Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Ina

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Ethe lufte, dhjetëra avionë ngrihen të armatosur në qiell, kinezët rrethojnë ishullin, flota amerikane ndodhet aty

para 3 dite - Bota Sot

Tajvani ka ngritur avionët në qiell pas kërcënimeve të vazhdueshme të Kinës gjatë ditëve të fundit. Avionët tajvanezë u ngritë në qiell pasi në drejtim të ishullit po vinin 49 avionë kinezë, të cilët thuhej...

SHBA: Tensionet me Pekinin të ulen menjëherë

para 3 dite - Top Channel

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, këtë mbrëmje, ka dhënë perspektivën më të fundit të SHBA-së për situatën në Tajvan. Ai tha se SHBA do të dëshironte të shihte “tensionet me Pekinin të ulen menjëherë”...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në për çështjet kryesore

para 3 dite - RTV 21

Kina po ndalon bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja...

Pas lëshimit të raketave nga Kina, Japonia do të rrisë buxhetin për ushtrin...

para 3 dite - BalkanWeb

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së Pelosit në Tajvan

para 3 dite - TV21

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Shqipmedia

Zonat e aktivitetit ushtarak të Kinës përreth Tajvanit Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në për disa fusha kryesore

para 3 dite - Zeri

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Tensionet/ Kina pezullon bashkëpunimin me SHBA-të dhe kërcënon me raketa Tajvanin

para 3 dite - Panorama

Kina ka bërë të ditur se do të pezullojë bashkëpunimin me SHBA-të për ndryshimet klimatike, si dhe do të ndalojë dialogun ushtarak të nivelit të lartë si reagim ndaj vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan....

OKB: Nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur krizën klimatike pa dialogun SHBA-Kinë

para 3 dite - Top Channel

Zëdhënësi i shefit të OKB-së Antonio Guterres është shprehur ditën e sotme se nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur problemet pa një dialog dhe bashkëpunim efektiv midis SHBA-së dhe Kinës. Ky reagim vjen...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Kallxo

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

“Fuçia e barutit” gati të shpërthejë! Kinezët rrethojnë ishullin, përballë kanë flotën amerikane

para 3 dite - Albeu

Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit janë në pikën më të keqe historike. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ishulli është I rrethuar nga avionët kinezë. Nga ana tjetër, pas shfaqjes së 49 avionëve kinezë,...

Ethe lufte, dhjetëra avionë ngrihen të armatosur në qiell, kinezët rrethojnë ishullin, flota amerikane ndodhet aty

para 3 dite - Indeks online

Tajvani ka ngritur avionët në qiell pas kërcënimeve të vazhdueshme të Kinës gjatë ditëve të fundit. Avionët tajvanezë u ngritë në qiell pasi në drejtim të ishullit po vinin 49 avionë kinezë, të cilët thuhej...

Parashikohet rrezik për luftë? Japonia do të rrisë buxhetin për ushtrinë pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Top Channel

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Pushtimi i Tajvanit është afër!

para 3 dite - Koha.mk

Një pushtim kinez i Tajvanit gjithashtu ka potencialin të shkaktojë një krizë të sigurisë kombëtare për SHBA-në. Nëse Kina ndërpret eksportet e gjysmëpërçuesve nga Tajvani, ushtria amerikane, e cila mbështetet...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - TV21

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina mund ta pushtojë Tajvanin, por këto janë pasojat e frikshme që do të ketë

para 3 dite - ABC News

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

Ethe lufte, dhjetëra avionë ngrihen të armatosur në qiell, kinezët rrethojnë ishullin, flota amerikane ndodhet aty

para 3 dite - ABC News

Tajvani ka ngritur avionët në qiell pas kërcënimeve të vazhdueshme të Kinës gjatë ditëve të fundit. Avionët tajvanezë u ngritë në qiell pasi në drejtim të ishullit po vinin 49 avionë kinezë, të cilët thuhej...

Kërcënohet nga Kina? Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë

para 3 dite - Aktuale

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Kallxo

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina ndërpret dialogun me SHBA

para 3 dite - Klan

Kina ndërpret dialogun me SHBA Pekini vendos sanksione ndaj Pelosit Kina vendos të ndalë bisedimet me shtetet e Bashkuara të Amerikës në një sërë fushash, duke përfshirë edhe ato mes komandantëve ushtarakë...

Tensionet në Tajvan: Kina ndalon bisedimet me SHBA-në në disa fusha kyçe

para 3 dite - Koha.net

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha kyçe, përfshirë ndryshimet klimatike, bisedime ushtarake dhe përpjekjet për ta luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja i pasojnë një udhëtimi në...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

para 3 dite - Alsat-M

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Bota Sot

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Panorama

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - RTK

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Kina mban në rrethim Tajvanin, sanksione ndaj Pelosit

para 3 dite - Top Channel

Avionët dhe anijet kineze kaluan sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit. Zhvillimi vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake, më të mëdhajat...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Vizion Plus

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

OKB: Nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur krizën klimatike pa dialogun SHBA-Kinë

para 3 dite - Bota Sot

Zëdhënësi i shefit të OKB-së Antonio Guterres është shprehur ditën e sotme se nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur problemet pa një dialog dhe bashkëpunim efektiv midis SHBA-së dhe Kinës. Ky reagim vjen...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Nistori

Reuters Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen...

Kina e ndaloi dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Portalb

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Përshkallëzohet më tej situata/ Kina ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së...

para 3 dite - BalkanWeb

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Marina tajvaneze paralajmëron largimin e 49 avionëve kinezë

para 3 dite - Top Channel

Marina tajvaneze ka bërë me dije se 49 avionë kinezë do të largohen ditën e sotme nga zona e saj e mbrojtur ajrore. Rreth 10 anije të marinës kineze dhe 20 avionë ushtarakë kaluan sot vijën e ngushticës...

“Piku” i tensioneve, Kina ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Albeu

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Pas lëshimit të raketave nga Kina, Japonia merr vendimin e papritur

para 3 dite - Java News

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Rriten tensionet/ Vizita e Pelosit në Tajvan, Kina merr vendim drastik ndaj SHBA-së

para 3 dite - Ina

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Çfarë po i ndodh botës, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

para 3 dite - Indeks online

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Çfarë po i ndodh botës, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

para 3 dite - ABC News

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të

para 3 dite - Epoka e Re

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Ora news

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Zëri i Amerikës

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Ethe lufte, dhjetëra avionë ngrihen të armatosur në qiell, kinezët rrethojnë ishullin, flota amerikane ndodhet aty

para 3 dite - Infokusi

Tajvani ka ngritur avionët në qiell pas kërcënimeve të vazhdueshme të Kinës gjatë ditëve të fundit. Avionët tajvanezë u ngritë në qiell pasi në drejtim të ishullit po vinin 49 avionë kinezë, të cilët thuhej...

“Aromë” lufte/ Dhjetëra avionë ngrihen të armatosur në qiell, kinezët rrethojnë ishullin e Tajvanit, flota amerikane ndodhet aty

para 3 dite - Java News

Tajvani ka ngritur avionët në qiell pas kërcënimeve të vazhdueshme të Kinës gjatë ditëve të fundit. Avionët tajvanezë u ngritë në qiell pasi në drejtim të ishullit po vinin 49 avionë kinezë, të cilët thuhej...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Evropa e Lirë

Reuters Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen...

Tensionet në Tajvan, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha të rëndësishme

para 3 dite - Top Channel

Kina po ndalon bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë një udhëtim në...

OKB: Nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur krizën klimatike pa dialogun SHBA-Kinë

para 3 dite - Arbresh

Zëdhënësi i shefit të OKB-së Antonio Guterres është shprehur ditën e sotme se nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur problemet pa një dialog dhe bashkëpunim efektiv midis SHBA-së dhe Kinës. Ky reagim vjen...

OKB: Nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur krizën klimatike pa dialogun SHBA-Kinë

para 3 dite - Shenja

Zëdhënësi i shefit të OKB-së Antonio Guterres është shprehur ditën e sotme se nuk ka asnjë mënyrë për të zgjidhur problemet pa një dialog dhe bashkëpunim efektiv midis SHBA-së dhe Kinës. Ky reagim vjen...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - GazetaBlic

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Zeri

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - TV21

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - ATV Live

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina ndalon një sërë aktivitetesh me SHBA-në, ndalon tetë bashkëpunime mes dyja shteteve

para 3 dite - Telegrafi

Kina po pezullon bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara në një sërë fushash, duke përfshirë dialogun midis komandantëve të lartë ushtarakë dhe bisedimet për klimën, si hakmarrje për vizitën e kryetares së...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - BalkanWeb

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

para 3 dite - Flaka

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

MJK thërret urgjentisht të dërguarit diplomatik të vendeve përkatëse të BE-së në Kinë

para 3 dite - TV21

Zv.ministri i Jashtëm kinez Deng thirri të enjten të dërguarit e vendeve përkatëse të BE-së në Kinë për të shprehur pakënaqësinë serioze të Kinës mbi deklaratën negative lidhur me çështjen e Tajvanit të...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - Aktuale

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - KosovaPress

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Shenja

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - Vizion Plus

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - Evropa e Lirë

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit, reagon SHBA

para 3 dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Kina pezullon dialogun me SHBA-në shkaku i vizitës së Pelosit në Tajvan

para 3 dite - Reporteri

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Historia e ndarjes Tajvan-Kinë

para 3 dite - Zëri i Amerikës

Tajvani ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike, një ekonomi të fortë dhe ushtrinë e vet. Megjithatë, ndonëse ka të gjitha vetitë e një shteti, ka mosmarrëveshje për statusin e vërtetë të Tajvanit....

Kina pezullon dialogun me SHBA-në shkaku i vizitës së Pelosit në Tajvan

para 3 dite - GazetaBlic

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Rriten tensionet/ Vizita e Pelosit në Tajvan, Kina merr vendim drastik ndaj SHBA-së

para 3 dite - Ina

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Rriten tensionet/ Vizita e Pelosit në Tajvan, Kina merr vendim drastik ndaj SHBA-së

para 3 dite - News33

Kina pezullon dialogun me SHBA-në Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta...

Kina sanksionon Nensi Pelosin/ Reagon Bliknen: Veprimet e Pekinit janë flagrante

para 3 dite - Vizion Plus

Në ditën e saj të dytë të stërvitjes ushtarake pranë Tajvanit, Kina njoftoi edhe sanksione ndaj kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Msat u bënë të ditura nga ministri i Jashtëm...

Kina mban në rrethim Tajvanin! Pelosi: Nuk do të lejojmë izolimin e ishullit

para 3 dite - Top Channel

Avionët dhe anijet kineze kanë kaluar sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit Zhvillimi vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake, më të mëdhatë...

Çfarë po i ndodh botës, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-të për çështjet kryesore

para 3 dite - Insajderi.org

Kina ka ndaluar bashkëpunimin me SHBA-tyë në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimet klimatike, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar. Masat e reja pasojnë udhëtimin...

Rriten tensionet: Vizita e Pelosit në Tajvan, Kina merr vendim drastik ndaj SHBA-së

para 3 dite - InfoShqip

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

“Kërcënoi paqen dhe stabilitetin”, Kina sanksionin Pelosin pas vizitës në Tajvan

para 3 dite - Reporteri

Vizita e Nancy Pelosit ka rritur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. Mediat e huaja shkruajnë se Kina ka vendosur sanksione ndaj Pelosit dhe familjes së saj. Ky vendim është marrë pas vizitës së saj në Tajvan....

Kina e ndalon dialogun me SHBA pas vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan

para 3 dite - Bota Press

Kina njoftoi të premten se po ndalonte dialogun me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, përfshirë midis komandantëve ushtarakë të nivelit strategjik dhe bisedimet për mjedisin, duke e përshkallëzuar...

Rriten tensionet/ Vizita e Pelosit në Tajvan, Kina merr vendim drastik ndaj SHBA-së

para 3 dite - Bota Sot

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Ministri i Jashtëm i Tajvanit: Vizita e Pelosit tejet domethënëse

para 3 dite - RTK

Joseph Wu dënoi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë që Kina filloi rreth ishullit më 4 gusht, ndërsa deklaroi se vizita e Pelos në Tajvan ishte tejet domethënëse. Ministri i Jashtëm i Tajvanit, në...

Vazhdojnë provokimet e rrezikshme në Tajvan

para 3 dite - RTK

Në mënyrë shumë provokuese forcat ushtarake kineze po vazhdojnë manovrat e tyre rreth Tajvanit. Stërvitjet po pengojnë edhe trafikun ndërkombëtar të anijeve. Pekini po demonstron ashpërsi edhe në skenën...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - Infokusi

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

Pelosi: Kina nuk do t’ia bëjë planin e udhëtimeve SHBA-së

para 3 dite - Telegrafi

Nany Pelosi që është në krye të Kongresit amerikan, ka deklaruar sot se Kina nuk do t’i bëjë planin e udhëtimit për Shtetet e Bashkuara, duke aluduar në vizitën e saj të fundit në Tajvan që ishte në kuadër...

Vazhdojnë provokimet e rrezikshme në Tajvan

para 3 dite - Indeks online

Në mënyrë shumë provokuese, forcat kineze vazhdojnë manovrat e tyre ushtarake rreth Tajvanit. Stërvitjet po pengojnë edhe trafikun ndërkombëtar të anijeve. Pekini po demonstron ashpërsi edhe në skenën...

“Mbrojtja e Tajvanit është përgjegjësia jonë”- Vizita e Nancy Pelosi “trazoi” ujërat, Ministri i Jashtëm: Kina të pranojë realitetin

para 3 dite - Panorama

Ministri i Jashtëm i Tajvanit ka mbrojtur vizitën e kryetares së SHBA-së, Nancy Pelosi në ishull. Gjatë një interviste për BBC, Joseph Wu dënoi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë që Kina filloi rreth...

Pas vizitës në Tajvan, Kina i vendos sanksione Pelosit dhe familjes së saj:...

para 3 dite - BalkanWeb

Vizita e Nancy Pelosit ka rritur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. Mediat e huaja shkruajnë se Kina ka vendosur sanksione ndaj Pelosit dhe familjes së saj. Ky vendim është marrë pas vizitës së saj në Tajvan....

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - GazetaBlic

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Koha.net

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

MJK thërret urgjentisht të dërguarit diplomatikë të vendeve përkatëse evropiane e të BE-së në Kinë

para 3 dite - Infokusi

Zv.ministri i Jashtëm kinez Deng thirri të enjten të dërguarit e vendeve përkatëse evropiane dhe të BE-së në Kinë për të shprehur pakënaqësinë serioze të Kinës mbi deklaratën negative lidhur me çështjen...

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

para 3 dite - Arbresh

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike...

Kina pezullon dialogun me SHBA-në/ Shkak vizita e Pelosit në Tajvan

para 3 dite - Vizion Plus

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Kina pezullon dialogun me SHBA-në shkaku i vizitës së Pelosit në Tajvan

para 3 dite - Evropa e Lirë

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

“Provokim i tmerrshëm”- Kina vendos sanksione ndaj Nancy Pelosi dhe familjarëve të saj pas vizitës së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në Tajvan

para 3 dite - Panorama

Kina vendosi të premten sanksione ndaj kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjarëve të saj. Sanksionet në përgjigje të vizitës së Pelosit në Tajvan, vendim të cilin Ministria...

Vjen hakmarrja pas vizitës së Pelosit në Tajvan/ Kina pezullon dialogun me SHBA-në për disa çështje

para 3 dite - Panorama

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Vazhdojnë provokimet e rrezikshme në Tajvan

para 3 dite - ABC News

Në mënyrë shumë provokuese, forcat kineze vazhdojnë manovrat e tyre ushtarake rreth Tajvanit. Stërvitjet po pengojnë edhe trafikun ndërkombëtar të anijeve. Pekini po demonstron ashpërsi edhe në skenën...

Vazhdojnë provokimet e rrezikshme në Tajvan

para 3 dite - DW

Në mënyrë shumë provokuese, forcat kineze vazhdojnë manovrat e tyre ushtarake rreth Tajvanit. Stërvitjet po pengojnë edhe trafikun ndërkombëtar të anijeve. Pekini po demonstron ashpërsi edhe në skenën...

Çfarë po ndodh? Kina pezullon bashkëpunimin me SHBA-në në tetë fusha

para 3 dite - FaxWeb

Kina po pezullon bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara në një sërë fushash, duke përfshirë dialogun midis komandantëve të lartë ushtarakë dhe bisedimet për klimën, si hakmarrje për vizitën e kryetares së...

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - Alsat-M

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

Blinken: Stërvitja ushtarake kineze në afërsi të Tajvanit është provokim

para 3 dite - Zhurnal

Sekretari amerikan i shtetit, Entoni Blinken sot ka dënuar stërvitjet ushtarake kineze në afërsi të Tajvanit duke i vlerësuar madje si “provokim” dhe “përshkallëzimi të ndjeshëm” të tensioneve. “Këto provokime...

Pelosi: Kina nuk do të bëjë një plan udhëtimi për ne

para 3 dite - Klan Kosova

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, ka thënë që Kina nuk do ta bëjë ndonjë plan udhëtimi për Amerikën “Ne nuk do t’i lejojmë që ta izolojnë Tajvanin. Ata nuk do ta bëjnë planin tonë rrugor,...

Pelosi: Udhëtimi ne Azi nuk ndryshon status quo-në

para 3 dite - Klan

Pelosi: Udhëtimi ne Azi nuk ndryshon status quo-në Japonia ka shpallur alarmin në vend pasi stërvitjet ushtarake të Kinës mund të vendosin në rrezik rajonin Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së,...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Syri.net Kosova

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - ATV Live

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

​Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 3 dite - Tetova Sot

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Kina vendosi sanksione ndaj Nensi Pelosit pas vizitës së saj në Tajvan

para 3 dite - Zhurnal

Kina ka vendosur sanksione në afat të pacaktuar ndaj kryetares së Dhomës përfaqësuese të Kongresit amerikan, Nensi Pelosi “dhe anëtarëve të familjes së saj të ngushtë”, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme...

SHBA, Rusia dhe Kina po marrin pjesë në bisedimet me vendet e Azisë Juglindore

para 3 dite - Zhurnal

Në kryeqytetin e Kamboxhias sot mbahet Samiti lindor- aziatik i Asociacionit të shteteve të Azisë Juglindore, Forum ku në kushte të tensioneve të theksuara mes fuqive globale për herë të parë që nga fillimi...

Vazhdojnë provokimet e rrezikshme në Tajvan nga Kina

para 3 dite - Epoka e Re

Në mënyrë shumë provokuese forcat ushtarake kineze po vazhdojnë manovrat e tyre rreth Tajvanit. Stërvitjet po pengojnë edhe trafikun ndërkombëtar të anijeve. Pekini po demonstron ashpërsi edhe në skenën...

Blinken: S’ka justifikim për veprimet e Kinës

para 3 dite - RTV 21

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të premten se stërvitjet ushtarake të Kinës që synojnë Tajvanin, përfaqësojnë një “përshkallëzim të pajustifikua” dhe se ai i ka kërkuar Pekinit të tërhiqet....

Tajvani vendos sisteme raketore, Kina fton diplomatët

para 3 dite - Shenja

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, tha ministria e saj e mbrojtjes, raportoi BBC të premten. Kjo vjen pasi shumë...

Blinken në Samitin e Azisë Lindore: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Panorama

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - ABC News

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

SHBA: Stërvitjet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë të pajustifikueshme

para 3 dite - Arbresh

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha këtë të premte se lëshimi i raketave nga Kina gjatë stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit ishte një përshkallëzim i pajustifikuar, pasi Pekini tha se do...

“Tajvani nuk do të jetë i fundit për Kinën”, çfarë po paralajmëron ministri i Jashtëm?

para 3 dite - Koha.mk

“Tajvani nuk do të jetë i fundit në ëndrrën kineze për ekspansionit”, tha ministri i Jashtëm i ishullit Joseph Wu për BBC në një intervistë. “Komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e rajonit duhet të jenë...

Pekini hakmerret ndaj vizitës së zyrtares së lartë amerikane në Tajvan , shpall “non-grata” Pelosin

para 3 dite - Ora news

Nuk ka zgjatur shumë hakmarrja politike e Pekinit ndaj kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së. Kina ka njoftuar se ka shpallur non grata Nensi Pelosin dhe delegacionin e saj për shkak të vizitës...

Blinken: Nuk ekziston “asnjë justifikim” për veprimet e Pekinit

para 3 dite - Shenja

Duke e quajtur përgjigjen ushtarake të Kinës për vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve së SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan si një “reagim të tepruar”, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken...

Kina do të sanksionojë Nancy Pelosin për shkak të vizitës në Tajvan

para 3 dite - Telegrafi

Ministria e Jashtme kineze ka njoftuar se do të sanksionojë kryetaren e Kongresit amerikan Nancy Pelosi, për shkak të vizitës në Tajvan. Pelosi kishte realizuar një vizitë në ishull duke zemëruar Kinën,...

Kryeministri japonez i bën thirrje Kinës që të ndërpresë stërvitjet ushtarake

para 3 dite - Telegrafi

Kryeministri japonez ka dënuar shkrepjen e raketave balistike rreth Tajvanit gjatë stërvitjeve ushtarake që po i zhvillon Kina – duke i cilësuar probleme serioz që ndikon në sigurinë nacionale dhe sigurinë...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - GazetaBlic

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

LIVE/ Kina rifillon stërvitjet ushtarake pasi Pelosi zotohet se Tajvani nuk do të izolohet

para 3 dite - ABC News

Avionët dhe anijet kineze kanë kaluar sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit. Kjo vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake më të mëdha ndonjëherë...

Pekini ambasadorëve perëndimorë u dorëzoi protestë për shkak të qëndrimit G7 dhe BE-së për Tajvanin

para 4 dite - Zhurnal

Kina sot kumtoi se u ka bërë thirrje ambasadorëve evropianë në Pekin në takim në shenjë proteste kundër deklaratave të grupit G7 dhe Bashkimit Evropian me të cilat kritikohen stërvitjet kineze mbi Tajvanin....

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - Java News

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin

para 4 dite - TV21

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 4 dite - Alsat-M

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin!

para 4 dite - Top Channel

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Kina sanksionon Nancy Pelosin pas vizitës në Tajvan: Shkeli parimin “Një Kinë”

para 3 dite - Albeu

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët...

Tensionohet situata, Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan: Ndërhyri seriozisht në punët e brendshme

para 3 dite - ABC News

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët...

KINA PEZULLON DIALOGUN ME SHBA-NË SHKAKU I VIZITËS SË PELOSIT NË TAJVAN

para 3 dite - KDPolitik

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Kina pezullon dialogun me SHBA-në shkaku i vizitës së Pelosit në Tajvan

para 3 dite - ATV Live

Kina tha se po anulon ose pezullon dialogun me Shtetet e Bashkuara të Amerikë në disa çështje, nga ndryshimet klimatike tek marrëdhëniet ushtarake dhe përpjekjet e përbashkëta kundër drogës, si shenjë...

Kina lëshohet si “përbindësh” mbi Tajvan, mbi 100 avionë, 10 anije dhe një ...

para 4 dite - BalkanWeb

Kina lëshon fuqinë e saj: Indinjatë në mbarë botën ndërsa raketat balistike fluturojnë mbi Tajvan duke bërë që Japonia të kërkojë ndalimin ‘e menjëhershëm’ të stërvitjeve ushtarake ose rrezikon të shkatërrojë...

Kina shpall “non grata” Nency Pelosin pas vizitës në Tajvan

para 3 dite - Albeu

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët...

Blinken në Samitin e Azisë Lindore: Stërvitjet ushtarake të Kinës “përshkallëzojnë” situatën

para 3 dite - ATV Live

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

“Tajvani nuk do të jetë i fundit për Kinën”, çfarë po paralajmëron ministri i Jashtëm?

para 4 dite - Alsat-M

“Tajvani nuk do të jetë i fundit në ëndrrën kineze për ekspansionit”, tha ministri i Jashtëm i ishullit Joseph Wu për BBC në një intervistë. “Komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e rajonit duhet të jenë...

“Tajvani nuk do të jetë i fundit për Kinën”, çfarë po paralajmëron ministri i Jashtëm?

para 4 dite - Gazeta Express

“Tajvani nuk do të jetë i fundit në ëndrrën kineze për ekspansionit”, tha ministri i Jashtëm i ishullit Joseph Wu për BBC në një intervistë. “Komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e rajonit duhet të jenë...

Tensionet në Tajvan, 20 avionë kinezë e kalojnë vijën mesatare në ujërat me ishullin

para 4 dite - GazetaBlic

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha sot se “shumë” anije dhe avionë kinezë kishin kaluar vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit për të dytën ditë me radhë. Një burim i Tajvanit i ka thënë Reuters se...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë për monitorim në vijën ndarëse

para 3 dite - Lajmi.net

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 4 dite - Telegrafi

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Avionët dhe anijet kineze kalojnë vijën mesatare, zhvillimet e fundit nga Tajvani

para 4 dite - Albeu

Pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësueseve të SHBA, Nancy Pelosi, situata në Azi është tensionuar. Menjëherë pas vizitës, tensionet mes Tajvanit dhe Kinës janë përshkallëzuar, duke bërë që Pekini...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - RTK

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Top Channel

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Kina mban në rrethim Tajvanin! Pelosi: Nuk do të lejojmë izolimin e ishullit

para 3 dite - Arbresh

Avionët dhe anijet kineze kanë kaluar sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit Zhvillimi vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake, më të mëdhatë...

Japonia shpall alarmin në vend! Pelosi: Udhëtimi ne Azi nuk ndryshon status quo-në

para 3 dite - Java News

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vlerësoi Tajvanin dhe u zotua për solidaritetin e SHBA-së dhe tha se udhëtimi i saj nëpër Azi, i cili çoi në stërvitje të paprecedentë ushtarake...

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - Shenja

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

Tensionohet situata/ Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan: Ndërhyri seriozisht në punët e brendshme

para 3 dite - Java News

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët...

Tajvani vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë në vijën ndarëse

para 4 dite - Alsat-M

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Tajvani vendos sisteme raketore, Kina fton diplomatët

para 4 dite - Koha.net

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, tha ministria e saj e mbrojtjes, raportoi BBC të premten. Kjo vjen pasi shumë...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Alsat-M

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Cai: Stërvitjet ushtarake kineze janë të papërgjegjshme

para 4 dite - Zhurnal

Presidentja e Tajvanit Cai Ing-ven deklaroi mbrëmë se stërvitjet ushtarake kineze janë “të papërgjegjshme jo vetëm ndaj Tajvanit, por edhe ndaj bashkësisë ndërkombëtare”. Në një videofjalim ajo theksoi...

Pelosi: Nuk do të na e bëjë Kina agjendën e udhëtimit

para 4 dite - Zhurnal

Kryetarja e Dhomës Përfaqësuese të Kongresit amerikan, Nensi Pelosi, sot deklaroi se Kina nuk do ta bëjë agjendën e udhëtimeve të funksionarëve të SHBA-së, duke aluduar në vizitën e saj në Tajvan në kuadër...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Klan

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit? Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Klan Macedonia

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Kina rifillon stërvitjet, ushtria e Tajvanit bën gati sistemet raketore. Ministri i Jashtëm i ishullit bën paralajmërimin e fortë

para 4 dite - Panorama

Të premten, ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se shumë anije dhe avionë kinezë kanë kaluar vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit për të dytën ditë. Vija mesatare është vija informale ndarëse në ngushticën...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore, por çfarë ndodhi në sallë. Blinken hyri i fundit dhe…DASH del me sqarim

para 4 dite - Panorama

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë në vijën ndarëse

para 4 dite - Gazeta Express

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Pas vizitës në Tajvan, Kina sanksionon Pelosin: Kërcënoi paqen dhe stabilitetin

para 3 dite - Gazeta Metro

Vizita e Nancy Pelosit ka rritur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. Mediat e huaja shkruajnë se Kina ka vendosur sanksione ndaj Pelosit dhe familjes së saj. Ky vendim është marrë pas vizitës së saj në Tajvan....

“Kërcënoi paqen dhe stabilitetin”, Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan

para 3 dite - Insajderi.org

Vizita e Nancy Pelosit ka rritur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. Mediat e huaja shkruajnë se Kina ka vendosur sanksione ndaj Pelosit dhe familjes së saj. Ky vendim është marrë pas vizitës së saj në Tajvan....

“Po shkel sovranitetin”, kryeministri i Tajvanit ‘sulmon’ Kinën: Fqinj i ke...

para 4 dite - BalkanWeb

I ashpër ka qenë qëndrimi i kryeministrit të Tajvanit pas zhvillimeve dhe tensioneve të shtuara sëfundmi me Kinën. “Duke e quajtur fqinj i keq”, Su Tseng-chang është shprehur se nuk e priste që Kina do...

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - Periskopi

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 3 dite - Debat

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 3 dite - Arbresh

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Avionët kinez në ajër, kryeministri japonez-Pekinit: Jepini menjëherë fund stërvitjes në Tajvan

para 4 dite - Albeu

Japonia kërkon “anulimin e menjëhershëm” të stërvitjeve ushtarake të Kinës, tha kryeministri Fumio Kishida. Duke folur me gazetarët pas takimit me politikanen e lartë amerikane Nancy Pelosi për mëngjes...

Kina rifillon stërvitjet ushtarake pasi Pelosi zotohet se Tajvani nuk do të izolohet

para 3 dite - Shenja

Avionët dhe anijet kineze kanë kaluar sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit. Kjo vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake më të mëdha ndonjëherë...

Vizita e saj në Tajvan rriti tensionet me Kinën, reagon për herë të parë Nancy Pelosi: Dua paqe!

para 4 dite - Panorama

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që pas largimit prej aty. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen...

Japonia i kërkon Kinës të ndalë menjëherë stërvitjen ushtarake rreth Tajvanit

para 4 dite - Zeri

Japonia dëshiron anulimin e menjëhershëm” të stërvitjeve ushtarake të Kinës, tha kryeministri Fumio Kishida. Duke folur me gazetarët pas takimit me politikanen e lartë amerikane Nancy Pelosi mëngjesin...

SHBA-ja, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - Zeri

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Tajvani vendos sisteme raketore, Ministria e Mbrojtjes: S’duam luftë, do të rrisim gatishmërinë ushtarake

para 4 dite - Zeri

Rriten tensionet mes Kinës dh Tajvanit. “BBC” shkruan se Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe se ka dërguar avionë e anije për të monitoruar situatën. Njoftimi gjithashtu...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - Vizion Plus

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - Evropa e Lirë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Aktuale

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Tajvani vendos sisteme raketore, ministria e Mbrojtjes: Nuk duam luftë, por...

para 4 dite - BalkanWeb

Rriten tensionet mes Kinës dh Tajvanit. “BBC” shkruan se Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe se ka dërguar avionë e anije për të monitoruar situatën. Njoftimi gjithashtu...

Tensionohet situata, Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan: Ndërhyri seriozisht në punët e brendshme

para 3 dite - Tetova Sot

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët...

Vazhdojnë masat nga Kina kundër ShBA-së: Largohet nga dialogu për klimë

para 3 dite - Periskopi

Kina ka njoftuar se është duke pezulluar dialogun me Shtetet e Bashkuara në disa segmente si përgjigje ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, shkruan Sky News, përcjell Periskopi....

“Po shkel sovranitetin”, kryeministri i Tajvanit ‘sulmon’ Kinën

para 4 dite - Bota Sot

I ashpër ka qenë qëndrimi i kryeministrit të Tajvanit pas zhvillimeve dhe tensioneve të shtuara sëfundmi me Kinën. “Duke e quajtur fqinj i keq” , Su Tseng-chang është shprehur se nuk e priste që Kina do...

Tajvani vendos sisteme raketore, ministria e Mbrojtjes: Nuk duam luftë, do të rrisim gatishmërinë ushtarake

para 4 dite - Zeri

Rriten tensionet mes Kinës dh Tajvanit. “BBC” shkruan se Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe se ka dërguar avionë e anije për të monitoruar situatën. Njoftimi gjithashtu...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Top24

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Pelosi reagon për herë të parë pas vizitës në Tajvan: Dua vetëm paqe, Kina ...

para 4 dite - BalkanWeb

Pas vizitës së Nancy Pelosi në Tajvan, tensionet me Kinën janë në rritje. Ndërkohë Pelosi ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Tetova Sot

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

SHBA thërret ambasadorin kinez në Shtëpinë e Bardhë për ta “qortuar” pas tensioneve në Tajvan

para 3 dite - Almakos

Washington Post raporton se ambasadori i Kinës në SHBA është thirrur në Shtëpinë e Bardhë. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta diskutuar në...

Pelosi: Dua paqe në Tajvan, Pekini ka përdorur vizitën time si justifikim për të lëshuar raketa

para 4 dite - Albeu

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin!

para 4 dite - Infokusi

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë për monitorim në vijën mesatare

para 4 dite - Bota Sot

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Pas vizitës së saj dhe tensionimit me Tajvanin, Kina sanksionon Pelosin

para 3 dite - FaxWeb

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan. Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte ndërhyrë seriozisht në punët...

Pelosi: Dua paqe në Tajvan, Pekini ka përdorur vizitë time si justifikim për të lëshuar raketa

para 4 dite - Albeu

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen...

“Dua paqe në Tajvan”, Pelosi reagon për herë të parë pas vizitës në ishull: Kina po përpiqet ta izolojë

para 4 dite - Bota Sot

Kryetarja Nancy Pelosi ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen në ishullin vetëqeverisës dhe që...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë për monitorim në vijën mesatare

para 4 dite - ABC News

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

“Dua paqe në Tajvan”, Pelosi reagon për herë të parë pas vizitës në ishull: Kina po përpiqet ta izolojë

para 4 dite - ABC News

Kryetarja Pelosi ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen në ishullin vetëqeverisës dhe që status...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Java News

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

“Tajvani nuk do të jetë i fundit për Kinën”, çfarë po paralajmëron ministri i Jashtëm?

para 3 dite - Fakti Ditor

“Tajvani nuk do të jetë i fundit në ëndrrën kineze për ekspansionit”, tha ministri i Jashtëm i ishullit Joseph Wu për BBC në një intervistë. “Komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e rajonit duhet të jenë...

Japonia kërkon nga Kina që të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Shenja

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Ekonomia Online

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin

para 4 dite - Lajmi.net

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Blinken: Stërvitjet ushtarake të Kinës përshkallëzojnë situatën

para 3 dite - Gazeta Metro

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

SHBA, Rusia dhe Kina marrin pjesë në Samitin e Azisë Lindore

para 4 dite - Lajmi.net

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken iu bashkua ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Kinës në një takim të premten me diplomatë të lartë nga Azia Juglindore, në një kohë kur fuqitë globale janë...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - RTK

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Infokusi

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Kina po përpiqet ta izolojë – Abc News

para 3 dite - Lapsi

Kryetarja Pelosi ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen në ishullin vetëqeverisës dhe që status...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 3 dite - Lapsi

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Kina sanksionon Pelosin pas vizitës së saj në Tajvan

para 3 dite - Periskopi

Ministria e Jashtme e Kinës ka njoftuar se do të sanksionojë Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, pas vizitës së saj në Tajvan, shkruan Sky News, përcjell Periskopi. Vizita e panjoftuar e...

Blinken shpreson se “Pekini nuk do të prodhojë një krizë” pas vizitës së Pelosit në Tajvan

para 4 dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi të enjten se ai “(shpreson) shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë ose nuk do të kërkojë një pretendim për të rritur veprimet e tij agresive...

Manovrat ushtarake kineze, reagon Tajvani: Akt papërgjegjshmërie i Pekinit

para 4 dite - Java News

Presidenti i Tajvanit e ka konsideruar të papërgjegjshëm lëshimin e raketave nga Kina pranë fluturimeve të ngjeshura ndërkombëtare dhe rrugëve detare rreth ishullit, të cilat pjesë e manovrave ushtarake...

Pelosi: Udhëtimi në Azi kurrë nuk ka nënkuptuar ndryshimin e status quo-së në Tajvan

para 4 dite - Gazeta Metro

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ka deklaruar se udhëtimi i saj nëpër Azi, që shtyu Kinën të zhvillonte stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në ujërat pranë Tajvanit, nuk ka...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë në vijën ndarëse

para 4 dite - Fakti Ditor

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin

para 4 dite - ATV Live

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin

para 4 dite - KosovaPress

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit. Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur...

Japonia kërkon nga Kina që të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Arbresh

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë në vijën ndarëse

para 4 dite - Bota Press

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës? Vendos sisteme raketore dhe dërgon avionë në vijën ndarëse

para 4 dite - Revista Kosovarja

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, thotë ministria e saj e mbrojtjes. Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe...

Blinken shpreson se “Pekini nuk do të prodhojë një krizë” pas vizitës së Pelosit në Tajvan

para 4 dite - RTV 21

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi të enjten se ai “(shpreson) shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë ose nuk do të kërkojë një pretendim për të rritur veprimet e tij agresive...

Manovrat ushtarake kineze, reagon Tajvani

para 4 dite - Periskopi

Presidenti i Tajvanit e ka konsideruar të papërgjegjshëm lëshimin e raketave nga Kina pranë fluturimeve të ngjeshura ndërkombëtare dhe rrugëve detare rreth ishullit, të cilat pjesë e manovrave ushtarake...

Pas manovrave ushtarake kineze, reagon Tajvani

para 4 dite - Insajderi.org

Presidenti i Tajvanit e ka konsideruar të papërgjegjshëm lëshimin e raketave nga Kina pranë fluturimeve të ngjeshura ndërkombëtare dhe rrugëve detare rreth ishullit, të cilat pjesë e manovrave ushtarake...

Tajvani vendos sisteme raketore, Kina fton diplomatët

para 4 dite - Ekonomia Online

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, tha ministria e saj e mbrojtjes, raportoi BBC të premten. Kjo vjen pasi shumë...

Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

para 4 dite - RTV 21

Kina gjuajti raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas vizitës së politikanes së lartë amerikane, Nancy Pelosi në ishull. Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa balistike në ujërat...

Lojëra lufte mbi Tajvan: Ushtrime apo përgatitje për një pushtim të plotë të ishullit?

para 4 dite - Syri.net Kosova

Pasi Kina filloi zyrtarisht stërvitjet rreth Tajvanit, dhe pasi të paktën 11 raketa u hodhën në det, shumë analistë po bëjnë pyetjen – a është i mundur një pushtim kinez i Tajvanit? Shumë shpejt pasi Nancy...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - Bota Sot

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy...

Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit/ SHBA: Po monitorojmë nga afër situatën, Pekini nuk duhet të…

para 4 dite - Panorama

Shtetet e Bashkuara kanë deklaruar sot se lëshimi i raketave balistike nga Kina rreth Tajvanit ishte një reagim i tepruar ndaj vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. “Kina...

Kina lëshon 11 raketa pranë Tajvanit

para 4 dite - Zeri

Kina ka nisur në ngushticën e Tajvanit, ato që konsiderohen si stërvitjet ushtarake më të mëdha në histori. Gjithçka konsiderohet si një mesazh që Pekini i dërgon Uashingtonit, si hakmarrje ndaj vizitës...

Cila është politika "Një Kinë"?

para 4 dite - Bota Sot

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite kryetarës së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në ishull. Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa...

Synonin Tajvanin, raketat kineze godasin ujërat territoriale japoneze, reagon Tokio

para 4 dite - Alsat-M

Raketat balistike të lëshuara nga kina të cilat kishin si synim Tajvanin, kanë rënë gabimisht në ujërat japoneze. Menjëherë pas këtij incidenti të rënë ministri i Mbrojtjes së Japonisë, paraqiti një notë...

Tensionohet situata në Paqësor/ Synonin brigjet e Tajvanit, raketat kineze godasin Japoninë

para 4 dite - Bota Sot

Përshkallëzohet situata në Paqësor, pasi ushtria Kineze, ka lëshuar një raketë drejt brigjeve të Tajvanit, por duket se nuk ka shkuar siç duhet, pasi objektivi është ngatërruar duke bërë që raketa të bjerë...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - ABC News

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

Tensioni rreth Tajvanit, Kina përdor në stërvitje raketën që shuan një qytet me një goditje

para 4 dite - Shqipmedia

Nuk ulet tensioni midis Kinës nga një anë dhe Tajvanit Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj në atë rajon të Azisë, pas fillimit të atyre që Pekini zyrtar cilëson si stërvitje ushtarake (më e madhja...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Syri.net Kosova

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Top Channel

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Kina tregon muskujt, e rrethon Tajvanin

para 4 dite - Koha.net

Kina lëshoi disa raketa drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor të enjten, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e ishullit pasi Pekini po zbaton paralajmërimin kërcënues se, Taipei do ta paguajë...

Tensione në Paqësor! Synonin Tajvanin, raketat kineze zbarkojnë në ujërat e Japonisë

para 4 dite - News33

Stërvitja e ushtrisë së Kinës në brigjet e Tajvanit dhe lëshimi i disa raketave, duket se nuk ka shkuar siç ishte planifikuar pasi këto të fundit kanë pasur për objektiv brigjet e Taipeit zyrtar, por kanë...

Kina kryen veprime ushtarake/ Koreja e Jugut anulon fluturimet drejt Tajvanit

para 4 dite - Panorama

Koreja e Jugut ka anuluar përkohësisht fluturimet e saj drejt Tajvanit si rezultat i stërvitjeve të vazhdueshme ushtarake të kryera nga Kina. Sipas mediave lokale koreane, Korean Air anuloi fluturimet...

Synonin Tajvanin, raketat kineze godasin ujërat territoriale japoneze, reagon Tokio

para 4 dite - ABC News

Raketat balistike të lëshuara nga kina të cilat kishin si synim Tajvanin, kanë rënë gabimisht në ujërat japoneze. Menjëherë pas këtij incidenti të rënë ministri i Mbrojtjes së Japonisë, paraqiti një notë...

Japonia thotë se raketat kineze ranë në zonën e saj ekonomike

para 4 dite - Fakte

Japonia thotë se të paktën pesë raketa balistike të gjuajtura sot nga Kina drejt Tajvanit ranë në zonën e saj ekskluzive ekonomike në Detin e Japonisë. Ministri japonez i Mbrojtjes, Nobuo Kishi deklaroi...

Tensione në Paqësor/ Synonin Tajvanin, raketat balistike kineze ngatërrojnë...

para 4 dite - BalkanWeb

Stërvitja e ushtrisë së Kinës në brigjet e Tajvanit dhe lëshimi i disa raketave, duket se nuk ka shkuar siç ishte planifikuar pasi këto të fundit kanë pasur për objektiv brigjet e Taipeit zyrtar, por kanë...

SHBA-ja shtyn testimin e raketës ndërkontinentale mes tensioneve me Kinën

para 4 dite - Alsat-M

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shtyrë një test rutinë të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve me Kinën. Wall Street Journal raportoi se administrata...

Tajvani/ SHBA: Kina të mos prodhojë kriza dhe justifikime për të vepruar ushtarakisht

para 4 dite - Panorama

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi sot shpreson që Pekini të mos prodhojë kriza apo të gjejë justifikime për të rritur veprimin e tij agresiv ushtarak. Duke iu drejtuar samitit ASEAN-SHBA,...

SHBA-ja shtyn testimin e raketës ndërkontinentale mes tensioneve me Kinën

para 4 dite - Telegrafi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shtyrë një test rutinë të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve me Kinën. Wall Street Journal raportoi se administrata...

Analiza e Associated Press: Pse Kina rrethoi Tajvanin dhe nisi stërvitjen ushtarake me zjarr të vërtetë?

para 4 dite - Panorama

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Raketa e Kinës që shuan një qytet me një goditje

para 4 dite - Klan Macedonia

Tensionet rreth Tajvanit janë në maksimum. Kina nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake në histori. Mësohet se ditën e sotme janë përdorur disa raketa balistike të afta për armë bërthamore. Siç shkruajnë...

Lojëra lufte mbi Tajvanin: Ushtrime apo përgatitje për një pushtim të plotë të ishullit?

para 4 dite - Telegrafi

Pasi Kina filloi zyrtarisht stërvitjet rreth Tajvanit, dhe pasi të paktën 11 raketa u hodhën në det, shumë analistë po bëjnë pyetjen – a është i mundur një pushtim kinez i Tajvanit? Shumë shpejt pasi Nancy...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Bota Sot

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Shenja

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Diplomacia e Tajvanit, një ekuilibër delikat

para 4 dite - Koha.mk

Tajvani është me të drejtë në ankth. Nuk do të duhej shumë për shkak të keqkuptimit dhe reagimit të tepruar që ngjarjet të dilnin jashtë kontrollit Mbrojtja e status quo-së mund të jetë e vështirë, veçanërisht...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - Zhurnal

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Alsat-M

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Raketa e Kinës që shuan një qytet me një goditje

para 4 dite - Klan

Raketa e Kinës që shuan një qytet me një goditje Tensionet rreth Tajvanit janë në maksimum. Kina nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake në histori. Mësohet se ditën e sotme janë përdorur disa raketa balistike...

Pelosi arriti në Japoni

para 4 dite - Zhurnal

Kryetarja e Dhomës përfaqësuese të SHBA-së, Nensi Pelosi sot arriti në Japoni, stacioni i fundit nga turneu i saj aziatik. Aeroplani i Pelosit ateroi në bazën ajrore Jokota, në perëndim të Tokios. Pelosi,...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - GazetaBlic

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Indeks online

Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të...

Kina hedh raketa afër Tajvanit pas vizitës së Pelosit atje

para 4 dite - Koha.net

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite të politikanes së lartë amerikane, Nancy Pelosi në ishull. Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa balistike...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Nistori

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

Raketa që ka Kina dhe që shuan një qytet me një goditje

para 4 dite - Klan

Raketa që ka Kina dhe që shuan një qytet me një goditje Tensionet rreth Tajvanit janë në maksimum. Kina nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake në histori. Mësohet se ditën e sotme janë përdorur disa raketa...

Raketa e Kinës që shuan një qytet me një goditje

para 4 dite - Tetova Sot

Tensionet rreth Tajvanit janë në maksimum. Kina nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake në histori. Mësohet se ditën e sotme janë përdorur disa raketa balistike të afta për armë bërthamore. Siç shkruajnë...

Pse po organizon Kina stërvitje rreth Tajvanit?

para 4 dite - Evropa e Lirë

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

Kina ‘nuk duhet të reagojë në mënyrë të tepruar’ ndaj vizitës së Pelosit në Tajvan – thotë Stoltenberg

para 4 dite - Telegrafi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se Pekini nuk duhet të reagojë “në mënyrë të tepruar” ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në Tajvan. Nancy Pelosi...

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

para 4 dite - KosovaPress

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje...

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - Syri.net Kosova

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - Alsat-M

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

Pesë raketa balistike të Kinës “zbarkojnë” në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë, Ministri japonez: Kemi paraqitur një “protestë” përmes rrugëve diplomatike

para 4 dite - Top Channel

Japonia ka reaguar pasi pesë raketa balistike të lëshuara nga Kina, kanë rënë në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ). Ministri japonez i mbrojtjes Nobuo Kishi pretendoi se ishte hera e parë që...

Amerika e vëzhgon nga afër Kinën tek bën stërvitje ushtarake me raketa afër Tajvanit

para 4 dite - Periskopi

Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

para 4 dite - KosovaPress

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në ishull. Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - TV21

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

Tensionohet situata në Paqësor/ Synonin brigjet e Tajvanit, raketat kineze godasin Japoninë

para 4 dite - Lapsi

Përshkallëzohet situata në Paqësor, pasi ushtria Kineze, ka lëshuar një raketë drejt brigjeve të Tajvanit, por duket se nuk ka shkuar siç duhet, pasi objektivi është ngatërruar duke bërë që raketa të bjerë...

Pelosi vazhdon turneun, Kina dënon vizitën: E papërgjegjshme dhe irracional...

para 4 dite - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan “maniake, të papërgjegjshme dhe irracionale”. Në një takim të vendeve të Azisë...

Synonin Tajvanin, raketat kineze godasin ujërat territoriale japoneze, reagon Tokio

para 4 dite - Top24

Menjëherë pas këtij incidenti të rënë ministri i Mbrojtjes së Japonisë, paraqiti një notë proteste në drejtim të Pekinit. Ishulli Yonaguni, i cili i përket Japonisë, ndodhet rreth 70 milje larg bregut...

SHBA-ja shtyn testimin e raketës ndërkontinentale mes tensioneve me Kinën

para 4 dite - Shenja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shtyrë një test rutinë të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve me Kinën. Wall Street Journal raportoi se administrata...

Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth Tajvanit

para 4 dite - Portalb

Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Flaka

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Lojëra lufte mbi Tajvanin: Ushtrime apo përgatitje për një pushtim të plotë të ishullit?

para 4 dite - Debat

Pasi Kina filloi zyrtarisht stërvitjet rreth Tajvanit, dhe pasi të paktën 11 raketa u hodhën në det, shumë analistë po bëjnë pyetjen – a është i mundur një pushtim kinez i Tajvanit? Shumë shpejt pasi Nancy...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Telegrafi

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Kina dënon ashpër vizitën e Nancy Pelosi-t në Tajvan: Irracionale dhe e papërgjegjshme

para 4 dite - Panorama

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan “të papërgjegjshme, maniake dhe irracionale”. Në një takim të vendeve të Azisë...

VIDEO/ Tensione në Paqësor! Synonin Tajvanin, raketat kineze zbarkojnë në ujërat e Japonisë

para 4 dite - FaxWeb

Stërvitja e ushtrisë së Kinës në brigjet e Tajvanit dhe lëshimi i disa raketave, duket se nuk ka shkuar siç ishte planifikuar pasi këto të fundit kanë pasur për objektiv brigjet e Taipeit zyrtar, por kanë...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Bota Sot

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - Albeu

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth Tajvanit

para 4 dite - RTK

Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Kina ‘nuk duhet të reagojë në mënyrë të tepruar’ ndaj vizitës së Pelosit në Tajvan – thotë Stoltenberg

para 4 dite - Shenja

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se Pekini nuk duhet të reagojë “në mënyrë të tepruar” ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në Tajvan. Nancy Pelosi...

Nancy Pelosi mbërrin në Japoni, ndalesa e fundit e turneut të saj aziatik

para 4 dite - Ora news

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi mbërriti në Japoni të enjten, ndalesa e fundit në turneun e saj në Azi që përfshinte një vizitë në Tajvan e që tërhoqi zemërimin e Kinës. Gazetarët...

Kina gati të nisë pushtimin, pezullohen fluturimet mbi Tajvan

para 4 dite - News33

Aeroporti Ndërkombëtar i Tajvanit ka njoftuar se ka anuluar më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare për shkak të stërvitjeve ushtarake kineze rreth ishullit. BBC raporton se bëhet fjalë për 26 fluturime...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë të Kinës në afërsi të hapësirës ajrore të Tajvanit

para 4 dite - GazetaBlic

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Kina lëshon raketa në drejtim të Tajvanit, anulohen fluturimet për dhe nga ishulli

para 4 dite - Top Channel

Lëshimi i disa raketave balistike të Kinës në ujërat rreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, ka tensionuar situatën në ishull. Frika për një sulm të mundshëm ka bërë që më shumë se 50...

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - ABC News

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - InfoShqip

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

Reagon Japonia pasi pesë raketa balistike të Kinës “zbarkojnë” në zonën ekskluzive ekonomike të saj

para 4 dite - Telegrafi

Pesë raketa balistike të lëshuara nga Kina duket se kanë rënë në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ), sipas ministrit japonez të mbrojtjes, shkruan Sky News , përcjell Telegrafi. Sipas mediumit...

PSE PO ORGANIZON KINA STËRVITJE RRETH TAJVANIT?

para 4 dite - KDPolitik

Associated Press Kina nisi stërvitje të paprecedent ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten. Stërvitja ushtarake u bë një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së...

Blinken: Kina nuk duhet ‘të prodhojë krizë’

para 4 dite - RTV 21

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, po thekson se çdo krizë mbi Tajvanin do të jetë një krizë kineze. “Shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë ose nuk do të kërkojë një pretendim...

BBC: Kina po tregon se është e përgatitur ushtarakisht dhe kërkon nënshtrimin e Tajvanit

para 4 dite - Syri.net Kosova

Janë ndezur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. “BBC” sjell një artikull ku në fokus kryesor ka raketat balistike si edhe stërvitjet e kombinuara ushtarake. Lansimet e sotme të raketave balistike, të kombinuara...

Japonia thotë se raketat kineze ranë në zonën e saj ekonomike

para 4 dite - Zhurnal

Japonia thotë se të paktën pesë raketa balistike të gjuajtura sot nga Kina drejt Tajvanit ranë në zonën e saj ekskluzive ekonomike në Detin e Japonisë. Ministri japonez i Mbrojtjes, Nobuo Kishi deklaroi...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Tetova Sot

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - InfoShqip

Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën nëse është e nevojshme...

Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth Tajvanit

para 4 dite - GazetaBlic

Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Stoltenberg: Vizita e Pelosit në Tajvan nuk është arsye që Kina të kërcënojë

para 4 dite - GazetaBlic

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , ka thënë se Kina nuk ka arsye të reagojë pasi politikania amerikane, Nancy Pelosi, vizitoi Tajvanin. “Vizita e Nancy Pelosit nuk është arsye që Kina...

Lojëra lufte mbi Tajvanin: Ushtrime apo përgatitje për një pushtim të plotë të ishullit

para 4 dite - Gazeta Metro

Pasi Kina filloi zyrtarisht stërvitjet rreth Tajvanit, dhe pasi të paktën 11 raketa u hodhën në det, shumë analistë po bëjnë pyetjen – a është i mundur një pushtim kinez i Tajvanit? Shumë shpejt pasi Nancy...

Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth Tajvanit

para 4 dite - Zëri i Amerikës

Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - Infokusi

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

“Sirena” lufte në Tajvan, Blinken: Kina s’duhet të prodhojë një krizë dhe të rrisë veprimet e tij agresive ushtarake

para 4 dite - Java News

Sekretari amerikan i Shetit, Antony Blinken po thekson se çdo krizë mbi Tajvanin do të jetë një krizë edhe për Kinën. “Shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë dhe nuk do të pretendojë të...

Anulohet takimi i shefave të diplomacisë së Kinës dhe Japonisë

para 4 dite - Zhurnal

Takimi mes ministrave të Punëve të Jashtme të Kinës dhe Japonisë, Vang Ji dhe Joshimace Hajashi është anuluar për shkak se Pekini nuk është i kënaqur nga kumtesa e përbashkët e G-7 dhe BE-së për Tajvanin,...

Ministri i jashtëm kinez mbron stërvitjet ushtarake dhe akuzon sërish Pelos...

para 4 dite - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan “të papërgjegjshme”. Në një takim të vendeve të Azisë Juglindore, Wang...

Pamje që thuhet se tregojnë lansimin e raketave nga Kina drejt ngushticës së Tajvanit

para 4 dite - Alsat-M

Kina ka lansuar sot 11 raketa balistike Dongfeng në ujërat pranë brigjeve veriore, jugore dhe lindore të Tajvanit, ka pohuar ministria e mbrojtjes tajvaneze. Sipas Sky News, përcjell Telegrafi, lansimi...

Kina ‘imitoi’ Korenë e Veriut – gjuan raketa në ujëra afër Tajvanit

para 4 dite - Alsat-M

Kina “imitoi” Korenë e Veriut duke gjuajtur raketa në ujërat afër ishullit, ka thënë ministria e jashtme e Tajvanit. Ministria ka bërë gjithashtu thirrje për vetëpërmbajtje mes tensioneve të larta me Pekinin,...

Tajvan: Kina lansoi 11 raketa balistike në ujërat në afërsi të ishullit

para 4 dite - Zhurnal

Ministri i Mbrojtjes së Tajvanit pretendon se Kina lëshoi sot 11 raketa balistike “Dongfeng” në ujërat afër bregut verior, jugor dhe lindor të ishullit. Ministria e Jashtme e Tajvanit akuzoi Kinën madje...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - Zhurnal

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - Java News

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

“Po imiton Korenë e Veriut”, BBC: Kina po tregon se është e përgatitu...

para 4 dite - BalkanWeb

Janë ndezur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. “BBC” sjell një artikull ku në fokus kryesor ka raketat balistike si edhe stërvitjet e kombinuara ushtarake. Lansimet e sotme të raketave balistike, të kombinuara...

Kina nis stërvitjet me municion të vërtetë rreth Tajvanit

para 4 dite - Kallxo

Pekini zyrtar i ka nisur stërvitjet e mëdha ushtarake përreth krejt ishullit të Tajvanit në një demonstrim force pas vizitës së diskutueshme të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi....

“Kështu fillon…”: Pamje që thuhet se tregojnë lansimin e raketave nga Kina drejt ngushticës së Tajvanit

para 4 dite - Telegrafi

Kina ka lansuar sot 11 raketa balistike Dongfeng në ujërat pranë brigjeve veriore, jugore dhe lindore të Tajvanit, ka pohuar ministria e mbrojtjes tajvaneze. Sipas Sky News, përcjell Telegrafi, lansimi...

Anulohet takimi i ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë pas deklaratës së G7-s mbi Tajvanin

para 4 dite - Lajm

Pekini ka njoftuar anulimin e një takimi ndërmjet ministrave të jashtëm të Kinës e Japonisë në Kamboxhia, ku të dy kryediplomatët ndodhen për të marrë pjesë në një varg veprimtarish të ASEAN-it. Këshilltari...

Tensionet në Tajvan, Kina: Vizita e Nancy Pelosi ishte e papërgjegjshme dhe irracionale

para 4 dite - Panorama

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan si “të papërgjegjshme dhe irracionale”. Gjatë një takim të vendeve të Azisë Juglindore,...

Tensionet në Tajvan, paralajmëron Blinken: Kina nuk duhet “të prodhojë një krizë”

para 4 dite - ABC News

Sekretari amerikan i Shetit, Antony Blinken po thekson se çdo krizë mbi Tajvanin do të jetë një krizë edhe për Kinën. “Shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë dhe nuk do të pretendojë të...

Kina ‘imitoi’ Korenë e Veriut

para 4 dite - RTV 21

Kina “imitoi” Korenë e Veriut duke gjuajtur raketa në ujërat afër ishullit, ka thënë ministria e jashtme e Tajvanit. Ministria ka bërë gjithashtu thirrje për vetëpërmbajtje mes tensioneve të larta me Pekinin,...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Arbresh

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Kina stërvitet pranë Tajvanit/ Avionët shkelin hapësirën ajrore, frikë për sulme me raketa

para 4 dite - Vizion Plus

Ashtu siç e kishte paralajmëruar, Kina nisi këtë të enjte stërvitjen e paprecedentë ushtarake pranë Tajvanit, vetëm një ditë pasi kryetarja e Dhomës së përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi la ishullin....

Fillojnë manovrat e Kinës në Tajvan

para 4 dite - DW

Forcat kineze kanë nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjërë afër Tajvanit. Pekini po reagon ndaj vizitës së politikanes së lartë amerikane Nancy Pelosi në Tajvan. Vendet e G7 i bënë thirrje Kinës...

A mund ta pushtojë Kina-Tajvanin?

para 4 dite - Insajderi.org

Nga Frank Gardner – BBC Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën...

Frika se Kina mund të lëshojë një raketë mbi Tajvan

para 4 dite - TV21

Forcat Raketore të Komandës së Teatrit Lindor kryen një lëshim të raketës konvencionale në brigjet lindore të Tajvanit. Analistët thonë se një skenar është se Kina po përgatitet të lëshojë raketa balistike...

Kina fillon manovra ushtarake rreth ishullit të Tajvanit si reagim ndaj vizitës së Pelosit

para 4 dite - Zhurnal

Kina zhvilloi të mërkurën një sërë manovrash të përbashkëta detare e ajrore rreth ishullit të Tajvanit, si reagim ndaj vizitës të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së Nancy Pelosi në rajonin...

Kina në pozicion lufte? Manovra ushtarake rreth Tajvanit

para 4 dite - Top Channel

Menjëherë pas largimit të kryedemokrates amerikane Nency pelosi, Kina ka lëshuar disa raketa balistike në ujërat rreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit. Veprimet e saj kanë ngritur shqetësim...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 4 dite - Bota Sot

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Kina nuk tërhiqet, vjen kërcënimi i fortë nga ministri i Jashtëm pas nisjes së stërvitjeve ushtarake pranë Tajvanit

para 4 dite - Panorama

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan si “maniake, të papërgjegjshme dhe irracionale”, raporton BBC. Duke folur gjatë...

Zhvillime dramatike në Tajvan, anulohen mbi 50 fluturime

para 4 dite - Koha.net

Aeroporti Ndërkombëtar i Taouyanit në Tajvan ka njoftuar se mbi 50 fluturime ndërkombëtare janë anuluar për të enjten për shkak të testimeve ushtarake të Kinës. 26 fluturime drejt Tajvanit dhe 25 nga Tajvani...

Takimi i Kinës dhe Japonisë u anulua, shkak deklarata e G7

para 4 dite - RTV 21

Një takim midis ministrit të Jashtëm të Kinës Wang Yi dhe homologut të tij japonez është anuluar për shkak të një deklarate të lëshuar nga G7 për Tajvanin, tha ministria e jashtme kineze. Ministrat e jashtëm...

A është Bota në prag të një lufte të re?

para 4 dite - Syri.net Kosova

Sot Kina ka lëshuar raketa të shumta drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 4 dite - Koha.mk

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Anulohen fluturimet për dhe nga Tajvani

para 4 dite - RTV 21

Aeroporti Ndërkombëtar “Taoyuan” i Tajvanit tha të mërkurën se më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare janë anuluar të enjten për shkak të stërvitjeve me raketa të Kinës. Këto përfshinin 26 fluturime mbërritëse...

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

para 4 dite - Insajderi.org

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u nisën pasi Nancy Pelosi mbërriti në Taipei, janë në lëvizje të plotë, me të dyja palët që kanë njoftuar aktivitete ushtarake....

Diplomati kinez: Vizita e Pelosit në Tajvan, e papërgjegjshme dhe irracionale

para 4 dite - Koha.net

Vizita e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, në Tajvan është cilësuar si "e papërgjegjshme dhe shumë irracionale" nga ministri i jashtëm i Kinës, Wang Yi, shkruan Sky News. Komentet...

Tajvani dënon stërvitjet e paligjshme ushtarake të Kinës

para 4 dite - Zeri

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - Alsat-M

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Tajvani anulon disa fluturime mes stërvitjeve ushtarake kineze

para 4 dite - Telegrafi

Tajvani ka anuluar një numër fluturimesh për shkak se Kina po kryen stërvitje ushtarake pranë ishullit. Kështu, të paktën 40 fluturime për dhe nga Tajvani u anuluan, sipas gazetës China Times. Ajo citoi...

Tensionet në Tajvan/ Kina: Vizita e Nancy Pelosi ishte e papërgjegjshme dhe irracionale

para 4 dite - Java News

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan si “të papërgjegjshme dhe irracionale”. Gjatë një takim të vendeve të Azisë Juglindore,...

Kina lëshon raketat balistike në ujërat e Tajvanit

para 4 dite - Ora news

Kina ka lëshuar disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit. Ngjarka ka ndodhur rreth orës 13:56 me orën lokale sipas agjencisë së lajmeve Reuters,...

Luftë tjetër? Kina kërcënon ushtarakisht Tajvanin: Sa të shqetësuar duhet të jemi për konfliktin

para 4 dite - News33

Pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan, Kina ka nisur stërvitje të paprecedentë ushtarake pranë ishullit, duke shkaktuar frikën për nisjen e një konflikti...

Kina lëshon disa raketa balistike rreth Tajvanit

para 5 dite - Koha.net

Kina ka lëshuar disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes tajvaneze, shkruan Reuters. Raketat u lëshuan në drejtim...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 5 dite - Top Channel

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Tensionet në kulm pas vizitës së Pelosit: Kina lëshon raketa balisitike përreth, Tajvani aktivizon sistemin e mbrojtjes

para 5 dite - Reporteri

Kina lëshoi disa raketa balistike drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor të enjten, njoftoi Ministria e Mbrojtjes, raporton CNN. Ky veprim vjen pas kërcënimeve të Kinës se ishulli do...

Stoltenberg: Vizita e Pelosit në Tajvan nuk është arsye që Kina të kërcënojë

para 4 dite - Periskopi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , ka thënë se Kina nuk ka arsye të reagojë pasi politikania amerikane, Nancy Pelosi, vizitoi Tajvanin. “Vizita e Nancy Pelosit nuk është arsye që Kina...

Tensionet në Tajvan, paralajmëron Blinken: Kina nuk duhet “të prodhojë një krizë”

para 4 dite - Tetova Sot

Sekretari amerikan i Shetit, Antony Blinken po thekson se çdo krizë mbi Tajvanin do të jetë një krizë edhe për Kinën. “Shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë dhe nuk do të pretendojë të...

Nisin stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, Kina lëshoi disa raketa balistike

para 5 dite - RTV 21

Kina lëshoi disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit. Kina konfirmon lëshimin e raketës, transmeton rtv21.tv. Forcat Raketore të Komandës së...

Frika se Kina mund të lëshojë një raketë mbi Tajvan

para 5 dite - RTV 21

Forcat Raketore të Komandës së Teatrit Lindor kryen një lëshim të raketës konvencionale në brigjet lindore të Tajvanit. Analistët thonë se një skenar është se Kina po përgatitet të lëshojë raketa balistike...

Tajvani rrezikon ta paguajë shtrenjtë “poshtërimin e Kinës”

para 5 dite - Koha.net

Kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, aterroi në Tajvan të martën mbrëma, Kina ishte gati për kundërpërgjigjen e saj. Me radhë, një mori organesh qeveritare dhe politike lëshuan...

Kina lëshon disa raketa balistike në hapësirën ajrore të Tajvanit

para 5 dite - Koha.net

Kina ka lëshuar disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes tajvaneze, shkruan Reuters. Raketat Dongfeng janë ato...

Kina nis stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - TV21

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane, Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan dhe në disa...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - ABC News

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Kina lanson dy raketa pranë ishujve Matsu të Tajvanit

para 5 dite - Telegrafi

Dy raketa janë lëshuar nga Kina pranë ishujve Matsu të Tajvanit, të cilët shtrihen në brigjet e Kinës, sipas zyrtarëve tajvanezë. Sipas Sky News , përcjell Telegrafi, lansimi i tyre u bë rreth orës 14:00...

Stoltenberg: Vizita e Pelosit në Tajvan nuk është arsye që Kina të kërcënojë

para 4 dite - Ekonomia Online

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , ka thënë se Kina nuk ka arsye të reagojë pasi politikania amerikane, Nancy Pelosi, vizitoi Tajvanin. “Vizita e Nancy Pelosit nuk është arsye që Kina...

Kina gati të nisë pushtimin, pezullohen fluturimet mbi Tajvan

para 4 dite - ABC News

Aeroporti Ndërkombëtar i Tajvanit ka njoftuar se ka anuluar më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare për shkak të stërvitjeve ushtarake kineze rreth ishullit. BBC raporton se bëhet fjalë për 26 fluturime...

Frika se Kina mund të lëshojë një raketë mbi Tajvan

para 4 dite - News33

Forcat Raketore të Komandës së Teatrit Lindor kryen një lëshim të raketës konvencionale në brigjet lindore të Tajvanit. Analistët thonë se një skenar është se Kina po përgatitet të lëshojë raketa balistike...

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa në Tajvan, e konfirmon media shtetërore

para 5 dite - Alsat-M

Kina ka nisur një stërvitje të paprecedentë ushtarake në gjashtë pika të ndryshme në zonën detare të Tajvanit. Stërvitja ushtarake kineze nisi dje, pas vizitës së kryetares së Dhomës së përfaqësuesve në...

Stërvitjet ushtarake të Kinës, anulohen fluturimet për dhe nga Tajvani

para 4 dite - Albeu

Aeroporti Ndërkombëtar Taoyuan i Tajvanit njoftoi sot se më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare janë anuluar të enjten për shkak të stërvitjeve të Kinës përreth ishullit, Këto përfshinin 26 fluturime mbërritëse...

Tensionet në kulm pas vizitës së Pelosit: Kina lëshon raketa balisitike përreth, Tajvani aktivizon sistemin e mbrojtjes

para 4 dite - OraInfo

Kina lëshoi disa raketa balistike drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor të enjten, njoftoi Ministria e Mbrojtjes, raporton CNN. Ky veprim vjen pas kërcënimeve të Kinës se ishulli do...

A mund të shpërthejë lufta në Tajvan – analizohen skenarët

para 4 dite - Ina

Pas vizitës së politikanes amerikane, Nancy Pelosi, në Tajvani, Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në gjashtë zona të ndryshme, duke e rrethuar ishullin, sipas mediave kineze. Për këtë, ushtria e Tajvanit...

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa në Tajvan, e konfirmon media shtetërore

para 4 dite - Ina

Kina ka nisur një stërvitje të paprecedentë ushtarake në gjashtë pika të ndryshme në zonën detare të Tajvanit. Stërvitja ushtarake kineze nisi dje, pas vizitës së kryetares së Dhomës së përfaqësuesve në...

Në prag të luftës? Cilët janë skenarët e mundshëm nga rritja e tensioneve me Tajvanin dhe nisja e stërvitjes ushtarake nga Kina

para 4 dite - Panorama

Ushtria e Tajvanit ka thënë se është “përgatitur për luftë pa kërkuar luftë”, pasi ushtria e Kinës filloi një stërvitje të paprecedentë katërditore ushtarake, me zjarr të vërtetë pranë brigjeve të Tajvanit...

Kina lëshon dy raketa pranë ishujve të Tajvanit

para 4 dite - Zeri

Dy raketa janë lëshuar nga Kina pranë ishujve Matsu të Tajvanit, sipas zyrtarëve tajvanezë. Sipas njoftimit, ato u lëshuan rreth orës 14:00 të kohës lokale, raporton Sky News, transmeton Zeri.info. Më...

Frikë nga kërcënimi kinez, Tajvani anulon fluturimet ndërkombëtare

para 4 dite - ABC News

Aeroporti Ndërkombëtar i Tajvanit ka njoftuar se ka anuluar më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare për shkak të stërvitjeve ushtarake kineze rreth ishullit. BBC raporton se bëhet fjalë për 26 fluturime...

Një ditë pas vizitës së Nancy Pelosi në Tajvan, Kina nisi stërvitjen e paprecedentë me anije dhe avionë ushtarakë

para 4 dite - Panorama

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Ministri i jashtëm kinez mbron stërvitjet ushtarake dhe akuzon sërish Pelosin: Vizita në Tajvan papërgjegjshmëri!

para 4 dite - Top24

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi e ka quajtur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan “të papërgjegjshme”. Në një takim të vendeve të Azisë Juglindore, Wang...

Me 27 avionë luftarakë, Kina nisi stërvitjen më të madhe ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Portalb

Kina dha të mërkurën një paralajmërim të qartë për Tajvanin duke dërguar 27 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit. Ndërhyrja...

Rritet frika e sulmeve pas stërvitjeve ushtarake, Tajvani: Kina ka lëshuar ...

para 5 dite - BalkanWeb

Tensionet mes Tajvanit dhe Kinës janë në rritje. Autoritetet në Tajvan së fundmi ka bërë me dije se dy raketa kineze janë lëshuar pranë ishujve Matsu. “Dy raketa u lëshuan nga Kina pranë ishujve Matsu...

Analiza e CNN: Pelosi zemëroi Kinën, por Tajvani mund të paguajë çmimin më të lartë, jo SHBA

para 4 dite - Fakti Ditor

Kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin të martën mbrëma, Kina ishte gati të përgjigjej ndaj saj. Me radhë, një mori organesh qeveritare dhe politike lëshuan deklarata...

A mund të shpërthejë lufta në Tajvan – analizohen skenarët

para 5 dite - Gazeta Express

Pas vizitës së politikanes amerikane, Nancy Pelosi, në Tajvani, Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në gjashtë zona të ndryshme, duke e rrethuar ishullin, sipas mediave kineze. Për këtë, ushtria e Tajvanit...

Kina fillon stërvitjet e mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Klan Kosova

Kina i ka filluar stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth Tajvanit, pas një vizite të diskutueshme të politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 5 dite - Vizion Plus

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Analiza e CNN: Pelosi zemëroi Kinën, por Tajvani mund të paguajë çmimin më të lartë, jo SHBA

para 4 dite - Bota Press

Kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin të martën mbrëma, Kina ishte gati të përgjigjej ndaj saj. Me radhë, një mori organesh qeveritare dhe politike lëshuan deklarata...

Bota në prag të një lufte të re!? Kina lëshon raketa pranë Tajvanit - situata shqetësuese

para 5 dite - Bota Sot

Sot Kina ka lëshuar raketa të shumta drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një...

Analiza e CNN: Pelosi zemëroi Kinën, por Tajvani mund të paguajë çmimin më të lartë, jo SHBA

para 5 dite - ABC News

Kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin të martën mbrëma, Kina ishte gati të përgjigjej ndaj saj. Me radhë, një mori organesh qeveritare dhe politike lëshuan deklarata...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 5 dite - ABC News

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Ushtria kineze filloi stërvitje ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Zhurnal

Ushtria kineze ka filluar stërvitje ushtarake që përfshinë gjuajtje luftarake në ujëra dhe hapësirën ajrore rreth ishullit të Tajvanit, informoi sot televizioni shtetëror kinez. Në raportin televiziv theksohet...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 5 dite - Evropa e Lirë

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Kina nis stërvitjet më të mëdha në dekada rreth Tajvanit

para 5 dite - Indeks online

Pas vizitës së kryetares së zyrtares së lartë amerikane, Nansi Pelosi në Tajvan, Kina ka nisur stërvitjet ushtarake më të mëdha që ka bërë ndonjëherë në ujërat detare përreth Tajvanit. Kjo është një nga...

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa në Tajvan, e konfirmon media shtetërore

para 5 dite - ABC News

Kina ka nisur një stërvitje të paprecedentë ushtarake në gjashtë pika të ndryshme në zonën detare të Tajvanit. Stërvitja ushtarake kineze nisi dje, pas vizitës së kryetares së Dhomës së përfaqësuesve në...

Kina fillon stërvitjet ushtarake pranë ishullit, pas vizitës së Pelosit në Tajvan

para 5 dite - Telegrafi

Kina ka dërguar 27 aeroplanë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit – një tampon i hapësirës ajrore që zakonisht quhet ADIZ – sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit. Sipas...

Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake në histori rreth Tajvanit

para 5 dite - Ora news

Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth ishullit të vetëqeverisur të Tajvanit, disa orë pas largimit të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi...

Kina nis stërvitjet ushtarake pranë territorit të Tajvanit

para 5 dite - Klan

Kina nis stërvitjet ushtarake pranë territorit të Tajvanit Sulm kibernetik disa faqeve qeveritare në Tajvan, pas largimit të Pelosit Një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA...

Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - Epoka e Re

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - in7

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit...

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 4 dite - in7

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane...

Kina lëshon raketa balistike në drejtim të Tajvanit

para 5 dite - Albeu

Kina lëshoi disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, në orë 13:56 (or lokale) tha ministria e mbrojtjes e Tajvanit sipas një agjencie lajmesh...

Tensionet në rritje Tajvan-Kinë, cilët janë dy skenarët e mundshëm

para 5 dite - Albeu

Nëse Kina fillon të veprojë gjithnjë e më afër Tajvanit, është e mundur që ne të shohim përshkallëzimin e situatës, thotë Bonnie Lin, drejtore në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, raporton...

Frika e Dodikut nga Tajvani

para 5 dite - Koha.net

Një aeroplan u bë gjëja më e diskutueshme këtë javë në botë. “SPAR 19” ishte emri identifikues i aeroplanit të forcave ajrore të SHBA-së, me të cilin Kryetarja e Kongresit Amerikan, znj. Nancy Pelosi,...

Kinë-Tajvan: Pekini fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake përreth ishullit pas vizitës së Nancy Pelosi

para 5 dite - Syri.net Kosova

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake të bëra ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën...

Kina nis stërvitjet ushtarake pranë territorit të Tajvanit

para 5 dite - Klan Macedonia

Sulm kibernetik disa faqeve qeveritare në Tajvan, pas largimit të Pelosit Një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan, Kina nisi stërvitjen e paprecedentë...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - Shenja

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Vizita e Pelosit “i vë flakën” tensioneve mes Kinës dhe Tajvanit, nisin lëv...

para 5 dite - BalkanWeb

Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit po përshkallëzohen rrezikshëm pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi. Sipas asaj që raportohet nga mediat kineze, stërvitjet ushtarake...

Vizita në Tajvan zgjon “inatet” e vjetra, si Nancy Pelosi ka kundërshtuar gjithmonë Pekinin

para 5 dite - Albeu

Nga BBC Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi ka zhvilluar një vizitë në Tajvan, duke sfiduar paralajmërimet nga Kina dhe shqetësimet nga Shtëpia e Bardhë. Por ajo ka një histori të...

Kina nis stërvitjet më të mëdha në dekada rreth Tajvanit, frikë globale për përshkallëzim situate

para 5 dite - Zeri

Pas vizitës së kryetares së zyrtares së lartë amerikane, Nansi Pelosi në Tajvan, Kina ka nisur stërvitjet ushtarake më të mëdha që ka bërë ndonjëherë në ujërat detare përreth Tajvanit. Kjo është një nga...

Kina fillon manovra ushtarake rreth ishullit të Tajvanit si reagim ndaj vizitës së Pelosit

para 4 dite - Infokusi

Kina zhvilloi të mërkurën një sërë manovrash të përbashkëta detare e ajrore rreth ishullit të Tajvanit, si reagim ndaj vizitës të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së Nancy Pelosi në rajonin...

Historia e gjatë e Nancy Pelosit për të kundërshtuar Pekinin

para 5 dite - Albeu

Nga BBC Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi ka zhvilluar një vizitë në Tajvan, duke sfiduar paralajmërimet nga Kina dhe shqetësimet nga Shtëpia e Bardhë. Por ajo ka një histori të...

Nancy Pelosi, kundërshtarja më e madhe e politikave të Pekinit

para 4 dite - Lapsi

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, ka vizituar Tajvanin gjersa ka sfiduar paralajmërimet e Kinës dhe shqetësimet e Shtëpisë së Bardhë. Por ajo ka një histori të gjatë me kritika...

Kina fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - RTV 21

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane, Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan dhe në disa...

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Alsat-M

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Në prag të luftës? Ushtria kineze thotë se ka qëlluar në ngushticën e Tajvanit

para 5 dite - ABC News

Komanda Ushtarake Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) tha se kreu gjuajtje me rreze të gjatë në sulme precize në zona specifike në pjesën lindore të ngushticës së Tajvanit rreth orës...

Ministri i Jashtëm i Kinës e quan vizitën e Pelosit të papërgjegjshme

para 5 dite - ABC News

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi ka përsëritur qëndrimin e Pekinit ndaj vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në Tajvan, duke e quajtur atë “maniake, të papërgjegjshme dhe...

Kina nis stërvitjet më të mëdha në dekada rreth Tajvanit, frikë globale për përshkallëzim të situatës

para 5 dite - Zeri

Pas vizitës së kryetares së zyrtares së lartë amerikane, Nansi Pelosi në Tajvan, Kina ka nisur stërvitjet ushtarake më të mëdha që ka bërë ndonjëherë në ujërat detare përreth Tajvanit. Kjo është një nga...

Pekini lëshon raketa në drejtim të Tajvanit

para 4 dite - Epoka e Re

Forcat e armatosura të Kinës filluan sot stërvitjet e tyre ushtarakë më të mëdha rreth Tajvanit. “Shfaqja e forcës” ishte një përgjigje kundrejt vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së,...

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - GazetaBlic

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Kina nis stërvitjet më të mëdha në dekada rreth Tajvanit, frikë globale për përshkallëzim të situatës

para 5 dite - ABC News

Pas vizitës së kryetares së zyrtares së lartë amerikane, Nansi Pelosi në Tajvan, Kina ka nisur stërvitjet ushtarake më të mëdha që ka bërë ndonjëherë në ujërat detare përreth Tajvanit. Kjo është një nga...

Kina fillon manovra ushtarake rreth ishullit të Tajvanit si reagim ndaj vizitës së Pelosit

para 4 dite - Lajm

Kina zhvilloi të mërkurën një sërë manovrash të përbashkëta detare e ajrore rreth ishullit të Tajvanit, si reagim ndaj vizitës të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së Nancy Pelosi në rajonin...

Kina ka lansuar 11 raketa balistike drejt brigjeve të Tajvanit

para 4 dite - Periskopi

Kina ka lansuar 11 raketa balistike Dongfeng në ujërat afër brigjeve veriore, jugore dhe lindore të Tajvanit, ka njoftuar Ministria tajvaneze e Mbrojtjes, shkruan Sky News, përcejll Periskopi. Lansimet...

Analiza e CNN: Pelosi zemëroi Kinën, por Tajvani mund të paguajë çmimin më të lartë, jo SHBA

para 5 dite - Tetova Sot

Kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin të martën mbrëma, Kina ishte gati të përgjigjej ndaj saj. Me radhë, një mori organesh qeveritare dhe politike lëshuan deklarata...

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - GazetaBlic

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Lajmi.net

Pas vizitës së Kryetares së Dhomës së SHBA, Nancy Pelos në Tajvan, Kina ka filluar stërvitjet në detet rreth ishullit. Stërvitjet do të zhvillohen në rrugë ujore të ngarkuara dhe po përfshijnë gjuajtje...

Tajvani përgatitet ndërsa Kina fillon stërvitjet ushtarake në ujërat rreth ishullit pas vizitës së Pelosit

para 5 dite - Albeu

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi, raporton BBC . Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan...

Iku politikania amerikane, Kina fillon stërvitjet më të mëdha të bëra ndonjëherë përreth Tajvanit

para 5 dite - Ora news

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Tajvani dënon stërvitjet “e paligjshme” ushtarake të Kinës

para 5 dite - Infokusi

Kina nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake me zjarr të vërtetë në gjashtë zona që rrethojnë Tajvanin të enjten, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Kina lëshon disa raketa balistike në hapësirën ajrore të Tajvanit

para 5 dite - Shenja

Kina ka lëshuar disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes tajvaneze, shkruan Reuters. Raketat Dongfeng janë ato...

Kina gati të nisë pushtimin, pezullohen fluturimet mbi Tajvan

para 4 dite - Epoka e Re

Aeroporti Ndërkombëtar i Tajvanit ka njoftuar se ka anuluar më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare për shkak të stërvitjeve ushtarake kineze rreth ishullit. BBC raporton se bëhet fjalë për 26 fluturime...

Frikë në Azi, Kina rrethon Tajvanin me ushtri, anijet amerikane nisen drejt ishullit

para 4 dite - Bota Press

Situata mes Kinës dhe Tajvanit është nxehur shumë dhe analistët ushtarakë nuk përjashtojnë një pushtim ndaj ishullit gjatë ditëve në vijim. Ushtria kineze ka njoftuar për kryerjen e disa manovrave ushtarake...

Tensionet në kulm mes Kinës e Tajvanit/ Pekini fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth ishullit

para 5 dite - Panorama

Pekini filloi stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth ishullit të Tajvanit. Sipas BBC-së , stërvitjet nisën në orën 12:00 me orën lokale (04:00 GMT) dhe në disa zona zhvilloheshin edhe brenda 12 miljeve...

Sulm kibernetik disa faqeve qeveritare në Tajvan, pas largimit të Pelosit

para 5 dite - Java News

Një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan, Kina nisi stërvitjen e paprecedentë ushtarake me të shtëna të vërteta në gjashtë zona që rrethojnë ishullin...

Pas largimit të Pelosit, Kina lëshoi raketa drejt ujërave pranë Tajvanit

para 4 dite - Arbresh

Kina lëshoi ​​disa raketa drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor të enjten, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se Taipei do të paguajë një çmim...

Anulohen mbi 40 fluturime drejt Tajvanit pas manovrave ushtarake të Kinës

para 4 dite - Periskopi

Tajvani ka anuluar një numër të fluturimeve për shkak të manovrave ushtarake të Kinës afër ishullit, shkruan Sky News, përcjell Periskopi. Së paku 40 fluturime drejt dhe nga Tajvani janë anuluar, sipas...

A është Bota në prag të një lufte të re?

para 4 dite - Revista Kosovarja

Sot Kina ka lëshuar raketa të shumta drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një...

Bota në prag të një lufte të re!? Kina lëshon raketa pranë Tajvanit – situata shqetësuese

para 4 dite - Top24

Sot Kina ka lëshuar raketa të shumta drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një...

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa në Tajvan, e konfirmon media shtetërore

para 5 dite - Fakti Ditor

Kina ka nisur një stërvitje të paprecedentë ushtarake në gjashtë pika të ndryshme në zonën detare të Tajvanit. Stërvitja ushtarake kineze nisi dje, pas vizitës së kryetares së Dhomës së përfaqësuesve në...

Kina lëshon raketa balistike përreth, Tajvani aktivizon sistemin e mbrojtjes

para 5 dite - Gazeta Metro

Kina lëshoi disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, duke filluar nga ora 13:56 me orën lokale, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit, sipas...

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, lëshon disa raketa balistike

para 5 dite - ATV Live

Pas vizitës së Kryetares së Dhomës së SHBA, Nancy Pelos në Tajvan, Kina ka filluar stërvitjet në detet rreth ishullit. Stërvitjet do të zhvillohen në rrugë ujore të ngarkuara dhe po përfshijnë gjuajtje...

Kina lëshon raketa balistike përreth, Tajvani aktivizon sistemin e mbrojtjes

para 5 dite - Periskopi

Kina lëshoi disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, duke filluar nga ora 13:56 me orën lokale, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit, sipas...

Një tjetër luftë në horizont? Kina bën lëvizjen e rrezikshme

para 5 dite - Bota Press

Komanda Ushtarake Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) tha se kreu gjuajtje me rreze të gjatë në sulme precize në zona specifike në pjesën lindore të ngushticës së Tajvanit rreth orës...

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, lëshon disa raketa balistike

para 5 dite - KosovaPress

Pas vizitës së Kryetares së Dhomës së SHBA, Nancy Pelos në Tajvan, Kina ka filluar stërvitjet në detet rreth ishullit. Stërvitjet do të zhvillohen në rrugë ujore të ngarkuara dhe po përfshijnë gjuajtje...

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, lëshon disa raketa balistike

para 5 dite - Insajderi.org

Pas vizitës së Kryetares së Dhomës së SHBA, Nancy Pelos në Tajvan, Kina ka filluar stërvitjet në detet rreth ishullit. Stërvitjet do të zhvillohen në rrugë ujore të ngarkuara dhe po përfshijnë gjuajtje...

Kina fillon stërvitjet ushtarake pranë ishullit, pas vizitës së Pelosit në Tajvan

para 5 dite - Ekonomia Online

Kina ka dërguar 27 aeroplanë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit – një tampon i hapësirës ajrore që zakonisht quhet ADIZ – sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit. Sipas...

27 avionë luftarakë, Kina nis stërvitjen më të madhe ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Insajderi.org

Kina dha të mërkurën një paralajmërim të qartë për Tajvanin duke dërguar 27 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit. Ndërhyrja...

Situata e tensionuar, Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Bota Press

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Arbresh

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Kina fillon stërvitjet më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit

para 5 dite - Periskopi

Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi. Stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë filluan në orën 12:00...

Nancy Pelosi, kundërshtarja më e madhe e politikave të Pekinit

para 5 dite - Debat

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, ka vizituar Tajvanin gjersa ka sfiduar paralajmërimet e Kinës dhe shqetësimet e Shtëpisë së Bardhë. Por ajo ka një histori të gjatë me kritika...

PSE ËSHTË KAQ I RËNDËSISHËM TAJVANI? – SA ËSHTË GATI SHBA TË RREZIKOJË GJITHÇKA?

para 5 dite - KDPolitik

Së fundmi, SHBA duket se është gati të rrezikojë gjithçka për të mbrojtur Tajvanin – por çfarë është kaq e rëndësishme për këtë ishull të vogël në Azinë e largët? Që pas nisjes së pushtimit rus në Ukrainë,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK