksel pak para nisjes së samitit lidhur me nismën Ballkani i Hapur dhe mos pjesëmarrjen e Kosovës. I pyetur për Kosovën, Rama tha se Open Ballkan...

Scholz: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut t’i bashkohen BE-së, kanë 20 vite që presin

para 5 dite - Bota Press

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë të jenë në BE pasi kanë 20 vite që presin. Nga samiti ai ka thënë se duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar...

Para fillimit të Samitit, Petkov shpalosi qëndrimin aktual të Bullgarisë

para 5 dite - Fakti Ditor

Kryeministri bullgar Kiril Petkov në një deklaratë për mediat para fillimit të samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se qëndrimi i Bullgarisë do të mbetet i pandryshuar derisa Asambleja Kombëtare të thotë...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

para 5 dite - Bota Press

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti, raporton Botapress.info Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme,...

Kamishi flet me deputetët e LDK’së e AAK’së para hedhjes në votim të Projektligjit për Trustin

para 5 dite - Gazeta Metro

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu është parë duke diskutuar me kolegët e tij nga LDK’ja dhe AAK’ja, para se të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një përqindje të kursimeve...

Udhëheqësit e BE-së do të mbështesin Ukrainën të marrë statusin e kandidatit

para 5 dite - Koha.net

Ukraina do të marrë statusin e kandidatit për Bashkimin Evropian në një samit të Brukselit të enjten, pasi Komisioni Evropian dha dritën e jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

para 5 dite - Gazeta Metro

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti. Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme, por shkaku i mungesës së...

Udhëheqësit e BE-së do të mbështesin Ukrainën si kandidate në samitin e Brukselit

para 5 dite - Syri.net Kosova

Ukraina pret sot që samiti që do të mbahet sot në Bruksel të miratojë kandidaturën e saj për në BE, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt dhe...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel, shpresë për liberalizim të vizave

para 5 dite - Reporteri

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Varhelyi: Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e Bashkimit tonë Europian

para 5 dite - Revista

Varhelyi : Ne i bëjmë thirrje Parlamentit dhe të gjitha palëve që të përmbushin angazhimin e tyre dhe ta vendosin propozimin në axhendën e Kuvendit për miratim sot siç është propozuar. Opozita #GERB @BoykoBorissov...

Negociatat me BE, sot dhe nesër Samiti në Bruksel, Shqipëria shkon pesimiste

para 5 dite - Gazeta Express

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 Qershor), do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit do të marrin...

Haxhiu flet me deputetët e LDK-së e AAK-së para hedhjes në votim të Projektligjit për Trustin

para 5 dite - Ekonomia Online

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu është parë duke diskutuar me kolegët e tij nga LDK-ja dhe AAK-ja, para se të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një përqindje të kursimeve...

Scholz: Shqipëria e Maqedonia e Veriut t’i bashkohen BE-së, kanë 20 vjet që presin

para 5 dite - Periskopi

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë të jenë në BE pasi kanë 20 vite që presin. Nga samiti ai ka thënë se duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar...

Prioritet i BE-së, hapja e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë

para 5 dite - Epoka e Re

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Scholzi: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut t’i bashkohen BE-së, kanë 20 vjet që presin

para 5 dite - Epoka e Re

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë të jenë në BE pasi kanë 20 vite që presin. Nga samiti ai ka thënë se duhet të kenë një mundësi reale për t’u bashkuar...

Kuvendi miraton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit mbi ndarjet buxhetore

para 5 dite - Epoka e Re

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2022. Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka thënë se pro këtij projektligji kanë...

Haxhiu paralajmëron: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Bota Sot

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Zeri

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t'u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Rama ia thotë në sy gazetares bullgare: “Jeni një turp!”

para 5 dite - Pa censure

Nga samiti i BE-së në Bruksel, kryeministri Edi Rama ka akuzuar Bullgarinë se po mban peng anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Teksa u pyet nëse ka frikë se do të jetë Shqipëria,...

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Zeri

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të samitit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët. Në këtë...

Projektligji për Trustin sot sërish në Kuvend

para 5 dite - Zeri

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Osmani tregon pritjet nga Samiti, gazetarët e pyesin “pse janë vizat kaq të rëndësishme për ju?”

para 5 dite - Infokusi

Presidentja Vjosa Osmani i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të nisë samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. Ajo është pyetur se pse liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët...

Samiti i BE-së, reagon Edi Rama: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare

para 5 dite - InfoShqip

Teksa sot mblidhet Samiti i Bashkimit Europian në Bruksel, duke se shpresat për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut janë të zbehta. Kryeministri Edi Rama këtë mëngjes e ka cilësuar...

Projektligji për Trustin sot sërish në Kuvend

para 5 dite - Syri.net Kosova

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Syri.net Kosova

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Kancelari Scholz, në krah të Ballkanit Perëndimor për perspektivën e anëtarësimit në BE

para 5 dite - Syri.net Kosova

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, shkruan...

Kamishi flet me deputetët e LDK’së e AAK’së para hedhjes në votim të Projektligjit për Trustin

para 5 dite - Informatat

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu është parë duke diskutuar me kolegët e tij nga LDK’ja dhe AAK’ja, para se të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një përqindje të kursimeve...

Çfarë pritet sot nga Samiti i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor? Holanda jep sinjale pozitive për liberalizimin e vizave për Kosovën

para 5 dite - Telegrafi

Liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, e që i paraprinë një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor. Takimi...

Negociatat me BE/ Sot dhe nesër samiti i Këshillit Europian

para 5 dite - Klan

Negociatat me BE/ Sot dhe nesër samiti i Këshillit Europian Për dy ditë me radhë, në datat 23 dhe 24 Qershor, do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave...

Rama: Pengmarrje e një vendi të NATO-s, të dy vendeve të NATO-s në kulmin e një lufte të nxehtë në kufijtë e Evropës

para 5 dite - Tetova Sot

Kryeministri Rama ka mbërritur në Bruksel, në kuadër të samitit 2-ditor të BE. Rama ka folur para gazetarëve dhe ka ritheksuar se nuk pret që të zgjidhet asgjë me çështjen Bullgare. Megjithatë kryeministri...

“Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare”, thotë Haxhiu

para 5 dite - GazetaBlic

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

para 5 dite - Ina

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e seancës së sotme plenare, ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai...

Udhëheqësit e BE-së do të vendosin për statusin e vendit kandidat për Ukrainës

para 5 dite - Ora news

Udhëheqësit e BE-së do të vendosin sot nëse do t'i japin Ukrainës statusin e vendit kandidatit, pas një rekomandimi pozitiv nga Komisioni Evropian të premten e kaluar . Ukraina pritet të aprovohet si vend...

Nis punimet Samiti i BE-së

para 5 dite - Lajm

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Sot mbahet seanca e radhës e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Indeks online

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot samiti i BE-së, liderët europianë marrin vendimin për Ukrainën

para 5 dite - ABC News

Udhëheqësit e BE-së do të vendosin sot nëse do t’i japin Ukrainës statusin e vendit kandidat, pas një rekomandimi pozitiv nga Komisioni Europian të premten e kalua, sipas The Guardian. Presidenti i Ukrainës,...

Rama mbërrin në samitin e Brukselit: Nuk pres që çështja e Bullgarisë të zgjidhet, ka marrë peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - Java News

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në samitin e BE-së në Bruksel, ku tha se nuk pret që çështja në Bullgari të zgjidhet. Rama tha se Bullgaria, një vend i NATO-së, ka marrë peng dy vende të tjera të aleancës,...

Samiti i BE-së, REL nuk jep lajme të mira, përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Infokusi

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Rama: Bullgaria ka marrë peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - KosovaPress

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk pret të ndodhë zgjidhje në Bullgari sa i përket vetos bullgare ndaj hapave të mëtejmë të integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian....

Sot nis Samiti i BE-së, pak gjasa që të vendoset për vizat

para 5 dite - Koha.net

Deklaratat optimiste për vënien në lëvizje të vendimmarrjes së Bashkimit Evropian (BE) sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk pritet të shoqërohen edhe me veprime konkrete drejt finalizimit...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

para 5 dite - Informatat

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti. Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme, por shkaku i mungesës së...

Kuvendi miraton Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore

para 5 dite - Informatat

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projekligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022. Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se pro këtij projektligji kanë votuar...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Reporteri

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Nis punimet Samiti i BE-së, në Kosovë kanë pritje për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Informatat

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Rama: Bullgaria ka marrë peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - Insajderi.org

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk pret të ndodhë zgjidhje në Bullgari sa i përket vetos bullgare ndaj hapave të mëtejmë të integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian....

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Tetova Sot

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave, njofton Klankosova.tv. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi...

Osmani para Samitit BE-Ballkani Perëndimor: Nuk dua të nxitë pritje për liberalizim të vizave

para 5 dite - Arbresh

Presidentja, Vjosa Osmani, para samitit BE-Ballkani Perëndimor ka dërguar mesazhin se këto vende kanë nevojë për zë të qartë nga Bashkimi Evropian, për një mesazh të bashkuar nga Bashkimi Evropian për...

Zbehen shpresat për liberalizim të vizave

para 5 dite - KosovaPress

Brukseli do të ketë vëmendjen kryesore të qytetarëve kosovarë të enjten. Kryeqendra evropiane sot dhe nesër do të jetë nikoqir i liderëve të 27 vendeve të Bashkimit Evropian. Ani pse, tema e liberalizimit...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Evropa e Lirë

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t'u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së, a ka shpresa që Kosova të marrë liberalizimin e vizave?

para 5 dite - Bota Sot

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t'u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Rama reagon para nisjes së Samitit të BE: Sa turp për Evropën kjo çështja bullgare!

para 5 dite - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një postim në Twitter pak para nisjes së samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe atyre të BE në Bruksel, duke komentuar veto bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut...

Nis punimet Samiti i BE’së, zbehen pritshmëritë për Ballkanin Perëndimor

para 5 dite - Gazeta Metro

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e Trustit

para 5 dite - Insajderi.org

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite është edhe Projektligji për tërheqjen e një përqindje të parave nga Trusti. Kjo pikë ishte paraparë për seancën e djeshme, por shkaku i mungesës së...

Samiti i BE-së sot dhe nesër ngjall shumë shpresa për liberalizimin e vizave, “disponimi po ndryshon”

para 5 dite - Gazeta Express

Një tjetër zhgënjim s’do të ishte çudi, por shpresat janë më të mëdha se kurrë më parë. Kosovarët presin që sot dhe nesër çështja e liberalizimit të vizave ta marrë mbështetjen vendimtare në Bruksel. Gazeta...

Propozimi për Shqipërinë dhe MV, Varhelyi: Bullgaria ta miratojë, Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së

para 5 dite - Tetova Sot

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në...

Rama: Turp për Bullgarinë

para 5 dite - Epoka e Re

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Nis sot punimet Samiti i BE-së në Bruksel, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin të mësojnë fatin

para 5 dite - Albeu

Ditën e sotme pritet të nisë punimet samiti dy-ditor i BE-së në Bruksel. Pritet që të marrin pjesë 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian, ku do diskutohet mbi procesin e zgjerimit dhe çeljes së negociatave...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Albeu

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Indeks online

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Lajmi.net

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Propozimi për Shqipërinë dhe MV, Varhelyi: “Bullgaria t’a miratojë, Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së”

para 5 dite - Pa censure

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë Olivér Várhelyi, i ka bërë thirrje Bullgarisë që të miratojë sot në Samitin e BE-së propozimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në...

Rama nga Brukseli: “Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari”

para 5 dite - Pa censure

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave. Rama tha se nuk beson se në Bullgari...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Lajmi.net

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Varhelyi thirrje Bullgarisë: Miratoni sot propozimin për Tiranën dhe Shkupin! Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e BE

para 5 dite - Java News

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Fqinjësinë Oliver Varhelyi, thotë se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së. Ai i bën thirrje Bullgarisë që të miratojë propozimin për t’i hapur rrugën hapjes...

Bekim Haxhiu ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon projektligji për trustin, opozita do t’i bllokojë marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Radio Kosova e Lire

Iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do t’i bllokojë...

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Informatat

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe liderëve...

Osmani takohet me Macronin para samitit të Brukselit

para 5 dite - Informatat

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin francez Emmanuel Macron në Bruksel. Osmani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur ajo me Macronin është takuar para se...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Informatat

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Informatat

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Kancelari gjerman flet nga Brukseli: Ballkani Perëndimor ka 20 vjet që pret integrimin në BE, premtimin tonë ta bëjmë të besueshëm

para 5 dite - FaxWeb

Në hyrje të Samitit të 26 vendeve anëtare të Bashkimit Europian ka folur edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili u ka thënë gazetarëve se vendet e Ballkanit Perëndimor meritojnë një shans real për t’u...

Oliver Varhej edhe sot jep shpresë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 5 dite - Open-TV

Eurokomisioneri për zgjerim, Oliver Varhej ka shkruar sot në “tuiter” se tani është koha për vendime të përgjegjshme, dhe se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së. “BE i merr shumë seriozisht...

Presidenti i KE: Do të japim dritën jeshile për Ukrainën dhe Moldavinë, për të marrë statusin e kandidatin

para 5 dite - Arbresh

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë nga Brkseli se unionin i BE-së do t’i japë Ukra8inës statusin e vendit kandidat në BE. ‘Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj de do t’i...

Osmani në Bruksel: Kosova e ka vendin këtu, në mesin e familjeve evropiane

para 5 dite - Epoka e Re

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Osmani: S’dua t’i rrisë pritshmëritë për liberalizim të vizave, procesi nuk është në duart tona

para 5 dite - KosovaPress

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se nuk dëshiron t’i rrisë pritshmëritë për liberalizimin e vizave ani pse ka theksuar se shpreson për një progres në këtë drejtim. Para Samitit të BE-së,...

Samiti i BE/ Analiza e REL: Përsëri zhgënjim i mundshëm për Ballkanin Perëndimor

para 5 dite - Panorama

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Sot dhe nesër Samiti i BE, çfarë do të ndodhë në Bruksel me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - ABC News

Liderët e BE-së do të mblidhen sot në një samit dy ditor në Bruksel. Kryeministri Rama së bashku me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, Vuçiç dhe Kovaçevski kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre...

Sot dhe nesër Samiti i BE, çfarë do të ndodhë në Bruksel me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - InfoShqip

Liderët e BE-së do të mblidhen sot në një samit dy ditor në Bruksel. Kryeministri Rama së bashku me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, Vuçiç dhe Kovaçevski kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - RTV 21

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Projektligji për Trustin sot sërish në Kuvend

para 5 dite - Reporteri

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Nis sot punimet Samiti i BE-së në Bruksel, ja çfarë pritet të rezervojë fat...

para 5 dite - BalkanWeb

Në Bruksel do të nisë sot punimet samiti dyditor i 27 vendeve anëtare të Bashkimit Europian, ku do diskutohet mbi procesin e zgjerimit dhe çeljes së negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian. Me...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Telegrafi

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Ina

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor Takimi i liderëve të BE-së...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Infokusi

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s (VIDEO)

para 5 dite - Lajm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - GazetaBlic

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Scholz: Gjermania do mbështes përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Lajm

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Europian në Ballkanin Perëndimor, të ecën përpara,...

Nis sot samiti i BE. Çfarë pritet të ndodhë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - Java News

Për dy ditë me radhë, në datat 23 dhe 24 Qershor, do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kryeministri...

Rama në Bruksel me fjalë të rënda për Bullgarinë: Ka kidnapuar dy vende të NATO’s

para 5 dite - Fakti Ditor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist dhe ka folur pa ndrojtje para gazetarëve përpara Samitit të krerëve të Bashkimit Europian me liderët e Ballkanit Perëndimor. Rama tha se Bullgaria...

Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Zyrtare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Rama në Samitin e BE’së: Çfarë turpi për Europën kjo çështje bullgare

para 5 dite - Gazeta Metro

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka shprehur indinjatën e tij me Bashkimin Europian rreth bllokimit që Bullgaria po i bënë përmes vetos hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë së Veriut....

Bllokuesi kryesor i vizave për Kosovën: Osmani takohet me Macron para Samitit

para 5 dite - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pak para Samitit të Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, mirëpo nuk ka bërë të ditur se çfarë është...

Disa orë para samitit, Varhelyi ultimatum Bullgarisë: Mirato propozimin për Shqipërinë e Maqedoninë

para 5 dite - Gazeta Metro

Ndërsa pritet që ditën e sotme të mbahet samiti i udhëheqësve europianë ku dhe do të vendoset për fatin e disa vendeve nëse do të fitojnë statusin kandidat për hapjen e negociatave, një ndër këto vende...

Në Samit nuk pritet të merren vendime konkrete për hapat e rinj të vendeve të Ballkanit Perëndimor në procesin e integrimit evropian

para 5 dite - Radio Kosova e Lire

Ka filluar takimi i liderëve të BE-së dhe gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor ndërtesën e Këshillit Evropian. BE-ja njoftoi se presin shkëmbim të mendimeve me partnerët e Ballkanit Perëndimor për...

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Europa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Gazeta Metro

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Sot mbahet seanca parlamentare për tërheqjen e Trustit

para 5 dite - Bota Sot

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel, çfarë do të ndodhë me tre vendet e Ballkanit Perëndimor

para 5 dite - Panorama

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Rrëzimi i qeverisë bullgare/ Kryeministri Petkov drejton gishtin nga mafia dhe Rusia

para 5 dite - Panorama

Qeveria bullgare e Kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e mërkurë, duke humbur mocionin e besimit në Parlamentin bullgar me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Rrëzimi i qeverisë sjell pengesë...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - ABC News

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE!

para 5 dite - Scan TV

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Edi Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Open-TV

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Open-TV

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Osmani tregon pritjet nga Samiti, gazetarët e pyesin “pse janë vizat kaq të rëndësishme për ju?”

para 5 dite - Insajderi.org

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të nisë samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. Ajo është pyetur se pse liberalizimi i vizave është i rëndësishëm...

Fillon Samiti i BE-së

para 5 dite - Insajderi.org

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), ka nisur Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane po diskutojnë me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku,...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Ekonomia Online

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë në Bullgari, por nëse...

Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Arbresh

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Liberalizimi i vizave, Osmani në Bruksel: I jemi përgjigjur të gjitha shqetësimeve të vendeve anëtare

para 5 dite - Lajm

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është deklaruar sot për media para takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Presidentja Osmani tha se qytetarët kanë nevojë...

Udhëheqësit e BE-së do të mbështesin Ukrainën të marrë statusin e kandidatit

para 5 dite - Shenja

Ukraina do të marrë statusin e kandidatit për Bashkimin Evropian në një samit të Brukselit të enjten, pasi Komisioni Evropian dha dritën e jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt...

Edi Rama: Bullgaria, vend anëtar i NATO-s, i ka kidnapuar dy vende anëtare të NATO-s, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 5 dite - Radio Kosova e Lire

Para fillimit të Samitit të krerëve të Bashkimit Europian me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist para gazetarëve. Ai tha se “Bullgaria, vend anëtar...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - RTK

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Varhelyi thirrje Parlamentit bullgar të miratojë propozimin për Shqipërinë dhe RMV

para 5 dite - Top24

Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi përmes një postimi në Twitter ka theksuar se Bashkimi Europian i merr shumë seriozisht shqetësimet bullgare, teksa ka shtuar se Ballkani Perëndimor duhet të jetë...

Rama: Pengmarrje e një vendi të NATO-s, të dy vendeve të NATO-s në kulmin e një lufte të nxehtë në kufijtë e Evropës

para 5 dite - Top24

Kryeministri Rama ka mbërritur në Bruksel, në kuadër të samitit 2-ditor të BE. Rama ka folur para gazetarëve dhe ka ritheksuar se nuk pret që të zgjidhet asgjë me çështjen Bullgare. Megjithatë kryeministri...

Presidentja Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

para 5 dite - ATV Live

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, pak para nisjes së Samitit të Bashkimit Evropian. Liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të takohen sot...

Edi Rama flet nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s, BE vetëm vështron

para 5 dite - ATV Live

Kryeministri Rama ka mbërritur në Bruksel, në kuadër të samitit 2-ditor të BE. Rama ka folur para gazetarëve dhe ka ritheksuar se nuk pret që të zgjidhet asgjë me çështjen Bullgare. Megjithatë kryeministri...

Scholz para Samitit të BE-së: Gjermania do t’i mbështetë përpjekjet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE

para 5 dite - Insajderi.org

Kancelari gjerman Olaf Scholz është deklaruar para nisjes së Samitit të BE-së në Bruksel. Ai ka thënë se është shumë e rëndësishme që procesi i Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor të ecën përpara...

Sot seanca e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Gazeta Express

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

A mund të anëtarësohet Ukraina në BE dhe si mund të reagojë Rusia?

para 5 dite - Gazeta Express

Ukraina është vendosur të bëhet një kandidat zyrtar për anëtarësimin në Bashkimin Evropian (BE), hapi i parë për t’u bashkuar me bllokun 27-vendesh. Presidenti ukrainas ka paralajmëruar se Rusia mund të...

Rama nga Brukseli: Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari

para 5 dite - Lajm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama para Samitit BE-Ballkani Perëndimor tha se nuk pret që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datë për fillimin e negociatave, përcjell TV21. Rama tha se nuk beson...

Osmani para samitit takohet me Macron

para 5 dite - KosovaPress

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pak para Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, para...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Bota Press

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Bota Sot

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel, çfarë do të ndodhë me tre vendet e Ballkanit Perëndimor

para 5 dite - Shenja

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

“Jeni një turp”/ Rama nuk i përmban nervat dhe sulmon gazetaren bullgare në Bruksel (VIDEO)

para 5 dite - FaxWeb

Kryeministri Edi Rama nuk u përmbajt në Bruksel, teksa u pyet nga mediat në lidhje me mundësinë e hapjes së negociatave. I pyetur nga gazetarët bullgarë, Rama nuk ngurroi t’ia thoshte në sy se janë “një...

Rama në Bruksel me fjalë të rënda për Bullgarinë: Ka kidnapuar dy vende të NATO’s

para 5 dite - Insajderi.org

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur pesimist dhe ka folur pa ndrojtje para gazetarëve përpara Samitit të krerëve të Bashkimit Europian me liderët e Ballkanit Perëndimor. Rama tha se Bullgaria...

A pritet liberalizimi i vizave për Kosovën nga Samiti i BE-së që po mbahet sot

para 5 dite - Insajderi.org

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Osmani poston fotografi me Macron para fillimit të Samitit, çfarë po paralajmëron?

para 5 dite - Insajderi.org

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur në Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor, shkruan Insajderi. Pak para fillimi të Samiiti, Osmani ka postuar një fotografi me presidentin...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

para 5 dite - Periskopi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi ka arritur në objektin ku do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, ka thënë se nuk pret të zgjidhet asgjë sa i përket çështjes...

Osmani nga Brukseli: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Arbresh

Presidentja Vjosa Osmani nga Brukseli para gazetarëve ka thënë se nuk ka pritshmëri për liberalizimin e vizave për Kosovën. “Unë shkoj gjithmonë atje (BE) me shpresë, por pa shumë pritshmëri. Le të shpresojmë...

Presidentja Osmani takohet me Macronin para samitit të Brukselit

para 5 dite - Arbresh

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin francez Emmanuel Macron në Bruksel, para se të marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor. Këtë e ka bërë të ditur presidentja përmes një postimi në

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - Lajm

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Varheji edhe sot jep shpresë për Samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 5 dite - Lajm

Eurokomisioneri për zgjerim, Oliver Varhej ka shkruar sot në “tuiter” se tani është koha për vendime të përgjegjshme, dhe se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së. “BE i merr shumë seriozisht...

Rruga e Kosovës deri te liberalizimi i vizave, cilët hapa i ka përfunduar e cilët janë në radhë?

para 5 dite - Ekonomia Online

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Periskopi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Sot vazhdon seanca e Kuvendit ku diskutohet për Trustin

para 5 dite - GazetaBlic

Sot do të vazhdojë seanca e Kuvendit të Kosovës, e mbetur përgjysmë nga dita e djeshme. Kjo meqë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e kishte ndërprerë vazhdimin e saj, për shkak të mungesës së deputetëve...

Rruga e Kosovës deri te liberalizimi i vizave, cilët hapa i ka përfunduar e cilët janë në radhë?

para 5 dite - Bota Press

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s, BE vetëm vështron

para 5 dite - Arbresh

Kryeministri Rama ka mbërritur në Bruksel, në kuadër të samitit 2-ditor të BE. Rama ka folur para mediave të huja, ku ka ritheksuar se nuk pret që të zgjidhet asgjë me çështjen Bullgare. Megjithatë Rama...

Disa orë para samitit, Varhelyi ultimatum Bullgarisë: Mirato propozimin për Shqipërinë e Maqedoninë

para 5 dite - Periskopi

Ndërsa pritet që ditën e sotme të mbahet samiti i udhëheqësve europianë ku dhe do të vendoset për fatin e disa vendeve nëse do të fitojnë statusin kandidat për hapjen e negociatave, një ndër këto vende...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Fakti Ditor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Bota Press

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Bota Press

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Samiti i BE-së sot dhe nesër ngjall shumë shpresa për liberalizimin e vizave, “disponimi po ndryshon”

para 5 dite - Bota Press

Një tjetër zhgënjim s’do të ishte çudi, por shpresat janë më të mëdha se kurrë më parë. Kosovarët presin që sot dhe nesër çështja e liberalizimit të vizave ta marrë mbështetjen vendimtare në Bruksel. Në...

Sot seanca e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Bota Press

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së

para 5 dite - Insajderi.org

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

para 5 dite - Ekonomia Online

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ajo, para mediave ndërkombëtare në takimin  mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe liderëve...

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Fakti Ditor

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

para 5 dite - Bota Sot

Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, që i referoheshin në atë kohë një territori që shtrihet në veri nga Peloponezi deri në pjesën kontinentale. Pra atë që ne sot e njohim si Ballkan. Sipas këtij...

Sot dhe nesër Samiti i BE, çfarë do të ndodhë në Bruksel me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - Zyrtare

Liderët e BE-së do të mblidhen sot në një samit dy ditor në Bruksel. Kryeministri Rama së bashku me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, Vuçiç dhe Kovaçevski kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre...

Osmani mbërrin në Samitin e BE’së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Kryeministri Edi Rama mbërrin në samitin e BE, mesazh nga Brukseli: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare

para 5 dite - FaxWeb

Lexo edhe : “BE merr shumë seriozisht shqetësimet bullgare”, Oliver Varhelyi: BE duhet të lëvizë! Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e Bashkimit tonë Europian Plas sherri në eventin muzikor në Athinë,...

Samiti në Bruksel, s’ka përparim për Shqipërinë e RMV, Ukraina merr statusin kandidat, BBC: Shpresë tek propozimi i Macron

para 5 dite - FaxWeb

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Shqipëria ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe kryeministri Edi Rama pritet të mbërrijë nga çasti në çast së bashku me...

“BE merr shumë seriozisht shqetësimet bullgare”, Oliver Varhelyi: BE duhet të lëvizë! Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e Bashkimit tonë Europian

para 5 dite - FaxWeb

Lexo edhe : Plas sherri në eventin muzikor në Athinë, lëndohet këngëtarja e njohur greke Samiti në Bruksel, s’ka përparim për Shqipërinë e RMV, Ukraina merr statusin kandidat, BBC: Shpresë tek propozimi...

Presidentja Osmani nga Brukseli: Kemi nevojë për një zë të qartë nga Bashkimi Evropian

para 5 dite - Arbresh

Presidentja, Vjosa Osmani ka thënë para mediave të huaja se sot është duke përfaqësuar qytetarët e Kosovës në takimin mes përfaqësuesve të Bashkimi Evropian dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor. Osmani,...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Periskopi

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Periskopi

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 5 dite - Infokusi

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Revista Kosovarja

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Presidentja Osmani mbërrin në Samitin e BE-së në Bruksel

para 5 dite - ATV Live

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Samiti i BE-së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

para 5 dite - Epoka e Re

Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel. Radio Evropa e Lirë paralajmëron shuajren e shpresave për Kosovën për ta marrë liberalizimin e...

Osmani mbërrin në Samitin e BE-së: S’dua të krijoj pritshmëri për liberalizim

para 5 dite - KosovaPress

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbërritur për Samitin e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor. Osmani ishte liderja e parë e Ballkanit Perëndimor që u shfaq në ndërtesë. Me këtë rast,...

Sot nis samiti dyditor i BE’së në Bruksel: Shpresë apo zhgënjim rreth liberalizimit të vizave

para 5 dite - Gazeta Metro

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot seanca e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Revista Kosovarja

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

para 5 dite - ATV Live

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të samitit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët, raporton...

BE dhe 6 vendet e Ballkanit perëndimor, sot takim në Bruksel

para 5 dite - RTK

Takimi i liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian me ata të gjashtë vendeve të Ballkani perëndimor, do të mbahet sot (23 qershor) në Bruksel. Tashmë Këshilli Evropian ka publikuar agjendën e shoqëruar...

Sot vazhdon seanca e Kuvendit ku diskutohet për Trustin

para 5 dite - RTK

Sot do të vazhdojë seanca e Kuvendit të Kosovës, e mbetur përgjysmë nga dita e djeshme. Kjo meqë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e kishte ndërprerë vazhdimin e saj, për shkak të mungesës së deputetëve...

Negociatat me BE, sot dhe nesër Samiti në Bruksel Shqipëria shkon pesimiste

para 5 dite - Ekonomia Online

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 Qershor), do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit do të marrin...

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Ekonomia Online

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindëshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Ekonomia Online

Pozitë e opozitë kanë kërkuar nga liderët e Ballkanit Perëndimor që në prag të samitit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten, të vendosin pro liberalizimit të vizave për kosovarët, raporton...

Projektligji për Trustin sot sërish në Kuvend

para 5 dite - Arbresh

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot dhe nesër Samiti në Bruksel, Shqipëria niset pesimiste

para 5 dite - Epoka e Re

Sot dhe nesër, (23 dhe 24 qershor), do të mbahet samiti i Këshillit Europian ku do të diskutohet për çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë samit do të marrin...

Sot seanca e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Epoka e Re

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hedhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve nga Trusti. Kjo iniciativë ka nisur nga Partia Demokratike e Kosovës, me mbështetje nga partitë e tjera...

Nëse s’kalon Trusti, s’kalojnë as marrëveshjet ndërkombëtare

para 5 dite - Epoka e Re

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili është iniciues i projektligjit për tërheqjen e 30 përqindeshit nga Trusti pensional ka paralajmëruar Qeverinë Kurti se nëse nuk kalon ky projektligj, opozita do...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - ATV Live

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot fillon samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - Insajderi.org

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Përsëri sot në Kuvend projektligji për Trustin

para 5 dite - Insajderi.org

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

“Disponimi po ndryshon” në Samitin e BE-së për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Epoka e Re

Një tjetër zhgënjim s’do të ishte çudi, por shpresat janë më të mëdha se kurrë më parë. Kosovarët presin që sot dhe nesër çështja e liberalizimit të vizave ta marrë mbështetjen vendimtare në Bruksel. Në...

Sot nis samiti dyditor i BE’së në Bruksel: Shpresë apo zhgënjim rreth liberalizimin e vizave

para 5 dite - Gazeta Metro

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

BE dhe 6 vendet e Ballkanit perëndimor, sot takim në Bruksel

para 5 dite - Infokusi

Takimi i liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian me ata të gjashtë vendeve të Ballkani perëndimor, do të mbahet sot (23 qershor) në Bruksel. Tashmë Këshilli Evropian ka publikuar agjendën e shoqëruar...

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

para 5 dite - FaxWeb

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel, shpresë për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Periskopi

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot vazhdon seanca e Kuvendit ku diskutohet për Trustin

para 5 dite - Infokusi

Sot do të vazhdojë seanca e Kuvendit të Kosovës, e mbetur përgjysmë nga dita e djeshme. Kjo meqë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e kishte ndërprerë vazhdimin e saj, për shkak të mungesës së deputetëve...

Samiti i BE-së sot dhe nesër ngjall shumë shpresa për liberalizimin e vizave, “disponimi po ndryshon”

para 5 dite - Ekonomia Online

Një tjetër zhgënjim s’do të ishte çudi, por shpresat janë më të mëdha se kurrë më parë. Kosovarët presin që sot dhe nesër çështja e liberalizimit të vizave ta marrë mbështetjen vendimtare në Bruksel. Në...

Sot dhe nesër Samiti i BE, çfarë do të ndodhë në Bruksel me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 5 dite - Arbresh

Liderët e BE-së do të mblidhen sot në një samit dy ditor në Bruksel. Kryeministri Rama së bashku me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, Vuçiç dhe Kovaçevski kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel, shumë shpresa për liberalizimin e vizave

para 5 dite - Periskopi

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Projektligji për Trustin sot sërish në Kuvend

para 5 dite - Ekonomia Online

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot seanca e Kuvendit për Trustin

para 5 dite - Periskopi

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të hidhet në votim Projektligji për tërheqjen e një pjese të mjeteve të Trustit. Kjo me iniciativë të Partisë Demokratike të Kosovës, të mbështetur nga partitë e tjera...

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

para 5 dite - KosovaPress

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një samit dyditor në Bruksel, të paraprirë nga një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Takimi i liderëve të BE-së...

Sot vazhdon seanca e Kuvendit ku diskutohet për Trustin

para 5 dite - Arbresh

Sot do të vazhdojë seanca e Kuvendit të Kosovës, e mbetur përgjysmë nga dita e djeshme. Kjo meqë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e kishte ndërprerë vazhdimin e saj, për shkak të mungesës së deputetëve...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 5 dite - Zyrtare

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

BULLGARI – Bie qeveria Petkov pas votimit të mocionit të mosbesimit

para 6 dite - Shqipmedia

SOFJE, 22 qershor /ATSH-BTA/- Parlamenti bullgar votoi sot me 123 vota pro dhe 116 kundër dhe asnjë abstenim për miratimin e një mocioni mosbesimi ndaj qeverisë së Kiril Petkov i ngritur nga partitë opozitare...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Klan

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të...

Scholz kërkon një ndryshim në rregullat e votimit në BE

para 6 dite - RTV 21

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi sonte se do të bëjë të gjitha përpjekjet për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin kandidat, se BE-ja duhet të jetë e hapur ndaj vendeve të tjera, por edhe të...

Shefja e deputetëve të VV-së ne 'dilemë' se cilët deputetë do ta votojnë tërheqjen e Trustit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk beson që do të kalojë projektligji që lejon tërheqjen e një shume të parave nga Trusti Pensional. Kusari Lila tregon se si qeveria...

Bashkëpartiaku i Konjufcës: Seanca për Trustin nuk u ndërpre për shkak të mungesës së kuorumit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Mungesa e kuorumit ishte arsyeja që dha kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca kur vendosi që të ndërprehet seanca pikërisht atëherë ku në rend ishte shqyrtimi i tërheqjes së mjeteve nga Trusti....

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Reporteri

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Bashkëpartiaku i Konjufcës: Seanca për Trustin nuk u ndërpre për shkak të mungesës së kuorumit

para 6 dite - Reporteri

Mungesa e kuorumit ishte arsyeja që dha kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca kur vendosi që të ndërprehet seanca pikërisht atëherë ku në rend ishte shqyrtimi i tërheqjes së mjeteve nga Trusti....

“Nuk e di se prej kujt mundet me qenë vota që të kalojë”, Kusari-Lila flet për tërheqjen e Trustit

para 6 dite - GazetaBlic

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk beson që do të kalojë projektligji që lejon tërheqjen e një pshumë të parave nga Trusti Pensional. Kusari Lila tregon se si qeveria...

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Indeks online

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

'23-24 qershor' - Zbardhen detaje rreth takimit ku mund të diskutohet heqja e vizave për Kosovën

para 6 dite - Syri.net Kosova

Të enjten dhe të premten, më 23 dhe 24 qershor, do të mbahet takimi i Këshillit Evropian ku do të merren vendime për shumë çështje të rëndësishme, përfshirë edhe për disa vende të Ballkanit Perëndimor....

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Gazeta Express

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Ina

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

BERLIN – Scholz pozicionohet në anën e vendeve të Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Shqipmedia

BERLIN, 22 qershor /ATSH/-Gjatë një fjalimi sot në Bundestag, kancelari gjerman, Olaf Scholz u pozicionua në anën e gjashtë vendeve të rajonit ndërsa i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë...

Negociatat për anëtarësim nuk hapen as këtë herë, bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Indeks online

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Zbehen shpresat e Tiranës e Shkupit për nisjen e bisedimeve me BE-në. Në Bu...

para 6 dite - BalkanWeb

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit bullgar Kiril Petkov, të mërkurën në mbrëmje, duket se rrëzoi dhe shpresat e vakëta të zgjuara gjatë ditës së sotme, për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të...

Sholc: BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Aktuale

BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë, deklaroi sot para Bundestagut kancelari gjerman Olaf Sholc, duke parashikuar se samiti i nesërm në Bruksel me vendet e Ballkanit...

Liderët e Unionit: Gati t’i japim statusin e vendit kandidat për në BE, Ukrainës dhe Moldavisë

para 6 dite - Panorama

27 liderët e vendeve të Bashkimit Evropian ka deklaruar se pritet t’i japin statusin e vendit kandidat për në Bashkimin Evropian për Ukrainën dhe Moldavinë në një samit dy-ditor që do të mbahet në Bruksel...

Negociatat për anëtarësim nuk hapen as këtë herë, bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Infokusi

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

OPINIONE: “Kosova po vendos kontrollin energjetik në veri”

para 6 dite - RTV 21

Vlerësime pozitive për marrëveshjen e energjisë Marrëveshja për energjinë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerësohet pozitivisht nga njohësit e procesit të dialogut. Miratimi i udhërrëfyesit për zbatimin...

Scholz: Nuk është e sigurt se do të mbahet Samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në

para 6 dite - Koha.net

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë të jetë në pikëpyetje mbajtja e Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor me ato të Bashkimit Evropian, që është paraparë për të enjten paradite në Bruksel. Gjatë...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Vizion Plus

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Infokusi

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Konjufca kundërshton tërheqjen e mjeteve nga Trusti, tregon arsyen

para 6 dite - OraInfo

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e seancës së sotme plenare, ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Telegrafi

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Kallxo

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - News33

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Konjufca: Tërheqja e Trustin shkatërron vetë Trustin

para 6 dite - Reporteri

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme të seancës së Kuvendit kur edhe pritej të hidhej në votim Projektligji për Trustin. Konjufca mendon se një veprim i tillë për tërheqje të...

Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 Qershor – Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”,...

Tahiri: Me këtë udhërrëfyes, Kurti tregoi se s’mundi ta realizonte premtimin e tij kapital

para 6 dite - Klan Kosova

Besnik Tahiri, gazetar në Klan Kosova, tha se me udhërrëfyesin e djeshëm për zbatimin e marrëveshjes për energji, kryeministri Albin Kurti, ka treguar se nuk ka mundur të realizonte premtimin e tij, siç...

Fatmir Sheholli deklarohet për mediumin serb dhe shpalos “verdiktin” e tij për marrëveshjen e energjisë

para 6 dite - Bota Sot

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, deklaroi se është pyetur për qëndrimin e publikut kosovar ndaj marrëveshjes së arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - TV21

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Schloz: Askush nuk duhet  të habitet që RMV, Serbia dhe Shqipëria për pak nuk do të vinin në Samitin BE- Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Portalb

Kancelari gjerman Olaf Scholz në fjalimin e tij të sotshëm  në parlamentin federal tha se askush nuk duhet të habitet që për pak nuk do të mbahej samiti i nesërm BE-Ballkani Perëndimor, në Bruksel, pasi...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Top Channel

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 6 dite - DW

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti e dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Kallxo

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nuk ka asnjë vend në botë që tërheq mjetet e Fondit të Kursimeve Pensionale (Trustit). I ftuar në emisionin ‘Context’ të ATV-së, Konjufca e ka quajtur të...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Klan Kosova

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e seancës së sotme plenare, ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Shenja

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Zeri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e seancës së sotme plenare, ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në ATV-së e ka quajtur...

Scholz: Maqedonia shembull i viktimizimit në rrugën drejt BE-së

para 6 dite - Nistori

Kancelari gjerman Olaf Scholz në fjalimin e tij të djeshëm në parlamentin federal tha se askush nuk duhet të habitet që për pak nuk do të mbahej samiti i nesërm (23.06.2022) BE-Ballkani Perëndimor, në...

Fatmir Sheholli: Elektrosever është i regjistruar në Kosovë, do të përgjigjet vetëm para institucioneve të Republikës së Kosovës

para 6 dite - GazetaBlic

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, deklaroi se është pyetur për qëndrimin e publikut kosovar ndaj marrëveshjes së arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe...

Serbët në veri e kanë mirëpritur marrëveshjen për energjinë

para 6 dite - GazetaBlic

Me marrëveshjen për energjinë që u nënshkrua dje në Bruksel, Kosova do t’i kursejë dhjetëra miliona euro të destinuar për rrymën në veri. Për të parë se si e kanë pritur qytetarët serbë këtë marrëveshje,...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Top Channel

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Mdiat bullgare: Petkovi përsëri do të jetë kandidat i “Vazhdojmë me ndryshimin” për kryeministër të ri

para 6 dite - Koha.mk

Kryeministri i deritanishëm bullgar, Kiril Petkov do të nominohet nga partia politike “Vazhdojmë me ndryshimin” për kryeministër pas mosbesimit të votuar për kabinetin e tij. Këtë e konfirmoi edhe vetë...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Bota Sot

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Ina

Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është I befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Nistori

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Para se të pranohet propozimi francez, Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Nistori

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Kusari-Lila: Nuk e di prej kujt mundet me qenë vota që të kalojë Trusti

para 6 dite - Periskopi

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk beson që do të kalojë projektligji që lejon tërheqjen e një pshumë të parave nga Trusti Pensional. Kusari Lila tregon se si qeveria...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Flaka

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Sholc: BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Koha.mk

BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë, deklaroi sot para Bundestagut kancelari gjerman Olaf Sholc, duke parashikuar se samiti i nesërm në Bruksel me vendet e Ballkanit...

Kosovë, në mungesë të kuorumit në Kuvend shtyhet projektligji për Trustin

para 6 dite - Koha.mk

Deputeti i PDK-së, Ableard Tahiri, tha se Konjufca në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën për Trustin, derisa deputetja e LVV-së, Kusari- Lila, u shpreh se ishte opozita ajo që e bllokoi procesin e votimit...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Tetova Sot

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Arbresh

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Bie qeveria bullgare, Petkov thotë se e rrëzuan elementet ruse

para 6 dite - Ina

Parlamenti bullgar me 123 vota për dhe 116 kundër rrëzoi qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov, një mocion mosbesimi i dorëzuar nga partia më e madhe opozitare GERB e Bojko Borisov, përcjell INA. Petkov...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Indeks online

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në Context të...

Serbët në veri e kanë mirëpritur marrëveshjen për energjinë

para 6 dite - RTK

Me marrëveshjen për energjinë që u nënshkrua dje në Bruksel, Kosova do t’i kursejë dhjetëra miliona euro të destinuar për rrymën në veri. Për të parë se si e kanë pritur qytetarët serbë këtë marrëveshje,...

Bie qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - Info7

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov, shkruan TV21.Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë,...

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Epoka e Re

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 6 dite - Top Channel

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Kuvendi: Në mungesë kuorumi shtyhet projektligji për Trustin

para 6 dite - RTV 21

Tahiri: Konjufca në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën për Trustin.-Kusari- Lila: Ishte opozita ajo që e bllokoi procesin e votimit të projektligjeve Në mungesë kuorumi dështoi shqyrtimi i Projektligjit...

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kosova pret nesër njërin prej lajmeve më të mëdha në vitet e fundit. Pasi për disa vite me radhë mori përkrahje nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian, Kosova pret që më datat 23 apo 24 qershor...

Parlamenti rrëzoi Qeverinë/ Kryeministri bullgar akuzon Rusinë dhe 'mafien vendase'

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të siguruar votëbesimin në...

Kundërshtimi për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, rrëzon qeverinë në Bullgari

para 6 dite - Syri.net Kosova

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Zeri

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Kallxo

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - OraInfo

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Tirana e Shkupi tronditin Sofjen! Rrëzohet qeveria në Bullgari nga presioni për të hequr veton në BE

para 6 dite - Java News

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin...

Vucic nga Brukseli: S’po më bën telefoni, nesër flas për tema të nxehta

para 6 dite - Gazeta Metro

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili bashkë me liderët e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçekski, kanë udhëtuar në Bruksel, deklaroi se për arsye teknike sonte nuk...

Scholz kërkon një ndryshim në rregullat e votimit në BE

para 6 dite - Gazeta Metro

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi sonte se do të bëjë të gjitha përpjekjet për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin kandidat, se BE-ja duhet të jetë e hapur ndaj vendeve të tjera, por edhe të...

Scholz me fjalim të fortë për Ballkanin, thotë se Samiti i BE-së mund të mos mbahet

para 6 dite - Insajderi.org

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Sholc: BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë, deklaroi sot para Bundestagut kancelari gjerman Olaf Sholc, duke parashikuar se samiti i nesërm në Bruksel...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Albeu

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Konjufca: Edhe nëse kalon Trusti, unë nuk do t’i tërheqë paratë

para 6 dite - Bota Sot

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nesër do të shqyrtohet në Kuvendi çështja e Trusti. Ai tha se ajo është në rend dite dhe do të ketë shqyrtim. Por, sipas tij, nuk bën në atë mënyrë siç...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Ina

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Rënia e qeverisë në Bullgari, VOA: Zbehen shpresat e Tiranës e Shkupit për nisjen e bisedimeve me BE-në

para 6 dite - Panorama

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit bullgar Kiril Petkov, të mërkurën në mbrëmje, duket se rrëzoi dhe shpresat e vakëta të zgjuara gjatë ditës së sotme, për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të...

Zgjidhja e kontekstit me Bullgarinë, Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - ABC News

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Pas votimit të mosbesimit/ Petkov fajëson mafien bullgare dhe Rusinë për rrëzimin e qeverisë

para 6 dite - Aktuale

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ka fajësuar Rusinë dhe mafien e fuqishme të vendit të tij pas votimit të mosbesimit ndaj qeverisë së tij sot. Petkov, i cili erdhi në pushtet vetëm gjashtë muaj më parë,...

Bie qeveria e Bullgarisë, deputetët votuan mosbesimin

para 6 dite - Almakos

Sotne ka rënë qeveria e kryeministrit bullgar, Kiril Petkov. Me 123 vota PRO dhe 116 Kundër iu votua mosbesim qeverisë- kërkesë e dorëzuar nga partia GERB. Nga koalicioni qeveritar thanë se do përpiqen...

“Garanci për gjuhën dhe historinë”, kërkesa e Maqedonisë së Veriut ndaj Bullgarisë

para 6 dite - Mapo

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Petkov popullit: Ju jeni garantuesi që Bullgaria do të duket ndryshe pas zgjedhjeve të ardhshme

para 6 dite - Top Channel

“Sot pamë një burrë të ulur në errësirë , një mërmëritës nga Bankya, i cili u dërgon mesazhe njerëzve në Asamblenë Kombëtare, një njeri që qëndron në hambarë për kaq shumë vite dhe përcakton politikën,...

Serbët: Do paguajmë energjinë! Mitrovicë, reagimet pas marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

para 6 dite - Top Channel

Në Bruksel negociatorët e Kosovës dhe Serbisë arritën marrëveshje për energjinë elektrike në katër komunat veriore të vendit. Me udhëzimin për zbatim të marrëveshjeve të mëhershme, do të bëhet inkasimi...

Kosovë, të premten pritet fillimi i zbatimit të marrëveshjes për energjinë

para 6 dite - TV21

Zyra e Rregullatorit të Energjisë në Kosovë pritet që të premten të diskutojë licencën për kompaninë “Elektrosever”, që pritet të menaxhojë sistemin energjetik në katër komunat veriore të Kosovës të banuara...

Propozimi francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë/ Maqedonia kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Java News

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Trusti “trus” deri nesër

para 6 dite - Flaka

Pikërisht kur i erdhi radha Projektligjit për Fondin Pensional, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e ndërpreu seancën. Vendimi i tij u lidh me mungesën e kuorumit për pikat paraprake, për të cilat Vetëvendosje...

DPS dorëzoi propozim për miratimin e draft-kornizës negociuese

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Partia politike bullgare DPS në Asamblenë Popullore dorëzoi propozim për vendim të Asamblesë Popullore për miratimin e draft-kornizës negociuese për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë...

Rrëzohet qeveria e Bullgarisë, mbante peng negociatat me Shqipërinë dhe RMV

para 6 dite - Klan

Rrëzohet qeveria e Bullgarisë, mbante peng negociatat me Shqipërinë dhe RMV Parlamenti i Bullgarisë rrëzoi pasditen e kësaj të mërkure qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov. 123 deputetë votuan pro dhe...

BRUKSEL – Liderët e BE-së pritet të miratojnë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë

para 6 dite - Shqipmedia

BRUKSEL, 22 qershor /ATSH-AA/- Një zyrtar i Bashkimit Evropian (BE) ka bërë të ditur se liderët e bllokut evropian pritet të miratojnë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë gjatë samitit të...

Propozimi francez për zgjidhjen e ngërçit me Bullgarinë, Kovaçeskvi: Duam garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Panorama

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Bie qeveria e udhëhequr nga ai, Petkov i Bullgarisë “drejton gishtin” nga mafia dhe Rusia

para 6 dite - InfoShqip

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit të tij pasi qeveria e tij humbi një votë mosbesimi të mërkurën. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Petkov,...

Scholz kërkon një ndryshim në rregullat e votimit në BE

para 6 dite - KosovaPress

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi sonte se do të bëjë të gjitha përpjekjet për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin kandidat, se BE-ja duhet të jetë e hapur ndaj vendeve të tjera, por edhe të...

Rrëzohet qeveria e Bullgarisë, mbante peng negociatat me Shqipërinë dhe RMV

para 6 dite - Klan Macedonia

Parlamenti i Bullgarisë rrëzoi pasditen e kësaj të mërkure qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov. 123 deputetë votuan pro dhe vetëm 116 kundër mocionit të mosbesimit të iniciuar nga opozita që e akuzonte...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Bie qeveria e Bullgarisë, deputetët votuan mosbesimin

para 6 dite - Epoka e Re

Sotne ka rënë qeveria e kryeministrit bullgar, Kiril Petkov. Me 123 vota PRO dhe 116 Kundër iu votua mosbesim qeverisë- kërkesë e dorëzuar nga partia GERB. Nga koalicioni qeveritar thanë se do përpiqen...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Evropa e Lirë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Mdiat bullgare: Petkovi përsëri do të jetë kandidat i “Vazhdojmë me ndryshimin” për kryeministër të ri

para 6 dite - Flaka

Kryeministri i deritanishëm bullgar, Kiril Petkov do të nominohet nga partia politike “Vazhdojmë me ndryshimin” për kryeministër pas mosbesimit të votuar për kabinetin e tij. Këtë e konfirmoi edhe vetë...

Parlamenti rrëzoi Qeverinë/ Kryeministri bullgar akuzon Rusinë dhe ‘mafien vendase’

para 6 dite - Flaka

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të siguruar votëbesimin në...

Qeveria e tij u rrëzua, kryeministri bullgar i hedh fajin Rusisë dhe mafias

para 6 dite - News33

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të sigurur votëbesimin në...

Zbehen shpresat e Tiranës e Shkupit për nisjen e bisedimeve me BE-në

para 6 dite - Telegrafi

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit bullgar Kiril Petkov, të mërkurën në mbrëmje, duket se rrëzoi dhe shpresat e vakëta të zgjuara gjatë ditës së sotme, për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të...

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

para 6 dite - Gazeta Express

Kosova pret nesër njërin prej lajmeve më të mëdha në vitet e fundit, shkruan Gazeta Express. Pasi për disa vite me radhë mori përkrahje nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian, Kosova pret që më...

Rama i thotë "po" samitit të BE-së: Herët për të qenë optimist! Bie qeveria në Bullgari, "peng" negociatat

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pjesëmarrjen në samitin e BE-së që mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, pas lajmeve pozitive që erdhën nga Sofja për të votuar pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë...

Rrëzimi i Qeverisë së Bullgarisë, zbehen shpresat e Tiranës e Shkupit për nisjen e bisedimeve me BE-në

para 6 dite - GazetaBlic

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit bullgar Kiril Petkov, të mërkurën në mbrëmje, duket se rrëzoi dhe shpresat e vakëta të zgjuara gjatë ditës së sotme, për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Top Channel

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit që...

Tirana e Shkupi tronditin Sofjen! Rrëzohet qeveria në Bullgari nga presioni për të hequr veton në BE

para 6 dite - Top Channel

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin...

Bie qeveria e kryeministrit Petkov, Maqedonia e Veriut sërish ‘peng’ i Bullgarisë

para 6 dite - Top Channel

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Rrëzimi i qeverisë sjell pengesë...

Banorët e veriut mirëpresin marrëveshjen, thonë se do ta paguajnë rrymën

para 6 dite - Koha.net

Vërejte të shumta ndër vite nga partitë politike, Avokati i Popullit e nga shoqëria ka pasur për faktin se pjesa veriore e vendit nuk paguan rrymë, si pjesët e tjera të vendit. Afro 120 milionë euro janë...

Opozita bullgare propozon Kuvendi ta miratojë kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

para 6 dite - Shenja

Pas votimit të mosbesimit të Qeverisë së Kirlli Petkovit, partia PDS deri tek Kuvendi Nacional, ka dorëzuar propozim për miratimin e propozim kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë...

Bie qeveria e udhëhequr nga ai, Petkov i Bullgarisë “drejton gishtin” nga mafia dhe Rusia

para 6 dite - Telegrafi

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit të tij pasi qeveria e tij humbi një votë mosbesimi të mërkurën. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Petkov,...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - GazetaBlic

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Tetova Sot

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet.Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen e...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Epoka e Re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e seancës së sotme plenare, ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai...

Bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - RTV 21

Qeveria bullgare e kryeministrit, Kiril Petkov u rrëzua të mërkurën në një votë mosbesimi në parlament, duke e futur vendin e Bashkimit Evropian në trazira politike mes luftës në Ukrainë dhe inflacionit...

Qeveria e tij u rrëzua, kryeministri bullgar i hedh fajin Rusisë dhe mafias

para 6 dite - Albeu

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të sigurur votëbesimin në...

Konjufca: Heqja e Trustit do të dëmtojë besueshmërinë e Kosovës në skenën ndërkombëtare

para 6 dite - Lajmi.net

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në Context të...

Kundërshtimi për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE rrëzon qeverinë në Bullgari

para 6 dite - Reporteri

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Sholc: BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Top24

BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë, deklaroi sot para Bundestagut kancelari gjerman Olaf Sholc, duke parashikuar se samiti i nesërm në Bruksel me vendet e Ballkanit...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Top24

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Bota Sot

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Rrëzohet qeveria në Bullgari: Paqartësi se çfarë do të ndodhë me veton ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Shqipmedia

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar këtë të mërkurë pasi nuk mori votëbesimin e parlamentit për politikat fiskale dhe ekonomike, duke i hapur me gjasë kështu rrugën zgjedhjeve të...

Serbët: Do paguajmë energjinë! Mitrovicë, reagimet pas marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

para 6 dite - Flaka

Në Bruksel negociatorët e Kosovës dhe Serbisë arritën marrëveshje për energjinë elektrike në katër komunat veriore të vendit. Me udhëzimin për zbatim të marrëveshjeve të mëhershme, do të bëhet inkasimi...

Bullgaria hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, rrëzohet qeveria kryeministrit Petkov

para 6 dite - Indeks online

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Top Channel

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit që...

Shpërthen Adriatik Kelmendi: BE është në shërbim të Putinit dhe Rusisë nëse nuk liberalizohen vizat për Kosovën.

para 6 dite - Bota Press

Gazetari Adriatik Kelmendi ka shkruar në Facebook për çështjen e liberalizimit të vizave. Sipas Kelmendit, Bashkimi Evropian është në shërbim të Putinit dhe Rusisë nëse nuk liberalizohen vizat për Kosovën....

Qeveria “iu shemb” në Parlament, kryeministri i Bullgarisë gjen menjëherë f...

para 6 dite - BalkanWeb

Qeveria e drejtuar nga kryeministri Kiril Petkov u rrëzua në Bullgari teksa pasditen e sotme në Parlament, 123 ligjvënës nga 239 votuan kundër vazhdimësisë së kabinetit të tij. Për këtë votë mosbesimi,...

Për 4 vota nuk arriti të mbijetojë Qeveria e Petkov

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 Qershor – Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar këtë të mërkurë pasi nuk mori votëbesimin e parlamentit për politikat fiskale dhe ekonomike, duke i hapur me gjasë kështu...

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - Gazeta Express

Disa qytetarë shqiptarë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe, shkruan REL. Më 21 qershor, Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Kosovë, të premten pritet fillimi i zbatimit të marrëveshjes për energjinë

para 6 dite - Zëri i Amerikës

Zyra e Rregullatorit të Energjisë në Kosovë pritet që të premten të diskutojë licencën për kompaninë “Elektrosever”, që pritet të menaxhojë sistemin energjetik në katër komunat veriore të Kosovës të banuara...

Ahmeti i kundërpërgjigjet Kurtit pas arsyetimeve për ujdinë e energjisë

para 6 dite - GazetaBlic

Kryeministri Albin Kurti, të mërkurën deklaroi se me arritjen e marrëveshjes për energjinë mes Kosovës e Serbisë, do t’i kursehen buxhetit dhjetëra miliona euro në vit të paguara më herët për mbulimin...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Top Channel

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova , ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish- kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit...

Edhe sa shkallë deri te liberalizimi i vizave?

para 6 dite - RTV 21

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhen viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Radio Evropa e Lirë përmes një grafike ka treguar se edhe sa shkallë duhet t’i kalojë Kosova deri të...

Pak gjasa që vendimmarrja për vizat të trajtohet në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Koha.net

Deklaratat optimiste për vënien në lëvizje të vendimmarrjes së Bashkimit Evropian sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën nuk pritet të shoqërohen edhe me veprime konkrete drejt finalizimit të...

Media bullgare: Petkov shkon në Bruksel pa një vendim për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Lajm

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov do të shkojë pa një vendim për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut, në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së për “Evropën dhe Ballkanin Perëndimor”, sipas medias...

Rrëzohet qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Koha.net

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Rruga e Kosovës deri te liberalizimi i vizave, hapat që i ka përfunduar e cilët janë në radhë?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Scholz: BE shumë premtime nuk i ka realizuar për Ballkanin Perëndimor, prandaj ky samit nuk do të jetë i thjeshtë

para 6 dite - Telegrafi

Kancelari gjerman, Olaf Sholz, në Bundestag ka deklaruar se nuk është i befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

Petkov mban fjalimin e fundit si kryeministër: Ishte nder të drejtoja një q...

para 6 dite - BalkanWeb

Pas vendimit të marrë nga 123 ligjvënës bullgarë për rrëzimit e qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov, shefi i ekzekutivit tha se ky votim ishte vetëm një hap i vogël në një rrugë shumë të gjatë. “Ishte...

Scholz: BE shumë premtime nuk i ka realizuar për Ballkanin Perëndimor, prandaj ky samit nuk do të jetë i thjeshtë

para 6 dite - Bota Sot

Kancelari gjerman, Olaf Sholz, në Bundestag ka deklaruar se nuk është i befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Evropa e Lirë

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Kabineti i tij nuk i “mbijetoi” votëbesimit në parlament, flet kryeministri i Bullgarisë. Drejton gishtin nga mafia dhe Rusia

para 6 dite - Panorama

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të sigurur votëbesimin në...

Rrëzimi i qeverisë bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Top Channel

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova (ambasadori i Rusisë në Bullgari)”, tha ish- kryeministri Kiril Petkov pas votimit të suksesshëm...

Bie qeveria e kryeministrit Petkov, Maqedonia e Veriut sërish ‘peng’ i Bullgarisë

para 6 dite - Top Channel

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Rrëzimi i qeverisë sjell pengesë...

Edhe sa shkallë deri të liberalizimi i vizave?

para 6 dite - OraInfo

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Tirana e Shkupi tronditin Sofjen! Rrëzohet qeveria në Bullgari nga presioni për të hequr veton në BE

para 6 dite - Almakos

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin...

Kundërshtimi për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE rrëzon qeverinë në Bullgari

para 6 dite - OraInfo

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - RTK

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - OraInfo

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Pas rënies së qeverisë ish-Kryeministri Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - NOA

SOFJE- Ish-kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov ka reaguar pas rrëzimit të kabinetit të tij qeveritar. Në fjalën e parë pas shkarkimit, ai tha me ironi se qeveria e tij u rrëzua nga ‘ambasadori’ rus...

Borisllavova: Bullgaria mbështetë të ardhmen europiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 Qershor – Komisioni për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot do të shqyrtojë propozimin e presidencës franceze me BE-në për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, pas së...

Bie Qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - Koha.mk

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov. Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë, ra Qeveria...

MPJ bullgare: 23 qershori nuk është afati deri në të cilin Bullgaria duhet t’i përgjigjet “propozimit francez”

para 6 dite - Flaka

MPJ bullgare sqaron se afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës europiane të Maqedonisë së Veriut nuk është 23 qershori dhe kjo mund të ndodhë...

Bullgari/ Bie qeveria e kryeministrit Petkov

para 6 dite - Top Channel

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar. Mocioni u votua me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Kujtojmë se votëbesimi...

Sholc: BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Almakos

BE-ja duhet të japë dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut dhe për Shqipërinë, deklaroi sot para Bundestagut kancelari gjerman Olaf Sholc, duke parashikuar se samiti i nesërm në Bruksel me vendet e Ballkanit...

Maqedonia e Veriut kërkon garanci për gjuhën dhe historinë

para 6 dite - Almakos

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka kërkuar garanci për njohjen e gjuhës maqedonase dhe të kaluarën historike para se të pranojë propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë....

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

para 6 dite - Lajmi.net

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të...

Bie qeveria në Bullgari

para 6 dite - RTK

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Me largimin nga koalicioni...

Qeveria bullgare rrëzohet me votë mosbesimi

para 6 dite - Zeri

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Gashi: Presim që Këshilli Evropian të japë një datë për liberalizimin e vizave për Kosovën

para 6 dite - Syri.net Kosova

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se Kosova e meriton liberalizimin e vizave dhe qytetarët e meritojnë të drejtën e lëvizjes së lirë, shkruan Syri.net Kosova. Përmes një postimi...

Tahiri dhe Haxhiu: Trusti pritej të kalonte, Vetëvendosje me presion dhe në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën

para 6 dite - Radio Kosova e Lire

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri së bashku me deputetin Bekim Haxhiu, në një konferencë për media kanë ngritur shqetësimin për ndërprerjen në mënyrë arbitrare të seancës nga Kryetari...

Rruga e Kosovës deri te liberalizimi i vizave, cilët hapa i ka përfunduar e cilët janë në radhë?

para 6 dite - Reporteri

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Gashi: Presim që nesër Këshilli Evropian të japë një datë për liberalizimin e vizave për Kosovën

para 6 dite - Reporteri

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se Kosova e meriton liberalizimin e vizave dhe qytetarët e meritojnë të drejtën e lëvizjes së lirë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë...

Scholz rreth samitit të Ballkanit Perëndimor në BE: Nuk është e sigurt që do të mbahet

para 6 dite - Reporteri

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Kryeministri Kovaçevski niset drejt Brukselit

para 6 dite - Revista

Dimitar Kovaçevski, Edi Rama e Aleksandar Vuçiq bëhen pishmanë. Tre liderët paralajmëruan pjesëmarrje në Samitin e BE-së në Bruksel për Ballkanin perëndimorë. Kovaçevski deklaroi se derisa nuk sigurohet...

Bie qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov

para 6 dite - Telegrafi

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar pas një vote mosbesimi të mërkurën. Kjo, sipas Politico, mund të rrisë mundësinë e trazirave më të thella politike në vendin ballkanik që mbajti...

Rrëzohet qeveria kryeministrit Petkov në Bullgari

para 6 dite - Gazeta Express

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi pas mocionit të mosbesimit nga ana e opozitës, ku u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 që ishin kundër...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Tetova Sot

Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është i befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Bota Sot

Qeveria e Bullgarisë u rrëzua me votë mosbesimi. “ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish- kryeministri...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Indeks online

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Opozitan në Bullgari rrëzon Qeverinë pasi hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Zeri

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkovit, nuk i mbijetoi votimit të mosbesimit nga opozita. 123 deputetë votuan “pro” dhe 115 deputetë “kundër” rrëzimit të Qeverisë, raporotn televizioni publik bullgar,...

Bullgari/ Bie qeveria e kryeministrit Petkov

para 6 dite - Top Channel

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar. Mocioni u votua me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Top Channel

Edhe sa shkallë deri të liberalizimi i vizave?

para 6 dite - Infokusi

Kosovarët janë të vetmit në Ballkan që u duhet viza për të udhëtuar në vendet e Bashkimit Evropian. Një rrugë e filluar qe 12 vjet, ende nuk ka përfunduar. Por, cilët hapa i ka kaluar e cilët janë në vijim...

Rrëzohet Qeveria bullgare

para 6 dite - Kallxo

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - News Tv

Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak institucional pasi...

Rrëzohet qeveria bullgare, opozita fiton mocionin e mosbesimit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Opozita fitoi mocionin e mosbesimit me 123 vota...

Bullgari/ Parlamenti rrëzon qeverinë e Petkov-it, çfarë pritet të ndodhë në...

para 6 dite - BalkanWeb

Parlamenti i bullgarisë ka rrëzuar sot qeverinë e kryesuar nga kryeministri Kiril Petkov. Mocioni i mosbesimit është nisur nga GERB, dhe si arsye për nisjen e saj ka qenë se qeveria ka dështuar në politikat...

Organizata politike e propozuar nga Macron e vendeve që duan integrim, Rama: Më duket vizionare!

para 6 dite - NOA

FRANCË- Situata në Ballkan por dhe kandidatura e Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë për integrim të përshpejtuar në Bashkimin Europian ka bërë që rreth një muaj më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron...

Rrëzohet qeveria në Bullgari

para 6 dite - Klan

Rrëzohet qeveria në Bullgari Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar këtë të mërkurë pasi nuk mori votëbesimin e parlamentit për politikat fiskale dhe ekonomike, duke i hapur me gjasë...

Qeveria bullgare rrëzohet me votë mosbesimi

para 6 dite - Evropa e Lirë

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Bullgari/ Bie qeveria e kryeministrit Petkov, pengohet vendimmarrja për heqjen e vetos së Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Bota Sot

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar. Mocioni u votua me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Asambleja Kombëtare...

Rrëzohet qeveria në Bullgari

para 6 dite - Mapo

Ditën e sotme është rrëzuar qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Qeveria bullgare nuk i rezistoi një mocioni mosbesimi qe u mbajt Parlament, duke marrë 123 vota pro rrëzimit te Ekzekutivit....

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE

para 6 dite - RTK

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari...

Bie qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - TV21

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov, shkruan TV21.Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë,...

Petkov: Një ditë do të kemi shtet pa loja prapaskenave dhe pa mafia

para 6 dite - Shenja

Kryeministri bullgar, Kirill Petkov pas votimit të mosbesimit të Qeverisë së tij në Kuvendin e Bullgarisë, tha se “ky votim është një hap i vogël i një rruge të gjatë”. “Kisha nderin ta udhëheq këtë Qeveri...

Konjufca: Tërheqja e mjeteve dëmton skemën pensionale

para 6 dite - ATV Live

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në Context të...

Bullgaria e shkarkoi Qeverinë e kryeministrit Petkov, një nga arsyet llogaritet edhe problemi me Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Portalb

Kuvendi i Bullgarisë e ka shkarkuar kryeministrin Kiril Petkov, pasi 123 deputetë votuan për interpelancën e thirrur nga partia GERB për shkarkimin e Qeverisë, transmeton Portalb.mk. Paraprakisht, javën...

Bullgaria hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, rrëzohet qeveria kryeministrit Petkov

para 6 dite - NOA

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pasi...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Zhurnal

Berlin, 22 Qershor – Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është i befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së...

LAJMI I FUNDIT/ Bie qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 Qershor – Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov. Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë,...

Ka nisur seanca për votëbesimin e qeverisë së Petkov

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 Qershor – Kuvendi i Bullgarisë pas orës 18 ka caktuar votëbesimin ndaj Qeverisë. Mocioni i mosbesimit u paraqit nga partia GERB e Bojko Borisovit për shkak të krizës ekonomike. Kjo pasoi pasi...

​Konjufca: Tërheqja e mjeteve dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Arbresh

Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në ATV-së e ka quajtur...

Rrëzohet qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Pektov

para 6 dite - Panorama

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në Parlament. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi pasi mocionit të mosbesimit nga ana e opozitës ku u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 kundër....

Konjufca: Tërheqja e mjeteve dëmton skemën pensionale

para 6 dite - KosovaPress

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në Context të...

Bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Lajmi.net

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - Flaka

Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak institucional pasi...

Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Zeri

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Bie qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - Aktuale

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov, shkruan TV21.Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë,...

Negociatat për anëtarësim nuk hapen as këtë herë, bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - News33

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

LAJM I FUNDIT/ Bullgari, rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov

para 6 dite - BalkanWeb

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit.

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov, në Bullgari

para 6 dite - Vizion Plus

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov u rrëzua...

Rrëzohet qeveria në Bullgari

para 6 dite - Klan Macedonia

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar këtë të mërkurë pasi nuk mori votëbesimin e parlamentit për politikat fiskale dhe ekonomike, duke i hapur me gjasë kështu rrugën zgjedhjeve të...

Gashi: Presim që nesër Këshilli Evropian të japë një datë për liberalizimin e vizave për Kosovën

para 6 dite - GazetaBlic

Shefi i GP të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se Kosova e meriton liberalizimin e vizave dhe qytetarët e meritojnë të drejtën e lëvizjes së lirë, raporton Gazeta Blic. Përmes një postimi në Facebook, ai...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - GazetaBlic

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i...

Bullgaria hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, rrëzohet qeveria kryeministrit Petkov

para 6 dite - GazetaBlic

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pasi...

Pozitë e opozitë fajësojnë njëra-tjetrën për dështimin e Trustit, a do të kalojë nesër në Kuvend?

para 6 dite - GazetaBlic

Ani pse sot ishte në rend dite, projektligji për Trustin nuk u hodh në votim, raporton Gazeta Blic. Seanca u ndërpre për shkak të mungesës së kuorumit, kur në radhë ishte Trusti. Kryetari i Kuvendit, Glauk...

Rrëzohet Qeveria bullgare

para 6 dite - Infokusi

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga Rusia

para 6 dite - Java News

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova , ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish- kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit...

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - Bota Sot

Disa qytetarë shqiptarë, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe. Më 21 qershor, Kosova...

Shala: Katër – pesë deputetë të mazhorancës janë pro tërheqjes së parave nga Trusti

para 6 dite - Bota Sot

Pas dështimit të sotëm në Kuvend të votimit të projektligjit për tërheqjen e mjeteve nga Trusti, deputeti i PDK-së Ferat Shala thotë se ky projektligj do duhej të kalonte në seancën që do të mbahet nesër....

Mocioni i mosbesimit, bie qeveria bullgare

para 6 dite - Albeu

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov. Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë, ra Qeveria...

Vetoja ndaj Shkupit në BE, sinjale shprese nga Bullgaria

para 6 dite - Kallxo

Një vendim i opozitës bullgare për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut ka nxitur sot shpresat për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian...

Konjufca për tërheqjen e mjeteve nga Trust: Dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Gazeta Metro

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në Context të...

Një ditë para samitit europian, bie Qeveria e këtij vendi

para 6 dite - Insajderi.org

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Telegrafi

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Bullgari/ Heqja e VETO-s për RMV, shtyhet seanca, deputetët: Ta propozojë kryeministri!

para 6 dite - NOA

BULLGARI- Edhe pse parimisht ranë dakord për nisjen e procedurave për miratimin e protokollit për heqjen e VETO-s ndaj Maqedonisë së Veriut, deputetët e Komisionit për Politikë të Jashtme shtynë propozimin...

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - GazetaBlic

Disa qytetarë shqiptarë, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe. Më 21 qershor, Kosova...

Konjufca “arsyeton” ndërprerjen e seancës: Tërheqja e 30 për qind të Trustit dëmton skemën pensionale

para 6 dite - Periskopi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka komentuar ndërprerjen e sotme plenare ku pritej votimi i projektligjit për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të qytetarëve nga Trusti. Ai në ATV e ka quajtur...

Bie qeveria e udhëhequr nga ai, Petkov i Bullgarisë “drejton gishtin” nga mafia dhe Rusia

para 6 dite - Lajm

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit të tij pasi qeveria e tij humbi një votë mosbesimi të mërkurën. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Petkov,...

E FUNDIT/ Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari

para 6 dite - ABC News

Qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari është rrëzuar të mërkurën pas një mocioni mosbesimi në Parlament. Lajmi në përditësim…

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Infokusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

BE pritet të miratojë statusin e kandidatit për Ukrainën e Moldavinë

para 6 dite - ATV Live

Një zyrtar i Bashkimit Evropian (BE) ka bërë të ditur se liderët e bllokut evropian pritet të miratojnë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë gjatë samitit të tyre të ardhshëm dyditor. “Presim...

Samiti i BE-së/ Scholz i vendosur: Ballkanin Perëndimor e duam në BE! Gjerm...

para 6 dite - BalkanWeb

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Borisllavova: Bullgaria mbështetë të ardhmen europiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

para 6 dite - Tetova Sot

Komisioni për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot do të shqyrtojë propozimin e presidencës franceze me BE-në për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, pas së cilës Qeveria bullgare...

Vetoja ndaj Shkupit në BE, sinjale shprese nga Bullgaria

para 6 dite - Zëri i Amerikës

Një vendim i opozitës bullgare për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut ka nxitur sot shpresat për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin europian...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Klan Macedonia

“I KUPTOJ RAMËN, KOVACEVSKIN DHE VUCIQIN” Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është I befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” shtyn mbledhjen e Komisionit për veton ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Top Channel

Mbledhja e Komisionit për veton ndaj Maqedonisë së Veriut është shtyrë, pas ndërhyrjes së koalicionit të ri “Anti-Petkov”. Me sugjerim të partive DPS e GERB dhe me mbështetjen e TISP dhe “Vazrazhdane”,...

Kusari-Lila mohon të ketë ndërhyrë te Konjufca për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - RTV 21

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka mohuar se ka ndërhyrë te kryeparlamentari Glauk Konjufca për ndërprerjen e seancës plenare . Ajo në...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Java News

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova , ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish- kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Shenja

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Rënia e qeverisë në Bullgari, VOA: Zbehen shpresat e Tiranës e Shkupit për nisjen e bisedimeve me BE-në

para 6 dite - FaxWeb

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit bullgar Kiril Petkov, të mërkurën në mbrëmje, duket se rrëzoi dhe shpresat e vakëta të zgjuara gjatë ditës së sotme, për zhbllokimin e mundshëm të nisjes zyrtare të...

Bie qeveria e Petkovit, deputetët bullgarë votuan mosbesimin

para 6 dite - Tetova Sot

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar. Mocioni u votua me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Asambleja Kombëtare...

Negociatat për anëtarësim nuk hapen as këtë herë, bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Arbresh

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit që...

Tirana e Shkupi tronditin Sofjen! Rrëzohet qeveria në Bullgari nga presioni për të hequr veton në BE

para 6 dite - Arbresh

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, çka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin...

Bie qeveria e Petkovit, deputetët bullgarë votuan mosbesimin

para 6 dite - Flaka

Ra qeveria e kryeministrit Bullgar, Kiril Petkov. Me 123 vota PRO dhe 116 Kundër iu votua mosbesim qeverisë- kërkesë e dorëzuar nga partia GERB. Nga koalicioni qeveritar thanë se do përpiqen të formojnë...

Bie qeveria e Petkovit në Bullgari

para 6 dite - InfoShqip

Kuvendi i Bullgarisë votoi mocionin e mosbesimit të ngritur kundër qeverisë së kryeministrit Kiril Petkov, shkruan TV21.Me votimin e parë të suksesshëm të mosbesimit në historinë më të re të Bullgarisë,...

Fatura e parë e energjisë elektrike për serbët nga veriu i Kosovës në janar, përfshirë edhe borxhet

para 6 dite - ATV Live

Është rënë dakord që Zyra e Rregullatorit për Energji të Kosovës (ZRE) të lëshojë licencë për furnizim për Elektrosever. KRE do të sigurojë pajtueshmërinë e kushteve të përcaktuara në licencën e furnizimit...

Scholz: Ballkani Perëndimor duhet të jetë në BE

para 6 dite - Klan

Scholz: Ballkani Perëndimor duhet të jetë në BE Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë...

Borisllavova: Bullgaria mbështetë të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

para 6 dite - Tetova Sot

Komisioni për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot do të shqyrtojë propozimin e presidencës franceze me BE-në për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, pas së cilës Qeveria bullgare...

BE: Çështjet bilaterale ndonjëherë janë më të rëndësishme se reformat

para 6 dite - Tetova Sot

Bashkimi Evropian ka pranuar një pjesë të kërkesave bilaterale të Bullgarisë për të qëndruar në kornizë negociuese dhe konsideron se kjo është normale, njofton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. Në...

Bie qeveria e Bullgarisë, Petkov “drejton gishtin” nga mafia dhe Rusia

para 6 dite - Arbresh

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit që...

Kancelari Olaf Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE! Gjermania është në anën e tyre

para 6 dite - Panorama

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Top Channel

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet. Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen...

Me 123 deputetë pro/ Mocioni, rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari

para 6 dite - Java News

Qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari është rrëzuar të mërkurën pas një mocioni mosbesimi në Parlament. Kështu, në vend krijohen kushtet tashmë për një raund tjetër zgjedhjesh. Me votimin e...

Ballkanasit po e humbin shpresën në BE, kosovarët 'ngushëllohen' me Kullën e tyre te 'Ajfelit'

para 6 dite - Syri.net Kosova

Në Kosovë, e cila ka qenë në pritje për udhëtim pa viza në Bashkimin Evropian që nga 2010-ta, një pronar i një restoranti ka ngritur një kopje të madhe të Kullës së famshme Eiffel, shkruan Reuters. “Ne...

Deputetët 'luajnë' me qytetarët, tash Kusari fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

Haradinaj: Presim në çdo kohë me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e trustit

para 6 dite - Reporteri

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Kusari-Lila e bën përgjegjëse opozitën për ndërprerjen e seancës për Trustin

para 6 dite - Telegrafi

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka mohuar se ka ndërhyrë te kryeparlamentari Glauk Konjufca për ndërprerjen e seancës plenare, në të cilën...

Bie qeveria bullgare, Petkov bën ironi: Ishte nder të drejtoja një qeveri të rrëzuar nga ambasadori rus, Peevski, Borisov dhe Trifonov

para 6 dite - Arbresh

“ Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova, ambasadori i Rusisë në Bullgari”, tha ish kryeministri Kiril Petkov pas votimit të mosbesimit që...

Befasi nga Sofja: Brukseli, Tirana e Shkupi “mbajnë frymën”

para 6 dite - Ina

Në mënyrë krejt të befasishme, pa paralajmërime, Bullgaria ka marrë vendimin që të heq veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur rrugën kështu edhe Shqipërisë që t’i hapen negociatat. Kjo pasi të dy...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Top Channel

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka shkatërruar mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë. Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen e “Ka një popull të tillë” dhe “Vazrazhdane”,...

VV: Tërheqja e Trustit, parashikim afatshkurtër me pasoja afatgjate

para 6 dite - Koha.net

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, deklaroi se pushteti do të vazhdojë të jetë kundër tërheqjes së 30-përqindëshit nga Trusti Pensional. Ajo tha të mërkurën se pushteti...

BE pritet të miratojë statusin e kandidatit për Ukrainën e Moldavinë

para 6 dite - KosovaPress

Një zyrtar i Bashkimit Evropian (BE) ka bërë të ditur se liderët e bllokut evropian pritet të miratojnë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë gjatë samitit të tyre të ardhshëm dyditor. “Presim...

Scholz rreth samitit të Ballkanit Perëndimor në BE: Nuk është e sigurt që do të mbahet

para 6 dite - Lajmi.net

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, u pozicionua qartë në anën e gjashtë vendeve të rajonit dhe i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut Kancelari...

Petkov: “Një ditë do të kemi shtet pa loja prapaskenave dhe pa mafia”

para 6 dite - Pa censure

Kryeministri bullgar, Kirill Petkov pas votimit të mosbesimit të Qeverisë së tij në Kuvendin e Bullgarisë, tha se “ky votim është një hap i vogël i një rruge të gjatë”. “Kisha nderin ta udhëheq këtë Qeveri...

Treshja e “Open Balkan” do të shkojë në Samitin e BE-së

para 6 dite - RTV 21

Pas dilemave për të shkuar ose jo në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, kryeministrat Dimitar Kovaçevski dhe Edi Rama, si dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq vendosën njëzëri që të marrin pjesë. Vendimin...

PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - RTV 21

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka quajtur arbitrare vendimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjfuca që ta ndërpresë seancën e Kuvendit disa minuta më herët. Tahiri në një konferencë...

Kuvendi s’ka kuorum për të votuar tërheqjen e parave nga Trusti

para 6 dite - RTV 21

Kuvendi i Kosovës ka dështuar sërish të hedh në votim shqyrtimin e parë të projektligjit përmes të cilit synohet të lejohet tërheqja e 30 për qind të mjeteve nga Fondi Pensional i njohur si Trusti. Votimi...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Aktuale

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet.Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen e...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Aktuale

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

LAJMI I FUNDIT/ Bie Qeveria e Kirill Petkovit

para 6 dite - Shenja

Qeveria së Kirill Petkovit i është votuar mosbesim. 123 deputetë votuan pro ndërsa kundër ishin 116. Ky është votimi i parë për mosbesim të kabinetit të Petkovit, ndërsa është dorëzuar nga GERB për shkak...

Me 123 deputetë pro/ Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari

para 6 dite - Java News

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi që u mbajt sot në Parlamentin bullgar, u votua me 123 pro rrëzimit te Ekzekutivit. Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme....

Deputetët luajnë 'qoke' me qytetarët, tash Kusari fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

U shty seanca e Komisionit bullgar që duhet të vendos për propozimin francez, 23 qershori nuk është afati i fundi

para 6 dite - Portalb

Anëtarët e Komisionit për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot e kanë shty seancën në të cilën duhej të shqyrtohej propozimi i presidencës franceze për zgjidhjen e kontestit në mes Bullgarisë dhe...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë

para 6 dite - Bota Sot

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Bota Sot

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Rama: Nesër jemi në Bruksel

para 6 dite - RTK

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se, do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Në një postim në Twitter, Rama shkroi se, “sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të...

Kusari-Lila: Opozita përgjegjëse për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - RTK

“Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit si pasojë e mospjesëmarrjes në votim të opozitës dhe kjo situtatë po përsëritet”. Kështu deklaroi kryetarja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza...

PDK akuza LVV për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - RTK

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar akuza ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë...

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari

para 6 dite - Java News

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Vijon… /e.d

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - ABC News

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

Ramush Haradinaj: Në çdo kohë presim me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e trustit

para 6 dite - OraInfo

Haradinaj: Presim në çdo kohë me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e trustit. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për...

Fatura e parë e energjisë elektrike në janar për serbët, përfshirë edhe borxhet

para 6 dite - Syri.net Kosova

Është rënë dakord që Zyra e Rregullatorit për Energji të Kosovës (ZRE) të lëshojë licencë për furnizim për Elektrosever. KRE do të sigurojë pajtueshmërinë e kushteve të përcaktuara në licencën e furnizimit...

Kusari-Lila: Vota jonë është kundër opozitës për tërheqjen nga Trusti

para 6 dite - Reporteri

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

Haxhiu i PDK-së: Trusti do të votohej sot, kriza ekonomike e papërballueshme

para 6 dite - Reporteri

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri së bashku me deputetin Bekim Haxhiu, në një konferencë për media kanë ngritur shqetësimin për ndërprerjen e seancës së Kuvendit nga Kryetari Konjufca,...

Treshja e “Open Balkan” do të shkojë në Samitin e BE: “Nëse nuk sigurohet progres, do të goditet besueshmëria e unionit”

para 6 dite - TV21

Pas dilemave për të shkuar ose jo në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, kryeministrat Dimitar Kovaçevski dhe Edi Rama, si dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq vendosën njëzëri që të marrin pjesë. Vendimin...

Qeveria bullgare rrëzohet me votë mosbesimi

para 6 dite - Lajm

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Mimoza Kusari Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - OraInfo

Kusari Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës. Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin....

Haradinaj me kushte: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën për tema të caktuara, në mënyrë që këta të fundit ta votojnë Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Pas dështimit të seancës, Haxhiu: Po ushtrohet presion ndaj deputetëve për Trustin

para 6 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se deputetët po kanë presion nga qeveria për mos ta votuar çështjen e Trustit. Në një konferencë për media pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit, ai tha se kjo...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” shtyn mbledhjen e Komisionit për veton ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Shenja

Mbledhja e Komisionit për veton ndaj Maqedonisë së Veriut është shtyrë, pas ndërhyrjes së koalicionit të ri “Anti-Petkov”. Me sugjerim të partive DPS e GERB dhe me mbështetjen e TISP dhe “Vazrazhdane”,...

Bie qeveria e Petkovit, deputetët bullgarë votuan mosbesimin

para 6 dite - Fakti Ditor

Ra qeveria e kryeministrit Bullgar, Kiril Petkov. Me 123 vota PRO dhe 116 Kundër iu votua mosbesim qeverisë- kërkesë e dorëzuar nga partia GERB. Nga koalicioni qeveritar thanë se do përpiqen të formojnë...

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - Lajmi.net

Disa qytetarë shqiptarë, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe. Më 21 qershor, Kosova...

Shtyhet seanca për heqjen e VETO-s ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - News33

Shtyhet seanca për heqjen e VETO-s, deputetët: Ta propozojë kryeministri! Mbledhja e Komisionit për Politikë të Jashtme për Maqedoninë e Veriut shtynë propozimin e deputetit Stanislav Angelov dhe me mbështetjen...

PDK në konferencë, Tahiri: E paprecedentë, Konjufca në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën për Trustin

para 6 dite - Reporteri

Derisa po prisnin Projektligjin për Trustin, Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se sot në Kuvend nuk ka votim për Projektligjin për Trustin. Menjëherë pas ndërprerjes së seancës, Abelard Tahiri ka...

Bie qeveria e Petkovit, deputetët bullgarë votuan mosbesimin

para 6 dite - Press Online

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Qeveria e tij u rrëzua, kryeministri bullgar Kiril Petkov i hedh fajin Rusisë dhe mafias

para 6 dite - FaxWeb

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të sigurur votëbesimin në...

Bullgaria pritet ta heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Portalb

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi, raporton...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë

para 6 dite - Telegrafi

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

Liderët e Ballkanit do të shkojnë në samitin e BE-së, por çfarë lajme do të sjellin?

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka njoftuar një muaj më parë se samiti i liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor do të mbahet në Bruksel më 23 qershor...

Pas 23 vitesh paguajnë faturat e energjisë

para 6 dite - Klan

Pas 23 vitesh paguajnë faturat e energjisë Serbët e Kosovës pro marrëveshjes së Brukselit 23 vjet pas luftës, banorët serbë të komunave veriore do të nisin të paguajnë energjinë elektrike. Banorët serbë...

Në ora 18:10 votohet mosbesimi ndaj Qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Tetova Sot

Kuvendi i Bullgarisë pas orës 18 ka caktuar votëbesimin ndaj Qeverisë. Mocioni i mosbesimit u paraqit nga partia GERB e Bojko Borisovit për shkak të krizës ekonomike. Kjo pasoi pasi Sllavi Trifonov, me...

Bie Qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - KosovaPress

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Indeks online

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

PDK-ja mohon se s’kishte kuorum: Konjufca e ndërpreu për shkak të Trustit

para 6 dite - Koha.net

Kryetari i Grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, qëllimisht e ka ndërprerë seancën e së mërkurës, kur në radhë ishte pika për shqyrtimin e tërheqjes...

Kusari-Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Zeri

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet. Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Shenja

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Zyrtare

Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është I befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

PDK akuzon Konjufcën për ndërprerje të paprecedentë të seancës për Trustin: Në sallë ishin 80 deputetë

para 6 dite - Telegrafi

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka reaguar pasi Kuvendi sot nuk pati kuorum për të vazhduar pikën e tetë të rendit të ditës që kishte të bënte me shqyrtimin e tërheqjes së mjeteve nga Trusti. Shefi...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Telegrafi

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - Tetova Sot

Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak institucional pasi...

Rrëzohet Qeveria bullgare

para 6 dite - Ekonomia Online

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit...

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - Ekonomia Online

Disa qytetarë shqiptarë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe, shkruan REL. Më 21 qershor, Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Shqiptarët e veriut: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - Periskopi

Disa qytetarë shqiptarë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe, shkruan REL. Më 21 qershor, Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Kusari-Lila akuzon opozitën për dështim të seancës dhe mosvotim të Projektligjeve, VV kundër tërheqjes së mjeteve të Trustit

para 6 dite - GazetaBlic

Grupi i Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka akuzuar opozitën për mospjesëmarrje në votime. Ndonëse e kanë shumicën në Kuvend, VV-së i munguar disa deputetë, duke bërë që në raste të caktuara të dështojë...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Top Channel

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Kusari-Lila ia lë fajin opozitës për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Indeks online

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

para 6 dite - Indeks online

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë që seanca e sotme është ndërprerë në mënyrë të paprecedentë, në momentin kur po pritej të diskutohej për Trustin. “Me javë të tëra, kemi pa...

Konjufca deputetëve: Po e ndërprejmë seancën, s’ka Trust, çfarë Trusti, mos boni hajgare

para 6 dite - Indeks online

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse s’votohen projektligjet. “Nëse s’kalon as ligji tjetër, a e ndërpresim seancën krejt se...

PDK: E papranueshme ndërprerja e seancës kur pritej shqyrtimi i tërheqjes së Trusti-t

para 6 dite - Kallxo

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri e quajti të papranueshme dhe të paprecedent ndërprerjen e seancës së Kuvendit nga krye parlamentari, Glauk Konjufca. Tahiri...

Bekim Haxhiu: Deputetëve po u bëhet presion nga Qeveria për të mos e votuar projektligjin për Trusti-n

para 6 dite - Kallxo

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu në një konferencë për media pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohej tërheqja e Trusti-t e quajti ‘mënyrë’ arbitrare ndërprerjen...

PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - Syri.net Kosova

Shefi i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka quajtur arbitrare vendimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjfuca që ta ndërpresë seancën e Kuvendit disa minuta më herët. Tahiri në një konferencë për media,...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Samiti i BE’së me Ballkanin Perëndimor në pikëpyetje, Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të ketë

para 6 dite - Gazeta Metro

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Rrëzohet Qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - Periskopi

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pasi...

Tahiri: Konjufca ndërpreu seancën në mënyrë arbitrare

para 6 dite - Bota Sot

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka kritikuar kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, për ndërprerjen e seancës së sotme, në të cilën pritej të shqyrtohet tërheqja e Trustit....

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Bota Sot

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

PDK e pakënaqur: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - OraInfo

PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin. Shefi i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka quajtur arbitrare vendimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjfuca që ta ndërpresë...

Radev dhe Borisov lëvdojnë propozimin francez! Pritet edhe protokolli dypalësh, brenda të cilit janë kërkesat bullgare

para 6 dite - TV21

Propozimi francez është gjëja më e mirë që e kemi marrë deri më tani, vlerësoi presidenti bullgar Rumen Radev. Ai i porositi politikanët bullgarë që të mos shpejtojnë me festimin e fitores historike sepse...

S'ka kuorum, shtyhet shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti

para 6 dite - Syri.net Kosova

Në mungesë kuorumi, seanca e së mërkurës në të cilën ishte paraparë shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti e mbajtur të mërkurën është shtyrë për të enjten. Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se seanca...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Syri.net Kosova

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag. Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë në Berlin, bëri të qartë mesazhet që do i ketë në samitin...

Ra qeverìa e Petkovit nè Bullgarì

para 6 dite - Pa censure

Qeveria bullgare e kryeministrit Kiril Petkov ka rënë ditën e sotme, duke humbur mocionin e besimit në parlamentin bullgar me 123 vota pro, 116 kundër dhe asnjë abstenim. Rrëzimi i qeverisë sjell pengesë...

Kosovë: Serbët do të nisin të paguajnë rrymën elektrike

para 6 dite - Klan Macedonia

SERBËT E VERIUT THONË SE DO TA RESPEKTOJNË VENDIMIN E BRUKSELIT 23 vjet pas luftës banorët serb të komunave veriore do të nisin të paguajnë energjinë elektrike. Deri me tash ata janë furnizuar rregullisht...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - GazetaBlic

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën për tema të caktuara, në mënyrë që këta të fundit ta votojnë Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Top Channel

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Dështon seanca për Trustin, shpërndahen deputetët

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i ka ndërprerë punimet e Kuvendit. Ai tha se nuk ka kuorum dhe prandaj mbyllet seanca. Minuta më parë ai u tha deputetëve që do ta ndërpres seancën pasi nuk po votojnë...

Konjufca: Po e ndërprej seancën, çfarë Trusti, s’ka Trust

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kuvendi i Kosovës ka rifilluar seancën pas një pauze. Por, për shkak të dështimit të votimit të disa amendamenteve dhe projektligjeve, për shkak të mungesës së kuorumit, kryeparlamentari në një moment...

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

para 6 dite - Reporteri

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag. Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë në Berlin, bëri të qartë mesazhet që do i ketë në samitin...

“E ndërprej vlla, ditën e mirë”, Kuvendi pa kuorum, Glauk Konjufca e mbyll seancën për Trustin

para 6 dite - Reporteri

Derisa po prisnin Projektligjin për Trustin, Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se sot në Kuvend nuk ka votim për Projektligjin për Trustin. Pas dështimit të votimit për Projektligjin për KPK-në,...

Shtyhet seanca ku duheshte të debatohet për propozimin francez në Sofje

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 qershor – Anëtarët e Komisionit për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot e shtyu seancën në të cilën duhej të shqyrtohej propozimi i presidencës franceze me BE-në për zgjidhjen e kontestit...

Kurrqysh me kalimin e ligjeve, Konjufca: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse s’votohen projektligjet. “Nëse s’kalon as ligji tjetër, a e ndërpresim seancën krejt se...

Ndërpritet seanca për trustin, për të vazhduar nesër

para 6 dite - Klan Kosova

Në mungesë të kuorumit është ndërprerë seanca e kuvendit, derisa pritet të vazhdojë nesër. Në rend dite sot ishte edhe trusti, por pavarësisht kësaj, kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ishte i vendosur...

Scholz rreth samitit të Ballkanit Perëndimor në BE: Nuk është e sigurt që do të mbahet

para 6 dite - Arbresh

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Haxhiu: Po ushtrohet presion ndaj deputetëve për Trustin

para 6 dite - GazetaBlic

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se deputetët po kanë presion nga qeveria për mos ta votuar çështjen e Trustit, raporton Gazeta Blic. Në një konferencë për media pas ndërprerjes së seancës së...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Zeri

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, i cili do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Kosovarët nga 2010 në pritje, Reuters: Kosova gjen ngushëllim te kopja e Kullës Eiffel

para 6 dite - RTV 21

Në Kosovë, e cila që nga viti 2010 po pret për udhëtim pa viza në Bashkimin Evropian, një pronar restoranti ka ngritur një kopje të madhe të Kullës së famshme Eiffel të Francës për darkuesit e saj. “Ne...

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

para 6 dite - Zeri

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag. Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë në Berlin, bëri të qartë mesazhet që do i ketë në samitin...

PDK-ja thotë se pozita po e pengon me qëllim votimin për tërheqje nga Trusti

para 6 dite - Zeri

Kuvendi i Kosovës ka ndërprerë sot seancën, në momentin ku pritet të diskutohej projektligji për tërheqje nga Trusti. PDK-ja ka thënë se tash e një kohë të gjatë mazhoranca po i gjejnë metoda dhe mundësi...

Konjufca bëhet nervozë me mungesën e deputetëve në seancë: S’ka Trust, çfarë Trusti, po e ndërpres o vëlla

para 6 dite - Zeri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca është shprehur i nervozuar me mungesën e deputetëve në seancë, duke bërë që shumë projektligje të mos votohen e seanca të ndërpritet. Ai ka kritikuar deputetët...

Mungesa e kourumit, Konjufca: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi

para 6 dite - OraInfo

Kurrqysh me kalimin e ligjeve, Konjufca: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi. Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse...

Haradinaj: Presim në çdo kohë me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e Trustit

para 6 dite - Lajmi.net

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

para 6 dite - Ekonomia Online

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor.  Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i...

Tahiri: Konjufca ndërpreu seanën në mënyrë arbitrare dhe të paprecedentë, qëllimi ishte bllokimi i Trustit

para 6 dite - GazetaBlic

Shefi i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se kryetari i Kuvendit e ndërpreu pa arsye seancën, me qëllim të bllokimit të Trustit, raporton Gazeta Blic. Në një konferencë për media pas seancës, ai tha...

Kuvendi pa kuorum për të votuar tërheqjen e parave nga Trusti

para 6 dite - Evropa e Lirë

Kuvendi i Kosovës ka dështuar sërish të hedh në votim shqyrtimin e parë të projektligjit përmes të cilit synohet të lejohet tërheqja e 30 për qind të mjeteve nga Fondi Pensional i njohur si Trusti. Votimi...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Bota Sot

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Infokusi

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Kusari Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Infokusi

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

Sholc: Për pak të anulohej samiti BE – Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Lajm

Kancelari gjerman, Olaf Sholc, në Bundestag ka deklaruar se nuk është I befasuar që Samiti BE – Ballkani Perëndimor për pak se nuk u anulua për shkak të refuzimit të pjesëmarrjes së liderëve të RMV-së,...

Bie për katër vota Qeveria në Bullgari

para 6 dite - Almakos

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar këtë të mërkurë pasi nuk mori votëbesimin e parlamentit për politikat fiskale dhe ekonomike, duke i hapur me gjasë kështu rrugën zgjedhjeve të...

Kuvendi nuk ka kuorum për të vazhduar shqyrtimin e tërheqjes së Trustit

para 6 dite - Kallxo

Kuvendi i Kosovës nuk ka pasur kuorum pëër të vazhduar pikën e tetët të rendit të ditës që kishte të bënte me shqyrtimin e tërheqjes nga Trusti. Krye parlamentari Glauk Konjufca ka thënë se seanca do të...

Smiti i BE’së me Ballkanit Perëndimor në pikëpyetje, Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të ketë

para 6 dite - Gazeta Metro

Kancelari gjerman Olaf Scholz, u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai tha të mërkurën pasdite se nuk është i sigurt nëse do të zhvillohet samiti i Ballkanit...

Rrëzohet qeveria bullgare, opozita fiton mocionin e mosbesimit

para 6 dite - Gazeta Metro

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Reporteri

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Bie qeveria e Bullgarisë

para 6 dite - ATV Live

Asambleja Kombëtare në Bullgari rrëzoi nga detyra qeverinë e kryeministrit Kiril Petkon, duke penguar në këtë mënyrë dhe vendimmarrjen për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut. Qeveria e Petkov nuk arriti...

Çfarë po ndodh në Bullgari, rrëzohet qeveria pas mocionit të mosbesimit

para 6 dite - FaxWeb

Ashtu siç pritej, është rrëzuar qeveria në Bullgari. Pas mocionit të mosbesimit të paraqitur nga ana e deptuetëve, shumica ka votuar për rrëzimin e qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Kiril Petkov....

BIE QEVERIA E PETKOVIT NË BULLGARI, 123 DEPUTETË VOTUAN PËR INTERPELANCËN NGA PARTIA “GERB”

para 6 dite - Nistori

Kuvendi i Bullgarisë e ka shkarkuar kryeministrin Kiril Petkov, pasi 123 deputetë votuan për interpelancën e thirrur nga partia GERB për shkarkimin e Qeverisë , njofton BGNES , përcjell Nistori, Paraprakisht,...

Osmani pritet në Parlamentin Evropian, merr mbështetje për liberalizim të vizave

para 6 dite - Zhurnal

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Paralajmërohet zhbllokimi i liberalizimit të vizave: Mund të ngritet si çështje në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Zhurnal

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë

para 6 dite - Tetova Sot

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

ZRRE të premten shqyrton kërkesën e Elektrosever për licencim

para 6 dite - Bota Sot

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) të premten do të shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore, bazuar në marrëveshjen...

Kancelari gjerman: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

para 6 dite - OraInfo

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE. Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag. Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë...

Bullgari, rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov

para 6 dite - in7

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit.

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

para 6 dite - in7

Disa qytetarë shqiptarë, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe. Më 21 qershor, Kosova...

Kusari-Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës dhe mosvotim të Projektligjeve

para 6 dite - Lajmi.net

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila, ka folur në konferencë për media pas ndërprerjes së seancës në Kuvendin e Kosovës, ku erdhi radha që të hidhet në votim Trusti....

E konfirmuar: ZRRE-ja të premten shqyrton licencën e Elektrosever-it

para 6 dite - Syri.net Kosova

Zyra e Rregullatorit të Energjisë, të premten e 24 qershorit do të shqyrtojë aplikacionin për dhënie të licendës për furnizim me energji elektrike për kompanin serbe “Drustvo Elektroseve” në katër komunat...

Paralajmërohet zhbllokimi i liberalizimit të vizave: Mund të ngritet si çështje në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Syri.net Kosova

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - Alsat-M

Gazetar: Lluka Andreev Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak...

Bullgari, në 18:10 votohet mosbesimi ndaj Qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Alsat-M

Kuvendi i Bullgarisë pas orës 18 ka caktuar votëbesimin ndaj Qeverisë. Mocioni i mosbesimit u paraqit nga partia GERB e Bojko Borisovit për shkak të krizës ekonomike. Kjo pasoi pasi Sllavi Trifonov, me...

Konjufca deputetëve: Po e ndërprejmë seancën, s’ka Trust, çfarë Trusti, mos boni hajgare

para 6 dite - GazetaBlic

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, u ka thënë deputetëve që ta ndërprejnë seancën e Kuvendit, pasi nuk po votojnë për projektligje, raporton Gazeta Blic. Dikush nga opozita ka thënë që të votohet Trusti,...

S’ka kuorum, ndërpritet seanca e Kuvendit, Trusti nesër

para 6 dite - GazetaBlic

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i ka ndërprerë punimet e Kuvendit, raporton Gazeta Blic. Ai tha se nuk ka kuorum dhe prandaj mbyllet seanca. Minuta më parë ai u tha deputetëve që do ta ndërpres seancën...

Do diskutohej propozimi francez për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, dështon mbledhja e komisionit të Jashtëm në Bullgari

para 6 dite - Panorama

Mbledhja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Bullgari, i cili do të dëgjonte Ministren e Jashtme Teodora Gençovska për propozimin nga presidenca franceze e Këshillit të BE-së në lidhje me procesin...

Haradinaj: Presim në çdo kohë me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e trustit

para 6 dite - Lajmi.net

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

E FUNDIT/ Çfarë po ndodh në Bullgari, rrëzohet qeveria pas mocionit të mosbesimit

para 6 dite - FaxWeb

Lexo edhe : Tragjike! Po ktheheshin në shtëpi nga një funeral, humbin jetën në aksident 7 pjestarë të një familjeje Nuk ndodhte prej 4 dekadash, në këtë shtet të BE rishfaqet kolera Rrëzohet qeveria e...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Gazeta Express

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi/ I hapet rruga edhe Shqipërisë, por fjalën e fundit e ka parlamenti bullgar

para 6 dite - Top Channel

Vetos bllokuese bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut e si pasojë dhe ndaj Shqipërisë në rrugëtimin Europian, duket se po i vjen fundi. Udhëheqësi opozitës bullgare Boyko Borissov, në një konferencë për shtyp...

Ballkani po e humb shpresën për përparim në anëtarësim në BE

para 6 dite - Koha.net

Në Kosovë, ku është pritur që nga viti 2010 për të udhëtuar pa viza në shtetet e Bashkimit Evropian, pronari i një restoranti ka vendosur një kopje të Kullës së Ajfellit, pamje të cilën mund ta shijojnë...

PDK: Trusti pritej të kalonte, VV-ja me presion dhe në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën

para 6 dite - Lajmi.net

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka reaguar pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit disa minuta më herët. Në një konferencë për media, Tahiri ka deklaruar se...

Shtyhet seanca për heqjen e VETO-s ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Albeu

Shtyhet seanca për heqjen e VETO-s, deputetët: Ta propozojë kryeministri! Mbledhja e Komisionit për Politikë të Jashtme për Maqedoninë e Veriut shtynë propozimin e deputetit Stanislav Angelov dhe me mbështetjen...

Pas energjisë, asociacioni/Petkoviç: Përfaqësuesi i Kosovës më tha që do flasim për komunat serbe

para 6 dite - Ora news

Beogradi pretendon se qeveria e Albin Kurtit është gati të dialogojë për asociacionin e komunave me shumicë serbe, një ëndërr e Serbisë, por e rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës. Drejtori i të ashtuquajturës...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - in7

Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak institucional pasi...

Heqja e vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - OraInfo

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së. Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të...

Analiza e REL: Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të ...

para 6 dite - BalkanWeb

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Borisllavova: Bullgaria mbështetë të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Komisioni për punë të jashtme të Parlamentit bullgar sot do të shqyrtojë propozimin e presidencës franceze me BE-në për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, pas së...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Bota Sot

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Indeks online

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Deputeti i PDK-së: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - Indeks online

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

ZRrE të premten shqyrton aplikimin e ‘Drustvo Elektrosever’ për furnizimin me energji në veri

para 6 dite - Indeks online

Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, pasnesër do të shqyrtojë aplikacionin e kompanisë serbe, “Drustvo Elektrosever”, për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike në pjesën veriore...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - ABC News

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Almakos

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet.Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen e...

Scholz: Ballkanin Perëndimor e duam në Bashkimin Evropian

para 6 dite - Lajmi.net

Olaf Scholz, kancelar i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka treguar se mesazhi i tij gjatë vizitës që ai pati në rajonin e Ballkanit, ishte që ky rajon duhet të jetë pjesë e Bashkimit Evropian. Scholz, shtoi se...

ZRRE të premten shqyrton kërkesën e Elektrosever për licencim

para 6 dite - Lajmi.net

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) të premten do të shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore, bazuar në marrëveshjen...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Konjufca, opozitës: S’ka Trust, çfarë Trusti – mos boni hajgare

para 6 dite - Lajmi.net

Gjatë ditës së sotme është paraparë që projektligji për Trustin të hidhet në votim në seancën parlamentare, por diçka e tillë nuk ndodhi. Kjo ngjalli paknaqësi tek opozita e cila kërkoi nga kryetari i...

PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - Infokusi

Shefi i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka quajtur arbitrare vendimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjfuca që ta ndërpresë seancën e Kuvendit disa minuta më herët. Tahiri në një konferencë për media,...

Ndërpritet seanca: S’ka kuorum për të votuar tërheqjen nga Trusti

para 6 dite - Lajmi.net

Është shtyrë për nesër seanca ku do të votohej për tërheqjen e 30% nga Trusti. Kjo pasi që ka pasur mungesë kuorumi në Kuvend, shkruan lajmi.net. Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se seanca...

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ‘shkatërron’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Zyrtare

Koalicioni i ri “Anti-Petkov” ka ‘shkatërruar’ mbledhjen e Komisionit për Maqedoninë e Veriut këtë të mërkurë, ndërsa u mor vendimi që të shtyhet. Me sugjerim të DPS-së dhe GERB -it dhe me mbështetjen...

Kovaçevski niset për Bruksel: Pa progres, goditet BE-ja

para 6 dite - Alsat-M

Gazetar: Adrian Kerimi Dimitar Kovaçevski, Edi Rama e Aleksandar Vuçiq bëhen pishmanë. Tre liderët paralajmëruan pjesëmarrje në Samitin e BE-së në Bruksel për Ballkanin perëndimorë. Kovaçevski deklaroi...

Presidentja Osmani konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së/ Ka disa fjalë për anëtarësimin e Kosovës – ja për çfarë e përmend Serbinë!

para 6 dite - Ina

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, në intervistë për mediumin holandez NRC, ka biseduar për disa çështje duke përfshirë këtu edhe pjesëmarrjen e saj në Samitin e BE-së në Bruksel që fillon punimet...

Shtyhet për të enjten seanca për Trustin

para 6 dite - Infokusi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar se seanca për Trustin do të mbahet të enjten. Kjo seancë është shtyer për shaka të mungesës së kuorumit. Gjithashtu, Konjufca njoftoi se seanca...

Kurqysh me kalimin e ligjeve, Konjufca: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi

para 6 dite - Infokusi

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse s’votohen projektligjet. “Nëse s’kalon as ligji tjetër, a e ndërpresim seancën krejt se...

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

para 6 dite - Koha.net

Zyra e Rregullatorit të Energjisë të premten (24 qershor) do të shqyrtojë aplikacionin për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Drustvo Elektrosever” në katër komunat veriore të Kosovës,...

PDK: Kusari – Lila i kërkoi Konjufcës që ta ndërpres seancën pasi deputetët deshën të votojnë për Trustin

para 6 dite - Bota Press

Partia Demokratike e Kosovës ka dalë në konferencë për media pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit pikërisht në momentin kur pritej që të hidhej në votim projektligji që lejon tërheqjen e një pjesë të...

Kusari-Lila mohon të ketë ndërhyrë te Konjufca për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - ATV Live

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka mohuar se ka ndërhyrë te kryeparlamentari Glauk Konjufca për ndërprerjen e seancës plenare. Ajo në një...

Liberalizimi i vizave për Kosovën pritet të merr mbështetje në Samitin e BE-së

para 6 dite - Portalb

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - GazetaBlic

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

ZRrE nesër shqyrton aplikimin e ‘Drustvo Elektrosever’ për furnizimin me energji në veri

para 6 dite - GazetaBlic

Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, pasnesër do të shqyrtojë aplikacionin e kompanisë serbe, “Drustvo Elektrosever”, për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike në pjesën veriore...

Dështon mbledhja e komisionit të Jashtëm në Bullgari, do diskutohej propozimi francez për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Java News

Mbledhja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Bullgari, i cili do të dëgjonte Ministren e Jashtme Teodora Gençovska për propozimin nga presidenca franceze e Këshillit të BE-së në lidhje me procesin...

Kastrati: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

Kastrati i PDK-së: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - Reporteri

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

Partia e ish-kryeministrit bullgar Borisov do të mbështesë heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Portalb

Kreu i GERB-it dhe ish-kryeministri bullgar Bojko Borisov njoftoi sot se partia e tij do të mbështesë heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin...

(VIDEO) Bullgaria paralajmëron heqjen e vetos për Shkupin, Varhelyi e falenderon

para 6 dite - Shenja

Zhvillime dramatike në Bullgari 5 para 12-tës që ngjallin shpresën për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, në prag të Samitit të BE-së që fillon nesër. Ish kryeministri dhe kreu i partisë opozitare...

(VIDEO) Kovaçevski, Rama dhe Vuçiqi vendosën të shkojnë në Samitin e Bashkimit Europian

para 6 dite - Shenja

Përkundër hamendjeve të dy ditëve të fundit, liderët e vendeve nga Ballkani i Hapur megjithatë do të marrin pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel. Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se bashkë...

PDK: Trusti pritej të kalonte, Vetëvendosje e ndërpreu seancën

para 6 dite - KosovaPress

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar kritika ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë...

Haradinaj: Presim në çdo kohë me bashkëpunu me shumicën që me e votu tërheqjen e Trustit

para 6 dite - Fakti Ditor

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Nis zbatimi i marrëveshjes për energjinë, ZRRE-ja të premten pritet të licencojë Elektroseverin

para 6 dite - Reporteri

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) pritet ta shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike në katër komunat veriore kompaninë me pronësi serbe Elektrosever, me funksionim...

Ndërprerja e seancës nga Konjufca, Kusari-Lila e akuzon opozitën

para 6 dite - Gazeta Metro

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila së bashku me deputetin Armend Muja e kanë mohuar faktin se kanë ndërhyrë në ndërprerjen e seancës së Kuvendit, shkruan Gazeta Metro....

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e samitit të BE-së

para 6 dite - Evropa e Lirë

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Infokusi

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Kusari-Lila mohon të ketë ndërhyrë te Konjufca për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - KosovaPress

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka mohuar se ka ndërhyrë te kryeparlamentari Glauk Konjufca për ndërprerjen e seancës plenare. Ajo në një...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Revista Kosovarja

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

ZRRE-ja të premten shqyrton kërkesën për dhënien e licencës për Elektroseverin

para 6 dite - Telegrafi

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) pritet ta shqyrtoj kërkesën për dhënien e lejes për operim në veri të vendit kompanisë Drustvo Elektrosever. Sipas ZRRE-së, të premten duke filluar nga ora 13:00,...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Periskopi

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën për tema të caktuara, në mënyrë që këta të fundit ta votojnë Projektligjin për tërheqjen e Trustit...

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiq shkojnë në samitin e BE-së në Bruksel

para 6 dite - Ina

Pas konsultimeve të ndërsjella, tre liderët e vendeve të përfshira në “Open Balkans” vendosën të nisen për në Bruksel për të marrë pjesë në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perënidmor. Parlamenti bullgar sot...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Ina

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, marrin pjesë në samitin e BE-së

para 6 dite - RTK

Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, megjithatë do të marrin pjesë në samitin e BE-së në Bruksel. Një ditë pasi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe...

Hiqet vetoja ndaj Maqedonisë, Varhelyi: Falënderojmë Borisovin që i hapi rrugë Evropës

para 6 dite - Almakos

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për çeljen e negociatave. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në “Twitter” nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily. “Falënderojmë kreun...

MPJ e Bullgarisë: Më 23 qershor nuk mbaron gjithçka për çështjen e Maqedonisë

para 6 dite - Lajm

Afati i fundit që Bullgaria t’i përgjigjet propozimit të presidencës franceze për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut nuk është data 23 qershor dhe kjo mund të ndodhë në një format tjetër...

RMV dhe Shqipëria më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Aktuale

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

PDK: Trusti pritej të kalonte, VV-ja me presion dhe në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën

para 6 dite - Fakti Ditor

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka reaguar pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit disa minuta më herët. Në një konferencë për media, Tahiri ka deklaruar se...

Bullgari, në 18:10 votohet mosbesimi ndaj Qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Fakti Ditor

Kuvendi i Bullgarisë pas orës 18 ka caktuar votëbesimin ndaj Qeverisë. Mocioni i mosbesimit u paraqit nga partia GERB e Bojko Borisovit për shkak të krizës ekonomike. Kjo pasoi pasi Sllavi Trifonov, me...

Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, marrin pjesë në samitin e BE-së

para 6 dite - Indeks online

Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, megjithatë do të marrin pjesë në samitin e BE-së në Bruksel. Një ditë pasi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe...

Paralajmërohet zhbllokimi i liberalizimit të vizave: Mund të ngritet si çështje në Këshillin e Evropës

para 6 dite - Lajmi.net

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Menjëherë nis të zbatohet marrëveshja, të premten ZRRE pritet ta licencojë “Elektroseverin”

para 6 dite - OraInfo

Marrëveshja nis të zbatohet menjëherë, të premten ZRRE pritet ta licencojë “Elektroseverin”. Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së...

Këto ishin temat që Osmani diskutoi me presidenten e Parlamentit Evropian (FOTO)

para 6 dite - Syri.net Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njofton se në një diskutim të hapur dhe, siç e ka cilësuar, përmbajtësor me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel, kanë diskutuar për nevojën...

Qeveria po shantazhon deputetët për të mos e votuar Trustin?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka akuzuar partinë në pushtet se po shantazhon deputetët e vet për të mos e votuar Trustin, i cili sot do të shqyrtohet në Kuvend. Në profilin e tij në “Facebook”, ai...

Të premten ZRRE pritet ta licencojë 'Elektroseverin'

para 6 dite - Syri.net Kosova

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb “Drustvo Elektrosever D.O.O” ZRRE do ta mbajë mbledhjen e radhës të premtën në...

Kusari Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës

para 6 dite - Insajderi.org

Kryetarja e GP të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, në një konferencë për media tha se ishte opozita që nuk mori pjesë në seancë duke pamundësuar kuorumin. “Sot ajo çfarë ndodhi në seancë ishte humbja e kuorumit...

Marrëveshja nis të zbatohet menjëherë, të premten ZRRE pritet ta licencojë "Elektroseverin"

para 6 dite - Gazeta Express

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb, “Drustvo Elektrosever D.O.O”, raporton Gazeta Express. ZRRE do ta mbajë mbledhjen...

Vuçiç dhe Kovaçevski e konfirmojnë: Bashkë me Ramën do shkojmë në samitin e BE-së në Bruksel

para 6 dite - Gazeta Express

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

VV’ja arsyeton Konjufcën pse e ndërpreu seancën e ia hedh fajin opozitës: Nuk e bënë kuorumin

para 6 dite - Periskopi

Mimoza Kusari Lila dhe Armend Muja dolën në konferencë për media pasi dështoi seanca për Trustin, raporton Periskopi. Për këtë, ata ia lanë fajin opozitës, an ipse seancën në krye në veti e ndërpreu kryetari...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Klan Macedonia

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

Kusari-Lila fajëson opozitën për ndërprerjen e seancës: Nuk e përkrahim tërheqjen e mjeteve nga Trusti

para 6 dite - Epoka e Re

Kryetarja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, në një konferencë për media ka thënë se ishte opozita që nuk ka marrë në votim duke pamundësuar kuorumin dhe vazhdimin e seancës....

Kastrati i PDK-së: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - GazetaBlic

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

Kastrati: Qeveria po shantazhon deputetët për të mos e votuar Trustin

para 6 dite - Bota Sot

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka akuzuar partinë në pushtet se po shantazhon deputetët e vet për të mos e votuar Trustin, i cili sot do të shqyrtohet në Kuvend. Në profilin e tij në “Faceboo”, ai...

Marrëveshja Kosovë-Serbi nis të zbatohet menjëherë, të premten ZRRE pritet ta licensojë “Elektroseverin”

para 6 dite - Albeu

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb, “Drustvo Elektrosever D.O.O”, raporton Gazeta Express. ZRRE do ta mbajë mbledhjen...

E fundit: Nuk ka kuorum, shtyhet shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti

para 6 dite - Bota Press

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka njoftuar se seanca për Trustin do të mbahet nesër, raporton Botapress.info Seanca u shty shkaku i mungesës së kourumit. Konjufca tha seanca do të mbahet në orën 10:00....

Konjufca tallet me kërkesën jetike të qytetarëve: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi VIDEO

para 6 dite - Bota Press

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse s’votohen projektligjet. Madje ai shihet duke u tallur me kërkesën për votimin e tërheqjes...

Detaje nga takimi i liderëve të BE’së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Gazeta Metro

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

PDK kritikon VV për pamundësim të votimit të tërheqjes së mjeteve nga Trusti

para 6 dite - ATV Live

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar kritika ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë...

Pas Ramës e Vuçiç, edhe kryeministri maqedonas konfirmon pjesëmarrjen në Sa...

para 6 dite - BalkanWeb

Pas Shqipërisë dhe Serbisë, edhe Maqedonia e Veriut ka konfirmuar pjesëmarrjen në Samitin e BE për Ballkanin Perëndimor, që mbahet nesër në Bruksel. Kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski, përmes një...

Kusari-Lila akuzon opozitën për dështim të seancës dhe mosvotim të Projektligjeve

para 6 dite - Ekonomia Online

Grupi i Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka akuzuar opozitën për mospjesëmarrje në votime, raporton Ekonomia Online. Ndonëse e kanë shumicën në Kuvend, VV-së i munguar disa deputetë, duke bërë që në...

PDK në konferencë, Tahiri: Konjufca në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën për Trustin

para 6 dite - Arbresh

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri së bashku me deputetin Bekim Haxhiu, në një konferencë për media kanë ngritur shqetësimin për ndërprerjen në mënyrë arbitrare të seancës nga Kryetari...

Shqipëria më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - ABC News

Nga Erisa Zykaj Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit...

Osmani: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

para 6 dite - Koha.net

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Bruksel është takuar presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Siç bëhet e ditur në një komunikatë për media, Osmani ka theksuar se Parlamenti...

PDK kritikon VV për pamundësim të votimit të tërheqjes së mjeteve nga Trusti

para 6 dite - Gazeta Metro

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar kritika ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë...

Takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - Insajderi.org

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Osmani në Bruksel: Liderët e vendeve anëtare të BE-së ta reflektojnë vullnetin e Parlamentit për liberalizimin e vizave

para 6 dite - Telegrafi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani sot ka zhvilluar një takim me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola më të cilën biseduan për liberalizimin e vizave për Kosovën. Osmani përmes një postimi...

EKSKLUZIVE/ Osmani “non grata”, Kurti shumë më i dëshirueshëm për liderët e BE-së

para 6 dite - Arbresh

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është person “non grata” në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, ndërsa kryeministri Albin Kurti është shumë më i dëshirueshëm për liderët e Bashkimit Evropian. Kështu kanë...

“Trusti pritej të kalonte, LV-ja në mënyrë arbitrare e ndërpreu seancën”

para 6 dite - Epoka e Re

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri së bashku me deputetin Bekim Haxhiu, në një konferencë për media kanë ngritur shqetësimin për ndërprerjen në mënyrë arbitrare të seancës nga kryetari...

Osmani në Bruksel: Mbështetja nga PE, garanci për rrugën evropiane të Kosovës

para 6 dite - Top Channel

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Në takim...

Osmani ia thekson nevojën për liberalizim të vizave presidentes së PE-së

para 6 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani sot në Bruksel u takua me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola me të cilën diskutuan rreth çështjes së liberalizimit të vizave për Kosovën. “Parlamenti...

PDK kritikon VV për pamundësim të votimit të tërheqjes së mjeteve nga Trusti

para 6 dite - KosovaPress

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar kritika ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë...

GERB jep 59 vota për mbështetje të “propozimit francez” për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Boyko Borissov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia...

S’ka Trust, çfarë Trusti, po e ndërprej o vëlla e po ecim prej shpie

para 6 dite - Revista Kosovarja

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka kritikuar deputetët që nuk po i votojnë Projektligjet që janë në rend dite, duke ua bërë me dije se ‘kështu s’ka as Trust’. “A e ndërprejmë seancën krejt se nuk ka kuptim...

Qeveria bullgare hodhi poshtë propozimin e Borisovit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Koha.mk

Sofje, 22 qershor – Qeveria bullgare ka hedhur poshtë propozimin e Bojko Borisovit për të miratuar fillimisht formulën e presidencës franceze për të zhbllokuar procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së...

Kovaçevski për Samitin e BE-së: Nëse nuk sigurohet procesi i eurointegrimeve, do të kemi problem serioz

para 6 dite - Koha.mk

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Kovaçevski në Facebook shkruan se së bashku me Edi...

PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - Ekonomia Online

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka akuzuar kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufcën, se qëllimisht ka ndërprerë seancën e sotme, pikërisht kur në rend dite ishte votimi i Projektligjit për tërheqjen e...

Fatura e parë e energjisë elektrike për serbët nga veriu i Kosovës në janar, përfshirë edhe borxhet

para 6 dite - Ekonomia Online

Është rënë dakord që Zyra e Rregullatorit për Energji të Kosovës (ZRE) të lëshojë licencë për furnizim për Elektrosever. KRE do të sigurojë pajtueshmërinë e kushteve të përcaktuara në licencën e furnizimit...

Konjufca, opozitës: Çfarë Trusti, mos boni hajgare

para 6 dite - Epoka e Re

Gjatë ditës së sotme është paraparë që Projektligji për Trustin të diskutohet dhe hidhet në votim në seancën plenare, por diçka e tillë nuk ka ndodhur. Kjo ka ngjallë pakënaqësi tek opozita e cila ka kërkuar...

Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 15:00

para 6 dite - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00, shkruan GazetaBlic. Në vazhdim të kësaj seance pritet të diskutohet edhe për tërheqjen e mjeteve nga Trusti. Deputetët e opozitës janë deklaruar...

Qeveria bullgare hodhi poshtë propozimin e Borisovit për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Ina

Qeveria bullgare ka hedhur poshtë propozimin e Bojko Borisovit për të miratuar fillimisht formulën e presidencës franceze për të zhbllokuar procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin...

S’ka vendim për Trustin, Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 15:00

para 6 dite - Indeks online

Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00. Në vazhdim të kësaj seance pritet të diskutohet edhe për tërheqjen e mjeteve nga Trusti. Deputetët e opozitës janë deklaruar pro votës së tyre për...

Fillimi i punës menjëherë, ZRRE-ja pritet të licencojë Elektroseverin të premten

para 6 dite - Lajmi.net

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) pritet ta shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike në katër komunat veriore kompaninë me pronësi serbe Elektrosever, me funksionim...

Kastrati i PDK-së: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - Lajmi.net

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

Aplikimi i Kosovës në BE, Osmani planifikon t’iu flasë liderëve evropianë

para 6 dite - Lajmi.net

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Në takim...

Osmani pritet në Parlamentin Evropian, merr mbështetje për liberalizim të vizave

para 6 dite - Reporteri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - ATV Live

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

Kuvendi s’ka kuorum, ndërpritet seanca

para 6 dite - ATV Live

Në mungesë të kuorumit në Kuvend, është ndërprerë seanca e sotme plenare. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka kritikuar deputetët opozitarë për mos pjesëmarrjen në miratimin e Projektligjeve...

Reagon PDK: Konjufca në mënyrë arbitrare ndërpreu seancën kur erdhi pika për Trustin

para 6 dite - Insajderi.org

Shefi i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, e ka quajtur arbitrare vendimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjfuca që ta ndërpresë seancën e Kuvendit. Tahiri në një konferencë për media, tha se rreth 80 deputetë...

“S’ka Trust, çfarë Trusit, e ndërprejë vlla edhe ditën e mirë, mos boni hajgare”- Fjalët e Konjufcës para se të mbyllte seancën

para 6 dite - Insajderi.org

Derisa po prisnin Projektligjin për Trustin, Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se sot në Kuvend nuk ka votim për Projektligjin për Trustin. Pas dështimit të votimit për Projektligjin për KPK-në,...

Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Alsat-M

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Haradinaj: Mazhoranca ta votojë Trustin, ne i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare

para 6 dite - Ekonomia Online

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar negocim me mazhorancën që për tema të caktuara, në mënyrë që ta votojnë këta të fundit, Projektligjin për tërhehqjen e Trustit...

Kurti debaton me Shalën rreth marrëveshjes për energjinë

para 6 dite - RTV 21

Sot në Kuvendin e Kosovës pati replika e kundër replika mes Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe deputetit të PDK-së, Ferat Shala. Kurti tha se zbatimin e udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - RTK

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Sofja vendos për fatin e Shkupit, propozimi francez në kuvendin bullgar

para 6 dite - Almakos

Gazetar: Lluka Andreev Kuvendi i Bullgarisë e hedh topin te Qeveria për vendimin rreth heqjes së vetos për Maqedoninë, shkruan Alsat. Përgjigja e Sofjes zyrtare për propozimin francez ka ngecur në qorrsokak...

Serbia konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE: Bashkë me Shqipërinë dhe RMV

para 6 dite - Aktuale

Në bisedën e sotme mes Presidentit të Republikës së Serbisë Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski,...

Osmani takohet me Presidenten e Parlamentit Evropian, flasin për liberalizimin e vizave

para 6 dite - Kallxo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një takimi me Presidenten e Parlamentit Evropian, Robert Metsola kanë diskutuar për liberalizimin e vizave për Kosovën. “Parlamenti Evropian ka shprehur qartë...

Kurrqysh me kalimin e ligjeve, Konjufca: Çfarë Trusti, mos boni hajgare, po ecim në shpi

para 6 dite - Bota Press

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, duke argumentuar me deputetët nga ulëset e tyre tha se Kuvendi s’funksionon nëse s’votohen projektligjet. “Nëse s’kalon as ligji tjetër, a e ndërpresim seancën krejt se...

Vendoset në lidhje me seancën për Trustin

para 6 dite - Bota Press

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka njoftuar se seanca për Trustin do të mbahet nesër, raporton Botapress.info Seanca u shty shkaku i mungesës së kourumit. Konjufca tha seanca do të mbahet në orën 10:00....

Konjufca bëhet fort nervoz me deputetët: Çfarë Trusti, po e ndërprej vëlla edhe ditën e mirë

para 6 dite - Gazeta Metro

Përderisa nuk ka kuorum në seancën e Kuvendit, ku në rend ditë është edhe Trusti, i pari i Kuvendit është indinjuar me mungesën e deputeteve në seancë, ai ka ka vendosur që të largohet nga Kuvendi duke...

Metsola: Liberalizimi i vizave duhet të ndodhë pa vonesa por çështja gjithmonë ka mbetur e bllokuar në Këshillin e BE-së

para 6 dite - Radio Kosova e Lire

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Tetova Sot

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

Takimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, Osmani do ta bëjë këtë veprim për vizat

para 6 dite - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

para 6 dite - Periskopi

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag. Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë në Berlin, bëri të qartë mesazhet që do i ketë në samitin...

S’ka kuorum, shtyhet për nesër shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti

para 6 dite - Arbresh

Në mungesë kuorumi, seanca e së mërkurës në të cilën ishte paraparë shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti e mbajtur të mërkurën është shtyrë për të enjten. Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se seanca...

Kuvendi s’ka kuorum, ndërpritet seanca

para 6 dite - KosovaPress

Në mungesë të kuorumit në Kuvend, është ndërprerë seanca e sotme plenare. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka kritikuar deputetët opozitarë për mos pjesëmarrjen në miratimin e Projektligjeve...

Detaje nga takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, merr pjesë edhe kryeministri bullgar

para 6 dite - KosovaPress

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov të enjten dhe të premten do të marrë pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian (KE), njoftoi të mërkurën shërbimi për shtyp i Qeverisë. Temat në agjendë...

ZRRE të premten shqyrton kërkesën e Elektrosever për licencim

para 6 dite - KosovaPress

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) të premten do të shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore, bazuar në marrëveshjen...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së së bashku me Maqedoninë e Veriut e Serbinë

para 6 dite - RTV 21

Anëtarët e Ballkanit të Hapur, Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut do të marrin pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Kështu ka bërë të ditur, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. “Ne do të marrim...

ZRRE të premten shqyrton kërkesën e Elektrosever për licencim

para 6 dite - ATV Live

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) të premten do të shqyrtojë kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore, bazuar në marrëveshjen...

Edhe Rama e konfirmon: Do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së!

para 6 dite - TV21

Edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama konfirmoi se bashkë me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të shkojnë në Samitin BE-Ballkani...

Osmani arrin në Bruksel për samitin, pritet nga Metsola

para 6 dite - Syri.net Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në Bruksel një ditë para mbajtes së Samiti i Këshillit të Bashkimit Evropian. Ajo është pritur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Roberta Metsola. Osmani...

Presidentja e PE-së: Kosovës t’i hiqen vizat pa vonesë, të luftohet ndikimi rus!

para 6 dite - Indeks online

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola është deklaruar pas takimit që zhvilloi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo ka ripërsëritur qëndrimin e PE-së që Kosovës duhet t’i hiqen vizat....

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Kallxo

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Kovaçevski për Samitin e BE-së: Nëse nuk sigurohet procesi i eurointegrimeve, do të kemi problem serioz

para 6 dite - Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Kovaçevski në Facebook shkruan se së bashku me Edi...

Varheily: Falenderojmë Borisovin për mbështetjen për propozimin francez, kjo mundëson fillimin e negociatave për RMV-në

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Eurokomisioneri për zgjerim, Oliver Varheji, sot ka falenderuar liderin e opozitës, Bojko Borisovin, pasi ky i fundit pranoi sot propozimin francez dhe ofroi mbështetje prej 59 votave...

Vuçiç e konfirmon: Me Ramën dhe Kovaçevskin shkojmë në samitin e BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

para 6 dite - Gazeta Express

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

Nuk ka kuorum, shtyhet për nesër shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti

para 6 dite - Ekonomia Online

Në mungesë kuorumi, seanca e së mërkurës në të cilën ishte paraparë shqyrtimi i tërheqjes nga Trusti e mbajtur të mërkurën është shtyrë për të enjten. Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se seanca...

Ironizon Konjufca: Po e ndërpresim seancën, s’ka Trust

para 6 dite - Ekonomia Online

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka ironizuar me deputetët e opozitës të cilët nuk morën pjesë në votimin e disa pikave të rendit të ditës në kuvend. Ai ka thënë se nuk po e kupton pse nuk po voton...

Çonu se s’paska send këtu: Konjufca ndërpren seancën e Trustit i nervozuar me mungesën e kuorumit

para 6 dite - Periskopi

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka ndërprerë papritmas seancë e Kuvendit, duke qenë se nuk kishte kuorum për të vazhduar seanca. Ikja e shpejtë e tij nga seanca, na e kujtoi fjalinë e famshme që thuhej...

Konjufca ndërpret punimet e Kuvendit, seanca vazhdon nesër

para 6 dite - Epoka e Re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka ndërprerë punimet e seancës së Kuvendit për shkak të mungesës se kuorumit në vendimmarrje. Ai ka thënë se kjo seancë do t’i vazhdojë punimet nesër (e...

Pas heqjes së vetos bullgare, Rama konfirmon pjesëmarrjen në samitin e BE: Do të jemi aty, edhe pse shumë herët për të qenë optimist

para 6 dite - Shekulli

Publikuar më 22.06.2022 nga Shekulli Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pjesëmarrjen në samitin e BE-së që mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, pas lajmeve pozitive që erdhën nga Sofja për të votuar...

Kovaçevski: Me Ramën dhe Vuçiqin për ta konfirmuar rrugën evropiane të ballkanit

para 6 dite - Ina

RMV-ja ka miq të dëshmuar në vendet anëtare të BE-së . Janë ato vende që shohin drejt së ardhmes kundrejt së kaluarës dhe nga të cilët ne, Shqipëria, por edhe rajoni kemi mbështetje të plotë në realizimin...

REL: Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit, orët në vijim vendimtare. Ja çfarë pritet të ndodhë

para 6 dite - Panorama

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Presidentja, Vjosa Osmani jep sinjale pozitive për heqjen e vizave – pas takimit me Roberta Metsola

para 6 dite - Indeks online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se Parlamenti Evropian ka shprehur qartë dhe në mënyrë të vazhdueshme vullnetin e popujve të BE-së për t’i hapur rrugë liberalizimit të vizave për qytetarët...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - Top Channel

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do të përsëritet përkushtimi i BE-së për perspektivën e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa do t’u...

“Dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari”/ Rama e konfirmon: Do të marrim pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Top Channel

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pak më parë pjesëmarrjen në samitin e BE-së që mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, pas lajmeve pozitive që erdhën nga Sofja ku opozita bullgare i ka hapur rrugë...

Presidentja Osmani i nis takimet në Parlamentin Europian, ku ka mbështetje për vizat

para 6 dite - OraInfo

Osmani i nis takimet me Parlamentin Europian, ku ka mbështetje për vizat. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Koha.net

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka konfirmuar se do të marrë pjesë të enjten në Samitin e BE-së. Në një postim në Twitter ai ka thënë se do të flasë për Ballkanin e Hapur ndër të tjera e po ashtu...

Kovaçevski, Rama e Vuçiq do të shkojnë në Bruksel

para 6 dite - TV21

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot njoftoi se bashkë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq do të shkojnë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel, përcjell...

Të premten ZRRE-ja do ta shqyrtoj licencën e “Elektroseverit”

para 6 dite - Insajderi.org

Zyra e Rregullatorit të Energjisë të premten (24 qershor) do të shqyrtojë aplikacionin për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Drustvo Elektrosever” në katër komunat veriore të Kosovës,...

Borisov "pro" që Maqedonisë së Veriut ti çelet rrugë për anëtarësim, rrit presionin mbi Qeverinë

para 6 dite - Gazeta Express

Ish-kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov, ka folur sot në një konferencë për media, ku si lider i opozitës bullgare ka thënë përkrahje për propozimin e Francës për kornizën negociuese për anëtarësimin...

Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Varhelyi: Vendim historik!

para 6 dite - Tetova Sot

Opozita bullgare i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka njoftuar se do të votojë pro, duke vënë në dispozicion 59 votat e tij. Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez

para 6 dite - Klan Macedonia

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje. Eurokomisioneri...

S’ka Trust, çfarë Trusti, po e ndërprej o vëlla e po ecim prej shpie: Bëhet nervoz Konjufca

para 6 dite - Periskopi

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka kritikuar deputetët që nuk po i votojnë Projektligjet që janë në rend dite, duke ua bërë me dije se ‘kështu s’ka as Trust’. “A e ndërprejmë seancën krejt se nuk ka kuptim...

Vuçiç: Do të shkojmë në samitin e BE-së. Ramë dakord për parimet që do të diskutojmë

para 6 dite - Ora news

Pas konsultimeve të hollësishme dhe gjithëpërfshirëse me bashkëpunëtorët dhe anëtarët e qeverive, liderët e tre vendeve të Ballkanit të Hapur vendosën të shkojnë nesër në samitin BE-Ballkani Perëndimor...

‘Unë sot do të shkoj në Kuvend për ta dhënë votën time për Trustin’: Kastrati i ashpër edhe ndaj Qeverisë

para 6 dite - Gazeta Metro

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ardian Kastrati, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se gjatë ditës së sotme do të shkoj në Kuvend për të dhënë votën e tij për Trustin. Ai ndër të tjera...

Pritej të diskutohej propozimi francez për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, dështon mbledhja e komisionit në Bullgari

para 6 dite - FaxWeb

Mbledhja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Bullgari, i cili do të dëgjonte Ministren e Jashtme Teodora Gençovska për propozimin nga presidenca franceze e Këshillit të BE-së në lidhje me procesin...

Liderët e “Ballkanit të Hapur” megjithatë vendosën të marrin pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Portalb

Tre liderët e Ballkanit të Hapur, Dimitar Kovaçevski, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiq megjithatë, sot vendosën që të marrin pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, pasi paraprakisht nuk donin të merrnin...

Tërhiqet Rama: Do marrim pjesë në Këshillin e BE

para 6 dite - NOA

Tiranë- Tërhiqet nga vendimi për të mos marrë pjesë në samitin e BE Kryeministri Rama. Rama ka reaguar menjëherë pas deklaratës së komisionerit për zgjerim Oliver Varhelyi, i cili dha lajmin e mirë se...

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiq do të shkojnë në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Koha.mk

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiq me vendim të përbashkët: Do të marin pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski, sapo ka njoftuar se së bashku me Edi Ramën dhe Aleksandar Vuçiqin, kanë vendosur të marin pjesë në Samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor,...

Samiti i BE-së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

para 6 dite - Koha.mk

Në Samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Varhelyi: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez, i cili mundëson hapjen e negociatave me RMV-në

para 6 dite - Koha.mk

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje. Eurokomisioneri...

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

para 6 dite - Ekonomia Online

Zyra e Rregullatorit të Energjisë të premten (24 qershor) do të shqyrtojë aplikacionin për dhënie të licencës për furnizim me energji elektrike për “Drustvo Elektrosever” në katër komunat veriore të Kosovës,...

Osmani arrin në Bruksel për samitin, pritet nga Metsola

para 6 dite - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në Bruksel një ditë para mbajtes së Samiti i Këshillit të Bashkimit Evropian. Ajo është pritur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Roberta Metsola. Osmani...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Evropa e Lirë

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Samiti i BE/ Pas Ramës, edhe Vuçiç e Kovaçevski marrin vendimin për të marrë pjesë

para 6 dite - Albeu

Pjesëmarrja e tre vendeve anëtare të nismën “Ballkani i Hapur” vunë në dyshim pjesëmarrjen në samitin e BE që do të mbahet nesër në Bruksel. Mirëpo, së fudmi Rama konfirmoi pjesëmarrjen dhe pas tij edhe...

Presidentja e PE-së: Kosovës t’i hiqen vizat pa vonesë, të luftohet ndikimi rus

para 6 dite - Infokusi

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola është deklaruar pas takimit që zhvilloi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo ka ripërsëritur qëndrimin e PE-së që Kosovës duhet t’i hiqen vizat....

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Fakti Ditor

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez, që mundëson hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - TV21

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje, përcjell TV21....

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Bota Press

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Rama: Do shkojmë në samitin e BE që të dëgjohemi për Ballkanin e Hapur

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri Edi Rama tha se mund të marrin pjesë në samitin e BE-së, edhe pse nuk ka shumë për të dëgjuar. Por ai shtoi se po shkojnë aty, për të folur për Ballkanin e Hapur. “Sapo dëgjova që diçka po...

Edi Rama konfirmon pjesëmarrjen e Shqiprisë në Samitin e BE-së: Do të dëgjohemi edhe për “Ballkanin e Hapur”

para 6 dite - Reporteri

Samiti i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor pritet të mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur se Shqipëria...

Kurti: Marrëveshja e vitit 2013 për energjinë nuk ishte e mirë, ne e ndalëm gjakderdhjen financiare

para 6 dite - Reporteri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit ka folur për implementim të marrëveshjes për energjinë elektrike në katër komunat në veri të Kosovës. Kurti ka thënë se marrëveshja e vitit 2013...

Bullgaria drejt heqjes së vetos për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

para 6 dite - Reporteri

Opozita bullgare i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka njoftuar se do të votojë pro, duke vënë në dispozicion 59 votat e tij. Kështu ka njoftuar në Twitter Komisioneri...

LAJM I FUNDIT/ Pas sinjaleve pozitive nga Bullgaria, Serbia e konfirmon: Me...

para 6 dite - BalkanWeb

Serbia konfirmoi sot se tre vendet, përfshi këtu edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të marrin pjesë nesër në samitin e BE-së. “Pas konsultimeve të hollësishme dhe gjithëpërfshirëse me bashkëpunëtorët...

Kurti: E them edhe sot që Marrëveshjet e 2013-së dhe 2015-së për Energjinë nuk ishin të mira, po të isha më herët kryeministër nuk do të kishte as KEDS e as KESCO

para 6 dite - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka përsëritur që Marrëveshjet për Energjinë të viteve 2013 dhe 2015 nuk ishin të mira. Kurti në seancën e fundit të Kuvendit të Kosovës ka theksuar se po të ishte...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së: Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi

para 6 dite - Telegrafi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka konfirmuar sot se do të marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor. Në një postim në Twitter, Rama ka shkruar se sapo kishte dëgjuar zhvillimet...

Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Tetova Sot

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Samiti i BE/ Pas Ramës, edhe Vuçiç e Kovaçevski merrin vendimin për të marrë pjesë

para 6 dite - Albeu

Pjesëmarrja e tre vendeve anëtare të nismën “Ballkani i Hapur” vunë në dyshim pjesëmarrjen në samitin e BE që do të mbahet nesër në Bruksel. Mirëpo, së fudmi Rama konfirmoi pjesëmarrjen dhe pas tij edhe...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Zeri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka konfirmuar pjesëmarrjen në Samitin e Bashkimit Evropian, i cili do të mbahet më 23 e 24 qershor. Rama tha se ende është herët të jemi optimistë, raporton Zeri.info....

Kurti për marrëveshjen me Serbinë: Ndalëm gjakderdhjen financiare në veri të vendit

para 6 dite - Zeri

Kryeministri Albin Kurti, para deputetëve të Kuvendit, ka thënë se Marrëveshja për Energjinë me Serbinë, që u nënshkrua dje në Bruskel, e ka ndalur gjakderdhjen financiare në veri të vendit. Kurti tha...

Kurti: Po ndalim një padrejtësi dhe gjakderdhje financiare

para 6 dite - RTV 21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë buxhetit të Kosovës do t’i kursehen dhjetëra milionë euro në vit të paguara më herët për të mbuluar kostot energjetike të veriut të vendit, pas udhërrëfyesit...

Pas Ramës edhe Vuçiç bashkë me Kovaçevski konfirmojnë pjesëmarrjen në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

para 6 dite - ABC News

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

Presidentja Osmani në Bruksel për takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Syri.net Kosova

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Kurti: E them edhe sot se marrëveshjet e 2013-2015 nuk ishin të mira, por ato i trashëguam

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar seancën e radhës plenare. Në këtë seancë, kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se pas 20 vitesh buxhetit do ti kursehen dhjetëra milionë euro në vit të...

Zbulohet arsyeja pse Rama do ta bojkotojë samitin e BE

para 6 dite - Syri.net Kosova

Duke ngritur pyetjen “Çfarë të bëjmë atje?, Edi Rama paralajmëroi të martën bojkotin që Shqipëria mund ti bëjë samitit të përbashkët të BE me vendet e Ballkanit perendimor, duke e arsyetuar këtë mospjesmarrje...

Marrëveshja për energjinë, konsiderohet se Kosova po vendos kontrollin energjetik në veri

para 6 dite - ATV Live

Marrëveshja për energjinë në veri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e arritur gjatë së martës në Bruksel po mirëpritet nga njohësit e procesit të dialogut. Miratimi i udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes...

Kovaçevski: Me Ramën dhe Vuçiqin për ta konfirmuar rrugën evropiane të ballkanit

para 6 dite - Klan Macedonia

RMV-ja ka miq të dëshmuar në vendet anëtare të BE-së . Janë ato vende që shohin drejt së ardhmes kundrejt së kaluarës dhe nga të cilët ne, Shqipëria, por edhe rajoni kemi mbështetje të plotë në realizimin...

Opozita bullgare: Jemi pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Klan Macedonia

Opozita e Bullgarisë është dakord që të hiqet veto ndaj Maqedonisë së Veriut për t’i hapur rrugë çeljes së negociatave me BE-në këtij shteti, e rrjedhimisht edhe Shqipërisë duke qenë se është në një proces...

“Ballkan Open” merr vendimin, Vuçiq, Rama dhe Kovaçevski nesër do të marrin pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - GazetaBlic

Në bashkëbisedimin e sotëm mes presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, u shqyrtuan rrethanat e pjesëmarrjes...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Tetova Sot

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Nis seanca e re e Kuvendit, në rend dite Trusti

para 6 dite - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës ka nisur seancën e re e ku në pikë të rendit të ditës është edhe votimi për Trustin që lejon tërheqjen e një për qindje të mjeteve nga qytetarët e Kosovës, raporton Gazeta Blic. Seanca...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Epoka e Re

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

“Dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari”/ Rama e konfirmon: Do të marrim pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Top Channel

Edi Rama: Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer...

Liberalizimi i vizave për Kosovën në margjinat e Samitit të BE-së

para 6 dite - Lajm

Disa diplomatë të vendeve të Bashkimit Evropian vazhdojnë të thonë se vendet e tyre po bëjnë përpjekje që nga Samiti i BE-së, që do të zhvillohet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, të shprehet mbështetje...

Rama njofton se Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të marrin pjesë në samitin e BE-së

para 6 dite - Kallxo

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka njoftuar se do të marrë pjesë në samitin e nesërm të Këshillit të BE-së. Ky njoftim i Ramës vjen pasi gjatë ditëve të fundit u diskutua mundësia që Shqipëria, Serbia...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Pas 20 viteve po e ndalim një padrejtësi dhe gjakderdhje financiare

para 6 dite - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se me arritjen e marrëveshjes për energjinë mes Kosovës e Serbisë, buxhetit do t`i kursehen dhjetëra miliona euro në vit të paguara më herët për mbulimin e kostos...

Kastrati i PDK-së: Qeveria po i shantazhon deputetët e VV-së që mos ta votojnë Trustin

para 6 dite - Insajderi.org

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kërkuar që deputetët, pa dallim partie të votojnë pro tërheqjes nga Trusti. Ai me anë të një postimi në Facebook ka fajësuar Qeverinë e cila sipas tij po prodhon...

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Alsat-M

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Kurti për marrëveshjen me Serbinë: Kemi ndalur gjakderdhjen financiare në veri të vendit

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti, para deputetëve të Kuvendit, ka thënë se marrëveshja për energjinë me Serbinë, që u nënshkrua dje në Bruskel e ka ndalur gjakderdhjen financiare në veri të vendit. Kurti tha se...

Sinjalet pozitive nga Bullgaria, Rama konfirmon pjesëmarrjen në samitin e BE-së

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeministri Edi Rama në Twitter: Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si...

Nga Brukseli japin lajmin se Bullgaria ka zhbllokuar Maqedoninë e Veriut, Varhelyi ia jep meritat Borissovit

para 6 dite - Gazeta Express

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi ka falënderuar kreun e opozitës bullgare, Boyko Borisov, që e përkrah hapjen e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian....

Negociatat/ Rama: Do marrim pjesë në Këshillin e BE, do kërkojmë të dëgjohemi për Ballkanin e Hapur

para 6 dite - Klan

Negociatat/ Rama: Do marrim pjesë në Këshillin e BE, do kërkojmë të dëgjohemi për Ballkanin e Hapur Një ditë pasi tre liderët e vendeve të Ballkanit deklaruan se po shqyrtojnë mundësinë për të marrë pjesë...

Serbia konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE: Bashkë me Shqipërinë dhe RMV

para 6 dite - Tetova Sot

Në bisedën e sotme mes Presidentit të Republikës së Serbisë Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski,...

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiqi do të shkojnë në Bruksel

para 6 dite - Klan Macedonia

Një ditë pasi tre liderët e vendeve të Ballkanit deklaruan se po shqyrtojnë mundësinë për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Europës, Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria do të marrë...

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Ina

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Borisov bën thirrje për heqjen e vetos

para 6 dite - Ina

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia parashtrojë...

Varhelyi: Falënderojmë Bullgarinë që i hapi rrugë Evropës

para 6 dite - Ina

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për çeljen e negociatave. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në “Twitter” nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily. “Falënderojmë kreun...

Samiti i BE-së, kërkesat dhe pritjet nga Ballkani perëndimor

para 6 dite - Bota Sot

Shefat e shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian, në samitin që do mbahet me 23 dhe 24 qershor, do të kërkojnë rezultate të shpejta në procesin e normalizimit të raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë....

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së bashkë me Vuçiqin dhe Kovaçevskin

para 6 dite - Bota Sot

Kryeministri Rama ka reaguar pas dakordësimit nga opozita bullgare për votimin pro në parlament të heqjes së Vetos bullgare kunder Maqedonise se Veriut. Përmes një reagimi në Twitter Rama shkruan se është...

Kurti: E them edhe sot, marrëveshja e vitit 2013 e 2015 për energjinë nuk është e mirë

para 6 dite - Bota Sot

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit ka folur për implementim të marrëveshjes për energjinë elektrike në katër komunat në veri të Kosovës. Kurti ka thënë se marrëveshja e vitit 2013...

Edi Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Evropa e Lirë

Kryeministri Edi Rama konfirmon praninë në samitin e BE-së për Integrimin, që do të mbahet më 23 dhe 24 qershor por thekson se është ende herët për të qenë optimistë. Në një postim në Twitter kreu i qeverisë...

Heqja e vetos, lideri i opozitës bullgare: Gati t’i japim “dritën jeshile” Shqipërisë dhe Maqedonisë

para 6 dite - Albeu

Ish-kryeministri bullgar Bojko Borisov, tashmë lideri i opozitës, ka reaguar për mediat pasi konfirmoi votat për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. “ Kryeministri dhe shumica...

“Drita jeshile” nga Bullgaria, Rama ndërron mendje: Do të marrim pjesë në samitin e BE-së

para 6 dite - Albeu

Pak pas komisioneri për zgjerim Varhelyi dha lajmi se opozita Bullgare ka marrë vendimin për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, ka ardhur reagimi i kryeministri Rama ne Twitter. Rama shprehet se...

Edi Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Indeks online

Kryeministri Edi Rama konfirmon praninë në samitin e BE-së për Integrimin, që do të mbahet më 23 dhe 24 qershor por thekson se është ende herët për të qenë optimistë. Në një postim në Twitter kreu i qeverisë...

Osmani konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE: Shkoj me shpresë, por pa pritshmëri

para 6 dite - Mapo

Presidentja Vjosa Osmani do të marrë pjesë në Samitin e BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, por ka deklaruar se nuk ka pritshmëri për liberalizimin e vizave për Kosovën. “Unë shkoj gjithmonë atje...

Nesër Samiti i BE/ Ja çfarë thuhet në draft për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Mapo

Serbia, së bashku me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut kanë “kërcënuar” se, nuk do të marrin pjesë në samitin e Bashkimit Evropian, që do të mbahet nesër për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin...

Osmani udhëton në Bruksel për në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - RTV 21

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor. “Në takimin...

Osmani pritet në Parlamentin Evropian, merr mbështetje për liberalizim të vizave

para 6 dite - Infokusi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Samiti i BE’së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

para 6 dite - in7

Samiti i BE’së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën Në Samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve,...

Partia e Bojko Borisov mbështet “propozimit francez” për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - TV21

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia parashtrojë...

Liberalizimi për Kosovën nuk përmendet, Vjosa shkon për ndihmë

para 6 dite - Syri.net Kosova

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel, me ftesë të presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel. Osnmani do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit Europian me liderët...

‘Tradhtari serb Vucic ia dorëzoi sistemin energjetik Prishtinës’, thotë organizata serbe

para 6 dite - Gazeta Metro

Reagimi në Serbi pas miratimit të udhërrëfyesit për marrëveshjen e energjetikës të ndërmjetësuar nga BE ishte pritur me indiferencë e nënçmim si një lëvizje para shumë e vogël dhe si tradhti kombëtare...

Presidentja Osmani në takimin e nesërm në Bruksel do të kërkojë liberalizimin e vizave për Kosovën

para 6 dite - Reporteri

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel, me ftesë të presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel, shkruan Reporteri.net. Osnmani do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit...

GERB jep 59 vota për mbështetje të “propozimit francez” për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Telegrafi

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Boyko Borissov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE: Nuk do të ketë shumë për të dë...

para 6 dite - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pjesëmarrjen e Shqipërisë në Samitin e BE për Ballkanin Perëndimor, që do të mbahet nesër. Në një postim në “Twitter”, Rama thekson se do të marrë pjesë në mbledhjen...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Kemi trashëguar shumë gjëra të cilat nuk kemi dashur, pas 20 viteve po e ndalim një gjakderdhje financiare

para 6 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë seancës së sotme plenare, ka folur për marrëveshjen që Kosova nënshkroi një ditë më parë me Serbinë në Bruksel për energjinë, shkruan GazetaBlic. Ai thotë, se...

Pas Ramës edhe Vuçiç me Kovaçevskin konfirmojnë pjesëmarrjen në samitin BE-së në Bruksel

para 6 dite - Java News

Pas kryeministrit Rama edhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski kanë marrë vendimin për shkuar në samitin e BE për Ballkanin Perëndimor. “Pas konsultimeve...

FOKUS – Varhelyi përshëndet vendimin e opozitës bullgare për heqjen e vetos ndaj MV

para 6 dite - Shqipmedia

SOFJE, 22 qershor /ATSH/ – Opozita bullgare i hapi rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, ndërkohë që lajmi është bërë i ditur nga komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi. ”Falënderojmë liderin...

Kurti: E them edhe sot se marrëveshjet e 2013-2015 nuk ishin të mira, por ato i trashëguam

para 6 dite - Indeks online

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar seancën e radhës plenare. Në këtë seancë, kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se pas 20 vitesh buxhetit do ti kursehen dhjetëra milionë euro në vit të...

Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Varhelyi: Vendim historik!

para 6 dite - Top Channel

Opozita bullgare i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka vënë në dispozicion votat e tij. Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi, i...

I hapet rruga Shqipërisë drejt BE-së, Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Koha.net

Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka njoftuar se Bullgaria ka vendosur ta heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kjo i hap rrugë Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë...

Kryeministri Kurti për marrëveshjen me Serbinë: Kemi ndalur gjakderdhjen financiare në veri të vendit

para 6 dite - OraInfo

Kurti për marrëveshjen me Serbinë: Kemi ndalur gjakderdhjen financiare në veri të vendit. Kryeministri Albin Kurti, para deputetëve të Kuvendit, ka thënë se marrëveshja për energjinë me Serbinë, që u nënshkrua...

Vjosa Osmani shkon në Bruksel për takimin me liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Kallxo

Presidentja e vendit Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor. Sipas komunikatës së Presidencës, Osmani ka shkuar atje me ftesë të presidentit...

Kurti për marrëveshjen me Serbinë: Po e bëjmë më të mirën

para 6 dite - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se me arritjen e marrëveshjes për energjinë mes Kosovës e Serbisë, buxhetit do t`i kursehen dhjetëra miliona euro në vit të paguara më herët për mbulimin e kostos...

Pas Ramës edhe Vuçiç bashkë me Kovaçevski konfirmojnë pjesëmarrjen në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

para 6 dite - InfoShqip

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

Kosova e gatshme të flas për Asociacionin me Serbinë, pas marrëveshjes për energjinë

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryenegociatori serb Petar Petkoviq, thotë se homologu i tij kosovar Besnik Bislimi është pajtuar që të fillojnë diskutimet për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe pasi të arrihet marrëveshja për...

DOKUMENTI FRANCEZ MËNJANON VETON BULLGARE PËR SHKUPIN DHE TIRANËN

para 6 dite - KDPolitik

Shkruan: Gentuar Ismaili Maqedonia e Veriut është para një vendimi shumë të rëndësishëm, sa i përket aspiaratave euroantlanike. Një propozim i Francës, që ju dorëzua të gjitha vendeve antarë të BE-së,...

Pikë e për pe: Çka iu tha Kurti saktë ministrave për marrëveshjen e djeshme për energji?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për herë të parë për marrëveshjen që u nënshkruar të martën mes Kosovës dhe Serbiës për energjinë. Kryeministri Kurti në mbledhjen e qeverisë, tha disa fjalë...

Borisov: Gerb me 59 vota pro mbështet propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Alsat-M

Ish-kryeministri bullgar dhe lideri i partisë Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov i bëri thirrje sot kryeministrit bullgar Kiril Petkov që të paraqesë zyrtarisht në Asamblenë...

Osmani në Bruksel për takimin BE-Ballkani Perëndimor, do të kërkojë liberalizimin e vizave

para 6 dite - Gazeta Express

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel, me ftesë të presidentit të Këshillit Europian, Chrles Michel. Ajo do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit Europian me liderët e...

Bullgaria drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut, hapet rruga dhe për Shqipërinë në BE! Varhelyi: Historike

para 6 dite - Gazeta Express

Bullgaria është drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut duke i hapur kështu rrugën këtij shteti por dhe Shqipërisë për avancimin në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur në një...

Heqja e Vetos bullgare/ Reagon Rama: Shumë shpejt për të qenë optimist por do të marrim pjesë në Samit

para 6 dite - Vizion Plus

Kryeministri Rama ka reaguar pas dakordësimit nga opozita bullgare për votimin pro në parlament të heqjes së vetos bullgare. Përmes një reagimi në Teitter Rama shkruan se është shumë herët për të qenë...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Kemi trashëguar shumë gjëra të cilat nuk kemi dashur, pas 20 viteve po e ndalim një gjakderdhje financiare

para 6 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë seancës së sotme plenare, ka folur për udhërrëfyesin e nënshkruar dje në Bruksel për engjergjinë, shkruan GazetaBlic. Ai thotë, se me këtë marrëveshje buxhetit...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin e BE-së: Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por…

para 6 dite - Panorama

Menjëherë sapo nga Bullgaria dolën lajme pozitive për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut, kryeministri Edi Rama ka ndryshuar mendim dhe ka vendosur që të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së....

Detaje nga drafti i samitit në Bruksel/ REL: Nuk priten vendime konkrete për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Panorama

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do të përsëritet përkushtimi i BE-së për perspektivën e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa do t’u...

Varhelyi dha lajme pozitive për heqjen e vetos/ Mediat bullgare: Qeveria nuk pranon propozimin e Borisovit

para 6 dite - Panorama

Mediat në Bullgari raportojnë se qeveria e kryeministrit Kiril Petkov ka rrëzuar propozimin e kreut të opozitës Bojko Borisov për të miratuar propozimin e presidencës franceze me qëllim heqjen e vetos...

Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Bojko Borisov: I japim votat! Kryeministri po gënjen në Bruksel

para 6 dite - Panorama

Opozita bullgare duket se i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka vënë në dispozicion votat e tij. Kreu i opozitës bullgare, Bojko Borisov, i bëri thirrje kryeministrit...

I hapet rruga Shqipërisë për integrimin! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Top Channel

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur rrugë integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi, i cili e...

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Indeks online

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov...

E FUNDIT/ “Dritë jeshile” në Bullgari, Rama merr vendimin për pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - ABC News

“Dritë jeshile ” në Bullgari, Rama merr vendimin për pjesëmarrjen në Samitin e BE-së Kryeministri Edi Rama në Twitter: Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe...

Si do të reagojë Rusia nëse Ukraina anëtarësohet në BE?

para 6 dite - RTV 21

Ukraina është vendosur të bëhet një kandidat zyrtar për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Hap ii parë për t’u bashkuar me bllokun 27-vendesh. Krerët e BE-së pritet të mbështesin masën në një samit që...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë “perspektivën evropiane” për Ballkanin

para 6 dite - ABC News

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do të përsëritet përkushtimi i BE-së për perspektivën e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa do t’u...

Presidentja Osmani udhëton për Bruksel, kërkon integrim të Kosovës

para 6 dite - RTK

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Bullgaria heq veton për negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - RTK

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur kështu rrugë hapjes së negociatave për integrimin e këtij vendi, bashkë me Shqipërinë, në Bashkimin Europian. Kështu ka njoftuar në...

Petkoviq: Bislimi në Bruksel tha se Prishtina është e gatshme të flasë për Asociacionin

para 6 dite - Koha.net

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, gjatë takimit të fundit në Bruksel kishte thënë se Kosova...

Opozita bullgare hap rrugën e negociatave, Borisov: Gati t’i japim “dritën jeshile’ Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - ABC News

Ish-kryeministri bullgar Bojko Borisov, tashmë lideri i opozitës, ka reaguar për mediat pasi konfirmoi votat për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Lexo edhe: Bullgaria...

E konfirmon edhe Vuçiq: Pas diskutimeve vendosëm që të marrim pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se pas konsultimeve që kanë pasur, është vendosur që tre liderët e shteteve të rajonit, Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut do të marrin pjesë në...

Hapet rruga dhe për Shqipërinë, Bullgaria heq veton për negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

para 6 dite - Reporteri

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar në Twitter Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi. “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen...

LAJM I FUNDIT/ Rama konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin e BE-së: Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por…

para 6 dite - News33

VIJON Edi Rama: Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer...

Vuçiç e konfirmon: Me Ramën dhe Kovaçevskin shkojmë në samitin e BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

para 6 dite - Infokusi

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

Pas Ramës edhe Vuçiç bashkë me Kovaçevski konfirmojnë pjesëmarrjen në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel

para 6 dite - Zyrtare

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

RMV, Shqipëria dhe Serbia konfirmojnë pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Revista

Në bisedën e sotme mes Presidentit të Republikës së Serbisë Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski,...

Presidentja Osmani në Bruksel për takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Telegrafi

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Varhelyi: Falënderojmë Bullgarinë që i hapi rrugë Evropës

para 6 dite - Telegrafi

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për çeljen e negociatave, shkruan Telegrafi Maqedoni. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në “Twitter” nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily....

Bullgaria heq veton për negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

para 6 dite - Alsat-M

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur kështu rrugë hapjes së negociatave për integrimin e këtij vendi, bashkë me Shqipërinë, në Bashkimin Europian. Kështu ka njoftuar në...

GERB jep 59 vota për mbështetje të “propozimit francez” për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Koha.mk

Sofje, 22 qershor – Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov...

Opozita bullgare: Jemi pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Klan

Opozita bullgare: Jemi pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut Opozita e Bullgarisë është dakord që të hiqet veto ndaj Maqedonisë së Veriut për t’i hapur rrugë çeljes së negociatave me BE-në këtij...

Kovaçevski: Me Ramën dhe Vuçiqin për ta konfirmuar rrugën evropiane të ballkanit

para 6 dite - Tetova Sot

RMV-ja ka miq të dëshmuar në vendet anëtare të BE-së . Janë ato vende që shohin drejt së ardhmes kundrejt së kaluarës dhe nga të cilët ne, Shqipëria, por edhe rajoni kemi mbështetje të plotë në realizimin...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Lajm

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

Hapja e negociatave, Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Shekulli

Publikuar më 22.06.2022 nga Shekulli Rruga e integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut më në fund është hapur. Bullgaria ka vendosur të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, vetëm një ditë para...

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiq do të shkojnë në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Shenja

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Nuk pritej! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, rëndësia për Shqipërinë

para 6 dite - Albeu

Bullgaria ka hequ veton për hapjen e negociatave mes Maqedonisë së Veriut dhe BE. Lajmin e bëri të ditur komisioneri për zgjerimin Oliver Varhelyi. Ndërkohë ky zhvillim ka një rëndësi të veçantë edhe për...

Samiti i BE-së, kërkesat dhe pritjet nga Ballkani perëndimor

para 6 dite - RTK

Shefat e shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian, në samitin që do mbahet me 23 dhe 24 qershor, do të kërkojnë rezultate të shpejta në procesin e normalizimit të raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë....

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më afër se kurrë hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE

para 6 dite - Pa censure

Një ditë mund të na ndajë nga drita jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Të dy vendet janë shumë pranë vendimit të shumëpritur...

Edhe një deputete premton votën pro tërheqjes së 30% të Trustit: Shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Syri.net Kosova

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, i hap rrugën integrimit të Shq...

para 6 dite - BalkanWeb

Bullgaria i hap rrugën integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Bullgaria ka vendosur të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, vetëm një ditë para Samitit të BE për Ballkanin Perëndimor. Komisioneri...

Samiti i BE’së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

para 6 dite - Alsat-M

Në Samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - in7

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar...

E FUNDIT/ Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, rëndësia për Shqipërinë

para 6 dite - Albeu

Bullgaria ka hequ veton për hapjen e negociatave mes Maqedonisë së Veriut dhe BE. Lajmin e bëri të ditur komisioneri për zgjerimin Oliver Varhelyi. Ndërkohë ky zhvillim ka një rëndësi të veçantë edhe për...

Zbulohet arsyeja pse Rama do ta bojkotojë samitin e BE-së

para 6 dite - Bota Sot

Duke ngritur pyetjen “Çfarë të bëjmë atje?, Edi Rama paralajmëroi të martën bojkotin që Shqipëria mund ti bëjë samitit të përbashkët të BE me vendet e Ballkanit Perendimor, duke e arsyetuar këtë mospjesmarrje...

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia vendosin sot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE

para 6 dite - Ina

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të vendosin dot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE-së, ku do të merret vendim për çeljen e negociatave. Samiti do të mbahet në Bruksel më datat 23 dhe...

Marrëveshja nis të zbatohet menjëherë, të premten ZRRE pritet ta licencojë “Elektroseverin”

para 6 dite - Bota Press

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb, “Drustvo Elektrosever D.O.O”, raporton Gazeta Botapress.info ZRRE do ta mbajë...

Kovaçevski: “Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz”

para 6 dite - Pa censure

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

‘Zbatimi i menjëhershëm’: Të premten ZRRE pritet ta licencojë “Elektroseverin”

para 6 dite - Gazeta Metro

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb, “Drustvo Elektrosever D.O.O”. ZRRE do ta mbajë mbledhjen e radhës pasnesër në...

Liberalizimi i vizave për Kosovën nuk përmendet në draftkonkluzionet e Samitit të BE-së

para 6 dite - Reporteri

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Petkoviq: Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë

para 6 dite - Reporteri

Petkoviq thotë se Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë. Kryenegociatori serb Petar Petkoviq, thotë se homologu i tij kosovar Besnik Bislimi është...

Osmani pritet në Parlamentin Evropian, merr mbështetje për liberalizim të vizave

para 6 dite - Revista Kosovarja

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Bullgaria heq Veton kundër Maqedonisë së Veriut/ Varhelyi: Vendim historik…

para 6 dite - Vizion Plus

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për celjen e negociatave. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në tëitter nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily. Ai falenderoi liderin...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez

para 6 dite - Tetova Sot

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje, përcjell TV21....

Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Almakos

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Samiti i BE-së nesër në Bruksel, Ukrainës dhe Moldavisë do t’u jepet statusi i kandidatit

para 6 dite - Shekulli

Publikuar më 22.06.2022 nga Shekulli Liderët e BE-së në Bruksel pritet ta firmosin rekomandimin e Komisionit Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve...

FOKUS – Evropianët mbështesin në masë anëtarët e rinj të BE-së

para 6 dite - Shqipmedia

BRUKSEL, 22 qershor /ATSH-DPA/ – Sipas një sondazhi të Parlamentit Evropian, 58% e qytetarëve të BE-së, besojnë se Bashkimi Evropian duhet të pranojë anëtarë të rinj sa më shpejt. Gjetjet vijnë përpara...

Radev: Politikanët bullgar të mos shpejtojnë dhe të shpallin “fitore historike”

para 6 dite - Ina

“Propozimi francez” për të zhbllokuar procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut është më i mirë për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të nxitojnë të shpallin fitore historike,...

Nesër Samiti i BE-së në Bruksel, çfarë propozon Macron për Ballkanin Perëndimor

para 6 dite - ABC News

Nesër, 23 qershor, pritet të zhvillohet Samiti i radhës i BE-së në Bruksel. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe lideri serb Aleksandër...

Pas diskutimit me Vuçiq, Edi Rama ndryshon mendje dhe konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Lajmi.net

Pas deklaratës së liderit të opozitës bullgare, Boiko Borisov, i cili shprehu mbështetjen lidhur me propozimin francez për t’i hapur rrugën çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...

Hiqet vetoja ndaj RMV-së, Varhelyi: Falënderojmë Bullgarinë që i hapi rrugë Evropës

para 6 dite - InfoShqip

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për çeljen e negociatave. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në “Twitter” nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily. “Falënderojmë kreun...

Radev: “Propozimi francez” është më i miri për momentin! Politikanët bullgarë të mos shpejtojnë me shpalljen e fitores historike

para 6 dite - TV21

“Propozimi francez” për zhbllokim të procesit eurointegrues të Maqedonisë së Veriut është më i miri për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të shpejtojnë të shpallin fitore historike, sepse...

LAJM I FUNDIT/ Shpresë dhe për Shqipërinë, Bullgaria drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - News33

Bullgaria ka hequr veton për Maqedoninë e Veriut duke i hapur kështu rrugën këtij shteti por dhe Shqipërisë për avancimin në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në...

‘Bravo’: Kurti edhe sot ia thur ca lavde marrëveshjes së djeshme me Serbinë që dikur e kundërshtonte fuqishëm

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se udhërrëfyesi për energjinë i miratuar dje në Bruksel nga Kosova dhe Serbia, mundëson që buxhetit të shtetit t’i kursehen dhjetëra milionë euro në vit, të paguara më...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka konfirmuar se do të marrë pjesë të enjten në Samitin e BE-së

para 6 dite - Radio Kosova e Lire

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka konfirmuar se do të marrë pjesë të enjten në Samitin e BE-së, ai ka thënë se do të flasë për Ballkanin e Hapur ndër të tjera e po ashtu edhe për Bullgarinë, se si...

Bullgari gati të heqë Veton kundë Maqedonisë së Veriut/ Varhelyi: Vendim historik…

para 6 dite - Vizion Plus

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për celjen e negociatave. Lajmi u konfirmua përmes një statusi në tëitter nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily. Ai falenderoi liderin...

Marrëveshja nis të zbatohet menjëherë, të premten ZRRE pritet ta licencojë “Elektroseverin”

para 6 dite - Ekonomia Online

Zyra e Rregullatorit për Energji të premten pritet t’ia japë lejen për operim në veri të vendit kompanisë së shtetit serb, “Drustvo Elektrosever D.O.O”. ZRRE do ta mbajë mbledhjen e radhës pasnesër në...

“Dritë jeshile” në Bullgari, Rama merr vendimin për pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Tetova Sot

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar se do të marrë pjesë në samitin e BE-së. “Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit...

LAJM I FUNDIT/ Shpresë dhe për Shqipërinë, Bullgaria drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Panorama

Bullgaria ka hequr veton për Maqedoninë e Veriut duke i hapur kështu rrugën këtij shteti por dhe Shqipërisë për avancimin në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Ina

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

E FUNDIT/ Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - ABC News

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me...

Presidentja Osmani në takimin e nesërm në Bruksel do të kërkojë liberalizimin e vizave për Kosovën

para 6 dite - Infokusi

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel, me ftesë të presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel. Osmani do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit Europian me liderët...

Varheji: Falenderoj Borisovin për mbështetjen e “propozimit francez”

para 6 dite - Shenja

Bullgaria do ta heqë veton kundër Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Lajmin e ka konfirmuar përmes një statusi në “Twitter” eurokomesari për zgjerim Oliver Varhei. “Falënderojmë kreun e opozitës...

Deputetja Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Syri.net Kosova

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Opozita bullgare: Jemi pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - News Tv

Opozita e Bullgarisë është dakord që të hiqet veto ndaj Maqedonisë së Veriut për t’i hapur rrugë çeljes së negociatave me BE-në këtij shteti, e rrjedhimisht edhe Shqipërisë duke qenë se është në një proces...

Opozita bullgare hap rrugën e negociatave, Borisov: Gati t’i japim “dritën jeshile’ Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Ish-kryeministri bullgar Bojko Borisov, tashmë lideri i opozitës, ka reaguar për mediat pasi konfirmoi votat për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. “Kryeministri dhe shumica...

Bullgaria drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut, Varhelyi: Vendim historik

para 6 dite - InfoShqip

Bullgaria ka vendosur që të heq veton që pengonte çeljen e negociatave për Maqedoninë e Veriut, rrjedhimisht edhe për Shqipërinë. Menjëherë pas këtij vendim, ka pasur një reagim edhe Komisioneri për Zgjerimin...

Nesër Samiti i BE, zbardhet drafti për dialogun Kosovë-Serbi: Duhen zgjidhu...

para 6 dite - BalkanWeb

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Borisov: Neve na përshtatet propozimi francez, 59 deputetë tanë do të votojnë “PRO”

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 qershor – “Fola me deputetët e GERB dhe i pyeta a më besojnë të mbështesë propozimin francez. Nëse guxon ky gënjeshtar dhe frikacak, do të ketë mbështetje nga 59 deputetë dhe dritë të gjelbër...

Nëse sot bie qeveria Petkov në Bullgari çfarë pasoja do të ketë për Maqedoninë e Veriut?

para 6 dite - Zhurnal

Shkup, 22 qershor – Kriza politike në Bullgari nuk është vetëm kaq sepse nuk mbetet vetëm brenda kufijve bullgarë, por një krizë e tillë zgjerohet dhe ka implikime direkte edhe në shtetin fqinjë, Maqedoninë...

Bojkot Brukselit? Shqipëria, Maqedonia e Veriut e Serbia vendosin sot për samitin

para 6 dite - Gazeta Express

Deklarata e kryeministrit Edi Rama ditën e djeshme pas bisedës me liderët e Maqedonisë së Veriut dhe të Serbisë, Kovaçevski, Vuçiç la të kuptohej se ata po mendojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në Samitin...

Radevit i pëlqen propozimi francez por këshillon të mos nguten

para 6 dite - Zhurnal

Sofje, 22 qershor – “Propozimi francez” për zhbllokim të procesit eurointegrues të Maqedonisë së Veriut është më i miri për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të shpejtojnë të shpallin fitore...

Kurti iu flet ministrave për udhërrëfyesin me Serbinë: Kemi trashëguar shumë gjëra që nuk kemi dashur

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë foli për tranzicionin energjetik që tha se synon ta bëjë viteve të ardhshme, ndërsa foli edhe për udhërrëfyesin për të cilin Kosova dhe Serbia u dakorduan...

Presidentja Osmani konfirmon pjesmarrjen në Samit: S’kam pritshmëri për vizat

para 6 dite - Vizion Plus

Presidentja Vjosa Osmani do të marrë pjesë në Samitin e BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, por ka deklaruar se nuk ka pritshmëri për liberalizimin e vizave për Kosovën. “Unë shkoj gjithmonë atje...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Kemi trashëguar shumë gjëra që nuk kemi dashur

para 6 dite - Indeks online

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Qeveria e tij po mundohet të bëjë më të mirë në raport me atë që ka trashëguar, kur ka folur në mbledhjen e kabinetit, një ditë pasi Kosova e Serbia u zotuan për implementim...

Vuçiq këshillon Edi Ramën ta bojkotojë Samitin ku Kosova pritet të marrë dritën jeshile për vizat!

para 6 dite - Indeks online

Nesër dhe pasnesër pritet që në Bruksel të mbahet samiti i vendeve të Bashkimit Evropian. Në mbledhjen e këtij samiti, sipas gjitha gjasave, do të jetë në rend të ditës edhe çështja e liberalizimit të...

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE

para 6 dite - ABC News

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të vendosin dot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE-së, ku do të merret vendim për çeljen e negociatave. Samiti do të mbahet në Bruksel më datat 23 dhe...

Borisov: GERB me 59 vota pro mbështet propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Fakti Ditor

Ish-kryeministri bullgar dhe lideri i partisë Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov i bëri thirrje sot kryeministrit bullgar Kiril Petkov që të paraqesë zyrtarisht në Asamblenë...

“Diçka po lëviz në Bullgari”, Rama: Do marrim pjesë në Këshillin e BE, do kërkojmë të dëgjohemi për ‘Open Balkan’

para 6 dite - Java News

Një ditë pasi tre liderët e vendeve të Ballkanit deklaruan se po shqyrtojnë mundësinë për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Europës, Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria do të marrë...

“I japim votat”/ Borisov i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë: Kryeministri po gënjen në Bruksel

para 6 dite - Java News

Opozita bullgare duket se i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka vënë në dispozicion votat e tij. Kreu i opozitës bullgare, Bojko Borisov, i bëri thirrje kryeministrit...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Po e ndalim një gjakderdhje financiare të 20 viteve

para 6 dite - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar në mbledhjen e Qeverisë pas marrëveshjes së djeshme në Bruksel në lidhje me energjinë elektrike e komunave në veri të Kosovës. Sipas Kurtit, Qeveria...

Kurti: E them edhe sot se marrëveshjet e 2013-2015 nuk ishin të mira, por ato i trashëguam

para 6 dite - Lajmi.net

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar seancën e radhës plenare. Në këtë seancë, kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se pas 20 vitesh buxhetit do ti kursehen dhjetëra milionë euro në vit të...

E konfirmon Várhelyi: Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Java News

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e partisë opozitare...

Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Lajm

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Opozita i kërkon sqarime për ujdinë me Serbinë, Kurti pranon se po zbaton marrëveshje të dëmshme

para 6 dite - Gazeta Metro

Partitë opozitare i kanë kërkuar kryeministrit Albin Kurti sqarime shtesë për ujdinë rreth udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes për energjinë. Deputetët e PDK-së, LDK-së dhe AAK-së, nuk e kanë gjuajtur...

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - News Tv

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Borisov: GERB me 59 vota pro mbështet propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - News Tv

Ish-kryeministri bullgar dhe lideri i partisë Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov i bëri thirrje sot kryeministrit bullgar Kiril Petkov që të paraqesë zyrtarisht në Asamblenë...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Ishte arritur më 2013, por nuk ishte zbatuar

para 6 dite - Reporteri

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Qeveria e tij po mundohet të bëjë më të mirë në raport me atë që ka trashëguar, kur ka folur në mbledhjen e kabinetit, një ditë pasi Kosova e Serbia u zotuan për implementim...

Petkovic: Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë

para 6 dite - Reporteri

Petkoviq thotë se Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë. Kryenegociatori serb Petar Petkoviq, thotë se homologu i tij kosovar Besnik Bislimi është...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Reporteri

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Dimitar Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Open-TV

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Nesër Samiti i BE-së në Bruksel, çfarë propozon Macron për Ballkanin Perëndimor

para 6 dite - Open-TV

Nesër, 23 qershor, pritet të zhvillohet Samiti i radhës i BE-së në Bruksel. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe lideri serb Aleksandër...

Bllokoi negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë, Parlamenti bullgar vendos për qeverinë e Petkovit

para 6 dite - Open-TV

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Temat që Osmani i diskutoi me presidenten e Parlamentit Evropian

para 6 dite - Insajderi.org

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njofton se në një diskutim të hapur dhe, siç e ka cilësuar, përmbajtësor me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel kanë diskutuar për nevojën...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - GazetaBlic

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Kovaçevski: Nëse nuk ka progres, do të ketë problem serioz

para 6 dite - Almakos

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të merr pjesë në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe...

Samiti i BE-së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

para 6 dite - Zeri

Në Samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

para 6 dite - Lajm

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Lideri...

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa pritshmëri

para 6 dite - RTV 21

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e cila do të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian, kur pitet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave, ka thënë se atje shkon me shpresë,...

Presidentja Osmani në Bruksel: Mbështetja nga PE garanci për rrugën evropiane të Kosovës

para 6 dite - ATV Live

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Në takim...

Radev: Politikanët bullgar të mos shpejtojnë dhe të shpallin “fitore historike”

para 6 dite - Koha.mk

Sofje, 22 qershor – “Propozimi francez” për të zhbllokuar procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut është më i mirë për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të nxitojnë të shpallin...

Osmani i nis takimet me Parlamentin Evropian, thotë se ka mbështetje për vizat

para 6 dite - Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 15:00

para 6 dite - Arbresh

Pas diskutimeve disa orësh, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë shkuar në pauzë deri në orën 15:00. Gjatë kësaj seance pati debate të shumta, ndër të tjerash edhe përplasje në mes opozitës dhe pozitës....

Ambasadori i Ukrainës në Bruksel: Dhënia e statusit kandidat do të ishte një vendim historik

para 6 dite - Vizion Plus

Vsevolod Chentsov, kreu i misionit të Ukrainës në BE, tha se lufta e Rusisë kishte bashkuar Kievin me bllokun, duke i dhënë fund asaj që ai e quajti një “gabim” nëse vendi i tij mund t’i përkiste bashkimit,...

Borisov bën thirrje për heqjen e vetos

para 6 dite - Tetova Sot

Komisioneri për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë në Bashkimin Europian, Oliver Varhelyi, njoftoi se lideri i opozitës në Bullgari, ish-kryeministri Boyko Borissov, ka pranuar negociatat me Maqedoninë e...

Kuvendi, pauzë deri në orën 15:00

para 6 dite - Epoka e Re

Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00. Në vazhdim të kësaj seance pritet të diskutohet edhe për tërheqjen e mjeteve nga Trusti. Deputetët e opozitës janë deklaruar pro votës së tyre për...

Samiti i BE/ Zbardhet drafti për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Albeu

Në samitin e BE-së në Bruksel, liderët evropianë pritet të nënshkruajnë rekomandimin e javës së kaluar të Komisionit Evropian, për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat, bën me dije...

Reshitaj e AAK-së thotë se do të votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Bota Sot

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Kurti për udhërrëfyesin e dakorduar në Bruksel: Po përfundohet problematika e sektorit të energjisë

para 6 dite - Bota Sot

22.06.2022 - 10:56 Qeveria vendos për rregullimin e çmimit të derivateve të naftës Qeveria në mbledhjen që po mbahet ka miratuar me shumicë votash propozimin e Ministrisë së Tregtisë për rregullimin e...

Radev: Propozimi francez është më i miri për momentin

para 6 dite - Ina

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev thotë se nuk duhet të largohet vëmendja e politikanëve tonë nga agjenda e bullgarëve dhe kjo është e qartë, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk do të kishim marrë propozimin...

Kurti për udhërrëfyesin me Serbinë: Qytetarët trajtohen barabar

para 6 dite - Zeri

Kryeministri Albin Kurti foli për tranzicionin energjetik, që tha se synon ta bëjë viteve të ardhshme. Ai e lavdëroi udhërrëfyesin, për të cilin Kosova dhe Serbia u dakorduan të martën. Kurti foli për...

Reshitaj thotë se do të votojë pro Trustit, shkak ngritja e çmimeve

para 6 dite - Zeri

Sot në Kuvendin e Kosovës në rend të ditës është shqyrtimi i tërheqjes së mjeteve nga Trusti, temë që ka qenë mjaft aktuale ditëve të fundit. Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka njoftuar...

LIVE/ Të pashpresë drejt samitit të BE-së? Çfarë thuhet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - ABC News

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe liderin serb Aleksandër Vuçiç nuk i janë përgjigjur ende ftesës për të marrë pjesë në Samitin...

Ambasadori i Ukrainës në Bruksel: Dhënia e statusit kandidat do të ishte një vendim historik

para 6 dite - ABC News

Vsevolod Chentsov, kreu i misionit të Ukrainës në BE, tha se lufta e Rusisë kishte bashkuar Kievin me bllokun, duke i dhënë fund asaj që ai e quajti një “gabim” nëse vendi i tij mund t’i përkiste bashkimit,...

Osmani në Bruksel: Mbështetja nga PE garanci për rrugën evropiane të Kosovës

para 6 dite - KosovaPress

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Në takim...

Ymydi për viza: Presidentja arrin në Bruksel

para 6 dite - Bota Press

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në Bruksel një ditë para mbajtes së Samiti i Këshillit të Bashkimit Evropian. Ajo është pritur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Roberta Metsola, transmeton...

Presidentja Osmani i nis takimet me Parlamentin Europian, ku ka mbështetje për vizat

para 6 dite - Gazeta Metro

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel. Temë bisede mes tyre ishte çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën po shpresohet...

Kovaçevski, Rama e Vuçiq do të shkojnë në Bruksel

para 6 dite - Info7

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot njoftoi se bashkë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq do të shkojnë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel, përcjell...

SAMITI BE – BALLKANI PERËNDIMOR | Kovaçevski, Rama dhe Vuçiqi do të shkojnë në Bruksel

para 6 dite - Nistori

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar, Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Samiti i BE-së, në konkluzat që pritet të dalin nga takimi nuk përmendet liberalizimi i vizave për Kosovën

para 6 dite - Telegrafi

Samiti i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor do të mbahet më 23 qershor në Bruksel, ndërsa në këtë samit do të diskutohet edhe për perspektivën evropiane të këtyre vendeve. Megjithëse ditëve...

Marrëveshja për energjinë, Kurti: Po bëjmë më të mirën me atë çfarë kemi trashëguar

para 6 dite - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka lavdëruar marrëveshjen për energjinë të nënshkruar me Serbinë një ditë më parë në Bruksel. Para ministrave të kabinetit qeveritar,...

Nesër samiti i BE/ Liderët europianë marrin vendimin për Ukrainën dhe Molda...

para 6 dite - BalkanWeb

Liderët e BE-së në Bruksel pritet të nënshkruajnë rekomandimin e javës së kaluar nga Komisioni Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve më...

Samiti i BE/ Në axhendë propozimi i Macron për vendet e Ballkanit Perëndimo...

para 6 dite - BalkanWeb

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka propozuar që të krijohet një “Komunitet Politik Evropian”, propozim ky që pritet të shqyrtohet nga liderët e Bashkimit Evropian në Samitin për Ballkanin Perëndimor,...

Radev: Propozimi francez është më i miri për momentin

para 6 dite - Telegrafi

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev thotë se nuk duhet të largohet vëmendja e politikanëve tonë nga agjenda e bullgarëve dhe kjo është e qartë, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk do të kishim marrë propozimin...

Petkoviq: Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë

para 6 dite - Gazeta Express

Kryenegociatori serb Petar Petkoviq, thotë se homologu i tij kosovar Besnik Bislimi është pajtuar që të fillojnë diskutimet për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe pasi të arrihet marrëveshja për...

Kurti iu flet ministrave për udhërrëfyesin me Serbinë: Qytetarët trajtohen barabartë

para 6 dite - Gazeta Express

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë foli për tranzicionin energjetik që tha se synon ta bëjë viteve të ardhshme. Ai e lavdëroi udhërrëfyesin për të cilin Kosova dhe Serbia u dakorduan të martën....

Bojkot Brukselit? Shqipëria, Maqedonia e Veriut e Serbia vendosin sot: Çfarë duhet bërë atje?!

para 6 dite - Gazeta Express

Deklarata e kryeministrit Edi Rama ditën e djeshme pas bisedës me liderët e Maqedonisë së Veriut dhe të Serbisë, Kovaçevski, Vuçiç la të kuptohej se ata po mendojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në Samitin...

Osmani: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

para 6 dite - Arbresh

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian,...

Kurti flet sërish për marrëveshjen për energjinë, krejt çka deklaroi në mbledhjen e Qeverisë

para 6 dite - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në mbledhjen e 84 të Qeverisë një pjesë t madhe të fjalimit të tij ia ka kushtuar marrëveshjes për energjinë të arritur dje në Bruksel, raporton Gazeta Blic. Sipas Kurtit...

GERB jep 59 vota për mbështetje të “propozimit francez” për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Shenja

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia parashtrojë...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Po bëjmë më të mirën me atë çfarë kemi trashëguar

para 6 dite - Koha.net

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Qeveria e tij po mundohet të bëjë më të mirë në raport me atë që ka trashëguar, kur ka folur në mbledhjen e kabinetit, një ditë pasi Kosova e Serbia u zotuan për implementim...

LAJM I FUNDIT! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Java News

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e partisë opozitare...

Kancelari Scholz analizon sjelljen e Putinit

para 6 dite - RTK

Sipas mendimit të kancelarit gjerman, Olaf Scholz presindeti rus Vladimir Putin po zhvillon luftë kundër demokracive. "Putini duket se ka frikë se shkëndija e demokracisë mund të kalojë edhe në vendin...

Nis mbledhja e Qeverisë së Kosovës

para 6 dite - RTK

Qeveria e Kosovës ka nisur mbledhjen e 84-t në të cilën do të shqyrtohen 22 pika të rendit të ditës. Kryeministri Albin Kurti mbledhjen e ka hapur duke folur për marrëveshjen në fushën e energjetikës....

Kryeministri Kurti flet për udhërrëfyesin me Serbinë: Qytetarët trajtohen barabartë

para 6 dite - OraInfo

Kurti iu flet ministrave për udhërrëfyesin me Serbinë: Qytetarët trajtohen barabartë. Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë foli për tranzicionin energjetik që tha se synon ta bëjë viteve të...

ZBULOHET DOKUMENTI I SAMITIT TË BE-SË/Çfarë do nënshkruhet në Bruksel të enjten për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut…

para 6 dite - News33

Liderët e BE-së në Bruksel pritet ta firmosin rekomandimin e Komisionit Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve më të fundit të samitit...

Vuçiç e konfirmon: Me Ramën dhe Kovaçevskin shkojmë në samitin e BE

para 6 dite - Insajderi.org

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë vendosur të marrin pjesë në samitin e tmerrshëm BE-Ballkani Perëndimor, njoftoi sot Presidenca...

Liberalizimi i vizave – Presidentja Osmani lajmërohet nga Brukseli

para 6 dite - Insajderi.org

Presidentja Vjosa Osmani, ka zhvilluar një takim me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, me të cilën thotë se kanë diskutuar për nevojën që liderët e vendeve anëtare ta reflektojnë vullnetin...

Analiza/ Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimo...

para 6 dite - BalkanWeb

Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, që i referoheshin në atë kohë një territori që shtrihet në veri nga Peloponezi deri në pjesën kontinentale. Pra atë që ne sot e njohim si Ballkan. Sipas këtij...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - Tetova Sot

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Osmani takon presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola

para 6 dite - Epoka e Re

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar në Bruksel presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Osmani e Metsola kanë diskutuar për nevojën që liderët e vendeve anëtare ta reflektojnë vullnetin...

Deputetja Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - GazetaBlic

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

ANALIZA/ Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

para 6 dite - Panorama

Nga Christina Griessler “ Geneva Graduate Institute” Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, që i referoheshin në atë kohë një territori që shtrihet në veri nga Peloponezi deri në pjesën kontinentale....

Çfarë do të nënshkruhet të enjten në Bruksel? Zbulohet dokumenti për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - ABC News

Në samitin e BE-së në Bruksel, liderët evropianë pritet të nënshkruajnë rekomandimin e javës së kaluar të Komisionit Evropian, për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat, bën me dije...

Petar Petkoviq thotë se Bsenik Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë

para 6 dite - OraInfo

Petkoviq: Bislimi është pajtuar që të diskutohet Asociacioni pasi të arrihet marrëveshja për energjinë. Kryenegociatori serb Petar Petkoviq, thotë se homologu i tij kosovar Besnik Bislimi është pajtuar...

Serbia krijoi autonominë e parë në Kosovë në Veriun e Kosovës!

para 6 dite - Revista Kosovarja

“Elektroserveri” do të futet të tregun energjetik të Kosovës për të faturuar bilancet shpenzuese të rrymës nga serbët në veriun e Kosovës, shkruan “Kosovarja”. Albin Kurti ishte kategorik kundër marrëveshjeve...

Varhei: Faleminderit Borisov për vendimin historik për të pranuar propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Nistori

Borisov tha sot se GERB do të japë “dritën jeshile” për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë , përcjell Nistori. Komisioneri për Zgjerim të BE-së Oliver Varhei...

Presidentja Osmani arrin në Bruksel për samitin, pritet nga Metsola

para 6 dite - Arbresh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në Bruksel një ditë para mbajtes së Samiti i Këshillit të Bashkimit Evropian. Ajo është pritur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Roberta Metsola./arbresh.info/

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Klan Macedonia

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Top Channel

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

“Keni djegur institucione”, Kurti debaton me Shalën për marrëveshjen për energjinë

para 6 dite - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se marrëveshjet e vitit 2013 dhe 2015 në Bruksel, në kuadër të dialogut nuk janë të mira, por i ka trashëguar si të tilla. Në seancën e sotme plenare,...

Petkoviq e kundërshton Kurtin: Serbët e veriut nuk kanë kurrfarë borxhi për rrymën

para 6 dite - Bota Sot

Drejtori i së ashtuquajturës Zyra për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, është shprehur i kënaqur me marrëveshjen e arritur me Kosovën për energjinë dhe vazhdimin e dialogut. Ai i tha RTS-së...

Kurti për udhërrëfyesin për energjinë: Po bëjmë më të mirën me atë çfarë kemi trashëguar

para 6 dite - Infokusi

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se udhërrëfyesi për energjinë i miratuar dje në Bruksel nga Kosova dhe Serbia, mundëson që buxhetit të shtetit t’i kursehen dhjetëra milionë euro në vit, të paguara më...

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE

para 6 dite - InfoShqip

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të vendosin dot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE-së, ku do të merret vendim për çeljen e negociatave. Samiti do të mbahet në Bruksel më datat 23 dhe...

Reshitaj deklaron votën Pro Trustit, ka një thirrje për të gjithë deputetët

para 6 dite - Indeks online

Albena Reshitaj ka konfirmuar votën Pro votimit të Trustit. Reshitaj ka kërkuar nga të gjithë deputetët që të votojnë pro Trustit ngase siç ka thënë ajo, është kërkesë e qytetarëve. “Sot Vota ime është...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez, që mundëson hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Top24

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje, përcjell TV21....

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së bashkë me Vuçiqin dhe Kovaçevskin

para 6 dite - Top24

Anëtarët e “Ballkanit të Hapur”, Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian që mbahet më 23 dhe 24 qershor. Këtë sapo e ka konfirmuar, kryeministri shqiptar,...

Bullgaria heq VETO-n për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Revista

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov...

Ymydi për viza: Presidentja arrin në Bruksel

para 6 dite - Periskopi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në Bruksel një ditë para mbajtes së Samiti i Këshillit të Bashkimit Evropian. Ajo është pritur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Roberta Metsola, transmeton...

Kovaçevski: Me Ramën dhe Vuçiqin për ta konfirmuar rrugën evropiane të ballkanit

para 6 dite - Lajm

RMV-ja ka miq të dëshmuar në vendet anëtare të BE-së . Janë ato vende që shohin drejt së ardhmes kundrejt së kaluarës dhe nga të cilët ne, Shqipëria, por edhe rajoni kemi mbështetje të plotë në realizimin...

Zbulohet dokumenti i samitit të BE-së, çfarë do nënshkruhet në Bruksel të enjten. Për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut…

para 6 dite - Panorama

Liderët e BE-së në Bruksel pritet ta firmosin rekomandimin e Komisionit Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve më të fundit të samitit...

Edi Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - KosovaPress

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se, do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Në një postim në Twitter, Rama shkroi se, “sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të...

Radev: “Propozimi francez” është më i miri për momentin

para 6 dite - Shenja

“Propozimi francez” për të zhbllokuar procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut është më i mirë për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të nxitojnë të shpallin fitore historike,...

Kush janë deputetët e ministrat e Vetëvendosjes që përfituan nga Trusti?

para 6 dite - Syri.net Kosova

Është më e zëshmja kundër propozimit për tërheqje të re të mjeteve nga Trusti pensional, por shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, nuk kishte reaguar njëjtë edhe më...

Kancelari Scholz analizon sjelljen e Putinit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Sipas mendimit të kancelarit gjerman, Olaf Scholz presindeti rus Vladimir Putin po zhvillon luftë kundër demokracive. “Putini duket se ka frikë se shkëndija e demokracisë mund të kalojë edhe në vendin...

'Ushtari' i Vuçiç/ Rama bojkoton BE-në, niset me avion me Zahon për Paris

para 6 dite - Syri.net Kosova

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut paralajmëruan dje bojkot në Samitin e Bashkimit Europian. Liderët e këtyre tri shteteve, përmes një bisede të përbashkët, sinjalizuan se nuk do të marrin pjesë...

Vuçiç e konfirmon: Me Ramën dhe Kovaçevskin shkojmë në samitin e BE

para 6 dite - FaxWeb

Serbia konfirmoi sot se tre vendet, përfshi këtu edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të marrin pjesë nesër në samitin e BE-së. Pas konsultimeve të hollësishme dhe gjithëpërfshirëse me bashkëpunëtorët...

Qeveria bullgare hedh poshtë kërkesën e Opozitës për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - FaxWeb

Qeveria hodhi poshtë propozimin e Bojko Borisovit për të miratuar fillimisht formulën e presidencës franceze për të zhbllokuar procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE, dhe më pas vendosi...

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

para 6 dite - Alsat-M

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave. Në një intervistë...

Marrëveshja për Energjinë, konsiderohet se Kosova po vendos kontrollin energjetik në veri

para 6 dite - Telegrafi

Marrëveshja për Energjinë në veri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e arritur në Bruksel po mirëpritet nga njohësit e procesit të dialogut. Miratimi i Udhërrëfyesit për zbatimin e Marrëveshjes së vitit 2013-2015...

Radev: Politikanët billgar të mos shpejtojnë dhe të shpallin “fitore historike”

para 6 dite - Alsat-M

“Propozimi francez” për të zhbllokuar procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut është më i mirë për Bullgarinë, por politikanët bullgarë nuk duhet të nxitojnë të shpallin fitore historike,...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Alsat-M

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

para 6 dite - Zhurnal

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave. Në një intervistë...

Kush janë deputetët e ministrat e Vetëvendosjes që përfituan nga Trusti?

para 6 dite - Zhurnal

Është më e zëshmja kundër propozimit për tërheqje të re të mjeteve nga Trusti pensional, por shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, nuk kishte reaguar njëjtë edhe më...

Kurti mbledh ministrat, thërret mbledhje të Qeverisë për në ora 10:00

para 6 dite - Zhurnal

Qeveria do ta mbajë sot mbledhjen e radhës. Zyra e Kryeministrit ka paralajmëruar një mbledhje nga ora 10:00. Qeveria nuk ka njoftuar për pikat e rendit të ditës që do të shqyrtohen sot. Kujtojmë se në...

Ballkan Hapurit konfirmojnë pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Periskopi

Anëtarët e “Ballkanit të Hapur”, Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian që mbahet më 23 dhe 24 qershor. Këtë sapo e ka konfirmuar, kryeministri shqiptar,...

Osmani në Bruksel për në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - KosovaPress

Me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Kurti: Po ndalim një padrejtësi dhe gjakderdhje financiare

para 6 dite - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se udhërrëfyesin për energjinë të dakorduar dje në Bruksel, buxhetit të Kosovës do t’i kursehen dhjetëra milionë euro në vit të paguara më herët për të mbuluar...

Mes optimizmit e zhgënjimit, vendet e Ballkanit po e presin Samitin e BE-së

para 6 dite - Zeri

Samiti i vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet sot e nesër në Bruksel, pritet të jetë determinues për shumë zhvillime. Në këtë samit, i cili mbahet nën presidencën franceze të BE-së dhe nën presionin...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - Lajmi.net

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - RTV 21

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Deputetja Reshitaj: Do votoj pro tërheqjes së Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Lajmi.net

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, ka deklaruar se në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur këtu rritjen e çmimeve. “Niveli...

Kurti mbledh Qeverinë

para 6 dite - RTV 21

Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot në orën 10:00. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e kryeministrit. Arsyeja e kësaj mbledhje nuk dihet. Në orën 10: 00 po ashtu do të mblidhet edhe...

Të pashpresë drejt samitit të BE-së? Çfarë thuhet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe liderin serb Aleksandër Vuçiç nuk i janë përgjigjur ende ftesës për të marrë pjesë në Samitin...

Rama, Vucic dhe Kovacevski shkojnë në Samitin e BE’së: S’do të ketë diçka atje për ne por shkojmë me kërkesë që të dëgjohemi

para 6 dite - Gazeta Metro

Pas deklaratës së liderit të opozitës bullgare, Boiko Borisov, i cili shprehu mbështetjen lidhur me propozimin francez për t’i hapur rrugën çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez

para 6 dite - Zyrtare

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje, përcjell TV21....

Ministrat e BE-së nisin sot Samitin në Bruksel

para 6 dite - Reporteri

Ministrat e Jashtëm të BE-së pritet të diskutojnë efektet e luftës së Ukrainës në sigurinë e ushqimit dhe energjisë në Bruksel më 23-24 qershor përpara samitit të liderëve të BE-së. Kurse samiti i Bashkimit...

Tani e quan sukses të Qeverisë së tij, por si opozitar Kurti thoshte se “Elektroserveri nuk duhet të pranohet kurrë”

para 6 dite - Reporteri

Gjatë ditës së djeshme në kuadër të dialogut teknik të zhvilluar në Bruksel, Kosova dhe Serbia janë pajtuar për marrëveshjen e energjisë. Pas shumë vitesh, kjo marrëveshje është nënshkruar dje nga zv/kryeministri...

Deputetja Krasniqi deklaron votën pro tërheqjes së Trustit

para 6 dite - GazetaBlic

Deputetja Rrezarta Krasniqi nga Lidhja Demokratik e Kosovës, ka deklaruar votën pro tërheqjes së Trustit, shkruan GazetaBlic. Ajo përmes një postimi në ‘Facebook’, është shprehur se rritja e vazhdueshme...

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama shkojnë në Bruksel në samitin BE-Ballkani Perëndimor

para 6 dite - Almakos

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, homologu i tij shqiptar Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të shkojnë në Bruksel dhe do të marrin pjesë në samitin Bashkimi...

Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez

para 6 dite - Lajm

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje, përcjell TV21....

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së bashkë me Vuçiqin

para 6 dite - Lajm

Edi Rama: Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer...

Borisov bën thirrje për heqjen e vetos

para 6 dite - Almakos

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia parashtrojë...

Borisov: GERB me 59 vota pro mbështet propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Almakos

Ish-kryeministri bullgar dhe lideri i partisë Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov i bëri thirrje sot kryeministrit bullgar Kiril Petkov që të paraqesë zyrtarisht në Asamblenë...

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE

para 6 dite - Almakos

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të vendosin dot nëse do të marrin pjesë në samitin e BE-së, ku do të merret vendim për çeljen e negociatave. Samiti do të mbahet në Bruksel më datat 23 dhe...

Osmani për median holandeze, konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - Kallxo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, në intervistë për mediumin holandez NRC, mes tjerash foli për pjesëmarrjen e saj në Samitin e BE-së në Bruksel që fillon punimet sot dhe nesër. Në fakt të enjten,...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

para 6 dite - ATV Live

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka konfirmuar sot se do të marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor. Në një postim në Twitter, Rama ka shkruar se sapo kishte dëgjuar për...

Osmani udhëton në Bruksel për në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Top24

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor. “Në takimin...

Partia e Bojko Borisov mbështet “propozimit francez” për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - Top24

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë së Bullgarisë, Kiril Petkov që zyrtarisht t’ia parashtrojë...

Qeveria e Petkovit sonte do të përballet me votëbesim

para 6 dite - Portalb

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov do të përballet sonte me votën e mosbesimit nga partia kryesore opozitare e ish-kryeministrit Bojko Borisov, GERB. Ajo fajëson qeverinë për hapat e gabuar në...

Presidentja Osmani me shpresë po “pa shumë pritshmëri” në Samitin e BE-së

para 6 dite - Telegrafi

Presidentja Vjosa Osmani do të marrë pjesë në Samitin e BE-së e ku pritshmëritë për liberalizim të vizave janë shtuar ndjeshëm së fundi. Në një intervistë për mediumin holandez NRC, Osmani ka thënë se...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së bashkë me Vuçiqin dhe Kovaçevskin

para 6 dite - Ekonomia Online

Anëtarët e “Ballkanit të Hapur”, Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian që mbahet më 23 dhe 24 qershor. Këtë sapo e ka konfirmuar, kryeministri shqiptar,...

Kurti: Marrëveshja e vitit 2013 e 2015 për energjinë nuk është e mirë, e them edhe sot

para 6 dite - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit ka folur për implementim të marrëveshjes për energjinë elektrike në katër komunat në veri të Kosovës. Kurti ka thënë se marrëveshja e vitit 2013...

Radev: Propozimi francez është më i miri për momentin

para 6 dite - Tetova Sot

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev thotë se nuk duhet të largohet vëmendja e politikanëve tonë nga agjenda e bullgarëve dhe kjo është e qartë, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk do të kishim marrë propozimin...

Rama e konfirmon: Do të marrim pjesë në Samitin e BE-së

para 6 dite - Arbresh

Një ditë pasi tre liderët e vendeve të Ballkanit deklaruan se po shqyrtojnë mundësinë për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Europës. E, sot kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria do të...

Treshja Vuçiq-Rama-Kovaçevski sot vendosin se a do të shkojnë në Samitin e Brukselit?

para 6 dite - Ina

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, kryeministri shqiptar Edi Rama, si dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq, do të njoftojnë sot në mesditë nëse do të udhëtojnë për në Bruksel për...

Negociatat me BE, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot nëse do të bojkotojnë apo jo Samitin e BE

para 6 dite - ABC News

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të vendosin sot nëse do të marrin pjesë në Samitin e BE-së, i cili do të mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel. Por, në pritjen e “Jo-së” së mundshme, duket...

Ministrat e BE-së nisin sot Samitin në Bruksel

para 6 dite - Kallxo

Ministrat e Jashtëm të BE-së pritet të diskutojnë efektet e luftës së Ukrainës në sigurinë e ushqimit dhe energjisë në Bruksel më 23-24 qershor përpara samitit të liderëve të BE-së. Kurse samiti i Bashkimit...

Kurti: Marrëveshjet e vitit 2013 e 2015 nuk janë të mira, por ato i trashëguam

para 6 dite - Gazeta Metro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshjet për energjinë në vitin 2013 e 2015 nuk janë të mira, shkruan Gazeta Metro. Kurti ka thënë se ka gjetur shumë marrëveshje, që sipas tij janë...

Çfarë do të nënshkruhet të enjten në Bruksel? Zbulohet dokumenti për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - InfoShqip

Në samitin e BE-së në Bruksel, liderët evropianë pritet të nënshkruajnë rekomandimin e javës së kaluar të Komisionit Evropian, për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat, bën me dije...

Integrimi në BE, opozita bullgare pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

para 6 dite - FaxWeb

Kreu i opozitës bullgare, ish-Kryeministri Boyko Borissov ka deklaruar se do të votojnë pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, dhe i ka bërë thirrje Kryeministri që të dërgojë në Parlament propozimin...

Kurti: Marrëveshja e vitit 2013-2015 për energjinë nuk është e mirë, e them edhe sot

para 6 dite - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit ka folur për implementim të marrëveshjes për energjinë elektrike. Kurti ka thënë se marrëveshja e vitit 2013 dhe ajo e vitit 2015, nuk ishin të...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Tetova Sot

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Sinjalet pozitive nga Bullgaria, reagon Rama: Do të marrim pjesë në samitin e BE-së

para 6 dite - Epoka e Re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,  ka mirëpritur sinjalet pozitive nga Bullgaria për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me Bashkim Evropian (BE). Me këtë rast, Rama ka thënë...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Albeu

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Bullgaria e ka hequr veton, mund të fillojnë negociatat për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në BE

para 6 dite - Gazeta Metro

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur kështu rrugë hapjes së negociatave për integrimin e këtij vendi, bashkë me Shqipërinë, në Bashkimin Europian. Kështu ka njoftuar në...

Ç’do nënshkruhet në Bruksel të enjten? Zbulohet dokumenti i samitit të BE-së. Për Shqipërinë dhe Maqedoninë pritet…

para 6 dite - Java News

Liderët e BE-së në Bruksel pritet ta firmosin rekomandimin e Komisionit Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve më të fundit të samitit...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

para 6 dite - Infokusi

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind të mjeteve nga Trusti, duke përmendur rritjen e çmimeve si arsye për...

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

para 6 dite - Nistori

Christina Griessler “Geneva Graduate Institute” Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, që i referoheshin në atë kohë një territori që shtrihet në veri nga Peloponezi deri në pjesën kontinentale....

Bllokoi negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE! Parlamenti ...

para 6 dite - BalkanWeb

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Kush janë deputetët e ministrat e Vetëvendosjes që përfituan nga Trusti?

para 6 dite - Klan Kosova

Është më e zëshmja kundër propozimit për tërheqje të re të mjeteve nga Trusti pensional, por shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, nuk kishte reaguar njëjtë edhe më...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Tetova Sot

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Borisov bën thirrje për heqjen e vetos

para 6 dite - Lajm

Komisioneri për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë në Bashkimin Europian, Oliver Varhelyi, njoftoi se lideri i opozitës në Bullgari, ish-kryeministri Boyko Borissov, ka pranuar negociatat me Maqedoninë e...

Bullgaria heq veton për negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

para 6 dite - KosovaPress

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur kështu rrugë hapjes së negociatave për integrimin e këtij vendi, bashkë me Shqipërinë, në Bashkimin Europian. Kështu ka njoftuar në...

Cilët deputetë e ministra të LVV-së përfituan nga Trusti?

para 6 dite - Zeri

Është më e zëshmja kundër propozimit për tërheqje të re të mjeteve nga Trusti Pensional, por shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, nuk kishte reaguar njëjtë edhe më...

Bllokoi negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë, Parlamenti bullgar vendos për qeverinë e Petkovit

para 6 dite - ABC News

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

E fundit: Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Bota Press

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut.Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. Njoftimi nga Varhelyi: “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov...

Petkoviq ka thënë se Besnik Bislimi ka pranuar të flas për Asociacionin e komunave me shumicë serbe

para 6 dite - Radio Kosova e Lire

Petar Petkoviq, drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, ka thënë se zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, gjatë takimit të fundit në Bruksel kishte thënë se Kosova...

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, hapet rruga dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Insajderi.org

Bullgaria ka hequr veton për Maqedoninë e Veriut “Falënderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut...

Kuvendi shqyrton tërheqjen e kursimeve nga Trusti – përkrahur nga opozita dhe sindikatat e punëtorëve, kundërshtuar nga Qeveria

para 6 dite - Telegrafi

Deputetët e Kuvendi të Kosovës për të parën herë do të shqyrtojnë Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale (Trusti). Kjo seancë ishte paraparë të mbahej javën...

"Elektroseveri nuk duhet të pranohet kurrsesi", deklartat prej opozitari që e ndjekin Kurtin si hije

para 6 dite - Gazeta Express

Kosova u pajtua që t’i japë kompanisë së shtetit serb, “Elektrosever” leje për të operuar në veri të vendit. Kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ai serb, Petar Petkoviq e nënshkruan dokumentin...

Presidentja Osmani në Bruksel për në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

para 6 dite - Ekonomia Online

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Vizion Plus

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Samiti i BE-së në Bruksel, çfarë propozon Macron për Ballkanin Perëndimor

para 6 dite - Periskopi

Nesër, 23 qershor, pritet të zhvillohet Samiti i radhës i BE-së në Bruksel. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe lideri serb Aleksandër...

I hapet rruga Shqipërisë për integrimin! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Periskopi

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur rrugë integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi, i cili e...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Bota Sot

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Kurti i thërret ministrat, në 10:00 mbahet një mbledhje e Qeverisë

para 6 dite - Bota Sot

Qeveria do ta mbajë sot mbledhjen e radhës. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se një mbledhje e Ekzekutivit do të mbahet në orën 10:00. Qeveria nuk ka njoftuar për pikat e rendit të ditës që do të shqyrtohen....

Mes optimizmit e zhgënjimit-6 vendet e Ballkanit presin samitin e BE-së

para 6 dite - RTK

Samiti i vendeve anëtare të BE-së që do të mbahet sot e nesër në Bruksel, pritet të jetë determinues për shumë zhvillime. Në këtë samit i cili mbahet nën presidencën franceze të BE-së, dhe nën presionin...

Osmani udhëton për në Bruksel për takimin BE-Ballkani Perëndimor, do të kërkojë liberalizimin e vizave

para 6 dite - Gazeta Metro

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel, me ftesë të presidentit të Këshillit Europian, Chrles Michel. Ajo do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit Europian me liderët e...

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

para 6 dite - Klan Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave. Në një intervistë...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Klan

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor...

Presidentja Osmani niset për në Bruksel

para 6 dite - Arbresh

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve...

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - Arbresh

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen...

Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut, hapet rruga dhe për Shqipërinë

para 6 dite - Epoka e Re

Bullgaria ka hequr veton për Maqedoninë e Veriut, duke mundësuar hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkim Evropian. Lajmin e ka bërë me dije komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian (BE), Oliver...

Petkoviq e kundërshton Kurtin, thotë se serbët e veriut nuk kanë kurrfarë borxhi për rrymën

para 6 dite - Lajmi.net

Drejtori i së ashtuquajturës Zyra për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, është shprehur i kënaqur me marrëveshjen e arritur me Kosovën për energjinë dhe vazhdimin e dialogut. Ai i tha RTS-së...

Samiti i BE’së: S’ka diçka konkrete rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

para 6 dite - Gazeta Metro

Në Samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Kurti mbledh ministrat, thërret mbledhje të Qeverisë për në ora 10:00

para 6 dite - Reporteri

Qeveria do ta mbajë sot mbledhjen e radhës. Zyra e Kryeministrit ka paralajmëruar një mbledhje nga ora 10:00. Qeveria nuk ka njoftuar për pikat e rendit të ditës që do të shqyrtohen sot. Kujtojmë se në...

Petkoviq tregon prapaskena të takimit në Bruksel: Bislimi tha se Prishtina është e gatshme të flasë për Asociacionin

para 6 dite - Insajderi.org

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, gjatë takimit të fundit në Bruksel kishte thënë se Kosova...

Kurti për marrëveshjen e energjisë: Po bëjmë më të mirën me atë çfarë kemi trashëguar

para 6 dite - Ekonomia Online

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Qeveria e tij po mundohet të bëjë më të mirë në raport me atë që ka trashëguar, kur ka folur në mbledhjen e kabinetit, një ditë pasi Kosova e Serbia u zotuan për implementim...

Presidentja Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

para 6 dite - GazetaBlic

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave. Në një intervistë...

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

para 6 dite - in7

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - RTK

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Kallxo

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - Zyrtare

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Musliu: Ka gjasa të miratohet, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë PRO tërheqjes së Trustit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kuvendi i Kosovës mban sot seancë plenare nga ora 10:00. Në rend dite është edhe projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale. Ky Projektligj do t’u mundësonte...

Kurti i thërret ministrat, në 10:00 mbahet një mbledhje e Qeverisë

para 6 dite - Gazeta Express

Qeveria do ta mbajë sot mbledhjen e radhës. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se një mbledhje e Ekzekutivit do të mbahet në orën 10:00, raporton Gazeta Express. Lexo Edhe: Qeveria nuk ka njoftuar për pikat...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit, çfarë pritet të ndodhë me shtetin anëtar më të varfër të BE-së

para 6 dite - Panorama

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Vendime, largime, shqyrtime, të gjitha pikat që do diskutohen në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës

para 6 dite - Indeks online

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e 84-të duke filluar nga ora 10:00. Janë 23 pika të ndryshme temë diskutimi në mbledhjen që do udhëhiqet nga kryeministri Kurti. Ndër të tjera, do të propozohet...

Bllokoi negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë, Parlamenti bullgar vendos për qeverinë e Petkovit

para 6 dite - InfoShqip

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 Qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Ministrat e BE-së nisin sot Samitin në Bruksel

para 6 dite - Syri.net Kosova

Ministrat e Jashtëm të BE-së pritet të diskutojnë efektet e luftës së Ukrainës në sigurinë e ushqimit dhe energjisë në Bruksel më 23-24 qershor përpara samitit të liderëve të BE-së. Kurse samiti i Bashkimit...

Kurti mbledh ministrat pas marrëveshjes me Serbinë

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbledhur kabinetin ministror për mbledhje të Qeverisë. Kështu është bërë e ditur nga Zyra e Kryeministrit, duke thënë se mbledhja fillon nga ora 10:00. Zyra e Kryeministrit,...

Nesër samiti i BE/ Zbardhet drafti për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, çfarë vendimi pritet të merret për Ukrainën e Moldavinë

para 6 dite - FaxWeb

Liderët e BE-së në Bruksel pritet të nënshkruajnë rekomandimin e javës së kaluar nga Komisioni Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, sipas draft-konkluzioneve më...

Rama tha “JO”, Vuçiç merr sot vendimin për pjesëmarrjen në Samitin e BE

para 6 dite - Albeu

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të marrë ditën e sotme në mesditë një vendim, në lidhje me pjesëmarrjen në Samitin e Brukselit, BE-Ballkani Perëndimor. Konsultimet e Vuçiç me anëtarët e qeverisë...

Deputetja e PDK-së: Ka gjasa të miratohet Trusti, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë pro

para 6 dite - Indeks online

Kuvendi i Kosovës mban sot seancë plenare nga ora 10:00. Në rend dite është edhe projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale. Ky Projektligj do t’u mundësonte...

Qeveria sot do të mbajë mbledhjen e radhës

para 6 dite - Indeks online

Qeveria sot do të mbajë mbledhjen e radhës, e cila do të fillojë nga ora 10:00. Në njoftimin e lëshuar nga qeveria nuk janë dhënë detaje se cilat janë pikat e rendit të ditës.

Samiti i BE-së pritet të përsërisë ‘perspektivën evropiane’ për Ballkanin

para 6 dite - Lajm

Në samitin e Bashkimit Evropian, që zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, do t’u ndahet statusi i kandidatit dy vendeve, Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa do të përsëritet përkushtimi i BE-së për...

Sot shqyrtohet tërheqja e mjeteve nga Trusti

para 6 dite - OraInfo

Shqyrtohet tërheqja e mjeteve nga Trusti, Musliu: Ka gjasa të miratohet, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë PRO. Kuvendi i Kosovës mban sot seancë plenare nga ora 10:00. Në rend dite është edhe projektligji...

Kush janë deputetët e ministrat e Vetëvendosjes që përfituan nga Trusti?

para 6 dite - Infokusi

Është më e zëshmja kundër propozimit për tërheqje të re të mjeteve nga Trusti pensional, por shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, nuk kishte reaguar njëjtë edhe më...

Tani e quan të arritur, por si opozitar Kurti thoshte se “Elektroserveri nuk duhet të pranohet kurrë”

para 6 dite - Lajmi.net

Gjatë ditëës së djeshme në kuadër të dialogut teknik të zhvilluar në Bruksel, Kosova dhe Serbia janë pajtuar për marrëveshjen e energjisë. Pas shumë vitesh, kjo marrëveshje është nënshkruar dje nga zv/kryeministri...

Musliu: Ka gjasa të miratohet, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë PRO tërheqjes së Trustit

para 6 dite - Syri.net Kosova

Kuvendi i Kosovës mban sot seancë plenare nga ora 10:00. Në rend dite është edhe projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale. Ky Projektligj do t’u mundësonte...

Radev: Propozimi francez është më i miri për momentin

para 6 dite - Info7

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev thotë se nuk duhet të largohet vëmendja e politikanëve tonë nga agjenda e bullgarëve dhe kjo është e qartë, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk do të kishim marrë propozimin...

Kurti për marrëveshjen për energjinë: Pas 20 vjetësh po e ndalim një gjakderdhje financiare

para 6 dite - Epoka e Re

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e qeverisë ka folur për marrëveshjen e arrit me Serbinë për energjinë. Ai ka thënë se pas më shumë se 20 vitesh, buxhetit të Republikës së Kosovës do t’i kursehen...

Radev: Propozimi francez është më i miri për momentin

para 6 dite - Almakos

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev thotë se nuk duhet të largohet vëmendja e politikanëve tonë nga agjenda e bullgarëve dhe kjo është e qartë, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk do të kishim marrë propozimin...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

para 6 dite - Evropa e Lirë

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të re...

Kurti