“Atlasi Etnografik Shqiptar”, projekti madhor i Institutit të Antropologjisë dhe Studimit të Artit

më 11.2022 - Bota Sot

Në kuadër të “Ditëve të Albanologjisë” në Shqipëri u zhvillua konferenca shkencore “Atlasi Etnografik Shqiptar: Kultura, Natyra, Arti”. Të ftuar ishin antropologë nga qendrat e kërkimit shkencor dhe universitar...

“Atlasi Etnografik Shqiptar”, projekti madhor i Institutit të Antropologjisë dhe Studimit të Artit

më 11.2022 - ATV Live

Në kuadër të “Ditëve të Albanologjisë” në Shqipëri u zhvillua konferenca shkencore “Atlasi Etnografik Shqiptar: Kultura, Natyra, Arti”. Të ftuar ishin antropologë nga qendrat e kërkimit shkencor dhe universitar...

“Atlasi Etnografik Shqiptar”, projekti madhor i Institutit të Antropologjisë dhe Studimit të Artit

më 11.2022 - KosovaPress

Në kuadër të “Ditëve të Albanologjisë” në Shqipëri u zhvillua konferenca shkencore “Atlasi Etnografik Shqiptar: Kultura, Natyra, Arti”. Të ftuar ishin antropologë nga qendrat e kërkimit shkencor dhe universitar...

Afërdita Onuzi: Riprodhuesit nuk duhet të deformojnë xhubletën 4000 vjeçare

më 11.2022 - ABC News

Për 50 vite etnografja Afërdita Onuzi, nuk ka reshtur së kërkuari në Alpe të Shqipërisë, rreth xhubletës. Veshja që dikur shtrihej në pellgun e Mesdheut, sot ndodhet e kyçur mes malesh. Veçantitë e saj,...

Traditë 4 mijë vjeçare, studim dhe ekspozitë, Etnografja Onuzi: Përjetimet ...

më 11.2022 - BalkanWeb

Në kuadër të Ditëve të Albanologjisë, Instituti i Antropologjisë ka çelur një ekspozitë për xhubletën, traditën 4-mije vjeçare shqiptare. Etnografja Afërdita Onuzi u ndal te veçantitë e risitë e librit...

Xhubleta rrezikon zhdukjen

më 11.2022 - Klan

Xhubleta rrezikon zhdukjen Shumë pak gra dinë “sekretin” e kostumit 4-mijëvjeçar Ekzemplare të rrallë të Xhubletës ekspozohen në Institutin e Antropologjisë Kulturore. Xhubleta veshja më e vjetër tradicionale...

Xhubleta rrezikon zhdukjen; etnografët thonë se kanë mbetur pak njerëz që kryejnë punime të tilla të rralla

më 11.2022 - Vizion Plus

Veshja më e hershme dhe identifikuese popullore shqiptare, xhubleta, është  në rrezik zhdukjeje. E trashëguar prej rreth 4000 vjetësh, sot kjo veshje realizohet nga shumë pak njerëz. Etnografja Afërdita...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK