Kongresi i Drejtshkrimit, pa grim

para 2 muajve - Syri

Nga Mehmet Elezi/ Duket se 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe (Tiranë, 20 – 25 nëntor 1972) nuk po afrohet në zoom ashtu siç është, me dritëhijet e veta. Njihet si kuvend shkencor,...

Edukimi etik dhe fjalimi publik

para 2 muajve - Epoka e Re

Hasan Mujaj Mendimi i filozofit amerikan i Shkollës pragmatike të Ç ikagos – Xh. Pirsi, ndër të tjera, shkroi:  “Në politikë e në diplomaci me njëqind fjalë nuk mund të thuhet çka thuhet me nj ë fjalë.”...

Vrasës të gjuhës së nënës

para 2 muajve - Epoka e Re

Nga: Bajram Karabolli Të vrasësh gjuhën e nënës është një ndër krimet më të shëmtuara, më të neveritshme. Dhe, e keqja është se tek ne nuk ka ligj për t’i ndëshkuar këta derdimenë që masakrojnë dhe e marrin...

Vrasës të gjuhës së nënës

para 2 muajve - Telegrafi

Nga: Bajram Karabolli Të vrasësh gjuhën e nënës është një ndër krimet më të shëmtuara, më të neveritshme. Dhe, e keqja është se tek ne nuk ka ligj për t’i ndëshkuar këta derdimenë që masakrojnë dhe e marrin...

FJALA SHQIPE

para 2 muajve - Nistori

Eroll Sejdiu | Gjuhëtar Gjuha standarde shqipe është bërë një gjuhë “artificiale” jo aq nga përdorimi i fjalëve të huaja, sa nga sundimi i frymës së huaj, i theksit dhe i sintaksës së huaj. S’ka shqiptar...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK